WAT MIJ? GEEN SALARISVERHOGING voor Provinciaal perosneel De opbouw van ons militaire apparaat GROTE VIER RADIO NIEMAND MEER AFZIJDIG Communisten en Liberalen vinden elkaar Bewaker schiet twee jongens dood De verliezen in Indonesië Liefdesverdriet en bomaanslagen Richtlijnen der Franse kardinalen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdog 17 December 1947 PAG. 5 In de fister gehouden vergade ring van Prov Staten van Noord- Holland, waarin begonnen werd met de installatie van de heer B. Alink (KVP) in de vacature Mr. Dr. Witteman, kwamen aan de orde adressen van de Ver. van Prov. Personeel in Noordholland, waarin voor het personeel een maand extra salaris werd gevraagd en van de Alg. Bond van Prov. Personeel In Nederland, waarin behalve een algemene herziening van de salarissen, in afwachting daarvan een uitkering ineens van 25% van het jaarsalaris gevraagd werd met een minimum van f 500,—. Het prae-advies van Ged. Staten op deze adressen was afwijzend. Het college achtte deze wensen onver vulbaar, omdat dit zou neerkomen op en doorbreking van de door de Regering vastgestelde „loonstop" en herinnerde aan de afwijzing door de Minister van Binn. Zaken na mens de Regering nog onlangs in de Kamer van een algemene loons verhoging; slechts incidentele ver beteringen zouden worden toegela ten. Ged. Staten vreesden, dat een besluit tot herziening der salarissen de vereiste koninklijke goedkeuring niet zou verkrijgen. Nadat het lid van Ged. Staten, de heer H a r m s e n van de CPN, die een afwijkend standpunt innam, daarvan had doen blijken in een betoog, waarin hij niet-lnwilliging van het Verzoek gelijk stelde met het tot pauperisme brengen van de ambtenaren, kwam de P.v.d.Vr. bij monde van de heer de Bruin, met een motie, waarin de Staten wer den uitgenodigd het personeel een maand salaris extra te geven. De heer Proper, die bij ont stentenis van zijn fractievoorzitter A. J. Koejemans (er zaten trouwens meer gaten in de Communistische gelederen) het woord voerde, meen de een algemene koers naar loons verhoging te constateren, zelfs bij de Regering; hij steunde de liberale motie en diende er nóg een in, waarin Ged. Staten werden uitge nodigd bij de Regering aan te drin gen op salarisverhoging op korte termijn. In een uitstekend gefundeerd be toog schaarde de heer V u 1 i k (KVP) zich achter het prae-advies van Ged. Staten; hij vond het on juist, dat het G.O. niet gekend was in "deze actie; dit was fundamenteel fout. Overigens oordeelde hij een discussie over lonen en prijzen al leen op z'n plaats in de landspo- litiek. Als wij het er echter over eens zijn, aldus spr., dat er orde ning moet zijn wat lonen en prijzen betreft, dan dienen wij rekening te houden met de loon- en prijs-poli- tiek van de Regering; de motie van de P.v.d.Vr. was voor spr. niet meer dan een tribune-gebaar, waarmee de ambtenaren niet gebaat zijn; zij zijn alleen gebaat bij een juiste loonpolitiek, waarin naar zijn me ning Ged. Staten tot nogtoe ge slaagd zijn. De motie de Bruin wekt verwachtingen, die niet te verwe zenlijken zijn in de praktijk. Aan de motie-Proper hebben Ged. Sta ten nog veel minder behoefte. Nadat de heer D o r j e e (Prot. Chr.) zich eveneens achter het prae-advies geschaard had, volgde de heer de Roos (P.v.d.A.) zijn voorbeeld; hij maande aan tot voor zichtigheid en niet verder te gaan dan de mogelijkheden en verhou dingen toelaten. Als het voorstel het G.O. gepasseerd zijn en dit zou tot verhoging der salarissen gead viseerd hebben, zouden Ged. Staten er ongetwijfeld achter staan. De heer de Roos vond het voorts onjuist, dat aan de heer Harmsen werd toegelaten zijn afwijkend standpunt uiteen te zetten, nadat dit niet in de toelichting van Ged. Staten tot uidrukking was geko men. Het lid van Ged. Staten, de heer Bouwman (KVP) betoogde, dat veel geuite critiek eigenlijk de Re gering aangaat; internationale fac toren zijn oorzaak, dat de Regering haar loon- en prijspolitiek niet ten- volle kan verwezenlijken. Die poli tiek is door alle