i Voder: „Wij rekenen niet von te voren 948 tot het somberste der geschiedenis" B Gewezen General der Polizei erkent schuld maar toont geen berouw Voor Alkmaar en omgeving Truman: „De wereld kan een bruikbarevrede bereiken" Industrialisatie in het middelpunt der belangsteiling EX-KONING MICHAeL NAAR ZWITSERLAND Als je het leger gaat verlaten BIJ DE OVERGANG VAN OUD OP NIEUW Dr. Beel naar Australia? Vader en zoon verdronken Geen liberaal-conservatieve politiek! Roemeense diplomaten nemen ontslog Balkan-commissie Komende dagen zacht weer! Konitza heroverd Fievez over demobilisatie-voorzieningen Luxemburg overstroomd i DEZE MAAND VONNIS OVER RAUTER „Was ik niet streng opgetreden dan was er groter bloedbad ontstaan Hij heeft „dienst gedaan! Tornado vaagt stadje weg Welk weer morgen? verklaart zich machteloos Vervoer in Engeland genationaliseerd De Dynamo's naar Nederland? Planmatige opbouw Industrie Uit Russisch gebied ontsnapt .i !W 5? HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur' Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs f 3.75 per kwartaal; 1-30 per maand. Advert en tie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel VRIIDAG 2 JANUARI 1948 43e JAARGANG BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE LEIDERS der wereld hebben bij de overgang van oud op nieuw hun boodschappen tot de mensheid gericht. Z.H. de aus ontving de leden van het Corps Diplomatique, waarbij de Vader in een korte aUocutie onder meer zeide: »,Wij weigeren et inzicht te delen van hen, die van te voren het lcomende jaar >t het somberste van de geschiedenis rekenen Verder verze- erde Z.H., dat de gebeden, die hij voor de voorspoed, het wel- ijn en het geluk der volkeren opzendt. bestemd ziin voor alle olken zonder onderscheid. President Truman heeft in een lieuwjaarsboodschap uiting gege- •en aan zijn vertrouwen, dat de irereld een bruikbare vrede en een uiste vervulling van de taak der f.N. kan bereiken. Op een pers- onferentie op oudejaarsavond ver- •Jaarde hij: ,,1947 is een goed jaar •eweest niet zo goed als wij ge- ioopt hebben doch dat is altijd let geval. Ik heb nog het vertrou- ven, dat wij in staat zullen zijn n rrede te verkrijgen, waar alle lan- len mee kunnen instemmen, en leze ook daarna op de juiste wijze cunnen nakomen". President Truman zeide opnieuw e vertrouwen, dat vrede en voor- ipoed kan bereikt worden ondanks to feilen van de raad van ministers ran buitenlandse zaken en de con- licten in de boezem der V.N. „A1- een al uit eigen belang staan wij /oor geen andere keuze. Alleen al uit eigen belang staat de gehele wereld voor geen andere keuze", aldus Truman. Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., heeft in een boodschap verklaard, dat hoewel de leden van ie V.N. op vele punten overeen- jtemming hebben bereikt, de wereld in haar grootste hoop teleurgesteld .s, de hoop namelijk, dat de grote mogendheden in staat zouden zijr. eens en voor al en vooruitstrevend te trachten tot wederzijds begrip te geraken over de problemen die haar scheiden. „Wij moeten de hoop op overeenstemming nooit opgeven" en wij moeten nooit ophouden daarvoor te werken". Met de gezamenlijke hulp van de gewone mensen van de gehele we reld vormen de V.N. heden ten dage een sterke dam tegen de oor- log en vertegenwoordigen zij de hoop van de gehele mensheid voor een betere wereld. „Geloof in haar, werk voor haar en verdedig haar in het komende jaar", aldus Lie. Weinig goeds voor de Fransen De Franse minister-president, Robert Schuman, heeft in zijn nieuwjaarsboodschap aangekondigd, dat er in 1948 geen verdere loons- verhogingen gegeven zouden wor den en dat ongeveer honderd vijf- tigduizend ambtenaren ontslagen zouden worden. Tito De Joegoslavische premier, maar- schalk Tito, heeft in een radiorede op oudejaarsavond