BETERE VOORUITZICHTEN voor de Provinciale Financien u Oaz^lnMlurf Mod OM ERIC'S LIEFDE RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD HERSTEL VAN DE H. STEDE Nieuwe Rijksuitkering een millioen hoger geraamd Japanners weigeren nederlaag teerkennen -Uet water vaade,VaaI Steeq bijzomtet fiooq Foresters w&d kampioeri der seniot07...(2,^A1 em jaar llmburij vecdiende isnruIIL- omaande vKemdeiir^0i/ Zei U iets Een beroep op de Stille Omgang Drama in Brazilie ORdetwijs - salarLbben zi/i (kti- ruiii wckooqA.'..f^ra/) NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Maandag 12 Januari 1948 PAG. 3 PROGRAMME iiiy In Jeruzalem werd door de Joden weer een bomaanslag gepleegd waarbij 16 Arabieren werden gedood en 41 Arabieren en 3 Britse politie-agenten werden gewond. De aanslag werd gepleegd door 5 Joden, waarvan er 3 tijdens de achtervolging werden neerge- schoten. De twee andere werden gewond. De Irgun Zwai Leumi- organisatie nam alle verantwoordelijkheid voor deze aanslag op zich. Britse troepen op zoek naar terroristen. Radiografisch overgebrachte foto. Vliegramp bij Florence Noodwoning in elkaar gereden Noors schip in zinken.de toestand A.N.W.B.-HULP bij pech onderweg De „Oranje" vaart weer Passagiers van de ,,Dwina" in veiligheid EEN NATIONAAL VREDES-ORGEL Herinnering aan verzets- lieden Demonstraties te Essen De voedselnood in het Ruhrgebied De zaak-Van Geelkerken Voor het eerst wordt in Nederland op de kunstijsbaan te Amster dam een ijsrevue gegeven. Hier ziet men een aantal kunstrijdsters die in de show zullen meedoen. V 1 Moskou beleeft ,,warmste" winter in de 50 jaar FEUILLETON door HARRIS BURLAND 1 DE PROVINCIALE BEGROTING van Noordholland voor 1948 sluit, met een poet „onvoorziene uitgaven" van 300.000 gul den, op een toiaal van inkomsten en uitgaven van 11.696.935,09 gulden voor de gewone dienst. Wat de kapitaaldienst betreft, daarvan is het eindbedrag 27.631.853,93 gulden. De reserve-, kas en verrekendienst, waarin de millioenen van de bedrijven zijn gerecapituleerd, wijst een eindbedrag aan van 84.187.313,73 gld. De begroting voor het Wegenlonds sluit voor de gewone dienst op 1.750.500,gulden. De provincie Noordholland telde per 1 Januari 1947 1.759.499 zielen, de oppervlakte van ons gewest is 287-211.63.71 ILA. Het ontwerp van de provinciale begroting staat niet alleen in formeel, doch ook in materieel op- zicht op een nieuwe grondsiag. Bij de samenstelling daarvan zijn Ged. Staten namelijk uitgegaan van de onderstelling, dat het voorstel van de gemeenten en de provincien (commissie-Oud) betreffende de her ziening van de provinciale finan- cien wet wordt. Dit betekent geens- zins, dat zij de mogelijkheid van wijziging uit het oog verliezen, doch alleen, dat de basis voor de dienst 1948 meer overeenkomst zal verto- nen met genoemd ontwerp dan met de regeling, die nog voor de dienst 1947 gegolden heeft. Tegenover de oude rijksuitkering die voor 1947 op j 433.200 geraamd was, staat de nieuwe rijksuitkering van 1.593.000 die in maximum op S 1.788.000 zou zijn te schatten. Deze nieuwe rijksuitkering is de belang- rijkste winstpost in de financiele verhouding volgens het ontwerp der commissie-Oud. De door deze provincie te ont- vangen uitkering is, gelet op de om- standigheid, dat met een gelijkblij- vende opcentenheffing gerekend is (dat derhalve de opcenten op de Grondbelasting nog niet van 50 op 60 zijn opgevoerd) op 1.593.000 ge raamd. Ofschoon door 10 opcenten meer te heffen op de Grondbelas ting niet alleen f 195.000 meer aan rijksuitkering kan worden geraamd maar ook 630.000 meer aan op centen, hebben Ged. Staten na rijp beraad, gemeend voor deze begro ting geen voorstel tot verhoging van het aantal dezer