De restauratie van Alkmaar's Grote Kerk Mutaties bij de brandweer r v_ Gemeenteraad van Zijpe ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN 'AC. NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdag B lanuari 1948 Zorgenkind der eeuwen EEN „CREPEERGEVAL" De „Overdekte" aan de Omval K.A.B(-Hoekje Onze agenda J Schoencreme Wrijfwas Poetsextract Beter dan ooit Aan d' oevcr van 'n snelle vliet Alle militairen De „R>mboe" door ,,St. Bavo" te Ursem 't Zand krijgt een trottoir Ontslag Mr. Jippes Woning perikelen K.F.C. FILMKEURING Marktberichten HET WAS EEN VERADEMING voor Alkmaar, toen dit jaar eindelijk bekend werd, dat de restauratie aan de Grote of St. Laurenskerk was voltooid en dat dit grootse bouwwerk voor verder verval bewaard zou blijven. Jarenlange werkzaamheden in het inwendige en ook uitwendig hebben er toe geleid, dat de kerk steeds rrjaar in de stellingen bleef staan, de oorlog vertraag- de het werk, maar tenslotte is nu alles tot een goed einde ge- bracht en mogen de restaurateurs terugzien op een prestatie, die in alle opzichten de lof verdient van Alkmaars bewoners en van alle oudheidlievenden in Nederland. Het is overigens niet bij deze res tauratie gebleven in de eeuwen, dat de St. Laurenskerk bestaat; vanat de vroegste geschiedenis tot op he- den is het een aaneenschakeling ge- weest van bouwen en herstellen, van vernieuwen en opnieuw opzet- ten. Dat kan ook niet anders, want zulk e'en groot bouwwerk. met een lengte van 85 M., een breedte van 56 M. en een hoogte van 35'/« M., bestaande uit steen, hout, glas en leien, moet voortdurend worden nagezien, omdat het blootgesteld is aan weer, wind en andere grillen van het Nederlandse klimaat. Oorsprong en geschiedenis. De gehele geschiedenis van de St. Laurentiuskerk kan in drie tijd- vakken worden verdeeld: van 860 tot 1470, toen het eerste kerkje werd neergezet, van 14701572, in welke tijd de tegenwoordige kerk werd gebouwd op de plaats van het kleine Godshuis en van 1572. toen het gebouw inx handen kwam van de Gereformeerden. Het kleine kerkje werd verschei- dene malen vernield, door brand of oorlogshandelingen. totdat in 1468 de toren op onverklaarbare wijze instortte en de kerk practisch ge- heel vernielde. Men was in 1458 met de bouw van deze toren begonnen en hij was zo goed als gereed ge- komen, toen het ongeluk gebeurde, waarbij enige mensen om het leven kwamen en de kerk een rulne werd. In 1470 is men daarop met de bouw van de tegenwoordige kerk begonnen. Dit klinkt erg eenvou- dig. doch als men alieen al be- denkt, dat de stad Alkmaar nau- welfjks 4000 inwoners teide en men in die tijd met de. met no vergeleken gebrekkige Imlpmid- deien zulk een gigantisch werk tot stand moest brengen, dat de eeuwen zou overleven en in onze dagen nog de grootheid van de Middeleeuwen verkondigt, dan m voelt men toch een zekere eerbied opkomen voor de mensen uit die tijd, die zoiets aandurfden. Het was een algemeen voorko- mend feit, dat verscheidene bouw- meesters aan ebn kerk werkzaam waren, omdat de bouw zo lang duurde, dat ze de eindwerkzaam- heden zelf niet meer konden bele- ven. Aan de Grote kerk hebben bouw- meesters en gildebroeders ongeveer vijftig jaren gewerkt; begonnen in 1470 was het gebouw in 1519 klaar. Men kan niet precies zeggen wie het werk heeft opgezet en voltooid, doch het algemeen vermoeden is toch wel, dat een lid van de be- kende bouwmeestersfamilie Keller- mans uit Mechelen er een zeer werkzaam aandeel in heeft gehad. Voor dit imposante monument had men dus een halve eeuw werk gehad. maar toen het klaar was, mochten de gilden met hun 12 ka- pellen en de vroede vaderen met de door hun geschonken ramen met recht trots zijn op deze prachtige aanwinst voor hun groeiende stad. Het inwendige van de kerk gaf een machtige aanblik met de 26 ko- lommen, waarop het geheel steunde. met de vele altaren, die er door de gildebroeders waren neergezet, het een nog mooier, dan het ander, als een soort heilige concurrentie tegen elkaars bekwaamheid en met de zeventig mooie gekleurde ramen. die in allerlei taferelen de heiligen en de werelcflijke magistraten voor- stelden. Vooral niet te vergeten de grootse muurschildering boven het hoofdaltaar van „het laatste oor- deel", door een tot nu toe onbeken- de schilder. Hoog in de buitenmu- ren waren nissen aangebracht, waarin de beelden van heiligen en evangelisten werden geplaatst en het geheel werd bekroond door een zestien meter hoge dakruiter, klok- ken en carillon bevattende. In 1511 had men reeds aan de Noordermuur het grote orgel ge bouwd, tegenwoordig het kleine. want ongeveer 1650 kwam er een ander orgel. gebouwd door de be- kende orgelbouwer Jacob van Cam- pen, dat nog groter was en dat een plaats kreeg aan de Westmuur. Herstellingen. Het onderhoud en de verzorging van de verschillende