VERHOOGDE PRODUCT!E ALLEEN BRENGT GEEN UITKOMST L OM ERICS LIEFDE Ook de veefeelt gaat omhoog! UIT DE KERMIS DER WERELD Europa mi listens 10 jaar ten achter RADIO TEGENSTRIJDIGE CRITIEK OP DE PRIJSPOLITIEK av) NtEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdag 21 Januari 1948 PAG. 3 Wat leeft er in ons land? Juiste verhoudingen (Van onze speciale verslagqever) OK DE VEETEELT kent problemen, die te veel zijn om op te noemen. Dot wil niet zeggen, dat er bitter weinig kan worden gedaaii voor deze categorie, integendeel zou men kunnen zeggen. Doch ook hier geldt nog steeds het parool, dat er te veel institu te! zijn, die er zich mede bemoeien en dat er te veel vingerkijkerij 2JS" Iammer'. jammer, maar zolang de economische l™dr n°? me<m het juiste gareel zijn gekomen en zolang er nog te veel strubbelmgen zijn met distribute en eerlijke ver- aelmg moeten er richtlijnen worden gegeven, want naast de groei van de yeestapel staat een enorme behoefte aan producten voor het gehele Nederlandse volk, groot en klein, is er boter no- dig en melk worden eieren gevraagd en komt kaas voor op de bonnenlijst. Wat daar al niet voor nodig is kunnen allerlei verge- lijkende cijfers gemakkelijk leren en op die manier zal ook de veehouder begrijpen, dat er soms bepaalde maatregelen absoluut nodig zijn. Bewoners van Huize Doorn pleegden fraude HET ZWARTE GOUD OP DE HAVENBODEM Hoeveel radio-luisteraars felt Nederland? Zei U iets? Interland voetbal Nederland Belgie in Rotterdam Nederland Frankrijk Bombardementen boven Helgoland Britten verbieden „Volks- congres"-vergadering Desnoods met de bajonet v_ J Marshall-Plan eist Gemeenschappelijke Economie PROGRAMMA Prof. Brouwers geeft zijn oordeel het hart van de koolstreek, Broek op Langendijk, heeft een bedrijvige drukte, want de aanvoer van rode en witte kool is zeer groot. Het is jammer dat de afzet dit jaar bijzonder slecht is. 30.000 LITER MELK ZONDER BON VERKOCHT Spontaneiteit r Op de tweesprong Naar wij ver nemen: Prins Bernhard te Londen FEUILLETON door HARRIS BURLAND Gelukkig kennen ook de veehou- ders over het algemeen hun taak, ondanks verkeerde begrippen we- derzijds en ondanks zwakke broe- ders, die er te vinden zijn. Onlangs werden enige enorme smokkelaffaires aan de Zuidgrens opgelost waarbij bleek, dat veel vee over de grenzen verdween naar andere kringen, die met veel geld konden rammelen. Dat heeft kwaad bloed gezet bij veel Nederlanders, vooral toen bekend werd gemaakt, dat de vleesrantsoenering naar be- neden moest. Maar hier moet wor den geprotesteerd tegen dergeiijke kwaaddenkerij, die over alle vee- houders werd uitgestrekt. Uitge- breide informaties en een massa fei- tenmateriaal hebben uitgewezen, dat onze veehouders (uitgezonderd die zwakke broeders, maar waar zijn die niet te vinden) weten, wat hun taak is en bliksems j»oed hun grote verantwoordelijkheid beseffen. Worden zij uit hoofde hiervan ook als zodanig behandeld? Er is bij een deel van het Neder landse volk een bewustzijn, dat men ontzaggelijk veel te danken heeft vooral na de bevrijding bij de eco nomische opbouw aan land-, tuinbouw en veehouderij. Een an- der deel is er nuchter onder, die accepteert de toestand, zoals die is, maar dat deel houdt zich voor alles, wat er gebeurt, volkomen onver- schillig. Plattelanders zijn in de regel geen typen, die er zich door laten be- invloeden, gelukkig. anders zou het er vreemd gaan uitzien. De veeteelt leeft weer op. dat is een zeer ver- heugend verschijnsel. Vlak voor de 2e wereldoorlog was er bijv. 2.817.314 stuks rundvee, waarvan 1.566.281 melk- en kalf- vee en 142.526 mestvee. Zoals be kend liep dit cijfer in de oorlog sterk terug. zo erg zelfs, dat vlak na de bevrijding geen jniste gege- vens konden worden verzameld over melk- en kalfkoeien. Deze categorie was in 1946 al weer op- gelopen tot 1.279.364 stuks, dus nog een vermindering van een kleine 300.000 stuks. Over 1947 is dit tekort aanzien- Hjk ingelopen, vooral doordat er veel jong vee werd gefokt, doch nog zjjn de cijfers niet van dien aard, dat de toestand geegaliseerd is, maar al met