Ghandi te New Delhi vermoord Dreigende agrarische crisis Geen Internationaal IJshockey-tournooi Voor Alkmaar en omgeving Heilige der Hindoe-bevolking sterft gewelddadige dood r Beslissende dag op 6 Februari WACHTEN MET Min. Jonkman antwoordt Dinsdag Onze schaatsers loten gunstig De candidaat- stelling Vredelievende vrijheidsstrijder J MOTIE-GROEN? Koningin spreekt tot de wereld Indie in de Tweede Kamer Vrije goudmarkt aanvaard Een teken ZATERDAG 31 JANUARI 1948 43e JAARGANG NUMMER 11443 BUREAUX: Engels vliegtuig vermist grote zoon India" van Over de Indonesische kwestie H.M. de Koningin is voorne- mens op Dinsdag 3 Februari a.s. te 18.30 uur Ned. tijd over de zender van de Nederlandse Wereld Omroep het woord te richten tot de bondgenoten van Nederland uit de wereldoorlog. Het is de bedoeling van de Koningin voor haar toehoorders over de gehele wereld in en kele woorden een duidelijk beeld te schetsen van de ver- houding tussen Nederland en Indonesie. MISDRIJF OF ONCEVAL? (Van onze parlementaire redacteur) - - De stoffelijke resten van 17 Nederlandse oorlogsdoden, welke tijdens Japanse krijgsgevangenschap overleden waren, zijn te Yokohama aan boord van het Nederlandse schip „Tjibesair" in- gescheept om naar Batavia te worden overgebracljt. Verschei- dene geallieerde militaire autoriteiten waren bij de inscheping aanwezig. Van der Scheer vertelt De Nederlandse schaatsenrijders in St. Moritz. De Nederlanders die zullen deelnemen aan de Olympische Wiriterspelen zijn druk aan het trainen. Broekman, Langendijk, Huiskes en de Koning bereiden zich terdege voor. Vertegenwoordiger Intern. Mon. fonds naar Parijs Hongaars oud-onderm mister gearresteerd STALIN KERNCEZOND SUPERFORT IN ZUID- FRANKRIJK NEERGESTOrr Voorinleveringsbon voor bananen Eieren voor restaurants Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonoementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. No o rdh ollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HET KAN NUTTIG ZIJN, in ver- band met de voorlopige aanwij- zing der candidaten voor de Tweede Kamer, welke in de afdelingen der Kath. Volkspartij gaande is, enige opmerkingen te maken. In de ko- mende week zal die candidaatstel- ling haar hoogtepunt bereiken, want de termijn, binnen welke de aan- wijzing moet geschieden, loopt a.s. Zaterdag 7 Februari af. Tot nog toe komen in de afdelin gen in onze kring Den Helder geen bijzondere nieuwe namen naar voren. Toch moet men er wel op bedacht zijn, dat op de gecombineerde lijst Helder - Haarlem - Leiden - Dor drecht - Middelburg, waarop zes zetels zeker weer kunnen worden verwacht, thans achttien namen moeten voorkomen, in verband met het reglementaire voorschrift, dat de officiele lijst driemaal het aantal te verwachten zetels zal moe ten bevatten. Er zullen goede plaatsvervangers moeten zijn, ook voor de deskun- digenzetels. welke, zoals men weet, door deVerkiezingsraad definitief zullen worden aangewezen. Het is goed ook daarmede rekening te houden. In overeenstemming met het Kies- reglement zal onze samengevoegde kringencombinatie waarschijnlijk 2 deskundigen moeten „leveren", dus dan ook twee deskundigen-plaats- vervangers. Wij weten niet, wie dat zijn. (Misschien is dat niet goed. Het maakt eigenlijk de invloed der lagere organen onvolledig.) Maar wij kunnen er toch wel een beetje rekening mee houden. Hoewel de Verkiezingsraad ten- slotte definitief zal bepalen, voor welke gebieden er deskundigen moeten zijn, kan toch wel gezegd worden, dat de gedachten gaan in de richting van militaire zaken, buitenlandse zaken, vrouwenverte- genwoordiging, algemeen staatkun- dige problemen en justitie, Indische zaken (Oost en West), economische zaken (waaronder industrialisatie) financien (waaronder oorlogsscha- de), onderwijs en cultuur, volksge- zondheid, wederopbouw en sociale zaken. Laten wij eens aannemen, dat prof. Romme de