een beroep ge- daan op de volken van Joego-Slavie waarbij hij aanspoorde tot nog gro- ter krachtsinspanning. Hij gaf een overzicht van het in 1947 gepres- teerde. Uit de cijfers sprak een vooruitgang over de gehele linie. Verschillende bedrijfstakkeo hadden meer gepresteerd dan het plan aan- gaf. Anderzijds oefende Tito critiek o.a. op de zorgeloosheid en het ge- brek aan plichtsbesef bij sommigen. Hij verwees ook naar de intellec- tuelen, die hij als „leiders van de volksmassa" bestempelde. De Griekse premier Tsaldaris heeft in een nieuwjaarsboodschap te kennen gegeven, dat de „com- munisten opnieuw de verraders" in Griekenland waren en dat men hen „waar men hen ook mocht aantref- fen meedogenloos moest vernieti- gen". Hij voegde er aan toe, dat de strijd tegen het „anti-Griekse com- munisme" een zaak vanelke Griek was en dat de zaak, waarvoor de Griekse regering streed rechtvaar- dig was en tot de overwinning zou leiden. ..Het uur is critiek en be- slissend". De Australische regering heeft dr. Beel uitgenodigd begin 1948 een be- zoek aan Australie te brengen ten- einde belangwekkende wederzijdse problemen van Nederland en Australie te bespreken, aldus ver- neemt AFP uit regeringskringen te Canberra. Woensdagmorgen speelden drie kinderen uit het gezin Buurmeijer te Veendam, jongens van 7, 11 er> 12 jaar op een brug over het Be- neden Oosterdiep. waarvan het dek zeer glad was door sneeuw en ijs. Op een gegeven moment gleed de jongste van het drietal, Hendrik Jan in het kanaal, waarop de twee an dere jongens om hulp riepen. De vader kwam op het hulpgeroep uit zijn woning gesneld en sprong het ventje, dat midden in het kanaal spartelde, na. De man kon echter niet zwemmen en hij verdween dan ook onder water eer hij zijn jon- gen had bereikt. Toegesnelde om- wonenden en voorbij gangers tracht- ten de man zowel als de jongen met behulp van twee ladders te redden, doch toen de jongen op het droge was gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn gewe- ken. De vader kwam niet meer bo- ven en eerst om vier uur des mid- dags gelukte het de politie hem op te dreggen. Het slachtoffer laat een weduwe met 9 kinderen achter. Het is nu eenmaal niet de ge- woonte om bij het bouwen van een kerk bij de toren te begin- nen, maar ook hier treft men weer een uitzondering op de regel. Door materiaalschaarste bij het bouwen van een kerk te Louisville kon men nog niet met het eigenlijke gebouw beginnen en heeft men de toren er toen maar eerst op geplaatst De Balkancommissie van de V. N. heeft uit Saloniki een rapport naar Lake Success gezonden, waar- in gezegd wordt, dat de loop der gebeurtenissen de commissie mis- schien er toe zullen brengen het bijeenroepen van een speciale zit- ting van de algemene vergadering aan te bevelen. In het rapport werd de afwezigheid van twee leden van de commissie, namelijk de verte- genwoordigers van de Sowjet-Unie en van Polen, betreurd. Drie van de vier rechtstreeks bij de kwestie be- trokken mogendheden, namelijk Joego-Slavie, Bulgarije en Albanie verlenen geen medewerking, aldus meldt het rapport en daardoor kan de commissie in het geheel niet vor- deren met haar werkzaamheden. In de huidige omstandigheden is het onmogelijk tot een vreedzame oplos- sing van de kwestie te komen. De correspondent van het Lon- dense avondblad „De Star" meldt uit Kopenhagen, dat Prinses Anne de BourbonParma heeft ver- klaard, dat zy ex-Koning Michael zou olgen, waarheen hij ook ging. Zij zeide niet te weten wat zijn plannen waren en het nieuws van zijn abdicatie slechts door de radio gehoord te hebben. Zij noemde het bericht, dat Honing Michael met zijn moeder op ,weg was naar Zwitserland, „het beste nieuws dat zij ooit gehoord had." Prinses Anne had 24 uur op een telefoontje van Michael gewacht, daar zij Boekarest niet