(jSarg Gemeenteraad Nieuwe Niedorp PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag Tl December 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Kapitein, van Amstel krijgt de medaille UIT OUDE TIJDEN Politioneel Kerstrapport K.A.B.-Hoekje RAADSVERGADERING ST. PANCRAS Raad der gemeente Schoorl KERST-ORATORIUM Jos Vranken Gemeenteraad Graft Het afscheid van de secretaris VOOR HET TRIBUNAAL Langend ijker Groentencentrale Kaas- en BotercontroU- station Schoencrême Wrijfwas Poefsextract Beter dan ooif Martkberichten Geert anti-papisme Er was Dinsdagmiddag een korte plechtigheid in de Kondenhornka- zerne te Haarlem, waar aan de ka pitein J. P. van Amstel, woonachtig te Bergen, de door Koning Willem II in 1848 ingestelde medaille voor langdurige dienst werd verleend. Onder een vrolijke mars van het zo juist opgerichte stafmuziekcorps van X-10 R.I. inspecteerden de Lt- kolonel Lenderink en de kapitein Van Amstel, vergezeld van de maj.- hoofdinstructeur Groenewegen en de chef van de carrier-afdeling, de le luitenant Mensink het op de bin nenplaats aangetreden bataljon. Onder de vlaggemast spelde de bataljonscommandant de kapitein Van Amstel, die 't commando voert over de 2e compagnie, de medaille op de borst. De Lt-kolonel Lenderink compli menteerde hier voor het front van de troep de nieuw-gedecoreerde, die zich in de korte tijd, dat hij bij deze compagnie is ingedeeld de kapt. Van Amstel voerde voordien het commando over een detachement Gezagstroepen te Alkmaar aller achting en sympathie heeft ver worven. Tevens maakte hij nu het ba taljon voor het laatst in dit jaar stond aangetreden van de gele genheid gebruik de manschappen zijn erkentelijkheid te betuigen over 't geen in 't afgelopen jaar gepres teerd is. „Als bataljonscommandant" zo zei de overste, „kan ik jullie ver zekeren, dat ik je nu aanzie als vol waardige soldaten" Tot besluit van deze plechtigheid defileerde het bataljon voorbij de commandant en de kapitein Van Amstel. DE NUTSSPAARBANK IN 1947 Bij de Nutsspaarbank te Alkmaar werd in 1947 aan spaargelden ont vangen f 3.280.922.72 (vorig jaar f 3.909.348.35) en terugbetaald f 3.320.830.54 (v. j. f 4.538.355.84), zodat minder werd ingelegd dan terugbetaald f 39.907.82 (vorig jaar f 629.007.49). Voorts werd over 1947 aan rente op de spaarrekeningen bijgeschreven totaal f 201.137.75 (v.j. f 201.624.87). Het spaarderskapitaal, bij de aan vang van 1947 groot f 10.235.063.33, bedroeg aan het einde van het jaar f 10.396.293.63, waaronder f 51.860.05 verschuldigd aan op school sparen de kinderen. In 1947 bedroeg het aantal posten van inleg 32.234 (v.j. 27.675), dat van terugbetaling 21.402 (v.j. 24.568). In 1947 werden uitgereikt 2395 nieuwe boekjes (v.j. 3490), waar onder 498 aan schoolspaarders (v.j. 875), terwijl 1249 boekjes (v.j. 1223) werden ingetrokken. Bij de aanvang van 1947 bedroeg het aantal in omloop zijnde boekjes 24.455. Dit aantal vermeerderde in 1947 met 1146 tot 25.601, waaronder 3098 van op school sparende kin deren. Het gemiddeld tegoed per spaar der (de schoolspaarders buiten be schouwing gelaten) bedraagt thans f 459.69 (v.j. f 473.67). Het aantal spaarbusjes in omloop is thans 3663 (v.j. 3731). Het aantal ledigingen bedroeg 4096 (v.j. 3286), waarbij bleek, dat in de busjes ge spaard was f 59.426.33 (vorig jaar f 42.171.38). GEDANSTE SPROOKJES Hedenmiddag in de Stadsschouw burg te Amsterdam en Dinsdagmid dag half 3 in „Het Gulden Vlies" 'worden er twee middagen voor de jeugd georganiseerd. Het Scapino- ballet geeft dan zijn „Gedanste Sprookjes" voor de jeugd. Opge voerd worden „De Nieuwe Kleren van de Keizer" en „Roversballet" Deze balletten muntten uit door dro merige bekoorlijkheid en spranke lende geest. Volgens de pers een balletvoor stelling die bij jong en oud bewon dering oogst. Een zeer bijzondere middag belooft dit, voor klein en. groot. VOOR DE POLITIERECHTER Jan W. uit St. Pancras had een aantal rijwielbanden zonder bon in ontvangst genomen. De Officier eiste f 75.of 40 dagen. Uitspraak over 8 dagen. Maria S. uit Alkmaar verkocht haar bonkaarten, omdat zo zo'n slecht inkomen had Reeds eerder was zij- voor een dergelijk feit tot een maand voorwaardelijk veroor deeld. Nu eiste de Officier f 20. of 12 dagen en een maand voorw. met een proeftijd van 2 jaar. Uit spraak conform. De pensionhoudster Sophia van V. had de bonnen van de vorige verdachte gekocht. Dit rekende de politierechter haar zwaar aan De uitspraak luidde f 150,of 6 weken. Ook Hendrik S„ eveneens uit Alk maar, kocht bonnen op. Dit was nu al de zestiende maal, dat verdachte op 't matje stond. Hij kreeg 3 we ken met aftrek en zes mnd. R.W.I. Klaas K. uit Egmond aan Zee had textielpunten gekocht van de melk boer L., ook uit Egmond. K. werd veroordeeld tot f 30.of 12 dagen; L. tot f 50.