De R. K. Middenstand in jaarvergadering bijeen r Jaarvergadering van de L.T.B. r n v_. ALKMAAR EN OMSTREKEN J PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 27 Januari 1948 I 1 1 I 1 J I r II i 11 Sombere en optimistische klanken -\ Onze agenda V_. Geboortecijfer daalt Naardekazerne? Eerst op retraite! 1013 Februari 1720 Februari 2124 Februari 25 Maar! Spoedige opgave aan RETRAITEHUIS BERGEN N.H. V rA^ojis^i® Woensdagmiddag a.s. GESLOTEN De commissie inzake huishoudelijke voorlichting K.A.V. afd. Heiloo Ontevredenheid over het contract UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN 13e Verantwoording Hongarije V- Belangrijk sportpraatje voor de K.R.O. Tribunaal- uitspraken Marktberichten D B r c i 1 i!;< In cafe Haring vergaderde Maandagavond de Alkmaarse af deling van de R.K. Middenstands- bond. De voorzitter, de heer F. Putman. opende met een terug- blik op het afgelopen jaar en hoopte dat de toekomst voor de middenstand beter zou mogen zijn dan in 1947. Een speciaal woord van dank weed gebracht aan de geestelijk adviseur, rector F. Holthuizen, die zoveel bijdroeg tot verhcffing van het culturele peil van de afdeling door het werk „Ora et Labora". De feestcommissie kreeg ook een pluim op haar hoed en de voorzit ter verwachtte ook dit jaar weer goede prestaties te zien. De hoogtepunten van het afgelo pen jaar waren wel het zo goed geslaagde veertigjarig bestaan, het Sint Nicolaasfeest en zeker niet te vergeten de toekenning van de rae- daille „Pro Ecclesia et Pontifice" aan de vice-voorzitter, de heer G. Goes, waarmede het werk der mid denstand hogelijk gewaardeerd werd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven. betrekking hebbende op de op 12 Mei te houden centrale voorjaarsvergadering te Den Haag. waarvoor men tijdig voorstellen dient op te geven. Het jaarverslae van de secretaris was niet erg optimistisch. Niet dat er niet genoeg gedaan wordt. het bestuur en enige tientallen pioniers zijn actief genoeg, maar er zijn er tallozen, die zelden of nooit ver- schijnen. 't Moet wel voor 't be stuur zeer, teleurstellend zijn! De prop.-commissie is vaak treurig ge- stemd. want een vereniging van ruim 200 leden moet toch op een goed bezoek van de vergaderingen kunnen rekenen. Aan de secfetaris, de heer J. Kuhne. werd dank ge bracht voor zijn verslag. De penningmeester, de heer J. H. Oortmever. liet een vrolijker geluid horen. Er was in totaal ontvangen f 4321.05. waarvan 2730.aan contributie. Uitgegeven werd f 2152.57 aan de diocesane afdeling, waarmede deze schuld werd afge- daan. Aan bodeloon en administra- tie ging f 359.62 heen. de propa ganda e.d. kostte 645.63, aan div. werd 855.43 betaald. Verder nog een paar postjes van 25.en was van f 225.12. Er is nu geheel schoon schip, zo- f 58.50. zodat er een batig saldo dat men met een schone lei kan beginnen! In het bestuur werden herkozen de heren G. Goes. J. Kuhne. P. de Moel en in de vaeature van de heer A o'e Jong werd gekozen de heer Boots. Mededelingen feestvergadering Aan de feestavond op 1 Febr. a.s. zal medewerking worden verleend door een amusementsgezelschap o. l.v. 't Duo Wi-Jo en een dansorkest. Het is een programma voor „elk wat wild" en beoogt het nodige contact te leggen tussen de midden- standers. De deelnemers dienen hun formulieren tijdig in te leveren en kunnen ook introducties opgeven, waarvoor een beperkt aantal kaar- ten 4 f 1.50 verkrijgbaar zijn. Voor de leden is de avond gratis. Aan 't Santosfonds werd 160.50 overgemaakt. Rector Holthuizen wees op de te- genwoordig zo noodzakelijke ,.gees- telijke opfrissihg". Vooral had zijn aandacht het Retraitehuis te Ber gen. In 1947 waren daar ~t 5600 mensen geweest, 50% mannen, maar Alkmaar met zijn drie paro- chies was er slecht vertegenwoor- digd. Er waren slechtg 61 man! Heerhugowaard kon nog 85 man op- brengen! Ook de Zondagsrust is heel wat veranderd, niet verbeterd helaas: dus laat men zich geeste lijk op oeil brengen door een be zoek aan het Retraitehuis. zo'n drie dagen oer jaar kunnen er toch wel eens af. Fen opwekkend woord om ook buiten het zakenleven belang- stelling te hebben voor de verschil- NIEUWE BONNEN AFHALEN Voor het afhalen van nieuwe le- vensmiddelen-, textiel- en extra- kaarten 804 en kaarten voor a.s. en jonge moeders zijn morgen aan de beurt zij, wier familienaam begint met de letters B vanaf Blom tot einde letter B. VERKOOP KINDERPOSTZEGELS EEN 6CHITTEREND RESULJAAT Dinsdag jl. kwam het comite voor de verkoop der weldadigheidspost- zegels „Voor het Kind" te Alkmaar e.o. met de medewerksters in slot- zitting bijeen. In het openingswoord van de voorzitter, de heer Figee, memoreer- rie deze de