Veertig jaar geleden Meer met de vuist op tafel? "i Ill OM ERIC'S LIEFDE N' stierf Jannetje Struyk Van een „millioenenjuffrouw tot bedelares r De industrie, bron van inkomsten Legendarisch piloot overleden Steun aan het Wit-Gele Kruis Zei U iets? Katholieke Actualia J J Wat leeft er in ons land? f/Dolle majoor"schrik der soldaten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 24 Januari 1948 PAG. 3 SENSATIE urr de OUDE DOOS Brochures over geloofswaarden In het boekje, dat over haar proces verscheen, is boven- staand portret van de „millioe- nenjuffrouw" Jannetje Struik te vinden. Vlees in. Belgie van de bon Openluchttheater in Bloemendaal DE MINISTERS GEEN KAPIT AUS K.A.B. over problemen onzer tijd Massale productie „ZUIDERKRUIS" met troepen naar Nederland Levenslang voor Jager feuilleton door HARRIS BURLAND pRINSESSEN, ALS BEDELARES VERMOMD, horen in een I sprookje thuis. De haveloze bedelares, die zo rond het jaar 1907 in Amsterdam haar vaste plaats had tegen een muur in de Paleisstraat. was geen sprookje, maar barre werkelijkheid. Zij was wel geen prinses van den bloede, dat vervallen straattype, dot elke dag, steunend op een kruk. kwam aanstrompelen, om haar standplaats te betrekken, maar zij had een tijd gekend, dat zij, zich uitgevend voor dollarprinses, Nederland verbaasd had doen staan over haar grenzeloze weelde en verkwisting. In de rustige jaren, die ons va- derland zo omstreeks 1880 beleefde, was de naam van deze bedelares, Jannetje Struik, op ieders lippen geweest. Dat was in de dagen van haar giorie, toen „de millioenen- juffrouw" de sensatie van de dag was voor onze grootvaders en groot- moeders. De doortrapte streken van deze avonturierster waren het on- derwerp geweest van vele liedjes en in het Panopticum aan de Am- stelstraat stond haar wassen beeld. De erfgename In die jaren was er in de Ame- rikaanse kranten een advertentie verschenen, waarin Jannetje Cor nelia Struik werd opgeroepen als enige erfgename van een vermogen van enkele millioenen dollars. Kort daarna, in 1881, dook zij met een man, Antoon Hoetink, op in het Bible Hotel aan het Damrak te Amsterdam, waar zij een onder- trouw-receptie gaf, die klonk als een klok. Alleen aan fooien werd er een 700 a 800 gulden uitgegeven. Toch had zij de erfenis nog niet ge- incasseerd, maar er bleken geld- schieters te over te vinden te zijn, die haar daarop voorschotten geven wilden. Een ging zelfs tot 100.000 gulden toe. Antoon Hoetink, de man met wie zij ondertrouwd was tot een huwelijk is het nooit gekomen was een horlogemaker uit Gorin- chem. Langs de uitstalkast van zijn winkel gaande, had zij daar enkele horloges zien liggen, die zij beslist wenste te kopen. Geld had zij toe- vallig niet bij zich, maar daarin zag Hoetink geen bezwaar. En het werd hem ook prompt bezorgd met een mandje champagne en Jannetje kwam het helpen opdrinken. Het tweetal trok naar Amsterdam en nam zijn intrek in het Bible Hotel. Met minder dan vier kamers en een salon konden zij het niet stellen en in vier maanden tijds verteerden zij samen f 30.000. De wekelijkse hotelrekening van f 1000 a f 12.000 werd steeds keurig betaald. Van het geld van de erfenis? Eerlijk gezegd, die erfenis bestond alleen in de fantasie van de geraf- fineerde avonturierster. Hoe ze het klaarspeelde, om de advertenties geplaatst te krijgen in de Ameri- kaanse bladen, is nooit achterhaald. Sneeuwbalsysteem Het handig verspreide gerucht van haar grote rijkdom had de erfenis echter overbodig gemaakt. Zij finan- cierde haar luxe leven volgens een sneeuwbalsysteem. Zij kocht een keer en betaalde direct. Daarop volgden grote bestellingen waarbij op crediet werd geleverd en vroeg zichtzendingen aan, die niet werden teruggegeven. Het merkwaardige is, dat men haar volop vertrouwen gaf. In de bekende Winkel van Sinkel kocht zij b.v. voor f 40.000 aan da mes- en herenkleding. De goederen werden beleend of door handlan- gers verkocht. Een dezer handlan- gers was haar broer Gerrit, een metselaarsbaas uit Gorinchem. Een tweede maal kwam de sluwe op- lichtster met een millioenenerfenis op de proppen, nu volgens haar af- komstig van een vriend harer ouders, Jan van Veggelen, die haar in Indie 30 