EUROPA ZONDER MARSHALL-PLAN i OM ERICS LIEFDE Is een gemakkelijke vangst voor het commanisme RADIO Geen individuele aangelegenheid UIT DE KERMIS DER WERELD De leden van de voorlopige Federale Raad SAMENGAAN HET PLAN-MOLOTOF (III) De Gaulle brengt geen redding D] M Spaak geeft zijn mening over de Benelux Katholieke Actuolia J J Zei U iets? Ere-teken voor Orde en Vrede Onrust en wanhoop in West-Duitsland Snelle was van de Maas Soberheid NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdog 14 Januari 1948 PAG. 3 (Van onze bijzondere medewerker) ZOALS WIJ ZAGEN komt hot plan-Molotof eigenlijk hierop neer: heel Europa to breogen onder Sovjet-dirtatuur, door commu- nistische ondermijning van West-Europa, door Sovjetmachtsvor- ming in Oost-Europa en door sabotage van het Marshall-plan. Het instrument tot dit alles moet de Komlnform zijn. PROGRAM MA In Engeland worden radio's op grote schaal geproduceerd door middel van de uitvinding van John Sargrove. Het is gelijk een worstmachine. Aan het begin gaat de ruwe grondstof erin, en aan het eind komen de onderdelen kant en klaar voor montage eruit. K. Noors schip op wrak gelopen Over de voedselnood Vliegtuig door storm neergestort Ter inzage Tijdens zuiveringsacties in de buurt van Garoet werden door de mannen van 1-4 R.L twee van deze kanonnen buitgemaakt. Internationale bestrijding der colorado-kever Maandag: 5 gewonden FEUILLETON door HARRIS BURLAND kE EERSTE Europa is RONDE om West- verloren, juist daar, in Frankrijk en ItaliS, waar de meeste kans bestond haar te win- nen. Zij werd verloren door Euro- pees democratisch verzet en Ameri- kaanse economische noodhulp. Bij die eerste ronde zal het niet blijven, evenmin als het blijven kan bij ver zet en noodhulp. West-Europa moet niet alleen verzet bieden, maar zelf de handen ineen slaan tot eigen wederopbouw. De aanvaarding in Frankrijk van het ingrjjpendo her- stelplan-Mayer en de verstrekkende maatregelen, die de democratische regering-Schuman daar treft, geven hoop. Toch is in Frankrijk het ge- vaar niet geweken. De Gaulle heeft in de afgelopen maanden, toen het gevaar het dreigendst was, anderen de kolen uit het vuur laten halen. Maar tekenen wijzen er op, dat hij weer aan de macht wil komen. Wij behoren niet tot degenen, die hoop- vol naar De Gaulle opzien.. Hij is een groot generaal en een groot bevrijder geweest, maar wij betwij- felen sterk of hij een even groot staatsman is en wij weten zeker, dat hij een zeer slecht diplomaat is. Verontrustender is echter, dat ver- sterkte machtsontplooii'ng van uiterst rechts, onontkoombaar verhevigde activiteit van uiterst links oproept. En het zou ergerlijk lichtvaardig zijn, een dictatuur van rechts min der te verwerpen dan een van links. De Gaullisten, die met de eom- munistcn samen het hcrstelplan- Mayer fel hebben bestreden, de- den zelf precies datgene v at zij anderen verwijten: partijbclang stellen boven algemeen belang. Op democratisch verzet tegen rode dicte.tuurpogingen moet democra tische wederopbouw volgen; niet: rechtse dictatuur. Marshall's: alles of niets AAR OOK AMERIKA kan het niet bij noodhulp laten. Het echte Marshall-plan moet brood- nodig per 1 April 1948 in werking treden. Er is geen kans, geloven wij, dat Amerika elke hulpverlening zou weigeren. Maar de eigenlijke hulp zou te weinig en zou te laat kunnen zijn. In beide gevallen zouden de gevolgen voor Europa rampzalig zijn. Marshall heeft dit vorige week aan 't Congres op zijn eigen manier duidelijk gemaakt. Recht op de man af zei hij: alles en op tijd, of ik begin er niet aan. Hij zal het niet gemakkelijk hebben, maar daarvoor schrikt Marshall niet terug. De aartsconservatieve republikeinse se nator, Robert Taft, die dit grootse hulpplan wil vertragen en vermin- ken, is tegen zijn wil een even grote Amerikaanse propagandist voor het plan-Molotof, als Vyshin- sky r ook door eigen fout ter Uno-vergadering, eon Russisch pro pagandist voor het Marshall-plan is geweest. De Sovjetmachtsvorming in