Thanksgivings-day... dag van dank en feestvreugde JAN GROENHAAR DE EXPORTWINSTEN UIT DE KERMIS DER WERELD De Nederlandse Caritas Missie te Sittard DE PAUS VAN DE JEUGD I GEEN SA voor Pn worden met twee maten gemeten NIEUW NOORPHOLLAUDS DAGBLAD -Woensdag 17 December 1947 ....En van reclame voor Amerika's grootste warenhuis Waarom voor landbouw wèl en voor industrie niet afgeroomd? Pauselijke hulpactie voor oorlogs slachtoffers 8000 jongeren op het Vaticaan evsxrAKV PRui.nrcH v? G&I?IÉD2»JN' Communisten AC. 4 (Van onze New Yorkse correspondente) Dnze vader in de Hemel, wij danken U vandaag voor het graan, waarmede U de velden goudkleurig heeft gemaakt, oor het mais, waarmee ons vee, onze buren en wijzelf gedu- >nde het komende jaar gevoed zullen worden; voor de zegenin- en, die ons vandaag ons dagelijks brood hebben doen geven, 'oor al deze dingen, o God, die Gij slechts kunt geven bieden ij U onze nederige dank. Amen. Met dit gebed opende bijna ieder ïchtgeaarde Amerikaan eenmaal in et jaar zijn Tanksgiving Dinner ifel, waarop de grote goudbruin eroosterde kalkoen vol trots stond prijken. Alle familieleden komen ij elkaar voor deze speciale dank- ag, die van de Bilgrims afkomstig om gezamenlijk een feestmaal an te richten en na loom in stoe- ;n gezeten, het zware diner weer r boven te komen. Al uitrustende komt in velen de orsprong van deze dag in gedach- :n. De eerste boot met Pilgrims mdde n.l. in 1620 bij de Staat Mas- achusetts in Noord-Oost van de 'er. Staten, na een vieripaandeljjk- e meer dan verschrikkelijke over- acht vanuit Engeland, het waren oortjamelijk Hollanders en Engel en, vrouwen en mannen, die Uvlge- reven door geloofsvervolgingen en -inrvrripartijen, in een wankele boot iet schamele voorraden de Atlanti- che Oceaaq gingen oversteken, ilechts een kwart van de passagigrs :wam levend aan en viel meteen in tanden van oorlogszuchtige India- ten. Dit was midden in de winter, ei. lechts een handje vol emigranten taalde nog het voorjaar. Toen werd ■rede met de inboorlingen gesloten •n men begon te zaaien en te plan- en, tevens levende van de wilde ;alkoenen en gewassen, die daar ;roeiden. Zij stichtten het plaatsje Plymouth Rock. Het weer hielp mee; jij hadden en goed jaar en 't gewas groeide test en kon geoogst wqrden. Tegen iet einde van November besloten :ij een dankdag te houden, daar zij illen godsdienstig waren en God vilden danken voor. hun behoud en ille goede gaven. Ter ere hilrvan verd een groot maal bereid. De nannen gingen op jacht en vingen le wilde kalkoenen, die door de vrouwen aan het spit geroosterd werden en daarna gevuld met appe- ,en en uien. AJs groente waren er wortelen en erwten, turnips (kool rapen) en squahs (een inheems ge was) en niet te vergeten uien. Van cranberries maakten ze een sauce om bij de kalkoen te eten en als dessert kwam een pumpkin (pom poen) ter tafel, gemaakt van de grote gele wilde pompoenen. Pas gedurende het presidentschap van Abraham Lincoln werd Thanks giving Day als een officiële natio nale feestdag op de laatste Donder dag in November ingevoerd, s Mor gens vroeg gaat men naar de Kerk, waar spéciale diensten worden ge houden en speciale Thanksgiving- psalmen worden gezongen. Daarna komt de uitgebreide lunch met kal koen en bijbehorende gerechten. Tevens is Thanksgiving Day de opening van het Kerstseizoen. In New York en ook in vele andere grote steden worden parades ge houden om Santa Claus binnen te halen. De beroemde Macy's Balon- nen Parade is wel een van de grootste. Macy's is het grootste warenhuis van de wereld en deze parade is als reclame speciaal voor de jeugd be doeld. De fantastisch grote balonnen reuzenfiguren met heliumgas ge vuld stellen meestal bekende figu ren van kinderverhalen of sprookjes voor, b.v. Humpty Dumpty, Old Woman in the Shoe. Een ontzag lijk grote politieagent Hoog in de lucht, maakte een grote indruk op de jongeren. Tussen de grote figuren door zijn mooi opgemaakte auto's en wagens, ook speciale tgferelen voorstellende en natuurlijk ook Pilgrims. Vele bands en andere lawaaimakende groepen met tientallen clowns vro lijken het gqheel nog eens extra op. Duizenden en duizenden volwas senen en