i 1 Ons volk moet meer aandacht hebben voor de koopvaardij Boeren vertrekken naar Canada RADIO TENTOONSTELLING bij Rath Doodeheefver Belangrijke factor WEGEN DUIKEN WEER ONDER NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdog 20 Januari 1948 PAG. 5 Nederland vierde in de rij der scheepvaart- naties Kapitein Cromhout, die gedu- rende de Koopvaardij week, wel ke 23 Januari begint, door mid- del van de radio, de belang- stelling van ons volk, bijzonder van de jeugd, wil wakker ma- ken voor onze koopvaardij. Zei U iets? Dodelijk ongeluk op Staatsmijn 20.000 NED. EMIGRANTEN IN 1949 Ajax-doelverdediger smokkelde deviezen Inbroak in juweliersxaak programMA Italiaanse politie schiet generaal dood Moeilijkheden in de Russische Orthodoxe kerk Orthodoxe Aartsbisschop van Beieren in arrest Japanse „katoentjes" naar de Congo Sleepboot verongelukt ..Noodtoestand" te Cairo Decoratief behangsel keert weer Naar wij vernemen: Vroege lente in de bollenstreek De „Wisla" weer vlot Sportsprokkelingen w J Een geheel nieuw type- van „Fotografisch Oog" voor het vast- leggen van de eerstaankomenden in een race, goals, hardlopen, skieen, wielrijden enz. werd tijdens skioefeningen in Zwitserland in gebruik genomen. Het apparaat is van Zwitsers fabrikdat en werkt naar men zegt feilloos, Positie Nederlandse schepen boekbesprekinc TIJDSCHRIFTEN Engelse piloot verraden Hoog water houdt aan Baakse overloat Bij Nijmegen POSTHUUM ONDERSCHEIDEN Rondom Meppel Week-end voor Sociqle Werkster? (van een onzer verslaggevers) Er komt iets van een verwijten- de trek op de doorgroefde gerich- ten van onze zestiende-eeuwse zeehelden, de schout b(j nacht Willem van der Zaan, Johan van Galen, de vice-admiraal Isaac Sweers, Jacob baron van Wasse- naar, Heer van Opdam en andere vroegere grootheden, die de wan- den van de rookkamer van het elegante passagiersschip „Johan de Witt" sieren, als de heer Schuit de opmerking maakt, dat Nedef- land een land van landrotten dreigt te worden. Deze heer Schuit is directeur van de stichting Nationale Koopvaardij- week, en zijn opmerking werd ge- maakt, toen hij ons op het grijze stoomschip in de haven van Am sterdam een beter decorum had men niet kunnen kiezen het een en ander vertelde over het doel van de stichting. Een land dat zich volkomen van de zee heeft gekeerd, is Nederland gelukkig nog niet. Verre van dat. Maar zoals in de zestiende eeuw, toen onze driekleur nummer e6n op de wereldzeeen was, is het toen ook niet meer. Doch Jan Salie's, neen, die smadelijke betiteling staat ook nog verre van ons. De heer Schuit somde enige cijfers op, welke een duidelijk beeld geven dat het nog niet zo somber met onze zee- vaart is gesteld. Als scheepvaart- natie nemen wlj na Amerika, Enge- land en Noorwegen nog een vierde plaats in. Wat de scheepsbouw be- treft, staan wij zelfs nog een plrjfits hoger genoteerd, voor Amerika. Na- tuurlijk heeft onze koopvaardijvloot in de oorlogsjaren geduchte klappen gekregen. Doch stemt het niet hoopvol, te vernemen, dat er op 1 Januari 48 weer 85 procent van onze vooroor- logse tonnage intact was. Wellicht Is het nog interesaant te weten. dat van de reuzenschepen, waar van elk land er zo eentje bezit als vlaggeschip, Nederland met ziln Nieuw Amsterdam op de 6ae plaats komt. Natuurlijk staat Engeland met ziin kostbare Queen Elisabeth en Mary, aan de spits. Daarna volgen de Liberte, de Aquitania (overigens niet veel meer dan een hoop oud roest. maar hij is nog in de vaart) en op de vijfde plaats de lie de FlWat is nu de bedoeling vani de Nationale Koopvaardijweek? Wel, niet meer of minder dan de Neder lander weer zelfbewust Dat wil men doen door middel van een grootscheepse propaganda, wel ke zich tot drie leeftijdsgroepen zal rich ten (12-18. "-25 en ouderh Op 23 Januari start deze actie. Voor de radio zal dan dagelijks kapitein Cromhout (oud gezagvoerder) een praatje houden. Door middel van levendig gekleurde affixes en le- zingen wil men de aandacht van de schooljeugd voor de koopvaardij wakker maken. Op 19 Juli komt de practische waarneming aan de beurt. Zo hoopt men dan door het organiseren