Algem. vergadering Hoogheemraadschap r Koedijk neemt afscheid van burgemeester Pesman RAAD VAN LANGEDIJK PAG. 2 NIEUW NQORDHOLLANPS DAGBLAD - Dinsdag 23 December 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN CONCERT H.O.V. Dirigent: Marinus Adam COMTACTAVOND Indisch Instructie Bataljon Bonnen efhalen UIT OUDE TIJDEN Opening Huize „Parkzigt" Onze agenda vraagt opheffing der classificatie Verhoging heffingspercentage-omslag Benoeming ingenieur Over een schrijfster en nog wat! Zei U iets? Verkenners brengen de Kerstboodschap UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN Dit concert, waarvoor we gaarne meer belangstelling hadden gezien, vormde wel een van de allenbeste hier door de H.O.V. gegeven. En dit wel in de allereerste plaaj? om de zeer homogene en gedistingeerde prograjnma-samenstelling. Voor de pa^e was het programma gewijd aan de Franse n^eester Maurice Ra- vel en uit zijn werken was wel een bijzondere keuze gemaakt, aller eerst de prachtige en doorzichtig ge- instrumenteerde „Pavane pour une infante défunfe". Hierna solieerde violist, Gijs Beths, in de „Tziga ne" voor viool en orkest, welke men als een fijnzinnige parodie op, de zigeunerkaijpl zou kunnen opvatten. De solist had ondanks wat nus- luljje flageolet-noten een daverend succes. ,JMa mère l'Oye* geïnspireerd op Fianse sprookjes, werden door di rigent Adam, in de juiste sfeer ge reproduceerd. Na de pauze de z.g. „Mendelssohn herdenking; de beroemde „Mitsom- mernachtstraum-Ouverture", dit vormde een uitstekende overgang naar de vitale en van rhythme brui sende Italiaanse symphonie. Met kennelijke musiceerlust werd dit opus door de H.O.V. gespeeld. Velen, die alleen maar „Lied ohne Worte" van deze meester kennen, zullen wel hebben ervaren, dat Mendelssohn nog heel wat meer kleuren op zijn palet had, en toch tot de meest geniale melodievinders zal blijven behoren. Het aanwezige publiek was ten zeerste opgetogen ep liet het de H.O.V. aan oprechte en verdiende waardering niet ontbreken. Verheu gend was de goede belangstelling van de studerende jeugd van de middelbare scholen. Een bewijs van geestelijke belangstelling, welke in deze tijd niet hoog genoeg kan worden gewaardeerd. Nogmaals de H.O.V. ons compli ment voor dit zeldzame programma. W. SCHREURS In „Het Wapen van Heemskerk" werd gisterenavond een contact avond gehouden tussen de Alk- maarse burgerij en het Indisch In structie Bataljon. Voor de vele aan wezigen is deze avond een bijna onvergetelijke geworden. Het „Die selcabaret" o.l.v. Joop van Dijssel, heeft de zaal drie uur lang laten lachen en wanneer soldaten lachen, staat de zaal onder- hoogspanning. Het gezelschap, dat uit slechts vijf medewerkenden bestaat, liet ons genieten van zang, voordrachten en korte sketches. „De Marleni's", twee meisjes met een piano, zongen op voortreffelijke wijze fragmenten uit „Der Zigeunerbaron" %en oogst ten hiermede veel succes. Behalve Joop van Dijssel zelf, die o.a. een praatje hield ovem bloem-, krenten-, olie- en andere bollen, ikreeg ook Jan Stavast een serie open doekjes te incasseren. Zijn creaties als „Ty- roler" en „matroos" waren koste lijk en de aanwezigen kregen buik pijn van het lachen! Ook de sket ches werden voortreffelijk gespeeld, zodat het nigt viel te verwonderen, dat de medewerkenden van het „Sieselcabaret" na afloop een ware ovatie in ontvangst hadden te ne men. Voor de beide actrices hadden de soldaten een bloemetje besteld in de Alkmaarse kleuren. „The Rythm Stars" o.l.v. T. Dek kers verzorgden na afloop de dans muziek, terwijl het '.al onder lea ding stond van de heer Arendsen. Het zou voor laatstgenoemde wel prettig zijn, wanneer de soldaten bij een volgende gelegenheid wat meer discipline aan de dag leggen. Want jongens; Een militair bij dag. een militair hij nacht! Dat zijn de Alkmaarders gewend. een oude zaak in een nieuw kleed Het is intusen al weer enige maanden geleden, dat de pui van de Banketbakkerij van de heer Groen aan de Kennemerstraatweg door een vrachatuto werd vernield. Al die tijd heeft de heer Groen zich met een houtcgi betimmering moeten behelpen. Qpzer dagen is echter de nieuwe pui gereedgeko men. waardoor deze bekende zaak een gpheel, moderner aanzien heeft gekregen. De mooie glas in loodramen, als mede de nieuwe vitripes trekken bijzonder de aandacht en het geheel betekent een verfraaing van dat ge deelte van de straatweg. De heer Groen onze gelukwen sen met deze geslaagde verbouwing. burgerlijke stand Geboren: W. J. zoon van J. v. 