r Millionairs werden straatarm De ratten moeten het land uit ALKMAAR EN OMSTREKEN J Vraatzucht en schade Gevolgen van de Franse staking BEEMSTER EN OMSTREKEN Protest Linggad onderhc Perfide f. van de i PAG. 2 NIEUW»NOORDHOU-AND^DAGBU\D_-^Voensda|^rM3ecembeM947_ Die het zwarte goud delven Voor het genootschap Physica werd Maandagavond in „Kinheim" te Alkmaar door de heer H. JfStu- vel een zeer interessante lezing ge houden over onze Limburgse kolen mijnen. Aan de hand van zeer fraaie en unieke, zelfgemaakte foto's nam de spreker ons mede naar alle pun ten, die van urgent belang zijn in de winning van dit zwarte goud. De heer Stuve had hiertoe spe ciaal verlof gekregen van de direc tie van onze mijnen en we kunnen dan ook volmondig schrijven, dat de resultaten werkelijk verbluffend zijn. Vele plaatsen, die anders ont trokken zijn aan de ogen van het grote publiek werden nu voor het voetlicht gebracht. Het werkfront, de schachten en de liftkooien, de koeltorens en de gesteentekegels. De luchtvoorzieningen en de gale rijen. waar men bijna kruipend, doorheen gaat en waar slechts in gebogen houding gewerkt kan wor den. Door de prachtige kleurenopna men werd de lezing iets levends, dat vooral pakkends was op het ge hoor na de pauze, toen het stik- stbfbindingsbedrijf vertoond en be sproken werd met de daaraan ver bonden gaswinningsbedrijven. We geloven wel. dat door deze lezing de mijnwerker weer een beetje meer is gestegen in de sfeer van onze belangstelling. We vernemen nog, dat de heer Stuve op deze manier alom rond trekt om meer aandacht te vragen voor onze „compels", onze stoere werkers en delvers ln en op en rond de ,,koul". Het was wel jammer, dat de be langstelling voor deze avond, zoals gewoonlijk, weer erg miniem was. Nederlands Cultureel Gezelschap Het N.C.G. stelt zich ten doel to neelvoorstellingen, concerten, .le zingen enz. te organiseren, waar van de opbrengst bestemd is voor het Katholiek Thuisfront. Vanaf 22 Dec. a.s. gaat het ge zelschap. samengesteld uit solisten, eén duet, een kwartet, een koor en declamator, op tournee langs enke le soldatenkampen, om voor onze jongens ontspannings- en ontwik kelingsavonden te geven. Eventueel zal er ook gelegenheid bestaan voor toegang van publiek, dat tegen matige prijzen dergelijke avonden kan bijwonen. De muzikale leiding van hiet N. C. G. staat onder leiding van de heer Kloeg, muziekleraar alhier. De algehele artistieke leiding heeft Paul Nico Soester, toneelkunste naar. De heer Soester, die na zijn toneelschool (1932) hoofdzakelijk in het buitenland zijn naam ves tigde en hier ook de laatste tijd steeds meer de aandacht trekt, wil ook alles bijdragen om tot een goed resultaat te komen. Ik ben er van overtuigd, aldus de heer Soester, dat wij zullen slagen, daar ik zowel in de zware oorlogsjaren (waar hij zelf als ver pleger tussen zijn publiek stond) als nu heb ondervonden Wat wij kunnen bereiken met de voorstel lingen in ziekenhuizen en liefdadig heidsinstellingen. Het ligt in de bedoeling om 23 Dec. a.s. in het - kamp Westerweg een Kerstavond te brengen voor de militairen .terwijl 'n tweede avond op het programma staat op 6 Jan. in het Wapen van Heemskerk. Notre Dame de la Mouïse Het „Apostolaat ter Zee" begon een actie, om dit werk meer be kendheid te geven, ook in het bin nenland en om voor de diverse hui zen van onze zeelieden gelden bij een te brengen. Over de gehele wereld verspreid heeft dit apostolaat reeds 325 ha vendistricten met evenveel haven aalmoezeniers en na de oorlog is er wederom een intensieve propaganda gevoerd, om het nuttige en noodza kelijke werk een nog grotere be kendheid te geven. Voor deze propaganda-voenng kon werkelijk geen beter middel wor den gevonden, dan de door en door apostolische film „Notre Dame de la Mpuise" (onze Lieve Vrouw van de sloppen) die de geschiedenis ver telt van een jonge bouwpastoor in de ellendige voorsteden van Parijs. Deze gordel van armoede, immora liteit en verwildering is wel zo vre selijk, dat er -waarschijnlijk nergens ter wereld iets dergelijks gevonden zal worden. Maar deze Franse Priester predikt woordeloos het enige ware: naas tenliefde en zelfverloochening en daarom wint hij mensen, die bijna geen mensen meer zijn, voor ditzelf de enige ware, zij het dan na een zee van twijfel, eindeloze opoffering en eenzaam lijden. En zo kon het gebeuren, dat in dat onbegrijpelijke tweeslachtige, en ondanks alles idealistische Frankrijk het gave product van een „goede film" ontstond en het moet met ere genoemd, onder invloed van enige jonge Nederlandse cineasten. Met deze film moet het „Aposto laat ter zee" de Nederlandse katho lieken. die noch de film, noch het werk kennen, voor zich winnen, dat kan niet anders. FILMMIDDAG VOOR MILITAIREN In de Cinema Americain werd Dinsdagmiddag.voor een aantal mi litairen van de in Alkmaar geleger de onderdelen de film „Bloedeiland" vertoond, welke film, meer bekend onder de naam „Bijen krijgen an gels", door de N.V. Centra te Dor drecht gratis ter beschikking was gesteld. De film beeldt de geschie denis uit van het tot stand komen van de Constructie-Bataljons, welke