telefonisch kon bereiken. Zij verklaarde, dat niemand in Londen getracht had Michael te overreden niet naar Boe karest terug te keren en noemde zijn daad heel dapper. Zij verklaarde, dat men te Lon den van liefde op het eerste gezicht had gesproken. Men verwacht, dat prinses Anne zich bij de ex-koning zal voegen als hij in Zwitserland zou aankomen, terwijl zijn moeder naar Kopenhagen zou gaan om de voorbereidingen voor het huwelijk te treffen. aldus de correspondent. De staf van de Roemeense am- bassade te Istanboel heeft evenals die van het consulaat-generaal zijn ontslag ingediend. De Roemeense ambassadeur blijft echter aan. De consul-generaal verklaarde op een persconferentie, dat zij, die ontslag hadden genomen, de wettigheid van de nieuwe Roemeense regering ont- kenden. Ook in Parijs hebben enke- le leden van het personeel der Roe meense legatie hun functie neer- gelegd. Verder heeft de Roemeense zaakgelastigde bij het Vaticaan zijn ambt neergelegd. De Roemeense minister van ere- dienst heeft aanwijzigingen gegeven volgens welke de Roemeense gees- telijken voortaan de eed op de re- publiek moeten afleggen. Het hoofd der Roemeense kerk heeft beslist, dat de woorden „aan de koning en de koninklijke familie ve^vangen 'moeten worden door de woorden „aan het presidium van de Roemeense volksrepubliek". De Roemeense minister-president heeft meegedeeld, dat de ex-koning door zuiver persoonlijke en met door „sentimentele" motieven tot zijn vertrek gedwongen is. „Alles verloopt rustig zonder complicaties en troebelen in tegenstelling met hegeen onze vijanien misschien ge- wenst zouden hebben aldus de mi nister-president. Het persoonlijk vermogen van Michael wordt geschat op ruim tien millioen gulden. Nadat de laatste dagen van het afgelopen jaar ons land tijdelijk onder invl'oed kwam van een kou- de luchtstroom uit Scandinavie, is er sinds Woensdag weer een belangrijke verandering ingetre- den. Op de oceaan ontwikkelde zich een storing, die op Nieuw- jaarsdag Schotland naderde en daarbij in betekenis toenam. Als gevolg hiervan brak een warme en zeer vochtige luchtstroom van de Azoren door naar de Britse eilanden en deze bereikte giste- ren in de loop van de dag ook ons land. Langzaam maar zeker dringt deze warme lucht verder in Europa door en de vorst wordt daardoor niet alleen in ons land maar in geheel West- en Midden- Europa verdreven. Dit gaat bijna overal gepaard met langdurige re- genval, ofschoon cie lioeveelheden neerslag niet buitengewoon groot zijn. Achter de warme lucht nadert weer iets koudere en drogere lucht, maar wanneer deze'ons land bereikt, heeft ze al een zo lange weg over het betrekkelijk warme oceaanwater afgelegd, dat van een temperatuurdaling nauwelijks sprake zal zijn. Wij kunnen, ge- zien deze ontwikKgling, dan ook rekenen op enkele dagen van zacht weer, waarbij de temperatuur ook des nachts ver boveti de normale waarde zal blijvdh. Zonder enige officiele plechtig- heid zijn Nieuwjaarsdag in Enge land de spoorwegen, kanalen, het tractievervoer over lange afstana, ae ondergrondse en de bussen te Lon den in staatsbezit overgegaan pre- cies een jaar, nadat de steenkolen- industrie genationaliseerd was. Een commissie voor het vervoer is als centraal coordinerend lichaam ver- antwoordelijk voor het uitvoeren van het herstel- en vernieuwings- program der regering. Minister huysmans is nu weer zover hersteld, dat hy de memorie van antwoord op de begroting van Economische Zaken ondertekend heeft. Daarin betoogt hjj o.a., dat van een afgHjden van het door hem gevoerde beleid in de richting van een conservatief- liberale politiek geen sprake is. Dit bljjkt trouwens naar z«n stellige overtuiging evenzeer uit een objectieve beschouwing van de tot dusverre door hem ge- troffen maatregelen. Het is hem dan ook