— of 20 dagen plus 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. BEHEERSINSTITUUT Met ingang van 1 Januari 1948 zal als vertegenwoordiger Alkmaar van het Nederlands beheersinstituut optreden mr O. R. E. Brunner. Tevens wordt bekend gemaakt dat het kantoor voor het publiek ge opend is uitsluitend van Maandag t.m. Vrijdag van 1012 uur. 27 DECEMBER Hjj wilde wel bekennen In 1773 werd nogal wat op schudding verwekt door de zaak van Jacob Abrahamsz te Zuid- Schermer. Deze werd beschuldigd van het vernielen van vee van Albert Renses aldaar. De balluw Mr Willem Winder had de zaak in handen. A. ont kende en werd toen op een plank gezet zoals men dat ook deed bij den gerechte in Alkmaar. Nadat het spelletje begonnen was, be kende A. nog dezelfde dag schul dig te zijn, waarna hij werd. ver oordeeld om te worden opge hangen. Men had echter hulp voor hem gezocht en gevonden bij een Alk- maarse advocaat en door diens bemiddeling werd de zaak in Den Haag gebracht. Deze advocaat, Pieter Pasmoy Molenaar, was ook notaris. Hij bereikte in Den Haag, dat de zaak werd teruggewezen, om op nieuw te worden behandeld door de Hooge Raad. En wij zijn er niet op vooruitge gaan, want 170 jaar later pasten de moffen, evenals mr Willem Winder in 1773, soortgelijke me thoden toe. A. F. C.-NIEUWS. AFC 1 vrije Zondag; AFC 2 Oudesluis 2; AFC 3—St. Victor 2; AFC 4 en 5 en adsp. vrije Zondag; VVZ jun. aAFC jun. a. Totaal dus drie wedstrijden op het eind van het jaar. AFC-ers laat het een goed slot zijn. Laat dan ook niemand onnodig wegblijven, want dat is voor je medeleden ook niet leuk. Het tweede krijgt de return match tegen Oudesluis 2. Ik geloof dat er uit een punt verspeeld werd. Let op, want nu moet de volle buit hier blijven. Het derde zorgt (en dan volledig!) ook voor iets goeds. De junioren wensen wij veel suc ces in Zaandam. Tot Zondag! BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: G. M„ z. van A. van Weert en M. Weyte; J. J., z. v. J. de Vries en A. Bolding; C. J. N., z. van K. Ruiter en G. A. Dekker. Gehuwd; E. H. de Jong en C. J. Uijldert; H. H. C. Zwart en J. C, Pronk. J. P. Wit en G. W. Vriendjes. Overleden: A. M. C. Tuin, oud 3 jaar. ALKMAAR. Woensdag wed een Duitse Dame aangehouden, die op illegale wijze ons land was osn- nengekomen. Nadat ze in een cel van 't politiebureau Weihnacht had gevierd, is ze vandaag op transport gesteld. Aangehouden werd een 19-jarige Alkmaarder, die voorheen werkzaam was bij de N.S. alhier en daar door 't verkeerd uitschrijven van plaats bewijzen verschillende geldbedragen had achterovergedrukt. Momenteel werkt hij in de mijnen en in Geleen, waar hij in pension was, had hij nog 2 koffers gestolen. Vannacht om 1.30 uur was een aantal personen op de Koorstraat aan 't stoelen, waarbij een etalage ruit van de Firma Sidonius de Jong sneuvelde. Een kruideniersbediende liet Woensdag een kist met eieren van zijn fiets vallen op de Metiusgracht. 35 stuks gingen verloren. Des avonds om 11 uur had een aanrijding plaats bij de Bergerbrug; een vrachtwagen ramde een splin ternieuwe luxe auto. Het sierfront, de bumper en 't linkervoorspatbord van de luxe wagen werden losge rukt. Geen persoonlijke ongelukken. Op kamer 12 van 't Politiebureau zijn inlichtingen te bekomen over een handwagen, die 14 dagen gele den als gevonden werd opgegeven en nog steeds niet is afgehaald. Vanaf Vrijdag 2 Jan. '48 wordt het zittingsuur van het Centraal- Advies-Bureau niet meer gehouden in de zaal Waagplein 40, maar op het Districtskantoor, Kennemerpark 15 van 78 uur n.m. Het ligt in de bedoeling van de K.A.V. Dienst om half Januari een kookcursus te beginnen voor de vrouwen, wier mannen lid zijn van de K.A.B. De cursus wordt gegeven door een bekwaam kooklerares in de Huishoudschool aan de Laat op Donderdagavond van 7 uur tot half 10. De gehele cursus bestaat uit 10 lessen, waarvoor een bedrag a 10 gulden verschuldigd is. Benodigdhe den, welke op de bon zijn, moeten worden mee gebracht, terwijl de klaargemaakte spijzen tegen kost prijs mee naar huis mogen worden genomen. Opgave kan geschieden voor 8 Jan. '48 bij onderstaande adressen: Voor de St. Jozef parochie: Mevr. v. Slingerland. Kennemersingel 26; Voor de St. Dominicus par. Mevr. v. d. Berg, Overdiepad 23; Voor de St. Laurentius par. Mevr. Spijker, Druivenlaan 34. Dinsdagavond jl. had voor dit jaar de'Iaatste raadsvergadering van de Gemeenteraad van St. Pancras plaats Als eerste punt stond op de agenda de ingekomen stukken en mededelingen: Hier waren o.m. bij de goedkeu ring van de weder instelling van de kermis; de benoeming van Burg. Breebaart en Pesman, resp. burge meester van Zijpe en Koedijk, tot regenten van het Centraal Zieken huis te Alkmaar en een brief van Ged. Staten, omtrent de verplaat singskosten van de secretarissen en de ontvangers. Dit hield voorname lijk in, dat er dan maximum 10 pet. van hun jaarwedde vergoed werd bij verhuizing. Er was een adres van het bestuur van de Kleuterschool binnengeko men met het verzoek om f 5.ver goeding per kind per jaar. De school telt nu 40 a 60 leerlingen. De raad besloot hiermede accoord te gaan. Ingaande 1 Januari 1947 voor 60 leerlingen. De heer Groen merkte verder nog op, dat er ook enkele kinderen uit de omliggende ge meenten deze school bezochten; hij stelde dan ook voor ook aan deze gemeenten subsidie te vragen. Het voorstel om aan de leden van de Adviescommissie presentiegeld van f 2.