Nieuuu Marine en loodswezen stellen onderzoek in Voorstellen Commissie van Drie door Nederland aanvaard? Nazi-complot in Oostenrijk Ex-koning Victor Emmanuel te Alexandrië overleden Gekortwiekte K.L.M.-vogel haalt bravourstukje uit Deel van Overijsel onder water Voor Alkmaar en omgeving Soekarno over de „separatisten Handels overeenkomst Engeland-Rusland Distributie-fraude te Schagen Volksfront" in Italië Onder zijn leiding veranderde Italië in twee wereldoorlogen van koers Vlucht op anderhalve vleugel na botsing met torenspits 500 slachtoffers bij scheepsramp BONNEN voor koffie en thee New York „spookstad" H1 Vele boerderijen in Twente ontruimd NA DE RAMP MET DE Stoffelijke overschotten van 10 slachtoffers door de zee prijsgegeven MOORD te Beekbergen Offensief naar het platteland 45.000 zeepbonnen verduisterd HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv,-pr. p. editie 13 c. p. ma.; minimum 2 50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 et No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel MAANDAG 29 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11415 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 <K 2240). Bank: Noorderbank De sloep waarmede Arnt Rökker in Kamperduin aanspoelde. Duidelijk is aan de schade welke deze sloep heeft opgelopen te zien hoe hachelijk de tocht is geweest Naar uit welingelichte Nederlandse bron te Bata via verluidt, hebben de Nederlanders 80 a 90 pro cent van de nieuwe voor stellen met betrekking tot de staking van het vuren, die Vrijdag door de Com missie van Goede Diensten zijn ingediend, aanvaard. De Nederlanders hebben na een Zaterdagavond ge houden informele vergade ring van de leden der com missie, dr. Beel en de Ne derlandse delegatie, de Commissie van Goede Diensten schriftelijk van hun standpunt ten aan zien van de voorstellen op de hoogte gesteld. In welingelichte Neder landse kringen wijst men er op, dat deze aanvaar ding niet van toepassing is op de politieke principes, die de Commissie van Goede Diensten zou heb ben vervat in haar plan, dat de basis moet vormen voor een regeling van het geschil. Tot dusver is van Repu blikeinse zijde nog geen antwoord op de voorstellen van de commissie ontvan gen. ii In een interview met het te Ba tavia verschijnende Indonesische weekblad „Siasat" heeft Soekarno o.m. verklaard: „Als de Nationalis ten in de Malino-gebieden een strijdtactiek overeenkomstig de fei ten voeren en zich tegen de invloed van het kolonialisme verzetten, be schouwen wij hen als kameraden in onze strijd. Zij zijn werkelijk onze broeders, één in vlees en bloed. Zij hebben waarschijnlijk een andere mening dan de republikeinse rege ring, maar het verschil kan onder ling worden geregeld." BIJNA 100 ARRESTATIES Het te Graz verschijnende Oos tenrijkse blad „Wahrheit" meldt, dat bijna honderd personen zijn ge arresteerd in verband met een nazi complot in Stiermarken. Een woord voerder van de Oostenrijkse rege ring heeft Zondag verklaard, dat er een aantal arrestaties zijn verricht in verband met pogingen van een illegale groep, bestaande uit nazi's, om haar activiteit door smokkelen te financieren. Te Moskou is Zaterdag een han delsovereenkomst op korte termijn tussen Engeland en de Sovjet-Unie getekend. Krachtens deze overeen komst zal Engeland ongeveer 750.000 ton graan ontvangen, dat begin Januari zal worden verscheept, in ruil voor machinerieën en werktui gen. Tevens is de aflossing geregeld van het in 1941 door Engeland aan de Sovjet-Unie verleende crediet. In Mei zullen besprekingen over een handelsovereenkomst op lange termijn worden gevoerd. 