Hoe de Vrede van Munster tot stand kwam W1NTERTENEN.... het De bedrijfsmaatregelen Bloembollenvak De oorlogsschaderegeling en de Molestverzekering Was dit optreden verkeerd? fen langdurig en niet altijd fraai verhaal Purmerender Raad in De sectie Bollenkwekers van de Vakgroep L.T.B. wenst wijzigingen en verbeteringen Zei U iets? J Een deviezen- moordenaar tegen benoeming van een ex-politieke delinquent NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 27 Januari 1948 i Het Zuiden is Carnaval weer begonnen en in Sittard hield de nieuwe Prins zijn feestelijke intocht. De Prins met zijn gevolg in de straten van Sittard. ME). DE SNOO OVERLEDEN Koerierster slachtoffer van Duitse terreur Op zoek naar een schip De „samenzwering" in Suriname Von Falkenhausen zal in Belgie terecht staan POLITIEMAN VOOR HET HOF UIT HISTORISCHE DAGEN Bradley opvolger van Eisenhower „lbervilie" vlot gesleept GEZONDHEIDSZORG Na het be&indigen van zijn vasten werd Gandhi op een draagstoel naar de bidplaats gebracht in New Delhi, daar hij door het vasten zo verzwakt was, dat hij niet kon lopen. Kringvergadering Purmerend L.T.B. Slachtoffer van ongeluk of misdaad? In afwachtinft van de Pu- bliekrechfcelyke bedrijfsorganisatie heeft de Sectie bollenkwekers van de Vakgroep Kwekers van de L.T.B. nu de Minister sich tegen afschaffing van de sane- ringsmaatregelen heeft uitgespro- ken zich erover beraden, in hoeverre de bestaande maatrege- len voor dit Jaar gewiJzigd en verbeterd dienen te worden. Een coumissie Kring Bloembollen- streek kreeg op de kringvergade- ring van 4 Nov. 1.1. opdracht hier- toe voorstellen In te dienen, wcl- ke voorzien van een prae-advies van het Vakgroepbestuur en ge- volgd door een 16-tal voorstellen van de afdellngen de ultvoerige agenda vormden van de gister te Haarlem gehouden sectievergade- ring, waarin vier uur lang over deze kwestie werd gediscussieerd. Het is ondoenlijk ook maar een resume te geven van de 14 bladzij- den 'omvattende beschrijvingsbrief, noch van de uitvoerige, vaak ver- warrende discussies. Wij volstaan daarom met het resultaat van deze zoveelste aan de sanering gewijde vergadering te vermelden. Nadat het bestuursvoorstel inzake de nieuwe wijze van stemmen (1 stem per 10 H.A.), welk voorstel door de afd. Limmen bij monde van de heer Nuijens bestreden was, was verworpen met 158 tegen 87 stem- men, kwam het rapport van ge- noemde Kringcommissie ter sprake. Na uitvoerige discussie werd dit rapport, met het daarop gegeven prae-advies van het bestuur in gro- te lijhen aanvaard. T.a.V. het beheer over de maat- regelen verenlgde de vergadering zich met het voorstel, om gedurende de overgangstijd, die ons nog Scheldt van de invoering der publiekrech- telijke bedrijfsorganisatie de beraad- slagingen van Bestuur en Comfflissie van Bijstand in het openbaar plaats vinden en leden daarvan slechts voor een beperkt aantal jaren zit- ting hebben; de wenselijkheid werd geuit, dat de vergaderingen van het B.V.S., die eigenlijk al sinds 15 Jan. '46 openbaar zijn, voraf bekend te maken, zodat deze door belangstel- lenden kunnen worden bijgewoond; voorts sprak de vergadering met he commissie als haar mening uit, dat Bestuur en Commissie van Bijstand door de leiding der organisaties kunnen worden benoemd en terug- genomen en verantwoording schuldig zijn aan de organisatie. Wat de maatregelett zelf .betreft sprak men zich uit voor handhaving van de teeltcontrole; met 152 tegen 92 stemmen verklaarde de vergade ring zich voor het behoud van de minimumprijzen de kostprijs bena- derend, waaraan verbonden een overname van het surplus. De beno- digde gelden moeten worden ver- kregen door middel van een kor- ting op het leverbaar. Met 115 tegen 96 stemmen sprak de vergadering zich voorts uit v66r samenvoeging van het teeltrecht; terwijl bij uitbreiding van een of meer teelten deze uitbreiding de- gressief dient te geschieden, zodat de kleine en groeiende kwekers hiervan naar verhouding het meest kunnen profiteren. T.a.v. de overschrijving van teelt recht ging de vergadering accoord met de volgende door het bestuur voorgestelde schaal: bedrijven tot 1 H.A. vrije overschrijving; idem van 1—2 H.A. tot 10% van de bedrijfs- grootte; idem van 24 H.A. tot 5% van de bedrijfsgrootte; idem boven 4 H.A. geen