DE RINGERS PERIODE BIJ DE BRANDWEER r Gemeenteraad van Heiloo ALKMAAR EN OMSTREKEN Het tijdperk der mechanisatie UIT OUDE TIJDEN mr K.A.B.-Kerstavond Nog elfduizend politieke delinquenten wachten op behandeling van hun zaak Roekeloze jeugd, een spiritus-drinker en een oplichter Feiten van vandaag Naar wij vernemen PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdog 7 lonuari 1948 F. H. RINGERS Commandant 19311948 mm* Onze agenda Acht jaar voor kappers- bediende Twintig jaar voor „Rooie Jan" de Nederl. kampbeul Slachtoffer autobus- ongeluk ter aarde besteld Hij WILDE ZIJN VADER REDDEN Weer staking in de Amsterdamse meelfabriek Positie Nederlandse passagiersschepen Na zelf de 60-jarige leeftijd te hebben aangewezen als de leeftijd waai-op een brandweerman moet worden bijgezet in de club der „rus- tenden", zag de heer Fr. Ringers zich thans voor de consequentie ge- plaatst om, nu hij deze leeftijd be- reikt had, zijn functie als brand- weercommanjjant ter beschikking te stellen. En qfschoon hij zich pog fit en niet oud voelt, aanvaardde hij die consequentie. En dat zal hem niet licht zijn gevallen, want hij kreeg zijn liefde voor de brandweer om zo te zeggen met de paplepel ingegoten. Zijn vader was ook eens brand- weercommandant en hij herinnert zich nog levendig, hoe het huis in rep en roer kwam, als de stormklok van de Grote Kerk de brand geluid had en z'n vader zich naar de brand spoedde, waar de Schutterij het ter- rem afgezet hield, zodat geen Alk- maarse jongen kans had er met z'n neus vlak op te gaan staan. Maar Frits wist raad; hij wist een stel oude laarzen van z'n vader te be- gaan en hracht die quasi naar het terrein van de brand, waar de laar zen hem een passe partout ver- schaften. Als 16-jarige jongen begon hij als pomper bij ..Burgerplicht" z'n eigen- lijke brandweerloopbaan, waar hij in verschillende rangen opklom, tot hij in 1931 het commando van de heer S. Frayman overnam. Wij hebben de heer Ringers ge- vraagd ons eens het een en ander uit zijn brandweerloopbaan te ver- tellen, waartoe hij zich aanstonds bereid verklaarde. Kenmerkte de periode van zijn voorganger. de heer Frayman, die van 1918 tot 1931 „regeerde", zich als het tijdperk der reorganisatie, waardoor het 400 man tellende corps ir.gekrompen werd tot een corps van 90 later 64 man, terwijl in die periode ook een begin ge- tnaakt werd met de modernisering van het materieel, kan de periode- Ringers gekenschetst worden als de t*code van de mechanisatie. In 1914 kreeg de brandweer zijn eerste motorspuit. in 1920 kwamen er nog twee bij; met handkracht of paardentractie moesten deze van hun diverse standplaatsen nog naar do brand vervoerd worden. In 1930 kwam de eerste autospuil, die in het begin der Ringers-pe- riode al spoedig door een tweede werd gevolgd. Bij de brand in de toren der St. Dominicu§kerk in 1933 bleek, dat er aan het materiaal iets onmisbaars ontbrak. Van buiten af kon men het vuur in de torenspits niet bestrij- den en dank zij het kordaat optre- den van enkele spuitgasten. die^net hun slangen door het binnenste van de toren de vuurhaard wisten te naderen, kon de kerk behouden blijven. Maar duidelijk was geble- ken, dat de 13 meter reikende hou- ten schuifladder onvoldoende was en door een betere vervangen moest worden. ..St. Donatus". een assurantiemaat- schappij, waarbij kerken en scholen verzekerd zijn, bood als contra-pres- tatie f 1000 aan als bijdrage voor aankoop van een moderne magyrus- ladder (plus f 200.— voor 't corps), waaraan de gemeenteraad besloot f 6000 toe te vqggen. zodat in 1934 de stalen-buizen-ladder, die tot 20 meter hoogte uitgeschoven kon wor den. kon worden aangeschaft. Men weet, dat de Duitsers deze ladder in beslag namen en dat deze vorig jaar door een soortgelijke ladder, doch nu op een auto gemonteerd, werd vervangen. Meerdere autospuiten volgden en thans omvat het materieel 2 aut.- spuiten met elk een eapaciteit vai 2500 1. oer minuut, 1 van 1200 1., 1 van 800 1. en een cjraagbare motor spuit van 700 1. per minuut. De manschannenwagen is uitge- rust met een licht-aggregaat, zodat de brandweer zijn eigen licht kan verzorgen, zoals al menigmaal no- dig bleek, o.a. bij de brand van de boerderij ,.De Drie Koningshoofden" in de Schermer. Voorts zijn aJle auto's uitgerust met schuimblussers en een koffer voor eerste hulpver- lening. De Brandweerkazerno werd vol- gens on^werp van de heer Ringers ingericht. waardoor al het materiaal in een gebouw kon worden onder- WANBETALING 7 Januari In de jaren 15454558 komen herhaaldelijk vroedschapsbesluiten voor over ordinaris beden welke door de edelen en grote steden