Oost- Europa scheen van een leien dakje te gaan tot aan de verdrijving van Koning Michael uit Roemenie en de vorming van de rebellen-„rege- ring" van ..generaal" Markos in Griekenland. Markos kon evenwel zijn -„hoofdstad" niet bereiken. En Marshall's plaatsvervanger, Lovatt, heeft te verstaan gegeven, dat de erkenning der zogenaamde Markos- regering door Kominformstaten natuurlijk Van de Griekse bur- geroorlog wel eens een heuse Bal- kanoorlog zou kunnen maken. Wij zijn overtuigd, dat dit niet in het plan-Molotof „ingecalculeerd" is. Molotof speculeert TOCH geloven wij niet, dat Molo- tof's plan steunt op de meer- dere of mindere kracht van't West- Europese, democratische verzet. Dat is een zaak van geestkracht en aan de geest gelooft de materialist Mo- lorof niet: laat staan aan de kracht van de geest. Molotof gokt er op, dat de Amerikanen zelf hun Mar shall-plan om hals zullen brengen. Zijn berekening is deze: het kapi- talistische stelsel is door en door voos en vermolmd en valt vanzelf in elkaar, ook zonder dat wij, Sov- jets, er een hand naar uitsteken. Waarom zouden wij het dan ook doen? Een schone gelegenheid om in een hevige crisis te geraken heb ben de Verenigde Staten dit jaar. Een inflatie heeft zich daar ingezet. In 1948 hebben presidcntsverkiezin- gen plaats. Dus denkt Molotof in dat volgens hem belachelijke de mocratische systeem durft de een niet voor de ander harde maatre gelen te nemen om de inflatie stop te zetten, uit vrees, daarmede de volksgunst en de verkiezingsuitslag tq verspelen. Eind 1948 zit Amerika daar zelf cconomisch zo in de put, dat het er niet meer over denken zal nog vele milliarden dollars uit te ge ven voor het herstel van Europa. En zo eindigt Molotof zijn ge- daeh'en *als Europa niet wordt geholpen, is het een vogeltje voor de communistischc kat, die nu eenmaal eet van andere ellende, nood, wanhoop en verbittering. Deze berekening wordt echter ook in Amerika doorzien. Truman's boodschap aan het Congres over „de toestand der natie" was daarvan een even indrukwekkend getuigenis als Marshall's kort aangebonden: „A1- les en op tijd, of ik begin er niet aan". Nuchter idealisme DE STRIJD om het plan-Molotof en het plan-Marshall is, weer eens opnieuw. de strijd tussen niets ontziend egoisme en onzelfzuchtlg- heid. Wij mogen ons gelukkig prij- zen. dat de strijd voor de onzelf- zuchtigheid wordt gestreden, niet door een vage, fantastische en en- practische idealist, maar door een staalharde realist, George G. Mar shall. Idealisme gedragen door nuch- tere en sterke werkeiijkheidszin, werpt rijke vruchten af. Maar de Paus had gelijk, toen hij met Kerst- mis veel en vurig gebed vroeg voor de vrede. Want hij is er nog niet en wij krijgen hem zeker niet cadeau. DONDERDAG 15 JANUARI HILVERSUM I <301 M.): KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 9.00 Voor de Vrouw; 11.00 De Zonne- bloem, Radio-ziekenbezoek; 11.45 Orgel; 12.00 Angelus; 12.33 Lunch- concqrt; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Boekbespreking; 13.25 Lunchconcert; NCRV: 14.00 Conti nental Quintet; 14.40 Causerie voor de Vrouw; 17.00 Radio-jeugdjour- naal; 18.00 gram.; 18.30 Ned. Strijd- krachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Studio-Steravond; 22.30 Nieuws 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M.): AVRO: 7.00 Nieuws en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.30 Voor de Vrouw; 10.50 Operette-concert; 13.00 Nieuws 13.15 The Romancers; 15.00 Voor zieken en gezonden; 17.00 Avro- Kaleidoscoop; 17.30 Pierre Palla, or gel; 18.00 Nieuw; 18.15 Sportpraatje 19.00 Het klokje van 7 uur; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio-Philh. Orkest; 21.15 Huize „De Gouden Regen", hoorspel; 23.00 Nieuws en gram. De tolunie tussen Nederland, Belgie en Luxemburg is geen in dividuele aangelegenheid, maar een aangelegenheid, die men in het grote algemene verband van de samenwerkende landen moet zien. Als men niet de Benelux gedachte wil, wat wil men dan