't Dof en G. Moerbeek. Marianne, dochter van P. J. Lindberg»»n Ma ria Blokker. Maria C., dochter van J, de Bruin en G. A. Scharle- yl. Cornelis. zoon van A. Broers- ma en C. van Wijk. Gehuwd: Willem van Weert en Gacrtruida M. Louwe. Pieter Jaspers en Cath. Borst. Overleden: Hendricus Willem Oudhoff, oud 70 j., gehuwd met E. Koppekrajer. Voor de uitreiking vap de nieu we bonkaarten, schoenenbonnen en kaarten voor a.s. en jonge moeders zijn morgen aan de beurt zij, familienaam begint met de letters T, X, Y en Z. Kloosters 33 December. Als eerste klooster in Alkmaar wordt genoemd het St. Cathartina- klooster op 23 December* 1394. Het verrees achter de Ger. Kerk en besloeg later de ruimtg tussen Heul. Geest en Gasthuisstrgat. Het klooster Maria van Nazareth gewijd, stond aan de Doelenstraat en werd -begrensd door de Doe lenstraat, Koningsweg, Paarden markt en Nieuwesloot. De namen werden niet veel ge-- bruikt omdat men volstond met de aanduiding Oude of Jonge Hof. Het St. Annaklooster of Witte Hof besloeg de ruimte tus sen Doelenstraat, Ramen, Hof plein en Nieuwesloot en werd in 1430 gebouwd. Het vierde vrouwenklooster be sloeg de ruimte tussen Gasthuis straat, Molenbuurt en Paternos terstraat. Tenslotte stond hier tussen de Vrouwenkloosters het in 1447 ge- stichtte Minder broedersklooster dat zich op de Paardenmarkt be vond en het enigste mannenkloos- ter. De lezer bemerkt hieruit dus dat -r een rfceks kloosters was van de Heul tot aan het Hofplein. ALKMAAR. Het was voor de R.K. Reclassering afd. Alkmaar een feestejjjke dag en voor de ijverige voorzitter Pater Keüger p.P. een moment, om dankbaar terug te zien op zijn onverwoestbare werkzin, toen de Hoogeerw. Deken Jacobse het nieuwe tehuis ..Parkzigt" in het Kennemerpark inzegende en daarmede de bestemming aangaf van deze woning. Die immers zal gaan dienen voor hen, die weer bevrijd van een opgelegde straf nog niet de goede weg in het normale leven kunnen terugvinden en daar toe een veilig dak nodig hebben en een goede omgeving. Het is met dit tehuis niet over rozen gegaan, men zou zeggen, dat moet ook niet, want waar zorgen zijn is de overwinning des te mooier. Nu is dan de zorg voorbij, de zorg met voorschriften en bepa lingen en wellicht ook met de toch altijd weer benodigde financiën, om tot deze eerste stap te komen. De \yoning is opgefleurd tot een ^pnnig verblijf voor vrouwen en meisjes, die goed willen, maar door de omstandigheden nog niet tot de goede weg in staat zijn; gezellige kamers, een aangename omgeving, frisse slaapgelegenheden en zo kun nen 10 personen tegelijk worden ontvangen, waarbij ook de Kinder rechter, wanneer dit nodig mocht zijn een beroep kan doen op wat plaatsruimte voor haar gevallen. In zijn openingswoord wees Pa ter Keijser er op, dat de opening van dit tehuis ten volle verantwoord is, zodrel tegenover de woningzoe kende samenleving, als tegenover de maatschappij in het algemeen, die paast de gerechtigheid ook een gfOte barmhartigheid moet beleven, omdat dezelfde maatschappij is ge vormd door en met mensen, die al len dezelfde eigenschappen van goed en kwaad in zich dragen. Zelfs het plan-Ingwersen was niet origineel, want de zolder van dit huis is om gevormd in een model slaapzaal, waar alles aanwezig is, wat men re delijkerwijs kan verlangen. Bo vendien houdt een huisbewaarder met zijn gezin toezjent op het wel en wee van woning'en inwonenden. De Pastoors van Alkmaa^s pa rochiën gaven van hun belangstel- Hing blijk, evenals de Inspectrice van de Kinderpolitie en enige heren van de R. K. Reclassering. nutsspaarbank In het tijdvak van 1—18 Decern- ber werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 181.956.65 en terugbe- taald f 239.402.20 alzo minder inge legd dan terugbetaald f 57.445.55 (v. j. f 78.920,66). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f" 10.235.063.33 bedraagt thans f 10.195.155.51 (vorig jaar f 10.033.438.46). Het aantal in dit tijdvak nieuw uitgegeven boekjes bedfaagt 63. Ingetrokken werden 60 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boek jes, bij de aanvang van het jaar 74 455, bedraagt thans 25.601 (v.j 24.455) w.o. 9 (y.j. 10) voor pasge- hprenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1.—). De lediging in voormeld tijdvak van 251 spaarbusjes leverde een be drag van f 3893.34 aan kleine be sparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 3731, bedraagt thans 3663. hjet kerstkindje steekt zijn handjes uit voor de armen De op initiatief van de K. A. ondernomen actie voor de kerst- gave aan de armen, via de kribbe welke in de drie parochiekerken wordt gehouden, heeft weerklank gevonden in veler harten. Een kleine herinnering aan diegenen, die wel het voornemen hadden, aan deze actie deel te nemen, doch dit tot dusverre nog hebben nage laten. De herders van Bethlehem gaven van nun armoe; de koningen van hun rijkdom; laten wij dit voorbeeld volgen! NOG STEEDS ZWARTE SCHAPEN De