WONINGCOMMISSIE FILMS VAN DE WEEK meet niet met twee maten Burg. Pesman geinstalleerd Geheimen tussen leven en dood ALKMAAR EN OMSTREKEN H.O.V. UIT OUDE TIJDEN J BEEMSTER EN OMSTREKEN Hartelijk welkom in Beemster v.. J Zei U iets? Postzegel-actie PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 10 Januari 1948 vierde Abonnementsconcert Verkopen is een kunst A.F.C.-nieuws VOOR ONZE JONGENS OVERZEE Onze agenda Schoencreme Wrijfwas Poetsextract Beter dan ooit lie verantwoording Hongarije Vergadering K.V.P. Het is een grote dag vandaag voor het N.N.H.D. Wij openen ons nieuwe kantoor in de Kei- zerstraat. In een tijd, dat er een nieuwe „baisse" h»erst op het gebied van koningen en vorsten om van keizers maar niet te spreken betrekken wij een vorstelijke, een keizerlijke resi- dentie. Met een variant op Va der Vondel die van Amster dam zong: „Aan Aemstel en aan IJ, daar doet zich heerlijk open, zij die als koningin, de kroon draagt van Europe", wil ik, gedachtig aan onze tijdelijke huisvesting, zeggen: „Aan Mars en Nieuwediep, daar kruipt zij uit de kelder, zij die als konin gin de kroon draagt van den Helder". Want, dat mogen we zonder zelfverheerlijking zeg gen: de publieke opinie heeft het N.N.H.D. gekroond als de ko ningin van de pers in Noordhol- land. Niet dat ik vasthoud aan het oude adagium, als zou de pers de koningin van de aarde zijn". Krantenmensen vinden niets zo afgezaagd als dat; zij vinden dat een holle algemeen- heid, het tegendeel van een com pliment. Maar de keizerin van Noordholland, en de Koningin van den Helder op het gebied van de dagbladpers, dat wil- len wij graag zijn en blijven. Zo willen wij ons de vorstelijke residentie in de aloude Marine- stad waardig maken en wij re kenen erop, dat onze Werf- vrienden ons daarbij helpen, om de vriendenschaar uit te breiden en nieuwe „goodwill" te werven onder abonni's en adverteerders! De taak van de woningcommissie is in deze tijd niet te benijden; maar de taak van de journalist, die in zijn krant woningkwesties moet be- spreken, evenmin. Ons artikjl over het geval-J., in ens nummer van Donderdag. deed de wnd. secretaris ran het Bureau Huisvesting naar de telefoon grij- pen. Hij nam het natuurlijk op voor de woningcommissie, die, zo ver- telde hij ons, geenszins met twee maten meet. Dat hadden wij ook niet beweerd; wij hadden het alleen maar gevraagd, omdat de heer M„ die zonder vergunning het perceel Comansstraat-hoek Kennemerstraat- weg had betrokken, er nog steeds in woonde. Laten wij er direct aan toevoegen, dat het geenszins onze bedoeling is, dat de heer M. uit zijn woning ge- zet wordt. Wij gunnen iedereen een behoorlijke woning en zeker een kinderarts. De wnd. secretaris van het Bureau Huisvesting deelde ons echter mede, dat noch de Woningcommissie, noch B. en W. dit geval over hun kant hebben laten gaan. De heer M. kreeg al spoedig bericht, dat hij de woning moest verlaten en zal de woning ook moeten verlaten, zo gauw de commissie een andere woning dis- ponibel heeft. Maar het werkwaardige is, dat de heer M. zeer waarschijnlijk deze woning door de commissie zou zijn toegewezen, als hij even geduld had gehad; een daartoe strekkend voor- stel zou juist in de commissie be- handeld worden, toen haar bekend werd, dat de heer M. de woning clandestien had betrokken. Maar. zal men zeggen, de heer P. dan. die alreeds een vergunning voor inwoning had voor dat perceel? Deze vergunning werd hem ge- geven, om hem en zijn vrouw de gelegenheid te geven de wed. H., die er woonde, te verplegen. Toen echter deze hoofdbewoonster was overleden, verviel volgens de gel- dende bepalingen voor de heer P. het recht om in dit perceel te blij- ven wonen en zeker had hij nog niet het recht het te blijven bewo- nen als hoofdbewoner. Ook het geval van de onderwijzer J. zou tot een oplossing gekomen zijn, als hij „nog meer" geduld aan de dag gelegd had. De commissie was al lange tijd met dit geval doende en het was haar zeker ernst met de bedoeling hem een woning toe te wijzen. De heer J. had echter geen geduld en trachtte door mis- leiding van de commissie zijn doel te bereiken. Nu moet hij ondervin- den, dat wie een niet nader te noe- men lichaamsdeel brandt, op de blaren moet zitten. Ook de bewoner van het perceel De sollst van het vierde Abonne mentsconcert, dat de Haarlemse Or- kest Vereniging op Vrijdag 16 Jan. a.s. in Ijet Gulden Vlies te Alkmaar zal geven, is de pianist Pierre Palla. Deze in de goede zin van het woord ..populaire" pianist zal zich met orkestbegeleiding in een tweetal werken laten horen, waaronder de Rhapsodie