— toe te kennen, werd met algemene stemmen goedgekeurd. Als punt vijf stond er op de agenda de vermakelijkheidsbelas ting. Als de gemeente deze belas ting niet heft zal er vanwege de regering een Weeldebelasting ko men, deelde de voorzitter mede. De belasting voor de sport, zang, toneel en al het culturele blijft 20 pet. Voor dansen en operettes wordt het 50 pet. De heer Kloosterboer vroeg wat de belasting is als er b.v. toneel met bal na is. Dhr. de Kraker wil 't dan b.v. op 35 pet. stellen, maar de heer Burger drong er op aan de belas ting zo laag mogelijk te houden, vooral voor <X verenigingen, waar van de meeste nu al in de schuld zitten. Hij zag dan ook gaarne dat er af en toe ontheffing werd verleend. De voorzitter deelde verder nog mede, dat als er op het eind van het jaar blijken mocht dat de gemeente meer belasting ontvangen had dan gemiddeld over de laatste 5 jaren, dit overschot onder de liefdadige verenigingen en het Burgerlijk Armbestuur verdeeld zal worden. De begroting van 1948 sloot vol komen. Het saldo was f 5000. daarvan werd f 3000.in de reserve gestort en f 2000,was voor on voorziene uitgaven. De gemeente staat er op financieel gebied goed voor, maar de voorzit ter merkte op, dat er ook magere jaren kunnen komen. De heer Kloosterboer, rapporteur van de rekening 1946, had alles in orde bevonden. Vervolgens werd de rekening voorlopig vastgesteld. De Commissie van Beheer van Gem. Gasfabriek te Langedijk moet uitgebreid worden. In dit verband werd in plaats van de heer C. Duif Sz„ die periodiek aftrad, de heer P. de Kraker, de oudste wethouder, benoemd. Als plaatsvervanger werd benoemd de heer De Vries, tweede weth. Het laatste punt van de agenda was het benoemen van 2 armvoog den. Benoemd werden hiervoor mr. Volkers en de heer D. Bruin. Aan de heer H. G. Muurling, die niet meer herbenoemd mocht wor den vanwege zijn hoge leeftijd, werd een hartelijk woord van dank ge zegd voor zijn langdurig en belang rijk werk ten behoeve van het Burgerlijk Armbestuur. SCHOORL Maandagmiddag kwam de raad der gemeente Schoorl in voltallige zitting bijeen, onder presidium van de burge meester, Mr. C. A. J. Jochems. Allereerst memoreert de voorzit ter het overlijden van de oud-bur gemeester G. J. Lovink en deelt mede, dat namens de gemeente een krans is gezonden. ~pr. heeft bij de begrafenis de gemeente vertegen woordigd en als zodanig aan het graf gesproken. Staande wordt enige ogenblikken stilte betracht. Medegedeeld werd een schrijven van Ged. Staten, behelzende goed keuring van het Raadsbesluit, waarbij een bedrag van f400 werd gevoteerd voor het maken van een schetsplan voor de nieuwe open bare lagere school te Groet. De voorz. deelt mede, dat aan de ar chitect Zuurbier inmiddels op dracht is gegeven tot het maken van een plan. Schrijven van Ged. Staten, behel zende besluit tot vaststelling van de toelage van de wethouders dezer gemeente op f320.per jaar. Beide stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. In verband met het verzoek om subsidie van het Curatorium van het R.K. Lyceum te Alkmaar, wordt besloten een subsidie te verlenen van f85.per leerling per jaar. Eenzelfde verzoek van de Com missie Buitengemeenten Centraal Ziekenhuis te Alkmaar wordt even eens ingewilligd en bepaald op f1450.per jaar. Het Witte Kruis, dat inplaats van de Classis Alkmaar, thans zelf de wijkverpleging ter hand zal nemen, zal een subsidie worden verleend van f500.in afwijking van het voorstel van B. en W., die f450. voorstelden. Eveneens wordt subsidie verleend aan de stichting „Onze Kleuter school", tot een bedrag van f20.p. leerling per jaar. Een verzoek om subsidie voor de Schoorlse IJsclub en de voetbalvereniging wordt af gewezen op grond van het feit, dat geen nieuwe subsidies mogen wor den toegekend aan niet strikt nood zakelijke instellingen of verenigin gen. Schrijven van W. de Klerk, me- teropnemer bij het gasbedrijf al hier, houdende verzoek tot salaris verhoging in verband met de toe name van het aantal aansluitingen, wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies na overleg met de Commissie van Bijstand. Hierna komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van de verordening tot heffing ener belasting op ver makelijkheden in de gemeente Schoorl, naar aanleiding van de bekende ministeriële circulaire. Er ontspint zich hierover een langduri ge discussie, doch het slot van het lied is, dat men zich, zij het met een bloedend hart, hierbij neerlegt. Alleen de heer C. Duin wil geacht worden te hebben tegengestemd. Een voorstel van B. en W. om ten behoeve van de gewone dienst 1948 te besluiten tot het aangaan van een rekenmg-courant-overeenkomst tot een bedrag van flO.000.met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten, wordt aangenomen. Pro forma, de benoeming is in middels geschied, worden als re genten van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar voorgedragen de heren Mr. D. Breebaart en J. A. Pesman. Achtereenvolgens worden vastge steld de volgende verordeningen: Verordening op de heffing en in vordering van Besmettelijke Ziek- tengelden; Verordening houdende regelen omtrent het in gebruik ne men van woongelegenheid; Veror dening regelende het aantal, de rangen en de bezoldiging van de Ambtenaren ter Secretarie; bene vens een instructie