al is het procent- gewijze toch reeds gestegen tot 85 procent. In stjjgende lijn Bij de varkens ligt de opleving nog duidelijker, want vlak voor de oorlog war en er in totaal 1.55.413, terwijl in de oorlog het cijfer was gedaald tot 544.535. Doch de bevrij ding bracht een aanzienlijke winst. Klom het getal in 1946 tot 1.040.321, in 1947 was de vooroorlogse verhou- in 1947 was de vooroorlogse ver- houding bijna hersteld. Een vlottere gang van zaken werd tegengewerkt door te weinig voeder en dezelfde oorzaak maakte ook .noodzakelijk, dat de dieren dikwijls op een laag gewicht moesten worden geslacht. Dit tekort aan voeder geeft de vee houder ook veel zorgen voor zijn rundvee, zodat niet altijd kon wor- Tijdens de strenge winter van vorig jaar werden voor de vroe- gere verblijfplaats van de Duitse ex-keizer, Huize Doorn, extra brandstoffen aangevraagd en toe- gewezen, teneinde de vele kostbaar- heden thans nog bezit van de Ne derlandse Staat te beschermen te gen de nadelige invloeden van het winterweer. Bij een dezer dagen gehouden controle bleek, dat in de museum- ruimten in het geheel niet werd ge- stookt, terwijl van de vrij aanzien lijke voorraad door bewoners prive gebruik gemaakt werd. De extra toewijzing werd ter- stond ingetrokken en de zaak is in onderzoek. Door het zinken van twee dek- schuiten in de vissershaven van IJmuiden verdwenen 200 ton bun- kerkolen in de diepte. Gisterenmor- gen is men begonnen door middel van een grijper de zwarte kostbaar- heden van de bodem op te halen. den bereikt, wat al op papier was berekend. De toestand van voor de oorlog wat betreft jong vee is in- tussen weer bereikt en binnen af- zienbare tijd zal de weerslag hier van over de gehele linie van het economisch front merkbaar worden. Het mestvee stond er in de afgelo- pen maanden echter niet zo gunstig voor, want de procenten van 1939 zijn bij lange na nog niet berc Geen wonder dat onze vleesdistri- butie op deze manier aan grotere schommelingen onderhevig blijft. Het cijfer van 20 tot 30 procent van de vooroorlogse verhouding is toch nog wel bedenkelijk, maar ook het komende jaar zal ook hierin een stijging te zien geven, dank zij de grote toename van het jonge vee. Wellicht zal dan ook de vleesdis- tributie een ander beeld gaan ge ven en deze verwachting heerst ook zeer sterk in de departementale kringen. (T. v. d. K.) (Wordt vervolgd.) Het aantal aangegeven radiotoe- stellen in Nederland bedroeg op 1 Januari j.l. 939.252 tegen 927.031 op 1 December. Op 1 December j.l. waren er 489.823 aangeslotenen op het Rijksradio-distributienet tegen 488.095 op 1 November. Een kras oordeel hoorde ik uitspreken op een bijeenkomst van katholieke middenstanders Daar sprak een pastoor over het feitelijke onchristelijke karakter van de maatschappijMen doet op grote schaal aan opzettelijke geboortebeperking, en er zijn periodiek oorlogen, waaraan de beste en de kloekste jongeman- nen ten offer vallen. Zij ver- moorden elkaar en vernietigen goederen en kapitalen. Men be- strijdt de Coloradokever en put zich uit in het bedenken van be- strijding van de kanker, maar het ongeboren leven wordt ver- nietigd en jonge jrisse levens worden in zinloze strijd ver- moord. Dat waren krasse woor- den, maar tvie zal de juistheid ervan ontkennen? Als een gif- tige kever knaagt de kinderbe- perking aan de gezonde samen- leving, en hoevele maken zich daar druk om. Men schat de waarde van millioenen, die door ratten onnut wordt aangevreten, maar wie maakt zich druk om de manier, waarop het zedenbe- derf de beschaving aanvreet. En wie bestrijdt de kanker van de oorlog? Waarlijk, niet de Communisten zijn het gevaar, en niet het Communisme is het grote kwaad, maar het onchris telijke leven van zovele christe- nen! De eerstvolgende interland-match NederlandBelgie wordt gespeeld te Rotterdam in het Feijenoord- Stadion en wel op 18 April a.s. wordt eveneens op 18 April ge speeld doch een jaar later, n.l. in 1949, althans zo zijn de voorstellen gedaan aan de F.F.F.A. De Royal Air Force zou gisteren, vandaag en morgen bombardements oefeningen houden