HET OUDE JAAR BRACHT BREUK TUSSEN OOST EN WEST Landen in internationale branding Kroon op het werk van 1947 GEDACHTEN BIJ DE JAARWISSELING Een j RADIO Hei OUDEIAARSNUMMER VAN HET NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Rusland en Amerika ontmoeten elkaar Plan-Marshall en Kominform zien het levenslicht Zei U iets? Zijne Heiligheid de Paus maant telkens weer de verdeelde wereld Flying Wing luidt nieuw tijdperk in Mysterieuze machine verraste luchtvaartwereld Bouwsteen voor de toekomstige tijd Vele hi een jaaf Het rr K.V.P. s Katholii ^/EINIG JAREN zullen met 1947 kunnen wedijveren wat de activiteit in 12 maanden der buitenlandse politiek betreft. Het is een snelle opeenvolging geweest van zetten in het Internationale schaakspel en de twee opponenten aan weerszijden van het bord hebben zich steeds duidelijker en na het mislukken van de Londense Conferentie van enkele weken geleden, definitief ont popt als het democratische Westen met Amerika als hoofdkracht en het communistische Oosten met Moskou als dicteer-centrum. De eerste gebeurtenissen waren een soort verkennen van twee groot machten. Truman rekende met de oorlog af, legde zijn oorlogsbevoegd heden neer en kondigde een sociaal programma af. Byrnes trad af als Amerikaans Minister van Buiten landse Zaken, opgevolgd door Gene raal Marshall en Montgomery ging op bezoek in Moskou. Het opti misme van de secretaris der Ver. Naties. Trygve Lie, die verklaarde dat twijfel plaats maakte voor ge rechtvaardigd optimisme, wordt niet gedeeld door Engeland en Frankrijk die samen een bondgenootschap aan gaan en tot nauwe economische sa menwerking besluiten. In deze eerste fase van de politieke strijd, waarbij Spitsbergen als plaats van handeling wordt uitverkoren, klinkt Churchill's stem over een beweging voor een ..Verenigd Europa". In deze zelfde tijd worden de Poolse verkie zingen in vertroebelde sfeer gehou den en eist Joego-Slavië gebied van Oostenrijk. Voegen we hierbij nog de Canadese spionnage in begin Fe bruari, door middel waarvan Rus land zich op de hoogte van het atoomgeheim wilde stellen, dan kun nen we rustig concluderen, dat het Oosten de eerste aanval lanceerde. Ook op de Balkan, waar Roemenië met hongersnood kampt, begint het gewroet, beantwoord door Amerika, dat steun aan Griekenland en Tur kije gaat overwegen. Op 12 Maart vraagt Truman voor deze twee lan den aan het Congres een bedrag van 400 millioen dollar. Hierbij wordt het niet gelaten, want enkele dagen nadien doen de Ver. Staten een be roep op de Veiligheidsraad om ef fectieve hulp aan Griekenland te verlenen. Antwoord van rode zijde is het lente-offensief van de Griekse guerilla's, dat door de Griekse re gering met strengere maatregelen tegemoet wordt getreden. Doch de communistische schaakmeester zocht naar verdere zwakke plekken in de stelling van zijn tegenstander. In Korea komen de eerste tegenstellin gen naar voren. Russisch-Iraanse grens wordt gesloten en de Hon gaarse Minister-Presid ;nt Nagy vlucht naar Zwitserland en neemt ontslag. Dit laatste wordt door Tru man flink becritiseerd. Het is 4 Juni 1947 wanneer ons de eerste berichten bereiken over een 4-jaren-herstellingsplan voor Europa dat Marshall, de nieuwe Ameri kaanse Minister van Buitenlandse Zaken, aan het ontwerpen is. Daags daarna houdt hij zijn bekende rede voering in Harvard waarin hij alieen waarschuwt, die uit ellende voordeel willen trekken. De gebeurtenissen, van de andere kant gedirigeerd, volgen elkaar vlug op. Russische vliegtuigen nemen deel aan de inval van Mongoolse soldaten in Chinese provincies. In Frankrijk breken de eerste stakin gen uit. Joego-Slavië en Roemenië besluiten te gaan samenwerken en in Italië vraagt de Nicola ontslag. Toch flikkert de hoop op toenade ring even op als Rusland de uitno diging aanneemt om aan de drie- mogendheden-conferentie op 27 Juni te Parijs over het plan-Marshall, deel te nemen. Vier'dagen later mislukt deze bespreking en besluiten 16 lan den zonder Rusland te Parijs bijeen te komen, teneinde een rapport over Europa's noden op te stellen. Intussen gaat Oost-Europa rustig verder met de communistische ac ties en tracht de Roemeense rege ring o.a. door nieuwe arrestaties iedere oppositie te doen verdwijnen. Joego-Slavië en Bulgarije besluiten samen te werken en een lijn te span nen tegenover de Griekse kwestie. De Veiligheidsraad heeft inmiddels deze kwestie gepresenteerd gekre gen en verwerpt de Sowjet-resolu- tie. Het Griekse Kabinet treedt en kele dagen hierna af en terwijl Washington de wens te kennen geeft dat de Britse troepen Griekenland niet zullen verlaten, vormt Tsaldaris het nieuwe ministerie. Doch ook Tsaldaris kan niet stand houden, maar de liberale premier Sophoelis heeft meer geluk en zijn Kabinet ziet kans de situatie meester te wor den. Dan is het weer Hongarije, waar de communisten van zich laten horen en fraude plegen bij de alge mene verkiezingen. De kleine boe ren verdwijnen uit de Hongaarse regering. Ook in Bulgarije is de politieke