I Britse volk ziet de toekomst hoopvol tegemoet DEFTIGE BABIES tf \ni> Goud vervangen door steenkool Christiansen doet zich voor als de eerlijke, rondborstige zeeman w> Er is veel bereikt Voorbeeld Gezondheidszorg Maar hij weet van niets Verliezen Neder- •andsestriidkracbte^ DE LAATSTE LOODJES Een gebroken gebif pootaardappelen NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zoterdag 10 Januari 1948 Officieren der mariniers beeedigd Volgende maand begint zijn proces Een vliegend klooster Mr. Dr. Mes niet herkiesbaar K. F. C. Filmkeuring De Marinierskapel naar Indonesie MARKTBERICHTEN Familieberichten Advertentien Tandtechniek G. CIJS Eerste klas werk gega randeerd ORKEST ZONDER NAAM komt 4 Febr. te Ursem Zijdewind HULP i.d. HUISH. LEERKRACHT gymnastiek Radiotoestel en Pianoklavier huish. en luxe artikelen Flinke aank. E T A L E U R Ruime bijverdienste TE KOOP: M. en G. Nieuwland TE KOOP nette won in UITVOERING „MIINHEER KLAPROOS'1 The Favorieten C. HOEBE s V Plan tot herbouw van de Nijmeegse Universiteit. V.l.n.r.: majoor- generaal James Gavin van de Amerikaanse 82e Airborne Divisie, Hugh Gibson, voorzitter; oud-president Hoover en de heer Mom- mersteeg gedurende de besprekingen over de herbouw van de Nijmeegse Universiteit, die door de nazi's werd vernietigd. EEN KATHOLIEKE STEM UIT ENGELAND (Door M. de la Bedoyere, Hoofdred. van de Cath. Herald) Het valt niet te ontkennen, dat het Britse volk zich bij het einde van het moeilijke jaar 1947 en het begin van 1948 met zijn nog onbe- kende moeilijkheden en zegeningen aanzienlijk opgelucht voelt. Deze verandering van stemming is niet precies te danken aan de jaarwis- seling. Ze is gebaseerd op tamelijk soliede blijken van wat bereikt is. Vooral is het te danken aan de geweldige verbetering in de pro- ductie zowel van steenkool als staal. Steenkool is tegenwoordig Enge- lands goud en iedere extra gedol- ven ton brengt ons een stap dich- ter bij de veilige haven. Maanden- lang bestond er een gevoel van hopeloosheid omtrent de Britse steenkool. De mijnwerkers zijn een taaie en onafhankelijke gemeen- schap, geleid door een communist. Daar zij nog de verongelijking voel- den van generaties van te zwaar werk en te weinig loon, alsmede in veel gevallen slechte levensomstan- digheden, schenen deze mijnwerkers wraak te willen nemen. Als hun te weinig werd betaald waren ze be- reid te staken; werden ze beter be taald dan bleven velen van hen maar al te graag van de mijnen weg om hun geld aan sport uit te geven. Daarom leek de brandstof- fencrisis van de vorige winter zo schrikbarend. Het wees op een open wond in het meest-vitale industrie- orgaan van Engeland en het hele lichaam scheen ten dode toe ziek te worden. Schijn en werkelijkheid De schijn was echter erger dan de werkelijkheid. De nationalisatie van de kolenmijnen leek op een mislukking; toch was ze dat niet. Alleen hadden de gevolgen eenvou- dig nog geen tijd gehad om zich te doen blijken. De mijnwerkers hebben nu bovendien bewezen dat ook zij de prachtige geest bezitten van de rest van het volk. Zij wer- ken weer hard onder betere toe- standen dan zij ooit genoten heb ben. Hun liefde voor de sport schijnt zelfs overgeslagen te zijn op hun werk want de wekelijkse steen- kool-productie is tot een soort com- petitie geworden: zal het record van deze week dat van de vorige week slaan?; het hele land volgt de re- sultaten op de voet! De regering blijkt nu ook te delen in de nieuwe geest van opti- misme en doet haar uiterste best voor goed nieuws te zorgen. Het zou waarschijnlijk voor een rtiet-Engels- man moeilijk zijn te beseffen wat een verhoging van het spekrantsoen voor ons betekent. Ons hangen nog herinneringen bii aan het fantasti- sche Britse ontbijt met schotels vol eieren en spek. Al wat schijnt te wijzen in de richting van de weg terug naar zulke dagen vervult ons met hoop. Marshall en assepoester