Nieuw Het is dringend nodig een geneesmiddêl te vinden" Onevenwichtige expansie der industrie schept werkloosheid in de toekomst Zijn nog zoveel soldaten voor Indië nodig? Voor Alkmaar en omgeving Dit mag niet langer worden uitgesteld 150 terroristen bij operaties in het Krawangse gedood prong in de an gaan EGORM 5TER1Ë GEM. ZIJPE DE NIEUWE ENCYCLIEK ti Kwalen zijn onmetelijk groot ECONOMEN WAARSCHUWEN TRUMAN Opstelling van concreet programma van maximale productie gevraagd Lagere prijzen en kleinere winsten Kindermishandeling te Lochem Voorlopig geen hoger kaasrantsoen Franse Episcopaat tot President Auriol Indonesiërs door benden onthoofd v__ Welk weer morgen? Nieuwe tabaksbonnen Treinbotsing eist 35 doden Feiten van vandaag Tweede Kamer voelt Regering aan de tand Hoe staat het met de demobilisatie? st profiteert K van de alt dan ook het meest er*taat de middenlinie ide taak goed. Het ver- n ook niemand dat het 0 wordt. Hierna pakt dger aan en Joop moet ïandelend optreden; het oed af. K gaat er ook is tussenuit en na een elen brengt Klarenbeek p 30, waarmede de keurig door Vermeulen eindigde. de keeper met moeite ppen. Duinmaijer bracht in de Forward-voor- wedstrijd het volgende: peelde voor de rust met maar kreeg weinig vat idige, vlugge HFC-spel. st het gevaar te bezwe- ciaal Baas verdient een zijn resoluut ingrijpen wegwerken. Forward zamerhand tot zijn ge- De hierboven reeds ge- 5 penalty gaf HFC de rong. e kwam een van enthou- kend Forward-elftal in Aangevuurd door een e supporters werd aan val ondernomen, die de en Hart gescoorde doel- everden. HFC werd in iiging teruggedrongen, lukte Forward niet haar te vergroten. Verschil- goede voorzetten van v. reezen brachten verwar- HFC-doelgebied. Tegen wist HFC zich los te enige corners te force- n hiervan kwam de ge- In de laatste minuten rward nog de overwin- alen, maar slaagde hier- hter Hoogewoonink alle ijn keurige en kundige December a.s. ifstukgoederen lomen. wijken Donderdags en hu worden opgehaald as. ïuari 1948 zal worden n of pijn in je buik? L,ig je niet goed, jon de niet; hij zei niets, id van nee en huilde ichtte dat lieve man uring Weet-al roepen, rnnt die weet alles." alles aan de koning, ar hij ging dadelijk ■der dan eerst. Hij iet. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) DINSDAG 23 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11412 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240)- Bank: Noorderbank „DE ZOZEER VERLANGDE VREDE, die moet zijn „tranquillitas ordinis (de rust in de orde) (S. Aug. „De Civ. Dei, L XIX, c. 13; S. Thom. Sum. TheoL II-II, 29, 1, ad im.") en „tranquilla libertas" (de rust in de vrijheid) (Cic. Philipp II, c. 44) is nog steeds onzeker gebleven na de wrede gebeurtenissen van een lange oorlog, zoals een ieder met droefenis en huiver bemerkt, en houdt de ziel der volkeren gevangen in angst en vreze; terwijl daarenboven in niet weinige landen die reeds verwoest zijn door het wereldconflict en door ruïnes en ellende, die er het smartelijk gevolg van wa ren de maatschappelijke Idassen door bittere onderlinge haat bewogen met ontelbare onlusten en ongeregeldheden tot zelfs de fundamenten van de staten dreigen te ondermijnen en om te woelen. Door dif noodlottige en ongeluk kige schouwspel wordt Onze ziel bedrukt en met overgrote bitterheid vervuld, en het komt Ons voor, dat de vaderlijke en universele zending, welkp Wij van God hebben ontvan gen, Ons er niet alleen toe dwingt om alle volkeren op te wekken, hun heimelijke haat te blussen en op gelukkige wijze de eendracht te herstellen maar tevens al diegenen, die Onze zonen in Christus zijn, te vermanen, dat zij toch hun vurigste gebeden tot de hemel opzenden; dat zij toch waarlijk weten mogen, dat alles wat gedaan wordt zonder de geest van Goddelijke verzoening gebrekkig en vruchteloos blijft, volgens het woord