Tsjechische ijs-hockeyers aan kop ZWENDELKANTOOR i r Voor Alkmaar en omgev'mg De R.K. Middenstand tegen wetsontwerp oorlogsschade Waarschuwing van Nehroe aan de anti-Gandhi-beweging HUWELIJKSBUREAU: Laatste nieuwsr f*' HATTA OVER ZIJN KABINET Vervroegde voorjaars-bondsvergadering Koningin moet haar kamer houden Nieuw Amerikaans geld Massaproductie van atoombommen? Furtwangler naar Londen WILDE STAKING bij kolenarbeiders te Rotterdam Jongen gedood bij spelen met granaat ^Communalisme1' hoogverraad U Negen duizend valse textielpunten in Alkmaar verhandeld Ook Vlissingen weer Marinestad Button (V.S.) kampioen kunstrijden Afdaling: Oreiller en Hedy Schlunegger Directeur en medewerker in arrest „Contact", dat niets opleverde voor trouwlustigen Dr. Koets naar Nederland Personeel verduisterde 8000 gulden Republikeinse ambtenaren krijgen gratie Welk weer morgen? Parlementaire enquete gaat door Mosselhandel met Frankrijk gestaakt Politieke toekomst Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhoflands Buiten God is"t nergens veilig (Vondel) DINSDAG 3 FEBRUARI 1948 43e IAARGANG - NUMMER 11445 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draaisinge) 58, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank „ZOALS DE ARBEIDERS, zoals de boeren, zo zal ook de midden stand in zijn onderscheidene geledingen en in zijn eenheid als maatschappelijke figuur in het complex der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie een gebouw moeten vinden naast doch levend verbonden met de centrale van zijn vrije werkzaamheid in het maatschappelijk leven dat hij kan beschouwen als zijn eigendom een domein in de sfeer der economisch-sociale binding in gebondenheid zijn eigen werktuig op het gebied van autonoom zelfbestuur in het bedrijfsleven". idigde de heer Koops, voorzitter van de Ned. Kath. Middenstandsbond, zijn rede, die hij uiteraard bij gelegenheid van de op vervroegde termijn gehouden voor jaars-bondsvergadering, in het bij- zonder ter definitleve vaststeiling van een systeem van centrale con- tributie-inning in de organisatie der Kath. Middenstand. Spr. herinnerde er aan, dat hij op het Najaarscongres te Den Bosch uitvoerig in het licht gesteld had, de betekenis van het contact met de hoofdgroep Ambacht en de bedrijfsgroep Detailhandel, welk contact na de bevrijding was ver- kregen. Dit contact is thans beze- geld in deze zin, dat de Ned. Kath. Middenstandsbond door de leden van zijn dagelijks bestuur recht- streeks is vertegenwoordigd in de dagelijkse besturen van de hoofd groep en de bedrijfsgroep. De sectie kadervorming is haar werk begonnen met de organisatie van een eenjarige cursus A door de Stichting Middenstandsleergangen N.R.K.M. Het aantal deelnemers aan deze eerste kadercursus bedraagt 750, af- gezien van de bezoekers van de sociale scholen, die in de Bossche Bond zijn georganiseerd. Met grote voldoening heeft spr. kennis genomen van het voorne- men van het Partijbestuur, om dit voorjaar een speciale commissie te zetten aan de bestudering van de middenstandsvraagstukken, en aan de opstelling van een program voor de politieke sector van deze vraag- stukken. „Wij zijn overtuigd", aldus spr. „dat een politieke partij, die han- delt nit Katholieke inspiratie, al- leen kan zijn, een op sociaal ter- rein waarachtig voornitstrevende partij. De K.V.P. heeft ons ver- tronwen, zolang zij wat zij na de oorlog in versterkte mate ge- daan heeft met kracht nastreeft een moderne vertolking van de wezenlijke waarden van de ka tholieke sociale traditie." „Het wetsontwerp op de mate- riele oorlogsschade is thans ver- schenen. Onderscheidt het z>ch een- deels gunstig van wat nu bijna een jaar lang de geruchten deden vre- zen, anderdeels vermag de inhoud nog allesbehalve aan eisen van re- delijkheid en rechtmatigheid te vol- doen, noch wat de gestelde