opgevallen, dat de leden, die hun vrees op dit gebied uitspreken, daarvoor geen steekhoudende bewijzen aanvoeren, tenzij men zich op het standpunt zou stellen, dat elk economisch be leid, hetwelk geen uitgesproken socialistisch karakter draagt, als conservatief-liberaal zou moeten worden aangemerkt. Het economisch beleid van de regering is van constructieve aard en gericht op het algemeen belang. Dit brengt mede, dat het particulier initiatief overal, waar dit in de rich- ting van een gezonde ontwikkeling van onze volkswelvaart in de ruim- ste zin des woords werkzaam is, zo- veel mogelijk wordt gestimuleerd en waar dit nodig is - wordt gedirigeerd; wanneer bijzondere omstandigheden zulks in het alse- meen belang vereisen, wordt met nagelaten ook rechtstreeks regelend in te grijpen. Bij dit alles zal de overheid steeds, in het bewustzijn van haar subsidiaire taak met be- trekking tot tal van onderdelen van het economische leven, aan lagere maatschappelijke organen overlaten wat beter in eigen sfeer kan wor den verricht. Dat deze politiek de kant van principiele staatsonthou- ding op economisch gebied zou uit- gaan, vermag de minister niet in te zien. Ook de regering is er van door- drongen, dat in de grondsiagen, waarop onze voorooriogse wel- vaart berustte, belangrijke en duurzame veranderingen zijn ge- komen, welke het noodzakelijk maken te streven naar een ver- gaande en snelle industrialisatie. Hierbij staat het vraagstuk van de investeringen uiteraard in net middelpunt van de belangsteiling. Wie industriele ontwikkeling zegt, z.egt tevens investering en wie m- vestering zegt, zegt tevens besieden van buitenlandse aeviezen. Zoals de zaken thans staan, wordt de indus triele ontwikkeling in ons land met geremd door een tekort aan kapi- taal in het binnenland, doch veeleer door het onvoldoende beschikbaar zijn van arbeidskrachten, in het bij- zonder hoog gekwalificeerde mede- werkers, en vooral opk door een tekort aan beschikbare deviezen en van aankoopmogelijkheden van ka- pitaalgoederen en grondstoffen bui- tenslands. Niet alleen wordt ieder redelijk initiatief van ondernemerszijde on- dersteund en zo nodig gericht, doch tevens wordt getracht het bedrijfs- leven te intercsseren voor nieuwe mogelijkheden. Vc^rts zal de rege ring zeker rechtstreekse investering van staatswege overwegen, indien blijkt, dat de totstandkoming van sleutelindustrien, welke een nood- zakelijke grondslag vormen voor de verdere industrialisatie van ons land, achterwage blijft. In antwoord op de vraag near structuurplan kan de minister mededelen, dat zijn departement in samenwerking met het Centraal Planbureau reeds een jaar geleden heeft berekeiid, welke consequen- ties uit de structuurwijzigingen en de bevolkingstoeneming voor ons land voortvloeien. De minister heeft enige tijd ge leden opdracht gegeven een orien terend industrialisatieschema op te stellen. Om het voorooriogse consumptie- peil te kunnen herstellen en hand- haven, zal de industriele productie volgens recente berekeningen met ca. f 2.7 milliard per jaar moeten worden verhoogd en zal het in dustriele apparaat een daarmede overeenstemmende uitbreiding moe ten ondergaan. De regering ontveinst zich niet, dat het tempo del" industrialisatie niet hoog is. Door een verhoging van het tempo zou ongetwijfeld meer profjjt kunnen worden ge- trokken van het gunstige getij. Een meer voortvarende investe- ringspolitiek kan hier echter geen uitkomst brengen, omdat de be- lemmeringen op ander gebied lig- gen. In dit verband kan nog worden opgemerkt, dat in 1948 volgens een globare raming voor ci a 800 mil lioen gulden zal worden besteed aan investeringen van nieuwe fa- brieken, uitbreiding van bestaande en vervanging van outillage. Sterke afdelingen van de Griekse regeringsstrijdkrachten zijn Konitza