Graham vervangen door Coert Dubois in de Commissie van Drie pi GEEN DOODSTRAF VOOR v. d, SPEKI Minister op de Vos beantwoordt de critiek Wederopbouw Voor Alkmaar en omgeving Geen vergaderingen meer Noodweer in Itaiie m Compromis tussen Schuman en de socialisten? Sovjet-Rusland geen voorstander van Balkan-federatie DONDERDAG 29 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11441 BUREAUX: aan boord van de Renville „DE CROTE BEER" met troepen, naar Indonesie Dr. Gorris SJ. overleden Vandaag valt de beslissing H Heden debat over de Regeringsverklaring Pray/da critiseert Dimitrof's planner) Eis voor de Raad van Cassatie levenslang Prof. Gerbrandy heden voor de radio Man overreden. te Valkenswaard UIT DE TWEEDE KAMER Beide zijden van de medailles voor de winnaars van de Olympische Spelen te Enge- land. De „winnaars"-medaille welke vroeger van goud was, is nu verzilverd. H. M. DE KON I NCI N verlaat 5 Februari de Hoofdstad De Dnjepr ontdooit reeds Vliegramp in Californie eist 33 doden Geringe verhoging toeslagen bij*. arbeid SCHEEPSRAMP bij Oesjimado Wnd. Directeur-Generaal van de Landbouw Veel cijfers, maar: voorzichtig er mede"! Nieuwe regeling voor werkkleding De ere-promotie van Kard. de Jong Het staartje der Bijenkorfzaak MARINE-VLIEGTUIGEK UIT DE KOERS Geslaagde noodlandingen EEN KAT IN NOOD Hoofdgroep Verzekering dagvaardt Vakgroepen Trygve Lie op weg naar Amerika Minister Fievez onderscheiden Productie „Willem Barendsz" Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollancls Buiten God is 't nergens veilig t (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank FRANK GRAHAM, het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, is hedenmorgen vroeg per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Hij zal niet meer als lid van de Commissie terugkeren. Tot zijn opvolger is benoemd Coert Dubois, die van 1927 tot 1930 consul-generaal van de Ver. Staten te Batavia is geweest. In verband met de mogelijkheid, dat de ..Renville" uit Batavia zal vertrekken, is gisteren tijdens een vergadering van de beide delegaties aan boord van het schip, een sub-commissie benoemd, die zal hebben te onderzoeken, waar het best een nieuwe vergaderplaats voor de onderhandelingen kan worden gevestigd. Graham werd bij zijn vertrek uit- geleide gedaan door dr Van Mook, minister Neher. Abdoel Kadir, Sja- rifoeddin, Hadji Agoes Salim, als- mede door verschillende consuls. Volgens „Aneta" gaf Graham voor zijn vertrek nog een z.g. „construc- tief statement" uit. Gisterenavond heeft Graham te Batavia voor een gehoor van circa driehonderd per- sonen, o.w. minister Neher, prof. Hoessein Djajadiningrat, de Ame rikaanse consul-generaal Charles Livengood een lezing gehouden, ge- titeld ..Historic background of the atomic age", welke toegankelijk was voor het publiek. Aanvankelijk zou Graham gelyk met het Australisch lid der commis sie van goede diensten, rechter Kirby .naar Nederland reizen. Het vliegtuig, waarmede Kirby uit Sin gapore zou vertrekken, kon echter wegens het slechte weer niet op- stijgen. De bedoeling is thans, dat de beer Kirby onderweg, waar- schijnlijk te Bangkok, het toestel van Graham zal inhalen. Kirby verklaarde bij zyn aan- komst te Singapore, dat Graham en hij, het Belgische lid, Paul van Zee- land. in Amsterdam zullen ontmoe- ten en dan gezamenliik naar LaKe Success zullen vertrekken. Tijdens de afwezigheid van net Amerikaanse lid van de commissie, zal diens plaats worden ingenomen door Glenn A. Abbey De topfigu- ren der commissie tijdens de afwe zigheid van de heren Van Zeeland, Uit verschillende delen van Italie worden zware regens, overstromin- gen en aardverschtfvingen gemeld. Venetie is overstroomd door een ongewoon hoog getij, zodat de in- woners op de bovenverdiepingen van hun huizen moeten verblijven. De Via Aurelia te Rome werd door een aardverschuiving geblokkeerd. De