overschrijving mogelijk. Met het bestuur verklaarde de ver gadering zich ook voor handhaving van de vestigingselsen inzake vak- bekwaamheid en opleiding voor toe- lating van jonge vakgenoten. Een voorstel-Onderdijk, om de teelt voor bij het B.V.S. aangesloten Zondagmorgen overleed in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk mej. D. O. de Snoo, tijdens de be- zetting koerierster van de K. P. te 's-Gravenhage. Februari 1941 werd mej. De Snoo op het station te Utrecht door Duitsers gearresteerd. De papieren die op haar gevonden werden maakten de S.D. duidelijk, dat zij in verbinding stond met de illegaiiteit. Tijdens het verhoor heeft zij gezwegen ondanks alle martellngen die van zodanige aard waren, dat zij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Drie K.P.-ers, beraamden toen eind Maart 1941 het plan haar uit het ziekenhuis te Utrecht te ontvoe- ren. De S. D. was hen voor. Mej. De Snoo werd door de Duitsers uit het ziekenhuis gehaald en in een over- valwagen geladen om naar elders overgebracht teworden. Tijdens deze tocht pleegde de K. P. nabij Breukelen een overval op de wa- gen. Ditmaal gelukte het mej. De Snoo te be vrij den. Zij werd toen naar een ziekenhuis overgebracht. Hersteld is zij echter nooit meer. De bijzetting vindt plaats Don- derdag 29 Januari te Westerveld. kwekers vrij te laten, de reglstra- tie van jonge kwekers te vergemak- kelijken en het lidmaatschap van het B.V.S. aan niet-kwekers en niet- bona-fide-kwekers te onttrekken, werd met slechts 26 stemmen voor verworpen. T.a.v. de heffing ten behoeve van het surplusfonds, dat bedoeld is als weerstandsfonds en niet als een ga- rantie-uitkering, ging de vergade ring accoord met het voorstel van het bestuur tot heffing van maxi- maal 20% voor tulpen, 10% voor narcissen en '5% voor hyacinthen van voor export afgeleverde bloem- bollen. Het drieprijzenklassestelsel werd aanvaard met 102 tegen 86 stemmen. Aan het slot van de vergadering werd nog de wenselijkheid bespro- ken van uitbreiding van het Vak- groepsbestuur met 'n aantal bollen kwekers; zowel het bestuur als de vergadering bleken deze mening toegedaan en het bestuur werd in overweging gegeven op een vol gende vergadering met een daartoe- strekkend voorstel te komen. Aan de heer Elders werd uit de vergadering dank gebracht voor de goede leiding van de vergadering. Maandagmlddag meldde de kapi- tein van een schelpenzuiger aan de kustwacht Brandaris op Terschel- ling. ,dat hij in de zgn. ..gronden" bij Terschelling de masten van een schip had waargenomen. Ook de kustwacht merkte twee masten van een schip op. Zij kon niet zien, of het schip gestrand of zinkend was, De reddingboot ..Brandaris" en de sleepboot ..Stortemelk" Voeren ter assistentie uit. Zij keerden na vruchtloos zoeken in het begin van de avond terug. Maandag zal te Paramaribo een begin worden gemaakt met het pro- ces tegen Simon Sanchez, die be- schuidigd wordt van een poging tot een staatsgreep in Suriname. Presi dent van het Hof is mr. Th. Heems- kerk. De openbare aanklager, mr. Grunberg, heeft 14 getuigeh opge- roepen. terwijl mr. H. Bergen, de verdediger, verschillende getuigen a decharge zal doen horen. Van de overige deelnemers aan de samen- zwering zullen slechts 5 militai- ren en een politieman worden be- recht. f\E nieuwe West-Europese Unie van Bevin is een Bevin- ding. En het is een dramatische hevinding voor Churchill, de grote oorlogsbaas, die reeds twee jaar geleden duidelijke ge- dachten in die geest had geuit, o.a. in Fulton, en ook later op zijn tournee door West-Europa. Toen wilde men er niet aan. Ook Engeland's regering niet. Ook Amerika niet. En omdat de gro- ten er niets voor voelden, kon- den wij wel voorvoelen, dat het al weinig uitmaakte, als de kleintjes er wel wat in zagen. De denkheelden van Churchill waren in principe juist, maar het kwam op de mogelijkheid van practische toepassing aan. En u kent het smoesje wel, dat alles altijd gezien moet worden, in het licht van de omstandig- heden. Men zegt, dat de idee van de Westeuropese eenheid niet deugde, toen ze van Churchill kwam, en dat het prachtig is, nu ze van Bevin komt. Dat is on- waar. Het was twee jaar gele- den al juist, maar de pplitiek maakte het toen onuitvoerhaar. En van politiek weet Churchill