millioen zou hebben na- gelaten. En weer stroomden de voorschotten toe, nu f 300.000.in totaal. Haar fantasie was onuitput- telijk: twaalf huizen op de Heren- gracht maakten, volgens Jannetje, Van de hand van Pater V. Spau- wen S. J. verschenen drie brochu re's over het H. Misoffer, de Dage- lijkse H. Communie en de Veelvul- dige Biecht, waarin deze drie ele- menten van ons geloofsleven oP een onderhoudende en verantwoorde wijze beschreven worden. De boek- jes, verzorgd door de firma Goffin te Maastricht, zijn uitstekende hulp- middelen om vervaagde kennis weer eens op te halen en zullen ongetwij- feld, vooral door de jongeren, met belangstelling gelezen worden. Een- voudige, maar goede lectuur ter ver- sterking van ons godsdienstig leven. deel uit van deze erfenis en zij bestelde alvast voor ieder huis een complete inboedel, elk van f 100.000. De grote slag Jannetje's grootste slag werd haar ongeluk. Het was de oplichting van de juwelier Bosch in de Kalver- straat. De zaak was langzaam en degelijk voorbereid: zij kocht eerst voor f 7000 aan kostbaarheden. Daarna volgde een bestelling ter waarde van f 130.000 aan juwelen, een brillante halssnoer, een arm band, broches en ringen. V66r dat de kleinoden geleverd werden, ver- huisde zij van Amsterdam naar Rot terdam. Op de dag van de levering verscheen de zoon van de juwelier met de juwelen in een verzegeld kistje aan haar woning, een heren- huis aan de Leuvehaven. Bij zijn komst lag Jannetje ziek te bed. De jonge Bosch werd in de slaapkamer toegelaten en op haar verzoek zette hij het kistje neer. Daarop wachtte hij in een aangrenzende kamer tot zij was opgestaan en zij zich had aangekleed. Na enige tijd kon de jongeman weer binnenkomen. Het kistje was echter verdwenen, maar Jannetje zei hem dat alles naar genoegen was en dat zij later wel zou betalen. De bedrogen juwelier maakte groot spektakel en deze keer leidde de zwendel tot de aanhou- ding van de millioenenjuffrouw. In het geruchtmakende proces, dat volgde, werd zij wegens oplichting en diefstal tot vijf jaar gevangenis- straf veroordeeld. Haar handlangers kwamen vrij wegens gebrek aan bewijs. De juwelen werden voor een deel teruggevonden op zolder, in een ouwe krant, een hemdsmouw of een schoen. Het grootste gedeelte was echter spoorloos verdwenen. Nadat zij haar straftijd had uitge- zeten, was het met Jannetje's glo- rietijd gedaan. Zij begon een bier- •huis op de Haarlemmerdijk, samen met Christine Goedvolk, bekend uit de befaamde moordzaak van Jut te Den Haag. Deze dame had zij in de gevangenis leren kennen. Op het laatst van haar leven was zij een bekende bedelares in de Amstel- stad. De 21ste Januari 1908 stierf Jannetje Struik, de voormalige ..millioenenjuffrouw", 60 jaar oud, in het Amsterdamse Binnengast- huis. Het filmgeval de verhoging van het vermakelijkheidsbelas- tingpercentage komt in an- dere banen. Minister Witteman is niet zulk een boeman voor de bios als we dachten! D'r zit in de film allerlei muziek. Ook Amerikaanse. Zo won Amerika wel erg sterke druk op ons uit- oefenen, om meer Amerikaanse joumaals te draaien en nu heeft de regering, ondanks het Mar shall-plan, zomaar meegewerkt, om die aandrang uit Amerika tegen te werken. De bioscopen, die binnenlandse joumaals draaien, behoeven minder belas- ting te betalen dan de andere. Dat is natuurlijk niet agressief tegen onze vrienden uit de echte Verenigde Staten gerichtmaar het is toch een aanwijzing, dat wij ons, ondanks de dollars, niet laten ringeloren. En nu zei mijn vriend Hoogcarspel van de C.P.N, dezer dagen nog wel, dat het Marshall-plan ons tot s I a- v en van Amerika maakt! Die- film gaat in elk geval niet door. Naar „La Libre Belgique" bericht zal het vlees in Belgie van 1 Febr. 1948 af, niet langer tot de gerant- soeneerde levensmiddelen behoren. Slechts ossenvlees zal nog aan ze- kere beperkingen zijn gebonden wat de prijzen betreft. Op korte afstand van het „Kopje" bij het begin van de Duin en Daalse Weg te Bloemendaal zal binnenkort een openluchttheater verrijzen, dat gefinancieerd wordt door particulie- ren. Het theater, dat f 75.000 zal kosten, waarvan de helft reeds is bijeengebracht biedt plaats aan on- geveer duizend