rivier de Amo heeft haar hoogst mogelijke stand bereikt. Twee van haar zijrivieren zijn buiten haar oevers getreden en hebben onge- veer 4000 acres bouwland over stroomd, waardoor 150 gezinnen ge- isoleerd werden. Zware regens, die Woensdag ge- durende 10 uur in Rome vielen, heb ben de Tiber in de laatste 24 uur meer dan vier meter doen stijgen. Van de Javakade te Amsterdam vertrok Woensdagmiddag om drie uur het hospitaalschip „De Grote Beer" met troepen naar Indonesie. Ditmaal waren het geen gewonde, maar in blakende welstand verke- rende militaireri. Het schip zal over ongeveer vier weken de terugreis weer aanvaar- den met gewonden en zieken. Gis teren bevonden zich aan boord man- schappen van 5—10 R.I. uit Grave, een peleton van de marechaussee uit Apeldoorn, de 35e compagnie A. A.T. en de stafdivisie A.A.T., beide uit Harderwijk. In totaal 1036 man. Op de kade brachten familieleden en vrienden de vertrekkenden een laatste groet. Graham en Kirby zullen dus zijn: Critchley voor Australie, Abbey voor Amerika en Herremans voor Belgie. Er is sprake van, dat de delegaties en de commissie na de zware arbeid van de laatste weken, een week zullen uitrusten, zodat de onderhandelingen een week zullen worden stopgezet. Dubois, het nieuwe Amerikaanse lid der commissie van goede dien sten, werd na zijn vertrek uit Ba tavia, consul-generaal te Havanna. In 1941 werd hij benoemd tot hoofd van de Cara'ibische afdeling van het Amerikaanse departement van bui- tenlandse zaken. In 1942 werd hij lid van de Caraibische commissie. Hedenmorgen vroeg is te Nijme- gen, waar hij in het Canisius- ziekenhuis werd verpleegd, over leden de historicus Pater dr. G. C. W. Gorris S.J. De overledene werd op 18 October 1877 te Amsterdam geboren en trad, na aanvankelijk het seminarie Kui- lenburg te hebben bezocht, in de orde van de Jezuieten. In 1912 slaag- de hij te Leiden voor het doctoraal examen Nederlandse letteren. Na o.m. leraar te Amsterdam te zijn geweest, werd hij in 1920 professor in de kerkelijke geschiedenis aan het Theologisch College der Paters Jezuieten te Maastricht. In 1926 werd de thans ontslapene voorzitter van het Nuyensfonds. Van 1934 tot 1939 was hij hoofdredacteur van de katholieke encyclopedic en hij werd in 1941 redacteur van Studien. Bij de brand van Nijmegen in Septem ber 1944 verloor de overledene al zijn wetenschappelijke gegevens. De plechtige uitvaart heeft Zaterdag plaats in de kapel van het Canisius- college, waarna de begrafenis op het kerkhof Mariendaal te Grave. De convooi-weg BataviaBandoeng, die vele mensenlevens ge- kost heeft, is weer volkomen veilig. De weg voert door hoge bergpassen, die de extremisten gelegenheid boden vanuit hin- derlagen de convooien te beschieten. Een convooi onderweg in de zeer fraaie omgeving. OEWEL gisteren in de loop van de dag werd gemeld, dat de Franse regering haar stand- punt inzake het wederinvoeren van de vriie goudmarkt zou hand- haven, verklaarden gisterenavond enkele kabinetsleden, dat zij 1n de loop van vandaag (Donderdag) met de socialisten tot overeen- stemming hoopten te komen. Een beperking van de geldigheidsdnur van de wet tot een periode van zes maanden zou de basis zijn van een compromis. De Assemblee kwam gisteren avond bijeen om het wetsontwerp tot instelling van een vrije goud markt in behandeling te nemen. De vergadering werd echter korte tyd daama verdaagd tot later op de avond om gelegenheid te geven voor een spoedzitting van het kabmet. Na afloop daarvan verklaarde Schu man, dat men de politieke toestand had besproken, doch niet voorne- mens is het wetsontwerp te wyzi- gen. „Wij hebben besloten Donder- dagmorgen opnieuw bijeen te- ko men om een uiteindelijke beslissing te nemen." In de kabinetszitting van vandaag zal ook beslist worden of de regering in de Assemblee de vertrouwenskwestie zal stellen Reuter meldde gisterenavond, dat de Franse