toestand zeer duister en Amerika verzocht om opheldering. Een af wijzing is het antwoord. Na dit voorspel van het grote steektournooi, waarin beide par- jen hun grootste krachten inspan- ren om een voordelig eindspel te ereiken, komt de algemene verga- nering van de Verenigde Naties bij een. Nadat de Ver. Staten allereerst en voorstel indienen voor de vor ming van een Internationale politie macht, vraagt Marshall de oprich ting van een interim-commissie voor vrede en veiligheid en uitschakeling van het vetorecht bij vreedzame regeling van geschillen. Kort hierna wordt het rapport van de 16 landen samengesteld, waarin o.m. verklaard wordt, dat nationale plannen een verhoging der produc tie in 1951 beogen en dat men vrije uitwisseling van goederen en ar beidskrachten als noodzakelijke factoren voor het herstel van het welvaartspeil beschouwt. Amerika gaat rustig verder het plan Marshall uit te werken en na dat besloten is de vroegere as-satel lieten, in tegenstelling met Pakistan en Yemen, niet tot de Ver. Naties toe te laten, wordt de wereld, die nog in verontwaardiging leeft over de executie van Petkof, opgeschrikt door de oprichting van de Komin form te Belgrado, waaraan de com munisten van 9 Europese landen be sluiten mede te werken. Doch deze tegenzet gaat vergezeld van meer illustraties. Wisjinski verklaart zich tegen de instelling van een nieuwe Balkan-commissie. Een golf van rode terreur gaat over Griekenland. Joego-Slavië breekt met Chili. Bra zilië en Chili doen hetzelfde wat de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie betreft en Polen dreigt Nederland met economische sanc ties. Maar het Westen pareert rustig en weet te bereiken dat de nieuwe Balkan-commissie wordt ingesteld. Bovendien besluiten 23 landen te Genève de wereldhandel te bevor deren door een gezamenlijke tarie ven-overeenkomst. Plan-Marshall is intussen opgesteld en Mikolajczyk, de Poolse oppositieleider weet aan een zekere executie te ontsnappen. Manioe, zijn Roemeense collega, heeft minder geluk en de commu nisten zetten hem voor levenslang achter de tralies. Pfeiffer, de Hon gaarse oppositieleider, weet echter New-York, en daarmee de' vrijheid, te bereiken. Zo gaat het grote schaakspel tus sen twee wereldhelften voort en de zetten volgen elkaar met regelmaat op. De „Proletarische" revolutie wordt herdacht. Molotov neemt deze gelegenheid te baat om Amerika en Engeland van agressie te beschuldi gen en eraan toe te voegen, dat ook Rusland het atoomgeheim bezit. Even later rammelt Stalin met divi sies en wordt bericht, dat de Sow- jet-Unie nog 4 millioen man onder de wapenen heeft. Nog even duurt het op- en neer gaande spelletje. Hongarije en Joego-Slavië sluiten een vriend schapsverdrag, handelsbesprekingen tussen Rusland en Frankrijk wor den afgebroken en Amerika weigert steun aan semi-communistische re geringen. Al deze schijnbewegingen kunnen echter niet voorkomen dat beide grootmachten zich op twee fronten rechtstreeks ontmoeten, nl. in Frankrijk en rondom het Duitse probleem. Vooral deze laatste kwes tie blijkt het grootste struikelblok te zijn en het einde van 1947 bracht dan ook duidelijker dan ooit tevo ren een breuk tussen Oost en West met zich mee. Frankrijk worstelde en won Nadat Vincent Auriol op 17 Jan. tot le President van de 4e republiek was uitgeroepen, begon Frankrijk een jaar, dat vol zorgen, strijd en crises zou zijn. Allereerst was er de strijd, die er in Indo-China ont brandde. De Franse regering toonde zich bereid te onderhandelen maar mede de binnenlandse moeilijkheden vertraagden de oplossing van de Vietnamese kwestie in niet geringe mate. Ramadier vormt een coalitie kabinet en wint het vertrouwen der Nationale Vergadering. Doch hier mee was de rust niet verzekerd. De strijd om hogere lonen en lagere prijzen kondigde zich aan. Op 13 Februari gaan de Parijse kranten in staking. Twee dagen volgt het over heidspersoneel dit voorbeeld. De C.G.T. blijft steeds voortgaan met de communistische ophitsing en steeds komen nieuwe stakingen, die na concessies van regeringswege on middellijk door andere gevolgd wor den. Dan neemt Ramadier een koene beslissing en de communistische ministers worden uit zijn Kabinet gezet. Een verbetering treedt echter niet in en de oppositie wordt er niet zwakker door, wanneer in Augustus een Gaullistische groep in het Franse parlement gevormd wordt. Nieuwe stakingen melden zich. De crisis bereikt een hoogtepunt. De Gaulle steekt een sombere redevoe ring af. waarin hij verklaart, dat Frankrijk aan de rand van de af grond staat. Dan zwicht Ramadier weer voor de stakers en de lonen stijgen onrustbarend. Stakingen zijn hierop het antwoord en wanneer de partij van de Gaulle de R.P.F. bij de gemeenteraadsverkiezingen 'n meer derheid en 40 pet. der stemmen be haalt, kan het Kabinet-Ramadier zich met moeite staande houden. De regering wordt gereorganiseerd en volgens Ramadier zal alleen Ameri kaanse hulp Frankrijk de vrijheid kunnen bezorgen. Een kleine meer derheid