Autobus op onbewoakte overweg te Breezand door trein gegrepen Voor Alkmaar en omgeving Vier passagiers waaronder twee meisjes gedood r Sjahrir jniet naar Indonesie? Steenkool en graan ter waarde van 69 millioen naar Frankrijk Hoge re prijzen voor chocolade Corps Diplomatique bij H. M. de Koningin ZATERDAG 3 JANUARI 1948 43e IAARGANG - NUMMER 11419 BUREAUX: Vele gewonden Vergissingen van Ruijgers Nieuwe politionele actie blijft een ,/eee/ gevaar" VRIJDAG 11 DODEN IN PALESTINA Michael kan Roemenie nog niet verlaten DE DISTRIBUTIEFRAUDE TE SCHAGEN Nog een. arrestatie Cacaorantsoen wordt gehalveerd Amerikaanse marmiers naar Middellandse Zee KARDINAAL FRINGS PROTESTEERT Duitsers moeten ook „mea culpa" zeggen De hulp aan Oostenrijk Audienties ten Vaticane hervat Rijksmuseum druk bezocht Radio-Moskou achter Wallace Citroenen goedkoper Duitse moordenaar achterhaaid Reeds 20 parachutisten in hechtenis* Zware brand te New York Doodslag op Walcheren Zwakke eenheid H.M. de Koningin hield in het Paleis op de Dam te Amsterdam Haar Nieuwjaarsreceptie. Bij de aankomst van een der ambassa deurs. Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; f 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct; per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 <rt Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) AUCMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOOR.N: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank VRIJDAGAVOND ongeveer acht uur is een NACO-autobus van de dienst Den HelderWieringen op de onbewaakte over weg aan de burgemeester Lovinkstraat te Breezand door de uit de richting Den Helder komende trein gegrepen en enkele tien- tallen meters meegesleurd en tenslotte bii de spoordijk omlaag geworpen. Twee van de zeventien inzittenden werden onmiddel- lijk gedood, terwijl een derde slachtoffer later op de avond* in het ziekenhuis te Den Helder overfeed. rukte achterwielen was geraakt. Toen men na geruime tijd in het duister de ongelukkige daar aantrof, bleken de levensgees- ten reeds geweken. Het derde slachtoffer, de 19-jarige mej. N. van Dalen uit Breezand be- zweek later aan haar verwon- dingen in het ziekenhuis. Drie van de zeventien passagiers zijn zwaar gewond, onder wie de conductrice, mej. de Jong uit Hippo- lytushoef, die met een schedelbasis- fractuur onder de bus vandaan werd gehaald. Vijf werden ernstig en vijt iicht gewond. Per ziekenauto's zijn de gewonden deels naar het ge- meenteziekenhuis en deels naar de St. Liduinastichting in Den Helder overgebracht. De chauffeur kreeg enkele snijwonden aan het gelaat. De gewonden hebben anderhalf uur moeten wachten voor de eerste zie- kenwagen arriveerde. Wei was kort na het ongeval direct medische hulp aanwezig. De bus was normaal op tijd vertrokken en de chauffeur reed dagelijks dit traject. Honderd meter voor de spoorwegovergang had de chauffeur nog een passagier afgezet. Toen de bus de overgang passeerde, brandden de lichten in de wagen nog. Mogelijk is hij hier- door een moment verblind geweest. In voile vaart heeft de locomotief de bus even voor de achterwielen gegrepen. De bus draaide hierdoor De gevolgen waren ontzel- tend. Van de zeventien inzitten den bleven slechts enkele on- gedeerd. De 19-jarige mej. Rie van Oosten uit Breezand was vrijwel op slag dood, terwijl de 50-jarige W. Hoeb, directeur van de Groenten- en Fruitvei- ling te Den Helder onder de vrijwel van het chassis losge- HET SOCIALISMS en het Katho- licisme zijn de twee wereldbe- schouwingen, welke Geert Ruijgers nog eens in het „Vrije Volk" naast elkaar zet, op de Oudejaarsdag. Geert Ruijgers is een van de katho- lieke N.V.B.