J KOERS NAAR HETCOMMUNISME OF... NAAR HET CHRISTENDOM? a De strijd om het bout van Europa Voor Alkmaar en omgeving Geen Internationale strijdmacht naar Griekenland Nederland moet „vechten" om een deeI te bemachtigen D1 nDE WIND IS OPGESTOKEN Een waarschuwing van Kardinaal de Jong 7 Neurenberg draait weer „Superduikboten"! Maar wel hulp uit Amerika R.V.I.-fraude te Arnhem Buitengewoon dienstplichtigen Centraal Orgaan voor Handelsrelaties Frans en Engels vliegtuig verongelukt Welk weer morgen 'i Laatste nieuws Een nazi-complot in Oostenrijk WOENSDAG 7 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11422 BUREAUX: KRUISERS DIE EEN MAAND ONDER WATER BLIJVEN Te Bandoeng bevindt zich het verlofcentrum voor Ned. militairen, waar zij hun korte vacanties kunnen doorbrengen. De cantine van de „Rustende Strijder", zo is de toepasselijke naam van dit verlofcentrum, met de vrolijke wandbeschilderingen die door een der militairen vervaardigd werden. DOOR PRIJSCONTROLE TE NIJMEGEN AAN HET LIGHT GEBRACHT STALIN ZWAAR ZIEK Doch Churchill aan betere hand LICHTING 1948 Torwc uit Canada voor de Benelux De anti-inflatiewet is een feit Trygve Lie 22 Januari in ons land BESCHULDIGINGEN OVER EN WEER *TTR-REORGANISATIE Sinoasappelen aangekomen Engelsen oordelen over hun minisfers Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank u HET WAS THOREZ, de Franse communistenleider, die op het Congres van de Italiaanse communisten uitriep, dat de wind van de vrijheid is opgestoken, die de zeilen van de volkskrach- ten bolt en koers doet zetten naar het communisme. Wij staan met verbijstering geslagen, als wij deze leugen voor waarheid horen verkondigen, in Milaan, in het land van de eeuwige stad, dat een katholiek land heet.... En de voorzitter van het Congres brengt een groet aan Stalin, „onze geliefde kameraad, meester en gids van de vooruitstrevende mensheid". (Een bewijs te over, hoe voorzichtig men moet zijn met het gebmik van het woord „vooruitstrevend"). Uit al deze uitlatingen blijkt wel, dat er inder- daad ook in West-Enropa een wind, maar dan een communisti- sche wind, is opgestoken, die uit het Oosten komt, en vandaar dat funeste en catastrophale begrip van ..vrijheid" meebrengt, dat men daar in Oost-Europa aan den lijve ondervindt. Ook de woorden van Thorez zul- len ons opnieuw wakker schudden en aansporen tot waakzaamheid. Zij bewijzen nog eens, hoe waar de waarschuwende woorden zijn, die geschreven moesten worden na het C.P.N.-congres ih Amsterdam, dat dezelfde geluiden liet horen. Het zijn altijd de zelfde cliche's, die de communisten aller landen gebrui- ken: woede over het Marshall-plan, dat men in discrediet tracht te brengen, beschuldigingen aan Ame- rika, dat alleen maar imperalisti- sche bedoelingen heeft enz. enz. En dan hopen de Communisten ook in Nederland speciaal op het platteland hun slag te slaan. Wij hebben er onmiddellijk na de alar- merende woorden, op het C.P.N.- congres geuit, op gewezen en thans heeft ook Z. Em. Kardinaal de Jong een krachtige waarschuwing laten horen, toen hij Maandag aanwezig was bij de opening van het Jonge Boerencentrum van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond in de Steeg. Het is nodig, aldus Zijne Eminentie met grote nadruk, thans alle krachten te mobiliseren. En de Kardinaal geeft dan ver- schillende redenen aan, die dit no- dig maken. Immers het platteland was tot voor kort het minst aange- tast door de demoraliserende wer- king van de moderne schijncultuur, het platteland bewaart het contact tussen natuur en cultuur, tussen na- tuur en bovennatuur. Hierbij wees Z. E. op de rede, welke de Paus het vorig jaar gehouden heeft voor de Italiaanse boeren. Een andere reden is, dat de bevolking van 't platte land minder op aanvallen is voor- bereid. Al is er dan geen direct ge- vaar dat onze bevolking commu- nistisch wordt, wel kan zij er toe bijdragen, dat geloof en zeden niet worden ondermijnd. En daarvoor heeft zij vele kansen, omdat zich nieuwe toestanden hebben ontwik- keld. Het platteland leefde meer vanuit 't milieu dan vanuit de