kapellen was een plicht van de onderscheiden gilden, daarnaast bleek het meer- malen dringend nodig. ook grotere herstellingen te verrichten. Zo moest men reeds in 1543, dus ongeveer 25 jaar na de ope ning beginnen met vernieuwingen in de Noorderbeuk, terwijl het- zelfdc in 1546 nodlg bleek voor de Zuidkant. Een vyfUgtal jaren later was weer hetzelfde het ge- val en nogmaais in 1621, toen het gehele dak zo ongeveer opnieuw belegd moest worden met duizen- den leien. Nogmaais in 1655, ter- 1798—1945 3 JAN. Toen de zaken in 1798 een keer namen, kreeg de bevolking gelegenheid om in een bus, welke in het stadhuis was geplaatst, schrlftelijk van bewijzen voorziene bezwaren in te dienen tegen nut- teloze en onwaardige ambtenaren. De bus was en bleef ledig, maar na enige tijd werden de namen bekend van hen. die onwaardig werden verklaard om langer ais ambtenaar te fungeren. Ook toen werden, evenals in 1945 (wij noe- men hen collaborateurs), van hoog tot laag ontslagen, o.a. notarissen, brugpphalers, turfdragers, de ha- venmeester enz. enz. Maar ook toen kregen zij en ook anderen gelegenheid zich te zuiveren, door binnen 14 dagen bewijzen van goede gezindheid in te dienen. Het was toen niet anders dan nu. Zij, die fout waren geweest, gingen de laan uit. ivfll in 1664 de boog in de mid- denmuur van het koor werd ge- maakt. We slaan de verschillende kleine- re en grotere herstellingen nu over en komen in 1923, toen eigenlijk vooor het eerst ernstige plannen werden ontworpen voor algehele restauratie, omdat gebleken was, dat vooral het houtwerk, in het bij- zonder dat van de dakruiter in verregaande staat van verrotting verkeerde, zodat voorziening drin gend nodig was. In dat jaar werd de dakruiter dan ook geheel ver- nieuwd en aan de Noordzijde van de kerk werd ongeveer 75 M. met- selwerk weggebroken om te wor den vernieuwd en aan de Oostzijde ongeveer 50 M. Steeds meer kwam togn ook aan het licht, dat, wilde men de kerk kunnen behouden, nog veel meer moest worden gedaan. maar de financiSn waren uitgeput (f 350.000), ook al door de geheel vernieuwde dakruiter en verdere voorschotten kon het restauratie- comite niet meer ontvangen. Terwijl toch restauratie dringend nodig was. Mer\ heeft daarop dertien jaren gestudeerd en geprobeerd, totdat in 1940 voldoende financien ter be- schikking stonden, om het grote restauratiewerk opnieuw ter hand te nemen. (f520.000) Het is maar goed, dat het publiek nooit geweten heeft, hoever de kerk al was gescheurd en verbrokkeld. Foto's van verschillende plaatsen in het gebouw genomen, laten de scheuren zien in de steunbereri en de verrotting van de enorme stut- balken. En het enige dat men zich kan afvragen is: hoe hebben' onze voorouders dat maar zo rustig kun nen laten vergaan, Muren scheur- den en stenen vielen neer en onder - wijl zat rond de Grote Kerk de goe- gemeente kalm te praten en te re- deneren. Handwcrklieden aan de arbeid Totdat (..gelukkig" kan nu ach- teraf worden gezegd) 't verval op 'n gegeven moment z6 ernstig werd, dat de angst voor ineenstorting en verlies dreigend opkroop. Zeven jaren hebben nu de handwerklieden van alle slag am- bacht aan 't historische stuk ge werkt. Handwerklieden ja, want steen voor steen werd met de hand gehouwen en met de hand gemetseld. Zo ging het met de grote giasramen en teveneens met het hout in de zoldering, met de cantelen en de beelden voor de buitenmuren. Nu is dan dit restauratiewerk weer beeindigd, maar vraag niet wat een inspanning het de archi tect, de heer H. v. d. Kloot Meyburg, de uitvoerder, de fa. Ringers en de moderne gildebroeders heeft ge- kost, om door te gaan van 1940 tot 1945 en daarna nog twee jaren in de chaos van de bevrijding. Met de groei van de herstellingen steeg de liefde voor dit kunstwerk en met Kerstmis zijn de resultaten van de in algehele restauratie omgezette ambachtsliefde voor ieder zichtbaar geworden en klonk ook het geheel gerestaureerde orgel in de hoge gewelven. Met 500 M3 natuursteen werden de afbrokkelingen hersteld en voor de zolderingen was maar liefst 2500 M3 eikenhout nodig. ,.Het laatste oordeel", opgespoord in Engelse musea en het Rijksmu- seum kwam in Alkmaar terug en ook dit grote onderdeel van de kerk moest geheel wqrden herzlen. Hoog in het gewelf werd dit zware werk gedaan door de restaurateur Gerh. Jansen, daarbij geassisteerd door de Alkmaarder W. Koster. De prachtige schildering, waarvan men eigenlijk niet precies weet, wie het heeft gemaakt, is nu volkomen gaaf en nieuw te voorschijn gekomen. En zo kreeg ieder stuk in dit ge bouw zijn grondige beurt tot het enorme dak toe, waar 5500 M2 lei voor hodig was. Vooral in de Noorderbeuk, in de gewelven en de kooromgang moest veel steen wor den weggehakt en opnieuw gemet seld en zelfs de laatste honderd stuks, die het geheel moesten