EEN TERUGBLIK OP 1947 SATER OEN Vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen" VJ UIT OUDE TIJDEN NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 31 December 1947 PAG. o trichten Theater L „Laatste appèl" herhaald igeval als gladheid }-jarige opzichter :en te Ede, de >p de Schaapsweg ir de gladheid van zijn motorrijwiel ichtauto gegrepen :t feit, dat de :htoffer op enkele gallig getuige was ongeval, dat haar tcialisme in Afrika ^-minister van de- ika en leider van ;en beweging, die stische beginselen ;rklaard, dat hij betrekkingen aan betrekkingen aan- net Sir Oswald der Engelse fas- R GROENTEN- 2C, 40.000 kg .90; 15.000 kg gele kg groene kool 10 kg witte kool vitlof I 48—58; IX dijvie 50.10; 1000 200 st. bloemkool WOUDE, 30 Dec. tte kool 917.80; al 9—16.60; 19.000 10; 3000 kg groene 2000 kg kroten I 19.70—22.50; grof 16.70—17.80. :ember. 1 koe 3047; 40 kippen /ering 4 koeien iO December. 19 stuks. 125 vette ing; 159 st. gelde- natig; 65 melk- alm; 50 st. pinken tieren voor leve- :alveren 120220, ;re kalveren v. d. e varkens v. d. gen 3065, kalm; a lammeren voor ikken en geiten paarden 290 oude kippen en de) 3—3.50; 200 st. -4; 200 st. hennen e eenden 3.505; -5; 300 st. konij- ganzen 1418; 30 30. ces J E U T" Irijven met de M NIEUWEN- rol. len aatsbespreking van 111 uur. nderdag 8 Jan. in: (Film Trust) uctie met Galum en Schubert, 14 jaar. Zaterdag 7 u. 2, 4,30, 7 en s gesloten. 1948: leel van: M DE en 2, 5 en 8 u. Toeg. 14 jr. HET VOOHBIJE JAAR was voor Alkmaar en omgeving geen jaar van grote gebeurtenissen en veel stof voor het schrijven van ons traditionele jaaroverzicht is er niet, tenzij wij ons zou den verliezen in het opsommen van kleine feiten en alledaagse gebeurlijkheden; hetgeen wij niet zullen doen. Stadsbestuur. Wanneer wij eerst onze gedach ten laten gaan naar het gemeente bestuur, dan herinneren wij ons dat het jaar 1947 zich kenmerkte door een langdurig interregnum van de loco-burgemeester. Mr. Koelma, die blijkens zijn op 13 Februari van dit jaar gehouden Nieuwjaarsrede met enthousiasme zijn functie als hoofd der gemeente had aanvaard, zag zich kort daarna gedwongen de uitoefening van dit ambt over te laten aan weth. Van Slingerland; en ofschoon de ziekte van Mr. Koelma zich aanvankelijk niet zo ernstig liet aanzien, hij keerde niet meer terug op het stad huis en eind October kwam het bericht, dat hij voornemens was zijn ontslag aan te vragen, na nauwe lijks een jaar geleden te zijn geïn stalleerd. Intussen is dit ontslag nog niet verleend, doch verwacht mag wor den, dat Alkmaar begin 1948 een nieuwe burgemeester mag begroe ten. Zo hier en daar kwam de vraag reeds in discussie, of deze een Ka tholiek of een niet-Katholiek zal zijn. Voor ons is het hoofdzaak, dat Alkmaar een niet te oud, en ener gieke burgemeester krijgt, die bo ven de partijen staat en een open oog heeft voor de betekenis van onze stad als centrumgemeente van een groot agrarisch gebied, als een stad, waar handel en industrie nog grote mogelijkheden hebben en een stad tenslotte, die ook als centrum van cultuur en vreemdelingenver keer zijn betekenis heeft. Uit niet-Katholieke kringen werd reeds een geluid gehoord, dat het niet juist zou zijn, als er een Ka tholieke burgemeester zou komen, maar wij zien nog steeds niet in, waarom een Katholiek, die de hier boven door ons genoemde eigen schappen bezit, niet een even goed burgemeester zou zijn als een niet- Katholiek. En vormt de Katholieke volksgroep tenslotte niet de groot ste politieke groepering hier ter stede? In de gemeenteraad kwamen en kele mutaties voor; de voorzitter van de Katholieke Raadsfractie, de heer N. Andriesma kwam te over lijden, waardoor deze fractie een gevoelig verlies leed. Zijn zetel in de Raad werd ingenomen door de heer de Kort, die reeds eerder lid van de Raad was. In de communis- sche fractie ontstond 'n kleine pa leisrevolutie, tengevolge waarvan de helft dezer fractie vernieuwd werd. Van de raadsbesluiten, die geno men werden, noemen wij dat tot aankoop van industrieterrein in de Huiswaarderpolder. Voorts benoemde de Raad een tweetal commissies uit zijn midden, resp. voor de reorganisatie van het Openbaar Onderwijs en ter bestu dering van het Jeugdvraagstuk. Nog geen dezer commissies is met haar werkzaamheden gereed gekomen. De toestand der gemeentefinan- ciën was nog zeer precair en de begroting van dit jaar werd vastge steld met een tekort van meer dan een millioen. De nieuwe regeling van de financiële verhouding tus sen Rijk en Gemeenten volgens het rapport van de Commissie-Oud laat nog steeds op zich wachten en het laat zich niet aanzien, dat deze regeling in 1948 haar beslag zal krijgen. De begroting voor dit jaar, die wel nagenoeg gereed is, is nog niet verschenen, zodat wij hieromtrent niets naders kunnen mededelen. Wij herinneren voorts aan de Raadsdebatten over de Dageraads- kwestie en de Monument geschiede nis die