BISSCHOP ROVEN I US te Utrecht geëerd Kalm aan met de uitgaven [EATER NG Voor Alkmaar en omgeving Amsterdam-Noord in rosse gloed Koek, banket 10 procent in en suikerwerk prijs verlaagd N KEN DAAL it meldt... Het kiesreglement Houten meubelfabriek' afgebrand EEN DANSWET OP KOMST? De moord op Mgr. Pesser en Pater Bruns Staking te Rome duurt voort Kardinaal de Jong onthult gedenksteen 18 December Gecombineerde bonaanwijzing Nieuw overleg inzake leraren-salarissen De noodvoorziening gemeentefinanciën Beel, Drees en Jonkman naar Indië Hoe is het weer morgen Belangrijke samen werking in ons bisdom Soesilo door Djogjcs teruggeroepen Dl 714; gele koot uien 12—16, bieten i 1.19—2.19; Witlof ol I A 55-71; knol- elen 1926; selderie 5, sla 78. lO VERZICHT MEREND. De aanvoer eerste week in De- oot te noemen; voor- bering was nog een i koeien, maar de zeel te wensen over. eel weinig A koeien atal pinken, dat bij echt kwam was ook aantal. De vraag e vee is maar heel meesten worden van de vrije markt ig. De vraag naar de ien was heel goed, :en„ die nog maar e zijn belemmeren verkoop. Het aan was echter niet zo r dan ook alles ge- rden. De beste gelde nk melk waren ook en werden vlug ver- voor de mindere iet op de leverings- ;n daar de bonnen ot gevraagd werden ook heel kalm aan. an het wolvee was [root, daar de be er weer geleverd 3g niet bij alle was Op de bokken- en 'aren de beste wel n brachten nog wel i f 100 op, maar dit ngen. Met de minde- n stugge boel. Beter ie biggen; daar was een vlugge handel :n flinke prijzen uit ten slotte werd de groot wat de han- rde. Op de paarden- lar steeds een groot i en er is al heel voor 't leven, zodat t de meeste zaken pluimveemarkt was ardige handel; alleen >d van ganzen wel adat daar een kalme 3. 11 en klein moet NU t allerbeste zijn. tit de bakkerij van tSE BROODFABR. ,R TELEF. 2869 St Annastraat 31 zorgd ECEMBER: (Columbia-film) DAY, HERBERT IRMAN i de spionnage- 3K, dat zich ten uur. Zaterdag 0, 7 uur en 9,30. 5CEMBER: in zijn nieuwste ELD KELLINO. een bittere haat leid el van meer TIGHEID uur. Zaterdag 7 uur en 9,30. en 1 uur. sterie met Groenhaar? ontact met de grondse" van Groenhaar en abouters is piot- verbroken. Wij maar voor een ou het 'm in de .uit zittenHoe jk, de plaatjes voor vandaag P tijd aangeko- hoewel de fa- ze afgezonden Wij geloven dat de kabou- >ns een poets ;en hebben en daas nog een in d'r hoofd t! Dus: tot mor- lan is Jan er en zullen we oe het met de uit onder de afloopt! HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredaeteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 340 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 e. p. mm.; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 e. p. mm.; in alle edities 30 et- Noordhoflands Buiten God is t nergens veilig fVondel VRIJDAG 12 DECEMBER 1947 «e JAARGANG - NUMMER 11403 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 58, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER; Weststrant 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank n. (Slot.) INTERESSANT is de kwestie van de benoeming van de vijftien deskundige leden, van de Verkie- zingsraad. Zoals men weet, zal deze Verkiezingsraad, volgens het voorstel van het P.B., nu bestaan uit: le. de leden van het Partij bestuur of hun plaatsvervangers; 2e. een lid van elke kieskring; 3. vijf tien deskundigen op de belangrijke gebieden van het staatkundig en openbaar leven, welke laatste wor den benoemd door het Partijbestuur, dat voor iedere hunner ook een plaatsvervanger aanwijst. Van verschillende kanten zijn be denkingen geuit tegen dat gedeelte van het artikel, waarin de benoe mingsbevoegdheid van deze 15 des kundigen aan het Partijbestuur wordt gegeven. Sommige Kringen willen in de Verkiezingsraad de leden van de Partijraad inschake len. Ook uit andere amendementen blijkt wel, dat men in verschillende Kringen de directe of indirecte be voegdheid van de lagere Partij instanties groter wil maken. O-i. miskent dit alles