23 Doden bij vliegramp in Voor-lndië Een Dakota met 23 inzittenden is 20 minuten na het vertrek uit Ka- ratsji neergestort. Er zijn geen over levenden. Het toestel was op weg naar Bombay. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Onder de passagiers bevonden zich een Ameri kaanse pater en een Britse kolonel. TWEE AMBTENAREN UIT WARMENHUIZEN GEARRESTEERD Na een uitgebreid onderzoek is de Rijkspolitie te Schoorl er in geslaagd een fraude aan het licht te brengen op het distributiekan toor te Schagen, waarmede een bedrag van f 14.000 is gemoeid. Door bemiddeling van de 39-ja- rige H. te Amsterdam, een vroegere landbouwer uit Warmenhuizen, thans werkzaam in de zwarte han del, was de 51-jarige distributie ambtenaar S., eveneens uit War menhuizen, in Het bezit gesteld van 90 wisselbonnen. Sedert Juni van dit jaar waren met deze wisselbon nen 300 levensmiddelen- en 160 tabakskaarten uit het regelmatige verkeer verdwenen en op de zwarte markt verkocht. Enkele dagen geleden zijn S. en H. aangehouden en Zaterdag zijn zij voor de officier van justitie te Alk maar geleid. Bij een huiszoeking werden in de woning van S., verborgen in de oven van het fornuis, de 90 wissel bonnen aangetroffen. Verder is gearresteerd de 29-ja- rige D. uit Warmenhuizen, eveneens werkzaam op het distributiekantoor te Schagen, die bij deze onregel matigheden is betrokken, maar er van wordt verdacht nog andere overtredingen te hebben gepleegd. De politie zet het onderzoek voort. Te Rome is Zondag tijdens een bijeenkomst van vertegenwoordi gers van uiterst linkse partijen, die van de Italiaanse regering zijn uit gesloten, een „democratisch volks front voor arbeid, vrede en vrij heid" opgericht ter redding van Italië van het neo-fascisme. De communist Luigi Longo werd tot president gekozen. Palmiro Togliatti secretaris-generaal van _de Italiaan se communistische partij, voerde het woord. De vergadering nam een resolutie aan, waarin gezegd wordt, dat het de plicht is van alle volken om de banden met het fascisme, dat leidt tot allerlei monopolies, te ver breken. Verder wordt op alle ar beiders zonder onderscheid een bet roep gedaan om zich, bij het front nan te sluiten. Victor Emanuel, die een der rijk ste vorsten van Europa zou zijn, heeft het vorig jaar zijn beroemde muntcollectie, die op meer dan vijf honderdduizend pond sterling wordt geschat, aan de Italiaanse staat ge schonken. EX KONING VICTOR EMMANU EL van Italië is Zondag in zijn villa in een voorstad van Alex andrië aan een hartaanval en een longverstopping overleden. Hij was de laatste twee weken reeds ziek en hield sinds Eerste Kerstdag het bed. Na in Mei 1946 zijn troon te hebben verlaten ver bleef Victor Emmanuel in bal lingschap in Egypte. De ex-koning bereikte de leeftijd van 78 jaar. Hij kwam in 1900 op de troon en droeg op 5 Juni 19$4 zijn koninklijke bevoegdheden over aan kroonprins Umberto, die het ambt van luitenant-generaal van 't Rijk aanvaardde. Victor Emmanuel heeft geen af stand gedaan van de troon, bleef de statie van koning van Italië voe ren en bleef hoofd van het huis van Savoye. Zijn koninklijke bevoegdhe den bleven echter in handen vgn de kroonprins zolang deze leeft. Na het referendum van 2 Juni 1946, toen de Italianen met 12.717.923 tegen 10.719.284 stemmen voor de republiek stemden, volgde Umberto zijn vader in ballingschap naar Por tugal. Uit het huwelijk van de koning met prinses Helena van Montenegro werden vijf kinderen geboren: de kroonprins Umberto en vier doch ters. Zijn hobbies waren vissen en jagen. Te Alexandrië, waar drie ex-ko ningen verbleven van Italië, Al banië en Bulgarije leefde hij in afzondering. Hij had aanzienlijk in zicht in militaire zaken en bracht dikwijls bezoeken aan Duitsland om inlichtingen en