boven het eiland Helgoland. Deze oefeningen zullen binnen enkele weken gevolgd wor den door belangrijke luchtmanoeu- vres ter zelfder plaatse. Het Britse militaire bestuur in Duitsland heeft een vergadering van het ..Volkscongres voor de eenheid van Duitsland", die de communisten voornemens waren a.s. Zaterdag te Solingen in het Ruhrgebied te hou den, verboden. Volgens een officiele Britse ver- klaring tracht het Volkscongres on- beschaamd, en weloverwogen de verordening van het militaire be stuur te omzeilen, die tot doel heeft te verzekeren, dat politieke activi- teit eerlijk en openlijk wordt ge- voerd. Het Volkscongres, aldus de officiele verklaring, beweert alle partijen en bevolkingsgroepen te vertegenwoordigen. Het wordt in werkelijkheid echter verworpen Bij de besprekingen in zake de plaats van Duitsland in het plan-Marshall door de Com- missie voor Buitenlandse Za ken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de democraat Richards voor- gesteld de stakers in Duits- lands desnoods met de bajo net te dwingen aan het werk te gaan. De minister voor de strijdkrachten te land, Royall. zeide dat men naar zijn me- ning iemand niet op die ma nier moest dwingen te wer- ken. doch dat er bij de ver- strekking van voedsel aan de Duitsers voorwaarden kunnen worden gesteld. die hetzelfdc effect hebben. Het ultimatum „wie niet werkt zal niet eten" zou kunnen worden gesteld. door alle erkende politieke partijen behalve de Communistische Partij Duitsland. 5 x 2 10 In het dorpje Warring- point heeft een moe- der voor de vijfde maal achter elkaar het leven geschonken aan een tweeling. Moeder en ae tien kinderen maken het goed. IIARTEPRIKKEN Een zekere Mirim Dajo laat op het toneel zijn hart doorboren met een dun scherp zwaard. Dokters hebben ver- klaard, dat Dajo zich tijdens een dergeiijke vertoning door zijn as- sistent laat hypnotise- ren. Zij waarschuwen Dajo dat hij telkens weer zijn leven waagt Zwitserland heeft Dajo verboden op te treden. Men zingt daar nu „De tyranny verdrijven. die eens zijn hart door- wond." SYMPATHIEKE FISCUS In Rome zijn 160.000 belastinginners gaan staken. In Nederland zal na het verschijnen van dit bericht de schlager „We gaan naar Rome" weer in 66n slag populair worden. DE KAMPIOEN De kampioenmijnwer- ker van Engeland kon kiezen tussen een fles whiskey of een kistje sigaren. als beloning voor zijn prestaties., Hij koos de whiskey, ingeval hii thuis zieken mocht krijgen. Huiche- laar!!! GOEDE RAAD Turkije biedt alle lan- den tabak aan, die bontjassen, speelgoed of muziek-instrumenten kunnen leveren. Spul- baas doet het voorstel de bontjassen van de collaborateurs-echtge- noten te confiskeren, het speelgoed van on ze jeugd. zoals bun kers, tanks en hand- granaten te ontmante- len en Philips-radio's te vorderen. Dan heeft men tenminste weer kans op 'n goede Turk- se sigaret. GENEESMIDDEL De Canadese slagers zijn met grote hoe- veelheden vlees blijven zitten, doordat de huis- vrouwen weigerden de lU)ge prijzen te betalen. Ze eten dan liever geen vlees. ..Stroop, stroop en niks dan stroop met blokjesjus," adwseert Spulbaas als tegen- maatregel. SPULBAAS (Van onze bijzondere medewerker) DE GEDACHTE, dat de zestien landen van het Marshall-plan een gemeenschappelijke organisatie voor hun economie in het leven moeten roepen, hebben wij reeds geruime tijd geleden verdedigd. De Britse en Franse regeringen schijnen nu de verwe- zenlijldng van dit denkbeeld ook aan de veertien andere ,.Marshall-mogendheden" te gaan voorstellen. Ook de president van de wereldbank, MacCloy, heeft voor het Amerikaanse Con- gres in de afgelopen week verklaard, dat zo iets naar zijn mening inderdaad noodzakelijk is. De redenen daarvoor liggen voor de hand. De West-Europese landen zijn door de oorlog twee ernstige slagen achter geraakt. Veel is n.l. verwoest en nog meer is verouderd. De Amerikaanse hulp van het Mar shall-plan nu moet dienen tot her- stel van het vernietigde en ter ver- nieuwing van het versletene. Als dat allemaal netjes gebeurd zou zijn, zou West-Europa even ver zijn als in 1938; dat wil