DE VERRE STEM L 1 ALS „RENVILLE" MISLUKT... verlangt de Republiek 'n volksstemming! 'i r r Protest tegen on democratische vorming van Staten Ledental van de K.A.B. zal de driehonderdduizend passeren! De jongens krijgen hun Tehuis DE APPEL EN DE DOKTER N5EUW NOORDHOLLANPS DAGBLAD - Woensdag 17 December 1947 PAG. 5 Linggadjati en de onderhandelingen Perfide propaganda van de Republiek Handelsverkeer thans onmogelijk Eerste steen gelegd in de Harskamp Katholieke Actualia J Moskou protesteert opnieuw te Parijs RATTENVERDELGING De oplossing W« op Zaterdagavond het Lichtbaken van Pater de Greeve beluistert, beseft dat dit woord door de radio telkens in derdaad een bundel licht werpt door de grauwheid en zwart heid van de ellende en droevige gevallen, waar hij het elke keer over heeft. Wat is er veel troos teloosheid en triestheid op deze wereld, die zo echt een tranen dal is. En toch staat daar in het Epistel van Zondag dat wondere woord van Sint Paulus, dat we ons moeten verheugen. Dat we ons geen overbodige zorgen moeten maken. Het is waar, dt moeilijkheden van allerlei aarc kunnen zich soms zo rondom ons ópstapelen dat we geen uit weg meer zien. Wat dan te doen' Het Epistel zegt het: bidden moeten we, smeken, vragen met aandrang. Om uitkomst en bij voorbaat al dqnkbaar zijn. Wan God is nabij. Met Kerstmis. El ke morgen in elke H. Mis. J I'VE REPUBLIKEINSE REGERING had een verklaring uitgegeven, U waarin gezegd wordt, dat de vorming van de staten Oost- Indonesië en West-Borneo in strijd is met Linggadjati, terwijl de vorming van de andere staten en speciale gebieden binnen en buiten het „defacto" gezagsgebied van de republiek in strijd is met het recht en met de wet De Veiligheidsraad beschouwt het geschil tussen Nederland en de republiek als een aangelegen heid, waarbij geheel Indonesië betrokken is. De verklaring vervolgde dat de momenteel gehouden conferentie in West-Java vooruitloopt op de taak van de Commissie van Goede Dien sten. De Republikeinse Minister van Voorlichting zei. dat naar democra tische maatstaven de conferentie van West-Java ten doel heeft een deel van de Republiek af te schei den, in dit geval de Pasoendan. Ver klaard wordt, dat dit in strijd is met Linggadjati. De Republikeinse Minister van Binnenlandse Zaken, Mohammed Roem, heeft op een persconferentie bovenstaande verklaring toegelicht. Op de vraag in hoeverre Linggad jati nog als richtsnoer gold voor de Republiek antwoordde Roem, dat niet gezegd kan worden „in hoe verre de bases van Linggadjati thans nog kunnen worden gebruikt bij onderhandelingen" en dat „even min gezegd kan worden, dat Ling gadjati van geen enkele betekenis meer is". Republikeinse deelneming aan de conferentie op West-Java achtte hij niet gerechtvaardigd. De Republiek zou geen bezwaren heb ben, indien door plebisciet zou blij ken, dat de bevolking van West- Java een eigen staatsvorm wenst. Roem zeide voorts, dat Oost-Indo- nesië en alle andere staatkundige eenheden buiten de Repub Vk niet op democratische wijze tot stand zijn gekomen. In antwoord op opmerking, dat ook in de Republiek geen verkie zingen zijn gehouden, zeide Roem, dat de desa-administraties door verkiezingen tot stand zijn gekomen evenals andere bestuurslichamen, doch dat alleen de centrale regering niet verkozen was. Een ontwerp voor verkiezingen is echter, aldus Roem, bij het werkcomité van het K.N.I.P. in behandeling. Roem besloot met de medede ling, dat de Republiek bjj de Vei ligheidsraad een plebisciet voor geheel Indonesië zou aanvragen, indien de onderhandelingen op de Renville zouden mislukken. ONDER HET MOM VAN DE HUMANITEIT! Het memorandum der Republiek aan de Commissie voor Goede Dien sten over de economische positie der Republiek, die naar het daarin heette „wordt aangetast door ongewettigde militaire actie van Nederlandse zijde" is door de Nederlandse