voor die ambte naren. Tot bestuurslid van Maatschappe lijk Hulpbetoon wordt herkozen de heer J. M. Krimp. Goedgekeurd wordt een voorstel van B. en W. tot conversie van een drietal geldleningen. Voorstel van B. en W. tot aan schaffing van een automatische zandstrooier voor de dienst van Ge meentewerken waarvan de kosten fl.075,zullen bedragen. Z. h. st. gaat de Raad hiermee accoord. Voorstel van B. en W.: a) tot vaststelling van een 4e suppletoire begroting voor de dienst 1947 tot nadere regeling van enige credieten; b) tot vaststelling van een drietal suppletoire begrotingen, betrek king hebbende op de dienstjaren 1945, 1946 en 1947, tot administra tieve regeling van de opeenvolgen de jaarwedden-verhogingen van het gemeente-personeel welke in die jaren hebben plaatsgevonden. De Raad heeft hiertegen geen bezwaar. Voorstel van B. en W.: a) te besluiten tot de bouw van een 9-tal woningen in het kader van het Woningbouwplan 1947 on der gebruikmaking van de ter zake bestaande financiële faciliteiten. b) tot aankoop van gronden, voor die bouw benodigd van Mevr. J. C. Veenenbos-Peeck te Haarlem, de heer J. Kossen te Hargen en de N.H. Diaconie en Woningbouwvere niging te Schoorl. De bouwkosten van deze 9 wo ningen zullen een bedrag vorderen van naar raming f113159.De huurprijs zal f5.per week bedra gen. Het bedrag dat jaarlijks voor rekening van de gemeente zal ko men is in totaal f410.61. De Raaa gaat accoord met deze plannen, die nu zo spoedig mogelijk zullen worden ingediend. Na de rondvraag, die niets be langrijks oplevert, wil de voorzitter de Raad dank brengen voor de prettige samenwerking in het afge lopen jaar, dat zeer vruchtbaar is geweest. Dank wordt ook gebracht aan de verschillende commissies, waarin de raadsleden zijn vertegen woordigd. HEILOÓ Bovengenoemd werk werd door de R.K. Gem. Zangvere niging „Nieuw Leven" o.l.v. dirigent Piet Groot, uitgevoerd in de St. Willibrorduskerk. Dit op zichzelf reeds zeldzame feit „een uitvoering in de Katholieke Kerk" was te dan ken aan de speciale toestemming van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huiberts, Bisschop van Haarlem en de Z. E. Heer Pastoor J. v. Muyen. En dit bracht weer de mogelijkheid Vran- ken's Kerst-Oratorium te kunnen beluisteren in de omgeving waar het werk o.i. thuis hoort. Zowel de tekstschrijver Bern. Verhoeven als de componist hebben zich gelukkig verre van populair gehouden maar op artistieke wijze de kern geraakt, n.l. de spirituele kern van de Evangelie tekst. An ders gezegd, alles kreeg een litur gisch accent, en bleef voornaam van structuur. Dirigent Piet Groot heeft met „Nieuw Leven" van dit oratorium een indrukwekkende en stijlvolle uitvoering gegeven, ondanks de minder gunstige opstelling van het koor, en wat gebrek aan accura tesse bij het Zaans Orkest. De ko ren klonken allen beschaafd en ge nuanceerd en verliepen zonder noemenswaardige vlekjes, wat in tonatie of stemming betrof. Solisti sche medewerking verleenden Ma rie van Uden, Sopraan, en Frans v. d. Ven, bariton. De sopraan zong haar partij zeer intelligent en met groot stijlbegrip, de stem is wat vo lume betreft wat beperkt maar zéér schoon van klank. De Bariton, even eens een zeer mooie stem, en muzi kale voordracht. De Zangver. „Nieuw Leven" heeft met dit artis tiek Kerstconcert weer een groot succes gehad. De belangstelling was enorm, de banken in het kerkge bouw boden geen voldoende zit plaatsen, zodat nog menig stoeltje de paden moest vullen. Hoewel uit de aard van de zaak applaus ach terwege moest blijven, kunnen de uitvoerenden zich er wel van over tuigd houden dat de waardering van de aanwezigen zeer groot was. Het kunstzinnig streven en de in teresse daarvoor gaat in Heiloo de goede richting uit, onze goede ver wachtingen van verleden jaar, zijn niet alleen bevestigd, maar zelfs overtroffen. W. SCHREURS DAMMEN HEILOO. De uitslagen in de 12de ronde van de damcompetitie zijn als volgt: H. VerwerJ. de Geus afgebr. S. de GeusK. Tuinman 02 C. AdrichemC. de Graaf 02 J. Sprenkeling—A. Kroon 20 J. GeuzebroekA. Dekker 1—1 De 13e ronde wordt gespeeld op 8 Januari 1948. Dit, door de feest dagen. Vóór genoemde datum wor den echter alle afgebroken en uit gestelde partijen gespeeld uit vori ge ronden. BURGERLIJKE STAND ZIJPE Geboren: Johannes Al- bertus, zoon van Johannes Mak en Catharina Maria Groot; Alberdine, dochter van Pieter Woudstra en Jannetje Molenaar; Reinardus Mat- theus, zoon van Wilhelmus Johan nes van Wel en Neeltje van der Gulik; Ida Marie, dochter van Jan de Groot en Maria Dieuwertje Eriks; Petrus Jacobus, zoon van Jacobus Tuin en Reinolda Knijns- berg; Annie, dochter van Hendrik Oostindie en Amiechien Visscher; Margaretha Corrièlia, dochter van Cornelis Petrus Burger en Maria Veldman; Marianne, dochter van Teunis Bloothooft en Neeltje Veu- ger; Elly, dochter van Maarten Jim- mink en Jacoba Raven. Ondertrouwd: Bernhard Ernst August Vreijborg, oud 47 jaren, landarbeider, wonende te Weener- moor en Neeltje van der Vlies, oud 26 jaren, zonder beroep, wonende alhier; Dingeman Cornelis van der Veeke, oud 20 jaren, landarbeider, en Maria Johanna van Benten, oud 23 jaren, zonder beroep, beiden wo nende alhier. Gehuwd: Adriaan Doorn en Geer- truida Hendrika Heemskerk; Dinge man Cornelis van der Veeke en Maria Johanna van Benten. Overleden: Johannes Jonker, oud 77 jaren, zonder beroep, weduwnaar van Trijntje Goedhart; Klaas Kooij, cud 22 jaren, landarbeider, zoon van Eduard Kooij en Guurtje Kuiper. HOOGKARSPEL, 24 Dec. 1947. 