i Attlee: Het communisme trekt alleen achterlijke vol ken aan Volgende week weer regeringsverkloring Polen vraagt uitlevering premier van Neder-Saksen Voor Alkmaar en omgeving r Churchill juicht alles toe wat Bevin gezegd heeft N r De Heilige Vader zegent r Na 25 jaar Het wezen der democratie is: verscheidenheid en verdraagzaamheid Internationale Bidweek VJ Italiaanse socialisten somen met communisten Het Westen moet het initiatief nemen voor een regeling met Rusland Republikeinse kabinet is a fget reden Commissie van Coede Diensten naar Djokja Groslijststemming Clay vraagt 700 millioen dollar Om Duitse rantsoenen te verhogen Spaak sprak toch met Leopold Kroonprins niet zonder zijn vader naar Belgie Mgr. Lemmens verleent kerkelijke zending aan soldaten OORLOCSMISDA DICER SPEELDE VOOR ANTI-FASCIST Ex-Koning Michael en Prinses Anne verloofd? Drie mogendheden half Februari bijeen C.P.N. HERDENKT LENIN op zijn Russisch Pater Theunissen S.J. overleden FRANCO VERKLAART: Dit is geen na-, maar vooroorlogse periode Curacaose delegatie in, ons land Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 24 IANUARI 1948 43e IAARGANG NUMMER 11437 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank VIJF EN TWINTIG JAAR het was op 23 Januari 1923 is het thans geleden, dat Paus Pius XI de Heilige Franciscus van Sales uit- riep tot patroon van de Katholieke Pers en van de Katholieke Journa- listen. Bij de vele ere-titels, die de H. Vader heeft verkregen, paste zeker die van de Paus van de Pers, welke Hem. reeds lang voor zijn dood in 1939, was toegekend. En die Hij ook al verdiend had, voor Hij in Mei 1936 de grote internationale tentoonstelling van de Katholieke Pers in Rome opende, met een rede, waarin Z.H. de Pers noemde het ..Wapen van de Waarheid", en waar- blj Hij dit grote werk van hulp van de Katholieke Actie sterk aanbeval in de zorg en steun, de ijver en liefde van ieder, die strijdt onder het vaandel van de Katholieke Actie Een enkel woord ter herinnering mag op deze dag, ter ere van onze Heilige Patroon wiens feestdag 29 Januari, dus a.s. Donderdag wordt gevierd geschreven worden. Om ons eigen geheugen op te frissen en onze lezers nog eens op de beteke- nis van het werk van de Katholieke Pers te wijzen. Wij zullen niet alle bekende ar- gumenten en motieven aanhalen, wijzen er slechts op, dat Paus Pius XI alleen reeds meer dan 150 maal in officiele stukken gewezen heeft op het gewicht van de Katholieke Pers. Een citeren wij er, nl. toen Pius XI bij een audientie van „La Bonne Presse", kort voor de ge- noemde grote tentoonstelling, zeide: „Gij, journalisten, vormt juist om uw werk als journalist, bij uitstek een koninklijk priesterschap. De Pers is de grote macht in de wereld. Dat de Paus de H. Franciscus van Sales op bijzondere wijze tot patroon van de jounralisten heeft aangewe- zen, noemde Mgr. dr. Witlox inder- tijd „de grootste dienst. welke Hij aan de journalisten bewees". Het ideaal, dat de Paus daarbij blijkbaar voor ogen zweefde, kan iedereen onder ons helpen verwezenlijken! In zijn encycliek „Rerum Omnium", waarin Z.H. deze Franciscus tot patroon der Katholieke Pers aan- stelde, tekende Hij het werk van de Katholieke Journalisten aldus: ..Met de grootste zorg de katholieke leer bestuderen, vermijden ooit de waar heid te verdraaien, haar te ver- zwakken of te ontveinzen, onder voorwendsel tegenstanders niet te willen kwetsen; waken over vorm en schoonheid van stiff, de waarheid aantrekkelijk maken voor de lezer". En