begin- selen, noch wat de uitwerking be- treft, een zekere gedifferentieerde behandeling van economisch zwak- keren en sterkeren, hoe zeer uit rechtsoogpunt bedenkelijk, is onder de huidige omstandigheden, feite- lijk misschien *nvermijdeljjk. Als maar niet het gevolg wordt, dat met name de tussengroep zij, die vroeger een matige maar gezonde grondslag voor economiscbe zelf- standigheid bezaten voor de toe- komst tot afhankelijkheid en maat schappelijke invaliditeit wordt ver- oordeeld. Voor de middenstand is het ontwerp, zoals het thans luidt, onaanvaardbaar. Bij dit vraagstuk gaat het niet alleen om handhaving en herstel in een bepaalde graad van financiele welstand, Het gaat in de eerste plaats om handhaving en herstel in een gezonde en maat schappelijke zelfstandigheid. Met betrekking tot de minister- wisseling aan het departement van Economische Zaken, zeide de heer Koops: „Wij bewaren aan dr. Huis- mans een erkentelijke herinnering. Zijn opvolger, prof. v. d. Brink, be- groeten wij als zodanig met vreug- H.M. de Koningin, die dit week end op Paleis Soestdijk vertoefde, zal tengevolge van een lichte ver- koudheid 6en a twee dagen haar kamer moeten houden. de en vertrouwen. Wij verwachten van hem niets anders dan een con- tructieve voortzetting van het be- leid van dr.* Huismans. Voor een po- sitieve middenstandspolitiek is in Nederland een goede grondslag ge- bouwd. Er ligt voor de toekomst nog een breed veld open". Daarnaast doen wij in het bij- zonder een beroep op de nieuwe minister, opdat bij de komende pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie worde verwezenlijkt de juiste coor- dinatie en een levend verband tus- sen de vrije maatschappelijke orga nisatie van de middenstand en het daarmede corresponderende orga- nisme op publiekrechtelijke grond slag". Een telegram aan de minister werd verzonden. Ter gelegenheid van de tiende verjaardag van Prinses Beatrix had de Baamse Oranjevereni- ging een kinderfeest georgani seerd, welke door het Prinse- lijk Paar en de Prinsesjes werd bijgewoond. Het Prinselijk Ge- zin (de Prinsesjes met feest- kransjes in het haar) voor het Paleis Soestdijk teneinde zich naar de voorstelling te bege- ven. Maandag is in het Amerikaan- se Huis van Afgevaardigden door de Republikeinse vertegenwoordi- ger Frank Sundstrom een voorstel ingediend tot intrekking van al het Amerikaanse geld en vervan- ging daarvan tegen gelijkc waarde door nieuw geld. Sundstrom verklaarde, dat het doel van zijn wetsontwerp is de re- geringen van de Marshall-landen financieel te versterken en de V. S. een grote som te besparen, die anders voor de hulp aan Europg zou moeten worden gebruikt. Sundstrom zeide, dat er in Sep tember j.l. 28.567.000 dollar Ameri kaans geld in omloop was, terwijl niemand weet. hoeveel daarvan in het buitenland is opgepot. Men ge- looft, dat dit bedrag milliarden dol lars beloopt. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft te ken- nen gegeven, dat het in haar be- doeling ligt te komen tot massa productie van atoombommen en dat er gewerkt wordt aan plannen voor nieuwe atoomkrachtwapenen Het Londens Philharmonisch Or- kest heeft dr. Wilhelm Furtwangler geengageerd voor zes concerten tus- sen 29 Februari en 25 Maart. 300 van de ongeveer 600 man die te Rotterdam in de brandstoffen- detailhandel werkzaam zijn, zijn in staking gegaan, naar aanleiding van een proclamatie van de E.V.C. Door de E.V.C. werd onder de arbeiders een pamflet verspreid, Waarin een loonsverhoging wordt geeist van f 42.50 per week tot f 48.50, plus 100 procent toeslag zware arbeid op het distributiepakket in plaats van de 50 procent welke ze thans ont- vangen. Me heeft besloten en daar zit de E.V.C. weer achter om de sta king te laten doorgaan. De vereniging van brandstoffen- handelaren heeft daarentegen een besluit genomen de eisen niet