waren toegestaan. Alkmaar moest dan een deel betalen. maar steeds werd beweerd dat de stad dit niet kon opbrengen. In de regel was het 954 ponden. Maar regelmatig worden burge- meester en/of schepenen of afge- vaardigden voor het niet of niet op tijd betalen gegijzeld. Een dezer kwesties werd hoog opgenomen en besloten werd om voor die zaak zes advocater, in Den Haag te nemen om de be- langen der stad te behartigen. Toen men het daar verloor, ging men in appel en vetleende daar- toe procuratie aan mr Aelbrecht Brouwersz. te Mechelen. Maar ook hij kon Alkmaar niet aan de zege helpen. gebracht. De invoering van het alarmsysteem over de 5de lijn van de radiodistributie, maakte het voorts mogelijk, dat dit materiaal ook na alarm met enkele minuten bemand kon worden en kon uit- rukken. Een en ander maakte de Alk- maarse Brandweer tot de best ge- outilleerde vrijwillige brandweer in den lande. Dat ook de goede geest in het corps, de geest van saamhorigheid, sportiviteit en gepaste na-ijver tus- scn de vier corpsen onderling hier- bij een belangrijke factor is, be- hoeft geen betoog meer. Dat is al- gemeen bekend. Commandant Ringers stimuleerde ook sinds 1930 de hulpverlening bij brand aan de buitengemeenten; Hei loo was in dit opzicht de eerste ge meente, die een vrijwillige overeen- komjt met Alkmaar aanging en spoe dig volgden een dozijn andere. Gedurende de oorlog ressorteerden onder deze hulpverlening, als ge- volg van de bemoeilngen der Brand- weerinspectie, 41 buitengemeenten, doch sinds na de bevrijding de ge- meenten op dit punt weer auto- noom werden, kwam hier een einde aan. Verschillende kleine nabuurge- meenten. zoals Oterleek, zagen ech- ter in, dat zij zich beter aan Alk maar kunnen toevertrouwen dan er zelf een kostbaar brandweer-appa- raat op na te houden. Trouwens, ook gemeenten, die geen overeenkomst met Alkmaar hebben, maken, als de nood aan de man komt, nog gaarne gebruik van de goed geoutilleerde brandweer van Alkmaar. Bergen deed dit het vorig jaar twee keer en in Schagen deed onze brandweer bij de grote brand in het Noordhollands Koffie- huis en omgeving voortreffelijk werk. Nog tal van grote branden pas- seerden in ons onderhoud met de heer Ringers de revue; de grote brand op de Baangracht (1907), die bij Eik en Linden aan het Baanpad, de drie branden bij Ero Rem, die in de St. Willibrordusstichting te Heiloo in de Kerstnacht van 1932, de brand van de Wasserij van Krom enz. Uitgerukt naar buiten werd in de infernale nacht van 23 op 24 Juni 1940. toen de Duitsers Den Helder bombardeerden en op twee plaatsen P"-'/-m J. VAN MAARLEVELD De nieuwe Commandant in de Marinestad en op de Werf de Alkmaarse Brandweer assisteerde. Gedurende de bezetting assisteerde de Alkmaarse Brandweer ook bij de brand in de toren van het Bio- Vacantie-oord te Bergen aan Z^ee, bij de brand in Schagen, tqgn daar een munitietrein was beschoten, bij de brand in het Carltonhotel te Am sterdam en bij een 7-tal boerderijen en huizen in buitengemeenten. Gedurende de bezetting werd het corps uitgebreid met een hulpbrand- weer tot 134 man, waard&or ver schillende Alkmaarders van uitzen- ding naar Duitsland gevrijwaard konden worden. Over dp belevenissen uit de be- zettingstijd vertelde de heer Rin gers ons ook nog menjge episode, maar dan komen wij aan een ander chapiter. Gebleken is echter, dat de 15- jarige periode, gedurende welke de heer Ringers commandant van de Alkmaarse Brandweer was, de vruchtbaarste voor het corps ge- weest is. Alkmaar heeft een brand weer, die er zijn mag en dat is voor een groot deel de verdienste van de heer Ringers. KHMOP-NIEUWS 1948 begint voor Klimop niet zonder moeilijkheden. Onze avond op Donderdag kan niet meer door- gaan, aangezien een andere vereni- ging op de Donderdagavonden be slag legde op de zaal. Voor ons blijft nu de Dinsdagavond over. Nu is de vraag: hoe denken onze leden hier- bver? Voelen ze iets voor de Dins dagavond, kunnen ze deze avond vrij maken of moeten we de Klim- op-avonden maar op Donderdag blijven houden.... dan in een an dere zaal? Wij hopen dat ondanks dit alles onze beweging geen nadelen zal ondervinden en vertrouwen dan ook, dat alle leden zullen meewerken om deze rnoeilijkheid op te lossen. Donderdag a.s. wordt de cursus in babyverzorging door mej. Schaap voortgezet in de Naaischool van de Eerw. Zusters op de Laat. De leden, die a.s. Donderdag komen, kunnen hun mening dan te kennen geven. Aan de meisjes van Klimop, die a.s. Donderdag niet komen, vragen wij of zij ons even schriftelijk op de hoogte willen stellen of zij vo6r of tegen de Dinsdag zijn. Deponeer dan dit hriefje zo gauw mogelijk in de bus van de pastorie. Latcn wij de naam van Klimop hoog houden en in 1948 weer een trapje hoger klimmen. Wanneer wij deze rnoeilijkheid overwinnen, doen wij dit zeker. DIERENBESCHERMING Ter beschikking een mooi zwart hondje. reu, plm. 6 maanden oud, zindelijk. wordt middelmatig groot. Wie redt deze van de gaskast? Ter beschikking 2 jonge hondjes, plm. 6 weken oud. Men wordt er aan herinnerd, dat eigen dieren. dus geen zwervers, niet in deze rubriek geplaatst worden. Daar is de advertentierubriek voor. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. CINEMA; „Bij de Marine", 14 jaar. VICTORIA: „De wilde bloem" volwassenen. HARMONIE: Gevangenen van het verleden, alle leeftijden. A.B.T.: ,.De duivels van de Rode Cirkel" (II), 14 jaar. STED. MUSEUM: Tentoon- stelling werken van Vincent van Gogh. Geopend van 10 4 uur en 's avonds van 79 uur. Zondagmiddag alleeri van 24 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: 1.30 en 4 uur „Sjors van de Rebellenclub". WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur pianoconcert Tien Ver- meulen en Coby v. Egmond- Lankester. GULDEN VLIES: 8 uur Alc- maria-revue „Je M'aintien- drai". APOTHEKEN: Apoth. Wanna, Ritsevoort 5. VAN GOGH-TENTOONSTELLING Ook 's avonds geopend! Van 718 Januari zal deze ten- toonstelling in het Sted. Museum op werkdagen onafgebroken zijn ge opend van 104 uur, op Zondagen uitsluitend van 2—4 uur. Op werk dagen zal het Museum echter boven- dien toegankelijk zijn 's avonds van 79 uur. Er is nl. verlichting aan- gebracht, om aldus aan vele belang- stellenden. die overdag verhinderd zijn, toch gelegenheid te geven deze fraaie tentoonstelling te gaan zien. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER S. van A., Oosthuizen, f 100 of 40 dagen. A. de W., Hilversum, 3 jr. jeugd- ge ngenis. S. S.. Oudkarspel, f 60 of 30 dagen. W. H., Amsterdam, 5 mnd. met aftrek. Voorts ter beschikkingstel- ling van de regering met een proef- tijd van 3 jaar. J. M., Alkmaar, 1 jaar met aftrek. DAMMEN D.D.D. II—WINKEL I Vrijdag j.l. speelde D.D.D. II haar derde competitiewedstrijd. Voor de Alkmaarders werd het ongetwijfeld een succes. Daar Win- kel tot een der sterkste in de af- deling behoort, lag een nederlaag in de lijn der verwachtingen. Dat de reserves toch kans zagen om een gelijk spel uit het vuur te slepen. is zeker een felicitatie waard. Met volhouden en strijdluSt tot het laat- ste is veel te bereiken, hetgeen ook deze avond weer tot uiting kwam. Daarom ook a.s. Donderdag de tanden op elkaar om een overwin- ning te bevechten. Tot slot nog de cedetailleerdp uitslag: D.D.B. 2—WINKEL 1. C. P. MooijboerC. Amels 11 M. J. Langra® Sr—Jb v.d. Welle 20 D. Stam—J. Helde- 02 A. van LeeuwenT. Mantel 02 D. PeerdemanC. Lodder 0—2 M. J. Laneras JrH. Bergman 20 C. RiiwaardC. Hartoe 20 C. ,T. HelderB. van Diik 20 ,T. H. BrinkhofJoh v.d.Molen 02 D. BruggemanD. Wiedijk 11 10-10 ALKMAAR. Op Driekoningen, nog in de sfeer van het voorbije Kerstfeest, bracht de K.A.B. voor haar leden en voor militairen in 't Wapen van Heemskerk een Kerst- programma, dat verzorgd werd door het Nederlands Cultureel Gezel- schap onder supervisie van de heer Paul Soester. Nadat de voorzitter van de K.A.B. de heer v. Jaarsveld, de goedbezette zaal had toegesproken, trad voor 't voetlicht een kwartet, dat het „Stille Nacht", op melodie van A. v. d. Horst, ten gehore bracht. Er werd door dit kleine en nog wat zwakke ploegje met veel toewijding gezon- gen, maar ondanks de zorg, die er kennelijk aan besteed was, vermocht men toch niet boven middelmatige prestaties uit te komen. De tenor en baspartij lagen over het algemeen te zwak tegenover de heldere so- praan en een goed gedragen alt- partij. In het wondermooie „0 Kin- deke klein" op muziek van Bach kwam de bas beter naar voren. Het dameskoor, dat practisch geheel uit nieuwe krachten bestond, was zeker niet onverdienstelijk. Er werd be- schaafd en rustig gezongen, iets dat niet altijd van dilettanten gezegd kan worden. Er zaten verscheidene goede stemmen bij en het kleine groepje leverde onder de heer Kloeg over het algemeen goed werk. In het Transeamus van H. Cuy- pers bleek echter de bezetting veel te klein te zijn. De machtige, op het monumentale afgestemde muziek werd in dit werk te zwak vertolkt. Een verdienste achtten wij het dat er zuiver gezongqp werd, ook aan de uitspraak was veel aandacht be steed, wij hadden echter gaarne wat meer voordracht in de liederen ge- zien, het klonk alles wat vlak. Opmerkelijk bij het kwartet was, dat het tweede nummer aanmerke- lijk beter bezongen werd. De heer Soester is, voor zover wij kunnen