MOSKOU VOERT ZENUWOORLOG TEGEN HET WESTEN 1 Marshall verzet zich tegen vermindering der Amerikaanse hulp r i 1 OM ERIC'S LIEFDE RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD over de voedselsituatie M' hkET PLAN MOLOTOF (4) Molotof verhor de eerste ronde Onrust in het Ruhr-gebied FRANKRIJK's KANS Rusland#s strategic is duidelijk Ze# U iets? Dan kan men beter het gehele plan prijsgeven Aanschouwing J IVj^EUW NOORPHOLLANPS DACBLAD - Vrijdag 9 Januari 1948 PAC. programma Zestien personen werden gedood toen een Frans vliegtuig, het- welk van Brussel kwam, nabij het vliegveld van Parijs, Le Bour- get, neerstortte. De enig overlevende was mevr. Hecht, een Poolse vrouw. Het ongeluk gebeurde op de avond van 6 Januari. Een reddingsploeg en politie onderzoeken de wrakstukken van het vliegtuig. SYM PATH IE-STAKING TE CASTRICUM Voor de bouwvakarbeiders der fa. Buur Uitzending soldatenmis in Indonesie Toestand van de ,,Dwina" verbeterd Posifies Nederlandse passagiersschepen Vliegramp bij Algiers Jeugdige bende te Venlo Kinderbijslag Arnt Rokka naar Noorwegen vertrokken Voorbijganger door schot getroffen Korte Kunst Kroniek Letterkunde Muziek Schilderkunst FEUILLETON door HARRIS BURLAND (Van onze bijz. raedewerker) HET lijdt geen twijfel, dat de Sovjet-Unie al geruime tijd bezig is tegen bet Westen een zenuw-oorlog te voeren. „Het Wes ten", dat is vooral de Ver. Staten, maar ook Engeland en de Domi nions, die tot 't Britse rijk behoren, alsook de West-Europese democra- tieen. Deze zenuwoorlog is al min- stens aan de gang vanaf de Vier- ministers-conferentie in Moskou, in April 1947. De wortels zitten n6g dieper. maar toen hebben de eerste verschijnselen zich geopenbaard. Nog niet voor het grote publiek, maar wel voor de ingewijden. Van toen af ook is bij Marshall het plan gerijpt, dat „het Westen" daar iets tegen doen moest. En dat „iets" is het Marshallplan geworden: een grootscheepse poging om deze com- munistische propaganda en vrees- campagne te beantwoorden met een democratische welvaarts- en vrijheidsactie. DeZe Westerse tegenaanval heb ben de Sovjets trachten te breken en hun strategie was daarbij duide lijk. Vooreerst verboden zij hun satellieten om mee te doen aan het Marshall-plan, hoewel de Finnen, de Polen, de Tsjechen, de Honga- -ren en zelfs de Joego-Slaven maar wat graag naar de Parijse confe- rentie zouden zijn gegaan om er ook hun graantje te pikken. Maar het mocht niet van Vadertje Stalin en ook niet van broedertje Molotof. Slag om West-Europa. DE volgende Sovjet-zet was, dat zij „de slag om West-Europa" hebben ontketend. Zij hebben geprobeerd. in West-Europa het Marshall-plan vdordat het er nog goed en wel was, van binnen uit op te blazen, door met hun communis- tische propaganda de arbeiders er tegen in het harnas te jagen. Daar- toe hebben zij gepoogd in Frankrijk en Italie, waar de nood het hoogst was' en waar de Sovjets dus hun kans schoon zagen, algemene sta- kingen op touw. te zetten. om het economische leven te verlammen. En om deze ..directe actie" goed te laten slagen, had het internationale communisme zich tevoren opnieuw duchtig georganiseerd. De Komin- tern (de communistische internatio nale) was in 1943 officieel ontbon- den om een vriendelijk gebaar te maken tegenover Amerika en En geland, die toen Ruslands bondge- noten waren in de worsteling tegen het Hitlerdom. Maar in September 1947 werd zij weer van stal gehaald en onder de naam ..Kominform" (communistische informatie-inter- nationale) opnieuw in beweging ge- zet. De eerste stakingsstoot van de Kominform in Italie en Frankrijk is naverend misluKt. De arbei ders zelf hebben het doorgehad, dat zij en de nood van hnn gezin- nen werden misbruikt voor dit ge- tvetenloos communistisch politiek spel. Bij gebrek aan stakende ar beiders werd er in Frankrijk en Italie vrijwel niet gestaakt. De machtige Franse vakbewe- ging. die grotendeels onder com munistische invloed was geraakt, scheurde uiteen, daar millioenen weigerden, slaven te zijn van com munistische oogmerken. ten koste van hun eigen waarachtige belan- gen en van hun vrijheid. Onmiddel- lijk daarna heeft men in Frankrijk en Italie stappen