TOJO BIJT VAN ZICH AF ïïoüm' mensen man m rond... Vincent v. Gogh-tentoonstelling MANNEN VAN TEXEL EEN AANGRIJPEND VERHAAL in het land van de Moes/ tidot eens.er- bbetj^ stond ïwwkiïiqm n mfeest.... «ernseral- totboom fmï leoyi' keken mei" go- aldatlitht rrtdac. lofdmfl^Wt7 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 27 December 1947 PAG. 5 Gedachten rond een grote geest v ITALIAANSE GEZANT TE STOCKHOLM door krankzinnige landgenoot vermoord Woelige Kerstdagen in Palestina J Hevige strijd in Mandsjoerije Kerstboodschappen Brand in de Kerstnacht Asscher en Cohen „laakbaar" Feiten van vandaag Ook de C.P.N. bij de Kominform Welk weer morgen? Geallieerden lokten de oorlog uit Wlnroo* 'en op 3, 6 tot 9, 12, op 21, 27, 29, 31, 49 i wint. Veet-al pakte een luiten. Jan échter ga je weer gauw me dan niet weg? o bang en ik weet „Nee Jan, ik ga makkelijk thuis n. Maar nou moet m. Je bent nog zo niet eens kennen. Eindelijk is er ook in Noord- Holland's Noorderkwartier iets ge komen van een groot Nederlan der. Het is goed, daar even bij stil te staan, omdat er in deze raadselachtige wereld al meer dan genoeg is, waar men beter niet bij stil kan staan. Een mens zonder positieve ge dachte zal in het leven van van daag zoveel zien en meemaken, dat het hem wanhopig maakt, dat het nn en dan dringend nodig is, iets goeds, iets werkelijk positiefs mee te maken. Gelukkig brachten enige Alk- maarders een tentoonstelling tot stand, die de mensen goed zal doen en die, al is het mis schien maar heel even, de geest op iets mooiers zai richten, dan alleen op atoom en V2, zoals die weinig passend in het Kerstno. van een onzer grote (nog wel katholieke) dagbladen werd ge demonstreerd. Niet, dat een tentoonstelling al- len-zaiigmakend is, ook al weer ge lukkig niet. Maar een nauw contact met Nederlandse meesters, zal toch een groot besef in ons allen gaan oproepen, hoe of wat die meesters ook hebben gedaan. Want Vincent van Gogh was een groot meester, dat is nu wel een onbetwist standpunt, de gehele in ternationale wereld heeft daarvan getuigd; Brussel, Parijs, Londen, New York, Amsterdam, Den Haag en nu Alkmaar. Van Gogh was een schilder, zoals er maar weinigen zijn geweest; en ik bedoel daarmee, zo'n volmaakt kunstenaar en hartstochtelijk mens en daarnaast zulk een angstig en eenzaam wezen, die met zijn ver stand de tol aan kunst en gemeen schap betaalde. Hij begon als marine-adspirant, werd schilderij-verkoper (o, die heerlijke spot van hem, bij het ver kopen van prullaria), en toen in een wanhopige sprong naar het mense- lyk-volmaakte, zendeling in de Bo- rinage, die hemeltergende mijn streek in Zuid-België. Het geluk van sterfelijke wezens is meestal opgebouwd uit geestelijke en 'n ze kere materiële welstand en die grote stakkers in de Borinage had den noch het een, noch het andere. Daar leefde de dood in letterlijke zin aan iedere tafel, lag in het bed van het echtpaar, en wiegde de baby in de voddenbak. En in die streek, waar wanhoop vocht en schreide, vond Vincent van Gogh, zoon van een strenge dominé en een stille, teruggetrokken moeder, zichzelf en vooral zijn roeping. Want zijn roeping was en bleef; eenzaam te zijn en te lijden omwille van de geestelijke schoonheid. Toen hü 27 jaar was, begon hij te teke nen en te schilderen en tien jaar PREES ooK,eM WEET HOEVEEL et? 2ULLEM V0L6EW DIE K LM- WORDT NOfc EEWf Ri)K VAN ONZE vliegende (MINISTERS WAAROP) DE Volgende R9KSRE6ROTING, VOOR ELKE fliwirrei» GEEN helicopter UITGETROKKEN., DAT IJ -opoe puur? - eoEDKopei?! op WAAROM ALS W'JLEN icaros geen waken VLEO&ELS GEMAAKT? mK voel me als j EEN GEEL-Win "7 KANARlE-.l few IKALf [een Rood-" [Borstje, At AAR DAT zop voor "Hoofa. VLIEGERS" WEL EEA/f Afoflp- L0TTI6 KV WA/EN WORDEN t-W,v I 2.»