Nieuw KOMENDE VERKIEZINGEN ZULLEN ZEER BELANGRIJK ZIJN" Kloekheid, eenheid en geloofsvertrouwen Reis naar Indië heeft een zakelijk karakter Moorddrama te Rotterdam 300 Hongaarse bleekneusjes kwamen Zondag in ons land Elf urnen werden neergezet Onderzoek te Madoera Voor Alkmaar en omgeving Zorg dat verzwakking van de Partij voorkomen wordt Geen conflict tussen Regering en van Mook i' Dronken kellner slaat oude vrouw neer Geen nieuwe persoonsbewijzen Cistercienserorde bestaat 850 jaar Minister Neher bij Sjarifoeddin Plechtige monumentoverdracht op de Amsterdamse Dam Van Zeeland weer naar Batavia HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 e. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is t nergens veilig Vondel MAANDAG 15 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11405 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80. Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52. Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank rUCHTBAAR EN BELANGRIJK noemde voorzitter Andriessen de Partijraadsvergadering, die op verrassend-vlotte wijze vier Bijzondere Reglementen heeft behandeld en vastgesteld: dat voor de Kringen, de Statenkringen, de Partijraad en het befaamde Kiesreglement voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer. Belangrijk was deze bijeenkomst niet het minst om de suggestieve gedachte, welke de voorzitter de afgevaardigden en over hun hoofden heen alle Partijleden in den lande mee naar huis gaf' met het oog op de komende verkiezingen, die zeer belangri'k zullen zijn. Ik doe, zei Andries sen, daarom een beroep op aller onmisbare medewerking. Er zullen enige nieuwe partijen aan bod komen, en wij zullen ver zwakking van de K.V.P. moeten voorkomen met alle middelen, waarover we beschikken. Wij bezetten als beginselpartij een sleutelpositie, in een benarde tijd, die reden tot critiek geeft. Laat men zich afvragen, hoe het er, ook in economisch opzicht, zou uitzien, als de K.V.P. er niet was of verzwakt zou worden. Wij moeten ons uiterste best doen, de politiek van onze Partij te ver dedigen en een goed woord te gunnen. OUDE STEMSYSTEEM GEHANDHAAFD Sommigen aldus Andriessen ■willen radicale afbraak, maar dat is wat al te eenvoudig. Natuurlijk worden er, ook door de K.V.P. fou ten, gemaakt, maar objectief gezien moet men zeggen, dat de Katholieke Volkspartij niet heeft nagelaten de situatie op de beste wijze te dienen, Zorgt voor 'n opgewekt Partijleven, besloot de voorzitter, die hoopte op de verdere medewerking van de Katholieke Pers, opdat het jaar 1948 ons een Katholieke Fractie zal geven, die in kwaliteit en kwantiteit zeker niet ten achter staat bij die van thans. Laten wij ook niet verge ten, de knie te buigen om Gods ze gen te vragen over ons werk! Reeds om drie uur, nadat de elders vermelde Reglementsbehandeling was voltooid, begon de rondvraag. Kring Tilburg wilde, om de beste krachten voor de fractie aan te trekken, die soms financiële bezwa ren hebben, een fonds vormen, om in dit'euvel te voorzien. Een fonds voor noodlijdende Kamerleden? Dat is een vreemd geval! De voorzitter wilde- er nog maar eens over den ken! - S Een andere Zuidelijke afgevaar digde zei dat minister Beel zich ver gist had in de cijfers, toen hij het verschil in beloning tussen landar beiders en andere arbeiders op het platteland, besprak. Prof. Romme, die meende dat Kamerleden nog wel wat kunnen leren van de vlotte wijze van vergaderen in de Partij raad, zei dat de juiste cijfers toen niet bekend waren; later, bij de Begroting van Sociale Zaken wel. Romme was van mening, dat we naar die bedoelde gelijkstelling moeten. Leiden had het over de salarissen van Overheidspersoneel; waarom steunde de fractie het voorstel-Das- sen niet? Ik weet niets van zo'n voorstel, zei Romme en Dassen sprak bij zijn pleidooi namens de gehele fractie. Een andere Limbur ger zei: Hoe staat het met de an nexatie van Duits gebied? Uit het protest van de 18 „Landeskreise" bleek de waarheid van het Lim burgse gezegde: de beste Pruis heeft nog een paard gestolen! Het an- néxatievraagstuk, wat de Duitse „Kreise" op het oog hebben, („Sit- tard is eigenlijk Duits"!), bestaat voor de K.V.P. niet, gaf Romme ten antwoord. Wat ons verlangen naar grenscorrectie betreft, verklaart hij dat wat Nederland heeft gevraagd, wel een minder benauwd karakter had mogen hebben. De voorzitter, die een welver diend dankwoord had te incasseren en aan wie met een hartelijk woord van burgemeester Matser, de ver sierselen van de Ned. Leeuw wa ren overhandigd, beantwoordde nog enige vragen van organisatorische aard, waarbij hij desgevraagd o.a. toezegde, dat straf opgetreden zou worden tegen onorganisatorisch optreden. De commissie voor de herziening van het A)e»m"«n Staatkundig Program heeft de op dracht dit m antwooru Ot, c _.i andere vraag, dit program zo nodig op bepaalde punten te her zien. Het GoselingVerschuur-Her- stelfonds heeft ruim twee ton op gebracht, hetgeen de voorzitter niet Was meegevallen. (Ons ook niet!). De Arabische leiders zijn in Cairo bijeengekomen, om te overleggen, hoe de Arabische wereld zal optreden tegen het beshiit der V.N. om Palestina te verdelen. Van hem hangt het grotendeels af, of in het Midden-Oosten vrede, guerilla af openlijke oorlof zal heersen. Verwijzend naar een korte sa menvatting van het verhandelde in zake de reglementen, elders in dit nummer, wijzen wij hier nog even op de voldoening, waarmede in de Kring Den Helder mag worden kennis genomen van het feit, dat ook bij nader overleg nog enige constructieve amendementen van deze Kring zijn aangenomen. Be langrijk achten wij inderdaad, wat het Kringreglement betreft, dat de lijn van voldoende contact met, en redelijke invloed van de afdelingen op de organisatorische zaken van algemene aard doorgetrokken is. Inzake het Kiesreglement ver melden wij met bijzondere instem ming de goedkeuring van het in ons artikel van j.L Vrijdag besproken amendement, om de 15 deskundige leden van de Verkiezingsraad, door het Partijbestuur te doen benoemen „uit de adviserende leden van de Partijraad, aangewezen door en uit de grote Katholieke organisaties en instellingen", zij het dan, dat het P. B. dit overnam met de toevoe ging, dat het zijn keuze „bij voor keur" uit die adviserende leden zal doen. Inzake het stemsysteem waren er enige amendementen, en een voorstel-Albering, om op het voor gestelde systeem van nummering een aanvulling te geven, waardoor grote minderheden een kans kre gen, correcties toe te passen op het politiek advies. Vlak voor de pauze viel de beslissing over het amende ment-Leiden dat handhaving voor het bestaande systeem inhield. Wij acjiten dit een noodlottig besluit. In het bestaande systeem immers gaan de leden-kiezers a.h.w. met gebon den handen naar het (Partij)stem bureau (voor de groslijststemming). Zij kunnen het hokje, voor de can didaten van hun keuze rood ma ken, maar verder hebben zij abso luut geen invloed op de volg orde. Dit heeft in het voorjaar van 1946 veel ontgoocheling teweeg gebracht en o.a. medegewerkt tot de moeilijkheden met het agrarische kiescomité, dat niet goed handelde, maar a.h.w. gedrongen werd, zijn toevlucht tot illegale middelen te nemen. Wij kunnen nu slechts ho pen, dat het Politiek Advies straks zodanig zal zijn samengesteld, dat het door de overtuigende meerder heid van de leden-kiezers „con amore" kan worden aanvaard; dat zou de gevolgen van de noodlottige beslissing nog kunnen voorkomen. De bekende schilder Anton van Wely, die op 18 December a.s. de respectabele leeftijd bereikt van 80 jaar, aan zijn laatste schilderij. Met bijna zes nnr vertraging liep Zondagavond om tien over half zes de trein met driehon derd Hongaarse kinderen 't Roo- sendaalse station binnen. De kin deren die in opgewekte stemming waren, zwaaiden dapper met rood-wit en blauwe vlaggetjes. Zjj zagen er niet bijzonder ver moeid uit, maar wel was het hen aan