'i De strijders von El Qaloah Hefr feest van de Openbaring des Heren RADIO Huisvestingsproblemen te Den Haag r UIT DE KERMIS DER WERELD OUDEREN dragen grote verantwoording NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 6 Januari 1948 PAG. - lei U iets? Van de burgeroorlog in Griekenland. Deze eenzame houten uit- kijkpost van het derde leger veldartillerie te Ano Sourmena is een der voornaamste waamemingsposten nabij de Grieks Joegoslavische grensjlijn. U ziet dus alweer dat er nog steeds geen vrede in Europa is. Vestigingsoverschot speelt een grote rol Katholieke Actualia J 1947 WAS EEN GOED JAAR VOOR LIMBURG Ruim 15 millioen uit het Vreemdelingenverkeer Tijdens weekeinde: 4 doden. en 2 gewonden De „Garland" aangekomen Kirby bij Soekarno Persoonlijkheid als maatstaf Het was voor de duizenden een indrukwekkend ogenblik, toen Zijne Hoogwaardige Exaellentie Mgr. J. P. Huibers in vol kerkelijk omaat*tijdens het pontificaal lot in het R.A.I.-gebouw achter de microfoon plaats nam, om vanaf het gelmproviseerd altaar Zijn bezielende en waarschuwende woorden te richten tot de vele leiders en leidsters van de jeugd en over hun hoofden heen tot alien, die in nauw contact staan met de opgroeiende jeugd. Zijn vaderlijk vermaan zal in vele harten weerklank hebben gevon- den, vooral ook, omdat het werk onder de jeugd meer teleurstel- ling dan voldoening oplevert en meer opoffering vraagt, dan er van gedacht wordt. J HOE HEERLIJK IS HET ONDER BROEDERS Het conflict in, de Herst. Ev. Luth. Kerk Positie Nederlandse passagiersschepen Weense kinderen in Belgie Geen vleesloze dagen meer te New-York Hoogoven schaaktournooi Intern. Schaaktournooi te Hastings Verschijning is t.nSHSfWS lielpt Uzeli! Bij de Nederlandse Spoorwegen zijn met ingang van 1 Januari vijfrittenboekjes in gebruik genomen. Bij wijze van proef staat er in de Hall van het Centraal Station te Am sterdam een apparaat, waar- mede de pussagier zelf de cou pons kan afstempelen, zodat het onnodig wachten voor de loketten nu voorkomen wordt. TITO erkent de reactie Driekoningen legende door Lou Steyger L over dc Wijzen wM met hreidde als een cue-vlek, over waar de H. Schrift cindip Driekoningen de naam klinkt misleidend. Het is de volksnaam voor een kerkelijk hoogfeest dat in de ambtelijk-liturgische taal ge- noemd wordt ..Epiphania" verschij- ning of openbaring des Heren. En wanneer in het Oosten een vorst of koning een stad bezocht, dan heette die plechtige intocht „epi- phania" of zelfs ..theophania". also? God zelf in die stad was gekomen. Vanaf de derde eeuw vierden de Oosterse Christenen op 6 Januari de komst van de Koning der ko- ningen en noemden dit feest dan ook „Epiphania". Het Westen nam dit feest over, maar wilde iets concreets en vond dit in de roeping der Wijzen naar Bethlehem. Onze voorouders dach- ten dan terug aan hun eigen roe ping tot het geloof. De roeping der Wijzen door de Ster werd voor hen het beeld der uitverkiezing van alle volkeren. Het feest van 's He ren verschijning kreeg de betekenis van ..Openbaring van Jezus aan de gehele wereld" dus ook aan de hei- denen, waarvan d'e Wijzen de eerst- geroepenen waren. Zo kwamen de- ze sterk op de voorgrond en spoe- dig waren ze koningen geworden. Ook hun aandeel wist men, hoewel de H. Schrift daar niet over spreekt. Uit de verre landen van Indie, van de boorden van de Nijl en uit de eindeloze steppen van de Kaspische landen waren ze gekomen de drie koningen die de Ster hadden ge- zien Zo sterk werd dit beeld dat de liturgie het af moest leggen tegen het kinderlijk-eenvoudige »volksge- loof: het feest van Driekoningen had zijn naam gekregen. Het schone verhaal over de Wijzen was met af en waar de H. Schrift eindigt met hun terugkeer, begint de legen- Die kent hun namen, Caspar, Mel- chior en Balthasar; ze werden la-, ter door de Apostel Thomas ge- doopt en hebben in Perzie gepreekt waar ze ook gemarteld zijn. Door Constantijn of een zijner opvolgers werden hun overblijfselen naar Constantinopel gebracht en vandaar naar Milaan. Maar nog hadden de Koningen geen rust. Er kwam een keizer naar Italie en een aartsbis- schop. De* keizer, Fredenk Barba- rossa, was in oorlog met Milaan, veroverde