toeschouwers. Het plan bestaat om dit nieuwe theater in te wijden met 'n openluchtspel, dat door Louis Saalbom zal worden geregisseerd en waarvan de premie re zal samenvallen met de viering- van het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Herstel, het weekblad van de Ka- tholieke Arbeidersbeweging, wijst in zijn jongste nummer op het ver- langen van sommige leden van de K.A.B., die van de leiding verwach- ten, dat zti zich in deze tijd m6er laat gelden, dat zij meer met de vuist op tafel slaat. Nadat het blad er op gewezen heeft, dat zd de kwestie wel wat erg simpel wordt gesteld en dat met holle leuzen en verdachtmakingen de verwarring alleen nog maar groter wordt, geeft het in een notedop de allesbehalve rooskleurige economische situatte weer, waarin ons land zich bevindt. De leiders van de bona-fide Neder- landse Arbeidersbeweging, met hun grote verantwoordelijkheid jegens de arbeidersgezinnen en jegens het algemeen belang, gevoelen zich ver- plicht om in die situatie zjveel en' zo lang mogelijk samen te werken met regering en werkgevers, die voor dezelfde moeilijkheden staan. Bij wijze van voorbeeld wijst het blad dan op een der recente resulta- ten, gevolg van overleg tussen werkgevers- en arbeidersorganisa- ties in de bouwbedrijven, waarbij belangrijke verbeteringen, waaron- der vorst- en lichtverletregelingen tot stand kwamen en bespfeekt dan vervolgens de samenwerking met de regering, waarbij het blad op- merkt: Het getuigt van een volslage/i, door de communisten vergiftigde opvatting, indien wordt beweerd, dat de ministers kapitalistenknech- ten zijn, dat de ministers de belan- gen van de arbeiders zouden op- offeren aan die van anderen. Er zit geen enkele ..kapitalist in dit kabinet, van de huidige mi nisters kan zonder aarzeling wor den getuigd, dat zij leven uit een z.g. „proletarisch sentiment"; het zijn mensen, die, als ze geen mi nister zijn, hard moeten werken voor hun brood. Waarom zouden Na de Libanon en 600 gelovigen bevat- film werd vervaar- Egypte, heeft ook Sy- ten. Men is thans digd door de cineast rie besloten, diplo- gereed gekomen met C. Th. Dreyer en zij matieke betrekkin- het plaatsen van de brengt de geschiede- gen met het Vaticaan graftombe, waarin het nis in beeld van een aan te knopen. Me- stoffelijk overschot kleine dorpskerk, te degedeeld wordt, dat van Paus Pius XI beginnen met de tijd volgens een decreet zijn laatste rustplaats van de H. Ansgar, van de President der zal vinden. De tombe Apostel van Denemar- Syrische Republiek, is vervaardigd door ken 850) tot he- een legatie van Syrie de beeldhouwer Ca- den. Het Apostolisch bij de H. Stoel ge- nonica en opgericht creeerd zal worden. in de kapel van St. 9 Uit Zagreb wordt Sebastianus in de ba- vemomen, dat kort siliek van St. Pieter. Kardinaal Minds- Vicariaat van Dene- marken stond er de nodige documentatie voor af en gaf waar- devolle technische zenty heeft voorge- aanwijzingen. Ver- c voor Kerstmis Barba ra Stepinac, de moe- der van de gevangen Aartsbisschop van Zagreb, is overleden. Zij was een zeer god- vruchtige Kroatische boerin, die sinds de tweede wereldoorlog stean^?eidd<r Veen van schreven, dat in het scheidene Deense ka- haar zoons werd door jaar 1948 op elke eer- tholieke priesters, on. de nazi's vermoord. ste Zondag van de de Deken van de terwijl de oude fami- maand in alle kerken Deen«> clerus, P. Ul- liehoeve verwoest en van Honganje een rich Sialm, vervullen zij emstig door hen plechtige godsdienst- de pnesterrollen Ver- mishandeld werd oefening met uitstel- scheidene tonelen De Salesianen vaT ling van het Aller- werden gedraaid in Don Bosco ^n er in heiligste gehouden oude middeleeuwse. geslaagd in de hoofd- moet worden om de thans protestantse stad van Siam een bijzondere bescher- kerken. Eind De- voormalig prinselijk ming Gods over het cember is voor de paleis in huur te ver- zwaar beproefde Hon- eerste maal een serie krijgen om daarin 'n garije af te smeken. kleurenfoto s van Z. huis voor verwaar- 9 De Deense pers de Paus gemaakt. loosde jongens te ves- looft eenstemmig de Dit geschiedde door tigen In een der katholieke film „Kir. David Waddington, voorsteden van Praag ken den er et