De gouden ere medaille voor ere-commandant Ringers r Al sinds het Paradijs ALKMAAR EN OMSTREKEN Overdracht brand- weercommando UIT OUDE TIJDEN DE LITURGIE VAN DE DAG Naar wij vernemen: PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 14 januari 1948 Onze agenda V Succesvolle Covoto- uitvoering De K.A.B. tegen zwarte lonen DONDERDAG 15 JANUARI Benoemingen Waterschappen ALKMAAR. Onder grote be- langstelling van vele genodijden heeft de loco-burgemeester van Alkmaar gisteren in de raadzaal van het S-tadhuis het commando van de brandweer overgedragen van de heer F. H. Ringers op de heer J. v. Maarleveld', die als zodanig met ingang van 1 Januari 1948 was benoemd. Onder de talrijke autoriteiten be- vonden zich oud-Minister dr. ir. Ringers, de oud-burgemeester van Alkmgar Jhr. mr. F. H. v. Kinschot, Mevr. Koelma, mr. G. B. van der Feen de Lille, burgemeesters uit omliggendef gemeenten. de Hoofd- inspecteur van het Brandwezen, kolonel v. Boven, brandweercom- mandanten uit verre omgeving en vele gemeenteraadsleden met hun echtgenoten. Voorts werd de raad zaal gevuld met hoofdbrandmeester, brandmeesters en brandweerlieden, voor zover de ruimte dit nog toe- liet. Loco-burgemeester G. v. Slinger- land memoreerde in zjjn openings- rede al het werk, dat onder het commando van de scheidende com mandant door de Alkmaarse brand weer was gedaan, niet alleen voor de stad maar ook voor de 39 rand- gemeenten, die bij deze brandweer- kring waren aangesloten. Hij roem- de de goede kwaliteiten van de heer Ringers als commandant en prees hem om het goede voorbeeld, dat hij in de 42 jaren aan collega's en later aan zijn manschappen had ge- geven. Uitgebreide bijzonderheden over de werkzaamheden zijn reeds eerder uitvoerig in dit blad beschre- vep. Als dank voor hetgeen de schei dende commandant in het belang van de brandweer en de gemeente Alkmaar had verricht, bood de loco-burgemeester namens het ge- meerjtebestuur de heer Ringers de gouden legpenning van de stad Alk maar aan. Hierna had de installatie van de nieuwc commandant, de heer J. v. Maarleveld plaats met het ver- plaatsen van de via? aan zijn zijde en de woorden van de loco-burge meester. De hoofdinspecteur van het Brandwezen. de heer v. Boven, roemde eveneens de uitstekende kwaliteiten van de heer Ringers en hij bracfct tcvens de dank over van de Minister van Binnenlandse Za- ken voor de prestaties, die hij in de loop der jaren als commandant en organisator had getoond. De heer N. A. Felix, commandant der Hilversumse brandweer en voor- zitter van de Vereniging van Brand- weercommandanten sprak woorden van dank voor datgene wat com mandant Ringers voor het oprichten van deze vereniging had gedaan en hij noemde het een groot voorrecht om de heer Ringers als eerste van deze vereniging te kunnen over- brengen, dat de algemene vergade- ring het scheidend lid enige dagen geleden had benoemd tot ere-lid. Met deze benoeming wilde hij te- vens het corps huldigen en de vrou- wen der brandweerlieden. Dr. W. Voorthuijzen, directeur van het Gepeentelijk Slachthuis, sprak namens de hoofden van takken van dienst dankwoorden uit voor de collegialiteit, die hij steeds had ge toond, terwijl de heer J. M. de Jong, Brandweercommandant van de gemeente Langedijk, namens de aangesloten buitengemeenten dank woorden en een blijvend gescher.k in de vorm van een autoklok aan- bood, waarbij de dames Ringers en v. Maarleveld in de bloemen werden gezet. Ere-commandant. De nieuwe commandant, J. v. Maarleveld, richtte zich vervolgens tot het gemeentebestuur en de aan- wezigen om zijn dank uit te spreken voor de benoeming, het vertrouwen en voor de goede wensen, die hem waren medegegeven bij de aanvaar- ding van zijn nieuwe fynctie. Vervolgens richtte hij zich tot de afgetreden heer Ringers, die hij roemde om zijn capaciteiten, zijn PIET RIS JTJB1LEERT Zoals wij dezer dagen reeds heb- ben bericht, geeft de R.K. Toneel- vereniging ..Vondel" haar jaarlijkse uitvoeringen voor donateurs in Het Gulden Vlies op Zondag 18 en Maandag 19 Januari a.s. ELij deze gelegenheid zal het feit worden herdacht, dat de heer P. Ris 40 jaar geleden lid werd van <ie in 1900 opgerichte Rederijkers- kamer ..Vondel". Daarom heeft Vondel" in studie genomen het kluchtspel: .,Het geld dat stom is" waarin" Piet Ris de hoofdrol zal vertolken. Voor deze uitvoering zal wel grote belangstelling bestaan, want wie ziet Piet Ris niet gaarne op het toneel. Ook niet-donateurs kunnen voor deze uitvoeringen kaarten bekomen, maar voor f 1.50. Wie zich voor Zondag nog als donateur opgeeft bij het bestuur (seer. G. Besseling. Fnidsen) betelep f 125 per kaart. De plaatsBespreking. voor beide uitvoeringen, begint Zondag a.s. 11 uur aan de zaal. doch zal niet by loting plaats hebben. 