voorstellen, om tot een politiek van herstel te komen? Dan zou men slechts daar tegenover een politiek van individualisme en ego'jsme kunnen stellen, waaruit geen herstel van onze landen ge- boren zou worden. Als de keuze gedaan is, zoals thans, dan moet men een loyale liouding aanne- lnen en de moeilijkheden en op- offeringen aanvaarden. De nood- De dag nadat de zeven Amerikaanse ddminees Mgr. Stepi- nac in- zijn eel be- zochten, werd hem zijn gehele boeken- voorraad ontnomen en werd het venster van zijn eel tot op ijzer gesmeed kruis Clarissenklooster, het van 12 meter hoog eerste van deze orde opgerjeht. Het kruis in Japan. In 1930 be- is zichtbaar uit het gon de toenmalige gebied van de ge- aartsbisschop der stad meenten Nyitra. Ban, Mgr. Chambon met Tapobsany, Vagujhe- de voorbereidende ly, Postyen en Galgdc. maatregelen. Het wa- Het werd opgericht ren yier Clarissen uit enige centimeters van uit dankbaarheid dat Canada die het kloos- de bovenkant dicht- deze plaatsen voor de ter betrokken. Reeds verwoestingen van de hebben zich zeven laatste •oorlog ge- Japanse novicen aan- spaard bleven, terwijl gemeld.- „De Ka- het front dicht bij tholieke Week", het gemetseld. Deze maatregelen ,die eerst nu bekend zijn ge- worden, moeten ge- zien worden als een repressaille van de cpmmunistische auto- riteiten, omdat de gevangen bisschop weigerde, een ge- sprek te beginnen met zijn Amerikaan se bezoekers, die zo als men weet, ofwel communist zijn of sterk met het com- munisme sympathi- seren. O Katholieke c was. Voorts als een enige Nederlandse getuigenis dat tie be- Weekblad voor Ka- volking van deze tholiek Indonesie, zal streek wil leven in van 1 Januari af de de schaduw van titel dragen „Katho- Christus' kruis. 9 In liek Lqven". Sinds de In Britse verband met beweer- oprichting van het kringen de verschijningen blad, op 1 Januari heerst zeer grote be- van de H. Maagd te 1947, is immers zorgdheid over de Heede in Westfalen meer uitgegroeid tot toeneming van het heeft het bisschoppe- een weekblad voor aantal echtscheidin- lijk ordinariaat van godsdienstige vorming gen in Groot-Brit- Osnabriick verklaard, opvoeding, met tannie. Toen in 1857 dat het bovennatuur- een rubriek voor mi- de burgerlijke echt- lijk karakter van de- litairen, geregelde be- scheiding werd inge- ze gebeurtenissen niet richten van de I.K. voerd, beliep het bewezen is en het V.P., enz.; zodat de aantal. echtscheidin- dientengevolge onge- nieuwe naam „Katho- gen 300 per jaar, wenst is, dat bede- liek Leven" meer be- thans is dit gestegen vaarten naar Heede antwoordt aan de in- tot 50.000. 0 Op de worden ondernomen. houd van het blad 749 hoge Marhfit- In de stad Tokio Het blad heeft mo- berg, gelegen in de heeft enkele dagen menteel 6000 abonn£es provincie Nyitra in geleden de inwijding w.o. plm. 1500 mili- Hongarije, is een uit plaats gehad van een tairen. zaak der dingen noopt tot die houding. Dit was wel de belangrijkste ver- klaring van de Belgische premier Paul Henri Spaak, tijdens de pers- conferentie, die hij na zijn terug- keer uit Amsterdam te Den' Haagl hield. Spaak was van mening, dat Nederland meer moeilijkheden heeft dan Belgie, doch verklaarde er zeker van te zijn, dat eens een al- geheel herstel van ons land verwe- zenlijkt zal worden. Een betreffende vraag beantwoordend zeide hij geen politieke voorwaarden in het plan Marshall te zien. Het belangrijkste element in de hulpverlening is de verwachting, die men koestert, dat de Europese landen zelf organiseren en een plan opstellen. De Belgische minister-president gaf als zijn me ning te kennen, dat de drie landen der Benelux niet voldoende in zake de Duitse kwestie zijn geraadpleegd. Op een vraag of de samenwerking militaire gevolgen met zich mee kan brengen. antwoordde hij, dat als er een goed en intiem econo- misch accoord bestaat, het zeker is, dat er veel meer samenwerking en een grotere synchronisatie op ver- schillend gebied gaat bestaan. Hij meende tenslotte, dat men ook de