Twaalf maanden Indonesische kwestie De strijders van El Qalaah POLITIEMAN ARRESTEERDE OP EIGEN GEZAG Naar sanering van het assurantie-bemiddelingsbedrijf VOOR DE POLITIERECHTER RADIO NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 30 December 1947 PAG. 3 Na Linggadjati, politionele actie en interventie bleef toestand critiek Herstel van het Dordmund-Eemskanaal kan overstromingen voorkomen m - Tien jaar geëist W® léjt- mêêBÈÈÈÈÈÊÊÈÊÊÊBBÊË J Zei U iets? Kalender Driekoningen legende door Lou Steyger i. Enkele dagen geleden, slechts kort voor het einde van 1947, heeft minister Beel een laatste beroep gedaan op de republiek. Hiermee is de Indonesische kwes tie ongetwijfeld weer in een kri tiek stadium gekomen. De repu bliek blijkt steeds minder macht te bezitten en de pogingen 'tan de Commissie van Drie dreigen op de rots der republikeinse onwil ligheid kapot te slaan. Hoe geheel anders was de situatie toen we 1 Januari 1947 schreven. Ondanks dat de toestand in mili taire zin, mede door ophitsende redevoeringen van Soedirman, ver slechterde, pleitte Soekarno voor aanvaarding van Linggadjati en vertrokken de Commissie-Generaal en Romme naar de Oost. Zuiverings acties duurden voort, de republiek beschuldigde, doch de Ned. Indische regering wees alle beschuldigingen af. In de tweede helft van Januari worden de besprekingen tussen de Commissie-Generaal en de republi keinse delegatie hervat, vormt Nad- jamoedin een Oost-Indonesisch ka binet en verklaart Soekawati, tij dens zijn verblijf in ons land, dat Nederland meer begrip voor de Indonesische moeilijkheden heeft gekregen. Ondanks dat de republiek het werkelijke Linggadjati afwijst en de Commissie-Generaal, waarvan het ledenaantal intussen tot 5 is uit gebreid, aan datzelfde Linggadjati vasthoudt, wordt op 15 Februari de order, het vuren te staken, gegeven. In deze periode krijgen we de moeilijkheden met het Amerikaanse schip „Martin Behrmann", dat rub ber, suiker en tabak uit de Archipel trachtte te smokkelen. De ongere geldheden duren ondanks de gege ven order voort en Bevin, de En gelse minister van buitenlandse zaken, acht het nodig op de onder tekening van Linggadjati aan te dringen. Deze ondertekening wordt op 18 Maart aan de C.G. opgedragen, waarna het drietal Verzijl, Posthu- ma en de Boer als commissarissen- generaal bedanken. In zeVen punten worden door de Nederlandse regering in een rege ringsverklaring de negen redenen uiteengezet, waarom de regering besloten heeft de overeenkomst van Linggadjati aan te gaan. De onder tekening gaat met de nodige rede voeringen van beide zijden gepaard, waarin de hoop op een vruchtbare samenwerking wordt uitgesproken. De partijraad der K.V.P. verklaart het Indisch beleid van de K.V.P. - fractie te steunen. Na de ondertekening is een nieuw stadium van de Indonesische kwes tie ingeluid. De berichten zijn schaars en van deze stilte maakt het Kamerlid Kropman gretig ge bruik door, wat je noemt, een boekje over het verwaarloosde Suriname open te doen. Amerika erkent de republiek de facto, het Oost-Indo nesische parlement wordt geopend en de hoofdaalmoezenier kolonel van Straelen komt de ouders in ons land geruststellen over het peil van het moraal van onze jongens over- ze.f- T°ch schijnt de kalmte slechts uiterlijk te zijn, want de ministers Beel en Jonkman vertrekken naar Indië om zich op de hoogte te stél len. Kort daarop komen de eerste tekenen van onrust, als West-Java afscheiding van de republiek ver langt en de Soendanezen voor onaf hankelijkheid demonstreren. Ame rika is er als de kippen bij om de wens uit te spreken, Linggadjati graag van kracht te zien. Enkele dagen later wordt West-Borneo als autonome staat erkend en wordt de staat Oost-Borneo gevormd. En terwijl de economische besprekin gen te Batavia worden voortgezet, wordt de Commissie-Generaal plot seling voorbijgegaan en spreken Beel en Jonkman persoonlijk met Sjahrir om klaarheid in de duistere zaak der republikeinse houding te brengen. Nadat de Soendanezen hun staatsgreep hebben uitgevoerd, waarbij spoorwegstations worden bezet, spreken Beel en Jonkman hun ontevredenheid uit over de houding der republiek en wordt in een nota aan de Indonesische dele gatie binnen 14 dagen opheldering gevraagd. Wanneer geen antwoord