per- soonlijkheid. Het handhaafde zich door een sterk isolement. Maar nu contacten steeds inniger worden, treden ook de fouten aan het dag- licht. Deze liggen niet daar, waar men ze eerst zou hebben verwacht. Heden is te Neurenberg het pro- ces geopend tegen 21 vooraanstaan- de Duitse diplomaten, kabinetsmi- nisters en financiele autoriteiten, tegen wie een achtvoudige be- schuldiging is ingebracht. Het Pro- ces is men gaan aanduiden met de naam „Zaak Wilhelmstrasse", om dat, zoals de eerste Amerikaanse aanklager brigade-generaal Telford Taylor verklaarde, de meeste da- den. waar het proces betrekking op heeft, in of aan de Wilhelmstrasse gepleegd zijn. Tot de 8 punten van aanklacht behoren: agressieve oorlogsmisda- den tijdens de bezetting van an dere landen, beroving, mishande- ling en vermoording van krijgsge- vangenen en gijzelaars, uitroeiyng van joden en tegenstanders van het nazi-regiem, gebruikmaken van slavenarbeid, lidmaatschap van de S.S., medeplichtigheid aan het ple- gen van deze misdaden. Niet door het verkeer, niet de dienstplicht, de evacuatie en de hongertochten, maar vooral het be- volkingsoverschot ten plattelande noodzaakten haar te emigreren of de stad te zoeken. En totaal ont- worteld lopen deze mensen gevaar alle cultuur en stijl en stuur te ver- liezen. Ook is de aard van het plat teland aan het veranderen. Men diene dus niet slechts aandacht te besteden aan de plattelander, maar ook aan 't platteland. Er is dus veel, waarop zich de jonge boeren van vandaag hebben te bezinnen. Op de cultuurwaarden, waarvan zij de dragers zijn, op de gevaren, die hen en het platteland omringen, op de fouten uit het ver- leden, die zij hebben te verbeteren. Bezinning is eerste eis. Het Chris tendom is niet onbegrepen gemeen- schapsbezit, het moet tegelijkertijd de persoonlijkheden bezielen als een welbegrepen onmisbare schat. Deze bezinning wil dit boerencen trum bieden, door landelijk contact. Daar zullen de problemen van het boerenleven getoetst worden aan de eeuwige beginselen. Daar zal men gastvrijheid genieten uit een Christelijk besef, dat wij elkander nodig hebben. Volgens de vlootcorrespondent van de „News Chronicle" zal een van de voornaamste onderdelen van de strijdmacht van Groot-Brittannie in 't „atoomtijdperk" gevormd gaan worden door een vloot van super- duikboten, gebouwd volgens het principe van de oorspronkelijk Nederlandse uitvinding van het „onder water dieselen". Een proef met deze nader uitgewerkte uitvin ding werd, zoals eerder gemeld, on- langs genomen door de ..Alliance", die naar verluidde meer dan drie weken lang onder het wateropper- vlak heeft kunnen blijven. Men is thans superduikboten aan het ont- werpen met een zodanig krachtige bewapening, dat zij bijna met de naam „onderwaterkruisers" zouden •mogen worden aangeduid. Deze superduikboten zullen ongeveer een maand onder water kunnen blijven en een actieradius hebben van ver- schillende duizenden kilometers. Waarschijnlijk zullen ze worden uit- gerust met raketkanonnen. Men be- studeert ook de mogelijkheid van de bouw van superduikboten voor troepenvervoer en ravitaillering. Voorts heeft. naar thans te Was hington bekend wordt, admiraal Nimitz verleden maand. toen hij aftrad als hoofd van de Amerikaan se vlootoperaties, verklaard, dat de V.S. .onbetwist meester zijn van de zee en buiten elke kust drijvende vliegvelden kunnen bouwen om het land aan te vallen. Admiraal Nimitz voorspelde, dat de vloot van de toekomst over met atoombommen gewapende vliegtuigen zou beschik- ken. De V.S. staan volgens Nimitz in bezit aan manschappen verhou- dingsgewijs ten achter bij Centraal- Azie, Oost-Azie en West-Europa. doch kunnen desalniettemin een oorlog winnen met superieure wa- pens en met de sterkte van vloot en luchtmacht. Uit Athene afkomstige berlch- ten, dat de landen van de Balkan- commissie der V.N. spreken over het zenden van een ..internatio- nale strijdmacht" naar Grieken land, worden te Londen officieel tegengesproken. Men wees er op, dat een besluit om een dergelijke macht naar Griekenland te zen den bjj de