en verwoestte de stad, de aartsbisschop nam de overblijfselen der Drie Koningen mee naar zijn bisschopsstad, naar Keulen en bouw- de voor hen een prachtige kerk. Toen is Keulen een bedevaarts- plaats geworden, even druk be zocht en even beroemd als Santiago de Compostella in Spanje. Keulen oefende steeds een grote mvloed uit op onze lage landen en de verenng der Drie Koningen werd hier spoe- dig algemeen. Naar hun graf toog men ter bedevaart en misdadigers, die tot penitentie een pelgrimage moesten ondernemen, krijgen dik- wiils Keulen als doel aangewezen^ Utrecht dat vele relaties had met de metropolis aan deRijn, vierde evenals Keulen het Driekomngen- feest op grootse wijze. Oorspronke- lijk werden in de Dom mirakelspe- len opgevoerd, als het spel va Herodes; later bracht men deze feestelijkheid over naar de Buur kerk om na de vele misbruiken, die ingeslopen waren, te verhuizen naar het stadsplein. Be Reformatie maakte een einde aan de openlijke feestviering alje heiligenverering was immers uit de boze. Maar Keulen lag nog aan de Riin en de Drie Koningen hadden er nog hun laatste rustplaats. Naar deze stad trokken vele P^esters en notabelen, die de vervolging hier, ontweken. In Keulen stichte Sasbout Vosmeer zijn Seminarie ..Altic'ollen- se" ter ere van Sint Willibrord en St. Bonifatius, en vandaar kwamen de priesters in Trentse geest ge- vormd naar onze Missiekerk. In de stad der Drie Koningen werden ook de megjste kerkboeken gedrukt en*het kon niet anders of aan hun verering was vrome aan- dacht gewijd. Zeer verspreid in onze landen was de ..Godsvrugtigen Leydsman, aanwijzende den weg ten hemel". Daar stond een litanie in' „ter ere der H. Drie Koningen" en verder op een ..Godzaligen Huys- zegen" die na vele aanroepingen tot verscnillende heiligen eindigde met: O gij doorlugtige H. Dry Ko ningen Gaspar, Melchior en Baltha zar. helpt deese heylige schaer voor ons bidden. H. Dry Koningen bid voor ons nu en in de uer onser dood Amen". W. van de Pas. M.G., B.S. en Illegaliteit ko- men opnieuw in opspraak. Er staan verfyialtjes in de krant over het Malle Geval van me- neer Kruls, over gestolen auto's, over „administratief verdwe- nen" auto's r~over het M.G., dat volgens niemand minder dan van Heuven Goedhart, zich in 1944 van het Zuiden uit, ver- bezwaren van Kruls c.s. tegen de overkomst van Nederlandse Ministers uit Engeland en meneer Kruls is chef van de Generale Staf nu!U hoort het toch goed, nietwaar, zou Koos Vorrink zeggen. Meneer van Heuven critis^ert ook de B.S. ev. de illegaliteit, die zich door de vijanden van de democratic op sleeptouw liet nemen. Maar als dit alles en nog veel meer ge- zegd is door meneer van Heu ven, die de illegaliteit een goed' hart toedraagt, dan komt op de vergadering, waar dit alles op- gerakeld werd, meneer Scheps nog weer eens aandragen met dat vreselijke woord „bunde- ling", dat een tweelingzusje is van het monster dat „overkoe- peling" heet, en dat soms een quasi-Nederlandse vertaling van het Duitse „gelijkschakelen" dreigt te zijn. De illegaliteit bedoeld is: ex-illegaliteit moet zich bundelen, omdat zlj nog een taak heeft te vervullen, heet het dan. Wat ingewijden echter na drie jaar over het ge- drag van de illegaliteit onthul- len, diende tot reserve en be- scheidenheid te stemmen, Want wat zou er van ons land tcsecht gekomen zijn, als M.G., B.S. en 1. het heft in handen hadden ge- houden? Geen organisatorische bundeling hebben we nodig, maar behoud van echte Vader- landsliefde, Nederlandse moed en durf, en al die goede gevoe- lens, innerlijke krachten en deugden uit het Verzet, die Ne- derland groot kunnen maken zonder politieke bijkomstig- heden! PROGRAMME WOENSDAG 7 JANUARI Hilversum I (301 M.) N.C.R.V. 700 nieuws; 7„15 och- tendgym; 8.00 nieuws; 9.00 ochtend- ziekenbezoek; 10 uur zangrecitals, 1115 „Straat van Magelhaens his- torisch hoorspel; 12.15 Stafmuziek- corps A'damse politie; 13.00 nieuws; 14.00 Continental Quintet; 15,45 voor de Kleuters; 16.00 voor post- zegelverzamelaars; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 17.35 Amati- trio; 18.00 Ned. koren en corpsen; 18 30 Ned. Strijdkr.; 19.00 nieuws; 19.45 Engelse les; 20.00 