Indische deskundige wordt, die wij stellig gaarne als onze iijstaanvoerder zullen houden, wie wordt dan zijn plaatsvervanger, die toch ook op onze lijst zal moe ten voorkomen? Wie zal de deskundige op het andere gebied zijn, dat wel aan onze lijst zal ..toevallen? De vrouw? On derwijs? Noem maar op. Op twee genoemde gebieden worden namen naar voren gebracht. De Vrouwen- beweging is actief met het aanbe- velen van candidaten. Zij zullen, ook op andere gebieden, naar voren moeten komen, wil de keuze niet voorbehouden blijven aan 't Party - bestuur. Met onze mening, dat er geschikte candidaten dienen te zijn. bevinden wij ons in goed g^elschap, als wij de Pauselijke Kerstboodschap van 1944 herlezen, die handelt over de democratic! Daarin zegt de Paus in het ge- zicht van het naderend oorlogseinde, dat „bovenal een grondig begrip van de beginselen, die ten grond- slag liggen aan elke gezonde poli- tieke en sociale orde, in overeen stemming met de normen van recht en rechtvaardigheid, van bijzonder belang is voor hen, aan wie in enig democratisch regime, als afgevaar- digden van het volk, de wetgevende macht geheel of gedeeltelijk is toe- vertrouwd". Het zwaartepunt van de normale democratie ligt in de volksverte- genwoordiging. Daarom, zo lezen wij verder, zijn het hoog-zedelijk peil, de practische kunde en de intellec- tuele bekwaamheid van de parle- mentaire afgevaardigden, een levens- kwestie, waarvan welvaart of on- dergang, morele gezondheid of ziekte afhangen. Elk wetgevend iichaam moet, vol- wens deze Pauselijke boodschap, Tom doeltreffend te werken en om de achting en het vertrouwen te winnen, bestaan uit geestelijk hoog- staande, krachtige figuren, die zich moeten beschouwen als de verte- genwoordigers van het gehele volk, en niet als de voorvechters van de massa, wier wensen helaas zo vaak bij de ware behoeften van het al gemeen belang voorgaan." „Deze afgevaardigden", zo gaat de Paus verder, ..behoeven niet voort te komen uit een beroep of een stand, maar moeten het volks- leven in al zijn veelzijdigheid ver- tegenwoordigen. Zij moeten worden gekozen wegens hun vurig christe- lijk geloof, hun gezond en helder oordeel, zij moeten leiding weten te geven, „vooral in tijden, waarin de noden van het ogenblik de licht- ontvlambare geest van het volk be- roeren; zij moeten in een tijd van overgang, waarin de yerwarring door tegenstrijdige politieke pro grams wordt verhoogd, zich dub- bel verplicht achten, om volk en staat het tegengif toe te dienen van hun zuivere visie, volmaakte men- senliefde en volstrekte rechtvaar digheid, en zodoende de rationale eendracht en broederlijke samen- werking aankweken". Dit zijn woorden, die in ons ge- west voor de K.V.P.-afdelingen in deze dagen van de voorbereiding der candidaatstelling terdege het overwegen waard zijn! Het Engelse „Tudor"-vliegtuig „Star-Tiger" van de Engels-Zuid- Amerikaanse luchtvaartmaatschap- pij wordt tussen de Azoren en Ber muda vermist. Men vreest dat het toestel 640 kilometer ten Oosten van Bermuda in zee is gestort. Tot nu toe heeft men nog niets van het vliegtuig bespeurd. De Amerikaanse marine zoekt bij dag met al haar vliegtuigen en vliegende forten zet- ten het onderzoek des nachts voort. De Star-Tiger" he-"< ?t narsonen aan boord. GHANDI, de vader van de onafliankelijkheid van Indie, is gisteren te New Delhi vermoord. Een jonge Hindoe uit de provincie Bombay, loste van nabij twee schoten op de Mahatma. toen deze zich naar de gebedsplaats begat. Ghandi werd in de borst getroflen en viel neer, spoedig badend in zijn bloed. De moordenaar droeg een kahki-unitorm en werd op de plaats van de aanslag gearresteerd. Ghandi bereikte de leeftiid van acht en zeventig jaar. De aanslag was voor ieder een verrassing. Niemand begreep on- middellijk wat er gebeurde. Onge- veer 500 personen stonden op Ghandi te wachten, toen deze zich van