1 DE VERRE STEM Geèsfelijke volksgezondheid r ONDERWIJS BLIJFT AAN BOD Witloftrekken op gasverwarming RADIO JONGE VROUW Een Europese overwinning r~ r NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD -Vrijdag 12 December 1947 PAC. 3 De R.K. Charitatievevergaderde Minister Gielen weerstaat stroom van kleine critiek Parijs weer lichtstad! Uitkomst voor de kleine tuinder Kabinetsformateur in Oost-Indonesië Vertegenwoordigster van haar volk Hitier moest de monarchie herstellen Geduld J J In het Bossche „Casino" verga- darde Woensdag de R.K. Charita tieve Vereniging voor Geestelijtte Volksgezondheid. De ochtendzitting werd geheel in beslag genomen door huishoudelijke aangelegenhe den. De middagzitting die o.m. werd bijgewoond door de Vicaris van het bisdom Den Bosch, mgr F. N. J. Hendrikx, en een vertegen woordiger van de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant bracht als eerste spreker op het podium de geneeskundige inspec teur dr P. A. F. v. d. Spek. In een wetenschappelijk betoog gaf deze spreker een beeld van de huidige problematiek van de gees telijke gezondheidszorg. Ofschoon het probleem der geestelijke volks gezondheid reeds bestaat zolang er een mens met een vrije wil en de gevolgen der erfzonde bestaat, werd de publieke aandacht eerst rond 1907 op dit vraagstuk gevestigd door de beweging der mentale hy giëne, van Amerikaanse oorsprong. Een der voornaamste onderdelen der psychiatrie vormen de voor- en nazorg met aan het laatste nood zakelijk verbonden het zo belang rijke huisbezoek. Spreker ziet deze zorg in een sociaal centrum van psychiatrische bemoeiing. De preventieve psychiatrie is pri mair een eugenetisch probleem. Hier ligt een grote taak voor onze huwe- Hjksadviesbureaux t.a.v. onderzoek en voorlichting. Voorts meende dr. v. d. Spek, dat er naast een Zieken fondswet e.d. plaats is voor een wet telijke regeling inzake geestelijke aberraties. En wat de zwakzinni genzorg betreft, deze moet er zijn vanaf de wieg tot het graf, doch er is zelfs voor het B.L.O. niet eens voldoende belangstelling. De „World Health Organization" van de U.N.O. geeft reden tot scep ticisme omtrent haar conclusies en resultaten, omdat deze ofschoon zij de eenheid van ziel en lichaam in de mens erkent de religieuze factor buiten beschouwing laat. En de verhouding van de mens tot zijn Scnopper speelt hier toch een zo belangrijke rol, dat men de levens beschouwing noodzakelijk erin moet betrekken. Voorts wees dr v. d. Spek op het schrikbarend tekort, dat wij katho lieken hebben aan psychoterapeu- ten, en bezag hij binnen het terrein van zijn onderwerp de bestrijding van geslachtsziekten en alcoholmis bruik, de neurosebehandeling, ar- beidszorg voor debielen en de zorg voor normalen, het gebrek aan een positieve cultuurpolitiek in Neder land, het probleem der aanpassing hetwelk extra aandacht vraagt i.v. m. de industrialisatietendenz, en dat der collectieve psychische hygiëne 'in het bedrijfsleven. Talloze problemen Met de vaardige welsprekendheid van de overtuigende redenaar schil derde de Vicaris van Roermond, mgr prof. dr F. Feron, daarna de verantwoordelijkheid der katholie ken t.a.v. de'geestelijke gezondheids zorg. In korte trekken legde hij de vergadering een aantal factoren voor, die ons, katholieken van deze tijd, bijzonder benauwen: een ge slacht dat onder tyrannie en bezet- tingsdruk is geconcipieerd en nu moet worden opgevoed; een rij van trouwlustigen, die jarenlang in spanning moeten wachten; jonge ge zinnen voor wie geen ruimte be schikbaar is; edele ondergrondse strijders die zichzelf niet kunnen hervinden; demo bil i santen die straks uit de dynamiek van de strijd in het burgerleven terugke ren; een groeiend drankmisbruik ook in z.g. goede kringen; het zwarte geknoei dat de mens irreële waarden in handen speelt; de alge mene verzinnelijking waartegen zelfs de besten niet op kunnen; de losgeslagen jeugd en him vrije- tijds-besteding; de decadentie van leven en cultuur; de huidige huwe lijkswaardering en het echtschei dingsprobleem; de misdeelde kinde ren, die zonder vader en moeder zijn; de intellectuele overbelasting, die van onze kinderen kleine pro- fessortjes Wil maken; het te vroege en ongeremde sexuele en sensuele leven; de enerverende brutaliteit der perversie; het gebrek aan ge luk, hoop en vertrouwen; en ten slotte de algemene ontwrichting en chaos, de moeheid en onevenwich- PROGRAMMA ZATERDAG 13 DECEMBER Hilversum II (415 M) KRO: 7.00 Nieuws; 7.30 Morgen gebed; 8.00 Nieuws; 10.00 Voor de kleuters; 11-00 Radio-ziekenbezoek; 12 00 Angelus; 12.33 Lunchconcert; 13*00 Nieuws; 13.15 Boekbespreking, 13.20 Lunchconcert; 13.40 Filmpraat je- 14.00 Honeelkijker; 14.20 Engel se'les; 14.40 Dansmuziek, 15.45 KRO kiosk- 16.30 Schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.30 Het elfde avontuur van Lord Jum- patik; 19.00 Nieuws en Kath. nieuws 19.20 Orkest zonder naam; 19.45 Banden die Binden; 20.12 De Ge wone man; 20.30 Lichtbaken Henri de Greeve; 22.40 Avondgebed; 23.00 Nieuws;. 