kinderen aanschouwen deze parade. Aan het eind begint de spanning te stijgen, want ieder kind wacht op Santa Claus. In de verte breekt het gejoel al los en weldra komt qpn glimlachende en rondom zich wuivende Santa Claus, hoog op een spierwit aangeklede wagen, aanrijden. Groot gejuich van de menigte, iedereen dringt en d. politie heeft zijn handen vol. De gehele stoet rij£t via Broadway naar Macy's toe, waar Santa op de zevende verdieping op zijn troon plaats neemt en tot Kerstmis de kinderen van ballonnen en kleine cadeautjes voorziet. Dat is dus de andere zijde van Thanksgiving Day. Dijkdoorbraak bij Modjokerto Maandag heeft in de vroege och- tenduren in de dijk van Kali Mar- mojo ten Noorden van Modjokerto door hoge waterstand een door braak plaats gehad, door het gat van acht bij acht meter is een ge bied van 40 vierkante km blank- gezet. De overstroomde gebieden liggen binnen de van Mook-lijn en naar men verwacht is aan de jonge rijst zeer ernstige schade aange richt. beurspraatje De situatie op de Effectenbeurs te Amsterdam was Dinsdag geheel gelijk aan die van de laatste voor afgaande dagen. De handel over geheel genomen had heel weinig te betekenen, terwijl er geen bepaalde lijn in de m et zat, maar wederom waren het Claims eri aandelen Koninklijke, die voor de thans ge bruikelijke afwisseling zorg droe gen. Voor de Clairs viel opnieuw aanbod te verwerken. Terwijl Maandag bij het slot voor de Claims f 879 werd besteed, kon vandaag bij de opening niet meer worden bedongen dan f 869 en reeds vrij spoedig gmg de prijs achteruit en werd zelfs tegen f 861 gehan deld, terwijl het slot slechts even hoger was. Aandelen Koninklijke bewogen zich tussen 286' h en 289waarbij hjj het scheiden van de markt op bijna het laagste peil van de dag werd gehandeld. De Claims Dordt- se bewogen zich tussen f 741 en 749 gulden en de Dordtse was maar heel weinig te doen. Voor het ove rige was van affaire bijna niets te bemerken. De Cultuurfondsen waren bijna volkomen verwaarloosd. De tabak ken waren daarbij merendeels een paar punten lager, als gevolg van het aanbod van slechts heel weinig materiaal. Rubberaandelen waren daarentegen prijshoudend en de suikerwaarden zo goed als onver anderd. De industrieaandelen had den een onbelangwekkend verloop en in de meeste hoofdsoorten ging onder beurstijd bijna niets om. De koersen war^n niet of niet noe menswaardig veranderd. De scheep vaartmarkt was stil. De koersen waren ongeveer hetzelfde ais gis teren. Nederlandse scheepvaartunie liepen onder beurstijd achteruit van 196 tot 194. De bankaandelen waren vrijwel ongewijzigd, de min der courante industrieën onregel matig, zonder tekenende variaties. De Amerikaanse marlet was eerst stil. In navolging van New York waren de koersen merendeels iets hoger. De handel op de beleggings- markt was van geringe omvang. De Nederlandse staatspapieren waren weifelend maar bijna niet veran derd. Gemeenteliike en provinciale leningen trokekn slechts geringe attentie. Op de pandbrievenmarkt was de stemming voor 3''« procents nandbrieven enigszins verbeterd en de koersen over het algemeen wat hoger. Prolongatie 2 1/4 procent. De verdeling van Palestina heeft onder de Arabieren grote be roering verwekt. Zestien duizend Arabieren waren tegenwoordig bij een protest-meeting voor de moskee van l'Azhar. Onder luid toejuichen van de menigte sprak de leider der bijeenkomst, Alouba Pasha, de volgende woorden: „Het recht der Arabieren behoort aan revolver en Koran. De VRAAGSTUKKEN, welke tij dens de te Utrecht gehouden algemene vergadering van de FNZ, onder leiding van mr. J. Linthorst Homan, aan de orde kwamen, waren van grote betekenis. Daar is o.a. de verhouding van de F.N.Z. tot de Stichting van de Landbouw. Tech nische organisatie bij uitstek, die over de praktijk van bijkans een halve eeuw beschikt, vindt de FNZ hiervoor geen erkenning bij de Stichting; het aanbod om een advi seur uit de gelederen van de FNZ in haar bestuur te aanvaarden, werd afgewezen; met twee plaatsen in de „Veehouderscommissie" moest ge noegen worden genomen. Men be denke hierbij, dat een bestuur een advies van een commissie naast zich r.eer kan leggen. Uitvoerige