Birla House naar de kleine houten kathe- der begaf, waarachter hij altijd stond wanneer hij de mensen toe- sprak. Ghandi leunde op de schou- ders van zijn kleindochters. Na de schoten vielen enkele vrouwen flauw; anderen trachtten hem te beschermen. De moordenaar werd door enkele omstanders overmees- terd en leverden hem over aan de politie. Ghandi was niet onmiddel- lijk dood. Volgens A.F.P. verzocht de Mahatma, voordat hij stierf, aan de politie zijn moordenaar niet te streng te behandelen. De naam van de moordenaar is Nathoeran Vina- jak Gode. De premier van India, Pandit Nehroe, werd, evenals de ministers en de gouverneur-generaal, Graaf Mountbatten, telefonisch op de hoogte van de aanslag gesteld. Alle winkels in de stad sloten de blinden voor de vensters. Mohandas Karamchand Gandhi, door zijn aanhangers Mahatma genoemd, stamde uit een aanzien- lijke familie en werd in 1869 als de zoon van een minister te Por- bandar (Kathiawar in Voor-lndie) geboren. Van 1888—1891 studeerde hij te Londen in de rechten, waar- na h« advocaat te Bombay "werd. Van 18931914 vertoefde Gandhi in Zuid-Afrika, waar hy zijn stre- ven voor de vrijheden van de in dat land gevestigde Voor-lndiers begon. Hier ontwikkelde zich ook zijn opvatting over verzet zonder ge- weld. Hij zegde het advocatenbe- staan, waar hij grote inkomsten van ontving, vaarwel en stichtte bij Durban een op Tolstoiaanse leest geschoeide kolonie voor zijn land- genoten. Gandhi maakte zich drie maal zeer verdienstelijk voor de regering: hij richtte een Rode Kruis- eenheid in de boerenoorlog op en voerde de leiding hierover, hij zorgde voor de oprichting van een speciaal ziekenhuis. toen te Johan nesburg de pest uitbrak. Toen in 1914 enkele oorzaken van de ontevredenheid der Indiers wa- ren weggenomen, beschouwde Gan dhi zijn taak in Zuid-Afrika beein- digd en keerde hij naar Voor-lndie terug. Hier zette hij zijn actie voort. In 1920 riep hij een algemene actie uit voor „niet-gewelddadige niet- samenwerking". De Hindoebevolking beschouw de hem als een heilige en gaf hem de titel Mahatma („grote ziel"). In 1921 was Gandhi op het top- punt van zijn macht. Hot nationaal congres droeg zijn gehele bevoegd- heid aan hem over en machtigde hem zijn eigen opvolger te be- noemen. De beweging voor niet-samenwer- king had echter een dergelijke oil- rust in het land verwekt, dat hij in Maart 1922 werd gearresteerd en beschuldigd werd van pogingen de regering omver te werpen. Tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd hij in 1924 vrijgelaten na een blinde- darmoperatie. In 1930 drong hij aan op „ongehoorzaamheid der burgers", tengevolge waarvan hij weer werd gevangen genomen. In 1931 vrijge laten trad hij in onderhandeling met de onderkoning, hetgeen leidde tot het sluiten van het verdrag van Delhi. In dat jaar was hij ook af- gevaardigde op de tweede ronde- tafelconferentie. In 1934 legde hij zijn voorzitterschap van het natio naal congres neer. Door voortdu- rende periodes van vasten trachtte hij zijn invloed op de gebeurtenis- sen te behouden. Hij trachtte met zijn vasten sta- kingen bij te leggen, uit de gevan- genis ontslagen te worden en deed er namens de onaanraakbaren boete mee voor ongeregeldheden 'tussen Hindoes en Mohammedanen. Gandhi stond steeds bij het aan- breken van de dageraad (vier uur) op en ging om ongeveer 10 uur des avonds naar bed. In zijn voeding bracht hij slechts weinig verande- „De „Op deze dag gaan onze eerste gedachten uit naar de maker van het gebouw der vrijheid, de vader van ons volk, die de toorts der vrij heid hoog heeft gehouden en 'n licht heeft doen schijnen in de duisternis, die ons omring- de. Niet alleen wij, doch ko- mende generaties zullen in hun hart het beeld meedra- gen van deze grote zoon van India, schitterend in zijn ge loof en kracht en moed en nederigheid." Met deze woorden werd Ghandi geeerd door