dus zeggen: tien jaren ten achter bij vandaag. Want in de rest van de wereld stond de klok natuurlijk niet tien jaren stil. DONDERDAG 22 JANUARI HILVERSUM I (301 M.): KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gram.; 9.00 Voor de Vrouw; 9.05 Uit de Opera's van Mozart; 11.00 „De Zon- nebloem", Radio-ziekenbezoek; 12.00 Angelus; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Boek- bespreking; 13.25 Boekbespreking; NCRV: 14.00 Omroep a Capellakoor; 14.40 Voor de Vrouw; 16.45 BBC- orkest; 17.00 Radio-Jeugdjoufna'al; 19.00 Nieuws; 20.15 Gewestelijke Ster-avond Haarlem; 21.35 Piano- duo Rawicz-Landauer; 22.30 Nieuws 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M.): AVRO: 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws en gram.; 10.30 Voor de Vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 12.00 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest; 12.38 Or- gel; 13.00 Nieuws, 14.00 Voor de Vrouw; 15.00 Voor zieken en gezon- den; 17.00 AVRO-kaleidoscoop; 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje; 19.00 Voor de kleuters; 20.15 Het Radio Philh. Orkest; 21.15 ,.De Spiegel van Yow-Koes-Ki", hoorspel; 22.45 Rond het Zuiderzee-vraagstuk; 23.00 Nieuws en gram. Toen en nn Bij de becijferinjr voor het Mar shall-plan van de getallen, die in 1938 golden, omdat dit het laatste niet geheel abnormale jaar was; en niet omdat wij in 1938 midden in een weldadige welvaart zaten.Die was er toen niet, Dat vergeten wij wel eens te gemakkelijk, omdat er sedertdien zoveel gebeurd is en wij na 1938 zo diep in de put zijn ge raakt. Als wij het nu met het toen vergelijken, steekt dat „toen" gunstig af bij het „nu", omdat we er vandaag de dag zo armoedig voorzitten; niet, omdat wij tien jaar geleden zo welvarend waren, Her- inneren wij ons de ontze'ttende werkloosheidsmisere, het gemis aan koopkracht, de eindeloze reeks be- schermende maatregelen en han- delsbeperkingen. contingenteringen en clearingrompslbmp. Wij weten dan meteen, dat 1938 helemaal g££n ideaal is, om bij een grootse poging tot welvaartsherstel na te streven. Men kon in die dertiger jaren wel de verschijnselen van wat toen crisis heette, bestrijden en vond het al heel mooi, als in Nederland het aantal werklozen daalde van 350.000 tot 25.0.000 maar het bleek onmogelijk, de oorzaken van die crisis weg te nemen, omdat die in- ternationaal waren. Wat te veel vergeten wordt. Wil men dus thans werkelijk weer de welvaart gaan herstellen, dan moet men m6er doen dan teruggaan tot 1938. Dan moet men bovendien de internationale oorzaken wegne- men van de crisis, waarin wij in dat jaar volop zaten. Deze eenvoudige waarheid schijnt veel te worden vergeten. Zij wordt althans opval- lend weinig geuit Men spreekt veel over industrialisatie en verhoging der arbeidsproductiviteit als midde- len tot herstel van de welvaart. Beide zijn en noodzakelijk en moei- lijk. Zij zijn echter bovendien on- voldoende, omdat zij op zich zelf de internationale crisis-oorzaken niet wegnemen, doch zelfs kunnen ver- ergeren. Als wU onze arbeidsproductivi teit indrukwekkend zouden ver- hogen en ons land sterke nieuwe industrieen zouden hebben gege ven of bestaande takken van nyverheid aanmerkelijk zouden hebben uitgebreid dan zouden wij er nog niet zjjn. Wel zouden wij dan de binnenlandse markt ruim van goederen kunnen voor- zien, maar slechts gedurende een korte tijd. Want voor onze voort- brenging zijn wij afhankelijk van de invoer van grondstoffen staal, wol, katoen, steenkolen, kunstmest, veevoeder en nog veel meer die wij alleen met UR- voer naar het buitenland of met aan het buitenland bewezen dien- sten kunnen betalen. Als nu alle landen, elk voor zichzelf, meer gaan voortbrengen, door verho ging van arbeidsproductiviteit. en industrialisatie, waarheen moeten dan de exportgoederen worden uitgevoerd en waar moet men in het buitenland de kopers vinden, die ook goede betalers zijn? In Amerika? Men vergete niet, dat iedereen naar Amerika wil ex- porteren, omdat iedereen dollars nodig heeft. Maar men vergete bo vendien niet, dat Amerika zelf