ideeën op te doen. Victor Emmanuel was de man, die Mussolini en het fascisme aan de macht heeft geholpen. Hij was er voor verantwoordelijk, dat Italië in twee wereldoorlogen van zijde is veranderd. Ofschoon hjj gedu rende het lange fascistische regiem algemeen werd beschouwd ais een paradefiguur, vertoonde hü toch in twee opzichten een opmerke lijke vasthoudendheid: h|j bleef hardnekkig op de troon en hield blind vast aan zijn droom van 'n groot nieuw Italië: een nieuw ro meins keizerrijk. Hij zond conventionele felicitatie telegrammen aan Hitier en aan de keizer van Japan (o.m. toen deze laatste zich bij de as aansloot). Toen Italië's nederlaag dreigde ontsnapte Victor Emmanuel uit Ro- me en hij slaagde er in zuid-Italië ,te bereiken, dat reeds door de Brit se en Amerikaanse legers bezet werd. Toen Mussolini's bewind in Juli 1943 omver werd geworpen gaf de koning zijn steun aan maarschalk Badoglio, zijn nieuwe eerste minis ter en beloofde de geallieerden te helpen, na Italië's onvoorwaardelijke overgave in September 1943. Italië rouwt Naar te Rome verluidt, hebben de Italiaanse monarchisten de regering verzocht een openbare rouwbetoging te mogen houden. Vele monarchis ten, waarvan er, als men afgaat op de stemmen die in Juni 1946 tegen de republiek werden uitgebracht, bijna 11 millioen in Italië zijn, dra gen rouwbanden en treffen voorbe reidingen voor het lezen van de requiem-missen. Gemeld wordt, dat monarchistische groepen condolean- tie-telegrammen hebben gezonden aan Umberto, die in Portugal ver toeft. De Italiaanse regering, die al de koninklijke eigendommen in Italië verbeurd verklaard heeft, zou aanspraak gemaakt hebben op de verzekeringspolissen van Victor Emanuel, die bij Condense banken berusten. Deze polissen waarvan men de waarde niet weet, maken het grootste deel van 't vermogen van de overledene uit ET HACHELIJKSTE OGENBLIK van zijn leven beleefde de Canadese vlieger F. S. Kroon, toen hij met zijn PH-TCV, een diensttoestel van de K.L.M.-lijn Amsterdam-Leeuwarden, Zater dagmiddag te ongeveer half een, uit het ondoordringbare grijs van de wolken plotseling ter linkerzijde de torenspits van de St. Bonifacius-kerk te Leeuwarden zag oprijzen. De piloot zwenkte onmiddellijk, doch een botsing was onvermijdelijk. En toen ge beurde het wonderlijke. Een stuk van 3 meter werd door het weerhaantje van de vleugel gehapt. Dertien mensen, welke zich in de romp van de vogel bevonden kregen een schok, maar de piloot verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet en.vloog door. Enkele kilometers verder maakte hij een buiklanding in een weiland, na enkele greppels met elegance „genomen" te hebben. Een duizendste geluk Het was inderdaad een duizendste geluk, dat de piloot, na bij de bot sing met de 80 meter hoge St. Boni- faciustoren de helft van zijn linker vleugel verloren te hebben, het nog klaarspeelde zijn toestel behouden aan de grond te brengen. Dat hem dit toch gelukt is, moet voor een groot deel aan de koelbloedigheid van de bestuurder worden toege schreven. Na de eerste berichten, die als oorzaak van de botsing het falen van de hoogtemeter opgaven, werd in het officiële K.LM.