Pandit Nehroe, thans minister-presi dent "van het dominion India op de onafhankelijkheidsdag in 1947. ring: sinaasappelsap, fruit, groen- ten, geitenmelk, geen vis, vlees of gevogelte. Des Maandags sprak hij nooit. Wel ontving hij dan bezoekers, die hij de Indoegroet bracht (handpal- men tegen elkaar) en met wie hij zich in gebarentaal onderhield. Gandhi speelde een voorname rol in alle besprekingen, die leid- den tot het verlenen aan India van de onafhankelijkheid in Aug. 1947. Enkele dagen voordat deze droom van zijn leven vervuld werd maakte hij zijn besluit be- kend zich uit de politiek terug te trekken. Samen met Hoessein Soehrawardy, een vooraanstaand leider der Mohammedanen, ves- tigde hij zich metterwoon in een van de meest door opstand be- zochte gedeelten van Calcutta. Gandhi moedigde nooit anderen aan ook te vasten. Gandhi noemde twee voorwaarden noodzakelijk om tot vasten over te gaan: een levend geloof in God en een opdracht van God. „Onnodig de derde voorwaar- de te noemen", aldus Gandhi, „een definitieve innerlijke opdracht van God veronderstelt, dat de zaak, waarvoor men gaat vasten, recht- vaardig is jpn dat zij zich op dat bepaalde tijdstip leent voor een vasten. Hieruit volgt, dat vooraf een lange voorbereiding vereist is. Laat niemand daarom lichtvaardig een dergelijk vasten op zich nemen". Reuter deelt mee, dat de moor denaar zesendertig jaar oud is. Hij is een „Maratha-Hindoe" en staat bekend als een extreme Hindoese „communalist", die de Engelse taal goed machtig is. TER VERGADERING van de Noordbrabantse Christelijke Boe- renbond te Tilburg zijn nogal har- de noten gekraakt over de land- bouwpolitiek. De voorzitter, de heer Zegers, zei, dat de bond verplicht is stelling te nemen tegen de graan- inlevering, die als een loden last op de bedrijven drukt. Nog zijn de prijzen van de akkerbouwproduc- ten niet -bekend gemaakt. De var- kensfokkerij moet vrijgelaten wor den. De voorzitter kon niettemin verschillende verbeteringen opnoe- men. Zo deelde hij o.a. mede, dat er 'n noodregeling zal komen voor de Kinderbijslag voor zelfstandigen en dat er gegronde hoop bestaat, dat deze noodregeling minstens gelyk- tijdig met de invoering van het be- drijfspensioen beschikbaar zal ko men. De premie van drie gulden per week, welke naar schatting zal war den geheven, wordt evenwel te hoog geacht en de premie zal in de kost- prijs van de producten moeten wor den doorberekend. Scherpe critiek werd geleverd op het prijs- en loonbeleid der rege ring. Tot dusverre werd geen gevolg gegeven aan het pogen der boeren om een rechtvaardige prijszetting te krijgen, terwijl ook de kwestie van de instandhouding der kleine boerenbedrijven reden tot ontevre denheid geeft. De motie-Groen legde de minister eenvoudig naast zich neer! (Dit lijkt ons wel wat over- dreven gezegd, red.) In verband hiermede werd er op aangedrongen om met ingang van 1 Februari a.s. de medewerking aan de uitvoering der regeringsmaatregelen te weige- ren. De secretaris van de Stichting voor de Landbouw, de heer Royak- kers, deelde een en ander mede om- trent een nota, welke tot minister Mansholt werd gericht en waarin de regering voor moeilijke proble men is gesteld. Naar het oordeel der stichting is het in de gegeven omstandighe- den beter nog even met de uit voering van de motie-Groen te wachten. Het bekend maken van de prijzen van allerlei landbouw- producten op korte termijn wordt thans niet op prijs gesteld. Binnen 14 -dagen zal doo. de minister- president aan de stichting kennis worden gegeven van het toekom- stig agrarisch regeringsbeleid. In verband hiermede spoorde spreker de N.C.B. aan, nog even zijn koel- bloedigheid te bewaren. Op 6 Fe bruari n.l. zal de stichting met de minister een onderhoud hebben, dat misschien beslissend zal zijn. In verband hiermede werd een voorstel om in een adres aan de minister onmiddellijk