opcenten te moeten doen. Wat de opbrengst van de opcenten betreft, deze is, zowel voor de Grondbelasting als voor de Personele belasting te ramen op na- genoeg hetzelfde bedrag als voor 1947. De opbrengst van de motorrytui- genbelasting is zo gestegen, dat zij ongeveer overeenkomt met hetgeen de motorrijtuigenbelasting en de rij - wielbelasting tezamen voor de oor- log opbrachten. Deze omstandigheid moet geacht worden op te wegen tegen het met ingang van 1948 ge- heel vervalien van elke compensatie voor de afgeschafte rijwielbelasting. Voor deze provincie kan de uit kering geraamd worden op /1775.000 (benevens f 450.000 voor de terti- aire wegen) Van deze f 1.775.000 blijft 235.000 beschikbaar voor het Wegenfonds. Daarnaast zal uit de overige ge wone middelen nog f 1.486.500 in het Wegenfonds moeten worden ge- stort. Tot dekking van de gewone uitgaven van het Wegenfonds is na melijk niet minder dan f 1.721.500, waaronder f 1.686.500 voor rente en aflossing van geleende en nog te lenen bedragen, nodig. Een nieuwe berekening van de eisen, die de uitvoering van hetWe- genplan aan de gewone middelen stelt, wijst aan, dat boven het op f 188.000 te ramen bedrag voor rente en aflossing van de tot dusver uit- gegeven bedragen voor het extra- onderhoud, dat als gevolg van de oorlogsjaren thans noodzakelijk is, gerekend moet worden op 1 .355-590 (jaarlijks afnemend met ±/20.000) voor rente en aflossing wegens tot dusver uitgevoerde werken bene vens voor rente en aflossing we gens naar raming in 1948 uit te voeren werken op f 143.000 (jaar lijks toenemend met f 177.000 tot f 1.650.000 in 1957 bij een voltoonng in tien jaren van het Wegenplan). De baten, die een eventuele op- lossing van het ontwerp der Com- missie-Oud zullen opleveren, we gen niet op tegen een zo grote druk alleen reeds van de uitvoering van het Wegenplan. Daarnaast zul len er ook nog uitgaven gemoeid zijn met de aanleg van wegen en de bbuw van bruggen, die met op het Wegenplan voorkomen. Reeds zijn verschillende verzoeken en voorstellen gegaan, welke thans in overweging zijn. Een en ander gaf Ged. St. aan leiding er bij de minister van bin- nenlandse zaken op aan te drmgen, althans enige correcties op het voor gestelde ontwerp in overweging te willen nemen. Een storting in het ontgmnings- fonds kan achterwege blijven en ten behoeve van de werkverruiming be- hoeft slechts f 25.000 te worden ge- raamd Op verschillende gronden menep Ged. Staten voor de Economisch- Technologische Dienst een storting vart f 100.000 in het fonds voor deze dienst te moeten uittrekken. Voor recreatieve doeleinden is thans een aanmerkelijk hoger be drag dan vroeger geraamd. Toegevende aan de drang van de Prov. Staten hebben Ged. Staten voorts de subsidies, waarop tot dus ver 10 gekort werd, wederom tot het voile bedrag uitgetrokken. Daarin is weliswaar geen uitzon- dering gemaakt voor de subsidie- ring van het Nijverheidsonderwijs, doch G.S. vinden dat er alle aan- leiding is om deze aan de werking van de afschaffipg van de oude kortingsbesluiten te onttrekken. Zij hebben- dit nader uiteengezet in een voordracht tot nieuwe regeling van deze subsidiering. De voorgestelde opheffing van de nog op enige sub sidies drukkende 10%-korting be tekent een verzwaring van lasten van 20.600. Het totaal der op de begroting geraamde subsidies be- loopt rond f 1.106.000, ongerekend het aan de gemeenten ten behoeve van het Nijverheidsonderwijs ti*e- komende bedrag van f 250.000 en afgezien van de voor recreatie uit- getrokken f 120.000. van de voor werkverruiming uitgetrokken /25000 en van de bijdragen in de kosten van verpjeging van behoeftige gees- teszieken. De toeneming van het aantal aan- vragen om