vol- tooien, konden nog bijtijds van het afgebroken Koedijker kerkje wor den gekocht. Als beveiliging werd tenslotte, voor het oog onzichtbaar, een wa- terlelding in de muren gemetseld, die zelfs bij de geringste brand on- middellijk smelt en aldus automa- tisch als blusser optreedt. Alle moeite is nu eindelijk be- loond, ook de financiele, die uit- groeide tot ongeveer f800.000. De Grote kerk staat weer in voile glo- rie in het middelpunt van Alkmaar en zal blijven getuigen van oude cultuur en latere offerzin. Het enige. dat nu nog overblijft is de vrijmaking van de omjeving. Waht zoals de toestand nu is, wordt dit nu weer gave bouwwerk volko men begraven in de huizen in de directe omgeving. Mocht het stads- plan nog eens veranderingen on- dergaan en dat gebeurt zeker dan zal ook een gaaf geheel rond de Grote Kerk tot de noodzakelijk- heden moeten behoren. T. v. d. H. Reeds eerder berichtten wij, dat de heer J. v. Maarleveld bij be- sluit van de burgemeester op voordracht van de hoofdlieden van de Brandweer per 1 Jan. be- noemd was tot Commandant, als opvolger van de heer Fr. Ringers, die wegens het bereiken van de GO-jarige Iceftvjd deze functie moest neerleggen. De heer Ringers begon zijn brandweerloopbaan op 1 Jan. 1904 als brandweerman; zijn vader, Fr. Th. Ringers was toen commandant. Op 20 Juni '20 werd hij bevorderd tot adjunct-brandmeester en 1 Jah. '24 tot adjunct-commandant; 15 Jan. '31 werd hij commandant als opvolger van de heer S. Frayman. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Brandweer in Sept. '39 werd de h5er Ringers benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Onder zijn leiding werd de Brandweer gemotoriseerd en werd de nieuwe Brandweerkazerne in gebruik genomen. Zijn opvolger, de heer v. Maarle veld deed 13 Dec. '32 zijn intrede in de Brandweer, eveneens als brandweerman. 1 Jan. '37 werd hij bevorderd tot adj. brandmeester en vler jaar later tot Hoofdbrandmees- ter. 10 Mei '47 werd hij adjunct- commandant. Andere bevorderingen Per 1 Januarl hadden nog an dere promoties plaats bij de Alk- maarse Brandweer. De adjunct- Brandmeester van het corps „Kwiek", J. Th. v. d. Idsert, Ilof- straat alhler, werd bevorderd tot Hoofd-Brandmeester, de eerst- aangewezene na de Commandant. D^ brandweerman Ko Hartog werd bevorderd tot adjunct- brandmeester bij „Kwiek". Voorts werd de functie van adjunct-com- mandant-secretaris gescheiden en werd tot secretaris benoemd de heer J. H. Ringers. Tot brand weerman werden benoemd H. Plomp en H. H. Toepoel. Door de benoeming van de heer J. Ringers is een zekere traditie in de'Brandweer voortgezet; immers de Brandweer kende achtereenvol- gens de heer Fr. Ringers (de oude Frits) als commandant, daarna de heer Jan Ringers als Brandmeester; deze bedankte hiervoor i.v.m. zijn raadslidmaatschap; verder de pas- afgetreden Commandant, de heer Fr. Ringers en thans weer de heer J. Ringers als secretaris. In een onderhoud, dat wij met de nieuw^ commandant, de heer van Maarleveld hadden, deelde deze ons op een desbetreffende vraag mede, dat hij geen bijzondere plannen had; slechts jioopte hij, dat de man- schappenwagen binnen niet al te lange tijd door een nieuwe zal worden vervangen; overigens geldt de Alkmaarse Brandweer als de model-vrijwillige Brandweer in den lande, die z6'n goede naam heeft, dat vele brandweer-excursies van elders, zelfs uit Brussel, 'naar Alkmaar werden gemaakt, om hier iets te leren. Overigens hoopt de heer van Maarleveld de voetsporen te druk- ken van zijn voorgangers, daarbij vertrouwend op de saamhorigheid van zijn 58-man tellend corps, dat wat organisatie, outillage en unifor- men betreft, een model-corps ge- noemd kan worden. Gistermiddag had de traditlonele Nieuwjaarsbijeenkomst plaats van het kader van de Brandweer, welke bijeenkomst werd bijgewoond door de Inspecteur van het Brandweer - wezen in Noord-Holland, Kapt. Fehres; ook de nieuwbenoemde se cretaris, en de nieuwbenoemde ad junct-brandmeester bevonden zich i.n deze kring. waarin de nieuwe commandant voor het eerst in deze intieme bijeenkomst de honneurs waarnam. In zijn speech deed hij een beroep. op de bekende saamho righeid der corpsleden. Namens de club der ..bijgezetteleden", dat zijn de oud-brandmeesters complimen- teerde de heer Lind de nieuwe commandant met zijn benoeming. Op 13 Januari zal de Brandweer afscheid nemen van oud-comman- dant Ringers. Om 2 uur die dag zal dit afscheid officieel plaats vinden in de raadszaal ten stadhuize in te- genwoordigheid van gemeentebe- stuur en genodigden; na een defile van de Brandweer voor de sehei- dende commandant, zal deze ten Stadhuize een afscheidsreceptie houden. Des avonds is er in 't Wa- pen van Heemskerk een afscheids- avond, waarbij ook de vrouwen der corpslieden aanwezig zullen zijn. Het programma wordt door de corpslieden