gedaan, om orde op eigen zaken te stellen. De Franse regering, onder leiding van de katholieke staatsman Robert Schuman, werkt thans aan invoe- ring van een radicaal herstelpro- gram. De christen-democraat De Gasperi heeft in Italie de grondslag van zijn kabinet verbreed en daar- rpede de stellingen der vrijheids- en ordelievende krachten zeer ver- sterkt. De pijlen op Molotofs boog. HET Amerikaanse Congres heeft ook „een duit in het zakje" gedaan. Vooruitlopende op het definitieve Marshall-plan is n.l. on- middellijk ruim een half milliard dollar ter beschikking gesteld van Frankrijk en Italie. De eerste ronde van deze ,,slag om West-Europa" heeft de heer Molotof verloren, on- danks de Kominform, doch dank zij het West-Europese verzet en de Amerikaanse hulp. Er is een Molotof-plan aangekon- digd, in plaats van het Marshall- plan. Het plan-Marshall bedoelt aan de deelnemende landen meer wel- vaart en daarmede vrijheid en vei- ligheid terug te geven. Het plan- Molotof is geen economisch herstel - plan, het is een politiek overweldi- gingsplan. Het verbod aan de sa tellieten om naar Parijs te gaan; de her-oprichting van de Kominform en de stakingsstoten tegen de West- Europese democratieen zijn er de- len van. Maar Molotof heeft nog meer pijlen op zijn boog. Oost- Europese pijlen. De jongste gebeur- tenissen in Griekenland en Roeme- nie zijn daarvan tekenen. Maar ook dat is nog niet alles. Een volgende maal zullen wij de Oost-Europese zijde van dit Molotof- plan nader bekijken. KONINGSKWESTIE Tijdens een Woensdag te Hoei ge- houden rede heeft de Belgische eerste-minister Spaak verklaard, dat er momenteel geen oplossing van de koningskwestie mogelijk is. Het de- bat in de Kamer heeft dit bewezen. Niemand kan ontkennen, aldus de minister, dat er in 1940 meningsver- schillen tussen de koning en zijn ministers bestonden. Het gaat om een zuiver politiek conflict en het zal ook als zodanig moeten worden behandeld. Niemand heeft 't recht zich ongeduldig te tonen over het feit, dat de regering er niet in ge- slaagd is dit ernstige probleem in de tien maanden dat zij het land bestuurt, op te lossen. Zij heeft' al het mogelijke gedaan om de ge- zichtspunten nader tot elkaar te brengen. Pirenne, secretaris van koning Leopold, heeft Woensdag een onder- houd gehad met eerste-minister Spaak. De heer Delacroix, advocaat van de koning, woonde het onder- houd bij, dat slechts van korte duur was. TITO BENOEMT De eerste minister van Joego- Slavie, maarschalk Tito, heeft een wijziging in zijn kabinet aange- bracht door het benoemen van tien nieuwe ministers. ZATERDAG 10 JANUARI HILVERSUM I (301 m.) K.R.O. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgym., 7.30 morgengebed, 8.00 nieuws en gr. pi., 9 00 voor de vrouw, 10.00 „klem, klein kleutertje", 11.00 de zonne- bloem, radio-ziekenbezoek, 12.00 an- gelus. 12.33 lunchconcert, 13.30 lunchconcert, 13.50 film en toneel, 14 20 Engelse les. 14.40 werken van Tschaikowsky, 15.15 conoert der jon- geren, 15.45 K.R.O. kiosk. 16.00 mu- zette klanken, 16.30 de schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 de wig- wan" 18.30 Ned. strijdkrachten. 19.00 banden die binden, 20.00 nieuws, 20 05 de gewone man, 20.30 lichtba- ken Henri de Greeve. 21.00 negen heit de klok, 22.00 K.R.O.-dansles. 22 45 avondgebed. 23.00 nieuws en kath. nieuws,- 23.20 omroep-kamer- orkest. HILVERSUM H (415 m.) V.A.R.A. 7.00 nieuws, 8.00 nieuws en gr. pi.. 10.20 radio-feuilleton, 1100 voor arbeiders in continubednjven, 12.00 gr. platen, 12.33 Malando en zijn tan- go-rumbaorkest. 13.00 .nieuws, 13 20 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole- orkest, 14.15 harmpnieorkesten at- tentie. 15.15 populaire plaatjes, 1-^30 The Ramblers, 16.00 lezing, 18.00 nieuws, 18.15 sportpraatje, 20.00 nieuws, 21.30 dansprogramma, 22.00 Lady Dona, hoorspel. 22.30 Jan Pres to en zijn ensemble. 