consequenties moet aanvaarden van een nauwer politiek en militair contact. Het bezoek aan Amsterdam Op de tweede en tevens laatste dag van hun verblijf brachten de Belgische gasten een bezoek aan Amsterdam, waar zij allereerst in de ambtswoning van burgemeester d' Ailiy werden cntvangen en toe- gesproken. Nadat de heer Spaak en zijn collegas het noenmaal hadden grbrtiikt op de „Johan de Witt" als gast van de Mij. ..Nederland" bracht men een onverwacht bezoek aan het Rijksrauseum, waar de „Nacht wacht" werd bezichtigd. Hierna werd een bijeenkomst gehouden in de aula van de gemeentelijke uni- versiteit, waar prof. Verrijn Stuart zich tot de aanwezigen richtte en door de heer Spaak werd beant- woord. Gisteravond werd Paul Henri Spaak door de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, Mr. C. W. J. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout. ontvangen. Er werd een receptie gehouden, welke door ve'.e leden van de hoge colleges van Staat werd bijgewoond. Vlissingen, 14 Jan. Het Noorse stoomschip ,.Germa" (ongeveer 3.000 ton) is 5 mijl ten Oosten van Vlis singen op een wrak gestoten en vraagt assistentie. Sleepboothulp wordt van Vlissingen uitgezonden. Dimitrof is een beruchte fi- guur in de wereldrevclutionaire beweging. Hij was al eerder overal, waar voor de revolutie winst te behalen was. Maar am- per heeft hij zijn hachje gered, toen hij in de dagen van de Rijksdagbrand van Berlijn bij zijn nihilistische nazibroeders op prooi loerde. Sinds zijn bols- jewistische hogeschool by de Sovjets is hij boven-jan. Hij speelt de baas in Bulgarije, waar Rusland met pijnlijke nauwkeu- righeid er zich van onthoudt, zich in te laten met de binnen- landse aangelegenheden! In de Bulgaarse nationale vergadering heeft Dimitrof verklaard, dat Petkof, de ongelukkige oud- minister, die als slachtoffer van de communistische terreur viel, nogwel in plaats van de dood- straf, gevangenisstraf had kun nen krijgen, „als het buitenland er maar niet om gevraagd had" Welk een onbeschaamde hypo- criet. Die ook nog even later aan de oppositie, die in dit par- lement warempel nog negen le den telt, verweet, dat zij slechts een gramofoonplaat van het bui tenland zouden zijn! Maar zij durfden niet openlijk te spre- ken, omdat hun enige zorg was, hun huid te redden. Hetgeen zij, vermoed ik zo, wel niet lang meer met succes zullen kunnen doen, daar „Dimi" ook verklaar de, dat zij hun plaats in de na tionale vergadering eigenlijk niet waard waren. Zulk een uit- lating staat gelijk met een ont- werp-doodvonnis. En dan te be- denken, dat het bureau van de o zo onschuldige Kominform in de schaduw van Dimitrof werkt. By K.B. is een ere-teken voor Or de en Vrede ingesteld, waaraan gespen kunnen worden verbonden. Dit ere-teken is uit brons vervaar- digd en bestaat uit een rond me- daillon, waarvan de straal 9 mili- meter bedraagt met in het midden de letter W. Boven deze letter staan de woorden Orde-Vrede. De gespen geven de jaartallen 1945, 1946 enz. tot een bij K.B. nader te bepalen jaartal aan. Zij worden gedragen op het lint in de volgorde van het jaartal. Het ere-teken wordt toegekena aan de militairen van de Konink- lijke Marine, van de Konlnkiijke Landmacht en van het Kon. Ned. Indisch Leger, die in het tijdvak, aanvangend op 3 September 1945 en eindigend op een bij K.B. nader vast te stellen datum, ten minste drie maanden in werkelijke dienst zijn geweest. Ook aan burgers, die in het bedoelde tijdvak in Neder- lands Indie in militaire zin ver- dienstelijk zijn geweest, kan het ere-teken worden toegekend. Even- tueel kan het ere-teken ook posthuum worden verleend. Volgens Reuter heersten onrust en wanhoop in West-Duitsland door be- richten uit officiele bron, waarin ge- waarschuwd wordt voor dreigende verlagingen van het voedseirantsoen in de Britse en Amerikaanse zones, indien er geen plotselinge verbete- ring komt in de productie en dis- tributie. Hoewel over de omvang der beperkingen nog niets officieels vast staat