altijd heeft deze Paus en Zijn opvolger deed het niet minder in het bijzonder het d a g b 1 a d aangewezen als de grote kracht in de pers, want dit ziet de gebeurte- nissen van het dagelijks leven, ziet het leven zelf dus, in het licht van de levensbeschouwing die het dient. Het katholieke dagbiad ziet ze in het licht der eeuwige en enige waar heid en laat ze haar lezers zien in de juiste waardeschatting. Het dagbiad is in staat, beter dan welke andere vorm ook, de christe- lijke waarheid en de problemen en gebeurtenissen van de dag te be- spreken in het licht der eeuwige beginselen van het H. Evangelie en de leer der Kerk, tot christelijke opvoeding van geheel het volk en herstel-in-Christus van het gehele individuele leven. Zo gaan wij, gelijk volgens de Franciscus-encycliek van 25 jaar geleden onze Patroon dat deed, voort goede gedachten te trekken uit alle dingen, „laten wij ons niet verontrusten, al zou ook alles te onderste boven gaan", trachten wij ons in geduld en liefde te beheer- sen, in het vurigste verlangen, te kunnen schrijven tot eer van God. Wij willen de kracht en de liefde van Franciscus navolgen en bewa- ren, maar niettemin niet de waar heid verminderen, noch haar om de gevoeligheid der tegenstanders ont- zien, verzachten of bemantelen en ook „zorg besteden aan vorm en taal en stijl, opdat de lezers door de bekcorlijkheid der waarheden wor den getroffen." Dit moge onze leid-ster zijn bij ons streven, om niet allien aller medewerking te vragen voor het verwezenlijken van het ideaal: het katholieke dagbiad in elk katholiek gezin, maar ook om te blijven zor- gen, dat dit techniscii en journa- Ustiek een g o e d dagbiad is, dat aan alle modorne eisen zoveel mo- gelijk voldoet. ATTLEE, de Britse minister-president, heeft gisteren bij het voort- gezette debat over de buitenlandse politiek, krachtig stelling genomen tegen het communisme. De premier betoogde, dat hoe- wel Engeland de meest vriendschappelijke betrekkingen verlpngt met de Sovjet-Unie, het niet van plan is het communisme te aan- vaarden. „Stalin" zo ging Attlee voort „moet het denkbeeld, dat Engeland communistisch gaat worden, liever loslaten. Op het gebied van de menselijke rechten komt Rusland heden ten dage geheel achteraan. Het communisme mag dan het officiele geloof van een grote natie zijn geworden, mensen, die weten wat Westerse beschaving is, trekt het niet aan. Wei echter de achterlijke volken, die nooit iets beters gekend hebbgn." Engelands premier zeide verder niet in een oorlog te geloven, maar wel was hij van mening, dat wij ons tot het uiterste moeten inspan- nen om de oorzaken van een oorlog weg te nemen. Attlee herhaalde de door Bevin gegeven verzekering, dat een verenigd Europa niet bete- kent de uitsluiting van de rest van de wereld. Tegenover de oppositie der communisten tegen het plan- Marshall, betoogde de Britse pre mier, dat hij niet kan begrijpen hoe men tegenstander van dit plan kan zijn wanneer men er niets tegen over kan stellen, tenzij men zijn denkbeelden wil verwezenlijken door de dood en de uithongering van millioenen. Wij zijn vastberaden tegenstan ders van de communistische leef- wijze. De politiestaat is volkomen afstotelijk voor de volken van West-Europa. Engeland is tegen „de commu nistische opvatting aangaande eenvormigheid". Het wezen der democratie, zei hij, bestaat in verscheidenheid, vrye discussie en verdraagzaamheid ten opzichte van een anders standpunt. Bulga- rije en Joego-Slavie worden vol gens de