„DRIEKONINGENAVOND r L Gemeenteraad Oude Niedorp Alcmaria Victrix in het goud Wethouder Schouten zet de puntjes op de i AG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 30 December 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Goed spel van het Amsterdams Toneelgezelschap Een extra voordeeltje UIT OUDE TIJDEN NIEUWJAAR IN VICTORY-HOTEL In de bar: De oudste club boven het Y LIMMEN WINT WEER OP HET KANTJE AF De riolering begint te leven UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN De directie van het Gulden Vlies heeft met de opvoering van Shake speare's comedie „Driekoningen avond" zeker een goede greep ge daan. De voorstelling was in vele opzichten een verrassing. De stukken van Shakespeare be zitten, hoe men ze ook wil beschou wen, altijd een zekere bekoring en niet in het minst geldt dit van de kostelijke grap, met speelse humor op geestige wijze opgedist, die wij kennen als „Driekoningenavond", Iet stuk stelt, al is het een comedie, iware eisen, zowel aan toehoorder als aan speler en het mag van Dal- sum zeker als een verdienste wor den aangerekend, dat hij, wiens kracht in de tragedie ligt, van dit bekoorlijke stuk zo'n gave vertol king heeft weten te geven. Niet slechts de humor, maar geheel de dichterlijke tederheid, die dit stuk kenmerkt, kreeg het volle pond. Alle figuren kregen die aandacht, nodig om hen tot levende beelden te maken van menselijke eigen schappen, goede en kwade, die de dichter in zijn werk onder de aan dacht wilde brengen. De onbe grensde ijdelheid van de slaafse lofmeester Malvolio, de drankzuch- tge, levenslustige Tobias Hikken- burg, de belachelijke Bibberwang, ze werden allen fel en met begrip voor het komische, zonder echter bespottelijk te worden, naar voren jebracht De intrigue is eigenlijk een dool hof van vergissingen, een komische verwarring van verlangens en ge voelens, waaraan af en toe toch een .'einig tragiek ten grondslag lag. Dat was b.v. het geval met de ver nedering van Malvolio; we voelen een ogenblik medelijden met deze figuur. Men moet desondanks toch het vermakelijke verhaal van de Hertog van Illijrië, die verliefd wordt op de schone Olivia, niet aux serieux nemen. Olivia vat op haar beurt liefde op voor de page van de Her tog, Caesario, die eigenlijk de ver momde jonkvrouw Viola is en haar hart aan de hertog verpand heeft. Het wordt ingewikkeld als de twee lingbroeder van Olivia, Sebastiaan, te voorschijn komt en huwt met Olivia en de hofmeester Malvolio, die op zijn meesteres verliefd is, door een schalkse kamermeid er tussen wordt genomen. Het geval kwam er fris, vlot en met de vereiste luchtigheid uit, zon der ook maar even banaal te wor den. De hoogtepunten waren wel de ;cène in de wijnkelder, de duelleer- partij tussen Bibberwang en Caesa rio en de vernedering van Malvolio. Komende bij de spelers willen wij allereerst vermelden Elise Homans, die, voor een zo jeugdige actrice, wel een zeer vlotte Caesario ten beste gaf. Zij haalde uit haar rol wat er uit te halen viel, was af en toe eigenlijk te véél mannelijk. Zij sprak echter vaak te veel achter in de keel, hetgeen vermoeit. De stem- vorming is blijkbaar nog niet af, maar overigens niets dan lof voor ïet spel. Ben Groenier gaf een prachtige, caricaturale Bibberwang, die men niet licht vergeet. Paul Huf schiep een lachwekkende, op het eind tragische Malvolio, Fiolet een prachtige royale Jonker Hikken- purg, met breed gebaar gespeeld, □e Olivia van Mary Smithuyzen deed wat te degelijk aan, hetgeen ook voor Johan Schmitz geldt, ze ïadden er wat meer luchtigheid aan kunnen geven. Ook de overige rollen werden In een meubelzaak aan 't Verdronkenoord staan mo menteel geëtaleerd een twee tal slaapkamers in mahonie en blank eiken. Deze zijn on danks de lage prijs van f 489,zó goed van kwali teit en apart van model, dat •Tien zich bij aankoop min stens f 100,bespaart. Het i adres is; Tros, Verdronken- i oord 46, Alkmaar. I. M. VAN GOGH-TENTOONSTELLING ALKMAAR. Kunst, welke men anders slechts te zien krijgt in de ;rote steden in binnen- en buiten and, kan thans in Alkmaars Sted. duseum rustig bewonderd en geno ten worden. Deze tentoonstelling van tekeningen van Vincent van Gogh verdient een grote belangstel ling. Niet alleen omdat ze op höog peil staat, maar ook omdat bij wel slagen van deze. zeker meerdere goede tentoonstellingen zullen vol gen. Het Stedelijk Museum is dagelijks geopend van 10—12 en van 24 uur, ,op Zon- en Feestdagen alleen van 24 uur. Men verzuime deze unieke gelegenheid niet. DE RECHTERLIJKE MACHT 30 Dec. Nu er stemmen opgaan om maatregelen ie nemen waardoor ook minder kapitaalkrachtigen tot rechter kunnen worden aangewe zen lijkt het ons goed te wijzen op de toestand in 1769. Er waren toen moeilijkheden gerezen om een nominatie van schepenen te formeren door de veelvuldige ver zoeken om