C3©fr0 NHD Amerfka veroordeelt Olympische Spelen Smadelijke vlucht van criticus in de verlossende duisternis Anti-honden- campagne 10FSM Doe mee - met de K.V.P. r leeft met U mee OP DE FILM PAG. 6 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdog 27 Jonuari 1948 Don Parker schrijft een artikel Bron von onenigbeid tussen de volkeren Engeiand gastheer tegen wil en dank Jongste muze in zakenkleed GEMEENTERAAD SPANBROEK Nagekomen markten CONCERTGEBOUW UNO ASSEMBLEE? Nieuwe partij in Slowakije Familieberichten Advertentien Dameskapper(ster) Aank. Kapster MAIS0N VAN DEUTEKOM Brood, en Banketbakkerij BEKENDMAKING D 0 0 F L. O. P. Adverteert in dil1 blad Callantsoog MOEDERCURSUS 0NTEIGENING S. Krom N.V., Alkmaar enkele jongens (pl.m. 16 jaar) FLINKE JONGEMAN gevraagd T U B E N V E R F Theo Groothuizen BIJL'S Kinderwagenservice ,,|A, IK WIL hINFRAPHILP TE KOOP: J. BLOM, Onderweg C 198, Schoorl SCH0ENEN EN TASSEN SPUITEN!! JANS0N, Vrouwenstraat 13, Alkmaar j (Van onze sportyedacteur) De Olympische Spelen Jiebben sinds hun instelling in 1896 door de van idealisrae vervulde Franse baron De Coubertin meer afgunst tussen j de volkeren onderling veroorzaakt dan oorlogs- cphitsgrs ooil hadden kunnen zaaien. Op de goede wil tot samenwerldng tussen de naties hebben zij dezelide uitwerking els de hedendaagse atoombom. Met haat^ en nijd tegen elkaar vervuld, reisden de landenploegen na elke Olympische ontmoe- ting naar hun land terug. Haat en nijd. afgunst en verbittering. Zou het niet wenselijk zijn de Olympische Spelen voor altoos ai te schaifen? Of zou men halsstarjig willen vasthouden a an een traditie, een ingeburgerde Internationale gewoonte, maar dan tevens de oorlogsmachine startklaar maken Een van de meest bekende sport- journalisten in Amerika, Dan Parker, heeft deze somber klin- kende ontboezeming gepubliceerd in het maandblad „Sport", een sportperiodiek met een millioe- nenoplage. In zijn artikel is deze journalist de historie van alle tot dusverre gehouden spelen nagegaan en hij is tot de ont- dekking gekomen, dat elke maal, dat de spelen plaats vonden, een reeks van incidenten viel te note- ren, welke niet alleen op sportge- bied maar ook op internationaal '^rrein vaak een funeste uitwenking had. En zijn waarschuwing aan de vooravond van de eerste na-oorlog- se spelen te Londen zal door de naam, welke Dan Parker in het \merikaanse publiciteitswezen v"eft. zeer zeker van grote invloed zijn op de opinie van het Ameri- kaanse publiek. Dan Parker schrijit in de aanhef van zijn artikel: ..Terwijl gans Europa nog een rui'ne is. overal leed en ellende heerst. de volkeren met de dag door haatgevoelens verder van een samenleving verwijderd geraken, staat het voor mij vast, dat deze spelen meer tweedracht zullen te- weeg brengen dan in alle vooraf- gaande Olympiades". En dan Engeland. John Bull moet als gastheer fungeren, maar, vol- eens Parker, doet hij het tegen wil en dank. Het land maakt een voed- "elcrisis door, het huizenprobleem verkeert in een kritiek stadni"" en wat de zaak het meeste remt is het nationaal moreel, dat veel -'eehter is dan bij. het uitbreken -an de oorlog. De conclusie, die ~>an Parker hieraan vastknoopt, is hard: ..England is n't prepared phy sically to be a good host to inco ming fans and participants Een slechte naam Londen heeft bovendien een ■'echte naam. In de annalen der Olympische Spelen heeft de Olym- uade van 1908 wel de zwartste bladzijde, Zij vond plaats in een wereld van opgeschroefde natio- nale gevoelens. die tijdens de spelen rog dermate werden aangewakkerd. dat men na afloop kon spreken van een ,.oorlog-die-voor-de-deur-staat". Veertien