i 1 JAN GROENHAAR JOONTJE HEEFT EEN PAARD GETEKEND" Opa Goudsblom te Schagerbrug, de oudste Noorderkwartierder RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD De Prinses in het Winterslot r fag. 4 Zes en negentig jaren Bioscoopbezoek wordt weinig duurder DE INTERNATIONALE JAARBEURS IN TORONTO Mr. Teulings trok zijn amendement in Sprookje van drie hofdames en een lange sleep -n NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 27 Januari 1948 Posifie Nederlandse passagiersschepen EEN KIJKJE ACHTER DE SCHERMEN VJ Bijzondere Ambassade naar Venezuela Motorrijder bij botsing gedood Vermakelijkheidsbelasting lager voor culturele films HEVICE AARDBEVING op de Philippijnen HET VATICAAN over Bevin's rede programma Statuten Ned. Bank nog niet geheel aan.vaard Wordt Oder-Neisse-grens gefortificeerd? SPAAK's WENS Geen onmiddellijk aftreden van Leopold VOOR DE JEUGD ongPongPongDrie keer galxnt het geluid van e zware gong achter het toneel door de voile zaal. Een minuut »voren is het laatste gedeelte van het enorme brandscherm in e hoogte verdwenen. Het geroezemoes in de zaal is verstild. Halen". Zacht schuiven de gordijnen vaneen. En weinige minu- m later is het publiek voor de zoveelste maal getuige van de erwikkelingen, ontstaan, doordat Toontje recht tegenover de preekkamer van zijn vader, de dokter, op de gangrftuur ,,een pard heeft getekend". Van de geweldige vlakte, waar- p qrkesten en honderden leden ellende koren een plaats kunnep •inden, is een klein gedeelte af- leschoten dopr coulissen. Rappe ianden van toneelknechten heb- >en in een minimum van tijd van ie afzonderlijke stukken een stevig ;eheel opgebouwd. .jRoutinewerk, ni.jnheer," zegt er een lachend als vij bewonderend toezien hoe de lerqprkte stukken als een legpuzzle an elkaar worden geschoven. ..Toontje" staat er met ruwe let- ers op geschreven. En op een deel taat ook nog „de man die kwam lineren". ..Dat is de deur. Die gebruiken Ve voor beide stukken," Economie •n de toneelwereld. En dat is no- Idig bij het Residentietoneel, dat .onder subsidie maar moet zien de lindjes aan elkaar te knopen. Het eerste lachsalvo davert door le zaal. Dit is het moment waarop 'oneelspelers. amateurs zowel als jeroeps. in spanning wachten. Het >erste contact met de zaal. Met •nijn hand voor de mond - hij mag niet lachen. althans niet hardop oert de man van de brandweer, laar hetgeen er op het toneel ge- jeurt. Vreemde gewaarwording. de •nelers door een spleet in de cou- 'isSe van achteren te bekiiken. Met grote. geschminkte schitter- igen windt Lily Bouwmeester kieh op om de zorgvuldig gekozen :arcastische opmerkingen van haar oneelechtgenoot Wim Pauw in zijn Ja'itte doktersjas. die van nabij be- \eken niet eens zo wit is. Over enkele ogenblikken moe- cn Jack Grimberg en Diny Sprock op. Hij veegt nog vlug een paar pluisjes van rijn costuum en zij rtriikt haar japonnetje nog even zlad. De rest van het gezelschap 'it in de kleedkamers of in de rook 'over, want overal hangen als een bestraffend opgestoken vinger de borden: Verboden te roken. Merk- vaardig Niemand zal er aan den- <en dit verbod te overtreden, ook ?ls de brandweerman even met *ijkt. Toch zijn ook zij Nederlan- ders. Plotseling ratelt het gordijn u-per dieht. Flauw dringt het ap- nlaus tot achter het toneel door. Halen. buigen. zakken. Nog eens en i<-eer een keer. Van alle kanten .^bieten de toneelknechten toe. H^t decor moet veranderd worden. Zjoek maar een goed heenkomen. want er is geen tijd om met een boog om iemand heen te lopen. Daar gaat de tafel, die al die tijd kant en klaar naast de coulissen heeft gestaan; de tafel, waaraan ernotmoeder straks het meest glo- n'euze moment van de dag zal be- levn. bet ontbijt Niemand ki.lkt of alles wel aanwezig is. de borden. de kopjes, de sandwiches. Het is er. ..Gooi die vierde herts eens naar beneden". Hoog boven het toneel loopt iemand over een soort brug naar de ..Toneel-machineka- mer" en even later zakt een ri.i fel-witte lampen naar beneden. Dan klinkt weer de stem van de Aagtekerk. Rotterdam—Sydney, 25 Jan. te Antwerpen. Aldabi. 25 Jan. van Antwerpen te Rotterdam. Amsteldijk. 25 Jan. van Antwer pen te Rotterdam. Alderamin, Rotterdam—Perzische Golf. 25 Jan. te Antwerpen. i^lhena. 