bijdragen ten behoeve van restauraties heeft Ged. Staten aanleiding gegeven tot het instellen van een nieuwe post op de begro ting. f 80.000 is geraamd voor uit gaven wegens instandhouding van monumenten met geschiedkundige, oudheidkundige of kunstwaarde. Het f 1.211.373.54 bedragende ba- tige saldo van de rekening over '45. dat naar de oude stijl als eerste ontvangstpost op de begroting voor 1948 zou zijn geraamd. komt thans aan de gewone dienst ten goede. In het geraamde is begrepen een be drag van f 141.078.54, dat aan het reservefonds (groot f 3.702.242.18) moet worden onttrokken ten einde de begroting te doen sluiten en te- vens een bedrag van f 300.000 voor onvoorziene uitgaven te kunnen ra men. „Volgend jaar, mijn lief, vol gend jaar", dat herinner ik me als de beginwoorden van een beroemde hymne van het ouderwetse Liedertafelreper- toire. Uit de tijd, dat de Lieder- tafels nog niet verdrongen wa- ren door de gemengde koren e.d. De Nationale Mannenzang- vereniging, die Kabinet heet, en die onder leiding van dirigent Beel zulke beeldige liederen zingt op het klassieke thema van schaarste, rantsoenering en deviezen, houdt die ouderwetse tekst nog aan. „Volgend jaar" zal het met de bouw van mon- tage-woningen beter gaan, ver- klaart de Minister van Weder- opbouw. „Volgend jaar, mijn lief, volgend jaar". En „volgend jaar" hoop ik een betere voor- ziening voor de huisbrand te kunnen treffen", roept Minister Huysmans triomfantelijk uit. „Volgend jaar hoop ik de wet op de Publiekrechtelijke Be- drijfsorganisatie te kunnen aan- bieden, belooft de zelfde be- windsman. „Volgend jaar mijn lief, volgend jaar." En volgend jaar is de zaak van de zuivering en van de politieke delinquen- ten rond, verzekert de Minister van Justitie. „Volgend jaar" Wat zou Minister Lieftinck er van zeggen, als de Nederlandse belastingbetaler die hymne eens overnam? Betalen? „Volgend jaar, mijn lief, volgend jaar." En dat elk jaar opnieuw. Bij Florence is een militair vlieg- tulg, uit Rome komende, neerge- stort. De bemanning van vier per- sonen kwam om het leven. HYPNOSE Een hypnotiseur trad voor de B.B.C. televisie op. Een mevrouw tele- foneerde direct, dat haar man in slaap was. „Geef hem een klap in zijn gezicht", luidde het advies. Een andere mevrouw wist niet ze- ker of haar man onder hypnose was, want hun 4-jarig zoontje had tij dens de uitzending een speelgoedlocomotief op vaders hoofd laten vallen. Het resultaat was in ieder geval po- sitief want papa was onder zeil gegaan. HETZELFDE Spulbaas ziet graag de circusman aan het werk, die laat zien hoe je met een leeuw moet worstelen. Deze man zeide: ,.Je moet het le- ren". Dit betekent vol gens Spulbaas dus, dat je zo maar niet met een leeuw uit wandelen kunt gaan zonder voor- afgaande oefening. Het zelfde dus wanneer je met een belastingamb- tenaar vriendschap wilt sluiten. BANG Over leeuwen gespro- ken. Ergens in Frank- rijk woont een dame, die vroeger in het cir cus 'n leeuw een klon- tje suiker, dat ze tussen haar tanden hield, liet afbijten. Telkens als je haar vroeg of ze bang was, placht ze met een zucht te antwoorden: „Ja, want als je de sui ker liet glippen, dan verloor de man, die het hoofd en de voorpoten speelde, zijn humeur en bedierf geheel de voor- stelling. UIT DE OUDE DOOS Spulbaas moet altijd lachen als het verhaal verteld wordt van een muziekavondje, waarop een amateur het Lim- burgs volkslied zong. De gastvrouw, die iemand met zijn hoofd in zijn handen zag zitten, j dacht dat deze man ontroerd was en vroeg: „Bent U een Limbur- ger?" „Nee", zei de gast, „ik ben musicus". Hebt U dit al meer ge- hoord? Spulbaas ook. Alleen heeft Spulbaas het weer op moeten schrijven, terwijl U het kunt overslaan. SPULBAAS Zondagmiddag reed een vracht- wagen, die voetballers uit Maashees naar Overloon vervoerd had met een matige snelheid tegen een noodwoning van de weduwe Krooy- mans en drukte bijna de gehele zij- gevel in. Het achtergedeelte van de wagen kwam juist in de sjaapka- mer terecht, waar een bedje van een der kinderen zwaar werd be- schadigd en verdere inboedel scha- de opliep. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Volgens een radiobericht bevindt het Noorse schip „Veni" zich ten westen van Colomsey (Schotland) in zinkende toestand. De „Veni" meet 2982 ton en is op weg van Leith (Schotland) naar Afrika. Een Brits weerschip zou z,ich met spoed naar de „Veni" begeven. Met leedwezen hebben niet al leen de dnizenden Amsterdam- mers, die geregeld het kapelletje aan het Bagiinhof in het centrum van de hoofdstad bezoeken, maar ook zeer velen, die slechts een enkele maal naar de H. Stede kunnen komen. moeten eonstate- ren, dat een der oudste kerkelii- ke centra van Amsterdam, de al- oude Bagiinhofkapel. de zetel van de Stille Omgang, in staat van verval verkeert. De Bagiinhofkapel. aan duizenden en nog eens duizenden dierbaar, zo wel door de sehilderaehtige ligeing als door zijn eeuwenoude traditio der H. Sacramentsverering, wordt met ondergang bedreigd. Het grond- water ondermiint de fundamenten. en reeds beeint het verval zich steeds duidelijker af te tekenen door het neervallen van stukken plafond en het seheuren der muren. Onder leiding van de Deken van Amsterdam. Mgr. G. P. J. van der Burg, zijrv plannen ontworpen om DINSDAG 13 JANUARI HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend- gym.; 7.30 Morgengebed; 8.00 Het Nieuws; 9.00 Lichtbaken Henri de Greeve; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Opera favorieten; 11.30 Als de ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.03 Tenor en piano; 12.33 Dansorkesten; 13.00 Nieuws; 13.15 Boekbespreking; 13.20 Harmonieconcert; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Pianokwartetten, 15.45 Liederen van Mendelssohn; 16.00 De Zonnebloem Radiozieken- bezoek; 16.30 Ziekenlof; 17.15 Ned. Kamerkoor; 18.20 Sportpraatje; 19.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Het voorste legioen; 22.30 Het Nieuws en Kath. Nieuws; 22.50 In memoriam Willem Landre; 23.05 Pianoconcerten van Mozart. HILVERSUM II (415 M.) AVRO 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws en gr.pl.; 10.30 Voor de vrouw; 10.50 Voor de kleuters, 13.00 Nieuws, 14.00 Voor de vrouw; 16.40 De schoolbel voor de jeugd; 17.00 Muziek met uitleg voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 19.00 Voor de kleuters, 20.00 Nieuws, 20.15 Avro's Bonte Dinsdagavond- trein; 22.15 Buitenlands Overzicht; 22.30 Beroemde liederenreeksen; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr.pL Over de Japanners, die in Brazi lie leven, schrijft de Jezuiet, Pater Lassaile. die zelf vele jaren in Ja pan' werkte en aldaar een van de liclite slachtoffers van de atoom- bom werd, het volgende verhaal. Gedurende 40 jaar wijken Japan ners naar Brazilie uit. Hun aantal bedraagt thans 300.000. waarvan de meesten in de staat Sao Paulo wo- nen, waar zli voornamelijk in de koffieplantages werken. Daar voor- al de volwassenen de Portugese taal slechts gebrekkig kennen, heeft men uit Japan ook Japans spjekende missionarissen naar Brazilie gezon- den. Voornamelijk zijn dit Francis- canen. Paters van Steyl en Jezuie- ten. Over het algemeen houden de volwassenen aan de tradities van hun vaderland vast en het aantal bekeerlingen onder hen is dan ook uiterst gering. Slechts 3000 perso- nen, dat is dus 1 pet., is katholiek. Ook na het einde van de oorlogs- handelingen is