zou, volgens onbevestigde be- richten, de dagelijkse toewijzing van 1550 tot 1200 calorieen worden te- ruggebracht. De geallieerden beto- gen, dat de voorgestelde verlaging der rantsoenen in de eerste plaats nodig is wegens de nog steeds on- voldoende leveringen van de boeren die een deel v&n de producten lie- ver op de zwarte markt verkopen. „De fout ligt in Duitsland en in Duitsland zal zij moeten worden opgelost". De betogingen en protes- ten tegen de voedselcrisis in het Ruhrgebied en het Rijnland duren nog steeds voort. Een Amerikaans vliegtuig storttc neer toen het bij zware storm en regen op 't vliegveld van Washing ton wilde landen. Vijf inzittenden kwamen om het leven en vier wer den gewond. Sedert Dinsdagmiddag is de Maas b(j Maastricht snel gaan wassen. Blljkens de noteringen steeg het water binnen enkele uren ruim 50 centimeter. De was is zo verrassend dat men Dinsdag middag nog de stuw bU Borgha- ren, welke Maandag was. geplaatst weer snel heeft moeten wegne- men. Om acht uur Dinsdagmorgen peil- de men boven de stuw 43.43 meter plus N.A.P., om 12 uur 43.44 maar om 4.00 uur 's middags 43.98. Uit Belgie wordt van de boven- loop der Maas tengevolge van de overvloedige regen. der laatste da gen een verdere snelle was gemeld. De verwachting is dan ook, dat het water de eerstvolgende 24 uur ook verder snel zal stijgen. De passagierslijsten van het s;s. „Volendam" liggen op onze bureaux voor eenieder ter inzage. STOUTE POES Een zwarte poes van een Hoornse kruidenier had vergif gegetcn, dies gingen haar haren uit- vallen en voelde zij zich allerbelabberdst. De kruidenier hielp haar uit haar lijden en de- poneerde het stoffelijk overschot in de vuilnis- bak. Wie schetst echter des kruideniers verba- zing toen bij het op- lichten van het deksel van bovengenoemde bak de poes spring- levend te voorschijn schoot? Antwoord: Spulbaas. HISTORISCH Gedurende een of an dere Euid-Amerikaan- se revolutie verkocht een zakenman, die voorgaf met de aanval- lers te sympathiseren, 50.000 paar bretels aan de treepen. Er was echter in elk stel een foutje verwerkt en toen de rebellen de hoofd- stad bestormden, spron- gen de bretels kapot, de broeken zakten en beletten de aanvallers hard te lopen- De aan- val werd gemakkelijk afgeslagen. 64 OPERATIES. Een Britse vliegenier werd 5 jaar geleden door Japanse kogels gewond en verlamd. HIJ onderging 64 operaties en trouwde in het zie- kenhuis met zijn ver- pleegster twee jaar ge leden. Eergisteren zou hij zijn 85ste operatie ondergaan, die hem in staat zou stellen weer als normaal mens te lo pen en te bewegen. Hij stierf aan een hartver- lamming kort voor de operatie. De Japanse kogels hadden dus toch hun doel gemist. PERPETUUM MOBILE De Engelse radio be kend als de B. B. C. heeft een symphonic la ten componeren waar van de laatste 10 no- tenbalken gelijk zijn aan de eerste. Hier- door kan men onafge- broken de plaat laten draaien zonder ook maar de geringste on- derbreking. Zo hoopt men degenen, die kla- gen dat er te weinig muziek door de radio is, dag en nacht achter elkaar laten genieten. Waarschijnlijk 'n goed geneesmiddel. SPULBAAS Hieronder volgen zeer korte le- vensbeschrijvingen van de nieuwe leden van de voorlopige federale raad voor Indonesie: Abdoel Kadir werd in 1904 te Saaltiga geboren. Na de middelbare school volgde hij een bestuursopleiding. Hij was eerst als wedana (dis- trictshoofd) werkzaam en werd ver- volgens verbonden aan het Neder landse consulaat te Djedda. Daarna voltooide hij zijn studies in Europa, waar hij Nederland, Engeland en andere landen bezocht. Later trad hij voor Nederland op als vice- consul en reisde hij veel in het mid den Oosten. In 1941 vertrok hij met een regeringsopdracht naar Ameri ka en Engeland. Gedurende de Ja panse bezetting was hij in Austra lia adviseur van de Nederlands- Indische regering. Dzoelkarnain, een veertiger. stamt uit een Sultansgeslacht in het Oos- telijk deel van de voormalige resi dence ..Sumatra's Oostkust". Hij studeerde