25 Jan. van Montevideo naar Santos. Alphacca. MontevideoAmster dam. pass 25 Jan. Vlissingen. Amstelkerk. Amsterdam—West- Afrika, pass 25 Jan. Las'Palmas. Amstellapd. Las PalmasA'dam, 27 Jan. te IJmuiden verwacht. Amstelstad, 25 Jan. van Monte video te Rio Grande. Annenkerk. 25 Jan. van Rotter dam te Karachi. B.ali. AmsterdamBatavia, 26 Jan. van Suez. Batavia. Rotterdam-^Batavia, 26 Jan. te Pan~''al Pinang Balanipa, RotterdamBatavia, 25 Jan. ie Fort oam. Bloemfontein, 25 Jan. van Loren zo Marquez te Beira. Blommersdijk, 25 Jan. van Rot terdam te New York. Blijdendijk, New-York—R'dam, 24 Jan. te Antwerpen. Boskoop. 24 Jan. van Amsterdam naar Curacao. Congostroom, 26 Jan. van San Thome te Lagos Verw. Ga.asterkerk, RotterdamJapan, 25 Jan. van Antwerpen. Helicon, 25 Jan. van New York te Puerto Sucre. Jaarstroom, 24 Jan. van Sapele naar Takoradi. Java, AmsterdamBatavia, 24 Jan. van Antwerpen. Johan de Witt, Amsterdam—Ja va. pass 25 Jan. Kaap Villano. Joh. van Oldenbarnevelt, Java Amsterdam, pass 25 Jan. Kaap Guardafui. Kamerlingh Onnes. 24 Jan. van Macassar naar Soerabaja. Kedoe, 25 Jan. van Java te Rot terdam. Kota Inten, Java—Rotterdam, 25 Jan. van Aden. Kalianda, Rotterdam—Batavia, 25 Jan. van Singapore. Leerdam. 25 Jan. van New York via Antwerpen naar Rotterdam. Lindekerk. Calcutta—Rotterdam, 25 Jan van Port Said. Maasland. Amsterdam—Buenos Aires. 25 Jan. van Rio de Janeiro Maaskerk. wordt 28 Jan. te Free town venwacht. Meliskerk, Amsterdam—West- Afrika. pass 26 Jan. Ouessant. Modjokerto. 25 Jan. van Antwer pen te Rotterdam. Nieuw Amsterdam. Rotterdam New York, 24 Jan. van Southamp ton. Noordam. 25 Jan. van New York naar Rotterdam. Oranjefontein, Amsterdam-Kaap- stad. 25 Jan. te Antwerpen. Poelau Laut. 25 Jan. van Soera baja naar Balik Papan. Polydorus. Amsterdam—java, 24 Jan. van Liverpool. Prins Willem van Oranje, Ant werpen— Alexandria, pass 24 Jan. Gibraltar. Salatiga, West Afrika—Amster dam. pass 25 Jan. Ouessant. Sibajak. 25 Jan. van Kaapstad te Roterdam. Sloterdijk. Patavia—Rotterdam pass 25 Jan. Malta. Westerdam. 25 Jan. van Rotter dam naar New York. Waterman. RotterdamBatavia, "ass 25 Jan. Finisterre. man op de begane grond. ..Nee, niet de derde, de vierde zei ik. Ja. zo is 't goed en laat nu die fries nog even zakken". Het kleurige doek rolt tot op de grond. De tuin, die de toeschouwers dadelijk door het tonselraam kunnen zien, is ..aangelegd". Dirk Verbeek. de 65- jarige directeur van het Residen tietoneel en vanavond Toontje's grootvader komt eens kijken hoe het er mee staat. Koning publiek mag niet te lang wachten. Ergens op een tafeltje ligt het getypte ma nuscript, maar niemand kijkt erin. Ach, als het stuk al tientallen ma- len is gespeeld. kent men zijn rol wel. Toch wordt niets aan het toe- val overgelaten. Dan zou de souf- fleur ook wel naar huis kunnen gaan. Maar vanuit zijn hokje't manuscript wordt door een petie- terig lampje beschenen fluistert deze onmisbare figuur in de toneel wereld. die alleen bij zijn jubileum op de planken komt, zijn zinnen. Nog steeds wachten bijzonders, op de een wij of op iets andere frappante gebeurtenis. Waar blijft het moment, dat de jeune premier met een zwierige zwaai zijn hoed zal ggan afnemen om op het laat ste ogenblik tot de ontdekking te komen, dat het hoofddeksel in zijn kleedkamer ligt. Wanneer zal een van de spelers met grote schrik- ogen naar adem staan te happen omdat hij niet meer weet wat hij moet zeggen en in zijn schrik de souffleur niet kan verstaan? Maar er gebeurt niets. Van al die kleine foutjes en vergissingen, die men dikwijls bij het amateur-toneel ont- dekt, is hier niets te bespeuren. Ja. bij een premiere, dan hapert er wel eens iets, maar dat wordt toch meestal door de geroutineerde krachten „weggespeeld". Het blonde, kittige kleedstertje, is al bezig de costuums netjes op te vouwen en in koffers op te ber- gen. De coulissen van de vorige bedrijven liggen in een hoek van het toneel opgestapeld. En als de toeschouwers bij de vestiaire staan te dringen om zo vlug mogelijk in het bezit te komen van jas, hoed of mantel, worden alle beriodigdhe- den in grote vrachtauto's geborgen. Want morgen