C.C.D. heeft vorige week ze kere H. uit Hensbroek aangehou den, die een partij schapenvet ver voerde; bij nader onderzoek bleek hij clandestien twee schapen ge slacht te hebben; hij is in verze kerde bewaring gesteld. Tegen een fouragehandelaar werd proces-ver- baal opgemaakt Wegens het ver» handelen op ongeoorloofde wijze van enkele duizenden kilo's graan. Wij vernemen, dat sinds begin December het vervoeren van scha pen zonder geleidebiljet verboden is. GULDEN VLIES Der traditie getrouw wordt op de Tweede Kerstdag in 't Gulden Vlies het vap ouds bekende en gesoig neerde kerstbal georganiseerd. Dit bal heeft in de loop der jaren een uitstekende reputatie gekregen. Niet alleen door de steeds uitgesproken goede band, maar ook door de sfeer. Ditmaal komt hetzelfde dansorkest, dat in October zulk een groot suc ces mocht bo'eken, nl. The Radio Novelty Band van Theo de Backer. Het feest vangt aan op de Tweede Kerstdag met een thé dansant om 3 y.ur en wordt om <les avonds 8 uur met een soiree voortgezet. JAN CORDUWENER EN NIBERCO Er staat de liefhebbers van klein kunst weer een prachtige avond te wachten. Zondag 28 December om 8 uur komt het befaamde radio ensemble .Jan Corduwener een avond geven in 't Gulden Vlies. Dit is al voldoende om de zaal te doen vollopen, maar bovendien komt Niberco. 700 van de knapste gooche laars uit Amerika, Engeland, China enz., totaal uit 18 landen, konden niet beletten dat een Nederlander de wereldprfjs in Parijs behaalde. De Hollander Niberco behaalde de titel. Deze grootste goochelaar ter wereld kunt u 'dan bewonderen in het variëté-programma op Zondag 28 Deeember in het Gulden Vlies. UITSPRAKEN TRIBUNAAL Dirk Haremaker, Beemster, intern, gelijk aan de in det. doorgebrachte tijd. Ontz. uit de rechten. Verb.- verklaring van f 3000. Bartholqmeus Hoogland, Oud karspel, 1 jaar voorw. Ontzetting uit de rechten. Wijlen Maartje Leegwater, Alk maar, beschuldiging vervallen ver klaard. GESLAAGD ALKMAAR. Bij de te Utrecht gehouden examens slaagde Cum laude voor het Diploma Leraar Uit gebreide Warenkennis, onze stadge noot J. Haijtema. SCHAAKNIEUWS Het 2de tiental van D.O.S. heeft Vrijdagavond j.l. de strijd moeten aanbinden tegen Schaakmat II uit Den Helder, een der gegadigden voor de bovenste plaats in deze afdeling en naar veler mening zou D.O.S. een behoorlijke nederlaag te slikken krijgen. Maar D.O.S. zette alles op alles en wist na een span nende wedstrijd met 5 tegen 4 pun ten de leiding te nemen, met een afgebroken partij, die minstens op remise zal uitlopen. D.O.S. II kan er dan ook wel zeker van zijn deze wedstrijd te hebben gewonnen. De uitslag is als volgt; W. Speels—J. Geurz P. Obdam—W. Peeters L. GodijnH. de Jeu P. AppelM. Kglcjpr J. NymanJ. Wentel G. BayemaB. Mulder P. WillemsA. Gens W. WoutersK. Sengers P. v. HovenJ. Molenaar J. v. WezopP. Jellema 1—0 0—1 onbeal. 1—0 1—0 0—1 1—0 0—1 1—0 0—1 5—4 GEVONDEN VOORWERPEN 1. Gedeponeerd aan het Bureau v. Politie te Alkmaar en aldaar te be vragen op Maandag, Woensdgg en Vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur; Wollen sakken; Yale-sleutel; paar kinderwanten; diverse portemon- naies; leren kinderklompsokken; glacé handschoen; zilveren manchet knoop; weekabonnem. N.S.; zilve ren broche; glacé herenhandschoen; zilveren asmband; want; bonkaar ten; broche; dameshoed; paar wan ten; handtas; hriüne ceintuur; want rozenkrans; yollen, ceintuur; regen jas; schroevendraaiertje; herensok; kinderauto'tje; katechismusboekje; CINEMA: „Bijen krijgen angels",, ,18 jaar. VICTORIA: „De bronzen godin", 18 jaar. HARMONIE: „Neem mijn A. B. T.: „De deur met de 7 sloten" 18 jaar. leven", 18 jaar. APOTHEKEN: Dr. H. Har tong van Ark, Langestraat 1. rol kastpapier; bos sleutels; zwarte rozenkrans in étui; dameshand- schoen;glacé handschoen. 2. Als gevonden aan het Bureau van Politie aangegeven, alwaar op bovengenoemde tijden het adres van de vinder is te bekomen: Rechter motorhandschoen; baoche met steentje; wollen motorkapje; zilveren vulpotlood; groene cein tuur; dapiesportemonnaies (diver se); gouden broche; zakmes met zilveren heft; bruine muts met speld; rode want; bril met licht montuur; strung kraaltjes; paar kinderwanten leren actetas; glacé handschoen; gummi bal; duimstok; mantelpak; klopboor; enveloppe m. inhoud; ro zenkrans in étui; houten pijp; dpos- je; met glpeilampjes; vulpen; rozen krans broche; gouden ketting; cape plastic hoofddoek; vulpen; wantje, bfauw; verzilverde broche; rijwiel- pedaal; zilveren broche; breipennen met katoen; sigarettenkoker met si garetten; lederen riem; portemon- naie met inhoud; sleutelketting; paar grijze sqjtken; rozenkrans; wieldop van Ford; leren handschoe nen; padvindersriem; ring met fluit en sleutel; witte