Britse premier tot „co- pietjes van Rusland" gemaakt. Om deze aanval te weerstaan is er eenheid nodig in West-Europa maar geen eenvormigheid. Attlee zei vervolgens, dat hij hoopte dat alle landen zouden over- gaan tot het stelsel van democra- tisch socialisme maar dat het niet op Engelands weg lag te interveni- eren. Hij geloofde echter, dat sa- menwerking ondanks de verschillen mogelijk was, omdat zij een ding gemeen hadden „de overtuiging dat er in de moderne wereld een ge- leide economie moet zijn." Volgens Attlee heeft het negentiende-eeuwse denkbeeld aangaande „een uit zich- zelf functionerend anarchistisch stelsel van particuliere ondernemin- gen" afgedaan. Engeland kan leiding geven. Het kan tonen, dat een sociale revolutie door vreedzame en democratische middelen tcf stand kan worden ge- bracht en dat een geordende econo mie kan worden ingesteld zonder opoffering van menselijke rechten en vrijheden. De mogelijkheden voor het sluiten van een West-Europese Tol-Urue worden nader bestudeerd. Dit ge- schiedt te Brussel. Het plan sluit uiteindelijk vrijhandel in binnen het betrokken gebied. Aangaande de Poolse grenzen verklaarde Attlee, dat ze „niet definitief te Potsdam waren vastgesteld". De Neisse-grens, aldus Attlee, is provi- sorisch. Intentie voor 25 Januari Bekering van alle heidenen. Het Congres der Italiaanse socia- listische partij heeft met 525.332 te gen 257.099 stemmen besloten bij de komende algemene verkiezingen in samenwerking met de communisten met een gemeenschappelijke lijst uit te komen. Ongeveer 782.431 stem- men (99-43 pet.) werden uitgebracht voor een motie, waarin wordt aan- gedrongen op de vorming van een democratisch Volksfront. Een motie die zich uitsprak voor het plan- Marshall kreeg 4337 stemmen. Te Rotterdam is de eerste naoorlogse tabaksveiling in Nederland gehouden. De belangstelling voor deze veiling was zeer grooL De tabak wordt bekeken en gekeurd. En ons rantsoentje ^HURCHILL heeft gisteren op de tweede dag van het debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis zich aangesloten bjj de Donderdag afgelegde verkla- ring van Bevin. „Wij juichen alles toe, wat gezegd is door onze mi nister van buitenlandse zaken, Bevin, over nauwere relaties met Frankrijk, de Benelux en ik ver- moed met Zwitserland alsmede met Italie. Wij ondersteunen deze politiek geheel en al", aldus de vroegere oorlogsleider van het Britse Imperium. Churchill gaf te kennen, dat de denkbeelden uit zijn rede te Fulton thans de politiek vormen van de Engels sprekende wereld. Hij be toogde, dat de beste manier om een oorlog te voorkomen is: de dingen scherp te stellen en te trachten tot een overeenkomst met de Sovjet- regering te geraken voordat het te laat zou zijn. De tegenwoordige toe- stand kan niet blijven bestaan. al dus vervolgde Churchill. De Wes terse democratieen moeten onder- ling tot eenheid komen en wel zo spoedig mogelijk en het initiatief nemen tot een regeling met de Sovjet-Unie. Churchill zei verder, dat het mogelijk was op een reele basis met de Russen tot zaken te komen. Het zou niet verstandig zijn te wachten op „gunstige afloop" van HOE STAAT HET IN INDIe AAR WIJ VERNEMEN kan eerst de volgende week een rege- ringsverklaring over de Indische kwestie in de Kamei verwacht worden, nadat, vennoedelijk tegen het eind van deze week in Batavia besprekingen tussen de Nederlandse delegatie en de Commissie van Drie zullen zijn gehouden. Daar zal naar men verwacht een verklaring van de oorzaken, die tot de