Voor Alkmaar en omgeving Prof. Dr. J. R. M. van den Brink Delegates aanvaarden de zes punten der Commissie van Drie Togliatti, de communist, spreekt op het congres der socialisten Dertig personen in fraude Minister van Economische Taken S.O.S.-bericht bleek kwajongensstreek Ruimte-tekort Jubileum- beurs zeer aanzienlijk Feiten van vandaag KARD. VAN ROEY lid Kon. Vlaamse Academie HOOFDBUREAU TE AMSTERDAM kende geen misstanden Verraadster van haar man voor de Raad van Cassatie Prinsen der zotheid Treedt Mackenzie King af? Vrouw bijna levend verbrand Paul van Zeeland Woensdag op Schiphol Brits-Amerikaanse Internationale Bidweek J Een pleidooi voor fusie T Mevr. de weduwe Ruys de Beerenbrouck t 200 ton kolen gezonken CRIEKENLAND krijgt zijn goud terug Opnieuw smokkel per pantserwagen De C.C.D. slaat haar slag zones Zelfstandige economische eenheid Nederlands schip door brand geteisterd Oud-minister Huysmans onderscheiden Musici contra rijksbemiddelaars Sjarifoeddin naar Djogja SjAHRIR niet in het Kabinet Stakingen in Ruhrgebied nemen af De nieuv/e Minister Amerika schonk ons kolen VOOR f 5.000 PER WEEK VERHANDELD DE KWALITEITSZETELS Prinses Margriet-embleem mef anker uitgereikt Guerillastrijders lijden „verpletterende nederlaag" - Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. No o rdh ollands Buiten God is 't nergens veilig (Vonde I) DINSDAG 20 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11433 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HhVd H. M. dc Koningin heeft met in- gang van 21 Januari benoemd tot Minister van Economische Zaken Prof. Dr. J. R. M. van den Brink te Laren (N.H.), hoogleraar te Nijmegen en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Prof, van den Brink zal de jong- ste minister zijn in het huidige ka- binet. Hij is tevens de meest jeug- dige minister, die ooit een Neder- landse regering gesierd heeft. Dr. C. Lely, die in 1891 Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid werd in het Ministerie-Tienhoven, had toen de leeftijd van 36 laren bereikt, hetgeen reeds een uitzon- dering genoemd kan worden. Later, in 1934, trad mr. M. P. L. Steenber- ghe op 35-jarige leeftijd in het derde Ministerie-Colijn als Minister van Economische Zaken op. Ook Mr. Dr. J. Donner, die in 1926 Minister van Justitie werd, had toen de leeftijd van 35 jaar. Wat de jeugdige leeftijd betreft worden alien overtroffen door de thans benoemde functiona- ris, die 12 April 1915 te Laren (N.-HolL) geboren werd en dus pas 32 jaar is. Hij bezocht de R.K. Hogere Bur- gerschool te Hilversum en studeerde vervolgens aan de Kath. Economi sche' HogeSChool te Tilburg, waar hij cum laude het candidaatsexamen in de economie aflegde en in 1940 cum laude het doctoraal examen. In datzelfde jaar volgde zijn benoe- ming tot adviseur bij het Directo- Het raadsel van het SOS-bericht in een fles, die Zondagmiddag op het Scheveningse strand werd ge- vonden, is opgelost. Het is de politie te 's Gravenhage gebleken, dat men hier te doen heeft gehad met een kwajongensstreek. Twee jongetjes uit Den Haag, de dertienjarige M. C. van M. en de elfjarige R. A. F. hebben bekend het bewuste SOS-bericht te hebben ge- schreven en vervolgens het flesje in zee te hebben geworpen. Toen een van de jongens Maan- dag via de radio hoorde, welke ge- volgen hun daad had gehad. kreeg hij wroeging en biechtte alles eer- lijk aan zijn ouders op. Direct werd de politie van de toedracht op de hoogte gesteld. Voor de 50ste Koninklijke Neder- landse Jaigbeurs, welke van 6 tot en met 15 April zal worden gehou- den, heeft thans het ruimte-tekort een ontstellende omvang aangeno- men. Niet minder