niet in aanmerking te komen voor die baan. Hierdoor zou men genoodzaakt worden tot een lagere klasse af te dalen. Om dit te voorkomen werd nu bepaald dat de 4 jongste leden van de vroedschap sedert hun aanstelling minstens 3 maal sche penen moesten zijn. Hierdoor hoopte men het declin van een zo aanzienlijk college te voorko men. Negentien jaar later be paalde men dat de nieuwe vroed schappen gedurende 6 jarefi sche pen moesten zijn, tenzij zij een nevenbetrekking bekleeden welke met die van schepen niet „con- spatibel" zou zijn. Men ziet dus dat de vervulling van het raads lidmaatschap en die van schepen uitsluitend voor de rijkdom be stemd was. Moge spoedig de dag aanbreken dat ook niet-bezitters rechter kunnen worden zonder irmoe te lijden. goed vertolkt, waarbij vooral nog aandacht verdient de goedlachse en schalkse kamermeid van Marie Hamel. 'Het was een opvoering, die op hoog peil stond. Veel aandacht was besteed aan de costumes en de dé cors, die, hoewel te groot voor dit toneel, toch uitstekend voldeden. Aan Elise Homans werden na af loop bloemen aangeboden. Over de muziek valt weinig te zeggen, tjumperdinck schreef ze begrijpelijk, klankvol en toch sober, met steeds terugkerende thema's, die in de momenten van décor-ver wisseling de aandacht op een pret tige en welluidende manier wist af te leiden. Daartoe droeg verder ook de weliswaar simpele, doch smaak vol uitgevoerde dans bij van Ga- briëlle Destree, een harmonieus en sfeervol geheel. En hiermede zijn wij dan geko men aan de laatste toneelavond van dit jaar. En zijn veel goede stukken gegeven in Alkmaar. „Driekonin genavond" spande echter ■'wel de kroon. Het vervult ons met ver trouwen voor 1948. L. S. Een gelukkig nieuwjaar Enook voor 1948 ONZE BOEKEN BOEIEN Schuttc's Leesbibliotheek Laat 27 Alkmaar KERSTAVOND VOOR DE K.A.B. Voor de Kerstavond op 6 Jan. in het Wapen van Heemskerk bestaat thans gelegenheid tot het afhalen van toegangsbewijzen. Tegen de reeds bekende en ge bruikelijke kleine vergoeding kun nen de kaarten voor de leden van de K.A.B. afgehaald worden aan het Bureau van het Noord Hollands Dagblad in de Langestraat, op Woensdag 31 December en Vrijdag 2 Januari, beide dagen van 9 tot 5 uur. Verzuimt dus niet U tijdig van kaarten te voorzien. GESLAAGD Voor de akte Frans M.O.-B. slaagde de heer J. B. C. Vinken te Alkmaar. WAT DOET CANTECLEER? Ten gerieve van die lezers, die zich bovenstaande vraag misschien hebben gesteld, zij medegedeeld, dat Cantecleer het kostelijke blij spel van Austin Strong „Drie Wijze Gekken" in studie heeft. Het gezelschap brengt dit voor het voetlicht op Maandag 9 Februari a.s. Wanneer U reeds nu deze da tum reserveert is Uw vastenavond bij voorbaat geslaagd te noemen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ferdinand, z, v. F. van der Meulen en A. M. Jongejan; Pie- ter z. v. P. Kranenburg en E. Zwart Geertrudis E. M. d. v. J. Ursem en C. M. E. Groothuizen; Albertus J. E., z. v. J Verbeek en M. Stipkes; Cornelia d. v. J. Beeldman en M. Smit; Andries P., z. v. G. Kramer en G. de Boer; Wilhelmina H. d. v. J. A. Brugman en S. J. Brakenhoff; Alexia, d. v. W. H. Luites en A. Bij waard; Jan A. z. v. C. Zwaan en A C. Lens; Margriet J. S. de R. Talsma en S. P. Berkhout; Johannes F. S. z. v. J. Witfe en J. C. Wester; Bernardus H. S. z. v. W. Wokke en C. Mos; Anna C. d. v. H. A. W. Feijen en M. C. Bruin; Astrid M., d. v. A. J. van Duuren en A. Spren- gers. Ondertrouwd: G. Kieft en T. Dus- seljée. Overleden: Antje Jonger, oud 56 jaar, gehuwd met J. Schoonhoven; Friedrich W. Busch, gescheiden van E. He Klerk, oud 71 jaar; Gerrit Pronk, weduwn. van B. Buren, oud 88 jr.; Klaas Verwer, gehuwd met J. Hollebeek. oud 44 jaar; Jannigje Weldam, gehuwd met A. Doorne kamp, oud 37 j.; Johannes Swidde. gehuwd met N. Hart, oud 59 jaar.; Dorothea C. Landman, weduwe van G. H. van Giesen, oud 76 jaar; Ber nardus H. S. Wokke, oud 1 dag. FAMILIE THé DANSANT van 15.30 tot 18 uur SOIRéE DANSANTE van 20.00 tot 1 uur Uitgebreide keuze van gerechten in het Restaurant GEZELLIG BITTERUUR ook in het café. Aan de vleugel: TONY WILLEMSEN met medewerking van de bekende Russische radio-violiste NADIA BROSGOUL VERLOREN EN NIET GEVONDEN? Bij de politie is aangifte gedaan door iemand, dat hij een loonzakje, inhoudende f 130,had verloren; een ander deed aangifte van het verliezen van een portemonnaie, inhoudende ca. f 50 en een aantal broodbonnen. Wie kan de politie inlichtingen verschaffen en de ver liezers blij maken? VOOR DE POLITIERECHTER Tal van verstekken. Een zacht gemoed A. S. hulpkampbewaker uit Alk maar was veel te toegevend voor zijn gevangenen. Hij streek nogal eens de hand over zijn hart, een goede eigenschap, maar in de kam pen moet men zich eenmaal aan de regels houden. Zo had hij zonder toestemming een brief gepost van een delinquent en op een andere