23.00 nieuws, 23.15 hobby-ho-'- gr. platen. Het werk bij de 484 arbeiderswo- ningen, die bij het Amstelstation te Amsterdam worden gebouwd, Jigt sedert Donderdagmorgen geheel stil. Aangezien Woensdagmiddag de 150 arbeiders, die door aannemer Buur uit Alkmaar aan 262 woningen werkten, door de politie van het terrein werden verwijderd, hebben Donderdagmorgen de ongeveer 25 arbeiders, die bezig zijn met de af- bouw van de resterende woningen, die uitgevoerd worden door aan- nemer A. Castricum uit Castricum, het werk neergelegd. De arbeiders weigerden voort te gaan met hun werkzaamheden onder politietoe- zicht, terwijl zij, behalve ontevreden met het loon, ook hun sympathte met de verjaagde arbeiders van het andere object willen tonen.. De ont- slagen arbeiders van de firma Buur zijn Donderdagmorgen nog even op het terrein verschenen om hun ge- reedschappen te halen en zijn daar na weggetrokken om in een verga- dering de ontstane situatie te be- spreken. Hedenavond van 23,20 uur tot 24.00 uur en Zondagavond van 22.50 uur tot 24.00 zal de KRO over Hilversum I een in Indonesie opge- dragen Nachtmis voor militairen uitzenden. Van deze Mis hebben verschillende troepenonderdelen de gezangen uitgevoerd. De radiodienst der Ned. Strijdkrachten heeft ter plaatse opnamen gemaakt en de heer Hofwijk heeft hiervan een re portage verzorgd. De uitzending duurt 2 uur, van- daar dat deze over twee uitzendin- gen is verdeeld. De toestand van't Sovjetrussische motorschip „Dwina", dat zich op 200 mijl ten zuidoosten van het Ja~ panse eiland Hokkaido in nood be- vond, is aanzienlijk verbeterd. Het zal waarschijnlijk worden gesleept, daar het ontschepen der 800 passa- giers niet mogelijk is. Aalsdijk, 7 Jan. van New York via Antwerpen naar Rotterdam; Aardijk, 7 Jan. van Galveston te Houston; Aldabi, Buenos Aires Rotterdam, pass. 8 Jan. Madeira; Alphard, 7 Jan. van Rio Grande naar Sao Francisco do Sul; Annen- kerk, RotterdamAustralie, 7 Jan. te Marseille; Arnedijk, 7 Jan. van New York naar de Gulfhaven; Averdijk, HavannaAntwerpen, 8 Jan. v.m. bij Vlissingen; Bang- gaai, RotterdamJava, 7 Jan. te Aden; Edam, 8 Jan. van New York via Antwerpen te Rotterdam; Groo- te Beer, 16 Jan. van Batavia te Am sterdam verwacht; Joh. van Oldep- barnevelt, 8 Jan. van Amsterdam te Batavia; Mapia, 8 Jan. van Ba- tavia te Colombo verwacht; Niger- stroom", 7 Jan. van Antwerpen naar Bordeaux; Oranje, Amsterdam Java, 7 Jan. te Gibraltar; Ruys, DurbanMauritius, 7 Jan. op COO mijl oost van Durban; Rijnkerk, BombayRotterdam, pass. 7 Jan. Finisterre; Streefkerk, Rotterdam Calcutta, 7 Jan. van Safaga; Tabian, BataviaAmsterdam. 3 Jan. van Makalla; Talisse. 6 Jan. van Balti more naar Mobile; Willem Ruys wordt 22 Jan. v.m. te Southampton en 23 Jan. v.m. van Batavia te Rot terdam verwacht Ongeveer 50 kilometer ten Wes ten van Algiers is een vliegtuig te gen een heuvel opgevlogen en ver- ongelukt. 9 personen, onder wie 2 kinderen, kwamen in de vlammen Het randschrift op de gulden en op de rijjcsdaalder blijft ge- handhaafd, zo lees ik in de me- morie van antwoord van minis ter Lieftinck aan de Tweede Kamer, inzake de nieuwe munt- regeling. Onze financiele redae- teur zei, dat dit geen monetaire betekenis heeft, maar het heeft wel staatkundige, staatsrechte- lijke als u wilt ethische of mo- rele beekenis. Want als wij in Nederland zelfs op onze munt blijven uitspreken, dat God zij met ons, dan is dat op zichzelf nog geen bewijs voor het chris- telijk karakter van onze natie, maar dan zegt dat toch wel iets U kunt er bijv. zeker van zijn, dat wanneer Nederland ook eens achter het ijzeren gordijn zou komen te liggen dat ge- beurt natuurlijk niet dat dan een van de eerste dingen zou zijn, dit randschrift te verande- ren! En dat niet alleen. Als de regering bij Koninklijke bood- schap een wet aanbiedt, dan besluit H. M. de mededeling van die aanbieding nog altijd met de wens: En hiermede bevelen wij U in Gods heilige bescherming! En de ontwerpen van wet zelf e.d. beginnen nog altijd met de aanhef: Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Ne- derlanden, enz. enz. Dit zijn toch wel termen, die het christelijk karakter van de Nederlandse Staat manifesteren. Aan ons om dit. termen ook verder inhoud te geven. De Venlose recherche is er in geslaagd een bende van jeugdige boefjes, die zich aan verschillende inbraken had schuldig gemaakt. op te rollen. Verschillende oudere per sonen, die als helers