wordt ontvangen, zal de Commissie- Generaal de kwestie aan de Neder landse regering voorleggen. In de maand Juni heeft de Indo nesische kwestie het stadium be reikt waarin een keerpunt is te bespeuren, dat leiden zal naar de directe voorgeschiedenis van de politionele actie. De militaire toestand is in af wachting van het republikeinse antwoord op de Nederlandse nota zeer verslechterd en het aantal be standschendingen neemt steeds toe. Als dan eindelijk Sjahrir de inte rim-regering aanvaardt en de Ned. nota in haar geheel niet acceptabel verklaart, is de militaire toestand kritiek. In de officiële republi keinse antwoordnota wordt de vor ming van een constituante als de eerste taak der interim-regering beschouwd, doch wordt er meteen aan toegevoegd: „de Nederlanders begrijpen niet voldoende, dat een nieuwe orde geboren wordt". In de boezem van de republiek woelt het. De beslissingen zijn er maar al te zeer uiterlijke tekenen van: mobilisatie vande gewapende hulptroepen, aanvaarden van alle pynten van de Nederlandse nota en dan plotseling erop aftreden van Sjahrir als premier. De grootste partijen schijnen zijn concessies aan Nederland niet te aanvaarden. Soe karno neemt het roer. In de vol gende antwoordnota ontwijkt de republiek de positie van de ver tegenwoordiger van de Kroon. De voorgeschiedenis van de poli tionele actie begint op een punt, dat overeenstemming zeer dichtbij leek. Nadat de diverse Nederlandse nota's door de republiek onbevredigend waren beantwoord, was op 9 Juli 1947 de toestand zo, dat er enkel verschil van mening was tussen de twee partijen over de kwestie van de gendarmerie. Behalve op enkele andere kleine punten kwam men ver overeen, alleen vónd de Neder landse regering het wenselijk nog maals er op te wijzen, dat verdere en behoorlijke verwezenlijking van de overeenkomst van Linggadjati denkbaar was, indien de Indone siërs tonen zouden hun verplich tingen na te komen. Intussen heeft Sjarifoeddin zijn nieuw kabinet ge vormd en treft de republiek voor bereidingen voor een algemene mobilisatie. Het is de K.V.P. fractieleider prof. Romme, die naar aanleiding van de afgelegde regeringsverklaring als zijn mening te kennen geeft, dat de regering lankmoedig is geweest, doch dat het dan nu ook uit moet zijn. „Voldoende machtsmiddelen zijn eerste vereiste". Druk wordt er door dr. v. Mook geconfereerd en hij is zelf van me ning, dat het ogenblik voor beslis sende daden is bereikt. Hij ver werpt het verzoek van Djokja om uitstel, waarop de republikeinen de Nederlandse eis, het vuren te sta ken, afwijzen. Toch dienen ze nog tegenvoorstellen in, gevolgd door een aanbod van Sjarifoeddin met een voorbehoud, maar dr. v. Mook laat de beslissing aan Den Haag over en op 21 Juli klinkt de ern stige stem van dr. Beel door de aether en verklaart, dat Nederland het gezagsapparaat heeft ingezet en de vrijheid van handelen in Indo nesië heeft hernomen. (Wordt vervolgd.) PROGRAMMA WOENSDAG 31 DECEMBER HILVERSUM H (415 M) NCR V: 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 9.00 Ochtendziekenbezoek; 11.00 Uit: The Messiah" van Handel; 11.15 Kerstdeclamatorium; 12.15 Sangh en Spel; 13.00 Nieuws; 15.00 R'dams Strijkkwartet; 15.15 Voor de kleu ters; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 18.00 Mandolinata; 18.50 Londens Symphonie Orkest; 19.00 Nieuws; 21.30 Omroeporkest; 22.15 Epiloog; 1947; 23.30 NCRV kwartet 23.45 Op de drempel van de jaar wisseling; 0.05 Nieuwjaarsklanken; 0.25 Sluiting. KRO: 0.30 Kort woord dor prof. dr. J. B. Kors O.P., voor zitter van de KRO; 0.35 Vrolijke klanken in 't nieuwe jaar. HILVERSUM I (301 M) VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws, 8.50 Voor de Vrouw; 10.20 Voor de vrouw; 11.00.Populair non stop progr.; 12.00 The Ramblers; 12.38 The Kilima Hawaiians; 13.00 Nieuws; 13.20 Malando en zijn Tango-rumba-orkest; 14.00 Cause- sie; 14.15 Jeugdconcert 15.45 Voor de zieken; 17.30 Ned. Volksherstel, 18.00 Nieuws;, 18.15 VARA-varia, 21.00 Fragmenten uit Vara-pro- gramma's; 23.15 Nederlanders op Oudejaarsavond Interview en kruis- gesprekken met landgenoten hier en overzee; 23.57 „Uren, dagen, maanden, jaren 0.00 Van Oud naar Nieuw m Amsterdam; 0.15 Regeringsuitzending. AVRO: 100 Nieuwjaarswensen uit vele landen Hoewel de 