Een jaar wel en wee in Nederland De strijders van El Qalaah Twaalf maanden Indonesische kwestie Naar een consolidatie van West-Europa Het herstel schreed voort In een magische driehoek zal de beslissing vallen OUDEJAARSNUMMER VAN HET NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Vele hoogtepunten en teleurstellingen Het ministerie K.V.P. strijdt voort Katholieke emancipatie Parlementair jaar Financiën Aid. Mansholt Economie Dep. Dr. Gielen Bijz. rechtspleging De Wederopbouw Het leven met bonnen Het sportieve jaar Droeve dagen Het Oranjejaar Driekoningen legende door Lou Steyger Na Linggadjati, politionele actie en interventie bleef toestand critiek CEN JAAR van hard zwoegen Jigt achter ons. 1947 is een jaar geworden met onberekenbare facto ren zowel in politiek als economisch opzicht, terwijl zelfs de natuurelementen in excessen vervielen. Mocht dan de Nieuwjaarsboodschap van Dr. Beel bij de aanvang van het jaar de verklaring inhouden, dat Nederland economisch beter was geworden en dat een programma voor 1947 meer sociale zekerheid en rechtvaardigheid bevatte, toch blijkt nu, dat het woord van de Koninklijke Nieuwjaarsboodschap, die van ,,een overgangsperiode" sprak, een schrille waar heid inhield, waarvan we nu op het einde van het jaar de grote waarheid pas beseffen. Nederland werkt, bouwt op en herstelt zich van de diepe en pijnlijke oorlogswonden, doch in het tijdsbestek van één jaar is de vooruitgang zo klein, door alle moge lijke invloeden en factoren, dat deze alleen na een nauwkeurige bestudering naar waarde geschat kan worden. Maar we gaan vooruit en als we met dit besef het nieuwe jaar tegemoet treden dan zullen we gemakkelijker, beter en gezonder leven dan dat we ons terneer laten slaan en de moed laten ontnemen door 'n ongetwijfeld niet te rechtvaardigen pessimisme In de politiek zagen we geduren de het jaar verschillende mutaties en enkele wrijvingen tussen de rege ringspartijen. Van Kleffens verliet de Veiligheidsraad om plaats te ma ken voor België. Kort daarop, na dat zijn naam in verband met de te kiezen gouverneur van Triest werd genoemd, volgde zijn benoe ming tot gezant te Washington. De vroegere minister, mr. van Royen kreeg eenzelfde functie in Ottawa toegewezen. Bij onze eigen regering werd de bekende Amerikaanse staatsman dr. Herman Baruch als ambassadeur verbonden. Een debat over de Indonesische kwestie tussen minister Jonkman en Palar, die tot de politionele actie lid van de Tweede Kamer was, veroorzaakte een tweespalt in de Partij van de Arbeid. Dit is echter met de enige terugslag, die deze partij te incasseren heeft, want na dat mr. Oud zich uit het Comité tot handhaving der Rijkseenheid heeft teruggetrokken, sticht deze met de Partij van de Vrijheid een nieuwe partij en zal mr. Oud weer de no dige aanhangers meenemen. In het kabinet zien we ook een verschui ving n.l. door de benoeming van mr. dr. Witteman tot minister van bin nenlandse zaken, verwisselde dr. Beel zijn portefeuille met die van Overzeese gebiedsdelen, terwijl Jonkman belast wordt met de re constructie van het Koninkrijk. L. Götze krijgt vervolgens de finan- tiële en economische vraagstukken van Indonesië op te lossen. De Indische kwestie brengt de portefeuille van Marine vacant, die ad interim door Fiévez wordt ovèr- genomen. Een departement van al gemene zaken wordt aan het mini sterie toegevoegd. Zagen we hierboven hoe de Partij van de Arbeid met zekere terug slagen te kampen had, die ongetwij feld in de a.s. verkiezingen in 1948, waartoe dit jaar besloten werd, tot uitdrukking zullen komen, bij de andere regeringspartij de Kath. - Volkspartij valt een toenemende ac tiviteit te bemerkep, evenzeer als in andere Katholieke vak- en stands organisaties. We zien studiedagen op Draken- burgh, culturele dag der Katholieke middenstand, redevoeringen van mi nister Gielen en burgemeester Mat- ser voor de K.V.P. jongeren, land dag van de Katholieke vrouwen te Utrecht, de plaats waar de Katho lieke jongeren ook hun Congres houden. Zo gaat het door, een jaar lang en steeds of het nu werkgevers, leden der K.A.B., of congresserende mid denstanders betreft, zijn het Katho lieken en even zoveel manifestaties van Katholieke eenheid op politiek gebied. Het hoogtepunt voor de K.V.P., die het afgelopen jaar het Gose- ling-Verschuur Herstelfonds stichtte en op plechtige wijze herdacht hoe 50 jaar geleden dr. Schaepman de Katholieke Staatspartij