dan 600 firma s en sommige van hen reeds voor de 5de keer hebben wegens dit gebrek aan beschikbare standruim- te van deelneming moeten afzien. De door hen in totaal aangevraagde expositieruimte bedraagt ro" 53 000 M2, waartegenover slechts rond 30.000 M2 beschikbaar was. Omdat een toegezegde extra be- loning voor het lossen van hout- boten op Zaterdagmorgen niet uit- hetaald werd, hebben Zaandamse bootwerkers hun werk gestaakt, tegen het advies van het bestuur hunner organisatie. Van rege- ringswege is medegedeeld, dat om economische en sociale redenen, in het belang zowel van de dienst als van het burgerlijk overheidsperso- neel, het geen aanbeveling verdient de z.g. Engelse weekends met een vriie Zaterdagmorgen in te voeren. In de Ver. Staten zijn minstens 36 personen om het leven gekomen door de intense koudegolf in dit jaargetijde. In Den Haag is be- sloten een lichaam in het leven te roepen, dat tot doel heeft bet Ne- derlandse volk te activeren tot hulp- verlening aan Suriname. „Rooie Jan", de voormalige kampbeul van het concentratiekamp te Hoseum, is tot 20 jaar gevangenisstraf veroor- deeld. Grote zwermen kerkkraai- en hebben deze winter een aanval gedaan op de toren van de kerk te Necrkant, waardoor het dak zwaar beschadigd werd. Nadat men een dode kraai aan het torenkrms had gehangen, bleven dc kraaien weg. [)r Treep, thesaurier-generaal van het ministerie van financien, ycr- toeft op het ogenblik in de Ver. Staten voor orientering en het hou- den van algemeen financiele be- sprekingen. raat voor Handel en Nijverheid aan het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, in 1941 die tot adviseuh bij de Dienst tot rege- ling van de prijzen en kort daarop die tot chef der afdeling prijzen- politiek. Tijdens de bezetting nam hij als zodanig ontslag. In December 1942 promoveerde hij aan de Hoge School te Tilburg cum laude tot doctor in de economische weten- schappen op proefschrift: „Maat- schappijstructuur en werkgelegen. heid". In 1945 werd dr. van den Brink benoemd tot hoogleraar in de eco nomische wetenschappen aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. De heer van den Brink is lid der Eerste Kamer economisch adviseur van de Katholieke Arbeidersbewe- ging en economisch adviseur van verscheidene ondernemingen. In Nijmeegse universiteitskringen zo wel bij professoren als bij studenten staat hij in hoog aanzien. In tegenwoordigheid van de Ko- ningin-Moeder Elisabeth en van verschillende ministers, waaronder Huysmans, werd Zaterdagmiddag in het Paleis der Academie te Brussel Kardinaal v. Roey, Primaat van Belgie, plechtig gei'nstalleerd als lid van de klasse der Letteren van de Kon. Vlaamse Academie voor We tenschappen. Oud-minister prof. dr. G. v. d. Leeuw, buitenlanas lid der Acade mie, die Nederland bij deze plech- tigheid vertegenwoordigde, hield tij dens de Academische zitting een uit- eenzetting over het onderwerp: ..Menswording en cultuurverschui- ving, een anthropologisch probleem" In verband met de berichten over de z.g. misstanden op het hoofd- bureau van politie te Amsterdam, t.a.v. de gedragingen van de chef van het Bureau Economische Zaken, de hoofdinspecteur H. en een zestal rechercheurs, deelt de persafdeling van dit hoofdbureau ons mede, dat thans is komen vast te staan, dat noch van strafbaar, noch van disci- plinair strafb;.::r gedrag sprake is. Door verschillende mensen on- bekenden overigens werd echter „gestookt", hetgeen niet bevorder- lijk is voor de goede verstandhou- ding onder collega's. Als gevolg hiervan is de betrokken hoofdin specteur dan ook overgeplaatst naar een andere afdeling. Willemina van Openen te Leiden, wier