van de Psalmist: „Indien het niet de Heer is, Die het huis bouwt, is het werk van de bouwers nutteloos (Ps. 126,1) De kwalen zijn onmetelijk groot; het is dringend noodzake lijk, een geneesmiddel te vinden en dit mag niet langer worden uitgesteld. Immers enerzijds ver keert de economie in vele landen als gevolg van de zeer grote militaire uitgaven en de enorme oorlogsverwoestingen in een zodanige staat van onzekerheid en uitputting, dat het dikwerf niet mogelijk is, de problemen op te lossen, die zich voordoen, en datgene ten uitvoer te brengen, hetwelk geschikt is om werk te verschaffen aan al diegenen, die helaas tegen hun wil gedoemd zijn tot een vruchteloos niets doen; anderszijds ontbreekt het niet aan diegenen, die de noden van de proletarische klassen ver ergeren en uitbniten met heime lijke, arglistige berekening en zodoende de edele pogingen ver hinderen, waarmede men het verlorene zoekt te herwinnen met gepaste orde en gerechtig heid. Maar tenslotte is het noodzake lijk, dat allen zullen begrijpen, dat het verloren goed niet kan terug gewonnen of dat, wat in gevaar verkeert niet kan gered worden doon tweedracht oproer en broe derstrijd, maar alleen door werkda- dige eendracht, onderlinge samen werking en vreedzame arbeid. Zij, die volgens vooropgesteld plan op onbedachtzame wijze de menigte ophitsen doordat zij haar opwekken tot opstand, tot oproer en aanslagen op andermans goed dragen zonder twijfel niets bij tot verzachting van de armoede van het volk, maar vermeerderen deze eerder en lokken de uiteindelijke ondergang uit, doordat zij de haat verscherpen, en de geregelde gang van zaken onderbreken. De partij strijd „was en zal voor vele volke ren een grotere ramp zijn dan zelfs oorlog, honger en epidemieën" (Liv. Hist., L. IV, C. 9). Maar tegelijkertijd is het dwin gende plicht voor allen, in te zien, dat de sociale crisis op het ogen blik zo groot is, en dermate ge vaarlijk voor de toekomst, dat het noodzakelijk geworden is, dat iedereen en zeer in het bijzonder hij, die méér bezit het gemeen schappelijk welzijn boven het eigen voordeel en het privé belang stelt. Maar vóór alles is het dwingend geboden, de gemoederen tot rust te brengen, en terug te voeren tot een broederüijke eensgezindheid, tot on derling begrip, tot wederkerige sa menwerking, zodat het mogelijk wordt die leerstellingen en normen in toepassing te brengen, die in overeenstemming zijn met de chris telijke leer en de omstandighedtfi van het ogenblik. Laten allen toch bedenken, dat die opeenhoping van lijden, welke wjj in de afgelopen jaren hebben moeten verdragen, in hoofdzaak over de mensheid is gekomen, om dat de Goddelijke leer van Jezus Christus die zozeer de onder linge liefde tussen burgers en vol keren en rassen voorstaat niet langer het privé-, het huiselijk en het openbaar leven regelde, zoals noodzakelijk ware geweest. Als dus tengevolge vjifl deze ver wijdering van Christus de rechte weg verloren is, dan is het dus noodzakelijk tot Hem terug te ke ren, zowel in het privé, als in het openbare leven; als de dwaling de geesten heeft verduisterd, is het dus nodig terug te keren tot die waar heid, die (op Goddelijke wijze ge openbaard), de weg wijst naar de hemel; en indien tenslotte de haat giftige vruchten heeft voortgebracht is het nodig die Christelijke liefde weer te doen ontvlammen, die alleen in staat is, zoveel dodelijke wonden te genezen, zovele ver schrikkelijke gevaren te overwinnen en zoveel smartelijk lijden te ver- Z3Cht6Q> En nu het lieflijke Kerstfeest na dert, dat i>ns vanzelf brengt tot het beschouwen van het Kindje Jezus, hullend in Zijn kribbe, en van de koren der engelen, die de Vrede over de mensheid afsmeken, achten Wij het nuttig, een vurige aansporing te richten tot alle christenen, en in het bijzonder tot hen, die nog in de opbloei van hun jaren verkeren, opdat zij