stichtte, vormde ongetwijfeld het eerste con gres te Utrecht, waar besloten werd voort te gaan met het voeren van een vooruitstrevende politiek. Het vele werk voor het komende jaar werd rustig tegemoetgezien, waar bij men tevens concludeerde, dat het landsbelang samenwerking met de Partij van de Arbeid eist. Doch ook het Katholieke geloof trad als dogmatische religie het af gelopen jaar naar buiten, bekroond met het schitterende en indrukwek kende Mariacongres in Maastricht. De aanval tegen het communisme wordt door de Kath. Actie ingezet, geleid door de bisschoppelijke vas tenbrief. De relikwie van St. Jan *Fe§£v naar den Bosch terug, naar Indie vertrekkende soldaten worden door Z. Em. Kardinaal de Jong toege sproken. Mgr. Huibers brengt een bezoek aan Rome, de Nederlandse pater prof. dr. L. Buys wordt tot Generaal der Redemtoristen be noemd. Katholiek Nederland komt in Dokkum op het graf van St. Bo- nifacius bijeen en een Katn. insti tuut voor filmscholing wordt opge- Nederland kreeg verschillende nieuwe bisschoppen: nJSr- Grent, mgr. Hettinga en mgr. Hanssen als bisschop-coadjutor van het bisdom Roermond. TT De Tilburgse Katholieke Univer siteit vierde haar twintig jarig be staan en promoveerde dr. Poels tot haar ere-doctor. Doch ook de buitenwereld kreeg met Katholiek Nederland te ma ken. Negentig missionarissen ver trokken per „Tabinta" naar de Oost en de Nederlandse industrie ging brevieren drukken voor de export. Mgr. Pessers, pater Bruins en enkele missiezusters offer.4fIl-VWo^etZelf" de geloof hun kostbaar leyem Dit vond een passende be- kroning in de onthulling van het St. Willibrord standbeeld in Utrecht, dat door de eeuwen een blijvend te ken zal zijn van een diep en waar dig geloof. Het parlementair jaar 1947 kan ongetwijfeld vruchtbaar genoemd worden. De ministers Drees en Mansholt wedijverden om die hege monie van het aantal ingediende wetsontwerpen, waarin ook minister Gielen een kleine rol speelde. De nieuw benoemde minister Neher liet ook van zich horen, hoe wel hij de laatste maanden van het jaar zijn ogen meer op Indië richtte en deze interesse door een tweetal bezoeken aan de Oost meer luister bijzette. Achtereen volgens zien we dat men voor de regeling voor particu liere woningbouw voorbereid, dat een centraal economisch plan wordt ontworpen en door de Tweede Ka mer goedgekeurd. Met de noodregeling ouderdoms voorziening krijgen de ouden van dagen hun deel en met het wets ontwerp, douaneovereenkomst met België en Luxemburg, wordt we derom een stap gezet in de richting van de Drielanden-Tolunie. Ook de onderwijzers krijgen eindelijk hun herziene salarissen toegewezen, ter wijl ook de „noodvoorziening Pers" eindelijk haar bestek krijgt. De woningruimte-wet komt er door en de huurprijzen bij onder verhuur worden nader geregeld. De strijd tussen lonen en prijzen heeft zich natuurlijk verder ont wikkeld en Prof Lieftinck weerde zich geducht. Deze waarde excellentie legde in het begin reeds de nadruk erop, dat op de staatsuitgaven bezuinigd moest worden. Hoewel in 1946 de opbrengst der belastingen de raming met 24 pCt. overtrof ziet de fiscus zich uitge breid met een heffing ineens. Uit de deviezennota aan de Tweede Kamer blijkt, dat Nederland dollars nodig heeft en aan de Wereldbank wordt een crediet van 535 millioen dollar gevraagd. Onverwacht komt in deze tijd Amerika met het blijde bericht, dat het onze schulden voor het groot ste gedeelte kwijt scheldt. Het antwoord van de Wereldbank is een crediet van 195 millioen dol lar, dat echter niet voor Indië ge bruikt mag worden. De Marine-uitgaven worden zoda nig omlaag gedrukt, dat men in Hét komende jaar 38 pCt. voordeel ver wacht. In een wetsontwerp wordt de financiële zelfstandigheid voor de gemeenten nader geregeld. Als varia bracht financiën ons dit jaar verhoging van de vermakelijkheids belasting, samenvoeging van de Amsterdamse en Incassobank en de belofte dat het zinkengeld vervan gen zal worden door nikkelen en bronzen munten. De Rijkspostspaar bank ging weer rente bijschrijven en met een belastingwetherziening kwam Lieftinck aan de grote gezin nen tegemoet. Het begrotingstekort voor 1948 wordt door de millioenennota op oifgeveer 1500 millioen gulden ge schat. Bij het begrotingsdebat wo'fdt onze financiële situatie zeer benau wend genoemd. Tegen het einde van het jaar be gon er een regeringscampagne voor prijsverlaging, vergezeld van een verbod tot loonsverhoging, doch