vakorganisaties en de Kamer aanvaard. Dat zijn de feiten, ondanks de nood, die er is en erkend wordt. De regering wenst de lonen vafi het provinciaal personeel niet vrij te laten, doch laat slechts correcties toe, waar strikt nodig. Die correc ties zullen er komen; hij herinnert voorts aan de gelijkstelling van het prov. personeel met het Rijksperso neel wat betreft de kinderbijslag. Positie Nederlandse schepen „Aardrijk", Antwerpen-Golfha- ven, 17/12 te Vera Cruz verwacht. ..Algorab", 16/12 n.m. van Bahia te Rotterdam verwacht. „Delftdijk", Rotterdam-Vancouver, pass. 15/12 Land's. End. „Hestia", Amsterdam- West Indië, pass. 15/12 Land's End. „Grotekerk", Rotterdam-Sydney. 14/12 van Karachi. „Johan de Wit", Java-Amsterdam, pass. 15/12 16 u. Quessant. „Lieve VrouWekerk", Rotterdam-Basra. 15/12 van Mar seille. „Maaskerk", 15/12 van Da kar naar Freetown. „Mariekerk", Rotterdam-Sydney, 14/12 te Whyal- la. „Molenkerk", Rotterdam-Oost Azië, 15/12 van Genua. „Muider- kerk", Rotterdam-Australië, pass. 15/12 Balaeren. „Prins Maurits", Montevildeo-AntWerpen, 15/12 Ed- dystone lichtschhip gepass. „Rand- kerk", 15/12 van Suez te Port Soe dan verwacht. „Roepat", 15-12 van Mombassa naar Mauritius. „Sloter- dijk", Rotterdam-Java, 15/12 van Suez. „Straat Soenda", 15/12 van Kaapstad naar Mosselbaai. „Ta- binta", Singapore-Amsterdam. 16/12 te Suez verwacht. „Van 't Hoofd", Java-New York. 15/12 14.35 van Port Said. „Abbedijk", 14/12 van Houston te Galveston. „Alamak'l, Amsterdam-Perz. Golf, 16/12 van Aden. „Alderamin", Pernambuco- Antwerpen, pass. 15/12 Fernando Noronha; „Algenib", 15/12 van Rio Grande te Florianapolis. „Batavia", Rotterdam-Batayia, pass. 15/12 Fi- nisterre. „Bosfontein", 16/12 van Antwerpen naar Southampton. „Duivendijk", 17/12 n.m. van Van couver te Rotterdam verwacht. „Edam", 14/12 van New York te Philadelphia en 15/12 te Baltimore. „Joh. van Oldenbarnevelt", Amster- dam-Batavia, 16/12 te Algiers. ,,.Nw. Amsterdam", 15/12 van Havanna naar New York. „Noordam", Rot terdam-New York, pass. 14/12 14 uur Scilly. „Prins Willem 4", 15/12 van Catania te Jaffa. „Ruys", 15/12 van Santos naar Kaapstad, 16/12 te Rio de Janeiro verw. „.Water land", Buenos Aires-Amsterdam, pass. 15/12 Lissabon. De moties zullen niet het resul taat bereiken, die men ervan ver wacht; het standpunt van Den Haag is bekend; aanneming der moties zou maar verwachtingen wekken, die niet verwezenlijkt worden. Daarom moet spr. ze ten sterkste ontraden. De noden van het perso neel zijn het college volkomen be kend en de nodige correcties komen er. Het prae-advies van Ged. Staten werd hierna aangenomen met 54 te gen 19 stemmen; de beide moties sneuvelden resp. met 49 tegen 24 en mét 58 tegen 15 stemmen. Benoemingen. De heren Ir. L. Bergansius en J. ^Braakman werden benoemd tot lid van de Waterstaats- en Wegencom- missie; tot lid-voorzitter van het Scheidsgerecht werd benoemd Mr. J. Verdam tè A'dam; tot lid-plv. resp. Mr. G. Gaspels, Nieuwer Am- stel, Mr. A. Povel, Bloemendaal en Mr. T. Soenito-Heyligers, Amster dam. Tot lid-voorzitter van de Raad van Hoger Beroep werd gekozen Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, Am sterdam; tot diens plv. resp. Mr. C. Thöne, Bloemendaal, Mr. B. v. d. Waerden, Amsterdam en Mr. F. v. d. Goot, Amsterdam; tot leden wer den benoemd: Mr. F. L. Neppérus, A'dam en Mr. P. v. Doorne, A'dam; tot hun plaatsvervangers resp. Mr. A. Donner, Mr. W. Vroom, Mr. D. Hazewinkel-Suringa allen te Am sterdam, Mr. E. van Schaeck Ma- steradam, Mr. E. van Schaeck Ma- thon, Bloemendaal en Mr. C. A. de Groot, Alkmaar. De verga'dering werd hierna ver daagd tot 27 Januari Grensdrama Zondagavond heeft zich aan de Duitse grens een drama afge - speeld, waarbij twee broers uit het gezin Willemsen, resp. 25 en 28 jaar oud, het slachtoffer zijn geworden. i In de uiterste punt van Mijnweg, te Roermond, tegenover Oberkruch- ten (Duitsland), woont °P Neder lands gebied de familie Willemsen, een gezin met 10 kindèren. De eigendommen dezer familie liggen gedeeltelijk op Duits