ook iets af. Inussen hebben de communisten met hun agitatie sinds Fulton weer heel wat ter- rein gewonnen. Ook daarom blijft het Bevin-ding een drama tische bevinding voor Churchill en voor de gehele wereld Naar de Brusselse „Le Soir" meldt zal generaal von Falkenhausen, de militaire gouverneur van BelgiS tij dens de bezetting en voorkomend op de lijst van Duitse oorlogsmisdadi- gers, die in Belgig moeten terecht staan, begin Februari aan Belgi.6 worden uitgeleverd. In het wetsontwerp inzake de regeling van de oorlogsschaden ko men ook bepalingen voor in ver- band met de molestverzekering. De praktijk kent twee groepen van molestverzekering. De eerste betreft de zgn. premieverzekering, de tweede de zgn. molestverzeke ring op onderlinge grondslag. Voor de schaden welke door de zgn. premieverzekering niet op onderlinge grondslag waren ge- dekt, is nimmer een bijdrage in uit- zicht gesteld. Dit brengt dus mede dat de verzekeraar die de schade heeft betaald, geen aanspraak tegen het Rijk verkrijgt. Deze regeling wordt in het ont- werp gesanctionneerd. De premie verzekering was slechts van geringe omvang. Het betrof doorgaans transportverzekeringen. Veel omvangrijker en voor de oorlogsgetroffenen belangrijker, is de molestverzekering op onderlinge grondslag. Er bestonden op dit punt twee vormen, namelijk de molest verzekering op onderlinge grond slag z o n d e r aanvullende clausule, en de molestverzekering op onder linge grondslag met aanvullende clausule. Bij de molestverzekering op on derlinge grondslag zonder aanvul lende clausule ligt de zaak aldus: De maatschappij begint met aan de hand van het totaal der erkende schaden vast te stellen welk be- drag moet worden uitgekeerd. Ver- der stelt zij vast het bedrag van hear maximum capaciteit d.w.z. het bedrag dat zij uit de voorschotpre- mies en uit de naheffing ten hoog- ste tot uitkering kan brengen. Door deling wordt dan het percentage vastgesteld dat afgezien van de rijksbijdrage aan de getroffen deelnemers kan worden uitgekeerd. Deze „verbintenis" van de verzeke raar wordt nu verminderd met het- geen de deelnemer als rijksbijdrage ontvangt. Op deze wijze wordt de maatschappij voor een groot deel van haar verbintenissen bevrijd en nu heeft steeds de bepaling gegol- den dat ook de verzekerden in de- zelfde mate van hun verplichtingen worden bevrijd. Waar deze opzet is gevolgd en veel schade is geleden, zal weinig tot uitkering komen en in het alge- meen geen omslagheffing plaats hebben. Het ontwerp sanctionneert De zaak tegen de voormalige politic-agent H. Barelts uit Enk- huizen was in October van het vorig jaar uitgesteld en kwam nu voor het Bijronder Oerechts- hof te Amsterdam. De ten laste- legging was blijkbaar niet zo ern- stig, want verd. was nog In vrtf- held en ook uit de els bleek wel, dat de felten nu niet direct als erg landsverraderlijk werden op- gevat. Het had de Enkhuizer politie- macht in de bezetting nu niet be- paald meegezeten. In 1942 was door de Griine Polizei een persoon ge arresteerd van Joodse afkomst, die in het bureau te Enkhuizen werd ingesloten. Deze gearresteerde (de Wolf) wist echter uit te breken en de consternatie, die hierop volgde was nog al groot. met het gevolg. dat het gehele politiecorps werd Uit- gestuurd om de Wolf op te sporen, hetgeen niet lukte. Wel kwam verd. Barelts, door gegevens Van't politie- bureau bij de spoorwachter Korf- maker, om te vragen of de gearres teerde daar soms was. Of hij nu bruut was opgetreden, of dat de vrouw.v die opendeed, zenuwachtig was, kon niet worden achterhaald, maar onverwacht riep zij naar bin- nen en toen kwam het Joodse echt- paar de Vries te voorschijn, wat voor verdachte aanleiding was deze man en vrouw op eigen gezag te arresteren en over te brengen. De mensen hadden hem nog gesmeekt hen vrij te laten maar „hij wilde de Enkhuizer politie er niet aan wagen, omdat er Duitsers waren ge- signaleerd" en zo verdwenen deze Joden via Westerbork naar het on- bekende ergens, waarvan niets meer over hen werd gehoord. Verd. gaf een uitvoerige verklaring hoe alles volgens zijn gedachtengang was gegaan, maar het was en bleef een typisch verschijnsel voor het hele corps, zoals dat alles was verlopen en de President Mr. Lamers vond het al met al een erge Vreemde