echter de taak van de Verkiezingsraad, dat een uitgele zen college van vertrouwensmannen dient te zijn, waarin men zich zo veel mogelijk los moet maken van gewestelijke invloeden en invloeden van standsoverwegingen e.d. Na tuurlijk moeten deze invloeden niet geheel worden uitgeschakeld, en dat gebeurt ook niet, waar, wanneer de V.R. samengesteld wordt in de geest als het P.B. voorstelt, er in elk ge val twee mensen uit de Kringen in zitting hebben. Ook de invloed van de 15 deskundigen is in dit ver band zeker niet zonder betekenis. Blijft over de kwestie, wie deze 15 deskundigen moet benoemen. Menigeen, in vele besprekingen en artikelen in diverse bladen de zaken van de K.V.P.-organisatie trekken tegenwoordig weer de brede aandacht van de Katholieke Pers! oordeelt, dat aan het Partij bestuur te veel macht en invloed wordt toegekend op de samenstel ling, en derhalve ook op de invloed van de Verkiezingsraad, indien deze deskundigen zonder meer door het Partijbestuur worden benoemd. Wij zouden niet gaarne willen beweren, dat het Partijbestuur ook op dit punt geen vertrouwen verdient, maar het Partijbestuur zal zelf toch ook niet willen, dat er een statelijk vertrouwen zou gaan ontstaan, of dat de Kringen en afdelingen tot vermetel vertrouwen worden opge wekt! Men zou het kostbare goed van het vertrouwen kunnen verspelen, als men te veel vertrouwen vraagt. Een practische moeilijkheid, waar men niet uit wist te komen, is in derdaad deze, langs welke andere weg de benoeming van deze deskun digen dan moet geschieden. Aanvankelijk heeft het Partij bestuur, noch de Reglementscom missie, een andere oplossing aan de hand weten te doen, tot een sug gestie uit de Kring Den Helder grondslag voor een andere uitweg scheen te geven: de Kring Den Hel der geeft nl. in overweging, in het desbetreffende artikel 17 te bepalen, dat de 15 deskundigen door het P.B. worden benoemd uit de advi serende leden van de Partijraad, met dien verstande natuurlijk, dat het zich daarbij dan bepaalt tot die adviserende (deskundige) Partij raadsleden, die daarin door de ver schillende culturele, sociale, econo mische en andere grote katholieke organisaties in den lande zijn be noemd. Dit zou tot gevolg hebben, dat het P.B. in zijn keuze niet geheel vrij is. Het zou zijn benoeming moéten doen uit een gezelschap van zonder twijfel deskundige lieden, dat uit ongeveer vijftig mensen bestaat en dat samengesteld is buiten in vloed van het P.B. Wij hebben uit het prae-advies jammer genoeg ook op dit punt niet meer vernomen, dan dat het P.B. dit amendement niet gewenst acht. Waarom het dit niet gewenst acht, vernamen wij niet, welke bezwaren er precies zijn, weten vij dus niet. Wij kunnen er hoogstens enige be vroeden. Maar het is misschien ook zó, dat het P.B. er geen overwe gend bezwaar tegen heeft, te doen, wat het amendemer-Den Helder voorstelt, anders zou het, zoals het met andere amendemcr.ten ook wel doet, wel van een besliste afwijzing spreken. Het Partijbestuur zou, overeen komstig het Helderse amendement, zijn Verkiezingsraad tijgen, in de samenstelling als het i gewenst acht, alleen ten aanzien vat de w ij z e van benoeming van eer. deel van de Verkiezingsraad zou eer andere weg worden gevolgd, dan het P.B. wen selijk acht. De bezwaren tegen iet amende ment-Den Helder schiren ons niet onoverkomelijk toe. Er loor de weg, welke de Kring Den Helder aan geeft, te volgen, worm aan veler wens voldaan op een runt, dat in- stede van het gevenste ver trouwen te verzwakte-, dit eerder versterkt! Er zal nog meer te verhandelen zijn over het Kiesreg! ment en over de andere ontwer en op de Partijraadsvergadering, die in Utrecht reeds hedenaVmd begint en morgen wordt voorgeze. Wij zullen dat niet meer in detail: behandelen. In het verslag van de Partijraads vergadering zal een en »nder zoveel mogelijk recht worden ;daan. Want voor de goede democrat is een ge ordend en op democr. ische wijze tot stand gekomen F -sreglement voor de Partij, en daai oor voor 