Nieuuj WAPENSTILSTAND FLES MET S.O.S.-B Rl EF J E S POELT AAN OP HET SCHEVENINGSE STRAND Voor Alkmaar en omgeving Dimitrof kondigt vorming aan van rode Balkanfederatie wordt 31 Januari van kracht ,Wij willen het Koninkrijk der Nederlanden vernieuwen LOURDES negentig jaar Pelgrimsoord m Reddingsboten tevergeefs uitgevaren GHANDI VAST NIET MEER MA AND AG 19 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11432 BUREAUX: Nog niet beyredigend H 1- -J fi i .Us J 1 1 j >v."te I v; :3 J| Surinaamse delegatie in ons land Noors schip op mijn gelopen Koninklijke familie bezocht Carre De woningbouw Theodora Versteeg uit het ziekenhuis Generaals geven instructies Controleur handelde in bonnen No Rome de meest bekende stod Dr. Beel zendt dank-telegram «8F Treinbotsing in de Verenigde Staten Een macht en een zegen Bidweek V.. J FLAUWEMOP OF Onweer boven Den Haag Mahatma wordt minstens 725 jaar SOF.KARNO: Overeenkomst biedt perspectief Vliegongeluk in Italie Weer 1000 militairen naar Indonesie Waal en Rijn stijgen Dienstweigeraar krijgt drie jaar Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2-50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ET ring, ANTWOORD van de rege- bij monde van minister Jonkman over de Indonesische vraagstukken gegeven. mag op be- langrijke onderdelen zeker niet voor honderd procent bevredigend wor- den genoemd. Het is in de grote lijn wel in orde. al blijft het de vraag of de regering in casu minister Jonkman al- tijd hetzelfde b e d o e 11 als b.v. prof. Romme, ook al z e g g e n ze schijnbaar hetzelfde. Een van de nieuwe kwesties, die in het geding kwamen, betrof het z.g. collegiaal orgaan. dat een einde maakt aan de bestaande ongewenste toestand, dat te veel opperbestuur- lijke macht in handen is gelegd van e4n man, de luit. gouverneur-gene- raal. Deze had, voor de voorberei- ding van de nieuwe staatkundige verhoudingen, steun ontvangen van de commissie-generaal, die nu eigen- lijk op elegante wijze wordt ver- vangen door nieuwe mannen, die voor een belangrijk deel het werk van de C.G., onder nieuwe naam, voortzetten. De taak van het collegiaal orgaan is klaarblijkelijk van meer perma- nente aard. Ook omdat de Kamer er wel iets meer van wil weten en deze wijziging in de huidige Indi- sche staatsregeling ingrijpend ge noemd moet worden, stelt een groot deel van de Kamer er prijs op, dat de instelling van dit orgaan b ij d e wet geschiedt, en niet bij Konink- lijk Besluit, op grond van nood- regelingen. aan wier werking nu wel eens, hoog nodig, een einde mccht komen. De commissie-generaal is inder- ti.id ook bij wet ingesteld en ook bij het collegiaal orgaan gaat het juist „om de belangen van het Koninkrijk", niet om interne Indi- sche bestuurszaken. Wanneer morgen, Dinsdag, de ge- dachtenwisseling .in de Tweede Ka mer wordt hervat, zal er nog wel een woordje vallen over deze kwes- tie; de Kamer begint' genoeg te krijgen van allerlei geforceerde toe- passingen van het ..staatsnoodrecht". Ook is minister Jonkman niet in- gegaan op de althans voor het beoordelen van de geschiedenis van vroegere ontwikkelingen in dit pro- bleem belangrijke vraag, welke rol prof. Schermerhorn gespeeld heeft in de kwestie van de inter- nationale inmenging. Er is reeds zo- veel verwarring in deze gehele zaak, dat het hoogst ongewenst is, nog meer fabels of legenden in de we- reld te brengen. Daarom blijft het gewenst, dat ook de regering te kennen geeft wat zij daarvan denkt. Zij kan er zich niet van afmaken met het argument, dat zij niet kan ingaan op verklaringen. door poli- tici op een partijvergadering afge- legd; want de betrokken politicus is in dit geval de veelbesproken commissaris-generaal Schermerhorn! k "4 1 I *J t Mil si fcsgjj. J Si ftU SUiri issiljl iZL r?