Maar onze gelukkiger stemming van heden is niet ijdel en dwaas. Het volk beseft zeer wel hoe ernstig de internationale en de binnenland- se situatie blijft. Het weet dat we er nog een heel eind van af ziin om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen, maar er is goede hoop dat de sprookjesfiguur Marshall de arme assepoester zal redden, die het des te sterker voelt, omdat ze zo veel jaren prinses was geweest. |}E MEEST NATUURL1JKE rechtstreeks door de Schep- per Zelf gewilde vorrn van sa- menleving is het gezin, het fa- milieverband: man en vrouw en uit hen en rond hen hun kinde- ren. Christus heeft in een gezin willen leven, dertig jaar lang, en aldus Zijn bekrachtiging en heiliging willen geven aan elk gezinsleven dat op Hem als grondslag b erust. Christus is inderdaad de hoeksteen, het fundament, waaraan het gezin zijn duurzaamheid en hecht- heid ontleent. Het heilig huisge- zin van Nazareth blijft het voorbeeld van alle deugden die ook onze gezinnen moet ken- merken: de eenheid van alle leden, de opofferingsgezindheid en hulpvaardigheid de verge- vingsgezindheid en het geduld, de liefde die niet achterdochtig jr'oers of kleingeestig is. Laat alles groot en heilig zijn, ook in H w gezin! MARCUS De mislukking van de conferentie der buitenlandse minister werd of- ficieel en door de pers betreurd, maar gewone mensen zeggen, dat het beter is alleen te blijven dan te trachten om vrede en vooruit- gang afhankelijk te maken van het voorwendsel van vriendschap en sa- menwerking, wanneer die feitelijk onmogelijk zijn. Voorts heeft ons alien op't einde van het jaar zeer verheugd de mislukking van de communisten in Frankrijk en Italie om hun land in- een te doen storten. In het licht hiervan wordt de dreiging van de cominform niet al te ernstig geno- men. Wel is waar hebben onze Britse communisten, die tot nu toe een politiek van samenwerking heb ben gevolgd. ten laatste hun uitda- ging tegen de Labour-regering ge- lanceerd. Maar het enige gevolg hiervan is geweest: een be- roep van de Labour-partU op de arbeiders om te vechten tegen de infiltratie van communisten in sleu- telposities bii de vakverenigingen. Het heeft veel in gehad voor dit werd gezegd en het zal zijn effect zeker niet missen. P.S.: Om van grotere op kleinere za- ken over te gaan: er is heel wat belansstelling getoond voor een uit- spraak onlangs van de hoogste rechtbank dat er geen aanleiding is een huwelijk nietig te verklaren wanneer de ene partil klaagt dat de andere weigert kinderen te hebben en haar toevlucht neemt tot maatregelen om geboorte te ver- hinderen. De katholieken hebben niet rf->e- laten er op te wijzen. dat dit een on- menseliike uitspraak is die het *iri- maire doel van het huwelijk ont- kent en die er op berekend is de ontvolking aan te moedigen die op de lange duur 's lands grootste ge- vaar is. Er zijn nog altijd een heleboel mensen, die menen dat het deftiger, interessanter, gekleder is om nieuwe baby's te betrekken in het zieken- huis, dan dat ze gewoon thuis be- zorgd worden door de ooievaar. Men denkt, dat de verpleging en verzorging in het ziekenhuis beter is, dat de verloskundige hulp doel- treffender is, dat het herstel der kraamvrouw sneller verloopt in de ietwat geurige atmosfeer van het ziekenhuis of de kraaminrichting. Nu is de waarheid, dat er inder daad bevallingen zijn, die slechts gunstig verlopen kunnen in een inrichting waar alle hulp aanwezig is, maar dergelijke bevallingen zijn uitzondering, en dan weet de dokter of zelfs de kraamvrouw tijdig, dat er iets niet klopt. In die gevallen is dus het ziekenhuis het redmiddel. Maar in alle andere gevallen? Het sprookje, dat de kraamvrouw rus- tiger is in het ziekenhuis, klopt niet. De meeste huismoeders hebben veel meer te lijden van de huishoude- lijke moeilijkheden, die ze zich in- beelden, dan die welke ze horen, zien en ruiken wanneer ze thuis