gam- die verleden maand is de eerste kerk ge- melt Hus" (De Kerk met een speciaal ge- bouwd welke geheel is een oud Huis), die huurd vliegtuig zijn uit in fabrieken pas- in Denemarken ver- apparaten naar Rome fclaar gemaakte onder- vaardigd werd en op vervoerde en op 15 delcn werd opgetrok- de Biennale (het twee Januari de gereedge- ken De bouw ver- jaarlijkse filmcon- komen foto s aan de Hep snel en naar gres) te Venetie veel H. Vader zou voor- wens. De kerk kan opzien baarde. Deleggen. die mannen onze belangen niet behartigen? Waarom zouden zij onze belangen bewust willen scha- den? Het is heel erg, om geen an- der woord te gebruiken, dat men het karakter van de huidige mi nisters zo durft aan te tasten. 't Gaat in deze tijd om de recht- vaardige verdeling van onze ar- moede, daar zit de knoop en daar hapert een en ander aan. Indien, ondanks die algemene armoede, lie- den zich ten koste van de massa verrijken de te-hoge-prijzen-ma- kers, de velerlei zwarthandelaren, de moderne gauwdieven en aan weeldeuitgaven en uitspattingen zich te buiten gaan, dan is zulks hemeltergend, dan is dat, vooral thans, schunnig; dat zijn met name de lieden, die onrust verwekken en spanningen oproepen. Doch waar is de man, die ons geteisterde volk tegen zulke parasieten afdoende kan beschermen? Die man is er niet; daar helpt geen wet tegen; ondanks wet en recht wordt er gestolen en gemoord. Toch behoeft het getroffen deel van het Nederlandse volk niet fut- loos toe te zien; indien publiek men kan niet op kletspraatjes af- gaan bekend is, dat iemand zich onder deze omstandigheden, aan op- vallende weeldeuitgaven of baccha nalian schuldig maakt, dan dient dat te worden gerapporteerd aan het bestuur van de plaatselijke K.A.B., die dan heeft te zorgen dat 6f de belasting-administratie, of de prijs- beheersing wordt ingelicht, want in zulke gevallen zal eT wel iets aan de hand zijn. Nadat gewezen is op de zeer af- hankelijKe positie van ons land voor wat betreft zijn ruilverhouding Xet het buitenland, waardoor wij het niet voor het zeggen hebben wat er moet worden ingevoerd en op de politiek der regering. die zeer we- zenlijk op het belang van de arbei ders is afgestemd, dat zonder loon- en prijsstop de regering het veel ge- makkelijker zou hebben, maar dat de arbeidersgezinnen alsdan aller- eerst daarvan de dupe zouden wor den, vervolgt het blad; Een aantal prijzen gaat omhoog. Daar is veelal niet aan te ontko- men, doordat wij, bij het bepalen van schier al onze prijzen, afhanke- lijk zijn van het buitenland, waar wij onze grondstoffen moeten ko pen. Dan zullen, om gelijk te blijven, de lonen moeten worden verhoogd? Daaraan is, indien de prijzen niet voldoende in de hand kunnen wor den gehouden, ook inderdaad niet te ontkomen. Is de loon- en prijs-stop ideaal? In het geheel niet, het is cen tijdelijke noodmaatregel. Zij is ook niet ideaal, omdat ze op de gekwali- ficeerde, de hoger betaalde krachten practisch niet van toepassing is, omdat dokters en advocaten enz., de eersten voor hun particuliere pa- tienten, rekenen kunnen wat ze wil len. Die worden dan wel door de fiscus gepakt, inderdaad, voor zover hun inkomsten te controleren zijn. Neen, we leven niet onder ideale verhoudingen en het kan nog vrij lang duren voor we tevreden kun nen zijn. Van belang is, dat de ar beidersbeweging steeds meer wordt ingeschakeld in het sociaal-econo- mische gebeuiin. Dat is het geval bij de prijsvaststelling, ook is dit het geval bij de loonbepaling, dat zal hopelijk in de naaste toekomst, middels de publiekrechtelijke be- drijfsorganisatie het geval zijn in de bedrijven en in de ondernemingen. mm Aan gedemobiliseerden van de Kon. Marine, die tussen 10 Mei 1940 en 1 November 1945 ge- durende zes maanden werkelij- ke dienst hebben gedaan, zal het op de foto links uitgebeelde speldje worden uitgereikt Het rechter speldje zal worden uit gereikt aan gewezen militairen van de Kon. Marine, die tussen 15 Aug. '45 en een nader te be palen datum ten minste zes maanden dienst hebben gedaan in Ned.