% X jfl fVwff -"A We krijgen misschien krentenDoor sctmenwerking van 26 Nederlandse bokkingrokers wordt een zending van 400 ton dub- bel gerookte bokking geexporteerd naar Griekenland in ruil voor krenten. De wapenstilstandsovereenkomst die Zaterdag op de „Renville" werd ondertekend, zal, op verzoek van de republikeinse premier, Sjarifoeddin, 31 Januari om 24 u. Javatijd, effectief worden. Sjari foeddin maakte bij dit verzoek ge- bruik van de mogelijkheid, die de overeenkomst zelf inhield, om de termijn van inwerkingtreding met 14 dagen te verlengen. Nadat de wapenstilstandsovereen komst was ondertekend, las het Australische lid van de commissie van goede diensten, rechter Kirby, de twaalf punten voor van de poli- tieke basis voor besprekingen, waar op door de voorzitters van beide delegaties, Abdoelkadir en Sjari foeddin, de accoordverklaring ge geven werd. Na oplezing van deze twaalf punten, las de heer Kirby zes toegevoegde punten voor, die gegeven zijn door de commissie van goede diensten. Hierin wordt o.m. gezegd. dat de Nederlandse souve- reiniteit gehandhaafd blijft tot dat deze aan de Verenigde Staten van Indonesie wordt overgedragen. In de federale raad zullen alle staten een billijke vertegenwoordiging moeten hebben. Aan de commissie van goede diensten kan verzocht worden het plebisciet onder haar toezicht te doen houden. fl ll Zaterdagmiddag is de delegatie nit Suriname, die aan de Ronde Tafelconferentie, welke aan het einde van deze maand in Den Haag gehouden zal worden, deel- neemt, op Schiphol aangekomen. Deze delegatie bestaat uit de he- ren mr dr J. A. E. Buiskool, presi dent van het Hof te Suriname, A- Karamat Ali (Statenlid), J. A. de Miranda (Statenlid), J. P. Kaule- sar Sukul. Salikin M. Hardjo en de persvertegenwoordiger van Surina me. de heer D. G. A. Findlay. Naast anderen. was ter begroeting aanwezig mr Th. H. Both, namens de minister van overzese gebieds- delen. In de douaneloods gaf mr J. A. E. Buiskool, voorzitter der delegatie, de volgende verklaring aan de pers: „Wii gaan naar de ronde tafelcon ferentie in Den Haag om mede te werken aan de volledige liouidatie van het koloniaal regiem. Als wij niet de verwachting hadden. dat ook Nederland daaraan wil mede- werken. zouden wij niet naar Ne derland gaan. Wij zijn voorstanders van overleg en samenwerking en zien daarin het belang van alle delen van het koninkrijk der Ne derlanden. dat wij niet vernietigen, maar in stand houden willen. Om- trent de plaats, welke Suriname in het vernieuwde koninkrijk zal in- nemen, kunnen wij ons niet uitla- ten, omdat wij niet op de confe- rentie willen vooruitlopen. Surina me is als land van het Westelijk halfrond Amerikaans georienteerd, maar dat doet niet af aan het Ne- derlands karakter van Suriname, Een juiste toepassing van de de- mocratische beginselen brengt mee, dat Suriname zelf voor zijn belan gen zal opkomen. Het handvest der verenigde volkeren kan daarbij als richtsnoer dienen. Wij hopen, dat deze ronde tafelconferentie een nieuwe en betere periode zal in- luiden". Vervolgens begaven de gedele- geerden zich naar kasteel oud-Was- senaar. waar zij tijdens hun verblijf in Nederland zullen vertoeven. Rijksconferentie