van de Assemblee verklaart zich voor het regeringsbeleid, dat o.m. de verhoging der kolenprijzen met 60 pet. inhoudt. De onlusten zijn dan het antwoord van het volk en rake klappen val len er te Marseille tussen Gaullis ten en communisten. Duizenden Fransen leggen het werk neer. Het kabinet-Ramadier valt en het be roep van president Aureol op de stakers heeft geen resultaat. De communisten ruiken de overwin ning. Nadat echter Blum geen kans ziet een regering te vormen, treedt Robert Schuman als 9e premier na de bevrijding op. Hij kondigt ver hoging der lonen en pensioenen aan. De vakbonden achten zijn voorstei len onaanvaardbaar. De nationale vergadering stelt vertrouwen in het kabinet en Schuman besluit streng tegen de stakingen op te treden. Hij slaagt erin de anti-stakings- wet goed te laten keuren. De on derhandelingen met de Communis tische C.G.T. mislukken en Frank rijk wordt het toneel van botsingen. De regering roept 80.000 reservis ten op en de C.G.T. capituleert na een beroep op Auriol en het stellen van eisen aan de regering. De strijd van Frankrijk is gestreden en het internationale Communisme lijdt een grote nederlaag. Moskou ant woordt hierop met een aantal scher pe nota's, die door Schuman wor den afgewezen. Zo bleek Frankrijk het eerste proefproces in de grote strijd tussen Oost en West en tot heil van geheel West-Europa en de wereld werd deze strijd door de democratie ge wonnen. Frankrijk kan nu rustig de deur openen voor de tussentijdse Vanavond, zeggen wij weer tegen elkaar Zalig Uiteinde! En we lezen in de kranten, de een al origineler dan de ander, van die bekende smeuige artikelen over De Klop op de Deur, Een Mijlpaal, Een Schip op het Strand, een Baken in Zee, Einde en Begin, Terugblik, Wat Voor bij Ging, en dergelijke meer. Want een voorbij jaar i s als een klop op de deur, het i s als een mijlpaal, en 1947 is inderdaad een schip op het strand, en dus een baken in zee, en natuurlijk blikken wij terug. „Wat baat het ommezien", liet Vader Vondel ons aller Stamvader Adam al vragen, maar het kan soms nut tig zijn, en al s wij terugkijken op 1947, dan is het inderdaad als een „dorre en dorstige landouw, vol kommer en ellen de". En „ons wordt geboon, dees poorte te verlaten" en wij doen dat stellig zonder weemoed. Want het was een bar jaar, waarover stilte en schaamte past. Want wij zijn allemaal te kort geschoten. Leest u nu nog eens de artikelen van verleden jaar. Wij hebben weer allen de ongodisten en de communisten en al die lui de schuld gegeven, en we hebben altijd een privé- vertaling gehad voor het be faamde woord van Henri de Greeve: „Verbeter de wereld, begin bij anderen!! Kijk, zo komen wij er nooit. Laten wij maar eens meer naar ons zelf kijken. Encyclieken zijn erg mooi, maar niet om half te lezen en bijv. alles te verwachten van de verbetering der instellingen, zoals in Q. A. stag}, terwijl wij vergeten te lezen wat er in staat over de verbetering van de men sen! Toch staat dat er en toch moet het daarvan komen. Denk er nog eens over na. En in de zalige hoop en de blijde ver- Amerikaanse hulp, die tot opbouw wachting", dat u dat zult doen, en herstel van het zwaarbeproefde wens k u allen toe een Zalig land mede zal werken. I Uiteinde en een Zalig Nieuwjaar! Duitsland bleek het struikelblok „De Hel is uitverkocht" heette het boek van de Fransman Dekobra, dat hij in het begin van 1947 aan de Grote Drie zond. Of de ministers van Buitenlandse Zaken en Molo tov in het bijzonder, hiermee reke ning hebben gehouden is aan het einde van datzelfde jaar zeer aan twijfel onderhevig. De buitenlandse politiek en di plomatie heeft zich veel met het Duitse probleem bezig gehouden, doch uiteindelijk bleek het een struikelblok te zijn, die een breuk tussen Oost en West tengevolge had. Op 14 Januari begonnen de plaats vervangers der vier ministers de besprekingen in Londen. Frankrijk, dat, nadat van Kleffens voor het forum van de buitenlandse politiek te Cleveland voor ons land Duits grondgebied had opgeëist, van zich liet horen, verklaarde zich een voorstander van een federatief Duitsland. Nederland vraagt zijn aandeel in de besprekingen en houdt een plei dooi voor grenscorrecties, door een delegatie toegelicht. Het enige re sultaat van de besprekingen is goedkeuring van artikel I van het vredesverdrag met Oostenrijk, waarin dit land onafhankelijk wordt verklaard. De conferentie gaat uit een doch komt op 10 Maart in Mos kou weer bijeen. Na enkele „ver kennende" besprekingen komt de eerste onenigheid als Bevin zich verzet tegen de Russische eisen in zake de Duitse herstelbetalingen. Hij stelt vorming van een democra tische republiek voor met een cen traal bestuur. Intussen dat de heren over deze onderwerpen van gedachten wisse len breken in Duitsland, voorname lijk in het Ruhrgebied stakingen uit als protest tegen de grote heer sende voedselnood. Bidault wenst permanente bezet ting van het Rijnland, dat zich half April bij de verkiezingen Katholiek toont en de Katholieke partij een meerderheid bezorgt. Op 25 April wordt de Moskouse conferentie beëindigd met weinig succes als resultaat. 