-Indie. (Van onze speciale verslaggever) - VI. OG STEEDS is het zo, dat de Nederlandse industrie een grote winst betekent in het binnen- en buitenlandse handelsverkeer en dat ons land, dank ook zij de goede klank der industriele producten, een grote plaats in het internationaal economisch ver- keer heeft ingenomen. Zo was het zeker voor de oorlog, toen ongeveer 50 procent in- en uitvoer voor rekening kwam van de onderscheiden industrieen en toen 39 procent van de bevolking daarin een daadwerkelijk aandeel had. De geldswaarden be- droegen in die tijd f 1500 millioen, terwijl er hoofdzakelijk aan lonen e.d. betaald werd f 910 millioen. Cijfers, die geducht mee- spreken en die de vraag naar voren doen komen, hoe het nu dan wel zal zijn. Het is geen wonder, dat de in dustrie zo'n grote plaats innam in het economische leven. De land- en tuinbouw heeft vele behoeften doen ontstaan, de textielindustrie riep weer andere nijverheid naar voren, die zodanig gingen uit- groeien, dat exportmogelijkheden al heel spoedig aanwezig waren. Toen dit eenmaal zo was, zijn de moge- lijkheden gegroeid, met het gevolg, dat er 1.066.049 mannen in alle tak- ken van industrie werkzaam waren en 169.863 vrouwelijke personen, speciaal voor de fijnere nijverheid, als paksters, sorteersters, enz. Met deze hoeveelheid arbeids- krachten was het in 1939 zover ge komen, dat Nederland zich in vele opzichten zelf voor een groot deel kon redden.De schoenindustrie b.v. zorgde er voor, dat 90 procent der binnenlandse behoeften uit eigen kring kon worden gedekt, de con- fectiebedrijven wisten de produc tie zo op te voeren, dat in datzelf- de jaar 94 procent der benodigde costuums, jurken, mantels, jassen, uit binnenlandse fabrieken kwa men. Zo was het ook met de rij- wielen, die voor de voile honderd procent gebruikt werden voor bin nenlandse afzet. Naast dit alles moet men echter niet vergeten, dat practisch alle industriele materia- len en grondstoffen moesten wor den ingevoerd en dat b.v. voor de aardewerkindustrie ruim 1 millioen ton aan grondstoffen van over de grenzen moest komen, terwijl de uitvoer slechts 90.000 ton bedroeg. Nog erger werd het met de tabakken, want in 1939 werden per maand gemiddeld 4 milliard cigaretten omgezet en 950.000 kg tabak verwerkt voor pijprokers, welke cijfers inderdaad duizeling- wekkend zijn in deze tegenwoor- dige verhoudingen. Men diene echter de export van dit artikel niet te vergeten en de hoogcon- junctuur in de seizoenmaanden, wanneer duizenden buitenlanders van onze goede tabaksindustrieen naar hartelust profiteerden. Stijgende omzet De grote vlucht, die de nijverheid vlak voor de oorlog had genomen, bezorgde het land 10 milliard gul den aan uitvoer, terwijl daarnaast voor 15 milliard aan grondstoffen, artikelen e.d. werd ingevoerd, zo- dat voor ongeveer 5 milliard in de binnenlandse handelsbehoeften voorzag. Wil dit zeggen, dat mo- menteel de economische ontwrich- ting te wijten is aan de ongelimi- teerde in- en uitvoer. Zeer zeker niet, want juist deze twee pijlers worden zo goed mogelijk in het oog gehouden, al is de internatio- nale toestand lang niet zo als v66r 1940. De meeste Europese staten im- mers zitten met bepaalde tekorten, die er overal eender zijn en met overschotten, die dikwijls evenre- dig zijn aan het te veel in andere landen. Het plan-Marshall is er daarom op uit de tekorten zoveel mogelijk te helpen verlichten, waardoor het teveel wellicht kan worden verminderd door interna- tionale regelingen. Het gevolg van de scheve verhoudingen brengt lo- gischerwijze mee. dat de landen, waaruit noodzakelijke materialen en artikelen moeten worden be- trokken, onmiddellijk het handels- ultimatum stellen van afname van andere (misschien en dikwijls meestal ongewenste) artikelen. Wanneer dit zou moeten door- gaan, kon het wel eens een gevaar- lijke kant van het internationale economische verkeer gaan worden. Maar juist deze kwestie is al lang een object van ernstige studie en men mag nu langzamerhand toch wel aannemen. dat het niet bij po- gingen zal blijven. Om al deze beweegredenen is de Nederlandse industrie na de oorlog onmiddellijk met de economisch- opbouw begonnen. De resrultaten werden al spoe dig duideljjk en de omzet in 1947 steeg tot 17 milliard gulden per kwartaal, waarvan ongeveer 2 milliard voor het buitenland wa ren bestemd. Een