23.15 Omroep Kamerorkest. Hilversum I (301 M) V.A.R.A.: 7.00 Nieuws; 7.15 Och- tendgym* 8.00 Nieuws; 10.20 Radio feuilleton; 11.00 De notenkraker; 1200 Vaudeville-orkest; 12.33 idem, 13'00 Ned Strijdkrachten; 13.30 The Bamblers; 14.15 Harmonie-orkesten, attentie! 15.00 Lezing; 16.45 Voor de jeugd- 18.00 Nieuws; 18.15 Sport- praatje; 18.30 Ned. Strijdkrachten. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 VARA-varia; 22100 ..Adriaan en Olivier", verhaal; 22 30 Maalando en zijn tango-rum ba-orkest; 23.00 Nieuws; 23.30 „The Masqueraders". Canada roept Nederland International Service Canadian Broadcasting Corporation Golflengte 16.84 en 19.58 M. PROGRAMMA VOOR DECEMBER "s Zondags: 7.30—8.00 n.m. Nieuws van de week. Klassieke muziek "s Maandags; 5.30—5.43 m.n. Voor de vrouw; 7.308.00 n.m. Nieuws. Politiek overzicht. Vogels in Canada. 's Dinsdags: 7.30—3.00 m.n. Land bouw- en oogst overzicht, "s Woensdags: 5.30—5.45 n.m. Kin deruitzending; 7.308.00 n.m. Nieuwsber. Cultureel overzicht. *S Donderdags: 7.30—8.00 n.m. Het Nieuws. Economisch overzicht. Ontdekking van Canada. 's Vrijdags: 7.308.00 n.m. Nieuws. Arbeidssverzicht. Sport in Ca- nada. Zaterdags: 7.30—8.00 njn. Under Blue Canadian Skies. Populaire muziek. tigheid die de oorlog heeft achter gelaten. Voor de oplossing van al deze problemen zijn wij katholieken bij zonder verantwoordelijk als mens en als christen, aldus spr. Daarom willen w(j een eigen separate orga nisatie, maar tegelijkertijd samen werking met niet-katholieken. Als ideaal stelde prof. Feron ten slotte de op- en uitbouw van onze sociale kruisverenigingen; een pre- minftnte medische facuiteit aan on ze Nijmeegse universiteit; een leger van verpleegsters en een generatie van priesters, die, voorzover het op hun terrein ligt, het probleem kunnen verwerken. En daarboven uit een wetenschappelijk centrum, waar alias, op dit gebied wordt ver zameld, bij voorkeur aan de Uni versiteit te Nijmegen, en van waar uit als resultaat de adviezen kun nen worden uitgebracht. En daarachter een katholiek volksdeel, dat voor dit allerbelang rijkste vraagstuk begeesterd wordt. Hij zag toevallig een foto van zijn dochter.. De Poolse ingenieur Henrjk Wosk werd in 1944 in het concentratiekamp Auschwitz gescheiden van zijn 11-jarig dochtertje Ester, dat door de Duitsers werd meegevoerd. Van die dag af had de inge nieur nog slechts één doel in zijn leven: Ester te vinden. Na de oorlog arriveerde hij in Zweden met een van de eerste transporten van het Zweedse Rode Kruis en be- gon onmiddellijk overal zijn licht op te steken echter zonder resultaat. Toen hij bijna alle hoop had laten va ren kreeg hij op zekere dag een foto van zijn dochter in een Stockholmse krant in het oog. Zij behoorde tot de joden van de Efiodus, die in Duits land waren aangekomen. De heer Wosk hoopt spoedig, na drie lange jaren van kommer, weer bij zijn dochter te zijn. -'J Wanneer iedereen er voor zorgt, dat al het overtollige oud papier bij de oud-papierhandelaar terecht komt, kan iedere papiermolen draaien zoals deze. UIT DE TWEEDE KAMER MET ONVERDROTEN IJVER, die zijn weerga nauwelijks vindt, praat de Tweede Kamer nu al drie dagen achtereen over de begroting van Onderwijs. Zij is nog maar tot op de helft van het lijvige stuk gevorderd, dat maar even 426 artikelen telt. Letterlijk alles, wat bij dit departement onder de drievoudige titel (O.K.W.) onderdak heeft gevonden, wordt overhoop gehaald en met het nodige critische commentaar de minister voor de voeten gegooid. En als deze dan weer het woord krijgt, zou hij zich moeten gevoelen als een winkelbediende die zo juist een lastige klant heeft uitgelaten. Maar neen, met behoorlijke ernst en goede wil al slaat hij er wel eens met de franse slag naar ruimt de minister de bajerd weg, zonder