Belgische export in gevaar a# w MID Koninklijke Marine Tuiijenhorn-Kalverdijk Hoe zit het Meteorologisch Instituut in elkaar? Het K.N.M.I. RIIWE HANDEN Overstromingen in Duitslond veroorzaken grote schade NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdag 3 Jcinuari 1948 PAG. j Vier dagen van hevige regens, gepaard gaande met een voor- jaarstemperatuur welke de sneeuw op de Alpenheuvels deed smelten, veranderden Nancy (Fr.) als na een zondvloed. Luchtfoto van het geheel overstroomde station van Nancy. en zijn afdelingen Naar wij vernemen: Frankrijk kan niet meer kopen Hij roofde op nazi-monier Sjohrir over zijn plannen Het Katholicisme in Finland Ramp voor de Nederlandse Opera Kostbare pruiken verdwenen „Nieuw-Amsterdom" vertrokken Heilige Naam Dat het er te Jerusalem tussen de Joden en Arabieren nogal warmpjes toegaat bewijst deze foto. Gedurende ongeregeldheden te Jerusalem, waarbij vijftien personen gedood werden, werd deze auto door Arabieren aangevallen en in brand gestoken. Canada roept Nederland Zei U iets? Welk weer morgen? FamiliebericHten Advertentien K A P S T E R gevraagd Mevr. Bosch Gevraagd flink beschoafd M E I S E P. N. v. d. Meer, Mevr. Bakker, net- R.K. meisje J. C. M. DE WILD Boekhouden M. 0. BEGINT 1948 Frans spreken nefte woning R.K. Coop. Boeren* leenbank, Zijdewind NIEUWE RADIO'S RADIO - CEBE Adverteert in dit blad Wij zoeken JONGMENS S. KROM N.V. vrouwel. werkkrachfen Jongens, Meisjes en Ouderen twee flinke arbeiders Gebr. Bakker, Noord-Scharwoude S. STEVERS en Echtgenote A. GLAS A. GLAS-ROOZENDAAL C. GLAS A. CLAS-PANCRAS C. GLAS G. GLAS-BOEKEL ALKMAAR 3916 Tel. 3916 Ik zeg maar zo Ik bel even Ko, want dan krijg ik 'n Tax met radio Tel. 3916 C. N. Koopman, Het grote gebouwencomplex in het Kloosterpark van De Bilt trekt •in stijgende mate de belangstelling van ons volk en terecht, want „De Bilt voorspelt het weer". We zeg- gen en we lezen dit meermalen zonder dat we er ons rekenschap van geven wat een geweldige arbeid er verzet moet worden om aan het publiek iets mede te delen over het komende weer. Nu is de naam „weervoorspelling" wel enigszins misleidend, we denken soms aan het glide der waarzeggers, aan koffie- dik of anderszins. Beter doen we met te zeggen: „De Bilt berekent het weer". Het aftreden van dr. C. Braak als directeur van de zeer be- langrijke afdeling klimatologie en het optreden van dr. L. J. L. Dey als zodanig biedt een ongezochte gelegenheid om het K.N.M.I. en speciaal de klimatologische dienst, wat nader te bekijken. Het Weer- kundig Instituut, zoals het K.N.M.I. populair heet, bestaat uit vijf af delingen, die elk een directeur heb- ben, terwijl de algehele leiding be- rust bij een hoofddirecteur, thans prof. dr. ir. Vening Meinesz. De vljf afdelingen De eerste afdeling, onder leiding van prof. dr. ir. Vening Meinesz zelf, omvat de secretarie, de bibllo- theek, de werkplaats en het labo- ratorium. Prof. dr. Bleeker zwaait de scepter in de tweede afdeling, belast met de weerdienst en lucht- vaartmeteorologie, gestationneerd op Schiphol en met de verzorging van de dienst voor de militaire lucht- vaart. Drie adjunct-directeuren staan aan het hoofd van elk onder- deel. Aansluitend daarop belanden we bij de klimatologische dienst, waarover we aanstonds wat uitvoe- riger hopen te zijn. Voor het zee- wezen is van belang de maritieme meteorologie en de oceanographie, een dienst waar