en gedeeltelijk op Nederlands gebied. Zondagavond toog een g£pepje kennissen, onder wie ook twee zoons van Willemsen, naar de bioscoop in het Duitse' grensplaatsje Waldniel. Toen deze groep, die tot 7 personen was aan gegroeid, 's avonds terugkwam, werd zij aangeroepen door een tweetal Duitse grensbewakers. Een van beiden was een kennis van de groep, de andere een vreemde. Op een gegeven ogenblik greep de on bekende het geweer van de andere bewaker en opende het vuur op een afstand van enkele meters. De twee gebroeders Peter en Heinrich Willemsen wérden dodelijk getrof fen en sloegen tegen de grond. De andere leden van het gezelschap wierpen zich onmiddellijk op de Duitser, ontnamen hem zijn geweer en grepen hem zo stevig aan, dat hij met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Van ambtelijke zijde vernemen wij, dat de familie Willemsen Duits is, en een van de twee slachtoffers werd reeds geruihle tijd in verband met smokkelarij en diefstal door de politie gezocht. Engelse en Duitse instanties stellen ter plaatse een onderzoek in. De lijken zijn in be slag genomen. De Groot-Möefti van Jeruzalem bezit een eigen garde, welke in de onmiddellijke nabijheid van de Palestijnse hoofdstad gesta- tionneerd is. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting 1948 zegt de minister van oorlog o.m., dat hetgeen thans wordt opgebouwd, in het militaire apparaat in Nederland nagenoeg geheel wordt aangepast aan het nodige om de voorgenomen troe penuitzendingen naar Indonesië mo gelijk te maken. De Arming van mobiliseerbare strijdkrachten in Europa zal eerst mogelijk zijn, in dien de dienstplichtigen en dienst plichtige oorlogsvrijwilligers uit Indonesië terugkeren. Ook dan zal echter de vorming van een veld leger als bijdrage aan een interna tionale strijdmacht als laatste punt op hQj programma staan. Naar mag worden verwacht zal dan echter een meer omlijnd inzicht in grootte en samenstelling van een dergelijk orgaan zijn verkregen, waardoor de tijdsduur voor opbouw van dit leger zal kunnen worden bepaald. De minister meent, dat de uit Indonesië terugkerende dienstplich tigen slechts een geringe voorberei ding voor een Europese oorlogstaak zullen hebben» o.m. omdat van oefe ningen in hoger en groter verband, in het bijzonder voor de artillerie, vrijwel geen sprake is of kon zijn. De minister deelt mede, dat bin nenkort een wetsontwerp zal wor den ingediend, waarin suppletoire verhoging van de begroting 1947 met f 21 millioen wordt gevraagd. Het verschil met de raming 1947 wordt hierdoor tot plm. 194 millioen ver hoogd, welk bedrag met f 15 mil lioen verminderd wordt door een aantal wijzigingen. Ten aanzien van de geestelijke verzorging wordt opgemerkt, dat verschillende protestantse kerken zieh de vraag dienen te stellen, of het niet nood zakelijk is meer predikanten af te staan voor de troepen in Indonesië. Met het curatorium van de dienst R.A.O. wordt overlegd, in hoeverre het Humanistisch Verbond ten dienste van buitenkerkelijke mili tairen zou kunnen medewerken. Het aantal (reserve) -legerpredi- kanten bedraagt 107, waarvan 60 in Indonesië. Van de 113 aalmoezeniers zijn er 72 in Indonesië. Opgemerkt wordt, dat de Legervoorlichtings- dienst niet de taak heeft het rege ringsstandpunt te verdedigen. Het geven van voorlichting beperkt zich tot het toelichten van en het kwe ken van begrip voor het regerings beleid. Verwezen wordt nasa- de brochure „Onze taak overzee". Legerorganisatie In verband met de legerorgani- satie merkt de minister op, dat moet worden gestreefd naar zo spoedig mogelijke samensmelting van land macht en K-N.I.L. De regering zal. een daartoe strekkend advies van de gecombineerde staf binnenkort in behandeling nemen. Samenvoe ging der beide legers, die plm. 150 jaar gescheiden werkten, stuit op vele verschillen in regelingen en bepalingen. De G.'G. is thans nog onverminderd opperbevelhebber vdn de in Ned. Indië aanwezige strijd krachten der landmacht en benoemt officieren van het K.N.I.L. De ge wenste samenvoeging