het grootste, beste en sterkste geindu- strialiseerde land ter wereld is, dat zelf het minste nodig heeft van an dere landen. Een welvaartsplan Niet door elk land afzonderlijk zijn eigen welvaartsprogram te la- ten opstellen en uitvoeren komt men uit de moeilijkheden, maar door b.v. alle West-Europese landen gezamenlijk een welvaartsplan te doen ontwerpen en verwezenlijken kan een oplossing worden beproefd. Dat zou betekenen, dat er niet meer zestien verschillende economieen naast, langs en tegen elkaar in Europa kunnen bestaan, maar dat de ..Zestien van het Marshall-plan" in West-Europa zullen moeten be- ginnen met 6en enkele economie te gaan opbouwen. pROF. BROUWERS, de directeur-generaal voor de prijsbeheer- sing, heeft Dinsdag aan een gemeenschappelijke koffiemaal- tijd van het departement Den Haag van de Nederlandse maat schappij voor Nijverheid en Handel, een lezing gehouden over de prijsbeheersing. De prijzen-dictator betoogde, dat in het alge meen de beheersing van de prijzen en lonen onder de huidige omstandigheden als juist erkend wordt. Daarnaast wordt evenwel op de prijspolitiek nog steeds tegenstrijdige critiek uitgeoefend. Enerzijds wordt betoogd, dat de winsten in het bedrijfsleven te hoog zijn en dat de prijsdruk niet sterk genoeg is, anderzijds is men van mening, dat ons prijsniveau te laag is, dat wij de inter nationale beweging moeten gaan volgen en dat in dat verband de levensmiddelensubsidies moeten worden opgeheven. heden van de bevolking niet voort- spruiten uit de zgn. spanning tus- se» lonen en prijzen, doch uit het feit, dat tijdens en na de oorlog niet is gespaard en de geaccumuleerde vraag niet uit de lopende inkom- sten kan worden gedekt. Deze cri tiek verliest uit het oog, dat hoe gewichtig de inhaalvraag moge zijn, een eerste vereiste op het ogei»- blik kapitaalvorming is, waartoe gespaard en ge-investeerd moet worden. Voor zover de winsten in het bedrijfsleven ge-investeerd, ver- vullen zij een nuttige functie. Wij moeten zoeken naar een even- wicht tussen consumptie en be- sparing. Het accent ligt momen- teel eerder te veel by de con sumptie dan te weinig. Gezien de alles overheersende noodzaak tot kapitaalvorming, moet een reeel loonpeil dat practisch ge- lijk is aan het vooroorlogse, ter wijl de arbeidsproductiviteit is ach- tergebleven, sociaal als een gunstig resultaat worden beschouwd. aldus prof. Brouwers. Dit loonpeil kan z.i. slechts door voortdurende ver hoging van de productie via prijs- verlaging worden verbeterd. Prof. Brouwers meende, dat de tweede critiek te weinig aandacht heeft voor het sociale element en te veel voor het economische op de korte termijn gezien. Daarnaast vloeit zij voort uit on- voldoende kennis van de feiten. Wij volgen de internationale prijsbewe- ging voor de grondstoffen ten voile met uitzondering van de prijzen voor enkele essentifele levensmidde- len. Het feit dat voor talrijke pro ducten de binnenlandse prijzen la- Eerstgenoemde critiek heeft vol gens spreker te vegl aandacht voor het sociale element en te weinig voor het economische. Zij ziet het feit over het hoofd, dat in door- snee lonen en kosten van levens- onderhoud vergeleken met voor de oorlog ongeveer evenveel zijn ge stegen en dat de huidige moeilijk- Daarin zijn dan, om een voor- beeld te noemen, de zeer ryke mijnen van het Ruhrgebied niet langer „van Duitsland" en „een bedreiging voor de veiligheid van Duitslands buren". De kolen van de Ruhr, evenals die van Lim- burg, van de Borinage in Belgie, van 't Saargebied en van Noord- Frankrijk zjjn dan „onze", West- Europese kolen. Men denke daarover eens rijpelijk na, want zulk een oplossing heeft niet alleen op economisch, maar ook op politiek gebied verstrekkende gevolgen. Daarover echter nog eens een volgende maal. ger zijn dan de buitenlandse le- vert geen element van ..spanning" op, wanneer het bedrijfsleven des- niettemin rendeert en het de schat- kist geen geld kost. Gegeven deze voorwaarden betekent ons lage prijs niveau een voordeel, omdat wij er eensdeels onze lonen en dus onze productiekosten laag mee houden. terwijl