enkele dagen uitgesteld Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt. is het niet waarschijnlijk, dat de rijksconferentie inderdaad op 21 Januari zal kunnen aanvangen, gelijk was aangek'ondigd. Verwacht wordt, dat de conferentie enkele dagen later na de aankomst van de delegatie van Curacao zal be- ginnen. Het Noorse koopvaardijschip ..Svein Jarl" is in de baai van Pa- tras op een mijn gelopen. Negen personen worden vermist en vijftien zijn er gered. Vervolgens las Kirby een verkla ring van de commissie voor, waarin deze zegt, dat begrepen wordt, dat door de ondertekening van de wa penstilstandsovereenkomst een de facto-verhouding is ingetreden tus- sen deze overeenkomst en de twaalf politieke grondslagen. De commissie van drie geeft beide partijen emstig in overweging door middel van radio, couranten, speeches e.'d. met medewerking van de commissie, de bewoners van Indonesie van het belang en de bedoeling enz. van de politieke grondslagen en wapenstil standsovereenkomst op de hoogte te stellen dm hierdoor een goede sfeer te scheppen. In de verklaring wordt tevens ernstig aangedrongen op po litieke amnestie voor militairen en burgers. Aan het slot van de plechtigheid op de „Renville" volgden woorden van dank, uitgesproken door de voorzitters der beide delegaties, Ab doelkadir en Sjarifoeddin. Zaterdagmiddag heeft de gehele Koninklijke Familie, uitgezonderd de kleine prinses Marijke, de voor- stelling van het Circus Strassburger in Carre bijgewoond. In de hal had mej. Elly Strassbur ger H.M. een bouquet roze anjers aangeboden. Voor de eerste maal was H.M. geheel zonder gevolg. Na de Vorstin kwamen Prinses Juliana in donkerbruine bontmantel en Prins Bernhard in lichtbruine over- jas binnen, en namen met H.M. di rect achter de kleine prinsesjes plaats. Met grote interesse volgde de Koninklijke familie het rijk ge- varieerde programma, dat Circus Strassburger deze weken ter gele- genheid van het 60-jarig jubileum van Theater Carre uitvoert. De drie jonge prinsesjes leefden even hevig mee als de vele kinderen in de zaal met de clowns, die de klappen kre- gen en zij volgden met grote span ning de grote verrichtingen van ^de artisten. In de maand November van het vorige jaar kwamen 1298 nieuwe woningen gereed. In de maand Sep tember kwamen voor" het eerst sinds de bevrijding meer dan 1000 wonin gen in den maand gereed. namelijk 1040. Voor de maand October was dit aantal 1058. Georgi Dimitrof, de Bulgaarse mi nister-president, heeft verklaard, dat Bulgarije, Joego-Slavie, Alba- nie, Roemenie, Hongarije, Tsjecho Slowakije, Polen en misschien ook Griekenland" momenteel voorbe- reidingen aan het treffen waren voor de mogelijkheid van oprich- ting van een Balkanfederatie of Oost-Europese federatie. Hij verklaarde verder, dat bij de besprekingen te Boekarest geen woord over dit onderwerp was ge- sproken, daar deze kwestie op het ogenblik nog niet onmiddellijk aan de orde was. Wanneer de tijd rijp was zouden de door hem opgenoem- de landen nader beslissen. Of en wanneer een federatie gevormd zou worden, zouden de betrokken vol keren „de imperialisten niet aan de neus hangen" aldus zeide hij. Zij zouden voor zich zelf beslissen, en slechts rekening houden met hun eigen belang en dat van de inter- nationale samenwerking. Dimitrof heeft op weg naar huis in de trein verklaard, dat hij met betrekking tot het nieuwe verdrag met Roemenie willens en wetens 't woord „verbond" had gebruikt. De