zaak voor de Bijzondere Raad van Cassatie behandeld werd, heeft haar man verraden als communist en verspreider van illegale lectuur. Zij heeft van het begin af aan ont- kend en het is bewezen, dat zij zelfs haar kinderen aanspoorde om be- zwarende verklaringen tegen hun vader af te leggen. Door het Bijz. Gerechtshof te Den Haag werd zij veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf met aftrek. De procureur-fiscaal, mr. Bakho- ven, concludeerde tot aanhouding van de zaak, teneinde een voorlich- tingsrapport van de Stichting Toe- zicht Politieke Delinquenten en een psychiatrisch rapport in te winnen. De uitspraak is bepaald op 9 Febr. Zaterdagavond heeft Maastricht in een vrolijke carnavals-bijeen- komst van „De Tempeleers" zijn Prins Carnaval 1948, „ziene hoeg- loestigheit Leonardus Klebeskianus" geproclameerd en gei'nstalleerd. Drie dagen lang, tijdens de a.s. carnavals- feesten, zal deze Prins Carnaval een min of meer officiele functie be- kleden: zo is het de gewoonte, dat hij op de vooravond van Carnavals- Zondag ten stadhuize wordt ontvan- gen door het gemeentebestuur. Hij zal ook de voornaamste figuur zijn bij de grote Carnavals-optocht, bij de bals en op andere grote feeste- lijkheden, welke de Tempeleers met hun „road vaan ellef" organiseren. Ook het Limburgse toeristen- centrum Valkenburg houdt de tra- ditie in ere en riep Zondag Prins- Carnaval voor 1948 uit, n.l. Jean de Eerste. De Prins werd officieel ver- welkomd en toegesproken namens het gemeentebestuur. De Maastricht- se Carnavalsvereniging de Tempe leers was bij dit feest in het Casino vertegenwoordigd, en ook de raad van elf gaf aan het bonte, carnavals- festijn fleur en levendigheid. Volgens politieke kringen te Ot tawa verwacht men, dat W. L. Mac kenzie King, Minister-President van Canada, die in 1945 verklaard heeft, dat hij niet van plan is het volgend jaar bij de algemene verkiezingen aan het hoofd van zijn partij te staan, hedenavond zijn aftreden zal bekend maken. Als opvolger van de 73-jarige premier wordt genoemd Louis St. Laurent, die in 1941 Mi nister van Justitie werd en thans het ambt van Minister van Buiten- landse Zaken bekleedt. De echtgenote van wachtmeester II. te Vaals is Vrijdagavond bijna levend verbrand, toen een deel van de gasoline in brand vloog, waar- mede ze een kleed wilde schoon- maken. Er volgde een ernstige ont- ploffing, welke de hele keuken ver- nielde en de muur tussen keuken en slaapkamer wegdrukte. In laatstgenoemd vertrek ontsnapte een klein kind temauwernood aan de dood. De vrouw werd met brand- wonden overdekt naar het zieken- huis te Heerlen gebracht. Haar toe- stand was zorgwekkend Maandagmiddag om kwart voor vijf plaatselijke tUd, hebben de Nederlandse en de republikeinse delegaties aan boord van de Renville de zes punten van de Commissie voor goede diensten, welke gevoegd zijn bij de poli tieke grondslagen van de over- eenkomst, officieel aanvaard. Deze punten zijn: a. kwestie van souvereiniteit; b. de representatie van de voor- lopige federale regering; c. het continueren van het ge- bruikmaken van de goede diensten der commissie van de Veiligheids- raad; d. het plebisciet; e. de conventie van het samen- stellen van de grondwet; f. de speciale verhouding tot de Verenigde Staten van Indonesie. In de openbare vergadering van Maandagmiddag Werd een brief overhandigd van de Nederlandse de- legatie, waarin wordt verklaard. dat de Nederlandse delegatie van de Nederlandse regering toestemming heeft ontvangen deze zes punten te accepteren met de toevoeging dat de Nederlandse delegatie op deze zes punten eommentaar zal geven in een later te zenden