keer twee rijksdaalders uit een tas gehaald, tijdens het transport van een gevangene. Het geld was later wel weer betaald maar dat mag nu eenmaal niet. De politierechter ver oordeelde de man conform de eis tot f 25 of 10 dagen en 3 maanden voorw. met 3 jaar proeftijd. Kermiswee. P. J. H. uit Bergen, die nogal eens een borrel drinkt, had zich in jeugdige overmoed vergrepen aan het stoffelijk bezit van een 'sigaren winkelier. Met het geld vierde hij kermis, maar hij kwam toch van een koude kermis thuis. De jongen had zich tot deze daad laten over halen, waarmede de politierechter rekening hield. Het vonnis werd, conform de eis, 'zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. In deze tijd zal hij geen café's mogen bezoeken en geen druppel alcohol zal over zijn lippen mogen komen. Zijn kameraad in de boos heid kwam er mede omdat hij niet ter zitting verscheen, niet zo mak kelijk af. Voor deze, C. J. B„ werd het vier maanden onvoorwaardelijk. Verstekken Bij verstek werd J. E. B. uit Alk maar veroordeeld wegens het feit, dat zij van een buurvrouw f 10 had gestolen. Zij had van deze goede buur nog f 7,50 te goed en nam het maar uit het tasjë van die dame, die daarmede natuurlijk geen ge noegen nam. Het kostte haar nu f 25 of 10 dagen. Sj. B. uit Alkmaar had een tijdje bij een paar molenaars gewerkt. Hij vond dat de gebroeders, die het edele muldersvak beoefenden, niet zuiver op de graad waren en zorgde zelf dat hij ook binnen was. Voor •zijn vogeltjes, in casu duiven, had hij wat graan apart gezet en voor zich zelf wat Amerikaans patent bloem. Het brood van de bakker vond hij niet lekker. Eis en veroor deling in dit geval f 10 of 10 dagen. TINTORETTO HEILOO. De expositie, welke door het Schilder- en Tekengenoot schap „Tintoretto" met de Kerst dagen en het Week-end gehouden werd, is 'n volledig succes gewor den. De publieke belangstelling was groot en de geëxposeerde werkstuk ken waren in doorsnee van zéér goede kwaliteit. Als wij een verge lijking gaan maken met de voor gaande exposities, dan kunnen we constateren, dat er veel beter w#-k geleverd is. Dit laatste is zeer zeker ook te wijten aan de heer Heeck (artistiek leider). Opvallend was het groot aantal aquarellen, die geëxposeerd waren. Om alle ingezonden werkstukken te bespreken zou ondoenlijk zijn. Zonder iemand te kort te doen, wil len wij echter het werk noemen van de heren Baan Sr. en Baan Jr. Deze heren hebben een zéér goede tech niek en kleurkeuze, zowel bij aqua rellen als olieverfstukken. Ook de heer Dekker en speciaal de heer Mantel hadden zeer goede aquarel len ingezonden. In portretstudies (potlood) had H. Bakker een paar zéér goede stuk jes. De heer J. de Jonge had 'n acht tal potloodschetsjes, die uitmuntend waren. De heer Heeck had enige olieverf schilderijen ingezonden. Hiervan willen wij speciaal het zelfportret memoreren. Dit was prachtig gelij kend en eminent in kleurschakering. Al met al kan „Tintoretto" op een zéér goed geslaagde expositie terug zien, die zeker indruk gemaakt heeft op de bezoekers. Men deelde ons nog mede, dat velen zich als donateur opgaven. R. DE BLINDEN MELDEN ZICH.... HEILOO. Op Zondag 4 Januari 1948 speelt de plaatselijke R.K. Toneelver. „St. Odilia" het voor haar speciaal geschreven toneelwerk „Naar het volle Leven". Een toneel stuk, waarin de blinde zelf op de voorgrond treedt en laat zien, wat hij, ondanks zijn volslagen duister nis, in het gewone leven pr *»teren kan. Gezien het succes van boven genoemde vereniging met het nog herhaaldelijk opgevoerde toneel werk „Marjatta", wordt een ieder aangeraden deze mooie avond bij te wonen. De uitvoering vindt plaats in het Brunogebouw en begint om acht uur. Voor kaartverkoop en verdere bijzonderheden raadplege men de aanplakbiljetten. H.S.V. I—I.E.V. I 4—1 HEILOO. In een zéér vlot en goed gespeelde wedstrijd heeft HSV verdiend gewonnen, Dfe ploeg vol deed in haar geheel zéér goed. De schotvaardigheid van de midvoor Tromp was uitstekend. Ook Kraak man, die links-half speelde, was goed. Bolten was weer de snelle ge vaarlijke rechtsbuiten. HSV speelde met de wind in de rug en er werd direct 'n zware druk op het IEVrdoel uitgeoefend. Na Onder voorzitterschap van bur gemeester Bosma kwam de raad der gemeente Oude Niedorp Maan dag voor de laatste maal in 1947 bijeen. Nadat de voorzitter had geopend, werden de notulen voor gelezen, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was o.a. een voorstel van Ged. Staten over de vergoeding van de verhuiskosten van gemeenteper- soneel. Tegen het voorstel van de Ged. Staten koos de raad partij voor het voorstel van B. en W. Tijdens de debatten over de be groting voor 1948 wees de heer Stadegaard op het ontzettend grote aantal honden, dat in de gemeente wordt aangetroffen, waar de dieren dikwijls grote schade aan de vee stapels toebrengen. Derhalve