(U GEEN EENDEN l 0N$ VLIEGEND later lag hij in Auvers in de aarde van "Frankrijk, het land, dat hem had ontvangen en zijn leven had genomen. Zo zijn er drie perioden in zijn leven (18531890) geweest: Den Haag Brabant Frankrijk, drie sprongen, die hem tenslotte hebben gemaakt tot één van onze grootste negentien-eeuwers. En daarom is het een plicht van ons allen nu eindelijk zijn werk te leren kennen, want wij Nederlan ders hebben lang genoeg onze goe de, grote mensen uitgestoten, laten we hierover op onze borst kloppen, wie we ook zijn. Ik ken bijna geen leven, dat eenzamer Is geweest dan dat van onze Vincent van Gogh, geen Ie ven dat meer lijden heeft door gemaakt en daarnaast radicaler dan deze hartstochtelijke zoeker naar de juiste roeping. Hij heeft zichzelf in totale opoffering ver nietigd en afgescheurd van iedere menselijke vriendschap, liefde en maatschappelijk leven en God heeft zijn hart met zulke wonden geslagen, dat hij niet anders kon, dan werken, honderden tekenin gen, aquarellen, studie's en schil derijen. Met een zeventigtal tekeningen kunnen we thans kennismaken in het Stedelijk Museum te Alkmaar. Het zal een geestelijke verheffing zijn, dit te doen en daarbij een plicht tegenover onszelf. T. v. d. H. UITSLAGEN DISTRICT I, le klasse VelocitasLeeuwarden DISTRICT I, 2e klasse A. Watergraafsm.DWV B. AlcmariaTOG ZW-WFC 3e klasse B. QSCBeverwijk C. WZ-VVA VOETBAL 0-1 2—2 1—1 0—0 1—2 l-r-4 De Moesi, de hartader van het verkeer in Zuid-Sumatra, biedt een levendige aanblik. Ontelbare sam pans prauwen met handels mensen, die hun producten vanuit het binnenland aanvoeren en met ambachtslieden, doorklieven het traag stromende water. Olietankers laden kostbare producten bij de raffinaderijen te Pladjoe en Soengei Gerong. Bij Boom Baroe wordt rubber geladen in wachtende zee- stomers. Een Chinees schip hunkert kolen te Kerta Pati! Er wordt opgewekt gewerkt. De mensen zijn goed gekleed en gevoed. In dit land van rivieren en moe rassen en zeker nu de enkele landwegen door de hevige regens onbegaanbaar zijn is het Korps Watertransport onmisbaar gewor den. De vaartuigen worden danig on der handen genomen. Er wordt ge hamerd, geklopt en geverfd. Een koppige oliefilter wordt eens tot de orde geroepen. Twee mannen zijn bezig een zeil over een boot te spannen, wat in de regentijd geen overbodige luxe is. Bekende klanken Tijdens een korte cigarettenpauze vangen we een specifiek Noordhol lands accent op. Het blijken een paar „Tesselaars" te zijn. Het toe val wil, dat wij dat heerlijke eiland kennen en zijn bewoners vooral in de bezettingstijd buitenge woon leerden waarderen. Hun gast vrije, gemoedelijke aard, hun vrij gevigheid ten opzichte van noodlij dende medemensen, en het koppig verzet tegen de gehate moffen, heeft diepe indruk op ons gemaakt. We maken kennis met Dirk Bies- boer. Karei Tap en Joep Agter. Natuurlijk hebben we gezamenlijke kennissen; en zonder eikaars naam te weten zo het een en ander sa men meegemaakt in de bezettings tijd. De conversatie „klopte wel". Op een landingsbootje, in het hartje van Zuid-Sumatra, herleeft opeens een stukje Holland: Texel. Sterke verhalen over de heer Kel der en Jaap Keyzer worden opge dist. Jammer dat Texel zulke ver schrikkelijke zware slagen kreeg, toen de overwinning reeds in zicht was. Ervaringen in Indië Dan vertellen ze hun wedervaren in Indië. Eind November 1945 met 4-8 Reg. Stoottroepen vertrokken naar Engeland. Januari '46 Malakka, in Maart naar Celebes, in Juli op Bali en tenslotte in October '46 naar Palembang. Op Celebes was niet veel meer te doen. Bali zoveel te meer. Samen met de jongens van het KNIL (Gadjah-Merah of Rode Olifanten) werd het eilandgezui verd. Wat hebben we prachtig sa mengewerkt met die Gadjah-Merah en bovendien veel van ze geleerd. Palembang heeft ons een hoop In Jeruzalem zijn eerste Kerstdag bij gevechten tussen Joden en Ara bieren vier personen gedood. Sluip schutters van de Haganah en de Arabieren hebben elkaar de gehele nacht in de nauwe bochtige straten van de oude stad belaagd en be spied, waarbij af en toe geschoten werd. In het niemandsland tussen Jaffa en Tel Aviv werden twee Arabieren en twee joden bij een vuurgevecht gedood. In Haifa werden straatgevechten geleverd tussen joden en Arabieren waarbij handgranaten, machinege weren, geweren en revolvers ge bruikt werden. De inwoners brach ten de Kerstdag binnenshuis door en waagden zich liever niet op de Voor het eerst sinds hetverde lingsbesluit is het te Tabarieh in Tiberias