delegatie, die aan de onderhandelingen op de Renville deelneemt, beantwoord, eveneens aan de Commissie van Goede Dien sten. Het Republikeinse memorandum beroept zich ter verkrijging van economische hulp uitsluitend op hu manitaire overwegingen. Gezien in het licht der feiten zoals deze wer kelijk plaats gevonden hebben, moet de juistheid van dit beroep aan twijfel onderhevig worden ge acht, aldus het Nederlandse ant woord. Deze feiten immers kunnen slechts leiden tot de conclusie, dat de Republiek «aan de ene kant tracht met haar verzoek de onder handelingen te belemmeren en te vertragen en anderzijds er op uit is haar economische positie te verster ken met de bedoeling eveneens door economische maatregelen tegen stand te bieden aan de pacificeren de actie van Nederlandse zijde. De Republiek heeft zich niet ge houden aan de afspraak de door de Nederlanders bezette gebieden van rijst te voorzien in ruil voor bepaal de hoeveelheden textiel; niettemin deed in dezelfde tijd de Republiek bij moncje van de heer Sjahrir, haar bekende aanbod voor de levering van 700.000 ton rijst aan Voor-Indië. Het Republikeinse aanbod had kennelijk de propagandistische be doeling de buitenwereld de indruk te geven, dat er op republikeins ge bied, in het bijzofider op Java, vol doende voedsel aanwezig was: maar enkele maanden later publiceerde Gani te Malang pessimistische cij fers over de oogstopbrengst op Ja va en Madoera, zulks met het oog op de binnenlandse propaganda en als motief 'tot weigering van de voedselverstrekking aan de Neder landse gebieden! Wat de Ned. troepen na de poli tionele actie in de nieuw-bezette gebieden aan rijstvoorraad aantrof fen, was niet veel; de verslechtering der voedselpositie na deze actie was een gevolg van de vernielingen en de op de bevolking uitgeoefende terreur van republikeinse zijde, al dus toont het Nederlandse ant woord aan. „Een zo spoedig mogelijke her vatting van het handelsverkeer tus sen de republiek en de overige ge bieden van Indonesië", acht het Nederlandse antwootd in het huidi- dige stadium onmogelijk. „Zo lang de republiek voortgaat met haar aanmoediging van terreur en intimi datie, is een ontwikkeling van het normale handelsverkeer tussen de onderscheidene districten op Java en Sumatra buiten discussie. Boven dien zou zulk een verkeer de repu blikeinen de kans bieden tot het vervoer van extremistische elemen ten naar Nederlands gebied, met het doel, de weerstand van zwervende benden in deze gebieden te stimule ren", welk risico de Ned.-Indische regering niet kan nemen in het be lang zowel van de Indonesische Chi nese en Europese bevolkingsgroepen Wat betreft „opheffing der con trole op de buitenlandse en inter- insulaire handel van de republiek" zegt het Nederlands antwoord, dat er geen sprake is van een „Neder landse economische blokkade", doch dat alle ordonnanties en voorschrif ten met betrekking tot de contröle op schepen berusten op het feit, dat de geconstateerde illegale handel, wapenvervoer en de uitvoer van goederen, waaraan het land zelf een bittere behoefte heeft, dergelijke re gelingen noodzakelijk maakten. Ondanks herhaalde protesten van Nederlandse zijde werd de ongeoor loofde handel door de Rep. regering zelfs aangemoedigd, hetgeen, ten nadele van de gehele bevolking, ern stige schade heeft toegebracht aan de Indische deviezenpositie, aange zien door deze illegale handel voor waardevolle producten uit Indonesië minderwaardige goederen werden terug ontvangen. Om een einde te maken aan deze onhoudbare toe standen ging de Ned.