Smokkel-mysteries opgelost De strijders van El Qalaah Pauselijk delegaat voor Indonesie bezoekt Pontianak RADIO Vissers hielpen bfoembollen smokkelen naar Engeland UIT DE KERMIS DER WERELD K3SX49» Een voetbal-school in Eindhoven Aanneming van minder validen vanaf 1 Januari j.l. verplicht NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdag 7 Januori 1948 PAG. 3 Plechtige ontvangst en betuiging van trouw OP 11 DECEMBER j.L arriveerde te Pontianak per Catalina uit Batavia Z. H. Exc. Mgr. G. de longhe d'Ardoye, Pauselijk Delegaat voor Indonesie. Eerst thans ontvangen wij nadere bij- zonderheden over dit bezoek en de plechtige ontvangst door de Sultan en andere burgerlijke en geestelijke autoriteiten. Z. H. Exc. •werd verwelkomd namens Zijne Hoogheid Sultan Hamid II door een deputatie van de hoogste bestuursambtenaren en militairen; namens de geestelijkheid door Z. H. Exc. Mgr. H. L. van Valen- berg en enkele pastoors, alsmede door de consul van China en vertegenwoordigers van de burgerij. Aanstonds begaf Monseig- neur zich naar de woning van Z. H. de Sultan van Pontianak voor een korte begroeting en daama reed men naar de pastorie aan de De Stuersweg, waar een intieme begroeting plaats had door het personeel van de Missie. Nieuwe burgemeester van Hatten PROGRAMMA Maandag: 1 dode en 6 gewonden Zei U iets? Pantserwagen-affaire hoort tot verleden Koning Michael van Roemenie, die men hier, te zamen met' zijn moeder, Koningin Helena, in de trein te Boedapest ziet, op weg naar Zwitserland, is volgens berichten uit Roemenie gedwongen afgetreden. Hoe „vrij" Roemenie is, blijkt uit een nader bericht inzake Tatarescu, ex-premier van dit beproefde land, die huis- arrest heeft! Zware straffen opgelegd De actie in het Krawangse Bussum's burgemeester handhaaft boksverbod Een van de kisten met T.N.T., een uiterst zwaar ontploffingsmiddel waarvan men verschillende duizenden kg. uit Amerika naar Palestina had willen smokkelen. Op het laatste moment werd deze „fraude" ontdekt. Volgens de vrachtbrief bevatten de kisten oude machine-onderdelen. Interessante proef Lagere ziekenfondspremie voor verplicht verzekerden Duitse inbrekers te Brunssum Tragische samenloop van ongevallen Nog hevige gevechtcn bij Konitza De Nrd. Zuid Hell. Red. Mij. in 1947 Het Marshall-plan Wierook Driekoningen legende door Lou Steyger Niettegenstaande de vermoeien- de reis begon de Apost. Delegaat nog dezelfde dag met zijn werk- zaamheden. Er volgden drukke da- gen: talrijk waren de bezoeken, welke Z. H. Exc. had te ontvan gen, talrijk ook, die welke hij af- legde en de officiele bijeenkomsten die te zijner eer werden gehouden. Op Zondag 14 Dec. j.l. had de plechtige huldiging plaats. 's Mor- gens om half negen werd Z. H. E. in processie naar de kerk geleid, om daar de plechtige Hoogmis op te dragen. In het priesterkoor sprak Z. H. E. Mgr. Van Valenberg de hoge gast toe. Hij uitte zijn vreugde, de afgezant van de H. Vader te mogen ontvan gen en getuigde tegenover hem na mens 't gehele Vicariaat van trouw aan de leiding van Rome en liefde en eerbied tegenover de H. Vader. In het kort gaf hij een overzicht van het werk der missie in dit Vi cariaat en even roerde hij aan de grote beproeving der Missie tijdens de tweede wereldoorlog, toen de gelovigen zo goed als van alle gees telijke hulp verstoken waren. Hij wees ook op de moeilijkheden van een voorbije oorlog en van de im passe waarin deze landen thans ge- wikkeld zijn. Hij sprak het als zijn hartewens uit, met zijn missieper- sor.eel' hier verder te mogen voort- bouwen, door geen politieke aspi- raties gedreven. maar de leiding der Kerk volgend en elke wettige re- geringsvorm aanvaardend als loyale burgers in een nieuwq orde van zaken. Hij eindigde met een vast vertrouwen op de leiding en de steun van Rome, waarvan door Christus gezegd is: Gij zijt Petrus en op deze steenrots zal Ik JJijn Kerk bouwen. De Apost. Delegaat antwoordde in het Nederlands. Hij dankte Zijne Hoogheid de Sultan van Pontianak voor de guile ontvangst die hij bij zijne Hoogheid had mogen genieten