ons leerden, dat er nog steeds zo iets bestaat als 'n anti these. De Raad benoemde dit jaar twee nieuwe hoofdambtenaren in de per sonen van Ir. H. Knol als directeur van Gemeentewerken en de heer G. J. Maissan als gemeente-ontvan ger. Vermeldenswaard is ook het besluit tot verhoging van het sub sidie aan het R. K. Lyceum, tot verandering van de beheersvorm van het Sportpark en de verhoging der tonnenbelasting. Een teleurstellend bericht moes ten wij in April vermelden, toen de Hoge Raad de gemeente Alkmaar in het ongelijk stelde inzake het ge ding met de Provincie over de le vering van electrische stroom, het geen betekent, dat de Provincie zelf de distributie hiervan in de ge meente ter hand zal gaan nemen en Alkmaar, als zovele kleinere ge meenten, zijn G.E.B. gaat verliezen. Nog steeds zoekt de Ned. Ver. van Stroomdistributiebedrijven naar wegen, om zulks te voorkomen, doch wij vrezen, dat dit vechten te gen de bierkaai is. Verschillende straten en bruggen werden dit jaar vernieuwd en wij hebben de indruk, dat aan 't hoofd van Gemeentewerken een doortas tend man gekomen is. Wij hopen dat hij ook het vraag stuk van het verkeer in de binnen stad eens onder de loupe zal nemen en deze moeilijke puzzle zal weten op te lossen. Het verkeer loopt in de binnenstad vast als in een mui zenval en nog steeds ontbreken be hoorlijke verbindingswegen naar de grote toegangswegen, die van het achterland naar Alkmaar voeren. Het is ook een grief van de Mid denstand, dat er in de binnenstad geen behoorlijke standplaats is voor de vele autobussen, die thans op het Stationsplein tè ver van de cjty parkeren. Alvorens definitief besloten wordt de Stationsweg hiervoor te bestem men, lijkt het ons niet ondienstig om nog eens te onderzoeken of al deze bussen niet meer in de bin nenstad een standplaats kunnen krijê®11. Een stadsbusdienst liet wegens gebrek aan materiaal nog steeds op zich wachten; zal deze wens van de bewoners der buitenwijken in 1948 vervuld worden? Aan de woonruimtebehoefte kon slechts in geringe mate worden vol daan; een blok van 23 woningen kwam gereed en de bouw van 107 werd begonnen; voor 1948 staan er 58 op het programma. Als men na gaat, dat het aantal woningzoeken den ca 2000 bedraagt, moet men er kennen, dat nieuwbouw voorlopig geen oplossing van het woningpro bleem zal kunnen brengen; er zal meer en drastisch gezocht moeten worden in de richting van samen wonen en het geschikt maken van grote woningen en andere gebou wen voor de huisvesting van meer gezinnen. Wij hebben nog niet de indruk dat hieraan in Alkmaar ge daan is wat nlogeliik is. Middenstand en Vreemde lingenverkeer. Alkmaar had dit jaar weer zijn kaasmarkt; dank zij de samenwer king van verschillende instanties, als gemeentebestuur, Middenstand en V.V.V.; dank ook vooral het Rijkssubsidie. De aanvoer van kaas bleef helaas beneden de verwach ting, doch was nog groot genoeg, om de ontelbare vreemdelingen iets te laten zien. Wat het vreemdelin- genbezoek aan Alkmaar dank zij de Kaasmarkt betreft, kan 1947 wel een recordjaar genoemd wor den. Maar wordt deze factor wel voldoende uitgebuit? Zijn al die vreemdelingen na afloop van het kaasmarktschouwspel niet direct verdwenen? Er moet iets op ge vonden worden, om ze nog wat in de stad vast te houden. V.V.V. schreef een prijsvraag uit voor 'n idee in deze richting; het resultaat hiervan is nog niet bekend. Maar iets willen wij de Midden stand en andere burgers wel in overweging geven. Van Station tot Waagplein moet het vol hangen met de fleurige kaaswimpels, die er tot dusver nog te weinig hingen. Ook bleek de uitstekend geslaagde Kaasdag, door de directeur van het Marktwezen gestimuleerd, een grote attractie; het zou aanbeveling ver dienen, om in het seizoen wekelijks zo'n demonstratie met attractie in de vorm van 'n hapje kaas in het Waaggebouw te organiseren. Het Vreemdelingenverkeer gaat onder leiding van het Federatiebe stuur nieuwe wegen in en wij ver trouwen, dat hiervan goede resul taten zullen komen. Aandacht ver dient vooral het gebrek aan hotel ruimte in Alkmaar, waardoor het haast onmogelijk is grote congres sen e.d. naar Alkmaar te krijgen. Ook het personenvervoer naar onze badplaatsen vraagt de aandacht. Een der plaatselijke bladen lan ceerde onlangs het bericht dat de lijn naar Bergen aan Zee geëlectri- ficeerd zou worden; dit bericht was op z'n minst voorbarig. De Spoor wegen zouden deze verbetering gaarne invoeren; er is echter voor dien nog zoveel ander werk van dringender aard, dat wij hiermee nog wel enige jaren geduld zullen moeten hebben. Trouwens ook Eg- mond en Bakkum, die in de zomer maanden duizenden dagjesmensen trekken, zouden ten zeerste gebaat zijn met een doortrekking van het electrisch spoorwegnet. Maar evenals het tunnelplan en het plan voor een nieuwe Friese brug, door de oorlog op de achter grond gedrongen zijn en woning bouw thans urgenter is, zal de verwezenlijking