van haventochten, bezoeken aan werven, aan opleidingsschepen. het grote publiek weer naar de koopvaardij toe te trekken. Deze zijn wel de hoof dpunten van het koopvaardij- programma. Men zal thans gemakkelijk het uiteindelijk doel begrijpen. Neder- lands welvaart hangt ten nauwste samen met een florerende zeevaart. Wel, bezorg de jeugd weer dat en- thousiasme voor alles wat de zee vaart betreft als in de grote dagen van weleer, en onze koopvaardij zal weer opbloeien, de enkele Jan Sa lle, die er geen heil in wil zien, ten spijt. Nu de Kamerverkiezingen toch inderdaad op til schijnen te zijn, beginnen de politieke par- tijen weer als paddestoelen uit de grond te verrijzen. Ik noteer nu al enige nieuwe: de jongste aanwinst is de Democratische Volksunie, die vooral uitgaat van de bestrijding van de volg- zaamheid van de K.V.P. ten op- zichte van de P.v.d-A. Ik mag zulke positieve inzichten wel- Die hebben we hard nodig in deze tijd. Die volgzaamheid is 'n leuke legende, mitsgaders een fabel, in de hand gewerkt door Oom Willem Schermerhorn, als hij in zijn redevoeringen be- toogt, dat de P.v.d.A. ons moest meesleuren. Romme heeft daar in de Kamer een aardig boekje over opengedaan en nu is de be- noeming van de jeugdige profes sor van den Brink daar, om het te bewijzenZiet u, toen het eerste bericht bekend werd, dat v. d. Brink minister van Econo- mische Zaken zou worden, ver telde het Vrije Volk, dat dit voornemen van Beel „verba- zing" had gewekt in Haagse kringen, van de P.v.d-A. natuur lijk. Als er nu van gesleurde volgzaamheid gesproken zou moeten worden, dan had dr. Beel direct rechtsomkeert moeten maken en een ander moeten zoe- ken. Beel heeft dat, natuurlijk, niet gedaan. Vanwege de volg zaamheid, en van het vanwege het sleuren. Vat je, zou Buziau zeggen. Op de Staatsmijn Emma gebeurde het een dezer dagen, dat de 29-jarige postsleper N. Frickis, uit Brunssum, op de laadplaats tussen de kolen- wagens bekneld raakte. Hij is aan de verwondingen bezweken. Het slaehtoffer was gehuwd en had een kind. De doelverdediger van Ajax, Kelaer, Is einde verleden week door de douanerecherchedienst te Amsterdam onder verdenking van deviezenamokkel gearresteerd. HU bevtndl zich op het ogenblik in voorarreat. Keizer reisde regelnnetig op en neer naar Engeland en werd op een dezer reizen op het smokkelen van deviezen betrapt. De plaats van Keizer in het eerste elftal van Ajax is intussen ingeno- men door de doelverdediger van het tweede elftal, Leenvaart. Naar be kend heeft keeper de Munck van Sitt. Boys reeds enige tijd geleden overschrijving aangevraagd naar Ajax, In geen geval, zo deelde Maandagmorgen de voorzitter van Ajax. de heer Koolhaas, mede, kan de Munck voor het volgende sei- zoen de plaats onder de Ajax- doellat innemen. In de nacht van Zaterdag op Zon- dag werd ingebroken in een juwe- lierszaak aan de Boekhorststraat te 's-Gravenhage Via een pakhuis is men op het dak geklommen en heeft men zich aan de achterzildo van de juwejierszaak door middel van een touw lately zakken, waarna men op een binnenplaats kwam. Door het vernielen van een ruitje kon men toen binnenkomen. Uit de etalage werd een vrij grote hoeveel- heid gouden armbanden. ringen met diamantjes en andere gouden sie- raden ontvreemd- De waarde van een en ander wordt op circa f 20.000 geschat. WOENSDAG 21 JANUARI Hilversum I (301 M.). N.C.R.V. 7.00 nieuws; 7,15 ochtend- gvm; 8.00 nieuws en gr. pi.; 9.00 Ochtendziekenbezoek; 11,30 „De jeugd maakt werk", hoorspel; 12.00 Piet Post, orgel; 13.00 nieuws; 14.30 Continental Quintet; 15.45 Voor de kleuters; 16.00 Voor postzegelver- zamelaars; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 17.35 Metropol orkest; 18.00 Onze Nederl. Koren en korp- sen; 18.30 Ned Strijdkr.; 19.00 nieuws; 19.45 Engelse Jes: 20.15 viopl; 20.25 Concertgebouwprkest; 22.30 nieuws: 23.00 Fluitsonates van Bach; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M.) VARA 7.00 nieuws; 8.00 nieuws en gram.; 8.50 voor de vrouw; 9.35 Werken van Mozart; 10.20 „Onze keuken", voor de vrouw; 11.00 pop. non-stop progr.; 12.33 voor 't platteland; 12.38 