en zag daarin een bewijs van een goede verstandhouding der Missie met de autoriteiten van het gebied en betuigde, dat de Katholieken hier trouwe onderdanen zullen zijn van dit "land. De Kerk kan samenwer- ken met elke regeringsvorm en vraagt slechts vrijheid van inner- lijke en uiterlijke eredienst en de vrije opvoeding van Haar kinde- ren. Z. H. Exc. spoorde de gelovi gen aan, 6en te zijn en samen te werken, zonder onderscheid van ras en stand, tot bloei en welvaart van Kalimantan Barat. Om half elf hield Z. H. Exc. re- ceptie in de Aula van de Mulo van de Zusters. Een groepje meisjesleer- lingen huldigden hem met een Met ingang van 16 Januari 1948 is benoemd tot burgemeester der ge- meente Hatten. de heer K. Toorn- stra, thans hoofd van de afd. Sociale en Geestelijke verzorging van poli tieke delinquenten van het Directo- raat-Generaal voor de Bijzondere Rechtspleging, lid van de P.v.d.A., vroeger onderwijzer en daarna o.m. jeugdleider van de A.J.C., lid van de Gemeenteraad v. Amsterdam en rayon-directeur in Friesland van de Arbeiderspers. DONDERDAG 8 JANUARI Hilversum I (301 M.) K.R.O. 7.00 nieuws; 7,15 ochtend- gym; 7,30 Morgengebed; 8,00 nieuws en gr. pi., 9,00 Voor de Vrouw; 11,00 De Zonnebloem Radioziekenbezoek; 11,45 Sonate van Beethoven; 12,00 Angelus; 12,33 Viool en piano- 13,00 nieuws en kath. nieuws; 13,20 boek- bespreking; 13,25 lunchconcert; 13,45 Hors d'oeuvre voor de Vrouw. N.C.R.V. 14,00 Metropoleork.; 14,40 Voor de Vrouw; 15,00 Hawaiian- klanken; 17,00 Radio-jeugdjournaal; 18,15 lezing: land- en tuinbouw; 19,00 nieuws; 20,00 nieuws, 20.15 Studio-Steravond; 22,30 nieuws; 23,57 sluiting en Wilhelmus. Hilversum II (415 M.) A.V.R.O. 7,00 nieuws en gr. pi. 8,00 nieuws en gr. pi.; 8,43 Yehudi Menuhin; 9,35 Arbeidsvitaminen, 10,30 voor de Vrouw; 10,50 voor de kleuters; 11,20 gr. pi.; 12,00 Het Rontgen Trio; 12,35 Andre de Raaff en Jacques Schutte, piano en orgel; 13,00 nieuws; 13,15 Renova Septet; 14,00 voor de vrouw; 15,00 voor zie- ken en gezonden; 17,30 Bing Cros by zingt; 18.00 nieuws; 18,15 Sport- praatje; 19,00 voor de klanten; 20,00 nieuws; 20,15 Concertgebouw or- kest; 22,30 Negro Spirituals; 22,.45 Causerie; 23.00 nieuws; 23,15 Cock tail. welkomstlied, achtereenvolgens werd hij toegesproken namens de verschillende bevolkingsgroepen in het Maleis, Chinees en Frans. Z. H. dankte in dezelfde talen en spoor de de aanwezigen nogmaals aan tot eenheid en samenwerking. Vooral voor dfe Chinese aanwezigen was het een voldoening toen. de Ap. De legaat zich vertrouwelijk onderhield met hen in hun eigen taal. die hij door zijn veeljarig verblijf in Chi na zeer vlot sprak. Maandag 15 Dec. ondernam Mgr. een reis langs diverse missiestaties gelegen aan de weg Pontianak BengkajangSingkawang. Overal werd hij enthousiast ontvangen en hij toonde overal dezelfde hartelijke belangstelling en veroverde door zijn beminnelijkheid als bij toverslag de harten van alien, niet het minst van de armen en kleinen. 17 December was Monseigneur weer terug in Pontianak. Des avonds werd ten afscheid een „at home" gegeven in de aula van de Muloschool. waarbij Z. H. de Sultan, Mgr. van Valenberg en alle voor- aanstaande personen van Pontianak aanwezig waren. 18 Dec. aanvaardde Zijne Hoogw. Excellence de terugreis naar Ba tavia. uftgeleide gedaan door Zijne Hoogheid de Sultan zelf en alle bur gerlijke en kerkelijke autoriteiten tot aan het vliegtuig. Maanclag sneuvelde in Indonesie een militair, terwijl zes man wer den gewond. In midden-Java wer den ten Zuiden van Soemowono ge- infiltreerde republikeinse strijd- krachten verdreven. In Noord-Su- matra werd een aanval op een post ten Noordoosten van Seriboedolok afgeslagen. Hoe zit het nou met de gul den? Volgens het nieuwe ont- werp, dat binnenkort in de Ka- mer komt, is (zie artikel 1) de rekeneenheid van het Neder- landse muntstelsel de gulden. Maar dan komt artikel 2, en dat zegt, o.a. dat 's Rijks munten, met de hoedanigheid van wettig betaalmiddel tot beperkt bedrag zijn in zilver de twee-en-een- halve gulden (rijksdaalder). Verder