de- heer Keyser directeur en vice-admiraal Termij- telen adjunct-directeur is. En zo belanden we bij de laatste afdeling, die onder leiding van dr. Veldkamp het aardmagnetisme en de seis- mologie als domein heeft. De afdeling klimatologie Veelomvattend en hoogst belang- rijk is deze afdeling. Ze verzamelt de gegevens der waarnemingen, die met behulp van tal van instrumen- ten iedere dag op 35 plaatsen in Nederland geschieden. Daar wor den o.a. temperatuur, luchtdruk, vochtigheidstoestand. windrichting, windsnelheid, bewolking en neer- slag opgetekend. Eens per maand wordt in De Bilt een overzicht samengesteld van de weersgesteld- heid in de afgelopen maand uit de gegevens van 12 stations, daartoe aangewezen en op het einde van het jaar worden uitvoerige over- zichten in tabelvorm in een jaar- boek verzameld. Deze afdeling con- stateert dus over een voorbije periode en schrijft weersgeschiede- nis, terwijl de tweede afdeling zich Volgens het programmablad voor het Diocesaan Winterlaer moet men de tekst van het spel nog eens over- lezen om de diepte te „p ijlen naar het schijnt ook heel wenselijk, om de taalkennis van de jeugdlei- ders te peilen! Dat was een wreed geval in Sassenheim, bij Lei den: twee kinderen vonden een fles met phosfor, dat heel gevaarlijk goedje, en dat werd kinderspel, met als gevolg brand en wonden. Dat liep nogal goed af, maar een meneer, die niets er van kon snappen, ging op de plek aldaar nog eens met forse stappen en wroette met zijn stok, hij kwam in brand te staan aan armen, benen, handen, nu zit hij in verbanden. Scheepsbouw en scheepsreparatie waren na de bevrijding belangrijke zaken en nau- welijks hadden we de moffen kun- nen kraken, of er werd een serie instanties ingesteld, die op dit punt alles netjes hebben afgeteld, dat ging heel zorgzaam en nauwkeurig, volgens Bureaucratius, hetgeen ge- woonte is in 't land van Bonifacius! Nu is die oude troep bij ministe- rieel besluit verdwenen, opgeheven, maar er is een nieuw geval, het Departement van Economische Za ken heeft het directoraat voor scheepsbouw en -reparatie weer op- nieuw doen leven. De zuivering loopt nu werkelijk op haar end, een hele serie raden konden worden op geheven, we zijn alweer aan dVoude tijd gewend! Prins Philip von Hessen was een hoge leider van de Nazi-S.A. en zit nog altijd in het kamp. Da's voor een prins een hele ramp, maar hoog of laag moet voor zijn zonden boeten, dus heeft de militaire macht gezegd: het spijt me hoogheid, en de groeten, maar je blijft nog maar wat brommen, d'r kan nog niks van kommen. In Frankrijk is het papier ook al schaars en duur, daar zijn de pers- muskieten nu al blij met nieuwe besluiten, de kranten komen voor- taan met vier bladzijden naar buiten. Wat zijn we hier dan toch nog rijk en zwaar-gelukkig, al zijn de journalisten, naar men zegt, wel eens wat nukkig.... op het pad der toekomst begeeft en de weersverwachting berekent. Toch slaat klimatologie ook de profeten- mantel om als ze de weersverwach ting op lange termijn samenstelt uit vele gegevens uit het verleden en uit vele landen verkregen. Boeren moeten wel bijzondere aandacht hebben voor deze afdeling, want ze verzorgt ook de landbouw-meteo- rologie. Ze verzamelt allerlei gege vens over de groei en ontwikkeling van graangewassen en fruit, gaat na welke invloed de weersgesteldheid daarop heeft. Om dit zo nauwkeu rig mogelijk te kunnen