in groten getale deze heilige kribbe bezoeken en daar hun gebeden storten, om van het Goddelijk Kind te verkrij gen, dat het welwillend de vurige gloed van de haat, die de opstand en de verwarring veroorzaakt, moge uitdoven en verwijderen. Het Goddelijk Kind verlichte mei Zijn hemels licht de geest van hen, die dikwijls eerder dan bewogen te zijn door halsstarrige kwaadwil- ligheid bedrogen worden door als schoonschijnende waarheden ver momde dwalingen. Het Kind onder- drukke en bedare de haat in de zielen, herstelle de onenigheden en moge de christelijke liefde doen herleven en versterken. Aan hen, die veel bezitten lere het Godde lijk Kind een wijze edelmoedigheid ten opzichte van de armen; aan hen, die lijden als gevolg van hun armoede en moeilijke omstandighe den, schenke Het door Zijn voor beeld en Zijn bijstand geestelijke vertroosting en brenge hen ertoe boven alles naar die hemelse goe deren te verlangen, die het hoogste goed zijn en die nimmer afnemen. In de huidige nood hechten Wij zeer veel vertrouwen aan het ge bed van de onschuldige kinderen, die door de Goddelijke Verlosser op bijzondere wijze worden gehoord en bemind. Laten zij derhalve ge durende de Kerstplechtigheden tot Hem verheffen hun zuivere stem men en hun kleine handeri zin nebeeld van hun innerlijke onschuld om vrede, eendracht en onder linge liefde af te smeken. En laten zij aan hun vurig gebed die oefe ningen van christelijke vroomheid toevoegen, alsmede die edelmoedige offers, door welke de Goddelijke gerechtigheid, door zoveel schuld beledigd, worde verzoend. En moge terzelfdertijd de behoeftigen de zo nodige hulp ontvangen, in die mate, waarin het mogelijk is. Wij vertrouwen ten volle Eer biedwaardige Broeders dat Gij, met de onverdroten ijver en toewij ding, waarvan Wij zovele bewijzen bezitten, zult zorgen, dat Onze va derlijke aansporingen ten uitvoer worden gebracht en gelukkige vruchten dragen en dat allen en in het bijzonder de kinderen, met be reidwilligheid en geestdrift mogen gehoor geven aan deze Onze oy- wekkingen, die Gij tot de uwe zult maken. Gesterkt door deze rustgevende verwachting, verlenen Wij aan U Eerbiedwaardige Broeders zo wel ieder voor zich als in het alge meen, alsmede aan de aan Uw zor gen toevertrouwde kudden, uit de grond van Ons hart, de Apostolische zegen als teken van Onze vader lijke welwillendheid en als voor teken van de Hemelse Genade. Gegeven te Rome bij Sint Pie- ter op de 18de dag van Decem ber van het jaar 1947; het ne gende van Ons Pontificaat. (w.g.) PIUS P. p. xn -- - -■ DE RAAD van economische adviseurs van president Truman heeft de Amerikaanse president er Maandag op gewezen, dat indien de V.S. een periode van „boom and bust" wensen te vermijden en een aanhoudende en stabiele toestand van even wicht willen bereiken, een verlaging van de industriële prijzen, het aanvaarden van kleinere winsten, het in evenwicht brengen van de lonen en eei» betere verdeling van het inkomen nood zakelijk zijn. De genoemde raad dringt in zijn tweede jaarlijkse verslag aan pre sident Truman aan op eën voortge zette en goed gebalanceerde benut ting van de productieve hulpbron nen van het land in tegenstelling tot de boomperioden van korte duur als gevolg van onevenwichtige ex pansie en overkapitalisatie. Opge merkt wordt, dat boomperioden steeds worden gevolgd door perio den van werkloosheid, stopzetting van bedrijven en een demoraliseren de liquidatie van bezit. In het rapport wordt er bij rege ring en congres op aangedrongen om over te gaan tot opstelling van 'n concreet programma van max. productie, dat bevattelijk zal zijn voor de gehele bevolking. Er wordt voor gewaarschuwd, dat een ver snelling van de productie alleen niet het probleem zal oplossen van de handhaving van een maximum ni veau van productie. Voorts wordt er in dit rapport op gewezen, dat vele industriële