6800 kg witte kool 10.10—11.90; 4800 kg uien: grof 21.70—22.10. middel baar 21.6021.90, drielingen 17.50 17.80, dubb. uien 13.1014.90; 7500 kg bloemkool I 4456; II 1328' afwijkend 7—31; stek 1.80—17.80. R.K. V.V. KOLPING BOYS. OUDORP. A s. Zondag hebben we twee thuiswedstrijden. Ons eer ste elftal krijgt bezoek van Kaag vogels 1, welke ploeg reeds gedu rende de gehele competitie de bo venste plaats bezet houdt. Enkele weken geleden heeft Kaagvogels voor de eerste maal verloren "van Hugo Boys, dus onverslaanbaar is hun elftal niet. En als we bedenken dat de onzen vorige week met drie invallers tegen Hugo Boys stand hielden, dan is er toch zeker kans op een gelijk spel. We hopen weder op de steun van talrijke suppor ters te mogen rekenen. Vooraf om 12 uur speelt ons tweede elftal tegen VIOS 2. Jongens, jul lie staan nog gevaarlijk dicht bij de onderste plaats, dus zorgt eens voor een verrassing. Dan wil het eerste zeker niet voor jullie onder doen) GESLAAGD BEEMSTER. Bij het examen voor coupeuse te Eindhoven slaag den de dames Tonny Kroneberg te Amsterdam en Gré van Strate te De Rijp. Ze hebben hun opleiding gehad bij mej. A. de Jong, Hobre- derweg. In de laatstgehouden gemeente raad van Graft deelde de voorzitter, burgemeester Dalenberg, o.a. mede, dat speciale aandacht zal worden besteed aan de diverse sloten in Graftdijk, die in een onbehoorlijke toestand verkeren. De mogelijkheid tot het maken van een losplaats op Graft achtte spr. nog niet uitvoer baar vanwege de hoge kosten daar aan verbonden, In het brandweer materiaal, dat versleten is, zal zo mogelijk voorzien worden. Betref fende het plaatsen van nieuwe licht punten op West-Graftdijk is van het P.E.N. nog geen bericht binnen gekomen. De sloot aan de Grafterbaan zal •over een lengte van plm. 100 meter worden uitgediept. Het voorstel van B. en W. be treffende het niet-vaststellen van een verordening, regelende het on geoorloofd schoolverzuim, werd na enige discussie aangenomen. Het verzoek om subsidie van de Handelsavondschool te Purmerend werd ingewilligd; besloten werd De laatste raadsvergadering van dit jaar onder voorzitterschap van Burgemeester Baken ving aan met de behandeling van het voorstel tot het verhogen van de vermakelijk heidsbelasting van 20 op 50%. Voorzitter lichtte toe, dat de be staande mogelijkheden tot het ver- ienen van ontheffing worden ge handhaafd, en daarnaast voor uit voeringen, sportwedstrijden e.d. met culturele of opvoedkundige waarde de belasting 20% blijft. Toen Burgemeester ten overvloe de wees op de stok achter de deur, in de vorm van een verlaagde uit kering uit de gemeentefondsbelas ting werd het voorstel z. h. st. aan genomen. Een honds geval Ten aanzien van het enorm grote aantal honden dat om deze tijd van het jaar soms een ware terreur uit oefent onder de schapen in de wei de, achten B. en W. het gewenst, de hondenbelasting te verhogen en wel voor luxe honden van f6 op f10 en voor waakhonden van 3 op 5 gulden per jaar. Het voorstel werd aangenomen. Na aanvaarding van een vijftal voorstellen van min of meer admi nistratieve aard o.a. betrekking hebbende, op de incorporatie van de toeslagen in vaste ambtenaars salarissen, de invoering van een kinderbijslagregeling en aansluiting bij het middenstandsborgstellings- fonds, werd de begroting voor 1948 aangeboden. Op een totaal bedrag van f102.835.77 is niet minder dan f7917,41 gevoteerd voor onvoorziene uitgaven. Ook de Kapitaalsdienst is ruim sluitend gemaakt. Pro en contra verhuis kosten Ged. Staten vroegen inlichtingen over het standpunt van de raad in- zake het eventueel betalen van een deel der verhuiskosten aan secreta rissen, ontvangers of lagere ambte naren die te Nieuwe Niedorp zou den komen werken. De tegemoetkoming in de ver huiskosten zou hoogstens 10% van de jaarwedde mogen bedragen, de tegemoetkoming in de bijkomende kosten tot hoogstens 5% van het sa laris. De raad kon hieraan zijn goedkeuring hechten, mits de nieu we ambtenaar minstens 2 jaar zou blijven. Afscheid Secretaris v. d. Molen Mr. v. d. Molen, de gemeente-se cretaris, heeft een benoeming te Zwolle aanvaard en zal per 1 Jan. vertrekken. Met een van erkentelijkheid over vloeiende toespraak nam Burgem. Baken officiëel afscheid van deze functionaris, die bijna 10 jaren voor Nieuwe. Niedorp heeft gewerkt. In de moeilijke bezettingsjaren bleef hij op zijn post om het ge meenteschip in de goede koers te houden. Waar het Mr. v. d. Molen's bedoe ling is om te Zwolle zijn vleugels breder uit te slaan, bood Burgem. Baken hem als afscheidsgeschenk het boek „In Breder Vlucht" aan. Zowel de wethouders Gaaijaard en Zwagerman als het raadslid Leegwater getuigden van hun vol doening over de van Mr. van der Molen ondervonden medewerking gedurende de afgelopen 10 jaren. Zij boden hem hun beste wensen aan voor zijn gezin en zijn werk. De