in te willigen. Bij de staking zijn niet be- trokken de arbeiders van de ver- enigde brandstoffenhandel. Ook de Unie Verkeer afd. Rotter dam, die juist een dezer dagen een voorstel heeft aanhangig gemaakt tot een loonsverhoging voor arbei ders in de detailhandel kolen, over het gehele land, tot ongeveer J 46 per week, heeft verklaard, niet ac- coord te gaan met deze wilde staking. Twee jongens uit het woonwa- genkamp te Nijmegen gingen spelen met een gevonden granaat, die tij- dens het over en weer gooien uit elkaar sprong. Beide knapen wer- den gewond, waarvan een zo ern- stig, da«. hij inmiddels is overleden. De andere jongen, de 8-jarige G. S., liep ernstige inwendige verwondin- gen op. Men hoopt hem echter nog in het leven te behouden. IT New Dehli wordt gemeld, dat de regering van India bepaald heeft, dat geen prive- legers getolereerd zullen worden, noch organisaties, die geweld pre- diken. Hoewel geen namen ge- noemd worden, neemt men aan, dat deze waarschuwing gericht is aan het adres van een viertal communalistische groepen van on- derscheidenlijk Hindoes, Moslems en Sikhs, die tegen de politiek van Ghandi gekeerd zijn. Pandit Nehroe, de minister-president van andia en de vice-minister-presi dent, Sadar Vallabhai Patel, heb- ben in toespraken tot een hon- derdduizendkoppige menigte ver klaard, dat de regering besloten is het communalisme en de wette- loosheid te onderdrukken. De so- cialistische leider Jaiprakasj Na- rain drong er bij de regering op aan het communalisme als hoog verraad te beschouwen. De crerncrtie van het stoffelyk overschot van Ghandi aan de oevers van de Heilige Jumna rivier. De crematie vond plaats onder lei<5ing van Ghandi's zoon. Velen namen een weinig as mede als herinnering aan hun leider. Thans zijn zowel leiders van de orthodox-Hindoese beweging Maha- sabha als van een soortgelijke be weging, Rasjitria Swajam Sevak, gearresteerd. Uit verschillende de- len van India komen berichten bin- nen over „wraak ten aanzien van de Hindoe-extrerftisten". Pandit Nehroe heeft in de constituerende vergadering verklaard, dat de schuld voor de moord op Ghandi in zoverre berust bij zijn aanhangers, als deze niet in staat zijn geweest hem te beschermen. „De moord op Ghandi is het gevolg van ons fa- len," zei hij. De algemene secreta- ris van de Mahasabha, Desjpande, die Zondag gearresteerd is, zal een maand gedetineerd warden onder beschuldiging van overtreding der veiligheidswet van de Pendsjaab. Ghandi's as in de urn De overblijfselen van Ghandi's beenderen zijn bij een plechtigheid, die meer dan een uur duurde en gepaard ging met het uitgebreide ritueel van de Hindoe-godsdienst, in het heilige water van de Ganges gedompeld en daarna in een een- voudige koperen urn geplaatst. te midden van rozebladeren, melk, bo- terolie en andere ingredienten. Vier pantserwagens stonden enkele hon- derden meters van de plaats der plechtigheid opgesteld. Politietroe- pen en militairen hielden toezicht op de menigte van enkele duizen- den, waaronder verscheidene pro vincial gouverneurs, premiers en honderden militairen. Toen de stof- felijke resten van de gecremeerde apostel van de vrede in de urn werden gedaan, zong de menigte ge- wijde liederen. De woorden ,,ram, ram" (god, mijn god) waren in saf- fraankleurige klei aan de buiten- kant van de urn uitgestreken. Om de hals hingen kleine kransen van rode en witte bloemen. De plechtigheid had plaats emge uren, nadat nieuwe ongeregeldhe- den te New Dehli en andere plaat- sen waren uitgebroken in verband met Ghandi's dood. Te Hyderabad overmeesterde de menigte de leider van de Mahasab- ha-beweging. nadat hij leden van de congrespartij, die geeist hadden dat hij de vlag der beweging, die boven zijn huis woei, zou neerhalen. met een revolver gedreigd zou hebben. De revolver werd hem ontrukt en de vlag