prijzen zullen moe- Op de plek waar in 1944 driehonderd landgenoten werden dood geschoten, werd Zaterdag in tegenwoordigheid van vele nabe staanden en voormalige gevangenen van het beruchte gevange nenkamp Vught, door H.K.H. Prinses Juliana een waardige ge denksteen onthuld. ten dalen, veel winsten lager moe ten worden, terwijl een redelijke winstmogelijkheid in andere gebie den moet worden verkregen. Ook moeten de wanverhoudingen in de loonstructuur verdwijnen, terwijl een betere verdeling van het inko men tot stand moet komen. Volgens de genoemde economi sche raad zal het bereiken van deze doeleinden de krachtproef beteke nen voor het Amerikaanse bedrijfs leven. De raad wijst er voorts op, dat economische stabilisatie binnen het bestaande Amerikaanse econo mische systeem alleen tot stand kan komen, indien de leiders der bedrij ven de verantwoordelijkheid aan vaarden voor meer stabiele praktij ken bij de uitvoering van hun plan nen. Met het oog op de bestaande economische problemen in de V.S. zoals de inflatie, de hoge kosten van levensonderhoud, de dreigende te rugslag, enz. Ten slotte wijst de raad er op, dat aan een monopolis tische controle over enige sector van de productieve capaciteit in de V. S. een einde moet komen. De politie te Lochem heeft proces verbaal opgemaakt van een geval van laffe mishandeling van een kind. Het betreft hier een 3'/i-jarig meisje, dochtertje van het echtpaar St. uit de Achterstraat. Dit kind, dat in Duitsland is geboren en zijn taal tje met Duitse woorden en klanken doorspekt, werd door St. herhaalde lijk op ergerlijke wijze gejudast. Toen het meisje bij het opzeggen van het ABC op een gegeven mo ment staakte, omdat zij niet verder in „zuiver Nederlands" kon, pres teerde St. het om het kind een ze vental keren met een brandende sigaret op het blote armpje te druk ken, om daardoor zijn opvoedkun dige methode kracht bij te zetten. Een andere keer, toen er van onge hoorzaamheid sprake was, werd het kind een tijdlang in een koffer op gesloten, tot derden tussenbeiden kwamen. Arm afgerukt Maandagmiddag ongeveer half 4 was de 58-jarige baas W. Reneman in de afdeling reiniging van de Meelfabriek „Hólland" te Amster dam bezig een drijfriem op te zet ten. Zijn rechterarm raakte daarbij bekneld in de machine en werd afgerukt. De man is naar het Bin nengasthuis vervoerd. Toen eind September een aantal rantsoenen verlaagd moest worden, werd ook het kaasrantsoen gehal veerd. Aangezien door 't grote aan bod van slachtvee de hoeveelheid vlees, die per week kon worden toe gewezen, een belangrijke stijging vertoonde, woog deze verlaging niet al te zwaar. In het vooruitzicht werd gesteld, dat wanneer de aanvoer van vlees zou afnemen en uitslui tend weer het normale basis-rant soen zou worden verstrekt, het kaas rantsoen verbeterd zou worden. Deze week is voor het eerst sedert maanden het vleesrantsoen niet ho ger dan het vroegere basis-rant soen van 200 gram per week. De melkpositie is echter dermate on gunstig. dat het voorgenomen her stel van het kaasrantsoen voorlopig moet worden uitgesteld. Recht gevraagd voor politieke delinquenten Het Franse Episcopaat heef* zich met een schrijven tot president Vincent Auriol gewend, waarin het o.m. betoogt, dat de Franse bevol king in al haar lagen ongerust is, op het punt van de politieke recht vaardigheid. Verscheidene personen, die na de bevrijding gearresteerd werden, wachten nog steeds op hun verschijning voor een Tribunaal. Anderen weer uiten klachten over de onmenselijke behandeling in de interneringskampen en zeer velen, die reeds veroordeeld zijn, hebben de hoop opgegeven nog eenmaal in de nationale gemeenschap te wor den opgenomen. Hoewel het Episcopaat zich be wust is van de moeilijke toestand van het Ogenblik en rekening houdt met het feit, dat reeds aan een aan tal veroordeelden gratie verleend werd, vraagt