14 Januari: BEGRAVEN BUITEN DE KERK Een berichtgever van de N. Ned. Jaarboeken meldde in 1792 uit Alkmaar: De ongerijmde ge- woonte van Lijken binnen de ste- den en wel in de kerkgebouwen te begraven, was tot nu toe door niemand onzer stadgenoten, met eigen voorbeeld te keer gegaan. Heden heeft zulks voor de eer ste maal mogen gebeuren. Dirk de Vries, in leven boomkweker, een man, die de agting van alle bekenden het regt had verwor- ven is, op zijn begeerte, begra ven even buiten de stad, in een plaats gelegen terzijde van zijn boomkwekerijen. door hem daar- toe afgezonderd en toebereid. En dan spreekt de bericht rever ver- der lof op dit voorbeeld. Het zou echter nog enkele tien- tallen jaren duren eer de over- heid maatregelen nam waardoor begraven in de steden en In ker- ken kwam te vervallen en de be- "raafplaatsen buiten de stad wer den aangelegd. spontaniteit en zijn werklust, zeer zeker waar het de brandweer be- trof. Hij hoopte zijn voetsporen te kunnen volgen, maar was er van overtuigd, dat hij alleen maar een schaduw zou kunnen zijn van zijn voorganger. Tenslottemaakte hij bekend, dat het gehele corps com mandant Ringers had benoemd tot ere-commandant van de Alkmaarse brandweer. De heer Ringers uitte in zijn dank- en afscheidswoorden zijn grote erkentelijkheid voor de vele goede woorden en wensen, doch alles wat deze middag gezegd was, wilde hij zien toebedeeld aan het gehele corps, want hij had niets anders gedaan dan datgene wat hij j^ren geleden had beloofd. Wat hij had beloofd, kon hij'wederom vol- brengen, omdat zijn mensen hem daartoe de voile gelegenheid gaven, terwijl de gemeenteraad steeds een zeer welwillende houding had aan- genomen ten opzichte van de klach- ten en de wensen van de Brand weer. Hij hoopte dan ook, dat dit in de toekomst zo zou kunnen blij- ven en dat de manschappen ook de nieuwe commandant hun voile medewerking zouden verlenen, zo als ze dat steeds ook tegenover hem hadden gedaan. Tenslotte zongen de aanwezige brandweermannen het eerste couplet van hun corpslied als afscheid aan hun commandant, waarna een drukke receptie plaats vond. Veien ook van de burgerij maakten hier- van gebruik. Hierv66r echter werd een defite gehouden van de Alk maarse brandweerlieden met hun groot materiaal, terwijl de gemeen ten Bergen, Heiloo. Limmen, Lange dijk, Heerhugowaard en de Beern- ster daar eveneens met hun mate riaal aan deelnamen. De Postharmonie zorgde voor de muzikale begeleiding van dit schouwspel, dat zowel voor de scheidende als voor de'nieuwe com mandant een groots gevoel zal heb ben gegeven, om datgene, waarover ze konden beschikken, wanneer dit onverhoopt mocht nodig zijn. Het was Dinsdagavond wel zo'n feestelijk alarm in het Wapen van Heemskerk, dat maar zelden brand weerlieden op een gelijke manier bij elkaar zullen komen als de Alk maarse brandweer dat deed, toen commandant Ringers op brandweer - achtige wijze moest worden uitge- blust. Een geest als die bij Kwiek, Kracht door Vlugheid, Burgerzin en het laddercorps en hoe de onder- delen nog meer mogen heten is wel zo prima, dat alle vuur en enthou- siasme moet overslaan bij ieder. die niet des brandweers is. Commandant Ringers had in de namiddag al heel wat officieels over zich heen zien gaan in het Raad- huis, voor het bordes. in zijn wo- ning en elders en daarom hadden de mannen van het corps op deze afscheidsavond er voor gezorgd. dat alles uit eigen handen kwam Verschillende sprekers voerden in de overvolle zaal van het Wapen van Heemskerk nog het woord, in de zaal. die op een kosteljjke en bloemrijke manier was versierd. En het bleef niet alleen bii woorden, commandant v Maarleveld bood "n schitterend uitgevoerd electrische klok aan. vervaardigd door de kunstsmederii Visser te Bergen en geheel in sty 1 gehouden van de brandweer met een sierlijk bewerk- te brandslang als omlijsting. wijzers van de brand-emblemen en gekroond door de fiere brandweerheim. en mevr. Ringers ontving nog een koekschaal, eveneens versierd met brand weeremblemen. Voorts spra- ken nog collega's van de afgetreden commandant uit Amsterdam, de Zaanstreek, Woj-merveer. de Scher- mer. .de oud-brandweerarts dokier Moolhuijzen en verschillende ande- ren. die ook al symphatieke feest- bydragen in stoffelijke zin schon- keti. Zij werden alien door de feesteling bedankt en ook door de nieuwe functionaris, die vervolgens de avond verder overdroeg aan al de mannen en vi lwen van Alkmaars brandweercorps. Ze hebben zich meer dan uitstekend geweerd, deze spuitgasten en hun voormannen met liederen en sketches, met dans en cabaret, waarbij menig intiem brand-tafereeltje naar voren werd gehaald en heel wat onofficiele ge- beurtenissen publiek werden ge- maakt tot tevredenheid, verbazing of verlegenheid van de onderschei- den schoenpassers. °e Alkmaarse brandweer staat Dekend om haar buitengewone acti- viteit in haar taak. maar loco-bur- gemeesterG v. Slingerland had het des middags in een officiele ge- deelte al opgemerkt, dat deze brandweer ook op zijn tijd een bin- nenbrand weet te blussen. Ook deze woorden bleken waarheid te bevat- ten en ledere aanwezige kan getui- gen, dat dit blussen zonder enig on!