-communique gezegd, dat, toen de vlieger bet vliegtetrein niet tijdig genoeg voor zich kreeg, hij de wielen weer in trok en besloot door te vliegen met de bedoeling een nieuwe landing voor te bereiden. Daarbij kwam hij in aanraking met de torenspits. Het slechte zicht is dus wel de hoofd oorzaak van het ongeluk. De noodlanding Nadat het vleugelstuk bijna recht standig naar beneden was gevallen en op het Kerkplein was terecht gekomen en de bemanning zowel als de passagiers voelden, dat de vogel bleef verder vliegen, haalde be stuurder Kroon het stoutste stukje van zijn leven uit, door op 50 meter hoogte over de huizen scherend, rakelings onder de draden van een hoogspanningsnet duikend, met in getrokken wielen op een weiland te AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Drie gewonden Zaterdagmorgen om ongeveer 10 uur is op de onbewaakte overweg nabij het station VriesZuidlaren door de sneltrein, welke om 10.11 uur in Groningen arriveert, een per sonenauto gegrepen. De bestuurder der auto, dr. P. W. Koppius, bemerkte te laat de uit de richting Assen komende sneltrein. Het gezelschap bestond uit een aan tal jagers, dat in deze bosrijke om geving wilde gaan jagen. Dr. Kop pius werd gewond aan zijn been. De Rechter-Commissaris uit Groningen, mr. H. J. E. Engelkens, werd vrij ernstig gewond, terwijl de 3e inzit tende, de heer J. Douma. vrijwel met de schrik vrijkwam. Eerste hulp werd verleend door dokters, die tot het gezelschap behoorden. De slachtoffers werden naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. landen, dat met sloten en greppels was doorsneden en dus een alles behalve geschikt landingsterrein vormde voor een vliegtuig met an derhalve vleugel. Niemand was er gewond van de driekoppige beman ning en van de tien Nederlandse passagiers. Het toestel werd echter zwaar beschadigd. Het zal echter altijd onbegrijpelijk blijven, hoe dit vliegongeluk zo gunstig kon aflo pen. Aan boord van een Chinese ri vierboot, die bij Hankau op de Yanglise voer, is brand uitgebro ken. Er ontstond paniek onder de 700 passagiers en de meesten hun ner sprongen in de ijskoude rivier. Men vreest, dat 500 personen het leven hebben verloren. Reeds zijn 70 lijken geborgen. Het vuur sloeg over op drie andere stoomboten en op meer dan een dozijn jon ken. die zich in de nabijheid be vonden. Voor het tijdvak van 4 tot en 17 Januari a.s. is bon 118 algemeen aangewezen voor 125 gram koffie en bon 119 algemeen voor 50 gram thee. In verband met de feestdagen kan men reeds van Dinsdag 30 Dec. af op bovenstaande bonnen kopen. 55 SLACHTOFFERS VAN SNEEUWSTORMEN Bij de sneeuwstormen, die ver schillende staten aan de Oostkust van de V. S. hebben geteisterd, zijn minstens 55 mensen om het leven gekomen, de meesten door te grote lichaamsinspanning in de strijd tegen de elementen. Wil liam O'Dwyer, de burgemeester van New York, heeft zijn vacantie in Californië onderbroken om het opruimingswerk in zijn stad te leiden. Er wordt dag en nacht sneeuw geruimd. New York, dat door de overdadige sneeuwval van de laatste dagen op een spookstad gelijkt, tracht zich onder de zware witte vracht van daan te werken. Het ruimingswerk zal naar schatting 2'/. a 3 millioen dollar kosten. De sneeuwlaag is on geveer een halve meter dik. Het bo vengronds verkeer ligt practisch stil. Van ongeveer 2.000 autobussen weet men de verblijfplaats niet. Zij zijn in de sneeuw blijven steken. Sinds Vrijdagmorgen vroeg heeft op het vliegveld Laguardia geen vliegtuig meer kunnen landen. De passagiers van drie vliegtuigen moesten de nacht op het vliegveld doorbrengen omdat er geen ver voer naar hotels mogelijk was. Dui zenden Newyorkers hebben de nacht doorgebracht in onverwarm de treinen, die in de buitenwijken in de sneeuw zijz blijven steken, of in stationsgebouwen en busremises. De vele regens, die gedurende de afgelopen dagen zijn gevallen, heb ben het water In de verschillende Overijselse beken, rivieren en kana len zeer sterk doen stijgen. Hier en daar waren de stijgingen zelfs zo groot, dat het water over de oevers en dijken ging, waardoor nabijge legen landerijen blank kwamen te staan. Behalve van de voortdurende re genval zijn de overstromingen ook het gevolg