nagaan, een nieuwe ster aan het Alkmaarse muziekfirma- ment, die het met ijverig werken wel zal redden. Hij heeft een uiterst gecultiveerd geluid, een goede voor dracht. zijn uitspraak is correct, beschaafd, scherper articulatie ech ter leek ons niet ongewenst. Een verkoudheid droeg er toe bij, dat de stem niet gebruikt kon worden, zoals op een dergelijke uitvoering vereist wordt. De Vlaamse Kerstvertelling van de soldaat en de taart ging er bij het publiek als koek in. Ge zoudt zeggen als men Soester zo hoorde: „Het is een Vlaming". De Kerstvertelling van Wim Snit- ker, verteld door de heer Berkhout, kwam er minder gelukkig vanaf. De verteller had te weinig contact met het publiek om het schone verhaal goed tot zijn recht te kunnen laten komen. Beter ging het met Vondel's „0 Kerstnacht". De heer Kloeg bleek een goed koorleider en accompagneerde de solist op zeer verdienstelijke wijze. Al met al een avond, die op een zeer bevredigend peil stond en door de talrijke aanwezigen naar waarde werd geschat. L. S. HINDER WET ALKMAAR. Op de Gemeente- seeretarie is ter inzage gelegd een verzoek van de heer H. Vos, alhier, om vergunning tot het oprichten van een timmermanswerkplaats, in- richting voor machinale houtbewer- king, waarin zullen worden gebe- zigd 4 electromotoren, resp. van 1, 2, 3 en 4 P.K., voor het aandrijven van diverse machines, in het per- ceel Doelenstraat nr. 17. JONGEM ANNENCONGREG ATIE ALKMAAR. De tijd stoort zich niet aan ons, die alles in de verle den tijd zo graag eens zouden wil len overdoen, maar dan op een be tere manier. In razende vaart snelt hij voort en kijkt niet om. Weer ligt een jaar achter ons; we wens- ten elkaar reeds Zalig Nieuwjaar. Niet voor niets, oh neen! Want hoeveel ontbreekt nog aan onze zaligheid? Herhaalde malen werd er ons op gewezen en het resultaat is verbluffend te noemen. Er moesten in het afgelopen jaar reeds voorzorgsmaatregelen getrof- fen worden, om de massa jonge mannen in de kapel te kunnen her- bergen. We zijn er ons dus wel degelijk van bewust, dat er wel het een en ander aan' mankeert; anders hoef- den we immers niet meer te komen? Beginnen we het nieuwe jaar met dat enthousiasme, waarmede wij 1947 eindigden. Komt alien spontaan vanavond om 7.30 uur in de kapel der Eerwaarde Zusters op de Oudegracht; van avond, de eerste maal in 1948! Kajotters, K.J.M.V.'ers en Ver- kenners van 1725 jaar, een Zalig Nieuwjaar! G. H. GOED AFGELOPEN Hedenmorgen stak een jongetje, zonder op te letten, de Kennemer- straatweg over, 't Gevolg hiervan was, dat hij door een motorrijwiel werd aangereden. De aanrijding liep wonder goed af, doch ter controle is de jongen naar het ziekenhuis gebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marinus W., z. v. G. C. Timmerman en M. Wokhe; Corne- lis. z. v. J. Purmer en T. Wagenaar; Afra A. M., d. v. C. J. M. van Dam en C. J. Boekel; Catharina, d. v. J. Schut en A. Hoogland; Marinus H., z. v. L. Koene en A. Klop. Overleden: Grietje Stam, oud 82 jaar, weduwe van H. Slot; Jacobus J. A. Netten, oud 74 jaar, gehuwd met H. M. Paleari. Voortgezet'te vergadering van 29 December HEILOO. Alhoewel de voorzit ter niet speciaal 'n nieuwjaarsrede uitsprak, zeide hij toch te hopen, dat de raad in 1948 de kracht zal mogen vinden en verkrijgen om haar on getwijfeld moeilijke taak in het nieuwjaar naar behoren te kunnen vervullen. Met genoegen stelde spr. vast dat het aantal inwoners tot ruim 10.000 was gestegen en hoopte niet dat door een eventuele annexatie het inwonertal af zou nemen. Spr. wees ook op de grote schuldenlast die op de gemeente drukt. Al is de be- groting sluitend, houdt dit niet in dat er nu „raak" gedaan kan wor den; integendeel, zuinigheid is nu meer geboden dan ooit te voren. Wethouder Rus dankte als nestor van de raad, de heer burgemeester voor z'n vriendelijke woorden en wenst hem namens de raad een ge lukkig en voorspoedig 1948. Een voorstel tot vaststelling van regelen ter uitvoering van art. 4 der Woonruimtewet 1947 werd z.h.st. aangenomen. Een voorstel tot vaststelling van een verplaatsingskostenbesluit werd na enige opmerkingen-van de heer Kraakman (r.k.) aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot her- herziening van de instructie van de gemeente-geneesheer en tot het ver- lenen van eervol ontslag aan de ge- meente-vroedvrouw, werd na enige discussie aangenomen. Vervolgens kwam de nieuwe be- zoldigingsregeling voor het gemeen- tepersoneel ter tafel. De heren Olivier, Majolbe en Senff betreurden het, dat voor di verse' chefs in de dienst van open- bare werken goed was gezorgd, ter wijl die zorg voor het lagere perso- neel maar matig