besprekingen volgden, waarbij terdege het grote boeren- belang van een sterke samenwer king in Stichtingsverband in het oog werd gehouden. Het dagelijks bestuur der FNZ besloet toen tot dit minimum: verzekert ons van de zijde der Stichting, dat uw bestuur geen beslissingen over melk- en zuivelbeleid zal nemen, zonder dat m uw vergadering een deskundige afgevaardigde onzerzijds daarover in laatste en hoogste instantie zal •zijn gehoord. Wij zijn bereid uw leiding op het punt van landbouw beleid in de grote sociaal-economi sche lijnen lonen en prijzen in begrepen zonder reserve te aan vaarden. Als men dit voorstel niet aan vaardt, dan moet de bom maar barsten, aldus mr. Linthorst en de vergadering ging volkomen met dit standpunt accoord. Een ander punt, dat het bestuur zorgen baart, is het feit, dat de FNZ thans niet meer wordt geraadpleegd bij de onderhandelingen met het buiten land. Gewraakt werd voorts, dat nog steeds de uitvoerbevoegdheden in handen zijn van hen, die deze in lang voorbije jaren reeds hebben gekregen. Het moet nu gaan om bestaande verhoudingen, maar er is KERSTMANNETJE Sint Nicolaas komt ut Spapje, zeggen de Nederlanders. Evenwel het Kerstmannetje uit Nederland, zeggen de Amerikanen. Goed ge vonden, vindt Spul baas, volop sneeuw, sleeën en herten in Ne derland en de bont mantels zijn hier ook niet duur. ZONDER MAKE-UP Ingrid Bergman speelt in een film zonder dat zij ongemaakt is, d.w.z, zonder dat ha^p aan schijn door de nodige poeder en lipstick be dekt werd. Het succes moet groot zijn. Hoe kan het ook anders: Naturel s.v.p. DE MOF Paris, de stad der mode, dicteert dat de mof deze winter in de' mode zal zijn. Als de 4 ministers in Londen daar nu maar rekening mee houden! SCHOOLFRIK Een Engelse onder wijzeres heeft' gedreigd te gaan staken als haar schoollokaal niet beter verwarmd wordt. Op voedend! TIJDSMOKKELAAR Een Franse consul smokkelde horloges. Hij werd gesnapt, toen hij er 290 stuks in de bin nenkant van zijn jas had genaaid. Hij wist dus hoe laat het was. De politie trouwens ook. OPGEWEKT GELUID Uit Amerika komt er een opgewekt geluid. In het hospitaal van Phi ladelphia worden dok toren en verpleegsters opgeleid in het behan delen van wonden, die door de atoombom worden veroorzaakt. SPULBAAS nog steeds geen principiële uit spraak van de regqring. Ontmoedigend effect Voor de vergadering kwam tot een debat over de prijsvorming in de landbouw en industrie, werd mededeling gedaan van een tweetal resoluties inzake de huidige melk prijs. Daarin werd o.m. geconsta teerd, dat in menige kring van han del, nijverheid en industrie buiten sporige winsten worden gemaakt, terwijl de melkprijsreeds geruime tijd verliesgevend is.' Dit heeft een zeer ontmoedigend effect en neemt elke arbeidsvreugde weg. Gevraagd werd om de periode van Mei 1947 tot Mei 1948 het veehoudersbedrijf weer lonend te maken, opdat de ondergang van. verschillende be drijven kan worden voqrkomen. Zo vinnig als in Amsterdam het debat was over de prijspolitiek, zo rustig kabbelde het nu voort. De heer Ma liepaard, die prof. Brouwers ver ving, moest erkennen, dat bij de industrie geen export-wipsten wer den afgeroomd, hetgeen bij de uit voer van zuivel wel het geval is. Het is niet alleen de landbouw, die over de prijsvorming klaagt, ook de kruideniers, bakkers en slagers heb ben het zeer moeilijk. In de textiel branche zijn reeds verschillende verlagingen doorgevoerd, wat een bewijs is van de stelling, dat de prijsbeheersing alle sectoren beziet. Als men leest van hoge winsten, welke gemaakt zijn, dient men daarbij te bedenken, dat deze vaak uitsluitend op de export zijn -be haald. Hoe deze aan te wenden om de prijzen in het binnenland te drukken, is een kwestie, waarover slechts de regering kan oordelen. De door de Rijksbemiddelaars vast gestelde lonen moeten betaald wor den, niet minder, maar ook niet meer. Als daar in bepaalde secto ren van afgeweken wordt, is dat mis, en allerminst een voorbeeld, om ook bijv. in de zuivelindustrie toe te staan, het uurloon „clan destien" te verhogen. Opbrengst producten. Een klacht, welke voorn, uit Nrd.