bepalen werden proefveldjes, over geheel ons land verspreid, aangelegd, waar- op speciaal bolgewassen prijkten. Deze blijken nl. zeer gevoelig voor weersinvloed en reageren daar sterk op. Dan is er een stap verder ge- daan: uit de weersgesteldheid kan de opbrengst van de oogst voorspeld worden, want die invloed bleek overheersend te zijn. Voor winter- tarwe en ook zomertarwe is dit van eminent belang. VeehoudCrs moeten weten dat de invloed van het weer op de melkopbrengst eveneens be- langrijk is en daarom verzamelt De Bilt melkgegevens. Als we over „regenwaarnemingen" spreken, be landen we op het speciale terrein van dr. Braak. Door plm. 300 regen- stations wordt elke morgen om 8 uur de regenhoeveelheid van het afgelopen etmaal afgetapt en het bedrag doorgegeven. Onweders en lichtverschijnselen hebben de aan dacht, over het gehele land ver spreid nemen 150 vrijwillige waar- nemers duur, snelheid en richting waar en melden blikseminslag. Weerkundige gegevens worden tal- loze malen verstrekt, want talrijk zijn de vragen: justitie, andere tak- ken van dienst, verzekeringsmaat- schappijen, land- en zeeverkeer en zeer vele particulieren wensen in- lichtingen te ontvangen. WetenschappelUke onder- zoekingen Nu we het grote huis der klima tologie met zijn vele kamers door- gewandeld zijn, rest ons nog de speciale keuken, waar zeer merk- waardige g'erechten bereid worden. Er liepen geruchten, dat er speciaal langs de kust meer van de zonne- schijn te genieten viel dan dieper landwaarts in. Vastgesteld werd door proeven aan het IJselmeer, dat er waarheid in die bewering school, de ongelijke en ongelijkmatige ver- warming van water en land speelt daar een rol in. Dan komen we aan het speciale gerecht van dr. Dey. Water speelt een grote rol in ons land en ook de waterverdamping. Welke invloed heeft deze op de hoeveelheid duinwater, op polder- water? Wanneer de waterleiding te- veel aan de duinen onttrekt, dreigt het grote gevaar, dat zout water binnendringt en de grond verzilt. Nu wenst het P.W.N. (Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Hol- land) te weten wat het beste is: met bos beplante of kale duinen. Het is aan De Bilt om dat uit te zoeken. Op vernuftige wijze tracht zij het antwoord te vinden. Rijkswaterstaat stelt belang in dit onderzoek, voor' de polders is het verdampingspro- bleem eveneens belangrijk in ver- band met de bemaling. Als proef- polder is genomen de Rottegats- polder in Groningen, die wel een unicum geen kwel heeft en dus gelegenheid tot juiste waarnemingen biedt. Dat dit ondprzoek, wat hier niet in bijzonderheden kan worden beschreven. omdat het een grote technische kennis veronderstelt, van grote betekenis is voor ons water- land, is duidelijk, ook als we den ken aan de werken in het IJselmeer. Al met al zien we, dat dr. Dey met zijn 34 medehelpers aan klima tologie een uitgebreid en zwaar arbeidsveld te bewerken heeft. De crisis waarvoor de Franse buitenlandse handel zich ge- plaatst ziet doet zich thans ook in Beigie voelcn. Zoals reeds ge- meld, zijn de besprekingen van de gemengde Belgisch-Frams- Luxemburgse-commissie, die op 15 December te Parijs warden aangevangen, tot 8 Januari opge- schort en het ziet er niet naar uit dat men ook na dien datum tot resultaten zal komen. Het is bekend dat de handelsba- lans tussen Beigie en Frankrijk zeer onevenwichtig is. Frankrijk heeft de marge, die het