bovendien bij de onvermij- delijk komende prijsval de schokken van de overgang hier geringer zul len zijn dan elders, aldus spr. Het enige probleem vormen de subsidies. Indien wij daarvan, zelfs ten koste van een beperkte loon- correctie, af zouden kunnen komen, ware daar veel voor te zeggen, al dus spreker. De feitelijke situatie is echter deze, dat deze manipula- tie door de bestaande ontevreden- heid van de werknemers met hun lonen en van vele werkgevers met hun prijzen niet te volvoeren is zonder zodanige repercussies, dat een veel verdergaande prijs- en loonbeweging het gevolg zou zijn. Onze productiekosten zouden dien- tengevolge stijgen, de valuta zou in gevaar komen. en het resultaat zou waarschijnlijk zijn. dat wij ver- der van huis zouden zijn dan op het ogenblik, niet het minst door de so ciale conflicten, die zich tijdens dit inflatieproces zouden vbordoen. De CCD te Zwolle heeft proces- verbaal opgemaakt tegen de vee houder Tromp. die in een half jaar tijd een hoeveelheid van 30.000 liter melk buiten de bonnen om ver- kocht. De boer. die een modelboer- derij houdt in de buurtschap Spool- de (gem. Zwollerkerspel) met daar- aan verbonden een tbc-vrije stal, mocht de melk tegen 38 cent per liter verkopen, in verband met de hoge eisen, welke aan een derge- lijk bedrijf wordt gesteld. Hij kocht echter melk van niet- tbc-vrije stallen voor 25 cent op, roomde deze af en verkocht de room voor f 3 per liter, terwijl hij het overgebleven product voor voile melk verkocht en hiervoor nog 38 cent per liter ontving en tevens de indruk vestigde, dat deze melk uit tbc-vrije stal kwam. Op deze wijze heeft hij in het afgelopen halve jaar goede zaken gedaan. I^EVEN laat zich zo maar niet beperken. Er zit drang in, geest, bezieling. Leven is bewe ging van binnen uit, leert de definitie welke de filosofen er van geven. Het is de ziel, welke op geheimzinnige, maar zeer werkelijke wijze uitstraalt en al les in gloed zet. Het hart heeft zijn klop en wordt aangedreven door de onweerstaanbare macht van de liefde. Daarom zoekt het zich op duizenderlei wijzen te uiten. Het ontdekt altijd nieuwe wegen en oplossingen. Liefde is vindingrijk. Zij heeft telkens an dere verrassingen, die bly ma ken en zon brengen in de grauwheid van de dag. Wie wer kelijk liefheeft, tracht de ander altijd plezier te doen. Hij leeft in en voor de ander. Hij geeft zich, spontaan, helemaal. Het leven, vooral in het huwelijk, moet geleid worden door dit be- ginsel van liefde, van hartelijke, onbevangen spontaneiteit. Lief de is de ziel van alles. MARCUS DE gebeurtenissen in Italie tonen telkens weer hoe sterk het Italiaanse politieke leven is afge- stemd op de komende verkiezingen, die in de a.s lente gehouden zullen worden. Deze vallen toevallig sa- men met de honderdste verjaardag van de Milaanse opstand tegen de Oostenrijkse overheersing en het is niet uitgesloten. dat op die dag de Italianen meer dan ooit de nieuwe onafhankelijkhfid zullen beseffen. De strijd zal gaan tussen de Christe- lijke Democraten, die rechts zijn georienteerd en de groep linkse partijen. De buitenlandse politick is het terrein. waarop de twee tegen- standers elkaar zulley aantast^n. Waar de democraten de linkse vleu- gel beschuldigen geheel en al in- strumenten van Moskou te zijn. worden de Christelijke rjgmoeraten ervan betieht de gewillige werk- tuigen van Washington te zijn. Hoe fel de strijd zal zijn is geble- ken uit het luidruchtige congres van de communisten en uit de po- gingen van Togliatti, hun leider, om een fusie met de socialisten te be- werkstelligen. Uit de diverse klan- ken bleek bovendien, dat zowel de communisten als de socialisten er zeer veel prijs op stellen dit jaar de macht in handen te krijgen. Ten einde hun invloed op het parlement te versterken ziin do linkse partijen begonnen met f ""N hun meningen „FT buiten 'het par- WERELD- Pn6-" GEBEUREN J" in hebben de communisten de leiding geno- raen In de fabrieken hebben ze zgn. fabrieksraden gevormd, waarin de vakbonden met de nieuwe bevoegd- heid zijn bekleed om in industriele kwesties