socialisten „na een stormachtige vergadering, die vier uur duurde," besloten hebben zich bij de behandeling van het wetsont werp aangaande de vrije goudmarkt voor harde valuta, te onthouden van stemming. De mening van Marshall. Marshall, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, ver klaarde op een persconferentie, dat de devaluatie van de franc nodig was om Frankrijk in staat te stel len aan zijn verplichtingen in het kader van het Europese herstel te voldoen. De maatregel, zou naar Marshall zeide, geen ongunstige te- rugslag hebben op de rol van Frank rijk in het program voor het her stel van Europa. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter mr. J. van Schaik, mede- gedeeld, dat het verdere debat over de regeringsverklaring nopens de ontwikReling der gebeurtenissen in Indonesie zal gehouden worden na de behandeling van de begroting van het Staatsbedrijf der P.T.T. In verband daarmede zal de vergade ring heden, Donderdagavond, wor den vdortgezet. DE BIJZONDERE RAAD VAN CASSATIE heeft behandeld d beroepen van de beruchte landwachters v. d. Spek, Jonkc Mayer en Alders, leden van het Landwachtcommcmdo Hoorr die onder bevel van van der Spek tussen Februari en Mei 194. verschillende personen hebben doodgeschoten. De commandar zeli schoot te Zwaag op 1 Mei drie gevangenen neer met een machinepistool. De eis tegen hem luidde thans levenslang, hoewel het Bijzonder Gerechtshof hem ter dood veroordeeld had. De Prawda, het blad van de Sowjet-Russische communistische party, heeft verklaard, geen steun te verlenen aan de ideeen omtrent een federatie en een douane-unie van de Balkanlanden met Polen, Tsjecho-Slowaktje en Grieken- land, zoals door de Bulgaarse mi nister-president Ueorgi Dimitrof, op een persconferentie te Sofia naar voren iS gebracht. Zoals bekend had Dimitrof ge- zegd. dat een dergelijke federatie gevormd zou worden wanneer de tijd daarvoor rijp was en legde er de nadruk op. dat een douane-unie van de Oost-Europese landen een vitale noodzaak" betekende. De Prawda schrijft: Wij geloven, dat deze landen geen behoefte hebben aan een problematische en kunst- matige federatie of douane-unie. Wat zij wel nodig hebben is een consolidatie en bescherming van hun onafhankelijkheid en souve- reiniteit door mobilisering en orga- fiisering van hun binnenlandse de- mocratische krachten zoals precies omschreven staat in de verklaring van de negen communistische par- tijen die de Kominform vormen. Het blad schrijft verder: Wij kon- den niet anders dan plaatsruimte verlenen aan de verklaring van Di mitrof, welke in de pers van andere landen was gepubliceerd en natuur- lijk geen wijzigingen in de tekst van de verklaring aanbrengen. Dit be- tekent echter niet. dat de redactie van de Prawda de zienswijze van Dimitrof omtrent federatie of dou ane-unie van de bovengenoemae landen ondersteunt. Volgens Reuter's diplomatieke correspondent heeft men hier te doen met „het bewijs van politieke onenigheid tussen de communisti sche partijen van Oost-Europa" Met de grootste belangstelling, aldus de correspondent, slaat men in Londen de ontwikkeling gade. Uit gewopn- lijk welingelichte kringen verneemt de correspondent, dat de Sowjet- Unie tegenstandster van het plan van Dimitrof zou zijn op de volgende gronden: 1. Zij wil aan het hoofd blijven van een Panslavische bewe- ging; 2. Polen en Tsjecho Slowakije zijn bevreesd onderseschikt te wor den aan Joego-Slavie. Hedenavond te 19.15 uur zal de voorzitter van het natiOnaal comity Handhaving Rijkseenheid, de oud- minister-president prof. mr. P. S. Gerbrandy, over de zender Hilver- sum I, een radiorede houden over de jongste ontwikkelingen in de Indische kwestie. Terwijl Woensdagavond omstreeks half acht de 36-jarige G. C. de Eind- hovenseweg overstak, werd hij door een vrachtauto komend uit Valken- burg aangereden en op slag gedood. De man is gehuwd