't land van grote waarde Grafie verle nd H. M. de Koningin heft gratie verleend aan C. J. Mi»*, tot de doodstraf veroordeeld t| sententie van het Bijzonder Ger-htshof te Leeuwarden, De doodstif js veran derd in een levenslange gevange nisstraf. De brand m de meubelfabriek aan de Grasweg te Amsterdam-N. Het gebouwencomplex brandde tot de grond toe ai De brand weer stond voor een hopeloze taak. AMSTERDAM-NOOBD was gis terenavond verlicht door de rossige gloed van een der felste branden, die dit jaar in de Hoofd stad hebben gewoed. Om half zeven werd de Amsterdamse Brandweer gealarmeerd doordat brand was ontstaan in een hou ten gebouw aan de Grasweg in Noord, waarin was gevestigd de meubelfabriek van de firma Sier. Het gebouw brandde weldra als een fakkel. De brand begon ongeveer in het midden van het gebouw aan de voorzijde, waar de kantoorruimte lag en heeft zich met grote snelheid merkwaardig; tegen de overigens weinig sterke Zuid-Westelijke wind in, ontwikkeld. In minder dan éen half uur was het gehete eiland van eirca 120 bij 20 meter een grote vuurzee, die een ruime omtrek in rose licht zette en waarboven zich een hoge met vonken doorspetterde rookkolom verhief. Tdt ver in de omtrek en uit alle delen van de hoofdstad was het onheilspellende schijnsel waar te nemen. De commandant van de Amster damse brandweer, de heer J. B. Schuitemaker, liet om kwart over zeven het signaal „grote brand" ge ven. Om half acht waren niet min der dan 5 motorspuiten op het ter rein van de brand aanwezig, ver der de drijvende motorspuit „Ja- son", een ladder-, gereedschaps-, slangen- en personenwagen, alsme de de stafwagen. Met 13 stralen van de aangerukte motorwagens en het drijvende vuurkanon „Jason" streden ca. 50 manschappen van de Amsterdamse brandweer een uur lang tegen het vuur, doch konden niet beletten, dat in diezelfde tijd het gebouw tot de grond toe afbrandde. Over de Naar wij vernemen wordt ge werkt aan de opstelling van een ontwerp voor een zogenaamde danswet welke de toestanden op dit gebied zou moeten regelen. Een commissie, welke de minister in deze materie moet adviseren, Is reeds samengesteld. Als overgangs maatregel van deze wet, welke o.a. het beroep van dansleraar zal be schermen, is aan alle burgemeesters een circulaire gericht, waarin de uitgifte van een rijkserkenning wordt aangekondigd. In deze cir culaire wordt gezegd, dat de dans- leraren, die voor een erkenning in aanmerking wensen te komen in het bezit moeten zijn c.q. voor 1 April 1943 zullen worden gesteld van een vanwege de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gewaarmerkt diploma. Het bezit daarvan vormt een aanwijzing voor de geschiktheid van de bezitter om als dansleraar op te treden. In de wet zal o.m. worden omschreven wie dansleraar is. Vele dansleraren zullen om voor de erkenning in aanmerking te komen, her-examen moeten doen. Het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft naar aan leiding van de moord op Monseig neur Pessers OFM, Apostolisch Vi caris van Kiangsjan en Pater Bruns OFM, zijn deelneming betuigd aan de Orde der Franciscanen, waartoe deze missionarissen, die de martel dood zijn gestorven, behoorden. Stappen worden genomen ter be scherming der andere Nederlandse missionarissen die in levensgevaar verkeren. Ook profest von de kermisvakgenoten, Het voornemen van de regering om met ingang van 1948 de verma kelijkheidsbelasting te verhogen, heeft ook in kringen van kermis exploitanten grote ontstemming ge wekt. Ook de R.K. Bond van Ker misvakgenoten heeft ter zake audiëntie aangevraagd bij de Minis ter van Binnenlandse Zaken. oorzaak tast men nog in het duis ter. Het nabijgelegen gebouwen complex van de Bataafse Petro leum Mij. heeft intussen geen ogen blik gevaar gelopen. Amsterdams burgemeester Arn. J. d'Ailly woonde het laatste ge deelte van deze strijd bij. Talrijke toeschouwers sloegen van de om liggende wegen af het fantastische schouwspel gade. Met het gebouw is de gehele in ventaris, machinerieën