gaat ..Toontje" in Zutphen of Maastricht of Waalwijk. Net zo lang tot heel N.ederland dit kostelijke stuk heeft gezien. ZES EN NEGENTIG JAREN, voorwaar een leeftjjd waar slechts weinigcn in Noord Holland zich op kunnen beroemen. Maar daarnaast nog gezond van ljjf en leden zijn, nog prima „bij de wek- ker" en goed van gehoor, nou dat is nog groter uitzondering. Welnu „Opa" Goudsblom, inwonende bij zijn dochter mevr. v. d. Werf- Goudsblom te Schagerbrug, zal op 29 Januari a.s. zijn zes en ne- gentigste jaar voleindigen, en op hem zijn al deze dingen van toe- passing. Hij is ook nog uitstekend ter been, en loopt alle dagen nog even op straat, in de gauwigheid meestal zonder jas, want zodra hij meent koud te worden, dan zoekt hij weer haastig de gezellig ver- warmde kamer op. „Ja" zegt Opa, „0. L. Heer geeft mij wel een ge- zegende ouderdom en gezondheid, maar ik moet er zelf op passen". Dat is onze entree. Ja deze oude man ziet er nog vitaal genoeg uit. Toch is er een ding dat hem erg spijt, en dat is het feit, dat zijn ogen hem niet meer in staat stellen om te lezen. En dan moet je er zoveel van houden. Gelukkig kan de radio hem nog wat ontspanning bezorgen. maar niet aldoor, want hij weet nog drommels goed wat mooi is. En na een kopje thee, we stop- pen opa's pijp met onze shag, want dat brand niet zo op de tong. steekt de krasse baas van wal. Hoe- wel geboren in Harenkarspel heeft hij zijn jeugdjaren gesleten in St. Maartensbrug, waar zijn vader Joh. Goudsblom veertig jaar achtereen knecht bij dezelfde bakker was. Een Ieven lang werken. Inderdaad, direct van school moest de jonge Goudsblom aanpak- ken. Eerst werd hij boerenknecht bij G. Kampen te Burgerbrug. daarna 16 jaren werkman van diens buur- man Klaas Franzen. Inmiddels had hij voldoende overgespaard om een eigen bedrijfje te Schagerbrug te kopen, waarop hij zelf echter de boerderij liet bouwen. Deze behui- zing staat thans naast de Maalderij „De Goede Verwdchting". Hier he,elt hij 17 jaren goed geboerd, doch het ongeluk zit soms in een klein hoek- je. Bij het rietscheren kreeg hij een infectie in zijn rechterduim, die zo snel opkwam, dat Di. Smit van St. Maartensbrug dienzelfden avond het bovenste duimlid amputeerde. Van nu af was melken hem onmogelijk. De eerste tijd werd dit werk nog door zijn vrouw en enige dochter, onze gastvrouw, voortgezet, maar dat was niet v°! te houden. Gouds blom kreeg een goed bod voor zijn bedrijf en vee, en trok naar de Dub- bele Buurt. ..Is werkman diende hij vandaar ruim 11 jaren Daan Jim- mink aan de Grojatsloot. Toen, reeds gevorderd op jaren, kocht hij een flink stuk bos van Jan Rampen, rooide de bomen en maakte daar een prachtige tuin en boomgaard van, die destijds de bewondering van de gehele streek gaande maak te. Zo werkte hij tot ziin 83ste jaar, toen zijn echtgenote Eisje Spierdijk, op bijna 84-jarige leeftijd hem ont- viel. Beide oude mensen woonden toen reeds 9 jaren bij v. d. Werf, dus Opa is er nu bijna 22 jaren. Tot zijn 92ste jaar, fungeerde hij als getui ge bij Notaris van Veen. Op een goede, of liever gezegd kwade mor gen, werd hij echter tweemaal ach ter elkander geroepen, en de ver- moeidheid van dien morgen bezorg- de hem 3 maanden ziekbed. Een eigenwijze schoolmeester. Het helderst staat hem uit zijn jeugdjaren, het onderwijs van Mees- ter Wind voor de geest. Die mees- ter verbood hem kortweg zyn naam ..Goudsblom" te schrijven. In school moest het „bloem" zijn. Va der Jan was hierover zeer ontsticht omdat hij zijn naam in ere wiide houden. Ingevolge vaders bevel schreef Arie dus stiekum ..Gouds blom", doch iedere keer dat de meester dit zag, volgde prompt een vlnnige kneep in het oor of de arm als strafmaatregel. Slaan deed deze onderwijzer nooit. He wereld is klein. Met enige verbazing vernamen we van „opa" dat hij jarenlang Jhr. Dr. A. Loudon, lid van de Raad van State en oud-ambassadeur te Washington, zal aan het hoofd van een bijzondere ambassade naar Venezuela vertrekken. Deze ambassade heeft tot taak H.M. de Koningin en het kabinet te vertegenwoordigen bij de ambtsaan- vaarding van de nieuw gekozen pre sident van Venezuela. Voorts zullen als leden dezer bij zondere ambassade optreden