uiting te ge ven aan de ontevredenheid van de N.C.B. niet aanvaard. De wenselijkheid werd uitgespro- ken om daar, waar de oudere zoon van het kleine bedrijf reeds in mi litaire dienst is, de tweede zoon vrijstelling te verlenen en voorts volledige vergoeding te verstrek- ken aan dienstplichtigen, die langer dan 15 maanden in dienst moeten blijven. MEDEMBLIK. Alhier is het Iichaam van de 60-jarige Bunscho- ter visser H. de Graaf aangetroffen tussen de kade van de haven en een schip. De man had even tevoren het geld voor zijn vangst bij de visaf- slag, ongeveer 1000 in ontvangst genomen. Toen zijn knecht enkele minuten later naar zijn baas kwam informeren, werd een onderzoek in- gesteld en vond men het Iichaam van de visser drijvende met het hoofd onder water. Het geld werd niet meer op hem gevonden, maar de mogeliikheid bestaat dat het nog op de bodem van de haven ligt. Er werden geen tekenen van geweld- pleging op het Iichaam aangetroffen. De Rijkspolitie van Medemblik stelt een onderzoek in, daar misdrijf niet uitgesloten wordt geacht. HET BELANGRIJKSTE evene- ment van de vergadering van gisterenmiddag ww ongetwijfeld de mededeling van minister Jonkman, dat hij over alles wat er in de re- plieken gisteren naar voren is ge- komen, eerst wel eens zijn gedach ten wil laten gaan, alvorens daar met succes op te kunnen antwoor- den. Zodoende zal de behandeling van dat wat nog altijd „de rege- ringsverklaring over Indie" heet en wat inmiddels door allerlei nieuwe documenten al tot een heel Indie- complex is uitgegroeid, a.s. Dinsdag worden voortgezet. Dat minister Jonkman dit besluit genomfn heeft, is alleszins begrijpehjk. Dagelijks eisen ook de onderhandelingen met de West-Indi rs zijn aandacht op en nu komen daar ineens voor In donesie weer zoveel nieuwe ele- menten bij, dat hij zich eens ter dege zal wensen te prepareren. In de vergadering van gisteren middag zijn enkele communisten aan het woord geweest. waarvan er een met de suggestie kwam, dat thans Wallstreet zijn invloed op Djocja gaat uitoefenen en dat de commissie van drie het kanaal zou zijn, waarlangs deze kapitalistische invloed in de republiek bezig is te penetreren. De commissie van drie en de Veiligheidsraad langs telegra- fische weg van deze corruptieve bedoelingen betichten was een voor stel van de heer Groot, dat met de nodige simplistische taal werd inge- diend. -V fc id HET Internationaal Olympisch Comite heeft Vrijdagavond be- sloten om het ijshockey af te voeren van het programma der vijfde Olympische Winterspelen. Verder heeft het I.O.C. be- slist, dat het de Internationale IJshockeyfederatie niet langer meer erkent als het Iichaam, dat internationaal de amateur- ijshockeysport zal regelen en controleren. Tenslotte betreurt het I.O.C. het ten zeerste, dat het Zwitsers Organisatie Comite Vrij- dagmorgen de wedstrijd tussen Zwitserland en de A.H.A.-ploeg van de Verenigde Staten heeft laten spelen, alhoewel men wist, dat het I.O.C. besloten had om beide Amerikaanse ploegen van het Olympisch IJshockeytournooi uit te sluiten. In het schoolgebouw vond giste- renavond de loting plaats voor de 500 meter in het hardrijden op de schaats, waarvan de aanvang was bepaald op Zaterdagmorgen 10,30 uur. De loting had het volgende re. sultaat: Eerste rit: Halle Janemar (Zwe- den) tegen Pierre Huyleb«>eck (Belgie); tweede rit: Aage Justesen (Denemarken) tegen Fitzgerald (V.S.); derde rit: Bolmstedt (Zwe- den) tegen Stack (Canada); vierde rit: Bruce Peppin (Eng.) tegen Maner (Noorwegen); vijfde rit: Lio (Korea) tegen Anton Huiskes (Ned.); zesde rit: Preindel (Oosten- rijk) tegen Aat de Koning (Ned); zevende rit: Lehdikko (Finland) tegen Seyffarth (Zweden); achtste rit: Pajor (Hong.) tegen Choi (Ko rea); negende rit: Henry (V.S.) te gen Blundell (Eng.); tiende rit: Cronshey (Eng.) tegen Kleiner (Zwitserland); elfde rit: Cees Broek man (Ned.) tegen