verdragen, welke Bulgarije met Joego-Slavie, Albanie en Roemenie gesloten had, evenals de verdragen die het nog sluiten zou, waren al ien ..alliances". „Wij zijn geallieerden geworden, zoals wij reeds de facto geallieer den der Sowjet-Unie zijn". Volgens het Roemeense nieuwsbu- reau „Rador" houdt het verdrag sa menwerking op alle gebied „in een broederlijke vriendschap" in. Voorts zullen, teneinde de veiligheid en de territoriale integriteit zeker te stel len, beide landen verdragen aan- gaan, in het belang van de interna- tionale samenwerking en vrede, en handelen in het kader van het hand vest der verenigde volkeren. Verder beloven de twee landen elkaar volledige militaire steun te verlenen bij een eventuele agressie jegens een der landen. Het verdrag houdt eveneens een zeer nauwe eco- nomische, wetenschappelijke en cul- turele samenwerking in en is voor twintig jaar opgesteld. De alt-zangeres Theodora Ver- steeg heeft het ziekenhuis verlaten. Zij zal echter nog enige weken rust moeten nemen alvorens haar werk te kunnen hervatten. De Republikeinse opperbevelheb- ber, generaal Soedirman, heeft Za- terdagavond 29.45 uur Javatijd de eerste instrilitics voor de wapenstil- stand voor radio-Djogja voorgele- zen. Precies om 21 u. Javatijd sprak generaal Spoor de troepen toe en las dezelfde instructie voor waarbij hjj nog zeide: „het bestand beoogt de beeindiging van de vijandelijkhe- den, sabotages enz. in de ruimste zin van het woord. Ik moet wederom 't uiterste aan discipline en besef van de troepen vragen". De Oostzaanse controleur P D. van de CCD had te Purmerend van een zekere K. uit Purmerend dertig kolenbonnen gekocht en verkocht aan de Purmerender G. Hoewel het feit medio 1947 geschiedde, werd eerst dezer dagen de bonnenhandel ontdekt. D. is uit de dienst ge- schorst en zowel tegen G. als tegen K. is procesverbaal opgemaakt. De minister-president heeft aan de voorzitter van de commissie voor goede diensten te Batavia het vol gende telegram gezonden: „Namens de Nederlandse regering betuig ik uwe commissie gaarne mijn dank voor het belangrijke re- sultaat door uwe goede diensten in het belang van Nederland en Indo nesia en van de intemationale go- meenschap bereikt. Te Lourdes maakt men thans voorbereidselen ter viering in begin Februari van de 90ste ge- denkdag der verschijning van de H. Maagd, in de wonderbare grot aan Bemadette de Soubirous. Bij deze gelegenheid heeft de bis- schop van Lourdes een oproep gericht waarin hij o.m. betoogt, dat deze periode van 90 jaar haar licht doet schijnen over het godsdienStig leven van het mens- dom. Lourdes, voorheen een onbekend plaatsje, werd in minder dan een eeuw na Rome de meest bekende stad waar het Katholicisme straalt. Met uitzondering van de periode van twee wereld oorlogen, kwamen hier van jaar tot jaar steeds grotere stromen van mensen, terwijl de H8- wonderbare genezingen steeds toe- namen. Voorts kondigde de bisschop voor 1948 nieuwe gebeurtenissen aan. Zo zullen met speciale vliegtuigen pelgrims zowel als zieken naar het genadeoord vervoerd worden. De wereldluchtvaart zal zich in 1948 in dienst stellen van O. L. Vrouw van Lourdes. Er zal een nieuwe stichting komen, n.l. die van de in temationale bedevaarten, welke tijdens de nationale bedevaart van 1947 werd ontworpen, toen ver- scheidene intemationale groepen verenigd in „Pax Christi" hier bij- eenkwamen. Lourdes, zo besloot mgr. Theas, is een bevoorrechte plaats geworden voor intemationale ontmoetingen