het zich toch af, of het thans niet het ogenblik is, waarop de regering het vraagstuk der zui vering met kalmte onder ogen dient te zien. Het schrijven zegt, dat de regering aan de wereld een bewijs van kracht zou kunnen leveren, door het nemen van maatregelen, die de ongerustheid, welke het land in een voortdurende noodtoestand brengt, kunnen wegnemen. Werd Kaiser niet tot aftreden gedwongen? Een vooraanstaand lid van de Christelijk Democratische Unie heeft aan het Berlijnse avondblad „Nacht-Express" verklaard, dat de Sowjetrussische autoriteiten geen order hebben gegeven tot het af zetten van dr. Jakob Kaiser als voorzitter van de partij. Volgens deze zegsman zouden van de zijde der Sowjet-Russische autoriteiten de woorden gebruikt zijn: „Wij ge ven geen enkel bevel. Wij verkla ren slechts, dat wij geen vertrouwen hebben in Kaiser doch gij hebt ge heel vrije keuze." In New York wordt een actie gevoerd door katholieke verenigin gen om speelgoed te verzamelen voor Europese kinderen. Kardi naal Spellman (in het midden) bekijkt een pop, die over enkele weken misschien een meisje in Keulen, Marseille of Napels zal verblijden! Liefdadigheid en rechtvaardigheid „Ge kunt niet met een postpakketje uw geweten ge rust stellen, noch kan men met Kerstbomen het sociale probleem oplossen," aldus heeft Kardinaal Suhard, de aartsbisschop van Parijs, in een Kerstpredicatie ver klaard. „Liefdadigheid is goed, wanneer zij getuigt van naastenliefde, doch verkeerd, wanneer men zich daardoor van rechtvaardigheid wil dis penseren. Wat zovele mis- deelden verwachten is niet een gedeeltelijke hulpverle ning voor een maal, doch een algehele en duurzame oplos sing yan het probleem, een menswaardige maatschappe lijke orde." Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Woensdagavond. VRIJ ZACHT Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen. Plaat selijk enige regen of motre gen. Nu en dan krachtige ge leidelijk weer naar Zuid- West krimpende wind. Weinig verandering van temperatuur Naar aanleiding van het com muniqué van het Republikeinse ministerie van voorlichting over de z.g. Nederlandse terreur in het Krawangse, waarbij enkele hon derden Indonesiërs zouden zijn gedood, is gisteren van officiële Nederlandse zijde te Batavia ver klaard, dat 150 Indonesische ter roristen gedood zijn bij operaties, die op 9 December op 80 kilo meter ten Oosten van Batavia werden uitgevoerd. Deze zuive- ringsoperatie was nodig om de terreur van de Republikeinse benden in het Krawangse, die minstens 28 Indonesiërs onthoofd hadden, te breken. Republikeinse elementen, die m kleine groepjes in het Krawangse waren binnengedrongen, oefenden een onduldbare terreur uft. Op grote schaal werden vernielingen aangericht aan bruggen, rijstpelle- rijen en spoorwegen terwijl ook tankgrachten werden gegraven. In donesiërs, die medewerking aan deze bende weigerden, werden af gemaakt. Bij Tjitaroen zijn reeds 28 onthoofde lijken opgevist. Op 9 De cember werd besloten aan deze on houdbare toestand een eind te ma ken. Tevoren was vastgesteld, dat de kampong Rawagedeh het hoofd kwartier van de bende was. Toen deze kampong omsingeld werd, openden de bendeleden het vuur op de Nederlandse troepen, waarop deze 150 terroristen neerlegden en acht gevangenen maakten, onder wie een Voor-Indiër, die vermoede lijk lid was van de z.g. „internatio- Minister Mansholt te Londen De Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, is Maandagmorgen per KLM-vliegtuig naar Londen ver trokken. Vandaag zal de Minister namens de Nederlandse regering 'n groot aantal vaarzen aan de Engelse regering ten geschenke aanbieden, als dank voor de vele hulp, welke Nederland na de' oorlog van Enge land heeft ontvangen. nale brigade". Bij de volgende,al gehele doorzoeking van het terrein, kwam het tot een reeks kleine ge vechtsaanrakingen met vijandelijke