resultaten van de acties in de vorige jaren, waaruit bleek, dat de omzet te Alkmaar, die in 1945/46 de recordopbrengst oplever- de van ruim f 18.000, in 1946/47 daalde tot f 13.900, doch thans weder een aanmerkelijke stijging vertoont, dank zij het enthousiasme, waar mede de laatste actie werd gevoerd en niettegenstaande de vele belem- meringen, die oorzaak waren, dat ecrst enkele dagen voor de verkoop aanving slechts een deel der zegels en kaarten van de drukkerij werd ontvangen. Uit het verslag van de administra- trice, mej. J. H. M. Jacobse, bleek, dat de totaal-omzet te Alkmaar e.o. dit jaar weder is gestegen tot 163217 kin'derzegels met een waarde van f 16.812.76. Hiervan zijn verkocht door het comite in de hall van het Postkantoor, bij de bedrijven en kantoren en door de dep&ts van het comity in en buiten Alkmaar in totaal 125870 kinderzegels, 12000 prentkaarten. 3900 briefkaarten, met eon totaal-waarde van f 14.284.50. Door het depOt te Heiloo werd onder leiding van mevr. Th. van Foreest een omzet bereikt van f 2686.96, terwijl door de dames de Wolff, Peereboom, Loyinga, Laurens en Haverkamp bij de bedrijven en kantoren voor een bedrag van f 3877.werd geplaatst. Na deze verslagen bracht de voor zitter hulde aan de leden van het comiti en alle overige medewerk sters voor de grote toewijding, waar mede zij zich ook deze keer weder voor dit werk voor het misdeelde kind hebben gegeven. lende uitingen van het katholieke leven. gingen met dit app^l ge- paard. Deze tijd vraagt veel van ons, de noden zijn zo hoog! We modten nu wel verder zien dan de deur van de winkel of de drempel van onze huiskamer. en Bij de rondvraag sprak de heer v. Nimwegen over de samenwer- king tussen middenstandsorganisa- ties en het vervoerswezen. De steun werd gevraagd om tegen te gaan, dat de staat haar socialisatie-proces ten uitvoer kan brengen. De heer Wiessen wilde de propaganda-com- missie nog eens aan het werk zet- ten. De heer Admiraal vroeg in- lichtingen over de contributie-af- drachten en wilde een begroting zien. Het is echter momenteel prac- tisch niet mogelijk een begroting te maken. Op voorstel van de heer G. Goeg werd besloten de loco-burge- meester, de heer v. Slingerland te feliciteren namens de vergadering ter gelegenheid van zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranle Nassau. De heer Kuhne Jr zou gaarne zien, dat ook het nieuwe bestuur van de K.J.M.V. weer zo- als van ouds een prettige samen- werking zou hebben met de R.K. Middenstand. .Met een kort woord sloot de voor zitter de goed bezochte bijeenkomst. CINEMA: Deze week gesloten. VICTORIA: „Katie maakt car- ridre", alle leeftijden. HARMONIE: „De Spelbreker" volwassenen. A.B.T.: „De Pony-Express". 14 jaar. GULDEN VLIES: Abonnem- voorstelling, 8 uur. APOTHEKEN: B. J. Schou- ten, Emmastraat 64, KINHEIMERS ALKMAAR. A.s. Woensdag is de K.J.M.V. in rouw gehuld. Onze „oud-midvoor" Cees Tros gaat of- ficieel afscheid nemen. Op die avond gaan wij hem de „laatste eer" bewijzen. Dat hij die eer ver- diend heeft, weet iedereen. En ook daarom is het de plicht van iedere K.J.M.V.-er dat, mits „in het bezit zijnde van", hij met zijn meisje die avond aanwezig is. Ook de vrolijke noot zal niet ontbreken. DE DRINKEBROER VAN DE WEEK ALKMAAR. Zondagavond be- vond zich in Cafe N. op net Luttik- Oudorp een bezoeker, die niet ge noeg nad aan zyn eigen glaasje en ook de consumptie van andere be- zoekers opdronic; een vechtpartijlje was het gevolg, waarbij enkele rui- ten en een glazen bol van de lamp sneuveide. De politie assisteerde en bracht de vechtersbazen naar het bureau, waar tegen de lastige drin- kebroer proces-verbaal werd opge- maakt en gratis logies ter ontnuch- tering wera verleend. EEN WOORD VAN DANK ALKMAAR. De St. Vincentius- vereniging, Conferentie van de H. Dominicus, wil gaarne langs deze weg haar welgemeende dank betui- gen aan alle milde gevers, die de Kerkcoiiecte van 18 Januari hebben doen slagen. Het is haar hierdodr mogelijk gemaakt de armen van haar parochie geestelijk en materieei te blijven helpen. ALKMAAR. 