onderscheid of het hoogdravende dan wel platvloerse opmerkingen betreft. In tegenstelling tot de vorige dagen stond de minister er Donder dag veel beter voor. Dat was uit sluitend te danken aan de toezeg ging, welke hij had gedaan met be trekking tot het hernieuwd overleg over de salarissen der leraren. Die was voor het ogenblik bevredigend, zou men zo zeggen. Maar ,nee, de P.v.d.A., die zich hierdoor een her nieuwd succesje tegen de heer Gie len zag ontglippen, poogde toch nog een motie door te drukken, welke hetzelfde uitsprak als een verlan gen, wat de minister tevoren had toegezegd. Geen Kamerlid wenste daarin te trappen en met de kous op de kop droop de heer Deering, de voorsteller, af, toen hem van liberale zijde was te kennen ge geven, dat deze houding wel heel wonderlijk was voor een lid van een regeringspartij. Het leek wel of hij minister Gielen niet vertrouwde, klonk het honend. Nijverheidsonderwijs Er zijn ten aanzien van het nijver- hiedsonderwijs ook weer algemene beschouwingen gehouden, die ver schillende oude wrijvingspunten op hieuw belichtten. Het is de heer Engelbertink van de K.V.P. geweest, die enkele voor onze katholieke landgenoten zeer belangrijke kwes ties op het tapijt heeft gebracht, kwesties, welke niet direct naar be vrediging kunnen worden opgelost. Zo kon de minister niet toezeggen, dat hij met de hem ten dienste staande gegevens ertoe zou kunnen besluiten een tweede M.T.S. voor Tilburg te lrJen oprichten. Dat zijn kostbare zaken, zeide hij, en we moeten met het geld zuinig om springen. Hij was ook niet te ver murwen op het verzoek van de Twentenaar, het ambachtsonderwijs tot een driejarige cursus te maken. Tenslotte zag hij op dit ogenblik er geen gat in, hoe de regering in staat zou zijn onwlilige gemeenten te dwingen subsidies toe te staan voor bijzondere nijverheidsscholen, wanneer er een conflict bestaat tus sen aanvragers en gemeente over de wenselijkheid. In zijn nieuwe wet geving zal de minister daar wel een mouw aan passen.-- De salariëring van de leraren zo zegde hij toe is nu in ontwerp gereed en Vrij dagavond beginnen de laatste be raadslagingen er over. Aangezien een ontwerp-K.B. ook al gereed is, zal de zaak nu spoedig voor elkaar komen. Voor de oprichting van een twee de Technische Hogeschool in het Zuiden pleitte pater Stokman. Hoe wel de minister geen definitief ant woord kon geven zoals hij aan vankelijk beweerde vertelde hij later toch, dat hij na overleg met minister Huysmans binnenkort met zijn plannen in de Kamer zou ko men. Ten aanzien van Delft beloofde hij centralisatie en spreiding van de propaedeuse. Hij gaf geen uitsluit sel over 'zijn standpunt inzake de 7e faculteit in Amsterdam en be loofde zijn best te zullen doen om meer gelden voor het T.N.O. be schikbaar te kunnen stellen. In deze droeve woesternij van als maar vraagstukken, bloeide bijna het debat op over het natuur- en landschapsschoon. Het wekte de beste verwachtingen voor hen, die nu al zeven uren achter elkaar bij lamplicht en warme kachels zaten te vergaderen. Maar het draaide bijna allemaal om de centen. Er werden te veel gelden besteed aan de organisatie van de bescherming, de schadevergoedingen waren niet goed geregeld, de heer v. d. Goes incasseerde ten onrechte f 2500. Er waar het niet om geld ging, daar betrof het geharrewar tussen com missies of lelijke hoogspanningska bels. Maar het was de minister, die er weer even de vrolijke noot in bracht, waar de schone niet wilde komen. „De heer Bachg zegt nou wel, dat die masten mooi zijn en de heer v. d. Goes zegt, dat ze lelijk aandoen, maar de waarheid zal wel in het midden liggen. Och, laten we niet zo somber wezen. Er zijn misschien nog wel kunstenaars, die er te eniger tijd iets moois van weten te maken. De wegen van de Kunst zijn wonderbaarlijk". Zo was ook het laatste twistpunt voor het avondeten weer met een opgewekt woord van een bemoedi gende minister beslecht. De stapel afgewerkte vragen op zijn tafel had intussen aanzienlijke proporties aan genomen. Posities Nederlandse passagiersschepen Abbekerk, 10 Dec. van Brisbane naar Sydney. Alcor, Rotterdam-Rio de Janeiro, 10 Dec. van St Vincent. Algorab, Bahia-Rotterdam, pass 10 Dec. St Vincent. Eemdijk, 10 Dec. van Londen n. Antwerpen. Hestia (ex "Zeehond), 11 Dec. v. Amsterdam te Antwerpen. Joh. van Oldenbarnevelt, 10 Dec. van Amsterdam naar Jaffa. Leopoldskerk, Rotterdam-Shang hai, 