nieuws; 20„15 Omroeporkest; 21,15 Plaats en taak van het Chr. Onderwijs; 21.35 or- gel; 22,30 nieuws; 23.00 werken van Beethoven; 23.57 sluiting en Wil- helmus. Hilversum II (415 M.) VARA. 7.00 nieuws; 8.00 nieuws en gr. pi.; 8.50 Voor de Vrouw; 10.20 „Onze Keuken"; 10.45 Voordracht; 11.00 populair non-stop-program; 12.00 Carlo Carcassola en zijn Or- kest; 12.33 Voor 't platteland; 12.38 The Kilima Hawaiians; 18.00 nieuws 13.20 Vincentino; 14.15 Jeugdcon- cert; 15.00 „Rumoer om Dikke Dries"; 15.45 „De Regenboog" voor onze zieken; 18.00 nieuws; 18.15 Vara-Varia; 18.20 The Ramblers; 19.00 piano; 20.00 nieuws; 20,15 Dolf van der Linden; 21.00 De Khning en de varkenshouder, hoorspel,''21,50 beroemde orkesten spelen; 22„30 Operette Mannenkoor; 22,45 Boek- bespreking; 23.00 nieuws. Den Haag telde bij de bevrijding rond 448.000 inwoners, terwijl op 1 Januari 1948 het getal van 541.000 is overschreden. Voordat de stad door rampen, wegvoering van personen en evacuatie werd getroffen, telde zij 520.000 inwo ners. In dergelijke omvang heb ben Amsterdam en Rotterdam na de bevrijding de bevolkingspro- blemen niet gekend, aldus de burgemeester van Den Haag, Mr. W. A. J. Visser in zijn gisteren ge- liouden Nieuwjaarsrede. Groeide de bevolking ih 1946 met ruim 47.000 personen, in 1947 werd een kleine 19.000 bereikt. De mi- gratie leverde rond 8000 nieuwe Hagenaars, terwijl het geboorte- overschot er meer dan 10.000 aan toevoegde. Terwijl Amsterdam en Rotterdam in deze eeuw practisch gesproken geen bevolkingsaanwas hadden ten- gevolge van de migratie, heeft het vestigingsoverschot bij de bevol- kingsgroei in de Residentie steeds een grote rol gespeeld. En dit proces zet zich tot op he- den en in zeer versterkte mate na de bevrijding voort, het gemeente- bestuur voor geweldige huisves tingsproblemen stellende. Sprekende over de z.g. vrouwen- meerderheid zeide mr. Visser dat deze numerieke meerderheid thans 31.000 bedraagt en nog steeds toe- neemt. De sterfteverhoudingen wa ren in 1946 reeds gunstig. vertoon- den n.l. een daling op het oude voor-oorlogse peil tussen 8 en 9 per De Franse cineast L6on Poirier is be- gonnen met de sa- menstelling van een nieuwe film, gewijd aan de figuur van Charles de Foucauld. De rol van Pater De Foucauld zal worden 'espeeld door Robert Darine. flj Kardinaal Hlond, Primaat van Polen, is uit War- >chau per trein via Parijs naar Rome ver- .Tokken. Reeds enige tijd werd verwacht, 3at hij tot een nieuw bezoek aan de Heilige Stoel genoopt zou worden. gezien de steeds slechter wor- dende positie van het katholicisme in Polen en de dwingende noodzaak klaarheid te brengen in de be- trekkingen tussen de nieuwe heersers en het Vaticaan. 9 Daar het aantal katholieken in de Zwitserse hoofdstad gestadig toeneemt en thans de 20.000 heeft over schreden, zal de reeds lang gekoesterde wens een derde parochie- kerk te bouwen, wor den verwezenlijkt. Naast de bestaande parochiekerken van de H. Drievuldigheid en van de Allerhei- ligste Maagd Maria zal in het district Kir- chenfeld 'n kerk wor den gebouwd toege- wijd aan de H. Nico- laas van Flue, de na- tionale heilige van Zwitserland, die dit jaar door Z.H. de noeming van -Vati- caanse waarnemers op internationale bij- eenkomsten uitsluit. Er werd aan herin- nerd, dat het Vati caan naar de zittin- gen van de UNESCO te Mexico Kan. Jean E. Rupp uit Parijs als waarnemer zond. c Paus werd heilig- verklaard. De ge- ruchten, dat Z.H. de Paus van plan zou zijn, een officiele ver- tegenwoordiger bij de UNO aan te stellen om vergaderingen bij te wonen, waarop ..problemen van gods- dienstige aard zou- den worden bespro- ken worden in Vati- caanse kringen te- gengesproken. 