-ersP.v.d.A.-ers, die via de „doorbraak" nog wel eens terecht blijkt te komen in de voor katho- lieken verboden zone van de socia- listische pers. Hij schrijft dan over socialisme en katholicisme. Maar hij begaat voortdurend de vergissing, deze twee ten onrechte naast elkaar te zetten. Men kan ze naast elkaar zetten als levensbeschouwingen en dan is het blijkbaar toch ook voor hem een uitgemaakte zaak, aan welke kant de katholiek wel m o e t en niet kan staan. Beschouwt men het socialisme als een p o 1 i- t i e k stelsel, dan is het onvrucht- baar. het te vergelijken met het katholicisme, omdat dit geen poli- tiek stelsel is. Het is van de andere kant te begrijpen, dat de katholieke P.v.d.A.-ers nog altijd een beetje zitten met de Pauselijke uitspraak in de encycliek ..Quadragesimo Anno", dat een goed katholiek geen waar socialist kan zijn. De keuze is hier immers: of geen goed katho liek of geen waar socialist! En daar- om doen, ook in het V.V.-artikel van Ruijgers, enkele genoemde en niet-genoemde autoriteiten dienst, om hem uit de moeilijkheid te redden. Voor mensen van zijn genre is de Labourpartij in Enge- land het lokkende paradijs. Maar hij vergeet, dat de Labourpartij ook al vdor de oorlog het argument was voor de oude S.D.A.P., om katho- lieken binnen het rode kamp te trekken. Ook toen was het socia lisme van Labour een heel ander dan het Nederlandse. Het is nu al- weer heel anders dan het voor-oor- logse, zoals het Nederlandse, van de 'P.v.d.A., zijn evolutie doormaakt sinds de bevrijding. Het wordt steeds duidelijker. dat het socialis me van de oude S.D.A.P. daar over- heerst. En terwijl Geert Ruijgers manoeuvreert met het begrip „socia- lisme" niemand weet eigenlijk precies te zeggen wat „het" socia lisme is, verklaart hij verkondigt de Partij van de Arbeid in woord en geschrift. dat de Party in dienst staat van „het" socialisme, dat de toekomst aan „het" socialisme is enz. Zo trachten Ruijgers c.s. hun ge- weten te sussen met vernuftighe- den over een niet bestaand socia lisme, terwijl de Partij van de Ar beid, die met hun medewerking de propagandatrom roert, het socia lisme uitdraagt, alleen gecamou- fleerd, als dit in de propaganda- kraam te pas komt. En dan begaat Ruijgers in het „V.V."-artikel zijn grote vergissing als hij schrijft, dat de P.v.d.A. er in geslaagd is, „een socialistisch b e g i n s e 1 -program te formuleren, waartegen vanuit k a- tholiek - godsdienstig ge- zichtspunt geen bezwaar kan wor- den gemaakt". Dat is een stoute bewering, die in wezen onjuist is. Want dit bezwaar kan niet alleen wel degelijk worden gemaakt, maar dit gebeurt in de praktijk ook. Maar juist omdat het hier over een b e- g i n s e 1-program gaat, en een k a- tholiek - godsdienstig oor- deel wordt gevraagd, daar dient toch opgemerkt te worden, dat geen enkele daartoe bevoegde instantie een slag om, en werd tientallen me ters meegesleurd en kantelde ten slotte van de dijk. De bus is zeer zwaar beschadigd. De conductrice, mej. Jong werd met haar deerniswekkende lotge- noten, bij bewoners van de Bur- gem. Lovinkstraat binnengebracht. Zij was onder het voertuig geraakt, en pas later gevonden. ^Ook mevrouw Duineveld uit An na Paulowna behoorde tot de zeer zwaar gewonden, haar beide doch- ters, die haar vergezelden, waren ernstig, doch niet levensgevaarlijk gekwetst. Voorts werd een nog niet gei'dentificeerde dame van middel- bare leeftijd levensgevaarlijk ge wond. Daarnaast bleken nog een vijftal inzittenden. lichter gewond. Onze Helderse redacteur meldde ons nog nader, dat vanmorgen in het gemeenteziekenhuis ..Parkzicht" te Den Helder een vierde slacht offer is overleden. Hei is een tot nu toe onbekende dame, ongeveer 35 jaar oud, waarvan de identiteit nog niet vastgesteld is kunnen wor den. De heren Ligteringen, van der Stel en Meerenboer uit Anna Pau lowna zijn vanmorgen weer uit het ziekenhuis ontslagen. Het 2'/.