10 Dec. te Colombo. Modjokerto, 10 Dec. 23 uur van Batavia te Rotterdam. Muiderkerk, Rotterdam-Sydney, 10 Dec. van Antwerpen. Niobe (K.N.S.M. Rotterdam-Hel sinki, pass 10 Dec. Brusnbuttel. Prins Willem II, Quebec-Antwer- pen, pass 10 Dec. Portland Bill. Ridderkerk, Shanghai-Rotterdam, 10 Dec. te Suez. Rijnland, 10 Dec. van Rio de Ja neiro naar Santos. Salawita, 10 Dec. van Beira naar Durban. Streefkerk, Rotterdam-Calcutta, pass 10 Dec. Lissabon. Westland, Buenos Aires-Amster- dam, 10 Dec. van Santos. Willem Ruys, Rotterdam-Java, 10 Dec. 17 30 uur van Port Said. Parijs, dat zijn roep als „Ville Lu- mière" zag ingeboet, zal weldra deze benaming weer waardig zijn. Nadat overal de nog aanwezige gasverlichting door een electrische was vervangen, heeft men aan de Avenue Wilson, evenals in sommige mètro-stations, een neonverlichting aangebracht. Terwijl vroeger elke lichtmast een lamp van 300 watt droeg, verbrui ken de 5 neonbuizen, die deze lamp vervangen, tezamen 200 watt. (Van een speciale verslaggever) ENIGE MAANDEN GELEDEN maakten wij in een artikel mel ding van een uitvinding vcm de heer J. C. Dingerdis te Castri- cum, die er na tien jaar experimenteren in geslaagd was met succes witlof te trekken op een door hem ontworpen gasverwar- mingsinstallatie. De Paters Benedictijnen te Oosterhout, die met gebruikmaking van deze vinding witlof gekweekt hadden, hadden hierbij verrassende resultaten behaald. Naar aanleiding van dit artikel trad ir. R. J. Vos, directeur van het Gasbedrijf te Beverwijk, in contact met de heer Dingerdis, teneinde een ruimer inzicht te krijgen in de praktische toepassing van deze uitvinding voor de tuindery. Als gevolg van dit contact werd met medewerking van ir. Vos op 't tuindersbedrijf van de heer B. Scheerman aan de Beverwijker straatweg te Castricum een instal latie voor gasverwarming van een witlofkuil, ondergebracht in een schuur, ingericht, die begin Novem ber in bedrijf werd gesteld. De uit vinder, de heer Dingerdis, waagde zich aan de voorspelling, dat binnen vier weken het product oogstrijp zou zijn en dezer dagen waren wij met enkele andere genodigden, waar onder ir. Vos, de heer J. C. Muijexi, hoofdassistent van de Rijkstuin- bouwvoorlichting en Burgemeester Smeets van Castricum, getuigen van het verrassende resultaat, dat deze voorspelling volkomen recht deed wedervaren. Het bewijs werd geleverd, dat het mogelijk is op lichtgas witlof te trekken en op deze wijze een vol waardig product te leveren, dat aan alle eisen voldoet. Het ligt voor de hand, dat, waar het hier een proefneming gold, alle fouten van een uitvinding, die nog in de kinderschoenen staat, nog niet overwonnen zijn. De installatie was nog zeer primitief en is voor verbe tering vatbaar. De voor het trekken meest-geschikte witlofpennen waren niet tijdig verkrijgbaar, zodat met ongeselecteerd goed een proef moest worden genomen. Het zijn nl. vooral de pennen van de kleigrond, die een zuivere stikstofbemesting van 100 kg per H.A. gehad heeft, het meest geschikt zijn voor het trekken, ter wijl wat het formaat van de pennen betreft, dat soort, waarvan er zes tot tien in een kg gaan, het meest ge schikt zijn. Niettegenstaande ditmaal echter pennen uit een tuin, waar veel stik stof op gegaan is, gebruikt werden en enkele andere tekortkomingen van de proefneming, was het resul taat verrassend. In het bijzijn van Ir. Vos en de tuinbouwdeskundige, de heer Muijen, werd de kuil ge opend en het bleek, dat er flinke vaste kroppen aan de pennen ge groeid waren. De tuinbouwdeskun dige kon echter aan de ietwat aan de top loszittende blaadjes constate ren, dat hier witlof van de zand grond gebruikt was, die een minder- vaste krop geeft dan witlof van de klei, die hoofdzakelijk in Zeeland en in de streek van Obdam voor de witloftrekkers op contract geteeld wordt. De pennen, die met een laagje zand van enkele centimeters bedekt waren en verder met stroo waren toegedekt, hadden 29 dagen gebroeid op een z.g. schokverwarming; een verwarming, die niet permanent is en die in dit geval van 11 gr. Celsius gedurende de eerste dagen tot 18 gr. in de laatste dagen was opgevoerd. Het gasverbruik voor deze circa 300 kg witlofpennen was 90 M3, hetgeen De berechting van collaborateurs De Bond van oud-illegale wer kers en de Bond van ex-politieke gevangenen houden Maandagavond a.s. in Bellevue te Amsterdam een openbare vergadering, waarin de