32-jarige politie-vaan- drig P. Balkenende in Alkmaar nau welijks bekend is geraakt bij het merendeel der burgerij, kon de pro cureur-fiscaal bij het Amsterdams Bijzonder Hof, mr. Keune, een zo danige dagvaarding aanleggen, 'dat hij tot een eis van tien jaren kwam na een zitting, die een ochtend in beslag nam. Uit deze lijst van beschuldigingen bleek, dat deze jonge politie-ambte- naar zich terdege had geweerd in de jaren 1943 en 1944, maar dat hij na Dolle Dinsdag uit de rijen van zijn korps deserteerde naar Duits land en later, teruggekeerd toen het rustiger werd, een opleiding voor officier kreeg. Een achttal van zijn zwaarste misdragingen waren hem nu ten laste gelegd, waarvoor een hele serie getuigen moest worden gehoord. Zijn werkzaam leven begon hij als beroepsonderofficier, na een niet al te rooskleurige jeugd en in deze functie voldeed hij uitstekend, ge zien de gunstige berichten van zijn supérieuren. De oorlog heeft ook hem, die van nature was ingesteld op omhoogwerken in de maat schappij, uit de koers geslagen. Via de Opbouwdienst belandde hij bij de rijksveldwacht en na de reorga nisatie bij de marechaussee, waar hij als schrijver in Leeuwarden werd aangesteld op het bureau van de gewestelijke politie-president kolonel de Boer. Na de beruchte inbeslagname van .alle radioregis- ters kreeg hij deze in beheer, in zo verre, dat hij moest nagaan wie wel en wie niet zijn toestel had ingele verd. Zodoende zijn er mensen door hem gearresteerd, die hun toestel niet hadden ingeleverd, terwijl ook slachtoffers vielen, die zich hadden onttrokken aan verplichte tewerk stelling. Intussen werd Balkenende bevor derd tot vaandrig bij de politie, na dat hij verschillende scholingen en cursussen had gevolgd met zijn chef, de onderluitenant Rondhuizen, die zijn vaandrig allerlei opdrachten verschafte, maar nu voor een tri bunaal werd veroordeeld, terwijl zijn ondergeschikte voor het Hof diende te verschijnen. Tussen de bedrijven door volgde hij tevens nog een sportcursus van de SS in Praag, waarbij hij zich in het begin van zijn politieloopbaan had aangesloten. Politiemensen uit Leeuwarden, in deze zitting als ge tuigen gehoord, verklaarden, dat Balkenende ten koste van alles vooruit wilde komen, althans deze indruk maakte hij op zijn collega's, die hem nu niet direct vertrouwden. In Augustus 1944 kwam hij in Alk maar onder de toenmalige kapitein Saulenn en een paar dagen later sloeg hij zijn eerste slag al. Op 8 Augustus was nl. een aanslag ge pleegd op de agent van de arbeids- contröle Stuulen en Balkenende liet in de nacht daarop een groot aantal personen arresteren, waaronder ver schillende bekende jongere figuren uit Alkmaar. Voor het Hof ver klaarde hij, dat hij te voren reeds opdracht had ontvangen van de Fachberater, om deze personen aan ZWEEDS SCHIP vaart op strekdam te IJmuiden Maandagmorgen is bij hoog water het Zweedse stoomschip „Plato", 836 brt. en daterende van 1898 op de Zuider-strekdam van het Noorder vaarwater binnen de pieren van IJmuiden vastgelopen. Het vaartuig dat op 19 December uit Antwerpen is vertrokken, heeft voor zover be kend geen lading aan boord. Bij het binnenvaren is geen gebruik van een loods gemaakt en waarschijnlijk heeft de sterke wind hét schip uit de koers gedreven. De sleepboten „Nestor" en „Nrd.- Holland" van de Fa. Wijsmuller hebben in de namiddag tevergeefs getracht het schip vlot te krijgen. Vandaag zullen de pogingen worden herhaald. Door eigen geweer gedood De 23-jarige P. van Doesburg, die de Kerstvacantie bij zijn ouders te Loosdrecht doorbracht, ging Zater dagmiddag met een vriend op de plassen jagen. Bij het aan land stap pen greep hij zijn geweer bij de loop vast. De haan bleef echter achter een kledingstuk haken, waardoor 't geweer afging en van D. door de volle lading hagel in de keel werd getroffen. Hij werd op slag gedood. Koningin ontving nieuwe Egyptische gezant Maandagmiddag ontving H.M. de Koningin in tegenwoordigheid van de Minister van Buitenlandse Zaken mr. C. G. W. H. Baron van Boetze- laer van Oosterhout, op het Paleis op de Dam te Amsterdam de nieuw benoemde Egyptische gezant in Ne derland, de heer Iskandèr el Waha- bij Bey, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. te houden, omdat zij zich aan ver