38277 inwuners. Op 1 Januari 1947 bedroeg de be- volking van Alkmaar 37471 136556), hiervan waren 18150 117713) m. en 19321 (18843) vr. Gedurende t afgelopen jaar ver- meerderde de bevolking door vesti- ging van 1221 11556) m. en 1505 (1937) vr., totaal 2726 13493), door geboorte van 537 1560) m. en 511 i519) vr.; totaal 1048 11079). De totale vermeerdering bedroeg dus 1758 12116) m. en 2016 12456) vr. of 3774 (4572) in totaal. De bevolking verminderde door vertrek van 1178 (1497) m. en 1440 11795) vr„ totaal 2618 (3292); door overlijden van 181 (182) m. en 169 il83) vr. totaal 350 (365). Zodoende bedroeg het aantal in- woners op 31 December 1947: 18549 (18150) m. en 19728 (19321) vr„ to taal 38277 (37471). Het geboortecijfer bedroeg per 1000 inwoners der gemiddelde be volking 27,67 (29,15); het sterftecijfer per 1000 inwoners der gemiddelde bevolking 9.24 (9.88). In 1947 zijn in de gemeente 411 (441) huwelijken voltrokken, waar van 219 (189) kerkelijk zijn ingeze- gend. Er werden in 1947 38 (35) echt- scheldingen ingeschreven. (De tussen haakjes geplaatste cij- fers zijn over 1946.) BURGERLIJKE STAND Qeboren: Aaltje G. d. van H. H. J. van Schenk-Brill en G, A. Scheer; Johanna M. d. van J. Peereboom en A. T. Jongejan; Adrianus J. P. z. van P. J. Groen en W. Buur; Alida d. van B. Philipsen en A. v. d. Helm; Petrus B. z. van B. J. Telleman en G. A. Mulder; Anke G. d. van Ma rie Akkerma en M. M. van Riel; Paulina A. J. d. van N. Keijzer en H. A. Klaver. Overleden: Jan O. de Groot, 81 jaar; Gerritje van Beek, 61 jaar, geh. met F. B. Timmer; Jacobus J. Smeets, 57 jaar, geh. met Pieter Booy; A. G. Beerepoot, 89 jaar, wed. v. G. Veldman; Jacobus Slot, 65 jaar, geh. m. P. Dijkstra; Diderika J. F. M Stam 71 jaar Wed. Jan Boldewijn; Alida M. Admiraal, 75 jaar, geh. met T. Pronk. Fa. TH. KRAAKMAN Zn„ Wijnhandel Alkmaar Platte Stenenbrug 104 HET FEEST VAN OPA v. 'T HOF ALKMAAR. Het feest van Opa van t Hoff, die 31 Januari a.s. 99 jaar wordt, zal niet gevierd worden ten huize van zijn zoon in de St. Annastraat. doch ten huize van zijn dochter. Stationsstraat 9 te Bergen en wel Zaterdag en Zondag a.s. Waarschijnlijk zult u zich wel alien de tentoonstellingen, demon- straties en cursussen herinneren, uitgaande van de plaatselijke Com missie in zake Huishoudelijke Voor lichting en Gezinsleiding, welke werkte tot het in de oorlog verbo- den was 's avonds op straat te gaan, onder voorzitterschap van Mevr. L. Palearyvan Nieuwkuyk. Deze commissie nu, is opgericht in 1934. Men voelde toen, dat er iets gedaan moest worden voor de ge- zinnen van de werklozen. De taak van de commissie was oorspronke- lijk voorlichting te geven speciaal aan de gezinnen van de werklozen. In de loop der jaren is deze taak uitgegroeid tot voorzorg en ophef- fing van alle gezinnen, die dit be- hoefden, dus tot zuiver maatschap- pelijke zorg. Het werk der commissie heeft de voile belangstelling van het Minis- terie van Sociale Zaken. Dit wordt niet alleen getoond door het ver- lenen van subsidies voor de werk- zaamheden van de plaatselijke com- missies, maar ook werkt de buiten- dienst van bovengenoemd Ministerie mee aan het adviseren van de plaat selijke commissie en het oplossen van bepaalde moeilijkheden. Op verzoek van het Ministerie werden op 18 Nov. j.l. een aantal dames uitgenodigd tot het bijwonen van een vergadering in de Alk maarse Huishoud- en Industrie- school, te weten: Mevr. L. Swanenburg de Veye Mulder, voor de Ned. Ver. v. Huis- vrouwen; Mevr. E. FrielinkNater, voor de vrouwengroep van de Partij van de Arbeid; Mevr. E. Slijdrink Laan, voor de R.K. Vrouwenbond; Mevr. H. WeststeynGanzevoort, voor de Ned. Christen Vrouwen bond; Mevr. A. SecreveBregman, voor de Vrijz. Herv. Vrouwenver- eniging; Mevr. G. ter Telgte, voor het Leger des Heils; mej. W. Glasz, directrice van de Huishoud- en In- dustrieschool; mej. C. H. M. Dor- beck, Maatschappelijk werkster van het Gem. bureau voor Soc. Zaken en mej. zr. J. G. Meyer, Maatsch. Werkster van de Ned. Herv. Gem. In deze vorm werd de Commissie gei'nstalleerd door een ambtenares van het Ministerie van Sociale Za ken. Het dagelijks bestuur Is als volgt samengesteld: Mej. Zr. J. G. Meyer, voorzitster; mej. C. H. M. Dorbeck. secretaresse: mevr. H. WeststeynGanzevoort. penning- meesteresse; mej. W. Glasz, advise- rend bestuurslid. Inmiddels werd een program op- gemaakt voor 1948, waarvan een naaicursus het eerste begin is. De advertentie hiervoor vindt u in de dagbladen van Vrijdag 23 Januari. Op Donderdagmiddag 10 Febr. zal een film worden gegeven getiteld: ..Hier zijn de kinderen". Wij reke- nen op een stampvolle zaal! Het program van de commissie vermeldt verder kookcursussen in klein verband. in de gezinnen zelf, om speciaal die meiisen te bereiken. die niet naar een cursus toe komen en voorlichting julst behoeven. NEDERL. BILJARTBOND (N'.B.B.) District Alkmaar) ALKMAAR. Uitslag der voor- vvedstrijden vierde klasse vrij-spel- libre (moyenne 1,01 t.m. 2.00), sei- zoen 1947/48. Alg. Match- No. Naam gem. pnt. 1. G. Groot 1.906 12 2. D. Koning 1.906 12 3. D. v. Baden 1.778 12 4. L. Prins 1.882 10 5. J. SchrOoder 1.896 8 6. J. Haasbroek 1.704 12 7. J. Hecker 1.839 8 8. G. Louter 1.717 8 9. R. Koster 1.577 10 10. J. Wokke 1.555 8 11. C. de Bree 