vooruitgang van 50 millioen gulden, gezien de resultaten van '46. Hiervan haal- de de textielindustrie 3 milliard in totaal, waar het buitenland on geveer 50 millioen gulden in goe deren van kreeg, de metaalindu- strie bracht het tot 3"/. milliard gulden met 70 millioen voor het buitenland en de industrie voor voediings- en genotmiddelen fa- briceerde tot een bedrag van ruim 5 milliard, waarvan even- eens 70 millioen voor het buiten land bestemd was. Nog lang niet klaar Men moet dus conatateren, dat de Nederlandse industrie zfr J"""1 werkt om de binnenlandse behoef ten zoveel mogeiijK aan it vunen en op peil te brengen en een ding is zeker. wanneer het mogelijk is de distributie van bepaalde artike len ruimer te maken, dan gebeurt dat ook. Maar de overheid is niet blind voor het feit, dat andere fac- toren een hard woord meespreken, n.l. eigenbelang en winsthonger. Want het zou niet de eerste keer zijn. dat vrij gekomen artikelen plotseling uit de zaken verdwenen zijn. Daar heeft de distributie en de overheid toch geen schuld aan. (Vervolg pag. 4) (Van onze luchtvaartmedewerker) HET INSTORTEN VAN EEN WARANDA veroorzaakte aan het einde van de vorige week de dood van de 56 jaar oude Britse majoor Francis S. Moller. Het ongeluk gebeurde in het plaatsje Mahe aan de Oostkust van Afrika, waar de hitte als een loodzware last op de bevolking drukt. Deze majoor was eens een der grootste vliegers. die Engeland ooit onder zijn luchtmacht heeft geteld. Van die luchtmacht was hij in feite de grondlegger. Want zijn triomfen behaalde deze majoor in de eerste wereld oorlog, toen het legervliegen nog in de kinderschoenen stond. Vliegen deed deze Francis Moller zo roekeloos, zo vol doods- verachting, dat hij in die dagen al spo&dig de bijnaam kreeg van de „Dolle Majoor". Aan de latere luchtvaartgeneratie werd hij echter voorgesteld als het prototype van een waarachtige oor- logspiloot, grenzeloos moedig, uiterst bekwaam. Het leven van deze majoor was eigenlijk een groot avontuur. Gebo- ren in Texas, leidde hij daar jaren- lang het ruwe leven van een cow boy. Nauwelijks was de oorlog uit- gebroken of Moller metdde zich bij het kleine corps vliegers, dat Enge land toen in ijltempo had samenge- steld. Na een maand vloog hi] zijn eigen machine en vier weken later zat hij al aan het front in Frank- rijk. Daar werd hij door zijn dolle In de loop van 1948 zal het landelijk werk van het Wit-Gele Kruis het 25-jarig bestaan van zijn organisatie herdenken; het plaatselijke werk is een vijftal jaren ouder. Hoezeer datgene wat gepresenteerd is de bewondering van buitenstaanders vermag te wekken, bleek wel op het internatio naal congres van katholieke artsen te Lissabon, vorig jaar gehou den: katholiek Nederland werd erom bewonderd en benijd! Het Wit-Gele Kruis heeft nu voldoende lange tijd gearbeid om er met kracht van redenen van te kunnen getuigen, dat het in een behoefte voorziet en bovendien getoond heeft zUn eigen katholieke karakter te kunnen bewaren en het tot zegen te doen strekken van ons volksdeel, hetwelk zulk een organisatie van maatschappelijke gezondheidszorg dringend nodig heeft. Wanneer wij hier b.v. wijzen op de uitgebreide diensten voor Moeder en Kind: moedercursussen, opleiding van kraamverzorgsters, kraam- hulp, zuigelingenbescherming door consultatiebureaux en huis- bezoek, dan zal het ieder duidelijk wezen welke grote gezins- en geloofsbelangen hierbij betrokken zijn. We zouden ook kunnen wijzen op de be'invloedende en opvoedende arbeid van de talrijke wijkverpleegsters in hun dagelijks contact met de gezinnen en vooral met de huisvrouwen. Wil het Wit-Gele Kruis zich handhaven en overeenkomstig de behoeften des tijds uitbreiden, wil het als katholiek sociaal werk overal doordringen, ook en juist in de kringen waar de nood het grootst is en waar de mensen daardoor des te meer gevaar lopen, ten prooi te vallen aan materialisme, communisme en mo dern heidendom, dan zal het werk van het Wit-Gele Kruis, vooral ook het nationale werk, nog veel m66r en veel overtuigender in brede en breder kring moeten worden gesteund. Wij zijn er van overtuigd, dat katholiek Nederland tot heden te weinig met- terdaad getoond heeft ten voile