benden, waarbij deze verliezen le den, meestal ter grootte van onge veer 5 man. Het Nederlandse communiqué van gisteren maakt melding van acties in het Krawangse, die op 20 December zijn ondernomen tegen resten van benden, waardooreen aantal leden van die benden gedood werd. Voor het tijdvak van 28 December 1947 tot en met 10 Januari 1948 geven elk der volgende bonnen het recht op het kopen van: U-01, 2 rantsoenen cigaretten of kerftabak. U-03, 2 rantsoenen cigaretten of kerftabak. Maandagavond zijn bij Neuwiedin Pruisen twee expresse-treinen met elkander in botsing gekomen. Volgens berichten, aangehaald door de Duitse Nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne zijn er hij het ongeluk 35 personen om het leven gekomen en honderd perso nen gewond. Beulen van Auswitz ter dood veroordeeld 23 beulen van het voormalige con centratiekamp Auschwitz, onder wie de directrice van het vrouwen kamp, Maria Mandl, zijn door het Poolse Hoge Gerechtshof te Krakau ter dood veroordeeld. 6 anderen kregen levenslang en 10 beschuldigden wérden veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërende van 15 tot 5 jaar. Een der verdach ten werd vrijgesproken. Voor Amerikanen is de moge lijkheid geopend aan adressen in Nederland steenkolen te laten zen den. Minister Jonkman is heden te Batavia aangekomen. Hij deelde mede, dat zijn bezoek van slechts korte duur zal zijn. Maandag be droegen onze verliezen in Indonesië 1 dode en 4 gewonden. Ten Zuid- Oosten van Cheribon werd opge treden tegen rampokkers. Sjari- foeddin zal zijn verblijf op de „Renville" tijdelijk onderbreken om zich naar Djokjakarta te begeven teneinde met zijn gezin het Kerst feest te vieren. H. M. de Ko ningin zal de Kerstdagen op Soest- dijk doorbrengen. KONING MICHAEL WEER THUIS Koning Michael van Roemenië is Zaterdagmorgen uit Zwitserland te Wenen aangekomen. Majoor Ver- gotti, uit het gevolg van de Ko ning, verklaarde ten aanzien van de geruchten over verloving van Koning Michaël, dat de Roemeense regering de Koning voor zijn ver trek uit Boekarest had doen weten, dat zij het zou toejuichen wanneer hij in het buitenland zou omzien naar een passende echtgenote. Wan neer toestemming van de regering verkregen zou zijn, zou officiële verloving met Prinses Anne de Bourbon-Parma volgen. Vergotti zei dat Koning Michaël in Roemenië zou blijven „zolang hij kan". Toen een Amerikaanse journalist daarop vroeg, hoe lang Koning Michaël „de huidige omstandigheden zou kun nen verdragen" antwoordde Ver gotti: „Hoe lang kunt u ze verdra gen?" Inmiddels is de Koning met zijn moeder weer te Boekarest gearri veerd. De 350ste sterfdag van Petrus Canisius Zondag is in zijn geboortestad Nijmegen de 350ste sterfdag van de H. Petrus Canisius, een zoon van Jacob Kanis, burgemeester der stad, op plechtige wijze herdacht met een pontificaal 'lof in de St. Canisiuskerk, de vroegere St. Ig- natiuskerk, aan de Molenstraat, ge celebreerd door Mgr. Michael Ver- hoeks, apostolisch vicaris van Soe- rabaja. Tijdens het bombardement van de stad werd de kerk gedeel telijk en de Canisiuskapel geheel verwoest. (Van onze parlementaire redacteur) HET WAS MAANDAG in de Kamer maar weer la, la met de stemming, echt Maandag om zo te zeggen. De vergadering was uitgeschreven tegen één uur, maar wat er kwam, geen voldoende aantal Kamerleden. Toen de voor zitter dan ook tegen half twee de inventaris wilde opmaken, was het alleen maar om te constate ren, dat maar 47 leden aanwezig waren en dus verplaatste men het slagveld maar weer een half uur tje naar de koffiekamer. Onge twijfeld zal de portier hebben ge juicht (zo zachtjes voor zich heen altijd) toen het een en vijftigste lid tegen twee uur kwam binnen wandelen en de voorzitter de heugelijke mededeling deed, dat het spel kon beginnen. Het debat over Oorlog. Nu moet men niet denken, dat de titel Oorlog op