het missiewerk onder de Japannezen in Brazilie uiterst moeilijk, te nleer daar zij vandaag aan de dag absoluut niet willen ge- loven, dat Japan de oorlog verloren heeft. Tengevolge van dit haast on- gelooflijke feit, heeft zich onder her^ in Brazilie een ware tragedie afge-' speeld. De eerste berichten over het einde van de oorlog door radio en pers werden slechts door weinigen geloofd en de anderen hielden het voor Noord-Amerikaanse leugen- propaganda, want men zeide: Een capitulatie van Japan is ondenkbaar, zolang er nog een Japanner in leven is. Enige tijd later werd door het Rode Kruis de tekst van het keizer- lijke manuscript d.d. 15 Augustus 1945, waarin de overgave werd aan- gekondigd, in het Engels aan de Japanners in Brazilie medegedeeld. Enigen. die in de echtheid ervan geloofden, vertaalden het in het Japans en ondertekenden het om de juistheid van de vertaling aan te geven. Maar ook dit hielp niet en men zei, dat de tekst van het docu ment verzonnen was, om de daad- \verkelijke overwinning van Japan op de wereld geheim te houden. Bovendien werden zij, die hun hand- tekening gezet hadden, voor land- verraders gehouden, evenals zij, die in de nederlaag geloofden. Doch deze laatsten gingen onvermoeid verder om gelden in te zamelen, teneinde de noodlijdenden in Japan te kunnen helpen. Tengevolge hier- van kreeg men onder de Japanners twee groepen, nl. zij (verreweg de kleinste groep), die in de nederlaag geloofden, en de anderen, die het bij de overwinning hielden. Maar het werd nog veel erger. Men begon hen, die in een over- winning geloofden, te ondersteu- nen door nieuwe overwinningen van Japan te melden, hoewel de oorlog reeds lang voorbij was. En op zekere dag kwam zelfs het be- richt, dat er Japanse oorlogssche- pen in de haven van het nabije San)os zouden binnenlopen om al degenen te straffen, die beweerd hadden, dat de oorlog voor hen verloren was. Duizenden trokken naar Santos om de Japanse vloot te begroeten, alle hotels waren in die weken overvol. Natuurlijk kwam de vloot nooit opdagen en na lang wachten trokken de eerst zo enthousiaste lieden, teleurge- steld naar huis. Deze comedie heeft zich nadien nog tweemaal herhaald. Verder verspreidde men geruch- ten, dat de door de Japanners be- zette eilanden van Nederlands Oost- Indie, kolonien van Japan zouden worden. Agenten trokken met land- kaarten rond en boden landerijen in Borneo aan. Eveneens werden er agentschappen van scheepvaart- maatschappijen opgericht, die pas sage boekten voor de reis naar de betrokken landstreken in de ge- waande kolonien. Daar er zeer veel aanvragen waren, haastten velen zich, de passage door afbetaling te verzekeren. Aan de betrokkenen werd gezegd, dat er schepen van Japan zouden komen om hen af te halen. Deze geTiele affaire was een grote zwendel, waarbij de agenten rijk zijn geworden. Het treurige is echter, dat die personen thans nog niet geloven willen, dat zij bedrogen werden. Het allerergste kwam echter nog. De verstandigen hielden het voor hun plicht om de bedrogenen een juiste voorlichting te geven. Daar- entegen werd er geweld gepleegd door hen, die in de overwinning ge loofden. Zij maakten een lijst op van de voornaamste tegenstanders en besloten hen te doden. In Augus tus 1946, juist een jaar na het einde van de oorlog, begon de moord- partij. Menigeen wist door toeval het leven te redden, maar 14 van de beste Japanners, meest intellec- tuelen, werden door hun landgeno- ten met pistool of dolk gedood. Toen greep de politie in. De moordenaars werden gearresteerd en vele ande ren, die ook verdacht werden, on- dergingen eenzelfde lot. In de Juli- maand van dit jaar wilden onge veer 80 pet. van de Japanners nog Als