dan in nikkel het kwar- tje en het dubbeltje en in brons de stuiver en de cent. De gulden wordt niet genoemd. Ook in de verdere artikelen, die gewicht, gehalte, middellijn enz. van de Rijksmunten regelen, wordt steeds verwezen naar artikel 2, waarin de gulden niet genoemd wordt. Wei wordt de gulden op- genoemd in artikel 3, maar ook daar wordt gezegd, dat dit arti kel handelt over de munten- soorten, genoemd in artikel 2 en de gulden is daar niet bij. Vraag: is de gulden nou een Rijksmunt, te-ja, of te-nee? Ik neem aan van ja, in zoverre mi nister Lieftinck in zijn uitvoe- rige memorie herhaaldelijk over de gulden als munt' spreekt, maar daar gaat het niet om. Ik ben geen wettenmaniak, maar ik vind, dat er geen misverstand moet kunnen bestaan. Ik ver- wacht dus, dat de Kamerleden, die zich zo naarstig beijverd hebben om ook dit wetsontwerp uit te pluizen, haring of kuit zullen vragen over deze kwestie. Want ik kan het niet anders zien of zoals het nu is voorgesteld, is de gulden in de wet niet als munt en niet als wettig betaal middel erkend. Ondanks de schone tirades, die de minister in zijn memorie van antwoord aan de zilveren gulden wijdt, als de concretisering van onze geldeenheid, het weer in omloop brengen daarvan als de bekro- ning van de monetaire sanering, terwijl een nikkelen gulden, door sommige leden bepleit, te- recht wordt genoemd „een blij- vend symbool van onze natio- nale verarming" en daar heb ben wij geen behoefte aan! Voor de economische rechter te Haarlem stonden Maandag twee vissers, de gebroeders Leijenaars nit Velsen, terecht, die met liun vaartnigen hadden geholpen bloem- bollen naar Engeland te smokke len. De zaak was aan het licht gekomen doordat het schip, waar- op de bloembollen van de vissers- vaartuigen waren overgeladen, op een mijn was gelopen. De Engelse douanc maakte proces-verbaal op tegen de Nederlandse bloembol- lenhandelaar, die door de Engelse jnstitie werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 500 pond boete. De 35-jarige visser P. Leijenaars had zijn vaartuig van September 1946 tot April 1947 ter beschikking van de bloembollensmokkel gesteld, in welke periode vier tochten wer den gemaakt. waarbij soms Lowe stoft, soms Grimsby reisdoel was. Op de terugtocht werden sigaretten en fietsbanden ..geladen". Voor een tocht kreeg L. 300 pond en een hoe- veelheid sigaretten. Zijn broer R. L. had als schipper gefungeerd. Een tussenpersoon uit Oegstgeest, J. C. van Tol, had verschillende tochten EERST CENTEN Ex-koning Michael van Roemenie moest zijn vertrek uit Boekarest uitstellen, daar hij nog geld van de regering te goed had. Hij wou geen cent toegevep. VOORUITG AN G. Optimistisch geluid uit Canada. Duizend ge- leerden hebben bij hun onderzoek van atoom- energie, tastbare resul- taten verkregen, waar- mee de medische en in- dustriele wetenschap gediend is. Spoedig krijgen we dus geen staal- maar atoom- drankjes en met atoom- kracht vervaardigde dameskousen. U SPREEKT MET Twee Ieren, David en Matthew gingen een „kraakje" plegen en verschaften zich toe- gang tot een groot kan- toor. David viel echter van een ladder cn brak een been. Matthew belde de politie op en zei: ,.U spreekt met een stel inbrekers." Ze kre- gen 21 maanden. LIEP VERKEERD. Een grote lijst van huisraad en kleding, tijdens het bombarde- ment van Londen in 1942 verloren, vermeld- de o.a. 50 costuums, 50 gaande operaties. dassen, 23 jassen en viel dus mee. juwelen. De lijst was SPULBAAS ingediend door een mil- lionair. Na het inge- steld onderzoek bleek die millionair niet an ders te zijn dan een loopjongen, die ter waarde van 30 gulden kwijt was. Mislukte poging om 't van loopjongen tot mil lionair te brengen. VAL GENAS De 14-jarige Doreen Thompson die dusdanig kreupel was, dat ze al- leen slechts kon strom- pelen, viel twee dagen geleden van de trap af. De val had meer suc- ces dan twee vooraf- Het meegemaakt. De officier van justitie eiste tegen de oudste L. drie maan den gevangenisstraf en 5000 gulden boete. tegen zijn broer drie maan den gevangenisstraf en