neergehaald. De politie belette woedende me- nigten de woningen van plaatselijke extremistische Hindoeleiders binnen te dringen. Dezer dagen werd bij het Cen- traal Distributiekantoor te 's-Gra- venhage geconstateerd, dat een groot aantal textielpunten circa 9000 die via het kantoor Alk maar waren ingeleverd, vals waren. Een door de Alkmaarse politie, in samenwerking met de recherche van het C.D.K. ingesteld onderzoek wees uit, dat de Alkmaarse coupeur H. ongeveer 3000 van deze textiel punten had ingeleverd en daarop toewijzingen had ontvangen; de cou peur had deze punten, waarvan hij niet wist, dat ze vals waren elders dan in Alkmaar gekocht. Op zijn aanwijzingen kon de politie over- gaan tot arrestatie van een viertal personen, waarvan er een in het Huis van Bewaring is ingesloten. Verder bleek nog, dat H. aan een groot aantal personen textielgoede- ren zonder inning van textielpunten had verkocht onder bij-berekening van de kostprijs der punten. Tegen al deze kopers is proces-verbaal op- gemaakt. Een partij textiel werd bij H. in beslag genomen. De terugkeer van de marine naar Vlissingen mag als waarschijnlijk worden beschouwd. Deze terugkeer heeft betrekking op de matrozenop- leiding en het stationneren van re- gionale oorlogsscheepjes, de zoge- naamde ..Scheldewacht". De marine-autoriteiten. die zich voor deze terugkeer naar Vlissingen hebben uitgesproken, vrezen echter, dat het probleem van de accommo- datie, zoals het herstel van de ha- venterreinen en de woongelegenheid voor officieren, onderofficieren en manschappen, nog moeilijkheden in de weg kan leggen. De oplossing van dit probleem kan nog zeer veel tijd vergen. DE IJS-HOCKEY-MENSEN zijn still going strong! Het toumooi, verguisd door het Intemationaal Olympisch Comite en reeds op de eerste dag de beste in opspraak gebracht door de gedra- gingen van enige Zweedse en Canadese spelers, blinkt tot nu toe niet uit door een overmaat van spanning. Er wordt weliswaar gescoora dat de spaanders er af vliegen, maar van bijzondere prestaties of door schoonheid uitmuntende ontmoetingen is nog geen sprake. Men neme slechts kennis van de uitslagen der wedstrijden, die op deze Maandag zijn gespeeld: ZwedenOostenrijk 7-1 (3-1, 1-0, 3-0). Tsjecho SlowakijeGr. Brittannie 11-4 (4-1, 6-1, 1-2). Canada—Polen 15-0 (5-0, 6-0, 4-0). De winst is echter, dat er geen melding behoeft te worden gemaakt van nieuwe misdragingen der spe lers, die een hoon waren voor de Olympische gedachte. Want al be- hoort dit tournooi dan niet tot de Olympische Winterspelen, voor de toeschouwers is het moeilijk het buiten do Olympische sfeer te plaat- sen. De afdaling Gisteren stonden o.m. op het pro- gramma der ski-wedstrijden: de beide afdalingen, voor heren en dames, speciaal en voor de alpine- combinatie, welke laatste uit afda ling en slalom wordt gevormd. De piste voor de heren, 3.5 km lang, liep van de top van de Piz Nair, slingerend via verscheidene moeilijk te nemen punten, waar de deelnemers al hun technische kwa- liteiten nodig hadden, om dan 850, meter lager in het Chrestadal te eindigen. Reeds spoedig bleek aan de hand van de tijden van enkele proef- lopen, dat de baan zich in uitste- kende cOnditie bevond. Niet minder dan 115 deelnemers werden er ge- start. Velen kwamen, door een val onderweg, wit van de sneeuw door de finish, wel een bewijs, dat het geen licht parcours was geweest, hoewel zich gelukkig geen ongeval- len hebben voorgedaan. Prins Constantin van Liechten stein was in de z.g. „dipsey doodle", een kuilvormige hindernis, komen te vallen, waarna hij in een weinig prinselijke houding over de eind- streep kwam tuimelen. Ook de enige deelnemer van de Libanon had geen geluk. Hij bleef onderweg steken en kort voor de finish werd hij zelfs ingehaald. Oreiller (Fr.) maakte de beste tijd en werd Olym pisch kampioen heren. Het eindklassement van de afde- lingswedstrijd (dames) is: 1. Hedy Schlunegger (Zwit.) 2 min. 28.6. 