rechten te Leiden. In de Japanse tijd was hij lid van de raad van justitie te Medan. doch na de uitroeping van de republiek Indonesie, waarvan hij aanvankelijk een vurig aanhanger was. werd hij lt-kolonel van de TRI. Onder in- vloed van de misstanden in de re publiek werd Dzoelkarnain een vu rig tegenstander daarvan. Hij maak- te deel uit van de Nederlandse dele- gatie te Lake Success en van de huidige delegatie voor onderhande- lingen met de republiek. Hij is een overtuigd voorstander van een ster ke zelfstandige positie van de nega- ra Oost-Sumatra. Prof. Hoessein Diadadiningrat werd in 1886 uit een oud aristocra- tiseh regentengeslacht in Bantam (West-Java) geboren. Hii huwde met een Solose prinses. Te Leiden promoveerde hii in letteren en wijs- begeerte. In 1924 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de pas opgerichte rechtshogeschool te Batavia. Twee- maal werd hij benoemd tot lid van de raad van Nederlands-Indie. Hij was nooit lid van politieke partiien. Ook in de Japanse tijd hield hii zich min of meer buiten het politieke leven. Eerst na de politionele actie trad hij weer in het ooenbaar op. Het laatst als voorzitter van het Komite Indonesia Serikat. Dr J. E. Karamov werd in 1895 te Menado geboren. Hii studeerde te Batavia medicijnen en werkte ver- volgens in verschillende plaatsen in de arehipel als gouvernementsarts. In 1934 legde hii te Leiden ziin arts- examen af. waarna hii te Dusseldorf promoveerde. Dr Karamov war di- recteur van het Koningin Wilhel- mina Ziekenhuis te Menado en was voorts enige tijd voorzitter van de vereniging van Indonesische genees- heren. Pangeran Kartannegara stamt uit een Sultansgeslacht in Koetei (O. Borneo) en is ongeveer veertig jaar oud. Op Java heeft hij een Suro- pese schoolopleiding gehad. Hij had een groot aandeel in de vorming van de daerah Oost-Borneo. Soerla Santosa werd in Oost-Java geboren. Hij bezocht de militaire academie te Breda en heeft de re- putatie een der beste artillerie-offi- cieren van het KNIL te zijn. Gedu rende de Japanse ]pezetting was hij een van de leidende ond%rgrondse werkers. Na de Japanse capitulatie vielen de illegalen in twee groepen uiteen. De ene groep, waartoe o.m. Siahrir behoorde. steunde de repu bliek. De andere, waartoe Santosa behoorde, steunde de Nederlands- Indische regering. Santosa werd benoemd tot adviseur van dr Van Mook. (Over Wisaksono zijn nog geen gegevens binnengekomen. f u JulEJV moet niet teveel hooi op zijn vork nemen. Anders loopt men gevaar, van zijn krachten meer te eisen dan re- delijkerwijze mogelijk is en uit- eindelijk veel minder tot stand te brengen dan met een meer voorzichtige en verstandige handelwijze bereikt had kun- scheidenheid, bezonnenheid, om- zichtigheid zijn zeer waardevolle nen worden. Gematigdheid, be- eigenschappen. Het zijn deug- den, die iemand's karakter sie- ren. Men moet zich niet hoger schatten dan men in werkelijk- heid is. Opgeblazenheid is on- waarheid, bedrog, leugen, schijn. Wie zichzelf kent, stelt zich niet boven anderen. Hij kent zijn plaats. Hij dringt zich niet op. Hij neemt geen aanmatigen- de houding aan. Dat stond in het Epistel van Zondag: Zich niet hoger stellen dan recht is, maar zich op de juiste waarde te schatten". Laten we daar eens aan denken! MARCUS Paul Henri Spaak heeft met en- kelen van zijn Belgische colle;/i s een tweedaags bezoek gebracht aan ons land met het doel de betekenis van de internationale handel voor Belgie en Nederland in het bijzon- der voor de grote zeehavens, in bei de landen gelegen, te bespreken. De ontwikkelingen sedert het einde van de oorlog hebben zowel in Rotterdam als in Antwerpen de overtuiging doen veld winnen, dat de huishouding van West- Europa gediend zou worden, in dien aan de natuurlijke interna tionale handelsfunctie van de be- langrijke centra onzer beide landen meer recht gedaan zou worden. De gehouden besprekingen, waarvan de handelingen ook buiten de grenzen kunnen spreken, kunnen een biidra- ge leveren