van de hoge waterstand in Duitsland, waar verschillende stuwen en sluizen het water reeds niet meer in toom kunnen houden. In de omgeving van Almelo, Vrie- zenveen en Bergentheim heeft men met kleine overstromingen te kam pen. In Vriezenveen stond het wa ter over de verkeersweg naar het noorden, terwijl voorts drie wonin gen in de omgeving moesten wor den ontruimd wegens waterover last. Zaterdagavond was de verkeers weg van Almelo naar het noorden weer berijdbaar. De plaatsen, waar zich nog diepe plassen vertonen, zijn Omtrent de oorzaak van de scheepsramp, waarbij het Noorse s.s. „Skoghaug" voor de Neder landse kust in de Noordzee ten onder ging, tast men nog steeds in het duister. De veronderstel ling van de enige overledene, dat de explosie op het schip veroor zaakt werd door een ketel-ont- ploffing, vindt alsnog bij Neder landse scneepvaartdeskundlgen weinig geloof. Het lijkt n.I. on waarschijnlijk, dat Amt Rokka, de stoker, die zich op de vuurplaat in hét schip bevond, in dat geval de ramp zou hebben overleefd, terwijl andere leden der beman ning door de explosie werden gedood. Het is de Marine-Routeringsdienst uit Den Haag, die thans een onder zoek instelt. Het hoofd van deze dienst, kolonel H. W. Hettema, ziet zich daarbij voor een moeilijke taak gesteld, nu er slechts één overle vende van de ramp is die zich bo vendien tijdens de ontploffing niet aan dek, doch op de vuurplaat be vond. Kolonel Hettema acht sabotage zeer onaannemelijk. Genegeerd wordt deze mogelijkheid echter evenmin. In dit verband merkte de heer Hettema op, dat de mees te van de schepen, die de laatste twee jaar door explosies zijn ver gaan, van Noorse nationaliteit wa ren. Behalve de Marine Routerings- dienst stelt ook het loodswezen, in opdracht van de inspecteur-gene raal, kapitein-ter-zee D. C. M. Het- terschij uit Den Haag, een rapport samen, waarin, naast de medede lingen van de enige overlevende van d eramp, de 24-jarige Amt Rokka,, een reconstructie van de ramp is opgenomen, samengesteld aan de hand van talloze andere ge gevens. Voorlopig kan slechts gemeld worden, dat men na berekeningen over wind- en stroomsterkte tij dens de fatale Woensdagavond, rekening houdend met de gemid delde kruissnelheid van de boot, tot de conclusie is gekomen, dat de overlevende stoker zich in het tijdstip van de ontploffing 3)4 uur moet hebben vergist: niet om 2 uur des nachts, doch om half elf op Woensdagavond reet deze explosie het schip open. Binnen 5 minuten tijds verdween het vaartuig in de diepte. Voorts is men er thans van overtuigd, dat de plaats van de ramp ver benoor den IJmuiden ligt, vermoedelijk ten westen van de kusttsrook tus sen Egmond en Schoorl. Men acht tenslotte een ketelontploffing on waarschijnlijk en schrijft de ont ploffing toe aan een mijn. Zaterdagavond waren tussen Bergen en Den Helder 10 stoffe- njKe overscnouen van opvaren den van het Noorse s.s. „Skog- haug" geborgen. Thans worden nog 16 leden van de bemanning vermist. Bij Camper duin zijn, behalve het lijk van de in de motorsloep op het strand geworpen lichtmatroos Stadlesen, Vrijdagavond en Zaterdagmorgen de resten van 2 opvarenden door de zee prijsgegeven. De tweede was een ongeveer 45-jarige man, 1.80 m. lang .die alleen een sleutelje bij zich had. Verder had hij een vals bovengebit. Op het strand van Ber gen spoelden in de loop van Zater dag nog vier lichamen aan. Vrij dagavond is bij Petten het stoffe lijk overschot van de enige vrouw die zi^h aan bdtord bevond, aan land gebracht, vermoec)»lijk de vrouw van de eerste machinist. Ten slotte zijn er de twee mannen, die in de sloep van Callantsooog wer den aangetroffen. De kleding van de meesten was bijzonder