te zien, dat zij in hun land momenteel weinig luxe kennen. De leeftijd der kinderen, hoofd zakelijk meisjes, varieert van zes tot twaalf jaar. Op het Roosendaalse station was Mgr. dr. Knebel uit Hongarije ter begroeting aanwezig. Hij vertoeft reeds enige maanden in ons land ter voorbereiding van de ontvangst der kinderen. Ook in de jaren 1920 1926 stonden de kinderuitzendin gen uit Hongarije onder zijn lei ding. De ontvangst te Roosendaal kreeg een buitengewoon hartelijk karakter, doordat de verkenners van de André de Thaye-groep alle kinderen een paar koppen warme thee aanboden en een zakje snoep goed, dat door de kinderen van de St. Antoniusschool te Roosendaal spontaan was bijeengebracht. Om kwart over zes vertrok de trein uit Roosendaal. Kort na 8 uur stapten de eerste Hongaartjes in Rotterdam uit. Een tweede groep verliet de trein in Leiden en is ondergebracht bij fa milies in Bodegraven en Alphen. De laatste 100 kwamen om kwart voor tien op het Centraal Station te Amsterdam aan. De meesten hun ner, die bij Volendamse families zullen verblijven, zijn op de Water- landse tram gezet, enkele anderen, op wie in Alkmaar Nederlandse huisvaders stonden te wachten, zijn per trein naar Alkmaar vertrokken, en de overigen hebben inmiddels hun intrek bij families te Amster dam genomen. Donderdagavond waren de kinde ren uit Boedapest vertrokken, uit De meeste persoonsbewijzen zijn sinds vorig jaar ongeldig, daar deze hoofdzakelijk in 1941 uitgegeven zijn en slechts vijf jaar geldig waren. Direct na de oorlog heeft men overwogen of er geen nieuwe per soonsbewijzen moesten worden uit gegeven. Hiertoe is men echter niet overgegaan. Naar wij thans van het ministerie van binnenlandse zaken vernemen, bestaan er ook nu nog zoveel bezwaren tegen wederinvoe ren van dit bewijs, dat velen op on aangename wijze aan de Duitse be zetting herinnert, dat men hiervan voorlopig heeft afgezien. 850jarig bestaan der Cistercienser, Op 21 Maart 1948 viert de aloude orde der Cisterciensers haar 850- jarig bestaan. Het is dan Palm zondag en merkwaardig is, dat de stichtingsdag destijds ook op Palm zondag viel. Deze viering zal plaats hebben m het enige Cistercienserklooster in Nederland n.L: „Mariënkroon" Nieuw Kuyk (N.Br.). te Staking te Rome ten einde Door de Arbeidskamer te Rome is gisteravond officieel meege deeld, dat de algemene staking te Rome heden te Middernacht zou eindigen. welke stad en haar naaste omge ving alle kinderen afkomstig zijn. Aan de Hongaarse-Oostenrijkse grens hebben de kinderen ongeveer een dag oponthoud gehad, maar verder is de reis goed verlopen. Er zijn nagenoeg geen zieken geweest. Hongaarse leidsters van de Actio Catholica, die in Hongarije de kin deruitzending regelt, hebben de kinderen begeleid tot Brussel. In Brussel namen leidsters en leiders van de „Nederlandse actie voor Hongarije" de zorg voor het gezel schap op zich. Onder hen bevonden zich enkele dames, die uit Hongarije afkomstig zijn en in de jaren 1920/ 1926, toen een gVoot aantal Hon gaarse kinderen eveneens in ons land kwam aansterken, in Neder land gastvrijheid genoten en later door hun huwelijk de Nederlandse nationaliteit hebben gekregen. De kinderen, die uit zeer verschillende milieu's afkomstig zijn, maar bijna allen slecht zijn gekleed, zullen en kele maanden in ons land verblij ven. Zij worden ondergebracht bij pleegouders in het bisdom Haarlem. ZATERDAGAVOND heeft zich omstreeks 6 uur te Rotter dam een vreselijk drama afge speeld, waarbij een 79-jarige vrouw vermoord werd en een 46-jarige metselaar in de buik werd geschoten. De dader, een 31-jarige kellner K. B., meldde zich 's avonds nog op het poli tiebureau BergsingeL Hij vertelde in zijn woning aan de le Pijnackerstraat de metselaar A. J.J. uit de Blommerdijkselaan in de buik te hebben geschoten. Voor dit tijdstip echter waren op het politie bureau nog twee andere alarmeren de berichten binnengekomen en wel, dat de 79-jarige vrouw E. van Z.