dagen achtereen. de duur der spelen, plensde de regen op het Shepherds Bush Stadion. Maar even <^ens regende het veertien dagen "ang protesten. Het begon met een 'agincident, waardoor de Zweedse "n Amerikaanse ploegen zich bijna ''adden teruggetrokken (hun vlag- -en prijkten n.l. niet bij die der an dere naties op de stadionmuren) He Amerikanen maakten daarna bezwaar tegen het laten deelnemen "an de lange afstand-loper Tom Longboat. een Indiaan; de Fransen =n Canadezen trokken zich terug "an de wielerwedstrijden onder de Hemonstratieve kreet: „We wus rob bed!"; en na nog tal van andere incidenten en incident]es eindigde het Olympische feest met een hoog- lopende ruzie tussen Italie, Ame rika en Engeland over de beslissing Her jury bij de Marathon-loop. Eerst ging de Italiaanse viag aan He hoogste mast voor de loner Do- rando. een man die op de laatste honderd meter vier maal flauw viel, maar telkens werd bijgowerkt; daarna werd na een reeks van pro testen de Amerikaanse vlag gehe- sen voor Johnny Hayes, en alle ru- moer ten sjfijt bleef deze beslis sing. De Brit Heffernon werd 2de, enDorando werd gediskwalifi- ceerd. Ook Nederland niet vergeten Bij zijn opsomming van inciden ten krijgt ook Nederland van Dan Parker een veeg uit de pan. Bij de spelen in 1928 ontstond er ruzie tussen het Franse team en een or- debewaker aan het hek, die weiger- de de Fransen binnen te laten. Bij het Olympisch Comite eisten de heetgebakerde Fransen onmiddellijk het ontslag van deze man. Dat werd toegestaan. Maar toen zij de vol- gendo dag naar binnen wilden gaan stond dezelfde ordebewaker er weer en opnieuw werd hun de toe- gang geweigerd. De fout van de Hollanders! aldus Parker, was. dat zij te veel beloofden en te weinig gaven. Maar in het geven van mooie beloften. hetgeen geen cent kost, zijn de Hollanders meester. zo voegt Parker er smalend aan toe. Bij de openingsparade. zo schriift de Amerikaanse journalist verder, weigerden de Amerikanen de ..Star and Stripes" als een eregroet te la ten zakken bij het passeren van Prins Hendrik. die bij afwezigheid van Koningin Wilhelmina de eerbe- wijzen der naties in ontvangst nam. Daarover waren de Nederlanders weinig gesticht. Maar. en deze uitlating is beslist kleingeestig zii hadden er jaren later niet het minste bezwaar tegen, dat Amerika zich bij de geallieerden voegde!! Engeland zo besluit Dan Parker ziin artikel. kan zich nog gemakke- liik ontdoen van de onwelkome rol als gastheer te fungeren. Immers, de wereld sist als een vuleaan, die op uitbarsten staat, en van de an dere kant poogt Europa zich te herstellen van de meest uitputtende oorlog in de ganse geschigdenis. Waarom dan nog thans gelegenheid te geven opnieuw te gaan twisten op Olympische grond Dan Parker is inderdaad een groot journalist, anders zou hij geen artikel kunnen nubliceren in Son-* waaraan de beste krachten in gans Amerika zijn verbonden: een Giani- land Rice, vader van de filmactrice Florence Rice, een Bill Stern, Old Ed Fitzgerald, een Ring Lardner. Maar Parker staat ook bekend als een aggressief schrijver, waarvan het bovenstaande getuigt, maar dat ook dagelijks merkbaar is in de New Yorkse Daily Mirror, waaraan hij als sportredacteur is Verbon den. Zijn ontboezeming, hoe som ber ook. moet men voornamelijk zoeken in een wat al te ver opge- schroefd vaderlands ehauvinisme. Londen. heeft de spelen gekregen; Amerika had ze willen hebben. Phi ladelphia of Cleveland. Dat is de hoofdoorzaak. Verder staan base ball, bet nationale spel der Yan- keer, en American football niet op het Olympisch programme. Op dat gebied had Amerika beslist de le prijzen behaald. Hockey en VCetbal zijn daarentegen wel opgenomen. En in die takken van sport zijn de Amerikanen nog minder dan een schooljongen. Mogelijk dat deze za- ken (afgunst niet waar?) Dan Par ker voor een beiangrijk gedeelte hebben geinspireerd tot het schrij- ven van zijn fel. te fel artikel (in Amerikaanse stijl!) tegen de Olym pische Spelen. NAGEKOMEN VOETBAL- UITSLAGEN, Afd. Noord-Holland Res. 2e kL E: WW 2Grasshoppers 2 01 KGB 2—W.Friezen 2 3—2 MOC 2Zouaven 2 21 3e klasse I: W.