en als een oord van verzoening en van vrede, waar alle conflicten hun op- lossing zullen vinden en de liefde ten slotte zal zegevieren. De feestelijkheden zullen met grote luister worden gevierd en staan onder patronaat van kardinaal Saliege, aartsbisschop van Toulouse, die een dezer dagen uit Rome te- rugverwacht wordt. Twee goederentreinen zijn op el kaar ingereden, waarbij een felle brand ontstond. Een machinist, een stoker, een conducteur en nog een vierde man worden vermist. Mer dan vijfentwintig wagons zijn ontspoord. Een MACHT, noemde de Partij- secretaris, dr. Albering, in een Zondagmiddagpraatje voor be K.R.O. gisteren d« Katholieke Volkspartij. Een macht, maar ook een zegen. Hij vertelde kort en krachtig wat er in de Partij op het ogenblik gaande is, en in de naaste toekomst zal zijn, in verband met de komen- de verkiezingen. Het staat nog wel niet voor 100% vast, dat ze gehouden zullen wor den, maar aan alle kanten rekent men erop en de Regering heeft eelfs uitsluitend met het oog op de mogelijkheid van verkiezingen in dit jaar, een wetsvoorstel inge- diend, om de stemgerechtigde mili tairen in Indie bij speciale volmacht te doen stemmen. Door verenigde krachten, met volledige uitbuiting van alle moge- lijkheden van het nieuwe propa- ganda-apparaat, moet de macht van de K.V.P. dit jaar worden versterl-.l en vergroot. Dat geschiede op de eerste plaats door versterking van het ledental. De kans op inzinking van dit aan- vankelijke grote getal. als gevolg van de nieuwe contributieregeling, moet de pas worden afgesneden. Nog veertien dagen en de fa- tale datum van 1 Februari is aan- gebroken. Vo6r die datum moet men als lid van de K.V.P. zijn inge- schreven (en zijn contributie heb ben betaald!), wil men het recht hebben deel te nemen aan de voor- lopige candidaatstellingen en de groslijst-stemming in het komende voorjaar. In deze laatste twee we ken moet het parool luiden: Alle hens aan dek. En denk aan de jon- geren. Reeds wie 21 jaar is, kan sinds de laatste reglementswijzigin- gen, v o 11 e d i g Partij-lid zijn. De K.V.P. heeft de deuren wijd open gezet voor de jongere generatie. Zij rekent ook in alle opzichten op de toetreding, de belangstelling en de medewerking van de jongere krachten. Dat zal haar micht maar ook haar zegen ten bate van land en volk, vergroten! Internationale Intentie voor 20 Januari: Dat de Anglikanen het geestelijk opper- gezag van de Paus mogen erkennen en aanvaarden. Wanneer U denkt dat hier een hoeveelheid beetwortelen ligt, heeft U het mis. Niet minder dan 120 mortierprojectielen werden bij graafwerkzaamheden in een plantsoentje tussen de huizen in Arnhem ontdekt. De mijnopruimingsdienst bezig met het uit- graven van de gevaarlijke projectielen, welke alien op „scherp stonden. De Surinaamse delegatie voor de Rijksconferentie voor de West in kasteel Oud-Wassenaar. Zittend v.l.n.r.: A. Karamat Ali, Dr. Buiskool, Mr. Pos, Mr. Lim Apo. Staand v.l.n.r.: Ezechiels (seer.), Srrlilrin M. Hardjo, Findlay (pers), Kaulessctr Sukul, de Miranda, Wijngaarden. ZONDAGMIDDAG ongeveer drie uur vond een jongen op het Scheveningse strand een fles, waarin hij een briefje vond 200 ton, die echter tot kustvaart behoren. de Duitse met de volgende woorden: ..Coaster Annemarie, kapitein Jong- bloed. verkeer in zinkende toestand 53 graden noord, 4 graden 3 min. Oost. Radio defect Kom snel". Het briefje was gedateerd 18 Januari 3 uur. De jongen bracht het briefje naar de