ge- schiedenis. De tweede ten laste legging was, dat Barelts in 1944 B. Neuwitter, die ook al was ontvlucht uit het bureau in Medemblik, had gearresteerd, omdat deze was gesignaleerd. Neu witter had geweigerd te gaan spit- ten. Na een uitvoerige uiteenzetting en herhaald getuigenverhoor, bleek echter, dat bier geen uitgesproken hulp aan Duitsers kon worden ten laste gelegd omdat verd. zonder meer een gesignaleerde persoon had aangehouden. Dit punt werd dan ook vervallen verklaard. Tenslotte vroeg de procureur-fis- caal mr. Keune terugwijzlng naar de rechter-commissaris voor een nader onderzoek, omdat na getui genverhoor van de oud-politle-itt- specteur Beekhoven kwam vast te staan, dat de Duitsers van het Joodse echtpaar bij de familie Korf- maker afwisten, doordat dit op de een of andere manier was verraden. Wanneer dit niet mogelijk was, dan eiste hij 1 jaar gevangenisstraf. Na een uiteenzetting van de ver dediger mr. D. Buiskool ging het Hof in raadkamer. waarna tenslotte de zaak naar de instructie werd te rug verwezen. OP 30 JANUARI 1648 werd ons land als een onafhankelijke Staat erkend en een eervolle plaats onder Europa's mogend- heden ingeruimd. „Dees vrolijcke dagh, dees gouden dagh is ten langen leste eens opgegaen. Wij hooren de zilvere vredes- trompet den Vrede inblazen. Wij beleven hetgeen we naullx geloovett, namelijck het gewenschte einde dee eeuwigen oor- looghs, die den gantschen weereldtklcot met sich omtrock en in een gedurige bloetkoortse en onruste hielt". Voor ons. die Mei 1945 hebben meegemaakt, klinken deze woorden van Vondel als goede belcenden in het oor. En we kunnen daarom ook be- grijpen dat hij de gevoelens vertolkte van ontelbare landgenoten bij het sluiten van de Vrede te Munster op 30 Januari 1648. De Vredehandcl Het was een lange geschiedenis geweest eer het zbver kwam. Van 1635 af waren pogingen gedaan om aan de oorlogstoestand in Europa een einde te maken, zowel aan de 80-jarige krijg tussen Nederland en Spanje als aan de strijd die sinds 1618 Midden-Europa telsterde. In 1641 werd te Hamburg een voorlb- pige bespreking gehouden, daar bleek dat Nederland, Zweden, Frankrijk en de Duitse Staten wel tot onderhandeling bereid waren, maar Spanje, dat terecht vreesde het gelag te moeten betalen, was nog niet zover. Toen hebben de Pau- selijke Nuntius Fablo Chigi en de Venetiaanse gezaht Contarini als bemiddelaars gefungeerd, na heel wat besprekingen kwamen de afge- zanten der oorlogvoerende mogend- hedeh bijeen: te Munster de deel nemers aan de 80-jarige, te Osna- briick die aan de 30-jarige oorlog. Frankrijk zond twee geslepen diplo- maten D' Avaux en Servien. die echter voortdurend ruzie met elkaar hadden, zodat een derde de hertog De Longueville, nodig was om het evenwicht te bewaren. Lang lieten de Spaanse heren op zich wachten, medio Juli 1645 kwa men ze: graaf de Peuneranda, een grande van de oude stempel, koel on afgemeten, een handig diplomaat, ervaren in de kunst van op de lan ge baan schuiven, Fra Joseph de Bergaigne, bisschop van's Bosch en aartsbisschop van Kamerijk en de Zuid Nederlander Antonie Brun. Nog langer duurde het eer de Ne- derlanders kwamen. dat was ter oorzake van de etiquette. Want de Staten Generaal wilde dat hare ge- zanten behandeld zouden worden op gelijke voet als die van de Re- publiek Venetie. Eerst in Januari 1646 deed de statige commissie haar intrede te Munster, acht afgevaar- digden, twee voor Holland en een voor elk der andere gewesten. Pauw, de Hollander, en De Knuyt de Zeeuw hadden de leiding. Toen kon de vredehandel beginnen, het Is een langdurig en niet altijd even fraai verhaal; een spel van intrige en contra-intrige, van handig diplo- matenspel. met doelbewuste mislei- ding soms Waarblj de SetdbenrS r— Spoedig bleek dat Spanje noge Glo-vi - ..ctla-x>. v l.