-Rood 2Spartanen 2 1I 4e klasse H: Hollandia T. 2Con Zelo 2 03 fgOEM DE NAAM „KRAS" en iedere Amsterdammer zal u verwjjzen naar het hart van zijn stad. Met het front staat het be- bekende ..Krasnapolsky" naar de Dam. Waar het moderne verkeer rusteloos voortstuwt. In' de vele ss!«n van het gebouw klopt bijna even rusteloos 't commerciele, so- ciale en culturele leven door eon- gressen, vergaderingen en bijeen- komsten van allerlei aard. Zelfs de zakelijke sector van de zevende muze heeft er een vaste pied-a- terre. Elke Maandagmiddag tref- fen hier elkaar bioseoopdirecteu- ren. importeurs en vertegenwoor- digers der filmverhuurkantoren uit Nederland. En er zijn heel wat woorden ge- wisseld tussen deze exploitanten der op celluloid vastgelegde droomwe- reld. alvorens de filmband door het zacht-ronkende filmapparaat in de theatereabine ..waar ook in Neder land" op het witte doek kan worden geprojecteerd. Als wakers aan de poort van een heilig domein ston- den twee stoere personen aan het begin van een brede gang, die voer- de naar de filmbeurs. Met een on- schuldige blik op het gelaat poogde Eindelijk is dan een zelfrooiende aardappelmachine uitgevonden en wel door een Engelsman. Deze machine moet door drie per. sonen bediend worden en verricht alle nodige handelingen. Ca. 25 man kunnen hierdoor worden uitgespaard. de filmcriticus hem te passeren, doch onmiddelijk werd hem meedo- genloos de vraag gesteld of hij „lid" was. Zodra hem duidelijk werd, dat hiermede het lidmaatschap van de Nededandse Bioscoopbond werd be- doeldT voelde hij zich feitelijk in het hoi vap de leeuw. Hoe onge- dwongen filmcritici en -onderne- mers elkaar ook gemeenlijk beje- genen. de praetijk plaatst ze soms in tegenovergestelde sectoren: de nuchtere zakelijkheid enerzijds. de artistieke. voor de ondernemers in derdaad niet altijd lucratieve beoor- deling anderzijds. De waker zag onze verlangende blikken naar het „leeuwenhol", vroeg toestemming aan de N.B.B. en met een mondelinge ..permit" mcch- ten wij passeren. In de zeer ruime zaal gonsden de stemmen in en buiten talriike hok- jes. waar de verteeenwoordigers der filmkantoren zetelden. Gelijk op de markt de kraamkoop- man het voorbijwandelende publiek keurt op de koopkraeht en op de koopwil, zo constateren wij ook hier hoe kennersblikken over de be- zoekers gleden en de minzame glim- laeh werd te voorschijn getoverd, indfen zaken. of althans de grond- slag tot zaken, mogelijk waren. De vreemde eend. De criticus voelde zich onwennig in deze sfeer van reclameplaten, van handel in ongezien celluloid. Hij begreep. dat het filmtheater zijn Dlaats is en de filmbeurs een andere instelling vereist. Op deze plek was hij een vreemde eend in de biit. Het moge belangwekkend ziin, dat de hecht georganiseerde Ned. Bios- cooDbond waakt over de bij de film- verhuur overeengekqmm vaststaan- de percentages in de recettes; dat voor elke film een contract moet worden afgesloten om een vorm van koppelverkoop (een eoede. dan ook een minder goede film afsluitenl wordt voorkomen. doch dat zuTks ook nu nog in de praktijk moeili.ik is te ontgaan; dat het percentage voor een premiere hoger is1 dan bij een reprise in