-jarig dochtertje van de familie van der Stel heeft haar beentje gebroken. De toestand van mevr. Duineveld, die in de St. Lidwinas.'ichting wordt verplygd, is vrij ernstig te noemen, events die van de conductrice mej. de Jong. De twee dochtertjes van mevrouw Duineveld, resp. 11 en 13 jaar, ma* ken het redelijk wel. De oorzaak van het ongeval is nog een probleem, omdat het uit- zicht ter plaatse niet slecht te noe men is, en ook de weersomstandig- heden niet buitengewoon slecht te nemen waren. Wel staat vast dat de chauffeur, de heer Takes uit Wieringen, die tot de lichtst ge wonden behoorde, zeer snel heeft gereden en bovendien bij het na- deren der overweg het licht in de bus niet heeft gedempt, waardoor het uitzicht op naderende lichten in elk geval niet beter werd. Zoals gezegd is de autobus zoda- nig vernield, dat het voor een toe- schouwer haast verbazing wekt, dat daaruit nog levende mensen zijn te vbo-schyn gekoinen. Het was eel verwrongen massa staal, wielen en versplinterd hout, dat daar aan de onderkant van de spoordijk, vlak in het water van de spoorgracht, neer lag. De gedachte wint veld, dat de machinist van de trein het onge val heeft zien aankomen. Om- standers verklaarden n.l., dat de locomotief met gillende stoom- fluit en knarsende wielen, waar onder het vuur in rosse stralen uitspatte, op de bus aanstormde. De vrijwel onbeschadigde trein had slechts 24 minuten vertraging, aangezien het spoor geheel vry gebleven was. Ergerlijk. Het is eigenlijk ergerlijk, dat de ziekenauto's uit Den Helder? voor VOLGENS het Republikeinse blad „Soember" zal Sjahrir waarschijnlijk niet naar Indonesie terugkeren, omdat een nieuwe Nederlandse politionele actie een reeel gevaar blijft, en de aanwezigheid van Sjahrir in het buitenland of bij de V.N. daarom belangrijker is dan als adviseur bij het onbegonnen werk der besprekingen aan boord van de ..Renville". De „Sin Po" acht de hemieuwde geruchten omtrent een opmars naar Djogja niet plausibel. Economisch is zulk een opmars niet noodzakelijk, en de republiek kan militair niet longer serieus worden beschouwd, terwijl zij ook niet capabel is om blijvend terreur uit te oefenen. Ook zou een opmars naar Djogja wellicht de aanhang van het Komite Indonesia Serikat ongunstig beinvloeden, aangezien deze veelal wel voor safnenwerking met Neder- land, maar niet tegen Djogja zijn. Het buitenlands begrip voor het Nederlandse standpunt is gegroeid en de waarde van het federale streven en samenwerking met de Neder- landers wordt erkend, maar dit is nog geen bewijs dat de Nederlanders daarmee een volmacht zou zijn gegeven om Djogja te liquideren, aldus dit blad. aan Ruijgers volmacht of zending heeft gegeven, op dit godsdienstig gebied een beslissend oordeel te geven. (En dan inhet „Vrije Volk"!) Hier gaat het immers niet meer over vragen van practische politiek, maar over kwesties van katholiek-godsdienstige beginselen. En dan verlaten wij ons op anderen, van wie wij weten, dat zij wel tot oordelen geroepen zijn. Tenslotte be gaat Ruijgers nog een andere ver gissing. Hij bespreekt het nut en de