500.000 Hamburgse stakers laten (Van onze luchtvaartredacteur) Onlangs, ongeveer medio Decem ber, verraste Engeland de lucht vaartwereld met een wonderlijk ge construeerde „vliegende vleugel'. Het vliegtuig, gebouwd door Arm strong Whitworth en voorzien van straalaandrijving werd de volmaakt ste machine ter wereld genoemd. Bij de eerste testvlucht op het vlieg veld te Rugby taxiede de vreemd gebouwde machine, die ruim 2 mill, gulden heeft gekost, bijna geluidloos uit de hangar naar de startplaats. Met een schrille fluittoon, welke door merg en been ging, verhief de ..vleugel" zich na een opmerkelijke korte start in de lucht. Ook daar was het practisch niet te horen. De ..flying wing", welke een spanwijdte heeft van 27 meter en volkome/: glad is gepolijst (zonder klinkna gels) zal volgens experts een nieuw tijdperk inluiden voor het passa giers- en vrachtvervoer. Dit hypermoderne toestel op zijn snelheid werd het nog niet ge test zet in zekere zin de kroon op het werk van de luchtvaartdes kundigen in het jaar 1947. Zelden is er in een jaar zoveel geëxperi menteerd met nieuwe vliegtuigtypen zelden ook heeft men zoveel nieuwe ervaringen opgedaan. Het probleem der jet-propulsion bevindt zich nog in een ontwikkelingsstadium, doch de mogelijkheden, welke deze voort stuwingsvinding bevat, voorspellen voor de naaste toekomst een vol ledige omwenteling op het vliegge- bied. De experimenten geschieden nog in het diepste geheim, voor de massa kwam het jongste jet-product de „vliegende vleugel!.', eigenlijk als een plotseling wonder uit de zwaar bewaakte ijzeren hangar op het En gelse vliegveld rollen. De Bell- machine, het eenpersoonsrackettoe- stel, dat een jaar geleden in Cali- fornië proef vloog en dat volgens insiders een maximum-snelheid kan ontwikkelen, welke dicht tegen de 2000-km-grens aan lag. heeft sinds dien niets meer van zich laten ho ren. Doch in de fabrieken, in de laboratoria wordt onder hoogspan ning gearbeid, worden constant proeven genomen, waarvan naar buiten hoegenaamd niets uitlekt. In hoofdzaak legt men zich toe de pro blemen op te lossen, welke zich voordoen bij het vliegen met grote snelheid: de z.g.n. shock-waves, welke bij trans- en supersonische snelheden optreden, de beperkte lichamelijke capaciteiten van de mens om met snelheden van b.v. vijf maal die van jhet geluid te vliegen, de zeer hoge temperaturen en het materiaal, en het feit, dat de lucht bij grote verschuivingen niet meer als een continu-medium te be schouwen is. Aan het slot van het vorige jaar stond men voor dezelfde problemen, thans 12 maanden later, zijn zij nog immer niet volledig opgelost. Maar, zoals squadron-leader Allen, die o.a. met het Britse straalvliegtuig de „Gloster Meteor" heeft gevlogen, ons bij een bezoek aan Nederland mededeelde: „De tijd zal weldra aanbreken, dat de cylinder-motor heeft afgedaan Concurrentiestrijd Ons land heeft uiteraard een zeer groot belang bij deze nieuwe ont wikkelingen. Immers dit jaar heeft de vaderlandse luchtvaart haar na de oorlog moeizaam heroverde plaats in de wereldluchtvaart niet alleen weten te consolideren doch zelfs te vergroten. De K.L.M. bezit thans een modern uitgeruste vloot van bijna honderd machines, die met de regelmaat van een klok de verbindingen over de aardbol on derhouden. Fel is concurrentiestrijd geweest is het nog met de buitenlandse maatschappijen; die de rampen van een oorlog niet aan de lijve hadden gevoeld. Doch de echt Holandse geest; „wat ik heb laat ik niet meer losheeft onze K.L.M. „Onze", want men is het bedrijf gaan voelen als een nationaal bezit door de talloze moeilijkheden heen geloodst, zal de K.L.M. ook brengen onder de hindernissen, die men ongetwijfeld het komende jaar op de weg naar vooruitgang treft. Naast de K.L.M. kunnen we met een trotser gebaar dan een jaar ge leden wijzen op „Fokker". Het zo machtige fabriekscomplex over het „IJ" te Amsterdam is weer herre zen. Het is zelfs te klein geworden, zodat naarstig gespeurd wordt naar een nieuw terrein, waarop een fa briek kan worden opgetrokken, welke zal voldoen aan de eisen des tijds, en waar de fabriek tevens een eigen vliegveld kan aanleggen. Schiphol wordt te druk voor expe riment-vluchten! In de tweede hglft van dit jaar heeft de leiding wel eens haar te leurstelling geuit over het uitblijven van grote opdrachten. Wel, het jaar 1947 bracht een goed einde, want deze maand kwam een regerings order binnen voor de bouw van 50 North American Harvards, lesvlieg- tuigen voor het leger. Met Fokker spreken wij de verwachting uit, dat dat de regering er in de komende periode toe mag overgaan om Fok ker ook wederom de bouw van mo derne verkeerstoestellen te gunnen. Onze nationale luchtvaart zal er mede zijn gebaat. EEN JA AH is aan de geschiedenis toegevoegd. Of het een jaar van bezinning, van nieuw ontwaakte aadendrang is geweest, een jaar, dat aan de komende tijden