is. De heer De Jager vindt het salaris van de klokkenist, 50.per jaar, te laag. De heer Bosma vindt de aanvangs- salarissen te laag. Ook vindt spr. een salaris van f 520.voor het schoonmaken van het gemeentehuis niet al te hoog. Het salaris van 1465.voor de concierge wil hij gehandhaafd zien. Hij vraagt met nadruk een juiste omschrijving van de arbeid van de concierge. De heer J. Bolten (R.K.) wijst op de loon- en prijzenpolitiek der re gering. Spr. zegt dat de minst ge- salarieerden er weer het schraalst afljomen omdat deze mensen al te gen de z.g.n. loongrens aanzitten. Hij spreekt de wens uit dat de 5 toeslag spoedig doorgang zal vin den. Hij vraagt hiervoor de voile medewerking van B. en W. De heer Kraakman merkt op dat hij bezwaar'maakt dat sommige personen een „jasje" aangetrokken wordt, dat niet past en hierdoor een z.g.n. hogere titel krijgen en zo- doende hoger in loon komen. De voorzitter antwoordt de div. sprekers en deelt mede, da de clas- sificatie van de gemeente op de helling staat. Dit zal over het ge- hele rijk bekeken worden. niet per gemeente. Spr. zegt dat niet gepro- beerd moet worden de salarissen in 't algemeen verhoogd te knijgen, dit met het oog op de reeds besproken eventuele annexatie. Wat het salaris van de technische hoofdambtenaar betreft, zegt voor zitter dat dit juist is. aangezien deze functie zeer veelzijdig is. vooral wat kennis van zaken betreft. Het salaris van de doodgraver moet men volgens voorzitter niet gaan overdrijven. Het geeft hier de indruk, dat men de man wat wil toestoppen. Voorzitter zegt verder dat in de gemeente geen personen rond lopen met 'n verkeerd „jasje" aan. Ieder- een is gesalarieerd overeenkomstig de diploma's en kennis. Een voorstel van de heer Majol£e om bepaalde functionarissen hoger te groeperen werd na veel discus- sies met 8 tegen 5 stemmen aan genomen. Over het punt medewerking ver- lenen aan \4e woningbouwvereni- ging ..Volkshuisvesting" zegt de hper Olivier (PvdA), dat huizen met een frontbreedte van 5 mtr te smal zijn. De heer Rus^merkt op dat deze breedte, als de woningen „en bloc" gebouwd worden, wel te aanvaar- den is. De eis is pl.m. 260 m3 in- houd. Wanneer hier een verdieping opgebouwd kan worden met een laag kapje, dan lijkt het spreker nog niet zo gek. De heer Bosma betreurt het dat de ver. ..Volkshuisvesting" eerst 2 jaar na de bevrijding met dit voor stel komt. De heer Rus zegt hierop, dat de zaken tegenwoordig niet zo een- voudig liggen. Het voorstel werd z.h.st. aange nomen. WIE WIL CORRESPONDEREN MET ENGELSE VRIENDINNETJES? Vanuit Bath, de staij in Engeland, die Alkmaar adopteerde, bereikten ons de volgende adressen van meis jes, die correspondentie zoeken met Hollandse jongens of meisjes. Miss P. Zwintin, 15 jaar, 100 Wal- cotstreet, Bath, Somerset, England. Mevr. E. Tije, 21 Haijcombe Drive, Whitewaij, Bath, Somerset, Eng land. Miss Patricia Green, onderwijze- res, 19 jaar, 12 Elm Grove, English- combe Park, Bath, Somerset, Eng land. Doreen Hutchinson, student te Bath, 19 jaar, 19 Wellgarth Road, Knowle Park, Bristol 4, England. Miss Betty Thomas, 26 Sion Hill, Clipton, Bristol 8, England. Naar men ons meldt, zijn deze vriendinnetjes in Bath en omgeving bereid eventuele andere brieven door te zenden naar corresponden- tievriende'n in Bath en omgeving, want uiteraard zullen ze slechts willen en kunnen corresponderen met ieder een vriend of vriendin in Alkmaar. RAAD S VERGADERING Donderdag 15 Jan. a.s. om 14 uur zal de nieuwjaarsvergadering van de raad gehouden worden. ZWERVERTJE Vannacht troffen surveillerende agenten een 13-jarig jongetje aan, dat liftend van Amsterdam was ge- komen. Bij onderzoek bleek, dat hij uit een inrichting te Amsterdam was gevlucht. Hij is op transport gesteld. In een bijzondere zitting van het Alkmaarse Tribunaal werden der- tien leden voor 1948 opnieuw be- edigd door de President A. Schen- keveld. Er bleken in de loop der maanden enige wijzigingen plaats gevonden te hebben: Mr. de Hes had als adjunct-secretaris bedankt, terwijl ook de heer Stuyfbergen genoodzaakt was geweest zich te- rug te trekken. Tijdens deze zitting heeft Mr. Schenkeveld een kort overzicht ge- geven van de bijzondere rechtsple- ging in het algemeen en van het Alkmaarse Tribunaal in het bijzon- der. Johannes R. de W. uit Egmond aan de Hoef, van beroep boeren- knecht, reed op 10 Nov. jl. 