binnengetrokken, aldus is officieel te Athene bekend gemaakt. Zij heb ben zich bij het plaatselijk garm- zoen kunnen voegen. Volgens de laatste te Athene ont- vangen berichten is de nederlaag van de Griekse guerillastrijders te Konitza op een algemene vlucjit uit- gelopen. Zij zijn overal op de terug- tocht en verlaten overhaast de hard- qpkkig verdedigde stellingen op d^ heuvels. Naar wij uit Oostenrijkse voetbal- kringen vernemen heeft de leider van de vermaarde Russische Dyna- mo-voetbalploeg onlangs verklaard, dat de Dynamo's in het komende voorjaar een tournee door West- Europa wensen te maken, waarbij zij o.m. een wedstrijd in Nederland en Belgie op het programma hebben staan. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van Economische Zaken, deelt de minister mede, dat hij tot de instelling van bijzondere com- missies (..Working Parties") ter be- vordering van een planmatige op bouw van bepaalde takken van in- dustrie en ter verhoging van de I productiviteit zal overgaan, wan neer de behoefte daaraan blijkt. Zo heeft hij reeds opdracht gegeven een commissie ter bestudermg van de modernisering van de steen- industrie in het leven te roepen. Het Centraal Planbureau heeft nog geen werkcommissies ingesteld, omdat deze bij de huidige stand der werkzaamheden nog niet nuttig zouden kunnen zijn. Sinds de bevrijding werd niets meer vernomen van de heer A. J. Peters uit Berlicum, die tijdens de Duitse bezetting in Frankrijk was tewerkgesteld. Thans is hij echter bij vrouw en kinderen teruggekeerd Hij is er in geslaagd uit Russische kampen, waar hij nabij de Poolse grens was te werk gesteld, met en kele Fransen te ontsnappen. Het ge lukte hem na een lange zwerftocht het vaderland en zijn gezin weer te bereiken. De overstromingen in de Moezel- vallei nemen catastrofale afmetin- gen aan. Volgens de laatste bench- ten staan de meeste dorpen in Lu xemburg thans onder water. Te Schengen en te Grevenmachter staat het water in de hoofdstraten een meter hoog. Ook Remich staat geheel blank. Talrijke dorpen zijn geheel van de buitenwereld afgesloten. Het spoor- wegverkeer tussen Luxemburg en Metz is evenals de telefoonverbin- dingen onderbroken. Het verkeer met Zwitserland ligt volledig lam. „HELAAS, niet alien zullen het vaderland en de hunnen weerzien. Bij deze jaarwisseling past ons 'n ogenblik van stil herdenken van degenen, die het grote offer van hun leven brachten. Wij eren hun nagedachtenis. Wy denken met deernis aan hun nagelaten be- trekkingen en putten uit hun of fers het vertrouwen, dat de taak, waarvoor zij hun leven inzetten en gaven, niet onvoltooid zal bly- ven". Met bovenstaande woorden her- dacht de minister van oorlog en van marine ad interim onze gevallen jongens in Indie, in een radio-rede, waarin hij tevens de voorzieningen schetste die getroffen zijn voor de demobilisatie van de strijdkrachten. Uitgegaan wordt, dat zij. die ten- minste zes maanden in de tropen hebben gediend, deze dienst op goe- de wijze hebben verricht. Iedere De harde stormen van de laatste weken hebben ook aan de Af- sluitdijk enige schade veroorzaakt. Voordat echter de schade emstiger vormen gaat aannemen, worden de nodige herstellingen verricht. „Op politieke en psychologische gronden moet ik geoHerd wor den. Het Nederlandse volk heeft daar recht op, het is rechtvaar- dig". Zo spreekt de voormalige General der Polizei Rauter over het vonnis, dat vermoedelijk in de maand Januari over hem ge- veld zal worden, aldus de inspecteur van politie T. I. van Dien, hoofd van de P.R.A.