Prof. Brouwers, directeur-generaal van de prijzen waarschuwde tegen overmatige illusies. In de land- en tuinbouw is het pad des ministers niet over rozen gegaan. De agrarische prijzenpoli tiek, zoals de motie Groen die voor stond, bleek telkens weer het grote struikelblok en de groentenhandel zag zich zelfs genoodzaakt enkele dagen tot staking over te gaan De vakgroep Tuinders sprak zich' in Haarlem uit voor fondsvorming en tegen maximumprijzen aan de vei ling. De hitte van de strijd laait dan zo hoog op, dat de Stichting van de Landbouw een beroep moet doen op de volksvertegenwoordiging door middel van de kamerfracties, ten einde verandering der regerings- koers te bewerkstelligen. Op het einde van 't jaar zendt de Stichting nog een uitvoerige nota aan de mi nister Mansholt en de tijd voor landbpuwoverleg gaat steeds meer dringen. De akkerbouwers in Haar lem bijeen spreken krasse woorden die niet meer of minder inhouden, dat indien er geen prijs bekend zou worden gemaakt er niet aan in zaai gedacht zou worden. In het hierop volgende 2e Kamerdebat worden handel en industrie als oor zaak van de spanning tussen de lo nen en de prijzen genoemd. Met gemengde gevoelens zal de Nederlandse land- en tuinbouw 1948 ingaan met de vraag op de lippen wat er van het door minis ter Mansholt in Juni 1947 aangekon. digde 6 jarenplan terecht zal ko men. Wat het verdere economische le ven betreft heeft de regering steeds meer getracht de handel met het buitenland uit te breiden. De „Be nelux", de stofzuiger-naam voor de tol-unie tussen België, Nederland en Luxemburg, gaat een handelsver drag aan met de Ver. Staten. De in dustrieën vergroten zich en Philips vestigt o.a. nieuwe nevenbedrijven in Roosendaal, Utrecht en Doetin- chem. De strijd tegen de veesmok kel wordt met nieuwe maatregelen en systemen aangebonden. De moei lijkheden in de melkhandel worden opgelost. De 48ste Utrechtse Jaar beurs diende weer het exportbelang. Voor de kwestie der saneringsmaat regelen in de bloembollencultuur bracht 1947 geen oplossing. Natuurlijk had Nederland ook te genslagen op economisch gebied. We herinneren in dit verband al lereerst op de wisselvalligheid van de natuur, die op een strenge win ter, een natte lente en zeer droge zomer liet volgen. De gewassen le den hierdoor veel schade en de suikerbietenoogst was bijzonder slecht. De fruitoogst daarentegen bracht ongeveer 300 millioen kg op. Hulde komt toe aan de militairen, die bij de oogst en later bij het aardappelrooien een flink handje uitstaken. 1 In het onderwijs kon minister Gielen op het nippertje de opschor ting van het 8ste leerplan doorvoe ren, terwijl hij de leraren een ver betering van hun omstandigheden toezegde. Op het platteland deed zich het gebrek' aan onderwijzers, ondanks de verbeterde salarissen, geducht voelen. Het rapport van de Radioraad deed heel wat stof in radiokringen opwaaien. Een over koepelend orgaan werd voorgesteld. Minister Gielen heeft de gemoede ren tot bedaren kunnen brengen door de belofte zelf een ontwerp te zullen samenstellen. Het departement van minister Maarsseveen kondigde in het afge lopen jaar de opheffing per 1 Jan. 1948 aan van de Bijz. Gerechtshoven en Tribunalen. Mr. Zaayer bracht enige opschudding teweeg door zijn verklaring, dat er recht gesproken doch niet gedaan wordt. Het ver stomde echter spoedig en het ge recht werkte verder. In deze afde lingen zijn nog enkele bijzonderhe den te vermelden. Politieke delin quenten werden in de mijnen en op Nieuw Guinea tewerkgesteld. De eerste vrouw trad de rechterlijke macht binnen. De wederopbouw werd ook dit tweede jaar na de algemene bevrij ding de meest kwetsbare en becri- tiseerde plek in de regeringspoli- tiek. Na Ir. Ringers, die tijdens de overstromingen Engeland hulp bood, was het minister Neher, die na de eis van een burgemeesters vergadering in Nijmegen decentra lisatie van de wederopbouw toe zegde. Vooral de Spoorwegen zet ten hun beste krachten in en dank zij hen werd het vervoer in betere banen geleid Het ligt voor de hand dat ook het autovervoer hier een woordje meesprak. Ook wat zichzelf betreft herstelden en moderniseer den de Spoorwegen zich steeds meer en een electrificatieplan werd opgesteld. De meeste van de nog niet intactzijnde bruggen werden in het afgelopen jaar voltooid. We noe men alleen de brug bij Buggenum, de Baileybrug van Arnhem, die door het bezoek van de Engelse uit vinder aan ons