's avonds om ongeveer kwart voor negen per fiets over de Herenweg aldaar. Hij reed zonder licht op de grote weg met een paar vrienden en de jonge- lieden maakten de weg onveilig door fietsende voort met elkaar te „klun- gelen". Op een gegeven moment reed de W. tegen zijn 62-jarige plaatsgenoot Simon A. op. die met zijn vrouw per fiets naderde. De oude baas kwam zo ongelukkig te- recht, dat hij enige gebroken ribben opliep. Hij moest vijf weken onder doktersbehandeling blijven. Tenge- volge van deze roekeloosheid stond de W. gisteren terecht en hoorde hij f 60 of 30 dagen tegen zich eisen. Uitspraak over 14 dagen. Nicolaas B. uit Alkmaar dronk geen borreltje, maar spiritus. Doch het gevolg van dit drinken is al even ongelukkig. In een dronken bui maakte hij zich toen nog aan dief- stal schuldig en moest in October jl. voor de groene tafel verantwoor- ding afleggen. Voor het instellen van een nader onderzoek werd de zaak toen aangehouden. Dit nader onderzoek was nu geschied en de officier van justitie, mr. Meischke, eiste gisteren 6 maanden met af trek tegen verdachte. Bovendien ter beschikkingstelling van de regering. De verdediger, mr. Thijs, verzocht een gevangenisstraf te willen op- leggen, gelijk aan de tijd in preven- tieve hechtenis doorgebracht. Uit spraak .over 14 dagen. „Een man van 12 ambachten en 13 ongelukken", noemde mr. Meisch ke de volgende verdachte, Pieter D. S. uit Bergen. S. was het verkeerde pad ingeslagen met het stelen van een rijwiel. Vervolgens verhuurde hij een gedeelte van zijn woning, ving f 50.vooruit, doch liet de huurders nimmer over de drempel. De Alkrpaarder Gerrit de W. wist hij op te lichten voor f 100.hier- bij de naam van zijn vader, die in de zakenwereld geen onbekende is, misbruikend. De eis luidde 1 jaar met aftrek, ook omdat verdachte zich aan nog meerdere oplichtingen had schuldig gemaakt. Mr. Thijs, die ook in deze zaak de verdediging voerde, schilderde uitvoerig de om- standigheden, die deze man hadden gemaakt tot wat hij nu is. Op grond hiervan verzocht hij de uiterste cle- mentie te willen betrachten. Uit spraak eveneens over 14 dagen. Ferdinand J. Q. werkte in Alk maar bij de fa. V. D., hij woonde in Heemstede en was in Haarlem in pension. Dit alles vergde natuur- lijk al schier onbetaalbare uitgaven. Bovendien was hij na de oorlog dringend om nieuwe kleren verle- gen, waardoor hij nog grovere uit gaven moest doen. Het gevolg van dit alles was, dat Q. financieel in de knoop raakte en bij V. D. enige kruimeldiefstallen pleegde. De officier van justitie eiste 4 maaqden met aftrek. Mr. Thijs toonde ook in dit geval aan, hoe de omstandig- heden de mens kunnen vormen. De verdediger wees er op. dat zijn client evengoed weer bij V. D. aan het werk kon gaan en verzocht derhalve verd. op vrije voeten te stellen. Nadat de rechtbank zich binnenskamers had begeven, werd direct besloten om de jeugdige de linquent op vrije voeten te stellen en om de zaak te verwijzen naar de rechter-commissaris voor het in stellen van een nader onderzoek. Hij begon met te zeggen, dat ook de Tribunalen zo spoedig mogelijk dienden te verdwijnen, omdat de Bijzondere Rechtspleging in zijn geheel precies als de bezetting zelf iets uit de boze is. Maar voordat dit alles verdwij nen kan, moet het recht toch, zijn loop hebben gehad. Hierna volgden enige sprekende cijfers. Zolang er nog 11000 poli tieke gevangenen in kampen zitten, wier zaak nog niet is behandeld of waarvan nog niet eens het Voor- onderzoek is begonnen, kan er geen sprake zijn van opheffing en de critiek op de lekenrechtspraak wordt duidelijk te niet gedaan door verschillende uitlatingen van de Minister van Justitie zelf. Juris- ten, die critiek hebben op de tribu nalen zwijgen b.v. bij het gesol met gratie en doodstraf. Om de bijzondere rechtspleging te doen opschieten zou het zeer menselijk zijn, wanneer de procu- reurs-fiscaal meer zaken naar de tribunalen verwezen, want het is op het ogenblik zo, dat de hoven 400 zaken per maand kunnen behande- len, terwijl de tribunalen er 1600 kunnen gereed maken. 1 Juni 1947 kwam gelukkig het besluit voor voorwaardelijke ver- oordeling af. waardoor de uitspra- ken aanmerkelijk konden worden gereviseerd. Tot nu toe zijn door de kamp- commandanten voor het arrondisse- ment Alkmaar 12 voorstellen voor voorwaardelijke straffen ingediend, waarvan er 8 werden afgewezen en 3 behandeld met gunstige afloop. Vanaf het begin op 25 Juni 1946 zijn 850 zaken binnengekomen waarvan er 732 met een uitspraak werden afgesloten, terwijl 43 zaken opnieuw moesten worden behan deld, omdat de Hoge Autoriteit zijn fiat-executie had geweigerd. De lu- gubere bijnaam van bloedraad ver- dient het Alkmaarse tribunaal ab- soluut niet, aldus mr. Schenkeveld, want van 29 geweigerde uitspraken door de Hoge Autoriteit waren er 23 waarvan de strafoplegging te licht werd geacht. Gemiddeld werden per