en vader van vijf kinderen. H M. de Koningin is voornemens Donderdag 5 Februari uit Amster dam te vertrekken. Zij zal enige dagen rust gaan ne men op het Loo, waarna zu. haar intrek zal nemen op het Huis ten Bosch. Voor het eerst sinds 46 jaar is de Dnjepr tussen Kiejef en Dnjeprope- trofsk reeds in deze tyd van het iaar begonnen te ontdooien, dank i de bijzonder zachte winter. De rirvier is bij Kiejef 60 centimeter gestegen. Een groot transportvliegtuig is Mi Fresno in Californie neerge- stort en in brand gevlogen.. By deze ramp verloren 33 personen het leven.'Er zijn geen oyerleven- den. Er waren 29 passagiers aan boord 28 Mexicanen en een Amerikaan en een bemanmng van vier man. Tot dusver zijn 19 lijken geborgen. Aangezien na de invoering der gewijzigde regeling voor de levens- middelentoeslagen voor byzondere arbeid op 23 November jl- zich in de practijk nog enige moeilijkheden bleken voor te doen, zullen enkele geringe, partiele verhogingen, door middel waarvan hieraan kan wor den tegemoet gekomen, medio Maart worden ingevoerd, aldus deelt de afdeling voorlichting van het mi- nisterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening ons mede. Bij de haven van Oesjimado is een Japans schip, waarschijnlijk na op een dryvende mijn gesto- ten te zijn, gezonken, waarby men aanneemt dat er meer dan 250 mensen zouden zyn verdronken. De minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening heeft ir. A. W. van de Plassche, inspecteur van de landbouw, aangewezen als waarnemend directeur-generaal van de landbouw. MINISTER VOS stond Woensdagmiddag in de Tweede Kamer voor de rware taak, de vele critische opmerkingen inzake het beleid van Wederopbouw en Volkshuisvesting te beantwoor- den, nadat ook nog een tweetal communisten zich hadden ge- voegd bij het koor der ontevredenen. De heer Haken (C.P.N.) bepleitte ook nog eens opleiding en omscholing van arbeiders tot bouwvakarbeiders. Minister Vos noemde vele cijfers en meen- de, dat het er met de ontwikkeling van de Woningbouw niet zo somber voorstond, als betoogd was. Er was heus heel wat ge- beurd, heel wat cijfers maakten ook wel indruk, maar Z. Exc. zette er zelf een beetje de domper op, door daar later aan toe te voegen, dat „alle cijfers, welke hij gaf, zeer voorzichtig gehan- teerd moeten worden, met het oog op de materialenpositie 1 De minister, die wederppbouw en volkshuisvesting ad interim beheert, karakteriseerde 1945 als het jaar van puinruimen en noodherstel. Is hei, wel billijk te zeggen, dat er in 1946 slechts 3000 huizen gereed zijn ge komen? In 1946 kwamen 300.000 ge- vallen van licht herstel gereed en werden de grondslagen voor het zware herstel gelegd. Dat heeft zeer veel betekend. In 1947 is het lichte herstel voltooid; dat waren 400.000 gevallen. Voortgewerkt werd aan het zwaar herstel; van de 40.000 gevallen zijn er 35.000 afgedaan en bovendien kwamen 10.000 normale woningen gereed. Dat is te beschou- wen als de aanloop voor de normale bouw. Dit alles is een ander resul- taat dan wanneer men het alleen stelt in het licht van het nieuw gebouwde. Voor 1948 zullen er 40.000 woningen in aanbouw zijn, maar het is niet zeker, dat deze klaar zullen komen. De kwestie van samenwoning is naar de gemeenten overgegaan. De minister hoopt, dat deze een zo- danig gebruik van haar bevoegd heden zullen maken, dat de ergste gevallen het eerst behandeld wor den. Men moet niet denken, dat het probleem der samenwoning in 6en, twee of drie jaar zal zijn op lossen. Inzake de leiding van het depar tement zullen, als minister Neher in Indie blijft, met spoed voorzie ningen worden getroffen. De kwes tie van centralisatie en decentrali satie besprekend zal de heer Vos verschillende opmerkingen van de heer ten Hagen inzake overdracht van bevoegdheden in nadere be- schouwing nemen. Komende tot het bouwplan vooT 1948 verklaart de minister, dat het