want; paar leren handschoenen; koperen armbandje; portemonnaietje; dameswant; por- temonnaie, diverse; gouden verlo vingsring; étui met tekenbehoefte; autoped; Indische shawl; achterlicht auto; 2 bonkaarten; kinder punt muts. BURGELIJKE STAND Geboren; M. z. v. A. Smit en C. de Rooij; A. P. d. v. L. H. de Leeuw en G. Kroger; M. T. M. z. v. A. B. Buter en M. E. Lichtenhahn. Overleden: J. Koopman oud 73 j. wed. van C. Kapteijn; P. Tjan der Veer oud 74 j., gehuwd met L. de Wreede; W. Moesman, oud 61 jaar, weduwnaar van P. L. van Wan- rooij. WAARSCHUWING Bij de politie komen talloze klachten bjpnen tegen een zekere C. H. D. Vermeulen, van Woustraat 1841 Amsterdam, die onder de naam van photobureau C. Vermeulen op verschillende plaatsen van ons land optreedt als straatphotograaf. Na vooruitbetaling ontvangt men een kwitantie met de mededeling, dat de foto's zeker binnen 14 dagen zul len volgen. Vermeulen houdt die be loften echter niet, en de aan zijn adres gezonden klachten worden niet beantwoord. De leden van de Gemeenteraad van Koedijk kwamen Maandagmid dag niet alleeh voor het laatst van dit jaar, maar ook voor het laatst onder voorzitterschap van Burge meester Pesman in vergadering bij een. Na de opening door de voorzitter en de voorlezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, deed de voorzitter de mededeling, dat op verzoek van de Ged. Staten Hoor de aanleg van een nieuwe klinkerweg niet f 8000.maar f 10.000.beschikbaar werd gesteld. Daardoor komen enkele verande ringen en verbeteringen; de grote zuinigheid der gemeente Koedijk was, dus te erg, aldus concludeerde Blauwboer. Hierna werd de begro ting over 1948 goedgekeurd. De ge wone dienst beloopt èn wat inkom- sten en uitgaven betreft, f 142.852,26 terwijl de Kapitaaldienst over 1948 f 46.221.07 bedraagt. De noodlijdendheid der gemeente Koedijk néémt dus een gunstige wending aan.. Afscheid van Burgemeester Pesman Hierna ging de Raad over tot het afscheid nemen van Burgemeester Pesman, die, zoals we reeds ver meldden, benoemd is tot burgemees ter in De Beemster. Wethouder Riekwel voerde het eerst het woord. In, een kleine toe spraak dankte hij de heengaande burgemeester voor de prettige sa menwerking en voor het cordate beleid. Steeds op de bres voor de belangen van deze kleine gemeente, heeft hij daar een vriendenkring verworven, die hem niet licht ver geten zal. Wethouder Brommer en de andere raadsleden huldigden dan het vele en goede werk en wensten de nieuwbenoemde veel succes en werklust toe in zijn nieuwe ge meente. De Secretaris der gemeente, de heer Sloof, bood hierna namens het personeel der gemeente een fraai cadeau aan, namelijk een tweetal foto's van het kerkje van Koedijk, dat enkele maanden geleden is ge sloopt en waarvoor de burgemees ter met hart en ziel heeft gestreden om het te behouden voor de ge meente. Onder de talrijke aanwezigen, die afscheid kwamen nemen en die kor ter of langer een woord van dank en waardering spraken, merkten we o.a. op Burgemeester Bakker uit Oudorp (namens de Kring van Bur gemeesters), de heer Nijhuis, na mens het Middenstandsborgstellings- fonds voor het Noordhollands Noor derkwartier, het personeel van de scholen, de Commandant van de Brandweer en het plaatselijk hoofd van de politie. „En toch, die eerste akker was hem lief." In enkele welgemeende woorden dankte de heengaande burgemeester LANGEDIJK. In de Maandag middag onder voorzitterschap van burgemeester Schelhaas gehouden gemeenteraadsvergadering, besloot men, medewerking te verlenen aan de gemeenten Koedijk en Sint Pan- cras t.a.v. de plannen betreffende de aanleg van een weg Koedijk— Ci rlt-PflDPrfl'! De bouw van de nieuwe brug aan de Langebalk zal nog wel even op zich laten wachten, berichtte de hoofdingenieur-directeur van de prov. waterstaat in antwoord op een door het gemeentebestuur ge stelde vraag. Met het banne-bestuur te Zuid- Scharwoude zullen besprekingen worden gevoerd over de verbete ring van de Krommebrug aldaar, aangezien ook de hele onderbouw zal moeten worden gerepareerd. De raad verleende financiële me dewerking voor de verbetering van DOOH DE STERK GESTEGEN PRIJZEN van materialen en de hogere lonen, die bij de uitvoering van verschillende werken moeten worden betaald, kan het heffingspercentage voor de omslag, bepaald op 2,5, niet worden gehandhaafd. Aldus was de mening van het Dagelijks Bestuur van het Hoogheemraadschap en in de algemene vergadering, gnder voorzitterschap van Dijk graaf R. F. Kamp, is daarom besloten dit heffingspercentage te verhogen met 20 procent. Het wordt dus voor 1948 bepaald op ,3, hetwelk een vermeerdering van f 100.000.zal opleveren. Slechts één afgevaardigde ageerde teg^n deze verhoging, omdqj