stad of streek. dat doch neen. wij zwijgen hierover verder Bedenk eens dat wij Tngrid vereren u weet wel, haar achter- naam is Bergman wij dromen van Vivien Leigh, van Patricia Rock, van Claudette Colbert: man- nen als Clark Gable. Cary Cooper. Trevor Howard vertegenwoordigen voor de vrouw op onnavolgbare wij- ze de onweerstaanbare typen. In al hun met zorg en zielvaar- digheid gespeelde drama's, ver- eeuwigd op het onvolprezen cellu loid. wordt gehandeld. nuchter ge- handeld. alsof het de doodgewone materiele levensbehoeften zijn. Stel u voor: Ingrid Bergman voor een bepaald percentage van de recette! Waar Opmeer voorgaat, kan Spanbroek niet achterblijven, dus werd ook daar een raadsvergade- ring belegd, Vrijdagavond, welke door Burgemeester H. J. M. Key- zer, ter gelegenheid van de eerste vergadering van dit nieuwe jaar, werd geopend met een bijzonder woord van welkom en de wens, dat de leden van de raad, met het- zelfde verantwoqydeljjkheidsge- voel en dezelfde ijver als het vo- rige jaar zouden werken aan de belangen van de gemeente. De Burgemeester deelde de Raad mede, dat de rekeningen over 1945 waren vastgesteld. Tevens zeide hij, dat er tussen hem en de Directie van de P.T.T. te Haarlem, v. m. de dringende noodzaak van een automatische telefoonverbinding met Spierdijk waardoor ingeval van brand onmiddellijke telefoonverbin ding tot stand komt met de brand- weerinstanties te Spanbroek, be- sprekingen hebben plaats gevonden. Deze besp'reking, aldus de burge meester, heeft ertoe geleid, dat in het a.s. voorjaar, deze verbinding zal worden tot stand gebracht. Vervolgens werd bij de behande- ling van de ingekomen stukken be- sloten, om de rekening-courant overeenkomst, met de N.V. Bank voor Ned. uemeenten, tot 31 Decem ber 1948 van kracht te doen zijn, dit in tegensteliing met het desbetref- fende raadsbesluit, waarbij werd bepaald dat de overeenkomst voor onbepaalde tijd zou worden aange- gaan. Ter uitvoering van de Woon- ruimtewet 1947 werden de door B. en W. in ontwerp opgemaakte rege- len omtrent de uitvoering van art. 1 dier Woonruimtewet, vastgesteld. De Vier Noorder Koggen, die de taak heeft de in deze gemeente ge- legen wegen vrij te houden van sneeuw en ijs, kan in abnormale ge- vallen, zoals bij de hevige sneeuw- val in 1946, aan deze taak niet vol- doen. Voor een dergelijk geval is, in overleg met de Ver. van Ned. Gemeenten, een verordening ont- worpen, waarbij wordt bepaald, dat de gemeente zelf voor het sneeuw- en ijsvrij houden der wegen zal zorg dragen, del r personen aan te wijzen, die voor dat werk in aan- merking komen. Of de Raad deze verordening aldus wilde vaststel- len? Vanzelfsprekend ondervona dit ook bij de Raad geen bezwaar. Reeds enige maanden bestaat ter secretarie een vacature van Eerste Ambtenaar ter Secretarie. Tot nog toe is men er niet in geslaagd om een geschikt persoon daarvoor te krijgen. De oorzaak van dat feit ligt waarschijnlijk in de te lage be- zoldiging. Daarom werd in overleg met Ged. Staten, en met toestem ming van de Minister van Binnen- landse Zaken een nieuwe saiarisre- geling voorgesteld. Bedroeg het oude salaris f 1400 tot f 1900, thans zou het dan moeten bedragen f 1700 tot f 2200 plus de verhogingen. Daar dit volgens de Burgemeester zeker succes zou opleveren, werd deze nieuwe regeling dan ook dienover- eenkomstig vastgesteld. Om de he- gemonie van de honden op straat te beperken, werd er een verhoging van de hondenbelasting voorgesteld. Dit om meer geld in het laadje te krijgen en het hondenleger uit te dunnen. Dat dit geen onnodige maatregel is, kan eenieder begrij- De vlucht. En de criticus. hij liep rond en belandde