van deze toekomst dromen nog wel enige tijd op zich laten wachten. De uitstekend geslaagde winkel week en Landbouwtentoonstelling in September waren het bewijs, dat Landbouw en Middenstand aan het opleven zijn; het streven is de Landbouwtentoonstelling in 1948 tot meerdere dagen uit te breiden, het geen zeker toejuiching verdient. Wij voelen hier althans meer voor dan voor de verlenging van de Kermis tot 9 dagen, zoals dit jaar het geval was, zulks zeer ten profijte van de gemeentekas, doch ten nadele van de huisvaders met grote gezinnen en kleine beurzen. Varia De vestiging van verschillende militaire onderdelen in Alkmaar in Januari vertrok het West-Indië detachement, dat in het kamp Wes- terweg was opgeleid maakte de stichting van een R.K. Militair Te huis gewenst. In een grote woning op de Laat werd dit gevestigd en een toegewijd bestuur slaagde er in voor de militairen een gezellig home te stichten. Ook de Cadiclub in de voorma lige Unie werd heropend. Omtrent de bouw van een kazer ne, waarvan aan de Bergerweg nog steeds de hechte fundamenten lig gen, werd nog niets besloten. De vriendschapsbanden met Bath bleven ook in 1947 bestaan; een aantal schoolkinderen uit Alkmaar bracht er een veertiendaagse va- cantie door; jammer was, dat het bezoek van kinderen uit Bath aan Alkmaar niet door kon gaan. Wel bracht een Hockey-club uit Bath hier een driedaags bezoek, dat door de A.M.H.C. beantwoord werd. Voor 1948 staan weer verschillende sportuitwisselingen op het program. Het geschenk van de Stad Alkmaar, een monumentale gong, kreeg een plaatsje in de town-hall van Bath, doch door ziekte van burgemeester Koelma, kon de officiële aanbieding ervan door het gemeentebestuur geen doorgang vinden. Cultureel leven Het jaar 1947 kenmerkte zich door een opgewekt cultureel leven. Het bezoek aan toneel- en muziek uitvoeringen was verheugend, al bleek, dat we op het gebied van amateurisme op de planken teveel van het goede te genieten kregen. De R.K. Oratorium-Vereniging, die, vorig jaar zo'n schitterend debuut maakte met Verdi's Requiem genoot dit jaar niet die belangstelling, die zij ve, dient; een toename van wer kende en kunstlievende leden zou deze vereniging zeer welkom zijn. In het openluchttheater te Ber gen gaf het Leken-ensemble „De Bergense Spelers" o.l.v. J. Haakman enige succesvolle opvoeringen van Laudy's Paradijsvloek, nadat een aantal voorstellingen van het Zuid- Nederlands Toneel niet minder dan een fiasco bleken. Het Kunste naarscentrum Bergen slaagde er in door een aantal tentoonstellingen van het werk van Bergense kun stenaars meer belangstelling voor de beeldende kunst te wekken. Het komt ons voor, dat in Alkmaar wel iets meer in die richting kon wor den gedaan. Een groot succes was de oprich ting van de Katholieke Culturele Kring voor Alkmaar en Omstreken, de Schola Publica, die zich in de belangstelling van 'n 450 leden en donateurs, uit Alkmaar en wijde omgeving mag verheugen. Van de K.F.A. ging nog weinig stuwkracht uit, doch dit is een lan delijk verschijnsel, waar het plaat selijke een gevolg is. Het contact met het geadopteerde Vlijmen bleef beperkt tot een to neel-uitwisseling. Cantecleer kan op 'n goed jaar terug zien en bracht o.m. een uitstekende opvoering van Beatrijs. Dat de restauratie van de Grote Kerk dit jaar z'n beslag kreeg dient eveneens vermeld te worden. Een der schoonste bouwwerken uit de Middeleeuwen is hierdoor voor ons nageslacht bewaard gebleven. Aan de Arrondissementsrecht bank haa een presidents-mutatie plaats; Mr. Baron C. Tuyl van Se- rooskerken, die in Haarlem be noemd werd, werd opgevolgd door Mr. A. D. van Regteren Altena. Heiloo kreeg na lang wachten een nieuwe burgemeester in de persoon van de heer Kalff en Koe dijk, dat de heer Pesman naar Beemster zag vertrekken, krijgt straks ook weer eens een nieuwe burgervader. Mr. Steyn ging heen als hoofd van de P.R.A. en het Tribunaal ging onvermoeid verder met de berech ting van meest-lichte gevallen van politieke delinquenten. We zullen nog een half jaar moeten wachten voor we deze erfenis van de bezet ting als gelikwideerd kunnen be schouwen. Het St. Elisabeth-Ziekenhuis werd dit jaar verrijkt met een Röntgen-installatie, die aan alle te stellen eisen voldoet. Het Bevrijdingsfeest werd zeer matig gevierd; in de hal van het Stadhuis werd een Bevrijdingsge denkraam geplaatst. Het 8-October- feest mocht zich al was het vrij wel een cliché van vorige Ontzet feesten, in een algemene deelname verheugen. Jubilea en necrologie Van de Jubilea, die we dit jaar herdachten, noemen wij dat van de Kath. Middenstandsbond, die 40 jaar bestond en bij welke gelegen heid de heer G. Goes het erekruis Pro Ecclesia ontving; eenzelfde on derscheiding viel de heer J. P. Da- men te beurt, Kerkmeester van de St. Josephparochie bij het zilveren jubileum hiervan. De H. E. Deken Jacobs vierde onder grote belangstelling zijn 40- jarig