draagt een staatsrechterlijk karakter. De on zekerheid omtrent de toekomstige staatsrechterlijke verhoudingen vormt hierbij een remmend element. Verliezen De totale verliezen van Kon. Landmacht en K.N.I.L. worden In deze memorie van antwoord voor het tijdvak van 15 Oct. 1945 tot 15 Nov. 1947 als volgt opgegeven: K.N.I.L.: voor poliHbnele actie 121, tijdens de actie 27, na de actie 67. K.I.: voor de actie 201, tijdens de actie 62 en na de actie 238 man. In totaal 716 man. Vermist wor den van de K.L. 29 man, bij het K.N.I.L. geen. De gemiddelde sterkte van de troepen der K.L. in Ned. Indië zal in 1948 rond 84.200 man bedragen. Mocht de toestand spoedig verbe teren, dan zal ook het tempo van terugkeer der troepen opnieuw be schouwd worden. Het materiaal der af te lossen eenheden blijft in de tropen. Het kader zal tegelijk met de manschappen worden gedemo biliseerd. De minister deelt mede, dat in het voorjaar 1948 het seminarium „Berg Nebo" te Nijmegen zal wor den ontruimd. In Januari wordt het buitengoed „Vijverhof" te Nieuwe- sluis verlaten. Het tehuis voor ouden van dagen „De Wildhoef" te Bloe mendaal, alsmede diverse andere gebouwen, zullen, in verband met de vermindering van de totale troe pensterkte, in de loop van 1948 kun nen worden vrijgegeven. Het mislukken te Londen is meer dan de mislukking van een confe rentie. Men heeft gefaald de laatste kans te grijpen om de kaarten open op tafel te leggen. Molotov heeft getracht de Westerse mogendheden in een kwaad daglicht te stellen bij de Duitse bevolking. Amerika en Engeland hadden hun zak gespekt aan Duitse productie en dat alle maal terwijl vadertje- Stalin niets nam. Millioenen Engelse belasting betalers zijn de levende bewijzen om dergelijke verklaringen in het belachelijke te kunnen trekken. Molotov ging zelfs zover, voor te stellen een delegatie van de (com munistische) eenheidspartij als Duitse vertegenwoordigers naar Londen te laten komen. Alsof Bevin en Marshall waarde zouden hech ten aan verklaringen van mensen, die door Moskou gedicteerd worden. Nadat de Westerse mogendheden drie vragen aan Molotov hadden ge steld, nl. of hij bereid was de eis om herstelbetalingen te verkleinen, of hij zijn eis om herstelbetalingen uit de lopende Duits» productie wilde intrekken en hoeveel Rusland reeds uit Duitsland heeft wegge sleept, is#de conferentie op een dood punt gekomen en „verdaagd". Een verdagen, dat gerust een mislukken genoemd kan worden. Het falen ten aanzien van de twee vredesverdragen is bitter teleurstel lend, overschaduwd als het wordt door de gedachte, dat, tenzij er een wonder geschiedt, de betrekkingen tussen de grote mogendheden er door in gevaar zullen raken. Theo retisch bestaat de raad van ministers nog, maar hoe zal men deze weer aan het werk kunnen krijgen? Is het misschien beter, nu de gehele politiek van Yalta en Potsdam, zo wel wat inhoud als procedure be treft, is ineengestort, om de raad van ministers te ontbinden en alle toekomstige onderhandelingen te 'aten voeren door een algemene -redesconferentie? Dienen we een openlijke breuk, welke de wereld in twee rivale Vampen verdeelt, als realiteit te aanvaarden? De stemmen uit Amerika schijnen deze laatste vraag bevestigend te willen beantwoorden. Men is daar van mening, dat het afbreken der onderhandelingen het ijzeren gor dijn zal verdubbelen en dat Wes terse mogendheden de kans zal "even met eigen hulpmiddelen te functioneren en zonder hulp van de Sovjet-Unie. tot een stabilisatie -an West-Europa te komen. Byrnes, cle vorige Amerikaanse minister van „INDRAPOERA" NAAR INDIE VERTROKKEN Met- vrouwen en kinderen aan boord In het kader van de versnelde gezinshereniging is Dinsdagmiddag om kwart voor vier de „Indrapoera" van de Kon. Rotterdamse Lloyd naar Indonesië vêrtrokken met 700 vrouwen en kinderen aan boord en slechts vier mannen, n.l. twee pries ters, een dominee eneen arts. Het versnelde tempo, waarmee de ge zinshereniging wordt bevorderd, zal tot resultaat hebben, dat alleen reeds in de maand December 3000 