M Voor Alkmaar en omgeving Dr. van Mook installeert voorlopige Federate Raad DE SCHRIK VAN HELGOLAND voor het Bijzonder Gerechtshof Serrarens per helicoptere boven zijn huis! Jacques Duclos werd geen eerste vice-president van de Assemblee Op zijn wenken bediend SOVJET-MAARSCHALK was patient van Prof. Berven Vorming federate regering eerste taak Keuzebon voor margarine of bofer Dimitrof bedreigt de oppositie „Past op voor Petkows lot" Regeling materiele oorlogsschade Minister van Buitenlandse Zaken treedt niet af Minister Huysmans vraagt ontslag Hij zou van de Nederlanders wel eens mensen" maken Wet gebruik vervoer- middelen 1939 Gezinstarieven bij de Spoorwegen bepleit VERKEERSBEGROTING IN DE TWEEDE KAMER Welk weer morgen? Voder van zeven kinderen door trein overreden Dienstplichtvoorzieningen Jan Moedwil naar Den Haag Debarkatie „Grote Beer" Geen lagere rantsoenen in West-Duitsland Het Tafellaken Feiten van vandaag Nieuwe klap voor de Franse communisten Herriot herkozen. als voorzitter De meikevers zijn in de war J HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.—; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 14 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11428 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank van dr. Beel heeft' eindelijk nieuw licht gebracht in de proble- men van de nieuwe verhouding tus- sen Nederland en Indonesie. Hot voornaamste lijkt ons, dat door heel de verklaring als het ware de draad loopt, die te kennen geeft, dat de Republiek d.w.z. d e z e republiek, met d e z e regering op de ach- tergrond is geraakt, haar overheer- sende positie in Indonesie aan het verliezen is, en dat Indonesie niet hetzelfde is als de republiek Indo nesia. Terecht heeft dr. Beel er ook nog eens de na.| uk op gelegd. dat het nationalisme van de republiek niet het enige is, dat in Indonesie betekenis heeft. Drie beginselen heeft de minister- president nog eens op de voorgrond gebracht, die ook aan de commissie voor goede diensten zijn voorgelegd als de principes, volgens welke Ne derland zich bij haar Indie-politiek laat leiden. Dat is ten eerste erkenning van het zelfbeschikkingsrecht der Indo- nesische volkeren, ten tweede vol- ledig begrip voor het streven naar verwezenlijking van dit recht, dat zich bij de Indonesische volken openbaart. En ten derde, het streven om in vreedzaam overleg en in over- eenstemming met de Indonesische volkeren de staatkundige vorm te vinden voor een duurzaam samen- gaan van Nederland, met inbegrlp van Suriname en Curacao, met deze volken, op basis van vrijwilligheid en ter verzekering van beider recht en beider welzijn. In dit derde punt onderstrepen wij nog eens het uitgangspunt van het ..duurzaam samengaan" en de basis der ..vrijwilligheid", een en ander volkomen in overeenstem- ming met de richtlijnen van de Koninklijke rede van 7 December 1942! Nu heeft de befaamde professor Gerretson in het Dagblad (van Luns hof) van 10 Januari j.l. herinnerd aan enige uitlatingen van mr Van Kleffens in de Veiligheidsraad van 31 Juli vorig jaar, waarin gezegd werd, dat het volk van Java verlost wenste te worden van de republiek (en dit onderstreept prof. G.) „of van de republikeinse regering" (en dit onderstreept prof. G. niet!). Prof. G„ die critiek heeft op de nieuwe onderhandelingen, welke met de republiek zijn gevoerd, be- roept zich op de rede van Van Kleffens, om aan te tonen, hoe snood onze regering toch wel weer is. Maar hij is nu in de jongste re- gferingsverklaring op zijn wenken bediend. Dr Beel zette immers uiteen, dat het nationalisme der Indische vol ken niet alleen in de republiek tot uiting komt. dat het een denkfout is, de republiek te vereenzelvigen met iedere regering van de repu bliek en dat de ontwikkeling in de laatste maanden bovendien aan het vraagstuk van onze verhouding tot de republiek, hoe belangrijk op zich- zelf ook, zijn