priesterfeest; „St. Raphaël" vierde zijn 40-jarig jubileum; de St. Augustinus Vereniging „Alkmaar Buiten" haar gouden jubileum. Verder bestond de Nutsspaarbank 100 jaar en V.V.V. 50 jaar. Corn. Jonker vierde zijn zilveren jubileum als toonkunstenaar. Van de bekende persoonlijkheden, die in 1947 stierven, noemen wij de Bergenaren Piet Boendermaker, Kunstverzamelaar en Dirk Klomp, journalist. Voorts de dijkgraaf van de Schermer, C. Kramer Glynis, Mr. P. Langeveld, Nic. Andriesma, de schrijfster Anke Servaes, W. v. Houten, Voorz. Postharmonie en oud-Burgemeester G. Lovink. Sport De ingebruikname van de Sintel- baan op het Sportpark was voor de motor-, en paarden- en wieler sport van betekenis. Een belangrijk raadsbesluit was dat tot uitbreiding van het Sport park, met de bedoeling ook de Alkm. Boys in Alkmaar een wed- strijdveld aan te bieden. Alcmaria verschafte haar sup porters de vreugde weer terug te keren in de 2de klas, waarin zij echter tot dusver nog maar een pover figuur sloeg. R.K. A.F.C., dat promoveerde naar de 4de klas K.N.V.B. begint ook al aardig een woordje mee te spreken in het Alkmaarse voetbal leven; het ondervindt echter nog niet de belangstelling, die het ver dient, hetgeen ook geldt voor de katholieke sportverenigingen op gebied van zwemmen, gyfnnastiek, wandelen enz. die dit jaar werden opgericht. Enige beroering ontstond in de afd. N.H. van de K.N.V.B. waarvan de administrateur er met de kas van f6000 vandoor ging, om tot dus ver nog niet boven water te komen. Dat 1947 een jaar was met de heetste zomer en de koudste winter sinds mensenheugenis, is wel geen speciaal Alkmaars feit, maar het verdient vermelding. Op 3 Maart reden we nog schaats op de Heiloo- er ijsbaan, waar de kampioenschap pen schoonrijden-dames werden verreden. De Ijsbond Hollands Noorderkwartier organiseerde dor pen- en wedstrijdtochten met ge weldige deelname. Dit jaar zullen alle ijssport-wedstrijden onder aus piciën van de IJ.H.N. worden ver reden. N abeschouwing De materiële wederopbouw van ons land werd in 1947 nagestreefd, maar nog verre van bereikt; ook de opbouw op geestelijk terrein laat nog veel te wensen over. Laten wij echter dankbaar zijn voor wat in 1947 bereikt werd en met goede voornemens het nieuwe jaar beginnen. Ons blad zal zich evenals in 1947 in het komende jaar weer gaarne in dienst stellen van de geestelijke en materiële weder opstanding van ons volk en ons land. Fr. O. De St. Josephskerk vierde dit jaar op luisterlijke wijze haar zil veren parochiefeest. (Ingezonden) Wel buitengewoon teleurstellend was het raadsbesluit in zake het verzoek van het Genootschap van de Stille Omgang, om een terrein in erfpacht te mogen ontvangen voor de stichting van een monu ment, voorstellende Christus als Vorst van de Vrede. Ik ben het met Fr. O. eens, waar deze in het Nw. N. H. Dagblad van Zaterdag j.l. opmerkt, dat de tegen stemmers „te vroeg hebben geoor deeld, omdat zij nog geen kejinis hadden kunnen nemen van het ont werp voor het monument". Waar het verzoek kwam van Katholieke zijde, dacht men ook met een „specifiek katholiek beeld" te doen te hebben. Ik ga hier nu maar niet verder op in, doch 't is toch werkelijk bijna ongelooflijk, dat speciaal de gelovige protestan ten hun medewerking onthielden en over hun houding ben ik dan ook verbaasd. Geenszins verbaas ik me over hetgeen het lid van de partij van de Vrijheid te berde bracht. Laisser faire, laisser allerTypisch libe raal. De PilatusHij vindt Chris tus té grooten daarom weg met Hem uit de openbaarheid. Lastig die Man van Liefde, van barmhartig heid, van rechtvaardigheid en vre de. Lastige mensen die Christusbe lijders; ze tikken je maar op de vingers. Enals er een beeld wordt geplaatst van de Voorganger van die Christusbelijders brrr.... Stel je voor er komt een afbeelding van die Christus! brdan wor den we maar weer herinnerd aan d die Man. Oh, oh, wat beleven we tegenwoordig voor een tijd! Moch ten de mensen toch beseffen, dat godsdienst privaatzaak is. Gods dienst moet beoefend worden in de binnenkamer geen belevenis in het openbaar. Vooral geen drukte over die Christus, geen lastgeen herrieWij, wij lichten der natie, wij, wij zullen het volk wel „le ren". Bedankt, P.v.d.Vr. Enfin zeer binnenkort krijgt U hulp. Oud snelt toe om Uw gelederen te versterken. Maardenk er om, U bent geen socialisten; U bent wel sociaal-voe lenden. Maarmag ik opmerken, dat sociaal-gevoel moet zijn opge bouwd op het gebod van de liefde, dat Jezus Christus bracht! Typisch is ook, dat enkele raads leden het aangeboden monument een typisch R.K. teken vinden. Dus een typisch Roomsch-Katholiek te ken!! Wel, wel, wat een (onbedoelde) eer aan die Roomsen. Die vermale dijde Roomsen willen niet anders dan uiting geven aan hun dank baarheid voor de onverdiende gave van gespaard gebleven te zijn voor de verwoestingen van de oorlog en de intentie te verkondigen, dat de vrede van Christus