land nog meer be kendheid kreeg en tot slot vooral het plaatsen van de laatste boog van de verkeersbrug over de Moer dijk. De woningbouw maake vorderin gen, zij het dan in traag tempo, veroorzaakt door moeilijke aanvoer van materialen en het ontbreken van de nodige arbeidskrachten. Het woningentekort wordt in ons land op 30.000 geschat. Doch de vooruit gang is te bespeuren en laten we hopen, dat spoedig het woningen tekort de enige nasmaak zal wor den van de laatste oorlog. Het af gelopen jaar werden we door een enquête, in te stellen naar het Lon- dens regeringsbeleid, door het ver slag over het Militair Gezag en door een onsympathiek rapport over het Rode Kruis en Baron Ha- rinxma thoe Slooten, nog te veel aan de rampzalige periode van onze Vaderlandse Geschiedenis tussen 1940 eri '45 herinnerd. De levensstandaard in ons land heeft in 1947 veel ups en downs ge kend. Door het voortzetten van het consumentencrediet kwam men aan de noden van een bepaalde bevol kingsgroep tegemoet en de aanvra gen beliepen in het begin van het jaar 273.824 stuks. Op de kolenkaart werd een bedrag uitbetaald, waar door ook de hogere kolenprijzen konden worden bestreden. Nu we het toch over steenkolen hebben dienen we toch nog even te herin neren aan de opofferingen, die de Limburgse mijnwerkers zich in de harde winter van vorig jaar ge troostten en hoe zij op Zondagen extra hoeveelheden van het zwarte goud opdolven. De productie van de mijnen is bovendien nog steeds stijgende, hoewel het tekort aan arbeidskrachten zich nog geducht laa voelen. Door geheel het land werden acties tot werving van mijn werkers gehouden. De distributie ging voor- en achteruit. De sigaren kwamen vrij en importsigaretten kon men via Volksherstel ook zonder bon be machtigen. De bonlijsten werden thans twee weken geldig verklaard en het broodbonnensysteem werd vereenvoudigd. Onze vetpositie werd verstevigd door de le walvisexpeditie van de Willem Barendz, die inmiddels voor de tweede maal naar de Zuidpool is uitgevaren. Ook de a.s. moeders werden blij gemaakt en wel met 12 luiers, terwijl nieuwe textiel- kaarten de damesgroep in haar ge heel verblijdde. Ondanks dat er na Pasen minder vlees werd aangewe zen steeg het rantsoen weer gelei delijk om echter met de onlangs gevierde Kerstdagen weer tot 3 ons terug te zakken. Ook voor de jonggetrouwden of liefhebbers voor de huwelijksstaat bracht 1947 een verrassing en wel in de vorm van puntenvrij metalen keukengerei. Op serviespunten werd 12 lange maanden tevergeefs gewacht. Met de fietsbandendistri butie ging het heel wat vlotter dan in de voorafgaande jaren en zelfs kwamen er fietsen, a) waren ze dan van Frans fabrikaat, geheel vrij van distributie. Toch kwam er een zekere in krimping van het voedselpakket en zetmeelproducten gingen weer op de bon. Nadat er versobering in de restaurant-maaltijden was aange bracht nam men het besluit in 1948 buitenshuis weer met kon te gaan eten. Verdere nieuwe aspecten van het distributieapparaat waren bonvrije sinaasappelen, nieuwe textielpun ten-waardering en wachtgeld, niet voor de wachtenden, maar voor de distributie-ambenaren. De laatste aria, die deze zoon van de oorlogsgod zong bestond uit de strofen van vooroorlogs bier, echte Jaffa's, extra kolen voor grote ge zinnen en duurdere sigaren en cho- colaadjes. Begon het nieuwe jaar met stren ge vorst en dientengevolge met voetballoze Zondagen, toch hebben we een jaar lang van allerlei spor ten en vooral uiteenlopende succes sen en prestaties kunnen genieten. OP BILJARTGEBIED zagen we P. de Leeuw als nationaal kampioen cadre 45/2, terwijl Kobus eveneens een titel in de wacht sleepte. Op het Europese groene laken werd zowel Piet de Leeuw als van Pol Euro pees kampioen. OP DE SCHAATS bleek onze landgenoot Broekman de snelste over 10.000 meter en won Bosman (en later Verhoeven) de bijna on menselijk zware Elfstedentocht. Strijbis Verbeterde 't Nederlands uurrecord schaatsen. DE VOETBALBALANS kan in ternationaal bezien als met een voordelig saldo sluitend worden beschouwd. Beide wedstrijden tegen onze oude rivaal België werden ge wonnen en hoewel Frankrijk ons een flinke les leerde, herstelde ons nationale elftal zich bijzonder vlug, speelde het zowaar klaar de „gren delende" Zwitsers een 62 neder laag toe te brengen. Ajax behaalde het nationaal kampioenschap. IN HET ZILTE NAT hebben on ze zwemvertegenwoordigers en ver tegenwoordigsters het danig bij