com- plicaties hebben geleid. worden gegeven. President Soekarno heeft in een radio-redevoering bekend gemaakt, dat het kabinet- Sjarifoeddin is afgetreden. Aan Mohammed Hatta is de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. De Commissie voor Goede Diensten is naar Djokja vertrokken, om, zoals Reuter uit Batavia bericht, met het nieuwe kabinet te overleggen „over een voor- waardelijke aanvaarding door de republiek van de 6 punten der politieke basis". rfet aftreden van Sjarifoeddin kwam niet geheel onverwachts, uitlatingen in de republikeinse pers deden dat al vermoeden. In Batavia vertrouwt men zowel in Nederlandse als in republikeinse kringen, dat de onderhandelingen onder verantwoording van de Commissie van Goede Diensten zullen worden voortgezet. De Regeringsvoorlichtingsdienst Trygve Lie en onze minister van buitenlandse zaken Baron van Boetselaer tijdens een bespreking op het Departement. V.l.n.r.: de heer Pelt, Trygve Lie en Baron van Boetselaer. heeft naar aanleiding van de mede- delingen van Paul van Zeeland, ver- klaard, dat de Nederlandse delegatie geen behoefte heeft gehad aan na- dere verklaringen over de zes po litieke punten. Omtrent hetgeen na de ondertekening van het Bestand ter kennis van de Nederlandse dele gatie is gekomen met betrekking tot de zes politieke beginselen, zal, ter voorkoming van mogelijk verder misverstand, nader overleg met de Commissie plaats vinden. zo besluit deze officiele mededeling. (Hier gaat het dus om de kwestie, wat er bij de besprekingen van Graham met de republikeinen te Kalioerang nu eigenlijk is gezegd en gebeurd. red.). Ter wij 1 a.s. Woensdag 27 Januari begonnen wordt met de besprekin gen over de uitvoering van het Be- Clay, de Amerikaanse opperbe- velhebber in Duitsland, heeft te Washington verklaard, dat hij het Congres om 700 millioen dollar stand dat eerst 31 Januari volledig I zal vragen. tcneinde het geniid- van kracht wordt, hebben enige of- delde Duitse vdedselrantsoen in Naar wij vernemen, iigt het in de bedoeling van 't bestuur van de Kath. Volkspartij- de z.g. groslijststemming voor de vastsfelling van de officiele can- didatenlijst voor de Tweede Ka- merverkiezing in de partij-afde- lingen te doen plaats hebben op Zondag 9 Mei a.s. De kringen Den Helder, Haar lem, Leiden, Dordrecht en Middel- burg zullen weer worden samen- gevoegd en een gelijkluidende lijst vormen. Zoals men weet, is de aan- wijzing van voorlopige candidaten thans in de afdelingen gaande. Het aantal te verwachten zetels is vast gesteld op 32. Het aantal zetels voor deskundi- gen. welke door de Verkiezings- raad definitief zullen worden aan gewezen, is bepaald op ten hoogste 10. De gebieden, waarvoor deze candidaten zullen worden aangewe zen, zullen nader door de Verkie- zingsraad worden omschreven. ficieren der T.N.I, die lid waren der republikeinse technische commis sie voor de wapenstilstand, aan de republikeinse regering hun ontslag aangeboden. De bestandsbesprekin- gen zullen op vijf plaatsen tegelijk beginnen. Het Comite Rijkseenheid heeft in een vergadering te Utrecht de onsmakelijkheid gehad, om een zoveelste protesttelegram tegen de regeringspolitiek te eindigen met de mededelingen, „dat het voor Konings- en Rijksgezinden niet mogelijk zal zijn, deel te ne men aan de Herdenkingsfeesten van dit jubeljaar onder voorzit- ting van een regering, die Kroon en Rijk ten verderve voert". Tegen deze poging, om de a.s. Nationale Viering neer te halen in de sfeer van de partjjpolitiek