tegen van T. een maand. De politierechter, mr. C. G. Bijleveld, veroordeelde de ver- dachten conform de eisen, daar de veroordeelden zware schade hadden toegebracht aan de bonafide handel op Engeland en aan de Nederlandse economie. „Door smokkelhandel is eens de Nederlands-Engelse oorlog uitgebroken", aldus de politierech ter, „daar moet nu maar eens paal en perk aan worden gesteld". In een communique van de Com- missie voor Goede Diensten wordt medegedeeld, dat militaire waarne- mers van elke delegatie naar Ra- wah Gedeh (Krawang) zijn gezon den, om ter plaatse de situatie op te nemen. Een en ander geschiedt in verband met een van Republikeinse zijde bij de Commissie voor Goede Diensten ingediend protest met be- trekking tot de Nederlandse mili taire actie in dit gebied. (Het Re publikeinse ministerie van voor- lichting maakte melding van Ne derlandse militaire acties op 21 December in het Krawangse, bij Rawa Gede, 70 km ten Oosten van Batavia, alwaar als resultaat van deze actie driehonderd burgers zouden zijn gedood en tweehonderd gewond, van Nederlandse zijde is gemeld, dat 150 bendeleden gedood waren. Red.). Zaterdag a.s. zou de Bussumse Boksclub in het St. Vitusgebouw te Bussum wedstrijden organiseren tussen Bussumse en Hilversumse boksers. De burgemeester van Bussum heeft echter geen toestemming ver- leend, omdat v66r de oorlog ook geen bokswedstrijden in Bussum ge houden mochten worden. Hij zag geen aanleiding om het houden van bokswedstrijden na de oorlog welin Bussum in te voeren. Evenals het vorig jaar het geval was, hehhen de veesmokkelaars ook thans rond de jaarwisseling hun activiteit verhoogd. Dat wil echter niet zeggen, dat de heren vrij spel zouden hebben, want de opsporingsambtenaren zijn niet voor een kleinlje vervaard. Ach tereenvolgens deden zij gqpde sla- gen te Zundert, Ossendrecht, Din- teloord en Goirle. Daar zij resp. het pantserwagen-mysterie op- losten, een smokkelcomplot op- roiden en frauderende ambtena- ren, ex-ambtenaren en veesmok kelaars ontmaskerden. Na lang speuren is het de Justitie dan eindelijk gelukt een chauffeur van de enige weken geleden onder Roosendaal buitgemaakte gepant- serde Amerikaanse vrachtwagens te arresteren. Men heeft reden om aan te ne men, dat door deze en door ver schillende arrestaties die verricht werden, klaarheid is gebracht in het smokkelen met gepantserde wagens, waarover alle mogelijke en onmo- gelijke gcruchten de ronde hebben gedaan. Gearresteerd werd een ze- kere B. uit Zundert en een zekere H. uit Zundert. Bij een huiszoeking bij de laatste arrestant werd de gehele boekhou- ding aangetroffen. Evenals in tal van andere bestaande smokkelza- ken bewijst deze boekhouding ook hier de recherche uitstekende dien sten voor het verdere onderzoek. Er konden n.l. verschillende personen worden gearresteerd o.w. een dienst- geleider, douane-ambtenaren en ex- politiemannen. Naar de omvang van dit complot, de juiste gang van za ken en de verschillende erbij be- trokken personen, is het onderzoek nog in voile gang. Aan de grens na- bij Ossendrecht arresteerden de commiezen een Belgische veesmok- kelaar, die drie koeien over de grens trachtte te brengen. Zijn aan- houding leidde tot de arrestatie van zeven andere veesmokkelaars. Ver- wacht wordt. dat hiermee een heel complot is opgerold. De aangehou- den Belg. afkomstig uit Belgisch- Zeeuws-Vlaanderen. werd door de rijkspolitie en de dienstgeleider te Ossendrecht duchtig aan de tand ge- voeld. Het gevolg was dat de rijks politie te Hulst kon overgaan tot de arrestatie van een bekend smok- kelaar. Toen deze doorsloeg, wer den nog drie andere personen uit Hulst. twee uit Krabbendijke en een uit Rijlaarsdab gearresteerd. Na langdurig verhoor legden alien tenslotte een volledige bekentenis af. Een viertal van de smokkelaars werd naar Breda overgebracht. Een werd ingesloten te Middelburg. De overigen werden tijdelijk op vrije voeten gesteld. Ook in West-Bra bant heeft zich een ergerlijk geval van veesmokkel voorgedaan. Dit was mogeliik. doordat een der amb- tenaren. belast met het toezicht op de in- en uitvoer van vee van de z.g. 20 K.M.