The Kilima Hawaiians; 13.00 nieuws; 13.30 „Rumoer om Dikke Dries'', hoorspel voor de jeugd, 15.45 „De Regenboog" voor de zieken; 17)5 Franse cabaretliedjes; 18.00 nieuws; 18,15 Vsra-varia; 18.20 „The Ram blers"; 19.00 Gemengd Omroep a capella koor; 19.15 Regeringsuitzen- ding; 20.00 nieuws; 21.20 Fragmen- ten uit „Ware-nar", 22.45 Boekbe- •preking; 23.00 nieuws; 23.35 Gram, platen van guccesnummers van over de oceaan. Ongeveer 2500 Nederlandse ge- zinnen, tezamen 10.000 boeren, boerinnen en hun kinderen vertrek ken dit jaar naar Canada. De af- vaart van het eerste schlp is be- paald op .12 Maart a.s. De animo in Nederland is groot genoeg en Canadese boeren zien over het algemeen gaarne Neder landse werkkrachten. ..Werkkraehten?" zal men zich afvragen. Inderdaad, werkkrachten, die zich in hun nieuwe vaderland een bedrijf bij elkaar zullen moeten sparen. Emigreren is tegenwoordig geen eenvoudige bezigheid. In de eerste plaats moet een Canadese werkge- ver om landbouwkrachten vragen. Dan wordt onderzocht of de werk- gever voldoende geld en behuizing heeft. Is het aanbod in overeen- stemming met de verlangens van de aanstaande emigrant, dan komen er voor hem, zowel als voor de instan- ties waarmee hij te maken krijgt. de nodige hoofdbrekens en moeilijk- heden. De voorselectie vindt in ons land veelal door de stichting van de landverhuizing of de centrale stichting landbouw-emigratie plaats, waarbij men zich coneentreert op boeren en boerenzonen beneden de 50 jssr. De Canadese regering geeft al- leen toegang aan kerngezonde men- sen. De medische keuring geschiedt door Canadese artsen, aan wie men een roentgenfoto en een medisch rapport van iedere candidpat moet overleggen. Overtocht en bagage worden ver- zorgd door de jnij- Nederland, de Rotterdamse Lloyd en de Holland- Amerikalijn in eendrachtige samen- werking. De indeling der passagiers op qe emigraptenschepen geschiedt door de Holland-Amerikalijn, in de volg- orde waarin zij aan deze door de stichting Landverhuizing Nederland worden doorgegeven. In Canada is men over het alge- meen gesteld op de immigratie van Nederlandse boeren, omdat zij vak- kundig en ijverig zijn. Het aantal aanvragen- hoewel vaak zeer laat ingediend. is, van Nederlands stand- punt bezien. dan ook beyredigend. Alhoewel men weet, dat alien zul len proberen zieh een eigen bedri.it te verpveren heeft men geen tegen- werpingen. Integendeel. er zijn nog voldoende gronden van een kwart vierkante miil in dit grote land, waarop bedrijven kunnen worden gevestigd. Doorgaans zal men echter bestaande bedriivep kunnen kopen. Het verloop van bevolking tussen stad en land is in Canada vrij groot waardoor bedrijven gemakkelijker van eigenaar wisselen dan hier te lande. De vooruitzichten voor de Nederlanders zijn gunstig, mits zij zich op de duur vermengen met ae bestaande bevolking. De Canadese regering heeft met kolonie-vorming niet veel op. De meeste ermgrantenfamuies gaan naar de zgn. ..deep-soil -gebie- den waarop de Nederlandse bouwmethoden het best recht komen. In veel mindere mate komt vestiging op de prairies met doofgaans extensieve tarweverbouw in aanmerking, omdat de hier gebe- zigde landbouwmethoden de Ne derlandse boeren vreemd zijn en bovendien het klimaat, de grote eenzaamheid en de hardheid van 't leven daar factoren zijn, die ongun- stig kunnen werken. De Nederlandse emigrapten ko men dus veelal terecht op meer in- tensieve bedrijven in ietwat dich- ter bevolkte streken, waar zij zich thuis kunnen voelen, ook al zijn de afstanden er aanzienlijk groter dan in ons land. Het vooruitzicht dat men in Ca nada in 1949 20.000 Nederlanders verwacht en de pogingen van de stichting Landverhuizing Nederland om doorlopend enige schepen ter beschikking te krijgen en die ge- heel doelmatig voor dergelijk trans port in te riehten. wettigt de ver- onderstelling, dat de stroom zal blij- ven vloeien, in later jaren wellicht ook naar ArgentiniS, Brazilie en Uraguay, met welke landen nog steeds onderhandelingen gaande zijn. Zondagmorgen is Ernesto Coup, generaal bij de Italiaanse lucht- macht, in zijn woning door een