®.Iuk verliep, doch dat de enige reddingsmiddelep plezier en feeste- ujk verkeer konden zijn. De weemoed, die om een afscheid S?=erf in hebben de mannen van Alkmaar kunnen omzetten in een plezierige avond voor de schei- dendefunetionaris, die daarmede 'n prachtige herinnering zal overhou- den aan de voortreffelijke geest oou J1, udie op welke manier ook aan de brandweer zijn verbon- aen. De aanwezige autoriteiten van andere commando's hebben tegeliik kunnen constateren, dat een uitste kend corps, met een ijzeren disci- j 0 .weet, wat intieme 2™nden ?un en dat ze dit op duidelijke manier bij feestelijke ge- oeurtemssen op uitnemende wijze kunnen demonstreren. NIEUW BESTUUR K.J.M.V. ALKMAAR. Boven aller ver- wachting was zeker de buitenge wone grote opkomst der jonge mid- denstanders afgelopen Woensdag- avond in Paviljoen Kinheim. Geen wonder, want een ieder voelde zijn I plicht ..ter stembus" te gaan en door deze daadwerkelijke mede werking te bevorderen, dat einde- lijk alle bestuurszetels weer bezet zouden worden. Opvallend was dc nrettige sfeer die zoals gewoonlijk de boven- toon voerde en de talrijke verkie- zing^affiches, welke de wanden sierden. Met hartelijke woorden opende Aalmoezenier Marcelis, die de nadruk legde op de belangrijk- heid van deze bijeenkorast. Daarna begon de verkiezingsstrijd die in afwijking van vorige jaren, biizonder vlot verliep. Het eindresultaat was als volgt: de heren J. Kubne, Th. Willers. A. Himmelreich, J. Keuss en C. Veer zullen een jaar lang hun kv/aliteiten als bestuurders demonstreren. Bnn biizonder verantwoordelijke taak werd in handen gelegd van de CINEMA: „De Schoenpoetser- tjes", 18 jaar. VICTORIA: ..Danny Boy", Alle leeftijden. HARMONIE: ..De vrouw met het geschonden gelaat", volwassenen. A.B.T.: „De vrolijke gevan- genen", alle leeftijden. 3TED. MUSEUM: Tentoon- stelling werken van Vin cent van Gogh. Geopend van 10 tot 4 uur en des avonds van 7 tot 9 uur. Zondags van 2 tot 4 uur. GULDEN VLIES: 8 uur, bal R.K. Middenstandsdansclub \POTHEKENMevr. de Wed C. M. B. Wanna, Mient 11 heer J. Kiihne, die door het over- grote deel der leden tot voorzitter werd gekozen. Na de stemming werd door de scheidende voorzitter, de heer C. Tros, het woord genomen, die de vereniging geluk wenste met het nieuwe bestuur. Vervolgens spraken nog de Aal moezenier, Je voorzitter der NRKM de heer Putman, de heer Boots na mens het district der K.J.M.V. en namen$ de leden de heer Bakkum. Zo gaat de K.J.M.V. een nieuw jaar in en wij twijfelen er niet aan dat het een succesvol jaar zal zijn. Immers, met z6'n bestuur moet het slagen. Het is nu niet bepaald een ideaal huwelijk. dat de Engelse 3ehrijver J. B. Priestley ons in dit overigens aan psychologische inslag rijke stuk over huwelijk en liefde schildert. Van een gezin en daarom van een gezinsleven is er helemaal geen sprake in dit huwelijk. al verheugde het echtpaar in kwestie zich in het bezit van zegge en schrijve een kind. Maar het was dan ook niet de bedoeling van de schrijver de sfeer in een gezin met kinderen, het doel dus van het huwelijk, te schet- sen; hij wilde ons slechts een beeld geven van de conflicten. die er tus- sen man en vrouw kunnen ontstaan. tengevolge van allerlei misverstan- don, die bij gebrek aan goede wil in elk huwelijk zo rijkelijk aan de dag treden. Priestley deed dit op echt-Engelse humoristische wijze en op 'n zeer originele manier. Zijn stuk mist vele goede kwaliteiten, die van een goed toneelstuk geeist mogen worden; het was in zekero zin een experiment, waarbij hij op de voor- grond een confererend echtpaar laat moraliseren over een acterend echt paar op de achtergrond, terwijl er nog egi musicerend echtpaar, elk aan een piano, zorgt voor de nodige sfeer van de zo verschillende tafe- relen. Wij zien dan het echtpaar in de verschillende stadia van hun hu welijk, van de gelukzalige witte- broodsweken tot het stadium, waar- in de veelheid van misverstanden dreigt te leiden tot een ontknoping door de scheiding, welke ontkno ping de schrijver echter door een elegante oplossing weet te vermij- den. Priestley weet diep door te dringen in de psychologische con flicten, die er tussen man en vrouw kunnen ontstaan en die ook in vele huwelijken, door de omstandighe- den van buitenaf. werkelijk ontstaan; menig toeschouwers-echtpaar zal in het echtpaar op de planken zijn evenbeeld aanschouwd hebben, om er menig waar lesje van te leren; althans voor zover het nog niet te oud was, om er nog zijn voordeel mee te doen. Het was niet zozeer de inhoud, als wel de psychologische ontleding van dit huwelijk. dat boeide; daar- bij had het Amsterdams Toneelge- zelschap de vier rollen in uitste kende handen gegeven. Loudy Nijhof, zowel als Johan Schmitz gaven uitstekend samen- spel als conferenciere en