personen vervoerd zullen zijn, tegen 700 a 1000 in de normale maanden. Dit verhindert echter niet, dat er dan toch nog ongeveer 4000 vrouwen en kinderen op de wachtlijst staan om met hun in Indië vertoevende verwanten verenigd te worden. Met de „Indrapoera" is meegl'aan een hoeveelheid medicamenten ten behoeve van het Rode Kruis alsme de verscheidene kerstbomen met versieringen. Tijdens de kerstdagen zal men dus aan boord in vaderland se geest het kerstfeest kunnen vie ren. EXPORT1 VAN SNIJBLOEMEN Naar Engrelaind en. Duitsland Maandag is het seizoen voor snij bloemen-export naar Engeland ge opend en zijn van Aalsmeer uit de eerste zendingen seringen ver zonden. In Engeland is een grote vraag naar Nederlandse seringen, die aldaar een goede renutatie ge nieten. Voorlopig zijn het alleen seringen, daar de Engelse bloemen markt ruim voorzien is van chry santen. Met ingang van heden zullen voor het eerst na de bevrijding potplan ten en snijbloemen naar Duitsland worden geëxporteerd. Het vervoer geschhiedt uitsluitend per auto. De Engelse- en Amerikaanse bezet tingsautoriteiten zijn sterk ge ïnteresseerd in deze Nederlandse producten. De eerste zendingen gaan naar Hamburg. Bremen* Frankfurt en Heidelberg e.a. plaat sen. De betaling geschiedt in dol lars, zodat dus de Aalmeerse kwe kers ook een bijdrage leveren in de deviezenpot. Geallieerde troepen uit Hongarije Alle Britse en Amerikaanse troe pen zijn op 15 December, de in het vredesverdrag vastgestelde datum uit Hongarije teruggetrokken. Over de Sovjet-troepen is geen verkla ring afgelegd. Op verschillende plaatsen in ons land wordt hard gewerkt om aan de grote vraag naar Kerstbomen te kunnen voldoen. Nadat de bomen gekapt zijn worden ze tot bosjes gebonden, waarna dit „seizoenartikel" naar de grote steden wordt vervoerd. buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat Engeland, Frankrijk en de V.S. onmiddellijk een 40-jarig non-agres siepact tegen Duitsland moeten op stellen en een vredesconferentie van alle landen, die een „belangrijk" aandeel in de strijd tegen Duitsland hebben gehad, bijeen moeten roe pen om de vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk op te stel len. Desnoods moeten deze bespre kingen zonder Rusland worden ge houden, doch de deur moet open blijven. Hoewel Byrnes niet meer als offi ciële woordvoerder van de Ameri kaanse regering kan worden be schouwd, zal hij toch ongetwijfeld als ervaren politicus, die in de grote vier zijn rol ook heeft gespeeld, invloed hebben op de Amerikaanse publieke opinie. Wat Moskou betreft zou men als blijk van de aanvaarding van een openlijke breuk kunnen beschou wen, wanneer besloten zou worden tot uitvoering van het program van rechtstreekse communistische actie, als waarvan een schaduw vooruit geworpen is door de oprichting van de Kominform. De zwaartepunten van dit program liggen in Frankrijk, Italië en Grie kenland, de drie landen, die deze winter op de tussentijdse hulp uit Amerika hopen. Afgewacht dient dus te worden of de grote vier het eens zullen wor den, of een breuk tussen West en Oost zal ontstaan. •Jammer genoeg moeten we deze keer overeenstemming „ten kwade" voor zeer goed mogelijk houden. Sic transit. 237 Verplaatste personen in ons land Dinsdagavond zijn per extra-trein 237 disspladed pegsons, joden, uit de Amerikaanse bezettingszone in ons land aangekomen. Een gedeelte van deze personen, mannen, vrouwen en een groot aantal kinderen, zijn doorgereisd naar Den Haag en Utrecht. Een ander gedeelte is voorlopig in een Joods jongenste huis in de hoofdstad ondergebracht. De d. p.'s komen hoofdzakelijk uit Stuttgart en de werkkrachten on der hen zullen in de Nederlandse confectie-industrie worden inge schakeld. Voor-inleveringsbon voor verse zuidvruchten In het begin van het volgende jaar zal de distributie "van verse zuidvruchten weer een aanvang ne men. De bonnenlijst van Donder dag a.s. bevat voor alle consumen ten een voorinleveringsbon, die te vens koopbon is. Personen van 5 jaar en ouder zullen t.z.t. op deze bon 500 gram en kinderen van 05 jaar 1000 gram sinaasappelen kun nen betrekken. Post voor militairen op weg naar Indië De opvarenden van het s.s. „Zui derkruis", dat heden met militai ren naar Indië vertrekt, kunnen in Port Said post ontvangen. Mits deze uiterlijk 19 December a.s. gepost is Voor uitreiking bij aankomst in Ba tavia dient men uiterlijk 4 Januari a.s. te posten. 