zijn. Daarbij komt, dat de statistiek bewijst, dat in vele opzichten het ziekenhuis bepaald achter staat bij de verpleging thuis. De natuurlijke voeding mislukt vaker in een in richting, dan wanneer de bevailing thuis geschiedt. Complicaties zijn, om het zacht te zeggen. in het zie kenhuis zeker niet zeldzamer dan fhuis, integendeel. Hoe dat komt? Niet omdat de deskundigheid in ziekenhuizen geringer zou zijn, maar w&l, en dat is belangrijk, omdat. wat betreft de voeding, de ziekenhuis- verpleegster, die meerdere kraam- vrouwen onder haar hoede heeft, niet de tijd heeft om elk moeilijk begin der voeding die aandacht te geven die nodig is. Wat betreft de complicaties is niet met zekerheid uit te maken, misschien speelt over- brenging van de ene moeder op de andere een rol, misschien zijn er andere oorzaken, maar de feiten liggen zoals we ze hier mededelen. Natuurlijk moet men thuis ver- zekerd zijn van deskundige hulp, en liefst hulp, die ook de normale plichten der huisvrouw waarneemt, die op de andere kinderen let, en de voedselvoorziening van kraam- heer en gelukkige broertjes en zus- jes niet verwaarloost. Maar zulk een kraamhulp is waarachtig niet zeldzaam. Sinds er vele kraamcen- tra zijn gesticht door het Wit-Gele Donderdag heeft de Generaal- Majoor der Mariniers H. F. J. M. A. von Freitag Drabbe in de grote les- zaal van het kamp Woestduinen bij Doom een twintigtal beroepsofficie- ren de eed afgenomen. Dit was de eerste maal sedert de oorlog dat weer beroepsofficieren werden be- edigd. Bij de troep die de eerbewij- zen bracht, was het korpsvaandel ingedeeld. De Generaal achtte deze beediging van grote betekenis voor het korps, omdat deze een belangrijke phase betekent in de heropbouw en voor hemzelf, omdat dit waarschijnlijk de laatste maal zal zijn, dat hij deze plechtigheid kan verrichten. Voor de plechtigheid spraken de hoofdvlootaalmoezenier Kolonel J. F. M. de Sain en de hoofdvlootpre- dikant ds. J. H. Sillevis Smitt de zegen en het gebed uit. Na afloop bracht Generaal Von Freitag Drabbe de nieuwe luitenants de gelukwen- sen over van vice-Admiraal C. E. L. Helfrich. CHRISTIANSEN, de vlieger-ge- neraal en voormallg „Wehr- macntsbefehlshaber", verantwoor- delijk voor het doen in brand ste- ken van Putten, het wegvoeren van de mannelijke bevoiking en het vermoorden van vijf Neder- landers te St. Michielsgestel op 15 Augustus 1942, zal waarschijnlijk in de maand Februari voor het Bjjzonder Gerechtshof te Arnhem verschijnen. De eerste kennismaking van de Nederlanders met Christiansen da- teert uit 1930 toen hij als bestuur- der van de grote vliegboot Do X op een wereldvlucht ook Amsterdam aandeed. Reeds in 1935 zien wij hem in het uniform van generaal majoor paraderen. De promoties volgden elkaar snel op en zo zien wij Chris tiansen eind Mei 1940 als ..Wehr- machtbefehlshaber". naar Nederland komen met de rang van „generaal der flieger". Deze man zegt nu tegen zijn on- dervragers: „Mijnheer. Ik weet van niets. Ik nam nooit beslissingen maar ging af op het oordeel van mijn stafofficieren en als zij, eerlijke goede en ..anstaendige" mannen mij adviseren: zo en zo moet het gebeu- ren. wat moet ik dan, ik, een een- voudige zeeman? Het onderzoek in deze zaak was verre van gemakkelijk. Generaal Student, die voor het bombarde- ment van Rotterdam verantwoorde- lijk wordt gesteld, is als getuige ge- hoord. alsmede de stafofficieren van Christiansen. Ondanks alle bezwa- rende getuigenverklaringen blijft Christiansen ontkennen. Kan hij er helemaal niet onder uit dan is zijn steriotiep antwoord. „Daarvoor is die en die verantwoordelijk." „Een slappeling". Dit is een wei nig eervolle betiteling voor de voor- malige „Wehrmachtbefehlshaber", maar in de ogen van de mensen, die door het onderzoek met hem in aan- raking kwamen is hij het. Op alle mogeli.ike manieren probeert hij aan de ingebrachte beschuldigingen te