2. Trude Beiser (Oostenr.) 2 min. 29.2. 3. Rese Hammerer (Oostenr.) 2 min. 30.2 sec. 4. Celina Seghi (It3lie) 2 min. 31.2. 5. Lina Mittner (Zwit.) 2 min. 31.4. Vijfkamp Het derde onderdeel van de mili- taire vijfkamp bestond uit een af- dalings-ski-wedstrijd. i Uitslag: 1. Haase (Zweden) 2 min. 37.2. 2. Somazzi (Zwit.) 2 min. 39.2. De Alkmaarse politie is na een grondig onderzoek naar de gedra- gingen van de ..directeur" van het Alkmaarse Huwelijksbureau „Con- tact", uit welk onderzoek kwam vast te staan, dat dit bureau niets meer was dan een zwendelkantoor, ertoe overgegaan deze directeur, de heer F., en diens employe I. te arresteren. Reeds lange tijd kwamen er bij de Alkmaarse politie uit heel het land klachten binnen van personen, die zich hadden laten inschrijven bij 't ..Huwelijksbureau" Contact, Corfstr. 45, alhier, en die zich door dit bu reau gedupeerd gevoelden. De trouwlustigen, die zich tot dit huwelijksbureau gewend hadden, moesten een inschrijvingsom beta- len, welke sterk uiteenliep, al naar gelang de maatschappelijke standing en de aspiraties van candidaten. Na een uitgebreid onderzoek is komen vast te staan, dat de directeur van dit bureau, zekere D. A. F., zich aan ernstige zwendelpraktijken heeft schuldig gemaakt. Men kon er zich niet alleen als huwelijkscandidaat opgeven, maar werd er ook gaarne ingeschreven, als men een betrekking als huishoud- ster zocht. De directeur en zijn employ^, ze kere L, lazen iedere dag nauwkeu- rig de verschillende dagbladen na en hun aandacht was vanzelfspre- kend in hoofdzaak gevesjigd op ad- vertenties, waarin trouwlustigen een partner zochten, of waarin huis- houdsters werden gevraagd of aan- geboden. Het bureau richtte dan een particulier-aandoend briefje tot de steller der advertentie, dat meestal onder nummer aan het bureau van de dagbladen geadresseerd werd en zo in handen van de adverteerders kwam. De ontvanger van dit briefje kon zodoende niet weten het met een huwelijksbureau te doen te heb ben en verkeer de dan in de waan. dat een partner met hem of haar in correspondentie was getreden. Men werd dan „ter kennismaking" uitgenodigd, om tot de ervaring te komen, dat men op listige wijze naar het huwelijksbureau ..Contact" was gelokt. Door de welbespraaktheid van de heren werd het slachtoffer dan bewogen zich bij het bureau te laten inschrijven; de door de trouw lustigen gemaakte advertentiekosten werden royaal gerestitueerd, doch royaal berekend bij het inschrijfgeld dat veelal een niet onbelangrijk be drag uitmaakte. De meesten hoorden daarna niets meer van het bureau, terwijl ande- ren op geraffineerde wijze aan een zoet lijntje werden gehouden. Er werd voor wat al te lastige clienten zelfs een kennismaking ge-ensce- neerd. Uit het ingestelde onderzoek is echter gebleken, dat door de on- verschilligheid. waarmee deze ..ken nismaking" gearrangeerd werd en door 't feit. dat men totaal voor el kaar ongeschikte partners bijeen bracht, een dergelijk resultaat werd opgeleverd, dat het op niets moest uitlopen. Men liet de grootste con- trasten met elkaar in contact komen, zowel wat maatschappelijke als wat geestelijke standing betreft en lette daarbij ook niet op geloofsverschil. Dat deze ..partners" niet bij el kaar pasten, had men uiteraard wel kunnen voorzien. De zwendel lag er dus dik op. Deze dagen is de politie dan ook overgegaan tot arestatie van de „di- recteur" F. en zijn employe I., beide zijn in het bureau van politie inge sloten. Vast staat, dat honderden trouwlustigen van dit bureau de dupe zijn geworden. Wij kunnen hier nog aan toe voe- gen, dat ook aan ons bureau tal van klachten waren ingekomen van per sonen over het huwelijksbureau ..Contact" en dat het politieel on derzoek zoveel tijd vergde, omdat