overheersend karakter in het Indonesisch beleid heeft ont- nomen. Tenslotte is duidelijk uiteengezet, dat de republiek de beginselen van de nieuwe staatkundige vormgeving in Indie moet aanvaarden, waarbij vooral van belang is, de erkenning van de vrije wilsuiting van de be- volking. Er zijn dus in de regeringsver- klaring van dr Beel enige belang- rijke zinsneden, welke prof. G. op zijn wenken bediend! in een nieuw artikel in zijn bladen, dik kan onderstrepeu. omdat zij aspec- ten van het Indische probleem be- lichten. die hij wel gaarne in het voile licht zal zien! Bij zijn aankomst te Helsinki heeft de Zweedse professor Berven verklaard, dat hij een van de maar- schalken van de Sovjet-Unie heeft behandeld, doch dat hij beloofd had de naam van de patient niet te noe- men. Berven voegde er aan toe, dat zijn patient een maarschalk van het tankkorps was, doch hij ont- kende categorisch, dat het een voor- aanstaande politicus zou zijn. De pa tient lijdt, aldus Berven, aan een tamelijk ongewone vorm van huid- kanker, doch er is geen onmiddellijk levensgevaar. DR. VAN MOOK heeft gisteren in het gebouw van de voormalige Volksraad de Voorlopige Raad voor Indonesie ge'installeerd, die, in overleg met de Luitenant-Gou- verneur-Generaal de vorming van de voorlopige federale regering zal voorbereiden. De voorlopige Raad zal geleidelijk overgaan in de in- terim-regering. De leden van de Raad zijn: Raden Abdoelkadir Widjojoamodjo, Mr. Teungkoe lJzoelkarnain, Prof. P. A. Hoessein Djajadiningrat, Dr. J. E. Karamoy, Pnageran Kartanegara, raden Soe- ria Santoso en M. Wisaksone Wir- jodihardjo. Als achtste lid zal vol gens Aneta optreden Ir. Semawi van Oost-Indonesie. Ir. Semawi is thans onderweg van Makassar naar Batavia. Dr. v. Mook hield tijdens de plech- tigheid een rede, waarin hij betoog- de, dat geen tijd verloren mocht gaan door onvruchtbaar politiek spel. Natuurlijk, aldus dr. v. Mook, hadden wij liever gezien, dat aan- stonds geheel Indonesie in deze zaal vertegenwoordigd was geweest. Wij wensen nu alleen dit werk te be- ginnen en houden doelbewust de weg tot hereniging geheel open. Prof. Djajadiningrat beantwoord- de de rede van de Luit.-Gouverneur- Generaal en zeide: „Voor ons is het kernpunt van de Indonesische kwes- tie de oprichting van de Souvereine Verenigde Staten van Indonesie en de opbouw van ons vaderland, dat zolang heeft geleden." In het besluit van de Luit.-Gou- verneur-Generaal met betrekking tot de vorming van de voorlopige federale raad voor Indonesie wordt o.m. bepaald: Ten eerste, dat er een voorlopige federale raad voor Indo nesie wordt ingesteld; ten tweede, dat deze raad tot taak zal hebben, de voorbereiding, in overleg met de Luit. Gouverneur-Generaal, van de vorming der voorlopige federale re- In de bonnenlijst van Donderdag a.s. zal een keuzebon voor marga rine of boter bekend worden ge- maakt. Negen Bulgaarse socialisten, die deel uitmaken van de oppositie in het Bulgaarse parlement, zijn door minister-president Dimitrof ge- waarschuwd zich te hoeden voor het lot van Petkow. De socialis- tische afgevaardigden hadden scherpe critiek geoefend op de staatsbegroting. Dimitrof verklaar- de, dat hjj vroeger ook Petkow en zijn volgelingen heeft gewaar- schuwd, maar dat zij niet hebben willen luisteren. „Als gij niet poogt verstandiger te worden", aldus Dimitrof tegen de socialistische opposanten, „zult gij van het volk een les krijgen, die u zal heugen tot de jongste dag". De socialistische oppositie heeft, zo zeide Dimitrof, moed gevat om zich tegen de begroting te verzetten, omdat zij gehoord heeft, dat Ame- rikaanse oorlogssschepen in de Mid- dellandse Zee zijn en dat Ameri- kaanse troepen gereed staan naar Griekenland te komen. Maar, zo vervolgde hij, bedreigin- gen met een nieuwe oorlog zijn chantage. De oppositie, die daarop vertrouwt, kan zich slechts de han- den branden. Iedere