aan het meer van Galilea in Noord-Palestina tot gevechten gekomen. Volgens berichten uit Joodse bron werden twee personen gewond. Bij de gevechten te Haifa kwamen eerste Kerstdag 10 Arabie ren en 2 Joden om het leven. Tot de 53 gewonden behoren 3 Britse politle-agenten en twee Britse sol daten. Zwaar gewapende Arabieren in verschillende delen van Palestina hebben vijf treinen tot staan ge bracht door de rails te versperren. Het doel van deze aanvallen is tweeledig: proviand te verkrijgen voor Arabische colonnes en de toe voer van voedsel en andere voorra den voor Joodse nederzettingen af te snijden. N De mannen van Texel ble ven niet achter toen Indië hen riep om bevrijd te worden van chaos en terreur. Het is hun grootste voldoe ning te mogen zeggen: „Waar wij geweest zijn, is mede door ons werk orde, rust, veiligheid en welvaart gebracht". Palembang, de stad aan de Moesi, December 1947. zelfbeheersing gekost. In het begin waren we opgesloten in kleine „con cessies", terwijl daarbuiten wan orde en chaos heerste. Nu ziet het er heel anders uit. Daar, waar wij ons werk gedaan hebben, leefde direct alles op. De bedrijven kwamen op gang, de men sen werden beter gevoed en ge kleed. Er kwam een einde aan af persing en terreur. We hebben goed werk gedaan, dat weten we. Wat slechte cigaretten of gehannes met postbladen laat ons verder koud, al hadden we 't liever anders gezien. Volgend jaar hopen we de grote feestdagen weer thuis te vieren. Met een hartelijke handdruk ne men we afscheid. Goed verblijf hier in Indië entot ziens misschien op Texel! Amerikaans schip gezonken Reuter-Lloyd's meldt uit de Finse havenstad Abo (Turku), dat het 7606 ton metende Amerikaanse schip Park Victory op het rotseiland Utoe aan de grond gelopen en ver gaan is. Negen leden der bemanning worden vermist. De overige 39 zijn aan land gebracht. De lading be stond uit steenkool. DE TECHNIEK snelt met rasse schreden vooruit en zo kon op zekere dag het tovertoestel ontstaan dat links boven is afgebeeld. Het is het meest moderne vervangings middel van ons kookfornuis. Het middagmaal, dat op dit wonderkastje terecht komt, wordt op radio-fre- quentiè gekookt en welin drie of vier seconden tijd. De roomwitte koelkast bevat een aparte bergplaats voor vlees onder de „freezer looker": de koelinstalla tie, verder drie ruimten voor eieren, kaas, vruchten en andere spijzen en verschillende laden in het onderste gedeelte. Bovendien is er een bin nendeur in aangebracht, waarin flesssen en groenten een plaatsje kunnen vinden. Tenslotte de nieuwste wasma chine. De jeugdige huisvrouw met het plastic schortje duwt het was goed door de linkse opening naar binnen en haalt het er aan de rech terkant schoon en drooguit. Het kan niet anders of iedereen droomt van een dergelijke machine, die veel tijd en, werk spaart. Maar deze wensdroom zal voorlopig wel on vervuld blijven. Want het is niet genoeg, dat de techniek de huismoe ders wil helpen. Er zijn ook nog de viezen en niet te vergeten porte- monnaies, die niet tegen deze dure uitvindingen op kunnen. Laat het ons echter een troost zijn, dat ook de meesten van onze zusters in Amerika niet over zoveel geld be schikken. dat zij op radio-frequentie kunnen koken of hun kind de was kunnen laten doen. Communistische troepen zijn j.l. Woensdag de stad Liaotsjoeng, 65 km. ten zuidwesten van Moekden, de hoofdstad van Mandsjoerije, bin nengetrokken. De communisten be reiden zich in het gebied ten zuiden van Tsjangtsjoen met een leger van 30.000 man voor op een grote aanval op de stad Koengtsjoelin, een na tionalistisch bolwerk aan de spoor lijn MoekdenTsjangtsjoeng. Ten Noordwesten va Moekden zou een hevige strijd woeden om het spoor wegknooppunt Tsjangwoe. Volgens andere berichten wordt Fakoe door communistische troepen ter sterkte van 40.000 man omsingeld. Generaal Tsjeng Toeng Koeo, de nationalistische plaatsvervangende bevelhebber in Mandsjoerije, heeft de sterkte der communistische, strijdkrachten in Mandsjoerije ge raamd op 500.000 tot 600.000 man en een honderdtal vliegtuigen, die ech ter nog niet in de strijd geworpen waren. Het leger der