-strook op schrikbaren- de manier lcnoeide. Er zijn vier arrestaties verricht. v. d. K.. een ge- pensionneerd politie-chef, v. d. V., P. en V., alien uit Steenbergen. Volgens de normaal geldende voor schriften hebben boeren en veehan- delaren binnen deze 20 K.M.-strook verkoopgeleidebiljetten nodig, wan- neer zij vee buiten de strook willen verkopen. Bij het passeren van de strook worden dan die geleide-bil- jetten afgetekend en het uit de strook gevoerde vee van de vee- boekjes afgevoerd. Dit gebeurde ook in het complot van een boer en twee veehandelaren uit Steenbergen door de voormalige chef van politie te Steenbergen, die als ambtenaar van de V.V.O. te Dinteloord met de controle was belast. Maar het vee ging de strook niet uit en verdween naar Belgie. In totaal heeft men door deze vervalsing van geleide- biljetten en veeschetsen 22 stuks vee, koeien en paarden de grens over kunnen smokkelen. Het edele viertal is in het Huis van Bewaring te Breda opgesloten. Ook in de omgeving van Goirle, Hil- varenbeek, Alfen en Riel bloeit de vee- en textielsmokkel. In verband met een en ander zijn ontslagen hulpcommiezen van de douanepost Goirle gearresteerd en ter beschik king van de Justitie te Breda ge steld. Enkele Eindhovense voetbalbe- stuurders hebben de laatste weken de hoofden eens bij elkaar gestoken om het vraagstuk van de opvoering van het spelpeil onder de loupe te nemen. Men was unaniem van mening dat op dit punt zeker wat gedaan moest worden, waarop men op het idee kwam over te gaan tot de stichting van een Eindhovense Voetbalschool. Toen deze plannen vaste vorm hadden aangenomen werd de medewerking van de K.N.V.B.-afdeling Noord Brabant ingeroepen, welke haar volledige medewerking toezegde.. Het doel van deze school is om Met ingang van het nieuwe jaar is de „wet plaatsing minder-valide arbeidskrachten" in werking ge- treden. Wcrkgevers, die meer dan 20 werknemers in dicnst hebben, zijn bij het aannemen van nieuw personeel verplicht minder-vali- den in dienst te nemen tot maxi- maal 2 pet. van het totaal aantal werknemers. Minder valide arbeidskrachten kunnen zich bij het gewestelijk arbeidsbureau, waaronder hun woon- plaats ressorteert, als zodanig laten inschrijven. In verband met de aard van hun mindere validiteit zal niet steeds onmiddellijk een passende werkkring voor hen gevonden kun nen worden. Dan bestaat echter de mogelijkheid de minder-validen door omscholing en vakopleiding, bene- vens door het adviseren bij de aan- schaffing van de juiste prothesen wederom arbeidsgeschikt te maken, opdat betrokkenen daar te werk gesteld kunnen worden," waar zij een volwaardige arbeidsprestatie kun nen leveren, tot heil van zichzelve en van de maatschappij. Arbcid door vreemdelingen Eveneens met ingang van het nieuwe jaar is een wijziging in werking getreden van het K.B. ex art. 11 der wet tot regeling van het verrichten van arbeid door vreem delingen, in vakkringen „de wet var. 1934" geheten. Deze wijziging houdt in, dat de werkgever de werkvergunning voor- taan ten minste 3 weken voor het tijdstip, waarop een vreemdeling bij hem hier te lande zijn arbeid hoopt aan te vangen, schriftelijk moet aanvragen bij de directeur-generaal van het rijksarbeidsbureau. Voor- heen was deze aanvrage niet aan een termijn gebonden. Voorts sprak het K.B. nog over „de directeur van de rijksdienst der werkloosheids- verzekering en arbeidsbemiddeling". Lagere ziekenofndspremie Tenslotte is met ingang van het nieuwe jaar de premie voor inge- volge het Ziekenfondsenbesluit ver- plicht-verzekerden verlaagd van 4 ven een manufacturenwinkel te Een dezer dagen merkte een bo- Brunssum wonende politie-beambte van de Staatsmijnen, dat twee per sonen poogden in de winkel in te breken. De politie-beambte zette met een pistool gewapend onmid- delijk een achtervolging in. Na en kele waarschuwingsschoten richtte de beambte het wapen op een der vluchtelingen, die door een kogel in de rug werd getroffen. De gewonde inbreker bleek een Duitser