-Indische re gering over tot het uitvaardigen van controlevoorschriften, zulks na ver schillende ernstige, doch vruchte loze pogingen om met de Rep. rege ring tot een oplossing te komen." In opdracht van H.M. de Koningin is de nieuwe vlag voor Amsterdam vervaardigd door leerlin gen van de Industrie school voor vrouwelijke Jeugd te Amsterdam. De ze vlag is ontworpen door de sierkunstenaar George Reuter. Woens dag a.s. zal deze vlag door H.M. officieel aan de gemeente Amsterdam overhandigd worden. De mêisjes van de Industrie school bezig met de vlag Een gebedsactie: Beschouwing in werkzaamheid In de voortgezette vergadering van de Katholieke Arbeidersbewe ging zijn frappante cijfers medege deeld over de groei van het leden tal. Het ledental der vakbonden be droeg op 1 Oct. j.l. 243.939, di. 139% van het ledental per 1 April 1941. Het totale ledental per 1 Oct. be draagt: 243.939 vermeerderd met de eenvoudige leden der Diocesane Bonden (5700) en de niet-vakbonds- leden der K.A. (15.000) rond 264.600. Na toetreding van de ARKA en nog andere organisaties zoals te verwachten is zal het ledental de 300.000 passeren. Het bestiiur overweegt het vol gend jaar weer een „kaderdag" te houden. In antwoordop velerlei vragen vanuit de vergadering deelde voor zitter de Bruyn o.a. mede, dat het niet te optimistisch is te menen, dat de publiek-rechtelijke bedrijfsor ganisatie zo spoedig mogelijk moet komen, de minister immers acht het noodzakelijk dat in dit parlemen taire jaar het betreffende wetsont- /VF 't nodig is, dat militair te- U huis in de Harskamp? Hard, driedubbel hard! U kent de Hars kamp? Vele hectaren kamp met mooie paviljoens, goede barakken, garages, schijvenloodsen en zo meer. Daarachter honderden hectaren hei de, schietterrein achter schietterrein waarover de zware explosies van mortieren en granaatwerpers T.P. bonzen, waar de Vickers-mitrail- leur met z'n ernstig geluid dokkert en waar die venijnige kleine kogel tjes van sten en geweer maar zin gen, de hele dag door: dzeng, dzeng, dzjèèèng Het I.S.K. Infanterie Schiet kamp is zo groot, dat het gelijk namige dorpje zelf er wel in rond kan springen, in plaats daarvan springen er bataljons, nu dat hoeft niet direct, rond in de Harskamp. De series, zoals de SI af ze noemt. Iedere 14 dagen een andere serie, nu eens meer, dan minder groot. Maar altijd toch wel zo, dat het aantal infanteristen in opleiding niet ver beneden de duizend man blijft. En daar zitten we nu meteen mid den in het Tehuis of nee, midden in alle bemoeiingen, die er zijn ge- Óp een onlangs gehouden vergade ring vertelde de En gelse kardinaal Grif- fin een gebeurtenis, die hij zich uit zijn tijd als neomist her innerde. Op zekere dag stond een der le den van het bekende „Catholic Evidence Guild" (Brits Gilde van de Klare Waar heid) op de gewone plaats in het Hyde Park te Londen de leer van de Katho lieke Kerk uit te leg gen aan een zeer ge mengde schare van toehoorders. De spre ker was bij het ant woorden op verschil lende interrupties niet zo duidelijk en overtuigend als d(t naar de mening van een der luisteraars nodig was. Daarom begon deze zich in het debat te mengen, Paus zich tot de kar dinalen richten. 9 Op 21 December a.s. zal het 350 jaar ge leden zijn, dat de Nederlandse Heilige Petrus Canisius S.J., te Freiburg in Zwit serland overleed. In Nederland zal dit feit plechtig her dacht worden in de Canisiuskerk te Nij megen, de geboorte stad van de Heilige. Op 21 Dec. a.s. zal Mgr. Verhoeks al- elke nieuw gebrach te film een beoor deling te geven en deze ter inlichting van het publiek op ruime schaal bekend te maken. De filmen worden in vijf ru brieken onderge bracht en krijgen een der praedicaten: zeer aan te bevelen, min der aan te bevelen, niet aan te bevelen en slecht. 