zichzelf een reden is om te veronderstellen, datzulk een debat daarom dan ook triestig moet zijn. Er zitten meestal in de Kamer wel een aantal grappenma kers, die er trots alles iets vrolijks van weten te maken. Maar dat was helaas ook vanmiddag niet het ge val, die olijkers waren thuis geble ven en de mopperaars waren plichts getrouw opg^comen. Zowel de heer Vorrink van de P.v.d.A., meer algemeen bekend als Koos, was het helemaal niet met de minister eens, dat hij in zijn achterhoofd al een voorstelling had gemaakt van het leger, zoals dat in de toekomst moet worden. En daar in vielen hem Kamerleden van de protestantse fracties en de heer Vonk van de liberalen bij. Zij be riepen er zich terecht op, dat men in het algemeen nog zo weinig weet van wat de toekomst zal brengen en hadden daarin gelijk. Maar minister Fievez moet toch ook iets doen. En dan moet hij zich toch ook een voorstelling maken van het doel, waarheen hij gaat. En zo is het dan vanzelfsprekend, dat de minister de basis legt voor een toekomstig leger. Maar Vorrink had meer op zijn hart. Er was vooral na de bevrij ding met geld gesmeten. Dat bleek, nu de foto- en filmdienst maar even 200 man had ontslagen! Die opmer king was er niet naast, maar het was zo leuk, dat nu juist Koos haar moest maken, die na de bevrijding bij het oprichten van voorlichtings diensten zo'n rol heeft gespeeld!! Heel veel bezwaren had zijn partij voorts tegen de uitzending van troepen naar Indonesië. Dat kan niet, wantals de onderhande lingen succes hebben, dan zal die troepenmacht overbodig zijn. Ja, de Partij blijft optimist. En dan kost dat alles te veel en het is onbillijk, want er is nog niet eens overleg gepleegd met de Ver. Staten van Indonesië. Derhalve, zo concludeer de de spreker, nu er toch geen poli tionele actie van enige betekenis' meer komt, behoeven we geen grote macht als nu te handhaven de oude contingenten moeten derhalve ter stond terugkeren als er nieuwe ko men, demobilisatie van al wat in Batavia zit te luieren en dan al degenen, die gedesillusioneerd zijn. In plaats van acht zijn er maar twee brigades nodig. Het spreekt wel vanzelf, dat men van de heer Tilanus en van de heer Bruins Slot een even anders gericht betoog te horen kreeg, juist waar het om die troepen in Indië ging. Men achtte de regering in haar be leid en in het bijzonder minister Fievez als militair deskundige ver antwoordelijk voor de slechte stem ming van de troepen in Indië. De eerste van beide sprekers ging ver der en stelde het manmoedig af treden van de heer Schagen van Leeuwen tegenover het aanblijven van Fievez. Dat had natuurlijk een achtergrond, want het is een alge meen bekend feit, dat minister Fie vez in het kabinet een harde strijd heeft gestreden, omdat hij zich te genover de troepen gebonden achtte aan het beloofde aflossingsschema. Maar hij is gezwicht voor de harde feiten en de beperkte keuze. Maar Tilanus had wat indruk nodig en hij omgaf zijn woorden met pauzes en sprak ze wat declamatorisch uit. Intussen neemt dat niet weg, dat het probleem zeer ernstig is en de regering inderdaad iets moet doen, om het offer van deze mensen te rechtvaardigen. Er waren heel veel klachten over de soldaten in Indië, maar dit moet de Kamer worden verweten, dat zij deze klachten tegenover minister Jonkman had moeten uiten. Im mers èn generaal Spoor én de kwar tiermeester-generaal zijn verant woording verschuldigd aan dr. van Mook en deze aan minister Jonk man. Zij zijn verantwoordelijk als het eten van onze mannen slecht is en voor het tekort aan textiel en voor de Wellfare. Maar daaraan heeft de Kamer blijkbaar niet ge dacht. Daar waren verscheidene andere sprekers, waarvan de een meer, de andere minder ernstige grieven naar voren bracht. De minister zal het niet moeilijk hebben bij zjjn ant woord.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1