in Blue van Gershwin wel een belangrijke plaats inneemt. Tevens vervult hij de solopartij in een werk van Saint-Sagns. Verder staan, behalve de eerste L'Arlesienne Suite van Bizet, nog een tweetal werken van Debussy op het programma, nl. de Marche Ecos- saise en de Rhapsodie voor saxofoon en orkest, waarin saxofoonsolo ge- speeld zal worden door Kees Wisse. Het concert staat ditmaal onder leiding van Kees Hartvelt. Naast de vele nieuwe wetenschap- pen, die onze afindacht vragen, is er een van wel zeer practische aard, nl. de verkoopkunde. Wie geregeld zijn inkopen doet weet maar al te goed. hoe groot het verschil is tus- sen de ene verkoper en de andere. In de ene zaak is de klant nog waarlijk koning, in de andere slechts een slaaf. Maar de werkelijkheid is toch, dat de winkelier de inkoper van het publiek is, de verkoper is de laatste schakel tussen producent en consument. Het is een hele kunst om de kopers goed te adviseren en men is er niet mee klaar te denken: „als ik maar van mijn spullen af- kom". Over dit onderwerp spreekt de heer Bibo uit Den Haag, die het vorig jaar de winkeliers der Lange- straat over de kunst van het ver kopen sprak. thans in een serie van 4 lezingen voor het personeel der firma Spruijt alhier. Vooral voor de jengeren zijn deze lezingen zeer interessant. GESLAAGD Het kraamverzorgsters-diploma dat enige dames dezer dagen be- haalden was dat van het Wit-Gele Kruis, en niet van het Witte Kruis, zoals werd vermeld. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer J. M. Polak is geslaagd voor het Staats- practijkdiploma voor handel en ad- ministratie. OORLOG 10. Jan. De bezetting van Hattem en Elburg In 1786 was voor Bur- gemeesteren aanleiding om 1000 pond buskruit en een vaatje sas op te doen. Toen men dit had werd medegedeeld dat er nu wel kanonnen op de wallen lagen, maar dat niemand verstand had om deze te bedienen en werd be- sloten een corps artilleristen op te richten. Toen bleek ook dat de affuiten slecht waren en veel gereedschap ontbrak. Gelukkig kon men de beschikking krijgen over geschut en munitie uit het magazijn te Hoorn en verschenen er 7 acht en 7 drie ponds metalen kanonnen met 850 kogels van 1, 3. 6, 8 en 18 pond plus 250 blik- ken met kogels van 3, 6, 8. 18 en 24 pond. Nu werd geoefend met 4 metalen eenponders van Mevr. van Foreest, nadat eerst was ge oefend door 22 personen met een houten stuk naar een bepaald model gemaakt. Baansingel, dat de heer J. was toe gewezen, scheen, naar ons ter ore kwam, niet met ons artikel van Donderdag ingenomen, omdat wij hadden geschreven, dat de woning in minder-bewoonbare staat ver- keerde. Wij hebben hiermee niets ten na- dele van deze bewoner willen zeg gen, doch alleen er op willen wij zen, dat het voor de heer J. een hele overgang zou zijn van een pas- nieuwe woning te moeten verhui- zen naar een woning, die lange tijd door een gezin met zes kinderen bewoond is geweest, en daarvan de sporen draagt; dit behoeft echter geenszins als een verwijt te worden opgevat. Het is begrijpelijk, dat als een groot gezin in een te kleine woning woont, dat de woning dan meer te lijden heeft, dan wanneer er een kleiner gezin in woont. Resumerende kunnen wij dus con- cluderen, dat de woningcommissie hier niet met twee maten heeft ge- meten. BILJARTWEDSTRIJD ten bale van de Niwin De Bilj art vereniging „De Ge- kroonde Valk" organiseert op Dins- dag 13 Jan. a.s. een biljartwedstrijd tussen de heren J. Sweering en P. de Leeuw, beiden verschillende malen Ned. recordhouder. Er wordt gespeeld 500 earamboles cadre 45/2 en 25 earamboles drie banden. Na afloop worden kunst- en fantasie- stoten gedemonstreerd. De wedstrijd wordt gehouden in cafe J. Koelemeij, Peperstraat. De baten komen ten goede aan het Niwin-comite. A.F.C. I—L.S.V.V. I L.S.V.V. 2—A.F.C. 2 A.F.C. 4—C.S.V. 2 Driemaal is scheepsrecht. Deze drie wedstrijden moeten echt be- vochten worden. A.F.C.-ers van het eerste doet jullie plicht, dan ver- wachten wij een faire strijd, waar ontzettend veel belangstelling voor bestaat. Sportliefhebbers uit Alk maar en omgeving, wilt u lets goeds zien, dan Zondagmiddag naar de Westerweg. AFC-ers morgenoch- tend alien om 10 uur naar de H. Mis in Huize Augustinus. De P.P.C.-er NOG ENKELE ADRESSEN urr BATH Hier volgen nog een viertal na- gekomen adressen van meisjes uit Bath, die correspondence zoeken met Hollandse meisjes en jongens. Miss G. H. Cloke. 