heer B. Diamant, voorzitter, mr. F. Smits en mr. C. van Rij, hoofdbe stuursleden van de bond van oud- illegale werkers, en een vertegen woordiger van de Bond van ex-po litieke gevangenen het woord zul len voeren over „De geheime cir culaire van de Minister van Justi tie inzake de berechting van col laborateurs". De „Modjokerto" uit Indonesië terug De „Modjokerto" van de Kon. Rotterdamse Lloyd is uit Indonesië te Rotterdam teruggekeerd. Aan boord bevonden zich omstreeks 60 passagiers, merendeels evacué's. Zij verkeerden allen in goede welstand. De „Modjokerto" had ook belang rijke lading aan boord, o.a. meer dan 5000 ton copra, voor buiten landse rekening aangekocht en be stemd voor Karlshamen Frederik- stad. Deze copra wordt in drie bo ten overgeladen, speciaal voor dit doel gecharterd door de Lloyd. Deze boten zullen de lading over de grens brengen. Onder de verdere lading van de „Modjokerto", voor namelijk stukgoed, bevindt zich voorts een' grote partij tabak. Ook werden nog aangevoerd vele Indi sche producten, voornamelijk spe cerijen, ook bestemd voor het bui tenland. Leidse distributie- ambtenaar stal 25.000 In verband met de diefstal van een geldkistje uit het Leidse distri butie-kantoor waarvan men aan vankelijk vermoedde dat het f25.000 bevatte, heeft de politie te Leiden de distributie-ambtenaar W. de K. gearresteerd, die na een uitvoerig verhoor bekende in de laatste maanden fraude te hebben ge pleegd en teneinde raad het geld kistje te hebben ontvreemd. Nadat de diefstal was gepleegd, heeft hij zich met het geldkistje naar Am sterdam begeven, waar hij het vol gens zijn zeggen, na het geld eruit te hebben gehaald, in het water heeft geworpen. De man is toen in de loop van de Zaterdagavond naar Haarlem gegaan, waar hij het geld op 2 verschillende plaatsen achter het station heeft weggeworpen. Ogenblikkelijk nadat de K. bekend heeft is de Leidse politie naar Haarlem getogen, waar zij op aan wijzing van de K. f12.000 vond. Hierna heeft de politie ook nog in Amsterdam een onderzoek naar het geldkistje ingesteld, tot dusverre echter zonder resultaat. Thans on derzoekt de politie nog waar de ontbrekende f13.000 zijn gebleven. Zij vermoed, dat de K. zich dit be drag reeds in de loop van de laatste maand heeft toegeëigend. Vliegramp eis!- 20 doden Nabij de gemeentelijke luchtha ven Memphis in Tennessee is een vliegtuig neergestort en in brand gevlogen. Men gelooft, dat het toe stel een militair Dakota-transport- vliegtuig was en dat zich 20 perso nen aan boord bevonden, die allen om het leven zijn gekomen. tengevolge van de primitieve instal latie nog iets teveel is, doch, daar het gas in dit geval voor 5*/< cent ge leverd was, geen hoge kosten be tekent. Zowel de tuinbouwddskundige, als ir. Vos uitten hun tevredenheid over het resultaat, waarmede zij de heer Dingerdis gelukwensten. Beide deskundigen zullen elk op hun terrein ongetwijfeld het hunne doen, om deze uitvinding, die, wan neer zij op ruimere schaal kan wor den toegepast, voor de kleine tuin ders van grote betekenis is, te per- fectionneren. Het is nl. mogelijk met een installatie als deze drie- of viermaal per winterseizoen te trek ken, waarna nog een nateelt van rabarber, zoals gebleken is, eveneens tot de goede resultaten kan bijdra gen. De heer Dingerdis, die maar een eenvoudig spoorman is, denkt er niet aan zijn uitvinding te laten bescher men door een octrooi; hij weet zich voldoende beloond, wanneer de vin ding kan bijdragen tot betere be- drijfsuitkomssten voor de kleine tuinders. Wij hopen, dat de deskundigen op gebied van gasverwarming en tuin bouw zich verder voor deze uitvin ding zullen interesseren en zodoende tot dit sympathieke doel hun steen tje zullen bijdragen. Anak Agoeng Gde Agoeng heeft van president Soekavrati de opdracht ontvangen een nieuw kabinet in Oost-Indonesië te vor men. Aak Agoeng, die in het pas afge treden kabinet als minister van binnenlandse zaken en vice-premier optrad, is 28 jaar oud. KJj studeerde voor de oorlog aan de rechtshoge school te Batavia, doeh moest door hél uitbreken van de Pacific-oorlog zijn studie afbreken. Hij kreeg de opdracht een kabinet te vormen op parlementaire grondslag en men verwacht, dat hij binnen «en et maal zal slagen. De correspondent van Aneta meldt, dat de val van het kabinet Warouw in Makassar zeer rustig is opgenomen. De besprekingen met de fractieleiders zijn reeds begon