poging om Amerikaanse of Britse interventie te verkrijgen zou de zaak slechts erger maken. ..Petkow's leven had gered kunnen worden, indien men niet van het buitenland uit getracht had te intervenieren. Toen men trachtte het Bulgaarse volk te chan- teren en zijn souvereine rechten aan te tasten, moest het hoofd van Pet kow vallen", aldus Dimitrof. In Londen acht men de tot de socialistische oppositie gerichte be- dreiging van Dimitrof verbazing- wekkend, te meer omdat, zoals de Londense kringen verklaren, „het hier de woorden geldt van de lei- der van een democratisch staatsbe- stel tegen de rechtmatige oppositie". gering van Indonesie. Aan alle overheidsinstanties wordt opgedra- gen, aan de raad en zijn leden al die bijstand te verschaffen en inlichtin- gen te verstrekken, welke zij voor de uitoefening hunner taak dienstig zullen oordelen. Antara meldt uit Djogja, dat de Commissie voor Goede Diensten Donderdag of Vrijdag naar Bata via zal terugkeren. Naar Aneta verneemt zal Jhr. mr. H. van Vredenburch zich Woensdagochtend, vergezeld van Overste Pareira van de K.N.I.L., met de Dakota van de Commissie voor Goede Diensten naar Djogja begeven en Donderdag naar Bata via terugkeren. Naar het A.N.P. verneemt, kan thans binnen enkele weken tege- moet worden gezien de indiening bij de Tweede Kamer van een wetsontwerp, regelende de ma- teriele oorlogsschade. Naar aanleiding van het bericht in „De Nederlander" van hedenmorgen over het aftreden van de Minister van Buitenlandse Zaken, mr. C; G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, delen wij mede, dat ons gebleken is, dat te bevoegder plaatse van een dergelijk voornemen van de minister niets bekend is. Dr G. W. M. Huysmans, minister van economische zaken, heeft op medisch advies ontheffing uit zijn ambt verzocht Dr Huysmans was van 23 Febru- ari 1945 tot 24 Juni 1945 minister van financien in het kabinet Ger- brandy, als opvolger van ir J. van den Broek. In Aug. 1946 werd hij opnieuw minister en wel van eco nomische zaken in het kabinet- Beel. In deze functie bezocht d* Huysmans o.a. Stockholm, Leuven, Indonesie, Brussel, Dublin, Bazel en Geneve. In September 1947 werd bekend, dat dr Huysmans voor het onder- gaan van een operatie in een zie- kenhuis moest worden opgenomn. Op de dertiende van die maand werd hij geopereerd en 4 October kon hij het ziekenhuis voor verder herstel verlaten. Midden November kon hij zijn werk van minister Mansholt, die hem had vervangen, overnemen. Nadien is minister Huys mans lijdende aan ischias. Te Lisse wordt de „Bloemenlust"-tentoonstelling gehouden. Dit is een tentoonstelling van bolgewassen. Een fraaie collectie narcis- sen wqrdt in gereedheid gebracht voor de show. it „AIs Eickhoff op Helgoland kwam, was iedereen van streek". Dit is het eenparige oordeel van de Nederlandse gevangenen, die op dit eiland voor de Duitsers versterkingen moesten aanleggen. Eickhoff, een 47-jarige monteur uit Zwanenburg, stond Dinsdag terecht voor het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof. Zijn verdediging voerde Eickhoff in een Nederlands, doorspekt met Duitse woorden en geillustreerd met theatrale gebaren. Zijn nationaliteit staat nog niet vast. Hijzelf beweert op 1 Januari 1945 tot Duitser te zijn genaturaliseerd, maar de stukken hiervan kan hij niet produceren. Hij is met een Duitse vrouw gehuwd, van wie hij drie kinderen heeft. „Ik voel me ook geheel Duits", zegt hij tegen de president, prof. J. A. van Hamel, die het op dit punt met de verdachte volkomen eens is. In 1943 verloor Eickhoff zijn zoontje. Aan de groeve, op het kerkhof te Half- weg, was zijn laatste groet aan zijn kind de Hitlergroet Als gevangene vermomd werd Eickhoff in Augustus 1944 naar Helgoland gebracht. In opdracht van de Kriminalpolizei in Kiel, waar hij in die tijd werkzaam was, moest hjj op het eiland enige fraudegevallen onderzoeken. Hij