1.717 4 12. J. de Jong 1.655 6 13. W. Koster 1.651 4 14. J. Stam 1.446 6 15. H. Rus 1.400 6 16. J. Bouwstra 1.653 4 17. J. Kleverlaan 1.234 6 18. M. Bobbeldijk 1.196 6 19. D. Nierop 1.303 2 20. W. Kaandorp 1.262 2 21. L. Tromp 1.253 2 22. Br. Mize 1.191 4 23. O. Vlsser 1.394 0 24. P. Schoenmake.r 1.241 0 26. H. Hiemstra 0.997 0 25. J. Adams 1.176 2 HOORT, ZEGT HET VOORT..,. U behoeft Zatardag en Zondag a.s. niet thuis te blijven zitten, om bij de Warmte van uw kachel te ge- nieten van een kop koffie of thee. Ook op de fancy-fair op de Blee- kerskade brandt de kachel en kunt u rustig uw kop koffie of thee, of u thuis was, gebruiken. En de kin deren kunnen hun harten ophalen bij een snoeptent. En waarom zou u in de kou 'n automaat trekken. Bij ons kunt u het in de warmte doen. Koek met Zopie wil zeggen: hler kunt u koek (gebak, cake, roomsoezen etc.) eten en heerlijke limonade drinken. Neen, U zult er niet op een droogje zitten. In ons ..Klein Kinhelm" vindt u een gezel- lig zitje. Vaandrig. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Bernards W„ d. v. W. Joosten en Y. Kleijmeer; Johannes A. B.. z. v. J. B. Hermes en B. Wokke; Niesje E.. d. v. L. Nol en D. A. Overeijnder; Wilhelmina C. M., d. v. J. Bruin en C. M. Lief- ting; Ritske, z. v. O. Waarom en I. Wagenaar. Overleden: Treintje Spierdijk, oud 82 jaar, weduwe van P. de Vos; Cornelis Komen, oud 84 jaar, we- duwnaar van J. Manneveld; Johan nes A. van Middendorp, oud 81 Jaar. weduwnaar van A. P. Persoon Drosklj. HOCKEY In de promotieklasse B verloren Zondag zowel H.B.S. als Alkmaar, zodat deze beiden a.s. Zondag moe- ten beslissen wie degradatiewed- strijden zal spelen. Alkmaar bleef tot de rust even sterk (11), maar verloor toch met 41. Alkmaar 2 ging op bezoek bij Be Fair 3 en speelde met 33 ge- lijk. Alkmaar 3 ontving de afdelings- leiders Adelborsten en verloor met 31. HEILOO. Wat is de K. A. V. en wat gaan we doen? Deze vra- gen behandelde mej. Strings Don- derdag j.l. voor de katholieke vrou- wen van Heiloo. De K. A. V., aldus spreekster is geen dameskransje doch een onderdeel van de grote I Katholieke Wereldvrouwenbond, Haar doel is, aan de vrouwen hulp, ontwikkeling en ontspanning te ge ven. De K. A. V. omvat alle vrou wen. ook al is de man geen K. A. B.-lid. Ook ongehuwde vrouwen kunnen lid zijn van de K. A. V., doch alleen zij, die door hun leef- t(jd niet meer in de J V. G. (Jonge Vrouwen Gemeenschap) behoren. Ieder lid moet zich bewust zijn dat zij in 't gezin en in de maatschap- pij een taak te vervullen heeft. De vrouw heeft als moeder een grote verantwoordelijkheid tegenover God betreffend haar gezin. Zij moet bij haar kinderen godsdienstzin kwe- ken en het gezin mede laten leven met de feesten van het kerkelijk jaar. De gezinnen waarvan de moe der lid is van de K. A. V., moeten de kernen zijn of worden van onze echt katholiek gezinsleven. Zij is het. die invloed kan uitoefenen op het organisatieleven van haar man. Hij moet lmmers goed dus ka tholiek georganiseerd zijn. De vrouw jTioet de stimulans zijn om de man tot daadwerkelijke actie, zo wel op z'n werk als in z'n bond, op te voeren. Het doel van de K. A. V. is ook de vrouw weer op te heffen tot haar echt vrouwelijke waardigheid. De man moet een vrouw kunnen eerbiedigen om haar gedrag en han- delwijze. Dit gaat niet als zij zich als „man" gedraagt. Z. H .de Paus zegt: ,.Zeg mij hoe veel eerbied een man heeft voor de vrouw en ik zal u zeggen hoe godsdienstig hij is." Ons devies moet zijn: Ik wil niets ontvangen doch alles geven. Mej. Stringa besloot deze belang- rijke spreekbeurt met de beant- woording van enige vragen en wek- te dp aanwezige dames op, lid te worden der K. A. V. Gedurende de korte bestaansduur van de afd. Heiloo gaven zich reeds 60 leden op. DAMMEN. HEILOO. De uitslagen der 15e ronde om het clubkampioenschap zijn als volgt: J. GeuzebroekK. Tuinman 20; H. Verver—A. Krom 2—0; J. de Geus—J. Sprenkellng 02; C. Adri- chemS. de Geus afgebr.; A. Dek- kerC. de Graaf 20. De stand Is nu: H. Verver, 19 p. en 1 afgebr. partij; A. Dekker. 19 p.; J. Geuzebroek. 18 p.; K. Tuinman 15 p. en 2 afgebr. partijen; C. de Graaf. 15 p. en 1 partij nog te spe len; J. Sprenkeling, 14 p.; J. de Geus, 14 p.; C. Adrichem, 9 p. en 1 afgebr. partij; A. Krom, 9 p. en 1 afgebr. en nog 1 te spelen partij! S. de Geus, 8 p. en 1 afgebr. en 1 nog te spelen partij. Verver heeft ontegenzeggelijk momenteel de beste papieren. Als hij blijft spelen zeals in de afge lopen partijen dan zal het moeilijk zijn hem in de resterende 3 ronden in te halen. WB I—HSV I 2—1 HEILOO. Van de aftrap gaat H. direct ten aanval en vuurt G. Bolten een kogel op het V.