vuurtorenwachter, die onmiddel lijk alarm sloeg. Reeds een half uur later vertrok de reddingsboot „Do- rus Rijkers" uit Den Helder naar de woelige zee, spoedig gevolgd door de sleepboot „Noordholland" van de firma Wijsmuller. Men dacht al spoedig aan een misplaatste grap, daar de op het briefje gegeven ligging van 't schip (53 graden Noord, 4 graden 3 min. Oost) ongeveer 20 zeemijlen ten Westen van Den Helder is en het gezien de wind zeer onwaarschijn- lijk leek, dat een fles, op dit punt in zee geworpen, op het strand bij Scheveningen zou aanspoelen. Aan de andere kant meende men, dat 'n noodkreet niet mag worden gene- geerd. Tot de verschillende scheepsvaart instanties, die om inlichtingen wer den verzocht, vernam men, dat zich in de registers twee kustvaartuigen onder de naam „Annemarie" be- vinden. Het zijn beide scheepjes van De directeur v. d. Gruno Scheep- vaart Mo, de heer Knevel uit Bus- sum, een expert op het gebied der kustvaart, was de eerste, die met zekerheid beweerde, dat de coas ter ..Annemarie", onder comman do van de kapitein Jongbloed, niet bestond. Ho was er van over- tuigd, dat hier sprake was van een kwajongensstreek. Op deze per- tinente verklaringen van de heer Knevel, riep de heer de Booy de, directeur van de Nrd. Zd. Holland- se Reddingsmij, de ..Dorus Rij kers" telegrafisch terug. Hoewel dus de aanwijzingen van een scheepsramp uiterst schaars zijn, is men ^r nog niet geheel van over- tuigd. dat er kwaadwilligheid of 'n misplaatste grappenmakerij in het spel is, al was het alleen maar om dat de kans, dat iemand het flesje met het briefje binnen een of twee etmalen zou vinden en daarmede de kans op het succes van deze „grap" zo bijzonder klein was. Bovendien is in een scheepvaart- register ontdekt, dat hoewel de twee daarin voorkomende coasters met de naam ..Annemarie" van een Duitse origine zijn een dezer twee als herstelbetaling aan Belgie is afgestaan. Het in het Nederlands gestelde briefje en de naam Jongbloed van de kapitein laten de mogelijkheid dus geheel open, dat het bootje tot de Belgische kustvaart behoorde en een Vlaamse bemanning aan boord had. Geen enkele scheepvaartinstan- tie in Antwerpen kon gisterenavond echter met zekerheid mededelen, of de „Annemarie" inderdaad op zee was, noch of het vaartuig onder een commando van kapitein Jongbloed stond. Intussen houdt de Nederlandse marine een Mitchell-vliegtuig op het vliegveld Valkenburg gereed om zo nodig boven de Noordzee een speurtocht te ondernemen. Het S.O.S.-briefje is intussen door de politie te Scheveningen, die een onderzoek instelt, in beslag geno- men. Zondagavond omstreeks 20.30 uur wisselden in Den Haag en omgeving gedurende ongeveer een half uur onweer en hagelbuien elkaar af. Dit is een tamelijk zeldzaam verschijn- sel in deze tijd van het jaar. Voor- zover bekend werd nergens schade aangericht. Na ruim vfjf dagen te hebben gevast, heeft Ghandi een klein glas sinaasappelsap genuttigd en zijn vasten geeindigd, daar de In- dische regering onder leiding van Pandit Nehroe samen met de lei- ders van alle partijen, gemeen- schappen en organisaties beloofd hebben aan de door Ghandi ge stelde voorwaarden gehoor te zul len geven. Tot deze voorwaarden behoren oa dat de 117 moskeeen te Delhi, die na de ongeregeldheden van Sep tember tot tempels of residenties zijn omgebouwd. door niet-Moham- medanen weer in hun oorspronke- lilke staat worden teruggebracht. Voorts moeten niet-Mohammeda- nen te Delhi er geen bezwaar tegen