de Europese kampioenschappen laten zitten en slechts Nel van Vliet wist de eer te redden. OP DE FIETS verrichtte Middel kamp een zelfde daad door, toen onze wielrenners het op de baan tot geen enkele regenboogtrui wisten te brengen, wereldkampioen op de weg voor 1947 te worden. Elk jaar is rijk aan rampzalige gebeurtenissen en ook ons land kreeg het vorig jaar zijn deel. Noe men we allereerst de ramp van Muiden, waarbij daags voor de ver jaardag van Prinses Margriet twee munitiewagens en een loods de lucht in vlogen en 16 personen de dood in werden geslingerd. De K.L.M. trof de grote ramp van Kopenhagen, waarbij o.a. de Zweed se kroonprins en verschillende an dere bekende persoonlijkheden ge dood werden. De brand in de Staatsmijn Hen drik brak het leven af van 13 jonge mijnwerkers. De meest treurige ge beurtenis in onze scheepvaartge schiedenis speelde zich op 4 April af, toen bij een storm in de Golf van Biscaye 4 passagiers van de „Oranje" overboord sloegen en ver dronken. Tot slot vermelden we nog de luchtramp op het vliegveld van Gïlze-Rijen, waarbij 12 doden (w.o. een inwoner van Hoorn) het leven lieten. Van de afzonderlijke plaatsheb bende gebeurtenissen, die in 1947 plaatsvonden, was natuurlijk de ge boorte van onze jongste Oranjetelg, Prinses Marijke, de voornaamste. Heel Nederland leefde mee met de geboorte, de doop en de oogbehan deling van onze Koninklijke baby. Een lichte schok van onrust ver oorzaakte vervolgens het bericht, dat H. M. onze geliefde Koningin voor enige tijd de regering zou neerleggen om rust te kunnen ne men. Prinses Juliana werd als prinses-regentes beëdigd, doch ge lukkig was onze landsvrouwe op 1 December j.l. in staat het bestuur weer op te nemen. De Koninklijke belangstelling heeft zich weer op allerlei terrein begeven en we denken hierbij aan de talrijke onthullingen van oor logsmonumenten, de ontvangst van vele buitenlandse staatslieden w.o. de Canadese miniser-president Ma- ckensie King en vooral aan Prinse lijke tochten door Friesland en Goeree-Overflakkee. Als bijzonderheid van het afge lopen jaar noemen we nog de plechtige afkondiging van de Grondwetsherziening. Bovendien werd opdracht gegeven een nieuw Burgerlijk Wetboek samen te stel len en werd een nieuwe Grondwets commissie geïnstalleerd. Op 1 Mei kwam voor onze taal eindelijk het verlossende woord en werd de nieuwe spelling officieel ingevoerd. Een maand later werd de Nederlandse bevolking in een 12e volkstelling geteld. Ons land kreeg verder weer pak- ketpost en Walcheren weer bomen, terwijl een grote strijd werd ge streden tegen het monster, dat colo radokever heet, Maar deze laatste was niet de enige die naar Neder land kwam, integendeel ook de Ka- rel Doorman en de Piet Hein vielen weer onze havens binnen, alleen was het onthaal voor hen veel har telijker dan voor bovengenoemd in sect. Maar boten varen op en neer en vele schepen vertrokken met vele duizenden passagiers naar de Oost. Onder deze vaartuigen bevonden zich ook de prachtige „Nieuw Am sterdam" en de nieuwe „Willem Ruys", die enkele weken met een schroef-misère te kampen had. IV. ECHNATON, de Egyptenaar, was eigenlijk de man, die de beslui ten van Caspar uitvoerde. Zijn ken nis van vreemde talen en volkeren hadden zijn meester reeds onschat bare diensten bewezen en ook nu had hij de leiding van de expeditie in handen. Toen hij voor de eerste keer vernam van de verschijning der wonderbare ster, was het voor hem direct duidelijk dat er iets groots stond te gebeuren. En vol enthou- 'siasme had hij zich gegeven aan het voorbereidende werk voor deze tocht. Hoe groot was echter zijn teleurstelling toen hij na zes we ken van moeizaam voorttrekken, bemerkte dat zijn voorzieningen niet voldoende geweest waren en dat zijn mensen geen eten en drin ken genoeg meer hadden om de tocht door de woestijnen, waarvan hij de onmetelijke afstanden had onderschat, te kunnen doorstaan. Hoe angstig was hij geweest, toen hij 's avonds de gieren boven zijn kamp zag zweven als roken zij buit. Al die ervaringen hadden hem een gevoel van machteloosheid ge geven, het had hem ietwat verbit terd en teleurgesteld, te moeten zien hoe hij, de alom gevierde en bekende Egypenaar, hij de machtige in het rijk der woudbewoners, eigenlijk klein was, heel klein. Hij had avonden en nachten, dat hij het licht van de Ster vreesde, er ging een bijzondere kracht van uit, een kracht die hem angstig en droe vig stemde. Het