nationalisten in Mandsjoerije had versterkingen nodig, zo zeide de generaal. H.M. de Koningin heeft Kerst boodschappen gericht tot de troepen in Indonesië, Suriname, Curagao en Nederland. Generaal Kruis richtte zich per radio tot de troepen in Indië en Generaal Spoor sprak tot de familie van de soldaten in Indië en tot de manschappen zelf. Ook Sir John Boyd Orr, de wereld- voedselregelaar, sprak een Kerst boodschap uit en de Koning van Engeland richtte zich tot het Britse volk. De Italiaanse gezant te Zweden, liellardo Ricci, is op eerste Kerst dag door een landgenoot Capocci genaamd, die juist voor de Kerst dagen uit het krankzinnigenge sticht was ontslagen, vermoord. De gezant zat aan de Kerstlunch toen hij van tafel werd geroepen om de moordenaar te woord te staan De moordenaar zou de gezant ver teld hebben, dat hij een belangrijke uitvinding wilde laten zien en hij haalde toen een grote schaar en een schroevendraaier uit de zak. Ricci trachtte hem toen de deur uit te krijgen, via de keuken. (De woning van de gezant bevindt zich in het gebouw van de legatie). Bij de deur keerde de moordenaar zich plotse ling om en stak de gezant enkele malen met zijn schaar in de borst. De bedienden kwam op het hulp geroep toesnellen, doch konden niet verhinderen, dat de moordenaar nog meer steken toebracht. De gezant die hevig bloedde, werd op een divan neergelegd. Hij stierf spoedig na aankomst in een ziekenhuis. De te- dienden en het keukenpersoniel slaagden er tenslotte in de moorde naar te overmeesteren en hem aan de politie over te leveren. De vermoorde gezant bereikte de leeftijd van 55 jaar. Hij was in Stockholm bekend en bemind om zijn rustig en beschaafd optreden en zijn toewijding voor zijn gezin. Hij zou in Februari uit Zweden ver trekken, Zijn vrouw en twee zoons waren reeds naar Italië gereisd. De politie is van mening, dat de moord niet uit politieke overwegin gen is gepleegd. De moordenaar was sinds 1940 in het gesticht Langbro buiten Stock holm opgenomen. Voor Kerstmis mocht hij naar huis op voorwaarde dat zijn vrouw hem zou halen en brengen. Hij ontsnapte echter aan zijn vrouw en ging naar de legatie. MOEDER VAN 8 KINDEREN 1IEP BRANDWONDEN OP Door een fout in de kachel ont stond op Kerstochtend brand in het wachtlokaal van de Centraal-taxi- onderneming in de Oude Toren straat te Hilversum. Het pand, dat ook twee woningen bevatte, is gro tendeels uitgebrand. In het naastge legen pand werd het gezin Brou wer, dat acht kinderen heeft en door het vuur werd verrast, langs een ladder in veiligheid gebracht. Een 12 jarig dochtertje sprong ech ter in haar angst uit het raam en bekwam lichte verwondingen. Toen de moeder opnieuw het huis bin nenging, omdat zij meende ge lukkig ten onrechte dat zich nog een van haar kinderen in het huis bevond, liep zij ernstige brandwon den op, zij moest naar het R.K. Zie kenhuis worden overgebracht. Uitspraak Joodse Ereraad De Ereraad, samengesteld door vertegenwoordigers van de Joodse kerkgenootschappen en van de Ne derlandse Zionistenbond is dezer dagen klaar gekomen met zijn ad vies. Hierin wordt het optreden van de heren Asscher en Cohen „laak baar" geacht. De Ereraad adviseert daarom de heren Asscher en Cohen uit te sluiten vn het bekleden van ere-ambten en bezoldigde functies van iedere aard bij enige Joodse instantie, organisatie of instelling en wel voor de duur van het leven. Naar aanleiding van dit advies hebben de advocaten van de heren Asscher en Cohen een verklaring ge publiceerd, waarin aan deze uit spraak ieder gezag wordt ontkend. Voorts achten de raadslieden de bekendmaking van deze uitspraak een poging tot beïnvloeding van de Nederlandse justitie, die in hoge mate afkeurenswaardig moet wor den geacht. II (Slot) Op de weg naar Grootebroek staat een groepje mensen druk te redeneren. Ze schijnen een onderwerp aan te roeren, dat nog al opschudding in 't dorp heeft teweeg gebracht. ,,'t Is Janus Laikamp," vertelt een oud boertje, die alles meent te weten. „Wat? Wie? Is hai den terugko men?" „Welnei man, die vreemdeling be doel je, da's Janus." „Oos goeie ouwe Janus! Wat is ie veranderd." „We kinne