- - tfi' zich tegenover Nederland zeer goedgeefs toonde; duidelijk stuurde het op afzonderlljke vrede met de Staten Generaal aan. Reeds op 6 Januari 1647 stonden de voorwaar- den op papier, Pauw was heftig vo6r, maar hoe zouden de Staten Generaal handelen? Ze waren immers sinds 1635 door een of- en defensief verbond aan Frankrijk ge- koppeld en dit kon niet met Spanje tot een accoord komen. zette zijn vredeswil door, tegen 3 stemmen (Zeeland, en Friesland) werd het Holland met 4 Utrecht ontwerp aangenomen. (Dat de Unie van Utrecht voor het sluiten van een vrede eenparigheid van atemmen voorschreef, werd voor deze gele- genheid vergeten!) De afzonderlljke vrede kwam er, op 30 Januari, om- streeks 10 uur in de avond werden de handtekeningen gezet, waardoor er een einde kwam aan de langdu- rige worsteling tussen Nederland en Spanje. De plechtige afkondiging had plaats op 5 Juni, precies 80 Jaar na de onthoofding van Egmond en Hoorne Het Vredesverdrag Het uitvoerig verdrag met zijn 79 artikelen is wel eens de geboorte* acte der Nederlanden genoemd. Niet ten onfechte, want de Spaanse ko- ning, tot 1581 onbestreden wettig souverein, erkende de Staten Gene raal, hare provincies en de met haar verbonden landschappen, ste- den en aanhorige landen als Souve- reine Staten, gewesten en gebieden, waarop noch hij noch zijn opvol- gers enig recht konden doen geiden. Ieder behield wat hij op dat mo ment bezat, ook in Oost- en West Indie waar Spanje zich niet zou uit- breiden; dan zou de Schelde geslo- ten blijven. waardoor Amsterdam gevrijwaard bleef voor concurrentie door Antwerpen. De vrede zou zijn goed, vast, onverbrekelijk en ge- trouw, een einde stellehd aan alle vijandelijkheden te land en ter zee. De Vrijheld! onze voorOuders noemden ze „dier gekocht", maar de winst was aan de betaalde prijs minstens evenredig. 1568 Alva met zijn grimmige krijgers, drelgende Spaanse overheersmg 1648 de Gouden Eeuw met hoge opbloei der Nederlandse cultuur in Rembrandts kleur en lichtkunst, in Vondels dicht- en treurspelen, in Hoofts' proza, in Grotius' rechtswetehschap, daarnaast de allereerste plaats in de wereldhandel en een voorname in de industrie. Glansrijk was de vrede van Munster in vele opzichten en de Verenlgde Nederlanden mochten trots zijn op de plaats die hun, dank zij die vrede, onder Europa's mO- gendheden werd ingeruimd. W. v. d. PAS. (Slot volgt) deze vorm van verzekering. Het zou onredelijk zijn te deze een andere weg voor te schrijven dan verzeker den zelf wilden inslaan. Bij de molestverzekering op on derlinge grondslag met aanvullende clausule ligt de zaak geheel anders. De aanvullende clausule maakt het mogelijk in ruimere mate een om- slag te heffen omdat de verzeker den afstand hebben gedaan van de bevrijdende werking, voor zover er erkende schade is die niet door de rijksbijdrage wordt gedekt. Het probleem is hier: hoe deze aanvullende toeslag over de getrof- fenen te verdelen? Tot nog toe was voorgeschrOven een zodanige verdeling, dat alIe deelnemers aan rijksbijdrage en mo- lesttoeslag een zelfde percentage zouden ontvangen. Vrij algemeen is deze in de bezettingstijd van depar- tementswege voorgeschreven wijze van verdeling niet de meest juiste geoordeeld. De voorkeur wordt ge geven aan een systeem waarbij alle verzekerden een gelijk percentage van hun zuivere schade verkrij- gen, d.w.z. van de schade na aftrek van rijksbijdrage. Het ontwerp be- paalt nu dat de verdeling volgens deze algemeen beter geaehte metho- de zal plaats vinden. Een van de grote moeilijkheden waarvoor de molestverzekerings- maatschappijen bij de afwikkehng harer schadegevallen tot nog toe stonden. was deze dat de definitieve vaststelling van de molestuitkering eerst kan plaats hebben na de defi nitieve vaststelling van de rijksbij drage. In het systeem van het ont werp zou deze moeilijkheid nog gro- ter worden, indien de molestverze- keringsmaatschappijen ook rekening zouden moeten houden met de bij- dragen welke volgens dit ontwerp eerst te zijner tijd zullen worden vastgesteld. Om deze moeilijkheid te ontgaan, bepaalt het ontwerp nu dat de molestverzekeringsmaat- schappljen bij de berekening van de uitkering slechts acht zullen behoe- ven te slaan op de uitkeringen wel ke in het systeem der wet onmid- dellijk worden vastgesteld. Om de moeilijkheden die dan nog kunnen resten indien een onmiddellijke vaststelling ook van het bedrag dier bijdrage niet mogelijk is te ont gaan, is bovendien bepaald dat in voorkomende gevallen de directeur van het commissariaat voor oorlogs- sehade het bedrag van bedoelde bijdrage kan schatten en dat voor de molest dit geschatte bedrag als het definitieve zal gelden. Truman heeft generaal Omar Bradley als opvolger van generaal Dwight