conferen- cier, terwijl zij ook de diverse rol len als vriendin en vriend van het echtpaar op echt-mcnselijke wijze wisten uit te beelden. Loudy Nij hof kreeg een verdiend open doekje voor haar spel als de waarzegster. Ook Jacques Snoek en Mary Smit- huysen gaven knap samenspel als het echtpaar. waarbij vooral de le- vende mimiek van Snoek viel te loven. Mary Smithuysen was wat dan de sentimentele kant. De pianisten waren als speler op het klavier beter dan als speler op de planken en troffen in hun spel de juiste toon, die het sentiment van hun respectieve sexe en hun reactie op het gebeuren op de ach tergrond weerspiegelde. Aan applaus was er geen gebrek. Fr. O. TOURNEE K.R.O. Zoals elders in dit blad wordt aangekondigd, zal het populaire ensemble van Ger de Roos met de Drie Musketiers en Roland Wagter op de muzikale winter-tournee van de K.R.O. ook Alkmaar aandoen. Dit bekende K.R.O.-gezelschap heeft reeds eerder de beslotenheid van de studio verlaten en is met groot succes opgetreden in een aan- tal plaatsen van ons land in voile zalen voor een enthousiast publiek. De vlotte afwerking van een rijk gevarieerd programma, de muzikale prestaties en de beschaafde vrolijk- heid, waarmede zij hun publiek wisten te boeien, riepen herinne- ringen op aan de grootste K.R.O.- avonden van weleer. Nu zij andermaal, doch thans in een groots opgezette tournee, met een geheel nieuw programma voor het voetlicht zullen treden, zijn de verwachtingen hoog gespannen. Ook dit programma zal zich weer kenmerken door een bonte muzi kale verscheidenheid, door vrolijke liedjes, bovendien echter door en kele nummers, die van een revue- achtig gegeven zijn. De jongens toch van Ger de Roos, zoals men die kent uit het gehoor, willen nu niet alleen hgt oor, maar ook het oog wat bieden. Dat er verder voor de nodige afwisseling wordt gezorgd waarborgt het optreden van de be kende zanger Henk Dorel, de croo ner Fred Starewood en de confe- rencier-duizend-kunstenaar Roland Wagter. Dit hele gezelschap zal de toe- schouwers in tempo voeren door een echte ..K.R.O.-Avond". Wie daarvan wil genieten, kome Dinsdag 20 Januari in Schouwburg Het Gulden Vlies. Voor kaartverkoop zie de annon- ce in dit nummer. De Kring Alkmaar van de KAB heeft aan het Dagelijks Bestuur van de K.A.B. in het Bisdom Haarlem het volgende schrijven gezonden: De Krlng Alkmaar van de K.A.B. kennis genomen hebbende.van het streven der regering om met kracht op te treden tegen de zgn. „zwarte lonen'-'; overtuigd dat het noodza- kelijk is voor een juiste Staats- huishouding om evenwicht te bren- gen tussen lonen en prijzen; mede overtuigd dat dit evenwicht in zeer belangrijke mate niet aanwezig is; kennis genomen hebbende ook van prijsverlaHingen van enkele onder- geschikte artikelen, welke geen noemenswaard voordelig verschil in het huishoudbudget uitmaken; dringt met klem aan bij het Be stuur van de K.A.B. in het Bisdom Haarlem, stappen te ondernemsn bij het Hoofdbeetuur van de Ne- derlandse Katholieke Arbeidersbe- weging, opdat dit te bevoegder plaatse pogingen in het werk zal stellen om de verantwoordelijke leiders van regering en bedrijfsle- ven te overtuigen van de noodza- kelijkheid de prijzen, vooral van de primaire levensbehoeften. kle- ding. schoeisel en huishoudelijke ge bruiksvoorwerpen, met de meeste spoeddrastisch te verlagen, zon der daarbij met name de kleine middenstand een reqelijke bestaans- mogelijkheid te ontnemen, om uit- eindelijk een urgent geworden al gemene loonsverhoging te ontgaan; besluit aan alle kringen in het _pis" trict Alkmaar op dit schrijven adhaesie te verzoeken en het bo vendien te publiceren in de pers. Het Bestuur van de Kring Alk maar van de K.A.B., J. Vleugel, voorzitter. C. Kaandorp, secretaris. ZE KOMEN TERUG De vlaggen uit! ALKMAAR. Met het hospitaal- schip ..De Grote Beer" worden dezer dagen uit Ned.-Indie terug- verwacht: J. v. d. Meulen. Dubbele Buurt 15; N. Quast, Westerweg 124 en" C. v. d. Weyden, Vogelenzang 15. Een groot aantal buren steekt weer de vlag uit. NED. BILJARTBOND (N.B.B.) District Alkmaar Stand der competitie per 10 Jan. 1948: A-klasse (uitgespeeld): (kampioen) Onder Ons, A. 32 19 13 38 Optimisten 32 15 17 30 Drie Ruiten 32 14 18 28 B-klasse: Excelsior 70 46 2 22 94 Alcm. Victrix 70 32 3 35 67 Onder Ons. C. 65 30 3. 