dr. P. Kasteel gouverneur van Curacao en de heer F. W. Kraandijk, Nederlands gezant te Caracas. buurjongen was van onze over- grootvader, de zoon van hem die met Napoleon de Berezina is over- getrokken en in Wenen de PeSt- epidemie overleefde, en voor hem wekelijks met de wagen kaas naar Alkmaar vervoerde. Als hij dan hoort dat grootvader de tachtig juist niet kon halen, schud „opa" meewa- rig het hoofd, en zegt: „tjonge, nog zo jong?" Ja, opa Goudsblom houdt van al le goede zaken des levens. Iedere dag smaakt het eten en drinken hem voortreffelijk, en hij rookt als een schoorsteen. „Meneer", zegt hij, „zet maar ge- rust in de krant, dat al dat gesmoes van roken is ongezond, leugen is. Ik heb mijn leven lang alle dagen stevig gerookt en een 96-jarige niet- roker nog nooit ontmoet". De jaar- wisseling blijkt hij nog tot 's nachts half 2 meegevierd te hebben, en, merkte zijn kleindochter op, „Opa beliefde nog van alles." s Nachts, als hij niet direct de slaap kan vatten, hetgeen overigens zelden gebeurt, herinnert hij zich weer zijn jonge jaren? Hij ziet weer voor zich de eerste trein, en het eerste trammetje dat door de Zijpe trok. de eerste auto in dit gewest, van Notaris Bax uit ..Wieringer- waard"! Wat ging dat merakel te keer man. daar was het spoor niets bij. Notaris Bax stalde zijn voertuig altijd bij ome Jan Zwarthof, maar als tante Trijntje het half verhin- deren kon, deed ze dat helemaal. Ze was als de dood voor die ben zine moet je weten." Ook herinnert hij zich nog als van gister, de mobilisatiejaren van 1914 toen ook in deze buurt Belgi- sctie vluchtelingen waren gehuis- vest. Drie landbouwcrises heeft bij meegemaakt, een voor de oorlog van '70, een voor die van '14 en die omstreeks de dertiger jaren. Maar de laatste was de ergste. Opa is nog lang niet uitgepraat. Maar we moeten sluiten, want de hoofdredacteur is er ook nog. Maar dat deden we niet, dan na eerst deze nestor van ons Noorderkwar- tier met een stevige handdruk een prettige verjaardag te hebben toe- gewenst. Maandagavond kwam op de gro te vcrkeersweg UtrechtDen Bosch de 36-jarige motorrijder G. D. uit Tiel, te Deil (Betuwe) in voile vaart in botsing met een auto. D. werd op slag gedood. De motor werd totaal vernield. In een nadere circulaire aan de gemeentebesturen inzake het verho- gen der vermakelijkheidsbelasting wordt gezegd, dat de minister van binnenlandse zaken en zijn ambt- genoot van financien zich nader hebben beraden over deze aange- legenheid. De ministers zijn tot de conclusie gekomen, dat een heffing van 45 procent vermakelijkheids belasting voor bioscoopvoorstellingen in het algemeen verantwoord is. Teneinde echter het streven om het bioscoopbezoek dienstbaar te maken aan de opvoeding en voorlichting van het publiek, te steunen, achten de ministers het van belang, de heffing voor de voorstellingen, die dit belang dienen, op een lager per centage te stellen. Daartoe kan in de belastingverordening de bepaling warden opgenomen, dat de belasting 35 procent bedraagt voor elke voor- stelllng, waarin, naast andere films, Nederlands journaal en/of culturele en wetenschappelijke films worden vertoond tot een gezamenlijke leng- te van tenminste 500 meter. Voor verhoging der belasting op bioscoopvoorstellingen is zo gaat de circulaire voort te meer aanleiding nu, naar gebleken is. de directeur-generaal van de prijzen voornemens is de bioscooptarie- ven met 12 procent "te verlagen. Aan de exploitant zal de bevoegd- heid worden verleend, de verma kelijkheidsbelasting, voor zover deze meer dan 20 pet. bedraagt, op het publiek te verhalen. Dit betekent, dat voor de voorstellin gen, waarvoor 35 procent belas ting verschuldigd is, de prijs voor het publiek ongeveer geljjk blijft. In aansluiting hieraan wordt er op gewezen, dat vrijwel alle bioscopen 500 meter culturele film brengen, zodat in het alggmeen het publiek niet duurder zal uit zijn. Mocht in enkele gemeenten de vermakelijk heidsbelasting niet worden ver- hoogd, dan zal de prijsverl aging, waarvan in bedoelde mededeling sprake is. ten goede komen van het publiek. Daar waar aan bedoelde voorwaarden niet zou worden vol- daan, ontstaat een kleine prijsver- hoging (van 5 a 10 cent