zitting 5 gevallen behandeld, terwijl voor het komende jaar 118 zaken geheel ter behandeling gereed liggen. Aan het slot sprak mr. Schenke veld de wens uit, dat alle Tribu- naal-leden volgens recht en gewe- ten zouden oordelen, om aldus de politieke afgedwaalden te reclasse- ren, waardoor deze zonen van ons volk, die ze toch altijd blijven weer in ons midden kunnen worden opgenomen. Al kan er niet gemak- kelijk vergeten worden, vergeven moet er zeker. ERNSTIGE AANRIJDING Gisterenmorgen werd op de Ken- nemersingel een loopjongen, die met zijn fiets onvoorzichtig overstak, door een auto aangereden, die on danks krachtig remmen de botsing niet kon voorkomen. De aanrijding was zo hevig, dat de jongen op de motorkap werd geslingerd en tegen de voorruit terecht kwam. Per zie- kenauto moest hij naar het Centraal Ziekenhuis worden vervoerd, waar een hersenschudding werd gecon- stateerd. HEILOO. De directeur van het post- en telegraafkantoor te Alk maar vestigt er de aandacht op, dat aan het postagentschap Heiloo, Hee- renweg, de geleigenheid is openge- steld telegrammen ter verzending aan te bieden. HEER HUGOWAARD. Op ver zoek van de heren doktoren is de inenting tegen pokken, welke was vastgesteld op Donderdag 8 en op Maandag 12 Januari a.s., tot nader order uitgesteld. BEVOLKING HEER HUGOWAARD. De be- volking van deze gemeente vermeer- derde in 1947 van 6061 tot 6135; ge boren werden 115 mannelijke en 111 vrouwelijke personen; er overleden 21 mann. en 21 vrouw. personen; er vestigden zich 234 en er vertrokken 344 personen; het aantal huwelijken bedroeg 65. BURGERLIJKE STAND ST. PANCRAS Geboren: Ja cob, zoon van Jan Kuitwaard en Halja Gaferowa; Cornelia Jacoba, dochter van Simon Kloosterboer en Neeltje Romeijn;" Elisabeth Maria, dochter van Pieter Borsten en Ma rie de Boordfer. Overleden: Leendert de Pee, oud 70 jaar, echtgenoot van Jannetje Groet. Huissen bjj Arnhem, bestaat in Juli 600 jaar als stad en zal dit, ondanks de zware oorlogsteistering, met een feestweek herdenken. De rector van het seminarie der Paters Passionisten te Haastrecht net een koe slachten voor zijn stu- denten, met de Kerstmis, hij kreeg 250 gld. boete. De breeder, die de slachting clandestien deed, kreeg van de Rotterdamse politierechter drie weken gevangenisstraf. De kapitein-vlieger Jongbloed, hoofd van het bureau luchtvaart van het ministerie van oorlog, zal een functie aanvaarden bij het Unilever- concern. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana brachten gisteren opnieuw een bezoek aan de voorstelling van de ..Gijsbrecht van Amstel" in de Stadsschouw- burg te Amsterdam. Door de val van het water is de situatie bij Steenderen thans zodanig, dat het gevaar voor de Eurnedijk practisch is geweken. Peter Lagaay, gezag- voerder bij de H.A.L., is gisteren met de ..Veendam" zjjn laatste reis begonnen, na 41 dienstjaren bij de maatschappij. De heer E. J. Mul- ler heeft gisteren, na een diensttud van ruim 35 jaar, afscheid genomen als directeur van de Shell Neder- land N.V. De Haarlemse kappersbediende v. Rossum, die inlichtingen had ver- schaft over ondergedoken Amster- dammers, zich als illegaal werker had voorgedaan en bij de z.g. „Vel- ser affaire" betrokken was, is gis teren door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam tot 8 jaar gevangenis straf veroordeeld met ontzetting uit de kiesrechten. Er was 15 jaar ge- eist. ..Vreselijk is het te bedenken, dat soms Nederlanders hun eigen land- genoten in diepste ellende hebben gestort," aldus de advocaat-fiscaal van het Haags Bijzonder Gerechts hof, mr Donker, bij de behandeling van de zaak, die de wrede metho- den aan het licht bracht, gebruikt door de medegevangene in het kamp Hoesum, Bouwmeester, bijgenaamd „Rooie Jan". Beklaagde was een sa dist en een beest. Hij ranselde meestal met behulp van een schop- pensteel zijn medegevangenen tot stervens toe. Mr Donker eiste tegen ■Rsoie Jan" 20 jaar met ontzetting uil de kiesrechten. Gistermiddag is op de algemene begraafplaats te Anna Paulowna t stoffelijk overschot ter aarde besteld Van de 17-jarige mej. Neeltje van Dalen, een der vier personen, die!' bij het ongeluk op de onbewaakte overweg te Breezand j.l. Vrijdag- avond om het leven kwamen. Voor de sobere plechtigheid bestond een overweldigende belangstelling. De met veel bloemen overdekte baar werd op de schouders van leden der voetbalvereniging BKC naar de groeve gedragen. Aan het graf werd het woord gevoerd door de gemeen- tesecretaris. de heer C. Keyser, na mens het gemeentebestuur en na mens de sportvereniging BKC en DOKEV. waarvan het overleden meisje lid was. De voorganger van de Ned. Herv. Evangelisatie te Bree zand, de heer P. Boon, sprak woor den van troost tot de nabestaanden. Namens de NACO, de bij het on geluk betrokken busonderneming, waren aanwezig de algemeen direc teur, de heer J. Kistemaker, de chef van het rayon Anna Paulowna. de heer J. Schilderman en de chef al gemene zaken, de heer Folge. Opnieuw kwam gisteren de zaak tegen de S.D.