32 63 De Driesprong 65 28 4 33 60 Volharden 70 26 4 40 56 C-klasse (uitgespeeld): (kampioen) Excelsior A. 70 51 3 16 105 Excelsior B. 70 40 3 27 83 Optimisten 70 36 3 31 75 Z.EK.Z.? 70 36 3 31 75 Onder Ons, A. 70 35 1 34 71 Gekroonde Valk 70 27 43 54 Drie Ruiten 70 25 1 44 51 Volharden 70 21 49 42 D-klasse (uitgespeeld) Groep 1 (finalist) Optimisten 60 36 4 20 76 Drie Ruiten 60 35 2 23 72 Driesprong 60 30 2 28 62 Lindenhoek 60 30 30 60 Alcm. Victrix 60 28 1 31 57 Excelsior 60 26 34 52 Harmonie 60 20 1 39 41 Groep 2 (finalist) Driesprong B. 60 37 3 20 77 Drie Ruiten 60 35 25 70 Onder Ons, A. 60 33 1 26 67 Harmonie 60 30 2 28 62 Alcm. Victrix 60 25 1 34 51 Lindenhoek 60 25 35 50 Volharden 60 20 3 37 43 Optimisten van groep 1 en Drie sprong B van. groep 2 spelcn om het kampioenschap op Maandag 12 en Dinsdag 13 Januari 1948. Laatste dag bij de Optimisten, Hotel „De Nach- tegaal", Langestraat, Alkmaar. TOM FOES IN 'T GULDEN VLIES Chris Holland's Kinderoperette heeft in Alkmaar een goede klank. Steeds heeft zij hier zeer verzorgde kinderoperettes gebracht en ook de vorige voorstelling van Tom Poes was uitstekend verzorgd en de kin deren en ook de ouders hebben een prachtige middag gehad. Deze op- voering was dan ook totaal uitver- kocht en het laat zich aanzien, dat er voor de komende Tom Poes-uit- voering op a.s. Zaterdagmiddag 2 uur weer een grote belangstelling zal bestaan. IIINDERWET Op de gemeente-secretarie is ter inzige gelegd een verzoek met bij- lagen van de N.V. Bouwbedrijf W. Vasbinder van 1873 alhier, om ver- gunning tot het oprichten van een timmermanswerkplaats, inrichting voor machinale houtbewerking, waarir. zullen worden gebezigd 2 electromotoren resp. van 1'/* en 4 PK, in het perceel Heul 91. BRIEF MET" DISTRIBUTIE- BESCHEIDEN ONDERSCHEFT? Op 't politiebureau is aangifte ge daan van vermissing van bonnen voor binnen- en buitenbanden voor een motorrijwiel. De man had ze ingeleverd bij een leverancier in Alkmaar, die de bonnen in een venster-enveioppe niet-aangetekend, naar de fabrikant had gestuurd. De bonnen zijn nooit gearriveerd. AANRIJDING Maandagavond om 10 uur liep een Dame op de hoek van 't Rits^oort en de Oude Gracht door de lievige wind, tegen een langzaamrydende auto aan. De auto stond vrijwel ge- lijk stil. De dame kwam te vallen en bezeerde haar been, terwijl haar bril aan gruzelementen lag. In de auto zat een dokter die't slachtoffer naar haar woning vervoerde. Hoewel de bestuurder van de auto geen schuld had, werd de scha- de onderling geregeld. 30-JARIG BESTAAN BERGEN. De Katholieke Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef", afd. Bergen, vierde haar 30-jarig bestaan. Met een H. Mis en alge mene H. Cojjnmunie werd de feest- dag ingezet, waarna een gemeen- schappelijk ontbijt, waarbij ver schillende sprekers het woord voer den. De voorzitter van de K.A.B., de heer C. Ellis, gaf te kennen, dat wij ons m^er dan ooit aaneen moeten schakelen in de K.A.B. en vakbond, •om opgewassen te zijn tegen de machten uit het Oosten. Daarom moeten wij principiele leden zijn en actief medewerken de katholieke beginselen uit te dragen. 's Middags was er een druk be- zochte receptie in „St. Jan", waar bij o.m. ook de voorzitter van de afd. Bergen van het N.V.V. een woordje sprak en wees op de goede verstandhouding vanaf de oprich- ting tussen hen en de R.K. Bouw- vakbond. 's Avonds werd de fee^tvreugde voortgezet, waarbij toneel en mu- ziek werden verzorgd ioor de cul- tuurdienst van de K.A.B. In de pauze nam de hoofdbestuur- der, de heer G. Miljaen, het woord. Hij wees er op dat ae toestand zeer ten gunste van de srbeider is ge- wijzigd. 30 a 40 jaar geleden be- stond er bijna niets van een sociale wetgeving. Men was rechteloos. Bij ziekte moest men aankloppen bij Armbestuur en Vincentius. In 1893 schreef Paus Leo XIII dan ook, dat de toestand schrikbarend was. Veel is er door de vakbonden en K.A.B. gepresteerd in die jaren. Nu is er een Invaliditeits- en Ongeval- lenwet, een Arbeidsgeschillenwet en andere sociale wetten, welke er toe moeten leiden, dat de arbeider een behoorlijk bestaan wordt gewaar- borgd. Nu moet nog gewerkt worden aan de voorziening van de oude dag, waarvan de regeling spoedig tege- moet kan worden gezien. Was er vroeger een werklozenkas nu is er een overbruggingsuitkering bij werkloosheid. In wording is de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa- tie, waarin de arbeider grote mede- zeggenschap krijgt. Er is tengevolge van de oorlog nog gebrek. Veel is er verwoest; de staatsschuld is hoog, maar toch mo gen de arbeiders hiervan niet de dupe zijn. Hiervoor staan de vak bonden en de K.A.B. op de bres. We moeten de arbeid als iets kostbaars beschouwen. Paus Leo XIII zegt hierover: „Dat uit niets anders dan uit arbeid de welvaart der volkeren geboren wordt. Bron van welvaart is de arbeid Vooral moeten we strljden met de K.A.B. Als eenling bereiken we niets. Hoe groter de K.A.B., des te meer moet men met die K.A.B. re- kening houden. De arbeider moet gewaardeerd worden als christen, als mens en moet in zijn positie vol- waardig worden beschouwd. Na afloop bleef men nog lange tijd gezellig bijeen. SEIZOEN-AANVRAGEN BERGEN. Reeds nu krijgt de V.V.V. alweer vele aanvragen bin nen voor het komende seizoen. Het belooft evenals vorig jaar weer een zeer druk seizoen te worden. Bergen blijft zijn aantrekkelykheid van zee, bos en landschapschoon behouden. NED. KATH. VROUWEN- BEWEGING. BERGEN. Op Driekoningen- avond bood het bestuur van deze bloeiende