9 In alle scholen van Thürin- gen (Sovjetzone van daar een Pontificaal Duitsland) moeten Lof celebreren, ter- elke morgen bij de wijl de relikwieën aanvang der lessen, van de Heilige ter teksten van Lenin of openbare verering Stalin voorgelezen waarbij hij voor de zullen zijn uitgesteld, worden. Dit is ver- gildemgp een voor- nadat zij vroeger ordend door het rustten in de aan Thürings Ministerie hem toegewijde apar- vanEredienst. te kapel, die in Fe- Anderzijds heeft het bruari 1944 bij het Sovjet militair be- bombardement van stuur bevel gegeven, ver- in alle klassen het treffelijk helper bleek te zijn. Door een toeval is later aan het licht geko men dat deze te hulp schietende toehoorder Nijmegen werd "niemand anders was woest. Een dan de op dat ogen blik incognito te Londen vertoevende secretaris van de Congregatie van het H. Officie, de latere Staatssecretaris Kar dinaal Merry del Val Evenals vorige jaren zal de Paus op Kerstavond een ra diorede houden, die evenals voor de oor log niet slechts als antwoord dient op de toespraak, welke door de deken van het Heilig College gehouden wordt, doch tot de gehele wereld gericht zal zijn. In een afzon derlijke rede zal de zeer merkwaardige pries terwijding heeft pas plaats gevonden in de kapel der „Blau we Zusters" te Ro me. De wijdeling was reeds hoog be jaard en daar hij ernstig ziek was, geschiedde de plech tigheid met bijzon dere pauselijke toe stemming. De naam van de neomist is Howard Stedman. Hij begon zijn theo logische studiën na een militaire loop baan van 40 jaar vol bracht te hebben. o 20.000 kathol. Ameri kaanse studenten (Van onze militaire medewerker) OOK DE HARSKAMP zal binnen enige maanden zijn' Katholiek Militair Tehuis hebben om precies te zijn: eind Maart van het volgend jaar hoopt Aalmoezenier Visscher Zijne Eminentie de Kardinaal-zelf uit te kunnen nodigen om het huis voor de jongens in te zegenen. Eind Maart; en op 7 September j-L ging de eerste spade in de grond. daan om het Tehuis er te krijgen. Het dorp is maar klein, het vertier heel povertjes ook al heeft de dorpsgemeenschap een prima visie op haar verplichtingen tegenover de kampbewoners. Er is een Pro testants Militair Tehuis en we zijn er geweest. Het was er zo afgeladen met soldaten van iedere confessie, dat meer dan de helft tegen de muur moest staan om z'n koffie te slurpen en z'n koek te knabbelen. Ja, de veldprediker bad een uit verkochte tent. Maar waar een zaal zo uitpuilt is het bezwaarlijk om er iemand rustig te laten studeren, converseren of alleen-maar-zitten. Vandaar de kapitein-aalmoezenier H. Visscher met z'n zorgen- en zijn troetelkind, zjjn groot ideaal: een eigen tehuis, ruim en comfortabel en wei-gelegen. En verdraaid! Hij krijgt het. Katholiek 'Nederland is bezig het hem cadeau te doen. Komaan, roomse broeders, zet je poot strak en laat die man niet met een half Tehuis zitten! Gëef hem een dak, een stelletje ruiten; geef hem zijn stoffering. Hij zit er om te springen; zijn jongens hebben 't nodig. Pax Intrantibus „Vréde aan hen, die hier binnen stappen" staat er op de steen, die mevrouw E. M. F. AupingVroom penningmeesteresse van het be stuur van het Harskamp-tehuis j.l. Maandagmorgen heeft gelegd. En moge dat waar zijn, in al zijn be tekenissen, voor de jongens van de Infanterie. Wel, het was, goed bezien, j|. Maandag dus een grote dag voor de jongens in het I.S.K., in dit ge val voor de mannen van Overste Zenderink van X- 10 R.I., uit Haar lem, die er momenteel hun serie schieten. De kerels wisten er echter niets van, ver verwijderd als ze wa ren van de plek, waar hun Tehuis staat te groeien. Het bataljon was namelijk voor dag en dauw al uit getrokken op militaire bijstand de Veluwe op en achter de le lui tenant Bijl aan, op wiens hoofd 'n prijs gesteldwas van twee pakjes cigaretten en één doosje sigaren. Wat er dan ook wel met die luite nant aan de hand was? Oh, niets bijzonders, enkel was hij voor de Maandag aangewezen als opper hoofd der verzetslieden, der parti- sanen. Een zeer gevaarlijk man dus, bloeddorstig en wreed in hoge ma te. Vogelvrij. Maar terwijl over de militaire weg de carriers van de Overste èn zijn stille trots! deinend op hun rupsbanden voorbij jakkerden, flapperde