plichte werkzaamheden hadden ont trokken. Getuigenverklaringen van de heer Koster, de SD'er Ruhl en de SD'er Lages wezen echter het tegendeel uit, terwij], Lages hem later zelfs had ontboden, omdat hij op eigen houtje de arrestaties had verricht. Het gevolg was dan ook, dat de gijzelaars spoedig weer moesten worden losgelaten. Ernstiger echter waren de arres taties op Heiloo, waar hij samen met de toenmalige politieluitenant Vink een drietal personen arres teerde, die verdacht werden distri butiebescheiden voor onderduikers te verzorgen. Deze heren zijn naar Amsterdam vérvoerd, maar na Dolle Dinsdag volgde een algemeen par don voor de in het huis van bewa ring opgeslotenen en daar konden zij ook van profiteren, evenals de heer v. Loon, bij wie thuis een radiotoestel was gevonden. Zoals dat bij alle verdachten voor komt, beriep hij zich voortdurend op ontvangen bevelen, hoewel zijn activiteit in Alkmaar hoofdzakelijk uit eigen initiatief voortkwam. De advocaat-fiscaal, mr. Keune, meende, dat deze man, die zijn politieloopbaan had misbruikt, ge ruime tijd uit de maatschappij moest worden gehouden en hij eiste daarom tien jaar gevangenisstraf tegen hem. De uitspraak is over 14 dagen. De ramp van de „Skoghaug" De Nederlandse Regering heeft haar zaakgelastigde Mr. A. Furnee opgedragen bij de Noorse regering haar deelneming te betuigen met de ramp van het Noorse schip „Skog haug", dat in de Kerstnacht voor de Nederlandse kust verging. - Sifewr - SpfS K w* '-.C' V. ■*«,-*< - I |gl| |1|| mm BlMBÉ De geweldige regenval van de laatste dagen heeft nabij Almelo grote overstromingen veroorzaakt. Het water van de Dinkel stijgt nog steeds, zodat men vreest dat Almelo in dezelfde moeilijk heden zal komen als twee jaar geleden. wel het er Zondag benauwd uitzag, behoefden tot dusver geen boerde rijen ontruimd té worden. Geen der bruggen loopt gevaar. De wc^en zijn begaanbaar. Het water is van daag pl.m. 5 centimeter gezakt. "Van herstel van de breuk, die tussen de Kampbrug en de Beuningerbrug ligt, kan wegens de drassigheid van de bodem voorlopig geen sprake zijn. De dijk moet echter voor het voorjaar w.eer dicht zijn, in verband met te verwachten voorjaarsregens. In de gemeente Denekamp staat pl.m. 40 Hectare blank. Ook hier bestaat geen gevaar voor bevolking, opstallen of vee. Wel verwacht men schade aan ingekuilde veldgewas, sen. Gaullistische celvorming in. Frankrijk Kringen, die nauw met de Gaulle's partij RPF verbonden zijn, melden, dat in geheel Frankrijk in fabrieken 'en werkplaatsen Gaullistische' cellen gevormd zijn van arbeiders, die met programma en doel van de „Rassem- blement du peuple Francais" sym pathiseren. Het aantal dezer cellen zou van November voor de stakin gen tot nu van 200 tot 2000 zijn toe genomen. 'rof RU „De overstromingen, die wij sinds het einde van de oorlog kennen," aldus burgemeester Van de Sandt van Losser, „zijn een ge volg van de oorlog." Zolang de stuw voor [het Dortmund-Eems- kanaal, die door geallieerde vlie gers werd vernield, niet hersteld is, blijft de gehele Dinkelstrook bij hoog water geregeld bedreigd. Het herstel van genoemde stuw is een millioencnwerk. Zolang het niet wordt uitgevoerd, blijft onze streek aan economische en andere schade door 't water blootgesteld. Gelukkig is ditmaal de schade zeer beperkt. Het gat in de dam onder Beunin- gen is ruim dertig meter breed. Deze dam werd na de eerste dijk breuk in 1945 aangelegd. Het vorig jaar was zij nog niet gereed. Van daar dat wij toen opnieuw met wa tersnood te kampen hadden. Thans is de dam bezweken, waardoor in de gemeente Losser een behoorlijk stuk kwam blank te staan. Door het geaccidenteerde terrein is de onder gelopen oppervlakte moeilijk te schatten, doch men moet met pl.m. 150 Hectare rekening houden. Hoe- 10e verantwoording Hongarije 327,05 Vorig totaal K. H. te S. N.N. te A 3 dames te L. Mej. C. H. te H. N.N. te H. N.N. N.N. N.N. 2,50 5,— 4,— 10 2,50 10,— 10,— 1,— 372,05 1 pakket levensmiddelen van N.N. 1 zak witte bonen van N.N. 4 paar schoenen van N.N. 1 pakket van N.N. te H. V. Zwaluwen Amsterdams elftal Het Zwaluwenelftal, dat op 1 Ja nuari te Amsterdam tegen het Am sterdams Elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels)'. Achter: Van Bakel (Haarlem) en Schijvenaar (EDO). Midden: Scholtens (PSV), Been hakkers (NAC) en Schwenke (HBS). Voog: J. van der Gijp (Emma)" Schaap (Gooi), Rosenburg (Nep- tunia. Delfzijl), Rijvers (NAC) en M. Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Albers (Vitesse), De Leeuw (Xerxes) en Groeneveld (Haarlem) In tegenstelling tot vroegere be richten, als zou van Ajax-zijde geen medewerking worden verleend aan de wedstrijd AmsterdamZwalu wen op 1 Januari a.s. wordt mede gedeeld, dat Ajax geen bezwaren heeft geopperd spelers voor het Amsterdams Elftal af te staan. Slechts enkele Ajaxieden hebben om volkomen begrijpelijke redenen zoals uitstedigheid of blessures, voor een plaats in het Amsterdams elftal bedankt. De ploeg is in ver band hiermede als volgt samenge steld: Doel: van Raalte (Blauw-Wit). Achter: Spel (D.W.S.) en Wilders (Blauw-Wit). Midden: v. d. Hoeven (D.W.S.) v. d. Veen (Ajax) en v. d. Steen (Volewijckers). Voor: Fischer (Ajax), Wiertz (D.W.S.),, Meyer (SpartaanI, van Biljouw (Zeeburgia) en Draeger (Ajax). is een leundig en gelovig man. U weet wel, die oud-minister van Onderwijs enz., die als recht geaard personalistisch-democra- tisch-socialist een heleboel hoofdambtenaren aanstelde, die minister Gielen met een stout lijntje weg-reorganiseerde. Het was heel onsportief van de p.d.s.'ers, om daar boos over te zijn, want minister Gielen was óók personalist, en d'f viel dus niksniemendal op aan te merken. Maar hij was noch is socialist en het schijnt toch, dat daar de kneep zat. Maar nu heeft professor v. d. Leeuw dezer dagen in het hol van de rode leeuw getoond, dat hij toch heus wel zijn mannetje staat. Want hij was op een socialisti sche jongerenconferentie en daar zei hij, dat Europa een lei dende gedachte behoeft en d'r zijn er twee, die op dit punt om de voorrang strijden, het Ka tholicisme en het Communisme; het Socialisme is daar niet bij, zei de prof. als een moedige leeuw temidden van deze knal rode jongerenschare. Nu heeft de prof. nog wel een en ander meer gezegd over de overeen komst tussen Katholicisme en Communisme, bijv. dat „geen van beiden persoonlijke verant woordelijkheid kent", maar daar kan ik hier niet allemaal op in gaan; tenslotte sliep ook Home rus wel eens. heb ik wel eens gehoord. Ik klamp me vandaag even vast aan de belangwek kende bewering van prof. v. d. Leeuw, dat het in de wereld om twee grote stromingen gaat' katholiek of communist. Laten wij ons dat voor gezegd houden. Het ligt nl. aan ons, om dat waar te maken en de grote kans die hier ligt voor het ka tholicisme, uit te buiten! Helicopter verongelukt Een Helicopter van het Ameri kaanse vliegtuig-moederschip „Mid way" is in een voorstad van Napels neergestort. Twee personen kwamen om het leven en een werd ernstig gewond. R. de B. en D. B. hadden samen rode en witte kool gestolen te Wie- ringerwaard. Mag niet! Straf voor de B. f 25 of 10 dagen, voor D. B. f 15 of 9 dagen. J. M. K. uit Den Helder had in beschonken toestand een bus augur ken gestolen. Het geval zal hem zuur op de maag liggen, want het kost hem 3 weken om te ontnuch teren. J. J. M. uit Egmond-Binnen was woedend geweest toen hij door het jongetje Kr. met steentjes gegooid werd. Begrijpelijk! Maar hij had het kereltje gestompt, geslagen, ge schopt en getrapt, kortom hij sloeg waar hij raken kon, weliswaar in een drifbui, maar het was toch niet netjes. Daarom werd hij dan ook. bij verstek veroordeeld tot f 20 boete of 12 dagen. De kans van de dag. G. J. W„ bewaker te Amstenrade had geen gelukkige dag, toen hij in Aug. van dit jaar met een gevan gene, een politieke delinquent, in Alkmaar uit de trein stapte. In de drukte zag de gevangene zijn kans en nam de benen, hetgeen te wijten was aan „onvoldoende belangstel ling" van de bewaker. Deze was n.l. rustig uit de trein gestapt en wachtte op zijn gezel, maar deze kwam niet meer, hij verliet de trein aan de andere kant hoewel de me dereizigers nog zeiden: stapt verkeerd uit". Daarna verdween de man over het emplacement. De gevangene bleek een Duitser te zijn die nadat hij weer gepakt was, over de grens werd gezet. Het directoraat van de Bijzondere Rechtspleging had de bewaker niet disciplinair ge straft. De verdediger bepleitte dan ook vrijspraak. Op 5 Januari wordt schriftelijk vonnis gewezen. MUZIKALE