handels- accoord toeliet reeds lang bver- schreden en heeft sedert Juli aan Beigie voor 50 millioen Franse fr. in goud moeten afstaan wat niet minder is dan een zesde gedeelte van het bedrag. dat in het kader van het Marshallplan bij wijze vah tussentijdse hulp aan Frankrijk is verleend. Zoals de gouverneur van de Bel gische nationale bank tijdens een van zijn laatste uiteenzettingen verklaarde. heeft Beigie thans niet minder dan 13 milliard frank aan zijn Europese handelspartners ge- schonken en zouden verdere crp- dietverstrekkingen tot ernstige binnenlandse inflatie kunnen lei- den. Na deze uitspraak van iemand. die als zeer gezaghebbend doorgaat in Belgifc op het gebied van de handelspolitiek, is dan ook nauwe- lijks aan te nemen dat bij de ko mende besprekingen te Parijs Frankrijk opnieuw crediet zal wor den verleend zonder gouddekking. De moeiiijke positie waarin ook FrankrUk verkeert, zal intussen niet nalaten ook van grote in vloed te zUn op de economische constellatie van Beigie. Frank rijk toch is voor vele Beigische sleutelindustrieen een belangrijk afzetgebied, niet alleen voor de grondstoffen en half-artikelen, doch eveneens voor allerlei wa ren en werktuigmachines, waar- van normaal een bedrag van 200 tot 300 millioen Belgische fran- ken per jaar aan de zuiderburen werd ge icverd. Het wegvallen, ook al is het dan maar tijdelijk. van dc Franse markt zal Beigie dwingen uit te zien naar nieuwe mark ten voor de uitvoer, waarblj men zich Viiet verheelt om spoedig met zware concurrentie te moeten rekenen. Reeds in het afgelopen jaar is gebleken hoe moeilijk het was in de handelsaccoorden schoenen, tex- tiel, confectie en electrische huis- houdelijke artikelen te doen op- nemen. Wanneer dit in 1948 niet mocht lukken dan zou het bestaan van tienduizende Belgische arbei- ders in gevaar worden gebracht. Voorzien wordt dat het volgend jaar de afzet. meer dan voorheen, op de binnenlandse markt gezocht zal moeten worden. h,etgeen een belangrijke daling der prijzen ten gevolge zou kunnen hebben. Deze prijsdaling, zo redeneert men hier, zal bovendien in de hand worden gewerkt door de concurrentie, wel ke van 1 Januari af de Nederland- se producten de Belgische markt zullen aando'en. Een 25-jarige fotograaf, W. Kuik- ker uit Haarlem, had gedurende 4 maanden tijdens de hongerwinter in nazi-uniform J4 roofovervallen op Nederlanders gepleegd. Hij werd door een zekere Walraven hierbij geassisteerd en op deze handlanger trachtte Kuikker tijdens de rechts- zitting gisteren te Amsterdam de schuld te schuiven. Geldkistjes, juwelen, levensmid- delen, alles wat hij kon vinden bij de husizoekingen eigcnde hij zich toe. De procureur-fiscaal eiste 9 jaar. Uitspraak op 16 Januari a.s. Sjahrir heeft tegenover Aneta te Singapore verklaard, dat zijn toe komstige plannen afhangen van de politieke ontwikkelingen in 'de ko mende twee weken. Hij noemde 3 mogelijkheden: 1. benoeming tot hoofd van de goodwill"-missie naar China; 2. verdediging der Indone- sische belangen in de Veiligheids- raad in Februari a.s. en 3. terug- keer naar Indonesie. Finland telt op het ogenblik 2000 katholieken. Zoals bekend, is Fin land een Apostolisch Vicariaat, toe- vertrouwd aan de Priesters van het H. Hart, bestuurd door de Neder- landse Bisschop, Mgr. C. P. B. Cob- ben S.C.J., daarin bijgestaan door 9 Nederlandse priesters en een van Finse nationaliteit. Het aantal