hr. v. d. Molen bracht hen met enkele waarderende woorden dank voor het gesprokene. Toen viel het gordijn over één 'jaar raadswerk. Burgem. Baken sloot met wensen voor gelukkige feestdagen en een gezegend 1948. evenals vorig jaar f 15.toe te kennen. Een verzoek om vergoeding van reiskosten voor een leerling van de bijzonder lager onderwjjsschool te Purmerend werd conform voorstel van B. en W. toegekend. De ver goeding bedraagt f 9.per maand. De bij circulaire van de minister van binnenlandse zaken medege deelde verplichting tot het verho gen van het percentage van de ver makelijkheidsbelasting deed veel stof opwaaien. De raad besloot ech ter de tot nog toe geheven bedragen tot 21/2 maal te verhogen. Voor de georganiseerde rattenbe strijding zal f 250 worden uitge trokken, dit ten laste van de dienst 1947. Aan de heer C. A. Jonk werd, naar aanleiding van zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gravenmaker. In deze functie werd aangesteld de heer J. Heertjes te Oost-Graftdijk. Conform voorstel van B. en W. zal een rekening-courant-overeen komst worden aangegaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag van f 8000. Ook zal worden overgegaan, in verband met een verzoek van de planologische dienst, tot het voorbereiden van een uitbreidingsplan. Het bedrag, dat per leerling voor het lager onderwijs zal worden be schikbaar gesteld, zal voor 1946 vastgesteld worden' op f 22.59, Het belangrijkste besluit van deze vergadering was wel de goedkeu ring door de raad van het plan tot het opnieuw bestraten van de straat aan het Noordeinde en gedeelte van Graft, nl. bij de percelen W. Stoop en C. Bakker, met nieuwe klinkers, terwijl de oude stenen gebruikt zul len worden"«voor het opnieuw ver straten van gedeelten in West- Graftdijk, nl. aan het Noordeinde. Ook hiér zullen, evenals dit op Noordeinde en Graft het geval zal zijn, betonnen randen worden aan gebracht, ter voorkoming van ver zakking. Na een verzoek van de heer J. v. Ammers tot verlaging van de aan slag op de hondenbelasting, welk verzoek werd afgewezen, werd over gegaan tot vaststelling van de be groting voor het jaar 1948. Voor de Tweede Kamer van het Tribunaal stond gisteren terecht de 51-jarige landbouwer Corn. J. We zelenburg uit Zuid- en Noord-Scher mer. In 1934 werd hij lid van de NSB, om het communisme te be strijden, zoals hij ter zitting deed voorkomen. In 1941 trad hij toe tot de WA, waar hij enige tijd als „kon stabel" dienst deed. Tenslotte be landde hij in Febr. 1942 bij een SS- wachtbataljon om in het .gijzelaars kamp „Haren" bewakingsdiensten te verrichten. Half 1944 kreeg hij er genoeg van en bedankte hij voor de hele boel. De Eerste Kamer had geadviseerd om besch. een internering op te leggen van 3 jaar en 3 mnd., doch de Hoge Autoriteit vond dit te licht gestraft en weigerde derhalve zijn fiat. Over 14 dagen zal voor de tweede maal de uitspraak volgen. Cornelis Reus uit Hoogkarspel was in Juli 1941 lid van de NSB geworden, vanwege de slechte eco nomische toestanden. Verder was hem ten laste gelegd, dat hij in 1944 tot de hulplandwacht was toe getreden. Dit ontkende besch. ech ter ten stelligste. In Hoogkarspel had hij voorts als „ordebewaarder", dienst gedaan, toen de inwoners zich na Dolle Dinsdag wat opge wonden toonden. Uitspraak over 14 dagen. In de middagzitting werd de zaak in behandeling genomen tegen wij len Pieter Kalis uit Schermerliorn. Als bijzonder vertegenwoordiger stond de heer J. Met achter het bankje. Deze ontkende, dat besch. lid van de landwacht was geweest, zoals o.a. in de tenlastelegging stond. Het lidmaatschap van de NSB en de WA werd niet bestreden, evenmin als de functie van dorpsboerenlei der, welke door besch. tijdens de bezetting werd waargenomen. Voor het instellen van een nader onderzoek besloot het Tribunaal deze zaak aan te houden tot 12 Jan. 1948. COLLABORERENDE BAKKER Na eindeloos geharrewar, als ge volg van de eigenaardige form van bijzondere rechtspleging, nl. voor waardelijke buiten vervolging stel ling, stond opnieuw voor het Tri bunaal terecht P. B. Th. Imming, banketbakker te Alkmaar. Hij had reeds een boete van f 50.000 gekregen, die later werd veranderd in f 20.000. Daarop werd het verzet ingetrokken, maar het Bijzonder Gerechtshof had de zaak wederom naar het Tribunaal ver wezen. Besch. had een jodenpand in de Langestraat gekocht, voorts duizen den verdiend aan leveranties aan de Duitse Wehrmacht en vertrouwe lijke omgang gehad met Duitsers en Nederlandse NSB-ers. Zoals reeds bij de eerste zitting naar voren werd gebracht, was dit pand, volgens Imming zelf, gekocht na onderhandelingen met de joodse eigenaar v. d. Leijn. Deze vroegere eigenaar is echter overleden, zodat de nadere transacties moeilijk be wijsbaar bleven. De dochter van v. d. Leijn beweerde echter, dat haar overleden vader het pand voor haar had bestemd. De verkoop is toen via het kantoor Appel Mat- thijsen doorgegaan. Wat de leveranties aan de Duitse Wehrmacht betreft, deze werden door besch. erkend. Oorspronkelijk bakten de Duitsers bij hem in, maar later heeft hij alles in eigen handen genomen en zijn winst liep op tot ver in de tientallen duizenden, ook