i 1 OM ERIC'S LIEFDE ONDERWIJSVERNIEUWING IN KATHOLIEKE GEEST RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD Wat zit er achter de ^Mayer-franc D1 r r Haagse aannemer veroordeeld NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 3 Februari 1948 PAG. 3 De „start is begonnen Regeringsjubileum in spel en feest Zei U iets? Jan Saal komt 17 Februari voor In Paramaribo wordt momenteel het proces gevoerd tegen San- ches en een paar aanhangers, die enkele maanden geleden een poging deed om het wettelijk gezag in Suriname omver te wer- pen. Sanches voor de rechtbank. Schuldig aan het leed van het volk Krachtige maatregelen tegen de smokkel „NIEUW HOLLAND" NAAR INDONESIE Met 1700 militairen aan boord VEREENVOUDIGDE DISTRIBUTIEREGELING Voor aanstaande en jonge moeders VOLKSUITGAVE bij regeringsjubileum Filmtentoonstelling in Amsterdam „Kota Baroe" heeft motorschade Dr. Baruch terug in ons land A. C. Groen. krijgt thans 12 jaar Waalwijk verlaagt belasting Voetballers streng gestraft Kroonjaar Meisje te Heemstede doodgereden Melkfabriek voor zes maanden gesloten De „devaluatie-zonder-devaluatie" Dollar-invasie in Frankrijk bedreigt de Britse plan-economie Burgemeester van Zandvoort geYnstalkerd Na Ghandi's dood J We hebben de melk nodig FEUILLETON door HARRIS BURLAND In tegenwoordigheid van Z. Exc. 1 Dr. Jos. J. Gielen, minister van Onderwys, K. en W. had Zater- dagmiddag in het Jaarbeurs-res- taurant te Utrecht de officiele opening plaats van de Onderwys- vernieuwingscursussen naar ka- tholiek inzicht, geprganiseerd door het Kath. Ond. Verbond. Onder de vele aanwezigen waren o.m. Mgr. Dr. J. van Gils, voorzit- ter van de Ned. R.K. Schoolraad en de leden Rector Oqmes en Drs. v. Gerwen; Dr. Wesseling, raadsadvi- seur van het departement van O.. K. en W., de hoofdinspecteurs Van Nes en Widdershoven, Dr. W. Bless S.J.; afgevaardigden van het Centraal Bureau in Den Haag, en van het Openbaar Onderwijs, vertegenwoor- digers van vele onderwijsgevende Congregaties en afgevaardigden van de K.O.V. afdelingen uit het gehele land. Nadat de voorzitter van het K.O.V., de heer Wiltschut, een be- groetingsrede tot autoriteiten en gasten had uitgesproken, in het bij- zonder de aanwezigheid van minis ter Gielen memorerende als een be- wijs van de belangrijkheid en het n.ut der te openen cursussen, dankte voor de steun op financieel gebied die in beginsel was toegezegd, sprak prof. dr. H. Robbers S.J. voorzitter der vernieuwingscommissie het ope- ningswoord. Daarin belichtte hij de betekenis der vernieuwing niet al het oude wordt op zij gezet „de oude wijn die deugdelijk en goed is, wordt in nieuwe zakken gedaan"; gestreefd wordt naar het ideaal de jonge mens te doen op- groeien, puttende uit de schatten der eeuwen maar deze zo aangepast dat ze als van deze tijd schijnen. Zoals de nieuwe plant opschiet uit het oude wortelstelsel, waarvan de onnutte delen afsterven. Spr. herin- nerde aan Christus, Die met Zijn nieuwmakende geest de stroef ge- worden oude wereld nieuw leven en bezieling gaf. Dr. J. Th. Snijders, lector aan de Econ. Hogeschool te Tilburg hield dan een buitengewoon interessante inleiding over de psychologie van het schoolkind en over de houding die het tegenover de school aan- neemt. Terwyi de kleuter graag naar school gaat, mist men de school- liefde by het oudere kind. Daar constateert men de overgang van grgagte naar een zich schikken, ongedurigheid, verzet en tenslotte onverschilligheid. Waarom be- weegt de schoolvrengde zich in dalende iyn? De oorzaken daarvan nagaande kwam spr. tot enkele verklaringen van het verschijnsel het kind ziet de directe nuttigheid van het leren niet in, voelt niet de noodzaak om te leren, dikwijls ook roepen saai- heid en verdorring spanningen en conflicten op. Het onderwijs zelf is noodzakelijk, maar de vorm dient gewijzigd, zelfwerkzaamheid, zelf ontdekkingen doen moet bevorderd worden, de sociale neiging tot groepsvorming en samenwerking dient niet afgeremd