17 jr., 22 Wood lands Road, Chippenham, Wiltshire England. Miss Frances Hokes, 15 jaar, Rec- torij Farm, Stanton Drew, Hr. Bris tol, Somerset England. Miss Lilian Maijell, 18 jaar, 50 Kalston View, Waterwaij, Bath Somerset England. Miss Edna Jeffenij, 3 Queen Avenu, Corsham Wetts, Bath Somerset Eng land. Dat de Alkmaarse bevolking steeds mede leeft met onze jongens over- zee bleek weer, toen Donderdag- avond, op initiatief van de directeur der Sparorganisatie, tijdens de Spar- revue 1948 een collecte werd gehou den, waarvan de opbrengst ad f 29.70 ten bate kwam van de Niwin. CINEMA: „De Schoenpoetser- tjes18 jaar. VICTORIA: ..Danny Boy", alle leeftijden. HARMONIE: „De vrouw met het geschonden gelaat", volwassenen. A.B.T.: „De vrolijke gevange- nis", alle leeftijden. STED. MUSEUM: Tentoon- stelling werken van Vin cent van Gogh. Geopend van 104 uur en 's avonds van 79 uur. Zondag van 24 u. WAPEN VAN HEEMSKEKK: 1.30 en 4 uur „Sjors van de Rebellenclub". GULDEN VLIES: 2.30 uur Filmmiddag Ned. Reisvere- niging. GULDEN VLIES: 8 uur Alk maarse Operette Vereniging Zondag: GULDEN VLIES: 8 uur Alk maarse Operette Vereniging APOTHEKEN: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. JUBILEUM Dinsdag 30 Januari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. Schaddenhorst, wonende van Dale- straat 34, alhier, in dienst trad bij de N.V. de Alkmaarse IJzer- en Metaalgieterij. DE VAKBOND-ACTIE VAN DE KATH. MIDDENSTANDSBOND Maandag 19 Januari wordt in pa- viljoen ..Kinheim", Stationsweg 60, de definitieve oprichting tot stand gebracht van de Gew. afd. Sint Wil- librordus van de R.K. Textieldetail- handelaren. Een bestuur zal wor den gekozen. Als sprekers zullen optreden de heer drs. H. J. J. Neefs, directeur van genoemde Bond en de heer Th. Borsten, bondspropa- gandist van de Ned. R.K. Midden- standsbond. Belangstellenden wor den gaarne verwacht, om 6 uur des avonds in Paviljoen ..Kinheim". FAILLISSEMENT HEILOO Op 9 Jan. 1948 werd het faillissement uitgesproken tegen P. van Bronkhorst te Heiloo, Ken- nemerstraatweg A 350. Tot rechter-commissaris werd be- noemd mr. Alblas. Mr. Scholten zal als curator optreden. Donderdagmiddag werd de heer J. A. Pesman, nieuw benoemd bur- gemeester van Beemster, ingehaald en als zodanig geinstalleerd. Burgemeester Pesman werd in zijn gemeente ingehaald door de Beemster Vrijwillige Brandweer, onder commando van de heer R. Middelburg en de Gymnastiekver- eniging ..Hercules", terwijl de schoolkinderen eveneens ter ver- welkoming aanwezig waren, de bur gemeester hebben toegezongen en aan mevr. Pesman bloemen hebben aangeboden. Na een korte rondrit door de ge meente kwam het gezelschap in Midden-Beemster aan en stapte burgemeester Pesman onder de ju- belende tonen van Beemster's Fan fare uit de auto, om door de raads- leden Muntjewerf en Poel te wor den geleid naar de raadszaal. Daar wachtte een groot gezelschap de nieuwe burgervader en mevr. Pesman op. Eveneens werden de stukken be- treffende de benoeming en beedi- ging voorgelezen van de Minister van Binnenlandse Zaken en de Commissaris der Koningin in de Provincie. Als burgemeester Pesman en zijn echtgenote zijn binnengeleid, neemt de waarnemend Burgemeester, weth. K. Hogetoorn, het woord en heetde nieuw benoemde en zijn echtgenote welkom in de gemeente. Namens de gehele gemeente wenst hij de heer Pesman van harte geluk met zijn eervolle benoeming en ook mevr. Pesman namens de gemeen- tenaren roept hij 't welkom in deze mooie polder. De Beemster is mooi en is in maatschappelijke zin een gezonde figuur. Toch zijn er grotere en kleinere vraagstukken op te los- sen en uw taak ligt er in om te behouden wat goed is en te ver- nieuwen wat nodig is. Laten wij hopen dat de gezonde financiele basis in de gemeente blijft en dat overigens het voile rendement ver- kregen wordt van de middelen, waarover we beschikken. Wij treden u met vertrouwen samen in een aantal punten: het le ven moet reeds vele millioenen ja- ren bestaan hebben; waar, wanneer en hoe ontstaan is wetenschappe- lijk nog steeds niet opgelost; het leven is alleen op aarde zelf mo- gelijk, doch er is nog steeds niet uitgemaakt, of wellicht op vele an dere hemellichamen leven zij het dan misschien in andere vorm mogelijk is; de dood is een na tuurlijk gevolg van het leven; elke levensvorm heeft een natuurlijke duur en slijtingsprocessen leiden tot de natuurlijke z.g. physiologische dood. Om deze uitspraken heen werden vele interessante gegevens ver- strekt over het oerbegin. toen aller- iei voor de tegenwoordige mens vreemde wezens en planten de aar de bevolkten en over de groel van de wezens, voortgekomen uit het oerleven, hoe de ontwikkeling zich voortzette en hoe groei en slijtage als een hormele cirkelgang een voortdurende