nen en men kan spoedig de aanwij zing van een nieuwe formateur ver wachten. Vrijdag zal in een speciale bijeenkomst een gouden erezwaard, gscheiïk van koning Ibn Saoed, aan Soekawati te Makassar worden overhandigd. LEVENSLANG Voor moordenaar van Amerikaanse piloot' De 22-jarige timmerman uit Emmen, Geert Kamies, die in Sep tember 1944 bij de luchtlanding nabij Arnhem in Boven-Rhenen een omlaaggehaalde en gèwonde Amerikaan tijdens zijn bewaking vermoordde, is door de Utrechtse Kamer van het Amsterdams Bijzon der Gerechtshof veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. Treinongeluk in Frankrijk Nabij Bourges (midden-Frankrijk) is de expres-trein ParijsMontlugon op een goederentrein gereden. Het aantal slachtoffers bedraagt 1 dode en 10 gewonden. De oorzaak van 't ongeluk is nog niet bekend. Engelse onderscheidingen voor Nederlanders Namens de Engelse koning reikte de Britse ambassadeur Sir Neville Bland gisterenmorgen in de Rid derzaal te 's Gravenhage een groot aantal Engelse onderscheidingen uit aan Nederlanders, die zich tijdens de oorlog in actieve dienst, of als burgers, voor de" geallieerde oor logsvoering verdienstelijk maakten. Z. K. H. Prins Bernhard werd kort voor de plechtigheid op de trappen van de Ridderzaal door Sir Neville Bland ontvangen. Nadat zij geza menlijk onder de troonhemel had den plaats genomen, werden het Engelse en daarna het Nederlandse volkslied gespeeld. De Britse ambassadeur zeide in een korte toespraak o.m., dat deze welverdiende onderscheidingen weliswaar laat komen, doch dat dit door vele omstandigheden gebeurd was buiten zijn schuld. „Nu ik bin nenkort afscheid ga nemen van dit land en van dit volk, dat ik zo zeer lief heb", aldus Sir Neville Bland, „moge deze uitreiking van onder scheidingen, waartoe mijn koning mij de vererende opdracht gaf, mijn toegenegenheid symboliseren." Na dien begon Sir Neville Bland, die in groot ornaat was, met de uitreiking der onderscheidingen. Enige daar van waren posthuum. Tijdens de uitreiking, waarbij de verdiensten van de geridderden niet werden vermeld vanwege het grote aantal, speelde de Koninklijke Militaire Kapel in harmoniebezetting, zacht toepasselijke muziek. Voor de enige jonge vrouw, die een onderscheiding ontving, werd echter een uitzondering gemaakt. Voordat hij de „George Medal" aan mej. Johanna Folmer uit Zeist op spelde, hield de Britse ambassadeur een korte toespraak tot haar. waar in hij haar prees en huldigde voor haar bijzondere prestaties en haar onverschrokkenheid hij het helpen van vluchtelingen uit Duitsland en Nederland naar veiliger oorden. Ook sprak hij over een onderhoud, dat hij met haar mocht hebben. Bij die gelegenheid kwam het gesprek op haar gevangenschap van 15 maanden, die zij in Duitse gevange nissen doorbracht. Sir Neville Bland sprak toen ook zijn bewondering uit voor haar grote geestkracht en voor hulpvaardigheid, die zij steeds, terwijl zij ter dood veroordeeld was, voor haar medegevangenen aan de dag legde. „O, dat was in orde" zeide toen mej. Folmer. „Ik was Immers ter dood veroordeeld". „Dit nu", aldus Sir Neville Bland, „trof mij het meest van al. Ik zie in deze jonge vrouw een der beste vertegenwoor digsters van haar volk." Daarna las hij de uitvoerige op somming van haar daden voor, waarna hij haar onder applaus van de aanwezigen, de George Medal opspeldde. Haar vriendinnen vereerden haar met een grote bouquet bloemen. Onder de leden der Kon. Marine, die onderscheiden werden, waren o.m. Schout bij nacht Jhr. E. J. van Holthe; kapitein ter zee J. S. Bax; kapt. ter zee J. W. Kruys; kapt. ter zee H. T. Boerke; posthuum kapt.- luit. ter zee A. J. Bussemaker; kapt.-luit. ter zee J. J. C. Korthaltes Altes; luit. ter zee J. Lenderink; te legrafist J. C. Bruggeman; stoker le klas D. Karmelk; kwartiermees ter Jan van Berkel; bootsman W. A. Harthoorn. De plechtigheid werd met het spelen van het Engelse en Neder landse volkslied besloten. Wens van Von Hindenburg Uit een verklaring der advocaten van von Hindenburgs zoon Oskar blijkt, dat de laatste Duitse rijks- president in een van zijn beide poli tieke testamenten de wens te ken nen had gegeven, dat Hitier op een geschikt moment het herstel van de monarchie in overweging zou ne men. Von Hindenburg wilde, dat dit document niet gepubliceerd zou worden, voordat de tijd daartoe ge komen zou zijn en het zou kunnen dienen om de zaak van de monar chie