brief, zodra in- structies van de Nederlandse rege ring zullen zijn binnengekomen. hetgeen zeer binnenkort per tele gram wordt verwacht. Ook de republikeinse delegatie aanvaardde de zes punten. In een desbetreffende brief wordt gezegd, dat de republikeinse delegatie de punten accepteert op basis van de concepties en de verduidelijking welke de commissie van goede diensten tijdens de formele bijeen- komst van 13 Januari te Kalioerang aan de republikeinse delegatie heeft gegeven. alsmede op basis van de verklaring der commissie van goede diensten, toegevoe d aan de docu mented welke S> -erdag j.l. op de Renville zijn vo< fyelegd (bedoeld is de verklaring VnJl de commissie van goede diensten, .bestaande uit zes punten). Besloten werd subcommissies in te stellen ter bestudering van de diverse onderdelen der politieke grondslagen en voor het uitbrengen van rapport. Hierna kunnen t.z.t. op basis van de rapporten in plenaire vergade ring besluiten worden genomen. In een Maandagavond door de commissie voor goede diensten uit- gegeven communique wordt bekend gemaakt. dal door een sub-commis- sie, die Maandagmiddag, na beein- diging van de plenaire vergadering, werd in gesteld, besloten is tot het instelllen van de volgende subcom missies: a. een algemene commissie van orde (General Steering Committee), die tot taak heeft de werkzaam- heden voor de toekomstige confe rences te coordineren; b. een politieke sub-commissie, die alle politieke zaken, alsmede de staatsrechtelijke aangelegenheden zal behandelen; c. een economische sub-commis sie, welke aanbevelinggn zal doen op economisch en financieel terrein. Besloten werd. de reeds bestaan de commissie voor het staken van het vuren, door te laten werken ter behandeling van de vraagstukken voortvloeiend uit de wapenstil- stands-overeenkomst. Aneta geeft hierbij de volgende toelichting: de eerstbedoelde sub- commissie is een commissie, door de beide delegaties ingesteld naar aan- leiding van hetgeen Maandagmid dag in de plenaire vergadering werd besloten. Deze subcommissie besloot dus, ondercommissies in te stellen ter behandeling van de onder a, b en c vermelde zaken. De ..bestands- commissie'" de voormalige „6ech- nische commissie tot uitvoering van het staken der vijandelijkheden", blijft dus bestaan om de details van de wapenstilstands-overeen- komst verder te behandelen. Het K.L.M.-toestel, waarmede Paul van Zeeland naar Amsterdam reist, is Maandag uit Batavia ver- trokken. Het wordt Woensdagmor- gen omstreeks 11 uur op Schiphol verwacht. De heer v. Zeeland zal des middags om half vier met een KLM-lijnvliegtuig naar Brussel doorvliegen. Intentie voor 21 Januari Dat de Lutheranen en andere Protestanten van Europa zich mo- gen wenden tot de ene, Katholieke Kerk. Tijdens de besprekingen in Indonesie onderhield onze minister Neher zich met verscheidene vooraanstaande figuren in Indone sie. In gesprek met kap. Tahija. -OGLIATTI, de leider der Ita- liaanse communisten was een der eerste sprekers op het 26ste Congres van de Italiaanse socia- listische party, dat Maandag te Rome is begonnen. Togliatti wees op de noodzakelUkheid van een fusie van de communisten met de socialisten. Guy Mollet, de secretaris-gene- raal der Franse socialisten, was de volgende spreker op het Con gres, waaraan ook afgevaardigden deelnemen uit Oostenrijk, Belgie, Nederland, Polen, terwijl ook de Spaanse socialisten in ballingschap zijn vertegenwoordigd. Mollet deed een hevige aanval op de Franse communistische partij en hij ver- klaarde, dat de „onderdrukkingspo- litiek" van deze partij Frankrijk ruineerde. De Franse socialisten zul len zich nimmer met de communis