wisselwerking onder- gmg. Wetenschappelijke onderzoekin- gen hebben uitgemaakt. dat de aarde voor 1500 millioen jaren reeds levende wezens bevatte, die sterk afweken van de latere, ter wijl verder de mogelijkheid niet wa?,iUi ®es °P andere he mellichamen nog levende wezens kunnen voortkomen. behalve die op de aarde, want de kosmische ruim- te is zo enorm uitgestrekt. Spr. behandelde voorts verschil- lehde proefnemingen die zijn ge- Voor een verrassend groot aan tal toehoorders heeft Dr. R. Theu- nissen, leraar Natuurkunde aan het lyceum in het kader van ont- wikKelingsavonden van de „Scho- la Publica" gesproken over de geheimen tussen leven en dood. Ook deze derde avond is er een geweest, die gevuld werd door zeer veel wetenswaardigs, al moest dit dan, zoals de spreker zelf uitdrukte, geschieden in een tjltempo van twee uren, waarbij een willekeurige I uze werd ge maakt uit het grote gebied van levensraadselen. Hoe groot dit gebied wel is bleek eveneens uit de woorden van Dr. Theunissen, toen hij verklaarde, dat hoe verder de biologische onder- zoekingen gingen, hoe verder ook de wetenscnap af kwam te staan van oplossen der raadselen, die tus sen leven en dood verborgen liggen. be eindresultaten van zijn ge- hotiden inleiding vatte de spreker Vorig totaal f 372.05 N.N. (ter ere van de H. Antonius) N.N. N.N. Mej. J. de H. te U. - N.N. te A. Voor wierook v. N.N. - P B. te Alkmaar Voor wierook v. N.N. - 25 2.50 1.— 30.— 10.— 2.— 10.— 2.50 f 455.05 A. G. te N. 1 pakket baby- kleertjes. M. de B. te B. 1 pakket le- vensmiddelen. N.N. 1 pakketje ldvensmid- delen. HARMONIE De vrouw met het geschonden gelaat De film „A Woman's face", deze Engelse titel spreekt o.i. meer dan de zakelijke Hollandse, van George Cukor, doet ons onwillekeurig den- den aan ..Gaslicht" met Ingrid Bergman. Deze, oudere, film van Cukor was technisch, zowel wat beeld als geluid en spel betreft, vrij- wel volmaakt. Ook in „De vrouw met het geschonden gelaat" is de sfeer adembenemend, geladen van emoties. opgewekt door een zeer suggestieve sfeerschepping met be- hulp van decors, belichting en een geraffineerde montage, die de beel- den tot een dramatisch geheel sa- menvoegen. De camera speelt een verfijnd spel met handen en gezichten, observeert meedogenloos de zielskwellingen, die zich lichamelijk uiten. We heb ben hier, voor de zoveelste maal, weer te doen met een psychologisch geval, dat tevens een thriller is. dus geheel in de geest van de moderne filmscenario's. We zagen liever het leven van k normale gevallen, daar zit nog dramatiek genoeg in! Het gegeven behandelt het proces tegen een vrouw, wier gelaat door brandwonden ontsierd werd en die in haat tegen de mensheid, die haar verstootte. tot misdaad kwam. Een arts, die haar geneest, is. o wonder, oorzaak, dat ze haar betere ik weer hervindt en weet haar van een moord op een jongetje af te houden. Daartoe moet ze echter haar kwade genius, een verlopen sujet. die het knaapje zelf dan maar zal doden, onschadelijk maken. Ze wordt na tuurlijk vrljgesproken, dank zij een ontlastend bewijsstuk. Voor vol wassenen een interessant geval. VICTORIA „Danny Boy" In het voorprogramma, dat Vic toria deze week aanbiedt, draait behalve het wekelijkse nieuws de prachtige kleurenfilm van het hu- welijk tussen de Engelse Kroon- prinses Elisabeth en Philip Mount- batten, welk filmpje op zich al de moeite waard is. De hoofdfilm ..Danny Boy" mag dan een minder fraai onderwerp behandelen echtscheiding de manier, waarop de breuk tussen man en vrouw wordt hersteld, maakt alles weer goed. Een beroepsviolist is aan lager wal geraakt, nadat hij van zijn vrouw is gescheiden. Met zijn zoontje Danny treedt hij op als straatmuzikant, terwijl zijn gewe- zen echtgenote alles in het werk stelt. om haar man en kind terug te vinden. Het toeval wil, dat de violist in een theater optreedt, waar ook zijn vrouw, die als zangeres de kost verdient, op de planken staat. Op Oudejaarsavond vinden zij el- kaar terug en met het nieuwe jaar zetten zij een nieuw leven in. Een wat tragische film, waarin ook de komische noot niet ontbreekt. CINEMA AMERICAIN In het voorprogramma van Cine ma Americain een goed geslaagde film over het africhten van politie- paarden in Amerika, alsmede een aardig tekenfilmpje in kleuren. Van de hoofdfilm „Sciuscia" ga- ven wij in ons nummer van Vrijdag een uitvoerige recensie, zodat wij hier niet nader op behoeven terug te komen. ALKM. BIOSCOOP THEATER Het A.B.T. weet ook deze week te zorgen voor de komische noot, door het brengen van ,.De vrolijke gevangenis", een film, die door