schaars, hetgeen er op kan duiden, dat zij zich reeds ter rus te hadden begeven voor de ontplof fing. Enkele der stoffelijke over schotten vertonen deerlijke vermin kingen. Van alle tien zijn foto's ge nomen ,die aan het in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar opgenomen enige overlevende lid van de be manning zijn voorgelegd. Het bleek echter, dat deze eerst 14 dagen ge leden op het vergane schip had ge monsterd. Dientengevolge kon hij slechts bevestigen, dat de overledenen weliswaar leden van de bemanning waren geweest', doch niet hun na men verstrekken, omdat hij deze in de korte spanne tijds nog niet had leren kennen. De meeste der aan gespoelde slachtoffers droegen bo vendien geen enkel papier bij zich, zodat voorlopig niet precies bekend zal zijn, welke der slachtoffers 'ge borgen is. Door bemiddeling van 't Noorse consulaat is men er thans in geslaagd de twee slachtoffers te identificeren, die in de sloep bij Callantsoog zijn aangespoeld. In hun trouwringen waren n.I. de na men van hun echtgenoten gegra veerd. Het zijn de 30-jarige derde machinist Konrad Pedersen uit Haugesund en de 21-jarige tele grafist Ernst Larsen uit Kopervik. Op een ander stoffelijk overschot trof men enige papieren aan, waar uit bleek ,dat hij de 24-jarige Ar- thuer Stemersen uit Malancen was. Tenslotte bevond zich, zoals reeds gemeld, met Arnt Rokka de 17- jarige lichtmatroos Tore Stalesen uit Haugesund aan voord van de eer ste sloep. De laatste eer. De stoffelijke resten van de zo tragisch om het leven gekomen op varenden van de „Skoghaug" zul len naar Amsterdam worden over gebracht om daar in het Zeemans huis te worden opgebaard. Men stelt zich voor de resten per Noors schip naar Noorwegen over te bren gen, teneinde de omgekomenen in eigen grond ter aarde te kunnen bestellen. thans met rode lantaarns en waar schuwingsborden aangegeven. Vol gens de secretaris van het Water schap Regge is de toestand wel zor gelijk, doch niet gevaarlijk. Overal zijn de technische ploegen bezig op dc meest bedreigde punten de dij ken te versterken en op te hogen. Bij Almelo is de waterstand nog 14 cm onder de dijkranden. De waterstand van de beken, ri vieren en kanalen in. Twente is in de loop van Zondag-nog vrij sterk toegenomen. Bij Vriezenveen in de buurtschap „De Pallen" moesten verschillende boerderijen worden ontruimd, terwijl andere door het water werden geïsoleerd. Het water staat hier op de wegen, evenals in de Vriezenveense Wijk, waar het over de verkeersweg Almelo-Om- men stroomt. Ook in andere gebie den in Twente is een hoge water stand. Bij de Dinkel wordt dag en nacht wacht gehouden, om zo mo gelijk direct in te grijpen wanneer gevaar dreigt. Het Waterschap de Regge tracht zoveel mogelijk goede afstromingen te bevorderen. Aange zien de regen Zondag niet zo over vloedig viel als Zaterdag, is het ge vaar voor overstromingen belang rijk minder geworden dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Op de Tweede Kerstdag werd de Apeldoornse politie door buren ge waarschuwd, d^t de 49-jarige Tj. F. de Bo., alleenwonende, Loenense- weg 25, sinds enkele dagen niet meer was gezien, zodat een onge luk werd gevreesd. Toen de politie zich toegang had verschaft tot de woning, vond zij in de hal het lijk van de man, met won den aan het hoofd, klaarblijkelijk met opzet toegebracht. De moord moet reeds enige dagen vóór Kerst mis zijn gepleegd. Onder leiding van de Officier van Justitie te Zutphen is een uit gebreid onderzoek gaande. ET COMMUNISTISCHE CON GRES, dat met de vier Kerst dagen te Amsterdam bijeen geweest is, heeft o.a. besloten, zich in het bijzonder te gaan interesseren voor het platteland! Een gewaarschuwd