vereniging haar leden een kunstavond aan. Het gezelschap „Homo Ludens" uit Amsterdam verzorgde deze zeer bijzondere avond. Zeven jonge kun- stenaars, die werkelijk veel lof ver- dienen voor hun beschaafde, fijne voordracht. dans, zang en piano- spel. Het doel van deze groep, die onder leiding staat van Pater Ran- dag O.F.M is. kunst onder het ge- wone publiek te brengen, hun smaak te verfijnen en dat op een hoger peil te brengen. Het applaus da- verde telkens door de zaal. een be- wijs, hoe het in Bergen in de smaak viel. De presidente spoorde in het begin van de avond de leden aan om lid te worden van de Kathol. Volkspartij. Wij vrouwen kunnen dan alleen invloed uitoefenen op ae gang van zaken bij de a.s. ver- kiezingen als wij vo6r 1 Febr. lid worden v. d. K. V. P. Ons devies: Drie vrouwen in de 2e Kamer.. Komt op de eerste vergadering in Febr. en noem candidaten, die in ons bulletin van het centrum en in „de 2de Toren" worden aan- bevolen. Denk ook nog aan het lidmaat- schap van het Wit-Cfcle Kruis! Een brief werd voorgelezen die Mgr. Huibers in ..De Bavo" liet afdruk- ken met het slot: Het is ons na- drukkelijk verlangen, dat er in ons bisdom 66n krachtige Ned. Kath Vrouwenbeweging zal zijn van en voor alle vrouwen. NATIONALE MONUMENTEN- COMMISSIE VOOR OORLOGSGEDENKTEKENS HEILOO. Dezer dagen is alhier een plaatselijk comite opgericht, onder voorzitterschap van de heer J. Vennik, welk comite op zich ge nomen heeft de verkoop van certi- ficaten van aankoop van een of meer vierkante centimeters van het Damterrein te Amsterdam, waar zal verrijzen ons Nationaal Monument ter gedachtenis aan alien, die in de bange tijd van 1940—1945 ter wille van ons aller vrijheid hun hoogste offer brachten Huis aan huis zullen die certifica- ten tegen de prijs van f 0.50 of meer worden aangeboden. Eert uw ge- vallenen door er ten minste een te nemen! GEEN CREDIET MEER? HEILOO Door de twee mid- denstandsorganisaties „de Hanze" en Hemi is enige tijd geleden een commissie benoemd die de taak kreeg, bij de middenstanders te m- formeren en gegevens te verzame- len omtrent het crediet-wezen in de gemeente. Deze commissie heeft een reglement ontworpen, voorzien van 'n toelichting, waarin o.a. met klem wordt aangedrongen, de con- sument contant te laten betalen wat gekocht wordt en tevens de aange sloten leden de verplichting op zich te doen nemen, zich hieraan te houden! Wil de middenstand niet dieper in het moeras zinken, dan zijn bovenvermelde maatregelen dringend noodzakelijk. Immers, de middenstander moet ook alles a con tant kopen, aldus genoemde com missie. In een binnenkort te houden vergadering van beide organisafies zal de commissie aan de hand van cijfers en gegevens deze affaire toe- lichten. Tevens zal 'n administra- teur benoemd worden, terwijl de commissie zal blijven bestaan voor het houden van controls en het ver- strekken van benodigde gegevens. LIQUIDATIE NEDERLANDS VOLKSHERSTEL SINT PANCRAS Maandag avond j.l. kwam N.V.H. voor het laatst bijeen onder voorzitterschap van de heer C. de Pee. De afd. was op 12 April 1945 opgericht en heeft totaal 33 vergaderingen gehad. De totale ontvangsten waren: 124.546,50; de uitgaven waren: appa- raat kosten: f741.65; fonds Noodgeb. Noord helpt Zuid f6.578.34. Uitke- ringen in deze gemeente f3.408,62; District Bureau f2.578,16; goederen aankoop f8.051.67. Het voordelige saldo bedroeg f3.188.06. Dit is als volgt verdeeld: f2000.voor het Witte Kruis; flOOO.voor de Kleu- terschool. Het Witte Kruis kan over deze gelden vrij beschikken en de Kleuterschool kan hiervoor mate riaal aanschaffen, wat zeer nodig is voor het onderwijs. Ook de vroii- wenclub W.S.K. werd nog goed be- dacht. Zij ontving de rest van het batige saldo, ongeveer f200. De ver eniging heeft zich onder me®r ver- dienstelijk gemaakt met net uitde- len van Zweeds brood, tuif, met kleren uitreiken en uitzoeken, zij heeft veel roggebrood laten bakken en zij heeft onder de burgers uitge- reikt 300 pond stroop, erwten en bonen enz. enz. Er werd een dankwoord gebracht aan het Rayon Langedijk, dat veel voor onze vereniging gedaan beeft. Ock werd dank gebracht aan de burgerij van Sint Pancras, die ruim f24000.