tot het verduidelijken van de Nederlandse en Belgische opvattingen. Het is ongetwijfeld dit laatste, dat in de tegenwoordige ontwikke- ling in de wereldpolitiek van groot belang moet worden geacht. Sedert het einde van de oorlog ziin er zo maandelijks een biljoen dollar aan eoederen en goede diensten door de V S. meer aan het buitenland gele- verd. dan dat er werd ingevoerd. Er bestaat geen economie ter we- reld. die er tegen kan. om zo zwaar eenziidig belast. te worden. Voor Amerika zijn Engeland. de lage landen en ook /r "N Seandinavie de I oilaren waar WERFLD het n°S Zi!n rrarrRFV vertrouwen in Europa op ba- J seert. De V.S. achten de mo- gelijkheid van een sanering aanwe- zig. zolang er o.a. de inwendige efficiency" zal kunnen worden op- gevoerd. Is straks daaraan beant- woord. dan staat er in feite weinig meer in de weg aan een mogelijk normale en meer bevredigende per- manente steunverlening door de V. Staten. Amerika ziet zeer goed her grote belang van de golvabiliteit van zijn overzeese vrienden. Her wil nu geleideliik een organisatie tegenover zich zien, om mee te werken gedurende de Marshall- periode maar ook speciaal daarna. Moge Europa geruime tijd gege ven zijn zich te herstellen van de wonden van deze oorlog. Het werk der drie landen r.al ongetwijfeld geschiedenis maken in de toekomst van Europa. mits wij met vertrou wen en inzicht, met volharding en een warm hart hieraan zullen blij ven werken. Waarschijnlijk zal het als voorbeeld dienen bij verdere uitbreiding van het begrip van on- derling samengaan van meer lan den van Europa. Het werk van de Benelux zal nog grote hinderpalen en moeiliikheden ondervinden, maar deze zullen on- getwiifeld door de geest van samen werking worden opgelost. want de beide volken zijn van goede wil. Dit is duidelijk uit de besprekingen en verkiaringen van beide ziiden tiidens de afgelopen twee dagen gebleken. Sic transit. Maandag 19 Januari a.s. zal op het mipisterie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening te 's Graven- hage besprekingen worden gevoerd tussen delegaties van Belgie. Luxem burg. Frankrijk. Italie. Engeland. Ierland. de Engelse en Amerikaanse zone van Duitsland en Denemarken over het nemen van collectieve maatregelen voor de bestrijding van de coloradokever. Dr. C. J. Briejer. hoofd van de plantenziekenkundige dienst te Wageningen organiseerde haar. Het Nederlandse legercommunique meldt, dat op 12 Januari de Neder landse verliezen vijf gewonden be- droegen. 6. Ze waren te veel bezig met het doel van hun onderzoek. Zo volg- den ze het spoor twee uur lang en naar het kompas, dat ze meegeno- men hadden, te oordelen, liep het pad in een grote boog naar het Westen. Daar werd het bos minder dicht en na enkele minuten vonden ze een kenteken door henzelf de vorige dag gemaakt, op een boom terug. Ze herkenden al spoedig de plaats, waar ze zo lang op de jon- gen hadden gewacht. Ze bleven staan en schreeuwden enige keren zo luid mogelijk, in de hoop, ge- hoord te worden. Maar er kwam geen antwoord. Daarop besloten ze nogmaals, naar het vreemde web te gaan, dat ze de vorige dag ontdekt hadden. Tregat hield zijn geweer in de aanslag gereed, om terstond te kunnen schieten. Voordat ze veel verder waren ge- komen, greep Hugo hem plotseling bij de arm en wees hem naar het dichtst van het woud. Ze bleven staan en zagen in de verte de ma- zen van het reusachtige net duide lijk tegen de heldere hemel afste- ken. Middenin was een donkere vlek met vier armen of benen, in de hou ding van iemand, die zich tegen een muur zoekt vast te houden. Er scheen beweging in die ledematen te zijn. Meer naar de buitenzijde van het net waren vier andere don kere plekken, maar die waren to- taal bewegingloos. Het gezicht deed hen denken aan een vreselijke ver- groting van een spin met vier vlie- gen. Tregat hief zijn geweer reeds op en wilde schieten, maar Hugo weerhield hem, zeggend: „Wacht nog even, meneer, we weten nog niet, wat het is!" ..Daar heb je gelijk aanwe