noodzakelijkheid van ontmoeting en gesprek tussen Christendom en so cialisme. De wenselijkheid en nut- tigheid daarvan ontkennen wij geenszins, maar wij achten daaraan, ten aanzien van de politiek, ruim- schoots voldaan door het verant- woorde gemeensdhappelijk contact b.v. tussen K.V.P. en P.v.d.A. Een contact, dat te nauwer kan worden, al naar gelang de gebreken in het beginselprogram van de P.v.d.A te minder behoeven te worden bloot- gelegd. Jeruzalem, 3 Jan. (Reuter) Vrijdag zyn in Palestina 11 per- sonen gedood en 27 gewond. Rond de stad Safad in het Noorden werd hevig gevochten. Officieel is medegedeeld, dat drie zware ex- plosies zich voor hebben gedaan en alle verbindingen verbroken werden. De 4.500 Britse officieren en man- schappen van de Palestijnse politie- troepen hebbep hun khaki battle- dress verwisseld voor splinternieu- we' blauwe uniformen, zodat zij ge- makkelijker te herkennen zullen zijn bij gevechten tussen Joden en Arabieren, die de laatste tijd veel gebruik maken van Britse unifor men. Britse leden van het Pale stijnse politiecorps mogen voortaan buiten dienst ook niet in burger rondlopen. het vervoer naar het ziekenhuis* aldaar, zo lang op zich lieten wach ten. Ruim anderhalf uur na het on geval was de vreselijk verminkte conductrice nog niet opgehaald en dat terwijl toch onmiddellijk door de doktoren Olree en Veenis zie kenauto's waren gerequireerd. Al dien tijd hebben de gekwetsten, waarvan er ondulbare pijnen le\len, in de verschillende woningen gele- gen. Natuurlijk hadden beide bo- vengenoemde artsen, die zowel als de vier Eerw. Zusters uit Anna Paulowna, vrijwel onmiddellijk ter plaatse waren, naar best vermogen hulp geboden en daarmede* veel leed verzacht. Vele inwoners van Breezand heb ben zich overigens ook uitstekend geweerd in het bergen en verzorgen van de gewonden. lets later namen daarbij enkele politie-agenten de leiding. De conductrice behoort tot de ernstigst gewonden, Het is mogelijk dat er nog meer slachtoffers zijn, die hoogstwaarschijnlijk in het wa ter liggen. De politie-agenten gin- gen dreggen, doch zonder resultaat. De machinist van de trein heeft het ongeluk zien aankomen. Enige tientallen meters voor de onbe waakte overgang zag hij de bus de rails oversteken. Hij gaf onmiddel lijk signaal doch het heeft niet meer mogen baten. Onder het sner- pend gefluit van de locomotief werd de bus -aan de rechterachter- zijde, gegrepen. De gehele rechter- zijde van de "bus werd weggeslagen. De passagiers die aan deze zijde van de bus hebben gezeten, zijn er 't slechtst afgekomen. Alle zit- plaatsen aan de linkerzijde daar- entegen zijn in tact gebleven. De gehele uit vier personen bestaande familie van der Stelt uit Anna Pau lowna, die alien links, zaten, is er betrekkelijk goed afgekomen. Van deze familie heeft een klein meisje een been gebroken, terwijl de ove- rige leden, er met onbeduidende schrammen en schaafwonden af- kwamen. Mevrouw van der Stelt, die zelf uit de bus is kunnen klim- men, heeft verklaard, dat zij, toen de bus tot stilstand was gekomen, op de^elfde plaats zat, als toen zij had plaats genomen in de bus. Zij was niet in staat te vertellen, wat er precies was gebeurd. Volgens de Weense correspondent van het blad der Labourpartij „De Dailey Herald", zou ex-koning Mi chael van Roemenie Boekarest nog steeds niet kunnen verlaten, daar hij „nog met de communisten aan het onderhandelen is teneinde zo veel mogelijk bloedverwanten en personen uit zijn omgeving te red den als hij kan. De Roemeense re- gering zou tot dusver