-A. de schedel was ingeslagen, waarop de dood onmiddellijk was ingetre den en dat op de 34-jarige bedrijfs leider K. J. F. K. uit de Blokland straat een schot was gelost, dat hem echter niet had geraakt. Bij nader onderzoek en na verhoor van K. B bleek, dat K. B. de moord op de oude vrouw en de poging tot dood slag zowel op de métselaar als op de bedrijfsleider, op zijn geweten had. De kellner, die verslaafd is aan de drank, kwam om 6 uur 's avonds dronken thuis in een vechtlustige stemming. Naar boven gebrach kreeg B. toen een woede-uitbar sting, greep een pistool van zeer groot kaliber uit een lade en schoot op J. Hij schrok zo van zijn daad, dat hij hard wegliep. B. ging naar de Bloklandstraat, waar de bedrijfsleider K. met zijn vrachtauto voor zijn zaak stond. Nog steeds gewapend met_ zijn revolver, drong de kellner zich in de cabine, doch K. zag kans met medeneming van het contactsleu teltje uit de auto te springen en naar het nabijgelegen huis van zijn magazijnmeester te rennen. Van de auto uit werd een schot op hem ge lost, dat hem echter niet raakte. Daar B. de wagen niet kon starten, liep hij hard weg in de richting van de Willibrordusstraat. Voor een 16- jarige jongen, die hem wilde vol gen, wilde hij zich verbergen. Hij belde aan een willekeurig huis in de Willibrordusstraat. Hoogstwaar schijnlijk omdat de bejaarde be woonster hem niet in haar woning wilde toelaten, loste hij een schot op haar, doch het pistool ketste. Hij sloeg haar nadien met de pistool- kolf de schedel in; zij viel dood neer. B. zette zijn dolle tocht voort. Op de Gordelweg ging hij bij een ken nis aan. Deze was niet thuis. Met de vrouw des huizes heeft B. een tijd lang rustig zitten praten, waarna hij afscheid nam en zijn weg ver volgde. Op de Bergweg ontmoette hij een vriendin, die van het gebeuren in de Pijnackerstraat had gehoord. Zij heeft B., die in een zeer opgewon den toestand verkeerde, gekalmeerd en op haar aanraden ging B. naar het politiebureau. Hij werd daar on middellijk in verzekerde bewaring gesteld. Verleden jaar werd B. wegens poging tot doodslag in dronken schap op een brigadier van politie in het posthuis Zwaanshals, tot 7 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Te water gereden en verdronken Zondagmiddag reed de 26-jarige chauffeur J. Z. met een luxe-auto in de binnenhaven te Maassluis. Een drietal jonge mannen begaf zich terstond te water, doch hun red dingspogingen bleven zonder resul taat. Eerst nadat een duiker ter plaatse was afgedaald, kon de chauffeur boven water gebracht worden. De toepassing van kunst matige ademhaling leverde geen re sultaat meer op. INISTER-PRESIDENT dr Beel die Zaterdagmorgen vanaf .hiphol nacnr Indonesië is ver- okken, heeft voor zijn vertrek ïrklaard, dat zijn reis en die an zijn collega's niets te ma- en heeft met personen doch en zakelijk karakter heeft. Ai en toe wordt de noodzaak ge- oeld, dat ministers naar Indië aan, wat niet te verwonderen "e als men bedenkt, dat de pro blemen waar men mee te ma- en heeft, gecompliceerd zijn. Direct contact is noodzakelijk voor de uitoefening van het be wind. De premier sprak met be slistheid de geruchten tegen, dat zijn reis het gevolg zou zijn van een conflict tussen de Landvoogd en de Regering. Niets is minder waar. Er is in de verste verte geen sprake van verwisseling van personen, die een leidende functie bekle den. De Indonesische problemen moe ten wij hier, zowel als in Indonesië behandelen. Men moet daar oog voor hebben, dat uiteraard de lig ging der problemen die een inter nationaal, Nederlands, maar last but not least eer) Indonesisch karakter hebben, vereisen "dat wij trachten ze niet alleen te zien vanuit de om geving, waarin wij leven, doch ook van de andere zijde. Daarom moet de leiding, die belast is met de uit oefening van het bewind, op ge zette tijden het contact levendig houden, de problemen doornemen en de beginselen van het beleid toet sen aan de ontwikkeling der