verklaarde eerst op het eiland ge hoord te hebben, dat zich hier Nederlanders bevonden. „Ik heb toen het plan opgevat om te zien wat ik voor deze landgenoten kon doen", beweert Eickhoff. Hij liet zich door soldaten het kamp van de Nederlanders binnen- i leiden om niet als politiebeambte herkend te worden. Het zat hem echter niet mee. Frits Tienstra, een typograaf uit Halfweg, die op Helgoland was te- rechtgekomen. herkende de nieuw aangekomen pseudo-gevangene als zijn buurman, die op verjaardagen van Hitler de hakenkruisvlag placht uit te steken. Gewaarschuwd Tienstra waarschuwde zijn kame- raden en zo was het hele kamp reeds op de dag van zijn aankomst tegen Eickhoff gewaarschuwd. Twee dagen is hij des ochtends meegegaan naar de werkobjecten. De derde dag werd hij wederom door soldaten op het werk „gearresteerd" en enige tijd hoorden noch zagen de vrij- willige en onvrijwillige bewoners van Helgoland iets van Eickhoff. Enige weken later werd in het kamp de komst van een zeer be langrijk personage aangekondigd. Deze hoog geplaatste figuur bleek tot grote verwondering van de gevangenen niemand anders te zijn dan Eickhoff. Hij hield een toespraak, waarin hij aankondig- de van de Nederlanders wel eens „mensen" te zullen maken. Tot op heden waren ze dat niet geweest, maar ze zouden in de Groot-Germaanse geest worden op- gevoed. Wie dat niet wilde zou on- barmhartig gestraft worden. De lagerfiihrer van het werkkamp was een Duitser, genaamd Steffen. Hoewel deze ook weg wist met de bekende Duitse methoden, bleek hij van angst bevangen als weer het bericht kwam, dat Eickhoff, zoals dit later herhaaldelijk gebeurde, Helgoland kwam bezoeken. „Alleen het noemen van zijn naam was voldoende om heel Hel goland schrik aan te jagen" zei een getuige. „Elke burger van Helgoland heeft het recht jullie'zoveel te trappen en te slaan als hij maar wil, indien je je ooit in de stad mocht vertonen" zei Eickhoff tegen de gevangenen. Toen Eickhoff op zekere dag enige Nederlanders betrapt had, die aardappelen hadden verborgen, liet hij hen gedurende vier uur met op- gestoken handen in de gneeuw ge- knield zitten, terwijl hij zelf voor het raam van zijn kamer .toekeek. Een Duits officier met een been, die bij het kamp woonde, heeft aan deze beestachtige vertoning een einde gemaakt. „Ik vraag mij af, of wel ooit een zo laaghartige en laffe kerel voor een Bijzonder Gerechtshof heeft te recht gestaan" zeide de procureur- fiscaal, mr. F. P. Th. Rohling, in zijn requisitoir. Mr. Rohling eiste een gevangenisstraf van twintig jaar. De President bepaalde de uit- spraak op 27 Januari a.s. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „Verlenging van de geldigheidsduur van de Wet ge bruik vervoermiddelen 1939". In Frankrijk is in de mijn Petite Rosselie weer een ernstig mijn- ongeluk gebeurd. Een slachtoffer wordt uit de schacht naar boven gehaald en op een baar naar de ziekenauto vervoerd. BIJ DE BEHANDELING van de begroting van Verkeer heeft gis teren een aantal sprekers in de Tweede Kamer bij minister Vos de belangen bepleit van bedrjjven, die nogal in het gedrang komen door de positie van enkele grote staatsbedrjjven. Een bijzondere voorliefde had de Kamer daarbij voor de binnenschippers, waarvan er velen naast allerlei andere moeilijkheden met uitzonderings- tarieven beconcurreerd worden door de spoorwegen „geheime tarieven" zei de A.R. heer v. d. Zaal daarmede de al te zake- lijke sfeer in de Kamer* wat meer fleur gevende. Er kwam althans voor een enkele uitzondering een glimlachje op het gezicht van minister Vos, maar ver der bleef de minister en met hem de hele Kamer in een geeuwstem- ming. Hoe kon het ook anders bij het aanhoren van de reeks klachten, die varieerden van het feit, dat de binnenschippers niet voldoende si- garen in Duitsland kunnen kopen bij de beperkte toewijzingen en dat Haagse ambtenaren hen de „per- mits" niet