optraden zijn in arrest gesteld. Aangehouden werden twee 15- jarige jongens en een 14-jarige jon- gen R., die uit een kiosk voor f 500 aan rookwaren, uit woningen dis- tributiebescheiden en sieraden, alsmede geld hadden gestolen, ter wijl zij op een bepaald adres bij afwezigheid der bewoners de in houd van de provisiekelder voor een deel hadden verorberd en de rest door het huis hadden gesmeten. Het onderzoek duurt nog voort. Vier helers, onder wie drie vrouwen-, zijn eveneens ingesloten. De minister van sociale zaken heeft beslist, dat toenmalige deel- nemers aan de cursussen van de rijkswerkplaatsen voor vakontwik- keling alsnog kinderbijslag kunnen ontvangen over het tijdvak van 1 October 1946 tot 1 April 1947. in- dien zij zich uiterlijk 12 Januari a.s. hiertoe aanmelden bij het geweste- lijke arbeidsbureau, waaronder de betreffende rijkswerkplaats ressor- teert. Arnt Rokka, de enige overlevende van het Noorse s.s. „Skoghaug", dat op Kerstavond voor de Nederlandse kust is vergaan, waarbij zes en twintig Noren het leven verloren, is Donderdagmiddag met een vlieg tuig van de Noorse Luchtvaart Mij naar Noorwegen vertrokken. Arnt Rokka heeft de laatste drie dagen van zijn verblijf in Neder land doorgebracht in het zeemans- huis te Amsterdam. Er heerst in verschillende delen van Duitsland weer grote onrust over de voedselsituatie. Vooral onder de mijnwerkers van het Ruhrgebied bestaat grote ontevre- denheid over de rantsoenen. In verschillende mijnen van Essen werd het werk gisteren voor korte tijd onderbroken. Tijdens het weekeinde zullen de valtvereni- gingsleiders besluiten of tot een algemene staking in het Ruhr gebied zal worden overgegaan. Er schijnt hierover echter geen eenstemmigheid onder de vakver- enigingen te bestaan. Tijdens een stormachtige bijeenkomst van de arbeiders te Dusseldorf werd een eis der communisten, om een alge mene proteststaking van 48 uur te houden, verworpen. Er werd een resolutie aangenomen, waarin de Duitse autoriteiten aansprakelijk worden gesteld voor de huidige voedseltoestand en er werd een be- roep gedaan op de geallieerde auto riteiten en de volkeren der wereld om de arbeiders van het Ruhrgebied te helpen. Onder de mijnwerkers in het Ruhrgebied zijn door het Brits en Amerikaans bestuur 352.000 pakket- ten met elk 10 kilogram levensmid- delen verdeeld. De vakverenigingen te Essen hadden tot een algemene staking op Vrijdagmiddag a.s. be- sloten uit protest tegen de onvol- doende voedselvoorziening. Een Britse functionaris heeft ver klaard. dat het „nonsens" is te me- nen, dat de huidige stakingen aan „communistische agitatie" te wijten zijn. „Zij zijn te wijten aan het feit, dat de arbeiders eenvoudig niet ge- noeg te eten hebben en geen ver- trouwen stellen in het Duitse be stuur". Het stakingscomite van de Ham- burgse havenarbeiders heeft beslo- ten de staking, die vier dagen ge- duurd heeft. af te gelasten. Het ver- zocht de 12.000 stakers vandaag het werk te hervatten. Donderdag om kwart over 12 heeft een marechaussee in de Oos- terburgervoorstraat te Amsterdam een schot gelost bij de achtervol- ging van een vluchtende deserteur. De kogel trof de 32-jarige voorbij- ganger F. S. in de buik. De man moest in levensgevaarlijke toe- stand naar het Onze Lieve Vrou- wegasthuis worden overgebracht. ARSHALL, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft tegenover de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen ronduit verklaard, dat, indien de repu- blikeinen in het Congres zouden blijven dreigen met verlaging van het totaal der Amerikaanse bijdrage tot het plan-Marshall, zij evengoed het gehele plan zouden kunnen prijsgeven. „Een ontoereikend program zou verspilling van onze hulpmiddelen betekenen". „Deze ongeevenaarde poging van de nieuwe wereld om de oude te helpen is een weloverwogen risico. Onze levenswijze, die wij tot dus- ver gekend hebben, staat daarbij op het spel. Alles wat ik kan zeg- gen is, dat indien wij de vaste wil tot het slagen van het plan in stand houden, dit naar mijn overtuiging ook bereikt zal worden." Marshall waarschuwde de com- missie, dat het hulpprogram uiter lijk 1 April in werking zou moeten