al door allerlei zwarte manipulaties. Hij stond door een en ander op vertrouwelijke voet met de Orts- kommandant Schansz en met de feldgendarme Paul Heer. Bovendien ging het er wel eens erg vrolijk toe in Hotel Proot, waar gelijkgestem den elkaar plachten te ontmoeten. Wat het jodenpand nog betreft, werd opnieuw aangevoerd, dat Im ming wekelijks geld overmaakte naar v. d. Leijn en deze eveneens voorzag van levensmiddelen, Mr. A. F. M. Leesberg voerde aan, dat zijn cliënt voor collabo ratie werd vervolgd, maar dat hem bekend was, dat de fiscus alleen in Alkmaar al 300 aanslagen had op gemaakt van f 50.000 voor aller hande zaken. Voorts achtte hij de beschuldiging over het joodse pand als vervallen en hij voerde de ge hele lijdensweg aan van deze be schuldigde, die via internering, huisarrest, vrijheid en nogmaals internering hier opnieuw terecht moest staan. Dit voorarrest zou op gevat kunnen worden als een soort gijzeling voor een boete, die niet meer kan worden betaald. Hij con cludeerde tenslotte tot vrijspraak. Uitspraak doende, oordeelde het Tribunaal, dat de zaak moest wor den aangehouden, om een nader onderzoek in te stellen naar het veel omstreden joodse pand, terwijl het voorarrest zou moeten voort duren. De weersomstandigheden zijn voor de bewaarkool bepaald ongunstig geweest. De laatste 14 dagen van November, speciaal de week van 20 tot 27 November, zijn warm ge weest en ook in December bleef de temperatuur hoog. Ofschoon dit voor de kachels in onze huiskamer zeer goed was, betekende het voor de bewaarkool 'n vlug rottingspro ces. Met man en macht zijn de bou wers dan ook aan het z.g.n. om leggen van de kool. Aan de veilingen worden vele partijen doorschot en afwijkende aangeboden, speciaal van de rode kool. De aanvoer van witte kool bleef hoog. Dit zal direct aanzienlijk moe ten luwen, want als de inventarisa- tie-cijfers juist zijn, komen we met deze aanvoer lang niet tot April toe. Want als men 400 wagons heeft kan men er iedere week geen 60 van verkopen. De prijzen van de witte kool de den het zeer goed. De laatste da gen liepen ze op tot 15.80 per 100 kg. Het is 'n abnormaal ver schijnsel, dat thans het product witte kool de hoogste noteringen krijgt. Normaal toch kwam dit pro duct het laagst in prijs. Rode kool was minder graag, spe ciaal het kleine goed. Dit zakte zelfs iets en kon maar zelden boven 15 per 100 kg uitkomen. De grote rode kool was wel graag en liep op tot ruim 12 per 100 kg. -Gele kool. De handel in dit pro duct is nog zoek. Weliswaar werden sommige dagen alle aangeboden partijen afgenomen, maar alles ging voor de vastgestelde prijs van 6. Zou er 'n teveel aan gele kool zijn? Het is wel opmerkelijk, dat de teelt van de koolsoorten zich de laatste jaren radicaal heeft ge wijzigd. Twintig jaar geleden tot aan 1940 toe was de verhouding tussen rood, geel en Deense witte kool ongeveer 35, 25 en 40 Dit jaar is de verhouding als volgt: rood 20, geel 54 en wit 26 Er is dus meer gele kool dan rode en witte samen. Enfin, we zullen hopen dat er spoedig 'n gunstige exportmogelijk heid komt voor dit product. Groene kool was zeer afwisse lend. Slechts 'n enkele dag was de handel graag en liepen de prijzen op tot 20.De overige dagen was het zeer slap met dit product en liepen de prijzen sterk terug. Andijvie roert zich bij het schei den van de markt geweldig. De laatste resten van de akkers worden voor dikke centen van de hand gedaan. De le soort liep zoetjes aan op tot 45 per 100 kg en de 2e soort tot 41 per 100 kg. De andijvieverbouwers hebben 2 jaar achter elkaar 'n buitenkansje gehad. Nu, het is hun van harte gegund. Uien maakt het ook goed. Van dit product is maar heel weinig voorraad. De prijzen voor de ge wone en grove sortering lopen van 19.— tot 21.—, drielingen note ren 14 tot 17, nep 12 tot 15. In het Landbouwhuis vergaderde gistermiddag het Kaascontrólesta- tion, onder voorzitterschap van de heer G. Nobel, die in zijn openings woord de toestand nog chaotisch noemde, doch vertrouwen uitsprak in de boerenstand, die door harde arbeid en eenvoudig leven aan de moeilijkheden het hoofd kan bie den. Hij deelde mede, dat er nieuwe kaasmerken in voorbereiding zijn, die door hun uitvoering duidelijk het verschil zullen aangeven tussen volvet, veertig plus en magere kaas; behalve deze kwalificaties zal ook het woord „Holland" op de kaas- merken voorkomen. Het ledental was van 181 tot 163 gedaald, w.o. 38 fabrieken en 125 zelfkazende boeren; deze laatste kan men echter meer als papieren leden beschou wen dan als boeren, die nog zelf kazen. Voor het nazien van de rekening 1947 en de begroting 1948 werden aangewezen „De Holland" te Castri- cum, Bamestra te Beemster en P. Druif te Abbekerk; het entréegeld bleef ongewijzigd op f 1.per koe of 300 kg. bereide kaas. Bij de rondvraag kwam de pen sioenregeling van het personeel ter sprake, waarover ook in de verga dering van het botercontrólestation gesproken werd; hét 'igt in de be doeling, dat op een volgende ver gadering, na uitvoerige voorlichting van de leden, dit punt ter sprake zal komen. Nadat de heer E. Govers de voor zittershamer van de heer Nobel had overgenomen, werd voor de leden