zelf verzorgd. Een romantisch oud huisje. Met mooie, glimmend-gele cijfers staat hr op 1826. Maar dat is dan ook het enige gchoons dat er aan is, aan dat krot aan de mval De om- wonenden kennen het huis, no. 39, als „de overdekte". De romantiek zit slechts aan de buitenkant. van binnen is het in een woord een ellendige toestand. Het grondwater staat er 25 tot 3U c.m. hoog, tot vlak aan de"vloer. De planken onder het zeil rotten een voor een, niet langzaam, maar snei weg. Bij iedere stap veert men om- hoog, het water houdt de vloei drijvende. Meubels kunnen er slechts staan, gestut en gesteund, anders zakken de poten van tafels en bedden in de rotte vloer weg! Het ergste is, dat in zulk een krot, een huis kan men het allang niet meer noemen, nog kinderen moeten opgroeien. Niet een gezin, maar zelfs twee! In dat kleine, door het grondwa ter reeds geheel ondermijnde huisje woont, kan men nog van wonen spreken?, woont dus een gezin van acht personen, vader, moeder, en zes kinderen. En nog een gezin van drie personen, vader, moeder en baby. Dat de gezondheidstoe- stand van die kinderen ook niet bijster is, laat zich begrijpen. Het stinkende water, waaruit van alles te voorschijn komt, kikkers, sala manders en weet lk al niet wat, is een bron van allerlei ziekten. De baby van gezin JI ligt met bronchitis, de kinderen van gezin I hebben alle malaria. Er wordt er wel eens eentje op doktersadvies naar betere oorden gestuurd, maar het is boter aan lie galg, als zo'n schepsel terug komt, begint de el- lende opnieuw. Ware het niet, dat er een hond in huis was, wij heb ben ons verbaasd over het aan- passingsvermogen van het dier, de ratten zouden er nog vrij spel heb ben ooR. En dan was het leed he- lemaal niet te overzien. Wij vragen ons in ernst af: Kan de woningcommissie hier nu wer- kelijk niets aan doen? Is er nu ner- gens, in heel Alkmaar niet een betere behuizing te vinden, waar althans voorlopig vier grote men- sen en zeven kinderen kunnen wor den ondergebracht, in afwachting van het gereedkomen van de vele meuwe woningen. die er gebouwd zullen worden. (Wanneer?) En zo de overheid met de haar ten dien- ste staande middelen niet bij mach- te is hier uitkomst te bengen, laat dan desnoods particulier initiatief een einde maken aan een werke- lijk ongehoorde toestand. A.F.C.-NIEUWS Degenen die a.s. Zondag het lste elftal willen vergezellen naar Lut- jebroek voor de wedstrijd tegen Zouaven 1 worden verzocht zich voor Zaterdagavond 7 uur op te geven bij de heer Jb. Smit, Nieu- wesloot. SCHOLA PUBLICA Na de Kerstvacantie heropent onze Schola Publica haar poorten en wel op Vrijdag 9 Januari a.s., 's avonds om 8 uur, in de grote zaal van Het Wapen van Heemskerk in de Breed- straat. Na de zWore Spaanse kost van de vorige les, krijgen we deze maal een ht>ogst interessante causerie te ho- ren over „Geheimen van leven en dood", toegelicht met lichtbeelden, en wel van de bekende bioloog dr. R. Teunissen, leraar aan het R.K. Lyceum te Alkmaar. Deze bioloog heeft reeds grote bekendheid ver- worven door zijn vele publicaties, o.a. door zijn boeiend werk „De wonderwereld van het nietige", dat reeds meerdere drukken beleefde, aan iedere natuurliefhebber en vele anderen bekend is en uitmunt door heldere en fijne stijl en prachtige zelfgemaakte natuurfoto's en teke- ningen. Dezer dagen verscheen van zijn hand, keurig verzorgd, zijn nieuw- ste werk ..Bonte vaart door natuur en techniek", een ware encyclopedic voor iedere natuurminnaar, bijge- werkt tot de laatste tijd, want zelfs de vervaardiging van plastic-pro- ducten en nylonkousen ontbreekt niet. Meerdere manuscripten van deze vruchtbare schrijver wachten nog slechts op een ruimere papiertoe- wijzing, vooral van kunstdrukpapier, waarop zijn natuurfoto's beter tot haar recht kunnen komen. Het is voor het bestuur der Schola Publica dan ook een groot genoegen deze grote bioloog bereid te hebben gevonden voor onze Schola te ko men spreken over kwesties, diebij ons alien vaak opkomen. Wat is eigenlijk leven? Waaruit bestaat dit leven? Wat gebeurt er als men sterft? Wat is een schfjndode? Al ieen aan die schijndood zitten al zulke interessante problemen vast! Dr. Teunissen zal ons op 9 Januari binnenvoeren in dit rijk van leven en dood op populair-wetenschappe- lijke wijze, niet filosofisch, maar biologisch beschouwd. 