worden gesteld, daar anders enkele van de voornaamste voorwaarden, waarop het gehele project was ge-l baseerd, in onvoldoende mate aan- wezig zouden zijn. De Amerikaanse^ bijdrage van 6.800.000.000 dollar voor de-eerste 15 maanden was het ab solute minimum. Terwijl de totale kosten voor de gehele periode van 4 en een kwart jaar tussen de 15 en 17 milliard zouden komen te liggen. Indien Europa niet meer econo misch gezond zou worden, aldus Marshall, zouden de gevolgen voor Amerika niet te overzien zijn. Aan zijn lot overgelaten zou Europa een prooi worden van economische, so ciale en politieke chaos en tyrannie. Het zou beheerst worden door mach- ten, waaruit oorlogen worden ge- boren. Het probleem van het econo misch herstel was ontzaglijk inge- wikkeld. Uit het rapport van de Parijse conference bleek echter, dat er in Europa een volkomen bereidwillig- heid bestond om tot het' gemeen- schappelijke doel bij te dragen. Marshall prees Europa voor de vorderingen, die reeds op bet ge- bied van de wederzijdse hulp wa ren gemaakt. Als voorbeelden noemde hij de stappen van Frank rijk en Italie naar monetaire tol- unie, De Britse steenkoolproductie steeg sneller dan men verwacht had. „Het zou dwaas zijn de ogen te sluiten voor hinderpalen en risico's. Het weer en de omvang van de wereldoogsten zij|n onberekenbare factoren. Ook kan men niet voor- zien, welke omvang .de politioke sabotage van het Europese herstel- plan zal aannemen. De V. S. staan echter voor een geweldige beslissing. Indien wij besluiten dat de V. S. niet in staat of practisch niet berctd zijn de wederopbouw van West- Europa te steunen, moeten wij de gevolgen van een overgang naar dictatorschap of politiestaat aan- vaarden." „De wereldsituatie is uiterst cri- tiek," aldus Marshall. „De gehele wereld staat op het «pel en is af- hankelijk van hetgeen wij doen." Marshall noemde het Europees hei/- stelprogramma op het ogenblik de belangrijkste zijde van de Ameri kaanse buitenlandse politiek. Hij drong er ,op aan, dat het ministerie van buitenlandse zaken de volledige zeggenschap en con- trole zou hebben over de aspecten van het plan, die met de buiten landse politiek verband houden. Als voorbeeld noemde hij „de jongste pogingen tot het veroorzaken van bloedvergieten en het omverwerpen van de regeringen in Frankrijk £n Italie, pogingen. die wel eens her- haald zouden kunnen worden." De Latijns-Amerikaanse landen zullen volgens Marshall een zeer belangrijk aandeel hebben in de uitvoering van het plan, daar de Europese landen met geld van de V. S. voor misschien wel 250 millioen dollar in de eerste 15 maanden in deze landen aankopen zouden doen. Marshall verklaarde voorts, dat het herstel-program, indien de economische toestand in West- Europa en West-Duitschland er door gestabiliseerd wordt, wellicht tot gevolg zal hebben, dat de Sow- jet-Unie een vredesverdrag voor geheel puitsland tekent op voor waarden, die voor de Westelijke geallieerden aanvaardbaar ziin. De instelling van een afzonderljjke re gering voor West-Duitsland is thans niet wenselijk, aldus Mar shall, maar de Franse zone zal steeds nauwer met de Engets- Amerikaanse zone worden ver- enigd en waarschijnlijk zal er gc- leidelijk een Engels-Amerikaans- Franse zone worden geschapen. Nodig is, dat de toestand in ons gebicd wordt gestabiliseerd. UIT DE KERMIS PAARDEN IN DE RIJ De renpaarden in Engeland moeten om beslagen te worden in de rij staan, daar de hoefsmid slechts een beperkte hoeveelheid iizer krijgt toegewezen. Spulbaas adviseert aan- wijzen schoenenbonnen a la Hollande. ZORG EN BEHANDELING Aangezien de Ame rikaanse regering een boekje uitgaf getiteld: A.s. moeders, hun ver- zorging en behande- ling, heeft het Congres gevraagd een werkje te publiceren over de zorg voor- en de be- handeling van angstige vaders. Het voorstel ging uit van 5 Congres- leden, die juist vader waren geworden. Over de behandeling van de baby wordt gezwegen. Er zitten nu eenmaal geen baby's in regering of congres. 