SCHELDPARTIJ In alle toonaarden had C. K. uit Harenkarspel gescholden op een kennis die in de bus zat en die vond dat hij teveel aan bacchus had geofferd. Het was tot een handge meen gekomen en de handtaste lijke musicus, die 's avonds in een band speelt, timmerde er nu maar op los. Dat was één. Verder had hij nog een ambtenaar die iets met mi nister Lieftinck had uit te staan, onheus ontvangen en hem scheld woorden naar het hoofd geworpen. De Fiscus nam het niet en de po litierechter ook niet. Het werd f25 boete of 15 dagen. Bij verstek werd nog veroordeeld J. S. die klappen uitdeelde in Scha- gen aan S. K. S. Boete f30 of 18 dg. DUUR HOOPJE HOUT De architect J. R. had hout ge kocht voor G. W. O. en die vond dat kennelijk te duur, hij was tenmin ste niet scheutig met de centen. Dus de architect ging om te manen. Maar het hielp niet. Op zekere dag belde de bouwmeester op en daar kwaipen ze aan G. W. O. en zijn zoon. Er ontstond aan de deur een woordenwisseling waarop men handgemeen werd. Ook dd vrouwe van de architect kreeg een veeg uit de pan. Er werden flinke meppen uitgedeeld want G. W. O. Bleek een zware lip te hebben. De politierech ter vond het allesbehalve mooi en veroordeelde G. W. O. Sr. tot f60 of 36 dagen, de kosten van het ge ding en het betalen van schadever goeding, f143,50, aan de architect. De zoon van G. W. O. werd vrij gesproken. ONSPORTIEF Na de match die de Alkm. Boys ergens in de omtrek hadden ge speeld, was P. B. uit Heiloo in het kleedhok gekomen waar de spelers zich weer opknapten. Daarbij viel zijn oog op een portemonnaie van zekere K. Hij kon de bekoring niet weerstaan en stak hem in zijn zak. Toen K. later naar zijn portemon naie vroeg, hield B. zich van de domme. Later op de avond heeft hij er nog eerst f5,— uitgehaald, maar dat geld heeft hij uiteindelijk toch teruggegeven, ook de inhoud van de portemonnaie is bij de eigenaar teruggekomen. Toch was het on sportief, vond de politierechter. F50 of 20 dagen en 1 maand voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. IfUZIE MET VAANDRIG „Hij kijkt altijd zo laatdunkend" vond W. J. B. uit Schagen van de vaandrig der Prinses Irene Brigade die van B. een pak rammel had ge kregen. Het was tot een woorden wisseling gekomen en de vuist kwam er al spoedig aan te pas. Maar het was toch sportief dat hij zich zelf aangaf. Toch werd het nog f10 of 6 dagen. Naar wij vernemen is een wets ontwerp tot sanering van liet as- surantïebemiddelingsbedrijf door het ministerie van financiën aan de Raad van State gezonden voor het uitbrengen van advies. Dit wetsontwerp beoogt het wegne men van een aantal misstanden in het verzekeringsbedrijf. Aanvankelijk is getracht een re geling voor hangende kwesties te vinden langs de weg van overleg tussen verschillende groepen in het verzekeringswezen. Het verkrijgen van overeenstemming bleek echter onmogelijk. De regering heeft deze materie daarop zelf in handen ge nomen. Door de minister van fi nanciën werd een departementale commissie ingesteld, die de vraag stukken in studie nam en blijkens de indiening nu van genoemd wets ontwerp bij de Raad van State daarvoor een oplossing meent te hebben gevonden. Aangenomen mag worden, dat dit wetsontwerp het karakter zal vertonen van een compromis, waarbij rekening is ge houden met de wensen der assu- rantiebedrijven, welke er op heb ben aangedrongen niet over te gaan tot een afsluiting van het vak voor de zgn. „tussenpersonen" maar een regeling voor deze categorie' voor stelden, welke neerkomt op het stel len van bepaalde eisen van vakbe kwaamheid en de eis, dat men een zeker aantal posten moet hebben afgesloten. Deze eisen zouden kun nen varieren voor verschillende categorieën van „tussenpersonen". Zij,, die aan hogere eisen in deze voldoen, zouden dan een hogere provisie krijgen dan zij die beant woorden aan de eisen voor een lagere klasse. De assurantiebedrij- veri wensten echter niet het vak op zodanige wijze te saneren, dat men komt tot een algehele afsluiting als waarop is aangedrongen door de provinciale groepen wan „tussen personen". Men wenst de mogelijk heid open te laten voor een gezon de aanwas van onderaf, mede in het belang van de popularisering der verzekeringsgedachte, waartoe vooral de kleinere agenten in de provincie