het optreden van de Engelse koning van de lach, Albert Burdon, geworden is tot een dolle klucht van het begin tot het einde. Gedaagd wegens het niet betalen van zijn belastingen, wordt hij al tijdens het verhoor verwijderd we gens zijn brutale opmerkingen. In de gevangenis weet hij steeds de komische noot te treffen; een ont- snapping, een speurtocht naar ver- huisde vrouw en kind, een terug- gaan naar het prison en de vrij- lating. Tussendoor speelt de liefdesscene zich af van zijn dochter Mary, die verliefd is op een detective, welke haar vader zoekt. Het happy-end is tevens het einde van de vele lach- salvo's. Vooraf gaat het gebruikelijke wereldnieuws en een grappig teken filmpje met als hoofdschotel een oude aftandse onderwijzeres en een muziekfilm. Het geheel voor hen, die eens on- bezorgd willen lachen. Toegang alle leeftijden. iende proefnemingen die zijn ge houden met harten en gedeelfen daarvan, waaruit bleek, dat lichaamsdelen gescheiden van het geheel nog konden blijven voort- leven. Overgaande naar de geheimen van de dood, verklaarde hij, dat alle religieuze overwegingen moe ten leiden tot het besef. dat na deze dood het leven niet ophoudt te be- staan. De dood is een natuurlijk ge- volg van het slijtageproces dat al direct na cle geboorte begint bij het wisselen der bloedlichaampjes. Deze derde avond was wederom een zeer interessante en leerzame en dat bewees wel het enthousiast apnlaus van de toehoorders. Ook de vierde avond. die 2 Febr. as in het Gulden Vlies gehouden zal worden, belooft uitstekend' te worden met een spreker als Mr. Drs. Regout over zijn reizen door Afrika. Hierover zullen nog nadere me- dedelingen volgen. DE STRAATVERLICHTING ST. PANCRAS. Wij ontvangen klachten over de straatverlichting in onze gemeente. Met veel moeite branden weer ongeveer een 50-tal lantaarns en ondanks de grote mate- riaalschaarste, is het nog steeds ge- lukt deze op tijd te repareren. Nu komt het de laatste tijd her- haaldelijk voor. dat geconstateerd moet worden, dat de zaak is stuk gegooid door de jeugd. Wij wijzen de jeugd er nadrukkelijk op, dat streng tegen deze onverantwoorde- lijke elementen die bet verkeer in gevaar brengen. zal worden opge- treden en wij wijzen de ouders er dringend op toe te zien, dat hun kinderen zich hieraan niet schuldig maken. CORRESPONDENTSCHAP ST. PANCRAS—H.H. WAARD Nrd. Voor enige tijd is door ons als correspondent van Heerhugowaard- Noord en Sint-Pancras benoemd de heer A,. C. Groen, wonende Mid- denweg D 69 te Heerhugowaard. Het nummer waaronder hij overdag te bereiken is, van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m., is 437 K 2267. Wij willen er nog speciaal op wijzen, dat er nog steeds verenigingen zijn, die vergeten de pers uit te nodigen, men kan dus nu op het laatste mo ment nog bellen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN SINT PANCRAS. Gevonden: kinderschoentje, een blauw porte- .monnaietje, een portemonnaie inh. 'f 1. enkele kinderwanten. Verloren: een parapluie, duim- stok, een damesarmbandhorloge. BEVOLKING ST. PANCRAS. Het aantal in- woners verminderde van 1583 op 1 Jan. 1947 tot 1974 op 1 Jan. 1948. Geboren werden 19 m. en 17 vr. In- gekomen waren 61 personen. Er overleden 4 m. en 7 vr. en vertrok- ken 95 personen. De gemeente telt 806 m. en 768 vr. personen. tegemoet en rekenen op een goede samenwerking met Gemeenteraad, Wethouders, ambtenaren, Hoofden van de godsdienstige gezindten, ja heel de bevolking. Dit laatste is vooral ook nodig, want zonder een behoorlijk geestelijk fundament is geen enkele arbeid vruchtdragend. Moge mevr. Pesman hier evenals in haar vorige gemeente een goed ter- rein vinden voor haar maatschap pelijke arbeid. Moge zo de komst van uw beiden zijn in het belang van uzelf en de gehele gemeente Beemster. Met deze woorden acht wethou- der Hogetoorn Burgemeester Pes man geinstalleerd en hangt hem de ambtsketen om. Burgemeester Pesman dankt de Prinses-Regentes, de Mi nister van Binnenlandse Zaken en de Commissaris der Koningin voor zijn benoeming tot burgemeester van de Beemster. welke als een der mooiste gemeenten van het land moet worden geacht. Z.Ed, hoopt zich spoedig in zijn nieuwe ge meente te kunnen vestigen. Graag zal hij medewerken om de Beemster nog tot hoger bloei te brengen en dat in samenwerking met wien daarvoor zijn aangesteld. De grote belangen zullen zijn voile aandacht hebben. Ook hier is het woning- vraagstuk urgent. Gelukkig denkt men spoedig te kunnen bouwen. Met raadsleden, Wethouders en ambtenaren hoopt spr. goed te kun nen samenwerken Zich wendend tot