Eisenhower tot stafchef van het Amerikaanse leger benoemd. De senaat moet deze benoeming nog pp- krachtigen, voordat Bradley zijn ambt kan aanvaarden. De Amerikaanse stoomboot ..Iber ville". die ter hoogte van Valkenis- se" aan de grond is gelopen, is door vijf sleepboten vlot gesleept. Het schip heeft zijn reis naar Mobile CU. S.A.) voortgezet. Bij het lezen van deze woorden, zal menigeen zich afvragen: Kunnen deviezen vermoord worden, het is toch niets levends? Inderdaad, het zijn levenloze betaalmiddelen. Maar evenals een fiets of een auto ..ver moord" worden door onoordeelkun- dig gebruik, kunnen de resultaat- joos weggesmeten deviezen ook ge- voegelijk als vermoord worden bc- schouwd. Wat er dan aan de hand is? O niets bijzonders, doch omdat het voor onze streek als niets bijzon ders meer wordt aangemerkt, is het zo ergerHjk. Daar aan de Zuidzijde van de Zijpe bevindt zich een weg, die bovenaangehaalde veelzeggende naam ten voile verdient. We be- doelen het z.g.n. Krabbedammergat, met een lengte van plm. 1 k.m., daarbij in het midden latend of op dit gedeelte aardbodem de naam „weg" van toepassing is. Is de titel baggerbelt met kiezel- stenen niet meer gerechtvaardigd? Een rit met Nacolijn Q van Alk- maar naar Schagen bracht ons voor het eerst in contact met deze, door de bestuurderen des volks blijkbaar vergeten, verkeersader. Al was ons vervoermiddel de nieuwste, juist uit Amerika ge'importeerde Ford-tram- bus, en al deed de chauffeur met een door zweetdruppels bepareld gezicht schier vertwijfelde pogingen de ergste kuilen te omzeilen, toch werden de passagiers ongekend on- barmhartig door elkander geschud. En de nog geen twee maatoden oude bus rammelde en kraakte als een middeleeuwse boerenwagen. Erg?erger Daar moesten we het onze van hebben. Neen, zeide de burgemees- ter van Zijpe, aan wiens territoir de weg grenst, „die weg is niet van ons. anders was hij anders". „Neen", zeide ook het Hoogheem- raadschap, „die weg is niet van ons, maar van Schoorl". En Schoorl's bestuurderen erken- nen, zij het misschien niet van harte, dat het geval haar eigendom is. Maar het ligt totaal aan de buiten- zijde van de gemeente. Schoorl heeft er dus geen belang bij. En dus.... En dus wordt ons kostbare devie zen verslindende autopark op deze heiloze streep Nederland losgelaten. Neen, dit is niet overdreven. Gewapend met meetlint en centi meter zijn wij er heen getrokken; en de eerste aanblik alleen was reeds ontstellend. Vuile grijze blub ber, her en der onder de wielen vandaan wegspattend los grint, diepe lange wielslagen, die straks, als het gaat vriezen, voor motor- en wielrijders ernstig levensgevaar op- leveren, ongetelde diepe kuilen en plaseen en een smalle koekzachte berm. Op 40 meter van het bijna beste deel van deze „heirbaan" tel- den we 80 gaten, met een diepte varierend van 6 tot II cm en een lengte van 20 tot 60 cm. Daarnaast lagen echter stukken waar, gelijk een wasbord, kuil aan kuil grensde. 12 kuilen op 1 meter. Ruw berekend dus 1500 kuilen. En daar Snellen dagelijks 18 autobussen overheen, dat is 130 in een week, plus talrijke luxe auto's, bakfietsen, motorrijwie- len en fietsen. Daar worden aldus maandelijks kapitalen aan deviezen vermoord. Alleen, omdat er een gemeente is, die er weinig belang bij heeft; de gemeente, die er wel belang bij heeft (stel u voor dat de busdienst langs dit traject werd gestaakt?), zomin als het Hoogheemraadschap het ding wil overnemen ofom dat de rijksverkeersinspectie blijk baar tot dusver vergat om de weg voor alle verkeer af te sluiten. En dat geschiedt negentienhonderd zoveel jaar, nadat de Romeinen zijn begonnen met het aanleggen van wegen. We schieten wel op. We hebben tot nu toe aardig ge- boft met het winterweer. we zijn al de kortste dag voorbijgekwakkeld, hier en daar krijgt een plant de zomer in haar wortels en takken, verschillende soorten trekvogels, die eigenlijk al lang hun winterverblijf hadden moeten opzoeken bevindeh zich nog in ons midden. Laten we hopen, dat dat zo voortgaat, maar meer dan hopen kunnen we niet doen, en ook als het weer zo blijft, zullen weer duizenden geplaagd worden door die akelige kwaal, die men winterhanden en -voeten noemt. Wat is daartegen te doen? Wanneer men honderd verschil lende mensen vraagt, wat