te zijn en moest naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Zijn metgezel, even eens een Duitser, werd door een an dere Staatsmijn-politieagent gear resteerd. Bij het verhoor bleek, dat het tweetal zeker aan vier ter plaatse gepleegde diefstallen schuldig is. Het is thans ook zeker, dat alle in het laatste halfjaar gepleegde dief stallen in Brunssum door deze en andere Duitsers is gepleegd. tot 3.8 pet. De werkgever moet de helft van die premie op het loon van de werknemsr inhouden. Het werknemers-aandeel in de zieken fondspremie is derhalve verlaagd van 2 tot 1.9 pet. De maximum- inhouding, die voorheen f 5.22 (voor maandloon van f 260 af) of f 1.20 (voor weekloon van f 60 af) en f 0.20 (voor dagloon van f 10 af) bedroeg, is dus thans verlaagd tot resp. f 4.96, f 1.14 en f 0.19. Maandagmiddag werd de 32-jarige mevr. M., wonende te Amsterdam, alsmede een 11-jarig meisje bij het oversteken van de Rijswijkse weg te Den Haag door onoplettendheid door een militaire vrachtauto gegre- pen. Mevr. M. kreeg eenhersen- schudding, een hoofdwond, een ge- broken sleutelbeen en twee gebro- ken ribben, terwijl het meisje even eens een hersenschudding bekwam. Beide slachtoffers werden naar 't ziekenhuis Westeinde overgebracht. Toen nu Dinsdagmorgen de ouders van Mevr. M. hun dochter in het ziekenhuis wilden bezoeken, kwam de 66-jarige heer M. bij het uitstap- pen uit de nog rijdende tram op de Prinsegracht in aanraking met een verkeerspaal. Het slachtoffer kreeg een schedelbasisfractuur en overleed nog ter plaatse. jonge spelers uit verschillende ver- enigingen op te leiden en hen de grondbeginselen van voetbal op brede basis bij te brengen. Daarom werd een cursus van 27 lessen sa mengesteld, waarvan er tien theore- tisch en 17 practisch zullen zijn. De theoretische lessen zijn weer in verschillende groepen onderver- deeld, n.l.: opvoedkunde, spelregels, voetbaltechniek en waarderingsles. De verschillende inleiders zijn alien personen die als bondsofficial hun sporen op dit werk reeds hebben verdiend. De tiende les zal gere- serveerd worden voor het stellen van vragen en het houden een klein examen. Op 15 Maart zal daarnaast een aanvang worden ge maakt met de practische lessen, welke onder leiding staan van de heer J. Coomans uit Tilburg. Aan de practische lessen zal steeds een half uur theorie >vooraf gaan. De inteiders zullen steeds op 88 leer- lingen kunnen rekenen, want acht verenigingen te weten: Eindhoven, Brabantia. Veloc, Wtfensel. WVVZ, Geldrop, RPC en UNA zullen hier- aan met een elftal deelnemen. Voor een groot deel van de bereikte rc- sultaten en het doorzettingsvermo- gen der cursisten zal het afhangen of deze voetbalschool, welke zeker in een behoefte voorzien, reden van bestaan zal hebben. Reuter verneemt uit bevoegde kringen te Athene dat in het gebied om Konitza bij de Albanese grens Maandag hevige gevechten gaande zijn geweest. Hoewel de verzetstrij- ders uit hun stellingen bij Lycomo- ros verdreven zijn zouden zij taaie tegenstand bieden. A1 hun pogingen om deze stellingen te hernemen lie- pen op niets uit. De Griekse lucht- macht zou de verzetstroepen zware schade toegebracht hebben en deze zouden zich van de hoogten rondom de brug van Boraz Ani in Noorde- lijke richting terugtrekken. Het Westelijke gedeelte van het strijd- gebied bij Koniza zou geheel gezui- verd zijn. De Nrd.-Zd.-Holl. Redd. Mij. deelt mede, dat met de redding van 56 personen in 1947, waartoe 63 maal de reddingboten uitvoeren, 't totaal aantal door deze maatschappij ge- redde schipbreukelingen tot 7153 is gestegen. Twee motorreddingboten, de ..Karel Frederik Sluys" en de Baron van Kattendijke", zijn in aanbouw. VANDAAG BEGINT het Ameri kaanse Congres met de behan- deling van het z.g. plan-Marshall, dat regelen bevat voor de hulpver- lening aan Europa en dus ook aan Nederland. Van officiele zijde zijn mededelin- lingen verstrekt over de inhoud en strekking van dit plan en zijn ge- volgen voor Nederland. Men heeft wel eens twijfel uitge- sproken over de belangstelling. wel ke in West-Europa