36 Papagaaien van Curacao naar Tilburg Zes en dertig papagaaien vlogen van Curapao naar Nederland. Een KLM-Constellation vervoerde deze bont gekleurde en spraakzame pas sagiers uit Baranquilla in Colum bia naar Schiphol. In de expeditie- loods aldaar kregen de vogels gele genheid qm te acclimatiseren, al vorens zij naar hun plaats van be stemming, het dierenpark te Tilburg werden vervoerd. In de-loop van een half jaar heb ben twee bomaanslagen de gemoe deren v,an de inwoners van Breda in beroering gebracht. Na lang zoe ken heeft de politie thans de ver moedelijke dader van deze aansla gen te pakken kunnen krijgen. De zaak is aan het rollen geko men, omdat, zoals gemeld, op 6 Deceifiber een dienstbode te Breda een pakje ontving,waarvan bleek, dat het een handgranaat bevatte. Het pakje was te Oosterhout aan het postkantoor aangeboden. Bij het onderzoek is gebleken, dat een jon geman zuks deed op verzoek der broers G. M. en A. M. uit Raams- donksveer. De politie bracht de ge vaarlijke surprise in verband met de aanslag, die in Juli j.l. gepleegd werd en waarvan een 20-jarige jon geman het slachtoffer werd. 'sNachts werd er ingebroken in het café en was een handgranaat zodanig aan de binnendeur, die toegang geeft tot de bovenverdieping waar de familie De Laat woonde, bevestigd, dat bij het geringste bewegen van de deur, de handgranaat ontploffen moest. De jongeman De Laat begaf zich 's morgens naar zijn werk, deed de binnendeur van het café open en werd dodelijk getroffen door de scherven van de ontploffende hand granaat. Destijds is G. M. in ver band met deze aanslag aangehou den, doch hij moest bij gebrek aan voldoende bewijzen, worden vrijge laten. Hoewel hij thans ontkent ook maar iets met deze aanslag uitstaan de te hebben, meent de politie ge noeg bewijsmateriaal in handen te hebben om hem de twee aanslagen te kunnen aanrekenen. Men verneemt, dat de aanslagen een uitvloeisel zijn van de verbro ken verkering tussen de dienstbode B. en G. M. PROGRAMMA DONDERDAG 18 DECEMBER HILVERSUM II (415 M.) KRO 7.00 Nieuws; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 9.00 Ochtendconcert; 11.00 Radioziekenbezoek; 12.00 Angelus; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws Kath. Nieuws; 13.20 Boekbespreking; 13.25 Lunchoncert; NCRV 14.40 Voor de vrouw; 15.15 Nationaliteiten in 't Strijkkwartet; 17.00 Radio Jeugd journaal; 18.00 „Land en Tuin bouw"; 18.30 Onze Nederlandse ko ren en korpsen; 19.00 Nieuws; 19.55 Bach-koraal; 20.15 Studio Steravond 22.30 Nieuws f gr.pl. HILVERSUM I (301 M.) AVRO 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws; 10.30 Voor de vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 11.20 Aeoliansex- tet; 12.00 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest; 12.38 Frans Operette-concert; 13.00 Nieuws; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Voor zieken en gezonden; 17.00 Avro kaleidoscoop; 17.30 The Skymasters; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 20.00 Nieuws; 2D.Ö5 Avro's Reportage- dienst; 20.15 Omroeporkest; 21.15 „De familie Stastok" hoorspel; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws. Radio-voordracht over onderverhuur Naar aanleiding van het op 1 Febr. in werking treden van de nieuwe Huren-beschikking in geval van onderhuur zal op Donderdag 18 Dec. te 19.45 uur over Hilversum I in de rubriek „De Regeringsvoorlichtings dienst antwoordt", een populaire uiteenzetting worden gegeven over de berekening van huren en onder huur, waarbij Koos Koen op de be kende wijze zijn visie op deze schik king zal geven. Tit-o naar Boekarest Maarschalk Tito, de eerste minis ter van Joego-Slavië, zal heden in Boekarest aankomen, waar hij een verdrag van vriendschap en weder zijdse bijstand met Roemenië zal ondertekenen. Bronzen medaille voor Generaal Foulkes Maandag heeft de Nederlandse Ambassadeur te Ottawa, dr. J B. van Royen, namens Prins Bernhard een bronzen medaille overhandigd aan Luit.