te beseffen wat bet in het Wit- Gele Kruis bezit en hoezeer het juist dat Wit-Gele Kruis kan be- nutten, om werkelijk het zout der aarde te zijn, 't zout, dat het Dederf in de meest ruime zin des woords, tegenhoudt! D. HUURDEMAN, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom. vluchten boven vijandelijk gebied spoedig het gesprek van de dag bij de gewone soldaat in de loopgraven, ook bij de Duitsers Moller vloog wanneer hij zin had, hij behoorde tot geen enkel onderdeel, voerde in feite oorlog in zijn eentje. Een bijna iegendarische glans kreeg zijn naam, toen bekend was geworden, dat de gevreesde von Richthofen, de aan- voerder van 't Duitse Vliegende Circus, waarin o.a. ook Goring, toen nog een jong luitenant, vloog, was neergeschoten. De man, die dit staaltje had uitgehaald, heette of Moller, of Simpson, of Sherwood, of Kelly, alle namen, die men in de loop der jaren de mysterieuze vlie- ger had gegeven. Voor de soldaten was hij alleen de „Dolle Majoor". De legende-vorming nam op de duur zulke proporties aan, dat men op verschillende punten van het front dikwijls bij hoog en laag beweerde de „Dolle Majoor" in actie te heb ben gezien. Zijn vechtstrategie was een plotselinge duik, daarna een scheervlucht over de vijandelijke linie, waarbij hij met zijn automa- tisch pistool dood en verderf zaaide onder de vijand. Het sterkste staal tje bijna niet te geloven in die dagen van het nog zeer primitief geconstrueerde vliegtuig was een duikvlucht van 1500 meter, waarna hij een regen van bommen met eigen handen uitwierp op een munitie- trein. Ettelijke malen werd hij neergeschoten, maar nimmer slaag- den de Duitsers er in hem krijgs- gevangen te maken. Slechts gewa- pend met een geweer en bajonet vocht hij zich een weg naar zijn eigen troepen, en passant een stel- letje Duitsers als gevangenen mee- voerend. Toen majoor Moller uit de oorlog kwam had hij meer lidtekens dan enig ander soldaat. Hij verkreeg de hoogste militaire onderscheidingen, het V.C. en het M.C. Onmiddellijk na de wapenstilstand verdween de „Dolle Majoor" naar een gebied, waar waarschijnlijk nieuwe avon- turen te wachten stonden: Afrika. Daar stierf hij, eenzaam en verge- ten. Slechts zijn bijnaam „Dolle Majoor" heeft nog altijd een Iegen darische klank. De majoor Francis Moller herinnert zich vrijwel nie- mand meer. Donderdag zijn 634 man stoot- troepen en 130 man GBI op 't troe- pentransportschip „Zuiderkruis", dat naar Nederland zal reizen, inge- scheep. Te Soerabaja was reeds een afdeling mariniers aan boord ge- gaan. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft de 49-jarige A Fr. Jager uit Beverwijk, tegen wie op 9 Januari j.l. de doodstraf was ge- eist, tot levenslange gevangenissstraf veroordeeld. Jager, die lid was van de be- ruchte politieke recherche uit Vel- sen, heeft ten minste deel genomen aan 32 overvallen, waarbij hij 74 ar- restaties heeft verricht; 22 van zijn slachtoffers zijn nimmer terugge- keerd. 15. Ze hield op en Eric kwam de ka mer door met uitgestoken hand. De drie aanwezigen begroetten hem jo- viaal, omdat ze wel met anders kon den doen, maar Charles^ en Margau wisselden een snelle blik van ver- standhouding. Solange bemerkte het en ze kreeg een bios van schaamte; maar Eric, die niets om zich heen zag, als vriendelijk lachende ge- zichten en c e vrouw, die hij liefhad. bemi-i kte er niets van. Mijnheer Margau bood hem zijn gemakkelijkste stoel aan, presen- teerde zijn beste sigaar, schonk hem een glas wijn in en het gezelschap schikte zich gezellig om de haard. En daar vertelde Tregat van zijn avonturen, van zijn schipbreuk, het afschuwelijke eiland, zijn eenzaam leven en van *t kleine schip, dat eerst negen maanden later in zicht van het eiland gekomen was. Het was door een zware storm met ge- scheurde zeilen en gebroken mas- ten uit de koers geslagen. Hij had een lap aan een riem omhoog ge- stoken, maar zijn signaal was niet bemerkt. Toen het donker werd, had hij een groot vuur aangelegd en na 'n uur het geplas van riemen gehoord. Toen was hij naar het strand ge- gaan en had hen door roepen ge- waarschuwd, niet te komen, maar tot het daglicht te wachten en dan om het eiland heen te roeien. Daar