na de leeuw en de eend in de derde fase der uitdrukkingen uit het dierenrijk: hij voelde zich als een kat in een vreemd pakhuis. Vooral toen hem bleek hoe het ge- rucht, dat er een criticus op de beurs was, de ronde had gedaan. Het moet worden gezegd: hij genoot volledige en onbeperkte vrijheid. maar tochenfin, hij schreed in het bewustzijn van zijn positie waardig naar de deur, doch ijlde, nauwelijks buiten gekomen, naar de verlossende duisternis van een film- theater en zocht vergetelheid na deze onmisbare, doch voor hem on- wezenlijke beurs. Pieter van der Valk pen, want deze viervoeters op straat maken het de mens danig lastig. De oude verordening wees de navol- gende heffingen aan: Voor de z.g. „luxe honden" f6 per jaar, en voor de „bedrijfshonden" f3 per jaar. Voorgesteld werd deze bedragen vast te stellen op resp. flO en f5 in- gaande 1 Januari 1948. Ook dit zeer goede voorstel werd zonder aarzelen aangenomen. RECTIFICATIE In ons blad van 20 Januari is een onjuiste mededeling geplaatst be- treffende de rede van Ir. Jacobs. Het betreft de deelpacht (vraag 8): bij deelpacht zijn n.l. geen prij zen te noemen. Het is een systeem waarbij de bezitter het kapitaal ver- strekt in de vorm van grond, gebou- wen, vee machines enz. en de pach- ter de arbeid levert. De opbrengst wordt in overeengekomen verhou- ding verdeeld. De prijzen die bij vraag acht (8) vermeld stonden zijn koopprijzen. K. A. B. Pater Engelbertus voor de K.A.B. ANNA PAULOWNA. Woens- dag hield de K.A.B. wederom een bijeenkomst in het kader van haar winterprogramma. Voorzitter H. Strooper kan aan talrijke aanwezigen een welkom toeroepen, vooral aan onze vrou- wen, die voor de eerste maal hier- bij aanwezig waren. Als spreker trad deze avond op de Eerw. Pater Engelbertus met als onderwerp: „Vaders trouwring". Op de hem eigen manier schetste hij de verhouding in het moderne hu- welijk, de opvoeding der kinderen en de onderlinge verdraagzaam- heid. Hij toonde hierbij aan, dat ook onze K.A.B. een plaats in moet nemen in ons leven. Dat het gesprokene zeer gewaar- deerd werd, bleek wel uit het flin- ke applaus, dat de pater in ont vangst had te nemen. Hierna volgde een verloting van enkele aardige prijzen en verloting van werkkleding. De voorzitter dankte alien voor de flinke opkomst en memoreerde nog even het feit, dat op Maandag 16 Februari mej. Stringa komt en wel speciaal voor onze vrouwen. Hierna sluiting van deze zeer ge- animeerde en leerrijke avond. HOE SPEELDE Z.A.P.? Acht van de tien punten behaald! BREEZAND. Behoudens het tweeds elftal, dat in HRC 5 haar meerdere moest erkennen en wei met 3—0!, wonnen alle elftallen van ZAP hun wedstrijd. Onder schitterend voetbalweer, maar op 'n buitengewoon slecht ter- rein won ZAP van de hekkeslui- ters. Onder leiding van een goede scheidsrechter werd er fors ge- speeld. Voor de rust scoorde Stik- kelman van ZAP het enige doel- punt van de middag. HIJ IS ER INGELOPEN OUDESLUIS De 75-jarige Pie ter Saal uit Oudesluis stond gisteren terecht voor het Alkmaarse tribu- naal. Hij was lid geweest van de N.S.B., het Ned. Agrarisch Front en de NVD. Voorts had hij geld ont- vangen van zijn zoon, die in Duitse dienst was. Dit alles gaf besch. vol- mondig toe. Reeds 9 maanden had hij in een kamp gezeten, waarna hij voorw. tjjiiten vervolging werd ge steld rpet een boete van f3000. Hier- tegen had besch. verzet aangete- kend, omdat deze boete hem zeer bezwaarde. Mr. Janker, de verdedi- ger, wees er bp, dat zijn client mo- menteel zonder inkomen is, ook al het gevolg van zijn NSB-lidmaat schap. Op zijn leeftijd is het bijna niet mogelijk om nog opnieuw te beginnen. De verdediger verzocht dan ook de uiterste clementie te willen betrachten. Uitspraak over 14 dagen. NRD-SCHARWOUDE, 27 Jan. 46000 kg witte kool 4.6612.70; 34000 kg rode kool 12—12.30; 11000 kg gele kool 6.