- Holland kwam, was, dat de boeren en hun arbeiders ruimere toewij zingen moesten krijgen van de pro ducten, welke zij zelf voortbren gen. Dat gebeurt 'toch b.v. in de textielindustrie ook. Het bestuur bleek deze kwestie reeds meerdere malen besproken te hebben, maar tot een resultaat heeft dit. nog niet geleid. „De landbouw wordt steeds ach tergesteld bij de industrie, merkte een der sprekers op. En de zaal applaudiseerde. Nu is het wachten op de bespre kingen naar aanleiding van de motie-Groen, welke in de eerste helft van Januari zullen beginnen. Casten op de „Renville" Maandag hebben de luitenant gou verneur-generaal, mevr. van Mook en de heer Abdoelkadir de lunch gebruikt aan boord van de „Ren ville". Minister Neher zal Dinsdag as. op het onderhandelingsschip lunchen. AMBTELIJKE VORMING DOOR A.R.K.A. Weekend op Drakenburg Op Vrijdag 23, Zaterdag 24 en Zondag 25 Jan. wordt door de Alg. R.K. Ambtenarenvereniging, in sa menwerking met het katholieke Volkshogeschoolwerk, een week-end georganiseerd op het bekende land goed „Drakènburgh" te Hilversum. Dit weekend zal geheel gewijd zijn aan: „De ambtelijke vorming op ka tholieke grondslag." Er zij op gewezen dat de uitdruk king „ambtelijke vorming", die in het spraakgebruik een zeker bur gerrecht heeft verkregen, de bedoe lingen van het weekend en van de ARKA niet geheel juist weergeeft. Immers, het ligt niet in de opzet Katholieken op te leiden tot amb tenaren of katholieke ambtenaren een voortgezette beroepsvorming te doen ondergaan. Voor zover hier aan behoefte bestaat, wordt daarin reeds op uitstekende wijze voor zien door het „Instituut voor Be stuurswetenschappen", een lichaam dat de volle steun der ARKA ge niet en op welks terrein zij zich dan ook niet wenst te begeven. Reeds door hun speciale rechts positie nemen de ambtenaren een bijzondere plaats in temidden van de werkende bevolking. Het gaat er daarom om de betekenis van hun positie als deel van het maatschap pelijk geheel. Deze „algemene" vorming, die dus ook de beroeps ethiek van de ambtenaren omvat, staat naast en boven de tendens, zoals deze in vele ambtelijke krin gen wordt aangetroffen, om tot een vaktechnische vervolmaking voor een bepaalde tak van dienst te ko men. Het is echter duidelijk dat deze meer ideële vorming niet aan neu trale organisaties kan worden over gelaten, maar dient te geschieden op principiële, dus katholieke grondslag. In dit verband zij her innerd aan de verschillende beroeps erecodes, zoals deze ook voor de ambtenaren werden uitgegeven door de Kath. Actie in het Bisdom Haarlem. Het weekend op Drakenburg is bedoeld als een inleiding, een eer ste poging tot een algemene actie te geraken, om de katholieke amb- tenaar zijn bijzondere taak als zo danig bewust te doen worden. De initiatief-nemers hopen daar om dat de fine-fleur van de Ned. Kath. Ambtenaren aan het weekend zal deelnemen. De nadruk zij er voorts op gevestigd, dat de deelname met beperkt dient te blijven tot de ARKA-leden. Niet alle katholieke ambtenaren zijn in de ARKA georganiseerd, dit algemeen doel gaat echter allen, zonder uitzondering aan, uit hoofde van hun katholiek-zijn. Gedurende het weekend zullen de volgende onderwerpen behandeld worden: Prof. Mr. J. J. van der Ven: „De rechtspositie van de amb tenaar en het arbeidsrecht". Prof. Mr. A. L. de Block: „Ambtenaar en politiek". J. Th. Kraakman: ..De taak van de Katholièke Ambtenaar" (Inleider onbekend): „Ambtenaar en Gemeenschap". GEORGE B5DAULT VOOR DE K.R.O. Frans programma De K.R.O. zal 21 December een Frans programma brengen. Als belangrijke onderdelen van dit programma, dat om 9.45 uur met de Marsellaise wordt geopend, noe men wü: De boodschap van Z.Em Emma nuel Kardinaal Suhard van Parijs; de Hoogmis, gecelebreerd uit de Kathedraal van Straatsburg; de cau serie van prof. dr. F. van der Meer over kathedralen en l^giligdommen in Frankrijk; politiek vraaggesprek over Frankrijks toekomst in ver band met de Europese samenwer king en met betrekking tot Neder land in het bijzonder, waarbij onder meer George Bidault. Minister van Buitenlandse Zaken, het woord za1 voeren. Voorts verschillende rede voeringen en een blijspel. Wie kent niet Prof. Mr. B. M. Felders, de helaas zo jong overleden en diep betreurde hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Om de dierbare overle dene te eren, werd in de gevel van zijn huis op Het Rapenburg te Leiden een bronzen gedenkplaat aan gebracht; een herinnering in de toekomst voor een groot man in het verleden! Clandestien handelen is toch een fijne bezigheid! Vooral als niemand er iets van merkt. Maar de poli tie merkt nu altijd alles; ook een uitgebreide han del in granen, textiel en alcohol in Lëeuwarden. 