ontkomen. Hij poseert als de eer lijke, rondborstige zeeman, die door toevallige omstandigheden in het leger terecht gekomen is. En in derdaad. de man acteert. zo goed. dat men hem als men niet beter wist zou houden voor een brave kapi- tein van de een of andere loodsboot Friedrich Christian Christiansen werd 12 December 1879 te Wijk op het Noord-Friese waddeneiland Foehr geboren. waar zijn ouders 'n eenvoudig zeemansbestaan vonden Hij ging ook naar zee en werd ka- pitein op de grote vaart. Al spoe- dig bemerkte hij, dat er voor hem ook nog andere mogelijkheden wa^ ren. Hij liet zijn beroep varen en werd in 1913 vlieger. Tijdens de eerste wereldoorlog was hij inge deeld bij de marineluchtstrijdkrach- ten. Voor het omlaagschieten van het Engelse luchtschip de C-27 kreeg hij de orde ..Pour le Merite'" Na de oorlog vocht hij eerst nog tegen de Spartacusgroep, maar in 1922 keerde hij terug tot zijn oude beroep en werd weer kapitein bij de koopvaardij. De Aartsbisschop van Melbourne, Mgr. Daniel Mannix, heeft tot de Generaal-Overste van de Zusters Missionarissen van het H. Hart het verzoek gericht om de leiding van 't St. Benedictus-hospitaal aldaar op zich te willen nemen. Hieraan is gevolg gegeven, zodat binnenkort een tiental Zusters zich per speciaal vliegtuig naar Australie zullen be- geven, nadat zij vooraf de bijzondere zegen van Z.H. de Paus ontvangen hebben. De nodige maatregelen zijn getroffen, opdat de Zusters. tijdens de overtocht, die negen dagen zal duren, de regels harer orde kunnen onderhouden. Te Geneve worden op het ogen- blik besprekingen gevoerd tus- sen de ex-keizer van Indo-China Bao Dai van Annam en de ho- ge commissaris van Frankrijk, Bollaert. De besprekingen be- treffen de huidige toestand in Frans-Indo-China. Kruis, is het aantal beschikbare kraamverzorgsters enorm toegeno- mea en bij tijdig bespreken, heeft niemand zonder te zitten. Want in elk geval. deskundige hulp is nood- zakelijk, het is een levenskwestie voor moeder en kind. Geen ervaren schoonmoeders, geen welwillende buurvrouwen, geen ongediplomeerde bakers mogen in de tegenwoordige tijd nog kraamhulp verlenen. Al leen mensen, van wie vast staat dat hun hulp nooit schadelijk is, komen in aanmerking. En zou nu om een of andere fantastische reden lerge- lijke hulp thuis niet beschikbaar zijn, dan, maar ook alleen dan kan een normale bevailing beter ge- schieden in het ziekenhuis. Maar als regel horen normale bevallingen niet thuis in een hospitaal, maar in de normale omgeving: dat is het gezin, dat door uitbreiding wordt verblijd. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Vliegtuigmaker 3e kl. W. A. Ho- nig uit Vledder (Dr.), overleden tengevolge van ziekte 23 Dec. 1947; Tel.gr. 2e kl. O.V.W., F. Matteman uit Amsterdam, overleden tenge volge van ziekte 26 Dec. 1947. Koninklijke Landmacht: Sold, le kl. P. Niehuis uit Rotter dam, gesneuveld 28 Dec. 1947; Serg. D. Miedema uit Minnetsga (gem. Barradeel. Fr.), gesneuveld 29 December 1947; Korp. H. L. J. Elsenburg uit Rot terdam. gesneuveld 30 Dec. 1947; Sold. J. C. L. Meijer uit Stokkum 51 (gem. Bergh), gesneuveld 2 Jan. 1948; Sold. M. C. K. Ristelijn uit Elle- meet (Z.), gesneuveld 4 Jan. 1948; Sold, le kl. J. Noel uit Maastricht overleden tengevolge van oorlogs- verwonding op 4 Januari 1948; Sold, le kl. G. Diamant uit Rot terdam. gesneuveld 5 Januari 1948. Kon. Ned.-Indisch Leger: Tor sold. 2e kl. Sibaroe. uit Ned.- Indie, gesneuveld 29 Dec. 1947; Man sold. 2e kl. B. Ransoen uit Ned.