op was hij naar de andere kant van het eiland getrokken, had daar een groot vuur aangelegd en er nat hout op gegooid, zodat zich een dikke rookkolom vormde, die de redders de weg wees. Aan boord opgenomen, had hij tot zijn grote verbazing gehoord, dat de kapitein van Gartuche afkomstig was en hij had het gevoel gekregen, alsof hij van de kusten van het schrikwek- kende eiland regelrecht op de kust van Cartignan beland was. De ka pitein was in geen twee jaar in zijn woonplaats geweest, zodat hij nog minder nieuws wist, dan Tregat zelf Het schip was op weg naar't vader- land en de kapitein was vol verlan- gen, zijn vrouw en kinderen terug te zien. Sedert ze het eiland verla- ten hadden, hadden ze geen enkele haven aangedaan. Dit alles vertelde hij bij de haardgloed; maar een ding vertelde hij niet. Hij zei geen woord over het vreemde monster, dat zijn kameraden vermoord had. Over die soort dingen kon hij im- mers niet spreken in tegenwoordig- heid van Solange? Hij vertelde het overige met eenvoudige woorden en Solange's ogen stonden vol tranen. Ze streelde zachtjes zijn hand, die tussen hen beiden in hing. zonder dat de anderen het konden zien. En haar aanraking bewees hem, dat hij toch nooit alleen geweest was en dat haar gedachten en liefde hem altoos hadden omgeven. Mijnheer Margau luisterde met belangstelling en zijn gevoelens te- genover de jonge man werden wat milder. Het was toch jammer, dacht hij, dat die jongen zo arm was, want hij was toch wel een prachtkerel. Charles Vallon zat met het gelaat van het licht afgekeerd en dat van zijn broer stond onbeweeglijk, als een masker. Een goed opmerker zou gezien hebben met hoeveel spanning ze't verhaal van de jonge man volg den. Toen Tregat klaar was, haalde hij de halve gouden penning te voor- schijn en hield zich, alsof hij die op het strand gevonden had. Hij reikte hem over aan mijnheer Margau, die hem met bijzondere belangstelling bekeek. „Dat is meer dan merkwaardig", zei hij. „Het is een oud schrift uit deze landstreek. Ik kan het niet ontcijferen, maar ik kan je wel een adres geven van iemand, die het voor je vertalen kan. Het heeft den- kelijk iets uit te staan met oude heidense priesters of harden. Er staat een teken opeen cirkel en een driehoek. Waar heb ik dat toch meer gezien?O ja, nu ben ik erop die ring, die jij me met Kerstmis gegeven hebt Charles.... Dat is wel heel merkwaardig!" „Ja, dat is zeker curieus", ant- woordde Charles lachend. „Ik heb die ring in Parijs gekocht.... er is me gegarandeerd dat hij echt oud was.maar ja, wij, vreemdelingen worden er zo dikwijls tussen geno men! Margau ging naar een kastje, haalde de ring er uit en liet hem aan Eric zien. Het was een platte, dol- gouden ring en aan de binnenzijde stond een zelfde inschrift, maar klein en uitgesleten. „Wat eigenaardig!" meende Tre gat. „Ik kan me niet voorstellen, hoe die ring in enig verband zou kunnen staan met een halve pen ning, gevonden op een eilandje in de stille Zuidzee!" „Maar u vertelde ons immers van een oud Spaans galjoen?" zei Jean Vallon. „Misschien is het een deel van een of andere schat. Of hij kan het eigendom zijn geweest van iemand uit deze streek, die ergens door zee- rovers gevangen genomen was. Mag ik hem ook even zien?" Tregat reikte hem de penning over en hij bekeek die zorgvuldig en overhandigde hem dan aan zijn broer. Charles bekeek hem aandach- tig. „Hij is vast en zeker van goud en waarschijnlijk heel oud. Jammer, dat de andere helft ontbreekt. Ik houd er een verzameling oudheden op naik stel veel belang in oudheden.... Hebt u er iets op tegen, mij dit ding af te staan, mijn heer Tregat?" „Het spijt me, maar daaraan denk ik geen ogenblikdat ding heeft voor mij meer waarde, dan voor wien ook". „Jajanatuurlijk.... maar heel prettige herinneringen zijn het toch niet, wel?" „De herinneringen aan geleden smart is vaak heel troostend", zei Solange met een glimlachje. ..Net, zoals de herinnering aan voorbijge- gaan genot verdriet geeft." Charles fronste even de wenk- brauwen en gaf de penning aan Tr6gat terug. Enige ogenblikken werd er geen woord gesproken. Toen stond Tregat op, om heen te gaan. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3