15.000 kg graan werd in beslag genomen. Een graanhandelaar kreeg van de politie op zijn brood, dat hij ervan verdacht wordt. Nu eet hij bü de politie water en brood. Een 19-jarige hulpmonteur H. Zwartendijk was Zon dagmorgen bezig met werkzaamheden in een nis aan 3 illegale strijders; op 15 Dec. '44 werden zij gefusilleerd als repressail- le maatregel op een aan slag op de spoorlijn Am sterdamHaarlem. We blijven bij de gedenkpla- transformatorenhuisje te Maassluis. Plotseling raak te hij een hoogspannings leiding aan. Hij werd op slag gedood, De Am sterdamse illegaliteit eert haar gevangenen. Aan de Haarlemmerweg te Am sterdam is een monument opgericht ter nagedachte ten. Nu is er gisterenmid dag weer een aangeboden aan het gemeentebestuur van Amsterdam. De plaat is aangebracht in de grote zaal van de Amsterdamse Koopmansbeurs en werd door de 'heer J. L. Weste roven van Meesteren aan- gehoden ter herinnering aan de bevrijding en uit dankbaarheid jegens de Koningin. In het post kantoor te Sittard werd ingebroken. De heren in brekers drukten een ruitje in, forceerden kasten, gooide de boel door elkaar enfin, dat kent U wel, maar ze vonden niets. Om toch wat te doem te heb ben maakten ze alle post pakketten open, en gooi den de inhoud her en der over de vloer, Grote schoonmaak in de St. Jans kerk te 's-Hertogenbosch, sinds vjjftig jaar! Enor me steigers staan klaar. Binnen 5 maanden is het werk gereed. Nu zijn er mensen bij de vleet, die alle spinnen van achttien- honderdzoveel met één zwaai zullen wegvagen. Ergens in een klein hoekje van het klooster Leyenbroek te Sit tard, zucht Pater Drs. B. Körver O.F.M. achter een geleend bu- •reautje: „Als ik mijn schulden be taal, zou ik geen salarissen kun nen uitbetalen." In dit vroegere seminarie van de Duitse Paters van het H. Hart hebben de directeur van de Ne derlandse (Jaritas-missie v.h. Missio Vaticana en zijn twintig ijverige" helpers (sters) hun domi cilie gevonden. Er is echter wei nig te vinden, dat zij hun eigen dom kunnen noemen. Geen stoel of tafel1 is eigen bezit, zelfs de schrijfmachines zijn gehuurd, zo dat deze „organisatie van de daadwerkelijke toepassing der Christelijke naastenliefde" ook zelf geheel van naastenliefde af hankelijk is. Het is duidelijk, dat de taak van de Caritas Missie thans voorname lijk omvat het lenigen van de nood der oorlogsslachtoffers, zodat men, door met het wapen der naasten liefde strijd te voeren, deze slacht offers beschermt tegen de anti kerkelijke geest, die zich anders zonder twijfel van hen meester maakt. Dat het werkterrein daar door enorme afmetingen aannam, is begrijpelijk. Dagelijks komen er ongeveer een 200-tal brieven bin nen met vragen en klachten of ver zoeken van allerlei aard. Hoe uit eenlopend de inhoud van deze brie ven meestal is, kan men zich inden ken, indien men weet, dat de Ned. Caritas Missie zich ten doel stelt, hulp te verlenen ongeacht religie, aan ontheemden in en buiten Ne derland, evenals aan krijgsgevange nen. Zij stelt zich tot taal? te helpen bij het herenigen van door de oor log uiteengeslagen huwelijken, aan vullende hulp te verlenen aan poli tieke delinquenten. Tevens bemid delt de Missie bij het terugbrengen van kerkelijke goederen, die tijdens de gevechtshandelingen e.d. werden ontvreemd of in veiligheid werden gebracht, terwijl ook de zielzorg voor Nederlanders in het buiten land op het program staat. Een belangrijk gedeelte van het werk der Nederl. Caritas-Missie' is gelegen in de hulpverlening aan Nederlanders in 't buitenland (hoofdzakelijk Duitsland en Oos tenrijk). In dit verband werd de Caritas Missie onlangs dan ook ge noemd in 't gezamelijk herderlijk schrijven der Nederlandse