21/; UUR OUD Een baby, Olga Hrycaj, was pas 2% uur oud. toen zij met haar moeder per vlieg tuig van Amsterdam, waar zij geboren was, naar Engeland vloog om zich op het passa- giersschip de „Aqui- tania" in te schepen. De reis ging naar Canada, waar de Poolse emi- grantenfamilie Hrycaj zich zal vestigen.' Mo- dernc tijden, moderne baby's. WIJN Ex-koning Michael van Roemenie moest zijn wijn verkopen om zijn treinreis naar Zwitserland te kunnen betalen. Het is voor de Roemeense communis ten de enige klare wijn, die ze kunnen schenken, al lijkt die in onze ogen wel troebel. BLADVULLING Als er nog plaats- ruimte is, dan komt dit erin. Als dat niet het geval is dan blijft het emit maar dan komt U lezer niet te weten dat getracht werd het er in te krij- gen. Als het erin komt dan kunt U van me- ning zijn, dat het net zo goed eruit had kun nen blijven .tenzij U tot die groep mensen behoort, die lezen al leen maar om te lezen. SPULBAAS |^JISSCHIEN ligt er in onze naaste omgeving, van onze eigen familie wellicht, iemand op sterven bf is hij de dood na bij. Een leven gaat afgebroken worden, jong, oud, nog vol be- loften of reeds gevuld met veel verdiensten. Maar het is dik- wijls zwaar, afscheid te nemen, ook voor oude mensen. Het is natuurlijk, dat men gehecht is aan het leven. Er wordt iets verbroken, een band doorgesne- den. De natuur verzet zich tegen datgene wat eigenlijk recht- streeks tegen haar in gaat. De dingen moeten daarom in een ander, hoger, zuiverder licht ge- zien worden. De dood is als scheiding va,n lichaam en ziel de wrijmaking om God te gaan aanschouwen in al Zijn heerlijk- heid en schoonheid. Hier op aar- de leef den wij in het geloof. Dan gaan we zien. Dat is het grote doel van onze levensreize: God gaan zien. De ster van de Drie- koningen, ons geloof in Christus, is daarbij onze enige veilige ge- leide. MARCUS HET WERELD- GEBEUREN De Zwitserse „Schillerstichting" heeft de Schillerprijs toegekend aan de dichter Meinrad Inglin voor een boek van zijn hand, waarvoor hij de stof uit Zwitserlands land- schap eh historie putte. De minister van O., K. en W. heeft de volgende opdrachten verleend; Aan prof. dr. W. Asselbergs, Von- del's Leeuwendalers; aan dr. L. Brummel, Roemer Visscher's Sinne- poppen; aan dr. L. W. Daniels, Handschrift die bediedenisse van der misse; aan Jan Engelman. ver- taling „les contes d'Hoffmann" van Offenbach; aan dr. P. J. Meertens. Petrus Hondius' Moefeschans; aan mevr. A. Romein-Verschoor, over- zicht onzer letterkunde sedert 1900 en een populaire biografie van Hooft; aan Th. de Vries. de ver- taling van de opera Boris Godou- now van Moussorgsky. Van 20 Sept.3 Oct. zal dit jaar in Geneve een muziekwedstrijd. die zang, piano, viool, altviool, .fluit en hoorn omvat, worden georga niseerd. Deze maand zal het Amsterdams Strijk-orkest op tournee gaan door Oostenrijk, Italie, Zwitserland, Tur- kije en Zuid-Afrika. Voor de Volksmuziekschool te Zaandag. die onder leiding staat van directeur Fr. de Jong, zijn 150 inschrijvingen binnengekomen. Op 18 Januari a.s. treedt voor het eerst in Nederland de Zweedse mezzo-sopraan Greta Skoog op in het Amsterdams concertgebouw. Felix de Nobel zal haar begeleiden. Bij de Londense veilingen heb ben de Nederlandse meesters hoge bedragen bereikt o.a. een Ruben's f 69.300,en een kleine de Hoogh f 35.700,—. Volgens het Engelse dagblad ..The Times" trekt de „van Gogh-ten- toonstelling in Londen duizenden bezoekers, die vaak in de rij moe ten staan om hun beurt af te wach- ten toegelaten te worden. HET eigenaardige van de in Frankrijk aangenomen anti- inflatiewet is niet dat de door de Schuman-regering behaalde meer- derheid klein was, doch dat er een meerderheid b e h a a 1 d werd. De omvang en de toon van de massa- bijeenkomst der Parijse winkeliers eergisteren, toonde de grootte van de gci'nteresseerde oppositie buiten het Parlement. Gedwongen lenin- gen zijn nu eenmaal onpopulair, met welk doel zij ook worden op- gelegd. De Assemblee is bovendien bij de tegenwoordige stand van za ken in de Franse politiek erg ge- voelig voor onpopulariteit. Dat ver- klaart de theoretische alliantie van de Communisten met de rechter- vleugel der republikeinen en on- gelukkig genoeg met vele Gaullis- ten. De regering heeft daardoor een onverwachte kracht getoond en haar aanhangers hebben