— had samengebracht voor dit liefdadig doel. De voorzitter ir.e- moreerde nog dat de samenwerking bij het bestuur uitstekend geweest was en dat de overgebleven gelden nu goed besteed zijn. Tenslotte werd nog een dankwoord gebracht aan de heren Blom en D. Bruin. BENOEMING SINT PANCRAS Tot secretaris penningmeester van de Banne Sint- Pancras is benoemd de heer C. K. Kroonenburg, burgemeester dezer gemeente. BRANDWEER LIMMEN. In tegenwoordigheid van B. en W., Commandant en al het brandweerpersoneel werd Dins- dagmiddag de nieuwe brandweer- auto, welke nu volledig is uitge- rust, en van een nieuwe rode verf- laag is voorzien, officieel in gebruik genonjen. De wagen zowel als de motorspuit zijn in prima conditie. Ook de uniforme uitrusting van het brandweerpersoneel is in een woord af. Limmen is in de bestrijding van het brandgevaar weer een grote stap vooruitgegaan. Nadat B. en W. de wagen hadden bezichtigd, werd alles door de heer C. de Rooy op de gevoelige plaat vastgelegd. Hierna werd een rondrit gemaakt door de gemeente. waarna deelge- nomen werd aan het defild te Alk maar. ter gelegenheid van het af scheid van de Commandant van de Alkmaarse Brandweer, de heer Ringers. CULTURELE AVONDEN LIMMEN. In een gehouden be- sturenvergadering van de< crie standsorganisaties hier ter plaatse. is een contactcommissie gevormd voor het organiseren van culturele avonden, zoals wij die ook vdor de oorlog hebben meegemaakt. FANFARECORPS WARMENHUIZEN. Er heeft zich alhier een comite gevormd om te komen tot de oprichting van een fanfarecorps; het comite heeft zich tot de burgerij gericht met een cir culate, in de hoop het benodigde bedrag van f 3000.bijeen te krij- gen. LOSLOPENDE HONDEN EGMOND BINNEN EN DE HOEF Veel schade wordt momenteel door loslopende honden veroorzaakt aan de afdekking der bolgewassen. De Rijkspolitie deelt ons mede, dat de eigenaars van loslopende honden voortaan onverbiddelijk zul len worden geverbaliseerd. SPREEKUUR BURGEMEESTER EGMOND BINNEN EN DE HOEF De Burgemeester van Egmond Binnen deelt ons mede, dat het spreekuur in cate Mooij inplaats van iedere Vrijdag voortaan de tweede en vierde Vrijdag van de maand van 1012 uur zal worden gehouden. GEMEENSCHAP ZUID-SCHERMER. De jubile- umfeesten van H.M. Konigin Wi>- helmina zullen in de Schermer worden georganiseerd door de Schermer Gemeenschap. Dit initia- tief werd genomen in de Raad van de vereniging, die Vrijdag j.l. te Stompetoren vergaderde. Een uit- gebreid feestcomite is met de or- ganisatie van de feesten belast. Zaterdag 17 Januari gaat de Schermer Gemeenschap op exeprsie naar de Vincent van Gogh-tentoon- stelling in het Stedelijk Museum in Alkmaar. De jaarvergadering zal worden gehouden in Zuid-Schermer op 17 Februari a.s. £an het einde van de bijeen- komst nam de voorzitter Ds. J. M. de Jong afscheid van de „Gemeen- schap". Ds. de Jong werd ere-voor- zitter, zijn echtgenote ere-lid. Dhr. J. Blaauw te Stompetoren zal tij- delijk het voorzitterschap waarne- men. KATH. THUISFRONT TUITJEHORN. De dilettanten- avonden van Thuisfront beloven 'n Succes te worden. Er is een non- stop-programma samengesteld met meer dan 20 nummers. Vooral de rubrieken zang en toneel zijn goed vertegenwoordigd. De muziekdilet- tanten zijn wel een beetje beschei- den op de achtergrond gebleven, hoewel er toch wel enigen zijn, die een goede kans maken een mooie medaille te winnen. Waar blijven de fanfaristen en de mondorgel- virtuosen? De rondgang bij de middenstand om prijzen voor de gratis verloting, heeft werkelijk de indruk gewekt, dat er door de middenstanders of fers zijn gebracht voor dit mooie doen. Meer dan 200 prijzen zijn er spontaan gegeven. De avonden bij Tiebie blijven vastcesteld op 19 en 20 Januari en bij Strooper op 10 Februari, maar de data van Super en Bijlhout zijn door omstandigheden gewijzigd. Bijlhout is nu Dinsdag 27 Januari en Super Dinsdag 3 Februari. TINUS KRUYER KOMT THUIS Met „de Grote Beer" keert in het vaderland terug onze plaatsgenoot Tinus Kruyer, die als militair in Indie zodanig gewond raakte, dat hij een oog moest missen. De dag na zijn thuiskomst is er om 8 uur een H. Mis uit dankbaarheid voor zijn behouden terugkeer. BURGERLIJKE STAND HEER-HUGOWAARD. Gebo ren: Maria L.. dochter van P. Zuur- bier en D. Vlaar; Elisabeth M. en Geertruida C., dochters v. J. Pater en G. A. Molenaar; Margaretha A., dochter van C. G. Braas en C. Schouten; Elisabeth J. M., dochter van C. J. Schuit en E. M. Koenis; Nicolaas C. P. M„ zoon van J. Zwemmer en P. Komen; Johannes A., zoon van A. Loos en E. Brief- fies; Maria M., dochter van R. J. van Stralen en E. Zuurbier; Rei- nouda M., dochter van P. Com- mandeur en M. van der Velden; Petronella C., dochter van J. Zuur bier en J. C. Konijn; Margaretha B., dochter van N. Rood en M. Peerdeman; Petrus M., zoon van N. Buter en J. van Schagen; Petrus J. M., zoon van G. T. Specker en A. Bot; Jozef M. W.. zoon van S. J. Onneweer en W. Schilder; Johan nes N. J., zoon van S. Mooij en A. Zuurbier; Egbertus N.. zoon van N. Poel en M. Groot: Maartje T. N., dochter van P. Waker en R. M. E. Borst. Ondertrouwd: J. Beers en C. M. Groenland. Gehuwd: J. Luken en A. C. Kok; B. Beemsterboer en A. C. Bleeker. Overleden: A. Groot, 83 jaar; J. Groot, 64 jaar; P. Molenaar, 82 jaar. TE WATER HEERHUGOWAARD Dinsdag- morgen omstreeks 9 uur deed de heer M., melkrijder van de zuivel- fabriek Exelsior, zijn dagelijkse ronde. Toen hij echter bij een van zijn laatste klanten kwam, was for- tuna niet met hem. De boer, K., had zijn melkwagentje zo ver op de weg gezet, dat toen de melkrijder de ST PAULUS DE KLUIZENAAR Diep verval der antieke bescha- ving in de loop der 3e eeuw, sociale on economische misstanden, politie- ke verwarring, bracht gevoel van levensonzekerneid. Vele naturen met aanleg-voor het heroi'sche trok- ken zich uit de samenleving terug. Ook christenen onder hen. (Velen ook moesten zich schuil houden we- gens vervolgingen. Bij voorkeur in Aegyptische woestijnen, bergholen, grafru'ines, leefden al spoedig dui- zenden monniken („mon-achoi" alleen-levenden). Als eerste dier Woestijnvaders geldt St Paulus. Hij werd een eeuw oud- zijn figuur be- heerste zo de gehele aanvangs- periode der geschiedenis van bet kloosterwezen. 