zijn stempel oplegt en met gouden letters in de boeken der historici zal worden geschreven, zal de geschiedenis moeten uitmaken. Wij, die zo met lichaam en ziel aan deze sombere tijd zijn gebonden, bezien niet het ge heel, kunnen dit bezien, omdat wij te dicht staan bij hetgeen achter ons ligt en omdat de toekomst voor ons meer dan ooit een probleem is. Wij beleven een wondere tijd. Van jaarkring tot jaarkring, doet hij ons denken aan het apocalyptische woord: Uw toorn is gekomen om ons te verderven, die de aarde ver dierven. Maar als wij dan al niet bij maehte zijn dit tijdsgewricht naar zijn wer kelijke waarde in de kringloop der eeuwen te schatten, dan kunnen wij toch terugblikken naar de daden- kracht der mensheid in het verle den en zien. uit welke kiem deze geboren werd en door welke krach ten naar haar hoogtepunt gestuwd. De geschiedenis van het oude-testa- mentische jodendom, zowel als die van de volkeren, wier machtige rij ken de oude zee omzoomden, was er een van opkomst en neergang, van bloei en verwording, van hoge cultuur en van geestelijke overver zadigdheid. Dit bijna symptomatische verschijnsel van ziekte en herstel zette zich voort in de eeuwen na Christus. Telkens weer werd de mensheid bedrukt door de plagen van godsdienststrijd, natuurrampen en onoverkomelijke tegenstellingen in de geestesgesteldheid der kerke lijke en wereldlijke machthebbers. Slavernij, geloofsvervolging, rassen haat, onderdrukking van minderhe den, schatplicht, roof, uitbuiting en allerlei machtsmisbruik, deden cul turen ten onder gaan en anderen opkomen als nieuwe en vaak heer lijke uitvloeisels van de menselijke geest. De tijd hield nimmer stil, en zelfs niet, toen hij menselijker wijze niet meer verder kon gaan. En dat was het geval, wanneer de keten van oorzaak en gevolg verbroken scheen en men huiverde voor een toekomst, waarvan men zelfs niet wist, of zij wel ooit zou komen, laat staan hoe zij zich Zou ontwikkelen. Ook thans ligt deze vraag op aller lippen. Hoe zal deze tijd verlopen? Treedt een herstel in of blijft het beschavingsniveau nog zakken? En waartoe dienden zijn verschrikkin gen en welke betekenis heeft i.c. het voorbije jaar voor de opbouw van het nieuwe andere wereldbeeld dat uit de huidige omwenteling op materieel en geestelijk gebied gaat voortkomen? Het is geen wonder, dat cultuur filosofen als Huizinga, Koestier, Sartre en zovele anderen, een uit gesproken pessimistisch geluid laten horen. Wie Huizinga's boek „Ge schonden Wereld" gelezen heeft, zal begrepen hebben, hoe eenzijdig zulk een wereldbeschouwing is en hoe weinig getuigend van vertrouwen in het menselijk kunnen. Maar wat zal een mens, die zo dicht bij de fundamenten van het heden staat en de verwoesting aanschouwt die de worm der overbeschaving daarin heeft aangericht, ook anders profe teren, dan dat het gebouw der toe komst gaat wankelen? Zeker, wan neer hij bij zijn diagnose niet uit gaat van premissen van een gezond christelijk optimisme, dat kracht vindt in Christus' woord over de onverdelgbaarheid der Kerk en de onbekendheid met dag en uur van het wereldeinde, zoals dat in Apo calyps met vurige letters beschreven staat. De mens van dag tot dag, de ar beider, de kantoorbediende, ziet die dingen dikwijls beter. Hij blijft en thousiast en bijna vermetel zoeken naar het licht van een dageraad, die nog steeds niet gloort, doch waar van hij weet, dat hij eens de wereld in een schitterende gloed zal zet ten. Zijn onbekendheid met het ver leden verschaft hem die ongedwon genheid en beweeglijkheid, welke de historicus en cultuur-filosoof van professie mist. De hoop op een be ter morgen en ook de bereidwillig heid, om dat morgen binnen de kortst mogelijke tijd en met de meest effieciënte middelen te ver wezenlijken, vinden wij eerder bij de „gewone man". En dat is ook maar goed, want de geschiedenis wordt niet gemaakt door koningen, veldheren en politicie, maar door de mannen, die kolen delven eii zwoegen in de havens of werken op het land. De geschiedenis ver meldt hun namen niet, doch deze zijn ongeschreven aanwezig op iedere bladzijde, welke aan het boek der historie wordt toegevoegd. Het voorbije jaar, waaraan wij in deze dagen de laatste hand leg den, beeft in menig opzicht niet datgene gebracht, wat velen onzer daarvan verwacht hadden. Daar is veel materiële nood, die -ongelenigd bleef, deels door omstandigheden, deels door onze eigen schuld. Het klein-menselijke voerde vaak de boventoon, er zijn nog steeds woor den die klinken als noodsignalen. Politieke zuivering, detineringskam- pen, distributieschandalen, noodge- bieden, bureaucratisering van het openbare leven, woningnood, radio- strijd, Indonesië. De ruime kijk op het geheel ontbrak bij velen, er was geen gevoel voor synthese, de grote idealistische daad werd er niet ge steld, noch op'het gebied van de buitenlandse betrekkingen, noch bij het zware werk van de binnenlandse opbouw. Het directe profijt preva leerde boven een op langere ter mijn te bereiken verhoogd