te worden. I Minister Gielen wees dan in een hooggestemde toe- spraak op de vele vormen van ver nieuwing, de vele strevingen die, vaak tegengesteld, de indruk van „verwarring" niet van „vernieu- wing" wekken. Daarom was hij zo verheugd nu de start te kunnen meemaken van een georganiseerd, In samenwerking met ..de Speel- wagen" en „Ons Lekenspel" te Bus- sum organiseert de Volkshogeschool to Bergen een studie-weekeinde ten einde na te gaan hoe de komende feesten ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin gevierd kunnen worden. Aan de hand van korte inleidingen zal men trachten de a.s. festiviteiten in de meest verant- woorde vorm te doen plaats vin- den. In verband daarmede is een speciaal programma opgestelfi voor de kleinere plaatsen en het platte- land. Vooral zal aandacht worden besteed aan kinder- en volksspelen. Zij die bij de organisatie van der- gelijke feesten zijn betrokken, even- als andere belangstellenden kunnen zich opgeven bij de Volkshogeschool ,.de Zandhoeve" Duinweg 5 te Ber gen. PROGRAMMA WOENSDAG 4 FEBRUARI HILVERSUM I (301 M.) NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnast.; 8.00 Nieuws; 9.00 Ocjitend-ziekenbe- zoek; 9.30 Symphonisch morgen- concert; 11.30 „De jeugd maakt werk", hoorspel; 12.30 Weeroyer- zicht; 12.33 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.45 Teleman-cyclus; 14.30 Holanda Sextet; 15.00 Mariniers ka- pel Kon. Marine; 15.45 Kleuters luisteren naar een vertelling. 16.00 Voor onze postzegelverzamelaars; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Over maatschappelijk werk in Nederland; 18.00 Onze Nederlandse koren en korpsen; 18.30 Regerings- uitzending; 19.00 Nieuws; 19.15 Dub- bel Vier o.l.v. Alex Schellevis; 19.30 Het actueel geluid; 17.45 Engelse les; 20.00 Nieuws; 20.05 Programma-pro- loog; 21.10 Lezing; 21.35 Musette- orkest; 22.00 Orgelconcert; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Fluitsonates van Bach: 23.30 Engelse organisten; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M). VARA 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor huisvrouw; 9.00 gr.pl.; 9.35 Beetho ven; 10.20 „Onze keuken", kook- praatje; 10.45 Voordracht; 11.00 Le zing over beroepskeuze; 11.30 Popu- lair nonstop-programma; 12.00 Carlo Carcassola en zijn orkest; 12.30 Weerpraatje- 12.33 Voor het platte- land; 12.38 The Kilima Hawaiians; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramblers; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 ,.Rumoer om Dikke Drie", hoorspel; 15.30 „De roodborstjes"; 15.45 De Regenboog voor zieken; 17.15 Cawboy-liederen; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.30 Plato en Socrates; 19.15 Regerings- uitzending; 20.00 Nieuws; 20.15 Ope- ra-programma: 21.15 Lekenrecht- bank; 21.20 ..Het doek valt", hoor spel- 22.20 Malando en zijn tango- rumba orkest; 22.45 Boekbespreking 23.00 Nieuws; 23.15 Orgel; 23.30 Nieuwe successen van over de oceaan. vast om^jnd vernieuwingsplan, ste- vig gebaseerd en dat ook planmatig zal worden uitgevoerd; het is zo goed opgezet, dat een terugtocht volgens de plannen niet te verwach- ten is. Het is hem een grote vreug- de te mogen me#werken, om daar- door het onderwijs te dienen. het lager onderwijs is de belangrijkste onderwijsvorm voor het Ned. volk. Dan richt de minister een en- thousiast woord tot de onderwijzers. Daarvan hangt het in eerste instan ce af of de vernieuwing zal sfagen; als voorbeeld wijst hij op „het le- vensverhaal van Ambrosius", de Limburgse onderwijzer Jan Hen- driks een voorbeeld voor ons alien. Namens de regering sprak de minis ter zijn grote voldoening uit over de zo juist begonnen onderneming en wenste haar een groot succes toe. Inspecteur Jos Aarts uit Tilburg sprak dan over de practische zijde van het vraagstuk. Als ervaren on- aerwijsman wees hij op de beteke nis der schoolpractijk, constateerde dat er dikwijls tekort aan juiste in- zichten bestaat, dat het individu vaak ondergaat in de