spoedig de naam Scabees kregen en die zich zowel militair als tech nisch een geducht wapen toonden in de strijd in de Pacific. Natuur lijk was er opk een kleine liefdes affaire door het verhaal geweven, maar het leeuwenaandeel vormde toch de strijd tegen de Jappen, die door de aanwezigen met spanning gevolgd werd. Als 'inleiding gaven de beide sportleraren Tadema en Kuilman een Jiu-Jitsu-démonstratie, die met aandacht werd gadegeslagen. Zowel het leerzame optreden van de twee meesters der vechtkunst als het draaien der film geschiedde gratis en een dankbaar applaus be wees wel, dat een en ander zeer op prijs werd gesteld door de man schappen. HAASTIGE SPOED.... Gisterenmiddag reed een am bachtsscholier met veel te grote snelheid op zijn fiets door de Lan- gestraat. Plotseling raakte zijn ket ting defect waardoor hij de macht over het stuur verloor. Het gevolg was dat hij tegen een andere wielrijder reed. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, terwijl slechts één fiets Werd beschadigd. Tegen de' scholier is "rnces-verbaal opgemaakt. NOG EENS: DE GESTOLEN BONBONMANDJES In aansluiting op het bericht be treffende de gestolen bonbonmand jes ten nadele van de A.T.O.-chauf- feur nog het volgende: Na onderzoek is aangehouden een 23-jarige L. die in het bezit was van 59 verzilverde bonbonschaaltjes. De man, die woonachtig is in een logement hies- ter stede, had ter camouflage de buit onder het bed van een ander gezet. Bovendien wordt hij verdacht van de diefstal in de meubelfabriek aan de Schelp- hoek. omdat deze man heeft gepro beerd om de gestolen bekleding in de stad te verkopen, i TENTOONSTELLING VAN POSTDUIVEN Wij brengen onder de aandacht, dat de inschrijving voor deelname aan de tentoonstelling van Afd. A 20 December gesloten wordt. De ten toonstelling belooft een groot succes te worden en reeds velen schreven hun duiven in. U wilt toch ook on der de deelnemers behoren? Het wordt een show zoals nog maar zelden is georganiseerd. Inschrijvin gen en inleggeld kunt u opzenden aan de secretaris van de tentoon stellingscommissie: H. Pel, Schuine Hondsbosselaan J 49. Heiloo. DE SLUIS TE ZAANDAM. De 17e December 1544 werd oc trooi verleend voor het leggen van een stenen sluis te Zaandam. Wat heeft Alkmaar daarmede te maken, zult u zeggen. Wel, bekend is, dat Alkmaar door haar handel en scheepvaart zeer veel belang had bij deze sluis en het spreekt voor het bestuur der stad, dat Alkmaar direct bereid was de nodige steun te verlenen. Het was in het belang der vele schepen en in dat der poorters, dat deze sluis werd gebouwd en door de verleende steun kreeg Alkmaar voor zijn schepen vrijdom van sluis- geld en wat nog belangrijker was, onze schippers hadden ook het recht van voorschutting, zodat men daar door bij anderen veel voor had. Natuurlijk zijn er meermalen moeilijkheden geweest door de voor rechten welke Alkmaar zich had weten te 'verwerven. ALG. LEDENVERGADERING K.V.P. Wij herinneren aan de heden avond 8 uur in ,,'t Wapen van Heemskerck" te houden Alg. leden vergadering van de afdeling Alk maar van de K.V.P. O.m. staat op de agenda een causerie van de heer H. N. Smits, secretaris van de Rijks Kieskring der K.V.P. en hoofdre dacteur van dit blad over „de po litiek van vandaag". Leden van de K.V.P. vergeet deze vergadering niet en neemt Uw vriend of buur man mee. BURGERLIJKE STAND Geboren: H. z. v. G. Bijl en J. van Ingen; J. d. v. J. Somers en A. Koeman; A. C. z. v. N. Zuurbier en K. Kolmans. Gehuwd: A. Hovius en D. Vriend; J. W. Klaesien en M. Brieffies. Overleden: J. Visser, weduwnaar van R. Bakker, oud 81 jaar; J. van Driel geh. met F. W. Amsterdam, .oud 63 jaar. Onze agenda CINEMA: „Geheime zen ding", 14 jaar. VICTORIA: „Onze corres pondent meldt", 18 jaar. HARMONIE: „Vergelding", ontoelaatbaar. A.B.T.: „Slang van Shang hai", 14 jaar. GULDEN VLIES: „Notre dame de la Mouise", 18 jaar. WAPEN VAN- HEEMS KERK: Algemene ledenver gadering K.V.P. afd. Alk maar. APOTHEKEN: Apotheek Schouten-Oele, Koorstraat 47. BILJARTWEDSTRIJDEN „Luttele" vierkante meters grond OP EEN DER TOPPEN van de Andes verheft zich een majestueus beeld van Christus Koning, op ruim 4000 meter hoogte. Het is ge goten uit brons, voortkomend van de kanonnen aan de Ar- gentijns-Chileense grens op gesteld. Het werd opgericht door Argentijnen en Chile- nen, ter herinnering aan hun overeenkomst die zonder bloed vergieten kon geschieden in het jaar 1906. toen een oorlog zou lósbreken. Het beeld draagt de volgende inbeitelin- gen: „Hij is onze Vrede, die twee volken tot één smelt." „De bergen zullen in stof ver anderen, eer Chilenen en Ar gentijnen de belofte verge ten, die zij aan de voet van dit reuzenbeeld hebben ge zworen." V. y „ONTOELAATBARE ZAKEN- HANDIGHEID" Voor de Meervoudige Kamer stond gisteren terecht de voormalige fi liaalhouder van de „Bata" te Alk maar, de 34-jarige Johannes R. uit Amsterdam. In de eerste helft van Juni van dit jaar ontdekte R., dat er een tekort was ontstaan van 400 textielpunten en een bedrag van 400.Aanvankelijk vulde hij dit tekort aan uit eigen geldmiddelen, doch direct daarop trachtte