't Belooft een leerzame avond te worden op 9 Jan.; een echte Schola Publica-avond! Degenen, die- zich nog willen aan- melden als donateur of abonne van onze Schola Publica, doen 't best, zich schrlftelijk op te geven bij het secretariaat, Roemer Visscherstraat la te Alkmaar. Zij kunnen dan hun kaarten tegen betaling in ontvangst nemen aan de zaal bij de eerstvol- gende uitvoering. J. Dominicus, secretaris. .Afhalen van kaarten voor de Kerstavond op 6 Januari in Het Wapen van Heemskerk. Omdat ve- len niet in de gelegenheid geweest zijn, zich tijdig van kaarten te voor- zien, kunnen er alsnog kaarten af- gehaald worden op Zaterdagavond van 78 uur (dus gelijk met het contributiebetalen), in het Cafe van de heer Haring, Oudegracht. CINEMA: „Bij de Marine" 14 jaar. VICTORIA: ,.De wilde bloem", volwassenen. Harmonie: „De gevange- nen van het verleden", alle leeftijden. A.B.T.: „De duivels van de rode cirkel II", 14 jaar. STED. MUSEUM: Ten- toonstelling werk Vincent v. Gochg. GULDEN VLIES: 7,30 uur Alcmariarevue „Je Main- tiendrai". APOTHEKEN: Apotheek Wanna. Ritsevoort 5. ZONDAG: Gulden Vlies, 8 uur Baron Kneut". A.F.C.-NIEUWS Zouaven IAFC I Hollandia III—AFC III AFC II—HRC V AFC V—BERGEN III AFC-ers, opent het jaar 1948 op de juiste AFC-manier, door sportief en vol vuur de wedstrijden te spe- len. Dus op het veld wordt er niets gezegd, maar des te meer gc rkt. Het eerste gaat naar Lutjeu Zek, om revanche te nemen voor de 2-1 nederlaag. Succes! AFC II ontvangt de Helderse, jullie weet je plicht! Het derde heeft ook wat goed te maken. Het vijfde krijgt de boven- ste. Hou je taai! Supporters kun nen nog mee naar Zouaven. Geeft u dan op voor hedenavond 8 uur bij Jac. Smit, Nieuwesloot 97. De PPC-er 't Is steeds weer een weldaad te ondervinden, dat het Engelse volk in de meestdroevige tijd, die het Britse eiland heeft doorgemaakt, altijd weer teruggrijpt naar de ech te onvervalstc humor. Toneelschrijvers. die uit de aard van hun gave het dichtst bij het volk staan, hebben daaraan een goot aandeel gehad en e6n daarvan was Esther Mc. Cracken met haar, ..Quiet Weekend", dat op oorspron- kelijke manier werd vertaald door Jan Teulings, die er een: „Aan d'oever van 'n snelle vliet" van maakte. Dit vrolijk en luchtige stuk zal de duizenden Engelsen een paar uur uit hun zorgen hebben gehaald, zoals het nu de duizenden Nederlanders een middag of avond eindelijk weer eens hartgrondig laat lachen. Nederlandse toneelschrijvers kun nen er hun goede voorbeeld aan nemen, want ook nu hebben we op de allereerste plaats humor nodig die alle rompslomp uit het drukke leven laat vergeten en genoegelijk spot met al onze eigen onhebbe- lijkheden, of we nu rechter zijn of schrijver, zakenman of eenvoudige tuinier, want onhebbelijkheden hebben we allemaal maar al te veel, waar of niet! Het Vrije Toneel onder Cor Ruys heeft er iets kostelijks van ge maakt. Cor Ruys in zijn nog steeds onovertroffen woordbehandeling en mimiek en Myra Ward, de won- derlijke nieuwe ontdekking als 'n romantische en beweeglljke bakvis droegen het succes ten voile en daarachter kwamen de vertaler Jan Teulings, Wim v. d. Brink, Asta Lee als het over het paard getilde Amerikaanse meisje en Lies de Wiel als een stevige dlenstbode. Er waren meer spelers, maar hun weergave ging over het algemeen niet hoger dan die, welke we van toneelspelers mogen verwachten. Zij houden zich dikwljls te veel terug, wanneer bepaalde figuren meespelen, die sterk zijn, of ze kunnen die hoogte niet bereiken. De hoofdzaak is echter, dat het Vrije Toneel iets gezonds met dit frisse stukje meegeeft en dan komt sterk of minder sterk spel toch op de tweede plaats. T. v. d. H. waar ter wereld zij zich ook be- vinden, krijgen iedere week de bij onze jongens bercemde „Brief- krant" van het Nw. Noordhollarids Dagblad. U moest eens weten hoe blij men daar mee is! Krijgt uw jongen, of echtgenoot of verloofde de briefkrant ook? Als U het nift zeker weet, informeer dan eens bij Katholiek Thuisfront. Ook niet- katholieken kunnen de briefkrant krijgen. Kunt U het abonnementsgeld moeilijk betalen? Praat met Kath. Thuisfront enhet komt dan in orde. Iedere Zaterdag van 78 uur is er spreekuur in het Militair Te- huis, Laat no. 221. TONEEL BURGERBRUG. De pas opge- richte R.K. Toneelclub „De Rede- rijkers" geeft op Zondag a.s. 4 Jan. haar eerste uitvoering in de zaal van cafe Delverv Aanvang 7 uur. Deze eerste avond staat in het te- ken van een Kerstavond. Opgevoerd wordt het Kerstspel in drie bedrij- van van J. Echershorn: „Het ster- retje van Bethlehem"; er worden ook enige Kerstliederen gezongen, o.a. van de Belgische componist Lodewijk de Voght. Na de pauze wordt opgevoerd het vrolijke zangspel in drie bedrijven: „De ontev.reden wasvrouw". Na afloop gezellig samenzijn o.l.v. een bekende band. Wie deze jonge club van enthou- siaste Jongeren wil zien spelen en een mooie gezellige avond wil meemaken, kome naar hen zien. Aan de zaal zijn nog kaarlen verkrijgbaar. TONEEL SCHERMERHORN. Zondag a.s. zal in de zaal van Bontje een to- neelstuk voor het voetlicht gebracht worden door de R.K. Gem. Toneel- vereniging „St Bavo" uit Ursem, ge- naamd „Rimboe". Velen hebben reeds meermalen de prestaties van deze vereniging gezien. Zij weten, wat „Bavo" biedt, is af. Maar voor de velen, die