alleen kan heer sen in het Rijk van Christus. Ik vraag met Fr. O. in zijn artikel „Een teleurstellend Raadsbesluit": „Is de Katholieke Kerk de enige Kerk die dit vraagt?" Het lid van de P.v.d.A. sprak over een „typisch R.K. teken" meende ook, dat de protestanten weinig kans zouden hebben om in het Zui den een „typisch" protestants beeld op te richten. (Terloops zou ik wil len vragen „wat verstaat men onder een „typisch protestants beeld"?). De geachte afgevaardigde van de P.v.d.A. meent dus, dat er voor de protestanten weinig kans is in het Zuiden. Dit lid van de P.v.d.A. is zeer zeker geen bekende in het Zui den van ons vaderland. Toch kan hij beter weten. Immers, de mijn streek is wel het eerste bewijs en een groot bewijs. Is er, in het Zui den aan de verbreiding van het protestantisme ook maar één stro halm in de weg gelegd? Werden de Voorgangers van de diverse protes tantse richtingen ook maar enigs zins gestoord in hun werkzaamhe den? Kregen bijv. de scholen met de Bijbel in het Katholieke Zuiden geen kans? Ondervinden, niet-ka- tholieken, ook al maakten zij pro paganda voor hun mening, moei lijkheden? Nooit, nooit. Natuurlijk, indien het propaganda betrof bijv. voor geboortebeperking, ja dan ging en gaat het er op los. Is de onderduikers, Joden en al len, die moesten vluchten voor het opdringend.nazi-gevaar, in het Zui den, ooit gevraagd welk geloof zij priesters geen voorbeeld geweest in beleden? Zijn onze kloosterlingen, ja let wel, onze kloosterlingen en het verzet tegen de godloze over weldiger? Neen, spreek niet van 't Zuiden van ons Vaderland; daar is werkelijk vrijheid. Ik geef de ver zekering dat, indien er, in welke plaats van het Zuiden dan ook een standbeeld onthuld zou worden, dat bedoelde eer te brengen aan Chris tus of een Christusbelijder er feest zou zijn. Ja, feest, groot feest. Want in het Zuiden is men blijmoedig en die blijmoedigheid spruit voort uit het Geloof in Jesus Christus. In de aanhef van dit artikel sprak ik van een teleurstellend raadsbesluit en vooral de houding van de gelovige protestanten was voor mij een „tegenvaller". Och, wij katholieken, daarover bestaat toch wel een communis opinio, heb ben geen behoefte aan extra-pro- paganda. In gemoede vraag ik „zou het katholicisme enige uitbreiding kunnen ondergaan of ondervinden door plaatsing van het gevraagde beeld? Kom, dat is toch belachelijk. Neen, wij wensen met allen, die in God geloven, dank te brengen voor de door Hem geschonken wel daden. Niet alleen particulier, doch in het publiek. Wij zijn in de dagen van de ge boorte van Christus. Puer Natus Est Nobis. Een Kind is ons geboren en Zijn Naam zal genoemd worden Engel van de Grote Raad. De Raad van Alkmaar heeft, on miskenbaar, een fout gemaakt, door de Engel van de Grote Raad uit te sluiten. Zij, die geloven in God, Jesus Christus en Zijn Woord wen sen te aanvaarden, hebben zeker niet bedoeld, Hem, de Almachtige te beledigen of Hem niet te willen eren. Dit neemt echter niet weg, dat wij het Raadsbesluit van 18 December 1947 diep betreuren en ik zou het Bestuur van het Genootschap van de Stille Omgang in overweging willen geven zijn aanbod nogmaals te doen aan B. en W. van Alkmaar echter dan met hei ontwerp voor het monument. E. J. J. A. KLINKUM BATAVIA, 30 Dec. (Reuter) - Reuter verneemt uit betrouw bare bron te Batavia, dat Dr. L. J. M. Beel tijdens zijn onder houd met de Republikeinse vi- ce-premier, Setyadjit, zijn „laat ste appèl" tot de Republiek om zich aan te sluiten bij de Ne derlandse plannen tot vorming van de Verenigde Staten van Indonesië heeft herhaald. Uitspraken Meervoudige Kamer G. J. J. werd wegens een zeden delict veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf met aftrek. E. M. dito 8 mnd gevangenisstraf. F. B. dito 5 mnd met aftrek, te vens wordt hij ter beschikking ge steld van de regering. M. P. H. dito 10 iqnd, met aftrek, waarvan 4 voorwaardelijk. IJ. P. uit Twisk werd wegens meerdere malen gepleegde afpersing en het schrijven van dreigbrieven veroordeeld tot 300.boete, subs. 60 dagen. Tevens 6 mnd. voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar. J. G. M. R. uit Alkmaar werd we gens diefstal, meerdere malen ge pleegd, veroordeeld tot 300.subs. 30 dagen. J. B. A. v. 't V. uit Alkmaar, we gens diefstal en verduistering tot 50 of 20 dagen. POSTDUIVENVERENIGING „ALCMARIA VICTRIX" In de laatste gehouden vergade ring werd het bestuur als volgt ge kozen: J. J. v. d. Elskamp, voorz.; J. Kaper, secr.; B. Termaat, penn.; W. Godschalk, A. Haring, N. Meijer, J. M. Schipper, commissarissen. De kampioenschappen Werden dit jaar als volgt behaald: Kampioen Generaal: le. Godschalk Noome; 2e N. Ypma; 3e Vrasdonk Oldenburg; 4e A. Haring; 5e Ka perTermaat. Jonge duiven: le kampioen: J. J. v. d. Elskamp; 2e GodschalkNoo me; 3e VrasdonkOldenburg; 4e SchipperPronk; 5e N. Ypma. Navlucht: le M. Pronk; 2e N. v. d. Kamer. Vitesse courses: le A. Haring; 2e H. Bouwens; 3e GodschalkNoome; 4e VrasdonkOldenburg; 5e M. Pronk. Lange afstand: le Godschalk Noome: 2e N. Ypma; 3e KaperTer maat; 4e M. Pronk; 5e Meijer Dingerdis. Eigenaar Kampioenvogels: A. Ha ring, Godschalk—Noome en Schip perPronk. Winnaar Caarls-Beker 1947: J. J. v. d. Elskamp met H. 47. 