hij zich schadeloos te stellen. Hij sprak er over met zijn 23-jarige knecht, de schoenmaker Jacobus van 't V. R. vroeg aan V. of deze misschien- wilde helpen, om bij het aankomen van een nieuwe zending iets achter te houden ten eigen bate. V. wilde zulks wel doen en toen 's middags met de ATO een zending aankwam, pakte V een doos weg, inhoudende sokken, rubberhakken, zolen, enz. De Officier van Justitie, mr Hol- steijn, vond de daad van R.'buiten gewoon gemeen. Tegen R. eiste hij dan ook een geldboete van 300. subs. 30 dagen plus 6 mnd. voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De eis tegen V. luidde 100. of 30 dagen. In beide zaken zal over 14 dagen uitspraak worden gedaan. KONIJNENHOUDERS OPGELET Van de zijde der politie verzoekt men ons om de konijnenhouders te waarschuwen tegen diefstal van hun langoren. Reeds zijn de eerste aan giften van koniinendiefstallen, zoals steeds gebruikelijk tegen het kerst feest, binnengekomen. TARIEVEN CENTRAAL ZIEKEN HUIS B. en W. stellen de raad voor de tarieven van het Centraal Zieken huis voor 1948 te verhogen voor: Klasse III van 3.504.00 (voor armlastigen blijft het f3.50). Klasse II B van 5.205.60. Klasse II A van 6.907.50. Klasse II A (extra) van 8.80—10.00. Klasse I van 11.5013.50 Ofschoon deze voorgestelde tarie ven het door de Directoraat-Gene raal van de Prijzen maximaal toe gestane bedragen, blijkt uit de kost prijsberekeningen, «dat de kostprijs voor de klasse lla, IIB en III aan zienlijk hoger ligt, zodat het Cen traal Ziekenhuis toch nog met een tekort op de exploitatie zal blijven werken. NEDERLANDSE BILJARTBOND DISTRICT ALKMAAR Stand per 13 December 1947: Panthatlon Cadre 35/2: J. Moejes 1276 80 2 2 G. Wessels 1259 75 5 3 2 A J. de Wit 978 119 5 1 4 C. Honing 733 76 4 2 2 Cadre 57/2: J. Moejes 1229 104 6 4 2 G. Wessels 1178 132 6 3 3 A. J. de Wit 972 133 6 2 2 C. Honing 1152 125 6 3 3 Libre: J. Moejes 1940 93 5 4 1 G. Wessels 2000 86 5 5 0 A. J. da» Wit 1052 107 6 3 1 2 C. Honffig 1405 125 6 1 5 Bandstoten: J. Moejes 605 166 5 3 1 1 G. Wessels 579 178 5 2 3 A. J. de Wit 697 223 6 3 1 2 C. Honing 373 121 4 1 3 Driebanden: J. Moejes 136 244 6 3 3 G. Wessels 134 238 6,3 1 2 A. J. de Wit 141 259 6 2 1 3 C. Honing 129 227 6 3 3 Totaal-stand: J. Moejes 27 17 1 9 35 G. Wessels 27 16 1 10 33 A. J. de Wit 29 9 2 18 20 C. Honing 26 10 16 20 Betekenis der cijfers resp.: ge maakte caramboles, aantal beurten, totaal gespeelde partijen, gewonnen, remise, verloren, match-punten. WINKELDIEFSTALLEN In een grote zaak te Alkmaar werd gisteren een lid van het win* kelpersoneel, die zich schuldig maakte aan diefstal van winkelgoe deren, op heterdaad betrapt. Hij is in verzekerde bewaring gesteld, terwijl de zaak nader wordt onder zocht, want wellicht ligt hier de oorzaak van vermissing van win kelgoederen, die door de directie reeds geruime tijd werd geconsta teerd. NAGEKOMEN VOETBALUITSLAGEN Purmerl.Meerv. A. 05 WBSV—Kwadijk 1 3—0 Br. in WaterlandWestzaan 1 01 Uitgeest 3—Metrv. 2 2—0 Meerv. A. 3Egmondia 2 13 Meerv. A. adsp. bSVA adsp. b 51 Meerv. A. adsp. cUSVU c 11 GEEL ZWART 1—BERGEN 1 1—3 Na ongeveer 25 minuten weet de thuisclub door Driehuis de leiding te nemen, wanneer een schot door de Bergen-doelman wordt gestopt en het leer hierna bij de vrijstaande Driehuis belandt, die met een harde lage bal de keeper het nakijken geeft. Vreugde bij de meerderheid der toeschouwers, want ook de ZAP-aanhang, die in grote getale was opgekomen, juichte. De vreugde bleek echter van korte duur; nau welijks tien minuten later lag de gelijkmaker in de touwen en nog voor de rust wist Bergen zelfs de leiding te nemen, Ongeveer een kwartier na de thee was Geel Zwart absoluut in de meerderheid, doch wist 'dit niet in doelpunten uit te drukken. Gelei delijk echter wist de blauwe achter hoede de druk te verschuiven. In deze periode kwam de noodlottige penalty, die bijna de volledige veer stand der geelzwarten brak. On houdbaar voor keeper Luyckx ver dween de bal in het net en de rest van de wedstrijd was Geel Zwart een geslagen ploeg. Bergen echter verdiende de overwinning en daar om, blauwen, proficiat. OPENBARE VERKOPING BERGEN -— Ten overstaan van rm. D. J. Roos uit Alkmaar werd gisteren in het koffiehuis van dhr. G. Nieuwendijk openbaar verkocht het woonhuis met werkplaats en erf gelegen aan de St. Antonius- straat 45 te Bergen. Koper werd dhr. Beeltman uit Bergen voor hef bedrag van f4100. DAMMEN HEILOO. De elfde ronde van de dam-competitie was buitenge woon spannend en heeft weer ver andering gebracht in de stand op de ranglijst. De uitslagen waren: J. GeuzebroekH. Verwer 11; K. TuinmanA. Dekker 02; J. SprenkelingS. de Geus 20; A. KroonC. de Graaf afgebr. C. Adri- chemJ. de Geus 20. De stand is nu: 1 A. Dekker 13 punten; 2 J. Geu zebroek 12 p.; 3 J. de Geus 11 p.; 4 C. de Graaf 11 p.; 5 J. Sprenkeling 10 p.; 6 H. Verwer 10 p.; 7 C. Acïrl- chem 9 p.; 8 K. Tuinman 9 p.; 9 A. Kroon 6 p.; 10 S. de Geus 5 p. Zoals men ziet heeft Dekker de „kop" van Getizebroek overgeno men. De z.g.n. „middenmoot" speelt 'n nek aan nek race. Zoals de stand nu is, kan er nog van alles gebeu ren