po- litieman-in-burger doodgeschoten. De politie had een anonyme waarschuwing van een vrouw ge kregen, dat de appartementen van Generaal Coup voor hazardspelen gebruikt werden. In de vroege ochtend deed de po litie een overval op het huis. De vrouw van Coup wilde de politie niet toelaten, omdat zij meende niet met werkelijke politiemannen te doen te hebben. Coup zou zijn pistool hebben gehaald en de poli tiemannen schoten met het noodlot- tig gevolg. De politie heeft zich op zelfver- dediging beroepen, maar een nader onderzoek zou hebben uitgewezen, dat Coups pistool nog in de holster was. Men voorziet mutaties bij de po litie, daar de politie zonder vol- macht binnengedrongen was, hetgeen verboden is. De Russische CJrtnodfcie Kerk zal door een tribunaal vaif bisschop- pen de metropoliet Theophilus van New York laten veroordelen, die de gemeenschap met de Orthodoxe Kerk heeft verbroken. Tevens zul len veroordeeld worden de bis- schoppen van Chicago en Brooklyn, die zich eveneens hebben afgeschei- den. De Patriarch van Moskou, Alexis, roept de gelovigen van Ame rika op, zich te scharen acnter de aartsbisschop van New Ycrk, Ma- karius, de vertegenwoordiger van de Russische Orthodoxe Kerk in Noord-Amerika, die het gezag van de patriarch van Moskou erkent. Metropoliet Nioolai. de Orthodoxe Aartsbisschop van Beieren, is door de Amerikaanse militaire politie ge arresteerd onder beschuldiging van spionnage ten behoeve van de Sow- jet-unie. Men verdenkt de Metropo liet er van, dat hi.i in verblnding heeft gestaan met Russische ge- heime agenten en een lijst van In Beieren vertoevende Russische vluchtelingen naar Moskou heeft gezonden. De Belgische Congo zal door be- middeling van de Belgische missie te Tokio drie millioen yards Japans weefsel aankopen voor binnenlands verbruik. Nabij Felixstone (Gr.-Br.) is een sleepboot van 'n seheepswerf in de lucht gevlogen en daarna ge- zonken. Vermoedeliik is de gehele bemannlng van zestlen koppen om- gekomen. Er is nog geen nffielgle verklarlng voor bet ongeluk ge- geven. De politie te Cairo en Alexandrie heeft de noodtoestand afgekondigd en de toegang tot de Universiteiten en Middelbare scholen afgezet om demonstraties te voorkomen, nadat studenten en scholieren in staking waren gegaan ter viering van de 49ste verjaardag van de onder' f •- ning van de Soedan-eonventle van 1899. Volgens deze overeenkomst wordt de Soedan door een Gouver- neur-Generaal namens Engeland en Egypte bestuurd. (Van onze redacteur) DE TENTOONSTELLING van bekroonde inzendingen van nieu we behangselontwerpen, welke gisteren In de toonzalen van de firma Rath Doodeheefver N.V. werd geopend, was in veloi- lei opzicht een terugkeer naar kleur en ornament Dat deze reactle op de effen wand, die op haar beurt weer een reactie op de drukke vlakversiering was (welke doo; de heer Doodeheefver als de Tuschinsld-periode werd aangeduldi zou komen, was welhaast onveimijdelilk. De effen wand unmers werkte werd gemakshalve gekozen, kortom hU werd product, dat ieder persoonliik element miste. nivellerend, hi) een schabloon- De firma Rath en Doodeheefver N V die deze tekenen begreep, nam dan 'ook het initiatief tot een prijs- vraag voor nieuwe ontwerpen-Z.il was van mening, dat in if, zelf voldoende artistieke krachten scholen, die het ornament voor de wanden van de Hollandse kamer op een hoger aesthetisch P«l' konden brengen. En zij werd in haar ver wachtingen niet bedrogen, daar voor deze prijsvraag in totaal 894 ontwer- pen werden ingezonden, waarvan een collectie van 92 stuK:s na tal van beoordelingen en schiftingen werd geselecteerd, Op de tentoon- stelling waren behalve de bekroonde background- en decoratieve behang- sel-ontwerpen ook een aantal eer voile vermeldingen geexposeerd. terwijl in een aparte box enkele buitenlandse inzendingen hors c0"" cours te bezichtigen vicle^ In meer dere ontwerpen was ,de te bespeuren van de decoratieve rtchting Lion Cachet c s. D. meuwe opvattingen kunnen echter nog geenszins met het woord stijl worden aangeduid en zil^unnen zeer zeker tot verwerpelijke exces sen in ^hilderachtige rich ing