9 Be- voegde waarnemers wijzen er echter op, dat, zo de Paus niet van plan is zich of- ficieel te doen ver- tegenwoordigen bij de UNO-besprekin- gen, dit niet de be- 9 De plechtige vie- ring van de 700ste verjaardag der eer- ste steenlegging van de Keulse Dom is thans officieel aange- kondigd voor 15 Aug. 1948. Zoals bekend heeft Kard. Frings talrijke buitenlandse kerkvorsten, w.o. Kar dinaal De Jong uit- genodigd, om de vie- ring bij te wonen. Verwacht wordt, dat de H. Vader een Kar- dinaal-legaat zenden zal. Het Keulse Dom- feest, zoals het wordt aangekondigd, zal 'n levendige oproep tot vrede op christelijke grondslag zijn. De Limburgse Federatie van reemdelingenverkecr heeft een enquete gehouden betreffende de ontvangsten in Limburg uit het vreemdelingenverkeer. Daarbij is gebleken, dat bet bedrag, dat dit gewest in 1947 uit het vreemdelin genverkeer heeft getrokken, ze- ker meer dan 15 millioen gulden bedraagt. In hotels en pensions van Limburg werden 638.379 nachten logies ge- boekt, die ruim 5millioen gulden hebben opgebracht. Als men aan- neemt (volgens schema der commis- sie Krayenhoff) dat dit bedrag on- geveer 40 pet. is van het totale be drag aan uitgaven van vreemdelin genverkeer, dan is in dit gewest in het afgelopen jaar zeker voor bijna 14 millioen gulden omgegaan. Maar daar komen nog bij de uitgaven van gasten die in particuliere pensions verbleven, de talloze dagbezoekers, die met autobussen naar Limburg kwamen en de duizenden kampeer- ders, die van Noord tot Zuid in Lim burg wekenlang hebben vertoefd. Zuid-Limburg. met name Valken- burg en omgevfig, heeft het leeu- wendeel in deze ontvangst gehad, nl. bijna ll'/t millioen gulden, maar ook Noord-Limburg, vooral Arcen en midden-Limburg, speciaal Roer- mond. deelden in de vreugde van 't vreemdelingenverkeer. Gedurende het afgelopen week einde bedroegen de verliezen der Nederlandse strijdkracWen 4 ge- sneuvelden, 2 gewonden en 4 ver- misten. Op West-Java, ten Noorden van Leuwliang, werd een republikeinse benjle \»erdreven. In de grensgebie- den van midden-Java, ten Zuid- oosten van Demak, en ten tyesten van Soemowono, hadden botsingen plaats met gei'nfiltreerde republi-' keinse strijdgroepen. Op Oost-Java, in het grensgebied ten noorden van Perming, werd een bende verdre- ven. Maandagmorgen kwam in IJmui- den blnnen, gesleept door de „Nrd.- Hglland", de door de Kon. Marine overgenomen Engelse torpedoboot- jager „Garland". Dit schip krijgt bij de Kon. Marine de taak van zee- gaand opleidingsschip voor de on- derzeeboot-bestrijding. Naar Antara meldt, heeft het Australische lid van de Commjssie voor goede diensten, Kirby, die met enige leden van de republikeinse delegaties naar Djogja is gereisd, Maandagochtend een onderhoud van ongeveer anderhalf uur met Soe karno gehad. SMAKELIJK ETEN Een gevangene in Dartmoor is al drie- maal geopereerd nadat hij breekwaar zoals kopjes en borden had ingeslikt. Thans ligt hij ernstig ziek doordat hij het oor van een email- le drinkkroes heeft verjwolgen. Het geval ligt hem zwaar op de maag. BRANDENDE KWESTIE Een man van 77 jaar rende een brandend huis binnen en redde een 84-jarige vrouw. Ze trouwden een paar dagen later. Vurige liefide oftewel uit brand in de brand. de VALLEN Charles Wilfred Ar- ter, een Engelse mijn- werker, viel in een 500 M. diepe schqcht haalde halverwegen 'n liftkooi in. die bijna net zo snel daalde als hij. Hij kwam op het dak van de kooi te- recht en gleed mee om- laag. Hij liep alleen 'n gebroken been op. ARM. Mickey Rooney, de Amerikaapse filmster, die thans 27 jaar oud is, verdient als hij voor de film werkt 25.000 gulden per week. Hij treedt thans 4 weken op in een Londens va riety. Dit brengt hem 100.000 gulden op. Dan zijn er nog mensen, die als ze een film van Rooney zien in tranen kunnen uitbarsten en „arme Mickey" zeggen. HERSEN- GYMNASTIEK Wie heeft gezegd: ,.het leven zou zonder de ontspanning ondra- gelijk zjjn". Negen van de tien zullen hierop antwoorden: ..Lieftinck met zijn vermakelijk- heidsbelasting". Het was Talleyrand. 100 inwoners en in 1947 daalde de sterftecijfers verder en wel tot 8,2%. Daarmede is, naar de burgemeester werd meegedeeld, een recordlaagte- cijfer bereikt. Het geboortecijfer, dat voor de oorlog 15 k 16 per 100 inwoners be-, droeg, liep in 1946 op tot 32. Reeds de 2e helft van dat jaar bracht enige teruggang en voor 1947 daalde het tot 26. Sinds de bevrijding kwamen er rond 38.000 kinderen bij, hetgeen meer is dan de gehele bevolking van een gemeente als Gouda. Over de huwelijken sprekende merkte burgemeester Visser op, dat men normaliter op een aantal van nog geen 4000 per jaar kwam. 1946 gaf er 6500 en 1947 6000, hetgeen