Secretaris Middelburg stelt spr. vast, dat deze in Beemster steeds een bijzondere plaats inneemt. In- zonderheid ook als commandant van een goed verzorgde Vrijwillige Brandweer. Als voornaamste taak ziet spr. zich gesteld te moeten staan boven de partijen. Daarheen zal steeds zijn streven zijn gericht. Zich wendend tot oud-burgemees- ter Ninaber zegt de burgemeester, dat hij deze nu ten twede male opvolgt.Dat geeft hem verplichtin- gen, welke spr. hoopt na te komen. Spr. besluit met de wens, dat hij in de komende jaren veel en met suc- ces mag arbeiden voor de gemeente Beemster en haar bevolking. Wethouder P. S. Visser zegt het een voorrecht te vinden dat weder om een burgemeester is benoemd uit een plattelandsgemeente. Moge de samenwerking met Burgemees ter Pesman prettig en vruchtdra gend zijn en zijn beleid goed en vooruitstrevend. Raadslid Muntjewerf, die sprak namens het prot.-ehr. volksdeel, wijsi inzonderheid op het gebrek aan woonruimte. Moge in dat op- zicht vooral op forse wijze worden ingegrepen. Bij mevr. Pesman beveelt spr. aan de Stichting van ..Gezinshulp". De secretaris der gemeente, de heer R. Middelburg, zegde namens het ambtenarencorps alle steun aan de burgervader toe. Wederkerig hoopte spr. op de bijstand van de burgemeester te mogen rekenen. Als de nieuwe raadsvoorzitter alien in 't kort heeft dank gezegd, verklaart hij de officiele vergade- ring voor gesloten. Niet-offielSIe bijeenkomst. Ih een nu volgende niet^officieie bijeenkomst hebben nog verschil lende sprekers het woord gevoerd. Eerstens oud-burgemeester de heer W. Ninaber, die zijn opvolger toe- wenst dat deze met zijn jonge kracht veel en mooi werk in de Beemster mag doen. Pastoor A. v. Leipsig stelt vast dat de nieuwe burgemeester met verlangen naar het grotere werk in deze gemeente is gekomen. Moge door Gods zegen dit werk vrucht dragend zijn tot heil van de ge meente Beemster en al haar burgers Domina Leistra, Doopsgezind predikante, zegde namens haar ge meente steun toe en vroeg die we derkerig als deze nodig moch) blij- ken. Als burgemeester Pesman weder om alien dank heeft gezegd voor hun woorden, wordt deze officieuse bijeenkomst eveneens gesloten. BEEMSTER. Na afloop van de officiele plechtigheden in de raads zaal had er Donderdagmiddag in de Beemster nog een receptie plaats. in de grote zaal van het Heerenhuis, waarvan een zeer druk gebruik ge maakt werd door besturen van ver enigingen enz. Verschillende dames en heren hebben daar het woord gevoerd. Burgemeester Pesman heeft alle sprekers beantwoord in deze samen- vatting dat hij alle verenigingen tesamen beschouwde als een Beem ster Gemeenschap, welke Zijne Edelachtbare zo goed mogelijk hoopte te dienen. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Overleden: Guur- truida Bleeker, oud 53 jaren, echtg. van C. Jonker; Johanna Kluun, oud 65 jaren, echtgen. van D. Kuiper. OMZET GROENTENVEILING BEEMSTER. De omzet van de groentenveiling beliep tot 18 Dec. 1947 f 2.259.428.88 tegen f 2.745.626.81 in hetzelfde tijdvak van 1946. S.V.W.-NIEUWS HEERHUGOWAARD. Zondag moet SVW I naar Petten I. Ofschoon de Pettenaren een slecht seizoen doormaken, zal SVW het nr niet ge- makkelijk krijgen. We hebben ech ter vertrouwen in onze jongens, dat ze 't tot een overwinning we- ten te brengen, maar dan ook vech- ten tot de laatse minuut en de bal vlugger spelen. Het tweede elftal gaat naar Ran- ders 3. Oppassen is hier de bood- schap. want de Randers zijn niet mis. Denkt aan jullie mooie plaats in de ranglijst. Het derde speelt thuis tegen haar plaatsgenoot KSV 1. We voorspellen natuurlijk een nederlaag, maar SVW-ers geeft 't die Kruisers niet cadeau en geeft Arie Smit een ex- trabewaking, want dat is de goal- getter. We hopen op goed weer en bespeelbare terreinen. DE „REGINA" VAN A. BOERE HEERHUGOWAARD Door de R.K. Toneelver. „De Huygenoten" zal op Zondag 11 en Dinsdag 13 Jan. a.s. in de Toneelzaal van de heer v. d. Heiligenberg worden op- gevoerd het boeiende toneelwerk ..Regina" van de bekende schrijver A. Boere. Wij kunnen een bezoek aan dit zeer boeiende en levens- wijze toneelstuk ten zeerste aanbe- velen. Zie voor nadere bijzonder- heden de advertentie in dit blad. R.K.V.V. „HUGO-BOYS" HEERHUGOWAARD (NOORD). Voor Zondag staat er weer 'n uitwedstrijd op het program voor Hugo-Boys I en gaan wij de adel- borsten 'n bezoek brengen in Den Helder. Thuis werd met gering verschil gewonnen, terwijl de laatste tijd de Rangers wel is versterkt, dus een reden voor de Boys om zich direct vol geestdrift in de strijd te wer- pen, anders konden de punten wel eens niet