tempo van het gereed komen van woningen snel is opgelopen; de lijn blijft stijgen. Een getal van 2000 per maand kan z.i. worden gehandhaafd. Hij is v6or regelmatige verdeling der bouwactiviteit; z.i. moet die niet plotseling worden afgeremd. Hij vraagt zich af of het aantal kleine patroons in het bouwbedrijf niet te groot is en of er geen maatregelen genomen moeten worden door een vergunningstejsel. Deze zaak wenst hij nader te overwegen. Een redelijke montagebouwpro- ductie vergt grote kapitalen. de mi nister hoopt in 1948 de eerste aan loop te kunnen krijgen voor mon- tagebouw, welke dan in volgende jaren kan worden opgevoerd. De overheid is by deze bouw nauw betrokken. De minister waarschuwt tegen verlaging van het'gemiddelde wo- ningpeil. Versobering acht hij goed, maar op de juiste wijze. De verdeling van de bouw over de verschillende provincies is ge troffen op grond van de behoefte, zoals die kon worden afgeleid uit de cijfers. welke het departement ter beschikking stonden. Geheel be- vredigend is de boerderijbouw niet. Men blijft hier steeds iets achter by Van der Spek ontkende thans dat hij de drie gevangenen met voorbe- dachte rade zou hebben neerge- schoten. Reeds was een illegale werker die dag wegens verboden wapenbezit neergelegd. De drie an dere gevangenen moesten zich ont- kleden om gefouilleerd te worden. Volgens getuigen zou verd. tot de gevangenen hebben gezegd: „Trek je jas maar uit, want het zou zonde zijn als je er gaatjes in kreeg". Voorts zou hij met het horloge in de hand tot twaalf uur gewacht hebben en precies op klokslag de mensen hebben neergeknald. Van der Spek beweerde, dat een der gevangenen een verdachte be- weging maakte. Hij zeide niet op de hoogte te zijn geweest van de afspraak, die tegen het einde van de oorlog werd gemaalct om zich beiderzijds van actie te onthouden. „Het was een complete oorlog tus sen de illegaliteit en ons en de Duitsers gedroegen zich als onwil- lige honden", zo zeide hij. Die strijd kostte aan negen van zijn mannen het leven. Hij beaamde een opmer- king van de president, „dat hij zich in een vijandelijk land voelde". De procureur-fiscaal conciudeerde in verband met de uitzonderlijke toestand, nl. het feit. dat gehandeld werd onder hoge druk van de ille galiteit, tot verandering van de doodstraf in levenslange gevangenis- straf! In de zaken tegen de ter dood veroordeelde Jonker uit Oudkar- spel en P. Mayer uit Oudesluis, die samen op bevel van van der Spek de gevangene C. C. bij transport naar Hoorn neerschoten waarnaast Jonker tot tweemaal toe op bevel van van der S. een vluchteling neerschoot, conciudeerde de procu reur-fiscaal gezien de omstandighe- den, tot terugwijzing naar de in- structie en nieuwe behandeling. Hij wenste de zaak Jonkc: wegens het doodschieten van vluchtelingen aan de gewone woningbouw door twee oorzaken, nl. de financiering en de grote materialenhoeveelheid welke er in een boerderij gaat. Thans zijn 1000 boerderijen in bewerking. Over het militairentehuis in de Harskamp zegt de minister, dat aan vankelijk goedkeuring was verleend voor de bouw van het recreatiege- bouw. De kapel zou later volgen. Van kerkelijke zijde is aan de heer Neher gevraagd de kapel tegelijk te mogen bouwen. Dit verzoek is af- gewezen. Toen bleek op een gege- ven ogenblik dat begonnen was met alles tegelijk. De kerkelijke autori- teiten hebben gezien, dat er een fout was gemaakt en hebben daar voor excuses aangeboden. Thans wordt geen verdere uitbreiding aan de bouw gegeven. De particuliere en de verenigings- bouw moeten doorgaan. T.z.t. moet het tot een bepaald evenwicht ko men. Over de financieringsregeling worden de mensen op kleine ver gaderingen ingelicht. Het systeem der bouwspaarkassen is in studie op het departement. De bouwkosten moeten omlaag en te dezer zake kan activiteit verwacht worden. De huren moeten zich op de duur weer