te steunen. De oude veldmaar schalk was van mening, dat de mo narchale staatsvorm voor Duitsland de beste was. QOK DAAR heeft onze rijke Nederlandse taal in haar vindingrijkheid een eigen uit drukking voor gevonden, welke zeer juist' de gedachte, die er achter zit, weergeeft. Men zegt: geduld is een schone zaak. Hier spreekt de hoogachting en waardering uit voor die geeste lijke houding, welke taai en on verzettelijk blijft volharden bij moeilijkheden en tegenslag, wanneer de dingen nog niet on middellijk willen lukken en zijn zoals wij ze graag zouden heb ben. Geduld is het tegenoverge stelde van de moed opgeven, bij de pakken gaan neerzitten, zijn energie en werklust kwijt ra ken. Wie geduldig is, houdt vol, zet door, blijft flink. Hij is dapper en sterk. Laat er maar tegenwind zijn! We worstelen en komen alles te boven. Omdat geduld alles overwint. MARCUS Iedereen, die Frankrijk en Europa welgezind is, zal verlicht hebben geademd bij het uiteindelijk ineen storten van de politieke stakingen, zoals die door de C.G.T. (Franse vakverbonden) onder communisti sche druk werden georganiseerd. De verliezen door de staking aan de produptie, speciaal in de steen koolindustrie, toegebracht, zijn zeer hoog en het hervatten van de ar beid kan deze nooit goedmaken. Het toestaan van een hogere levensstandaard, is, hoe noodzake lijk ook voor de arbeidersklasse, een nieuwe sta-in-de-weg voor de pogingen om inflatie te voorkomen. Maar deze ne- HET WERELD GEBEUREN gatieve econo mische ontwik kelingen zijn even onvermij delijk als ern stig en de eruit voortvloeiende politieke en sociale consequenties tellen minder dan het naakte feit van de overwinning der regering. Want de besprekingen, waarin het Schuman-kabinet bijna voortdu rend sinds de vorming ervan on geveer 14 dagen geleden was ge wikkeld, werden geleid door de Franse communistische partij, waar van leden in de C.G.T. zowel als organisatie als centrale van indivi duele vakbonden een dominerende rol speelden. De stakingen waren in hoofdzaak op de genationaliseerde bedrijven gericht en het doel van de commu nistische stakingsleider Benoit Fra- ehon en zijn politieke broeders in de kamer was het vernederen van het niet-communistische kabinet. Natuurlijk bestaat er onder da Franse industrie-arbeiders en rege- rings-employé's een grote ontevre denheid over het mislukken der poging om de lonen in overeen stemming met de prijzen te bren gen. Maar juist doordat deze on tevredenheid misbruikt is voor po litieke doeleinden, hebben een zo groot aantal Franse vakbonden ge weigerd aan de stakingsoproep ge hoor te geven. Wanneer de bespre kingen van zuiver industriële aard waren geweest, dan had er geen reden bestaan om sabotage, intimi datie en bruut optreden aan te wenden teneinde de arbeiders te verhinderen aan het werk te gaan. De sterkte van de communisten in de diverse vakbonden loopt zeer uiteen, maar een onderzoek kan hiernaar niet worden ingesteld, om dat de communistische leiders wei geren voor een staking een geheime stemming te houden. Zodra de regering degenen ging beschermen, die tegen de commu nisten wensten actie te voeren, be gon de staking te verlopen en was Frachon door de opnieuwe ontken ning van z'n autoriteit in de prov. gedwongen Dinsdag dezelfde voor waarden van de regering te aan vaarden, die hij een dag tevoren nog had verworpen. In hoeverre Jouhaux en de andere niet-commu- nisten in staat zullen zijn de orga nisatie in handen te nemen, moet worden afgewacht. De communisten spreken reeds van een hernieuwde politieke exploitatie der beweging na korte tijd. Daardoor zal het dringend nodig zijn de C.G.T. te splitsen op grond van de ervaringen, zoals die tijdens de afgelopen weken zijn opgedaan. Bovendien moeten de vakbondleden, die Jouhaux aanhangen en de ka tholieke arbeiders, die zich reeds van de C.G.T. losmaakten, zich nauwer aaneensluiten. Zeker is het dat de communisten een deel van hun invloed op de industriële mas sa's. en de landarbeiders en de mid denklasse verloren hebben. Doordat Russische onderdanen en Sowjet-wapendepóts in Frankrijk de stakers hebben geholpen is het sprookje, als zou de communistische partij in Frankrijk iets anders zijn dan een agentschap voor revolutie van een vreemde mogendheid, uit de weg geruimd. Het is kenmerkend, dat de Rus sische regering zeer veel aandacht aan de crisis in Frankrijk wijdde. Deze jongste „strijd om