aanvulling op de hulp. welke de Wegenwacht van de A.N.W.B. verjeent bij pech onderweg, legt de A.N.W.B. thans de laatste hand aan de organisatie van een net van autohulpstations langs de grote verkeerswegen, waarmee in 1939 was aangevangen en welk werk door de oorlog was onderbroken. Deze hulpstations bestaande re- paratiebedrijven zullen na tele- fonische waarschuwing uitrukken om de gestrande automobijist te hulp te komen. Tot heden waren de garages veel- al huiverig, dit te doen daar zij vaak tevergeefs gingen. doordat b.v. de gestrande automobilist intussen van andere zijde reeds hulp gekre- gen had, doch in zulke gevaljen neemt de A.N.W.B. die kosten nu voor zijn rekening. niet geloven, dat hun land de oor- j log verlorert had en werden daar- door een gevaar voor de anderen, nog geheel afgezien van het feit, dat zij de hulpacties voor het vader land boycotten. Hun argument te gen al deze berichten was, dat nog niemand na de oorlog uit Japan naar Brazilie was gekomen. Nu was Pater Lassaile gedurende de gehele oorlog in Japan geweest en had het land e£n jaar na afloop verlaten. Van alle kanten werd hem gevraagd lezingen te houden over de stand van zaken in Japan. Niettegenstaan- de de tegenpropaganda van de z.g. overwinnaars, werden de voor- drachten, die op meer dan 30 ver schillende plaatsen werden gehou den. goed bezocht en kwamen velen tot de overtuiging, dat zij zich ver- gist hadden. De motorstoring ten gevolge waarvan het motorschip ..Oranje" op zijn uitreis in Gibraltar moest aaniopen, is door de scheepsstaf her- steld, zodat het schip Vrijdagavond om 1 uur de reis naar Indie heeft kunnen voortzetten. De 780 passagiers van het Sovjet- Kussische schip „Dwina" zijn alien aan boord van ter hulp uitgevaren Sovjetschepen genomen. Het schip zelf is met onbekende bestemming op sleeptouw genomen, zo verklaar- den Amerikaanse marine-autoritei- ten. het kapelletje weer in zijn oude luister te herstellen en het te maken tot een blijvend centrum van Sa- cramentele Mirakelverering. Zoals dam was vaak een tweede Rome het in vroeger dagen was, Amster- tijdens Eucharistische Congressen e.d., moet het ook in de toekomst kunnen blijven. Het hof. dat door de Amsterdamse overheid op de monumentenlijst werd geplaatst. en waar schoonheid en traditie zijn samengegroeid met een sterke en diepe godsverering, moet als een lichtend baken ook in de toekomst kunnen blijven schitteren. Daartoe moeten belangrijke repa- raties en verbouwingen worden ver- richt. De kapel moet voorzien wor den van nieuwe ramen en tot slot zou men gaarne een orgel ook in deze ruimte de lof van God horen verkondigen. Zo dient. naast de al- lernoodzakelijkste herstelingen aan fundering en muren. deze gelegen- heid te worden benut om deze his- torische plek haar oude, eerbied- waardige aanzien terug te geven en haar te bewaren voor de komende geslachten. Het bestuur van de Amsterdamse Stillen Omgang doet derhalve een dringend beroep op haar zusterver- enigingen en alien die in het Ba- gijnhof een monument van geeste- lijke waarden zien, om deze plan nen financieel te steunen. Giften voor dit doel kunnen worden ge- stort op giro 212031 t.n.v. het se- cretariaat van de Stillen Omgang Amsterdam met vermelding: Her- stel H. Stede. Een comite, waarvan Z. K. H. Prins Bernhard erevoorzitter is. pa ter Dr. C. Huigens O.F.M., Prof. Kors O.P. en Mevr. M. v. Nispen tot Sevenaer-Ruys de Beerenbrouck o.a. tot leden van het aanbevelingsco- mite behoren, beoogt de bouw van een Nationaal Vredes-orgel. Dit orgel zal als een blijvend mo nument de gedachtenis aan de ge- vallenen in het verzet bewaren en geregeld bespeeld worden. de netto- opbrengsten komen ten goede aan de invaliden en