per plaats). De Philippijnen zijn getroffen door een der hevigste aardbevin- gen sinds vijftig jaar. Er werden in totaal elf schokken waargeno- mcn. In Panay kwamen dertien personen om het leven. Enkele mensen werden daar bedolven door het puin van de klokkento- ren van de kathedraal. Volgens de laatste berichten werden 21 per sonen gedood, terwijl er 35 ge- wond raakten. Ten Vaticane is Bevin's rede over een ..Consolidatie van West-Europa' geinterpreteerd als een „realistisch voorstel tot vorming van een anti- communistisch bloc, noodzakelijk geworden door de onmogelijkheid tot een xivereenkomst tussen Oost en West te komen." Men deed ver staan, dat de positie van het Vati- caan in geval van een definitieve splitsing van de wereld in twee blocs moeilijker zou worden. WOENSDAG 28 JANUARI HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymn.; 8.00 nieuws; 9.00 ochtendbezoek bij de jonge zieken; 9.30 symphonisch morgenconcert; 11.00 werken van Jos Haydn; 12.00 Celesta Ensemble; 12.33 Scala-sextet; 13.00 nieuws; 13.45 radio cembalo-gezelschap; 15.45 vertelling voor de kleuters; 16.45 voor onze jongens en meisjes; 17.35 ensemble „Donauklanken"; 18.30 Ned. strijdkrachten; 19.00 nieuws; 19.45 Engelse les; 20.15 ra dio Philharm. orkest; 21.40 amuse- mentsorkest; 22.10 Zwitserse mu- ziek; 22.30 nieuws; 23.57 sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M.) V.A.R.A. 7.00 nieuws; 8.00 nieuws en gr. pL; 8.50 voor de vrouw; 10.20 voor de vrouw; 11.00 populair non-stop pro gramma; 12.00 Carlo Carcassola en zijn orkest; 12.33 voor het platte- land; 12.38 The Kilima Hawaii'ans; 13.00 nieuws; 13.20 The Ramblers; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Rumoer om Dikke Dries, hoor.spel; 15.45 programma voor de zieken; 17.15 ensemble ..Le Moulin Rouge"; 18.00 nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.30 R.V.U.; 19.15 Regeringsuitzending; 20.00 nieuws; 20.15 Dolf van der Linden en zijn Metropoleorkest; 21.00 Walter Rattenau, hoorspel; 22.45 in de tuin der poezie; 23t00 nieuws; 23.15 dansmuziek. Er bestaat een oude Canadese le- gende, waarin verteld wordt, dat ongeveer 500 jaar geleden in 1436 om precies te zijn het grote In- diaanse opperhoofd Cheneebeesh honderden leden van Idiaanse stam- men welkom heette op een officiele handels „Row Wow" (conferentie) aan de oevers van het Scanadone Meer, dat we tegenwoordig kennen als het Ontario Meer. Op precies dezelfde plek treffen we vandaag het grote Canadese handel- en in- dustriecentrum aan: de stad Toronto! Toronto betekent in het Indiaans' ..Verzamelplaats" of „Het punt waar de wegen samenkomen" en van 31 Mei tot 12 Juni 1948 zal er te To ronto weer een grote „Pow Wow" gehouden worden.... de eerste grote Canadese Internationale Jaar- beurs. Canada is op het ogenblik op twee na de grootste hyidelsnatie van de wereld. Voor dit land is een vrije onderneming in een wereld waar vrede heerst het allerbelangrijkste punt, evenals voor zovele kleinere landen. De Internationale Jaarbeurs in Toronto is een van Canada's bij- dragen tot de wederopbouw van het reld ziet men de belangrijkheid van Internationale leven. Overal ter we- deze onderneming in. Meer dan 1200 vertegenwoordigers, afkomstig uit 23 verschillende landen. zullen uit alle windrichtingen in Toronto sa menkomen, om daar te kopen en te verkopen. De Internationale Dienst van de Canadese Omroep, die door de da- gelijkse uitzendingen in l^et Neder lands een goede bekende is gewor den bij de Nederlandse luisteraars, is een organisatie die zeer veel be lang stelt in „de samenkomst der wegen", de samenkomst van ver schillende ideeen. Daarom zal de Internationale Dienst een belang- rijke rol spelen op de Internationale Jaarbeurs. In de ontvangstzalen van de Jaar beurs zullen studio's voor de Inter nationale Dienst gebouwd worden en van hieruit zullen uitzendingen in de verschillende talen gedaan worden over de activiteiten van het zakenleven. De handels vertegenwoordigers, degenen, die stands hebben en de verkopers van alle aanwezige lan den zullen uitgenodigd worden om in hun eigen taal hun indrukken weer te geven in radio-uitzendin- gen naar hun moederland. Er zullen maatregelen getroffen worden