627534. ALS DE DUISTERNIS VALT, WASGOED VAN DE LIJNEN Op het politiebureau werd giste ren aangifte gedaan van diefstal van verschillende wasgoederen van af de drooglijn in de avonduren bij een perceel aan de Westerweg. Van de zijde der politie verzocht men ons nogmaals mede te delen, dat men wasgoed bij het invallen van de duisternis om diefstal te voorkomen van de lijn moet halen. WAT IS KORTSLUITING? Kortsluiting wordt vaak oorzaak van brand genoemd. In verband daarmee hebben wij ons gewend tot de technische deskundigen van de Brandweer met de vraag, wat kortsluiting eigenlijk betekent: wij kregen daarop de volgende uiteen zetting: De overheid heeft reeds vele maatregelen genomen en voorge schreven om het gevaar van elec trische stroom tot een minimum te beperken. De meest bekende hier van zijn de smeltveiligheden of ze keringen en het z.g. aarden van het leidingnet. Doch hiernaast bestaan er ook nog zekeringen van het materiaal en de electrische instal latie zelf. Niettegenstaande dat alles blijkt het toch nodig, dat een installatie op gezette tijden wordt gecontro leerd en dat geen onbevoegden op onjuiste wijze in de installatie ..gaan knoeien. Wordt aan deze voorwaar den niet voldaan, dan kunnen de meest onverwachte en onaangena me ongevallen zich voordoen. Laten wij eens aannemen, dat de isolatie van een der draden in een buis door een of andere oorzaak slecht geworden is en de koperen kern meer of minder goed contact maakt met de buis. Dit kan een gevolg zijn van uit droging of mechanische beschadi ging. Vocht speelt eveneens een grote rol. In ieder geval, door dit contact krijgt de stroom gelegenheid zich een weg te zoeken naar de aarde. Deze weg is geen gemakkelijke. De stroom zal dan ook niet groot zijn en daarom zal de zekering in de gestoorde leiding niet doorsmelten. De buis komt nu onder spanning te staan en daarmee alle dingen, wel ke met de buis in aanraking zijn. Vooral als de omgeving vochtig is, is het aanraken van muren, hout werk, enz. lang niet van gevaar ontbloot. In het minst erge geval voelt men een onaangename prik keling; in het ergste geval kan de schok zo hevig zijn, dat de dood er op volgt. Dit is evenwel nog niet alles. Het kan voorkomen, dat de stroom op weg naar de aarde, plaatsen moet passeren, die geheel of gedeeltelijk onderbroken zijn. Dit gaat gepaard met vonkvorming of gloeiverschijn- selen der betreffende delen. Bevin den deze zich in de nabijheid van brandbare stoffen, dan zal zeer ze ker brand ontstaan. Een zeer onaangename omstan digheid is, dat het euvel op de meest onverwachte tijden en plaat sen zich voor kan doen en daar door niet tijdig bemerkt wordt met alle funeste gevolgen van dien. In de afgelopen lange winter met vorst en daarbij behorende droogte zijn vele grote branden op deze wijze ontstaan en ook de grote brand in Schagen is met absolute zekerheid te wijten aan een derge lijke aardsluiting. De enige middelen, om een der gelijk kwaad te voorkomen zijn: le. De installatie te laten uitvoe ren met goede materialen, door een deugdelijk vakman (erkend instal lateur) 2e. De installatie periodiek door deze vakman te laten controleren; 3e. Niet door onbevoegden in de installatie te laten knoeien; 4e. Geen zwaardere zekeringen te gebruiken dan beslist noodzake lijk is in verband met het normale verbruik. 5e. Ingeval van het bemerken van spanning op onjuiste plaatsen onmiddellijk de stroom uit te scha kelen en de fout te laten opsporen en herstellen. Onze agenda CINEMA: „Bij de marine", 14 jaar. VICTORIA: „De wilde bloem" volwassenen. HARMONIE: „Gevangenen van het verleden", alle leeftijden. A.B.T.: „De duivels van de Rode Cirkel H", 14 jaar. STED. MUSEUM: Tentoon stelling werken van Vin cent van Gogh. APOTHEKEN: B. J. Schou ten, Emmastraat 64. (Hedenavond Oudejaars avond zijn de bioscoop theaters gesloten. De nieuwe films draaien m.i.v. 1 Januari 1948). BURGERLIJKE STAND Geboren: Fenna N., d. v. F. Len- sink en A. Bus; Hayte, z. v. J. Hay- tema en S. Haytema; Ina G., d. v. L J. C. Rees en A. Zwart; Anna C. d v. J. Balder en K. Jonker; Johan nes L. S„ z. v. L. J. Piket en J. Seyts; Trudy M., d. v. P. de Buyzer en G. J. van Gaaien. Gehuwd: Simon W. T outer en Geetruida C Mos; Franciscus N. van Meene en G. Th. Kramer. SCHOLA PUBLICA Op de eerstvolgende bijeenkomst van Schola Publica, welke 9 Januari in 't Wapen van Heemskerk wordt gehouden, zal dr. R. Teunissen, leraar aan het R.K. Lyceum te Alk maar, spreken over „Geheimen van leven en dood", waarbij tevens lichtbeelden zullen worden ver toond. Men reservere 9 Januari voor Schola Publica. DE EERSTE SNEEUW