volgens zijn mening op andere posten zou kunnen worden be zuinigd en zodoende deze verhoging achterwege blijven. Voorts werden salarisverhogingen van Hoogheemraden en bevorde ringsvoordrachten goedgekeurd en aangenomen, terwijl in ver band met eervol ontslag van Ir. P. Tj. Poppes werd benoemd ir. J. Hooijkaas, ingenieur van de provinciale waterstaat van Overijssel. wijziging salarispositie van het personeej- Het ging hier om de in- deljpg in rang en positie van de ambtenaren. Aan de Secretarie zijn momenteel werkzaam 14 ambtenaren, aan het kantoor van de penningmeester 3 ambtenaren en bij de Technische Diénst 19 ambtenaren, hieronder vallen ook de ambtenaren in de buitendistricten. Begroting 1948. Na enige ophelderingen werd de begroting over 1948 goedgekeurd met de volgende posten: Gewone dienst f 1.922.300.voor ontvangsten en uitgaven, buitenge wone dienst f 601.070. Over de verhoging der heffings- perce.ntages met 20 pet. is reeds ge schreven. In 1921 werd begonnen met een heffingspercentage van 7,8, in 1926 was dit 7,35, terwijl dit ge tal in 1940 was gedaald tot 1.74. Na de oorlog bleek het noodzakelijk de percentages voor de omslagen te verhogen tot 2.3, waarna dit voor 1948 (of, indien nodig langer) in deze vergadering werd vastgesteld op 3. In het voorwoord op de begro ting werd tevens vermeld, dat het er „met de uitkeringen voor de wegen tot en met 1949 niet som ber uitziet". De uitkering oveib 1947 immers was reeds op het peil gekomen van die van 1939. In 1947 werd een nieuwe slijt laag aangebracht over een lengte Een aantal kleine voordellen gin gen allereerst onder de hamer door met betrekking tot aan- of verkoop van grond. „Het Noordhollands Landschap" kreeg de beschikking over een gedeelte van de z.g. klei- put te Schellinkhout en het Harzer- gat te Schoorl. Deze vereniging wil^ verschillendewielen in eigendom' verwerven in verband met het land- schapsschoon. Enige bijkomende be palingen over onderhoud e.d. wor den eveneens aangenomen. In verband met een nieuw te bouwen brug over het Noord-Hol lands Kanaal werd enige grond aan het Rijk verkocht, gelegen in de gemeente Oudorp, voor het maken van opritten. Aan de Slootgaardpolder werd een gedeelte van de Zandweg, gemeente Qjide-Niedorp. verkocht, terwijl aan de heer Th. Grent te Onderdijk enige percelen van de Westfriese biiyiendijk onder Wervershoof in erfoacht werd afgestaan. Van de polder Wierlngerw^ard werd overgenomen hef onderhoud van een gedeelte van de Molenweg te Wieringerwaard, terwijl van de banne Valkoog het onderhoud werd overgenomen van een weggedeelte met brug onder Groenveld. De kos ten van verbetering worden ge raamd op f 6.700. Onder het hoofd salarissen wer den aangenomen de voorstellen om 1 pet. gratificatie toe te staan en de van 196 K.M. en een oppervlakte van 780.000 M2, waarvoor beno digd was: 1.410.000 kg teer en vloeibitum, alsmede 13.270 ton af dekmateriaal. Tot een lengte van 21 K.M. werden nieuwe wegen aangelegd. Voor 1948 is voorts een post uit getrokken van f 20.000.om de in de bezetting afgebroken 3 werk plaatsen te Petten wederom op te bouwen, waarvoor over 1947 reeds een som van f 24.000.— nodig was tot aankoop van materialen e.d. Naast de goedkeuring der begro ting werd vooijs nog een concept besluit aangenomen tot het aangpan van een kasgeldlening tot f 600.000. De post salarissen had enige uit leg nocjjg, alvorens tot goedkeuring werd overgegaan. Het salaris der Hoogheemraden stond op f 1200.—, terwijl was voor- ggsteld dit weer te brengen op f 1500.zoals dit oorspronkelijk was. Verschillende afgevaardigden wa ren van mening, dat f 1200.moest worden gehandhaafd, deels omdat met de nieuwe indijkingen de ver antwoording minder geworden was, dgpls omdat een verhoging voor Hoogheemraden njet nodig scheen. Met 10 tegen 9 stemmen werd tenslotte de verhoging tot f 1500. aangenomen. Zo ook het voorstel de presentiegelden van hoofdinge landen en plaatsvervangers te ver hogen, welk voorstel met 11 tegen 8 stem^ipn werd goedgekeurd. De voorgestelde jaarwedde-wijzi- glngen ambtenaren behoefde in zo verre uitleg, dat dit een kwestie is van bevordering wegens anciënni teit. Het gevolg hiervan is, dat enige ambtenaren in een hogere functie zullen worden geplaatst en de daaraan verbonden salaris-uit kering gaan genieten. De heer Wagenaar wenste echter aan te merken, dat hij tegenstemde in deze voorgestelde veranderingen. Al met al werd' voor 1948 aan sa larissen ong. f 150.000.