niet bereid zijn Michael en zijn verwanten toe te staan hun persoonlijke bezit mee te nemen". De correspondent, die verklaard, dat de „werkelijke ge- schiedenis" van de abdicatie van koning Michael hem door een ,,be- langrijk persoon uit Roemenie", die Vrijdag in Wenen arriveerde, werd verteld, voegt er nog aan toe, dat koning Michael eerst na lange aar- zeling en onder hevige pressie er toe overging het voor hem opge- stelde abdicatiedocument te tekenen De fraude op het Distributiekan- toor te Schagen, waar twee ambte- naren S. en D. geruime tijd met op de zwarte markt verworven wissel- bonnen levensmiddelen- en tabaks- kaarten hebben ingenomen en deze via de eveneens gearresteerde H. uit Amsterdam hebben verkocht, is nog een vierde persoon gearresteerd, nl. de 38-jarige zwarte handelaar K. uit Warmenhuizen. Deze K. was de tussenpersoon voor de ambtenaar D. bij de verkoop der bescheiden. Bij het onderzoek is gebleken, dat de onregelmatigheden reeds sedert November 1946 zijn gepleegd. Te- vens heeft men bij de vier betrok- kenen acht inlegvellen in beslag ge nomen, waarop schoenenbonnen werden ingenomen. Het bedrag dat met deze fraude gemoeid is, wordt op f 20.000 geschat. Zoals gemeld, maakt de stijging van de wereldmarktprijs van cacao- bonen een herziehing van de prijzen van cacao- en chocoladeproducten noodzakelijk. Omdat in ons land even wel nog pfentyrn cacaobonen aanwezig zijn. welke tegen lage prijs zijn aangekocht, behoeft door deze partijen tezamen met de duurdere bonen te verwerken de stijging van de binnenlandse prijzen niet evenredig te zijn aan die van de wereldmarktprijs. Hierdoor wordt de prijsstijging tot het uiterste be- perkt. Met ingang van 5 Januari a.s. zullen de prijzen maximaal mogen bedragen per 100 gram: cacao- poeder, los uitgewogen, 24 cent (18 cent), stukgoed (repen) onge- vuld 36 cent (30 cent), gevuld 31 cent (27 cent), wichtgoed, onge- vuld 45 cent (35 cent), gevuld (bonbons enz.) 35 cent (32 cent), chocoladekorrels, los uitgewogen 28 cent (22 cent). Tussen haakjes de oude prijzen. Voorts zullen bij deze nieuwe prijsregeling voor een beperkt deel van de productie speciale kwaliteits- artikelen met uitzondering van repen en ander stukgoed tegen De Amerikaanse Marine heeft medegedeeld dat een niet nader genoemd aantal Mariniers 6 Janu ari naar de Middellandse Zee zal vertrekken voor dienst aan boord van het vliegdekschip ..Midwayen drie lichte kruisers waarvan een in Piraeus, de haven van Athene ligt. Als doel van de overplaatsing wordt opgegeven: aanvullende oefe- ningen aan boord van de Mariniers. De ..Midway" ligt op het ogen- blik voor Napels, de kruiser in Pi raeus is de .Little Rock". De lich te kruisers ..Portmouth" en „Pro- vidence" liggen resp. bij Genua en Livorno. Het personeel van een vliegdekschip als de ..Midway" telt ongev. 2200 man van wie ongeveer 100 Mariniers. Van de lichte krui sers 1000 man van wie ongeveer 50 Mariniers. Behalve de ..Midway" en de drie kruisers bevinden zich nog tien torpedobootjagers in het Middellandse Zeegebied. Kardinaal Joseph Frings. Aarts- bisschop van Keulen heeft ter gele- genheid van het nieuwe jaar een rede gehouden. waarin hij zijn af- keuring uitte over het feit, dat nog honderd duizenden Duitsers in krijgsgevsangenschap gehouden wor den. Hij bestreed tevens de bewering van een buitenlands staatsman, die kortgeleden zeide, dat het tewerk- stellen van Duitse krijgsgevangenen gezien moest worden als een vorm van herstelbetaling. De Kardinaal betoogde evenwel, dat de Duitsers ook hun „mea