ten verenigen. Zijn partij was niet met het Westen tegen het Oosten, doch vocht voor internationale soli- dariteit. De politiek van generaal de Gaulle brandmerkt# Mollet als „neo-fascistisch". Leo Basso, de secretaris van de socialistische partij van Italie ver- klaarde o.m., dat de communisten en socialisten, die loten waren van dezelfde sta». alles moesten doen om gezamenlijk tot het doel te ge- raken. In zijn critiek op, het plan Mar shall zei Basso, dat de oude heersen de klasse in Italie afstand had ge daan ten behoeve van de Ameri- kaanse kapitalisten. Deze politiek, aldus spreker, is onaanvaardbaar. Hij voegde er aan toe, dat parlemen- taire activiteit niet voldoende was om de natie een democratisch bestaan te verzekeren. De parlemen- taire actie moest gepaard gaan met een directe actie van het volk en controle door het volk. Een scheiding? Men is algemeen van mening, dat de voormalige secretaris van de Italiaanse socialistische partij, Ivan Matteo Lombardo, en de oud-minis- ter van arbeidszaken, Giuseppe Ro- mita, bU het uiteengaan van het congres misschien een nieuwe groep van gematigden zullen aanvoeren, die zich van de meerderheidssocia- listen afscheiden, omdat zij tegen 'n fusie met de communisten zijn. (Reeds eerder scheidde zich 'n min- derheid onder Saragat af. Zaterdag is te Vierakker (gem. Warnsveld) op 70-jarige leeftijd overleden de weduwe van jhr. mr. C. J. M. Ruys de Beerenbrouck, de vroegere voorzitter van de Raad van Ministers en Minister van Staat. Jonkvrouwe Maria Josephina Er- nestina Alexandrina van der Hey- den, Vrouwe van Suideras. Zij was door Z.H. de Paus begif tigd met het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De uitvaart zal Woensdag a s. ge- schieden om 11 uur des morgens in de kerk van de H. Willibrord te Vierakker, daarna volgt de bijzet- ting in het familiegraf aldaar. Twee dekschuiten met bunker- kolen kapseisden in de IJmuidense vissershaven, doordat geen rekening gehouden werd met het dalen van het water bij het vastleggen van de schuiten. Tweehonderd ton bunker- kolen verdwenen in de diepte. Dwight Griswold, het hoofd van de Amerikaanse missie voor hulp aan Griekenland, heeft meegedeeld, dat de Ver. Staten hebben besloten het Grieks goud terug te geven, dat zich onder de berusting van de Fe deral Reserve Bank bevindt. Van de 10.800.000 dollar goud- waarde zal twee millioen worden vrijgegeven en omgezet in Griekse valuta door de Bank van Grieken land. heneinde het snelle stijgen van de goudprijs op de vrije markt te doen eindigen. De beschikbaar- stelling van de rest van het goud zal afhangen van „de snelheid en doeltreffendheid, waarmee de rege ring de overeengekomen maatrege- len ten uitvoer legt". Wie nu van mening is. dat met het ..oprollen" van de drie smok- kelcomplotten aan de grens, de smokkelarij per pantserauto is ver dwenen, vergist zich deerlijk. Men heeft onlangs te Baarle-Nassau een wagen gesignaleerd, die op de stop- tekens van douane of politie geen acht sloeg en in razende snelheid via de doorlaatpost Baarle-Nassau de Belgische grens overreed. Men vermoedt, dat men hier met een nieuwe smokkel per pantser te doen heeft. Het Britse en Amerikaanse mi- litaire bestuur in Duitsland heeft te Beriyn de bepalingen van een handvest bekend gemaakt, dat tot doel heeft de ontwikkeling van de Britse en de Amerikaanse zone tot een zelfstandige economische een heid te bevorderen, die niet 1 an ger financieel door Engeland en Amerika behoeft te worden ge- steund. Volgens het handvest worden het Brits-Amerikaanse bureau voor im- en export en het gemeenschappe- lijke deviezenbureau tot een een heid, die volledige