be- keringen is er in vej-houding tot de oppervlakte van het land groter dan in Engeland. De Finse bevolking toont zich geenszins vijandig tegen over het Katholicisme, waartegen- over het onverschillig staat. Er is maar een Katholieke school onder leiding van Amerikaanse zusters van de Congregatie van het H. Bloed en als bijzondprheid moge die- nen dat de vroegere ambassadeur van de Sovjet-Unie, zijn zoon naar deze school zond. De onkosten van het missiegebied worden gedekt door subsidies van de Congregatie van de Propaganda, door giften, voornamelijk uit Nederland en de Verenigde Staten en door plaatse- lijke collecten. ruwe huid: Purol 50 ct. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouwj. Doos 40 ct. De Nederlandse Opera uit Am sterdam is een ramp overkomen. By de terugkomst uit Brussel, waar het gezelschap een opvoe- ring heeft gegeven van „Hoff- mann's Vertelfingen", bleek name- lijk, daA de gehele pruikenkist met een collectie van 65 toneelpruiken spoorloos verdwenen is. Het be- treft hier een zeer kostbare ver- zameling ter waarde van niet minder dan vijfduizend gulden, zonder welke het "Nederlandse Operagezelschap voorlopig niet zal kunnen optreden. Een van de kostbaarste pruiken is wel het exemplaar „rode kaalkop", een waarde vertegenwoordigend van ongeveer honderd gulden. De nasporingen, die inmiddels te Brussel zijn verricht, hebben tot heden nog geen enkel resultaat op- geleverd. Om misverstand te voorkomen deelt de directie van de Ned. Opera mede, dat zij maatregelen heeft ge nomen waardoor het verlies der pruiken geen invloed zal hebben op het speelprogramma. Alle opvoerin- gen van het gezelschap, ook van Hoffmann's Vertellingen", gaan door. Het vlaggeschip van de Holland- Amerika Lijn, de ..Nieuw-Amster- dam", vertrok VrijdagmidcJag om- streeks vijf uur van Rotterdam naar New-York. Aan boord bevinden zich o.a. de Amerikaanse Ambassadeur Dr. Herman Baruch, en Schout-bij- Nacht C. H. Brouwer, lid van het Hoog Milit. Gerechtshof in Den Haag KA1SSCHIEN ZIJN WIJ, katho lieken, een tikje te vertrou- welijk, te gemoedelijk in onze omgang met God, in het spreken over heilige dingen. Over de ra dio heeft Pater de Greeve daar ook wel eens op gewezen. En niet ten onrechte. Wij vergeten misschien te gemakkelijk, dat t.o.v. God en het heilige eerbied past. Natuurlijk behoeven we geen stijve, steile Puriteinen te zijn. Maar het is meer een kwestie van beleefdheid, van welgemanierdheid, van bescha- ving. Daar heeft ook God recht op, om zo te zeggen. Hij is de oneindig-Heilige, de God van majesteit en heerlijkheid, de al gehele Heer en Meester, onze Verlosser aan Wien we alles danken en verschuldigd zijn. Dat kunnen we nooit vergeten. Maar laat dat dan ook blijken in onze houding in de kerk, in ons spreken, in ons gedrag. Lief de die zich in eerbied uit. MARCUS Door overstroming van dc Saar in west-Duitsland zijn bruggen weggeslagen en kwamen verschil- lende mensen om het leven. Saar- bruecken is thans geheel door het water omgeven, evehals Neuwied en andere plaatsen aan de Rijn. De door het water meegevoerde wrakstukken vormen een gevaar voor de voor anker liggende sche- pen. Het laat zich aanzien, dat de overstromingen, veroorzaakt door het smelten van de sneeuw in het Eiffel-gebergte, zich nog zullen uitbreiden. In de Vogezen is door het geste- gen water een dertigtal bruggen weggeslagen. Vele industriele on- dernemingen