vanaf de kap van ons nieuwe Tehuis de driekleur en hing de Pauselijke wimpel te wiegen in de zachte wind. En in wat eens de grote conversatiezaal zal worden stond een ruime kring van hoge officieren, onderofficieren en solda ten en een groep burgerlijke auto riteiten donker tegen het khaki rond de kolonel H. J. J. M. van Straelen, de monseigneur-hoofdle geraalmoezenier, die met de stola over zijn balken en sterren de ze gen uitsprak over het blok zand steen „Pax Intrantibus", dat in de hall is aangebracht. Onverwachte omstandigheden had den de Minister van Oorlog nog op het laatste ogenblik verhinderd Hier aanwezig te zijn. Wel zagen wij tussen de vele officieren in hun on berispelijke service-dress de garni zoenscommandant, de majoor van der Linden, de serie-commandant de uitenant-kolonel Zenderink, de majoor Jesson als de ver tegenwoordiger van de kolonel Dulfer, cdt. van Gewest I en niet te vergeten de kapitein-aalmoeze nier Visscher, wiens stoute droom daar nu zo maar in vervulling staat te gaan. O ja, er waren er meer, veel meer, de majoor-veldprediker ds. Bosch en de burgemeester van Ede, dat zelf al een Tehuis van de bovenste plank rijk is, maar permitteert U..? portret van een groot Russisch staatsman of van Karl Marx op te hangen. 9 Op aanwijzing van de H. Vader krijgen alle beambten in Vati caanstad metKerst mis een levensmid delenpakket. Ook de Pauselijke hulpac tie bereidt omvang rijke zendingen voor aan de vluchtelin genkampen en nood lijdende gebieden in Europa. De Ierse re gering heeft aan de Duitse en Oosten rijkse Caritas-Ver- bande 2500 ton aan levensmi leien, kle ding en huisraad ter hebben besloten van beschikking gesteld. We houden geen officiersboekje bij en het gaat toch om het Tehuis, nietwaar? Er was echter veel be langstelling, warme en hartelijke belangstelling midden op de Ve luwe en met een eindeloze heide ónder de rijp. Mgr. van Straelen gaf in zijn korte toespraak uiting aan zijn diepe dankbaarheid jegens hen, die zo intensief voor dit Tehuis hebben geijverd. Het Tehuis komt er, alles ten spijt. Alles ja, want Zaterdag j.l. nog hing de eerste-steenlegging aan een heel dun draadje. Dat was toen plotseling Wederopbouw stop zetting van de bouw gelastte. En aalmoezenier Visscher had in ge zelschap van de majoor van der Linden tot in Den Haag weten door te dringen eer het departement z'n blunder corrigeerde. Majoor van oer Linden houdt van doorbijten. Velen, zo zei hij, kunnen zich niet onttrekken aan het han gen op de soldatenkamers en het rondlummelen langs de straat. Dit Tehuis zal hen terugbrengen in een sfeer en milieu, waar ze zich thuis troelen. Na de bestuurder van de gemeen te, die persoonlijk zijn beste mede werking toezegde, was het de beurt aan de aalmoezenier van de leger plaats zelf en het was een heel ver genoegde kapitein Visscher, die daar tussen 't hoge gezelschap stond en niet wist wie hij wel het meest moest bedanken, de burgemeester, mevrouw Auping, die de binnen huisarchitectuur voor haar rekening neemt, de C.A.R. meubelindustrie te Katwijk, die in één klap vijftig stoelen naar de Harskamp schoof, of de katholieke pers, in het bij zonder de Volkskrant, die op voor stel van de K.A.B., de harten warm begon te draaien. De enige schaduw, die over deze plechtigheid lag, was wel het feit dat de heer Auping, de eerste stu wer en rechterhand van aalmoeze nier Visscher, is heengegaan vóór hij de voltooiing van zijn ideaal mocht beleven. Wat er nu nog in ruwe trekken steen staat, zal met de kapel, die een geschenk is van Kardinaal de Jong zelf over enige maanden 'n oase van geestelijke en. materiële recreatie vormen, die met welk mi litair tehuis of welke cadi-club ook kan wedijveren. J. R. De Middenstandsbonden en Ambacht en. Detailhandel De besprekingen tussen verte genwoordigers van de Ned. Mid denstandsbonden enerzijds