voe- ren Van deze mogeltjkheid gaven enige der aegxposeerde reeds een duidelijk beeld. ^(1 den- ken hierbij aan dessins getiteld. hanengevecht, kastanje (tolkon* to- rugkerende Lieve Vrouw-beeldjes) zodiak. rSverie eldorado maskers, atoom. Miroir (futuristlschi desscrt, ruimte en knrmflche vond^cn al^ lappendeken. De bekroonde back- grounds en behangsels munten ech ter uit door een zeer ]uiste relaue tussen kleur en tekening. waardoor zij harmonieus ztiu, rustl. en P S°DoIickleding van de buiskamer- wand is een kunst op zich aesthetisch inzlcht en 'e<?''bR t dITIuS? achtergrolid "we-ll Jo™ hen, die het schabloon-behang wil- den weren, Het is een verblijdend teken, dat Nederland zoveel jonge kunstenaars telt, die in het tekenen van decora tieve behangsels voor hun buiten landse collega's niet behoeven onder te doen. Dit bleek duidelijk bij een vergelijking met de Franse dessins. Deze verrieden zeker meer vakmanr schap en technisehe geacheveerd- heid, doch in originaliteit deden zij voor de bekroonde Nederlandse ont werpen onder Vanzelfsprekend zijn niet alle re- keningen voor de huiskamer ge- schikt. Ook feestzalen, bioscopen, halls en kantoren behoeven een wandbekledlng. En deze zullen naar gelang het doel waarvoor zu ge bruikt worden. andere eisen stellen dan de eenvoudige huiskamer. Uit leert deze tentoonstelling duidelijk, dat de keuze van een goed behang een werk is van conscientieuze stu- die van verhoudingen en licht-seha. keringen, dat daarenboven veel fan- tasie eist en aesthetisch inzicht. Jammer, dat bij de inrichting van interieurs in veel gevallen zo weinig aandacht wordt gesehonken aan de decoratieve werking van een goea- gekozen behang. Als men de tentoonstelltng bij Rath en Doodeheefver bekijkt, kan men zich niet indenken. dat er nog mensen willen leven in kamers, waar de sfeer hangt van een stert- huis of de eentonigheid van een ge- vangenls. De opening van het Franse parle- mentatre jaar 1948 is niet zonder reden 'n tikje stormachtig verlopen. De storm ontstond, doordat meer en meer de niet-communisten zonder uitzondering het communisme als een destructieve kracht gaan be- schouwen. Hoe juist overigens deze mening is, wordt bewezen door de publicatie van Donderdag j.L, waar in wordt onthuld, dat de Komin- form, waarvan de Franse commu- nistenleider M. Duclos mede-op- richter was, order heeft gegeven stakingen in het Ruhrgebied te ver- oorzaken en aan te wakkeren. Dit is voor Frankrljk speciaal van belang, omdat dit land de gteenkool zeer hard nodig heeft. De Franse stakin gen van een tjjdje geleden hebben bovendien wel aangetoond, hoe wei- nig de communisten voor de natio nale belangen interesse hebben, want zij waren het juist, die de moeilijkheden veroorzaakten. Een nieuw bewijs is weer geleverd, dat door geheel West-Europa het com munisme strijd voert tegen het her- stel en de vr(jheid. De seine in het Franse parlement heeft de democratic doen ontwaken doch nieuwe gevaren dreigen, want de door de communisten geleden nederlagen, waarbij ze zich van een zeer verachte- lijke kant lie- ten zien, bete- kenen nog niet, dat r-e voorgoed vernietigd zijn. Integendeel,, al gemeen wordt land- tot hun Het zaohte weer van deze winter heeft een aantal croeussen misleid. In Sassenheim bloejt reeds de nieu we oranjegele dr. J. P. Lotsv crocus. Deze crocus is het resultaat van kruisjngsproeven van een Roe- mepnse met onze gewone gele cro cus. genomen door dr. W. F,. qe Mol, die om de overjeden erfelijk- heidsonderzoeker, dr. J. P Lotsy te eren, dit bolgewas dieps paam heeft gegeven. Het enkele dagen geleden door de storm losgeslagen ep op de zand- bank „de Paap" bij Belfzijl yastge- lopen Poolse s.s. ..Wisla" is Zondag- middag door de Duitse sleepboten Titan, Helgoland, Gerrit Wessels en Langeroog vlotgesleept. Het sehip heeft geen schade opgelopen en 'igt thans voor orders in Delfzijl. De eerste berichten over dewie- lerrondes beginnen al bmnen te ko men Voor het eerst zal Nederland een werkelijk groot wielerfestijn en met Internationale ziin grenzen zien- Aan ae:ze (v km lange ronde, die eind April zal worden