nog altijd een recordcijfer is. Na de bevrijding werden in totaal 16,000 huwelijken gesloten, wat even zo- vele huisvestingsproblemen bete- kent. Voor de oorlog was men in Den Haag gewend aan 600 echtscheidin- gen. Buiten alle verhoudingen stond echter het cijfer voor 1946 met 1633, welk recordcijfer nog juist over- troffen werd in 1947, toen het tot 1650 opliep. Er bestaat al sedert geruime tijd een ernstig conflict in de Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk. Een deel der leden van dit kerkgenoot- schap voelt veel voor samensmelting met de Evangelisch Lutherse Kerk doch ondervindt hierbij krachtige tegenstand van ds. B. E. J. Bik. Er hebben zich over deze kwestie reeds vele onverkwikkelijke tonelen af- gespeeld, waar politie en justitie aan te pas moesten komen. Het jongste toneel heeft zich het afge lopen weekeinde voorgedaan. Zaterdagmiddag kreeg de politie van het Bureau Singel te Amster dam bezoek van enkele Diakenen van de kerk aan de .Kloveniersburg- wal. De diakenen deelden mede, dat zij maatregelen hadden genomen om de aangekondigde kerkdienst van Zondagmorgen, die zou staan onder leiding van ds. Bik, geen doorgang te doen vinden. Zij hadden de deu- ren gebaricadeerd en verzochten politiebewaking. Voorts had men aan de deur van de kerk een papier bevestigd met de mededeling, dat de dienst niet zou doorgaaan. Zondagmorgen waren een aantal agenten bij de kerk aanwezig. Ds. Bik" had zich echter inmiddels in verbinding gesteld met de Commis- saris van politie. die van de Officier van Justitie bericht had ontvangen, dat. waar het hier een openbare kerkdienst betrof, deze doorgang moest vinden. Met behulp van een groepje aanhangers heeft Ds. Bik hierop de deur van de kosterij ge- forceerd, maar dp binnendeuren van de kerk waren nog gesloten. Met succes ging men toen over tot for- cering van het. hek aan de Klove- niersburgwal en kon de dienst ver der normaal doorgang vinden, die door ongeveer 225 personen werd bijgewoond. De Bisschop begon met Zijn ge- dachten weer te geven over de overweldigende indruk die de ont vangst op hem gemaakt had. toen hij door,duizenden jongeren en ook ouderen werd begroet en toen hij door de metersdikke haag van aan- wezigen naar het altaar schreed en Hij vroeg aan zijn leiders en leid sters, dat ze op»de Naamdag van Jezus Christus hun idealen en ook hun teleurstellingen aan Zijn voe- ten zouden neerleggen als offer voor de jeugd. Hij sprak hun over het verheven werk van hun jeugd- beweging, omdat zij werden be- zield door alles wat goed, edel en gezond is. Maar, zo vervolgde de Bisschop, het ideaal voor de Kat jeugdleiders vormt niet het spel, of het genieten van de natuur, of het zich uitleven in vele demonstratle's. ..Het hoogste ideaal voor de Katho- liek* is en blijft: overal Gad zoe- ken, in natuur en in bezigheden, in beroepsplicht en in idealen, want alles wat er gedaan moet worden in woorden en werken is op Hem gericht". Hierna richtte de Bisschap Zich in ernstig vermaan tot de leiders en leidsters toen Hij zeide: „Het gaat er niet alleen om, of wij godsdien- stig zijn in de kerk, en in ons ge- zin, nee overal, ook en in het bij- zonder, bij de jeugd moeten we on ze religieuze idealen uitleven, om haar hoger op te voeren. Daarom hebben de Bisschoppen de zegen van de Allerhoogste afgesmeekt, om alle leiders en leidsters in ons land de kracht te geven de jeugd te kunnen maken tot toekomstige mannen en vrouwen van de Katho lieke Kerk en haar aan Jezus Chris tus te kunnen geven. ..Abbedijk", New OrleansLon- den en Rotterdam, pass. 4 Januari Land'send. „Amsteldiep", 2 Jan. van A dam te Batavia. ..Amstelland", Buenos Aires—Am sterdam, 4 Jan. te Maceio (Braz.). „Arkeldijk", R'dam—New York, pass'. 