voor dit hulp- -programma van Amerika zou be staan. Die belangstelling 3s er ech ter wel degelijk, vele landen zien reikhalzend naar deze hulp uit. Sinds de Parijse conference van de zestien Europese landen, die aan het plan adhaesie betuigen, hebben deze landen niet stilgezeten. Wat Nederland betreft, verschillende de- partementen van algemeen bestuur hebben de aspecten van het Euro pese herstelprogramma bestudeerd. Levensmiddelen en grondstoffen voor directe consumptie worden gratis ter beschikking gesteld. De tegenwaarde hiervan wordt iu de nationale munt van het betreffende land op speciale rekening gestort. De bilaterale overeenkomsten ge- ven aan, op welke wijze deze gelden mogen worden besteed. In het al gemeen kunnen geen begrotings- tekorten met deze gelden worden weggewerkt. Ook kan men er mede bijdragen verlenen tot verhoging van de arbeidsproductiviteit. Trans fer in dollars heeft dus niet plaats. Geldleningen worden verstrekt onder nader vast te stellen voor- waarden tot terugbetaling. De mid- delen van steunverlening zullen allereerst moeten worden gebruikt voor de opvoering van de produc- tie- en de exportcapaciteit. De be- talingscapaciteit van de landen vormt het criterium voor de toezen- ding van ..grants in aids". Er zijn vooral drie punten die tot herstel kunnen leiden. Ten eerste de verdere industrialisatie van Ne derland, ten einde een groter per centage van de invoer door uitvoer gedekt te krijge*i, ten tweede de oplossing van het Indische vraag stuk. In het ontwerp van wet aan het Amerikaanse Congres wordt de mo gelijkheid geboden, Ned.-Indie on der het hulpplan te brengen. In Amerikaanse rapporten wordt de suggestie gedaan. middelen ter be schikking te stellen voor de weder- opbouw van Ned. Indie, ten einde bijv. de export van vetten in die gebieden op te voeren, aan welke maatregel de Amerikanen verre de voorkeur geven boven de export van vetten uit de Ver. Staten. Het derde punt, dat de Nederland se volkshuishouding gunstig zal be- invloeden, is het herstel van Duits- land binnen het kader van de Euro pese economie. Intussen heeft de regering in overweging genomen, de rijksbe- groting te herzien, indien de Ame rikaanse steun te laat komt, of on- voldoende zal blijken. Bij het be- grotingstekort gaat het vooral om drie hoofdpunten: 1. de militaire inspanning in Ned. Indie; 2. de gro te uitgaven, die nodig zijn om ons land te rehabiliteren; 3. het tegen- gaan van loon- en prijsstijging door middel van subsidies uit het land- bouw-egalisatiefonds. QE DRIE KONINGEN zijn bij het stalletje gekomen, niet met lege handen. Zij kwamen met geschenken. Een van hen offerde wierook. Wierook wordt gebrand voor God. Het is een hulde, een eerbewijs aan Chris tus als God. Overal waar Katho- lieke kerken zijn, wordt wie rook gebruikt. Maar in Honga- rije, het zwaar beproefde land, is bijna geen wierook meer. Zal dan daar, in de kerken van de steden en dorpen, geen wiefook- offer meer '.racht worden aan God? Men vraagt vanuit Hon- garije dringend om wierook. In het kader van onze hulp-actie voor Hongarije vragen wij: Wie van onze lezers of lezeressen stelt ons door een gift, groot of klein, in staat wierook te zen- den? In het Octaaf van Drieko- ningen zou deze daad van Gods- verering een prachtige hulde zijn aan het Kerst-Kind. Wij vrwachten een antwoord, ook van U, op een van enze bureaux. MARCUS VIII EL QALAAH lag in diepe rust. Heel langzaam kropen groffe schaduwen van gebouwen en poor- ten langs de keien en het zand van de nauwe straatjes van Jerusalem. De stilte werd slechts verbroken door het gehinnik van een paard of gesnuif van een kameel. De poort- wachters lagen in een zoete slaap verzonken. Maar de stilte duurde niet lang. Op een der binnenpleinen van de burcht schuifelden voetstap- pen behoedzaam naar de poort. Even klonk het geknars van gren- dels en in het licht der maan schoof langzaam een der poortdeuren open. De kop van een kameel, zijn lange hals, zijn donkerbruine buiten, kwamen te voorschijn. Achter hem een tweede ,een derde en toen ook de