blijk ge- geven een prijzenswaardige objec- tiviteit te bezitten. Schuman heeft bovendien zijn persoonlijk prestige vermeerderd door de eenvoud en vastbeslotenheid die zijn laatste beroep voor het aannemen van de wet kenmerkten. Het is natuurlijk de vraag of deze en andere maat- regelen ver genoeg gaan om het afglijden van het land naar een volledige economische in- eenstorting te kunnen stui- ten. Reynaud, die zich weder- om een der krachtigste der terug- gekomen vooroorlogse politici toon de, volgde een volmaakte wettige liyi door voor de wet te stemmen, daar de val van het ministerie een ramp zou betekenen en door er zich tegen uit te spreken, omdat de wet onvoldoende is. Of zijn critiek gebaseerd is of niet, hangt waarschijnlijk af van in hoeverre het publiek zal sa- menwerken bij de uitvoering van de onaangename maatregelen. De helft der Franse moeilijkheden is niet zo zeer het gevolg van de economische toestand dan wel van de psychologische onverschillig- heid. Juist dit laatste wordt door de communisten uitgebuit. Zelfs de aanzienlijke verhoging van de lo- nen, die is toegestaan, zal dit nfet kunnen overtreffen, wanneer deze stijging door prijsverhogingen te niet wordt gedaan. Het feit, dat in het afgelopen jaar de prijzen met 50% zijn gestegen en dat ze nog steeds geen teken van ..omlaaggaan" vertonen. is zeer ontmoedigend. Het hangt van de geest van het publiek af. wat discipline en arbeidskracht betreft, of de maatregelen een effectieve stap in de richting van het herstel blijken te zijn of niet. Deze maatregelen zijn, behalve het effect voor Frankrijk zelf, zeer belangrijk. Zij houden een poging in om de belofte na te komen die door de 16 naties, die het Marshall- plan aanvaarden, is gedaan, n.l. dat degenen die van de Amerikaanse hulp gebruik wensten te maken, al het mogelijke in het werk zoudei^ stellen om orde te brengen in hun eigen economie. Mocht Frankrijk hierin slagen, dan zou het fijnste bewijs zijn geleverd, dat zich zelf helpen geen pretentie of nutteloos is. Het zou dan ook meteen de voedingsbodem voor het communis me wegnemen. Daarom moeten we hopen. dat zij, die verzuimdeft de drastische maatregelen van de Franse regering te steunen, dit bij de op komst zijnde verstrekkende besluiten wel zullen doen. Als er, zoals is voorspeld, nieuwe algemene verkiezingen moeten worden ge- houden, dan zou het jammer zijn wanneer de krachten. die stuk voor stuk een constructief herstel voor- staan, zich zouden splitsen en hier- door de macht zouden overdragen aan krachten ,die slechts e£n deugd hebben, n.l. dat ze verenigd zijn. Sic transit De volgende morgen probeerden ze vis te vangen met een kromgebo- gen speld aan 'n touwtje, maar ze kregen niet beet. Doch tegen de middag stak er wat wind op. Ze hesen het zeil en maakten zeven knopen m het uur. Tegen vijf uur bemerkten ze, dat het water over- dekt was met donkere plekken van tien centimeter tot twee meter in doorsnee. Tr£gat stak zijn hand er middenin met de vage hoop, dat het iets eetbaars zou blijken te zijn. 'loen hij zijn vingers weer uit het water haalde, zaten ze vol met kleine, grij- ze spinnen. Hij liet zijn hand aan de anderen zien, maar die schudden moedeloos het hoofd. „De Chinezen eten ze toch, geloof ik", zei hij met zwakke stem. ,.Ze zien er in ieder geval niet veel grie- zeliger uit dan sprinkhanen en slak- ken." Maar toen hij naar het gewriemel der duizenden pootjes keek, rilde hij en stak zijn hand weer haastig in het water. De kapitein moest er om lachen en zich op zijn knieen op- richtend, tuurde hij over de rand der boot naar het zuiden. ..Land!" zei hij met schorre stem, „dat betekent land! Dat begrijpt het eerste het beste kind immers. Spin nen zijn geen vissen of vogels. We zijn dicht bij land uilskuikens. Wat drommel, waarom zingen en dansen jullie dan niet van plezier, eenden?" En het was land! Vo6r zonsonder- gang vertoonde zich aan de horizon een donkere lijn en rees hoe langer hoe hoger. naarmate ze verder zeil- den. De laatste stralen verlichtten een geweldige rotsmassa en hoge klippen op nauwelijks drie kilo meter voor de boeg. Ze haalden het zeil in en keken vol spanning naar