-Indie, gesneuveld 2 Jan. 1948. Het Zeeuwse lid der Tweede Ka- mer van de Staten-Generaal Mr. Dr. zich met het oog op zijn ge- A. J. J. Mes (KVP) heeft besloten, zondheidstoestand voor de ko- mende Kamerverkiezingen niet her kiesbaar te stellen. Truman heeft het congres ge- vraagd het 4-jareii economisch her- stelplan voor Europa te steunen, in het belang van de Ver. Staten van Europa en van de gehele wereld. Marshall heeft hierna in een vu- rig pleidooi nogmaals de gevaren toegelicht. waaraan de landen op het Europese vasteland zijn blootgesteld en erop gewezen, dat slechts Ame- rika's hulp een halt kan toeroepen aan het steeds meer opdringende communisme. Er zal tussen de vol- keren van de wereld een overeen- stemming tot stand moeten komen. gebaseerd op de waardigheid van de enkeling en broederschap der mensen. De kracht van de Ver. Staten is veelzijdig en strekt zich uit tot de democratische regering. het econo misch herstel en de grote nationale hulpbronnen. Ondanks dat het ge durende de laatste wereldoorlog aan menselijke levens grote verliezen heeft geleden is Amerika toch voor de ergste verwoestingen gespaard gebleven en heeft het de producti- viteit harer fabrieken zeer hoog kunnen opvoeren. De rijke en uitgebreide hulpbronnen vormen het fundament van Ameri- ka's vooruitgang en economische ontwikkeling en het Amerikaanse volk gaat iedere dag sterker het verband tussen de instandhouding van deze hulpbronnen en de hand- having der nationale kracht besef fen. Een gezonde werpldeconomie is van het hoogste be- f lang voor de HET I wereldvrede. WERF.LT>- Pe Pconomi- GEBETJREN 1 fche. filend.e 1S n ziekte waar J van de onaan gename gevol gen zich ver uitstrekken buiten de grenzen van het aangetaste land. Het is voor Amreika daarom ge- boden. nu het binnen haar bereik ligt, alle krachten in te spannen voor het herstel van de wereld- economie en van de wereldhandel. Natuurlijk ziin er factoren. die Amerika's kracht verzwakken. De maatregelen. het binnenlandse be leid betreffende. die door nresident Truman werden aangekondigd zijn erop gericht de binnenlandse toe- standen te verbeteren. Laat ons vooral niet uit het oog verliezen, dat het effect van deze maatregelen een grote tegenslag kunnen hebben op de mogelijkheid tot uitvoering van het Marshall-hulpprogramma. Vol betekenis voor de gehele we reld en van historlsche waarde wa ren Trumans woorden: ..Thans is 't uur aangebroken, waarop wij ons opnieuw moeten wijden aan het vertrouwen in het mensdom. waar- uit wii steeds kracht hebben Peput". In afwachting van het definitief besluit betreffende het Marshall- nlan schijnen er de laatste dagen in Londen en Parijs plannen te bestaan de zestien landen. die Parijs het be- kende rapport opstelden, op korte termijn biieen te roepen. Men zou op deze nieuwe conferentie willen beraadslagen over de netelige kwes- tie van voorwaarden. waarop die landen de Amerikaanse hulp kunnen ontvangen, terwijl men voorts de onderlinge economische samenwer king gaarne zou verstrekken. Het feit. dat sommige landen op spoed aandringen schijnt vooral te wijten te zijn aan felle communis- tische aanvallen. waaraan de des- betreffende rePeringen bloot staan. Mocht de effectbaarheid van het Marshall-plan soms tegenvallen. dan hooot men door een nauwe samen- wreking in ieder geval meer te be- reiken. dan waartoe elk land afzon- derliik in staat kan worden geacht. Engeland heeft bovendien een eieen herstelprogramma opgesteld. Een voorbeeld. dat misschien het beste in veel landen navolging diende te vinden. Sic transit. ALKMAAR: Alkm. Biosc. Theater „De vrolijke gevangenis", alle leeftijden. Cinema Americain „Sciuscia", 18 jaar. Harmonie „De vrouw met het geschonden gelaat", volwassenen. Victo ria „Danny Boy", alle leeftijden. DEN HELDER: De Witte ..Obsessle" 18 jaar. Tivoli „Het gevan- gen hart", 14 jaar „Het leven van dr. Ehrlich", 18 jaar. HOORN: Winston Theater „Gevaar- lijke vrienden", 14 jaar. „Re- becca", 18 jaar. Victoria „De Lafaard", 18 jaar. SCHAGEN: Royal „Gekooide jeugd" alle leeftijden. BERGEN: de Rustende Jager „Ge- vaarlijke vrienden" 14 jaar, „Caesar en Cleopatra" 18 jaar. ENKHUIZEN: Munt „Hoe groen was mijn dal", 14 jaar. Bios- coop „de Doele", „Het gebeurde morgen", 14 jaar. MEDEMBLIK: Scala „Tarzans ver- borgen schat", 14 jaar. „Het spook van de Opera", 14 jaar. WIERINGEN: de Haan „Zie je ze vliegen", alle leeftijden. NOORD-SCHARWOUDE: Tivoli ..Elephant Boy", 14 jaar. „Top- per op stap", 18 jaar. De marinierskapel onder leiding van de eerste luitenant Gijsbert Nie- land zal in de eerste week van Maart naar Indonesie vertrekken teneinde daar voor de militairen op te treden. BLOKKER, 9 Jan. Uien 14—23; witlof 22—30; spruitkool 15—24; peen 89.30; rode kool 1114.90; gele kool 6—6.30; bloemkool 16 50; groene kool 12.6017.30; boeren- kool 1216; pres. v. Engel. 