gehouden, zullen he^ilve Luxemburgers, Belgen en Itahanen ook een viertal Span) aai den de® nemen, n.l. Capo, Spaans kampioen van de weg en Spaans uurreeer^- houder, Rodriguez, Ruiz en Het belooft te gaan spoken Nederlands dreven! Gual- langs HET WERELD- GEBEUREN Algenib. Brazilie—Rotterdam, pass 17 Jan. St Vincent (kv): Algorab, RotterdamBuenos Aires pass. 17 Jan. Fernando Noronha. Alphacca, MombassaAmsterdam, 17 Jan. te Barcelona. Alphard, 18 Jan. van Santos tej Rio de Janeiro? J Alkaid, Rotterdam—Brazilie, 18' Jan. te Bahia. Amstelkerk. Amsterdam—Duaja, pass. 18 Jan. Vlissingen uitgaand. Annenkerk, RotterdamAustralie, 10 Jan van Suez. Balanipa. RotterdamBatavia, pass. 17 Jan. kaap Carveiro. Bali, AmsterdamJava, 19 Jan. te Genua. Baralt, 14 Jan. van Kingston ()a> te Port au Prince. Bloemfontein, 17 Jan. van East- Londen te Durban. Boissevain, 17 Jan. van Kaapstad te Montevideo. Cpngostroom, 17 Jan. van Loanda naar Lobito. Hedei, St John (nb)—Antwerpen, 18 Jan. 200 mijl Zuid Cape Race. Indrapoera. 17 Jan. van Rotter dam te Batavia. Kedoe, Java-Rotterdam, pass. 17 Jan. Gibraltar. Hertosono, JavaRotterdam, 18 Jan van Penang. Kota Gede, 17 Jan- van Semarang naar Soerabaya. Leopoldskerk, 17 Jan. van Shan ghai naar Rotterdam. Lindekerk, 17 Jan. van Djibouti naar Port Soedan. Loenerkerk, RotterdamCalcutta 17 Jan. van Antwerpen naar Mar seille. Lutterkerk, 17 Jan. van Khorram- shar te Bahrein. Maetsuycker, AmsterdamBata- yia, 18 Jap. 22 uur te Antwerpen. Manoeran, 14 Jan. van Kaapstad te Port Elisabeth. Nijkerk, AmsterdamMarseille, 18 Jan. te Antwerpen, Prins Alexander, PalestinaRot terdam, pass. 19 Jan. Finisterre. Prins Willem IV, RotterdamPg- lestina, pass. 18 Jan. Malta. Rijnland, 17 Jan. van Amsterdam te Santos. Salland, 19 Jan. van San Francisco de Sul naar Montevideo. Sibajak, Kaapstad—Rotterdam, 17 Jan. 8 uur Kaap Verde gepass. Straat Malakka, 16 Jan. van Pe nang naar Port Elizabeth. Straat Soehda, 18 Jan. van Mom bassa te Penang. Tglisse, 17 Jan. van Mobile naar New-Orleans. Tegelberg, 16 Jan. van Buenos Aires te Singapore. Tjipondok, 18 Jan. te Soerabaya. Tjisadaqe, 18 Jan. van Manilla te Hongkong- Tjitjalengka, 17 Jan. van Sema rang naar Makassar. Van Ostade, Amsterdam—Curasao pass. 17 Jan. Quessant. Volendam, Java—Rotterdam, 17 Jan. 21 uur van Algiers. Wpsterdam. 19 Jan. van New York te Rotterdam. Willem Ruys, Java—Rotterdam, pass. 18 Jan. 2 uur Kaap Bonn. Ook de organisatoren van de Tour de France zijn reeds bezig. SpUI hap pen in grote lijnen het Zuidelijk tra- jeet reeds vastgesteld. Er zullen 2 Itappes in de Pyreneeen komen IP plaats van 6®n- Belgie gaat zich voorbereiden OP het kpmende internationale voetbal- seizoen. Als buitenspelers voor het vertegenwoordigende Belgische elt tal zijn geconvoceerd om de training te volgen: Leclercq (Lyra), L?!"be- rechts (Mechelen), Thirifays Char ier oi> en Sleewaegep (Uccle). Uit- gezonderd de laatste dus alien be- kende spelers in he internationale voetbalwereld. Jan Hell: „7 stippen en het Geluk", Uitg. A. J. G. Streng- hplt, A'dam. Het is geen toeval, dat men bij het lezen van (Jit aardige boek ver- gelijkingen trekt met Godfried Bo- man's ..Erie". Toch is er wel een groot verschil in opzet en uitwer- king van deze beide insecten-verha- ien Terwijl bij Bomans de mens afd'aalt in de wereld der dieren, laat Hill een dier op onderzoe- kingstocht gaan in de wereld der mensen. Het is Stippejman, het On- ze Lieve Heersbeestje, dat bij de mensen wil te weten komen of hij hen wel geluk brengt en waarin dit geluk bestaat. Van tijd tot tijd meent hij een verklaring gevonden te hebben, doeh evenzo dikwijls keert hij gedesillusioneerd van zijp ont4ekkingstoeht weer. Het geluk laat zich niet definieren, het is be- trekkelijk en vluchtig. Het is een in zijn soort enig boek, dat in het kpmische wel niet de hqogte van Boman's ..Eric" bereikt, maar toch een goede aanwinst is in die zs aparte litteratuur der ...kleine die ren", waarvan „De kleine Johan nes" het prototype was. H. G. Wolthujzen-Koolhaas: „A|s het verleden donker is", Uitg. Carpe Diem, Baren- drecht. Een romap, die in