n'm niet meer terug." „En het ie nou deerom al dië weke zö achterof weune moeten?" „Maar hoe komt 'dat den toch zó?" „Is het waar dat hei z'n verstand kwait is?" „Weerom zoi die z'n naam den toch niet?" „Hai is z'n geheugen kwait," zegt het oude boertje heel geheimzinnig, alsof hij als de knapste chirurg van de wereld, een zeer belangrijke dia gnose stelt. s „Maar hai is nou weer helegaar goed óor." „Ze hèwe teugenn'm zoid, dat hai Janus Laikamp was, en toe wist ie op iens alles weer. Ze hèwe nêm toen an werk holpen, en nou kin ie toch zeker zelf z'n brood weer verdiene, en het ie gelukkig gien armoed meer te laien. En weet je wie deer nou voor zurgd het? Die goeie kerel met die actetas altoid, weet je wel. Nou die het 'm vort- holpen. Hai het voor 'n baantje zurgd en ök nag alle rekeningen voor 'm betaald. Hai is die man van de A.V.O." „De A.V.O.Wat is dat den?" ,'Nou' dat is 'n vereniging die voor al dat soort van mensen zurgd, zoals blinden, dauven, kreupelen en zö, allegaar van die gebrekkige mensen." Bij het groepje mensen stond ook een journalist, aandachtig te luiste ren, spiedend naar een mooi ver haaltje voor z'n krant. Toen de eenvoudige mensen zomaar over 't werk van de A.V.O. begonnen te spreken, hoorde hij toch erg op en kon niet nalaten om het voorne- me"n te maken daar eens naar te informeren. Op zekere dag liep hij het bureau in de Pakhuisstraat bin nen en vroeg een onderhoud, met de secretaris van de afdeling, de hr A. H. M. Haring, en liet zich van alles vertellen omtrent het werk, het streven en de doelstellingen van de A.V.O., de oprichting van de afdeling Hoorn en haar werk wijze. Ze gingen er eens gemakkelijk bij zitten, en hij vroeg eerst eens aan de heer Hailing, wat nu eigenlijk het doel der vereniging was. Hierop kreeg hij een kort en bondig ant woord. „De AVO," zo zeide de se cretaris, „is een vereniging welke zich ten doel stelt om alle' invalide arbeidskrachten, met een ietwat ongelukkig gekozen woord „onvol- waardigen" genoemd, temeer onge lukkig omdat ze wel degelijk vol waardig werk kunnen leveren op te sporen, te verzorgen en aan werk te helpen dat aangepast is aan hun omstandigheden. Verder kennen we de z.g. voorzorg en de nazorg, want in de regel blijft het niet bij het werk bezorgen alleen; immers u moet weten dat deze mensen dikwijls in verwaarloosde toestand worden aangetroffen. Hier ligt dan ook voor doktoren, ver pleegsters, sociale werkers en werk sters, en dergelijke mensen een prachttaak weggelegd; want zij ko men geregeld in zulke milieu's te recht, zij zien dagelijks wat er in de wereld te koop is, maken van uur tot uur het lijden van de mens heid mee, en mijnheer, zeer dik wijls gaan zij er achteloos aan voor bij. Daar ontmoeten ze dingen die niet of niet direct op hun werk terrein liggen maar ze denken er bijvoorbeeld niet aan om in zulke gevallen de A.V.O. op de hoogte te stellen." „Eh, die afdeling West-Friesland, wanneer is die eigenlijk opgericht?,' De heer Haring greep eens in zijn bureaula, en haalde er verschillen de paperassen uit, die hij voor zich uitspreidde en begon te vertellen: „Het is een landelijke verenigihg en de secretaris-penningmeester, de heer Detiger, heeft zich in 1946 tot de burgemeester gericht met het verzoek het initiatief te willen ne men tot de oprichting van eén af deling der Nederlandse Vereniging van de A.V.O. voor Hoorn en om streken. De burgemeester had daar wel oren naar en formeerde toen een comité tot oprichting. Op een vergadering van dat comité op 13 Mei 1946 werd een werkcomité in het leven geroepen, waarvan ik als directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau secretaris werd." „Dat is een heel verhaal." Maar dat is nog niet alles. Nu begint het werk pas! „Op een tweede vergadering van het comité op 21 October 1946, wer den maatregelen genomen tot het tot leven en werken komen van een afdeling, welke heel West-Friesland zou moeten omvatten. De laatste vergadering was op 28 Februari '47; waar definitief tot de oprichting werd besloten. Het bestuur werd gekozen, en daarin namen zitting de heer W Blok als voorzitter; de heer D. C. Nijdam