-recherche. Somen met de rechercheur C. van den Berg heeft hii maandenlang gewerkt om het voor dit proces benodigde materiaal te verzamelen. i. ,ii de moorden en brandstichtingen in Het was een moeizaam werk, want niet alleen de S.D., maar ook de Wehrmacht. de S.S. en de kriegs- marine hebben oorlogsmisdaden be- gaan en de schuld van hun misda- den schuiven zij op elkaar. „Zoek het maar uit." En het werd uitge- zocht. Vanuit heel het land kwa- men de proces-verbalen binnen. In November nog 230; ieder proces- verbaal bevatte verschillende oor logsmisdaden van de S.D., wat nog niet geheel duidelijk was. werd na- gevraagd. Het archief Himmler is heel wat Duitsers noodlottig ge- worden. Het deed aldus de heer Van Dien ook Rauter de das om. Uit de tussen Himmler en Rau ter gevoerde correspondentie kwam vast te staan. dat Rauter wel dege- Rjk op eigen initiatief giizelaars had gevangen genomen en illegale wer- kers had laten fusilleren. Tot op dat ogenblik was de indruk gewekt, dat de meeste gevalen door de lagere S.D.-ers op eigen gelegenheid waren uitgevoerd. Duitsers zwijgen. Het was echter niet gemakkelijk om de Duitsers aan het praten te krijgen. Zo was het absoluut nood zakelijk om generaal Naumann te verhoren. Maar Naumann, die er van beschuldigd wordt de Silbertan- ne-moorden op zijn geweten te heb ben, was in Amerikaanse handen en werd niet uitgeleverd. Ook niet ..uitgeleend". De Amerikanen wil- den hem in Neurenberg veroorde- len wegens het vermoorden van 10 duizend Polen. Inspecteur Van Dien reisde dus naar Neurenberg. Daar deed zich het verwonderlijke feit voor, dat de Amerikanen alleen toestem- ming wilden geven om generaal Naumann te verhoren als deze zelf er in toestemde. Er bestaat namelijk een Ameri kaanse wet, die voorschrijft dat een gevangene niet meer lastig geval len mag worden als hij zijn dagvaar- ding heeft ontvangen. En Naumann had zijn dagvaarding reeds. Na een week stemde hij echter toe en kon hij, bijgestaan door zijn advocaat verhoord worden. Niet lang, want hij had maar een half uur de tijd. Hij bekende schuld. Ook generaal Christiansen is ver hoord. Hij geeft alle schuld aan Rauter en vindt zich zelf onschul- clig. Dit doet Rauter niet. Hij be- kent zijn schuld, al toont hij abso luut geen berouw. De gevolgen van zijn optreden hier in Nederland be- schouwt hij als de logische con- sequentie van zijn opdracht: rust en orde in Nederland te handhaven. Hy weet, dat hij veroordeeld zal worden en geeft toe, dat dit rechtvaardig is. Alleen wil hy be wijzen dat hij ..dienst" gedaan heeft en geen ..Schwein" is. „Was ik niet streng opgetreden, dan was er nog een veel groter bloed bad ontstaan," zo zegt hij. Men heeft hem een duivel genoemd en hy antwoordde, dat de illegali- teit voor hem een hel was en in de hel is nu eenmaal een duivel. Over de illegaliteit heeft hij zich typisch uitgelaten. Hij beweert een groot respect te hebben voor de mannen van het verzet, die hij het beste deel van ons volk noemde. Had Duitsland de oorlog gewonnen, dan zou hij hen de beste banen geboden hebben en niet de NSB-ers, die hij veracht. Rauter was zelf geen lid van de NSDAP. Hij wilde niet gebonden zijn aan een partij. Had er ook geen interesse en tijd voor, geen tijd vooral. Heel zijn leven was hij een vechtjas. In 1914 onder- brak hij zijn studie voor bouwkun- dig ingenieur en ging hij als vrij- williger in het keizerlijke Oosten- rijks-Hongaarse leger. Hij bracht het tot oberleutnant. Als in 1933 de Hei- matwehr door Dolfuss verboden wordt, aanvaardt hij. na aanvanke- lijk geweigerd te hebben het strij- dende Oostenrijk te verlaten, de op dracht van Hitler om de in Duits land wonende Oostenrijkers in ,.cul- turele" strijdorganisaties te vereni- gen. De Oostenrijkse regering ver klaarde hem daarop van de Oosten rijkse nationaliteit vervallen. Hij werd Duitser en oberfuhrer der SS. Na de Anschluss heeft hij de door Himmler aangeboden functies in Oostenrijk geweigerd en bleef wer ken aan de opleiding van SS-man- nen. 24 Mei 1940 ging hij naar Nederland als Hohere SS en Polizei- fuhrer