lijden schade. De aan- gerichte schade wordt tot op he den in totaal geschat op meer dan twee milliard francs. Er zijn ook enige doden te betreuren. Van Amerikaanse zijde zijn vijf Bailey- bruggen ter beschikking gesteld. Door de stijging van temperatuur en de aanhoudend zware sneeuw- en regenval is nieuwe ongerustheid gewekt. Volgens de Duitse Nieuwsdienst in de Amerikaanse zone heeft ook de Neckar grote overstromingen veroorzaakt. In Heidelberg is de schade groot. In het zuiden van Baden hebben de overstromingen in de steden Wolfach, Offenburg, Jenchen, Buehl en Rastatt grote vernielingen aangericht. In noord- Duitsland is het linker gedeelte van de Wezerda'm in Bremen wegge slagen. International Service, Canadian Broadcasting Corporation golf- lengte 16,84 en 19,58 M. Programma voor Januari 's Zondags: 7.30—8.00 n.m. Nieuws van de week. Klassieke muziek. 's Maandags: 5.30-5.45 n.m. Voor de vrouw; 7.308.00 n.mv Nieuws. Politiek overzicht. Canada's aandeel in het onderzoek der atoomenergie. 's Dinsdags: 7.308.00 n.m. Land- bouw- en oogstoverzicht. 's Woensdags: 5.305.45 n.m. Kinderuitzending. 7.308.00 n.m. Nieuws. Cultureel overzicht. Week- brief. 's Donderdags: 7.308.00 n.m. Nieuws. Economisch overzicht. Bin- nenlandhavens van Canada. 's Vrijdags: 7.308.00 n.m. Nieuws Arbeidsoverzicht. Romantische plaatsnamen in Canada. 's Zaterdags: 7.308.00 n.m. Under Blue Canadian Skies. Populaire mu ziek. Het R.A.I.-gebouw in Amster dam is een merkwaardig ge- bouw. Het is oorspronkelijk op- gericht voor tentoonstellingen voor de Rijwielen en Automo- bielen-lndustriemaar er is zulk een lange tijd geweest, dat er fietsen noch auto's waren, dat er dan ook al van alles in te doen is geweest. Circussen en Konijnententoonstellingenboks- wedstrijden en politieke mee tings en wat al niet. De laatste tien dagen spannen de kroon in variatie. Eerst waren er de Ne derlandse Communisten, met de Waarheid (met een hoofdletter), toen de P.v.d.A. met sommige halve waarheden en vandaag en morgen de Katholieke Jeugdlei- ders, met de echte waarheid. De Aalmoezeniers, leidsters en lei- ders van de Katholieke Jeugd- beweging van het gehele Bis- dom komen daar bijeen voor een week-end; dat heet daar Winterlaer. Vroeger zou je zeggen: congres of zo iets. Maar de naam doet er niet toe. Op de dadd komt het aan. Op de daad, in Jezus' Naam, zo las ik in het programma-blad. Na de C.P.N, en de P.v.d.A. dc Katholieke Jeugdleiders. Dat laatste heeft natuurlijk niets met politiek te maken. Maar als ik me alleen maar herinner, dat vriend Schoonenberg, van de 'Commu- nistische Jeugd, het grote woord voert op het Bolsjewieken-con- gres Koos Vorrink was trou- wens vroeger leyicr van de rode A.J.C.) en ik herinner me dan ook, hoe Schoonenberg beweert, dat de C.P.N, niet tegen de gods- dienst is, terwijl overal waar de Communisten de baas zijn, de Kerk vervolgd wordt, dan kom ik tot de conclusie, dot de Katholieke Jeugdbeweging, ook in haar eigen belang, de juiste verhouding tussen godsdienst en politiek niet kan ontgaan! Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond. TOENEMENDE WIND Meest zwaar bewolkt met tij delijk regen of motregen. Weer toenemende Zuidweste- iijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar, maar later iets kouder. Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze dochter INEKE, die bij het H. Doopsel de namen ontving Clasina Theresia. H. SCHUYT H. H. M. SCHUYT— WARNIES Alkmaar, 2 Januari 1948. Nassauplein 19. Op 10 Jan. a.s. hopen onze geliefde ouders W. BORST en JOH. BORST— SCHUITEMAKER hun 25-jarige echtvereni- ging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kinderen. Verlaat, Oude Niedorp: C. Bruin C. BruinDanenberg en kinderen. Java N. O. I.: W. Danenberg H.Hugowaard: Piet Trien Simon Jacob Divera Jan Receptie in cafe Jb. Groenland van 3-4 uur. H.Hugowaard-N. 3 Jan. '48 Op de lie Jan. hopen onze geliefde ouders PETRUS VALKERING GEERTRUIDA VALKERING—LEEK hun 25 jarige echtver. te herdenken. Dat God hun nog lang moge sparen is de wens van hun dank- bare kinderen: Ben Riet Toos Theo Tiny Truus Gerda Cor Koos Anny Lida Petertje Receptie aan huis van 2- 3 uur. Obdam, Jan. 1948 zelfstandig kunn. werken. alsrpede een LEERLING Langestraat 41boven, Fa. Lienesch, Alkmaar Gevraagd: eerstelingen A gekeurd met lichte pok en voerbieten. A. LAAN Avenhorn West. wegens huwelijk der tegenw. voor de dag een voor de huish., zelfst. kunnende werken. Langestraat 86, 't Sierhui's Alkmaar. Er biedt zich aan een leerling in de radio-tech- niek, oud 16 jaar, enigs zins bekend met het vak. Brieven aan adv.bur. Zut, Heerhugowaard-Zd. MEISJE, 20 jaar. in bezit diploma Middenstand en Typen en vijf-jarige kan- toorervaring, wenst van betrekking te veranderen. Br. ondei' no. 14211 Bur. van dit blad. Biedt zich aan: NETTE NAAISTER Brieven Bur. van dit blad onder no. 14000. R.K. betrouwbaar. onge- huwd persoon biedt zich aan om als exploitant voor firma in Zaadteelt en Zaadhandel of van gezou- ten groenten, uitgezonden te worden als Emigrant naar Canada. Brieven onder no. 13998 Bur. van dit blad. Westerweg 99 - Alkmaar vraagt wegens huwelijk der tegenwoordige een Geheel zelfstandig kun nende werken. Hulp van 2de meisje aanwezig. Gevraagd net meisje voor dag en nacht bij J. C. Boots, Cafe „'t Sterretje", Veerstraat 17, Alkmaar. Gevraagd net meisje voor de huishouding voor dag of dag en nacht. Het Wa- pen van Heemskerk, Breedstraat 33, Alkmaar. Lerares Emmaslraal 7 - Alkmaar Opleiding voor examens en de praktjjk Telef. 3509 Werkster biedt zich aan, ook voor kantoren. Br. on der no. 13978, bur. v. d. bl. Jongeman, leeft. 20 jaar, zag zich gaarne geplaatst als vertegenwoordiger. Br. onder no. 13990, bur. van dit blad. Te koop: BESTE HIT, 7 jr. vlug en mak met tuig en luchtwagen. Gevraagd een plat Waeentje, laag, bij C. BALTUS, Kerkweg 5 te Limmen. Te koop 9-j. br. merrie, 2 w. a. v. met concours- gangen en 6-j. gekr. Belg. De' paarden zijn mak voor en bij alles. Bill, prijs. Te bevr. bij Polle en Praat, Schoorj. Te koop: 1 accord., 80 bas- sen, nieuw met koffer,, 1 wit emaille kolenfornuis, Balduf, en damesrijwiel z. b. en enige prima rijwiel- dynamo's. J. Leeuwangh's Motor-, Carrier- en Rij- wielhandel, Verhuur- en Rep.-inrichting, Limmer- hoek 8, Alkmaar. Te koop: 2-pers. Ledikant en 3-delig bed. Dressolrs, 3 stel overgordijneh, 4-pits oliestel. 2 Crepeau's, salon- tafels. keuken- en schuif- tafels, grote passpiegel. Jongensjas, leeftijd 15 jaar huiskamerstoelen. kamer- zeil, kinder-ameublement, partij timmerhout (plan- ken). St. Annastraat 22. Alkmaar. kIm Voor inlichtingen cmtrent dienstneming bij de Te koop: 7 beste Biggen en te koop gevraagd 5 a 10.000 kg kriel. Adres: J H ZONljTEVELD Rech- te Hondbosselaan J 30 te Heiloo. Te koop aangeboden een BOUVIER, 1 jaar oud. Schenk. Van Leeu- wenhoekstr. 