en voorraad verloren gegaan. De waarde daar van is nog niet bekend. Verzeke ring dekt de schade. De arbeidskamer van Rome heeft de tegenvoorstellen van de regering van de hand gewezen en besloten de algemene staking in de hoofd stad voort te zetten. In een com munique zegt de arbeidskamer, dat de regeringsvoorstellen niet ver ge noeg gaan om aan de werkloosheid een einde te maken. De arbeidska mer eist onmiddellijke invrijheid stelling der gearresteerde stakers, „opdat de vakverenigingen geen ge bruik van krachtiger strijdmiddelen behoeven te maken". Het besluit tot voortzetting van de staking werd genomen met 12 tegen 7 stemmen. Voor stemden de communisten en een deel der links socialisten van Pietro Nenni. In de hal van de Ned. R.K. Kerk- muziekschool aan de Plompetoren- gracht te Utrecht is door Z.Em. Joh. Kardinaal De Jong Donder dagmiddag een gedenksteen ont huld ter nagedachtenis aan de Apostolische vicaris, Bisschop Philippus Kovenius, die daar 23 jaar ondergedoken geleefd heeft en tot zjjn dood in 1651 vanuit dit huis de Hollandse zending be stuurde. Veie kerkelijke en burgerlijke autoriteiten waren aanwezig. Prof. dr. A. Smijers sprak een kort welkomstwoord, waarin hij de verontrustende berichten over mo gelijke opheffing der Muziekschool tegensprak en verklaarde, dat er geen enkele reden was de noodklok te luiden. Integendeel, er zijn juist plannen tot uitbreiding. Naast het Internaat zal er ook een Externaat voor de leerlingen komen, waardoor een nog groter werkterrein gevon den zal worden. Pater Huigens hield vervolgens een rede over het leven van Bis schop Rovenius, waarin hij mede delingen deed over de vondst van oude papieren in het archief van de familie v. Duvenvoorde, aan wie 't huis aan de Plompetorengracht be hoorde. Na een geruchtmakend pro ces tegen de Kerkvorst in 1639 werd deze tot de doodstraf veroordeeld, wist nog juist, te ontsnappen en keerde later heimelijk in het huis terug, waar hij in 1651 stierf. Tot dusverre is zijn graf niet gevonden. Vermoedelijk is later een waardiger begraafplaats gevonden in België, waarnaar nog naspeuringen worden gedaan. Hierna werd de gedenksteen ont huld. In het midden van de wit marmeren plaat is een medaillon met de beeltenis van Bisschop Ro venius. Nadat de gasten zich naar de mu ziekzaal hadden begeven en Z.Em. Joh. Kardinaal De Jong het gebouw had ingewijd, bood het loterij- comité aan het bestuur der school een nieuw orgel aan. De directeur der school. Pater Dr. Caecil Hui gens O.F.M., wijdde het orgel in met een concert. De Kardinaal spreekt. Z. Eminentie sprak woorden van grote waardering tot. pater Huigens, die deze school Sw»s Z. Sm. tot bloei heeft gebracht, zodat zij een goede naam gekregen heeft, waarvoor spr. zijn dank betuigt. Deze school heeft veel bijgedragen tot de bloei van het kerkelijk en godsdienstig leven. Z. Em. betreurt het, dat de Ka tholieke Kerk in Nederland geen financiële middelen heeft om de Kerkelijke kunst zo schitterend te doen ontplooien als vroeger het geval was. Daarom dus moeten wij BOKKING één cenf goedkoper Gebakken haring fwee cenf duurder In het kader van de loon- en prijspolitiek moeten de tot nu toe geldende maximumprijzen voor banket, koekjes en suikerwerk te hoog worden geacht, aldus de afd. Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. Minister Mansholt heeft hierin aanleiding gevonden de staande prijzenverordeningen voor deze producten te vernieti gen en (verlaagde) prijzen vast te stellen. Met ingang van 12 December zul len de maximumprijzen van boter letters, groot- en kleingebak, zout gebak, luxe gevulde koekjes (petit glace e.d.), cake, koekjes, speculaas, Limburgse vla van vriochedeeg, ge vulde koeken, eierkoeken, amandel broodjes e.d., appelbollen van bla- In de Ridderzaal te Den Haag werden door de Engelse gezant, Sir Neville Bland, aan een aan tal Nederlanders Engelse on derscheidingen uitgereikt. Joke Folmer ontvangt de onderschei ding uit handen van Sir Neville Bland. derdeeg, gebak