alge meen welvaartspeil. Een vaak eng hartige politiek van verfoeilijk op portunisme ontnam ons volk die wijde blik op het wereldgebeuren, zonder dewelke het niet gedispo neerd was zich mee op te stuwen in de vaart der volkeren. Dit jaar moge heten het jaar der grote desillusies. De wereld hervond de vrede niet, doch bereidde zich integendeel, zowel idieel als mate rieel opnieuw op de strijd voor. Dit jaar moge heten het jaar van het voorlopig bestand. De adempauze voor een nieuwe inspanning, die als zij dan misschien al niet een in spanning zal zijn met kanonnen en bommen, er in ieder geval een zal worden van ideeën en wereldbe schouwingen. Het afgelopen jaar moge echter niet alleen zo gezien worden. Naast veel baatzuchtigheid corruptie en hardheid van gemoed, bloeide de liefde van mens tot mens, de naastenliefde als een vrucht van het christelijk denken, rijker dan ooit. Dit naoorlogse jaar telde meer helden, dan de tijd van veldslagen, bombardementen en deportaties. De paria's der noodgebieden, de zui ver gebleven karakters ina Indië, de milde gevers en helpers in wo ningnood en kledingtekorten zij die hun gemoedsrust bewaarden, toen zij de grote profiteurs der Duitse sehandtijd weer opnieuw za gen profiteren, zij alien hebben met hun grootmoedigheid, met hun grootmenselijkheid en door het christelijk aanvaarden van hun taak en het dragen van hun lot de schaduwzijde van dit duistere jaar vërlicht. Zij allen hebben dit jaar tot een betekenisvol jaar gemaakt; tot een steen en misschien wel tot een hoeksteen van de toekomstige tijd. En die gedachten moge ons bij blijven en door die gedachte mogen wij gesterkt worden om de toe komst met een hoopvol hart in te gaan. VICTOR DE JONGE de schrille werkelijkheid zien als ze om voedsel vragen en de bespre kingen deze op te lossen worden spoedig gehouden. Amerika en En geland zullen de nood verlichten. De Ruhrgebieden komen per 1 Juli weer onder Duits beheer. Nauw verbonden met Duitsland staat Oostenrijk in het teken van de belangstelling. Volgens de gepu bliceerde overeenkomst van Pots dam zou dit land geen herstelbeta lingen behoeven te betalen. On danks deze betalingen gaat de Rus sische bezetter rustig door met de „wegsleep" politiek en politieke verwarringen zijn het gevolg. Ook Oostenrijk blijkt later, on danks dat het door sanering inflatie tracht te voorkomen, het kind van de rekening te worden als de Grote Vier in Londen uiteen zijn gegaan. Hoewel een compromis inzake de Duitse industrie, waarin men aan Frankrijk tegemoet komt, wordt bereikt, is Bidault teleurgesteld. Op 10 September wordt een Ne derlandse nota over deze kwestie in Londen en Washington overhandigd. 682 fabrieken zullen in Ameri kaanse en Britse zones als herstel betalingen worden ontmanteld en Nederland krijgt zijn deel. Deze be slissing ontlokt protest uit bij de Duitsers, die zich ook al met lagere rantsoenen tevreden moeten stellen. Een vredesverdrag is het enige, waar Duitslands hoop op gevestigd is. Opi de conferentie te Londen zal in November de beslissing vallen. Helaas door eigen belangen heeft Rusland niet objectief kunnen oor delen en handelen. De imperialisti sche gedachte, waarvan Molotov telkens en telkens weer de Anglo- Amerikanen in felle bewoordingen betichtte, bleek een duidelijke ka raktertrek van de Sovjet-politiek te zijn, zij het in de gedaante van een internationale communistische in vloed! Londen mislukte en van dat mo ment in de laatste maand van 1947 is de scheiding tussen Oost en West des te duidelijker gebleken. Het voorgaande, waarin we de vorming van het Oostelijk en Wes telijk blok beschreven, houdt nog niet in, dat deze machtenconcenlra- ties niet met innerlijke moeilijk heden hadden te kampen. Amerika b.v. zag zich genoodzaakt een rantsoeneringswet te ontwerpen, terwijl Rusland een geldsanering doorvoerde. Het land, dat met de grootste pro blemen in 1947 had. te strijden, was ongetwijfeld Engeland. De aan de macht gekomen La- bour-regering bleek niet in staat de gedane beloften in te lossen, de slag om Brittannië werd ingezet en ingrijpende maatregelen worden af gekondigd. De mijnwerkersstaking bracht het land veel schade toe en de reorganisatie van het Brits ka binet bracht geen verbetering. In tegendeel steeds meer moet bezui nigd worden en na het inkrimpen van de Britse thuisvloot, gaan de rantsoenen nog meer omlaag. De bevolking reageert hierop in de ge meenteraadsverkiezingen, die de Labourpartij niet minder dan 643 zetels verlies toebrachten. Het enige lichtpunt in de Engelse bin nenlandse situatie bracht het be sluit van Amerika, na het misluk ken van de Londense conferentie, om Engeland te ontheffen van het aandeel in de bekostiging van Duitsland's voedselvoorziening. Drie grote problemen deden zich voor in de Britse buitenlandse po litiek: Egypte, Brits Indië en Pa lestina. De onderhandelingen tussen En geland en Egypte werden afgebro ken en de Arabieren toonden zich zeer geïnteresseerd voor deze kwes tie. De Soedan blijft de ontwikke