—; 7000 kg veldgele kool 112.70; 4000 kg groene kool 10.40 25.90; 5000 kg uien 16.50—17.50, grote 22.6023.20, drielingen 13.10—13.20, nep 10.50; 1600 kg peen III 8.60 9.40; 2400 kg kroten I 66.80. LANGEDIJK, 27 Jan. 30000 kg rode kool 12—12.50; 22000 kg gele kool 66.30; 17000 kg groene kool 25.6037.90; 30000 kg witte kool 8.80—11.—; 4000 kg uien 21.10—23.20; 3000 kg witlof 1520. JEANNE d'ARC DOOR NEL OOSTHOUT WIERINGEN. Het Bestuur v. d. Wieringer Kunstkring gaf ook dit seizoen een zgn. tussenavond voor haar leden. Deze extra-avond werd zeer op prijs gesteld, gezien het feit, dat Cinema de Haan zeer goed bezet was. Ook verschillende rr'- leden hadden de gelegenheiH r-i- gegrepen om ook eens een Kunst- avona mee te maken. Een gu^ue keus had het Bestuur zeker ge daan met Nel Oosthout te laten komen. Deze speelde en acteerde op een voortreffelijke wijze, nadat de heer Boon van Oosterland alien een prettige avond had toegewenst. Jeanne d'Arc (St. Joan) van Bernard Shaw in vertaling van Eduard Verkade, zonder d£cor, doch door stem, mimiek en hou- ding beelde Nel Oosthout op een buitengewone wijze de diverse per sonen uit. Het was een volledig bezet toneelstuk. Het spontane en langdurjge ap plaus aan het slot was welverdiend en de kunstenares werd onder hartelijke dankwoorden van dhr. Boon een fraai bouquet lenteboden aangeboden. Drie Nederlandse bouwkundigen hebben gisterochtend al hun rhe- torische gaven aangewend om de verbeeldingskracht van de plaats- vervangend secretaris-generaal van jle U. N. O., de heer A. Pelt en de directeur van de afdeling mate- riaal van de wereldorganisatie tot het uiterste te stimuleren. Hun taak was niet eenvoudig, want zij moesten, alleen uitgerust met mappen vol tekeningen, de zaal van het Amsterdams Coneertgebouw aan deze heren trachten te schil- deren, zoals deze er uit zou zien, nadat hierin alle geprojecteerde veranderingen zouden zijn aange- bracht, die deze zaal geschikt zou den maken als vergaderzaal voor de Ver. Naties. De vertegenwoordigers van zes- tig naties zullen eventueel in de zaal een plaats moeten vinden. Daar men per land rekent op vijf ver tegenwoordigers en vijf plaatsver- vangende vertegenwoordigers, zul len dus zes honderd man in de benedenzaal moeten worden on- dergebracht Hiertoe zullen in de zaal grote tafels worden opgesteld. Behalve deze 600 man zullen ook de deskundigen in de zaal plaats nemen. Voor hen zijn geheel links en rechts plaatsen geprojecteerd. De voorzitter. de secretaris-gene raal en 7 assistenten secretaris-ge neraal zullen op het podium geze- teld zijn. Het balcon van het Coneertge bouw is toebedacht aan pers en publiek. Speciale voorzieningen zul len moeten worden getroffen om de bijeenkomsten van de Assemblee te verfilmen en per radio uit te zenden. Voor deze doeleinden zullen 1012 film- en radio-cabines wor den ingebouwd. Filmoperateurs, persfotografen en radioverslagge- vers zullen van achter glas moe ten werken. Ook is een plaats ge projecteerd voor televisie-apparaten terwijl overwogen wordt in de na- bijheid van het Coneertgebouw de gelegenheid open te stellen om deze televisie-uitzendingen te volgen. Er is echter een snackbar nodig en deze is geprojecteerd in de Wil- lem Brouwerstraat tegen het Con eertgebouw aan, waarvoor zo no- dig de tramrails tijdelijk zullen worden verlegd. De Cadiclub is in de plannen aan de pers toebedacht. Een van de aantrekkelijkb^den van ons land voor de Uno-vergade- ring