-doel af, welke echter juist over de lat gaat. HSV zit voortdurend voor het V-doel. Na een kwartier komt WB er allengs beter in. Als er 30 minuten gespeeld zijn, wordt er door een der H-backs hands ge maakt. Penalty! Deze wordt onbe- rispelijk in 'n doelpunt omgezet (1—0). Direct na de rust valt HSV fana- tiek aan. Alhoewel zij voortdurend het V-doel belagen, komen er geen doelpunten. Plotseling doet V een uitval en door 'n misverstand is het 20. Bij een volgende aanval weet Tromp met 'n keurig schot de stand op 2—1 te brengen, waarmede ook het einde komt. HSV II verloor van GVO III met 3—1. terwijl HSV III het tegen RK AFC ook niet tot een overwinnmg kon brengen. Al met al 'n zeer slechte dag voor HSV. K.J.B. HEILOO HEILOO Op Woensdag 28 Jan. a.s. staat ons een leerzame avond te wachten. Rector Holthuizen zal op zijn bekende manier een nadere uit- eenzetting geven over een belang- rijk onderwerp van deze tijd „Com- munisme of Christendom". K.J.B. ers benut deze kans. Willen wij hecht en sterk staan, dan is het eerste vereiste: een goede onbreekbare basis. Zet voor deze avond je ge- wone bezigheden terzljde, komt in grote getale naar het K.J.B.-gebouw, want deze avond, die voor ons alien van het grootste belang is, moet, kost wat het kost, in alle opzichten slagen. Ook niet-leden, die interesse hebben, zijn bij voldoende plaats- ruimte van harte welkom. K.J.B.- res, het woord is aan u. DE JEUGD OP ZOLDER HEERHUGOWAARD. Zondag was het voor de parochie St. Diony- sius te Heerhugowaard weer een extra zonnige dag. De jeugd, die na- melijk tot nu toe geen eigen home had, heeft nu een behoorlijke huis- vesting gekregen. Tot nu toe had men zich moeten behelpen met een paar koolboeten, hetgeen verre van ideaal was. De aalmoezenier, Kap. Th. M. Mey, die reeds enkele Jaren naar een betere behuizing voor zijn jongens had uitgezien, Is er in ge- slaagd de zolder van de School aan de Hondenweg voor zijn werk be- schikbaar te krijgen. Er was veel belangsteling van de zijde der parochlanen, toen Zondag- middag dit nieuwe home plechtig werd ingezegend. Het bestaat uit een vertrek voor verkenners en welpen, een zaal voor de K.J.B. en een twee- tal kamers voor verschillende doel- einden. De inzegenlng werd verrtcht door de Zeereerw. Heer Pastoor. Hierna vond de intronlsatle van het H. Hart plaats. Nu de jeugd een eigen thuis heeft. is het werk nog lang niet voltooid. Dat men ook in de toekomst dus moreel en financieel het jeugdwerk blijve steunen. Nadat de thee geserveerd was opende de heer v. d. Pol als voor zitter van de jeugdkrlng deze bij eenkomst, waarna de Z.E. Heer Pastoor sprak. Al? vertegenwoor- diger van de oudere mannelljke jeugd trad Wim van Stralen als redenaar op. De letdsters en leiders hielden nu een samenspraak in dichtvorm, welke zeer in de smaak viel. Emeritus Pastoor Wijnker sprak een ogenblik over zijn jeugdwerk van voorheen in Rotterdam. Dat ging daar wel eens bont aan toe en HEERHUGOWAARD In de zaal van de heer W. Groenland, Heer- hugowaard-Noord, hield de kring der L.T.B. haar jaarvergadering. De voorzitter, H. de Wijs uit Obdam, opende en heette alle afdelingen welkom. In het afgelopen jaar is er veel actie geweest en er is ook veel gebeurd. Ten aanzien van de afzet gekeurde aardappelen is er dikwijls zeer slecht en onrechtvaardig ge- handeld. Het gaat er donker uitzien wat betreft de bewaarproducten, maaf alleen doen we niets. We moe ten als organisatie en vooral als r.k. georganiseerde L.T.B.'ers gezamen- lijk meewerken aan een betere toe- stand In de tuinbouw. De penningmeester brengt ver slag uit. met als resultaat, dat als over 1947 de contributie door de af delingen betaald wordt. de onkosten betaald kunnen worden. De heren Stuyt en Ursem worden verzocht de bescheiden van de penningmeester na te zien en bij monde van eerst- genoemde wordt medegedeeld. dat alles in orde was. De heer Stuyt dringt er op aan tijdig de contribu tie te betalen. Volgt verkiezlng van drie bestuurs leden. wegens periodieke aftreding van de heren H. de Wijs, Obdam, A. Tesselaar, Heerhugowaard en K. Oudeman, Heerhugowaard. Warmen- huizen heeft Tesselaar weer graag in het bestuur en Komen, Heerhugo- waard-Noord, ziet Oudeman weer graag terug. Obdam wil de Wijs weer. Bij de nu volgende stemming over een voorzitter krijgt de Wijs 125 en K. Oudeman 17 stemmen, zodat de efgetreden voorzitter kan blijven zitten. Mededelingen Een schrijven van het Kamerlid Groen, van verhindering deze ver gadering te kunnen bijwonen. Tes selaar doet mededeltng. dat er ex tra kunstmest verstrekt zal worden voor alle aardappelen. bieten en sulkerwortelen, t.w. 40 kg kalizout en voor grasland 20 kg stikstof. Dan