bevoegdheid be- zit om de export van de dubbele zone tot een zo hoog mogelijk peil op te voeren. Directeur-generaal van het gyre- organiseerde bureau wordt William John Logan, een Amerikaanse ban- kier. Het ligt in de bedoeling, dat de taak van het bureau zo spoedig mo gelijk door het Duitse bestuur wordt overgenomen. Er zal Duits perso- neel worden opgeleid om te zijner tijd het geallieerde personeel te ver- vangen. De ter beschikking van het bureau gestelde deviezenbronnen zullen worden aangesproken, opdat de voor de staatshuishouding en de ontwikkeling van de export der dubbele zone benodigde grondstof- fen kunnen worden aangeschaft. Het bureau is bevoegd ten behoeve van im- en export oVereenkomsten te sluiten voor de levering van goe- deren en diensten en voorts om alle maatregelen te treffen, die nodig zqn in het belang van handel en industrie. Reuter meldt uit Singapore, dat aan boord van het 7.300 ton metende Nederlandse schip ..Bredero", dat voor de rede van Penang ligt, een brand is uitgebroken, die 22 uur geduurd heeft De bootsman werd met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Brandweerlieden heb ben de brand geblust. die in het ruim was uitgebroken en een deel van de lading, bestaande uit rub ber en copra verwoestte. Naar wij vernemen is dr. G. W M. Huysmans, de afgetreden minis ter van Economische Zaken, be noemd tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. BATAVIA, 20 Jan. (AFP) De republikeinse minister - president, mr. Amir Sjarifoeddin, is heden- ochtend, vergezeld van enige mi nisters, naar Djogja vertrokken. Hij zal daar een bijeenkomst van het republikeinse kabinet bijwonen. Vrijdag a.s. keert Sjarifoeddin naar Batavia terug voor de eerst- volgende plenaire zitting op de Renville. BATAVIA, 20 Jan. (Aneta) Volgens het republikeinse blad „Merkeda" heeft Sjahrir geen plan- nen om een eventuele kabinetspost te aanvaarden, doch zou hij voor- nemens zijn naar Amerika te ver- trekken. Voorts wordt verklaard, dat Sjahrir slechts bereid is een kabinetspost te aanvaarden, indien zijn eigen partij (de Partai Socialis) hem het voile vertrouwen zou schenken en hem voor een functie zou voordragen. Zoals te verwachtm was, hebben Maandag in het Ruhrgebied nog slechts stakingen van kleine om vang plaats gehad. In Keulen heb ben 1500 man trampersoneel het werk neergelegd en uit enkele klei- nere plaatsen werden nog stakingen van dezelfde omvang gemeld. In Essen, Duisburg, Miihlheim en Oberhausen, de centra der stakings- actie van vorige week, werd Maan dag normaal gewerkt. De vakbond voor de Britse zone heeft zich uit- gesproken tegen een staking, die door de bond van ambtenaren in overweging genomen is. De voorzit ter der vakbonden, Boeckler, ver wacht voorlopig geen demonstrates van grote omvang. DE CARRIERE van minister v. d. Brink mag velen benydens- waardig toeschijnen, zy is in elk ge- val voorbeeldig. Nauwelijks 32 jaar, is prof. v. d. Brink, die reeds op zeer jonge leeftijd de professorale toga kreeg omgehangen aan de katholieke universiteit van Nijme gen, als opvolger van niemand min der dan prof. Raaymakers! thans geroepen tot het hoge ambt van eerste dienaar van de Kroon. En dat op een terrein, waar veel voet- angels en klemmen liggen. ook als we de zaak beperkter politiek be- kijken. Laten wij dat vandaag niet doen. Wij willen liever prof. v. d. Brink hartelijk welkom heten in het kabi- net-Beel, en volmondig uitspreken, dat wy van zijn komst binnen de kring van ministers een versterking van het regeringsbeleid, vooral ep het gebied der economische politiek verwachten. De nieuwe minister is een man van de theorie, die echter niet