het land, dat in de schemering ver- dween. Het was voor die uitgeputte mensen vreselijk, om zo lang ge- duld te hebben, maar kapitein Vil- lard en Tregat wilden beslist tot de volgende morgen wachten. Zelfs op die afstand konden ze het donde- rend geraas der gol AN h en, die tegen de klippen braken en hadden ze het witte schuim hoog tegen de rotsen zien opstuiven. Hugo kreun- de met moeite, dat hij liever wilde sterven, dan nog langer in doods- nood te blijven en trachtte over- boord te springen. Tregat greep hem beet en hield hem de gehele nacht vast. Ze waren absoluut uit- geput, maar toch kon geen van al ien die nacht een oog dichtdoen. De nacht was kort genoeg, doch scheen hun een eeuwigheid te duren. Toen de dag aanbrak, zagen ze een donkere rotswand van ongeveer honderd meter hoogte, die bijna loodrecht uit het water oprees en met dichte bossen bedekt was. Ze hesen het zeil weer en voeren on geveer een halve kilometer langs de kust. Het eiland bleek zowat tien kilometer lang te zijn en ze moes- ten het voor de helft omzeilen, voor- dat ze een kloof in de rotswand ont- dekten. Het bleek een kleine baai te zijn, die ongeveer een halve kilo meter ver het land inliep. Dit ravijn was niet meer dan een honderd meter breed en maakte de indruk van een hoge kathedraal met een blauw azuren gewelf. De toppen der rotsen waren nog steeds met bossen bedekt en de lucht was vol van het zoemen van duizenden in- secten en vlinders. Het water was nu bijna geheel bedekt met grote plekken spinnen. HOOFDSTUK I Het spinneneiland. Maar ofschoon er zoveel insecten waren. ontdekten ze nergens een spoor van een vogel in >de lucht en hoorden ze geen enkele kreet van enig dier in de bossen. Er heerste 'n volkomen stilte, die alleen gebroken werd door het zoemen der insecten. en het kabbelen van het water te gen de boeg. Na ongeveer een kwartier kwa men ze aan een scherpe bocht naar links, de hoge rotsen werden hoe langer hoe langer en 't nauwe vaar- water verwijdde zich plotseling tot een meertje van zowat tweehonderd meter in doorsnee. Het witte zand langs de oevers was bedekt met kleine heuveltjes en van alle kan- ten klaterden tussen de rotsen hel- dere beekjes naar beneden. Op on geveer honderd meter achter het meer stond een kring van hoge bo- men, omslingerd door felkleurige orchideeen en groene klimplanten, waardoor het verdere uitzicht ge heel benomen werd. Met zwakke slagen roeiden de mannen de boot naar het strand, sleepten zich naar het naaste beekje lesten hun brandende dorst en ble- ven een vol uur in de schaduw van een groot rotsblok liggen. Eerst daarna begonnen ze aan voedsel te denken. Zo vlug mogelijk maakten ze een paar vishaken van gebogen spelden aan touwtjes, roeiden de boot naar 't midden van het meer en beproef- den hun geluk. Boven verwachting werd hun poging bekroond. Mis schien waren de vissen in dit water minder voorzichtig dan hun mak- kers in de wijde zee. In elk geval vingen ze er een paar dozijn in en kele minuten. Ze waren allemaal hetzelfde, lang en smal, met zilve- ren schubben en enkele donkere vlekken op de rug. Ze bleken voor- treffelijk te smaken, ofschoon ze er ieder eerst een rauw opaten, om hun ergste honger wat te stillen. Daarna kookten ze de rest boven *n vuurtje. Zodra ze verzadigd waren laadde kapitein Villard het geweer en keek veelbetekenend naar 't bos. Het was er stil als het graf en geen enkele schreeuw van een vogel werd gehord. Zelfs geen vlinder kwam uit de donkere diepte van 't woud te voorschijn. Rondom dat stille meer scheen alle leven uitge- storven. „Ik zal eens gaan kijken. of het wat uithaalt", zei hij, ntn moeite op zijn benen staande. Morgand ging met hem mee, gewapend met een dikke knuppel. die hij op het strand vond. De anderen keken hem na, toen ze naar het bos gingen. Ze zagen hoe Morgand zijn zakmes te voorschijn haalde en een kref in een palmboom sneed. Daarna verdwe- nen ze uit het gezicht. In de stilte konden hun gezellen minuten lang het ritselen der bladeren en het kra- ken der takken horen, terwijl zij zich een weg door het bos baanden. Dan werd het weer doodstil. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3