— geraamd. Tenslotte werd aan Ir. P. Tj. Pop pens met ingang van 10 Febr. 1948 eervol ontslag verleend in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, terwijl in diens plaats werd benoemd Ir, J. Hgoy- kaas, ingenieur van de Prov. Wa terstaat van Overijsel, die op een nader te bepalen tijdstip in dienst zal treden. In de Commissie onderzoek reke ning 1947 werden benoemd de heren Kronenburg, Dijksen, Ham en Wa genaar. drie woningen van de heer J. Th. Valkonet te Oudkarspel. Vastgesteld werden regelen be treffende de uitvoering van de Woonruimtewet 1947. In njoeihlke gevallen zullen B. en W. het advies van de commissie voor advies in winnen deelde de voorzitter m ant woord op een vraag mede. Aan de woningbouwvereniging Langedijk werd een voorschot van ir.170.verleend voor het restau reren en schilderen van 24 wonin gen te Noord-Scharwoude tn 18 te Broek op Langedijk. Bovendien f 27.450— voor het bouwen van 34 nieuwe schuurtjes bij de woningen te Noord-Scharwoude. De wenselijkheid dat zoveel mo gelijk woningen gebouwd worden, werd nog weer eens onderstreept. Dit heeft de volle aandacht van B. en W. Voor het onderwijs in lichame lijke oefeningen aan de leerlingen van de O.L.School te Broek op Lan- gendijk werd een lokaal gehuurd van de heer J. Weder, terwijl ge bruik gemaakt mag worden van de toestellen van de Gymn.ver. „Her cules en Hygiea" tegen vergoeding van 25.— per jaar. De kosten van het openbaar on derwijs in het jaar 1945 werden vastgesteld voqr het gewoon l.o. en het voortgezet 'l.o. op 14.07, voor het u.l.o. op 33.78 per leerling. Aan de bijzondere scholen werden de op basis van deze bedragen vast gestelde- vergoedingen voor 1946 toegekend. Met -de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten werd een rekening- courantovereenkomst aangegaan tot een bedrag van ten hoogste 94000 en aam de gemeenschappelijke gas fabriek werd een kasgeldlening" tot ten hoogste 100.000.— verstrekt. De in deze vergadering aangebo den gemeentebegroting 1948 zal voor zij In openbare zitting behandeld wordt, in de afdelingen worden be zien. De heer N. Groot te Noord- Scharwoude werd met alg. stemmen als opperman-straatmaker in vaste dienst aangesteld. Op verzoek van de algemene bond van ambtenaren afd. Lange dijk werd het aantal vacantiedagen van de gemeentewerklieden van 9 op 12 gebracht. Aan de raSd van ministers zal een adres worden gezonden, waarin een met redenen omkleed verzoek wordt gedaan, de classificatie der Semeenten op te heffen. Ook aan e Vereniging van Nederlandse Ge meenten zal een verhoek worden gericht, er bij de regering op aan te dringen, aan de classificatie een einde te maken, opdat het platte land niet achtergesteld worde bij de steden. Van de heer G. Bos werd een strook grond aangekocht ter breed te van 1 M. om de vaart voor zijn woning te verbreden. In de kosten hiervan zal 400.door de banne Noord-Scharwoude worden bijge dragen, zodat nog 850.voor re kening der gemeente blijft. De grond kost 1.Aan de straat zijde zal ook een schoeiing worden aangebracht. Kosten geraamd op 3000.Het achteruitplaatsen van het bruggehoofd zal nader worden bekeken. In anUvoord op enige vragen van raadsleden antwoordden B. en W. o. m„ dat het baggerweijk bij de gas fabriek voor rekening van het gas bedrijf is gesqhied, behalve aan de voorzijde. De heer Bruijn meende, dat dit ook door het bedrijf betaald moest worden, omdat het door eigen schuld ondiep is geworden, Aan de heer K. yan Dijk werd medege deeld, dgt aan het P.E.N. is ver zocht de lantaarns op de z.g. eilan den zoveel mogelijk op het nachtnet aan te sluiten. de talrijke sprekers en verder al len met wie hij deze acht jaren zegenrijk had mogen samenwerken voor het heil der gemeente Koedijk. Burgemeester Pesman zegde, dat hij steeds met liefde zal terugdenken aan Koedijk, „waar hij, als een jonge tuinder, het eerst begon met gaaien en werken op de akkers des levens". „Maar groter geworden verlangen we groter werk en toch", aldus de dankende burgemeester in zijn kernachtige toespraak, toch „die eerste akker was de jonge, begin nende boer, steeds lief." Met een warme groet aan alle in woners der gemeente Koedijk, met de beste wensen'voor de toekomst, besloot de burgemeester zijn laatste vergadering in deze gemeente. Hierna maakten talrijke inwoners der gemeente gebruik van de gebo den gelegenheid om de burgemees ter, en zijn echtgenote nog even per soonlijk te danken en afscheid te nemen. DOKTERSDIENST KERSTMIS '47 Rayon West-Friesland (West) Met de Kerstdagen hebben de onderstaande artsen dienst. Dr Boeckhorst te Wognum, tele foon 3414; Dr Pool te Hoogwoud, telefoon Spanbroek 297 (K2263); Dr De Vries te Benningbroek, te lefoon 251 (K2299). WIERINGERMEER Misschien "wekt het opschrift grote verwach tingen. Dit mag echter niet. Want de schrijfster is een eenvoudige vrouw. En zij heeft niets anders gedaan dan op eenvoudige wijze te Hertellen van de belevenissen van haar gezin en nog enkele andere families op de