in het verleden een be langrijk aandeel hebben bijgedra gen. Bedrijfsgroep M. A. A. Behalve de verwachte indiening van een wetsontwerp tot sanering van het assurantie-bemiddelingsbe drijf is er nog een andere kwestie, welke in de kring van het assu- rantiebedrijf de laatste tijd sterk de aandacht heeft 'getrokken, n.l. de- plaats welke de bedrijfsgroep „Ma kelaars in assurantiën, assurantie bezorgers en assurantieagenten" in een komende publiekrechtelijke be drijfsorganisatie al df niet zal in nemen. Deze bedrijfsgroep, bij af korting genaamd bedrijfsgroep M. A. A. is onderverdeeld in drie vakgroepen, t.w. de vakgroep „Ma kelaars in assurantiën en assuran tiebezorgers, beursbedrijf', de vak groep „Makelaars in assurantiën en assurantiebezorgers, provinciaal be drijf" (M. A. P.) en de vakgroep „Assurantieagenten" (A.). Zielszieken, zenuwzieken en hun verpleging door wijlen Schim van der Loeff en Dr. Barn hoorn; 4e drnk; uitg. Romen en Zo nen, Roermond. 544 blz. geïllustreerd. Gebonden f15. Het mag op het eerste gezicht enigszins bevreemdend zijn, een lijvig vak-boek in een dagblad be sproken te zien. Er bestaat echter in - de laatste jaren een bijzondere be langstelling van het grote publiek, voor zenuw- en geesteszieken, al wil dat niet zeggen dat de oude af keer en schrik voor de schijnbaar onmenselijke gek daarmee tot het verleden behoort. Psychiatrische films als: De Ze vende Sluier, Obsessie, en Een Zaak van Leven en Dood, hebben voor de niet-vakgenoot de sluier van ge heimzinnigheid een tipje opgelicht, juist voldoende om de indruk te wekken, dat ook de geesteszieke een mens is gebleven endat er talrijke wegen zijn om hem te be handelen en te genezen. Dit nieuwe inzicht moet ons ook een andere kijk geven op Inrichtingen, zoals wij die hier b.v. in Heiloo en Bak- kum kennen. Weinige mensen we ten, dat daarin niet alleen elk jaar honderden mensen worden opge nomen, maar dat vandaar uit ook elk jaar honderden mensen gene zen worden ontslagen. Over de verschillende soorten van zenuw- en zielszieken en op welke wijze deze zieken in de mo derne inrichting verpleegd en be handeld worden, handelt nu het bo vengenoemd boek. Het is dus op de eerste plaats een handboek voor de verpleegster en de verpleger van deze inrichtingen; maar toch niet alleen voor deze en andere ver pleegsters. De schrijvers hebben zich ook willen richten tot zielzor gers en sociale werkers, in het al gemeen tot al degenen, die met psy chisch afwijkenden in aanraking komen. Het boek is daarom dan ook zo samengesteld, dat aan de be spreking van de eigenlijke zieke lijke verschijnselen vooraf gaat een 70 bladzijden over het normale ze nuwstelsel en de normale zielkunde. Het laatste hoofdstuk bespreekt daarom ook uitvoerig het verband van de geesteszieken en de ge meenschap. Men vindt daarin en kele grepen uit de geschiedenis van de krankzinnigenverzorging, de wettelijke bepalingen, en up to date: de jongste ontwikkeling van de sociale psychiatrie. Door een uitgebreid alfabetisch register kan men zich onmiddellijk oriënteren omtrent de meest uit eenlopende onderwerpen, zoals: temperamenten, psycho-analyse, St. Vitusdans, intelligentie-test, na zorg, zonde-waandenkbeelden, enz. enz. De 4e druk is in verschillende op zichten herzien, verbeterd en uit gebreid. De technische verzorging van boek, papier en druk is uitste kend: alleen is het jammer, dat sommige foto's minder scherp zijn afgedrukt. M. L. J. VAESSEN, psychiater Heiloo Frankrijk iet invoer uit België stop De Franse deviezencontrole heeft de toewijzing van invoerlicenties voor goederen uit België, met uit zondering voor steenkool en koper, tijdelijk stopgezet. Begin Januari wordt een Belgische delegatie in Parijs verwacht ter bespreking van de huidige situatie. Ondanks een gunstige handelsbalans met België voor de eerste 10 maanden van dit jaar van 6.734 millioen frs. was Frankrijk verplicht goud naar Bel gië te zenden, voornamelijk in ver band met de betaling van het loon van Belgische arbeiders, die in Frankrijk werken, aan wie in Bel gische frs. moet worden betaald. Voor de Franse handel met Zwitser land dreigen soortgelijke moeilijkhe den. We vragen ons wel eens af of Nederland toch wel eens wat naar het buitenland uitvoert. Ziehier dan een klein