massa, waar- schuwt tegen drilsysteem, routine en sleur. De vernieuwingsdrang is goed, verraadt een edele ontevre- denheid en zoeken naar het beste; gevaren dreigen de vernieuwing echter: dat het een slagwoord wordt, soms ziet men reeds defaitiime. Daarom zijn de nu geopende cur sussen zo goed, ze zullen duidelijk maken hoe het beste rekening ge- houden kan worden met de eisen van het onderwijs en het leven en met de psychologie van het kind. Er is bericht, dat er een ma chine uit Amerika op komst is, die 30.000 borden p. dag maakt. Dat is een mooi bericht. En toch is het, goed uitgerekend, precies 9.000.000 borden per jaar. Want wij nemen aan, dat die machine net nog christelijk genoeg is, om Zondags niet te werken. En dan is het 300 maal 30.000 is, volgens Bartjes 9 millioen stuks, dat is voor elke Nederlander een. Maar dat is een goed begin, als het re sultant ervan niet is, dat nu nog meer Nederlanders met een bord voor hun kop gaan lopen. 1Yu nog een machine voor kop-en- schotels en zo, enwe zijn er nog niet, maar we komen er wel. Want er zit altijd een hele- boel risico aan serviesgoed, gelet op de vrolijke keuken, die onze samenleving tegenwoordig is. En ook moeten er dan, behalve machines, servies-p unten ko men. Maar daar moet de staats- rr\achine van Je M'aintiendrai voor zorgen! Op Dinsdag 17 Februari a.s. zal de voormalige boerenleider voor Noordholland Jan Saal uit Barsin- gerhorn zich voor het Bijzonder Ge- rechtshof te Amsterdam hebben te verantwoorden. Behalve de functie van boerenleider heeft hij die van bestuursraad voor landbouwaange- legenheden bekleed. te maken. Hij heeft het vrijwillig gedaan en hij is mede schuldig aan het feit, dat de woningtoestand in Den Haag zo precair is en aan het leed dat het Nederlandse volk is overkompn. De procureur-fiscaal eiste 6 jaar, met aftrek, ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven, en een geldboete van f 25.000.subs zes maanden hechtenis. „En toch heb ik niets voor de Duitsers gedaan", was verdachte's laatste woord. In de grensstreken is men over- gegaan tot het nemen van zeer dras- tische maatregelen tegen de smok kel. Er zyn zeer zware patrouilles samengesteld. waarby de verschil- lende opsporings- en justitiele dien- sten zijn gecoordineerd. Volledig ge- motoriseerde vliegende brigades zullen het werk van deze patrouil les aanvullen en langs de gehele grens opereren. De veronderstelling, als zou wor den overwogen de smokkel te be- strijden met pantserwagens, mitrail- leurs, licht anti-tankgeschut en mijnen, waarb ij dan tevens de grenswegen geblokkeerd zouden worden, is fantasie. Het troepentransportschip „Nw. Holland" is Zaterdagmorgen om 6 30 uur van de Sumatrakade met onge- veer 1700 militairen naar Indonesie vertrokken. Dit is de laatste reis van het schip in deze functie, want .in Ba- tavia wordt het schip overgedragen aan de Koninklijke Paketvaart Mii., die het weer voor de p&ssagiers- vaart zal laten ombouwen. De manschappen bestaan voor 't grootste gedeelte uit een batal-jon infanterie uit Maastricht, een deta- chement mariniers uit Bergen op Z. en een detachement marineschepe- lingen uit .Amsterdam. H Gisteren stond voor het Byzon- dere Gerechtshof te Den Haag te- recht de Haagse aannemer A. Heijstceg, die in de jaren 1942 1944 sloopwerken voor de Duit sers had verricht. Zo was hy verantwoordelijk voor de afbra- ken van de Haagse stadswijken Duinoord en Statenkwarticr, het cafe-restaurant ..Chateau Bleu" in het Haagse bos, talrijke sloopwer ken in een respectabel aantal andere gemeenten, o.a. in Katwyk. In Katwijk had hij afgebroken ..binnen het kader van het uitbrei- dingsplan" vertelde hij. „Het afbre- ken van de boulevard in Katwijk was zeker ook een uitbreidings- plan", vroeg een van de leden van het Hof. En de procureur-fiscaal kon niet nalaten te zeggen „V krijgt binnenkort een standbeeld in Kat wijk". De voormalige opzichter van Hcij- steeg verklaarde dat verdachte vol- komen betrouwbaar was, want, zo vertelde hij, de arbeiders van wie hij wist dat ze naar de Engelse zen- der luisterden, had hij niet verra- den. Had verd. die sloopwerken vrij willig aangenomen?! Dat was de grote vraag. Uit enige verklaringen die de president voorlas. bleek dat onze Heijsteeg wel degelijk vrijwil lig de werkzaamheden op zich had genomen. De totale aanneemsom bedroeg 959.000.