V.N. zelf zou berusten en niet bij de Balkan-Commissie. Te Londen wordt uit gezagheb- bende bron vernomen, dat Engeland niet heeft besloten versterkingen naar Griekenland te sturen en dat zijn politiek ten aanzien van de 5.000 Britse soldaten aldaar op het ogenblik ongewijzigd blijft. Het is nog steeds Engelands poljtiek zijn troepen in Griekenland zo spoedig als maar mogelijk is terug te trek- ken. De berichten dat de V. S. Enge land zouden hebben uitgenodigd om een grote nieuwe Brits-Amerikaanse basis te Bengasi (Lybie) te vestigen worden te Londen eveneens offi cieel tegengesproken. Naar het Franse Persbureau AFP meldt heeft ook een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ontkend iets af te weten van het bestaan van een plan van Engeland en de V.S., een belangrijke vliegtuig- en vloot- basis in het gebied van de Middel- landse Zee te vormen ten einde aan de nieuwe situatie in Grieken land het hoofd te bieden. Tevens ontkende deze woordvoerder, dat beide landen thans onderhandelin- gen zouden voeren over de toe- stand in Griekenland. Voor 't versterken van de Griek- se strijdmacht volgens het program- ma van de Amerikaanse militaire hulp zal ook 15 millioen dollar uit fondsen, die oorspronkelijk voor het herstel van Griekenland be- stemd waren, worden gebruikt, al dus heeft het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken mee- gedeeld. Tengevolge van het falen van het Griekse leger om de gue rilla te bedwingen was reeds 24 millioen dollar uit de herstelfond- sen naar het militaire hulpprogram overgeheveld. Het staat nu welhaast vast, dat de Amerikaanse regering het congres om verdere fondsen moet verzoeken, wil het Griekse hulpprogramma volgens de oor- spronkelijke opzet uitgevoerd wor den. Volgens een woordvoerder van het ministerie heeft Griswold, lei- der van de Amerikaanse missie voor hulp aan Griekenland, in deze overheveling van 15 millioen dollar voor het vergroten van de Griekse Nationale Garde en het Griekse Le ger toegestemd. (Eigen bericht.) Na 3 maandtu lang onafgebro- ken en ijverig speuren is het de opsporingsambtenaren van de prijscontrole, afdeling Nijmegen, gelukt, klaarheid te brengen in de op de R.V.I. te Arnhem gepleegde fraudes. Twee ambtenaren en een lid van de toewijzingsadviescom- missie werden in hechtenis geno- Bij de officier van justitie te Arnhem, mr. Muller, waren regel- matig klachten binnengekomen over de gang van zaken op de R.V.I..te Arnhem. Aanvankelijk slaagde men er echter niet in een tipje van de sluier op te lichten. Maar toen de afdeling Nijmegen van prijscontrole op't spoor was gekomen van te duur verkochte gebruikte automobielen, kwam ook de fraudezaak aan het rollen. Het kwam vast te staan, dat een ambtenaar van de afd. personen- vervoer en goederenvervoer van de R.V.I, te Arnhem tegen beloning zijn bemiddeling verleende voor het verkrijgen van een aankoopvergun- ning. Deze beloningen bestonden somtijds uit geld, soms uit goederen. De bedragen varieerden van f 200 tot f 1000. Bij de afdeling Personen- vervoer werden deze transacties rechtstreeks afgewerkt, bij de afd. Goederenvervoer via een tussen- persoon, die contact opnam met de gegadigden voor een auto, fleze be- middelaar was vertegenwoordiger van een garagebedrijf uit Nijmegen. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat minstens 25 automo bielen, zowel voor personen- als goederenvervoer. op ongeoorloofde wijze in het bezit van de kopers zijn gekomen. De knoeierijen hebben zich uitgestrekt over het gehele jaar 1947. Tegen de kopers van de automo bielen is eveneens proces-verbaal opgemaakt. Volgens Pimentel Brandao, de laatste Braziliaapse ambassadeur te Moskou, die thans te Rio de Janeiro vertoeft, is de gezondheidstoestand van Maarschalk Stalin zeer slecht. Volgens Brandao is Stalin aan de rechterzijde gedeeltelijk verlamd, hetgeen hem het gebruik van het rechterbeen en de rechterarm be- moeilijkt, zodat Stalin op krukken moet lopen. Winston Churchill, die sinds 26 December te Marrakesj in Marokko het bed heeft moeteh houden we- gens een aanval van bronchitis, heeft