-Generaal Foulkes, die de operaties der Canadese troepen in Nederland leidde. Dr. v. Royen herinnerde aan de Canadese veldtocht in Nederland en prees generaal Foulkes' militair en 0 politiek leiderschap. In zijn dankwoord zei de Generaal dit eerbewijs aan hem en de Cana dese soldaten zeer op prijs te stel len. Generaal "Foulkes hoopte vol gend jaar een bezoek aan Wagenin- gen te brengen, om het ereburger schap van deze stad te aanvaarden. Zeker, ieder huisje heeft zijn kruisje, maar ook het N.N.H.D. komt er binnen en dan is alles weer pais en vrêe! Vrijheid van onderwijs, Apostolische geest, christelijke solidariteit. Het is gebruikelijk, dat over de traditionele bijeenkomsten van de Franse Kardinalen en Aartsbis schoppen niet onmiddellijk een communiqué wordt verstrekt. Thans is over hun conferentie, van 15 tot 17 October j.l. te Parijs ge houden en voorgezeten door Kar dinaal Suhard, het volgende be kend geworden: Aan de Franse bisschoppen zal het volgende worden aanbevolen: 1. Het onderwijs: Eens te meer is de Conferentie besloten, vast te houden aan de vrijheid van onder wijs, die noodzakelijk is ter be scherming van de rechten van het gezin. Priesters en gelovigen dienen er voor te waken, om niet van dit principe af te wijken. De Franse katholieken moeteh een wettelijke status voor hun scholen eisen, zodat kinderen van alle schoolklassen de bijzondere scholen kunnen bezoe ken en de .al'daar aan verbonden leraren gesalarieerd worden in overeenstemming met hun toewij ding en bevoegdheid. Deze cam pagne moet vredeljievend van aard zijn, zonder vijandigheid tegenover de Openbare School. Het contact tussen de priester en de onderwij zer aan de Openbare School moet alleszins bevorderd worden. 2. De apostolische geest. De Assemblee herinnert vervol gens priesters en gelovigen aan de dringende plicht voor iedere chris ten. die zich zijn verplichtingen krachtens Doopsel sn Vormsel be wust is, om bezield te zijn met een apostolische geest, een ware mis siegeest. De zorgwekkende aanblik van zo vele onzer medeburgers, die de Kerk niet kennen, moet onop houdelijk in ons wakker roepen de wil en de begeerte om hen te bren gen tot de kennis van de Evangeli sche boodschap. Geen priester, die een herder der zielen is, mag ooit) het feit uit het oog verliezen, dat hij bij God verantwoordelijk is voor alle mensen, die in zijn parochie wonen. Hij heeft de zware verplieh- Dokter ging in Waffen SS De Haarlemse zenuwspecialist C. Klein, die dank zij Duitse protectie een hoge functie had gekregen bij de Amsterdamse G.G.D. en later eindigde in de Waffen SS, is door het Haarlemse tribunaal tot I jaar voorwaardelijk veroordeeld en een geldboete van f 15.000. H. M. de Koningin bezichtigt kunst H.M. de Koningin heeft gister middag met Haar hofdame en ad judant enige tentoonstellingen in de hoofdstad bezocht. Zij toonde grote belangstelling voor het werk van onze jonge kunstenaars. ting te trachten al deze personen te bereiken, hetzij rechtstreeks, hetzij door middel van de leden der Katholieke Actie. Op hen rust de plicht getuigenis af te leggen van een vólkomen beleefd Christendom in alle kringen en milieu's van onze ontkerstende samenleving. Hun apostolaat zal des te vruchtbaarder zijn naarmate zij zichzelf onbe vreesd, open en sympathiek tonen ten overstaan ook van alle wezen lijke waarden der wereld van van daag. Niettemin moeten de priesters en de strijdbare leken zich daarbij steeds gedachtig blijven dat een ver trouwelijke en eerbiedige gehoor zaamheid aan hun Bisschoppen daarbij is vereist, opdat zij zich niet bij hun edelmoedige initiatieven, door hun apostolische geest ge- inspireerïi, op dwaalsporen laten brengen. 