dat niet weten, be staat nu gelegenheid in eigen plaats te genieten van het mooie spel, door hen steeds gegeven. „Rimboe", een stuk Indie, niet zoals het nu is, maar zoals het was vele jaren terug, toen stoere pio- niers daar leefden en werk ten te- midden van grote moeilijkheden, onder de. verzengende tropenzon. Adembenemend van begin tot ein de. Gezien het enorme succes, dat bovengenoemde vereniging Tweede Kerstdag en Zondag 1.1. in Ursem met ..Rimboe" boekte, twijfelen we niet of alien die Zondag komen, wacht een genotvolle avond. Zie verder de advertenties in de bla- den; URSEM Van verschillende kan- ten ontvingen wij opmerkingen over het verslag van de uitvoering van de R.K. Toneelvereniging „St. Bavo" te Ursem. Sommige critici hebben zich bij de beoordeling van deze recensie o.i. laten leiden door een gevoel van teleurstelling, dat niet gewettigd schijnt. Anderzijds liet de verslaggever misschien niet vol doende het accent vallen op nog enige goede dingen, welke het stuk en het spel opleverden. Het publiek en daaronder verscheidenen, die ook zeer wel tot oordelen bevoegd zijn was hoogst tevreden. En dat tweemaal de zaal vol was totaal 600 man zegt genoeg. Er is dus geen enkele reden om aan het suc ces van „St. Bavo" en de „Rimboe te twijfelen, hetgeen trouwens mor- gen, Zondag, als de derde opvoering plaats heeft in Schermerhorn, wel blijken zal. OPVOERING „DE RIMBOE" SCHERMERHORN De R.K. To neelvereniging „St. Bavo" te Ursem geeft morgen een uitvoering van „De Rimboe", Indisch drama door Bob Bertina, een sterk speelstuk, door verscheidene clubs in ons gewest Het was zeer zeker de laatste raadsvergaderlng die '47 ons kon aandoen. deze bijeenkomst van Zijpe's Vroede Vaderen op Oude- jaarsdag. Het stel was compleet, en, het mag gezegd. zij namen hun taak gemoedelijk op. De heer J. R. Bos uit Alkmaar, pas benoemd tot gemeente-ontvan- ger en administrateur van de so- siale dienst, werd reeds direct na de opening naar boven getrommeld, om nauwkeurig volgens de voor- schriften te worden beSedigd. Na deze*plechtigheid had hij de felicitaties van burgemeester Bree- baart in ontvangst te nemen Deze zeide o.-m., dat de verwachtingen omtrent de hr Bos zo hoog gespan- nen waren, dat hij daaraan alleen maar zou kunnen voldoen of teleur- stellen. Overtreffen ware onmoge- lijk. De heer Bos zou hier veel te doen krijgen. Sprek'er hoopte, dat de nieuwe functionaris zich hier weldra thuis mocht gevoelen en ge noegen vinden in zijn werk. Zrs Bakhuis heeft haar benoe ming tot wijkverpleegster in Nrd- Zijpe aanvaard. Aan haar zal een tegemoetkoming worden gegeven in de verhuiskosten uit Zeeland naar hier, tot maximaal 10 van haar jaarwedde. In e5n adem met dit besluit, keurde de raad ook het voorstel goed om de verplaatsingskosten- regeling op alle ambtenaren van toepassing te verklaren. Burgemeester Breebaart is, even als zijn collega desman uit Beem- ster, benoemd tot regent van „Cen- traal" te Alkmaar. De heer P. Wittebol werd na een comitevergadering, met algemene stemmen herbenoemd als regent v. het Algemeen Weeshuis, en tot le den van de sqciale commisfcie (Bur- gerlijk Armbestuur) de heer J. Ke- men fen mevr. L. VaderHopman. De gemeenterekening werd vast- gesteld met in de gewone dienst een voordelig saldo van f 38741.85, een nadelig saldo van de kapitaals- dienst van f 22628.26, idem van B.A. van f 4590.33 en een voordelig slot van het Algemeen Weeshuis van 846.35. In overleg met de gemeente-ar- chitect, en na toepassing van ver schillende noodzakelijke bezuini- gingen, zijn plannen gereed geko men voor het verbouwen van een aantal woningen der woningbouw- vereniging Zijpe". B. en W. stellen voor om voor de uitvoering de noodzakelijke credieten aan te vra gen uit 's Rijks kas. alsmede voor het bouwen van 2 nieuwe woningen te Oudesluis. Het nieuw bouwen van woningen stagneert ernstig, aldus de voorzit- ter. De heer Doorn vond, dat Den Haag in dit opzicht totaal niets klaar maakt. Hij rekent er niet op, dat in de eerste jaren wat kan ge- beuren, maar het is te proberen. De heer Brouwer vestigde nog maais de aandacht op het ontstel- lend woningtekort in Oudesluis, waar nog tientallen gezinnen in on- menselijke krotten wonen. Vervolgens werd de heer W. Bak- ker te Stolpen in vaste dienst be noemd als chauffeur-vuilnisophaler op een salaris van f 2327.— per jaar plus kindertoelage. Een der leden stelde voor de man ook een vergoe- ding te geven voor het stallen der vuilnisauto in zijn eigen garage. Te 't Zand bestaat grote behoefte aan een trottoir. Thans dienen de voetgangers langs het Kanaal steeds op het rijwielpad te lopen, en dat is dlkwijls lang niet zonder gevaar. Het voorstel om aan dit verzoek van Plaatselijk Belang te voldoen, ont- moette weinig tegenstand. De kos- ten zijn f 3572.