snel genoeg uitreiken, tot het fata morgana van de heer Ser rarens, die zich binnenkort met een Helicoptere in zijn tuin ziet neer- dalen en deze zelfs voor een ka- merlid wat al te voortvarende fan- tasie te baat nam om te betogen, dat er op de post vliegvelden in ons land gerust wat bezuinigd kan wor den. Zelfs deze herinnering aan een schone werkelijkheid in de afgelo- pen zomer, toen de Kamer op de Karel Doorman is gaan spelevaren en dezelfde minister daar met de genoemde nieuwste aanwinst van Ypenburg kaarsrecht de lucht in steeg, vermocht de lethargie niet te verdrijven. De Kamer was door het verdwijnen van de kopstukken van haar redenaars en deskundigen van alle fracties, die bezig waren de rede van minister Beel te bestude- ren en het debat van Donderdag voor te bereiden, bijna geen Kamer meer. Vrijwel voor lege banken sprak de heer Serrarens nog over de politiek van de minister om de K.L.M. tegen wilde luchtvaart met name tegen de Stoomvaart Mij ..Nederland" in bescherming te nemen. Waarom laat de conclusie van de commissie-Albarda tot be- studering van dit vraagstuk zo lang op zich wachten? Ook het bedrijf der Ned. Spoor wegen werd van alle kanten onder schot genomen. Menig kamerlid bleek in de boeken van het bedrijf terdege thuis te zijn. met name in de boekhouding van het dochterbe- drijf der A.T.O., waarvan de cijfers van de exploitatie geen duidelijk beeld geven. Een veel gehoorde klacht betrof het terugdringen van de particulie- re typische middenstandsbedrijven, die als vervoermaatschappijen door de Ato worden opgeslokt. Het is nog maar de vraag of dit alles zo economisch is, als de minister met zijn ontbrekend cijfermateriaal ver- geet aan te tonen en of de clienten er wel van gediend zijn. Niemand, vooral in bepaalde streken van het land, kan die soepelheid in de be- diening betrachten als de vrije endernemer, aldus de vrijheidsman Schilthuis. Ook over de handelwijze van de Niwo, het officiele lichaam voor aanvrage van machtigingen tot vervoer in Belgie, was men onte- vreden. Door ondeskundigheid zou de Niwo kansen voor ons land voor- bij hebben laten gaan, aldus de heer Hacke. De communistische heer de Groot vond, dat de Spoorwegen niet al leen de techniek, maar ook de „le- vende have" van hun bedrijf goed moeten verzorgen. Zo ver kan een communist afdalen, wanneer hij principieel gaat worden en met vol komen veronachtzaming van al of niet historisch materialisme over levende arbeiders gaat praten. Een heel betoog zette de heer van Maenen op, waarbij hij de Spoor wegen namens de K.V.P.-fractie weer van een andere zijde in het haar zat en gezinstarieven voor grote gezinnen vroeg. Minister Vos, die zelf geen kinderen heeft, keek eens wat teleurgesteld in de rich- ting van het spreekgestoelte. Het zal ons benieuwen, of hij de prachtige bezwaren, die hij in de memorie van toelichting heeft geformuleerd tegen dit simpel verzoek, bij zijn antwoord zal laten vallen en zich ten opzichte van de kinderen ge- wonnen zal geven. Voor de grote mensen hoeft hij, gezien de zwakke nogingen van de oppositie van de Kamer van vanmiddag, maar wei- nig zeilen bij te zetten! Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond wisselend BEWOLKT Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Aan de kust tljdelUk kraahtige, overige meest matige Vt'esfe- Hjke wind. lets kouder des nachts. Dinsdagavond werd de 52-jarige heer H. de Hoop, directeur van ge- meentewerken en commandant van de brandweer te Waalwijk op de onbewaakte overweg in de Put- straat aldaar door een uit 's-Herto- genbosch komende trein overreden. Het slachtoffer was op slag dood. Hij laat een vrouw en zeven kinde ren achter. 's-GRAVENHAGE, 14 Januari. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp: „Bekrachtiging derde algemene maatregel van be- stuur betreffende dienstplichtvoor- zieningen". Op Vrijdag 13 Februari a.s. zal in het gebouw van Kunsten en We- tenschappen te 's-Gravenhage on der auspicien van het Comite voor BelgischNederlandsLuxemburg- se samenwerking, de heer Jan Moedwil (prof. Geerssens) een voor- dracht houden. Jan Moedwil is de bekende Vlaamse radio-spreker, die van Londen uit .tijdens de bezetting Belgie en Nederland opwekte tot het volhouden van het verzet tegen de bezetter. Onvoorziene omstandigheden voor- behouden, zal de debarkatie van het hospitaalschip „Grote Beer" met aan boord ongeveer 650 terugkeren- de afgekeurde militairen uit Ned. Indie, een aanvang nemen op Don- derdagmorgen 15 Januari te 9 uur aan de Javakade te Amsterdam. Het schip, dat tot nog toe een vlotte reis heeft gehad. wordt heden te IJmui- den verwacht en zal ongeveer 15.00 aan de Javakade te Amsterdam ar- riveren. Generaal-majoor Hays, de plaats- vervangende Amerikaanse Opper- bevelhebber in Duitsland, heeft in een rede fe Stuttgart de geruchten, als zou het voedselrantsoen van 1550 tot 1200 calorieen per dag worden verlaagd, tegengesproken. Hij zeide dat er genoeg voedsel was om het huidige rantsoen te handhaven. (Radio Leipzig in de Sowjet-zone meldde, dat het rantsoen in de Wes- telijke cones tot 1200 calorieen zou worden verlaagd.) NAAR AANLEIDING van het Communistische Kerstcongres schreef het „Vrije Volk", dat de tijd van de vergeefse vrijages ge- lukkig voorbij is. De C. P. N., aldus het blad, weet nu zeker, dat de P.v.d.A. haar vijandin is, en dan vervolgt het V.V.: „Wij zullen in de Waarheid geen vervolgartikelen meer lezen over de beide socialis tische zusterpartijen, die eigenlijk samen moesten gaan. Wij zullen niet meer achterna gelopen worden door lieden met uitgestoken han den, die tegelijkertijd stiekum hun voet uitsteken, om ons te laten val len. Wij zullen niet meer horen en lezen, dat C.P.N, en P.v.d.A. in ge- meentebesturen een rode meerder- heid vormen. Het tafellaken is doorgesneden!" Het is belangrijk dit te lezen in het „Vrije Volk" dat ook in de provincie Noordholland gele- zen wordt. In ons gewest heeft zich ten aanzien van meerderheidsvor- ming e.d. van democratische-socia- listen en communisten nogal het een en ander afgespeeld. Met meer dan gewone belangstelling wachten wij af, wat de gevolgen zullen zijn van de mening, welke het hoofdorgaan van de P.v.d.A. zo kras naar voren heeft gebracht, niet voor de eer ste keer trouwens. Men kan, in de verschillende gemeentebesturen toch niet doen, alsof dit alles niet ge- schreven is? En men kan ook niet naar buiten mooi anti-communis- tisch weer spelen en in daden sa menwerking en samengaan met communisten handhaven! Men kan niet aan een gemeenschappelijke ta- fel blijven zitten meteen door gesneden tafellaken! Op de scheepswerf te Warmen- huizen is men aan de bouw begon- nen van een sleepboot, die voor Polen bestemd is. In het raad- huis van Njjmegen werd een 70-tal Nijmeegse soldaten, die nit Indie zjjn teruggekeerd en gedemobiliseerd zullen worden, officieel ontvangen. Op 17 Januari a.s. zal in hotel „De Witte Brug" in Den Haag de nationale vertrouwensraad van de Gemeenschap oud-illegale werkers Nederland worden ge'installeerd. De senaat van de Utrechtse Rjjks- universiteit heeft het ere-doctoraat in de faculteit der letteren en wijs- begeerte verleend aan de Zuid-Afri- kaanse dichter N. P. van Wijk Louw. In verband met de storm en de hoge waterstand zijn alle veerdien- sten in de Langstraat, uitgezonderd die van Kelzersveer, gestremd. De stad Tegelen heeft 5-11 Regiment Infanterie geadopteerd. De FRANSE NATIONALE Ver- gadering heeft Dinsdag de communist Jaques Duclos tot der de vice-president van de Assem blee gekozen daarbij een vroegere overeenkomst tussen de partijen verbrekende, volgens welke de grootste partij. in casu de com munistische, de eerste vice-presi dent zou moeten leveren. Tevoren was de leider der radicalen, Her riot, met 317 stemmen