protesteren wij met kracht. Tien oud-gouverneurs van Indi sche gewesten hebben aan de Twee de Kamer verzocht, de noodwetge- ving in Indie te beeindigen. de Bri's-Amerikaanse zone tot 1800 calorieen per dag te verhogen. Hij zag niet in, waarom de rant soenen voor de volgende maand niet op een peil van 1400 calorieen kon- den worden gehandhaafd, of waar om de dreigende verlaging tot 800 calorieen in sommige delen van de Britse zone niet kon worden voor komen. De V.S. overwogen geen extra-voedselverschepingen ter op- heffing van de huidige critieke si- tuatie. Dit moesten de Duitsers zelf doen. „Als wij zien, dat de Duitse bestuurders alles doen wat zij kun nen, zal dit ons een aansporing zijn, handelend op te treden". Clay gaf toe. dat de huidige sta king in het Ruhrgebied een com munistische infiltratie in de Brits- Amerikaanse zone in de hand zou kunnen werken, doch betoogde, dat in het algemeen de gevolgen van de ontevredenheid „heilzaam" zou den kunnen werken, indien zij de Duitse politieke leiders hun ver- antwoordelijkheid deden beseffen en het voedsel van de Duitse boer- derijen te voorschijn brachten. een discussie met de Sovjet-regering ..totdat ook zij de atoombom heb- fcen". Wie kan geloven, dat er in Europa of in de wereld ooit duur- zame vrede zal zijn, als de grenzen van Azie bij de Elbe liggen?" Maar nu loopt deze Sovjet-grens langs de Adriatische zee en in Griekenland wordt uitgevochten, of ze niet zal doorlopen tot Athene en aldus tot de Dardanellen en Turkije. Ook in China en het nabije Oos- ten waren gevaren. Zelfs de metho- de van het streven naar een over eenkomst met de Sovjet-Unie langs diplomatieke banen „zou niet ga- randeren, dat er geen oorlog komt, maar ik geloof. dat hier de grootste kans bestaat, dat we oorlog voor komen en als dit niet zo mocht zijn, dat we er levend uit komen". Churchill was van mening, dat de door Be/ n voorgestelde politieke gedragslijn niet in strijd is met de verplichtingen tegenover het Ge- menebest en het Imperium. Geduld en voorzichtigheid zouden <..e nui- dige moeilijkheden tot een oplossing kunnen brengen. „Wij hebben bei- de nodig in een wereld van herle- vende welvaart". Churchill hoopte, dat de regering de beweging voor een Westerse Unie niet zou afleiden ,.in partij ka- nalen". „Indien U zou trachten een verenigd socialistisch Europa te scheppen. zoudt U zich op hetzelfde niveau plaatsen als degenen, die een verenigd communistisch Europa nastreven." Churchill achtte het „onverstandig en zorgeloos" om een „groot deel van de reserve aan slagschepen" te vernietigen, zoals de regering be sloten had te doen. Minister-president Spaak heeft toch Zondag een onderhoud ge had met koning Leopold te Ge neve. Dit weed gisteren te Brus sel, na afloop van een zitting van het Beleische kabinet, medege- deeld. Wanneer de koning van zijn reis naar Cuba zal zijn terug- gekeerd, zal Spaak opnieuw een onderhoud met de vorst hebben. Spaak heeft in de kabinetszitting verslag gedaan van zijn bezoek aan Leopold. De minister-president heeft 4 de koning de huidige situa- tie betreffende de koningskwestie uiteengezet. Het Belgische kabinet had toestemming verleend voor dit onderhoud, dat plaats had op ini tiatief van de koning. Het Zwitserse blad „Basler Nach- riehten" meldt. dat prins Boude- wijn van Belgie. die thans 17 jaar is, categorisch heeft eeweigerd zon der zijn vader naar Belgie terug te keren. Dit zou aan Spaak zijn me- degedeeld tijdens hej: bezoek, dat hij verleden Zondag