340. juist passerende bus en het melk wagentje op het zelfde moment moest passeren het wagentje en de drie bussen melk de dupe werden. Het hele geval reed langzaam. Een goede leer voor de volgende keer, nu blijven die melkwagentjes wel een beetje meer van de weg. VERGADERING R.K. LANDARBEIDERSBOND BURGERBRUG In aanwezig- heid van de Zeereerw. Heer Pastoor en de propagandist, de heer Bosch- man, werd de vergadering van de Landarbeidersbond gehouden. De heer Boschman, als spreker optredende, stelde het verschil der ionen in de landbouw en de bouw- vakken aan de kaak. Het inkomen is nu wel ongeveer op hetzelfde peii gebracht, doch er wordt in Ue landbouw een uur langer gewerkt. Sprekende over stakingsmogelijk- heden, verwierp spreker deze als zijnde een propageren van het com- munisme. Hij wees op de door de bond bereikte resultaten, die door de organisatie der landarbeiders mogelijk worden gemaakt. De leden opwekkend de band met daadwerkelijke steun te helpen en leden te werven, verzekerde hij hen, dat de bond'zijn uiterste best zal doen de nog bestaande mistoe- standen op te heffen. Schouder.aan schouder voor elkaars belangen. Na gesproken te hebben over de prij- zenpolitiek besloot de heer Bosch man zijn goed verzorgde propagan- datoespraak. Twee aanwezigen lieten zich staande de vergadering als nieuwe leden van de bond inschrijven. VISSERIJ DEN OEVER. In de week van 5 tot en met 10 Januari werden aan de veiling alhier de volgende hoe- veelheden vis aangevoerd: 6056.5 kg bot, 117.5 kg snoekbaars, 807.5 kg witvis, 282 kg paling en 2592 kg wulken. In de prijzen traden geen bijzon dere schommelingen voor. Door de slechte weersomstandigheden is er weinig gevist en dit was een reden van de geringe aanvoer. Bij K. B. zijn met ingang van 1 Januari 1948 benoemd: tot dijkgraaf van het Heemraadschap de Wierin- germeer, ir. A. Ovinge, te Wierin- gerwerf; tot Heemraden van het Ambacht van Westfriesland, ge- naamd de Vier Noorder Koggen, vanwege de Hoogwouderkogge, P. Helder Kzn. te Aartswoud, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn ge worden en vanwege de Medemblik- kerkogge, C. Koomen te Oostwoud. TAFELTENNIS AFD. N.H.N.K. De standen van de afdeling N.-H. N. K. van de Nederlandse Tafelten- nisbond luiden als volgt: Bijgewerkt t/m Zondag 4 Januari Tweede Klasse: Disnie I 5 5 0 0 41—9 10 I.V.A. I 5 3 0 2 25—25 6 Disnie II 4 2 0 2 19—21 4 Luto II 5 2 0 3 25—25 4 Horna II 5 2 0 3 2327 4 D. S. S. I 4 0 0 0 7—33 0 Derde Klasse: Horna 3 7 7 0 0 54—16 14 Luto 3 5 4 0 1 37—13 8 Disnie 3 6 3 1 2 30—24 7 Horna 4 5 2 0 3 22—28 4 D. S. S. 3 5 2 0 3 19—31 4 Luto 4 5 1 1 3 14—36 3 D. S. S. 2 5 1 0 4 17—33 2 D. S. S. 4 4 0 0 4 11—29 0 Dames Klasse: I. V. A. 1 3 2 1 0 20—10 5 Horna 2 3 1 2 0 15—10 4 Horna 3 2 1 0 1 6—14 2 D. S. S. 1 3 0 1 2 13—17 1 D. S. S. 2 1 0 0 1 1—9 0 Onderafdeling Oost: Tweede Klasse: Treffers 1 4 3 1 0 29—11 7 C. E. C. 1 3 2 0 1 17—13 4 Treffers 2 4 1 2 1 20—20 4 Swift 1 4 1 0 3 11—29 2 Tios 1 3 0 1 2 13—17 1 Derde Klasse: Tios 2 2 2 0 0 18—2 4 Blokkers 1 2 2 0 0 17—3 4 D. B. R. 1 2 2 0 0 14—6 4 Tios 3 4 1 0 3 13—27 2 D. B. R. 2 1 0 0 1 4—6 0 C. E. C. 2 3 0 0 3 4—26 0 Jonkheer Sandberg tot Essenburg, burgemeester van Middelburg, vond Truman toch een beste vent en zond aan hem een leuk present Thans schreef de grote president: ik vond het leuk en zeer attent. Met smokkelaars van Neerlands koeien, gingen de rechters zich bemoeien. O hoor, o rechter, mijn schone lied, en zie mijn grenzeloos verdriet. Ik zeg u nogmaals keer'op keer, smok- kelen, dat doe ik vast niet meer. De rechter zei, ik wil niet vitten, maar een dik jaar moet je toch zitten. Nu iets, dat mag u niet vergeten, ga gauw knoflook en linzen eten. U mag vooral niet teveel zuchten en lees vooral een heleboel kluch- ten. En wat zeer zeker moet gebeu ren, omring u slechts met kalme kleuren. Vooral zacht rose en zacht groen, zullen het vooral goed doen. Speelt u dit alles voor elkaar, dan wordt u zeker honderd jaar. Tij- dens het eten kwam er brand, in een klein huisje van ons land. De juskom kwam er spoedig tussen en wist de vlammen snel te blussen. Een staartstuk van dees rijme- larij is voor vandaag er niet meer bij. Ik sluit daarom dit klein be sluit en sluit u buiten: het is uit. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2