met de verschillende omroepstations van de wereld om in de landen zelf her- uitzendingen hiervan te doen voor alle luisteraars, die er belang in stellen. Dat het met een scherpzinnig en wetenschappelijk man als minister Lieftinck kwaad debatteren is, ondervond Vrjjdag de heer Ten- lings, die met een amendement op het statuut der Nederlandse Bank een grotere zekerheid wilde scheppen tcgen een ongelimiteerde toename van het geldvolume. De Nederlandse Bank kan nl„ wan neer men de nieuwe toestand be- kijkt, thans zeer gemakkelijk de schatkist aan middelen helpen. Zij accepteert dan eenvoudig schatkistpapier van de staat en geeft daar bankpapier voor terug tot een waarde, die overeenkomt met wat de stukken nominaal waard zijn. Een prachtig middel om. zonder dat de geld- en dis- contomarkt daartegen een natnnr- lijke rem vormen, aan mime mid delen te komen en, wanneer het systeem n^t in zeer kundige en vertrouwde handen berust, ook een voortreffelijke mothode om zo spoedig mogeljjk inflatie op te roepen. De heer Teulings nu stelde in zijn amendement dit voor. dat de geld- en discontomarkt wel zou worden ingesehakeld door aan het woord schatkistpapier toe te voegen, dat dit papier van derden afkomstig zou zijn. dus op de beurs gekocht. De minister trad aanstonds in het krijt voor zijn nieuw monetair systeem. dat hier werd aangevallen en beriep zich o.ip. op het feit. dat in ver schillende landen er vqjgde een verrassend lange lijst dit systeem reeds gevolgd wordt, zodat er niets nieuws onder de zon was. De heer Teulings werd door de heer Smeenk bijgestaan in zijn ver- dediging van het amendement. maar eindigde toch na een lang debat met toe te geven. Wij hadden sterk de indruk. dat hij in de geheimen van de open-markt-politiek systeem- Lieftinck toch alleen maar vertrou- wen heeft zolang deze minister zelf aan het bewind blijft en dat hij ziin hart vasthoudt voor opvolgers, die minder knap zijn. Dit amendement werd dus ingetrokken. Er werden er nog enkele meer bqfiandeld, o,a. een dat door mr. Sassen was ing%- diend en ook door mr. Teulings ver- dedigd werd. Dit sneuvelde bij de stemming, waarbij de P.v.d.A. zich op de vlakte higld en slechts gedeel- telijk achter de minister ging stean, hoewel hier toch een kwestie aan de orde was. die de heren wel had moeten aanspreken. nl. het feit. dat door het inschakelen van de Bank- raad bij bestuursbenoemingen het PAARDEN- MIDDEL Twee politie-agenten te Detroit ztin er ach" ter gekomen wat de beste behandeling is voor een bevroren eend. Zij troffen er namelijk een aan en hakten hem los uit het ijs. Het beest gaf geen teken van leven meer. Een van de agenten wrong echter de sna- vel van het beest open en goot er een scheut wiskey in. De eend begon terstond te kwa- ken, klapte met zijn vjeugels en vloog er vandoor. Spulbaas geeft de eend gelijk. Op zo'n manier zou hij ook bijkomen. MACHINIST ALS PORDER De machinist van de trein, die tegen halt zeven des morgens uit Hastings naar Ashford (Engeland) vertrekt, ontving de volgende brief van een zorgzame huismoeder: ..Zoudt ge zo goed willen zijn een stoot op de stoomfluit te geven wanneer ge over de ijzeren brug rijdt achter het station Rye, want mijn man rekent op uw trein voor het opstaan, daar wij geen wekker kun nen krijgen. Een P.S. luidde nog: :„Mijn man vraagt of u niet al te hard wilt fluit^n, maar ik vind: fluit er maar op los". Spulbaas heeft Goddank een wekker. EENVOUDIG Het bevorderen van de vriendschap en be- grip tussen de ver schillende landen schijnt op moeilijkhe- den te stuiten. De eenvoudigste wij- ze om Europese lan den te bezoeken is om per brief in code het verzoek te doen aan iemand in het buiten- land, die iemand an- ders kent, die onder 'n valse naam iemand kan vinden, die wtl verklaren, dat hjj een oude vriend is van jou vriend en die iemand anders je bo- telrekeningen in het buitenland zal laten be talen. Spulbaas blijft <h» jaar thuis! NYLONS In Stortford werd door inbrekers een ge heel huis leeggehaald. Ze vergaten zes paar Nylonkousen, die te drogen hingen, mee te nemen. Zullen die lui van hun vrouw wat te horen hebben gekre- gen! SPULBAAS gemeenschapselement sterker naar voren zou komen. Een