vreemd staat ten opzichte van de practische eisen van het maatschap- pelijke en het staatkundige leven. Hij heeft ten aanzien van vele pun ten een uitgesproken mening, be- zield met dat gezonde radicalisme. dat de staatkunde in deze tijd eist. Niet in alle opzichten behoort v. d. Brink tot degenen, die door dik en dun meegaan met alles, wat van z.g. progressieve zijde als het sum- mum van politieke en financiele wiisheid wordt aangediend. Maar zijn voordrachten en ge- schriften en zijn betrekkelijk kor- te ervaring in de practische politiek als lid van de Eerste Kamer hebben hem ons doen kennen als een kundig man. die jeugdige voort- varendheid weet te paren aan die bezonnenheid en bezonkenheid. die het beniidenswaardig bezit is van begenadigde talenten. Voor de Nijmeegse universiteit is het overstapie, dat prof. v. d. Brink gemaakt heeft van de theorie naar de practijk. een groot verlies. Maar als wij mogen honen. dat Nijmegen erin zal slagen. dit verlies aan te vullen uit de reserve, die kafboliek Nederland toch zo geleideliik a».n op wetenschanpeliik gebied pan 't vor- men is. dan is er eigenlijk alleen maar reden, om over de benoeming van prof. v. d. Brink tot minister ve-rheugd te ziin. Wii wensen hem de kracht toe. het werk van dr Huvsmans, in ge- lukkig overleg met de regering en de volksvertegenwoordiging voort te zetten en de drineend" problemen op economisch terrein *n eindweegs tot hun oplossing te brehgen! 1000 ton kolen zijn door het Ame rikaanse volk voor ons land b"yen- gebracht en kwamen per ..Bien ville" te Rotterdam aan. De eerste schep, die door de kolen griiper uit de ruimen werd gehaaM was met de Amerikaanse en Nederlandse vlag getooid. Vele autoriteiten ga- ven van hun belangstelling blijk. De C.C.D. te Hilversum heeft een dezer dagen een mooi succes ge- boekt, dank zij hun optreden met stengun en lichtkogels. Reeds ge- ruime tijd jaagde zij op een complot clandestiene slachters, die, zoals de ambtenaren wisten, herhaaldelijk in een afgelegen boerderij in de Hor- stermeer hun duistere practijken uitoefenden. Op een avond nu werd de boerderij omsingeld en het com plot overvallen. onder een waar- schuwend geroffel van de stengun en het licht van de lichtkogels. De slachters werden op heterdaad betrapt. Er zijn in totaal twaalf arrestaties verricht. Tegen de uitspraak van het college van rUksbemiddelaars nopens de salariering van symphonie-orkesten is door het actie-comit£ een adres aan de minister van sociale zaken verzonden, waarin ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen de salarissen van de musici der gesiibsidieerde symphonie-orkesten, zoals deze door het college van rijksbemiddelaars zijn vastgesteld. „De sterke spanningen en de on- rust in de orkesten, die hun oor- zaak vinden o.a. in de onvoldoende rechtspositie, nemen door bovenge- noemde uitspraak ten zeerste toe", aldus het adres. De distributiefraude te Harlingen, die onlangs werd ontdekt en waar door een kruidenier, een cafehou- der en een distributie-ambtenaar achter de tralies kwamen te zitten, heeft een staartje gekregen. Thans blijkt, dat deze fraude meer dan 100.000 rantsoenen omvat van de op de zwarte markt zeer gewilde artikelen als vlees, suiker, koffie, thee, tabak, cacao, versnaperingen enz. De kruidenier was als scheeps- handelaar de leverancier van de meeste schepen, die Harlingen aan- deden. Hij werd daarbij geassistterd door de cafehoudqr, die de Engelse taal machtig was. Vooral bij de handel met buitenlandse schepen was gemakkelijk fraude te plegen. Voor door de kapiteins onderteken- de bestellingen worden op de distri- hutiekantoren in onze zeehavens aan de