en kunnen wij ons nog niet aan voorspellingen Wagen. EEN NIEUW POSTKANTOOR HEILOO. Naar wij vernemen is door het Rijk 'n stuk .frond aan gekocht aan de Heereweg (tuin van het huis van de meer Ten Bruggen- kate, tegenover de Laarmanstraat) met de bedoeling hierop in de na bije toekomst 'n nieuw postk: I oor te bouwen. De tekeningen voor genoemd ge bouw zijn reeds op het gemeente huis aanwezig. JAARVERGADERING VAN DE IJSBAAN HEILOO HEILOO. Er was veel animo voor de jaarvergadering van de Ijsbaan Heiloo, die Maandagavond in het gezellige achterzaaltje van de Oude herberg onder voorzitter schap van de heer van der Val ge houden werd. Een en ander kon derhalve in betrekkelijk snel tem po worden afgewerkt en de voor zitter begon dan ook stipt Sp tijd met zijn openingswoord waarin hij het afgelopen jaar memoreerde. Het is een lange winter geweest, de langste sinds mensenheugenis, maar voor de besturen- van de ijs bonden een onvoordelige winter. Er was veel gelegenheid om wedstrij den te organiseren, waarvan dan ook een dankbaar gebruik werd gemaakt. Zo werd o.a. op de mooie Heilooër baan het kampioenschap schoonrijden voor dames verreden. (Van onze speciale verslaggever) Het klinkt waarschijnlijk voor nog niet verwende wezens tame lijk vreemd, maar zelfs onze Ne derlandse ratten zijn zodanig groot gebracht, dat zij het verse cadetje op hoge prijs stellen. Het wordt nog erger, als men nagaat, dat ze bijna niets anders willen heb ben dan heerlijk vers brood. Dat kan toch eigenlijk geen re den zijn, dat ze zo ontzaggelijk sterk aanwassen, en wel zo sterk, dat er nu met man en macht tegen opgetreden moet worden. Daarom zullen in de komende maanden acties worden ondernomen, om dit grote rattenleger te verdelgen zo grondig en uitgebreid mogelijk. Zodat misschien wij mensen weer ons ver cadctje terug kun nen krijgen, dat* nu familie rat nodig moet hebben, om te wordeh opgeruimd. Van de ondernomen acties heeft Noord-Holland de primeur gekre gen, niet omdat hier in de provincie meer ratten zouden zitten dan el ders, maar om een beginpunt te hebben. En we verraden geen ge heim en doen nog minder aan pro vinciaal chauvinisme, wanneer ge constateerd kan worden, dat Noord- Holland al heel aardig op weg is gezuiverd te worden van deze vraat zuchtige kleine duivels. In West-Friesland b.v., waar de plaag nogal groot was, heeft ge meentelijk en particulier initiatief in het nabije verleden al resultaten kunnen boeken. Zo ook in de Wie- ringermeer, waar particuliere fir ma's ten strijde trokken tegen de schadelijke indringers, die men be ter kwijt dan rijk kan zijn. Een compleet stel krantenmensen heeft in het begin van deze week, onder leiding van de heer J. D. Rempt van het Ministerie van Land bouw, een rondgang gemaakt door een gedeelte van Noord-Holland. Gewapend met alle mogelijke middelen, papier zowel als vergif en op de hoogte gebracht cfoor ver schillende ratten-experts, zoals dr. ir. H. N. Kluijver, plv. hoofd van de Plantenziektenkundige Dienst, dr. L. W. D. Caudri, afdelingshoofd van deie dienst, mr. F. du Marchie Ser- vaas, ambtenaar bij de dienst e.a„ werden vele objecten bezocht, waar ratten hun verzamelplaatsen hadden en waar momenteel de actie bezig is tot een goed einde te komen. Onnodige gaten dicht Alkmaar als stadsobject had veel belangstelling en ir. H. Knol, de directeur van Openbare Werken, leidde het gezelschap rond langs huizen, huisjes en opslagplaatsen, waar de rattenbestrijders de dode lijke wapens hadden gelegd. Onder spleten, door muuropeningen, in riooluitgangen en onder en op de onmogelijkste plaatsen werden de gifblokjes neergelegd en ingesme ten, want ratten zijn alleen grondig te bestrijden, als hardhandig en ra dicaal een einde wordt gemaakt aan alle mogelijke openingen in muren, daken, vloeren, riolen en wat al niet. Want waar een rat zijn kop door kan wringen, kan hij helemaal bin nenwandelen en is zo'n weg een maal gevonden, dan is het leed niet meer te overzien. Daarom alle on nodige openingen en spleten dicht en onmiddellijk! De rattenbestrij ders in Alkmaar trokken al rond en speurden naar alle kanten naar gevaar of onraad. Waar nodig na men ze huis voor huis voor hun rekening. Alkmaar was dan een voorbeeld, want de actie gaat zich uitstrek ken over de hele provincie, waar voor een som van f 15.000 beschik baar is gesteld. Na Noord-Holland volgen de andere provincies van Nederland en op die manier poogt de Plantenziektenkundige Dienst, samen met gemeenten en vrijwil ligers, een einde te maken aan de 9 millioen ratten, die over ons land verspreid zijn. Per Neder lander één rat! En per rat 4 gulden ^fchade per jaar, dat is in totaal ruim 33 mil lioen gulden. Toch wel een beetje al te gortig. Geen wonder, dat deze verdelging groots is opgezet, om resultaten te kunnen boeken. In Assendelft werden plattelands- objectén bezichtigd, die grondig ge reinigd moesten worden van dit on gedierte. Onder leiding van de heer P. Peijs, hoofd van de landbouw school aldaar, werden boerderijen en opslagplaatsen bezocht, die ge zuiverd werden of nog moesten worden. Men heeft daar een prac- tisch schema