—! Maar verd. kwam daartegen in opstand en zei, van gemeentewege te zijn opgeroe- pen. De president stelde daartegen- over weer een verklaring van de burgemeester van Zoeierwoude, waarin deze zeide dat Heijsteeg zijn diensten vrijwillig had aangeboden. De procureurfiscaal noemde verd. een piraat. Dat reed daar rond in een eigen auto, met een eigen chauf feur en zijn zakken vol geld, ver- diend in een allergemeenst bedrijf. Een winst van 152.000.wist hij Ter vereenvoudiging der distri- butieregeling ten behoeve van a.s. en jonge moeders zijn de volgende maatregelen getroffen. Met ingang van 1 Februari zullen naar het Centraal Distributiekantoor mede- deelt, moeders in het bezit worden gesteld van een zgn. CA-kaart. Op deze kaart komen zeven bonnen voor, bestemd om als inwisselings- bon te dienen voor de kaartjes voor extra rantsoenen levensmid- delen. Voorts bevat de CA-kaart 20 bonnen a tien textielpunten, een bon voor een paar damesschoenen, een bon voor twee dekentjes, een bon voor matrasje met kussentje, een bon voor een rantsoen huis- houdzeep en een bon voor brand- stoffen. Op deze laatste bonnen kunnen de desbetreffende artikelen rechtstreeks gekocht worden. In- wisseling bij do distributiediensten is dus niet nodig. Na de geboorte van het kind zal de jonge moeder een zgn. CB-kaart ontvangen, waarop vijf inwisselingsbonnen voor extra rantsoenkaartjes voor levensmiddelen voorkomen. A.s. en jonge moeders, die reeds in het be zit zijn van een CM-kaart zullen de hun toekomende verstrekkingen op laatstgenoemde kaart blijven ont vangen. Voor de textiel-detailhan- del geldt, dat zij de bonnen voor 't matrasje en kussentje en de twee dekentjes op dezelfde wijze dienen te behandelen als de tot dusver voor deze artikelen afgegeven spe- ciale vergunningen. Ter gelegenheid van het rege ringsjubileum van H. M. de Ko ningin zal in Mei a.s. bij de firma Boom-Ruygrok te Haarlem een spe- cigle volksuitgave het licht. zien, getiteld ..Koningin Wilhelmina", Moeder des Vaderlands". Aan de hand van een 36 pagina's foto's en een 12 pagina's tekst wo^lt op een- voudige, doch kernachtige wijze, hulde gebracht aan onze vorstin en tevens een mooie levensbeschrij- ving, die een blijvend bezit is. De uitgave, in koperdiepdruk uit gevoerd, wordt tegen de prijs van f 0,95 beschikbaar gesteld en is dus in de ware zin des woord een volks uitgave. Op 10 Februari a.s. zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam een grote filmtentoonstelling wor den geopena. Deze unieke expositie zal aan de hand van tal van afbeel- dingen en apparaten de bezoekers een indruk trachten te geven van de ontwikkelingsgeschiedenis der filmkunst. Ook zullen er voorstel- lingen plaats vinden van bekroonde Belgische en Nederlandse films. Het m.s. „Kota Baroe" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, dat gis- terenmorgen om tien voor tien Port Said verliet op de thuisreis naar Rotterdam, kreeg een uur later lichte motorschade, waarop de ge- zagvoerder besloot met langzaam draaiende motor naar Port Said terug te keren, teneinde het euvel te verhelpen. Het is mogelijk, dat de aankomst, die op de 13de was gesteld, daardoor enigszins zal wor den vertraagd. Met het flagship ..Norway" van de American Overseas Airlines is Zon- dagavond dr. Herman B. Baruch, de Amerikaanse Ambassadeur in Ne derland, op Schiphol aangekomen. Op 2 Januari jl. vertrok dr. Ba ruch met de „Nieuw Amsterdam" voor een vacantie naar de Verenigde Staten. Dr. Baruch. die op het vliegveld werd verwelkomd door de gehele staf van de Amerikaanse ambassade, sprak bij zijn aankomst de* geruch- ten, die hem bestempelden tot toe- komstige ambassadeur in Parijs, met beslistheid tegen. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak van A. C. Groen te Alkmaar, die door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam tot vijftien jaar gevan- genisstraf met aftrek was veroor deeld wegens verraad. De procu reur-fiscaal had geconcludeerd tot veroordeling tot twaalf jaar. De Bijzondere Raad heeft deze conclu- sie bevestigd. In de raadsvergadering der ge- meente Waalwijk werd met 11 te gen 3 stemmen het voorstel aange nomen de personele belasting met 10 procent te verlagen. De speler van „Wierd,en" H. Westerink is in verband met het bel,edigen en het mishandelen van de scheidsrechter tijdens de op 14 December 1947 gespeelde wedstrijd Golto-Wifirden door de K.N.V.B. geschorst tot 3 Januari 1950. G. J. C. Westerink, eveneenslid van Wierden werd geschorst voor de tijd van 3 Januari 1948 tot 3 Jan. 1952, zulks wegens opzettelijk trap- pen van een tegenstander alsmede het opzettelijk en bij herhaling slaan van de scheidsrechter tijdens bovengenoemde wedstrijd. Een bijzondere verdienste is het niet, we behoeven er niets bijzonders voor te doen. Daar zorgt de tijd wel voor. Voorlopig zet hij zijn knagende tand nog niet in ons, maar bouwt hij op, doet hij ons uitgroeien tot de volwassen mannen-maat. Ten- minste, als u de aanminnige leejtijd van drie, vier kruisjes nog niet al te ver overschreden hebt. Wie in jeugdige levens- moed zijn derde tiental bereikt, gaat een kroonjaar in, zoals men dat noemt. Hij mag verzekerd zijn van de welwillende wensen die hem van alle kanten worden aangeboden. Bij een kroon-jaar behoren ook kroon-getuigen. Die zijn mede in het complot betrok ken Het is goed, zijn verjaardag te vieren omringd door goed-ge- zinde mensen. Dat is een prij- zenswaardige gewoonte, 'n mooi huiselijk gebruik, waar we ook zorgvuldig aan moeten vasthou- den. Familie- en vriendschaps- banden zijn kostbaar. MARCUS. DE KIP In Edinburgh op een pluimveetentoonstelling was een haan te be- zichtigen, die het ge- presteerd had zich in een hen te veranderen. waarna het dier weer haan werd. Spulbaas zit met belangstelling de volgende Westfriese pluimveetentoonstelling af te wachten. DE KOE Bridge Birch, een zeven jaar oude Friese koe, in Engeland heeft het wereldrecord in het melkgeven verbeterd. Het geheim hiervan attention, Westfriese veehouders) zit waar- schijnlijk in de 4 liter donker bier, die de be- roemde koe per dag te drinken krijgt. DE LIEFDE In Engeland is de ben zine op de bon. Twee motorrijders in Devon, die allebei ver van hun meisje afwonen, hebben een extra rantsoen ben zine ontvangen Of de meisjes in kwestie dochters van een dis- tributie-ambtenaar wa ren, werd er niet bij vermeld DE JAGER Mr. Robinson, een Australische sportvlie- ger, is beboet. daar hij vanuit zijn vliegtuig op herten jaagde. De ko- nijnen in de Castricum- se duinen zijn voor Parmentier gewaar- schuwd. DE GROOTVADER Toen de Franse minis ter van financien tijdens zijn besprekingen in Londen plotseljpg aan de telefoon met Frank- rijk werd geroepen, dacht men aan belang- rijke regeringszaken. Hij bleek echter alleen maar grootvader te zijn geworden. De franc devalueerde toch. HET PAARD. In zijn testament be- paalde een Engelse her- tog. Woolstencroft. dat na zyn dood zijn paard moest worden gedood. Het testament was ech ter zonder getuigen opgemaakt en werd hierdoor ongeldig ver- klaard. Het paard bof- te. SPULBAAS Maandagavond omstreeks kwart over zes is het 11-jarig meisje L. S. uit Heemstede, die op de rijweg, vlak naast het trottoir liep, in bot- sing gekomen met een .jongen. die zijn evenwicht verloor by het lopen op het smalle reepje trottoir. Het meisje kwam te vallen, juist op het ogenblik, dat een auto voorbijreed. Het meisje geraakte onder de auto en was op slag dood. Wegens het achterhouden van 43.034 blikjes gecondenseerde melk heeft de tuchtrechter de N.V. Bre- dase melkinrichting v.h. Rappard