ver- Het was eind '97, dat er in Alk maar plannen werden besproken voor de oprichting van een voetbal vereniging en 1 Januari 98 was Alcmaria Victrix geboren. Zoals met alle jonge verenigingen het ge- aal is, werd op bescheiden wijze be- gonnen men pachtte de „Krocht waar de eerste wedstrijden werden gespeeld; daarna verhuisde men naar de Wester weg,, ter plaatse waar nu de Alkmaarse Wasserij gevestigd is- vandaar speelde men aan de Wil- hélminalaan, naast het Ziekenhuis en in 1905 speelde men voor het eerst op het terrein aan de Zander- sloot, ongeveer waar nu het Sport park ligt; de toegang was in die dagen ook aan de Zanderslootzijde. Op dit terrein heeft Alcmaria haar sportieve up and downs beleefd en is zij uitgegroeid tot de- meest-po- pulaire voetbalclub van boven 't Y. De eerste wedstrijd op de Krocht werd gespeeld tegen het Amster damse AFC en werd een 70 over winning voor Alcmaria. In 1902 werd de NHVB opgericht, waarbij Alcmaria met ZVV (Zaan streek) en Sport (Hoorn) de eerste klas vormde. In hetsportseizoen 1905/'06 deed Alcmaria hair intrede in de Ned. Voetbalbond en wel in de derde klasse. Het eerste seizoen kenmerkte zich door de eigenaar dige uitslag van een overwinning in alle uitwedstrijden en een ver loren partij in alle thuiswedstrijden hetgeen tot gevolg had, dat Alcma ria eindigde als nummer drie op de ranglijst. Het seizoen 1907/'08 behaalde Alc maria twintig punten in twaalf wed strijden, waarmede zij 't kampioen schap in de 3e klasse veroverde. Door het plotseling uitvallen van vier spelers voor de beslissingswed strijd, speelde de kampioen zich niet in de 2de klasse, doch het bonds- bestuur waardeerde de sportieve prestaties van Alcmaria, door haar bij keuze toe te laten tot de tweede klasse. Alcmaria toonde zich deze plaats waardig tot het seizoen 1945/'46. In de zomer van 1918 had nog een fusie plaats met de plaatselijke club AVV waarna de nieuwe club de naam kreeg van VAW (Verenigde Alkm. Voetbalverenigingen) Alcmaria Vic trix. Gedurende het seizoen 1914/T5 verwierf Alcmaria zich de eerste plaats in de noodcompetitie, waarbij helaas de mogelijkheid tot promotie naar de 1ste klasse was uitgesloten. Het seizoen 1933/'34 dreigde voor het sportieve Alcmaria een teleur stelling te worden; het eindigde met een gelijk aantal punten als HRC uit Den Helder, doch de beslissings wedstrijd werd met 31 gewonnen, zodat Alcmaria voor de 2de klas behouden bleef. Het seizoen '45/'46 vormde een zwarte bladzijde in het gouden boek van Alcmaria's geschiedenis, doch na een jaar had men zich weer her steld en maakte Alcmaria haar you- yeuse rentree in de tweede klasse. Het feestprogramma Het spreekt, dat dit gouden feest niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Daarvoor is de oudste club van Alk maar en van de clubs boven het Y te populair. Op Nieuwjaarsdag, de dag van het jubileum, wordt om half drie een jubileumwedstrijd ge speeld: Alcmaria I tegen Oud-Alc- maria; de oud-Alcmarianen Kees Jonker, Rootring, D. Bijlsma, S. Hamstra en Hil Pereboom zullen voor de^e gelegenheid de roodwitte kleuren nog eens aantrekken. Voor af gaat- een wedstrijd van de junio ren van Alcmaria tegen de junioren van RKAFC. Het Alcmaria-Nieuws zal in feest kleed uitkomen, waarop wij nog nader hopen terug te komen. Voorts wordt er deze dag in Het Guldep Vlies een grote reünie ge houden, na afloop waarvan meer dan honderd reünisten zich aan een feestelijk diner zullen verenigen. Op 3 Jan. wordt er des middags in de dancing van de Harmonie een receptie gehouden; des avonds wordt voor de eerste maal de revffe opgevoerd, die speciaal voor deze gelegenheid is sarflengesteld door de Alkmaarse kleinkunst-artist André Carell, met muzikale medewerking van G. Pranger. De uitvoerenden zijn leden en donateurs van Alc maria, terwijl het damesballet en Alkmaars Klein-Orkest hun mede werking verlenen. Deze revue, die de eerste avond voor genodigden gaat, wordt in de drie volgende avonden gegeven voor de leden, donateurs en supporters van Alc maria. Het aantal medewerkenden aan deze revue, die tot titel heeft „Je Maintiendrai", bedraagt 85. Men ziet, Alcmaria doet het no dige, om dit gouden sportfeest waardig te vieren en wij twijfelen er niet aan, of het zal de 50-jarige, maar daarbij nog jonge club, niet aan belangstelling ontbreken. zocht spr. om de belasting te ver hogen. De voorzitter antwoordde, dat de hondenbelasting reeds het vorige jaar met 100% is verhoogd, zodat hij het niet wenselijk achtte om nog eens met een verhoging te komen. In dit verband luchtte de voor zitter zijn hart over de wijz*, waarop deze belasting wordt geïn casseerd. Om strikt eerlijk te blij ven deelde spr. daarom mede, dat in het vervolg iedere hondenbezit ter een aanslagbiljet van f 10-— ontvangen. Wanneer dit teveel is, volgt vanzelf reclame, waarna het