Op de voorlaatste dag van het jaar deed de winter 1947'48 zijn intrede met een flink pak sneeuw, die weliswaar Hout en Plantsoenen en het Heilooër Bos in een smette loos winterkleed stak, doch de stra ten en wegen onbegaanbaar maakte. De kinderen haalden al gauw de slee voor de dag en genoten van hun vacantievrijheid. De leveran ciers en zovele anderen echter, die langs de weg moesten zijn met hun karren en fietsen, waren minder enthousiast over dit winterweer; het dikke sneeuwpapje belemmerde in niet geringe mate het verkeer. Toen na de middag het sneeuwen ophield, begonnen velen hun trot toir schoon te vegen; een lofwaar- dig voorbeeld, dat alleszins navol- ging verdient. Het zou het verkeer in de binnenstad aanmerkelijk ten goede komen, als ieder voor ge woonte aannam, om na sneeuwval direct zijn trottoir en desnoods het gedeelte van de rijweg voor zijn perceel sneeuwvrij te maken; de wandelaars op de trottoirs zouden dit zeker op prijs stellen; het win kelen werd er door bevorderd en het zou de gemeente geld bespa ren. Het sneeuwruimen kostte in New York 6 millioen dollar; zoveel zal het in Alkmaar voorlopig niet kosten, maar het vorig jaar kostte het de gemeente toch tienduizen den. Wanneer ieder wat meer bur gerzin toont en zoveel mogelijk trottoir en rijweg sneeuwvrij houdt, zal dit ook de gemeente aanmerke lijk schelen. Nu wij het toch over de trottoirs hebben, willen wij even een veel- vernomen klacht onder de aandacht van Gemeentewerken brengen. Ge durende het natte seizoen, dat al sinds enige weken is aangebroken, blijkt, dat vele trottoirs kuilen en oneffenheden vertonen, waardoor bij regenval grote en kleine plassen ontstaan. Overdag kan men deze gemakkelijk ontwijken, maar in het donker is het nu niet bepaald aan genaam door deze plassen te waden; vooral de trottoirs naar het station en langs de Straatweg kunnen in dit opzicht wel eens onderhanden genomen worden; hetzelfde geldt voor het pad door de Bergerhout, dat naar de bussen leidt; dit pad lijkt bij* regenweer meer op een sloot dan op een pad, zodat de bus passagiers er niet over, maar er naast lopen over het gazon aan weerszijden. Misschien kan Gemeen tewerken ook hier eens iets aan laten doen. AFDELING ALKMAAR NED. REISVERENIGING De afdeling Alkmaar der N.R.V. herdenkt op 1 Januari a.s. de dag waarop zij 25 jaar geleden werd opgericht. Het bestuur heeft plan nen om dit jubileum op waardige wijze te herdenken. Verschillende omstandigheden zijn echter oorzaak, dat dit enige tijd moet worden uit gesteld. Het ligt in de bedoeling een klein gedenkschriftje samen te stellen en dit o.m. aan de leden te doen toekomen. AFSCHEID INSPECTEUR L.O. G. CHR. DUN 1 Maart a.s. zal de Weled. Gestr. Heer G. Chr. Dun, die zowel in On derwijskringen als daar buiten be kend staat als een algemeen ge waardeerde autoriteit en een aan gename persoonlijkheid, de Inspec tie-Alkmaar van het L.O. met pen sioen verlaten. Uit de Organisaties van het Open baar en Bijzonder Onderwijs is een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt de scheidende Inspecteur eind Februari op waardige wijze te hul digen. Het dagelijks Bestuur van dit uit gebreide Comité, dat zijn leden telt in de vele plaatsen, die tot de In spectie behoren van Santpoort tot Schoorl, bestaat uit de heren J. Gerling, Heiloo, Voorzitter; Chr. Knaap, Alkmaar, Secretaris; Th. Dijkstra, Alkmaar, Penningmeester. Molenaars 31 DEC. De Alkmaarse molenaars pleegden weieens verzet tegen de door de overheid gemaakte ver ordeningen. Maar die overheid liet niet met zich spotten, getuige het volgende in 1559 genomen besluit. De molenaars moesten comen in gespannen vierschaar en bidden de Justitie om vergiffenisse, en daer en boven te gelden elx hoofft voor hoofft 30 stuivers, ter cause dat zij zekere conspiratie onder malkanderen gemaact heb ben gehad, niet te halen, brengen ende malen omt oude loon en ook dat zij tegen 't verbot van de Vroedschap hebben gedaen. In 1560 werd goedgevonden het loon te verbeteren, maar men moest dan malen zoals de bakkers dit begeerden en verbeurden bij het eisen van meer loon een pond groot. Om te voorkomen, dat zij van het graan van een ander dieren zouden mesten, was verboden het houden van ganzen, hoenders, eenden of varkens. HINDERWET Op de gemeente-secretarie is te inzage gelegd een verzoek van F. C B. Sariemijn te Koedijk, om ver gunning tot het oprichten van ee machinefabriek en constructs werkplaats waarin zullen worde gebezigd diverse electromotore met 7 2/3 P.K. in totaal, in he perceel Bierkade nr. 14. VAN WIE IS DE AUTOPED? Bij de afdeling kinderpolitie (ke mer 8) zijn inlichtingen te verkri gen over een autoped, die als g< vonden op het politiebureau is ge deponeerd. KATH. THUISFRONT CASTRICUM Kath. Thuisfro hield een tentoonstelling. De voo zitter, de heer H. G. Borst, gaf e< overzicht van wat er in de afg lopen maanden voor de jonge overzee was gedaan. Hierna