als vice-voorz., de heer C. Blokker als penning meester." De heer Haring vertelde verder dat hij gekozen werd tot eersN se cretaris, en de heer v. Berkel tot tweede secretaris. „Maar nu is er toch nog een Adviesbureau; wanneer is dat op gericht?" „Op dezelfde vergadering. En er werd meteen besloten om nu maar zo spoedig mogelijk te komen tot het houden van zittingen die zo als u weet, iedere maand worden gehouden in Hoorn zowel als in andere centra van West-Friesland." „En door wie wordt die zitting gehouden?" „Door een adviescommissie, welke bestaat uit dokter Zee, de heer D. C. Nijdam, F. H. Scholten en mijn persoontje." „Wie komen daar eigenlijk alle maal?" „Mensen die in de loop der maand zich komen melden en verder die bij het Arbeidsbureau bekend zijn. En natuurlijk ook personen die door een of andere sociale instelling wor den doorgegeven." „Hoeveel leden telt de afdeling thans?" „Op het ogenblik slechts 36. Ei genlijk zouden we een grote leden wervingsactie moeten beginnen. Och, het gaat niet om het geld, al zijn giften natuurlijk altijd wel kom," voegde hij er lachend aan toe „maar vooral om door meer leden méér bekendheid aan 't werk te geven. Ais u eens nagaat, ieder lid heeft zijn eigen relaties, in alle rangen en standen! Wat zou het niet zijn als ieder lid in zijn eigen mi lieu eens een soort propaganda ging voeren!" Zo was het verhaal van die jour nalist, over wat hij allemaal ge hoord had op dat Arbeidsbureau. En Janus Leykamp? Volkomen genezen werd hij weer tewerkge steld in het landbouwbedrijf, waar hij vroeger gewerkt had, in de vruchtbare landerijen rondom Grootebroek. En gelukkig was hij om de vreugde van zijn arbeid, welke hem in staat stelde een pro ductieve plaats in de maatschappij in te nemen. Een plaats, welke hij te danken had aan de man met de actetas, die een ambtenaar van de A.V.O. bleek te zijn. GERARD PONSIOEN Men meent, dat de krankzinnige ge dacht heeft, dat de Italiaanse gezant met zijn opsluiting te maken heeft gehad. Hij schijnt zich niet gereali seerd te hebben, dat de tegenwoor dige gezant na de oorlog was be noemd. Capocci heeft 2e Kerstdag bekend de moord begaan te hebben. Hij ver klaarde dat hij Ricci tot een duel had uitgedaagd. Men gelooft, dat Ricci dit aanvaard heeft om Capocci zijn zin te geven. Capocci hield vervolgens de losse delen van de schaar voor, welke naar hij eerder had gezegd een nieuwe uitvinding was en vroeg Ricci zijn wapen te kiezen. Ricci koos de botte helft en Capocci viel hem met de scherpe aan, waarbij hij Ricci de eerste stoot in de maag toediende. Op een vraag van de aanklager, of hij zijn misdaad betreurde, ant woordde Capocci; „Neen en indien u me vrijlaat, zal ik iedereen in de Italiaanse legatie vermoorden." De Griekse regering heeft bij Joego-Slavië geprotesteerd tegen de steeds openlijker steunverlening aan de Griekse verzetsstrijders. De Sovjet-Unie en Finland hebben te Moskou een spoorwegvervoers- overeenkomst getekend. De Bul gaarse Nationale Vergadering heeft de wet op de nationalisatie van de banken goedgekeurd. In vijf sta ten van Amerika, die door sneeuw stormen worden geteisterd, zijn tot dusverre 17 personen om het leven gekomen. Gisterenavond is de café-houder L. Meyer te Sliedrecht door een der bezoekers van zijn café na een woordentwist doodge stoken. De vermoedelijke dader is gearresteerd. De bekende zange res Theodora Versteegh heeft pleu ritis en is in het ziekenhuis Brono te Den Haag opgenomen. De Ned. Kath. Bond van Sigarenwinkeliers heeft in een telegram aan de minis ter van economische zaken zich ge keerd tegen de voorgenomen prijs verlaging van sigaretten en kerf tabak. Uitgerekend Eerste Kerstdag be gon het vierdaagse Partijcongres van de Communistische Partij Neder land. De partijsecretaris Paul de Groot deelde mede, dat de C.P.N. „in contact zal treden" met de Kominform te Belgrado. (Een ge waarschuwd man telt voor twee! Red.) Redevoeringen op het Congres lieten overigens geen twijfel aan de getrouwheid, waarmee de C.P.N. de richtlijnen van Moskou volgt; er werd braaf critiek uitgeoefend op 't plan-Marshall en op de Partij van de Arbeid. De