noodlottige 17de April 1945. Zij belandt op de Terp en 'in dagboekvorm 'geeft zij weer wat daar zoal beleefd is tot aan 7de Mei toe, het vertrek van de Terp. Foto's en tekeningen verhogen npg de waarde van dit boekje en zullen het zeker voor ons, Wierin- germeerders, tot een rijk bezit maken. Als titel is zeer juist ge kozen „De Terp als reddingsboei"/ En nu nog wptWanneer we al de misère weer eens lezen en onze ejgen ellende van toen na gaan, komt er een groot gevoel van verontwaardiging in ons op tegen de plegers van de laffe daad, maar nog sterker tegen die Nederlanders, die met voorbijzien van al 't gbede, dat hier in de oorlog is gebeurd, onze goede naam door het slijk halen. Zo ook een zekere heer P. A. Donker, die, zoals de „Flevobode" meldt, een boekje in 'het Engels heeft geschreven over de winter 1944-45, waar letterlijk in staat (met pijl naar de Wieringermeer)„In the Northern part of North-Holland food was exchanged for gold" en verder: „The farmers in the Wieringermeer only exchange for gold and my weddingring has al ready been panned...." Maar met geen woord wordt mel ding gemaakt van de duizenden tonnen voedsel, die illegaal uit de Meer verdwenen voor de hongeren de bevolking (o.l.v. Z.E. Minister Mansholt), van de honderden on derduikers hier, die ik weet niet hoeveel voedsel hebben verzonden, van de niet te tellen kinderen, die hier onderdak hebben genoten en die hun leven aan onze ménsen hebben te danken, en laat de dui zenden trekkers, die eten hebben gekregen, eens spreken! Willen wij al onze mensen schoonprgten? He laas, dat kunnen wij niet. Ook on der ons ^ijn er zwarte boeren en arbeiders geweest. Maar hier meer dan elders? U schijnt het te weten, want u geeft een ooggetuigeverslag, zoals u beweert. Doch weet wel, dat wij e*n dergelijke lasterlijke aantijging niet nemen. Burgemees ter Loggers is van deze affaire op de hoogte gesteld en heeft reeds een schrijven tot schrijver en uit gever gericht, met het verzoek de beledigende passages te schrappen en tevens om hem de namen te doen toekomen van de aldus handelende boeren. Zeer terecht merkt de bur gemeester hierbij op: „Dit zal niet moeilijk zijn, daar het boekje blij kens de aankondiging op het titel blad een ooggetuigeverslag is". Wanneer de heer Donker meent op deze wijze zijn land te kunnen dienen, vergist hij zich zeer! Het was beter als hij in plaats van te schrijven eens ging lezen in het boekske, dat ik in het begin noemde en dan eens ging kijken onder welke omstandigheden onze mensen hier nu weer werken, om ons land (ook het land van de heer Donker) weer uit de moeilijkheden te hel pen. HUGO BOYS I—KOLP. BOYS I 2—2 HEERHUGOWAARD. Kolping Boys had het eerst voordeel van de wind. Direct zette K. een hevig of fensief in, maar H.B. hielden kranig stand. Na ong. 35 min. spelen wisten de K.-Boys het eerste doelpunt te scoren. Maar het weer werd maar steeds slechter, zodat de scheids rechter 4 min. vóór de rust besloot het spel te staken. Gedurende de bui hield men rust. Na de rust werden eerst de 4 min. gespeeld en ook nu wisten de K.-Boya nog een doelpunt te maken door een foutje van de rechtsback van de H.B. In de tweede helft van de wed strijd had Hugo Boys voor de wind en nu namen zij ook de leiding op zich. Na ongev. een kwartier spelen wisten de H.B. hun eerste doelpunt te maken. Nu kregen ze weer moed en er werd dan ook flink gespeeld. Tienminuten voor 't eind wist de voorhoede van de H.B. zelfs een 2e goal te maken. Het einde kwam dan ook met een 2—2 gelijk spel. Wij mogen niet vergeten te ver melden dat de scheidsrechter de wedstrijd goed geleid heeft. MEERVOGEL8—WESTZAAN Het blijkt dat M. met een gewij zigd elftal uitkomt in verband met zieke spelers. Westzaan heeft voor de wind en zet direct een hevig offensief in, ze komen echter niet verder dan de M.-verdediging. Ook M. probeert het en we denken dat M. de leiding zal nemen, het ylie- gende schot van de midvoor gaat rakelings naast. Het spel golft op en rieer met W. het meest in de aanval. De verdedigingen blijven echter de baas. Na de thee zit M. al direct voor het W.-doel en de W.-keeper moet steeds handelend optreden, wat hem echter goed afgaat. Toch moet hij zwichten voor" een mooie om haal van Putter, die een eminente wedstrijd speelt 10. ML neemt nu het spel geheel in handen en vergroot hun voorsprong door mooie doelpunten van Zoon en Krom 3—0. Kort voor het einde ontglipt Putter nog eens de W.