4 Jan. Bishop Rock. .Axeldijk", R'damGulfhaven, pass. 4 Jan. 1.10 uur Vlissingen uit- gaand. „Bantam", Singapore—New York, pass. 4 Jan. Perim. „Bengkalis", 1 Jan. van Hollandia te Los Angelos. „Boschfontein", Amsterdam—Oost Afrika, 4 Jan. van Suez naar Port Soedan. „Ceram", AmsterdamJava, 3 Jan. van Aden. „Congostroom", 3 Jan. van Pointe Noire naar Boma. „Edam,\ New York—Rotterdam, pass. 4 Jan. 14.15 Lizard. ..Eemdijk", wordt 8 Jan. van Rot terdam te Havanna verwacht. „Hugo de Groot", Colombo-Hali fax, pass. 1 Jan. Gibraltar. „Indrapoera", RotterdamJava, 3 Jan. 14.30 uur van Aden. „Johan van Oldenbarnevelt", Am sterdamJava, 4 Jan. te Belawan. „Kota Agoeng", 3 Jan. van Balik Papan te Makassar. „Maaskerk", 4 Jan. van Lagos te Port Harcourt. „Meerkerk", R'damShanghai, 3 Jan. van Genua. „Molenkerk", R'damJapan, 4 Jan. te Singapore. Nieuw Amsterdam", Rotterdam- New York, 3 Jan. 13.35 van Sout hampton. „Nieuw Holland", Batavia-A'dam, pass. 5 Jan. Gibraltar. „Noordam", 5 Jan. van New York te Rotterdam. „Oranje", A'damJava, 5 Jan. van Southampton. „Poelau Laut", Penang-Singapore, 3 Jan. 50 mijl van Singapore. 4 Jan. van Marseille. „Rijnkerk", BombayRotterdam, ..Sloterdijk", 1 Jan. van R'dam te Batavia. ..Stuyvesant", 3 Jan. van Parama ribo naar Port of Spain. „Tamo", MontevideoRotterdam, pass. 5 Jan. Madeira. „Tawali", 4 Jan. van Makassar te Batavia. „Tegelberg", 3 Jan. van Durban naar Batavia. „Willem Ruys". 3 Jan. 17 uur van Batavia naar Rotterdam. Zondag is een transport van 475 Weense kinderen in Belgie aangeko men. Deze kinderen zullen door toe- doen van Caritas Catholica bij de inwoners worden ondergebracht. Of dat zo zal zijn hangt voor een groot deel af van wat de Katho lieke leiders en leidsters hen meegeven in het leven. Van het voortdurende ernstige werk van U alien hangt het welslagen van de jeugd af. Laten we daarom onze grote verantwoording nim- mer vergeten en laten we per- soonlijk altijd het goede zoeken. Daarom zullen we eerst voor ons- zelf moeten zorgen en de hoge bo- vennatuurlijke gedachte vasthou- den, maar vooral zullen we zon der ophouden de hulp van God in ons leven moeten vragen". De Bisschop besloot Zijn toespraak met Zijn dank en die van alle Bis schoppen over te brengen aan de aanwezigen voor het w^rk, de tijd. de opofferingen en vooral voor de grote zelfbeheersing en teleurstel lingen in de na-oorlogse wanorde, die ze hebben gedragen, zonder hun idealen te verloochenen. Persoonlijkheid in de grote massa. Ook Anton van Duinkerken zij het in ander verband sprak over de. persoonlijkheid, die ook de ouderen moeten bezitten, om de jeugd tot iets groots en edels te kunnen maken. Hij beschreef het type van de twintigste eeuw, als dat van een massawezen, dat zich in 'n gevoel van uitzichtloosheid ten op- zichte van eigen persoonlijkheid, ^had begeven in de massa-suggestie, waardoor hij voor zichzelf niet meer bestond. Dit gevaar van de twin tigste eeuw heeft zich in alle moge- lijke vormen en ideeen uitgeleefd en werd een oorzaak van veel el- lende en beroering. Spr.~ vroeg zich af, of deze massa-mens beant- woordde aan het ideaal van de jeugd uit deze eeuw, deze" massa- suggestie en massa-gehoorzaamheid. Daarom heeft de jeugd zich tot taak gesteld wel dienstbaar te zijn in de uiterst-goede betekenis, maar niet zichzelf vervangbaar te stellen als een soort massa-product. Zij wenst persoonlijkheid te zijn en te blijven, niet in de vorm, zoals we die ge kend hebben in de kortgeleden ver- afgoodde leiders, die in wezen toch geen persoonlijkheden waren. Dit is geen ideaal voor de jeugd, dood- eenvoudig, omdat zoiets geen ide- aal kan zijn. Ook en misschien 1 juist de twintigste eeuw eist, dat iedereen persoonlijkheid is, of al- thans wordt, persoonlijkheid in die zin, dat men zich als dienstbaar beschouwt aan de grote gemeen- schap, waar ieder in leeft, maar dat men zichzelf niet als een vervang baar product laat meedrijven op de gedachte van bpginselloos collecti- visme. Hij gaf tot slot de volgende woorden van St. Augustinus mee tot leidraad en devies: ..Zijn wij goed, dan zijn er goede tijden, zijn wij slecht, dan zijn ook de tijden slecht". Een devies, dat men in ieder lo- kaal van jeugd en jeugdbewegingen uitgebeeld zou wensen. De New-Yorkse Bond van Restau rateurs heeft zijn leden geadviseerd zich met ingang van vandaag niet meer te houden aan de vleesloze da gen'op Dinsdag en de ei-loze Don- derdagen, die door President Tru man werden ingesteld. Deze maat regelen v*>rden toch door het me- rendeel van de eetgelegenheden in en buiten New-York genegeerd. Wel zouden de restaurants trachten, om tarwe te besparen door