statuten zullen gewij zigd worden, teneinde het mogelijk te maken, op te treden tegen onbe trouwbare elementen! Rotterdams Elftal Zwaluwen 3~ De pauze had een beslissende in vloed op de wedstrijd, immers zo wel Möring als De Vos ïvan Quick Nijmegen) ontbraken bij de aan vang van de tweede helft op het appèl. Zij werden vervangen door Hokke van CVV en Schwencke van HBS. terwijl Schaap (Gooi) die rechtshalf had gespeeld, nu ging stopperen, maar deze veranderin gen en verwisseling van plaats ble ken even zovele verzwakkingen in het Zwaluwenelftal te betekenen. En zo wekte het geenszins verwon dering dat de toch werkelijk niet sterke Rotterdamse voorhoede on middellijk na de rust met twee doelpunten de balans naar de an dere zijde deed omslaan. Het was overigens een vlotte en in enkele peroiden zelfs aantrekkelijke wed strijd, maar het was to'ch wel op vallend, dat geen der spelers uit blonk. Republiek wil onderzoek in hef Krawangse Naar de correspondent van Reu ter uit republikeinse bron ver neemt, heeft de republiek tot de commissie van goede diensten het verzoek gericht tot het instellen van een onderzoek naar de gebeurtenis sen in het Krawangse, alwaar vol gens de republikeinse beweringen, bij de uitvoering van Nederlandse zuiveringsacties 300 Indonesische burgers werden gedood en 200 ge wond. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: KRACHTIGE WIND Krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige wind tussen Zuid west en West. Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklarin gen en nu en dan regenbuien. Temperatuur boven normaal. Kerstboodschap van de H. Vader Vervolg van pagi 1 Het yerstandiger deel van de mensheid, zelfs in de landen die in het grote conflict betrokken waren, verwierp eenstemmig de excessen en wreedheden, die door een tot mo dern nihilisme vervallend politiek systeem niet alleen gedurende de oorlog werden toegepast, maar zelfs verdedigd. Feiten en documenten, die onlangs aan 't licht gekomen zijn, bevestigen, dat zij, die dit systeem hebben uitgevonden en uitgewerkt, in hoofdzaak verantwoordelijk zijn voor de huidige ellende der wereld. De geschiedenis echter van de we reld onmiddellijk na de oorlog was er allesbehalve een van onbevlekte roem. De straf, die terecht werd opgelegd aan de hoofdschuldigen, zou Dante geïnspireerd kunnen heb ben bij de beschrijving van zijn „hel". Maar de grote dichter zou terug gedeinsd zijn voor het beschrijven van de hardheden die men onschul- aigen oplegde. Er volgden gedwon gen volksverhuizingen en dwang arbeid. een uittarting van de meest elementaire wetten der menselijk heid en van geest en letter van het volkenrecht. De mensheid zal niet bij machte zijn zich uit de huidige crisis te redden, tenzij zij de krachten van verdeeldheid bedwingt en beheerst door een oprechte geest van broe derschap, die alle klassen, alle ras sen en alle volken verbindt. Als het geloof in God, de» Vader van alle mensen, begint te vervagen, verliest ook de geest van broederlijke een heid zijn morele grondslag. Zelfs het Heilige Land, met zijn herinne ringen die elke christen dierbaar zijn, is het toneel van bloed en strijd geworden, en misschien ziet Europa voor zich een beeld van het lot, waartoe het verloren gaan van de geest van broederschap dit eens zo schone en bloeiende hart van de wereld kan brengen. De wonden van de oorlog zijn nog niet geheeld en reeds ver schijnt aan de horizon het sinis tere licht van een nieuw conflict. Indien alle eerlijke mensen zich zonden verenigen, hoe snel zou dan de broederschap der mensheid verwezenlijkt zijn en met haar het herstel der wereld. Dergelijke mensen vormen reeds een aanzienlijk deel der openbare mening en zij tonen, dat zij werke lijke menselijke instincten en poli tieke wijsheid bezitten. Maar er zijn anderen, even talrijk, en wier woor den alleen al van grote betekenis zijn voor de bevordering of de be lemmering van de Europese vrede, die juist de tegengestelde koers volgen. Misschien zijn zij bevreesd, dat Europa, indien het zich herstelde en zich zijn christelijke zending weer bewust werd, zich zou wensen te bevrijden