Noordholland speelt. Tjebbo, de eenzame boer. kan na de dood van zijn vrouw Fimke. die hem twee kinderen na- laat, de levenslust niet hervinden. Noch hpt meisje Marie, dat zich aan hem opdringt, noch de rijke boerendochter Else, die een don ker verleden heeft, wil hij tot tweede vrouw nemen. Hij besluit alleen door het leven verder te gaan, bemoedigd en gesterkt door de gedachtepis aan zijn gestorven vrouw. Een goed. maar tanielijk somber boek, dat wel leesbaar is, doch waarvan de litteraire kwaliteiten problematisch zijn. Ook in het nieuwe jaar zet het Katholiek Bouwblad zijn traditie voort. Wij vonden er een interes- sapte beschouwing oyer de te Rot terdam gehouden tentoonstelling van kinderportretten. die terecht de aandacht trek pn van de hand van ir Thunissen pen artikel over de nieuwe Sacrpmentskerk te Delft van de architect van Rossum, een gebeuw waarin de tpchniek en de kunst wedijveren qm de eerste plaats en dat zeker momenteel als een onzer schoonste kerkgebouwen kan worden genoemd. Wie heeft gister kunnen vermoeden dat er een grote brand ging woeden in Bergen op Zoom, de krabbestad. waar men al niet veel huizen had. Vier woningen, ik sta nog pat, brandden plots tot de grond toe af. Wat helpt het als men meer gaat bouwen, als men de oude niet weet te houen? In dezelfde stad hier reeds genoemd en door Valerius hoog geroemd, werd 's naehts een man plots neergeslagen, er heerste angst nog vele dagen. Al had de man zieh flink bezeerd. hij had toch slecht gesimuleerd, Hii had gevoeh- ten om een vrouw en kreeg hierbij een flinke knauw. Om zich een houding toen te geven. verzon hij d' aanslag op zijn leven. Voor de tweede maal in korte tijd en bijna tot ramozaligheid. brak brand uit in des Mokums haven, waar benzinetanks de toon aangaven. De Westenwlnd bluste danig mee, men ping naar huis en was tevree. De Duitsers. waar we eens mee stre- den. hebben veel honger reeds ge leden. Nu zij met staken ziin gaan strijden, heeft Engeland diep me- delijden. Men heeft nu stiekum reeds verteld, dat de voedseltoevoer wordt versneld Engelse rantsoenen gaan omlaag, de mof krijgt dan een voile maag. Een staartstuk, dat we nog niet gaven. is, dat men een tunnel wil gaan graven ondsr het water en door het zand van Frank- rijk recht naar Engeland Een jaar of tien zullen verstriiken eer we Albion te voet bereiken. In de zaak van R. Zegering Had- ders uit Emmen, door de Drentse Kamer van het Bijzondere Ge- rechtshof te Leeuwarden veroor deeld tot flO.000.boete subs. 3 maanden hechtenis. wegene verraad van een Engelse piloot heeft de Proc.-Fiseaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie gisterenmiddag geconcludeerd tot verwijzing naar het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem- verwacht, dat binnen een paar we- ken opnieuw moeilijkheden zich zullen voordoen, tenzij een gezon- dere Franse staat kan worden be- werkstelligd door een paar fikse in- jecties te geven aan de Franse eco nomic. De stijging der prijzen moet worden gecontroleerd, want zelfs na de door de huidige regering gedane loonconcessies stijgen de levenskos- ten er ver bovenuit en men kan slechts de eindjes aan elkaar kno- pen door het uitoefenen van neven- beroepen of doordat alle familie- leden een baantje zoeken. In Frankrijk wordt, evenals bij ons. de stijging der prijzen ofwel de ..inflationlstische druk" veroorzaakt, doordat teveel geld te weinig goe- deren najaagt. Door het surplus aan geld te beperken worden deze moeilijkheden het gemakkelijkst omzeild. Toeh is deze wijze van be- strijden niet half zo goed als het opyoeren der productie van ver- koopbare artikelen. Tot zekere hoogte is de moejiijk- heid ontstaan door een zeer sletfUte oogst en wanneer deze dit jaar be ter is dan kan Frankrijk zichzelf bijna voedep. Op industrieel gebied ligt het probleem in de import van ruwe materialen. Het land moet traehten het volume van de export te vergroten en er meer voor in de plaats te krijgen. Vandaar de be- sprekingen te Washington en Len- den over de devaluatie van de franc ten opziehte van de dollar. Ook het Marshall plan kan hier een zeer