gelanceerd, zodat alle complexen en huizen kunnen wor den behandeld met de bekende blokjes brood, samengesteld uit de z.g. scylla maritima, zee-ajuin, voor huisdieren en andere beesten onge vaarlijk, maar. voor de rat dodelijk. Per boerderij ..werden 40 blokjes gebruikt, die ook weer in het door gaande verkeer van de rattenwe- reld werden gestrooid en niet bij het voedsel, dat ze roven, want dan heeft het natuurlijk minder nut. De pas afsnijden is de beste waarborg voor radicale verdelging. In het Gulden Vlies, waar het gezelschap uit Den Haag en andere centra elkaar ontmoette, nadat men op het Stadhuis reeds het welkom van loco-burgemeester v. Slinger land had aangehoord, werden en kele leerzame toespraken gehouden en draaide een filmpje. Dit rol- prentje: „Ratten", vertelde al het lief en leed van deze wanstaltige, waterrat, zwarte en bruine rat en ook nog van de kleinere knaag dieren, de muizen. Duidelijk kwam naar voren, dat achteloos weggeworpen vuil of etensresten en dekselloze vuilnis bakken rijpe vergaarplaatsen vor men voor de dieren, waartegen dan ook niet genoeg kan worden ge waarschuwd. Deze excursie heeft de grote cam pagne sterk ingeluid, met geen an der doel, dan dat alle 9 millioen ratten het land uit moeten. Wanneer ze niet ten offer vallen aan het verse cadetje van de scylla maritima, moeten ze maar emigre ren naar de Noordzee, om platte land en stad weer af te staan aan de rechtmatige bewoners en ge bruikers. Over het bezoek viel ook niet te klagen. Naast^de vele leden, die dag in dag uit op de baan te vinden waren, werden er ruim 12000 dag kaarten afgegeven, een record. Een kleine zeven duizend gulden kwam er binnen en een dikke vierduizend gingen er uit. Al met al, de leden contributie erbij, is er nog een dik ke f 3000.over. Er werden 516 nieuwe leden ge boekt, het totaal is nu boven de 1900, waarvan ongeveer 770 uit Alk maar en een goede duizend uit Hei- loozelf. Voor de organisatie van de wed strijden werd nog een eresaluut gebracht aan'' de heer Olivier en er werd op gewezen, dat het niet in de bedoeling ligt, op voorname ker kelijke feestdagen wedstrijden te organiseren. Tot leden van de nieuwe kascom- missie werden gekozen mej. Groen veld en de heer Kieft. In het be stuur werden herkozen de heren v. d. Va en Olivier. In de vacature Middelhof werd voorzien door de benoeming van de heer P. Greeuw, in die van de heer Kalf door de benoeming van de heer Koelman. Bij de rondvraag werd het ver pachten van de buffetten, de gar derobe en de fietsenstalling, welke pacht dit jaar aan de heer van der Kommer is gegund, nog uitvoerig besproken door de voorzitter en de heer Jansen, de oude pachter. De heer Koelman sprak over de technische kwesties, de baan betref fende en de heer Bakker wilde het ledenbezoek op de vergaderingen door attracties stimuleren. Met een kort woord van de voorzitter werd de bijeenkomst tijdig beëindigd. s W.B.S.V.-NIEUWS Tegen Kwadijk I heeft W.B.S.V. eindelijk weer een overwinning behaald. Het was een matige wed strijd. Als midvoor Mul aftrapt gaat het via rechts naar het K.-doel, zijn schot gaat naast. W. blijft aanvallen er zit echter niet veel gang in. Ook bij K. lukt het niet. Langzamerhand wordt W. gevaarlijker, verschillen de hoekschoppen worden genomen, maar de K.-keeper weet, soms met geluk, zijn doel schoon te houden. Onze keeper heeft, dank zij de uit stekende verdediging, niet veel te doen. Tot de rust blijft de stand blanco. Na de thee speelt de rechtsbin nen op de spilplaats en nu gaat het veel beter. Na ruim een kwartier spelen zet de linksbinnen voor, de te ver uitgelopen keeper heeft de bal niet klemvast en het is Mul die W. de leiding geeft. Tien minuten later scoort links binnen Ootes het tweede doelpunt. Er volgt nu nog 'n laatste krachts inspanning van K„ 'tevergeefs ech ter, want als Mul 'n hoge bal goed doorkopt naar rechts, stelt rechts buiten Roet de zege veilig en het is 30. Wanneer de scheidsrechter het einde aankondigt, heeft W.B.S.V. 'n verdiende overwinning bevochten. A.s. Zondag de wedstrijd W.B.S.V. 2Purmerend 3. RATTEN- EN MUIZEN- BESTRIJDING CASTRICUM. Van gemeente wege zullen in de loop van de vol gende week de bestrijdingsmidde len aan dezelfde adressen, zoals dit vorig jaar plaats vond, worden uit- gfereikt. „BALSOMA" BIJ DE FORENSEN CASTRICUM. Donderdag avond zal de beroemde goochel kunstenaar Balsoma, prijswinnaar Intern. Goochelcongres Parijs 1947, optreden voor de Ned. Ver. van Fo rensen, afd. Castricum en Omstr. in het Corso-theater. R.K. RAADSFRACTIE CASTRICUM. De acht R.K. raadsleden hebben zich in een frac tie geschaard onder leiding van de voorzitter dier fractie, de heer Bey- ersbergen van Henegouwen (KVP). S.V.W.