en de Hoofdgroep Ambacht en de Be drijfsgroep Detailhandel anderzijds om te komen tot een voorlopige verhouding en samenwerking tussen de vrije organisaties van de mid denstand en de ondernemersgroe- pen op het gebied van detailhandel en ambacht in afwachting van de komende wettelijke regeling der bedrijfsorganisatie, hebben in de volgende viertal punten resultaat gehad: 1. Tussen de genoemde onderne- mersgroepen op het gebied van de detailhandel en ambacht en de vrije centrale- en vakorganisaties van de middenstand zal een taakverdeling worden in acht genomen, waarbij de ondernemersgroepen zich in het algemeen zullen beperken tot werk zaamheden welke uit het karakter van publiekrechtelijke organen voortvloeien, terwijl de werkzaam heden, die krachtens hun aard be horen tot de taak van vrije "lid- denstands- en ondernemersvakor ganisaties, aan deze zullen worden overgelaten. 2. In de Dagelijkse Besturen van de Hoofdgroep Ambacht en de Be drijfsgroep Detailhandel zullen ver tegenwoordigers van de Midden standsbonden een gelijk aantal ze tels gaan innemen. 3. In dezelfde geest zal worden bevorderd, dat de vrije vakorgani saties van ondernemers een passen de rechtstreekse vertegenwoordiging zullen ontvangen in de besturen der vakgroepen. f 4. Tussen de landelijke besturen en secretariaten van de Midden standsbonden en van Detailhandel en Ambacht zal een contact-com missie worden geformeerd. werp zijn loop zal hebben gemaakt. Er komt een raamwet, welke het mogelijk zal maken, dat er bedrijfs- schappen komen. Zeer binnenkort kan ook verwacht worden het wetsontwerp wachtgeld- en werk loosheidsverzekering. De mogelijk heid wordt thans overwogen een K AB te stichten in Curacao en Suri name, hoewel de daaraan verbon den moeilijkheden nog zeer groot geacht worden. Of het heffen van loonbelasting op de Kinderbijslag (die door het Verbondsbestuur we liswaar bezwaarlijk wordt geacht), door de Regering zal of kan worden opgeheven, staat volgens spr. te be zien. Spr. acht dit niet waarschijn lijk. Na drukkelijk stelt spr. nog vast, dat door de KAB in het geheel geen contact moet onderhouden worden met de EVC. Aan de orde kwam een voorstel van het Ver bondsbestuur terzake aansluiting van de ARKA, waartoe deze laatste in de algemene vergadering reeds besloten heeft; na enige toelichting door de voorzitter, ging het Ver bond accoord met deze aansluiting, in die zin, dat na enige tijd de voor lopige aansluiting een definitief karakter zal krijgen. De concept- staten voor de Stichting pensioen fonds van de KAB werden na lang durige bespreking goedgekeurd. Nog kwam in bespreking het voorstel van de metaalbewerkers om te overwegen het tot stand brengen van een gebedsinstituut ten behoe ve van de KAB en te dien einde contact op te nemen met een con templatieve kloostergemeenschap. Het nieuwe orgaan wenst men te noemen: beschouwing in werk zaamheid. De geestelijk adviseur van het Verbond heeft doen weten, dat Z. Em. Joh. Kard. de Jong geen bezwaren heeft tegen dit denkbeeld Het H.B. stelde voor dit voorstel ter uitwerking in handen te stellen van de godsdienstig-zedelijke Raad van het Verbond. De voorzitter deelde o.a. mede, dat aan deze aangelegen heid geen financiële consequenties zullen verbonden zijn. Het voorstel werd daarop met algemene stem men aanvaard, waarop het open bare gedeelte van de vergadering, die tot heden verdaagd werd, geslo ten werd. Sensationele arrestatie in België Maandag is te Antwerpen een substituut-auditeur-militair gear resteerd, die er van wordt beschul digd zich door economische collabo rateurs te hebben laten omkopen. De aanhouding heeft nogal wat be roering te weeg gebracht, aange zien deze geschiedde tijdens een zit ting van de Krijgsraad, terwijl de beschuldigde bezig was een requisi toir uit te spreken. Personeel der Voedsel- commissaris gerustgesteld