4672; goudreinette 3468; hanley seedling 20—28; jac. lebelle 18—32; Gron. kr. 2858; comtesse de Paris 5184; le- gypont 60—92; wililam 64-93; gieser wildeman 3045 winterjan 3045; winterlouw 2942; gratiool 2536; cox orange 35112; zoete ermgard 3050- provisie peer 3044; st re- mv 31—38. ZUIDERKOGGE, 9 Jan. Bloem kool 4—57, boerenkool 11—13, groene kool 16—26.50, spruiten 12—33, witlof 12—27. kroten 6.209.30. peen 8.20— 9.30, uien 22.8024.30, Winterjannen BEEMSTER, 9 Jan. Witlof 14—36; bloemkool 547; rode kool 1018; savoye kool 67.50; spruitkool 18 33; boerekool 610; postelein 13; andijvie 78100 selderij 78: bieten 6; wortelen 821; uien 1822; prei 1636, winterjan 1647; Reinette, goud 2664; Present van Engeland 2466; zoete bellefleur 1756; Jo nathan 82. BEVERWIJK, 9 Jan. Andijvie 50—92; bloemkool 30—35; waspeen 1032; witlof I 18—31: spruiten ge- sch. 3562; ongesch. 1240; prei I 28—38; knollen I 15—38; breekpeen 710; boerenkool 511; groene kool 13—24; gele kool 3—10; rode kool 12—18- uien 1418; kroten 710; bl. geel 18—22. WARMENHUIZEN. 10 Jan. 17.700 kg rode kool 12—12.60; 12.500 kg gele kool 6; 28.000 kg witte kool 917.20; 100 kg andijvie 6061; 3600 kg 8.50—9. 1243, Winterlouwtjes 1627, Wil deman 2745, Present v. Engeland 33—61, Reine d'Or 17—33. ZWAAG, 9 Jan. Uien 17.50-20.60 bieten 6.10—6.40, prei 2734, Savoye kool 10-21.60, gele bewaarkool 6-6.30 rode kool 11.3015.20, boerenkool 1012, spruitkool 2046, witlof 6-32, breekpeen 8-9.80, andijvie 64. bloem kool 3451. knolselderij A 12. B 11; Alicante 1.91—1.94. Goudreinetten 25—73, Present v. Engel. 2273. Cox Orange 301.18, Jonathan 2282, Notarisappel 25—40, Present v. Hol land 25—69. Compt. de Paris 7090, Conference 61—91, Gieser Wildeman 25—47, Winterjan 1944, Westl. louw 1680. WOGNUM, 9 Jan. 8500 kg wit lof: I 23—31. II 16—22, III 8—16. 5700 kg spruitkool export 2841, spruitkool 1535; Winterjan 2636, Gratiool 2937, rode kool 11.80 14.40, uien 2222.40, driel. 16.30-17.10 groene kool 17.5017.90. Goudrei netten 3361. boerenkool 812, Cox Orange 29—81, knolselderij 11. ALKMAAR, 9 Jan. Andijvie 4291; winterpeen 89; boerekool 3—10.50; worteltjes 528, groene kool 1222, spruitkool 544. rode kool 616. gele kool 4.806. prei 12—28, uien 14—23. witlof I 28—42, II 1525, bloemkool I A 58. I 36, II 22; knalselderie 716: selderie 8 12; selie 48, peren 2845, ap- pels 3060. OBDAM, 9 Januari. Aangev.: 3000 kg rode kool 1212.70, afw. 5 —10 10; 6500 kg Deense kool 15.60 —16 90. 250 kg sav. kool 19.80: 17.800 kg peen: B 8.80—9 50. C 9 30—10.10: 17.900 kg bieten: A 7.10—7.60, B 6; 4900 kg uien 19.90—22.80. grove 22.10—23.80, driel. 18.70—19.90 nep 20: 3450 kg spruiten 1941; afw. 4 10, 40 kg witlof 32, II 26. u ONDERTROUWD; KIE VAN DER VEER en SJEF NIESSEN De huwelijksinzegening zal plaats hebben op Donder dag 5 Febr. a.s. om half 10 in de Parochiekerk van het H. Hart te Helmond. Alkmaar, 7 Jan. 1948 Helmond, Toekomstig adres: Veestraat 41 Helmond 1923 18 Januari 1948 Onze geliefde ouders, groot- en overgrootouders C. LENGERS A. LENGERS—BOEKEL hopen hun zilveren huwe- lijksfeest te herdenken. God geve hen nog vele gelukkige jaren. Hun dankbare kinderen kleinkinderen en ach- terkleinkind. Alkmaar, Achterstr. 4. 17 Jan. '48 H. Mis uit dank- baarheid om 9 uur in de St. Dominicuskerk. 