en van Weel te Breda gestraft met een boete van f 10.000 en sluiting van het bedrijf voor de tijd van 6 maanden, ingaande 15 Februari. (Van onze Parijse correspondent) E LAATSTE DAGEN voor de Franse franc een nieuwe waarde kreeg, heerste er een nauw bedwongen spanning in het land. Iedereen, die maar een paar duizend franc over had, kocht er wat voor. De kleine man, zonder spaarbankboekje en wat daarbij hoort, sloeg sigaretten, sokken, wat parfum of een paar boeken in. De beter gesitueerde zocht het meer in stofzuigers, radio's of misschien wel automobielen, als hij tenminste voor zijn goud of francs geen dollars clandestien kocht De oorzaak van die kooplust hoeft natuurlijk niet ver gezocht te wor den. De Franse burgerij, van ouds- herre zeer voorzichtig in de aange- legenheden der portemonnaie, wilde op z'n hoede zijn voor mogelijke nieuwe prijsstijgingen. En laat ons daar maar geen doekjes om winden, die angstvalligheid was een veeg teken. Immers, juist omdat het Franse volk de laatste jaren geen vertrouwen in het geld heeft gehad, stegen de prijzen zo gemakkelijk, en juist omdat de prijzen omhoog gingen, moest de franc voor de bui- tonlandse markt gedevalueerd wor denMoet die devaluatie op zich- zelf nu ook alweer het wantrouwen komeh versterken? Als hier niets tegen gedaan wordt, dan is er grote kans dat de regering zich straks weer voor dezelfde noodzaak ge steld ziet.... Enfin, laat ons niet op dp gebeurtenissen vooruit lopen, en laten wo liever eens zien wat voor andere kanten er aan Frank- rijks's nieuwe franc alzo vastzitten. Ingewikkeld. Het is een beetje ingewikkelde historie met deze devaluatie, want het is een devaluatie die z'n naam niet eens durft te noemen. Formeel namelijk is er geen nieuwe waarde aan het Franse geld gegeven, doch heeft de regering „slechts" een pre mie van 80 pet. beschikbaar gesteld voor de particuliere exporteurs. Na tuurlijk deed die regering dat niet om de zakenlui nu eens te vriend te houden. Neen, zij deed het om dat op z'n Hollands gezegd de boel in Frankrijk lelijk zijn spaak gelo- pen. Waarom? Omdat de prijzen zo hoog geworden waren, dat alleen een Fransman met het nodige pa pier in z'n portefeuille nog kopen kon, maar het buitenland niet meer. We zullen daar eens een eenvoudig voorbeeldje van geven. Stel, dat de heer Coty, de fabri- kant. van schone reukwerken, een fles parfum wilde verkopen aan de kapper Jansen ip de Langestraat te Amersfoort. aan de Bezuiden- houtseweg in Den Haag, of op de Kruiskade te Rotterdam. Om met z'n kosten uit te komen en in het dure Frankrijk ook nog een beetje te kunnen leven, zou die meneer Coty vorige week nog voor zijn fles parfum hebben moeten vragen laat ons zeggen 1000 francs. Doch de heer Jansen was in die tijd wel gedwongen om te zeggen; „Merci, het gaat niet door, want u bent te duur." Duizend francs namelijk be- tekende vorige #eek in Hollands geld f 22.50. Doch dit is nu helemaal anders geworden. Want meneer Coty kan nu volstaan met 600 francs te vragen. Weliswaar betekent dit, dat onze kapper Jansen hem slechts f 13.50 voor diezelfde fles parfum betaalt, doch geen nood: Het Franse ..Office des Changes" betaalt hem voor die f 13.50 niet alleen z'n 60Q francs terug, doch legt er nog tach- tig procent op, zodat Coty royaal met z'n kosten uitkomt. De vrije geldmarkt. En eigenlijk kan die Franse par- fumfabrikant nog goedkoper leve- ren, want.Frankrijk's minister van financien heeft zowaar ook dat plannetje van „een vrije markt voor de geldhandel" door kunnen zetten. Nu is het wel waar, dat die vrije markt voorlopig alleen maar open is voor de Amerikaanse dollar en de Portugese escudo, maar langs een omweggetje kan de handige koopman daar toch best van profi- teren. Hoe werkt namelijk die'„vrije geldmarkt"? Wel, ook dat zit eenvoudig in el- kaar, de particuliere zakenman die in Amerika of Portugal verkoopt, hoeft slechts de helft van zijn bui- tenlandse geld bij het ..Office des Changes" in te