— voor het Zuidelijk deel. Voorzitter meende, dat de stand van de gemeentefinancien het uit- voeren van dergelijke verbeteringen toelaat. Achtereenvolgens zullen dan ook de verschillende dorpen aan de beurt komen. Alleen de heer Doorn was er te gen. Hij vond, dat er nog wel nood- zakelijker werken waren. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat aan een straatbelasting wordt ge- dokterd, waaruit dergelijke zaken' kunnen worden bekostigd. Het voorstel. om regelen vast te stellen voor de toepassing van de artikelen 1 t/m 4 der Woonruimte- wet. bracht ten tweede male de wo- ningkwestie ter tafel. Volgens voorzitter had tot heden nog geen enkele vordering plaats gevonden, al zal het er wel van moeten komen. De oproep tot vrij- willige samenwoning had wel totaal geen resultaat opgeleverd, maar na- dien is de commisie er wel in ge- slaagd enkele gezinnen door over- leg onderdak te brengen. Overigens heeft de commissie een weinig benijdenswaardig baantje, omdat zij iedere dag wej ruzie kan krijgen met personen die zich ver- ongelijkt gevoelen. De heer Doorn vond echter dat Zijpe toch nog bevoordeeld was, ten opzichte van de grote steden. Hij vestigde daarbij vooral de aandacht op talrijke weinig gebruikte schu- ren, die met betrekkelijk weinig kosten in prima woningen zijn te herscheppen. Zonder stemming werd besloten tot aansluiting bij het centraal ar- chief voor maatschappelijk werk, dat voor een bedrag van 10.per jaar, alle gewenste inlichtingen geeft omtrent collecten. Ook zal de gemeente wederom strand pachten te Petten, opdat de V.V.V. aldaar een nieuwe vreemde- llngen-industrie kan opbouwen. De heer Kok hoopte evenwel, dat voor de a.s. zomer de vele le- vensgevaar opleverende obstakels verwijderd zouden zijn. Burgemeester verklaarde reeds lang met diverse instanties in de weer te zijn geweest. Men stuurde hem evenwel van het kastje naar de muur. Nu staat wel onomstote- lijk vast, dat de Prov. Waterstaat deze rommel moet opruimen, maer het is twijfelachtig of de heren er aan beginnen. Als ze evenwel in ge- breke blijven, dan doen we het zelf, verklaarde spreker resoluut. Aan de heer H. Jippes werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd der O.L.School te Oude sluis, onder dankbetuiging voor de hoogst gewichtige diensten gedu- rende een ambtsperiode van 37 ja ren aan het onderwijs bewezen. De heer Jippes gaat met vervroegd pen- sioen. Ingeval het B. en W. echter niet mogelijk blijkt, direct een 'op volger te vinden, is hij bereid nog engle tijd aan te blijven. Het is daarnaast de bedoeling, dat hij voorlopig tezamen met zijn opvolger de ambtswoning blijft betrekken. Zodra de nieuwe woning te Oude sluis gereed komt, krijgt hij deze ter zijner beschikking. Rond vraag De heer Kramer kreeg op Tijn desbetreffende vraag ten antwoord, dat de rattenbestrijding zichtbaar resultaat heeft opgeleverd. Voorzit ter geloofde niet dat een directe herhaling noodzakelijk zal zijn, doch wachtte eventuele opmerkin gen van de plantenziektenkundige dienst af. De heer Brouwer wist, dat het herstel van de uitgebrande woning te St Maartensbrug wordt gesabo- teerd, en verzocht B. en W. in te grijpen. Zulks werd onmiddellijk toegezegd. Het reorganiseren van de ge- meentelijke artsendienst gaat vol gens voorzitter niet van een leien dakje. De Inspectie van Volksge- zondheid zond wel een concept*- instructie (waar geen behoefte aan was) maar geen advies over de car- dinale kwestie of 2 dan wel 3 ge- meenteartsen moeten worden aan- gesteld. Spr. zou evenwel de zo- veelste poging wagen om antwoord te krijgen. De opmerking van de heer Hop- man. dat het uitgewoonde caffe van de Wed. v. d. Oord een schandalig gezicht oplevert, plaatste de raad voor de derde maal middeh in de woningmisfere. Voorzitter erkende, dat dit gebouw inderdaad gemak- kelijk voor 3 gezinnen bewoonbaar was te maken. Maar de gemeente kan hier geen vat op krijgen, om dat op dat pand een zake'lijk recht rust. Zolang de eigenaresse het voor het zeggen heeft, is er niets aan te doen. Overigens geeft het bureau v. oorlogsslachtoffers, dat moreel ver- plicht is, dit pand te laten opknap- pen, gewoonweg niet-thuis. opgevoerd en door ,,St. Bavo" in de eigen parochie tweemaal voor een geheel gevulde zaal gespeeld. Wij twijfelen er niet aan, of ook Scher merhorn zal dit stuk met enthou- siasme en een voile zaal ontvangen. UITSLAGEN DAMLUST ZUID-SCHARWOUDE. P. d. Molen kon het niet meer bol- werken, doordat Joh. Huytema door een schijfoffer zijn P9sitie zodanig kon verbeteren, dat winst voor hem een feit werd. J. Zijp moest de punten laten aan P. Boers. Jac. Grootjes die er zijn zinnen op gezet had Th. de Haas een puntje afhandig te maken, slaagde hierin niet. A. Goudsblom maakte een goede beurt door zijn partij tegen A. v. d. Welle tot een goed einde te brengen. Volgens verwachting ga- ven P. en C. Schuffelen elkaar niets toe. Hetgeen leidde tot een verdeling der punten. De uitslagen waren: Joh. HuytemaP. v. d. Molen 2—0; P. Beers—J. Zijp 2—0; Th. de HaasJac. Grootjes 20; A. v. d. WelleA. Goudsblom 0—2; C. SchuffelenP. Schuffelen I1. 