- verdediging en maakt er 40 van waarmede het einde komt. Bureaucratie is 'n lelijk ding. Het is een systeem, dat welis waar door mensen onderhouden wordt, maar waarvan ik de mensen, niet altijd de schuld wil geven. Die mensen zijn ambte naren. Zij zijn dikwijls de slachtoffers van het systeem van een mentaliteit, die nu een maal aan de onvolmaakte we reld schijnt vast te zitten. Als ik tegen de bureaucratie opponeer, dan doe ik dat, zoals ik dat zou doen tegen hebzucht, tegen drankzucht, tegen geldverspil ling en tal van andere maat schappelijke kwalen en euve len. De Bureaucratie dus, en niet de ministers of de ambte naren hebben ons een lelijke kool gestoofd voor de Kerstmis. Wekenlang hebben we vier ons vlees gehad met nog een extra bon en nu we hoopten, met Kerstmis een lekker hapje op tafel te kunnen krijgen, komt er plots maar drie ons op de bon en géén extra-bon. Dat is de schuld van de bureaucratie, die alleen maar letters en voor schriften kent en geen psycho logie. Zei u iets? Er komen ook bonnen voor maaltijden in de restaurants e.d. Maarna Kerstmis en Nieuwjaar. Als ik demagoog was, dat betekent volksmis leider dan zou ik zeggen, de man-met-het-geld kan lekker eten m zijn club en restaurant en Jan-met-de-pet grijpt er naast. Hij krijgt ook geen koek of biscuit, tenzij bij de gratie van de winkelj^r. Zei u iets Geen demagogie dus, maar toch is het ook weer zo' wie het Kerstfeest in het gezin viert, moet 't doen met mondjesmaat, wie de „vreugde" van het feest buitenshuis zoekt, behoeft zich in zijn gastronomische geneug ten niet te bekrimpen. En toch blijven wij strijden voor een goede gezinspolitiek, o,a. tegen de bureaucratie! len Een originele gedchte gaat de Aalmoezenier van de Verkennersin Oegstgeest op Kerstavond uitvoe- rep. Op verschillende plaatsen in het dorp en ook in Leiden zullen de jongens op een moderne wijze, ni. gezeten op een auto, de Kerst boodschap brengen, hetgeen zij zul len doen door het zingen van en kele Kerstliederen. EEN FANCY-FAIR IN JANUARI? URSEM. Door de gezamenlijke R.K. noodlijdende verenigingen in Ursem is het plan opgevat om een Fancy-fair te organiseren ten bate van hun kassen. De plannen hiervoor zijn reeds ver gevorderd. Het plan is deze Fancy-fair te houden op 23, 24 en 25 Januari 1948 in café Oudejans. "De leiding be rust bij de heren P. Peereboom, G. A. Hoogewerf en P. Bakker. De medewerkenden worden geko zen uit leden van de belangheb bende verenigingen. LEO XIH GEEFT UITVOERINGEN PURMEREND. De r.k. toneel vereniging „Leo XIII" geeft op Maandag 29 en Dinsdag 30 Dec. a.s. openbare uitvoeringen van het be kende toneelspef van Felix Timmer mans naar de befaamde kerstlageq- de „En waar de Ster bleef stille staan". Zondag daaraan voorafgaande wordt de uitvoering gegeven voor de kath. vrouwenbeweging. N.K.J.B. DE RIJP DE RIJP Dezer dagen verga derde de N.K.J.B. in café Blokdijk, waar speciaal aandacht werd besteed aan onze jongens in Indië. Pater Veldhuijzen wees vooral op het nut van een godsdienstige ontwikkeling, in het bijzonder voor hen, die in de toekomst naar Indië zullen moéten vertrekken. Hierna sprak de heer Joh. de Jong over doel en streven van onze jon gens in Indië, maar vooral ook over hun moeilijkheden en wat zij van ons verwachten en waarop zij recht hebben. Stelde in dit verband voor, om naast het werk van Thuisfront e.a. ieder afzonderlijk een daad te stellen, door op zich te nemen op gezette tijden, volgens een gezamen lijk opgezet plan, aan al de daar vertoevende Rijpers en Grafters een brief te zenden. Besloten werd hieraan de volle medewerking te verlenen. Aan ons werd het verzoek gedaan, aan alle ouders een verzoek te richten zo spoedig mogelijk de adressen van de jongens op te geven aan de he ren P. Poel Jr., Zuideinde 328, De Rijp en Joh. de Jong, p.a. E. Boots, Westeinde 11, De Rijp. Wij geloyen wel, dat hieraan geen woord toe gevoegd behoeft te worden. De voorzitter dankte hierna allen, vooral de sprekers en hoopte, dat het gestelde doel ten volle zal mogen worden bereikt. D.RJE.O.-NIEÜWS DE RIJP. DREO I had een vrije dag en de wedstrijd DREO 3—IW 6 werd afgelast, zodat alleen de wed strijd DREO 2 tegen Oosthuizen I overbleef. Het veld was slecht bèspeelbaar en regen en wind zorgden voor de rest. D. trapt af met de wind in de rug en heeft spoedig succes, doch posthuizen laat het hierbij niet zit ten en weet de achterstand om te zetten in een 21 voorsprong. Na de rust is het mooie er spoedig af vanwege het bijna onbespeelbaar geworden terrein. DREO weet nog enkele goede aanvallen op te zetten maar deze brengen weinig resultaat. Uit een corner weet O. nog een goal te maken. Hierna volgt 'n goed opge zette aanval van D., welke werd afgeslagen. Uit een ver goed gericht schot weet O. hierna nogmaals te doelpunten 4—1. DREO ziet nog kans door haar linksbuiten een tegenpunt te scoren, zodat deze in de beste verstandhouding gespeelde wedstrijd met 4—2 voor O. eindigde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2