tussenbeide te komen. Door middel van een linkse poli tieke organisatie krijgen ontevreden boeren volop de kans te agiteren tegen de grootgrondbezijters en een radicale verb^tering van de levens- voorwaarden in de landbouw te eisen. Op deze wijze kan de mening van de plattelandsbevolking wor den vergiftigd. Een zelfde soort lichaam is gevormd om campagne te voeren voor een hervorming volgens linkse begrippen van de ge- meentebesturen. Weer een andere voert vooral grootscheepse actie in het Zuiden. Tenslotte maken de linkse partijen verstrekkende voor- bereiaingen voor een verkiezings- alliantie, Het doel van al deze maatregelen werd duidelijk om- schreve tijdens het congres van de Italiaars, communisten. O.m. werd vastgesteld. dat de strijd moet wor den gevoerd zowel binnen als bui ten de parlementaire sfeer tijdens de verkiezingen en de massa-actie. De taktiek van de linkse partijen betekent, dat de communisten, de socialisten en hun bondgenoten nog steeds geloven, dat ze aan de macht kunnen komen door middel van de constitueleweg, ondanks dat ze op het spreekgestoelte en in hun pers- organen het tegendeel beweren. In de verkiezingscampagne, die thans begonnen is, beschrijven zij het Marshall-programma voor de hulp aan Europa als een gecamoufleerde actie tegen Rusland. Zij gaan zelfs zover te beweren, dat de dollarhulp voor Italie zal worden ingetrokken. zodra de linkse partijen zitting krij gen in de regering. Onder de krach- tige leiding van de Gasperi hebben de Christelijke democraten, die de verdediging van de Italiaanse de mocratic en het economisch herstel tot hoofdzaak van hun verkiezings- programma zullen maken, niet veel moeilijkheden ondervonden, boven- genoemde manoeuvre ten eigen bate uit te buiten. Politiek en economisch evenwicht heeft Italie voor alles nodig. De vijand is niet te vinden in ,„het niet meewerken aan het herstel", maar hij bestaat uit de dreiging van een verdeeldheid en een wanhoop, die vijf en twintig jaar geleden naar anarchie en later naar fascisme leidde. Sic Transit In Belgenland voor al het werk, krijgt de katholieke kerk 250 mil- lioen frankskes toebedeeld, wie spreekt er van een goed voorbeeld? Steenkolen van het Ruhrgebied bereiken Frankrijk steeds nog niet. De ingestorte Rijnerbrug, stuurt al die kolen weer terug. In Wil- helmshaven grote consternatie, de als potentiele oorlogsinstallatie wordt een droogdok om zeep ge- bracht, jammer van de domme kracht. Voor Spanje viel het ook niet mee, een vliegtuig viel par- does in zee. Door het zeewater gans verkwikt, werden de inzittenden opgepikt. Een heilig beeld van millioenen lire, zal in Camino de kerk niet sieren. Het werd op kla- re dag gestolen, wie kan zijn afkeer nog verholen? Een S.D.-er schoot veel mensen dood, thans zit hij zelf in de nood. Wat u niet wilt, d.at u geschiedt, doe dat ook een ander niet Nu heeft men tot zijn grote pret. de doodstraf in 20 jaar om- gezet. Prins Bernhard is Dinsdagmiddag met zijn eigen Dakota op het vlieg- veld Northolt gearriveerd. 12. Het was juist zulk een avond, als in dat gedicht beschreven werd. „Die avond" stond haar helder voor de geest en de tranen spron- gen haar weer in de ogen., Ze werd in haar dromen gestoord door een norse stem, die vanaf het grasveld haar toeriep: „Solange! Solange!" „Javader!" „Weet je wel, hoe laat het is? Over een half uur etenstijd en je bent nog niet eens gekleed. Je weet toch, dat de Vallon's van- avond komen. „Ja, vader.... ik kom!" Ze droogde haastig haar tranen en keerde zich naar het huis toe. Maar voordat ze binnen ging keek ze nog eenmaal om en zag de zei- len van een brik scherp tegen de lucht afsteken. Ze beet op haar lippen en ging naar binnen. Het zien van 'n schip was iets vrese- lijks voor haar geworden. Ze trok een zwarte avondjapon aan en trad de eetkamer binnen. Daar stond haar vader bij de haard Hij keek ongeduldig en had zijn horloge in de hand. „Het is al over tijd", zei hij kort- af. ..In mijn jeugd waren gasten be- leefder en de gastvrouw was min- stens een half uur te voren klaar, om hen te ontvangen." Solange glimlachte