cul pa" behoorden uit te spreken en hij zeide zich te verwonderen, dat er nu nog Duitsers waren die graag 'n derde wereldoorlog zouden zien uit- breken. Voortgaande besprak de Kardinaal de morele crisis die mo- menteel in Duitsland heerst waar- bij hij voornamelijk wees op het groot aantal echtscheidingen, het toenemen van de criminaliteit en van de onzedelijkheid, die grote schade brengt aan de volksgezond- heid. Ook de zwarte markt brengt overal verwoestingen. hogere prijzen mogen worden ver kocht en wel chocolade aan stukjes voor ten hoogste 60 cent (oude prijs 50 cent) en bonbons enz. voor ten hoogste 63 cent (oude prijs 60 cent) per 100 gram. In dit geval m_eten de artikelen echter verpakt, dan wel uit z.g. toonbankdozen, worden ver kocht, met vermelding van de prijs en de naam van de fabrikant op de verpakking. De prijsstijging van cacaobonen heeft tevens ten gevolge, dat er be- zuinigd moet worden op het binnen landse verbruik, zodat, zonder wij- ziging van het versnaperingsrant- soen, in het versnaperings-assorti- ment een verschuiving naar de sui- kerproducten zal optreden. Het ca- caopoederrantsoen zal binnenkort tot ongeveer de helft moeten wor den teruggebracht. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Vrijdag- avond bekend gemaakt, dat de V.S. aan Frankrijk in het kader van het huipverleningsprogram voor de winter steenkool en graan hebben toegewezen, ter waarde van 69.300.000 dollar. De bekend- making geschiedde na de onder- tekening van de overeenkomst voor tussentijdse Amerikaanse hulpverlening aan Frankrijk. In deze eerste toewijzing aan Frankrijk zijn begrepen de graan- toewijzingen voor December en Januari, die op en na 17 December naar Frankrijk werden verzonden. Er is niet bekend gemaakt. wat Frankrijk in totaal van de 522 mil lioen dollar, die door het congres aan Frankrijk, Italie en Oostenrijk tot 31 Maart zijn toegewezen, zal krijgen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft even eens medegedeeld, dat aan Oosten rijk voor Januari 45 000 ton graan, 24.000 ton steenkool en kleinere hoe"eelheden suiker en andere pro- ductcn zijn toegewezen. De ondertekening van de over eenkomst geschiedde door de minis ter van buitenlandse zaken, Bidault, en de Amerikaanse ambassadeur te Parijs, Jefferson Caffery. Bidault wees er op, dat Frankrijk. dank zii deze hulpverlening. komende maard over granen, steenkool, katoen en verschillende andere artikelen zal kunnen beschikken. De Amerikaanse ambassadeur merkte op, dat, hoewel Frankrijk ..bemoedigende" vorderingen had gemaakt bij haar streven naar eco nomisch herstel. het enige maanden geleden duidelijk was geworden, dat Te Wenen is Vrijdag de overeen komst getekend voor tussentijdse hulpverlening door de Ver. Staten aan Oostenrijk. De -ondertekening geschiedde door de Oostenrijkse kanselier, dr. Leopold Figl, en de Amerikaanse hoge commissaris voor Oostenrijk, luitenant-generaal Geof frey Keyes. De overeenkomst voor- ziet in onmiddellijke levering van 45.000 ton granen. 3.000 ton spek, 5.000 ton suiker, 240.000 ton steen kool en voorts grote partijen soja- bonen en zaden. Vrijdag heeft Z.H. de Paus de audienties, die enige tijd wegens zijn gezondheidstoestand opgeschort waren. hervat. Pius XII ontving Mgr. Richard Fitzgerald, Bisschop van Gibraltar en Mgr. Frans Gsell, Bisschop van Darwin (Australie). Het afgelopen jaar bezochten niet minder dan 548.103 personen het Amsterdamse Rijksmuseum. Dit aantal werd slechts overtroffen door het openingsjaar 1885, toen 632.664 personen het museum met