van de dodelijke kiemen van atheïsme en revolutie. Als de openhartige woorden, die wij vandaag spreken, aldus de Paus, zekere grenzen overschrijden, heb ben zij slechts betrekking op de leerstellingen die het geloof in God en Christus ontkennen en zeker niet op volken of groepen van volken, die slachtoffer dezer leerstellingen zijn. Voor deze laatste heeft de Kerk altijd dezelfde liefde gekoesterd. In dagen van beproeving moeten de mensen van alle volken beseffen dat zij broeders zijn. Op de plaatsen waar mensen bij eenkomen dringt ongezien de geest van het kwade binnen, de vijand der waarheid, de aanstoker van haat, de vernieler van elke broederschap; in het geloof dat zijn uur nabij is ge- bruikt hij alle middelen om het nog te verhaasten. Niettemin wensen wij onze Kerst boodschap te besluiten met een on weerstaanbaar beroep op hoop en vertrouwen. Wij weten, dat er een groeiend aantal mensen is, die zich zelf niet voor ongeloof van Christus scheiden en die bereid zijn hun le ven voor Hem te geven. Andere mensen van goeden wille voegen zich bij hen. Tot u allen zeg gen wij daarom: uw uur is gekomen. Op de vergaderingen der staats lieden. is een andere ongeziene geest, de Almachtige God, voor Wien niets geheim is en Wiens on doorgrondelijke raadsbesluiten wor den bestuurd door vaderlijke liefde. Laat onze gedachten driehonderd jaar teruggaan, toen na de ver schrikkingen van de dertigjarige oorlog het jaar 1648 de dageraad van een nieuw tijdperk bracht. Bidt, om van God de genade te verkrijgen, dat het jaar 1948 voor het gewonde Europa en de door tweedracht verscheurde volken een jaar van wedergeboorte en vrede moge zijn, zo besloot de H. Vader zijn ernstige woorden. KORTE KUNST KRONIEK ANTON VAN WELIE TACHTIG JAAR Dezer dagen vierde een der meest vooraanstaande Nederlandse schil ders, Anton van Welie, iemand die internationale vermaardheid bezit, zijn tachtigste verjaardag. Hij werd in 1867 te Afferden geboren, stu deerde in Antwerpen, bereisde Ita lië en Griekenland en verwierf ver schillende prijzen. Tien jaar werkte hij in Den Bosch, later kwam hij terecht in Londen. Hij is de enige schilder geweest, die drie Pausen schilderde, vele vorsten, veldheren, prelaten en staatshoofden poseerden voor hem. Ook de bekende afbeel ding van Margaretha Sinclair, de Engelse heilige, is van zijn hand. Hij gaat nu wat rustiger leven en zijn memoires schrijven. Generaal Hideki Tojo. tijdens de oorlog Minister-President van Japan, heeft Vrijdag voor het in ternationaal Tribunaal te Tokio, dat de voornaamste van oorlogs misdaden beschuldigde Japanners berechtte, de Geallieerden er van beschuldigd, dat zij de oorlog „ab soluut hebben uitgelokt" om de V.S. deelneming aan een Europees conflict op te dringen. Volgens Tojo waren de V.S. vol ledig op de hoogte van het plan voor de aanval op Pearl Harbour en besloten zij in November 1941 met Engeland de oorlog tegen Japan aan te gaan door het laatste land 't eerste openlijke optreden op te dwin gen. Tojo trachtte in zijn 50.000 woorden tellende verklaring niet zijn eigen onschuld te bewijzen, noch ontkende hij zijn verantwoordelijkheid voor het besluit, tot de oorlog over te gaan en voor alles wat daarop ge volgd is. Eveneens nam Tojo de administra tieve verantwoordelijkheid op zich voor de behandeling der krijgsge vangenen aan de beruchte spoorweg van Birma naar Siam. Tojo merkte op, dat de Japanners het van ouds her zier vernederend achten krijgs gevangen te worden gemaakt, zodat de behandeling verschilt van die bij de Amerikanen en Europeanen. „Ik geloof zeker en zal dit tot het laatst toe betogen, dat het een zelf verdedigingsoorlog en in geen op zicht schending van het thans er kende internationaal recht was", aldus Tojo. Voor het verliezen van do oorlog laakte Tojo allteen zich zelf. Tijdens zijn getuigenis sprak Tojo herhaaldelijk over de onschuld van de Keizer en „de vredelievende geest van Zijne Majesteit". Tojo stelde de kabinetministers en de le den van het opperbevel volledig verantwoordelijk voor het op 1 Dec. 1941 genomen besluit tot oorlog.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5