gisteren voor het eerst enkele uren in de buitenlucht doorge- bracht, die hij wijdde aan het ma ken van een schilderij van een dal in het Atlasgebergte. DE ACTIE IN GRIEKENLAND ZUIDSLAV ^NITZA YANINA -TRlkKALA Aanval van Markos leger afgeslagan T' Op Malta houdt men landingsoefeningen. Het garnizoen wordt getraind in snel aan en van boord gaan, teneinde in geval van nood als versterking der troepen te kunnen optreden als dit ergens rondom de Middellandse Zee nodig mocht zijn. Hier ziet men hoe transportmateriaal voor deze troepen weer uit het vlieg- tuigmoederschip „Triumph" aan wal gehesen wordt. De door de minister van oorlog bij de behandeling van de rijks- begroting aangekondigde rege- ling om, aanvangende met de Hchting 1948, dienstplichtigen in aanmerking te laten komen voor bestemming tot buitengewoon dienstplichtigen. is thans uitge- geven en voorlopig alleen nog van kracht voor ingeschrevenen voor de lichting 1948. De regeling geldt alleen voor de- genen, van wie een wettige broer of een wettige halfbroer als militair gedood is tijdens krijgsverrichtin- gen of overleden is in militaire dienst, dan wel als lid van een ver- zetsorganisatie gedood is tijdens het olegen van actief verzet, of over leden is tengevolge van verwon- dingen. opgelonen tiidens het ple- gen van actief verzet. De dienstplichtigen van de lich ting 1948, die voor deze regeling in aanmerking wensen te komen. kunnen hun verzoek door middel van een aanvraagformulier indie- nen door tussenkomst van de bur- "emeester van de gemeente. waar de verzoeker voor de dienstplicht is ingeschreven. Nederland heeft in het kader van de graantoewijzing aan de Benelux in Canada drie millioen bussel tarwe aangekocht, waarvan anderhalf mil lioen voor Nederland bestemd zal zijn. De betaling zal geschieden in Amerik. dollars. Nederlgndse sche- pen zullen het transport van deze voor Nederland bestemde 40.000 ton tarwe verzorgen. (Van een speciale verslaggever) L EZER DAGEN kan men in de bioscopen een korte opname zien van het vervoer van hout uit de Oekraine naar het Donetz-bekken. Langs woeste bergstromen wordt dit hout, dat tot vlotten is samengebundeld, het Russische rijk binnengebracht Het is een machtig spel van schuimend water en behendigheid van degenen die de vlotten langs stroomversnellingen en over kolkende rivieren brengen, tot in het hart van Rusland. Daar wordt het verzwolgen door een nooit te verzadigen hongerend land, dat de ene vadem na de andere in zijn wederopbouw verwerkt. Wij hebben aan dit beeld moeten denken toen wij gisterenmiddag in een statige zaal aan een rustige straat in Den Haag luisterden naar wat een drietal ambtenaren ons vertelde omtrent hun reizen door Noord- en Oost-Europa. Een was er ook in Havanna ge- weest, waar thans besprekingen worden gevoerd om te komen tot een internationale handelsorganisa- tie als onderdeel van de Verenigde Naties. De beide anderen hadden met portefeuilles dik van de papie- ren door Europa gereisd om te kun nen spreken met handelsdelegaties van Zweden, Noorwegen, Finland, Denemarken. Tsjecho-Slowakije, Po- len, Hongarije, Roemenie. Het re- laas van de met veel moeite voor- bereide mogelijkheden van in- en uitvoer, die in Den Haag worden voorbereid en „gepland", nadat men van het bedrijfsleven de gegevens heeft binnengekregen over wat ons land kan aanbieden en wat het van buiten nodig heeft, paste volkomen bij dat beeld van de Europese hout- rijkdom, waarvan grote voorraden in een onafzienbare stroom van vlot ten verdwijnt in Oostelijke richting. Er wordt gevochten om de laat ste rijkdommen van Europa en dat het een hard en onverbid- delijk gevecht is, waar wij als kleine natie met veel moeite ons part bij zien te verkrijgen, de film maakt het al even duidelijk als de gesprekken van deze heren, die toevallig alle drie tegelijk in Den Haag waren, zodat wij ze kon- den ontmoeten en horen wat zij ons van hun ervaringen te vertel- len hadden. Ook Nederland moet hout hebben en men zal ons wel willen geloven, wanneer wij zeg- gen, dat 't niet uit de Oejcrainsc bossen