3. De christelijke solidariteit: Niemand mag zich afzijdig betonen ten opzichte van de algemeen heer sende nood. De katholieken worden gewaarschuwd tegen het profiteren van de economische wanorde. De morele crisis, te midden van het economisch moeras en de politieke ontwrichting, kan zelfs niet verhol pen worden door structurele her vormingen, indien het geweten der staatsburgers niet wordt open gesteld voor een geestelijk ideaal en gesloten blijft voor alle religieuze leven. Het is aan de katholieken om thans door hun persoonlijk en ge meenschappelijk gedrag hun lands lieden te overtuigen van deze waar heid. Onderzoek op de „van Heutz" De politie van Hongkong heeft Dinsdag de 1.600 Chinese passagiers van het Nederlandse schip de „van Heutsz", die Zondag ten Noorden van Hongkong door zeerovers werd overvallen, aan een uitgebreid ver hoor onderworpen. Tot dusver zijn nog geen arrestaties verricht. De „van Heutsz" vertrok gisterenmid dag naar Swatow. De politie blijft echter aan boord om het onderzoek voort te zetten. Er zijn 34 versteke lingen van boord verwijderd. Men gelooft echter niet, dat een hunner bij de overval betrokken is geweest Toekomst van atoombom bezegeld? De vooraanstaande Engelse ge leerde, professor A. M. Low, heeft op een vergadering te Londen ver klaard, dat over twintig jaar slechts fabrikanten van pijlen en bogen be lang zullen stellen in atoom ener gie als oorlogswapen. „Wij zullen veel meer te maken hebben met radio-actieve vergiften, die veel beter en goedkoper zijn." Aartsbisschop van Canterbury contra zijn Deken Ift- Fisher, de Anglicaanse Aarts bisschop van Canterbury, heeft verklaard, dat hij noch de Kerk van Engeland verantwoordelijk is voor de daden en uitingen van de 73- jarige Deken van Canterbury, Dr. Johnson, die bekend staat als voor vechter van de zaak van de Sovjet- Unie en de Slavische groep. Volgens dr. Fisher strekt het ambtsgebied van de Deken zich niet verder uit dan tot de grenzen van zijn kathe draal, waarvan hij het hoofd is. Buiten deze grenzen spreekt hij al leen op eigen verantwoordelijkheid. Dr. Johnson verklaarde hierop, dat hij zijn recht om spreekbuis te zijn voor de werkende klasse angst vallig wil handhaven, ondanks de verklaring van de Aartsbisschop. Harmonia-uitgaven RYNOLDUS VAN OEVERING Suite voor klavier Hans Brandts Buys, uitstekend kenner van oude muziek, verzorgde deze uitgave, die een waardevolle aanwinst betekent voor-de klavier literatuur. Van Oevering, ongeveer 'n tijdgenoot van Seb. Bach, draagt zijn bundel van zes Suites op aan Princes Maria Louisa, gemalin van Johan Willem Friso, Prins van Oranje. De originele uitgave ge schiedde door E. Roger te Amster dam. Het is volgens dit exemplaar, dat Brandts Buys werkte, 'n Enkele drukfout werd verbeterd, toevallige tekens aan modern gebruik aange past. Het aantal voordrachtstekens zeer spaarzaam in het origineel werd aanzienlijk uitgebreid. Oorspronkelijk geschreven voor clavecimbel, voldoen ze uitstekend op onze tegenwoordige klavieren. Voor liefhebbers van dergelijke oude, pure muziek, zeer aan te be velen. WILHELM FRIEDEMANN BACH Sieben Chor&Ie Dit is het eerste deel van de vol ledige uitgave van Friedemann Bach's orgelwerken, eveneens door Hans Brandts Buys ondernomen. Voorafgegaan door een korte inlei ding en verantwoording en gevolgd door de vierstemmige koorzetting van de betreffende koralen. Wat de muzikale tekst zelf aangaat: Brandts Buys beperkt zich tot een correcte weergave hiervan. Men vindt in deze eerste band, die binnenkort reeds door de volgende zal worden zeven orgelstukken van doorzichtige klaarheid, echte orgelstijl. Elke regel van het koraal wordt op fugatische wijze doorgewerkt. Dit is 'n andere werk wijze dan zijn grote vader over 't algemeen aanwendde: de rijke lyriek ontbreekt hier. Maar de kracht, de rustige en zekere ontwikkeling van deze vorm heeft zijn bijzondere waarde. Voor organisten een posi tieve aanwinst. Voor twee klavie ren en zelfstandig pedaal. 1 gevolgd, heldere,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5