dingen. In Indonesië staan wij telkens weer voor .nieuwe feiten. Dit ook nood zaakt ons ons opnieuw te oriënte ren. Het Indonesische probleem is niet alleen een probleem van Ne derland en de republiek, het is een internationale kwestie, hetgeen vooral in de laatste tijd sterk naar voren is gekomen. Wij willen zelf bepalen hoe een nauwe samenwer- Het Franse Persbureau AFP meldt dat de republikeinse eerste minister mr Amir Sjarifoeddin, Zondagmid dag gedurende drie kwartier een onderhoud heeft gehad met minis ter Neher. Het onderhoud had plaats op verzoek van minister Ne her. Op een vraag van de correspon dent van AFP over het onderwerp van bespreking antwoordde Sjari foeddin slechts, dat men gesproken had over het punt, dat reeds uit de dagbladen bekend was en voegde hieraan toe, dat de „delicate situa tie hem niet veroorloofde verdere mededelingen te doen. „Laat hier een volk herrijzen, wijzer, schoner dan toen het neer daalde in het doodsgebied. Dat van uw aarde opnieuw een vrij bewoner staag naar de kim van uw voleinding ziet". Deze woor den van een onzer bekende verzetsdichters geven uitdrukking aan de gevoelens en verlangens van alle Nederlanders, die Zaterdag j.L zich in de Nieuwe Kerk te Amsterdam verzameld hadden om de plechtige bijzetting der urnen, gevuld met aarde, verzameld uit de plaatsen, waar verzetsstrijders vielen of de be- vrijdingsstrijd woedde, bij te wonen. Het was de grondlegging van het nationale monument, het gedenkteken, dat aan het nage slacht zal overdragen de herinnering aan al hetgeen het Neder landse volk heeft doorgemaakt, gedurende de vijf jaren van vijandelijke tyrannie en sadistische onderdrukking. Het zal tevens spreken van verzet, de taaie, onbreekbare weerstand, de verbon denheid en de onderlinge samenwerking tussen alle groepen en het onwrikbaar vertrouwen in de uiteindelijke overwinning. In de Nieuwe Kerk Om even over half twee betrad Prins Bernhard, vergezeld door Mevr. van Anrooy van de Stichting 194045, de kerk, waar de genodig den reeds aanwezig waren. Onder de klanken van „O Heer, die daar des hemels tenten spreidt" nam de Prins met zijn gevolg plaats. Ongeveer duizend genodigden, vertegenwoordigers van alle maat schappelijke geledingen uit het ge hele land, waren in de Nieuwe Kerk aanwezig. Men zag er depu taties van marine, land- en lucht macht, alsmede vertegenwoordigers uit verschillende ambtelijke en par ticuliere groeperingen. In de ban ken om het preekgestoelte heen hadden talrijke hoogwaardigheids bekleders plaats genomen. Verder een groot aantal burgemeesters uit verschillende plaatsen des lands, verscheidene professoren der Am sterdamse Universiteiten, vele ker kelijke vertegenwoordigers onder wie ook mgr. P. J. Willekens, bis schop van Batavia, de minister van binnenlandse zaken, mr. dr. p. J. Witteman, verscheidene leden van de hofhouding van het Koninklijk Huis, vertegenwoordigers van de B. S. en andere verzetsorganisaties. Onder grote stilte der aanwezigen droeg mevr. Cl. Witsen Elias het Wilhelmus voor. Laurens Bogtman zong het „to God our Strength" uit Occasional Oratorio van Haendel. In de hierna volgende rede van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland werd 4e plechtigheid als bij uitstek nationaal genoemd. Spreker be lichtte het ontstaan van de voor het gehele Nederlandse volk repre sentatieve commissie, die uit zou maken aan welke gedenktekenen op grond van hun betekenis voor ons land en volk, het karakter van nationale monumenten zou zijn toe te kennen en waar deze het best waren op te richten. Wijzend op de keuze om het mo nument in de hoofdstad van het Rijk te plaatsen, zeide Jhr. Bee laerts van Blokland, dat de Dam als het centrale punt van ons land kan worden beschouwd. Het zal geen specifiek Amsterdams karak ter bezitten, daar het monument zal verrijzen op nationale gron# in elf urnen bijeengebracht, terwijl al le Nederlanders in staat zullen zijn een geldelijke bijdrage te leveren. Spreker