triestig. „Het zijn geen landgenotcn va der." zei ze kalmerend. „Hun ideeen zijn denkelijk anders, dan de onze. Mijnheer Margau keek haar mis- noegd aan. „Is dat je beste japon?" vroeg hij bruusk. „Je ziet er uit, of je naar een begrafenis moet!" „Zwart staat me goed, vader", antwoordde ze en keek in de Spie gel met 'n ietwat ijdel lachje. Ze zag er werkelijk uit om te stelen, met haar donker haar en de donkere ogen. haar blanke armen en hals, die goed uitkwamen tegen het zwart van haar japon. Toch was die ijdelheid niet de reden, waarom ze zwart droeg en haar vader wist dit ook wel en juist daarom sprak hij op zulk een bit- tere toon. ,.Je bent nog niet oud genoegd om zwart te dragen", mopperde hij. Dan keek hij weer op zijn horloge en trok zijn wenkbrauwen samen. Jean Margau van Linonvaux was een hardvochtig en koud man. Hij was arm, maar de armoede had hem des te bitterder gemaakt. Tij dens het leven van zijn vader had hij een prachtig landgoed zien in- krimpen tot enige hectaren braak liggend land met een huis er op, dat niet kon onderhouden worden. omdat er geen geld was. Het was niet door verspilling gekomen, maar door een buitensporige win- zucht, die ook hij had geerfd en die tot speculaties gevoerd had. Hij droeg nu de gevolgen van zijn vaders hebzucht. Het grote huis was zo leeg als een holle schuur. De prachtige schilderijen waren van de wanden verdwenen en zelfs niet door minderwaardige vervangen. De boekerij bestond uit lege boe- kenplanken. De eetzaal was slech- ter gemeubileerd, dan een derde klas restaurant. De grond rondom het huis was verwaarloosd en over- woekerd door onkruid. En Jean Margau had het vaste voornemen gemaakt, dit alles eens te herstellen. Het scheen daarom een boze spe- ling van het toeval, dat twee jaar geleden zijn dochter liefde opvatte voor Eric Tregat. Ofschoon de jonge man van een voornamer afkomst was dan hljzelf, verkeerde hij in misschien nog slechter vermogens- toestand. Maar Eric Tregat was nu dood of om een uitdrukking uit de oor log te gebruiken ..vermist". en nu scheen het, dat het geluk hem dienstiger zou zijn. Voordat de jonge Tregat naar verre streken was vertrokken, had hij zijn huis verhuurd aan twee broers uit Zd.- Amerika, de gebroeders Vallon. Ze werden als millionnairs be schouwd en al was er van hun vroeger leven niets bekend, er was ook niets. dat tegen hen pleitte. De oudste hroer. Charles, was bliik- baar verliefd op Solange. Hijzelf verlanede near een end en het enige. wat het huwelijk in de weg stond, was Solange zelf. En daarom was haar vader die avond zo kwaad op haar, omdat ze een zwarte japon had aangetrokken Hij keek weer op zijn horloge en trappelde van ongeduld. Solange was gaan zitten bladeren in een tijdschrift. Maar hij kon haar niet met rust laten. „Ik hoop, dat je vanavond be- leefd en voorkomend tegen de Val lon's zult zijn. Solange", zei hij knorrig. „Het zijn mensen, met wie ik graag op goede voet sta." „Waarom zou ik dat niet zjjn va der?" vroeg ze, nauwelijks van haar boek opziende. „Omdat je de vorige keer, toen ze hier waren. het niet geweest bent. Ik verzoek je dus, er aan te denken. dat mijn gasten met voor- komendheid behandeld dienen te worden." Solange kreeg een kleur en keek haar vader aan. ..Tegen welke wilt u, dat ik het aardigst ben?" Margau beet zich op de lippen van kwaadheid en draaide zijn dochter de rug toe. Maar opeens keerde hij zich oip en keek haar strak aan. ..Charles Vallon heeft je lief, So lange", zei hij stug. „Een hele eer voor mij en jam mer voor hem, u weet, dat ik niet van plan ben, zijn gevoelens te be- antwoorden." Op dat ogenblik werd heftig gescheld aan de voordeur. Even la ter werd de deur der eetkamer open gedaan door een oude huis- knecht in een versleten livrei en kwamen twee heren binnen. So lange stond op en verwelkomde hen met een glimlach en uitgesto- ken hand. De oudste nam die zwij- gend aan en toen hii haar losliet. waren de indrukken zijner vingers nog te zien. De jongste deed het beleefder, maar ook met minder warmte. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3