brood zon der tarwe te serveren. De stand na de derde ronde is aan de kop: 1. Prins 2'/« pnt. 2. Van Scheltinga 1 pnt en 2 afg. partijen Na de zevende rpnde luidt thans de stand: 1. Szabo 6 pnt; 2. Mu,eh- ringi(Ned.) 4pnt.; 3. Abrahams 4'/i pnt.; 4. Thomas 4 pnt; 5. Alexander 3''. pnt.; 6 en 7 Fairhurst en Grob 3 pnt.; 8 en 9 Raizman en Golombek 2Vi pnt; 10. Spanjaard l'/« punt. TO HEET EIGENUJK het feest van vandaag in de Liturgie. Wij spreken gewoon- lijk van Driekoningen, omdat wij het meest getroffen worden door de figuur van de Wijzen. Hun voorstelling en die van de kameel met de drijvers vult nu het Kerststalletje dat in onze huiskamers staat. Zij zijn geko men om Christus als God en hun Koning te aanbidden. Zij erken- nen Hem als Degene die uit de hemel is gekomen op aarde. Hij is verschenen aan alle volkeren. Ook voor ons. Onze tijd heeft meer dan ooit behoefte aan Christus de Verlosser. En wij zelf, in ons gewone dagelijkse leven met zijn plichten en moei- lijkheden, met zijn teleurstellin gen en pogingen naar hoger, wij zijn op Hem alien aangewezen. Zonder Christus kunnen wij niets. Met Christus en in Zijn kracht kunnen we alles. MARCUS •7 f „De oorlog tegen de Anglo-Ame- rikanen is onvermijdelijk en is mis schien een kwestie van nog slechts enkele weken". Met deze woorden heeft Tito, de Joego-Slavische dic tator en Moskouse dienaar, de toe- stand in zijn land sterk getypeerd. Zoals ook duidelijk in zijn verdere geheime en niet-gepubliceerde redevoering voor de Uitvoerende organisatie (O.E.O.) tot uitdrukking komt, is een oorlog tussen Oost en West voor hem de enig overblij- vende kans om zijn absolute rege- ringsvorm te kunnen handhaven. Het is de eerste erkenning van de binnenlandse verdeeldheid en de groei der reactie tegen een wille- keur, die vaak in tyrannie overgaat. Bovendien is nog duidelijker het knechtschap van de rode Tito aan hoofjlman Stalin tot uiting geko men. Immers, al moge de maarschalk dan spreken van een goed en sterk leger, niet door chocolade en ge- kjakjes gevoed en van „we zullen hun vloot vernietigen en hun atoom bommen met de onze beantwoor- den", toch acht hij het noodzakelijk erbij te voegen, dat de Russische wapenfabrieken maandelijks 30.000 tanks fabriceren en Stalin over 150 divisies beschikt, die binnen 48 uur Parijs kunnen bereiken. Een macht, waarop noodzakelijkerwijze gezin- speeld moet worden. Met de ahglo-Amerikanen is het volgens de maarschalk, makkelijk af te rekenen, maar de reactie heeft men nog niet kunnen ontmaskeren of vernietigen. Tito heeft buitenge- wone maatregelen aangekondigd om aan dit alles een einde te maken. ,.Het is van kapitaal belang alle verbindingen met Arrierika af te snijden, want als de anglo-Ameri- kanen er in zouden slagen, om door middel van parachutes enige hon- derden geemigreerden neer te laten, zou dit een "N groot gevaar 1 betekenen. Gij* weet zeer goed dat het volk niet met ons is, V.y zo zegt hij. En deze woorden maken een eind aan alle twijfel, die er omtrent de geest der Joego-Sla vische bevolking in het buitenland bestaat. Het is het symptoom van de weerstand, die de boeren, ge- t wapend met hun Katholiek geloof, langzaam maar zeker opbouwen. Het is altijd nog een kwaad vech- ten geweest tegen zieken en dors- vlegels. Het betekent verder het wegval- len van de basis, waarop alle com- munisme is gebouwd: het proleta- riaat. Koning Peter met zijn emigran- tenkolonie in Engeland beseft, dat de tijd voor een ommekeer vroeg of laat zal komen. Wie deze echte royalisten persoonlijk kent, weet bovendien dat ze zwijgzaam, met vastbera'denheid hun doel trachten te bereiken en hierbij een ongeloof- lijk geduld aan de dag kunnen leg gen. Als een voorpost, loerend op hun kans, hun dag, wonen nog dui zenden Joego-Slaven, voor het overgrote deel oud krijgsgevange- nen, in de Britse zone van Duits- land. We zullen hier de naam van de oud-generaal, die daar de leiding heeft en een persoonlijk vriend van onze Generaal Winkelman is, niet noemen maar uit een persoonlijk interview, dat we met deze dap- pere krijgsman en hafidige strateeg mochten hebben. is ons duidelijk geworden, dat de aanhangers van koning Peter rustig doorgaan