het zich uitstrekte over heel't land. In Italie hebben alle tot de bond van zeelieden en havenpersoneel behorende scheepsbemanningen, ha- venarbeiders en loodsen het werk neer gelegd. Zij eisen loonsverho ging. In Portugal zijn honderden per sonen in arrest gesteld in verband met de pogingen van oppositionele elementen om op 31 Januari j.l. de verjaardag van de eerste Repu blikeinse revolntie betogingen op touw te zetten. In de Brits-Amerikaan.se zone van Duitsland zijn vandaag onge veer anderhalf millioen hoofdarbei- ders in staking gegaan als protest tegen de Iage rantsoenen. Hedenmorgen is bij de Hoogovens te IJmuiden een derde hoogoven in gebruik genomen, hetgeen een ver- hoging van de staalproductie bete- kent en tevens onze deviezenposi- tie ten goede komt. Dr. P. J. Koets, de directeur van het kabinet van de luitenant-gou- verneur generaal, zal zich Vrijdag a.s. voor korte tijd naar Nederland begeven. Door winkelbedienden en oud- winkelbedienden van de firma Rademakers v. d. Put te Roozen- daal zijn bij deze zaak verduiste- ringen op grote schaal gepleegd. Er zijn tien personen bij betrokken, die naar schatting gezamenlijk voor 8000.hebben ontvreemd. Het betrof in hoofdzaak diefstal van klein goed, maar ook voor grotere stukken als kapstokken en meubi- lair bestond belangstelling. Zaterdag heeft te den Haag een bespreking plaats gehad tussen de Commissie van Goede Diensten en enkele Nederlandse mi nisters. Tijdens de lunch in het Hotel des Indes. MOH. HATTA, de nieuwe repu blikeinse minister-president, die op weg naar Sumatra te Ba- tavia is aangekomen en een be- leefdheidsbezoek heeft gebracht aan dr. van Mook en minister Neher, heeft op een persconferen- tie enkele verklaringen afgelegd. Ha'ta wees er op, dat het nieuwe kabinet een presidentieel kabinet is. Hjj hoopte. dat dit spoedig door een parlementair kabinet zou kun nen worden vervangen. Over de samenstelling van zijn kabinet zeide Hatta, dat hij ook Sjarifoedilin en Adboelmadjid verzocht had in zijn kabinet sit ting te nemen. De linkervleugel had dit echter niet toegestaan, waardoor onenigheid werd ver- oorzaakt tussen de Masjoemi en de linkervleugel. De linkervleugel stemde echter in met de vier punten van het pro- gramma en zegde steun toe. Op de vraag, in hoeverre de verduidelij- kingen van Kalioerang richtsnoer in de republikeinse politiek bleven. antwoordde Hatta: ..Dat hangt af van de ontwikkeling". Hij legde er de nadruk op. dat de republiek de zes additionele punten aanvaard heeft; hiervan noemde hij als essen- tie de opbouw van de Verenigde Staten van Indonesie en het plebis- ciet. Hatta nam aan, dat dit plebis- ciet over zes maanden gehouden zal worden. Over de uitvoering van het be- stand zeide Hatta nog, wijzend op vele incidenten, dat deze naar zijn mening niet zo bevredigend verliep. Bij besluit van de republikeinse regering, ondertekend door Hatta, wordt gratie verleend aan de repu blikeinse ambtenaren in de door de Nederlanders bezette gebieden, die hun eed aan de republikeinse rege ring gebroken hebben door als ge volg van oorlog hun functie te ver- laten of die in Nederlandse dienst zijn getreden. Daarbij wordt over- wogen, dat het merendeel der amb tenaren door economische druk hiertoe gedwongen werd en dat het in geen geval hun bedoeling was de republiek vijandig gezind te zijn. Hatta heeft toestemming verleend aan de republikeinse ambtenaren en andere republikeinen om deel te nemen aan conferences en verkie- zingen in de door de Nederlanders bezette gebieden. In verband met de Renville-overeenkomst maakt de republikeinse regering geen bezwa- ren meer, dat republikeinen als volksvertegenwoordigers worden ge- kozen of zelf hun stem uitbrengen voor conferenties en verkiezingen. 3. Rumpf (Zwit.) 2 min. 43.2. 4. Grut (Zweden) 2 min. 47.3. 5. Lindh (Zweden) 2 min. 52.1. 