deele hij mede, wat er alzo wekelij! naar de jongens werd verzonde Wekelijks per luchtpost „Het nieu: rond de Papenberg", de „Climax ergaan van de sportvereniginge „Sursum Corda", de „Katholiel Illustratie" enz. Onder de aanwezigen waren ve genodigden, o.a. burgemeester C. Smeets, pastoor Goes, kapelaan Sa lenn en de geestelijke vader vi Katholiek Thuisfront te Castricu: kapelaan C. Bakker. Na de opening werd een rondga: gemaakt in een der zalen van h Jeugdhuis, waar de tentoonstelli' werd gehouden. Vele boeken foto's van de jongens in Indië war< te bezichtigen. In een alleraardigst hoekje ac ter een paar kerstbomen zaten e paar meisjes verscholen, die de aa wezigen vermaakten met een stuk Hawaii-muziek. Deze werd uitg voerd door de dames Groot. Ter inzage lag nog het kasbo van de uitgaven van de laat! maanden. Het nadelig saldo bedro f 210.—. Later op de avond zagen wij geestelijke vader, kapelaan Bakkf die hier en daar de mensen sto: aan te sporen om hun steentje te dragen, want, zo zei kapela Bakker, ons devies is: „Wat leven u ook biedt, vergeet on jongens in Indië niet". Zondagavond werd de tentoo stelling gesloten. Naar schatti hebben ongeveer 1000 mensen tentoonstelling bezocht. Het is n alleen onze katholieke, maar on nationale plicht, onze Castricum jongens overzee te steunen. Hel dus allen mee, het Kath. Thuisfro zorgt voor de jongens overzee. Daarom, Castricummers, steu dit werk, want het is dringend n dig. Alle giften zijn welkom. Adr: mej. T. Kabel, Dorpstraat 108. POLDER HEERHUGOWAARD DE SLOTEN WORDEN VERBETERD Begroting 1948 goedgekeurd Dinsdagmiddag kwamen de Hoof: ingelanden en Heemraden van t Polder Heerhugowaard onder voo zitterschap van de Dijkgraaf, de he P. Tromp, op het raadhuis v; Heerhugowaard in vergadering een. Na de opening door de voorzitte waarbij het overleden bestuursl de heer Beers werd herdacht, we den de notulen van de vorige ve gadering, die ditmaal de leden w. ren toegezonden, door de vergad ring onveranderd goedgekeurd. Hierna werd de nieuwe hoof ingeland, de heer Jc. Boots, door voorzitter welkom geheten en bestuurslid geïnstalleerd. Ingekomen stukke Onder de vele ingekomen stukk: bevond zich o.a. een schrijve krachtens hetwelk de heer P. Tron benoemd was als Dijkgraaf van polder Heerhugowaard. Verder v, goedkeuring verkregen voor h sluiten van een kasgeldlening gro: f 17.000.en voor het verkopen v: de tweede dieselmotor, die door h electrificeren van de gemalen eve: eens overbodig geworden is. De polder krijgt uit de provincia kassen een tegemoetkoming vj f 4070.22. Volgens de voorzitter dit een klein meevallertje. De nieuwe baggermolen is beste tevens enkele noodzakelijke serve-onderdelen, zodat de geraar de prijs met ruim f 1500.moe worden verhoogd. Al deze stukken en mededeling: werden zonder meer voor kenni geving aangenomen. Het sneeuwt en nog geen ruime Op de vraag van enkele bestuur leden, hoe het zit met de reeds la: bestelde sneeuwruimer en zam strooier, deelde de voorzitter med dat men bericht had ontvangen, d een en ander klaar was. Het beric voor het afhalen blijft echter uit< dat terwijl het sneeuwt en hagelt n De voorzitter belooft echter dire naar een en ander nogmaals te zv len informeren. Begroting 194 De begroting voor 1948 werd hie na behandeld. De voorzitter deel: mede, dat de begroting voor 19 sluitend is, doch voorop staat e: nadelig saldo voor 1946 van rui dertienduizend gulden. Toch hoo men in 1948, mede door het afwi kelen van diverse te innen post: ten opzichte van de provincie, polder op financieel gebied te on lasten en aanzienlijk te verbetere Over het boekjaar 1948 zal mi een kasgeldlening aangaan f 50.000.De ambtenaren van polder krijgen een toelage op jaarwedde van 2 pet. met een ma> mum van f 50.terwijl ze voorta; in overleg met de gemeente-opzie ter een vacantie krijgen van zes d gen en zes zogenaamde snipperdag: per jaar. De slootverbetering gaat do: Een zeer lange discussie ontspt zich rond de zo noodzakelijk aan brengen slootverbeteringen in polder. Het ging voornamelijk de vraag, hoe laag moeten en ku nen we, zonder gevaar voor een gemene instorting, het polderp: verlagen, en tweedens, wanneer het de geschikste tijd hiervoc Want er zijn mensen, die alleen h: bedrijf per bootje kunnen bereike Toch kwam men tot een overee' stemming. Besloten werd vanaf 1 Februa tot en met half Maart het polderp: te verlagen langzaam, in verba: met het uitzakken van het water met gemiddeld 25 centimeter. De meeste polderleden en -bew ners hebben dan ruimschoots de g legenheid om te sloten en om herstellingen aan sloten en kant: aan te brengen. De polder zal dan in 1948 we verjongd te voorschijn komen. Hierna sloot de voorzitter openbare vergadering, terwijl m: daarna in comité het juist binne gekomen plan van de Nederland Heidemaatschappij, betreffende polder Heerhugowaard, in stud y mé

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3