nagelaten betrek- kingen van hen, die voor onze vrij- heid hun leven gaven. Men verzocht ons nog mede te delen dat giften voor de bouw van het Vredes-orgel kunnen worden gestort op giro 505.200, nationaal Vredesorgel. Te Essen hebben Vrijdag 30000 arbeiders onder wie 1000 mijnwer- kers gestaakt uit protest tegen de slechte voedselpositie. Op een open- bare bijeenkomst voerde een plaat- selijke vakvcrenigingsleider het woord. Toen hij over de ..toekom- stige verenigde Duitse Republiek" sprak, werd hij luide toegejuicht. Op spandoeken der stakers stond: ..De eenheid van Duitsland zal een einde maken aan de honger." In Solingen hielden 15000 arbeiders 'n betoging. In verband met de dreiging van een algemene staking in het Ruhr gebied heeft de minister-president van Noordrijn-Westfalen, dat grote steenkoolgebieden omvat. een be roep gedaan op de andere Duitse staten in de Br. zone om alle be- schikbare voorraden aan vet, vlees en aardappelen aan de hongerlij- dende bevolking te zenden, teneinde een economische ineenstorting te voorkomen. De minister-president, Karl Arnold, zond een telegram van deze strekking aai» zijn coljega's van alle andere staten in de Bizone. Het onderzoek in de zaak van Geelkerken, de plaatsvervanger van Mussert, zal. naar wij vernemen, een zeer uitgebreid onderzoek van twee 5 drie maanden vergen. Min- stens twintig zeer bezware.nde pun- ten worden tegen van Geelkerken aangevoerd, o.a. zijn leiderschap van de Jeugdstorm en het feit, dat hij inspecteur-generaal van de Landwacht was. Hij zal voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechts- hof terecht staan. -.'v rbqOr~~ [n^tcflanJ I Na 24 uur dooi en regen zijn de straten van Moskou in modderba- nen veranderd, jets dat in Januari bijna niet voorkomt. De hoofdstad der Sowjet-Unie beleeft de „warm- ste" winter sedert 50 jaar. De anderen werden slechts met moeite wakker en toen ze in staat waren, uit hun ogen te kijken, was er in het maanlicht niets te zien als zwarte rotsen op het wine zand. Alles zag er weer heel gewoon uit. Ze vroegen Tregat, wat er dan toch wel aan de hand was. Hij vertelde het hun en wees op het halfver- brandde dier. Die nacht deed geen van alien meer een oog dicht. HOOFDSTUK II Het woud der verschrikking De volgende morgen waren noch kapitein Villard, noch Morgand terug en hun kameraden besloten daarom, op zoek te gaan. Nadat ze vroeg met vis hun ontbijt gedaan hadden, begaven ze zich naar de zoom van het woud en zochten zich ieder een stevige knuppel in het struikgewas.Zodra ze 't eerste te- ken vonden, door Morgand in een palmboom gesneden, begonnen ze hun tocht. Het viel hun gemakkelijk, het spoor der vermisten te volgen. Elke twintig meter hadden ze een boom gemerkt en ook al hadden ze dat niet gedaan, dan zou het toch ge makkelijk genoeg te zien zijn ge weest aan de platgetrapte planten op de grond. Ze hadden zich door lianen en klimplanten een pad schoon gehakt en het was wonder- lijk, hoeveel arbeid die twee ujtge- putte mensen toch nog hadden kun nen verrichten. In het begin zagen de zoekenden niets, dat hun bijzondere aandacht trok, behalve de totale afwezigheid van dieren of vogels en de grote massa insecten. Maar toen ze onge veer een honderd en vijftig meter ver het bos waren binnengedrongen scheen dit plotseling op geheimzin- nige wijze levend te worden. Zon der overdrijving kon men zeggen, dat zich overal spinnen bevonden. Ieder blad en iedere varen trilde onder hun gewicht. De struiken rit- selden door hun duizendvo'udig be- wegen. Honderden zochten hun heil in de vlucht en honderden werden onder de voet vertreden. Van tak tot tak en van plant tot plant had den ze hun web gespannen, zodat alles overdekt was