was hem onver klaarbaar. Hij als Egyptenaar wist meer van de hemellichamen af dan wie ook. Maar hier was een mys terie dat te groot voor hem was. Dat voelde en begreep hij wel, van daar misschien zijn vrees, zijn on verklaarbare angst? De dubbele karavaan reisde da gen en nachten, de hitte trotserende en vemoeienissen niet achtend, om de verloren tijd in te halen en tij dig aan de trefplaats, gelegen in het gebied van de oude stad Damascus te geraken. Daar immers zou de blanke vorst Melchior, zijn vriend uit het hoge noorden, koning Bal thazar ontmoeten. In Damascus zou den zij, nu gedrieën, beraadslagen wat verder te doen. En van elkaar zouden zij wellicht vernemen, wat het verschijnen van de wonderbare ster te betekenen had. Het was ook langzamerhand tot de vele begeleiders der beide vor sten doorgedrongen, wat er gaande was. En het had niet hun onver mengde vreugde teweeggebracht. Wat heeft het voor zin voor een eenvoudig man om een idee, een hersenschim na te jagen? Dat hun vorsten zich tot de werkelijkheid zouden bepalen, dat verlangden zij, niet het najagen van een Ster, waar van zij de herkomst niet kenden, achtten zij van belang. Ware het niet, dat de aanvoerders der troe pen, de dienaren Echnaton en Ach- lamed hen geregeld in bedwang hielden, ware het niet dat er met strenge straffen werd gedreigd, de karavaan zou zeker gesplitst zijn en de meesten zouden naar huis zijn teruggekeerd. Zodoende heerste er onder de ve le begeleiders een verschillende mening omtrent het al of niet voortzetten van de tocht en 't feit dat men toch iedere dag nog aan zijn werk ging. was voornamelijk te danken aan het doorzetten der voornaamsten onder hen. (Wordt vervolgd) „De onoprechtheid is de vloek van onze tijd. De strijd om de vrede is als een dobbelspel tussen leven en dood. Onloochenbaar is de ernst van de crisis. Uit de stroom van onoprechtheid, die over de wereld gaat, is slechts één uitweg: terug naar de eerlijkheid. Terug naar de broederschap. Terug naar de morele waarden van het christendom. Voor of tegen Christus, daar gaat het om." (Woorden uit de Pauselijke Kerstboodschap.) Wilde zwijnen werden evenmin als de ratten goed ontvangen, iets waar Nederlandse kinderen uit Duitsland en ook Oostenrijkse en Hongaarse niet otter te klagen heb ben gehad. Onze goudschat werd allereerst in het afgelopen jaar met tientallen goudstaven uit de Nieuwe Water weg vergroot, terwijl bovendien nog voor 90 millioen gulden van dit zo edele metaal uit Duitsland terug keerde. Aan het einde van dit jaar willen we eren, zij die van ons heen gin gen. We noemen er slechts enkelen, mr. Trip, Willem Pijper, Henri Her mans, staatsraad Kan en Anke Ser- vaes. Tot slot nog enkele woorden over ons zelf. Ondanks dat de Nederland se pers, in de vorm van de dagbla den in grauw gewaad verschenen, waren er enkele lichtpuntjes. Na de herdenking van Le Sage ten Broek werd het Katholieke publici- teitscongres gehouden, dat voor de komende jaren als mijlpaal kan worden beschouwd van de geschie denis der Katholieke pers in Neder land. Journalisten zullen weer een academische vorming kunnen ont vangen en hun bestaanszekerheid zal voortaan steunen op een dege lijk arbeidscontract. Zo is een jaar weer verdwenen en het nieuwe zal voortschrijden in 'de stappen, waarin het oude heeft getreden, gestrompeld. Maar het geloof in een betere toekomst zal ons het nieuwe jaar met al de komende onzekerheden, verrassingen en teleurstellingen te gemoet doen treden in het volle besef van onze jonge herboren kracht, die in de bevolking van ons dierbaar Nederland in de jaren na de bevrijding steeds meer vaar dig wordt. Dat 1948 ons land datgene moge schenken, dat voor het welzijn van haar bevolking nodig is. n (siot). DE POLITIONELE ACTIE IS BEGONNEN In snel tempo rukken de Neder landse troepen op naar strategische punten en de operaties verlopen in goede combinatie van land-, lucht en zeemacht. De eerste buitenlandse stem, het aanbod van Londen om goede diensten te bewijzen, wordt abrupt beantwoord met de verkla ring, dat Nederland geen behoefte heeft aan goede diensten. In dezelfde tijd, dat onze troepen steeds verder opdringen (Oost-Java wordt afgesneden en Cheribon be zet) proberen de republikeinen steeds bemiddeling te verkrijgen. (Van een bijzondere medewerker) Toen de Tsjecho-Slowaakse rege ring op 10 Juli naar Parijs seinde, dat geen vertegenwoordigers de conferentie tot bestudering van