Parkkinen (Fin land); zeventiende rit: Jan Lange- dijk (Ned.) tegen Hardy (Canada). De loting voor de 500 meter is, aldus verklaarde van der Scheer ons na afloop. voor de Nederlanders niet ongelukkig geweest, integen- deel ik beschouw de paring volgens het lot voor onze jongens als gun stig, vooral, indien men deze ver- gelijkt met de Noren en de Zwe den, die merendeels tegen zwakke- re rijders hebben geloot en dus op deze afstand geen belangrijke te- genstand zullen ondervinden en de 500 meter geheel op eigen kracht moeten rijden- Neem Broekman eens. Hij rijdt tegen een man, die ongetwijfeld sneller op de 500 me ter zal zijn, maar het zal hem in- spireren tot een snelle tijd. in de hoop, dat hij niet in een van de beide bochten komt te vallen. Van de tegenstanders der overige Ne derlanders is niet zo heel veel te vertellen, alleen, voor zover het mij bekend is. zijn die tegenstanders van ongeveer gelijke kracht als de onzen en dat beloven dus scherpe races te worden met verbetering van persoonlijke tijden. De stand bij de twee persoons bobwedstrijden luidt: 1. Zwitser land (2e bob) 2 min. 45.1 sec.; 2. Zwitserland (le bob) 2 min. 47.7 sec.; 3. BelgiS (le bob) 2 min. 48.8 sec.; 4 en 5 Engeland (le bob) en USA (2e bob) 2 min. 49.6 sec.; 6. USA (le bob) 2 min. 49.7 sec.; 7. Italie (le bob) 2 min. 50.2 sec.; 9. Noorwegen (2e bob) 2 min. 50.6 sec. 10. Frankrijk (2e bob) 2 min. 50.8 sec. Ondanks het feit, dat de hockey- wedstrijden van de lijst der Olym pische winterspelen werden ge- schrapt, werden er toch nog enkele matches gespeeld. De uitslagen lui- den: ZwitserlandUSA 5—4; Zwe den—Canada 1—3; Tsjechoslowakije Italie 22—3. De Franse nationale vergadering heeft het wetsontwerp der rege ring, strekkcnde tot het instellen van een vrije markt in goud en harde valuta's, aanvaard met 324 tegen 226 stemmen. Een woordvoerder van het inter- nationale monetaire fonds heeft me- degedeeld, dat het fonds een zijner vaste vertegenwoordigers, Robert Triffin, binnenkort naar Europa zal zenden om „het oog te houden op de gehele Westeuropese monetaire situatie" in verband met de deva luate van de franc. De woordvoer der sprak de berichten tegen. dat het fonds Triffin naar Parijs zond in de hoop een bevredigende over- eenkomst met Frankrijk tot stand te brengen. Triffin zou niet komen om te onderhandelen, doch uitslui- tend om verslag uit te brengen en het fonds op de hoogte te houden van de ontwikkelingen. De onlangs als Hongaars onder- minister afgetreden sociaal-demo- craat Keleman, is met eR anderen gearresteerd op grond van het „ge- weldig schandaal" waarbij „spion- nage in de industrie, deviezenzwen- del en sabotage" was gemoeid, al dus de openbare aanklager. De Hongaarse minister van Justitie, die zich momenteel te Londen be- vindt in verband met de internatio- nale socialistische conferentie, is naar Hongarije teruggeroepen om een onderzoek naar dit „schandaal" in te stellen. Ook de heer Bruins Slot deed een paar wilde slagen, ditmaal op het hoofd van professor Romme gericht dat volgens hem beboterd is, daar de professor eerst Linggadjatti heeft aangekleed en thans gedoogt, dat n ander het weer uitkleedt. Wij laten deze beeldspraak voor wat zij waard is en wachten met belangstelling het antwoord van de minister af. Een sarcastisch lachje uit de bank waar de fractieleider van de KVP een en ander zat te beluisteren, hebben ons de indruk meegegeven, dat er vermoedelijk wel een tegen- zet van enig formaat op de opmer- king van de heer Bruins Slot zal volgen. Ook dominee Zandt heeft nog zim licht laten schijnen over Indonesie maar het was zo somber, dat wij net maar liever onder de journalistieke kandelaar deponeren. Naar wij vernemen, heeft de Poolse Premier, Joseph Cyrankie- wics, medegedeeld dat „Vadertje Stalin zich thans weer verheugd in een zeer goede gezondheid. Geen wonder, hij heeft hem gezien op