eindigde met de woor den: Laten wij er blijk van geven, dat wij nog steeds bezield zijn door de geest van onze oud-vaderlandse zinspreuk: Virtus, concordia, fides. (Kloekheid, eenheid en geloofsver trouwen. Hierna zong Laurens Bogtman het „Domine Deus Meus" van Con- stantijn Huygens en verlieten de ge nodigden onder de plechtige klan ken van het orgel, bespeeld door Henk Loohuys, de kerk. Op de Dam. Na de bijeenkpmst in de Nieuwe Kerk, begaf de Prins zich,, verge zeld door de commissarissen der Ko ningin naar het Paleis. De overige genodigden gingen over het Mid- dendamterrein vervolgens naar het plantsoen, waar het tijdelijk monu ment is gebouwd. In spanning stond de grote menigte, die zich op het grote Damterrein had verzameld te wachten. Toen de klok van het pa leis drie uur sloeg, stonden de vier mannen, die de erewacht vormden, stram in de houding. Langzaam schreed de Koiiingin, gevolgd door de Prinses en de Prins over het damterrein. Hare Majesteit en het Prinselijk Paar namen plaats op de gereedstaande stoelen, de elf com missarissen der koningin stonden in een rij opgesteld bij de urnen, waarin zich de aarde der door hun vertegenwoordigde provincies be vindt. In de volgorde, zoals die door de wet voor de provincies is be paald, plaatsten de commissarissen daarop de urnen in de daarvoor be stemde nissen van het tijdelijk mo nument: Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zee land, Utrecht, Friesland, Overijssel, Groningen, Drenthe en Limburg. Gedurende de tijd, dat de urnen ge plaatst werden, bespeelde de bei aardier J. Vincent het carrillon van het Koninklijk Paleis op de Dam. Na de bijzetting der urnen hesen twee mariniers onder de plechtige klanken van het Wilhelmus de vlag in de mast, die voor het tij delijk monument is opgericht. De Koningin, daarbij geassisteerd door haar adjudant J. C. Buhrmann, legde een krans bij het monument. De linten van deze krans hebben de kleuren van het verzetskruis (wijnrood met oranje banen) en de militaire Willemsorde (oranje met blauwe banen). De Prinses en de Prins legden ook hunnerzijds een krans aan de voet van het gedenkteken, waarna mi nister Witteman tenslotte namens de regering een derde met rood- wit-blauwe linten getooide krans plaatste. Daarna volgde de overdracht van de aarde uit de elf provincies aan de burgemeester van Amsterdam. Jhr. dr. M .L. van Holthe tot Ech ten voerde hierbij het woord. Hfj verklaarde, dat de Nationale Commissie voor oorlogsgedenkte kenen diep erkentelijk is voor het feit, dat men zich bij deze plechtig heid heeft mogen scharen rondom Hare Majesteit en Hunne Konink lijke Hoogheden. Dit teken, zo ging spreker verder dat ons een nationale cenotaaf wil zijn, draag ik over aan de zorg van het gemeentebestuur van Am sterdam. Amsterdam is waardig hoedster te zijn van dit nationale pand. Hierna nodigde Jhr. van Holthe tot Echten de burgemeester van de hoofdstad uit het teken van Neer- lands dankbaarheid, trouw en le venswil te aanvaarden. In tegenwoordigheid van Ha re Majesteit de Koningin en Hunne Koninklijke Hoogheden, ten getuige van de commissaris sen der koningin, die ais ver tegenwoordigers der provinciën de met heldenmoed en tranen doordrenkte grond hunner ge westen naar de hoofdstad hebben overgebracht en voorts ten ge tuige van het Nederlandse volk, verklaar ik, als burgemeester van Amsterdam, dat de hoofdstad de thans plechtig in dit monument bijgezette urnen zal bewaren en beschermen ter ere van en de herinnering aan hen, die in de jaren 19401945 voor het Va derland vielen." Met deze woorden aanvaardde burgemeester d'Aily het monument en zij betekenden tevens het einde van een indrukwekkende manifes tatie, die van diepe dankbaarheid der Nederlandse bevolking getuigde. 