van gerezen deeg, suikerborstplaat, fondant en vruch tenborstplaat, suikerbeestjes, truf fels en schuimpjes, voor zover deze door banketbakkers zelf worden bereid, met 10 pet. worden verlaagd. Ook de maximum verkoopprijzen van fabriekmatig bereide banket en suikerwaren ondergaan met in gang van dezelfde datum een over eenkomstige verlaging. Minister Mansholt heeft verder bepaald, dat de maximum verkoop prijzen van ontbijtkoek, vruchten- koek, taai-taai en andere koeksoor- ten eveneens met ingang van 12 December 1947 verlaagd worden. Al naar gelang het gewicht van de koek en het percentage honing en/of kunsthoning van het zoetmiddel, dat in de koek is verwerkt, be draagt de prijsverlaging één tot zes cent per ontbijtkoek. De bereider is verplicht de consumentenprijs, als mede het gewicht van de koek, op de verpakking te vermelden. Na dere bijzonderheden over deze rege lingen vermeldt de Ned. Staatscou rant van heden. De maximum consumentenprijs voor bokking (gerookte of ge stoomde haring) wordt met één cent verlaagd. Met ingang van 12 December 1947 mag voor een bokking ten hoogste 9 cent per stuk berekend worden. De maxi mum verkoopprijs voor gebakken haring daarentegen wordt met 2 cent verhoogd en bedraagt dus met ingang van dezelfde datnm 12 cent per stuk. Tenslotte is bepaald, dat uitge sneden bokking tegen ten hoogste f 0.35 per 100 gram mag worden verkocht. De overige maximumprij zen voor haring en haringproducten blijven dezelfde, met dien verstande, dat uitgezonderd voor verse ha ring de reders-, verwerkers- en groothandelsprijzen zijn vrijgegeven. De mogelijkheid is evenwel open gelaten ook deze maximumprijzen wederom onmiddellijk in te voeren, ongeacht de voor dat moment be stede prijzen, indien zich excessen op het gebied der prijzen zullen voordoen. Groofsfe aanhangwagen van Nederland? In de constructiewerkplaats van de firma „Deka" te Aalst wordt voor een expeditiebedrijf te 's Her togenbosch een reus van een aan hangwagen met een laadvermogen van 40.000 kilo gebouwd. De wagen, die de volgende week zal proefrijden, is bijna 12 meter lang en 2.75 meter breed, heeft vier en twintig wielen en weegt vol be last 53 ton. doen wat mogelijk is met de ons ten dienste staande middelen. Het verheugde Mgr. echter, dat de toe stand der school niet zorgwekkend is en dat hier nu een steen onthuld is ter nagedachtenis van een zijner voorgangers, die moet beschouwd worden als een der grote katholie ke mannen, welke wij in ere moe ten houden. Hij heeft in de moeilijkste om standigheden de Katholieke Kerk boven de Moerdijk toen deze dreigde ten onder te gaan weder om opgebouwd. Rovenius had een grote ijver voor de zielen terwijl hij zijn eigen persoon niet spaarde; hij was vroom en verdient in dank bare herinnering te blijven voort leven. In verband met de noodzake lijkheid de bonnenlijst welke in de Kerstweek gepubliceerd moet worden op een zodanig tijdstip te doen verschijnen, dat tijdig op de daarin aangewezen bonnen ge kocht kan worden, zal deze lijst gecombineerd worden met die, welke op 18 December bekend gemaakt wordt. Dit houdt in, dat de aanwijzing der bonnen voor suiker, versnape ringen, bloem en huishoudzeep een week eerder zal geschieden, nl. op 18 December in plaats van op 25 December. Men kan er rekening mee houden, dat de eerstvolgende bonaanwijzing na 18 December zal plaats hebben voor suiker, versna peringen op 8 Januari a.s. (dus drie weken later), voor bloem op 22 Januari a.s. (dus vijf weken la ter). De bonaanwijzing voor brood en tabak zal op normale wijze ge schieden. MINISTER GEILEN heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering er in heeft toegestemd opnieuw met de leraren te willen onderhandelen over de salarissen. De Regering is niet bereid de maxima te verho gen, maar wel de overuren te honoreren. Als basis der onderhandelingen zou in de Commissie van Overleg reeds gisteren. Donderdagavond, de volledige taak van de leraar worden gesteld op 26 uren, waarvoor dan