met het organiseren van hun rijen en dat ze steeds een grotere kracht aan de dag leggen. Tito heeft dit nu onlangs niet alleen toegegeven, doch zelfs zijn vrees ervoor uitgesproken. De komende maanden zullen uit- wijzen of het psychologische effect na de grote bevrijdingsstrijd, zoals het aan bewind komen van Tito toch het beste beschouwd kan wor den, levensvatbaarheid blijft bezit ten, vooral nu een andere bevrij- dingsgedachte bij een sterker wor- dende reactie levendig v/ordt. Sic transit. HET WERELD- GEBEUREN VII DE WEG van Jerusalem naar Jericho bood in die dagen wel een zeer bijzondere aanblik. Meer dan ooit tevoren trok er karavaan na karavaan over de stoffige weg. Daartusren mengden zich kleine groepen voetgangers. De stemmige kleding der woestijnbewoners stak scherp af tegen de fel gekleurde mantels, waarin zich de stedelingen gehuld hadden, daartussen glinster- den de harnassen der romeinse sol- daten die in groter aantal dan ge- woonlijk over de brede heerbaan patrouilleerden. Af en toe zag men er ook de eigenaardige dracht van de tempelwachters van Jerusalem, mannen die zich meest ophielden in de langs de weg'gelegen herber- gen en die niet alleen door hun kledij, maar vooral door hun on- gunstig uiterlijk opvielen. Er gin- gen in die tijd allerlei geruchten over de tempelwacht, maar nie mand durfde ze openlijk uitspreken uit vrees voor Herodes, wiens wreedheid spreekwoordelijk was in geheel Judea. Quirinus, de Romeinse lagdvoogd van Syrie. had namens zijn keizer, de goddelijke Augustus, een volks- telling bevolen en een ieder reisde naar de stad van zijn afkomst om zich op te laten schrijven bij de romeinse ambtenaren. Het was een maatregel waarvan de overheid de gevolgen niet had overzien. De gro te toeloop van vreemdelingen die er het gevolg van was, veroorzaaktc in Jerusslem voedseltekorten en. geregeld had men gebrek aan slaapplaatsen. Het gebeurde vaak dat reizigers aan de poorten der overvolle herbergen werden afge- wezen. Zo had men voor enige da gen nog even buiten Jerusalem bij Bir el Qadismoe, de put der rusten een jong echtpaar aangetroffen, dat daar vermoeid in slaap was gevallen. Twee jonge herderskinde- ren, Nathanael en Mirjam, hadden de vreemdelingen een grot gewezen waar de herders hun schapen des nachts bij ruw weer plachten onder te brengen. En daar waren wop- derlijke dingen geschied, naar ver- teld werd. Achlamed, Echnaton en Sinotar waren de eersten, die de poort van Damascus binnenreden. Een uitge- lezen schare van kameelruiters be- geleidde hen en eenmaal binnen de stad. werden zij door de tem pelwacht naar de burcht El Qalaah geleid, het paleis van de koning der Joden. Daar werden zij ontvangen door een nieuwsierig man en een jaloerse vrouw, Herodes en Hero- dias, die weten wilden wat het doel van hun tocht was. Nadat de drie boden verteld hadden, dat zij afgezanten waren van vreemde vorsten, raadpleegde de koning der Joden zijn hovelingen die hem aan- raadden. de vorsten zelf met alle eerbewijzen te ontvangen. Zij ston- den immers onder de bescherming van de romeinen! En geschiedde het dat nog die- zelfde nacht, onder het licht. van walmende toortsen, een vorstelijke ontvangst plaats vond in de oude, sombere burcht. De Oosterse koningen vertelden van het licht der Ster en toen zij spraken over een nieuwgeboren ko ning, bulderde de zaal van het laChen. Er moest een vergissing plaats hebben. Schriftgeleerden. ijlings ontboden, verklaarden, dat de texten, door de vreemde konin gen geraadpleegd, betrekking had den op Bethlehem. Daar stond im mers geschreven: ,.En gij Bethle hem zijt geenszins de minste onder de steden van Judea." Echnaton, die vele talen sprak, voerde namens zijn meestc uet gesprek, en hij voelde, dat hij be- drogen werd, toen de koning der Joden sprak: ..Gaat en bezoekt het Kind en meldt mij zijn verblijf- plaats opdat ook ik kome en het eer bewijze". Echnaton zag ook, hoe de vorst der Joden zijn hovelingep bij deze woorden veelbetekenend aankeek. Hij was op zijn hoede en toen de mannen zich tegen de mor- gen ter ruste hadden begeven, peinsde hij hoe uit deze vreemde situatie te geraken. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3