een be- zoek vereerden. I De ambassadeurs en gezanten der by het Nederlandse hof geac- crediteende staten hebben Vry- dagmorgen in het paleis op de Dam aan H.M. de Koningin hun nieuwjaarswensen aangeboden. Het militaire onderdeel 3X8 R.I. onder commando van de kapitein Beisma stond als erewacht voor het paleis opgesteld. Meer dan 70 auto's brachten van half elf af de hoge vertegenwoordigers, hun dames en de vele civiele en militaire attache's naar het# koninklijk paleis. Vele Amsterdammers sloegen het mili taire schouwspel gade, waar de pauselijke internuntius. de ambas sadeurs van Engeland, Amenika, Bejgie, Frankrijk. China. Rusland. en Canada, de vele gezanten en bok de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken mr C. P. W. H. baron van Boetzelaer van Ooster- hout, werden ontvangen. Telkens wanneer een der ambassadeurs zich van de auto naar de paleisingang begaf, werden hem de vaandelgroet en de protocolaire eerbewijzen ge- bracht en speelde de koninklijke militairje kapel. onder leiding van de le It Van Yperen de eerste strophe van de nationale hymne van diens land. Namens het corps diplomatique heeft de deken van het corps, Sir Neville Bland, buitengewoon en ge- volmachtigd ambassadeur van het Britse Rijk, de gelukwensen voor het pas begonnen jaar aan H.M. Koningin Wilhelmina aangeboden. Toen H.M. van de troonzaal uit de burgerzaal betrad, stond het corps langs de ene zijde opgesteld met daar achter het legatieperso- neel en de militaire attache's, die ditmaal met hun fraaie oude uni formen weer de bijzondere toon aan de receptie gaven. Aan de andere zijde waren de dames opgesteld met aan het hoofd de doyenne lady Neville Bland. Te midden van de gezanten l|e- vond zich ditmaal ook een dame en wel de gezante van Chili, mevr. C. Viel de Senoret. De mededeling van Henry Wal lace, dat hij zich candidaat zal stel- len voor de presidentsverkiezingen in Amerika, wordt door de commen tator van radio Moskou, Michailof, warm toegejuicht. „Het nut van de beweging die zich in Amerika rond Wallace ontwikkelt. is dat zij vele Amerikanen in staat zal stellen hun ontevredenheid over de huidige bui tenlandse politiek der V.S. te uiten. Aan de naties der wereld moet de kans geboden worden, zich ervan te overtuigen, dat er nog een andere Amerika is, behalve de groep van Truman, die door Wall Street over- heerst en- door het leger gesteund wordt." tenzij spoedig iets door de V.S. zou worden gedaan, de Franse tarwe- invoer zou moeten worden beperkt en de Franse invoer van kolen en benzine aanzienlijk zou moeten worden verminderd en mogelijk zelfs geheel zou moeten worden stopgezet. Er was een crisis op han- den, zo vervolgde hij, die. wanneer zy niet zou worden opgelost, zou hebben geleid tot verdere vermin- dering van het toch reeds onvol- doende levensmiddelenrantsoen van het Franse volk, alsmede tot het sluiten van fabrieken met de daar uit voortvloeiende werkloosheid en tot stagnatie van het vervoer als gevolg van gebrek aan brandstof. De. heden getekende overeenkomst, aldus Caffery, is het antwoord van het Amerikaanse volk op deze noodtoestand. De maximum verkoopsprijs voor citroenen, die thans op de ingele- verde bonnen worden verkocht, be- draagt 74 cent per kg (18'/i ct per 250 gr.) De oude prijs was 84 ct. per kg. Toen op 3 Maart 1945, drie dagen voor de bevrijding van Hengelo (O.) de aldaar gelegerde Duitse spoor- wegbeambten de vlucht moesten nemen voor de naderende Geallieer- de troepen, schoot een van hen de 24-jarige A. G. Bos dood, op het moment dat bij hij