met de rang van general der polizei. Een rustige gevangene Rauter wacht nu af, kalm en be- heerst, aldus de heer van Dien. Mensen, die hem in gevangenschap hebben kunnen gadeslaan, bewon- deren zijn ijzeren zelfbeheersing. Hij is correct, moppert niet op zijn behandeling, die strenger is dan die van andere gevangenen. De stilte van zijn eel in de strafgevangenis te Scheveningen, die hij nooir ver- laat, geniet hij als een weldadige rust. „EindeIijk eens tyd om te den ken". Deze 52-jarige Duitser is geen zwakkeling en ook geen po seur. Alleen wil hij geen „schwein" genoemd worden. In zijn priveleven was hij correct. Hij rookt niet en drinkt niet en heeft zich ook niet met vrouwen bemoeid. Zijn huwelijk met zijn 32- jarige vrouw was zeer goed. Vijf kinderen heeft hij, waarvan een zoon. „Mijn noodlot", vindt hij. Zijn vrouw en kinderen verblijven nu in Celle bij familie. Zij hebben hem op zijn uitdrukkelijk verlangen niet bezocht. Rauter zal voor het Bijzonder Ge- rechtshof te 's-Gravenhage terecht staan. Mr. J. Zaayer zal de aan- klacht voorlezen, waarin hij be schuldigd wordt van mensenroof, moord op joden, doodslag en fusil lades. Er zijn slechts enkele getuigen opgeroepen. Men verwacht dat het proces niet lang zal duren. Enige dagen wellicht. gedemobiliseerde, die in Nederland aankomt krijgt 14 dagen verlof per vol jaar in de tropen, voorts een demobilisatiebonus van f 100.als- mede f 10.premie voor iedere maand tropenverblijf met een maxi mum van 30 maanden. Voorts ont- vangt een gedemobiliseerde uit In donesia f 70.plus punten voor kleding en bovendien 130 textielpun- ten voor de aankoop van ondergoed, sokken e.d. De arbeidsbemiddeling geschiedt via de arbeidsbureaux, terwijl men advies kan krijgen voor beroeps- keuze. Voorts is een regeling ge troffen voor de financiele voorzie- ning tijdens scholing. Ook is voor hen, die niet dadelijk in het ar- beidsproces kunnen worden opge- nomen, mogelijk in een overbrug- gingfregeling te vallen. Per week kan hoogstens f 75.worden uit- betaald. Ten aanzien van schade-lij- dende eigenaars van Middenstands- landbouw- of visserij-bedrijven zul len zakelijke bedrijfstegemoetko- mingen worden verstrekt. Ook in stundiemogelijkheden is'voorzien. Voor hen, die in Indonesie willen demobiliseren bedraagt de demobi lisatiebonus f 200,met gelijke premie. De kledingtoelage is f 250. Deze punten waren de voornaam- ste inlichtingen, die minister Fie vez ten aanzien van de demobilisa tie toelichtte. Na gesproken te hebben over de arbeid en de taak van de Nationale Demobilisatieraad, wijdde de mi nister aandacht aan de taak, die de gedemobiliseerden zelf hebben. Spreker eindigde met alien, die deel uitmaken van het grote gezin der koninklijke strijdkrachten toe te wensen, dat in 1948 Gods zegen alien in ruime mate ten deel moge vallen. De politie te Minden in de Amerikaanse staat Louisiana deelt mede, dat een tornado het stadje Cotton Valley heeft ver- woest. Elf mensen zijn gedood en tweehonderd mensen gewond. Cotton Valley is een petroleum- stadje van vierduizend inwoners. De slachtoffers zijn niet slechts naar Minden maar ook naar andere nabijgelegen gemeenten overge- bracht. Verschillende andere steden hebben door de tornado schade ge- leddn, bijv. Haynesville en Leton in Louisiana en Dequeen in Arkansas. De tornado stak onverwacht op. Even tevoren was de hemel nog helder. De burgemeester van Cot- toh Valley schatte het aantal dak- lozen op 500. Volgens latere berich ten is Cotton Valley voor een derde verwoest. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond AANHOUDEND ZEER ZACHT Meest zwaar bewolkt met tij- deljjk regen of motregen. Ma- tlge, nu en dan vrij krachtige Zuid-Westelyke wind. Zeer zacht voor de tyd van het jaar

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1