Bis- De jeugd van de Romeinse Dioce sane Katholieke Actie heeft Maan dag de feestelijke herdenking van haar 35-jarig bestaan besloten met een grootse manifestatie. Nadat zij op de feestdag van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, in de Chiesa di Gesü de H. Mis hadden bijge woond, marcheerden 8000 hunner met medevoering van banieren naar het Vaticaan. In de stoet gingen o.a. mede de Algemeen Voorzitter der Katholieke Actie in Italië, de advo caat Veronese, en de leider van de jeugd der Italiaanse Katholieke Actie, Prof. Caretto. Toen Z. H. de Paus de audiëntie zaal binnenkwam hieven de jonge ren hun verenigingslied aan. De H. Vader richtte hierna een harte lijke toespraak tot de duizenden jeugdige bezoekers: „Evenals Gij de jeugd van de Paus wilt zijn, willen Wij de Paus van de jeugd zijn. De toekomst is aan de jongeren, die haar weten te veroveren en te be- heerspn. Daarom moet gij steeds de eerste rangen innemen voor wat betreft uw godsvrucht en uw liefde tot het vaderland." Z. H. gaf toen drie richtlijnen voor het gedrag der katholieke jon geren in de huidige tijdsomstandig heden: -. „Gij moet steeds een klare en krachtige overtuiging hebben. Daarom moet gij sterke jongelieden zijn, bezield met een levendig en •vruchtbaar geloof, teneinde later niet te wankelen door gebrek aan geloofskennis." 2. „Gij dient persoonlijke moed te bezitten. De katholieke jeugd vormt een enkel blok dat niet op geweld daden uit is, doch bedoeld is ter verdediging. De Katholieke jeugd heeft persoonlijke moed nodig ook ten overstaan van sterkere en tal rijkere tegenstanders. Zij moet steeds bereid zijn om het geloof tot het uiterste te verdedigen en het vaderland een geestelijke en sociale vrede te waarborgen. Zijt gij be reid?" Deze vraag van de H. Vader werd beantwoord met een donde rend „ja!" Z.H. stelde de jeugd hierna de H. Stephanus ten voor beeld, die, omringd en belaagd door tegenstanders, tot het laatste toe volhardde: „Dit zijn de mannen, die de Kerk en de mensheid thans no dig hebben". 3. „liet is noodzakelijk, dat het geloof onafscheidelijk verbonden is met het dagelijks leven. De QJiris- tenen der eerste eeuwen zonderden zich niet af van het openbare leven. Zij bezochten het forum, de badge- legenheden en de winkels; zij wa ren soldaten, burgers, kooplieden. Aldus zijn zij erin geslaagd Rome tot Christus te trekken. Ook nu moet gij dit doen met het openbare leven: het naar Christus terugvoe rend, opdat het Zijn majesteitelijke rechten erkenne en de vrede en gerechtigheid van Christus deel achtig worde." Z. H. de Paus vertrouwde op de triomfdag der Onbevlekte Ontvan genis de Katholieke jeugd der ge hele wereld toe aan de hoede van de Moeder van God en de mensen". Na Zijn diocesane jeugd, alsmede de jongeren der gehele wereld de Apostolische Zegen te hebben ge schonken, wijdde de H. Vader de nieuwe banier van de jeugd der Romeinse diocesane Katholieke Ac tie alsmede hun nieuwe lidmaat- schapsbewijzen. De jongeren legden de eed van trouw aan de H. Vader af en baden gezamenlijk het Credo, waarna de leiders een voor een door Z. H. tot de handkus werden toegelaten. Toen de audiëntie beëindigd was, marcheerde een opgetogen jeugd naar het standbeeld der Onbevlekte Ontvangenis op de Piazza d' Espag- na, waar zij het hare bijdroeg tot de traditionele huldiging op 8 De cember van de H. Maagd door de Romeinse bevolking. schoppen. Deze actie omvat de ma teriële hulpverlening, waaronder de kinderuitzendingen naar Nederland en de pakkettendienst horen. Aan deze pakketten-actie wijdde de Z.E. Hier Henri de Greeve, enige tijd geleden, voor de microfoon een zijner „Lichtba kens". Het resultaat is, dat nu nog ongeveer een 60-tal pakketten per dag binnenkomen. In totaal liggen er enkele duizenden ge reed voor transito-zendingen, zo wel aan particulieren als aan Caritas-Verbande in Duitsland. Al met al verblijven er ongeveer een 100.000 Nederlanders in Duits land. Aanvankelijk was het de be doeling, dat de Nederl. Caritas Missie de uitzending van ongeveer 10.000 Nederlandse kinderen uit Duitsland naar Nederland ter hand zou nemen. Zoals bekend zullen deze kinderen ongeveer drie maan den bij hun