zijn buurman boven op het dak de schoorsteen schoonmaakte. Het was niet direct mogelijk de identiteit vast te stellen van de da- der en hem ter verantwoording te roepen. Door de Nederlandse mis- sie in Duitsland kon later de ver- moedelijke dj&der, E. J. Bandisch, thans 48 jaar oud en wonende te Muhlheim a. d. Ruhr, worden ge arresteerd. Dezer dagen is Bandisch aan Ne- derland uitgeleverd en Woensdag- morgen werd hij geconfronteerd met verschillende getuigen, die hem het noodlottig schot hadden zien af- vuren. De getuigen zeiden, dat B. de dader was. Hoewel B. niet ontken- de, op dat moment ter plaatse te hebben geschoten. verklaarde hij, niet de opzet te hebben gehad B. te doden. Van de 24 republikeinse para chutisten. die begin October met een Australische Dakota boven Zuid-Borneo zijn ne'ergelaten en van wie een zich destijds vrij- willig gemeld heeft bij het com mando K.N.I.L. te Sampit, zijn op het ogenblik reeds twintig in hechtenis genomen. In de buurt van ..Times Square" in het Westen van New York is 'n hevige brand uitgebroken. die zich over twee huizenblokken heeft ver- breid. Volgens de brandweerlieden is dit de ergste brand, die zij in 20 jaar hebben meegemaakt. Een aan tal personen werd in nachtgewaad langs de ladders in veiligheid ge- bracht. Op Nieuwjaarsdag is in het zie kenhuis te Oostburg overleden de 45-jarige loondorser A. V.. als ge volg van de bij een vechtpartij opge- lopen verwondingen. Op Eerste Kerstavond had V. met de ex-bewaker D., die nog al veel gedronken had, te Retranchement een woordentwist gekregen over de zuivering. Op straat. ontstond een handgemeen. D. gaf V. een klap, waardoor deze viel en zo ongeluk- kig terecht kwam met zijn hoofd tegen een steen, dat hij bewusteloos bleef liggen. De dader is gearresteerd Kfy c® vSSka i REDEN GENOEG is er, om nog een enkel woord te zeggen over enkele uitlatingen van de Partij van de Arbeid. Zij vierde Kerstmis in de aether met een viertal rede- voeringen. Daar was eerst Jhr. Mr. v. d. Goes van Naters, die getuigde van zijn beste verwachtingen van en voor het socialisme voor de toe komst. Toen kwam dr. Al, die na mens de Katholieke P.v.d.A.'ers sprak. De ontwikkeling van zaken sinds Februari 1946 heeft hen nog niet voldoende geleerd. Zij menen nig steeds te moeten vasthouden aan de doorbraak-fictie. Mr. v. Wal- sum, van de z.g. Christelijke Histo- rische daklozen, getuigde op zijn beurt van zijn, ten aanzien van de diepte levensvisie, afwijkende opi- nie, om niettemin tot de averechtse conclusie te icomen, dat al deze godsdienstig-andersdenkenden in een gemeenschappelijk staatkundig verband best kunnen samenhuizen. Als klap op de vuurpijl liet de Zaandamse burgemeester het huma- nistische geluid horen. En nu wil men ons wijs maken. dat deze vier lucifers van verschillend fabrikaat een felle democratisch-personalis- tisch-socialistische vlam vormen? Het lijkt ons een zwakke egnheid. welke op Tweede Kerstdag door de Vara-aether werd gedemonstreerd. Hoe kan een huis waarlijk sterk zijn, dat in zijn diepste fundamen- ten zo wezenlijk verdeeld is? Af- gezien dan nog van het feit, dat dergelijke politieke propaganda op het Kerstfeest maar nauwelijks past. Kerstmis heeft n.l. niets met partij- politiek te maken. Men kan hoogstens beweren, dat de Boodschap van Liefde, Gerechtig- heid en Vrede, die van de Kribbe uitgaat, in diepste wezen het fun dament van staatkundige beginse len raakt. Maar daarin juist gaan de diverse groeperingen elk hun eigen weg!!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1