-er, Swagers. die deel uitmaakte van executiepeletons voor het Amsterd. Bijzondere Gerechts hof. De zaak was aangehouden om 'n onderzoek in te stellen naar aanlei- ding van Swagers' verklaring, dat hij door Rauter voor de keus was gesteld zich bij de S.D. aan te slui- ten en hiermee zijn ter dood ver- oordeelde vader te redden of deze te laten sterven. Verklaringen van Rauter en zijn medewerker Harsten achten een dergelijke gang van zaken niet uit- gesloten. Hoewel de vader van Swa gers nimmer is teruggekeerd, schij- nen getuigen hem na de oogegeven executiedatum in een Duits kamp gezien te hebben. De procureur-fiscaal zag hierin aanleiding zijn eis te wijzigen en requireerde een straf van 20 jaar. Met de methodes, welke de di- rectie van de meelfabriek ..Holland" te Amsterdam het afgelopen week- einde tegen stakende maalarbeiders heeft toegepast, waren het 15 arbei- ders, die aan de montage van de nieuwe expeditie werkten, het niet eens. Zij zijn in staking gegaan en heb ben zich bovendien bij de Amster damse burgemeester beklaagd over het optreden der politie, die de be- spreking houdende arbeiders met de gummistok en blanke sabel had uit- eengejaagd. Abbedijk, New-OrleansRotter dam. 5 Jan. te Londen. Aldabi, Buenos AiresRotterdam, passeerde 5 Jan. St Vincent K.V. Alhena. vermoedelijk 20 Jan. van Buenos Aires naar Rotterdam. Alphard, 5 Jan. van Porto Alegre naar Rio Grande. Alwaki, Buenos AiresRotterdam 5 Jan. van St Vincent K.V. Annenkerk. RotterdamSydney, pass. 5 Jan. Kaap St Vincent. Bali, AmsterdamJava, 5 Jan. te Antwerpen. Bredero, HongkongRotterdam, 6 Jan. te Singapore. Edam, New YorkRotterdam, 6 Jan. te Antwerpen. Japara, 5 Jan. van Manilla naar Pacific kust. Johan van Oldenbarnevelt/5 Jan. van Belawan naar Batavia. Leopoldskerk, 4 Jan. van Manilla te Hongkong. Lindekerk, CalcuttaRotterdam, 5 Jan. te Madras. Mariekerk. RotterdamSydney, 3 Jan. te Brisbane. Poelau Laut, 5 Jan. van Singapore naar Billiton. Willem Ruys, BataviaRotterdam 5 Jan. van Singapore. Alkaid. RotterdamZd. Amerika, pass. 5 Jan. Madeira. Averdijk, HavannahRotterdam, wordt 8 Jan. 12 uur te Antwerpen verwarcht. BlijQendijk. 4 Jan. van Baltimore te Hampton Roads. Kota Agoeng, 6 Jan. van Axx Makassar te Dsoerabay. Muiderkerk, 5 Jan. van Aden te Karachi. Prins Alexander, 6 Jan. van Glas gow te Haifa. Stuyvesant, 6 Jan. van Port of Spain naar La Gualara. Volendam, JavaRotterdam, 6 Ja nuari te Aden verwacht. Westerdam, 5 Jan. 14 uur van Rot terdam te New York. De Nederlandse Opera miste in Brussel een partij van 65 kostbare pruiken, de dief begon zeker on- raad te ruiken, want hij bracht een pakje, met 26 van die dingen, terug op de trappen van het Paleis van Justitie te Brussel, nu kan een deel van de koristen weer zingen, de andere 39 moeten nog wat wachten, of ze moeten met kale hoofden geven vocale krachten. Mogen wij de berichten en de Niwin spee- cher voor de radio geloven, en dat doen wij natuurlijk van onder tot boven, dan wachten duizenden pak- ketten voor Indie-mannen, in Bata via bij de post op doorverzending. Ieder wil zijn verwanten ginds graag aardig gaan inspannen en denkt dan met' het beste bedoelen, ik geef het mee aan passagiers of personeel van schepen, maar dat geeft allerlei moeite en teleurstel- ling voor verzender en ontvanger, inplaats van vlugger duurt het lan- ger. Er zijn allerlei bezwaren, van practijk en centen, en nu moet de post, die geen raad weet, al die duizenden pakketten maar bewaren, het geeft alleen maar zorg en geen rente! Een goede raad, wilt ge hel pen de mensen over-zee, geef dan particulier geen pakjes mee, maar verzendt ze langs de normale weg, dan komen ze veilig en goed te recht. De hoofdstad van Noord- brabant, dat is Den Bosch, vierde weer Driekoningen, in kleur en licht en zonderlinge dos. Het ging niet wild of zonder orde, maar alles netjes in de rij en zo kon het een mooi feest worden, in heerlijk voor- jaarsweer was er een grote stoet, die uittrok door de straten, een grote kinderschaar met lichtjes en ornaten trok mee er achteraan. De burgervaer ging mee, de bisschop en de gouverneur, een kribbe en een boom stond zo maar op de markt, dat was gemeentegrond, wat.... d' Alkmaarders tart!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2