aan koning Leopold heeft gebracht. Het blad laat de bron van het bericht onver- meld. De gymnastiekzaal der Frede- rik Hendrik-kazerne te Blerick- Venlo was Donderdag herscha- pen in een smaakvol versierd kerkgebouw, waar ter gelegen- heid van de sluiting van een retraite een bjjzondere plechtig- heid plaats vond, toen mgr dr G. Lemmens, bisschop van Roer- mond, aan de vertrekkende mi- litairen de kerkelijke zending verleende. O.m. waren aanwezig: hoofdaal- moezenier mgr H. J. J. M. van Straelen, vice-admiraal L. A. C. M. Doorman, directeur van het R.K. Thuisfront, res.-generaal majoor bd J. R. L. Jans en de garnizoens- commandant luit.-kol A. C. J. van de Ven. Mgr Lemmens wees er in een korte toespraak op, dat een trouw soldaat van Christus ook een trouw soldaat van het vaderland is. Tot besluit van de plechtigheid ver leende hij de bisschoppelijke zegen. DE Foolse regering heeft aan de Britse autoriteiten de uitle vering gevraagd vap de minister- president van Neder Saksen, dr. Wilhelm Kopf, die als een oor- logsmisdadiger werd aangemerkt- Volgens de Poolse mededeling staat Kopf sedert November 1947 op de lijst van oorlogsmisdadigers van de United Missions Warcrimes Com missie. Kopf was belast met de con fiscate van Pools bezit in Opper Silezie en hij zou van 19391945 in deze functie zich schuldig hebben gemaakt aan mishandeling van Poolse arbeiders en n ..beruchte activiteit" hebben getoond in het zenden van Polen naar concentratie- kampen. Kopf zou in deze periode een uiterst luxueus leven geleid hebben o.m. uit opbrengst van in beslag genomen Joods bezit. Kopf is in het begin van 1945 naar het Westen gevlucht en heeft zich daar bij de Britse autoriteiten uit- gegeven voor anti-fascist, zo zegt de Poolse mededeling. Hij werd door het Britse bestuur tot president van de provincie Hannover benoemd en is sinds de stichting van het land Neder-Saksen minister-president. Hij behoort tot de sociaal-demo- cratische partij. De Poolse missie ^egt, dat getuigenverklaringen geen twijfel laten omtrent de vroegere werkzaamheden van de minister- president. De Poolse regering heeft voorts verklaard, dat Polen recht heeft op teruggave van meer dan 100 pond goud dat in concentratie- kampen van Poolse burgers is ge- stolen en dat in 1945 naar Frankfurt zou zijn overgebracht. Ook wordt een van de grootste Berlijnse dag- bladen, de in de Amerikaanse sec tor verschijnende Tagesspiegel, nog steeds gedrukt op persen, die ge- roofd zijn van het Joodse dagbiad te Warschau. De minister-president H. W. Kopt van Neder-Saksen heeft Vrijdag- avond een verklaring afgelegd, waarin hij de Poolse beschuldigm- gen ongegrond noemt. Hij ziet deze als een deel van een grootscheepse lastercampagne tegen sociaal-demo- cratische politici en in het bijzonder tegen die Duitse persoonlijkheden, die te Frankfort met de generaals Clay en Robertson over de economi- sche maatregelen in 't Westen heb ben onderhandeld. Kopf heeft er aan herinnerd, dat deze Duitsers door de pers der Sovjetzone reeds op een zwarte lijst zijn geplaatst. Kopf geniet in Nederland bekend- heid als een der voolaanstaande fi- guren bij de Duitse actie tegen de Nederlandse grenseisen. Ex-Koning Michael van Roemenie en Prinses Anne de Bourbon-Parma hebben elkaar Vrijdag op het sta tion te Davos voor het eerst sinds Michaels abdicatie ontmoet. Prinses Anne zal geruimen tijd bij Ex-Koning Michael te Dal/os blijven. Iemand uit Michaels omgeving heeft bevestigd, dat de Ex-Koning met Prinses Anne