de regeling der maxima geldt. Overuren, welke als constant extra werk kunnen worden beschouwd, zullen worden betaald. Onlangs is, zoals bekend, bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt een wetsontwerp houdende een Noodvoorziening voor de Gemeen tefinanciën. Hoewel nog slechts sprake is van een wetsontwerp, heeft de regering gemeend reeds enkele richtlijnen te moeten verstrekken. Deze richtlijnen zijn ons verstrekt onder alle voorbehoud. In een circulaire aan de gemeente besturen herinnert de regering er aan, dat dit ontwerp ten doel heeft, de gemeenten weder in staat te stellen in de kosten harer huishou ding te voorzien. De regering stelt zich voor, dat dit doel ook inder daad bereikt kan worden, zij het, dat hiertoe in een aantal gevallen het toekennen ener bijzondere uit kering noodzakelijk zal zijn. Het is nodig, dat de gemeente besturen krachtig optreden tegen de zich allerwege openbarende tendenz, reeds bestaande uitga ven op te voeren of nieuwe uit gaven aan de begroting toe te voegen. Ligt aan het wetsvoorstel dus de algemene gedachte ten grondslag, dat de sanering der gemeentefinan ciën moet worden geëffectueerd op basis van de (vermoedelijke) uit komsten van het dienstjaar 1947, zulks komt het duidelijkst tot uit drukking in de wijze, waarop de bijzondere uitkering zal moeten worden vastgesteld. De bijzondere uitkering zal moe ten worden afgeleid uit de behoef ten voor het lopende, dienstjaar en uit die voor de afgelopen dienst jaren. Hieruit volgt, dat een gemeente, welke een sluitende dienst 1947 zou hebben, indien zij reeds over 1947 de voordelen had genoten, welke het wetsontwerp haar biedt, in het algemeen niet zal kunnen rekenen op een bijzondere uitkering en dat gemeenten, waar die voordelen on toereikend zouden zijn geweest om de dienst 1947 zonder saldo te doen sluiten, vrijwel nimmer een hogere bijzondere uitkering mogen ver wachten dan het bedrag van dat overblijvende saldo. Dat de regering overigens bij de toekenning van de bijzondere uitkering de gemeenten zoveel mo gelijk wil tegemoetkomen, moge hieruit blijken, dat, indien een ge meente er in het verleden toe is overgegaan, bijv. het aantal opcen ten op de Personele belasting of het vermenigvuldigingsgetal voor de heffing der ondernemingsbelasting hoger te stellen dan voor noodlij dende gemeenten algemeen is ge vorderd, de hogere opbrengst welke hierdoor wordt verkregen, niet zal behoeven te worden gebruikt om de bijzondere uitkering te verminde ren. Deze extra-opbrengst zal bui ten beschouwing worden gelaten. Ten aanzien van de straatbelas ting kan de regering tot haar leed wezen niet het standpunt innemen, dat de opbrengst, welke wordt ver kregen door een hogere heffing dan 6, resp. 3 pet. voor de gebouwde en de ongebouwde eigendommen, bij de vaststelling van de bijzondere uit kering buiten beschouwing mag blijven. De omstandigheid, dat de straatbelasting in zoverre een be stemmingskarakter draagt, dat haar opbrengst ten hoogste een billijke bijdrage mag vormen in bepaalde uitgaven, brengt mede, dat hier niet met algemene normen kan worden gewerkt. Daarentegen meent de regering Joods legioen van 100.000 man Majoor Samuel Weiser, voorzitter van het Joodse legioen, dat een expeditionnaire macht van Britse Joden wil vormen ter verdediging van Palestina, heeft verklaard, dat er in Frankrijk, Zuid-Amerika en Zuid-Afrika delen van het Joodse legioen worden gevormd, die teza men uit 100.000 man zullen bestaan. wel, dat de billijkheid t.o.v. ge meenten, welke een zwaar druk kende straatbelasting heffen, vor dert, dat de vorenbedoelde norm van 6 en 3 pet., resp. voor de ge bouwde en de ongebouwde eigen dommen, als minimumnorm wordt gehanteerd. Tenslotte zegt de regering, dat het voor de hand ligt, uit het gemeen tefonds tot het volle bedrag in ieder geval noodzakelijk zal zijn de hef fing van; 190 opcenten op de grond belasting voor de gebouwde eigen dommen; 110 opcenten op de grond belasting voor de ongebouwde eigendommen; 