Nederlandse pleeg ouders verblijven. Juist dezer dagen zo werd ons door de heer L. A. M. Bruggeman uit Oldenzaal, die lid van de staf van deze Missie is, medegedeeld werd deze taak voor de bisdommen Utrecht, Breda en Den Bosch over gedragen aan het R.K. Huisvestings bureau te Den Bosch, voor het bis dom Haarlem aan de Bisschoppe lijke Hulpactie aldaar en voor het bisdom Roermond aan de Limburg se Werkgemeenschap. Een 100-tal kinderen zjjn ruim een week gele den in ons land aangekomen, waar na ze via het kamp „America" bij Horst (Limburg) naar hun pleeg ouders werden doorgezonden. Meerdere transporten zullen bin nenkort* volgen. Wij herinneren in dit verband nog eens aan de zinsnede uit de Bisschoppelijke brief over de wo ningnood: „Ongetwijfeld zijn er zeker gezinnen, die geen enkele ge legenheid hebben aan een volwas sene of aan een gezin een samen woning aan te bieden, maar die wel voor een jongen of een meisje naar gelang de samenstelling van eigen gezin een plaatsje kunnen inruimen." Zo spoedig mogelijk hoopt de Ne derl. Caritas Missie een pand in Utrecht te kunnen betrekken, doch eerst zal dan aan diverse factoren, zowel op financieel als organisato risch gebied moeten zijn voldaan. Het ligt o.a. in de bedoeling van de staf, in elke parochie een contact man van de Caritas-Missie aan te zoeken, die de belangen van dit werk van naastenliefde in zijn eigen parochie dan zal kunndn be hartigen. Gesteund door de verklaring van de beschermheer van de Ned. Cari tas Missie, Zijne Eminentie Johan nes Kardinaal de Jong, namens de Nederl. Bisschoppen, waarin deze de actie tot financiële steun aan de Missie goedkeurde en bij de Z.E. H.H. Pastoors en in de milddadig-- heid van de gelovigen aanbeval, zullen deze plannen, naar we hopen, spoedig verwezenlijkt kunnen wor den. Ned. Caritas Missie, Sittard, telef. 2324 Sittard, Giro 268761. Van Zeeland vertrokken De heer Paul van Zeeland, lid der Commissie van Drie in Indonesië, is Maandagmorgen met een Constella tion van het vliegveld Schiphol naar Batavia vertrokken, nadat hij Zondagavond uit Parijs in de hoofd stad was gearriveerd. De heer van Zeeland werd uitgeleide gedaan door Mr.- J. Vissers, chef van het kabinet, directeur van het protocol van het ministerie van Buitenland se Zaken. In gezelschap van de heer van Zeeland maken majoor T. Deckers en kapitein P. Abs de reis naar Indonesië mee. De heer van Zeeland deelde mede van de Nederlandse regering geen opdrachten te hebben gekregen voor de besprekingen op de „Renville". -DoNWefW&TfÊ^! M'J/U DÊMoCRATiyCH^ AiT-V0iKJ&EJlW7EA)f HtSB&M WT&E- VOP-Deiü DAT DArwAD EK MDETÉ/V IOEfEN] IK HAP AjeDEI?UVP fÉGeLyK M&T DeTSj&CHfcNop \>0l6(0 KD WWEtJ aanpakken! 1CW HATTB •PENKPIÉ&, NICHf VEI? 1,0- Zaandam heeft een strop Tijdens de bezetting heeft het toenmalige gemeentebestuur van Zaandam bij het N.A.F. 77.895.— geleend van de Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond. Op grond van het be sluit Herstel Rechtsverkeer verlangt de bond, dat de gemeente Zaandam deze schuld erkent. Bij een minne lijke schikking dient de gemeente f 75.010.terug te betalen. Daar het gemeentebestuur van Zaandam deze zaak niet voor de Raad van Rechtsherstel wil brengen, zal tot 1973 elk jaar f 2885.worden afge lost met een rente van 3 pet. 15. ,,'t Lijkt welvoor een koning," zei Jan, een beetje bang. „Ja," zei Weet-al, ,,'t is ook voor een koning. Ik ben de koning van de kabouters." Toen schrök Jan heel erg. Hij wou gauw de hand van 't kaboutertje loslaten. Maar die hield Jan stevig vast en zei: „Schrik maar niet hoor. Niet één kaboutertje is bang van mij. Jij hoeft ook niet bang te zijn, hoor Jantje." Eindelijk zaten Weet-al en Jan elk op een prachtige gouden troon. Jan moest er om lachen. Hij leek nou ook wel een kabouter- koninkje. Dat moesten mijn vader en moeder nou eens kunnen zien. Maar wat zag Jan daar, in die hoek? Ach, wat lepk! Allemaal muzi kanten! Kaboutertjes met kleine violen, kleine fluiten, trompettpn en trommels! Kijk! Waar achtig! Ze gingen spelen! De andere kabouters werden allemaal muisstil. Ooooh! Wat klonk dat mooi. Zulke mooie muziek had Jan nog nooit, gehoord. Eén ka bouter stond er voor en sloeg de maat. 