tweede deur geopend was, draaiden met korte hoefslag de paarden naar buiten. Een der schriftgeleerden, die toe- vallig langs kwam over de brug, die Moriah met de stad verbond, moest haastig terzijde gaan staan, om niet omvergereden te worden. Hij zag, hoe de vreemde vorsten haastig de stad verlieten en de weg naar Bethlehem insloegen. In de burcht zelf werd het al- lengs onrustiger. De tempelwach- ters sloegen alarm en grendelden haastig de poorten. Echnaton, de Egyptenaar stond met een uitgele- zen schaaf krijgers, waaronder er zich vele met een donkere gelaats- kleur bevonden, de dienaren van Herodus op te wachten. Wat was er gebeurd^ Nauwelijks waren de reizigers de vorige nacht naar hun leger- steden gegaan, of er verscheen een jonkman in witte klederen, die hen waarschuwde voor Koning He- rodes en Balthazar, Casper en Mel- chior aanraadde de burcht te ver- laten en stil weg te blijven. Mel- chior begaf zich toen naar Echna ton, die Achlamed en Sinotar, de sterke, waarschuwde. Balthazar en Caspar waren het met de overige mannen eens en zo snel als men kon .tuigde men de kamelen en paarden op en verliet de burcht. Echnaton zou met enige krijgers achter bliiven om de aftocht van zijn vrienden te dekken. Het was een goede voorzorgs- maatregel, want de tempelwach- ters drongen op het groepje in. Deze, ziende dat het tot vechten zou komen, bestegen hun kamelen en velden hun gevaarlijke lansen. Inmiddels sloten enige zwarte sla- ven uit het gevolg van Caspar haastig de poorten, zodat een dertig- tal bereden tempelwachters die door Herordus waren uitgezonden om de vreemdelingen tegen te hou den, de burcht niet konden ver- laten. Er ontstond een ernstig hand- gemeen en uiteindelijk moesten de vreemdelingen het onderspit delven. Na een opwindende nit door nau we straten en over verlaten akkers bereikte de kleine stoet Bethlehem. Vele dienaren, onder aanvoering van Sinotar de sterke, waren bui ten Jerusalem in de vlakte blijven wachten en slechts met een kleine veertig man hielden Bathazar. Melchior en Caspar halt, waar de Ster stil bleef staan. Dat was voor een armelijke stal, waar zij een Kind vonden, in doeken gewikkeld, liggende in een kribbe. En een grote vrede daalde in hun harten toen zij dit alles aanschouw- den en zij offerden hun gaven, goud wierook en kostbare myhrre. En langs een andere weg keerden zij naar hun land terug. Sinotar ,de sterke, wachtte tever- geefs op de komst van zijn meester. Hij sloeg zich met zijn mannen een weg naar de eerste post der Ro- meinse soldaten. Deze gaven hem een geleide en brachten hem veilig langs de hinderlagen der Hero- riaanse Tempelwachters, buiten Je- ruzalem om, op de weg naar Da mascus terug. Echnaton. de Egyptenaar. was een van de weinige mannen die uit de burcht van Herodes kon ontsnap- pen. Bloedend uit vele wonden, maar met een glimlach op het ge- laat, wist hij zich met moeite op een paard te hijsen. Heel zwak lichtte nog de Ster, die uit het Oos ten zijn pad had gebaand en met zijn laatste krachten hield hij zich in het zadel. Ook zijn weg voerde naar Bethlehem. Toen hij zich, do- delijk vermoeid, voor de stal, waar de Ster bleef stil staan, van zijn paard liet gliiden en de glimlach van de vrouw en het Kind had op- gevangen, was het of de dood, die hij nabij waande, plotseling van hem week. Met de snelheid van de gedachte keerden zijn verloren krachten te rug en hij wierp zich vol dankbaar- heid naast os en ezel op de knieen. Toen Herodes later zijn soldaten stuurde naar Bethlehem om het Kind te doden, was de grot verla ten. De vader en moeder, gezeten op een ezel, waren reeds op weg naar Egypte. Voor hen uit reed op een zwart paard, Echnaton ,de Egyp tenaar. En hij leidde het Kind en zijn ouders naar het oude Heliopo- lis, de zonnestad. Daar woonde zij lange jaren en Echnaton was hun vriend. In Matarieh, dat op de pui- nen van de oude Egyptische stad verrees. staat nog altijd de boom, waaronder het Kind speelde en waar begraven ligt Echnaton, de Egyptenaar. EINDE.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3