150 opcenten op de hoofdsom der personele belasting; ondernemingsbelasting naar 't ver- menigvuldigingscijfer 2.4. DEN HAAG. 11 Decem ber. Naar het A. N. P. verneemt zijn de ministers dr. Beel, Drees en mr. Jonkman voornemens bin nenkort zich voor bespre kingen naar Indonesië te begeven. De noodzaak is gebleken om 't algemeen regerings beleid ten aanzien van het Indonesische vraagstuk door nader persoonlijk contact te toetsen aan de thans in Indonesië heer sende verhoudingen en na kennisneming daarvan ter plaatse en na overleg met de betrokken instanties daar te lande dat beleid nader te bepalen. Het besluit betreffende de reis der ministers naar Indië is Don derdagmorgen in een buitenge wone zitting van het kabinet genomen. De minister-president, dr. J. L. M. Beel, zal reeds Za terdagmorgen per Constellation naar Batavia vertrekken. Het ligt in de bedoeling, dat de ministers Drees en Jonkman volgende week Woensdag vol gen. Dit laatste staat echter nog niet geheel vast. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. VEEL BEWOLKING Geleidelijk wat toenemende en vooral langs de Wadden eilanden krachtige Noordwes telijke wind. Meest zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen. Aanvankelijk weinig verandering van temperatuur, maar later iets kouder. Jose Iturbi, de bekende pianist, componist, filmartist en dirigent, dirigeert hier het Amsterdams Concertgebouworkest als buiten landse gast Jose Iturbi, inderdaad een veelzijdig mens. DEZER DAGEN is voor het Bis dom Haarlem tot stand ge komen een Raad van Overleg tus sen de Katholieke Actie en de vijf standsorganisaties, met name: de Ned. Kath. Arbeidersbeweging, de Algemene Kath. Werkgeversver eniging, de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, de Ned. R.K. Mid denstandsbond, de St. Adelbertus- vereniging. Het doel van deze Raad van Over leg is: 1. de homogeniteit van het maat schappelijk en cultureel beleid te bevorderen door permanent over leg: 2. voorlichtend, adviserend en richtinggevend op te treden; 3. de actuele, sociale en culturele vraagstukken in studie te nemen en de resultaten daarvan openbaar te maken door middel van publicaties of/en requesten bij de Overheid en de daarvoor in aanmerking komen de instanties; de ideeënvorming te leiden, enquêtes te houden en docu- mentatie-materiaal te verzamelen van algemeen principiële aard; 4. in het algemeen alles te doen, wat dienstig is om de door de katho lieken voorgestane maatschappijleer in de Nederlandse samenleving te doen aanvaarden en het katholieke cultuurleven tot volle ontplooiing te brengen. Het voorlopige bestuur bestaat uit de heren: J. Bakker (Ned. R.K. Middenstandsbond), voorzitter; J. de Lange (Kath. Arbeidersbeweging in het Bisdom Haarlem), secretaris. Adres secretaris: Antonie Duyclc- straat 91, Den Haag. Tel. 550233. G. W. Kampschoër (Kath. Ned. Boe ren- en Tuindersbond). Landelijk bestaat het Katholieke Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, welk bureau on derverdeeld is in de diocesane in stanties, waarvan de bovenstaande gevormde Raad van Overleg de instantie voor het Bisdom Haarlem is. HIJ VOLDEED NIET De Republikeinse vertegenwoor diger op de Philippijnen, majoor Brantel Soesilo, zal door Djogja uit Manilla worden teruggeroepen, al dus het Chinese dagblad „Sin Po". Het blad zoekt de reden voor dit terugroepen in het feit, da Soesilo onvoldoende de Republikeinse be langen heef behartigd tijdens de Ecafe-conferentie te Baguio, het geen de' oorzaak zou zijn van de nederlaag van de republiek inzake de toelating tot de conferentie. Sjahrir niet naar Australië Reuter verneemt uit Republikein se bron te Batavia, dat Sjahrir zijn voorgenomen reis naar Australië heeft laten vervallen. Hij zou giste ren naar Indonesië terugkeren en optreden als adviseur van Sjari- foeddin en de Republikeinse dele gatie. Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 16 December geen audiëntie verlenen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1