maken, dat Mohammedanen uit Pa kistan naar Delhi terug keren. Ghandi heeft thans voor de vijf- tiende maal door vasten een politiek of moreel doel bereikt. Hii vcr klaarde. dat, indien de beloften tot handhaving van d° vrede e-stard gedaan zouden worden. hij „met ver- Zaterdagavond heeft Soekarno een radiorede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat hoewel een overeenkomst nu is bereikt, er nog hard gewerkt zal moeten worden om de idealen van het Indonesische volk te ver- wezenlijken. Hij verklaarde, dat hoewel de be- standsovereenkomst op dit ogenblik voor de Republiek nadelig lijkt, zij toch in de toekomst perspectieven zal openen, die voor de Republiek voordelig kunnen zijn. „Indien de Republikeinse idealen langs een vreedzame weg kunnen worden be reikt, waarvoor zullen wij dan gaan vechten". Hij zeide verder, dat de vrije en souvereine verenigde staten van Indonesie langs vredige weg ge vormd zullen worden en dat de Re publiek in het thans bezette gebied zal kunnen terugkeren. ..Omda'x thans de garantie bestaat, dat de Republikeinse idealen langs vreed zame weg bereikt kunnen worden, durfden wij de overeenkomst te aan vaarden". Soekarno spoorde het volk en het leger aan vertrouwen te stellen in de regering en de bevelen uit te voeren. Hij zeide tevens, dat ook de bevolking in de bezette gebieden het hare kan bijdragen tot het komendfe plebisciet. Hij spoorde tenslotte aan tot nationale discipline. dubbelde kracht" zou trachten de hem toegemeten tijd te blijven le ven. Volgens de opinie van geleer- den, zo zeide hij, is dit tenminste 125 jaar. sommigen menen 135 jaar. In een bulletin is verklaard, dat Ghandi een rustige nacht heeft ge- had en dat zijn toestand uitste- kend is. Nabij Civitavecchia in de provin- cie Rome is een vliegtuig neerge- stort. Drie Engelsen twee man nen en een vrouw werden dood bij het wrak aangetroffen Er zijn geen nadere bijzonderheden bekend. Zaterdagmiddag om 2 uur is de Tabinta" met ruim l'JO'J militairen aan boord naar Indonesie vertrok- ken. De muziekkapel van de huza- ren van Boreel speelde vrolijke marsen en het Wilhelmus. toen het schip de Sumatrakade verliet. Onder de troepen heerste een opgewekte stemming. In het ruim van de „T,i- binta" staan 6 cantine-wagens, die door de Niwin aangeboden zijn. De gezagvoerder, kapitein R. Verwey, hoopt ongeveer 14 Februari in Ba tavia aan te komen. De rivieren de Waal en de Rijn blijven sedert het laatste etmaal nog sterk stijgen. Uit Millingen meldde men ons gisteravond, dat daar nog 10 cm was is geconstateerd over het laatste etmaal bij een stand van 14.87 meter. In Nijmegen werd Zon dagavond waargenomen, dat de ri- vier de Waal gestegen was tot 12.59 meter d.i. 17 cm hoger dan Zater dagavond. De kade staat weer diep onder het water In het Land van Maas en Waal eh ook in de Ooy wordt veel last ondervonden van het welwater. Vele soortvelden in het riviergebied stonden voor een deel onder water. Van de Bovenrijn werd nog was verwacht. De Krijgsraad te Velde Noord te Assen heeft Vrijdag de 20-jarige Henri Bierman, onderwijzer te Am sterdam en soldaat bij het instructs bat. van 1 R.I. te Assen wegens principiele dienstweigering veroor- deeld tot gevangenisstraf van 3 jaar met ontslag uit de militaire dienst en verlies van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Voorts werd hij ontzet uit het recht een functie bij het onderwijs te be- kleden. v

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1