derde amendement-de Wilde, strekkende om de controle van de Ned. Bank over het credietwezen bij de wet vast te leggen, haalde het. nadat de minister er op zijn bekende manier nog een spits zin- netje aan had toegevoegd. zodat hij toch ongeveer zijn zin heeft gekre- gen. Behalve de naasting der aande- len, zijn dus de statuten nog slechts gedeeltelijk door de Kamer aanvaard en zal het nog minstens een vergadering duren voor de na- tionalisatie van de Ned. Bank is aangenomen. Wel een bewijs, dat de Kamer voelt, dat er belangrijke zaken op het spel staan. De Berlijnse correspondent van 't Londense blad de ..Sunday Times" meldt, dat de Russen bezig zijn met de nieuwe Duits-Poolse grens langs de rivieren Oder en Neisse te for- tificeren. Russische ingenieurs zou- den toezicht houden op het werk, dat verricht wordt door arbeiders uit de concentratiekampen. Ook vrouwen zouden hieraan meewer- ken. De arbeiders zouden, na de voltooiing van het werk, naar de Sovjet-Unie worden overgebracht. Spaak, de Belgische minister- president, heeft gistermorgen in een vergadering van de algemene raad van de socialistische raad verklaard, geen voorstander te zijn van een onmiddellijk aftre den van koning Leopold, daar een dergelijk aftreden in September van dit jaar prins Boade.wijn op de troon zou brengen, hetgeen 'n ongeluk zou zijn voor hem zelf, maar ook voor de dynastie en voor Belgie. Op de vraag of hij er goed aan heeft gedaan zich naar de koning te begeven, antwoordde Spaak vol- mondig met „Ja". Indien wij tot 'n oplossing van dit probleem willen komen, zullen wij vroeg of laat toch met de koning in contact moeten treden. Een linkse noch een rechtse meerderheid kan tot een oplossing komen en daarom dringt persoon- lijk contact met de vorst zich op. Verder achtte Spaak het goed, dat de koning ook eens gesproken heeft met iemand. die nu juist niet behoorde tot de Katholieke Volks- partij of het Nationale Konings- congres. ER was eens een boze koning, die Frigibald heette en in een land woonde, waar het altijd winter was. Er lag steeds een laag sneeuw op zijn kastpel en er stonden elke mor gen dikke ijsbloemen op de ruiten. Dat waren de enigste bloemen, die de koning kende. Hij had wel hon- derdmaal in zijn pelsmantel door d.e slottuin gewandeld, maar hij had nog nooit iets anders gezien dan kale bomen en bevroren vijvertjes. Toch was koning Frigibald wel in zijn schik. 's Avonds, als de Oosten- wind om zijn kasteel floot, wreef hij zijn handen lachend boven een warm vuur in de haard. „Alles gaat naar wens", zei hij dan met zijn schorre verkoUden stem, „ja, alles gaat naar wens. Mijn land is zo koud, dat niemand het wil hebben gnvolgend jaar komt de ko- nings.bruid". Wie was de koningsbruid? Dat was een arme prinses, die door ko ning Frigibald ten huwelijk was ge- vraagd. Zij mdest wel met hem trouwen, want anders zou Frigibald haar land veroveren en haar vader gevangen nemen. Maar was er dan niets aan te doen? Jawel, er was een middeltje om van de boze ko ning af te komen. Als de prinses drie raad^ls op kon lossen, die ko ning Frigibald haar zou opgeven, was zij voor altijd vrij. Dat had Fri gibald aan de vader van de onge- lukkige prinses beloofd. Hij maakte zich echter geen zorgen, want hij was er zeker van, dat de prinses het antwoord op elk raadseltje schuldig zou blijven. TOEN er een jaar om was, werd j de prinses met drie hofdames naar koning Frigibald gebracht. Zij zaten in een gouden koets met rode robijnen, waar de zon in gl.ansde, maar in het winterland van Frigi bald was de mooie koets al gauw onder de sneeuw bedolven. ,.Wat een naar, somber land", snikte de prinses. toen zij uit het venstertje van de koets naar buiten keek. „Moet ik hier nu altijd blij ven?" De drie hofdames zuchtten. Zij zouden de arme prinses graag hei- pen, maar hoe? Koning Frigibald stond al naar de prinses uit te" kij ken. Hij was naar het hoogste raampje van de kasteeltoren ge- klommen en had er voor deze keer de ijsbloemen af laten halen. Een dienaar moest steeds tegen het ven- sterglas ademen, zodat er geen nieu we bloemen op kwamen. Zodra de koning de koets zag komen, liep hij vlug naar beneden, zo vlug als hij tenminste met zijn