de besprekingen te Moskou waar het gaat om een economisch verdrag tussen Polen en de Sovjet-Unie. Een Amerikaans Superfort, dat in Zuid-Frankrijk op zoek was naar de vermiste Dakota van het Ameri kaanse leger, is gisterenmiddag tegen een bergtop opgevlogen en in brand geraakt. Het is bij Digne neergestort. Het vliegtuig had 10 personen aan boord. Volgens de laatste berichten zijn er 8 doden en twee overlevenden. In de bonnenlijst van Donderdag a.s. zal voor kinderen tot 5 jaar op- nieuw een bon voor 500 gram ba nanen bekend worden gemaakt. Aangezien de verstrekking van bananen afhankelijk is van allerlei factoren, die met de transitohandel in dit product samenhangen, is het noodzakelijk, dat ook de nieuwe bon voor een lange periode wordt aan gewezen, waarop dan naar moge- lijkheid zal worden afgeleverd. Uiteraard zal, zedra bananen be- schikbaar komen, de afwikkeling van de begin (October aangewezen bon voorgaan. De eierenproductie laat even als het vorige jaar toe, dat om- streeks half Februari aan restau rants in bescheiden mate eieren of eiproducten worden toegewezen. De toewijzing zal telkens voor een be paalde periode geschieden en het zal van de omstandigheden afhan gen of de verstrekking ononderbro- ken en in gelijke mate wordt voort gezet. Uiteraard blijft tot genoemde datum het bestaande z.g. servenngs- verbod onverminderd van kracht. DE DOOD van Gandhi is een teken aan een verdwaasde we reld, die dreigt onder te gaan door- dat de haat de liefde verdringt. Gandhi was een vermaarde figuur van universeel formaat, zoals elke eeuw er slechts een kent. Elke po- ging tot vergelijking met anderen is daarom tot mislukking gedoemd. Bepaalde omstandigheden schij nen met dit voorbehoud niettemin te neigen tot een vergelijking: Franklin Roosevelt. Stierf hij in het gezicht der overwinning voor de vrijheid op de tyrannie, Gandhi viel door misdadige hand, toen de vrij heid voor zijn volk verkregen was, waarvoor hij met een weerga- loos idealisme het beste deel van wonderlijk leven geijverd had. Maar verder kan de vergelijking eigenlijk niet gaan, al waren beiden figuren van wereldformaat, want Gandhi was een boetgezant en een profeet, door zijn volk als een gees telijk leider fanatiek vereerd. Een boetgezant, die zelf het voorbeeld van persoonlijke boete en opoffe- ringsgezindheid gaf. Een waarlijk groot man, die door de overtuigende kracht van zijn morele leiding, op het Indische volk ook enorme in vloed had op de politieke ontwikke- ling van zijn wonderlijk land en, gezien de invloedrijke positie van dat land, op de wereldsituatie. Zon der twijfel weerspiegelt zich bijv. zijn vrijheidsideaal ook in het na- tionalisme van de Indonesiers. Zijn levensvisie en zijn levens- practijk werden stellig gedekt door het diepste wezen van het Christen dom: de liefde. De liefde onder de mensen en in de maatschappelijke verhoudingen.ook super-nationaal. Daarom vooral is zijn dood een teken aan deze wereld. Alleen als zij de zuilen van het recht en de liefde „die om gunst noch af- gunst buigen noch weifelen" als fundament van de samenleving in stand houdt en verstevigt, zullen vrede en geluk en welvaart haar beschoren zijn. Aan Gandhi bij zijn leven trouwens veelomstreden figuur valt het tragische lot van zovele in- vloedrijken ten deel: eerst bij en na hun dood wordt hun leven en werk in voile omvang gewaardeerd. Zijn leven was een niet altijd be- grepen voorbeeld voor de mens- heid, door zijn prediking van de liefde, al was zij niet volmaakt nu zij de glans miste van het volledige Christendom. Gandhi's dood wekt de wereld met een ruk uit de verdoving van vermoeide propaganda en de apa- thie van wat zij als gemeenplaatsen is gaan beschouwen! Recht en liefde heeft zij het eerst en het meest nodig; recht en liefde, die het wezen van het Christendom uitmaken!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1