met een grijzen sluier vol bewegende, grauwe plek- ken. En overal hingen gevleugelde insecten verstrikt te sterven.' Het was 'n afstotend en afgrijse- lijk schouwspel. De mannen waren nauwelijks 110 meter verder gegaan of hun kleren waren geheel met grijs, zijde-achtig weefsel overtrok- ken en ze moesten zich voortdurend de insecten van gezicht en handen verjagen. De spinnen waren van verschillende grootten. Sommige van vijf tot zeven centimeter in dorsnee; andere nauwelijks een speldenkop groot. Ze schenenj vol- komen onschadelijk. Hugo greep er een beet en het dier worstelde als een rat om weg te komen. Maar bijten deed het niet. En toch, of schoon ze niets deden en er slechts op bedacht schenen, te vluchten, vonden de mannen het zo griezelig, dat Tregat de grootste moeite had, hen te bewegen met zoeken door te gaan. Hij schilderde hun in zo vrese- lijke kleuren het lot van hun twee kameraden, die in dat griezelige bos verdwaald waren, dat ze er niet toe konden komen, terug te gaan. Na een uur kwamen ze op een plek, waar de bomen lager waren en verder uiteen stonden. Alle struikgewas bleek opeens verdwe- nen. De grond was nu hard en rots- achtig. Maar de spinnen waren er nog. Het was hun nu mogelijk naar alle kanten uit te kijken en, hoe vreemd het ook schijnen moge. juist op dit punt raakten ze de weg kwijt Ze vonden nog een teken van Mor gand op een dikke mahonieboom en dat was het laatste, wat ze ontdek- ken konden. Weliswaar waren er nu op de bodem geen sporen meer te vinden en was de rotsgrond zo hard, dat een voet er geen indruk op kon achterhalen, maar ook ieder teken op de bomen ontbrak. Ze beraad- slaagden en besloten, stelselmatig te gaan zoeken. Tregat zou bij de ma honieboom blijven en de drie ande ren ieder een kant uitgaan. Ze spra. ken af, dat hij op zijn post zou blij ven en nu en dan een schreeuw ge ven. om hen te helpen, hun richting te bepalen. Binnen vijf minulen wa ren ze alien uit het gezicht verdwe- nen, doch Tregat kon nog wel horen hoe ze met hun knuppels tegen de bomen slpegen. Iedere drie minuten gaf hij een luiden schreeuw en van drie verschillende plaatsen uit het woud kwam een kreet terug. Na twintig minuten hoorde hij slechts tweemaal antwoord. Hij wachtte nog met het horloge in de hand, drie mi nuten en scheeuwde een paar maien vlug achtereen, maar slechts van twee zijden kwam er antwoord. Daarop hooade hij haast'.ge voet- stappen naar zich toekomen. Het was Denis, die doodsbleek kwam aangehold. „Meneer.... ik heb iets gevon- den.Komt u eens mee!" Tregat uitte driemaal een schrille kreet, het afgesproken signaal tot terugkeer en begon Denis te onder- vragen over wat hij gevonden had. „Het geweer", antwoordde de man schor, „en bloed wEn dan is er nog watik weet niet, hoe ik het zeggen moet.... maar het lijkt wel wat op een visnetde hemel mag weten wat het is...." Na enkele minuten kwam Hugo aangelopen. Hij had niets gezien of gevonden. Maar de Alikruik was nergens te bekennen en drie minu ten lang riepen de beide mannen onafgebroken. Maar nog kwam hij niet. Toen besloten ze, te gaan kij ken naar wat Denis gevonden had. Om de vijf bomen maakten ze een insnijding om gemakkelijk terug te kunnen gaan en dan neg een tijd op de jongen te waehten. Het duurde niet heel lang, voor- dat ze de plaats bereikten, door De nis bedoeld. Het geweer lag op de grond en een afgeschoten huls er naast. Tregat sloeg het geweer open en haalde de andere patroon er uit Die was ook leeg. Er was dus tweemaal geschoten en dat kwam overeen met de twee schoten, die ze in de nacht gehoord hadden. Op de grond waren bloed- vlekken en sporen van een worste- ling zichtbaar. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3