leveren. Voor die helft krijgt hij alvast de „normale" koers uitbetaald. plus.... z'n tach- tig procent. En met de andere helft mag hij doen wat hy wil. Welnu, daar wandelt hij natuurlijk mee naar de markt der vrije koersen en dje koersen zijn voorlopig nog zo voordelig, dat de exporteur op Ame rika in de praktijk niet een toeslag van 80 procent doch zelfs wel van 130 procent incasseert. Welnu, dan kan hij ook nog wel iets van z'n prijs voor Nederland of Belgie af- doen. Waarom geen devaluatie? Men zal zich natuurlyk afvragen, waarom de Franse regering bereid was om zulke hoge „premies" uit te betalen. Zij heeft daar bepaald een goede reden voor. Immers. door het betalen van die premies „koopt" zij buitenlands geld en voor dat geld kan zij de artikelen in het buiten land kopen, waar het land zo drin- gend om verlegen zit. Bovendien: door het verlammen van de eigen uitvoer dreigde er werklobsheid op grote schaal te ontstaan in Frankrijk, met al de chaos en ellende die daar bij horen. Dit gevaar is thans al- dus hoopt tenminste de regering bezworen. Maar waarom heeft nu eigenlijk de Franse regering zo*n ingewikkel de, zo'n on-openhartige, wijze van monetaire herwaardering gekozen? Waarom is de franc niet zonder om- wegen gedevalueerd? Ook daar zijn redenen voor. Om te beginnen is daar de budget-kwestie. Algehele devaluatie zou namelyk het goud toch al zo uiterst spaarzaam aanwe- zig in de ..Banque de France" n6g minder waard gemaakt hebben, en de regering-Schuman zou dan wel helemaal van het streven naar een sluitend budget hebben kunnen af- zien. Pikant bijzonderheidje: Door het instellen van een markt voor de vrije goudhandel hoopt de regering trouwens er nu eens eindelijk in te slagen om althans een gedeelte van de in oude kousen en onder de vloer verstopte clandestiene goudvoorraad weer tegen bankbiljetten in te wis- selen. Maandagmiddag is onder grote belangstelling de nieuwe burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema. als zodanig gelnstal- leerd. In zyn installatierede wees de loco-burgemeester op de grote .taak. die de nieuwe burgemeester wacht om van de grotendeels afge broken gemeente wederom een bad- plaats te maken voor de bevolking van het achterland, zoals Haarlem en Amsterdam.-- In zijn antwoord deelde mr. Fenema mede, dat zijn eerste taak zal zijn mede te helpen de woningnood geleidelijk op te heffen en daarnaast te komen tot de bouw van hotels en pensions ten dienste van vacantiegangers. Ver- volgens werd de burgemeester door verschillende autoriteiten toegespro- ken, o.a. door dr. Cremers, de bur gemeester van Haarlem. Vorige week werd de gehele we reld opgeschrikt door de geweld- dadige dood van Mahatma Ghandi, de vader ener natie, de prediker der verdraagzaamheid en de vredes- volle strijder voor India's onafhan- keljjkheid. Deze moord is van te groot typerend belang en kan op het wereldgebeuren een te grote terugslag veroorzaken om in deze rubriek onbesproken te kunnen laten. Vooral de laatste jaren werden door Ghaadi besteed om het con flict tussen de Hindoe's en Mo- hammedanen in Brits-Indie te be- zweren en het is een des te ironi- scher loop van het noodlot, dat 't een mede-Hindoe moest zijn, die hem de dood injoeg. De laatste vasten, waardoor Ghandi succesvol intervenieerde in de ongeregeldhe- den was waarschijnlijk oorzaak, dat de Hindoese extremisten zich tegen hem keerden en waardoor een hunner jonge leden zich ge roepen gevoelde de Mahatma te doden. De ontevredenheid onder deze extremisten was reeds eerder ge- bleken, toen een van hun volge- lingen een bom in de richting van Ghandi wierp. Een grote verontwaardiging is door geheel India gegaan en op dergelijke ogenblikken kan van alles gebeuren. Tot een zekere grens heeft het diepe respect' voor de dode Indische leider, hoe wel met wraakgevoelens vermengd, voorkomen, dat Ghandi's dood ge- paard ging met grote oyjusten, die hij tijdens zijn leven zo krachtig had bestreden. Er is om hem ge- treurd, zoals