17 Jan. '48 receptie 14.15 uur, Achterstraat 30a. Heden overleed tot onze grote droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster- venden, onze geliefde broer, zwager en Heer- oom ZeerEerw. Frater C. C. J. KEET Lid van de St. Joseph- congregatie van Mill Hill Oud-Missionaris van Borneo in de leeftijd van 74 jaren, het 50ste jaar van zijn Priesterschap. Namens de familie Mevr. A. APPELMAN- KEET Purmerend, 9 Jan. 1948 St. Liduinagesticht. De Metten worden ge- zongen in de Parochie kerk van de H.H. Ni- colaas en Catharina te Purmerend op 13 Ja nuari a.s. 7 uur n.m., de Lauden Woensdag 14 Januari 9 uur. waar- na de gezongen H. Uit- vaart. De begrafenis heeft p'aats op het Kerkhof van het St. Bonifacius Missiehuis te Hoorn, circa 2 uur. DANKBETUIGIN G Onze hartelijke dank aan familie, buren, vrienden en kennissen voor hun medeleven tijdens de ziekte en bij het overlij- den van onze lieve vrouw en moeder, in het bijzon- der aan kap. Donkers, voor de geestelijke hulp en aan buurvrouw Roos en familie Kos, voor de vele goede zorgen aan haar besteed. Jn. SCHRIJVER en kinderen Zd. Scharwoude, Jan. '48 Voor de vele bewijzen van deelneming. betoond bij het overlijden van onze dierbare Man, Vader, Be- huwd en Grootvader, FRANCISCUS JOZEF BUCK, betuigen wij door deze onze hartelijke dank. Uit aller naam; H. C. BUCK- LENGEKS Den Helder, 9 Jan. 1948 2e Vroonstraat 51 met 1 dag weer in uw bezit Burg. Lovincklaan 9 BERGEN ALKMAAR; Woensdags 24 uur cafe „Centraal", Hofplein in de Toneelzaal van J. MULDER. Kaarten vanaf Zondag 11 Jan. verkrijgb. aan de zaal. Tel. K 2202 - 272 R.K. Coop. Boerenleenbank Spaarders die minder dan f 500,geblokkeerd geld van onze Bank te vorde- ren hebben, worden ver- zocht met hun boekje ten kantore te komen op Dinsdag 13 of Woensdag 14 Januari a.s., voormida. van 9 tot 12 of 's namidd. van half twee tot 5 uur. F. C. JONG, kassier. Te koop gevraagd alle soorten J. P. BEEMSTERBOER. Telef. 218. W••menhuizen gevr. v. d. en n. in gez. m. schoolg. kinderen. Geen huis. verk. Werkster aanw. Hoog loon. Mevr. DE MA- RET TAK, Anna v. Bu- renl. 71, Haarlem, Telef. 18868. Gevraagd: een R.K. Hulp in de Huishouding, v. dag of d. en n. in gezin met 4 kinderen. HOFSTEDE Langestr. 59, Alkmaar. Meisje gevraagd voor d.d. als hulp in de huishou ding. T. van Diepen, Sta- tionstr. 5, Bergen. Hiermede geven wij u kennis dat na een lang- durig, maar geduldig gedragen lijden, voor zien van de genade- middelen der H. Kerk. is overleden onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder AAGJE HOMMERT Weduwe van Hermanus Smit in de ouderdom van 74 jaren. Namens de familie C. D. HUIBERTS Schagen, 9 Jan. 1948 Markt. De gezongen H. Uit- vaartmis zal Dinsdag 13 Jan. a.s. v. m. 9 uur worden opgedragen in de Parochiekerk van St. Christoforus te Schagen waarna begrafenis op 't R.K. Kerkhof aldaar Gevraagd aank. bakkers- bediende of halfwas, in- of extern. A. van Vuure, Bakkerij Dorpstraat A 89, Oudkarspel. Juridisch student, 21 jaar, zoekt werk voor halve da gen of avonduren; pl.m. 20 uur per week. Br. o. no. 10077, bur. van dit blad. Gevraagd met 1 Maart R.K. BOEREN- en TUINDERSKNECHT intern. W. STOOP A 4, N. Niedorp. HUISHOUD- en INDUSTRIESCHOOL Emmastraat 52, Alkmaar o Zo spoedig mogelijk gevr. een in het bezit van de acte M. O. P. voor 12% uur p. week (Dinsdag en Woens dag). Sollicitaties te rich- ten aan de Secretaris van het Bestuur, Postbus 28, Alkmaar. uevr.: k.k. Boerenknecnt goed kunn. melken en met oaarden omgaan C. Th. v. d. VELDEN, Nijenbur- gerweg B 166, Heiloo. B. z. a.: prima BROOD- en BANKETBAKKER, R. K. Liefst daar waar veel ban ket gemaakt wordt, rege- ling loon ext. nader over- een te komen. Brieven no. 10105, bur. v. d. blad. DRIE NETTE WEEN9E MEISJES zoeken 3 mooie kamers met wasgelegenheid, zon der kost. netjes en schoon Adres: HUIZE RINGERS, Nassaulaan 51 - Alkmaar Te koop gevraagd BADKUIP 1.60 M. wit. Brieven no. 10094, bur. v. d. blad. Te koop een 4-jarige zw. ket. B. Eeltink. Duinstr. 