scheepshandelaren toewijzin- gen verstrekt. Men wist grote bestellingen van de kapiteins los te krijgen, terwijl zij.maar een gedeelte leverden. Ook met Nederlandse schepen werd han del gedreven. De kapiteins van deze schepen hebben echter een bevoor- radingslijst, die bij de distributie- kantoren getoond moet worden, wil men in aanmerking komen voor toewijzingen. Door bemiddeling van de distributie-ambtenaar wist de scheepshandelaar meer toewijzingen te krijgen dan het aantal rantsoe nen, dat hij moest afleveren. Deze distributie-ambtenaar verrichtte hiertoe opzettelijk te hoge boekin- gen. Hij heeft hiervan geen finan ciele voordelen getrokken. Het enderzoek in deze zaak was buiten- gewoon moeilijk. Door middel van DE KWALITEITSZETELS van de K.V.P. besprekend, levert de ..Volkskrant" een pleidooi voor twee deskundigenzetels voor onder- wijs en cultuur, d.w.z. naast een veelzijdige onderwijsman moet er iemand zijn, die verstand heeft van de jeugd en de jeugdbeweging. Te- recht o.i. wijst het blad er op, dat het probleem van de jeugdorganisa- tie en van de jeugdbeweging vele kanten heeft. In de Tweede Kamer komt op dit punt veel verschil van mening om de hoek kijken. Er zijn groepen, die zich niet ontzien, om inlichtingen van buitenlandse re- ders, die ingewonnen werden na de arrestatie van de bonnenhandelaar K. uit Alkmaar, werden echter de bewijzen tegen de kruidenier en de cafehouder verzameld. Na de eerste arrestaties kwamen ook al spoedig de andere medeplichtigen in een juist daglicht te staan. In totaal zijn er in deze zaak thans ongeveer 30 arrestaties en/of processen-verbaal opgemaakt. Bij het onderzoek is ge bleken. dat er soms per week voor meer dan f 5000 aan toewijzingen werd verhandeld. Een Margriet-embleem met anker ontworpen en vervaardigd naar 'n schetstekening van H. M. de Ko ningin en vergezeld van een per- soonlijk schrijven van prinses Ju liana is gistermorgen in een der grafelijke zalen op het Binnenhof te 's Gravenhage aan de nagelaten betrekkingen van in de oorlog omgekomen zeelieden overhandigd. Het schrijven van prinses Juliana was vergezeld van een portret van prinses Margriet. Volgens het Atheense nieuws- agentschap hebben de Griekse guerillastrijders, die Platanos, 20 km. ten Noorden van Lepanto aan de Golf van Corinthe hebben aan- gevallen, een „verpletterende ne derlaag" geleden. Honderd gueril- lastrijders zouden gevangen geno men zijn tydens de aanval op Platanos en de aftocht van de aan- vallers. Het garnizoen van de plaats heeft 30 uur stand gehouden tot Zondag- ochtend Griekse legereenheden met artillerie en tanks arriveerden. die de aanvallers terugdreven. In Oost- Macedonie, dat aan Bulgarije grenst, verdreven Griekse rege- ringstroepen guerillastrijders uit hun stellingen tussen de rivier de Nestos en de Boz Dugh bergketen van het Rhodope gebergte, aldus de jeugd in het politieke harnas te meldt het Atheense nieuwsbureau. jagen. anderen, die de humanisti- sche jeugdvorming verklaren tot de alleen-zaligmakende, er zijn ge- wichtige zedelijke belangen van de jeugd; inderdaad, als er over kwa- liteitszetels gesproken wordt, dan over de jeugdzetel! Eneen ka tholieke deskundige voor de kunst, in al haar veelzijdigheid, zou onze fractie in deze tijd niet misstaan! Volgens het Griekse Ministerie van Oorlog namen vierhonderd ver. zetslieden aan de strijd bij de Nes tos deel. Griekse regeringstroepen voorzien van tanks, slaan de ver- zetsstrijders ten Noorden van Pla tanos terug. Uit Patras wordt ge meld, dat de guerilla-voerders daar driehonderd doden en honderd ge- wonden achterlieten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1