ling in de verhoudingen tussen de twee landen niet erg gunstig beïn vloeden. Reeds tientallen jaren kraakte het Britse imperium in Brits Indië. De nationalistische leider Ghandi had reeds zijn leven lang zich inge zet voor de onafhankelijkheidszaak van zijn land. 1947 bracht eindelijk deze begeerde vrijheid, doch de twee bevolkingsgroepen maakten het nodig twee dominions te vor men, waardoor weer verschuivin gen van grote bevolkingsgroepen veroorzaakt werden en aan de bloe dige botsingen geen einde scheen te komen. We denken hierbij b.v. aan het conflict in de provincie Kash mir. Nadat de onderkoning Wavell vervangen was door Lord Mount- batten, aanvaardden op 4 Juni 1947 de Voor-Indische leiders diens voorstel en binnen 8 weken werden de twee zelf regerende dominions India en Pakistan. Onlusten waren het gevolg. Pakistan vraagt hulp aan Engeland en de dominions en een gewapend conflict tussen Hin does en Mohammedanen dreigt uit te breken. De Kashmir kwestie bracht tenslotte de uitbarsting en niemand zal kunnen voorspellen of het komende Nieuwjaar de orde in het eindelijk vrije doch nog zeer onrustige Brits Indië zal herstellen. Palestina internationaal opgelost 1947 bracht voor Engeland einde lijk het afstand doen van een man daat, dat haar duizenden mensen levens, zowel als grote financiële offers heeft gekost. Het Britse plan wordt in het be gin van het jaar verworpen door de Arabieren en Engelana b luit de kwestie voor de Ver. Naties te brengen. De reeksen aanrlogen in het H. Land nemen een aanvang, fel door de oppositieleider Churchill voor de voeten der Labourregering geworpen. Op 3 April komt de Uno bijeen om over Palestina te beslis sen en besloten wordt een commis sie van onderzoek in te stellen. De gewelddaden in het land zelf blij ven voortduren. In Sept. stelt En geland het mandaat over Palestina in principe ter beschikking en ver klaart het zelfs op te heffen indien de Ver. Naties geen oplossing kun nen vinden. Arabië komt met het plan voor een interim-regering en rukken als ze zien, dat ze hun zin niet krijgen, op naar de Palestijnse grenzen onder leiding van de ont vluchte Groot-Moefti van Jeruza lem. In November wordt het verde lingsplan voor Palestina eerst door de commissie en later door de UNO goedgekeurd. Hiermee breekt een golf van vreugde bij de Joden en van verontwaardiging bij de Ara bieren los, gevolgd door bloedige botsingen. In Mei van het komende jaar zal Engeland al zijn troepen hebben te ruggetrokken. IN BELGIë zagen we het afge lopen jaar havenstakingen en kabi- netscrises. De koningskwestie brak weer in de dagelijkse politiek door en na diverse betogingen kon de re gering Spaak niet anders dan zich opieuw met deZe kwestie bezighou den. Tegen de verwachting in werd de beslissing over Leopold uitge steld uit vrees voor een kabinets crisis en is de terugkeer van de ko ning nog even onzeker als weleer. IN ITALIë zagen we een afvloei- sel van de Franse strijd tussen de democratische en communistische elementen. Tot volle ontbranding is dit conflict in Italië nog niet ge komen, doch het is zeer waarschijn lijk, dat 1948 voor dit land een gro te crisis zal brengen, die vóór of té gen Moskou moet resulteren. IN CHINA duurde de strijd tus sen de communistische legers en de regeringstroepen voort en namen op het einde van het jaar in hevig heid toe. De laatste berichten spra ken van zware communistische druk op Moekden. IN SPANJE nam Franco maatre gelen om zijn positie te redden. Hij kondigde de vorming van een mo narchie aan en verwierf in een „Hitler"-verkiezing 12 millioen stemmen. VERDERE BIJZONDERE gebeur tenissen van 1947 in het buitenland waren het heengaan van de bekende Vlaamse schrijver Felix Timmer mans; het ondertekenen van de vredesverdragen met de as-satel lieten in de Parijse „Salie de l'Hor- loge; het overlijden van koning George van Griekenland, die werd opgevolgd door zijn broer Paul; het heengaan van de bekende automo bielbouwer Henri Ford; de dood van koning Christiaan van Dene marken, opgevolgd door Koning Frederik IX; Wereldfestival der films in het Franse Cannes; het hou den van de „Vredes" jamboree in Moisson; het 800-jarig bestaan van Moskou; het 50-jarig priesterschap van de Belgische kardinaal van Roey; de sprookjesachtige konink lijke bruiloft in Londen en tot slot het 40-jarig regeringsjubileum van Koning Gustaaf V van Zweden. Het afgelopen jaar was niet ge heel zonder rampen. Denken we vooral aan de Cholera-epidemie in Egypte, die aan duizenden het le ven kostte. Bij een Griekse scheeps ramp verdronken er 300 passagiers, terwijl een zelfde soort ramp in China 160 doden opeisten. Een tor nado in de Ver. Staten veroorzaak te grote ravage en vergde 114 men senlevens. Deze ramp werd door een oliebrand in Texas overtroffen, waarbij 1200 personen omkwamen. Een scheepsramp in de Arabische Zee sleepte 700 slachtoffers de diepte in. Mocht de luchtvaart in het afge lopen jaar aanzienlijke vorderingen maken, waarbij we alleen de grote vliegende