komt, maar dat het met veel moeite en handigheid moet worden losgepraat uit de al even- zeer hoog in waarde gestegen bos sen van Scandinavische landen, die er immers grif de hoogste prijs in volwaardige <„harde" zegt de econoom) dollars voor betaald krijgen. Het is, zolang het ideaal van een in peis en vree werkend interna- tionaal en multilateraal handelsver- drag nog niet in een charter is- vastgelegd, hetgeen men thans in Havanna bezig is te doen, zaak dat wij met tal van landen het contact blijven onderhouden in bilaterale overeenkomsten. Vandaar die rei- zende heren door- Europa. Zij zijn in landen geweest, waar wij als verslaggever helaas niet meer kun nen binnendringen en zij hebben, ondanks ijzeren gordijnen en wat al niet meer, dan toch maar gedaan gekregen, dat Nederland hier en daar nog belangrijke commerciele contacten kan onderhouden. Zoals in deze wereld van restricties alles met de grootste zorg geleid moet worden, zo ook deze handelsrelaties die men onmogelijk aan de komen- de en gaande man die wat aan te bieden heeft. kan overlaten. Er is dus een Centraal Orgaan in Den Haag gevormd. dat al deze wensen en eisen overziet en met de gehele collectie in zijn tas erop uittrekt om te proberen er het beste van te ma ken dat er van te maken is. En zodoende komt men dan toch nog tot verrassende resultaten. (Slot volgt) Het toestel van de „Air France" van de dienst BrusselParijs, dat Dinsdagmiddag om 17.05 uur met 11 passagiers en een bemanning van 5 personen uit Brussel vertrokken is, vloog tengevolge van een nood- landing nabij Gonesse, even voor het vliegveld Le Bourget, in brand, waardoor 15 personen gedood wer den. Een zekere mademoiselle Hecht is de enige overlevende. Het vliegtuig, een „Douglas DC3" had om 19 uur op het vliegveld van Parijs moeten landen. De weersge- steldheid was uiterst slecht. Om 19.30 uur werd het contact van het vliegtuig met zijn basis verbroken. Op dit ogenblik gebeurde het onge- luk. Een kwartier na het ongeval arriveerde de onmiddellijk gewaar- schuwde brandweer van Parijs, die slechts me tgrote moeite de slachtoffers uit het wrak te voor- schijn heeft kunnen halen. Naar de vliegtuigautoriteiten op Le Bourget verklaren was er op het ogenblik van het ongeluk we- gens de slechte weersomstandighe- den voor de vliegtuigen een verbod van kracht tot landen en opstijgen. Een half uur eerder heeft een vlieg tuig van een Afrikaanse lucht- vaartmaatschappij op het vliegveld Le BoUVget eveneens een ongeluk gehad. De piloot Ame Faure werd licht gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Men heeft de lijken van de omge- komenen kunnen identificeren. De nationaliteiten van de 14 veronge- lukten luiden als volgt: 2 Belgen, 1 Fransman, 2 Engelsen, 3 Ameri- kanen, 1 Pool en de vijf leden van de bemanning. De nationaliteit van een der ge- wonden, die later overleed is niet bekend. Naar officieel wordt bekend ge- maakt is ook een vliegtuig van de Brits-Europese luchtvaartmij.. dat uit Glasgow afkomstig was, bij een noodlanding verongelukt, doordal het in de nabijheid van het vlieg veld Northolt tegen een boom vloog. De piloot kwam om het leven en 5 passagiers en 2 leden van de bemanning werden gewond. Er wa ren 10 passagiers, alien inwoners van Glasgow aan boord. De be manning bestond uit 4 koppen. De door de Franse regering in- grediende antMnflatiewet is, na door de raad van de republiek met 160 tegen 109 stemmen aan- vaard te zijn, door de Nationale Vergadering in tweede lezing aangenomen. De Franse regering ontving een telegram van Henri Bonnet, de Franse ambassadeur in de V. S., in- houdende, dat Amerikaanse finan ciele kringen gunstig gereageerd hadden toen de Nationale Vergade ring de wet in eerste lezing had aangenomen. Naar wij vernemen wordt de Se- cretaris-Generaal der Verenigde Na ties. Trygve Lie. 22 dezer in Neder land verwacht in verband met de kcuze van de plaats, waar de vol- gende algemene vergadering der V.N. zal worden gehouden. Hij zal vergezeld zijn van zijn assistent, de heer A Pelt, en drie dagen in Ne derland doorbrengen. Trygve Lie zal op 20 en 21 Ja nuari a.s. een bezoek brengen aan Paul Spaak te Brussel. Naar ver- luidt zou hij met de Belgische eer ste minister de mogelijkheid onder- zoeken om de volgende algemene vergadering van de V. N. te Brussel te doen houden. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: NU EN DAN BUIEN Aanvankelijk zwakke tot ma- tige veranderlijke wind, doch reeds spoedig weer toenemend uit richtingen tussen Noord en West en opnieuw daling van temperatuur. Meest zwaar be- wolkt met nu en dan buien. Volgens een Antara-bericht. dat Aneta doorzendt, zou de Re publiek bereid zijn, toe te treden tot de federale regering van de Verenigde Staten van Indone sia. Sjarifoeddin, te Batavia teruggekeerd, verklaarde, da! het thans van de Nederlanders afhangt, of de algemene order „staakt vuren" wordt gegeven! De jaarlijkse boodschap van president Truman zal heden- avond om half acht voor het Congres worden uitgesproken. De eerste werkelijk-verhelde- rende cijfers over het plan- Marshall zullen dan tevens worden onthuld. De Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken, Oscar Hel- mer, heeft thans aan de pers mee- gedeeld, dat een ..gevaarlijke or- ganisatie van nazi-fanatici" in Oostenrijk geliouidcerd is en dat de Ieiders gearresteerd zijn. Volgens de communistische „Vblksstimme", zo meldt Reuter, had de samenzwering tot doel de Verenigde Staten van Europa te stichtenonder leiding van Groot-Brittannie"! Minister Helmer deelde mee, dat naar zijn opvatting de Ieiders de strengste straffen (de doodstraf in- cluis) dienden te ontvangen en dat het proces bespoedigd moest wor den. In de aantekeningen van de ge- arresteerde Ieiders was o.m. te le- zen, dat het nieuwe nazi-programma was toegezonden aan president Karl Renner. vice-kanselier Adolf Schaerf e.a. maar geen hunner heeft inderdaad een afschrift gekregen. De Socialistische Partij werpt de blaam der samenzwering op de Oostenrijkse Volkspartij, die ge vaarlijke nazi's tot haar gelederen zou hebben toegelaten. De Volks partij beweert, dat de draagwijdte van het complot overschat wordt, terwijl de communisten zeggen, dat slechts enkele der samenzweerders gegrepen zijn. Zoals wij onlangs meldden is per 1 Januari in Nederland een leger- organisatie doorgevoerd. Door deze zgn. vredesorganisatie wordt Neder land verdeeld in vier militaire ge- westen. Wij vernemen nu, dat be- noemd is tot bevelhebber van het eerste militaire gewest met stand- plaats Den Haag, generaal-majoor J. H. Jager, en tot bevelhebber van het tweede militaire gewest met standplaats Arnhem generaal-ma joor M. G. van Kesteren. Benoemd tot bevelhebber van de derde mili taire afdeling met standplaats Bre da generaal—majoor J. A. A. Sit- sen. Generaal-majoor A. Th. C. Op- somer is benoemd tot bevelhebber van het vierde militaire gewest met standplaats Groningen. Met de „Stentor" arriveerden dezer dagen te Rotterdam 37.500 kisten met sinaasappelen uit Pa- lestina. Met de distributie van de vruch- ten zal binnenkort worden bego'n- nen. De consumentenprijs is thans 76 cent per kilo. Vorig jaar was de prijs 84 cent per kilo. Bij een onderzoek naar de publieke opinie over de vraag, welke leden van de Britse labourregering „bij- zonder goed werk verrich- ten", kwam Bevin bovenaan te staan met dertig procent van de stemmen. Daarna volgde sir Stafford Crips, de minister van financien en economische zaken, met twaalf procent. Daarnaast werden alleen nog genoemd Morrison, de lord-president of the council, Bevan (ge- zondheid, Strachey (voed- selvoorziening) en Wilson (handel) met ieder twee procent en Shinwell (oorlog) en Gaitskill (brandstof en energie) met ieder een pro- cent der antwoorden. De supporters van Bevin stam- den gelijkelijk uit alle poli- tieke partijen, die van Cripps hoofdzakelijk uit labourkrin- gen. Onder de vraag, wie ..bijzonder slecht werk" ge- leverd hadden, kwam Stra chey bovenaan te staan met twintig procent, gevolgd door Bevan. die o.a. voor behui- zing moet zorgen, met zeven procent en Shinwell met vijf procent.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1