6, Alkmaar vol goede moed. - Leert bij Gonny Prins v. d. Lijn Lerares Frans M. O., Langestr. 82, Tel. 2473 Gevraagd te huur of te koop eenvoudlge doch in stad of dorp in Noord- Holland boven 't IJ. Ook ged. van woning gesch. voor gezin met 2 jongc kinderen komt in aanm Br. met inl. aan het bur v. d. bl. o .no. 7167 T A B A K Zendt brief aan onderst. adres en U ontvangt een of meer K.G. goed gefer- menteerde ROOK-, SHAG- of PRUIMTABAK tegen de prijs van f 13.44 per K.G. onder rembours. Tevens SIGAREN a f 16.50 per 100. Sigarenfabr. en Detail- handei A. A. LOLKUS, Dam 69, Alblasserdam. Dit jaar worden de con- troledagen wederom ge- houden ten huize van de kassier en wel op Dinsdag 30 en Woensdag 31 Dec. 1947, Vrijdag 2, Maandag 5 en Dinsdag 6 Januari 1948, telkens voorm. van 9 tot 12 uur en 'snam. van 1.30 tot 5 uur. Spaarders en voorschot- nemers denkt er aan dat ALLE boekjes moeten worden ingeleverd, ter voorkoming van boete. Namens het Bestuur: W. J. Keesom, Dir. F. C. Jong, Kassier. VANAF f 225, 3 banden Super, met voile garantie. Demonstratie, ge heel vrijblijvend, bij U thuis. - Zendt briefkaart met stroomsterkte of bel op 87290 of 85583. Barth. Diaszstraat 39, AMSTERDAM-W. VLOOT Geschutmaker, hofmeester, kok, matroos, monceur, radiomonteur, schrijverjseiner, sto ker, lelegrafisi, torpedomaker, vuurleiding- monteur, ziekenverpleger. KORPS MAR1NIERS Marinier, tamboer, pijper. MARINE LUCHTVAARTDIENST Vliegtuigmaker (bekleder, electricien, foto graaf, houtbewerker, instrumentmaker, konstabel, metaalbewerker, monteur, mo- tormonteur, radioradarmonteur), parachute pakker, vliegtuigtelegrafist, viiegverkeers- leider, weerkundige. MARINE VROUWEN AFDELING Marva, (administratieve diensten), wende men zich tot MARIN EWERVINGSGROEP NEDERLAND Bezuldenhoutscheweg 12 3, Den Haag of tot de aideiing Den Helder te: DEN HELDER, Commandementsgebouw Willems- oord, Buitenhaven 5, dagel. van 912 en 14—17, Zaterdag van 912.30. Alkmaar, Raadhuis, elke Woensdag van 912 en 14—17. 18 a 20 jaar, vrij van onmiddellijke militaire dienst, voor winkel en magazyn. Goed met publiek kun nende omgaan. Eigenhandig geschreven sollicitaties met opgave van schooiopleidmg enz., onder no. 14188, bur. van dit blad. CHEM. WASSERIJ EN VERVERIJ Schermerweg Alkmaar vraagt voor directe indiensttreding enige voor de expeditie. Goed salaris en prettige werkkring. Aanmelding persoonlijk aan het kantoor N.V. Gevraagd voor direct: voor licht werk en voor het pakhuis. wensen alien een zalig en gelukkig nieuwjaar. wensen hun familie en clienten een zalig en voorspoedlg 1948 wensen clienten, familie en vrienden een voor- spoedig en gelukkig 1948 Bodedienst KalverdijkAlkmaar. Ook in het nieuwe jaar staan wij voor u klaar. Familie, clientele en begunstigers een zalig nieuwjaar. RIJWIELHANDEL JAN BEENTJES Aan alien een Zalig Nieuwjaar. Egmond Aan familie, vrienden, bu- ren en kennissen een Zalig "Nieuwjaar. Fam. R. ROSKAM en kinderen. Bergen, 't Woud. J. DOODEMAN en Echtgenote, H.H.Waard Timmerman en Aanne- mer, wenst alien 'n Z.N. JAC. STOOP N. STOOP—BEUKERS wensen alien een Z.N. Tuitjehorn. 30 cent per week Is U reeds abonnee op het NHD? DE WIT'S Spinnewielen. Timmer- en kleinmeu- belbedrijf. Nieuwpoort- steeg 4. Alkmaar, wenst zijn clientele een voor- spoedig 1948. Lindegracht 43 ZALIG NIEUWJAAR

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5