De ongerustheid, ontstaan onder het personeel van de bureaux van de elf Prov. Voedselcommissarissen, door de ontslagen, welke collectief aan dit personeel met ingang van 1 Januari 1948 zijn verleend, heeft plaats gemaakt voor een hoopvoller stemming, nu medegedeeld is, dat dit personeel in dienst kan treden van het bedrijfschap voor vee en vlees. Tegen arrestaties van Sovjet-burgers De Sowjet-ambasjade te Parës heeft aan de Franse regering een nieuwe nota overhandigd, waar in protest wordt aangetekend te gen de Vrijdag verrichte arresta ties van Sowjet-burgers te Mar seille en Parijs. De nota eist „de onmiddellijk invrijheidstelling" van een aants gearresteerde Sowjet-burgers. Starikof, de eerste secretaris va; de Sowjet-ambassade te Parijs heef medegedeeld, dat Vrijdag te Parij minstens vier Sowjet-burgers zij; gearresteerd, n.L de vroegere' com mandant van het Russische repa triëringskamp te Beauregard, ee lid van de Sowjet-repatriërings missie en twee chauffeurs van di missie. Starikof zei voorts, dat te Mar seille drie Sowjet-burgers zijn ge arresteerd. Zij maakten eveneen deel uit van de Russische repatri eringscommissie en hadden geldig visa. Een hunner, kapitein Jitof va het Sowjet-leger, is eerder reed tweemaal te Marseille gearresteer en weer vrijgelaten. Verkiezingen in Italië uitgesteld Het nieuwe Italiaanse Kabine heeft besloten, dat de algemene ver kiezingen, die 7 Maart zouden wor den gehouden, dienen te wordei uitgesteld tot een dag in de periode van 4 tot 18 April a.s. De nieuwe regering zal trachtei de grootst mogelijke verkiezings vrijheid te scheppen door de samen werking tussen de Democratisch partijen aan te moedigen. Het Ka binet, dat behalve Chr.-Democratei en Onafhankelijken thans ook ge matigde socialisten en republikeinet bevat, heeft de door De Gasperi a te leggen verklaring goedgfekeurd. VOLKSGEZONDHER We hebben in ons vorige arti keltje beloofd -iets te zeggen over het opvoeren van het weerstands vermogen van het lichaam tegen besmetting en wanneer we aan dit onderwerp denken, komt ons het oude Engelse gezegde voor de geest, dat een appel per dag de dokter weghoudt. Deze oude wijs heid wordt door de moderne we tenschap zoal niet bevestigd, dan toch ondersteund, want 't spreekt vanzelf, dat een appel geen be veiliging tegen ziekte geeft. Maar wat wel vaststaat is, dat de voe ding van enorme invloed is. Bij he overwinnen en afweren van besmetting is het verbruik aan bepaalde vitamines zeer sterk ver hoogd; men kan wel aannemen, dat de behoefte aan vitamine C bij koorts tengevolge van infectie kan stijgen tot het viervoudige van normaal. Hoe meer er dus van dat vitamine in ons lichaam aanwezig is, des te gemakkelijker zal een infectie worden overwon nen. Welnu, dit vitamine komt overvloedig voor in verse vruch ten (vandaar de appel, hoewel ook „Wie zou het eerst aan de beurt zijn,, collega andere vruchten dienst kunner doen)voorts in ""bladgroenten aa'rdappelen en nog enkele anden voedingsmiddelen. Het wordt ech ter vernietigd door te lang ligger aan de lucht, en vooral door lanf koken terwijl de lucht erbij kan Het is dus van belang om, voora in de winter, wanneer we voort durend bloqt staan aan infectie er zuinig mee om te springen aardappelen en groenten niet t< lang te koken, niet te lang prak ken en sudderen. Snel gaarkoken en dan opeten is de boodschap voorzover het niet mogelijk i om de groenten rauw te nuttigen Andijvie,. Brussels lof, en der gelijke kunnen, rauw als sla ge geten worden of rauw gehak door de reeds gekookte aardappe len van de stamppot worden ge werkt. Het lang tevoren schillet van aardappelen is ongunstig, be ter is, ze te schillen onmiddellijk voor het koken. Er zijn nog andere vitamines die een rol spelen: me name vitamine A, dat we kunner putten uit boter, levertraan, melk kaas, lever, boerenkool, postelein