het Marshall-plan zouden bijwonen, was daarmede de strijd om de Europese eenheid verloren. Het was een te genvaller, doch betekende tevens de geboorte van een West-Europese samenwerking. Een aantal staten, die zich openlijk gekeerd hadden tegen de linkse dictatuur, besloten toen in de Franse hoofdstad op de conferentie der zestien landen hard te werken voor herstel en welvaart in dat deel van Europa, dat nog op een zelfstandige politiek kon aan spraak maken. Het moge de lage landen tussen Rijn en Schelde daar bij tot eer strekken, dat zij door hun Benelux-actie tot voorbeeld en zo als onlangs nog de Franse Minister Bidault verklaarde, het meest vol komen ideaal geworden zijn. Oost-Europa ging een eigen weg en een verkeerde, want de afgelopen maanden hebben genoegzaam aan getoond, tot welk een minimum de Sovjet-Unie aldaar de democrati sche vrijheden gereduceerd heeft. Het werd al met al een trieste stoet van slachtoffers en bannelingen, die de brute macht waagden te trotse ren. Nagy, Bela Vargas en Zoltan Pfeiffer ontvluchtten Hongarije, in Sofia stierf Petkov aan de galg, Roe menië veroordeelde de grijze Manioe in een farce-proces tot levenslang en Mikolajczyk verkoos ter elfder ure de veilige weg naar het Westen. Zo zetten de Donaustaten en Balkan- landen steeds meer stappen op de weg van hun ongeluk al trachtte een enkele, Tsjecho-Slowakije, onder in vloed van mannen als Benesj en Masaryk, van tijd tot tijd nog wel eens contact te maken met het Wes ten. Kan men de communisten aldus in deze streken belangrijke winst niet ontzeggen, in alle overige lan den van Europa werden zij in het defensief gedrongen. Dan denken wij vooral aan de nederlagen welke Togliatti in Italië en Thorez in Frankrijk dit jaar te slikken kre gen. Ja zelfs de hongerlijdende be volking van West-Duitsland gaf met grote meerderheid haar stem aan de christelijke en socialistische partijen terwijl de maatregelen, die de Rus sen tegen a-communistische figuren in het Oosten van Hitler's gevallen rijk meenden te moeten nemen, er I op wijzen, dat ook daar het verlan gen naar een leven met geestelijke inhoud nog levend is. Koers meer rechts. Juist onder invloed van de rode dreigementen uit het Oosten, zoeken de volkeren van West-Europa hun toevlucht in een meer rechtse poli tiek. In vele landen zijn aldus de socialisten nog verder afgeweken van het vooroorlogse Marxisme dan reeds in 1945 het geval was. In en kele landen leverde dit jaar zelfs onvoorziene verrassingen op, zoals in Engeland, waar de Conservatie ven bij de gemeenteraadsverkiezin gen de Labour een gevoelige neder laag toebrachten of in Frankrijk, waar De Gaulle met zijn pas opge richte partij, de R.P.F., een nog glo rieuzer overwinning op de midden partijen boekte. In beide landen wisten echter zowel premier Attlee als Robert Schumann (die een veel- bestreden Ramadier in November afloste) de conservatieve bemanning nog van het staatsschip te houden, ondanks de grieven welke het kie zerscorps in de huidige economische en sociale moeilijkheden tegen de eigen leiders koestert. De hemel boven West-Europa moge dan ook niet wolkenloos zijn, er is in elk geval perspectief aan de horizon. Wanneer Frankrijk en Italië door de verbeten strijd van hun lei ders in de juiste koers kunnen wor den gehouden en bovendien het grote probleem West-Duitsland be vredigend wordt opgelost, dan zijn de drie meest kwetsbare partners in het Europa-blok voor democratische samenwerking behouden. En alle andere verdragen, zelfs die van een importantie als de Frans-Britse alli antie, welke dit jaar te Duinkerken gesloten werd, staan daarbij verre op de achtergrond. Australië is het eerste land, dat zich laat horen en dreigt met de Veiligheidsraad. Ook Brits Indië stemt hiermee in en op 31 Juli komt de Veiligheidsraad ter behandeling van de Indonesische kwestie bijeen. Reeds onmiddellijk blijkt, hoe het buitenland onze regering in een dwangpositie wil plaatsen. Engeland zet het vervoer van miiltaire goederen naar onze troe pen stop en de haven van Singa pore wordt voor ons gesloten. De Australische resolutie in de V.R. houdt arbitrage en staking der vijandelijkheden in. Van Kleffens legt nogmaals de nadruk op het feit, dat de republiek geen pogin gen deed om Linggadjati te ver wezenlijken. Op 4 Augustus wordt de politionele actie op bevel van de Veiligheidsraad stopgezet, om nog maals te tonen, dat de Nederlandse regering geen mogelijkheid