3 Doden en 11 gewonden Van officiële zijde wordt medege deeld, dat de Nederlandse verliezen op 11 December bedroegen 3 ge sneuvelden en 3 gewonden. Op 12 December bedroegen de Nederlandse verliezen 8 gewonden. Kersf- en Nieuwjaars- gesprekken uit Indië Gedurende de beide Kerstdagen, op 28 December en Nieuwjaarsdag, zullen een aantal militairen in In donesië in de gelegenheid worden gesteld met hun familieleden in Ne derland een telefoongesprek te voe ren. Hiervoor komen alleen in aan merking: militairen die in hospita len verpleegd worden en in recon valescentie tehuizen vertoeven, als mede een aantal militairen, die op afgelegen posten verblijven. De AMVJ en de Niwin nemen een belangrijk deel der kosten van de gesprekken, die uitsluitend van In donesië uit kunnen worden gevoerd, voor hun rekening. Vlieconfelwk in Frankrijk Bij Rambouillet ten Z. W. van Pa rijs is een militair vliegtuig neerge stort en verbrand. Zes personen kwamen daarbij om het leven. king moet geschieden en op welke wijze. Uiterst moeilijke problemen moeten worden opgelost. Ook door prominente figuren in Indonesië zelf is de gedachte aan federatie naar voren gebracht. Overleg en contact met deze mensen is in hoofdzaak de aanleiding tot mijn reis. Vanzelfsprekend zal ik op mijn reis ook troepenonderdelen bezoe ken. Ik ga niet alleen naar Java. Een gedetailleerd program heb ik echter nog niet. Minister Jonkman, die deze week nog met zijn begro ting bezig is, zal'mij spoedig volgen. Minister Drees zou oorspronkelijk vandaag met mij zijn meegegaan, maar hij moet nog een injectie heb ben voor hij vertrekt, daarom gaat hij iets later. Wij hebben deze reis reeds lang geleden voorbereid en," zo voegde minister Beel er aan toe, „ik vind het niet onverdienstelijk, dat wij het zo lang hebben weten geheim te houden." De heer Paul van Zeeland. lid der commissie van drie in Indo nesië, is Zondagavond om half ne gen met een KLM-toestel uit Pa rijs op Schiphol aangekomen. He denmorgen zou hij met het Indië- vliegtuig der KLM naar Batavia doorreizen. De heer Van Zeeland deelde mede, gedurende zijn verblijf in België ge regeld contact te hebben onderhou den met de overige leden van de commissie van drie. Hij was van mening, dat de reis der Nederlandse ministers naar Indonesië een gun stige invloed op de gang van zaken zal uitoefenen, omdat „persoonlijk contact nimmer schadelijk, doch alleen bevorderlijk is, vooral waar de afstand tussen beide landen zo groot is als tussen Indonesië en Ne derland." - iijQUl ivuaii as» a—uu. van de Nederlandse delegatie, welke thans op het Amerikaan se schip de Renville onder auspiciën van de commissie van drie besprekingen met de vertegenwoordigers van Djokja voert. Van Delegatie Commissie van Drie De commissie van goede diensten heeft medegedeeld, dat besloten is een onderzoeksteam, bestaande uit civiele en militaire assistenten van elke delegatie uit de commissie van goede diensten, naar Madoera te zenden. Het team zal heden ver trekken voor circa vijf dagen. Nu de staf der commissie enigs zins is uitgebreid, zal men soort gelijke onderzoekploegen naar uit gezochte plaatsen op Java. Sumatra en Madoera zenden, om zich van tijd tot tijd ter plaatse van de toe standen op de hoogte te stellen, FINS JACHT HAD AVERIJ Hartelijke ontvangst te Vlissingen Elf Finnen ,te weten twee vrou wen, vier mannen en vijf kinderen, waarvan de oudste zeven jaar is, hebben begin November met een klein jacht, de „Fortuna" hun land verlaten met bestemming Florida. Naar zij beweerden: „Uit angst voor een „mogelijke Russische inval". Op 11 November arriveerden zij te Ko penhagen, waar gebunkerd werd en waar men bleef tot 5 December. Donderdag werd te Vlissingen ge meld, dat het scheepje voor West- Kapelle in moeilijkheden verkeerde De zeesleepboot „Blankenburgh" voer uit en bracht het jacht veilig in de haven van Vlissingen. Daar de emigranten slechts 2500 Finse marken en 50 dollars bij zich hadden, werden voor de sleepreis en motorreparatie geen Misten in reke ning gebracht. Bewoners van Vlis singen hebben de kinderen aan boord getracteerd op appels en cho colade. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1