verloofd is. De verloving zal echter niet officieel bekend gemaakt worden. Wat de plannen voor de toekomst zullen zijn is nog niet vastgesteld. Macneil, de Minister van Staat, heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat de bijeenkomst van de drie mo gendheden ter bespreking van de Duitse kwestie, medio Februari plaats zal vinden. jm Ten Vaticane had de traditionele ontvangst plaats van de hoge Italiaanse adel, welks leden de Pontifex hun gelukwensen kwa- men aanbieden. De foto toont Paus Pius, terwijl Hij Zijn hand ze- genend uitstrekt over het hoofd van een kind, terwijl prinses Torlonia, dochter van wijlen koning Alfons XIII van Spanje, opziet naar het gelaat van de Vader der Christenheid. Vrijdagavond heeft het district Amsterdam der Communistische Partij Nederland de op 21 Januari 1924 gestorven Russische staatsman Lenin herdacht De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de communistische fractie van de Amsterdamse gemeenteraad. de heer H. Gortzak, waarna het volks- lied der Sovjet-Unie werd gezon- gen. De heer J Schalker, lid van het partijbestuur der C. P. N. hield de herdenkingsrede, waarin hij Le nin een der grootste. zo niet de grootste geest der afgelopen eeuw noemde. Nadat spreker leven en werken van Lenin had geschetst, besprak hij het Marshall-plan, waarvan hij zeide, dat het niets anders is dan het kopen van bond- genoten voor Amerika in de strijd tegen Rusland. Hij meende, dat het Marhall-plan er op gericht is het communisme te vernietigen. De grote zaal van het Concert- gebouw, waar op het podium een groot portret van Lenin was aan- gebracht, was geheel bezet. Te Maastricht is overleden pater W. Theunissen S.J., die na zijn priesterwijding aldaar op 29 Jan. 1922, prefect was in het Canisius- college te Nijmegen en daarna vele jaren werkzaam was in de parochi- ele zorg als kapelaan en wel te Amsterdam, te 's-Gravenhage en te Rotterdam. Zijn laatste levensjaar was pater Theunissen werkzaam als aalmoe- zenier in het kamp voor gedetineer- den te Valkenburg. Naar te Madrid wordt vernomen zou Franco in de politieke raad van de Phalanx verklaard hebben, dat de „ernstige periode", die de we reld thans doormaakt, niet zozeer een „na-oorlogse", maar een „voor- oorlogse" is en dat Spanje zich te alien tijde bereid moet houden om aan het gevaar het hoofd te bieden. Franco noemde de binnenlandse economische toestand allesbehalve bevredigend, doch hij zei, dat de moeilijkheden door verhoogde pro- ductie kunnen worden opgelost. Franco oefende critiek op de partij en verklaarde. dat slechts het jeugd- front zijn goedkeuring waardig is. Franco zou de Amerikaanse zaak- gelastigde te Madrid hebben uitge- nodigd deel te nemen aan een jacht- partij in Zuid-Spanje. Ook de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, zal van de partij zijn. Vrijdagavond kwart voor 11 kwam een speciaal gecharterd KLM-Dako- ta, de PH-TCS, met 5 leden der Cu- ragaose delegatie naar de ronde ta- felconferentie uit Londen op Schip- hol aan. De delegatie bestaat uit de heren W. R. Plantz, onder-voorzit- ter van de staten van Curagao; E. Jonckheer, leider van de democra tische fractie in de Staten; S. W. van der Meer, J. Yrausquin en C. A. Eman, Statenleden. Tot hun ge- zelschap behoorde ook de heer L. H. Daal, die het Spaanse dagbiad te Curacao „La Prensa", vertegen- woordigt en geen lid van de delega tie is.) Het gezelschap nam zijn in- trek in kasteel oud-Wassenaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1