mee komen en daar is de reis te ver voor. Al staat de thuisclub onderaan, wil 't zeker niet zeggen, dat 't ge- makkelijk zal gaan, want't valt dik- wijls tegen de laagst geplaatste elf- tallen niet mee om van te winnen. Maar we verwachten dat de Boys zich ten voile zullen geven, en dan komen de punten zeker wel mee. Vertrek 12.30 uur. H.Boys II speelt weer thuis en ont- vangt Kolping Boys II op bezoek. Nu jongens, als jullie nog van de onderste plaats afwillen, dan dient er toch Zondag gewonnen te wor den, want anders komt er niets van. Dus Zondag het beste beentje voor en vooral de voorhoede wat schotvaardiger, want dat kan veel beter. Geef vlug en open spel, dan komt er zeker succes. Aanvang 2 uur. BIJNA VERDRONKEN HEERHUGOWAARD-ZUID. Woensdagavond j.l. geraakte Mevr. de Vries op de hoek bij de Rusten- burgerweg in de sloot. De lantaarn- paal die op de hoek daar staat, brandde weer eens niet. Waarschijn lijk heeft ze de bocht te krap ge- nomen. Aangezien de sloot daar nog al tamelijk diep is en de berm vreselijk stell, kon zij niet weer op het droge komen. Daarna begon ze om hulp te roepen wat tot gevolg had dat een motorrijder haar weer op het droge haalde. Het is te wen- sen, dat de lantaarn gemaakt wordt. want anders kunnen daar nog wel eens meer ongelukken gebeuren. R.K. GEM. ZANGVERENIGING HUIGENWAART HEERHUGOWAARD Vorig jaar voerde deze bekende vereniging met groot succes de operette „De Bar- bier van Straatburg" op. Ook dit jaar, in April, is men van plan met een mooie operette voor het voetlicht te komen. Men heeft beslag weten te leggen op de ope rette in 4 bedrijven „Marijke van Scheveningen". De repetities, zowel wat betreft de zang als toneel, zijn in voile gang. Het geheel zal weer staan onder leiding van de directeur Toon Vranken en de regie zal weer ver- zorgd worden door A. v. Tooren. K.J.B. HEILOO K.J.B.'ers, de opkomst van jl. Woensdag was bevredigend. Alleen de congregatie was slecht bezocht. Jongens, wij hebben dat toch zo hard nodig, daarom is het dubbel jam mer, dat verschillende congrega- nisten tijdens de conferentie aan voatballen de voorkeur geven. Wij wachten nog steeds, dat daar een doeltreffende regeling voor getrof- fen wordt. Dan onze clubavond. Wij hebben sinds lange tijd zo'n leer zame avond niet meegemaakt. Pater Veldman wist ons met zijn woor den van het begin tot het einde te boeien. K.J.B.'ers, laat die woorden niet langs je heen gaan, doch span je in deze in daden om te zetten. Wij hebben gehoord welke ontbe- ringen een missionaris in zijn bijna onbegrensde missiegebied te door- staan heeft. Weest daarom dank- baar, dat wij onze plichten zonder stoornissen vervullen kunnen. Der- gelijke aVonden kunnen wij alleen herhalen, wanneer op iedere K.J.B.- er uit onze parochie gerekend kan v/orden. LIMMEN. De KVP-afdeling Limmen hield een ledenvergadering in cafe A. J. W. de Swart alhier. Besloten werd tot contributie-ver- hoging tot 1.50 per jaar, per lid. Deze contributie zal voortaan opge- haald worden in 10 x 15 cent. Hierna werd door de heer G. Luyckx uit Amsterdam een bespre- king gehouden over de noodzake- lijkheid van een afdeling voor de jongeren, die later de taak van de ouderen moeten overnemen. Door de Weleerw. Heer Kapelaan Bakker. van Castricum, werd dan een rede gehouden met als onder werp: „De strijd tegen het commu- nistisch gevaar". Wat is het communisme? De En- cycliek Divini Redemptoris van Paus Pius XI geeft ons hier vol- doende aritwoord op. Ook de j.l. Kerstboodschap van Z. H. de Paus laat aan duidelijk- heid niets te wensen over. Het communisme is een sterk doorgevoerd socialisme, vooral op economisch-sociaal terrein. Dwars tegen de natuur van de mens in wordt het privaat elgendom ver- anderd in staatseigendom en het tast het primaire beginsel van onze christenheid aan. Het communisme heeft als onder- grond het marxisme, bestaande uit het evolutionistisch materialisme. Alles is stof. God en ziel en mense- lijk begrip bestaat niet meer. In Rusland heerst de partijdicta- tuur; daar wordt het communisme wel geprogageerd, maar niet be- leefd. Spreker haalt dan verschil lende voorbeelden aan, waarom het communistische systeem zo makke- lijk toegang vindt. Ook de nood der tijden spreekt een woordje mee. Immers door de zware strijd om 't bestaan, grijpt de mens inplaats van naar het geestelijke, nog dieper in de materie. En dan de geestelijke onverschilligheid onder de mensen. Wat voorheen de R.K. Staatspartij was, is nu op breder basis KVP ge worden. De KVP heeft in haar be- ginselprogram alles wat wij wensen, geestelijk op de eerste