stijve benen kon. Nee maar, wat zag de prinses er mooi uit in haar bruidskleed. Zij had een jurk aan van blauw fluweel waarop met zilverdraden gebor- duurd was. Haar sluier was van zware glanzende satijn. Daaronder droeg zij een zijden mantel, die aan haar schouders was vastgemaakt en bijna even lang was als de sluier. Dat was de hofsleep. De drie hof dames, die de sluier en de hofsleep voorzichtig hadden vbstgehouden, mochten vrij door het kasteel en de slottuin wandelen, maar de prinses word alleen in een kamer opgeslo- ten. Niemand mocht haar iets van het vreemde winterslot vertellen. Waarom, dat zul je straks wel be- grijpen. |^E volgende morgen moest de prinses voor de koning komen. De drie hofdames mochten bij haar zjjn, om de sluier en de hofsleep vast te houden. Koning Frigibald zat op een troon van kristal en had twee raadslieden naast zich. Een raadsheer kwam van het hof van de prinses en de andere was van ko ning Frigibald. Zij moesten goed luisteren, of de prinses de antwoor- den wel wist en of er niets door de hofdames werd voorgezegd. De arme prinses wist niet, wat zij moest beginnen. Frigibald zou haar drie vragen over zijn winterslot stellen. maaf hoe kon zjj daar op antwoorden? Zjj had het kasteel niet eens mogen zien. Haar raads heer had gezegd, dat het niet eer- lijk was. maar daar stoorde de ko ning zich niet aan. ..Luister eens, prinses", zo begon hij, „in mijn slottuin is een vijver, waarop een dikke. doorzichtige ijs- laag ligt. Weet u ook, hoeveel goud- vissen er onder dat ijs zwemmen?" Hij keek de prinses strak aan en luisterde scherp toe, of de hofdames ook iets fluisterden. Het'was echter doodstil. Niemand dprfde echter een woord te zeggen, maar t6ch wist de prinses het antwoord! Want nauwe- lijks had de koning het raadseltje opgegeven, of zij voelde twee ruk- jes aan haar hofsleep. „Twee", zei ze flink, en het was goed. De koning trok een kwaad gezicht. Hij was bang, dat de hofdames toch nog hadden voorgezegd en daarom moesten zij een eindje verder ach- teruit. Maar nu konden zij n6g be- ter aan de hofsleep trekken en dat deden zij' dan ook! In de boom naast .de vijver woont een kraai", ging de koning verder, „hoe vaak krast zij. voor zij uit de kale takken vliegt?" De prinses deed of zij diep na- dacht, maar onderhand telde zij. hoe vaak er aan haar sleep getrokken werd. ..Twaalf", zei ze tenslotte, en het was weer goed. De koning werd n6g bozer dan hij al was. ,,Het derde raadseltje zul je nooit raden", riep hij nijdig, ..luister! Naast de vijver zit een kleine ijsbeer. Hoe dikwijls moet hij met zijn poot in het ijs slaan. als hij een van de goudvissen wil op- eten?" Dat zal wel vaak zijn, daeht de prinses. Zij voelde echter maar 6£n rukje aan haar sleep en daarom zei zij vastberaden ,,E6n". Toen gooide de koning zijn kroon aan stukken. Hij stampte op de grond en schreeuwde, dat de prinses het gewonnen had. Nog dezelfde dag rolde de gouden koets het Winterland van koning Frigibald uit Wie zaten er in? Wel, dat weet iedereen: de raadsheer. de overgelukkige prinses en de drie flinke, slimme hofdames. 47. Daar zag Jan een zwaluw vliegen. Zou ik die vlugge bliksem kunnen bijhouden? dacht ons vriendje. Er achteraan! Dat viel niet mee. Want een zwaluw is heel vlug en schiet all ekanten uit. Maar de jongen vloog nog sneller. Al gauw zat ie de vogel vlak aehter zijn staart. Even gedag zeggen, dacht Jan. en vloog voor de vogel uit, vlak voor zijn kop. Maar toen schrok de jongen geweldig. Op- eens deed de zwaluk zijn bek open en hapte naar hem De vogel dacht zeker dat Jan een beestje was. Van angst gaf de jongen een harde schreeuw. Nu schrok het dier nog erger dan ons vriendje en dook omlaag. Dat scheel- de een haar, zuchte Jan en vloog naar beneden, het bos in. Op een stil plekje vloog ie achter een boom en trok met zijn linkerhand drie keer aan zijn rechteroor. Even later kwam er een gewone Jan Pepers achter de boom vandaan Hij stapte blij op huis toe. Hierna ging Jan nog dikwijls vliegen. Ongemejkt, want hij maakte zich eerst heel klein. Soms vloog ie naar een grote stad, ver uit de buurt. Daar was altijd wel iets leuks te zien.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4