gaan richten op de bouwkosten. zij het niet de eerste tien jaar. Ook daarom is er alles aan gelegen de bouwkosten naar beneden te krij gen. Op het gebied der arbeidstoe- standen spant het in vele bedrijfs- takken. Men kan een bepaalde groep er niet uithalen en een bepaald be- roep aantrekkelijk maken, aldus de minister. Minister Vos ging vervolgens na der in op de kwestie der tarieven. Als men de tariefstop opheft ,dan moet tarief ook tarief zyn. Hy waarschuwde er ernstig tegen het systeem van lonen en pryzen te gaan doorbreken, van welke zy- de ook. Deze doorbreking zou hij tot schade van het intemationale herstel en van de arbeiders achten. Tenslotte betoogde de minister, dat men een goede dienst zou be- wijzen aan de wederopbouw, indien het vertrouwen tussen het ambtelijk apparaat en de maatschappij zou worden hersteld, of gewekt. Bij de replieken bleek wel, dat de bewindsman nog heel wat punt- jes vergeten had. Nadat verschil lende leden hem daaraan hadden herinnerd, zegde ir. Vos in de mees- te dezer gevallen nadere overwe- ging of nader overleg toe. Om 6.30 uur is de begroting goedgekeurd Met ingang van 1 Februari a.s. zullen in verband met het in werking treden van een vereen- voudigde regeling voor de ver deling van werkkleding nieuw genummerde werkkledingbonnen H en L in omloop worden ge bracht. Al naar gelang van de beschik- baar komende hoeveelheden werk kleding zal telkenmale worden be kend gemaakt welke nummers van deze bonnen geldig zijn voor het aankopen van de daarop verkrijg- bare werkkleding. Op geldig ver klaarde bonnen H. kan worden aangeschaft een overall of een werkpak van drill, keper of satyn, of een stofjas, of een lange witte jas, of een laboratoriumjas, of een werkschort met mouwen. Op gel- dig verklaarde bonnen L. kan dan worden aangekocht een werkbroek (ongeacht de soort) of een kofte werkjas (ongeacht de soort, ook koksbuis). De werkkledingbonnen A., B. en C. welke nog tot 31 Jan. 1948 worden uitgereikt blijven tot nader order geldig. Op de bonnen A. kunnen van 1 Februari a.s. af dezelfde artikeien worden gekocht als hierboven is aangegeven voor de nieuwe bon L De bonnen A., B. en C. moeten echter wel zo spoedig mogeliik by de handel worden ingeleverd. Van 1 Februari a.s. af is geen enkele soort werkkleding meer op textiel- punten verkrijgbaar. De aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Johannes de Jong, zal op 12 Februari a.s. te Leuven promo- veren tot ere-doctor in de theologie aan de Leuvense Universiteit. Het proces tegen de Bijenkorf heeft voor vele leveranciers van het warenhuis nog een staartje. De Amsterdamse Tuchtrechter heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van een aantal zaken. die tegen leveranciers van de Bijenkorf aanhangig zijn ge maakt. Zij hebben bijna zonder uit- zondering hun artikeien afgeleverd op gefingeerde facturen. Een lederfabrikant vertelde, dat het uitschrijven van gefingeerde facturen in overleg ging met de Bijenkorf. Het had hem echter tegen gezeten, want bij de Bijenkorf was nog een oude boekhouder in dienst, die de ware naam van de firma kende en op de „slip" van de reke- ning: ..alias Modefa" schreef. De accuratesse bracht voor de direc teur f500.boete mee. Een tweede ..slachtoffer" van de accurate Bijenkorf-boekhouder was een andere lederfabrikant uit Am sterdam, die met de Bijenkorf zaken deed onder de naam de Boer. Omdat de directeur van deze fabriek ook nog andere zwarte transacties op zijn geweten had vond de Tuchtrechter voor hem een boete van f!250.op zijn plaats. te houden. Ook in de zaak tegen Mayer en Alders uit Amsterdam, die wegens het neerschieten van de gevangene de G. resp. tot de dood en levenslang veroordeeld werden. conciudeerde de procureur-fiscaal tot terugverwijzing en hemieuwde behandeling. Hij baseerde deze con- clusie op de mening, dat nagegaan moest worden welke kogels dode- lijk