ertegen te doen is, krijgt men negentig ver schillende antwoorden, maar het beroerde is, dat minstens tien pro- cent van de mensen met een tragi- sche berusting zeggen: daar helpt niets tegen. Dat is maar ten dele juist. en er zijn eenvoudige middelen, die wel helpen, maar die zijn in het alge meen moeilljk toe te passen. omdat ze enige activiteit en volharding eisen van de patignten. Het is immers heel eenvoudig om een zalfje te gebruiken, maar het wordt veel moeilijker, wanneer men zelf zich moet gaan inspannen door een soort heilgymnastiek te beoefenen. Wanneer we ons rekenschap geven van wat winterhanden en -voeten eigenlijk zijn, dan wijst ons de ken- merkende roodheid bij het begin al dadelijk de weg: het is een stoornis van de bloedsomloop, waardoor plaatselijk de voeding en verzorging der weefsels onvoldoende wordt. Het gevolg daarvan is grote kwets- baarheid, en zelfs afbraak van weef sels. Wanneer We nu te doen hebben met storingen in de bloedsomloop, voorai bij jonge mensen (en winter handen is een jeugdkwaal) dan moeten we direct denken aan een kalkgebrek van het lichaam, en in derdaad tijdig innemen van kaik- preparaten, en dan in nogal forse hoeveelheden kan de winterhanden voorkomen. Een of twee tabletjes helpt niet, men kan gerust de dosis verdubbelen of verdrievoudigen, en dan niet nu en dan eens, maar trouw elke dag innemen. Maar als de kwaal zich nU een- maal openbaart? Dan zijn er nog twee hulpmidde- len. Het ene is, de aangetaste vingers, tenen en hielen afwisselend baden in koud en warm water: goed warm laten worden in een heet badje, dan dompelen in een koud, en zo door, een keer of zes of zeven achter el kaar. Neem hiervoor een half uur- tje per dag, dan zult U inderdaad resultaat zien. Er is nog een ander middel, dat nbg minder kost dan koude en war. me badjes. Dat is de aangetaste le den goed in beweging te houden. De In een bijeenkomst, waarin alle leden van de gemeenteraad van Pur- merend tegenwoordig wareh, heeft Purmerend's vroedschap een motie aangenomen met 9 tegen 4 stemmen, waarin afkeuring werd uitgespro ken over het beleid van (de meer- derheid) van B. en W., die een ex- politieke delinquent heeft benoemd tot adjunct-commies ter secretarie. Allereerst werd een besluit geno- men tot de bouw van 16 woningen voor de Volkswoning. Deze vindt thans niet plaats onder de bepalin gen van de z.g. Woningwetwoningen, doch volgens het z.g. financierings- plan van woningen. Nu moet de gemeente Purmerend zelf voor de benodigae gelden zorgen, terwijl het Rijk evenals vroeger bijdraagt in de kosten van het exploitatieverlies tot 75 pet., tegen de gemeente 25 pet. Voor grondvoorschot moet f 13.069 en voor bouwvoorschot f 188.075 ge- voteerd worden. Dit besluit moet thans genomen worden wil men voor deze bouw nog in aanmerking ko men voor de Februari-toewijzing van materialen. Bij de behandeling van de kwes tie van de benoeming van een ex- politieke delinquent tot adjunct- commies ter secretarie (tijdelijk en op arbeidscontracl) zeide de voor- zitter, dat B. en W. daartoe hadden besloten omdat er slechts twee sol- licitanten waren, waarvan een totaal ongeschikt. B. en W. hebben zich op principiele gronden over deze kwes tie beraden. Met toestemming van de minister mag deze politieke de linquent weer in een functie in gemeentedienst. zij het dan de eer ste 10 jaren niet als burgemeester of secretaris. B. en W. hebben nu besloten de minister in deze te vol- gen, terwijl er bovendien voor de gemeente Purmerend bijzondere aanleiding is om op deze aanbieding in te gaan, omdat er groot gebrek is aan personeel. Wethouder mevr. Steert-Brouwer zegt, dat zij niet meeging met de meerderheid, omdat deze ex-poli tieke delinquent nog niet heeft ge- toond het vertrouwen waardig te zijn. Bovendien zijn hier aan ande- ren straffen uitgedeeld, die in ver- gelijking met deze veel te zWaar zijn. De heer Schrieken zegt, dat de houding van de voorzitter nog al dictatoriaal is, door tegen de meer derheid van de raad in te gaan. Men had daartoe niet mogen be- sluiten. Hij zet verder uiteen, dat het funest is zo iemand op een secretarie te benoemen. De andere ambtenaren, die minder schuldig Zijn, krijgen een trap na op deze wijze. De voorzitter zet uiteen, dat niet hij een besluit heeft