-NIEUWS HEERHUGOWAARD. Zondag speelde SVW I een thuiswedstrijd tegen Koedijk 1. Het begin zag er voor SVW niet hoopvol uit. Zij be gon met 9 man. Direct if Koedijk in de aanval en reeds na tien mi nuten weet zij te doelpunten. Kort daarna weer een fout in de SVW- verdediging en het is 20. Nu is SVW dan eindelijk volledig, maar ■kan haar vorm niet te pakken krij gen. Koedijk blijft domineren en weet er zelfs 3—0 van te maken. Nu is S.V.W. dan eindelijk volledig maar kan haar vorm niet te pakken krijgen. Koedijk blijft domineren en weet er zelfs 30 van te maken. Nu is S.V.W. pas wakker geschut. Aanval op aanval volgt nu. Bij een deaer aanvallen weet de rechtsbui ten in het uiterste hoekje te doel punten. Nog gaat S.V.W. door en spoedig daarna is het 23. Het is een zeer aantrekkelijk partijtje voetbal. Met deze stand gaat de rust in. We denken daarna een vinnige partij te zullen zien, maar we kwa men bedrogen uit. S.V.W. weet met een kopballetje van haar midden voor de stand gelijk te krijgen, maar meer sensatie was er niet. De spelers raakten oververmoeid en we waren blij dat de scheidsrechter 't einde floot. Het gelijke spel gaf de Verhouding goed weer. Scheidsrech ter Koelink leidde goed. Het tweede elftal van S.V.W. be haalde een nuttige 4—1 overwin ning op VIOS 2. R.K. DAMCLUB D.I.D. ZIJDEWIND. De stand der onderlinge competitie is thans als volgt: Eerste klas: L. Valk 8 5 2 1 12—4 J. Dekker 8 4 2 2 10—6 W. Schouten 6 3 2 1 84 C. Wijnker 8 3 2 3 8—8 M. Moras 6 2 2 2' 66 A. Broersen 8 2 3 3 79 P. Broersen 6 1 3 2 5—-7 J. Blankendaal 8 1 4 3 610 W. Spaans 8 2 2 4 610 P. Breg 2 0 0 2 0—4 2e klas: A. Moras 9 7 11 15—3 M. de Graaf 9 6 12 13—5 J. Bakker 10 6 1 3 13—7'' N. Broersen 10 6 1 3 137 C. Wijnker 10 5 2 3 12—8 C. Jonker 9 4 1 4 99 A. Pater 9 3 2 4 810 H. Spaans 8 2 1 5 511 W. Boekei 8 2 0 6 412 D. Bleeker 10 0 0 10 020 Op 11 Dec. is er gespeeld: le kl. L.ValkA. Broersen 20; J. Dek kerP. Breg 2—0; M. Moras—J. Blankendaal 20; W. SpaansC. Wijnker 02. 2e klas: A. MorasN. Broersen 20; H. SpaansC. Jonker 20; D. BleekerC. Wijnker 02. In de eerste klas heeft L. Valk nog steeds de leiding. C. Wijnker begint- er weer beter in te komen, maar J. Blankendaal gaat bergaf waarts. Dat moet beter Jo. In de tweede klas gaat A. Moras recht op het kampioenschap af, of zal M. dé Graaf het nog met hem proberen? Donderdag 18 Dec. a,s. komt J-H.V. op bezoek. Dat zal er spannen. Door Thorez uitgebuit Vroeger was Parijs een van de vrolijkste steden, ter wereld, zo niet de allervroljjkste, maar dat was in die goede oude tijd, toen men 's morgens in iedere kleine bistro nog zijn verse broodje met roomboter te kust en te keur van de toonbank kon nemen. Toen overal de fonteinen nog ruisten, belicht door schijnwerpers, die het sproeiende water speels om toverden tot iets heel ragfijns, dat aan oude sprookjes deed den ken. Oude sprookjes De harde, galbittere werkelijk-0 heid is, dat Frankrijk na die paar weken van stakingen en chaos nauwelijks meer in staat is dm de doodgewone keukenkranen van wa ter te voorzien, laat staan dat fon teinen op de Place de la Concorde nog kunnen ruisen. „Iedere dag staking heeft ons .twee weken verder achterop ge bracht", vernamen wij van een economisch deskundige^ die goede relaties met Minister Rene Mayer onderhoudt, en hij rekende ons een paar sombere sommetjes voor. Het Amerikaanse „overbruggingscre- diet", kort geleden met grote spoed door het Congres der V. S. toege zegd, en groot 330 millioen dollars, is b.v. al opgezwolgen nog vóór er één cent van binnen kwam. Men zal in het verarmde land van Marianne bijzonder hard moeten werken, in dien men althans nog binnerf een mensenleeftijd over de ellende heen wil zijn. Toen Frankrijk vorige week onaangename Sinterklaasverrassing! de voorlopige balans opmaakte, bleek de mijnwerkersstaking het land al op een verlies van 2 mil lioen kolen te staan te zijn geko men Daar was het peuleschilletje van 4 milliard francs, oftewel 33 millioen Amerikaanse dollars mee over de balk gegooid. Dit moet een bijzonder onprettig idee zijn voor een volk, dat op het ogenblik nog net zo slecht in zijn kolen voor huisbrand zit, als wij in op één na Texel vierde „Ouwe Sunterklaas" TEXEL. Het duurde dit jaar wel langér dan andere jaren, eer de' eerste gemaskerden zich op straat lieten zien. Maar om goed 7 uur begonnen ze toch te komen, eerste de kleintjes en later de gro ten. Men zag enkelingen, paren en groepen, in verschillende voor stellingen, sommigen grote borden meevoerend met opschrift, betref fende de een of andere strijd die het afgelopen jaar in de gemeente heeft plaats gevonden. Zo zien wij een groep, een geweldige colorado kever mee voeren, een wagen "met spuit ter verdelging achtervolgt 't dier. Enige vrachtauto's voeren 'n geweldige kogel met hijskranen en dergelijke apparaten met zich mee, voorstellende de diepzee-onderzoe king van prof. Piccard. Een groot vliegveld met een vliegtuig stelt 't vliegveld Texel voor. De ruilver kaveling was ook meesterlijk ver zorgd door een groep boeren, die Omtrent dit onderwerp nogal eens in conflict komen met een deel der bevolking aangaande het behoud van het oude Texelse landschap. De woningnood was ook op zeer verdienstelijke wijze weergegeven. Een arbeider gewapend met graaf, schop en greppellijn en een bord met opschrift: „Ik wil in samen werking met V. V. V. oud en nieuw tuinwerk aannemen." (Dit is het op maken van de tuinwallen, wel ke in het oude Texel om de lan derijen lopen, inplaats van sloten, of draadheiningen). Voordat