2e Klas: H. Engeringh begon zijn debuut in de 2e klasse uitstekend door de pas gedegradeerde W. Hoedjes td verrassen. De tweede verrassing was wel de overwinning v.an A. Floris, die er zowaar in slaagde N. Jol een nederlaag toe te bren gen. G. Vroling en J. Pluister voelden er weinig voor om de 2e competii- tie met een nul in te zetten en zfj speelden remise. Na een foutieve zet kon J. Weel het niet meer tot een goed einde brengen en moest de punten aan P. Balder laten. Hier waren de uitslagen: W. HoedjesH. Engeringh 02; N. JolA. Floris 02; G. Vroling —J. Pluister 1—1; J. Weel—P. Bal der 02. 3e Klas: Ons nieuwe lid Jac. Berkhout begon zijn intrede niet slecht door W. Glas een gelijk spel af te dwln- |?n. W. de Jager slaagde er in om K. Buur er onder te houden, ter wijl J. Engeringh er in slaagde P. Bekker een nul te bezorgen. De uitslagen waren: W. Glas—Jb. Berkhout 1—1; W. de Jager—K. Buur 2—0; P. Bekker —J- Engeringh 0—2; C. Zijp—P. Kramer uitgesteld. Maandag 5 Januari speelt Dam- lust 2 thuis tegen Schagen 1 voor de clubcompetitie. V OETBALFILM HEILOO. Vrijdagavond 9 Ja nuari a.s. draait in het Brunogeb. de bekende instructieve voetbalfilm van de Engelse voetbalbond. Diver se Engelse voetbalgrootheden de- monstreren in deze film de onder- delen van het voetbalspel. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 40 cent, voor junioren en adspiranten 30 cent per persoon. De verkoop van plaatskaarten heeft u Zonc'ag 4 Januari a.s. in net bibliotheekgebouw bij de R.K. Kerk na de H.H. Missen van 8 uur en 9.15 uur. Toegang voor iedere belangstellende. De aanvang van de filmvoorstelling is om 19.45 uur. Voor leden van „De Foresters" zijn plaatsen verkrijgbaar aan de bekende adressen. den HELDER: ,de Witte: Twee Yankee's met verlof, 14 jaar De stenen bloem, alle leeftijden. Tivoli: Onbewezen Misdaad, 18 l?ar- °at is Amerika: alle leef tijden. De scherpschutter, 14 Nu of nooit, 14 jaar HOORN: Winston-Theater: Het Ge- heim van Stamboel, t. m. Zon dag. keunng onbekend. Victoria Bascomb, 14 jaar. Casa Blanca, volwassenen. ENKHUIZEN: Munt: De Dictator 18 jaar. WIERINGEN: de Haan: Every thing on Ice, onbekend. De Wentel- trap, 18 jaar. LUTJEBROEK: City Bioscoop: De Bittere Waarheid, 14 jaar Op Hoop van Zegen, 18 jaar. ZWAAGDIJK: Zaal Vijn: 't Gebeur de morgen, 14 jaar. ENKHUIZEN. 2 Jan. Aangev door 34 vaartuigen: 3097 pnd snoek- baars 42—73, 5427 pnd blei 17—23 cent per pond. BEVERWIJK, 2 Jan. Andijvle 70105, bloemkool 3650, waspeen 1 2032, witlof 4155, tomaten 80 185, spruiten (gesch.) 55—85, idem ongesch.) 35—66, prei I 35—43, knol- len I 2035, groene kool 24—31, gele kool 7—13, rode kool 10—20, boerenkool 10—21, breekpeen 6—10, kroten 711, uien 15—19. BLOKKER, 3 Jan. Uien 923.20 witlof 31—52, spruit 38—46, peen 8.3010, rode kool 10.7013.10, gr. kool 13.80—15.70, gele kool 6—6.40, bloemkool 2268, andijvie 24—36, blauwe druiven 1.752.19. Present v. Engeland 3867, Goudreinetten 2963, Comptesse de Paris 3768, Gieser Wildeman 2840. Winter- jan 2540, Winterlouw 2742, Dik- kers Glorie 3554, Provisie peer 26 —40. ALKMAARSE EXPORTVEILING, 2 Januari. Andijvie 4286, win- terpeen 89,40, boerenkool 1426, worteltjes 624, groene kool 2128, spruitkool 1276, rode kool 615, gele kool 69, prei 16, uien 1224, bieten 67, witlof I 4053, witlof II 20—35, bloemkool IA 70—75, I 40—46, II 20—32, knolselderie 13—14 selderie 68, selie 1315, peren 2040, appelen 2262. WOGNUM, 2 Januari. Witlof I 43—50, II 34—40, III 9—23, aanvoer 14.500 kg, spruitkool 4265, afw. 431, aanvoer 9200 kg., bieten 3.80 7.50, prei 1326, uien 1021.50, groene kool 16.1016.40, gele kool 47.50, rode kool 9.701250, Com- tesse de Paris 44—63, knolseldery 10 bosseldery 8.40, breekpeen 8.50. ZWAAG, 2 Jan. Uien 15—23.80, prei 2—24, Chinese kool 5.2012.60, Savoye kool 10.1021, gele bew.kool 6.307.40, boerenkool 1923, spruit kool 3260, witlof 847, breekpeen 7920, waspeen 10, andijvie 5060, bloemkool 1154, knolselderie A 8, B 5, Goudreinetten 23—64, Present v. Engeland 2163, Cox Oranje 23—1.16. Groninger Kroon 2139, Jac. Lubel 10—27, Jonathan 2558, Schellinkhouters 3345. Present v. Holland 2759, Comptesse 2259, CMference 5169, Legypont 6367, Gieser Wildeman 2145, Winterjan 1738, Westlandse Louw 1529. ZUIDERKOGGE, 2 Jan. Bloem kool 347, groene kool 1424, uien 2223.40, rode kool 1214.30, witte kool 15.10, witlof 13—47, Winterjan 1637, Goudreinetten 58, Jonathan 21—58. WARMENHUIZEN, 2 Januari. 4100 kg rode kool 12.70—15.80; 4600 kg witte kool 9—1718200 kg gele kool 6—7.20.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2