voorbij wil laten gaan om de actie, die noodzakelijk was geworden om aan een onhoudbare toestand van be dreiging en wetteloosheid een einde te maken, zoveel mogelijk te beper ken. Aan de poorten van Djokja houdt men halt. De Commissie-Ge neraal keert hierna naar ons land terug. Niet zodra is de politionele actie ten einde, of Sjarifoeddin acht zich niet meer aan de overeenkomst ge bonden en eist, dat de Nederlan ders achter de vroegere demarcatie lijnen zullen terugtrekken. Arbitrage aanvaardt de republiek alleen van de Ver. Naties. Sjahrir en ook de Malino-afgevaardigden vertrekken naar de Veiligheidsraad. Het is op dit moment, dat Neder land officieel aan alle deelstaten en bevolkingsgroepen het aanbod doet om deel te nemen aan een ronde tafelconferentie. Ondanks het verzet van Neder land wordt Sjahrir door de Veilig heidsraad gehoord. In zijn requisi toir verklaart van Kleffens, dat de wetteloosheid van een onbekwame regering de vrijheid in de weg staat. De situatie wordt weer dreigender. De republiek verwerpt de nieuwe Nederlandse voorstellen en v. Mook verklaart terecht, dat Nederland de verantwoordelijkheid voor de hui dige situatie niet kan blijven dra gen. De besprekingen in de Veilig heidsraad gaan verder en in dit verband lijkt het wenselijk te wij zen op de weigering om Oost-Indo- nesië en West-Borneo en de andere deelstaten voor de V.R. te horen. Na verschillende resoluties besluit men, dat een consulair rapport zal worden samengesteld en dat een Raadscommissie goede diensten zal bewijzen. Beide partijen aanvaarden de be slissingen van de Veiligheidsraad en hiermede komt het einde aan de periode, als direct gevolg uit de politionele actie voortgekomen. Begin September zien we de eerste tekenen, die op de onbe trouwbaarheid van de republikeinse regering wijzen. Generaal Moestope geeft order de Nederlanders inten sief uit te moorden en van Mook ziet zich genoodzaakt in de dagen, dat de consuls-generaal in Batavia bijeenkomen, in Amerika bespre kingen te gaan voeren en een zekere „goodwill" te kweken. De Ned. regering verklaart ten overvloede, dat Linggadjati niet vervangen wordt, maar „in grote lijnen" blijft. Op 15 September, nadat de eerste militaire botsingen weer zijn ge meld, wordt een commissie ingesteld ter voorbereiding van de rondetafel conferentie. In de Commissie van Drie nemen Amerika, België en Australië zitting. In een afgelegde regeringsverklaring wordt nogmaals de nadruk gelegd op de wil van de regering om voor de internationale rechtsorde te buigen. Romme is het hiermede eens. Als de politionele actie maar wordt hervat als het nodig is, zo zegt hij. Een zekere rust in de politieke bedrijvigheid valt dan te bespeuren, doch van Mook acht verandering in het hart der republiek noodzake lijk. Begin October komt de reactie weer van Djokja-zijde en Sjarifoed din vindt Linggadjati geen basis voor de onderhandelingen. In het voorlopig rapport in de V.R. ver klaart de consulaire commissie, dat de republiek manschappen achter liet, terwijl de hoofdmacht zich terugtrok. Dan volgt het telegram: „WANTROUWEN BELETTE UITVOERING ORDER STAAKT HET VUREN" In de laatste twee maanden breekt de periode aan, waarin de Commis sie van Drie, gewapend met de Ned. voorstellen, naar Batavia trekt en de. hoop op een oplossing kreeg weer een open kans. De Nederlandse delegatie krijgt via de Commissie van Drie contact met de republiek en op 8 December beginnen de besprekingen op de „Renville", bij welke gelegenheid S./rifoeddin de trotse verklaring lanceert, dat de republiek meer waard is dan honderd gevormde staten. Minister Neher trekt hierna naar de Oost, gevolgd door zijn collega's Beel, Drees en Jonkman, waarvan de laatste de toestand hetzelfde acht als in Juli 1947. De conclusie na de gang van zaken in de laatste maanden kan niet beter geïllustreerd worden dan door het beroep, dat dr. Beel op de republiek enkele dagen geleden deed. Natuurlijk ontkende de republiek alle gronden voor de uitgesproken beschuldigingen, maar het buiten land is nu te dicht ter plaatse om de waarde van wederzijdse verkla ringen niet aan de waarheid te kunnen toetsen. Het jaar 1948 staat voor de deur. We mogen onszelf niet bedriegen door te zeggen, dat we in Indië er beter voorstaan dan in Janqari '47. Wellicht dichter bij een oplossing, doch het critieke van de toestand wordt hierdoor niet weggenomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 11