komt er nog een belangrijke mededeling, nl. dat men in de toe komst wil proberen, om vanwege de L.T.B. een zaaizaadverenlging te krijgen, in ieder geval te beginnen mensen te vinden, die bereid zijn zaaigoed te gaan telen. In Wervers- hoof zijn reeds een 20-tal zaaizaad- telers in een vereniging aaneenge- sloten en dit zal binnenkort nota- rieel worden vastgelegd. Er zit in ieder geval voor de toekomst wat goeds in. Dan volgt een mededeling betref- fende het collectief arbeidscontract. Het contract 1948 loopt zolang, tot- dat er een nieuw is, aldus de voor zitter, in tegenstelling met de me dedeling op de alg. vergadering van de L.T.B. Heerhugowaard-Zuid, dat men zonder contract zat. Er wordt over dat contract nog een hartig woordje gesproken, voor al wat betreft de arbeidsuren. Er wordt geschreeuwd om arbeid en de boel ligt bij de mensen te verrotten, want de arbeiders moeten op tijd naar huis. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar moest er voor de koolstreek een bijzondere bepaling komen. Maar ja. de practijk heeft het nog niet van de theorie gewonnen. en toen dan ook een der aanwezigen de vraag stelde: hoe heeft men het contract gevonden, toen was het antwoord.. Hopeloos!!!! Een ogenblik staat men nog stil bij de lonen van een gezonde sterke werkkracht en de minder volwaar- dige. Deze staan tfians gelljk, maar men komt tot de conclusie, dat de eerste groep wel wat meer waard is. Hier is het gevaar, dat men lie- ver als losse kracht gaat werken, hetgeen dan ook al gebeurt. De oogstcolonne heeft ook de belang stelling der vergadering. Vorig jaar werkte deze met 10 5 15 man per object, maar men vindt het beter dit in de toekomst met 3 k 4 man per object te doen, waar dit nodig blijkt. Ook op deze vergadering komt de noodkreet, dat men eind Januari nog met zoveel kool zit en de me- ning van de vergadering is, dat de minister in gebreke is gebleven. De oorzaken worden hier nog eens naar voren gebracht en de vraag gesteld: wat moeten wij doen? Er zal vanwege de kring een schrijven gestuurd worden naar het Hoofdbestuur waarin alles nog eens nader zal worden omschreven. De voorzitter en secretaris gaan naar Den Haag en zullen nog eens per- soonlijk gaan vertellen, hoe erg de toestand is. Malaise met de kool. Obdam zit met de bieten en er werd gezegd dat voor velen de armoede weer voor de deur staat. Daarom is het goed, dat deze toestand wereldkun- dig wordt gemaakt. In de pers is melding gemaakt dat er bij de Noor- dermarktbond in een jaar een om zet was van f 7.000.000. Dit lijkt zo hoog, maar als men dit verdeelt over de 1000 tuinders dan komt men per tuinder op f 4.000.De omzet der veiling is wel hoog, maar de keerzijde der medaille laat ons nu een ander beeld zien. Ten voorbeeld wordt hier gesteld de hechte organisatie der arbeiders, wat een luid applaus van de ver gadering uitlokt. De L.T.B. moet alles doen, en men moet streven naar de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga- nisatie. Het witlof is ook al een punt van bespreking en er zit dan ook al een heel bittere smaak aan. We moeten maken dat we een zijn. Ook wordt er gewaarschuwd, zich niet te werpen op een bepaald artikel. Vooral wijst men hier op de witte kool en de mogelijkheid is er, dat iedereen nu volgend seizoen de witte kool wil gaan verbbuwen, het geen foutief is. Een punt van be spreking is, de aanvraag brandstof/ poters. Betreffende de afwijzende beschik- kingen wordt medegedeeld, dat er nog 500 ton beschikbaar is, maar wanneer het open winter blijft, deze niet zal worden toegewezen. De B.E.A. voldoet wel, maar de men- sen hebben het zelf verknoeid en er zijn veel onrechtvaardigheden voor- gekomen, ook de veiling was niet altijd rechtvaardig en de export in vrije handel is fout geweest. Men zal in de toekomst proberen alles onder de B.E.A. te krijgen. tot slot sprak de aalmoezenier kap. M. Meij. Mevr. A. Entius-Zijp ver- zorgde op keurige wijze de piano- muziek. A B AKERSLOOT. De' K.A.B. hield een propagandavergadering in de zaal Verduin. De voorzitter opende met gebed en heette alien hartelijk welkom, ook de dames, die in grote getale waren opgekomen. Zeer in het bizonder verwelkomde hij de spreker Pater Engelbertus. Hierna gaven enige leden van de Kaj otters enkele zangnummers ten beste. Daarna kwam aan het woord pater Engelbertus die in zijn betoog aan- spoorde om te leven als een chris- tenmens en een voorbeeld te zijn voor een ieder. Helpen bouwen aan een krachtige organisatie en het niet overlaten aan enkelen. Na de spreker zongen de Kajot- ters nog een paar liederen. De voor zitter dankte de Kajotters voor hun medewerking en hoopte dat ze nog eens