noemde de heer Pelt het lage prijsniveau BRATISLAVA, 27 Jan. (AFP) De burgemeester van Bratislava, Kyse- ly, die door de Christelijk-Democra- tische Partij geroyeerd is wegens het voeren van geheime besprekin- gen met de communistische partij over het oprichten van een nieuwe partij teneinde verdeeldheid onder de katholieke kiezers teweeg te brengen,heeft thans medegedeeld dat hij een nieuwe partij heeft op- gericht. De 6e Februari hopen on ze lieve Ouders N. Zonneveld en A. M. Zonneveld-v. Veen de dag te herdenken van hun 25-jarige echtvereni- ging. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kinderen. Heert en Tini Louw en Alie Cor en Truus Alie en Cor Guus Vera Nico Theo Annie Sjani Lida St. Pancras, Jan. 1948. Herenweg 45 A Receptie van 34,30 u. in cafe Hes. Heden overleed na een langdurig en geduldig gedragen lijden, in de ouderdom van 68 jaar, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster- venden, onze beste oom, ANTONITS DE BOER weduwnaar van Johanna Henneke In leven lid van het Kerkbestuur van de parochie van de H. Laurentius te Oudorp. Wij bevejen de ziel van onze dierbade overle- dene in uw gebeden aan. Oudorp, 23 Jag. 1948. Uit naam van de neven en nichten, W. KLAVER Baansingel 42 Alkmaar Openlijk dank aan God voor verkregen gunst door het biddep van de Noveen der Drie Weesgegroeten. E. Noordeloos, Den Helder. Biedt zich aan R.K. meis- je, 15 jaar, voor dag en nacht. A. van Loon, Zand- vaart 17, Breezand. Met diepe droefheid geven wij kennis. dat op 17 Jan. na een lang durig en smartelijk lij den, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden in de ouder dom van 77 jaar is overleden onze innig geliefde echtgenoot, broer, zwager en oom. de heer THEODORUS BUTTER echtgenoot van Maria Amalia Brauzek De H. Uitvaartdienst en de begrafenis heb ben plaats gevonden op Vrijdag 23 Januari in Wenen (Oostenrijk). Uit aller naam, M. BUTTER, Stationsweg 108, Alkmaar Heden overleed, na een kort ziekbed, nog ge heel onverwacht. onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgroot- moeder, mevrouw GUURTJE MAIJER, Wed. van Dirk Govers, in de ouderdom van 76 jaar. Heiloo: M. Oudes-Govers G. Oudes. Bergen: N. Jonker-Govers A. Jonker. Hoorn: W. Govers W. Govers-Moes. Klein- en Achter- kleinkinderen. Alkmaar, 25 Jan. 1948 Huize „Westerlicht" (Kamer 104) De begrafenis zal plaats hebben a.s. Donderdag te Stompetoren, nam. 4 uur. Vertrek van Huize ..Westerlicht" nam. half 4. Gevraagd zo spoedig mo gelijk een kappersbedien- de. Dorpstraat 92 Bergen N.-H. Gevraagd voor direct in omg. Alkmaar flink meis- je voor de huish., voor dag of dag en nacht, met huisel. verkeer. Buskosten vergoed. Loon f 45f 50 p. maand. Br. o. no. 10566. bur. van dit blad. Filnke zelfst. dienstbode gevr. boven 20 jaar voor dag en nacht. Mevr. Vis- ser, Zandersloot 94, Heiloo Gevraagd R.K. huishoud- ster, 25—35 jaar. Br. aan A. J. Huijbers, Dr. Schaep- mankade 9, Alkmaar. Gevr. meisje v. d. huish. v. d. en n. in gezin met kinderen, liefst boven 22 jaar. Loon f 15 per week, plus kost en inw., prima behandeling. Br. N. J. Ba- rendse, brood- en banket- bakker. Voorstr. 