man geldt voor twee, zouden wij zeggen! In een resolutie klemt de C.P.N. zich uiteraard vast aan de onmis kenbare moeilijkheden, waarvoor het platteland in het algemeen, en de boerenbevolking in het bijzon der, thans staat. De Bolsjewieken laten zich de kans, om dit probleem uit te buiten, natuurlijk niet ont glippen. En nu vertrouwen wij gaarne op het goede inzicht en het gezond verstand van de plattelands bevolking, maar van de andere kant zou het kortzichtig zijn, indien wij ons ontveinsden, dat hier geva ren opdoemen, in sterker mate dan reeds het geval was, waarvoor wij oog dienen te hebben. Het gaat om de plattelandsbevolking in het al gemeen, en om de boeren en land arbeiders in het bijzonder. Op verschillende manieren moet er voor gewaakt worden, dat het platteland ten proot valt aan de communistische agitatie en aan de leuzen der onoprechtheid, welke de Pauselijke Kerstboodschap pas nog zo krachtig neeft gegispt. Dat hier een ernstige taak ligt voor de plattelandsafdelingen van de Katholieke Volkspartij, is daarom zo evident, omdat de C.P.N. in dit geval met verrassende openhartigheid aankondigt, dat een der voornaamste taken voor de naaste toekomst is, „het scheppen van een nieuw agitatie-orgaan der Partij met een politieke inhoud, dat politiek leiding geeft aan de strijd van de plattelandsbevolking en te vens de vakbelangen van de lande lijke bevolking behartigt". Boven dien komt er een serie massa-bro chures, welke de inzichten van de C.P.N. op alle gebieden van land en tuinbouw zal verspreiden. Hier wordt duidelijk de taak der poli tieke organisatie van de Katholie ken nog eens onderstreept. Wij zeggen opzettelijk niet: aange geven, want deze taak is er reeds lang, en zij wordt niet zonder vrucht vervuld. Maar de activiteit van de v ij a n d moet een manend teken zijn. De „drang van het hei lige moeten" zal onze K.V.P. overal, maar in het bijzonder op het platte land moeten activeren! Daarnaast zullen de Standsorga nisaties moeten begrijpen, dat ook van haar grote werkzaamheid en toewijding, in afweer en aanyal, ge- vraagd wordt. L.T.B. en K.A.B. die nen op de bres te staan, meer dan ooit! En tenslotte, maar niet het min ste: ook de Overheid dient zich het gevaar van het aangekondigde C.P.N.-offensief aan te trekken. Het blijft zo: snelle sociale hervormin gen en in het algemeen goede poli tieke maatregelen zijn de beste re medie. Zij nemen het C.P.N.-gevaar, dat enen niet moet onderschatten, de wind uit de zeilen. Ende geschiedenis is daar, om te bewijzen, dat het platteland in revolutionaire ontwikkelingen steeds een grote, vaak een beslis sende rol, heeft gespeeld! Koningin terug in de Hoofdstad H. M. de Koningin is hedenoch- tend tien uur van Paleis Soestdijk, waar zij de Kerstdagen temidden van het Prinselijk gezin heeff door gebracht, op het Koninklijk Paleis te Amsterdam teruggekeerd. Toen de N.V. Hilko Zeep- en Par- fumeriefabriek de vorige week haar recapitulatie maakte van de bonnen- voorraad, ontdekte men, dat er aan de voorraad 45.000 rantsoenen zeep ontbraken. Een door de Zaandamse recherche ingesteld onderzoek had tot resultaat, dat,een 29-jarige Zaan dammer, die in de" expeditie van 't bedrijf werkzaam was, aangehou den kon worden. Deze K. bekende zich in een tijdsverloop van zes maanden de bonnen en opplakvel- len te hebben toegeëigend. Hij had de bonnen door zijn broer laten ver kopen. De Gebrs. K. zijn naar Haarlem overgebracht. De enige overlevende van het Noorse s.s. „Skoghaug", de 24-jarige stoker Amt Rökker, met de beide mannen die hem uit het water haalden. Links de 16-jarige J. Eduwaard on rechts de heer Breed.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1