zouden optreden maar dan ook met de mondaccordeonclub. Hij dankte ook Pater Engelbertus voor zijn schone en leerzame rede en sloot met gebed. NAT. MONUMENTEN COMMISSIE VOOR OORLOGSGEDENKTEKENS SINT PANCRAS. Naar aanlei- ding van het feit, dat enkele inwo ners de kolenbonnen ten gemeente- huize kwamen brengen, berichten wij U het volgende. De kolenbon nen kunnen uitsluitend opgezonden worden naar Den Haag, Machtiging 1917 en U ontvangt per post Uw cer- tificaat Wij hopen dan ook. dat U daar veelvuldig gebruik van zult maken, want het is voor een zeer goed doel. Verder zijn er nog steeds certificaten vanaf f 0,50 aan het ge- meentehuis te verkrijgen, uitslui tend 's morgens. Wij raden U aan toch zo'n certificaat te kopen, het is later een mooie herinnering te zeg gen „en dan heb ik nog een stukje grond in Amsterdam". LT.B. WEST-BEEMSTER WEST-BEEMSTER Donderdag 15 en 22 Januari heeft de L.T.B.- afdeling twee z.g. praatavonden ge- houden, welke zeer goed geslaaga zijn. De heer J. Ch. Peraer uit Alk maar hield beide avonden een m- leiding over ..Modern graslandge- bruik", waarna uitvoerlge gedach- tenwisselingen volgden. Op zeer duidelijke wijze is beide avonden naar voren gekomen, dat er op 't gebied van graslandgebruik nog veel te verbeteren is. Ook de voeding van 't rundvee op de stal is op verschillende manieren bespro- ken en op dat gebied is er nog veel te bereiken. Door de inleider van deze avonden werd er ten zeerste de nadruk op gelegd, dat de veehou- ders zoveel mogelijk moeten trach- ten uit eigen bodem alles te winnen wat voor een rendabel bedrijf nodig is. De tweede avond werd ook het eobperatievraagstuk behandeld, wat als resultaat had. dat enkele aan wezigen zich als lid Van de Centrale Cooperatie L.T.B. aanmeldden. Op de binnenkort te houden jaarverga dering der afdeling zal deze zaak verder behandeld worden. Vele jon- geren waren op deze avonden aan wezig, alsmede leden van de L.T.B.- afdeling zelf. De thuisblijvers heb ben veel verzuimd. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Gerardus Johannes Hermanus, zoon van C. Meijer en C. Goudsblom; Gerritje Bernarda, dochter van H. A. van der Meij en J. Bosch; Maria Amalia, dochter van M. de Bakker en M. R. Giele; Maarten. zoon van G. W. Groteboer en H. van Dusschoten; Maria Antonia, doChter van H. Jonk en G. J. M. Huiberts. Ondertrouwd: Johannes Petrus Knook, oud 30 jaren en Veronica Maria Ruijter, oud 26 jaren. Overleden: Neeltje Schoehuijs, oud 47 jaren, echtgenote van M. Noome, overleden te Alkmaar; Jan Klerk, oud 88 jaren, weduwnaar van T. Bood. UITSLAGEN R.K. W.F. DAMBOND S.N.A. O.N.A. P. Groenveld Jac. Koopman 11 C. GroenveldW. Timmerman 11 L. Konijn A. Dekker 20 A. Smit F. Commandeur 11 Jn. Tromp Jac. Commandeur 11 A. Oudhuis P. Dekker 11 A. Hoogeboom P. Obdam 02 K. Oudhuis Jn. Dekker 11 D. Tromp N. Wester 02 J. Smit P. Bakker 20 Jn. Groot D. Wester 11 G. Appelman Jac. Groot 20 W. Oudhuis D. Koning 20 Totaal 15—11 Kroonschijf II D.E.Z. N. Mak N. Koppes 02 P. Mak J. Kuitenberg 20 N. Pennekamp S. Degeling 11 Th. Viset J. Slachter 11 J. Koppies J. Oud 02 W. v. d. Zel P. Wagenaar 11 T. Peerdeman S. Ruitenberg 20 H. Bornikhof Th. Degeling 20 C. Smit J. Weel 20 G. Bornikhof C. Mol 11 Totaal 128 D.E.Z. Kroonschijf II N. Koppes J. Koppies 2—0 J. Ruitenberg B. Mak 11 S. Degeling N. IVlak 02 J. Slagter N. Pennekamp 11 J. Oud J. Koppies 02 P. Wagenaar Th. Viset 11 Th. Degeling W. v. d. Zel 02 S. Ruitenberg C. Smit 11 J. Weel J. Mak 0—2 C. Mol G. Borninkhof 20 Totaal 812 O.N.D. S.N.A. J. Koopman P. Groenveld 02 W. TimmermanC. Groenveld 02 A. Dekker L. Konijn 0—2 F. Commandeur A. Smit 20 J. Commandeur J. Tromp 02 P. Dekker A. Oudhuis 20 P. Obdam A. Hogeboom 2—0 J. Dekker K. Oudhuis 1—I N. Wester D. Tromp 0—2 J. Groot J. Smit 20 D. Wester J. Groot 02 D. Koning G. Appelman 1—1 Totaal 10—14 Overzioht D.E.Z. heeft tweemaal met gelijke cijfers van Kroonschijf II verloren. Dif is zeker de Juiste verhouding. Door de twee overwinningen van S.N.A. op O.N.D. hebben de Waar- ders tevens het kampidenschap van W. F. behaald. Ze hebben nog wel een wedstrijd tegen Kroonschijf te spelen doch deze is van geen belang meer. Van harte proficiat S.N.A. en dat jullie straks om het clubkampi oenschap van de R.K. Ned. Dam- bond de naam van West Friesland hoog houden. Vorig totaal f 542.70 N. N. (intentie: genezing rheumapatient) voor wierook 10. N. N. 2.50 N. N. 1.— N. N 10.— N. N. 1.— N. N. 1.— Voor noodlijdend Hongarije N. N. A's 3.50 Ontvangen verzendkosten voor speciale geadres- seerde pakketten 34. 