79, Poel- dijk (Z.H.) Inl. Nassau- laan 4, Bergen N.H. en een gevraagd bij Koningstraat 49. Tel. 2828 DEN HELDER Gevraagd in klein gezin (3 volwassen personen) net zelfstandig meisje voor dag en nacht. Br. m. inl. aan Sjobbema, Admiraal de Ruyterweg 206, A'dam Te koop een beste jonge stamb.zeug, moet 15 Maart biggen. bij J. Stroomer. Molenweg C 5, Oterleek. TE KOOP aangeb. een te BEVERWIJK. Huis is te huur. Brieven Rein- ders, Dorpsstraat 44, Ber gen, Tel. 2072. Accountantskantoor H. A. DE MAN, Kennemerpark 20, Alkmaar, tel. 2483, deelt hierbij mede, dat voortaan in verband met drukke werkzaamheden uitsluitend bezoek kan worden ontvangen op Maandag en Zaterdag, beide dagen des voorm. van 912 uur. Te koop accordeon, piano- kl., 12 bassen Arabella, f 195, z. g. a. n.; kinder- wagen, Van Delft, f 65. A. Swart, Lindegracht 4, Alk maar. Te koop wegens plaats- gebrek driewielde bakfiets, z. g. a. n., compl. met fles- senbak en nieuwe banden. J. P. Schermerhorn, Mid- denpad 4, Bergen N-H. Te koop aangeboden eea eikenhouten schrijftafel m. 4 laden, f 75,Br. o. no. 10568, bur. van dit bl. Te koop: prima stofzuiger merk Excelsior, voor de prijs van f 75. Br. onder no. 10572 bur. van dit bl. Te koop beste kinderwa- gen f35; tevens een baby- box met beun f 15. J. J. Zwaag, no. 4, Oude Nie- dorp. Te koop gevraagd koemest tevens voerbieten. Adres: D. Cornelissen, Visweg, Limmen. Mooie dunne schapenwol te koop. Uitenbosstraat 5, Alkmaar. Aangeboden een goed kosthuis voor een net per soon te Alkmaar. Br. o. no. 10557, bur. van dit blad. Antiek. Aangeb. enige Nederl. antieke boeken (begin 18e eeuw) in per- kament kaft. Br. o. no. 10569, bur. van dit blad. Verloren een actetas bij Naco-halte Heiloerbrug, Tegen flinke bel: terug te bezorgen bij de Portier St. Elisabethziekenhuis te Alk maar. Doofheid Verleden tijd! De bezitters van HOF- STEDE's gehoorappara- ten kunnen dit getuigen. U wordt weer een ge heel ander mens, want: U HOORT WEER! Gooi het oud papier niet weg. Bewaar het voor Liefdewerk Oud Papier U doet er een goed werk mee. Even een berichtje of te- lefoontje aan: G. J. Gene- faas, Verdronkqpoord 57, Alkmaar, tel. 2385 en het komt in orde. Bij voldoende deelname zal te Callantsoog een worden gegeven. Cursus- geld f 1,Aangifte voor of op 3 Februari 1948 bij Zr. Boendermaker, p.a. de heer M. Mooij Tz. te Cal lantsoog. Het Bestuur der afd. „ZijpeCallantsoog" van „Het Witte Kruis" De Burgemeester van SCHAGEN brengt ter openbare kennis dat ter secretarie dier gemeente van 28 dezer af gedurende twee weken voor een ieder kosteloos ter inzage zijn nedergelegd de stuk ken betreffende de ont- eigening door het College van Algemene Commissa- rissen voor de Wederop- bouw van een aantal per- celen en perceelsgedeelten ten name der gemeente Schagen ten behoeve van de uitvoering van het we- deropbouwplan. Schagen, 23 Jan. '48. Muziekschool ZWAAG Onderricht op elk instrum. Instrumenten in bruikleen op conditie. Inschrijving dagelijks. Emmastraat 73, Telefoon 4425, Alkmaar heeft plaats voor ter opleiding in de ververij en de pers-afdeling. AANMELDIN GENSCHERMERWEG 84 door grossierderij in huishoudelijke artikelen, touw- en borstelwerk als REIZIGER en eventueel magazijnwerk te verrichten. Liefst met enige ervaring. Brieven met zeer uitvoerige omschrijving en opgaaf van verlangd salaris o. no. 10552, bureau van dit blad. van T A L E N S G I M B O R N Oudhollandse Verfmakerij Spieramen Penselen Tekenmaterialen enz. Verdronkenoord 103 ALKMAAR Van heinde en ver zijn ze er voor. Spuiten Nikkelen, KAPPENMAKERU Molenstraat *>3, DEN HELDER. geen warrne kruik maar PHILIPS 2 nieuwe vatspuiten .compleet, 100 L. inhoud; 1 ijzeren druivenserre, prima; partij kasglas; plm. 250 M. jjzeren warenhuisgoot; grote partij nieuwe raamlijsten 5x5; Tuinspoor, bochten, draaischijf en grote lorrie, alles 50 cm. Adres: Telefoon 359. (Heden weer alle mogelijke kleuren) Wilt gij meedoen met de candidaatstelling, laat u dan als lid van de K.V.P. inschrijven De uiterste datum is 31 JANUARI. Meldt u bij het bestuur van uw plaatselijke afdeling DOE MEE - MET DE K.V.P. HET KRINGBESTUUR

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 6