6, Egmond aan Zee. Te koop aangeboden: Meis- jeskleding o.a. vest en win ter j as met capuchon. 1ft. pl.m. 11 jaar. Tev. zwart wollen damesjapon, nieuw. mt. 48 of 50. Punten of geld. Lyceumstr. 65, Alk maar. Te koop gevraagd een 3- rijer knopaecordeon. Br. o. no. 10081, bur. v. d. bl. Te koop gevr.: FORDSON TRACTOR in z.g.st. op luchtbanden. A. P. Over- toom, Middenweg 651 Miena's Hoeve, HH.Waard Te koop: DRIEW'IELDEK voor invalide met hef- boomvoetaandrijving. in zeer goede staat. Adres: M. v. d. LEE, Rijwielhan- del, Obdam. KOEMEST te koop gevraagd door M. WINDER, te Limmen Telef. 237. Te koop: Jaarsma Haard, eiken kapstok, jongensfiets m. banden en 'n paar boks- handsch. ADMIRAAL, Stuartstr. 46, Alkmaar. Zo goed als nieuw te koop aangeboden. Br. onder no. 7044 Bureau van dit blad. TE KOOP een zaak in op welvarend dorp in Noordholland. Br. o. no. 10087, bur. van dit blad. Gevraagd: Damesmodes en Confectie Br. onder no. 10098, bur. van dit blad. Smidszoon, 14 j., z.z.g.g. in gemengd bedrijf, garage of iets dergelijks, waar veel valt te leren. Rijksweg 26 te Limmen. Heden overleed plotse- ling onze geliefde broer en zwager A. FENNIKER nog voorzien van het H. Oliesel, in de ouder- dam van ruim 67 jaar. Namens de familie De plechtige Uitvaart- dienst zal gehouden worden op Maandag 12 Januari 's morgens 9.30 in de Parochiekerk van de H. Bavo te Ursem, waarna begrafenis op 't R.K. Kerkhof aldaar Rustenburg-Ursem, 8 Jan. 1948. aangeboden aan katho- lieke Dames en Heren uit iedere stand, die mede willen werken aan de verkoop van een gemakkelijk te plaatsen artikel, waar- voor geen vakkennis nodig is. Actieve wer kers kunnen zich al dus, in hoofdtaak of als bijverdienste, een goed inkomen ver- schaffen. Brieven bur. v. d. blad nr. 7284. Welke arts zou R.K. meisje pl.m. 21 jaar, willen oplei- den tot DOKTERSASSISTENTE? V.z.g. huize, in bezit van dipl. huish. en genegen huish. werkzaamheden te verr. Br. no 7288, bureau van dit blad. Biedt zich aan: KAPSTER goed kunnende onduleren, voor Alkmaar of omstr. Br. no. 10107 bur. v. d. bl. Gevraaagd: TUINDERSKNECHT v. glascultuur bij F. H. GEELS, Lindenlaan 123 te Alkmaar. Modellen met prijs- lijst worden U op aanvraag gratis toe- gezonden voor een GRAFMONUMENT of GEDENKTEKEN Deze worden dege lijk en met zorg ver- vaardigd door de zaak met naam: SW ART'S STEEN- HOUWERIJ Ritsevoort 15 Alkmaar Tel. 4157 (K 2200) Vele dankbare refe- ••enties kunnen wij U voorleggen Te koop aangeb.: compl. padvindstersuniform m. 42 hockeystick en tennisrac- ket. Mient 18, Alkmaar Aangeboden: wit satijnen trouwjapon mt 4042. met bijp. schoenen mt 38 en kousen en handsch. compl. voor 60. Adres te beko- men bureau van dit blad. Te koop aangeboden beste VENTERSKET met z.g.a.n. wagen. Te be- vragen Stroomerlaan 23 te Bergen N.H. Vroeg rood koolzaad Vroeg geel koolzaad Laat geel koolzaad Deen wit en Witlofzaad. Bij 123, ,ST. PANCRAS Een goede kranl voor stad en land Prima kachelblokken en droog aanmaakhout f 1.20 per mand. Ruim 1% kub. m. werkhout, licht en zwaar. ST. JACOBSTRAAT 17 of VISSERSL. 1, ALKMAAR Gevraagd te huur of te koop eenvoudige doch in stad of dorp in Noord- Holland boven 't IJ Ook 'nd. van woning gesch. 'oor gezin met 2 jonge inderen komt in aanm. ir. naet tnl. aan het bur v. d. bl. o no. 7167 Engels spreken in 6 mnd. Cursus voor beg. door erv. leerkr. Vlotte conversatie- meth. Bill. cond. Inl. o. no 10074. bur. v. d. blad Door de R.K. Toneelvei. v. d. N.K.J.B. op Zondag 18 Jan. in de zaal van de heer Jb. Groenland te HEERHUGOWAARD Nrd. Opvoering; Kluchtspel in 3 bedrijven. Aanvang 7 uur precies Kaartverk. op Zondag II Januari van 1012 uur. Na afloop Gezellig Samen- zijn met medewerking van Komt zien. Hier kan men LACHEN! Vrucht- en Laanbomen Haagbeplanting Slerheesters enz. WAARLAND D 88

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5