't Is net of ik in de hemel' ben, dacht Jan. Jam mer! 't Was al uit. Alle kabouters klapten in hun handen. Jan klapte heel hard mee. Ge lukkig! Ze begonnen weer te spelen. Nee, maar! Nou werd 't nog leuker. In de gister gehoude ring van Prov State Holland, waarin bef met de installatie va Allnk (KVP) in de Dr. Wltteman, kwan orde adressen van Prov. Personeel in waarin voor het maand extra salaris en van de Alg. Bond Personeel in Nederlat behalve een algemene van de salarissen, in daarvan een uitkering 25% van het jaarsalari werd met een mi f 500,—. Het prae-advies vai op deze adressen was college achtte deze vulbaar, omdat dit zoi op en doorbreking va Regering vastgestelde herinnerde aan de de Minister van Bim mens de Regering noj de Kamer van een al| verhoging; slechts ine beteringen zouden wo ten. Ged. Staten vree! besluit tot herziening de vereiste koninklijke niet zou verkrijgen. Nadat het I'd van heer Harmsen van een afwijkend standj daarvan had doen b betoog, waarin hij van het verzoek gelij het tot pauperisme bi ambtenaren, kwam d< mohde van de heer d een motie, waarin de den uitgenodigd het- maahd salaris extra t< De heer Proper, stentenis van zijn fr; A. J. Koejemans (er meer gaten in de Cc gelederen) het woord de een algemene koers verhoging te constaterc de Regering; hij steunde motie en diende er waarin Ged. Staten nodigd bij de Regering gen op salarisverhogin termijn. In een uitstekend gef toog schaarde de (KVP) zich achter h van Ged. Staten; hij juift, dat het G.O. niei in deze actie; dit was fout. Overigens oordee discussie over lonen leen op z'n plaats in litiek. Als wij het er eens zijn, aldus spr., ning moet zijn wat lom betreft, dan dienen w houden met de loon- tiek van de Regering; de P.v.d.Vr. was voor dan een tribune-gebaa de ambtenaren niet gel zijn alleen gebaat bij loonpolitiek, waarin nc ning Ged. Staten tot slaagd zijn. De motie de verwachtingen, die nie zenlijken zijn in de pr de motie-Proper bebbe ten nog veel minder be Nadat de heer D o Chr.) zich eveneens prae-advies geschaard de heer de Roos (F voorbeeld; hij maande zichtigheid en niet vei dan de mogelijkheden dingen toelaten. Als het G.O. gepasseerd zijn tot verhoging der salai viseerd hebben, zouden er ongetwijfeld achter De heer de Roos vonc onjuist, dat aan de hee werd toegelaten zijn standpunt uiteen te ze dit niet in de toelichtin Staten tot uidrukking men. Het lid van Ged. Stal Bouwman (KVP) bc veel geuite critiek eiger gering aangaat; interna toren zijn oorzaak, dat haar loon- en prijspoliti volle kan verwezenlijke tiek is door alle vakorg de Kamer aanvaard. D feiten, ondanks de noo< en erkend wordt. De regering wenst de het provinciaal persone te laten, doch laat slechl toe, waar strikt nodig. I ties zullen er komen; h voorts aan de gelijkstell prov. personeel met het neel wat betreft de kind Positie Nederl schepen „Aardrijk", Antwerj ven, 17/12 te Vera Cru „Algorab", 16/12 n.m. v Rotterdam verwacht. Rotterdam-Vancouver, Land's. End. „Hestia". West Indië, pass. 15/12 „Grotekerk", Rottere 14/12 van Karachi. „Joh Java-Amsterdam, pass. Quessant. „Lieve V Rotterdam-Basra. 15/12 seille. „Maaskerk", 15/1 kar naar Freetown. Rotterdam-Sydney, 14/1 la. „Molenkerk", Rot Azië, 15/12 van Genua kerk", Rotterdam-Austr 15/12 Balaeren. „Prins Montevideo-Antwerpen, dystone lichtschhip gep kerk", 15/12 van Suez t dan verwacht. „Roepat Mombassa naar Mauriti dijk", Rotterdam-Java. Suez. „Straat Soenda" Kaapstad naar Mossell binta", Singapore-Amste te Suez verwacht. „Var JaVa-New York, 15/12 Port Said. „Abbedijk" Houston te Galveston. Amsterdam-Perz. Golf, Aden. „Alderamin", F Antwerpen, pass. 15/12 Noronha; „Algenib", 15/ Grande te Florianapolis Rotterdam-Batavia, pass nisterre. „Bosfontein", Antwerpen naar S „Duivendijk", 17/12 n.m couver te Rotterdam „Edam", 14/12 van Ne Philadelphia en 15/12 tc „Joh. van Oldenbarneve dam-Batavia, 16/12 te A Amsterdam", 15/12 var naar New York. „Nooi terdam-New York, pas uur Scilly. „Prins Wille van Catania te Jaffa. „I van Santos naar Kaa] te Rlo de Janeiro verv land", Buenos Aires- pass. 15/12 Lissabon.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4