waren en door wie deze werden afgevuurd. Uitspraken op 25 Februari. Twee vliegtuigen van de Marine- vliegdienst, elk bemand met een sergeant, waren gisterenmorgen om ong. tien uur van 't vliegveld „Val- kenburg" opgestegen. Beide vlie- gers, leerlingen nog, geraakten ech ter uit de koers en waren door ben- zinegebrek genoopt te landen. Het ene toestel slaagde er te ruim 12 uur in op een bouwland te Uithui- zen te landen. De sergeant werd ongedeerd. Het vliegtuig schoof een paar honderd meter door de mod- der, verloor de propellor en werd licht beschadigd. De sergeant meen- de aanvankelijk in Denemarken te zijn geland. Het andere toestel land- de eveneens met goed gevolg te Dokkum. Ook hiervan bleef de be- stuurder ongedeerd. Het zal niet dikwijls voorkomen, dat een vrouw een papier entvangt met de gerechtelijke mededeling, dat haar huwelijk ontbonden wordt, dat zij als eiseres de echtscheiding tot stand heeft gebracht en dat zij van niets afweet. Toch is dit gebeurd. Een nasleep ervan diende giste ren voor de Amsterdamse recht- bank. Een 32-jarige gehuwde vrouw wist te ontviuchten uit het vrou- wenkamp Weesp, waar zij als po: tieke delinquente was gedetineerd. Zij was echter spoedig teneinde raad, daar zij voor zich en haar zoontje de kost moest verdienen, hetgeen moeilijk ging, omdat zij zich schuil moest houden. In deze om- standigheden ontmoette zij een Am sterdamse advocaat, die zij uit de NSB kende. Hij haalde haar over zich uit te geven voor de echtgenote van zekere van de P. en zich onder deze naam bij een Amsterdamse advo caat te vervoegen met de mededeling dat zij van Van der P. scheiden wil- de. Zij deed dit, tekende valselijk desbetreffende stukken, ging twee maal naar de president van de recht- bank, die haar tenslotte verlof gaf echtscheiding aanhangig te maken. Voor haar moeite kreeg zij f 150. Gelukkig kwam de zaak uit toen de papieren der echtscheiding de echte mevrouw van der P. bereikte. De Officier van Justitie eiste te gen de vrouw drie maanden gevan- genisstraf. Aanmerkelijk strenger was de eis tegen de advocaat, die haar tot de handeling gebracht had. Tegen hem werd 9 maanden gevangenisstraf ge- eist. Uitspraak op 11 Febr. a.s. Naar wij vernemen, zyn de be- stuursleden en secretarissen van de vakgroep „Makelaars in assurantien en assurantiebezorgers (Provin- ciaal bedrijf)" en van de vakgroep ..Assurantie-agenten" door de hoofdgroep Verzekering voor de President van de Rechtbank te Den Haag gedagvaard, die Vrijdag a.s. om 10 uur v.m. in kort geding een beslissing zal nemen naar aanlei- ding van het besluit van de hoofd groep ..Verzekering" waarby boven- genoemde vakgroepen werden opge- heven. De vakgroepen betwisten de rechtsgeldigheid, zoals men weet, en weigeren zowel toegang aan de voorzitter van de hoofdgroep tot het secretariaat van de vakgroepen als afgifte van gelden, bescheiden en administratie. Na een bezoek van ruim twae da gen aan Praag is Trygve Lie, secr.- generaal der V.N., naar de Ver. Sta ten vertrokken. Trygve Lie kwam Woensdag uit Praag te Londen aan, waar hij be- sprekingen zal voeren met McNeil, de Britse minister van Staat. Hii zal ongeveer een week te Londen verblijven, waarna hij via Oslo naar de V.S. zal terugker.en. Trygve Lie verklaarde, dat een commissie van 9 landen te Lake Success de volgende bijeenkomst van de algemene vergadering zal bespreken. De beslissing wordt half Februari verwacht. Naar wij vernemen is de minister van oorlog, de heer Fievez, het Grootkruis in de Kroonorde van Belgie verleend. Oud-minister Huys- mans is op dezelfde wijze door de Belgische regering onderscheiden. Volgens mededeling van de Ne derlandse maatschappij voor de walvisvaart N.V., had de ..Willem Barendz" tot en met 17 Januari j.l. 24.795 vaten (4132 ton) traan en 4887 vaten (814 ton) spermolie geprodu- ceerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1