bewijs. In Frankrijk worden Hollandse eieren gedistribueerd. LIET DIK-BUIKIGE' heertje, dat het kalender-blok in het begin van het jaar was, is nu weggeteerd tot nog minder dan een geraamte. Nog één blad, nog één dag, en het is gedaan met de laatste van de twaalf maanden die 1947 telde. Zo gaat alles voorbij. Laten we er niet weemoedig over piekeren. Was het oude jaar goed, wezen we dan dankbaar. Ook uiteindelijk voor de beproevingen, die het ons misschien bracht. Was het door eigen schuld minder goed, dan is het nu nog de gelegen heid om alles, of heel veel, te herstellen. Bij God zowel als bij de mensen. Als de zon niet mag ondergaan over hetgeen wij op één dag wellicht verkeerd de den, dan mag toch zeker het oude jaar niet afgesloten wor den zonder goed te maken wat nodig is. Vergeef en vergeet! MARCUS in HET WAREN de boden, uitge zonden door koning Melchior, die terug kwamen van hun lange reis. Met hen kwam een karavaan, een der grootste die ooit door deze streken getrokken was. Het was de grote karavaan van koning Caspar, die men na lang zoeken had gevon den. De meeste mannen waren schier uitgeput van dorst en ver moeienis, zij waren de tocht door de woestijn niet gewend en indien de boden van koning Melchior hen niet gevonden hadden, zouden zij zeker in de. uitgestrekte woestijnen van Arabië zijn omgekomen. Het duurde niet lang of hulpvaar dige handen hielpen de nieuwaan- gekomenen van de rijdieren. Dat het hier mensen betrof die een an dere taal spraken en een geheel an der uiterlijk hadden, bleek geen hinderpaal te zijn. Vriendschap en liefde laten zich niet beïnvloeden door verschillen van ras en taal. Een lange, krachtige figuur, ge kleed in een vreemde klederdracht, trad de tent van koning Melchior binnen. Het was de leider der don kere vreemdelingen, de koning der volkeren, die de bosgebieden ten Zuiden van Egypte bewonen. Cas par was zijn naam en duister als de avond was zijn aangezicht. Hij sprak druk, de rust en de zekerheid van de Aziaat was hem vreemd en het kostte Melchior moeite zich een beeld te vormen van de moeilijk heden, die deze man had moeten trotseren om toch zijn doel te kun nen bereiken. Waar dit lag en wat het was, het was vaag. Hij vertelde van de geschiedenis van zijn familie die eens een machtige en schone vorstin tot haar leden geteld had. Zij regeerde met vaste hand over het land Saba en haar roem moet zich over de hele wereld verspreid hebben. Eens bezocht zij het land der zonen Israels, doch teleurge steld keerde zij vandaar terug. De waarheid heeft zij er niet gevon den maar zij bracht de belofte mede dat eens Hij zou komen die alle volkeren zou verlossen van zonde en schuld. En het gesprek kwam op de Ster, die ook Caspar tot een baken was geweest op zijn lange tocht. De koning vertelde hoe hij haar had zien opreizen boven de rivieren en bossen van zijn rijk, hoe helder zij straalde en hoe zijne geleerden het er alle over eens waren, dat dit een bijzonder teken van de God moest zijn. Op voorstel van Melchior werd overeengekomen, dat men twee da gen zou rusten en djn de tocht zou voortzetten. Hij Melchior wilde nog voor nieuwe maan in Damascus zijn om daar een andere vriend te ontmoeten, een vorst, Balthazar ge naamd die uit het hoge Noorden eveneens op weg was naar het land van Israel, want het was duidelijk geworden dat zij deze streken in ieder geval zouden moeten door trekken. De dagen die" volgden werden be steed aan het weiden der kamelen en het nazien der voorraden als mede met het vullen der water zakken. Toen de derde dag verstreken was, zette de stoet zich tegen het vallen van de avond weer in be weging. Voorop reed Achlamed, de voornaamste dienaar van koning Melchior, naast hem Echnaton, een Egyptenaar, een van de weinigen uit het gezelschap van koning Cas par die niet een donkere gelaats kleur had. Hij bekleedde een voor name positie aan het hof van zijn meester waar hij na een avontuur lijk leven uiteindelijk beland was. Echnaton was een der eersten ge weest die aan het verzoek van ko ning Caspar, hem op zijn tocht te willen vergezellen, had voldaan. De andere hovelingen, die het nut van deze reis niet inzagen, had hij na veel moeite kunnen bewegen, hun meester te volgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3