zullen zien, wat dichterbij te ko men!" Zo stil ze maar konden, kro- pen ze van boom tot boom verder. Maar voordat ze vijftig meter ver der waren, gleed de middelste ge- daante snel omlaag uit het net en verdween in het kreupelhout. De anderen bleven roerloos hangen. Tregat uitte een verwensing en vuurde op goed geluk af door de struiken 'heen. Dan stak hij zijn hand in zijn zak. om e.» een nieuwe patroon uit te halen. Maar zijn zak was leeg en hij stak zijn vingers door een groot gat, dat er door een tak in gescheurd was. Alle patronen waren er uit gevallen. Ze gingen een eindje terug in de hoop, al was het maar een van die zo waarde- volle dingen terug te vinden, maar tevergeefs. Tregat lachte overmoe- dig. ..Het komt er niet op aan", zei hij. ..Het is feitelijk nobeler ook! Ik wil liever handgemeen met dat on- dier worden!" Na enkele minuten kwamen ze bij het grote web tussen de bomen Doodstil hingen er vier gedaanten in de felle zon. Een er van was aan- merkelijk kleiner dan de andere. Het waren ongetwijfeld m I sen. Ze herkenden de kleren. En mchterbij gekomen ook hun gelaat. Het waren hun vier kameraden, dood en met een soort touw aan het net vastge- bonden. Ze maakten de vier lijken eerbiedig los en legden ze op de grond. Bij alien 'was de nek gebro- ken en hing het hoofd er slap bij. Om hun keel waren nog de sporen van klauwen of vingers zichtbaar. HOOFDSTUK III. Wanhoop. De twee mannen keken elkander aan en namen dan zwijgend de lij ken een voor een op en droegen ze naar het dichtst van het bos. Daar groeven ze met hun handen vier graven in de zachte bodem. begroe- ven hun kameraden en bedekten hun graf met een grote massa slin- gerplanten. Daarna keerden ze te rug. Ze hadden nog slechts een ge dachte en dat was hun makkers te wreken op het monster. Al hun angst was verdwenen. Ze waren niet meer bang voor de stilte en de aenzaamheid en de verschrikking van het woud. die hen uit elke schuilhoek beloeren kon, azend op hun leven. Ze hadden slechts 6en plan, het ondier te doden, dat zoveel moorden bedreven had. Ze gingen het open gedeelte van het woud rond. zoekend, en speu- rend, maar ze hoorden of zagen niets. Ze besloten de nacht op die plaats door te brengen. Ze hadden wat in de zon gedroogde vis mee- genomen en een veldfles met water. Daarmee deden ze hun sober maai en zochten toen naar een geschikte plek, om de nacht door te brengen. Ze zochten de meest open plek uit en verzamelden daar een grote hoop takken. Daar bleven ze tot zonsondergang en toen het duister werd, gevoelden ze opnieuw de angstwekkende somberheid van het woud en het gevaar, dat hen van alle zijden belaagde. Ze waren beide dapper van aard en sterke kerels.' Zo lang ze maar iets tastbaars hadden, om tegen te vechten, vreesden ze niets. Maar ze gevoelden hoe langer, hoe meer, dat juist de duisternis hun grootste ge vaar zou zijn. Ze wisten nu, dat het ondier alleen in het donker aanval- len zou en dat ze alleen dan gele genheid konden hebben, het te do den. Ze staken het vuur aan en gin gen rug tegen rug zitten en staarden het bos in. De vlammen verlichten spookachtig de bomen in het rond. Tregat meende, in die rode gloed de gezichten van zijn dode kamera den te onderscheiden. Hij legde het geweer over zijn knieen en hield de wacht met de handen om de loop geklemd. Hij kon er tenminste mee slaan en het zou flink aankomen ook. Hugo omklemde zijn knuppel en staarde in de vlammen. Na drie uur wachten kreeg Tregat slaap en het kostte hem moeite, zijn ogen open te houden. En hij wist, dat slapen de dood betekende. Van tijd tot tijd zeiden ze iets tot elkaar, om wak- ker te blijven. In de akelige stilte was het horen van een menselijke stem iets heerlijks. In het bos rit- selde geen blaadje, kraakte geen takje. De stilte was bijna ondrage- lijk. Na een poosje bemerkte Tregat dat Hugo zwaarder, dan tevoren te gen' hem aanleunde en hij keerde zich om ten einde hem wakker te schudden. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3