vleugel, de recordvlucht LondenKaapstad en de trans- oceaanvlucht zonder piloot in her innering brengen, toch eiste ook dit modern vervoer een groot aantal doden, dat we met de ons ten dien ste staande gegevens op 1000 doden kunnen schatten. Zo ging hef jaar 1947 voorbij in het buitenland. Het nieuwjaar ziet een verdeelde wereld voor zich met stukgeslagen landen en moegestre den volkeren. Over deze zichzelf naar de afgrond slepende wereld klonk verschillende malen de Va derlijke stem van Zijne Heiligheid Paus Pius XII. Met zijn beide in het afgelopen jaar gepubliceerde ency clieken „Mediator Dei" en „Optatis- sima Pax" heeft de H.. Vader ge tracht de mensheid terug te leiden naar de dienst van God, waardoor slechts de echte vrede verkregen kan worden. Een vrede, die inder daad allerbegerenswaardigst is. PROGRAMMA DONDERDAG 1 JANUARI HILVERSUM I (301 M) KRO 8.00 Nieuws; 8.25 Inleiding Hoog mis; 8.30 Hoogmis. NCRV: 1.30 Het nieuws; 11.30 Werken van Bach; KRO: 12.15 Lunchconcert; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Ka- reol Septet. NCRV: 14.40 Piano- werken van Robert Schuman; 15.00 Weihnachts oratorium; 17.00 Radio jeugdjournaal; 19.00 Nieuws; 20.00 Nieuws; 22.30 Nieuws, 23.00 Piano recital; 23.57 Sluiting en Wilhelmus HILVERSUM II (415 M) AV RO: 8.00 Nieuws; 8.45 BBC-Sympho- nie Orkest; 10.30 Voor de Vrouw; 10.35 Pierre Palla, orgel; 11.15 Groeten van zeevarenden; 11.30 Zang en orkest; 13.20 Nieuws; 13.45 Groeten van zeevarenden; 14.00 De Kwintet spelers; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.30 The Skymasters 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Vuadeville Orkest; 19.00 Voor de kleuters; 20.00 Nieuws; 20.15 „Contact met Zwitserland"; 21.45 Werken van Debussy; 22.00 Radio Philharmonisch Orkest; 23.00 Het nieuws en gr. platen. VRIJDAG 2 JANUARI HILVERSUM I (301 M) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Het Nieuws; 8.15 gr. pL, 9.15 Ochtend ziekenbezoek; 11.00 Cellorecital; 11.45 Musette-orkest; 13.00 Nieuws 13.15 Metropole-orkest; 14.20 Van Oude en Nieuwe schrijvers; 15.25 Ancoratrio; 16.00 Voordracht; 16.45 Werken van Bela Bartok; 18.30 De partementen spreken; 19.00 Nieuws 20.15 NCRV-koor; 20.45 Straat Magelhaen: 21.30 Kamerorkest; 22.30 Harprecital; 23.00 Nieuws; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M). VA RA: 7.00 Nieuws en gr. platen; 8.00 Nieuws en gr. platen! 8.50 en 10.30 Voor de vrouw; 11.00 Wondere ver halen; 11.20 Licht orkest-concert. A VRO: 12.33 Sportagenda; 13.00 Het Nieuws; 14.00 Kookkunst; 14.20 Beethovenprogramma; 15.20 Solis tenconcert. VARA: 16.00 orgel; 16.40 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.35 The Ramblers; 19.15 Departementen spreken; 20.00 Nieuws; 22.00 Buiten lands Weekoverzicht; 22.15 Swing and Sweet; 23.00 Nieuws; 23.15 Sym- phonisch Vrijdagavondconcert. is een ren zowel zelfs de Mocht dan de aanvang Nederland een prograr rechtvaardi woord van van „een o heid inhielt jaar de g werkt, bou pijnlijke oc één jaar is lijke invloe nouwkeuri worden. M besef het n gemakkelij ons ternee door 'n ong In de politiek de het jaar ve en enkele wrijvi ringspartijen. V de Veiligheidsra ken voor Belgi dat zijn naam te kiezen gouv werd genoemd, ming tot gezant vroegere minis! kreeg eenzelfde toegewezen. Bij werd de bek staatsman dr. ambassadeur ve Een debat ov kwestie tussen Palar, die tot lid van de Tv veroorzaakte e Partij van de i niet de enige partij te incass( dat mr. Oud zie handhaving dei teruggetrokken Partij van de partij en zal m dige aanhanger kabinet zien w ving n.l. door d dr. Witteman t nenlandse zak Beel zijn porte Overzeese g< Jonkman belas constructie var Götze krijgt tiële en econoi van Indonesië De Indische portefeuille va ad interim doo genomen. Een gemene zaken sterie toegevoe Zagen we hit van de Arbeit slagen te kamp feld in de a.s. waartoe dit ja uitdrukking zu andere regeri Volkspartij val tiviteit te bemt andere Kathol organisaties. We zien stu burgh, culture middenstand, r nister Gielen ser voor de 1 dag van de K Utrecht, de pl lieke jongere! houden. Zo gaat het steeds of het der K.A.B., oi denstanders bi Heken en evei van Katholiek gebied. Het hoogtep die het afgeli ling-Verschuui en op plechtij 50 jaar geled Katholieke vormde onget gres te UtrecI voort te gaar een vooruitst vele werk vc werd rustig bij men teven landsbelang Partij van de Doch ook trad als dogn gelopen jaar met het schit kende Mariac De aanval 1 wordt door d geleid door c tenbrief. De relikwi: naar den Bo: vertrekkende Z. Em. Kard sproken. Mgi bezoek aan 1 pater prof. d Generaal de noemd. Kath in Dokkum o nifacius bijee tuut voor fill richt. Nederland nieuwe bissc mgr. Hetting: bisschop-coad Roermond. De Tilburg siteit vierde staan en pro: haar ere-doct Doch ook met Katholii ken. Negenti, trokken per en de Neder brevieren dri Mgr. Pessers, missiezusters de geloof hui Dit alles v kroning in d< Willibrord st dat door de e ken zal zijn dig geloof.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 10