1605.70 1 pakket levensmiddelen en kleding van G. H. H. te O. 1 pakje kleding van N.N. 1 pak levensmiddelen van C. G. te Egm. 1 pak levensmiddelen v. N. N DE JUBILEUMFEESTEN. ZUID-SCHERMER. Door de ..Schermer Gemeenschap" Is het comite, belast met de organisatie van de aanstaande jubileumfeesten van H.M. de Koningin, ingesteld. Burgemeester Jac. Pasch is voor- Burgemeester Jac. Posch is voor- cretaresse, dhr P. Groot penning meester. Leden: J. van Dok, H. Jansen, L. Schuring en Jac. Kraak- man. Contact werd gezocht met het Cultured Centrum voor 't Noor- den, een afdeling van het Leken- spel te Bussum. De feesten, die twee dagen zullen duren, worden gehouden enkele da gen na de landelijke viering. In de kerken zullen 's morgens plech- tige diensten worden gehouden. In beginsel is besloten tot opvoe- ring van een revue, waaraan 20 4 30 personen medewerking zullen verlenen. Voor de kinderen komt het Seiapino-ballet. Op verschillende punten in de Schermer zal een wagenspel voor- stellingen geven. De kosten worden geraamd op f 3000.welk bedrag met inteken- lijsten zal worden ingezameld. Allen die zich voor de sport in het algemeen en het ka tholieke sportleven in het bij- zonder interesseren, worden dringend aangeraden heden- avond om 18.20 uur te luiste- ren naar een uitzending van Hilversum I. Voor de K.R.O. bespreekt Jan Cottaar o.m. de houding welke de katholieke sportbeoefenaar ten opzlchte van katholieke en neutrale verenigingen behoort in te nemen. Corn. J. Witteman, Hoorn, inter- nering gelijk aan de in detentie doorgebrachte tijd. Verbeurdverkla- ring van 2000. Lleuwe W. Miedema, Schagen, ontzetting uit de rechten. Verbeurd- verklaring van 2000.—. Klaas de Wit, Venhuizen, beschul- diging vervallen verklaard. Wijlen Simon Heuvel, Zwaag, f 1500.— van de nalatenschap ver- beurd verklaard. Wijlen Pieter Kalis, Schermer- horn. 25.000.van de nalaten schap verbeurd verklaard, OBDAM, 26 Jan. Aangevoerd: 3400 kg rode kool afwijkend 7.70 10.60, 300 kg bladgele kool 11, 500 kg savoye kool 1923.70, 3200 kg uien 17.6019.70, grove 20.30—22.40, 25.000 kg peen B 8—8.60, C 8.50— 8.60, 5700 kg spruiten 27—52, afwij kend 1016. ZU1DERKOGGE, 26 Jan. 1947. Bloemkool 967; spruiten 19—39; rode kool 7.5012.50; groene kool 20—37, witlof 15—27; peen 8.20—9.20 kroten 6.107; witte kool 12.50; boerenkool 5—6; winterjan 1338; gieser wildeman 2737. WOGNUM. 26 Jan. 12750 kg witlof I 19—24; id. II 16—18; id. Ill 15; 6700 kg spruitkool I 3756; id. II 14—36; rode kool 11.30—12.50; boerenkool 1116; afw. andijvie 72; uien 11.70—21.10; prei 1235; breek- peen 8.508.70; gele kool 6.40; sint renny 39; winterjan 3537; groene kool 19. MEDEMBLIK, 26 Jan. Aangev.: 3000 stuks bloemkool I 4058, II 21 30; 1800 kg groene kool 20.50 24.20. afw. 4.7016.10, 300 kg sprui ten 2838; 2000 kg uien gew. 21.50, grof 22, driel. 18.60, 400 kg witlof I 1821, II 1013, 6000 kg gele kool voer 1.60. ZWAAG, 26 Jan. Uien 12.10—22 bieten 6, prei 2535, sav. kool 18 23.30, rode kool 8.9012.90, boere- kool 1516, spruitkool 26—57. wit lof 1521, breekpeen 8.10D.00, an dijvie 57. bloemkool 3258, Goudrei. netten 2745, Present v. Engeland 1884, Groninger Kroon 2538, Jo nathan 2077, Comptesse de Paris 451.04, Gieser Wildeman 1641, Witerjan 19—40, Westlandse louw 18—33. BEVERWIJK, 26 Jan. Andijvie 11.17, bloemkool 2030; waspeen I 822; witlof X en II 1524; sprui ten gesch. 4572; idem ongesch. 25 50; prei 1 3543; k^ollen I 14— 23, breekpeen 610, koolrapen 3 4, groenekool 1832, gele kool 1—6 rode kool 8—15, boerekool 613, kroten 7—10, uien 1316. PURMEREND, 20 Sept. Witlof 15—26. bloemkool 12—37, rode kool 10—16, sav. kool 6—7.50, spruitkool 16—48. boerekool 6—12, posteleln 15, andijvie 70—90; bieten 4—6; wor- teien 5.50—9; uien 2224, prei 26 37; Winterjan 18—43, Reinette, goud 2452; Present van Engeland 20 78, Zoete Bellefleur 36—50, Com- tesse de Paris 101. Alles per 100 kg ALKMAAR, 26 Jan. Veemarkt, aa—gevoerd: 24 vette koeien, 6 pin- ken. 23 nuchtere kalveren en D vette schapen. Allen: levering. WARMENHUIZEN. 27 Jan. Aangevoerd: 800 kg gele kool 6, 3700 kg witte kool 14.70; 14.600 kg gele kool voor veevoer 1.50, ALKMAAR. 26 Jan. Andijvie 22—88; Winterpeen 8—9; boerekool 2—8, worteltjes 5—10, groene kool 9J27. spruitkool 5—53, rode kool 7.2010, gele kool 4.807, prei 28— 38; uien 12—21; bieten 6—8; witlof 15-24; knolselderie 3—17; selderie 6—11; selie 11; peren 33—52; appe- len 16—65. BLOKKER. 27 Januari. Witlof 16—26: spruitkool 16—35; gele kool 6-0.20; boerenkool 12.5013.20, bloemkool 18—50; groene kool 19— 21.20; Present v. Engeland 4098; Ooudreinetten 34—78; Bramly Sud- li_g 2037; Conference 811.45; Gieser Wildeman 28—42: Winterjan 30—40; Gratiool 18—32; Cox Orange 75—1.16; zoete appelen 19—46.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2