college van B. en W. zal uitzoe ken of het gevraagde bedrag al dan niet hoog genoeg is. Ook deelde de voorzitter mede, dat B. en W. JUlst heden een viertal brieven hadden verzonden, waarin hondenbezitters weiden gewaarschuwd. v Na nog enig heen en weer ge praat suste de voorzitter de ge moederen met de mededeling, dat staande de vergadering een voor stel aan de orde zou komen, waarin maatregelen worden voorgesteld, om te komen tot bestrijding van de „hondenplaag". De volgende pun ten van de begroting ondervonden geen tegenstand, zodat tenslotte de begroting met algemene stemmen werd aangenomen. In de begroting was reeds een post opgenomen voor de leerlingen aan de O.L. School. De wet vergt nu echter, dat deze post apart zdi worden vastgesteld. Derhalve nam de raad het voorstel van B. en W. aan, waardoor het kostenbedrag per leerling f 18.50 blijft. De Gemeente rekening 1945 was van Ged. Staten terugontvangen en moest met en kele wijzigingen opnieuw worden vastgesteld. Deze rekening was voor Ged. Staten aanleiding geweest, om de gemeente Oude Niedorp te be richten, dat zij niet meer noodlij dend wordt geacht! Het voorstel van B. en W. om een kasgeldlening van f 10.000.— aan te gaan werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Met grote tegenzin nam de raad vervolgens het voorstel aan, waar bij de Vermakelijkheidsbelasting wordt verhoogd. Alleen de belas ting voor toneel- en zanguitvoerin gen blijft 20«/o. De rest wordt 50%. In de verordening wordt wel reke ning gehouden met bijzondere ge beurtenissen, waarbij dan geen be lasting is verschuldigd. Kinderen, die nog leerplichtig zijn en tijdens de schooluren op de openbare weg worden aangetroffen, zullen in het vervolg door de ster- kfe arm naar, school worden ge bracht. Tot slot deelde de voorzitter nog mede, dat er een schrijven van de Coöp. Boerenleenbank was binnen- nengekomen, waarin werd voor/y- steld om de schuld der gemeente (ruim f 69.000.—) in 14 jaar af te lossen. Aldus besloten. Ook werd er nog een wijziging gebracht in de politieverordening. Reeds bevatte deze verordening 'n artikel, waardoor het mogelijk is om gevaarlijke honden, die zich op de openbare weg bevinden, af te maken. Dit wordt door dit voorstel uitgebreid tot het afmaken van ge vaarlijke honden, die zich op bouw en weilanden van anderen bevin den. Men zij dus gewaarschuwd. Aan het eind van de vergadering bracht de voorzitter de raadsleden en de wethouders dank voor de me dewerking in het afgelopen jaar on dervonden. Met de wens een geluk kig en Zalig uiteinde en een goed begin, sloot de voorzitter de ver gadering. pl.nj. 5 minuten geeft Schuyt 'n prima voorzet, ,die door Tromp on berispelijk ingeschoten wordt 10. Even later krijgt Bolten 'n corner te nemen, de bal komt prachtig voor het doel en Tromp scoort voor de tweede maal 20. IEV werkt wat ze kan maar steeds weer zit HSV, ge steund door de straffe wind, voor 't IEV-doel. Nadat 30 minuten gespeeld zijn, besluit Bolten een snelle rush met 'n goede voorzet en uit de doelwor- steling die hierop volgt scoort Tromp 30. Even voor de rust neemt Bolten 'n corner, de IEV- keeper beoordeelt de bal verkeerd en deze verdwijnt in het net 40. Direct na de rust zit HSV weer fel op de bal maar kan de score niet verhogen. Plotseling valt IEV aan en scoort 'n verdiend tegenpunt 41. Hierna gaat de strijd gelijk op met de beide doelen om beurten in gevaar. In de stand komt geen ver andering meer. HSV heeft gezien dat het kan. Deze overwinning is voor de ploeg 'n morele steun. Wij zien dan ook met vertrouwen het nieuwe jaar tegemoet. AKERSLOOT. Op de Tweede Kerstdag bracht de Toneelvereni ging „St. Willibrordus" een prach tig toneelstuk voor het voetlicht „Het verleden spreekt". Het spel stond op een zeer hoog peil en een ieder was vol lof. Zondag 28 Dec. werd het nogmaals opgevoerd voor doneteurs enz. „St. Willibrordus" heeft hiermede ,weer getoond dat ze er wezen mag. AKERSLOOT. Alhier is opge richt een R.K. Handbalclub. Er zijn reeds een paar wedstrijden gespeeld. Maar alle begin is moeilijk, daarom blijven de overwinningen dan ook nog achterwege. Maar houdt goede moed „Trekvogels"! Wij wensen u veel succes toe. MEERVOGELS—WBSV 4—0 De harde wind deed veel afbreuk aan het spel. Ook speelde de te genpartij iets te hard .waardoor M. z'n spel niet kon ontplooien. M. speelt voor de rust tegen wind en weet na een kwartier de leiding te nemen. W. trekt vele malen ten aanval maar de goed spelende M. achterhoede retourneert alles. Dan weet M. haar voorsprong te ver groten door de linksbinnen die de bal mooi aangegeven krijgt van z'n midvoor. W. probeert het ook wel maar de voorhoede speelt veel te onbesuisd. Na de thee is M. direct weg maar ze spelen alles over links die tegen wind alle moeite heeft de ballen voor te krijgen. Dan krijgt de M. rechtsbuiten de bal te