de jury de prijzen bekend maakte sprak burgemeester Rehorst nog een kort woord tot de aanwezigen. De jury stond deze keer voor 'n moeilijke taak, alvorens men tot het bekend maken der prijswin naars kon overgaan. No. 1, na loting, de groep ruil verkaveling. Deze kwam in het be zit van de wisselbeker uitgeloofd door de Texelse Courant. No. 2 het vliegveld Texel en no. 3 de woningnood. Bij de paren was de Ni win no. 1. De burgemeester hoopte, ,dat op de andere dorpen van ons eiland de ouwe Sunterklaasviering met evenveel luister is gevierd als hier in Den Burg en sprak de wens uit dat het volgende jaar nog meer gemaskerden de straten zouden vullen. de laatste winter van de óorlog. Maar toch wordt de grootheid van de catastrofe nog bij lange na niet weergegeven door zo'n „huiselijk voorbeeldje". Als men naar de na tionale industrie kijkt, blijken de gevolgen veel erger. Door de stakingen, ook al waren zy niet werkeiyk algemeen, zyn volgens 'n toch maar matige schat ting minstens tien hele productie- dagen verloren gegaan. Dat ïykt misschien niet veel. Doch aangezien "Frankrljk's dagelijkse productie in geld omgerekend gemiddeld 7 mil liard francs oftewel 155 millioen gulden bedraagt, betekent het een ramp zonder weerga. Stelt u maar eens even voor: in Frankrijk zijn als gevolg van de stakingschaos niet minder dan 1550 millionairs straat arm geworden! Natuurlijk was dat voorbeeld van die millionairs maar een manier van zeggen. De werkelijkheid is' an ders. Niet 1550 rijkaards, maar het gehele volk is de dupe geworden. Het zal jaren duren voor men over de financiële .klap heen is. De man nen, die daar de verantwoording voor op zich hebben genomen, heb ben wel grote schuld begaan. En wy in Holland zullen daar de ge volgen ook van ondervinden. Want wij doen mee aan het Europese her stelplan, waarover enkele maanden geleden door de 18 naties te Parijs zo druk vergaderd is. De bereke ningen, die men toen opmaakte op grond van Frankryk's toenmalige „rijkdom" (spreek gerust uit: ar moede), kloppen nu niet meer. Wilt u nog wat gegevens? Welnu: 21 schepen met 390.000 ton petro leum bleven wekenlang geblok keerd in de havensDe 130.000 man extra-troepen, die voor orde diensten onder de wapenen geroe pen mod ten worden, kosten het land volgens zeer matige schatting 27Vs millioen gulden per maand. Een millioen ton Amerikaanse kolen kon niet getransporteerd worden. Enfin: deze staking is de duurste politieke ruzie, die ooit in Frank rijk in zo weinige dagen werd uit gevochten. In elk geval heeft de Franse com munistische party grote, en wel licht onherstelbare slagen orftvan- gen. Vrijwel alle politieke waarne mers zijn het er over eens, dat het verwonderlijk zou zijn indien zy by nieuwe verkiezingen nog de helft van haar laatste stemmen- tal zou behalen. De papieren van Thorez zün dus wel zeer sterk in waarde gedaald! De ogen van de arbeiders zijn nu te wijd open ge gaan. Zeker, de meesten van hen hebben gestaakt in de" begrypelyke, en ook wel gerechtv>rdigde hoop, dat hun loon er op vooruit zou gaan. Want men moet niet vergeten, dat de gemiddelde Franse arbeider thans inderdaad voor zyn salaris maar de helft kan kopen van wat vóór de oorlog binnen zijn bereik lag. Maar instee van winst, heeft iedere arbeider verlies geboekt. En het merendeel der arbeiders ziet wel degeiyk in, dat dit komt omdat de heer Thorez, die Bela Kun wil de spelen, hun nood en hun armoe heeft geëxploiteerd voor politieke doeleinden. „Indien wy ook door iemand zyn uitgebuit, dan zyn wy het thans door.... Thorez!", hoorde wij dezer dagen een Franse arbei der met veel bitterheid verklaren. Zo gaat Frankryk nu dus ge schokt op zfjn toch al zo verzwakte financiële en economische grond vesten, de komende winter in. Het is koud, er is weinig te eten, buiten op straat ziet men als her innering aan de stakingen nog de vuilnisbergen tegen de huizen lig gen. Dank zij Daniël Mayer, de mi nister van Arbeid, en dank 'Zy ook de persoonlijke wens van Vincent Auriol, president der Republiek, hebben de stakers, die door de drij verij der communistische party hun laatste geld hadden moeten aanspreken, een geldelijke tege moetkoming ontvangen om door de ergste nood heen te komen. „Maar men moet en mag niet vergeten, dat staking nu eenmaal verschilt van betaalde vacantie", zegt Daniël Mayer. En zyn naamgenoot René Mayer, verklaarde voor de micro foon, dat het wel voorjaar zou wor den, aleer de zaken in Frankryk weer een kleine afspiegeling zou den kunnen geven van de weelde van voor de oorlog. Op het herstel van die rykdom, daar zyn de dag dromen van het Franse volk op ge richt. Doch als men die vroegere welvaart werkeiyk weer wil berei ken, dan zal men moeten werken. Hard werken, en helaaszonder er reeds onmiddellijk de vruchten van te kunnen plukken. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Hendri- ka Christina, dochter van P. J. Zee kant-en P. M. Hartog; Janny, doch ter van P. Ch. Karssen en E. Dub- beld; Jacob, zoon van J. ten Wolde en L. Eggers. VERGADERING VOETBALCLUB W.B.S.V. WEST-BEEMSTER In zijn ope ningswoord betreurde de voorzitter de slechte opkomst, vooral van de elftalcommissie. Het verslag van de penningmeester bracht een saldo van f 94.Het gehele bestuur werd herkozen, waaraan werd toegevoegd de'heer K. de Langen. Tot leden van de keuzecommissie werden ge kozen de heren K. de Langen, D. Koorn «n T. Bijman. De heer P. Oudejans nam op zich om donateurs te werven. Het weghalen der netten na een wedstrijd werd geregeld. De heer v. Etten zal zich met 't schoon houden van de kleedlokalen belas ten. WEST-BEEMSTER. Maandag avond 15 December werden de laat ste kampioenswedstrijden biljarten gehouden. De totale uitslag luidt: De cijfers geven resp. aan: 'beurten, punten, gew., verloren en gemid. J. Spékken West 197 770 6 -2 3.90 P. A. v. Etten West 219 727 6 2 3,31 D. Smit West 196 703 5 3 3,58 J. Blauwboer Nrd 213 760 5 3 3,56 K. Zijp Midden 197 663 4 4 3.36 J. Beunder Midd. 213 760 5 3 3,27 D. Roet ,Jacz. Nrd. 224 7)2 4 4 3,17 H. Bruin Midd. 237 625 1 7 2,63 K. .Groot, Noord 208 535 1 7 2,57 De hoogste serie werd gemaakt door P. A. van Etten van West met 2 punten. Na afloop werd door de voorzitter van West, de heer van Etten, de pryswinnaars- gelukge wenst en de prijzen uitgereikt. BURGERLIJKE STAND DE RIJP Overleden: Anna Buur, oud 51 jaar, echtgenote van Daniël Blokdyk. M.F.C. DE RIJP 2—5 Snel werd door beide ploegen be gonnen waarby door A.V.V. al spoedig het eerste goaltje werd ge zet. N. Hooyberg fungeerde deze middag ais goalproducent. Niet min der dan 3 goals werden door hem achtereenvolgens in de tpuwen ge jaagd. Ook M.F.C. zag kans de eer te redden door de keeper van AVV 2 x te passeren. Rust 24. Wegens opgelopen blessures kwam De Ryp na rust met een ge wijzigd elftal. Toch waren de AVV- mannen nog steeds in de meerder heid. Even voor het einde wist Eddy nog éénmaal te scoren, zodat de stand werd gebracht op 2 —5. AVV 2 wist het voor elkaar te bok sen, om van de, op de bovenste plaats staande U.S.V.U. uit" Uitgeest te winnen. Een goede prestatie mannen. D.R.E.O. I—ZAANSE BOYS I 3—3 DE RIJP D.R.E.O. heeft in deze wedstrijd wêer eens laten zien, dat ze toch wel goéd voetbal kun nen spelen. Het was een lust de DREO-mannen aan het werk te zien deze middag. Reeds van de aftrap af neemt DREO het spel in handen, doch de Z. B. backs weten wat ruimen is. Toch moet er een doelpunt komen, en inderdaad, na een ruim half uur spelen, weet DREO uit een goed.schot van links een goal te maken. Na de rust is het al spoedig 20. Z. Boys geeft echter niet op, zy sla gen er in binnen korten tyd er 22 van te maken. D.R. weet zich echter los te maken, en gaat weer op het doel af. D.R. komt dan aan een goedkoop doelpunt, doordat een der Z-backs een schot van de spil van richting doet veranderen 32. Êr is dan nog een half uur te spe len. Er kan van alles gebeuren. Uit een keurige voorzet van rechts doelpuht de 1-buiten van Z. 33. Onder grote spanning verstryken de laatste minuten. verlor i PVE REPUBLI U waarin g Indonesië en vorming van buiten het „d met het recht geschil tusser heid, waarbij De verklaring momenteel gehc West-Java voor van de Commiss sten. De Republike Voorlichting zei tische maatstav van West-Java deel van de Re; den, in dit geval klaard wordt, d met Linggadjati De Republike Binnenlandse I Roem, heeft op bovenstaande vi Op de vraag i; jati nog als rich Republiek antv. niet gezegd kan verre de base thans nog kunn bij onderhandeli min gezegd kan gad jati van geei meer is". Repub aan de conferer achtte hij niet j Republiek zou t ben, indien door ken, dat de bev Java een eigen Roem zeide vc nesië en alle ai eenheden buiten op democratisch zijn gekomen. In antwoord o; ook in de Repi zingen zijn gehc dat de desa-a verkiezingen tot evenals andere doch dat alleen niet verkozen voor verkiezing! Roem, bij het v K.N.I.P. in beha Roem besloot ling, dat de Re ligheidsraad eei geheel Indonesi indien de ondei Renville zonder ONDER HE DE HUI Het memorand aan de Commissi! sten over de ec der Republiek, i daarin heette door ongewettigd van Nederlandse Nederlandse dele onderhandelinger deelneemt, bear aan de Commissi sten. Het Republike beroept zich ter economische hulp manitaire overwe het licht der feit kelijk plaats g moet de juistheie aan twijfel ondei acht, aldus het woord. Deze feit Op een gehouden ring vertelde gelse kardina. fin een gebi die hij zich tijd als neom innerde. Op dag stond een den van het 1 „Catholic E Guild" (Brit: van de Klari heid) op de plaats in het Park te Lom leer van de lieke Kerk uit gen aan een mengde scha: toehoorders. 1 ker was by 1 woorden op i lende ir.te niet zo duide overtuigend naar de meni een der lui nodig was. begon deze het debat te i waarbij hij v gildemaji een treffelyk bleek te zijn een toeval i: aan het licht men dat deze schietende toe •niemand ande dan de op da blik incogni Londen verte secretaris ve Congregatie v H. Officie, d< Stagtssecretari dinaal Merry 9 Evenals jaren zal de I Kerstavond e diorede houdi evenals voor log niet slee! antwoord die de toespraak, door de deke het Heilig gehouden doch tot de wereld gericl zijn. In een derlijke rede

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2