spinazie, andijvie, snijbonen, raap stelen, haring, ansjovis, sardines makreel. Tenslotte zijn er verschil lende specerijen, als paprika et dergelijke, die dit vitamine bevat ten, en wel in grote hoeveelheden De hoofdzaak, op het gebied de; voeding is, eenzijdige voeding t< vermijden, en vooral veel groen ten te nuttigen, zonder die dar „dood" te koken. MARCUS FEUILLETON door PETE FALCON 87. En ik geef u de verzekering, dat ik het uit hem krijg. Vergeet u niet, dat er snel dient te worden gehan deld. „Fred!" riep Mary uit. .Met een snelle beweging greep Finnemore haar vast en snoerde haar mond met zijn hand. „Zwijg!" beet hij haar toe. En tot Sendall vervolgde hij: „Bindt haar en doe haar een prop in de mond. Ik kan nu geen enkel risico nemen". Met een stap stond de man bij haar. Dit was Fred te veel. In blin de woede en zonder verder enige voorzichtigheid in acht te nemen, sprong hij op Sendall af en trof hem volgens de regelen der kunst in de maagstreek, zodat hij een me ter of vijf achteruit vloog en tegen de wand terecht kwam. Verder op treden. stond gelijk aan zelfmoord, want Fred zag de revolver van Fin nemore op zich gericht en Mary die van Freeman. „Nog een beweging en het is af gelopen", klonk het uit de mond van Finnemore. Wederom was het Mary, die Fred van verder handelen tegenhield. „Niet doen Fred", smeekte ze. „Het heeft geen zin we kunnen ons niet verdedigen". „Indien de heer Vandijke en miss Regan ook maar het minste letsel overkomt, is het met jullie allen uit!" Duidelijk klonken deze woorden door de kamer in weliswaar accent- vol, doch onberispelijk Engels. Mis schien dat de verbijstering bij hun tegenstanders nog' groter was dan bij Fred en Mary. Eensgezind draai de het gehele gezelschap, dat door de opwinding niet meer op de open slaande deuren had gelet, zich om. Op de drempel stond, geflankeerd door twee heren, commissaris Veer man. Hun wapens waren gericht op het drietal Finnemore, Freeman en Sendall, welke laatste alle moeite deed om van de hem toegebrachte maagstoot te herstellen. Finnemore uitte een verwensing, wendde zich bliksemsnel om en hij wilde op Fred schieten. Het bleek echter de nieuw aangekomenen ernst te zijn, want op hetzelfde ogenblik kraakte een schot uit het wapen van commissaris Veerman. Finnemore uitte een pijnlijke kreet en wankelde naar een stoel. „Waarom houdt zo'n vent zich ook niet' koest", mopperde hij. ter wijl hij naar voren kwam. „Hij kon toch begrijpen, dat het ernst was". Fred zei niets. De verrassing en de opwinding waren te groot. En Mary zij begreep er niets van en ..'1 die Zet was ontdaan door de gewonde Fin nemore. „Fred wie zijn dat?" vroeg angstig. „Vrienden", stelde hij gerust. Nederlandse politie-commissaris 1 ons in Apeldoorn heeft geholpen „Dat was op het kantje af, r Vandijke," sprak Veerman rustig „Ik geloof, dat we niet lang meei hadden kunnen wegblijven Frederiks," richtte hij zich tót van zijn mannen, „kijk jij even die vent er erg aan toe is. Onder tussen nam hij de twee andere bgn de leden hun wapens af. „Boeien Vermeer." gebood hij zijn andere metgezel. „Hoe komt u hier, mr. Veerman?' vroeg Fred. ,,U had mij beloofd na een uur zullen bellen. Toen dat niet beurde, begreep ik, dat er iets de hand moest zijn. Ik heb - ruggespraak gehouden met inspec teur Burns en toen ben ik met eer, paar mannen in burger vanwege de geheimhouding natuurlijk zoek gegaan. Laat ik het kort i.,u ken. Via het hotel en de kampeer ders het was voor ons niet moeilijk om te ontdekken waar u was geweest zijn we hier terechl gekomen." De commissaris had verhaal gedaan als gold het kleine wandeling die hij voor plezier had ondernomen. Hij maak te even een hoofs gebaar Mary en zei: „Dat is zeker Regan." te ge- aan even op ma- er- zc dil een zijr laak- naar miss Wordt vervolge

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3