belangrijke rol vervullen, om. dat hierdoor gedurende enige jaren essentiele goederen geimporteerd kunnen worden zonder dat onmid- dellijk een evenredige export wordt vereist. In het licht van de voorafgaande beschouwingen kunnen de onder handelingen tussen Ren£ Mayer en de Engelse minister van economi- sche zaken Sir Stafford Cripps, die een nauwere samenwerking tussen de twee landen beogen, als van vi- taal belang worden beschouwd. In het huidige stadium der stand van zaken moet iedere toenadering tus sen West-Europese landen wef-den toegejuieht. Nadat In de afgelopen dagen de vriendschap en de samenwerking tussen ons land, Belgie en Luxem burg wederom tot uiting is geko- men heeft de zelfde afgelepen week de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er een tweede gemeensohappe- lijke economische samenwerking zal ontstaan en of we deze nu met de naam ..Enfra" of met iets anders zullen betitelen, het ontstaan alleen zou een stimulans zijn voor de an dere delen van W.-Europa. waarbij we in het bijzonder aan Scandina- vie denken, om op een goed voor- beeld. dat tegenwoordig ..Benelpxe. riaans" wordt genoemd. te volgen en mede te helpen aan de economi sche yersteviging van W. Europa, die mede een factor is bU het tot stand houden tegen de communis- tisehe offensieven. Sic Transit. HET WATER van onze rivieren is weer gestegen en op sommige punten is het land, dat gedeeltelijk was drooggevallen, weer ondergelopen en de wegen, die, nadat het water onlangs was ge- zakt, weer begaanbaar waren, zijn weer „ondergedoken". In de nacht van Zondag op Maan- dag trad de Baakse overlaat weer ip werking en de IJssel steeg se- dert Zaterdag 30 cm. De schipbrug te Devepter is niet meer voor voer- tuigen berijdbaar. Men is van me ning, dat de wateroverlast van korte duur zal zijn, daar van stroomop val werd gemeld. Bij Nijmegen was de stand van de rivier de Waal 12.70, die als het maximum wordt beschouwd. daar te Keulen 50 cm werd genoteerd. Volgens officiele gegevens zijn er tengevolge van de hoge waterstand ip het Rijn- en Waalgebied op de steenfabrieken ongeveer 3 millioen stenen verlnren gegaan. Thans blii- ken voldoende maatregelpn getrof- fen te zijn om verdere schade te voorkomen. Het hoge water heeft ook invloed geoefend op het werklozencijfer. In De posthume onderspheidingen, welke aan een zestal leden der Ne derlandse koopvaardij bij Konink- lijk Besluit zijn toegekend, werden gistermiddag in de rolzgai aan de familieleden uitgereikt. De uitrei- king geschiedde op de vijfde ver jaardag van prinses Margriet. het petekind der Nederlandse koop vaardij, Hpt bronzen kfuis was posthuum toegekend aan de licht- matroos J. Lolkema. Het kruis van verdienste aan de gezagvoercjpr W. E. Kuip en aan de kapiteins W- Person, P. de Raadt, J. Swart en Tj. de Visser. de afgelopen week wgrden hij de gewestelijke arbeidsbemiddejing te Nijipegep 3412 werkzoekenden ge meld. Hiervan werden er 1563 bij de werkverschaffipg geplaatst. Men hoopt spoedig op de steenfabrieken weer aan het werk te kunnen gaan Het resultaat in de pmgeving van Meppel tot nu toe van de hoogwa- terstand is, dat grote stukkep land onder water liepen en heel wat kui- len met aardappelen, voederbieten, alsrnede ingezaaide rogge gingen verloren. De weg MeppelZwart- Siuls is nog steeds voor alle ver- keer gesloten. Onder de titel „Reparatie of Njeuwbpuw" zal op 7 en 8 Februari a.s. in het katholiek gerpeenschaps- oord ..Drakenburgh" nabij Hilver sum een weekend georganiseerd worden vppr sooiale werksters. Op deze volkshogeschooldagen zal het eigen karakter van het sociale werk in bedritf. parochie, stad en land, alsrnede de noodzakeliike sa- menhang tussen deze werkgebieden, worden besproken. Inleidjpgep zullen worden gehou den door Drof. dr J. B. Kors O.P.. raej. M. Heynen en mr Spaan. als rnede door mej. M Baers uit Brus- sel. Laatstgenoemde zal spreken ever ..De opvatting van het seeiale werk in Vlaanderen". Nadere jnlichtingen worden ver- strekt door het secretariaat van de stiehting, landgoed „Drakenburgh" (post Baarn),

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5