Frankrijk", zoals Bidault opmerkte, is gewon nen. Het is een Europese over winning op een Moscovitische chaos. De eer voor deze overwin ning komt niet alleen aan Schu- man toe, maar aan alle degelijke Franse arbeiders, die de moed hadden de communistische bedrei gingen te negeren en tot rede terug te keren. SIC TRANSIT RUSSISCH SOLDAAT schiet op Amerikaans journalist In de vroegere Rijkskanselarij te Berlijn heeft een Sowjet-Russische soldaat op de Amerikaanse corres pondent Richard Kasischke gescho ten. Kasischke toonde de wacht zijn papieren en vroeg, of hij foto's mocht maken. Hem werd echter be volen weg te gaan. Toen hij vervolgens een praatje^' maakte met twee souvenir-verko pers in het Kanselarijgebouw, schoot de Russische soldaai met een ma chinegeweer op hem. De kogels mis ten echter hun doel. FEUILLETON door PETE FALCON 83. „We kunnen starten", zei hij opge wekt. „Ik heb nu een wapen bij me. Het was mij toch wat onzeker. „Het hek uitrijden, Miller, en dan links af." „Oke", knauwde Fred, terwijl hij wat gas gaf, de wagen netjes bui ten het hek stuurde, en naar links liet zwenken. Maar na een irieter of vijftig keek hij met veel omhaal maar het dashboard, remde af en mompelde iets. „Wat is er?'?' informeerde Wo- zodsky. „Is er iets met de wagen? Vanmiddag deed hij het nog nest en...." De verdere woorden aanschouw den nimmer het levenslicht want voor de tweede maal maakte Fred van zijn kunst gebruik met het ge volg dat ook Wozodsky zonder een kik te geven achterover viel. Fred reed de airto wat meer opzij tussen de tomen, en begon toen snel de reeks van handelingen te verrichten, die hij reeds had over dacht, één overweging handelen, zo snel en zo vlug mogelijk, onge acht het risico. In een toestand van de grootste spanning en bijna over tuigd van zijn weergaloze roeke loosheid, stond Fred schuil achter de boom. Hij zag twee mannen naar buiten komen door de openslaande deuren en over het bordes naar de zijkant van het landhuis lopen. Ver moedelijk lag daar de garage.' Drie minuten later priemden de lichten der auto-koplampen in het nachtelijk duister en reed een mo derne gestroomlijnde wagen lang zaam de garage uit om met een bocht langs de oprit naar het brede inrijhek te zwenken. Fred hield zich volkomen in de schaduw. Tot op het ogenblik, dat de auto hem op vijf meter was genaderd, wist hij nog niet hoe hij er in zou kunnen slagen om achter op te springen. Flitsen van een vertrouwen op zijn goed gesternte vlogen hem door het hoofd. De door Finnempre aangewezen handlanger Miller zat achter het stuur en naast hem Wozodsky. Langzaam gleed de auto voorbij de plek, waar Fred stond. Hij wilde reeds achter de boom te voorschijn schieten, toen tot zijn verbazing en tevens tot zijn ontsteltenis, omdat hij vreesde te zijn ontdekt, de auto met een schok stopte. Hij merkte, dat het portier open ging en er iemand uitstapte. Onmiddellijk hield Fred zijn revolver gereed. „Ik ben zo terug", hoorde hij Wo zodsky zeggen tot de man achter 't stuur. Snel liep de eigenaar van het landhuis terug langs de oprit. Eensklaps zag Fred zijn grote kans. De tegenpartij had zich ver deeld. Hij kreeg nu de gelegenheid om ze een voor een onder handen te nemen. Hij aarzelde geen ogenblik. Behoedzaam sloop hij achter de boom te voorschijn en om de auto heen. Het geluk was met hem het portier was open blijven staan. Eén ding slechts had hij te doen; voor komen, dat de chauffeur alarm maakte. Met de herinnering aan de knock-out-slag, die hij in zijn spor tieve periode van zijn boksleraar had geleerd, wierp Fred zich naar voren en trof de niets vermoedende Miller met een hevige vuistslag te gen de slaap. Het resultaat was af doende. De handlanger van Finne- more zakte achterover zonder ook maar één kreet te laten horen. Bliksemsnel ging Fred nu verder te werk. Hij sleepte de man uit de wagen, deponeerde hem achter de boom, die hem tot schuilplaats had gediend, na dit bendelid eerst zijn jasje te hebben uitgetrokken en zich zijn hoed te hebben toegeëigend. Getooid met deze kledingstukken sprong Fred op zijn beurt achter 't stuur en wachtteop de terug komst van Wozodsky. Dit duurde niet lang. Binnen de vijf minuten verscheen hij weer. „Ja, we kunnen starten", zei hij opgewekt. „Ik heb nu een revolver bij me. Het was me toch wat on zeker. Het hek uitrijden Miller en dan links-af." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3