van het botercontrólestation een zelfde agenda afgewerkt. Hier be droeg het aantal leden 131, w.o. 43 fabrieken, 27 melkinrichtingen, 60 handelaren en 1 zelf karnende boer. Medegedeeld werd, dat met inganS van 23 November 1.1. de gewichts aanduiding, op het wikkelpapier het nettogewicht van het pakje aan geeft, zodat de pakjes nu netto dienen te wegen: in wikkels van 1 kg. van 1 tot 1.02 kg; van '/i kg. van 0.50 tot 051 kg. en van 1/4 kg. van 0.25 tot 0.255 kg. In de financiële commissie wer den benoemd de N.V. Melkinrichting „Velsen" te Velsen, de fabriek „De Ster" te Berkhout en de fa. P. Har- tog, Amsterdam. ALKMAAR, 24 Dec. Andijvie 17; groene kool 12—16; spruitkool 8 winterpeen 88.50; boerenkool 14 77 rode kool 6—12; gele kool 67 witlof I 40—62; II 20—35; bloemkool IA 62—91; I 50; II 20—40; sla 11—12 BOVENKARSPEL, 24 Dec. Aangevoerd 5000 kg groene kool 8.59.80; 1600 kg spruitkool 0.49 0.62; 13000 stuks bloemkool 0.39 0.62; afw. 0.06—0.30; stek 1.50—0.19; 1500 kg gele kool 6. (Ingezonden) Wij zijn er blij om, dat de katho lieken van Alkmaar het er zo over eens schijnen te zijn, dat geen anti papisme de drijfveer was van het afstemmen van hun voorstel: een Christus-monument te plaatsen op gemeentegrond. Men mag niet licht vaardig oordelen en men mag niet beweren, als men geen bewijzen heeft. Ik zou wensen, dat we ook in Nieuwe Niedorp zo eenvoudig kon den zijn in ons oordeel. Maar het wordt moeilijk, wanneer het juist weer een katholiek gezin is, dat uit het huis gezet wordt, om een huis te krijgen, dat nog groter is, maar héél ver van de kerk. Het wordt moeilijk, wanneer juist katholieke gezinnen voortdurend bezoek krijgen van „de Commissie" om te zien of er nog een gezin bij ingestopt kan worden, al is het ge zin reeds II man sterk!, terwijl Nw.- Niedorp meer dan 20 huizen telt, waar één of twee mensen inwonen, waarvan de commissie maar geen kennis schijnt te nemen. Het wordt erg moeilijk, wanneer zij, die jaren lang van katholieken profiteerden, als er een bedrijfje of wat ook openkomt, aanstonds schreeuwen: Zorg dat er geen Roomse in komt! Het wordt erg moeilijk wanneer een katholiek belang altijd wordt gedwarsboomd, ook van gemeente wege, al willen de zakenmensen toch graag blijven profiteren van hun Roomse klanten. Ik heb een jaar geleden eens een briefje binnen mijn deur gekregen, dat van de Rector afkomstig bleek te zijn en ook bij alle niet-katholie- ken was bezorgd. Het was getiteld: Welwillendheid! Er werd, meen ik, een beroep ge daan op de medeburgers, om de mentaliteit, die onder de oorlog heerste, vast te houden: de geest van saamhorigheid en van welwil lendheid tegenover eikaars belan gen. En ik hoorde toen reeds zeggen: De Recto? had dat briefje net zo goed thuis kunnen houden, bij som migen zit dat antipapisme te diep! Het ware m.i. beter, dat alles wat niet communist is, zich dichter aan eensloot, om de vreselijke ellende te keren, die weer over de wereld dreigt te komenwant men kan toch allang weten, dat het nationaal- socialisme in zijn practijken niet eens zo erg geweest is, als wat nu door Rusland en zijn onderhorige staten wordt toegepast. En als er oorlog komt, en wie twijfelt er aandan zullen we alleen met vereende krachten iets bereiken. Dan wordt het hoog tijd de on derlinge „anti's" af te leggen. L.S. De 5e Au| openbaar ee: dat het kloos geleden had een afstand naamd Sin-t< een boeSderi. door enkel weed verzoi zfeken en niét in staal schappelijk volgen, daar onder een mi Op 8 Aug communiteit abbatiale kei ming-ping, sc volk, een burgerwacht, bewaking en koon, rondon ze reeds he opengebroken overig toebel dagen. Die c 17 Augustus. Op 17 Aug vergadering i aan een 30-ta gedwongen Heel de comi en de voorn beurtelings dreigementen betreffende van beschuld moedigheid s zich verantw eerst naar v Pater Priior, aan ergere n door deze be gen, voor 't s niteit en d klooster.) Gedurende den de v( wreed geslag voorwendsels van het vol! Tenslotte v de kerk i dagen later op de beidi klooster gein voedsel in porties, maa: gaan -om hui te voldoen, waking. In de nac! kwamen de de slaapzaal cellen weg, scheen. In d na het ontb cel verlaten naar de kerl van iets te i kerk bevond vaardigden i en de burge de pa-lou. Er weer gedwc van bovensl te bevestigen ervan beschi het klooster behandeld, t betrapt ware brandstof op klooster. Ee wreed gesl medelijden communisten niet de tijd i van wraak. dezelfde pats zo mishandel hij in stervs Gedurende moest een c gehucht die verschijnen s te getuigen, haar omdat naaiwerk vi verricht en wist, dat vs zoekingen di devolle lituü vertrouwd, 1 die bij haa: Omdat zij d gen werd he geoordeeld, zij wreed gi bevindt zij 2 nis, vooral openbare r schuld van op al de pui De burger den veroord gevangenisst volk natuui paters words met handboi tingen, enke met koorder Spoedig zuil len handen, ben. Men n< kleed af. I worden apai lastieken (ru ders (een t waakt in de Ondertussen de vertrek! want het kl volking gepl Na 23 Aug schillende 1 ieder op z' vraagd omtr punten en v voorwerpen heime bergp gingen durei einde van nog opmerks JJjawa Ba tetfU op c recomba v Bandoeng

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2