plaats en so- ciaal voor alien. Spreker besprak het tekort aan heftige mensen in de KVP. Wij ka- tholieken met onze berusting in ons geloof, blijven te veel op de achter- grond en missen vaak de stuwkracht om onze goede overtuiging naar voren te brengen. Als wij KVP-ers overtuigd zijn van het grote gevaar van het com munisme en actief onze plicht doen, dan torpederen wij 't communisme. Met een mooi gedicht besloot kap. Bakker zijn redevoering. In plaats van de heer Leyen, die lid van de gemeenteraad is gewor den, werd tot voorzitter gekozen de heer I. J. Mok. Met dankwoorden aan de schei- dende voorzitter voor het vele werk, in zijn 12-jarig voorzitterschap ver- richt. werd deze mooie en leerzame avond besloten. BURGERLIJKE STAND WIERINGEN. Geboren: Jentje, d. van W. Bekkema en T. Voorde- wind. Ondertrouwd: E. Mostert en A. N. Heijblok: C. Kooij en A. H. Wis- meijer; J. Bakker en G. de Haan. Overleden: T. Seekles, oud 27 jr., echtgen. van B. Holtjer. NATION. MONUMENTENACTIE ZIJPE. Ter ondersteuning van het streven van het Nationale Mo- numentencomite werd Donderdag het comite van actie voor de gem. Zijpe door Burgemeester Breebaart geinstalleerd. Het is samengesteld uit de heren kapelaan Buffing, 't ■?andi ,A' Eriks, Oudesluis, P. J. Ott. Schagerbrug, voorzitter, W.. v. Slooten, St. Maartensbrug, Ph. do raaf, Petten, J. Bruin, Burgerbrug, secretaris en A. Schenk, Burgerbrug pennmgmeester. Besloten werd, dat de genoemde heren in de verschillende dorpen der gemeente de te voeren actie zu len organiseren Het doel is, dat ook de gemeente Zijpe zal bijdra- gen in de totstandkoming van de nationale monumenten. waarvan de oprichting wordt voorbereid. Deze zullen herinneren aan de strijd om de menselijkheid en de vrijheid van geest. welke in de jaren 19401945 is gevoerd, de strijd van de Neder- o?nSe die het aInd Mei 1940 verdedigden tegen de overwel- diger, van de Nederlanders van marine, lucht- en landmacht buiten- iands, van de mensen van het bin- nenlands verzet en aan de zonen der gealheerde volkeren, welke hun le ven voor het grote doel .veil had- den. Het is aan geen twijfel onderhe- vig, dat de jaren 1940—1945 Jn de geschiedenis geboekstaafd zullen blijven en het is goed. dat niet al leen de gruwelijkheden van deze jaren in herinnering blijven. doch °a'Sene. wat de mensheid in de strijd van goed tegen kwaad ten goede opbracht. Nu de middelen voor de oprich ting der monumenten gevonden zullen worden uit de verkoop van certificaten van aankoop van vier- kante centimeters van het Amster- damse Damplantsoen, zullen onge- twijfeld velen voor zichzelf of hun- ne kinderen zulk een certificaat wil len hebben ter herinnering aan de wel zeer bijzondere tijd. welke zij hebben medegemaakt. Het boven- genoemde comite hoopt dan ook in elk gezin tenminste een certificaat te kunnen plaatsen. R.K. WESTFR. DAMBOND De uitslagen luiden als volgt: O. N. D.Kroonschijf Jac. KooijmanN. Smit 02 W. Timmerman—A. Nieuwboer 0—2 A. DekkerJ. Koppies o2 S. CommandeurJ. Eeken 20 J. CommandeurB. Mak 11 P .Dekker—P. Mak l1 P. ObdamN. Mak ll J. DekkerN. Pennnekamp 20 K. WesterJ. Roos 11 P. Bakker—Th. Viset 2—0 P. KoopmanJ. Koppies 20 D. WesterW. v. d. Zel 02 J. GrootJ. Beemsterboer 02 D. Koning—C. Smit 2—0 W. DekkerT. Smit 1I Toatal 15-15 D. I. D.—J. H. W. W. Schouten—A. Rijkes 1—1 C. WijnkerJ. Goudsblom 20 J. Blankendaal—C. Biersteker 1—1 Th. BroersenJ. Zijp 1l L. ValkH. Quax 20 J. Dekker—Th. de Lange 1—1 M. MorasJb. Molenaar 20 W. Spaan—W. Glas 1—1 P. Broersen—P .Bakker 20 A. BroersenJ. Stoop 20 Totaal 155 GEVONDEN EN VERLOREN WIERINGEN. Gevonden: een regenkapje en een portemonnaie, inh. een geldstukje. Verloren: een rood geruite sjaal. Inl.: gemeente-bode. (Ingezonden) Een zending van 56 bosjes van 50 postzegels voor het zieke meisje ging vergezeld van de volgende versregels: In de krant stond te lezen, Van een meisje dat wilde genezen. ..Makkelijker gezegd dan gedaan" Maar de dokter was er mee aan. Ze moest naar Zwitserland, met alle geweld, Dat is niets, maar dat kost geld. Aangezien je het geld niet van je rug kan plukken, Moet men de postzegels van de brieven rukken. Er hoeven er maar 1000 x 1000 te zijn, Dat is iets meer dan 'n paar dozijn. Wij hielpen met z'n twee, Aan de postzegelactie mee. Overal liepen wij te neuzen en te gluren, Kantoren en bureaux hadden het zwaar te verduren. We kregen er zo heel wat binnen, Dus konden we met tellen beginnen. We boden ze heel viytig, In bosjes van vijftig. Het zijn er 2800 in getal, Vindt U het mal? (?Wij niet).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2