pakken, schiet kalm voor en de midvoor doet de rest, 3—0. Dat wordt W. te bar en we noteren een tweetal schitterende schoten van de mid voor maar Schoon is op z'n plaats en redt schitterend. Dan krijgt bij een M. aanval de linksbuiten de bal vrij voor z'n voeten en keihard schiet hij no. 4 in de touwen. Met deze stand breekt het einde aan. En nu volgende week naar Lim- men. INTER NOS EGMOND AAN ZEE De R.K. Toneelvereniging „Inter Nos" voer de op 2e Kerstdag en op j.l. Zondag een toneelstuk op, waarin de chan tage aan de kaak werd gesteld. Een gewetenloze chanteur brengt een gelukkig gezin tot wanhoop en de manier, waarop „Inter Nos" dit bracht, mag deze vereniging en haar regisseur tot tevredenheid stemmen. Mevr. Valkering-de Wit als de Moeder speelde voortreffelijk en zeer, sterk. Ook het slot van het tweede bedrijf werd door de to nelisten op aangrijpende wijze ver tolkt. In deze scène viel vooral mej. G. de Waard op. De heer S. Witte brood als de „gentleman"-chanteur was in één wo^rd af. Bij de aanwezigen heeft dit stuk een goede indruk achtergelaten. Aan het slot van de avond dankte Burgemeester Niele de heer Valke- ring, regisseur, en zijn gezelschap voor de prettige avond, die zij de aanwezigen hadden geboden. De eerste mooie aanval is voor Br. in W„ maar de L.-keeper weet stompende de bal weg te werken. Bij een Br. in W. aanval staat de midvoor in zeer gunstige positie, hij krijgt de bal toegespeeld en schiet m de hoek 01. L. neemt dan zijn eerste corner, welke niets oplevert. Meteen zien wij 'n corner aan de andere kant, goed genomen, raakt de bal in het doel, doch de arbiter had net gefloten voor buitenspel. Ondanks de harde tegenwind speelt L. goed voetbal. Uit een mooie aan val maakt Broeders gelijk 11. Even later kopt Weijers uit een mooie voorzet no. 2 in het doel 2—1 Onverwachts brengt Br. in W. de partijen weer op gelijke voet 2—2. Na de rust zit L. door de wind gesteund herhaaldelijk voor het Br. m W. doel, maar de achterhoede met de keeper aan het hoofd spelen in prima vorm. L. probeert het steeds weer, maar alles gaat naast of over. Eenmaal gaat de bal rake- lings naast. _Een formidabele kogel van Thijs dient vermelding, maar gaat over het doel. Het spel wordt dan tam en de meesten verzoenen zich reeds met het eerste verlies- punt van L„ maar in de laatste vijf minuten wordt een goed genomen corner in het doel gewerkt, waar mee de overwinning een feit is. TONEELVERENIGING „ST. PANCRATIUS" CASTRICUM Vrijdagavond 2e Kerstdag gaf de Toneelvereniging St. Pancratius een opvoering van het bekende stuk, van Henri Ghêon „Kermisvolk op Kerstmis". Voor een matig bezette zaal open de de heer C. Bodewes, lid van gen. toneelgroep, de avond. Spr. heette alle aanwezigen hartelijk welkom, en wenste de aanwezigen namens het bestuur en toneelgezelschap een Zalig Kerstfeest. Het stuk werd gespeeld door vijf personen, die elk voor zich meer dere rollen te vervullen hadden. Daarom zullen slechts enkele der aanwezigen het stuk niet ten volle begrepen hebben. De oude Melchior (G. Groentjes) speelde zijn rol als lezer zeer goed. Het Sadisme van Koning Herodus welke rol hij eveneens vervulde, bracht hij goed tot uiting, evenals zijn ander spel. Josaphat, hun zoon (Ab. Zijlstra) speelde goed, doch opvallend was het dat hij in zijn rol van Jozef, die een bezoek bracht bij de nicht van Maria, Elizabeth, zonder baard liep maar in het 2de bedrijf werd deze fout hersteld. Zijn spel als schrift geleerde, was goed, maar het joods spreken deed hij wat overdreven. Mercedes, hun schoondochter (mw. Huibers—Tromp) en die even eens de rol van Maria vervulde, was heel goed, vooral het tafereel in Bethlehem waar Maria en Jozef, een plaats zochten, en later in een stal te recht kwamen. De oude Sara (Gre Res) die een moeilijke taak te vervullen had speelde zeer goed, vooral in het RAAD AKERSLOOT De gemeenteraad van Akersloot vergaderde onder voorzitterschap van wethouder Schouten. De heer Otte had in de vorige vergadering gezegd, dat Schouten de verbouwing van de O.L. School had verknoeid'. Zo had burgemees ter v. d. Heuvel gezegd in een bij eenkomst met Bakker en dominee v. Santen. Na deze mensen persoon lijk te hebben onderhouden, bleek dit helemaal niet waar te zijn, aldus de voorzitter. Ik heb aan meester Bakker en de dominee gevraagd om de waarheid en niet om leugens. Als die er nu omheen draaien, dat kan ik niet helpen. De voorzitter wil er verder niet over horen, want dan blijft dat zo, het is zo mooi genoeg. (De hamer valt.) Ingekomen een schrijven van de minister van binnenlandse zaken over de verhoging vande verma kelijkheidsbelasting. Toneeluitvoe ringen met een dansje tot 12 uur kunnen op 20 pet. blijven. De heer Putter (K.V.P.) vraagt: Komt het nu juist to dat laatste uurtje aan? De voorzitter antwoordt: Daar vraagt de wet niet