6. Griessler (Oost.) 2 min. 54. De Zweedse kapitein Egnell, een vooraanstaande figuur in de ploeg van zijn land, brak een been toen hij juist de eindstreep gepasseerd was (hij eindigde op de lie plaats), doordat zijn ski's in de sneeuw ble ven steken. Hij maakte toen een lelijke buiteling. Kunstrijden Na afloop van de verplichte figu- ren was de stand bij de heren als volgt: 1. Richard Button (V.S.) 994.7 pnt. 2. Hans Gerschwiller (Zwit.) 965.1 pnt. 3. Edi Rada (Oost.) 941 pnt. 4. Ede Kiraly (Hong.) 922.1 pnt. 5. John Letten- graver (V.S.) 916.3 pnt. 6. Henry Graham Sharp (Eng.) 909.8 pnt. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond. IETS MINDER ZACHT Vooral langs de Wadden- eilanden tijdelijk harde ge- leidelijk naar West rulmende wind. Zwaar bewolkt met enige buien en later enkele opklaringen. lets minder zacht BINNENKORT NIEUW WETSONTWERP NAAR WIJ VERNEMEN is binnenkort een nieuw wetsont werp van de regering te ver wachten, dat bij de Kamer zal worden ingediend om het de engueh>commissie, welke een onderzoek zal instellen naar het regeringsbeleid tijdens de oorlog, mogelijk te maken, haar opdracht te vervullen. Zoals bekend heeft de Eerste Kamer zich onlangs verzet te gen het wijzigen van de en- quete-wet in die zin, dat de ministers ook ondervraagd zou- den kunnen worden over ge- heime besprekingen in de boe- zem van het kabinet en met de Kroon. Na het verwerpen van het betreffende amendement zal de regering thans opnieuw een wijzigirfg voorstellen, bij ont werp van wet Hieruit blijkt duidelyk, dat er geen sprake van is, dat de gehele enquete in de doofpot zou geraken zo als hier en daar is gesugge- reerd. Door de devaluatie van de franc is de mosselhandel met Frankrijk geheel stil komen te liggen. Er gin gen dan van Bruinisse uit nog slechts 950 tonnen of slechts een kwarrt gedeelte van de normale hoeveelheid naar de diverse han- delaars, meest bestemd voor de conservenfabrieken en voor Bel- gie. Rechtstreeks naar Belgie gin gen nog 150 tonnen mosselen. Aan- gevoerd uit de Waddenzee werden ongeveer 650 tonnen mosselzaad. HET IS NIET ZO, dat de Kath. Volkspartij slaafs gebonden is aan samenwerking met de Partij van de Arbeid. Dat liet de heer dr. Albering, de algemeen secretaris, reeds uitkomen in een radiopraatje, dat hij laatst hield, dat heeft ook prof. Romrae weer gezegd in een grote rede, wel ke hij Zaterdag voor de Kring Haar lem van de K.V.P. hield. Hij wilde de moeilijkheden van de huidige constellatie niet verkleinen, maar het belangrijkste is het rege- ringsprogram, waarin ons verkie- zingsprogram is opgenomen! En terecht merkte Romme op, dat brede niet-christelijke groepen de last van de regeringsverantwoor- delijkheid meedragen. Hier heersen rust en orde en de samenstelling van de regering is daaraan niet vreemd! En Romme voorspelde dan ook dat als er na de verkiezingen een nieuwe coalitie of combinatie ge vormd moet worden, de partij van de Katholieken slechts te vinden zal zijn voor medewerking aan een regeringspartij, waarin zij terug- vindt een program in de geest van jhet kabinet-Beel, nog meer in de geest van de persoon Beel. Is geen politiek mogelijk die aan- sluit op progressieve daden in Christelijke zin, dan zal men mijn tijd als geeindigd moeten beschou wen, zei prof. Romme. Zover mag en kan en zal het niet behoeven te komen, indien het ka tholieke volksdeel niet alleen bij, maar ook van nu af aan al, in ver band met de komende verkiezin gen, zijn taak en zijn plicht begrijpt. Dat is, beter dan tot nu toe, mede te werken met de actie van de par tij en zo tijdig te zorgen, dat er voldoende good-will wordt gescha- pen, om het de partij mogelijk te maken, bij de aanstaande stembus weer als de sterkste uit de bus te komen! Dat is de politiek voor de naaste toekomst.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1