genomen, doch B. en W. Men moet dus B. en W. aanvallen. Ook de heer Smit voert over deze zaak het woord, doch wordt door de voorzitter op verschillende onjuist- heden gewezen. De heer Bakker zegt, dat hij tegen het standpunt vingers goed bewegen, door b.v. ste- vig een vuist te maken, en dan weer de vingers te strekken. Voor de tenen en de hiel is dat natuurlijk moeilijker. Daar is de methode, om herhaaldelijk op de tenen te gaan staan en dan weer door te zakken: in beide gevallen, bij handen en voeten moet deze oefening zo vaak mogelijk herhaald worden, b.v. in de loop van de dag honderd keer of zo iets. En laat ik er tegelijk bij zeggen, dat deze Oefeningen van de voeten tal van voetbezwaren (plat- voeten en2.) verregaand kan voor- komen. Dus maar baden en oefenen. De moeite is altijd een goede ruil tegen kriebel en jeuk van dit win- terkwaaltje. W. G. K. De Kring Purmerend van de L.T. B. heeft vergadering gehouden. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer G. Ph. Roeleveld van Ilpendam gewezen op de nog steeds bestaande achterstelling van de boerenstand. Zo wees spr. op de arbeidslonen. Dezen zijn op het plat- teland veel lager dan in de indu- striesteden En juist aart de hand van de lonen worden de prijzen van de producten vastgesteld. De motie Groen is in de Tweede Kamer nog steeds niet in behandeling geko- men, wat spr. ten zeerste betreurt. Aan de beloofde aftrek van de Ver- mogensaanwasbelasting tot 10.000 voor de boeren wordt door de in- specteurs van belastingen nog steeds getornd. De heer J. C Peraer te Alkmaar heeft een inleiding gehouden over het onderwerp Cooperatie. In het boerenbedrijf is cooperatieve samen- werking voorai zeer nuttig. Coope ratie is de grote macht welke ons kan steunen in de strijd tegen hetj groot kapitaal, dat een geweldige macht ontplooit ten koste van de boeren. Als boeren en tuinders goed samenwerken zullen zij die macht kunnen weerstaan. Zij toch hebben de eerste beschikking over de pri- maire grondstoffen als melk, vlees, groente, enz. Wat met cooperatie bereikt kan worden leert ons de N. C.B. in de andere Diocesen. Helaas zijn de resultaten in het Bisdom Haarlem nog niet grodt. Er is ech ter thans ook kans om in het Bis dom Haarlem tot cooperatie te ko men. Men kan toetreden door het nemen van een aandeel voor f 50. terwijl men bovendien niet verder aasprakelijk is dan voor een bedrag van f 200.Het lidmaatschap kan worden opgezegd met 3 maanden. Reeds wordt er met de andere bon- den samengewerkt in de C.I.V. en de resultaten zijn goed. Over de practische kant van het vraagstuk werden van uit de verga dering verschillende vragen gesteld, welke door de heer Peraer, zowel als door het bestuur werden beant- woord. De L.T.B. Kring Purmerend had een nuttige vergadering. Vrijdagavond heeft zich op de Rijksverkeersweg Den Haag Utrecht onder Zoetermeer een auto-ongeluk voorgedaan, dat aan de Haagse veearts R. het leven heeft gekost. Zijn mede-inzittende werd zwaar gewond. De auto werd vol- komert vernield. De juiste toedracht van het ongeval is nog niet komen vast te staan. Wel weet men, dat de auto bij de wegsplitsing tegen 'n scheidingsmuurtje is opgereden. Verder is bekend, dat de veearts, die de eigenaar van de auto is, op het ogenblik van de aanrijding niet zelf achter het stuur zat. Aange- zien ook de mogelijkheid van mis daad niet ultgesloten is. stelt de Rijkspolitie een uitgebreid onder zoek In van B. en W. is. Dit is de weg van de barmhartigheid en die wil deze heer niet volgen. De heren Kooi en Tadema hebben dezelfde bezwaren, terwijl de heer van Slooten het ziel- kundig onjuist Vindt een ex-poli tieke delinquent te benoemen. Weth. Verburgt sluit zich aan bij de voorzitter en zegt, dat hij geheel het woord van de Ned. Bisschoppen onderschrijft, als deze nu zeggen, dat de politieke delinquenten moe ten worden opgenomen in het ge- wone leVen. Vroeger lulsterde men zo graag naar de bisschoppen. als deze hun verzet in het openbaar toonden. Als de heer van Baar nog heeft gezegd in deze actie een ver- kiezingsmanouevre te zien, wordt daama de motie aangenomen, zij het in tamelijk minder scherpe vorm dan men zich aanvankeliik had ge uit. De katholieke raadsleden stem- den tegen de motie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5