naar. Bals, dancings, lunapark, kermisvermaak, revue's, operette's vallen alle onder de 50 pet. We moeten er ons bij neerleggen. Ingekomen een brief van 8 Dec. over het rioleringsplan voor de ge meente, ook verband houdende met de wederopbouw en het bouwen van nieuwe woningen. Een riolering voor het hele dorp kost duizenden guldens. We zijn het dorp rond ge weest met de heren en nu zal er een plan gemaakt worden om de modderpoel bij Dekker en Vermeu len weg te krijgen. De zaak wordt opnieuw onder de ogen gezien en B. en W. vragen of de raad het in handen wil geven van B. en W. voor verdere uitvoering. Aldus ^be sloten. (Zo ziet de heer Putter (K.V.P.) toch zijn voorgestelde plan nog werkelijkheid worden, maar dan in het klein.) Hierna behandeling begroting 1948. De post voor brandkranen en brandputten wordt met f 100 ver hoogd. De boombeplanting is nu met f 100 verlaagd, aldus de heer Otte en het wordt steeds maar uitgesteld. De voorzitter zegt: Ja, volgens de heren van de schoonheidscommissie kost het ik weet niet hoeveel; dat is niet uit te voeren. Op voorstel van de heer Otte wordt de post met f 300 verhoogd. Voorstel om aan het r.k. school bestuur een subsidie te' geven voor de Fröbelschool van f 900 per jaar. Voorstel van B. en W. is f 10.per jaar per kind van 4 tot 6 jaar. dat zijn 43 kinderen en wordt dan f 430. De heer Putter vraagt waarom die andere kinderen het nu niet krijgen. De voorzitter: Ged. Staten staan dit toe, maar niet anders. De heer Otte kan het goedkeuren. De heer Kerssens vindt het jammer, dat ze het niet geven voor alle kleuters. Conform besloten. De heer Putter vraagt hoe het nu staat met de subsidie voor de jeugd beweging. De voorzitter zegt, dat het pro- centsgewijze zal worden geregeld volgens de volkstelling. Een andere weg is er niet. Alzo zijn de eindcijfers van de begroting: ontvangsten f 95.398.50, uitgaven gelijkluidend, post onvoor ziene uitgaven f 9190.31. De begroting werd hierna goed gekeurd. Begroting Burgerlijk Armbestuur wordt eveneens goedgekeurd. Begroting Jachthaven. De post technisch adviseur is f 600. De raad vindt dit niet juist. De heer Kroon als gemeente-opzichter is zeer zeker bekwaam om als technisch adviseur op te treden. De voorzitter zegt, dat de zaak spoedig behandeld zal wor den, daar hij nog niet benoemd is. Voorstel B. en W. tot vaststelling van regelen op de Woonruimtewet 1947 en tevens werd de commissie geïnstalleerd. Deze bestaat uit de heren M. Groot, P. Putter, F. Kers sens, G. Otte en P. Helder. Vergoeding voor 1948 L.O. per leerling f 18.04. Brandweerkazerne is te klein, de auto is thans ondergebracht bij de heer Koomen. Besloten wordt deze zaak verder uit te werken. Rondvraag Putter: Hoe is het nu toch met het wachthuisje van de bushalte? Ze gebruiken het nu al als W.C. De voorzitter zal de zaak nader onderzoeken, want dat is een schan daal. Putter vraagt of het mogelijk is de straatverlichting ook des nachts te laten branden. De voorzitter ant woordt, dat het nader zal worden besproken. De heer Groot: Zou het mogelijk zijn, dat er aan de Gchermerdijk bij het pont een lichtpuntje komt, want het is daar erg donker? De voor zitter zal het bespreken en dan komt dat wel in orde. Voorzitter sluit met beste wensen. laatste bedrijf, was zij zeer sterk in haar spel. Dan de gast van deze avond B. Sneekes, een 15-jarige knaap, speel de zeer goed. De toneelvereniging heeft hier mede een goede aanwinst. St. Pancratius het was goed, en Castricum ziet met belangstelling 't volgend stuk te gemoed. BOUWGROND AANGEKOCHT BEEMSTER. Door de gemeen te is behoudens goedkeuring van de gemeenteraad aangekocht een huis en tuingrond van dhr. H. Wes- terveld, gelegen aan het Zuiderpad a.d. Z. O. Beemster. Het koopbedrag is f 18.000,wat neerkomt op f 1,37% per M2. DÊ POORT VAN „ARENDS BURCHT" GERESTAUREERD BEEMSTER. De V.V.V. van Bemster heeft zich er voor geïnte resseerd dat de monumentale dam poort van de boerderij „Arends burcht" zou worden gerestaureerd. Destijds was aan de gemeente Beemster medewerking gevraagd, doch de gemeenteraad gevoelde daar niet veel voor. Thans wordt het echter anders. Rijk en Provin cie willen een bijdrage verlenen evenals Beemster's Welvaart (VW). De eigenaar zelf betaalt van de to tale kosten f 800,terwijl het Rijk 50%, de Provincie 15%, de ge meente 10% en de vereniging Beemster's Welvaart eveneens 15% zal betalen. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Tinie Alida dochter van A.. Leegwater en A. Slagt; Cornelis zoon van P. Vink en E. Tromp. Ondertrouwd: Dirk Jan Helling man, 27 jaar en Elisabeth Neeltje Koeman, 21 jaar; Dirk Muntjewerff 22 jaar en Marijtje Beets, 22 jaar. BURGEMEESTER NINABER NEEMT AFSCHEID BEEMSTER. Heden, Dinsdag 30 dezer zal de gemeenteraad van Beemster voor het laatst bijeenko men onder voorzitterschap van Burgemeester W. C. Ninaber. Na de officiële raadsvergadering zal de gemeenteraad afscheid nemen van de burgemeester, terwijl daarna een ieder de gelegenheid zal hebben dit te doen. Dit laatste zal plaats hebben in „Het Herenhuis". DE RIJPER RAAD SPEELDE VOOR KERSTMANNETJE DE RIJP Niet minder dan acht verhogingen van salarissen of toekenningen van subsidies keurde de raad goed in de jongste raads vergadering, tevens de laatste in 1947. Aan de heren G. de Jong en J. Zwerver werd een gratificatie toe gekend, in overeenkomst met hun salaris. Enige ingekomen stukken, w.o. een schrijven van de P.E.N. en een van de P.W.N., resp. betreffen de electrificatie en voorziening van water aan de bewoners aan de Zuiddijk, werden voor kennisgeving aangenomen. Aan de heer M. Veenman zal, als gevolg van zijn verzoek, een ver goeding worden gegeven a f8.per maand voor reiskosten van zijn dochtertje, dat de Ulo-school te Purmerend bezoekt. Aan de Kath. Vereniging tot bevordering van de land- en tuinbouwhuishoudschool werd een subsidie toegekend van f150,Het R.K. Lyceum te Alk maar zal per leerling uit De Rijp een vergoeding ontvangen van f85,over het kalenderjaar 1947. Tot regenten van het gemeente wees- en armenhuis werden herbe noemd de heren C. Sieswcrda en P. Bakker. N^ enige discussie werd het voorstel van B. en W. aangeno men, waardoor het salaris van de ambtenaar ter secretarie zal wor den verhoogd. Hét salaris van de secretaris-penningmeester van het wees- en armenhuis zal worden verhoogd van f200 tot f300. Ook het salaris van de keuringsveearts zal groter worden. Voorts werd besloten om voorbe reidingen te treffen voor een uit breidingsplan. Het uitbreidingsplan zal o.m. omvatten de terreinen aan het Oostdijkje, Baanmanslaantje en een blok tussen Keizerbuurt en de Oostzijde van het Drilveld. De verhoging op voorstel van de Min. van Binnenl. Zaken inzake de vermakelijkheidsbelasting zal m.i.v. 1 Januari a.s. wórden toegepast. De vergoedingen van de wethouders werden gebracht van flÖO op f150 per jaar. Ds. Keuning brak eet» lans voor het Witte Kruis met het gevolg, dat de sflbsidie werd ver hoogd van f15,tot f50,—. Na de rondvraag, waarin o.m. de heer de Lange de verlichting ter sprake bracht op de Dam, sloot de voorzitter de vergadering. DOKTERSDIENST OUDE EN NIEUWJAARSDAG Rayon West-Friesland (West) De dienst vangt aan op 31 Dec., des n.m. 2 uur en eindigt 2 Januari 1948, met het ochtendspreekuur. Dr. Barnhoorn te Blokker, telef. 2025. Dr. Mulder te Midwoud, telefoon Oostwoud 1. Dr. Schram te Spanbroek, telef. 215 (K 2263). ..ONS TONEEL" ANNA PAULOWNA. Vrijdag avond 2de Kerstdag gaf de R.K Ge- i mengde Toneelvereniging „Ons To neel" een i uitvoering in de zaal van Hotel Veerburg. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld. Opge voerd werd „Hof Terhove", toneel stuk in 4 bedrijven (6 taferelen) door Marie Koenen. Het gehele stuk werd bewerkt door Jan Steur naar het boek van „De Andere". Het was 'n zeer zwaar stuk. Reden te meer om te vermelden, dat de rollen er bij iedereen goed in zaten. Niet om de andere spelers 4e kort te doen, maar we moeten toch een uitzondering maken voor het spel van Moeder Komngs, Fina de dochter van Ma- ternus en Giel .de zoon van Moeder Komngs, die op uitstekende wijze hun rol hebben vertolkt. „Ons To neel' kan met grote voldoening op deze avond terugzien Het decor ontwerp was van J. v. Veen en de spelleiding bij de heer C. Homan in uitstekende handen. We twijfelen er niet aan of „Ons Toneel" zal in het vervolg volle zalen blijven trekken, wanneer zij op de thans ingeslagen weg voort gaat. We dienen nog te vermelden, dat er tussen de bedrijven door, door J. v. Veen werd gezorgd voor 'n gezellig stukje muziek op zijn ac cordeon. OVERZICHT VEILING „KENNEMERLAND" BEVERWIJK. De aanvoer van andijvie loopt af, de prijzen van dit product stegen tot ongekende hoog te. Het aanbod van spruiten was groot, ofschoon dit artikel daarom niet minder graag was, er werden uitsteken^ prijzen besteed. Het aanbod van witlof blijft beperkt, en bracht behoorlijke prijzen op. Boe renkool was ruim vertegenwoor digd, ook dit product werd vlot voor goede prijzen afgenomen. Bloemkool wordt schaars en liep iets in prijs op. Prei werd in min dere maat aangeboden, de vraag was groter dan het aanbod. Enkele partijtjes glassla gingen voor goede noteringen vlot van de hand. De aanvoer van groenekool loopt snel terug met oplopende prijzen. De opbrengsten van breekpeen, kroten, gele en rode kool blijven aan de lage kant. Notering: andijvie 4583; bloem kool 4574; witlof 4555; waspeen I 1428; tomaten 115125, sla (glas) 3341; spruiten (geschoond) 70110; idem ongeschoond 5090; prei I 2434; knollen 1 2328; boe renkool 1220; groene kool 1222, bloemende geel 1822; gele kool 3 7; rode kool 915; kroten 610, breekpeen 69.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2