als presi dent herkozen. Zijn enige tegen- candidaat, de communist Calas, kreeg 174 stemmen. In plaats van Duclos koos de Nationale Verga- dering de socialist Max Lejeune tot eerste vice-president. De terugdringing van de commu nisten op de derde plsats veroor- zaakte groot tumult. Marcel Cachin, de 86-jarige leider van de Franse communisten. die volgens traditie, als oudste afgevaardigde, de eerste vergadering van de nieuwe zitting moet openen en voorzitten, weiger- de op de voorzitterstoel plaats te nemen. Voor de stemming van het presidium verlieten reeds vijftig rechtse afgevaardigden uit protest de zaal toen Cachin de Assemblee oneiric met een redo ever ov toe- stand in het algemeen, echter zon- der daarbij polemische kwesties aan te roeren. Cachin hield zich wat dit laatste betreft niet aan de traditie en schgtste de politiek van zijn partij. Toen hij aandrong op het nemen van stappen ter beeindi- ging van de oorlogen in Grieken land, Indo-China en Indonesie, barstte een luid tumult los en ver lieten de rechtse afgevaardigden de zaal. De communisten stonden op en juichten Cachin luide toe. Nadat gestemd was over de vice- presidenten grondde Cachin zijn weigering om de voorzitterstoel in te nemen op de stelling, dat de fractieleiders in strijd met het reglement hadden gehandeld door Duclos niet aan te wijzen als vice- president. Hij verdaagde de zitting voor drie uur om over de situatie na te cenken. Na de verdaging zeide Cachin dat de leiders der parlementaire 'frac ties niet in staat waren gebleken overeenstemming te bereiken aan- gaande de benoeming van een prae- sidium. Hij had dit aan de president van Frankrijk meegedeeld en schor- ste de vergadering tot Woensdag- middag twee uur. Daarop brak een geweldig rumoer los. Rechtse en meer gematigde af- gevaardigder riepen: ..Naar Mos- kou, naar Moskou", terwijl commu nisten eveneens uiting gaven aan hun gemoedsgesteldheid. Suppoos- ten begonr.en daarop de tribunes van mensen te zuiveren. Ook de pers moest zich verwijderen. De zaal werd in duister gehuld. Een aantal afgevaardigden bleef echter zitten en stak cigaretten op. Tussen de communisten en hun tegenstan- ders ontstonden nevige discussies (Nog slechts enkele, gedelegeerden waren aanwezig). Toen het licht weer op ging, bedroeg het aantai aanwezige afgevaardigden een db- zijn. Herriot verklaarde. dat hij hier niets aan kon verhelpen, maar hij zou pogen de zaak in het reine te brengen. Tegen twee uur in de nacht werd bekend gemaakt, dat de as semblee Woensdag om 15 uur weer bijeen zou komen. Het is nog niet bekend, wie dan in de voor- zitterszetel zal zitten. Een impasse Duclos heeft in de wandelgangen meegedeeld, dat zijn partij het als een degradatie beschouwt van de eerste naar de derde plaats te zijn overgebracht en derhalve zal wei- geren deel te nemen. Hierdoor dreigt een impasse te ontstaan, daar het reglement voorschrijft, dat het praesidium van de assemblee uit vertegenwoordigers van alle partij en, naar verhouding, wordt samen- gesteld. De niet-communistische fractie leiders hebben een verklaring ge- publiceerd, waarin zij te kennen geven, dat het huishoudelijk regle ment van de assemblee in acht was genomen. De functies waren volgens de grootte van de partijen verdeeld, waarbij de communisten acht van de vierentwintig posten hadden ge- kregen. Zij hadden echter geen en kele functie willen aanvaarden en Cachin had de ingeleverde lijst ge- weigerd. In het Noord-Limburgse dorpje Velden werden dezer dagen drie Meikevers gevan- gen. Waarschijnlijk zijn de kevers door de zachte winter in de war geraakt en hebben zij zich daardoor vroeger op pad begeven dan in hun be- doeling lag. Zij vonden het na een blik op de kalender evenwel niet de moeite terug te keren. Of zij thans op de naam ..Januari-kevers" aan- spraak maken is niet bekend,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1