nog nooit bij de dood van een Indische staats- man het geval was. Voor on- telbare Indiers blijft hij het symbool van dat ontwakende na- tionale besef, dat gedurende zijn gehele leven door hem als de groot ste factor werd beschouwd voor de verzekering van India's welzijn. Voor zover het de Indische poli- tieke situatie betreft zal Ghandi's verdwijnen van het politieke toneel niet veel veranderingen met zich meebrengen. Inderdaad werd hij wel tot het einde van zijn leven door Pandit Nehru geraadpleegd en had hij door zijn geestelijk pres tige een grote invloed, die zich ver buiten zijn eigen kring van .mede- werkers uitstrekte, maar al is zijn dood voor Pandit Nehru dan een persoonlijke slag een verduiste- ren van de ster, die hem vanaf zijn jonge jaren leidde het is 'n vaststaand feit, dat in speciale po litieke aangelegenheden Ghandi geen invloed op de regering wens te en ook niet uitoefende. Nehru zet het ambt van rege- ringshoofd. waartoe hij geroepen werd, voort. Als de vrede in India verzekerd dient te worden. dan zal hij zich bereid moeten tonen com- promis-voorstellen te aanvaarden, die het dag-voor-dag beleid van de representatieve regering zozeer kenmerkt. HET WERELD GEBEUREN toepassing worden verklaard, dat eeiP mysti- Op Ghandi kan van cus, wanneer hij staatsman wordt. de noodzaak van een compromis aangaan nooit wil aanvaarden, zo als Tolstoi' in ziin persoonlijk leven en zoals Ghandi telkens en telkens weer liet zien in zijn veelbewogen en gedenkwaardige loopbaan als India's nationale leider. Sic Transit. Om aan de actie tot opvoering van de aardappelschillen-inzameling in ons land meer luister bij te zet ten is door het Ministerie van Land- bouw, Visserij en Voedselvoorzie- ning een affiche uitgegeven, waar op in felle kleuren in beeld wordt gebracht, dat door het aardappel- schillen-inzamelen onze jeugd in staat zal worden gesteld meer melk te drinken. En toch. bezorgde een andere vrouw hem de enige gelukkige ogenblikken, die hy had in die lange, bange dagen. Si- mone Cantri had hem verzorgd met zoveel toewijding en liefde, dat hij zijn verplichting tegenover haar als een drukkende last ging gevoelen. Hij vroeg zich vaak af, hoe hij het haar vergelden kon. Hij vroeg zich af, hoe die vrouw er toe gekomen was, zoveel opoffering te betonen aan een volkomen vreemde. Toen de pijnen wat minder werden en zijn gedachten helderder, begon hij de waarheid te zien. Hij las die in haar ogen, in de tederheid van haar hulp, in de b'uiging harer stem, in de korte droeve verhalen. die ze hem -over zichzelf deed. Hij huiverde, toen hij die waarheid ontdekte. Die vrouw hield van hem en verwachtte, dat hij haar liefde zou beantwoorden. En dat was hem onmogelijk. Hij sprak haar met opzet vaak over het meisje, dat hij liefhad. Het kostte hem moeite, over Solange te spreken, maar hij wilde die vrouw laten zien, hoe de zaken stonden. Ze lyisterde geduldig en scheen er zelfs belang in te stellen. Hij ver telde haar uitvoerig over het meisje dat hij wel nooit zou kunnen trou- wen, maar dat hij toch tot zijn dood toe trouw zou blijven. Maar hij kende het karakter van die vrouw niet .Hij wist niet, dat zijn verhalen haar juist sterkten in haar voorne- men, zijn liefde te winnen, juist, omdat zijn andere liefde immers hopeloos was. Op een warme avond in Juli, toen hij in een ander kamertje op een stoel voor 't raam mocht zitten, kwam het tot ontknoping. Zijn ge- laat was vermagerd en zijn li- chaamsomvang zo verminderd, dat zijn kleren hem los om het lijf hin- gen. Zijn baard was lang geworden en dat stond hem beter, dan de stop- peibaard, waarmee hij gekomen was. Maar het ergste was. dat hij ge voelde, hoeveel dank hij aan die vrouw verschuldigd was voor haar zorg en lief<jev,plle verpleging. Zou Solange het hem niet vergeven, als hij haar uit dankbaarheid trouwde? De omstandigheden waren immers zo geheel buitengewoon? Toen Simone Cantri binnenkwam vond ze hem snikkend als een kind met het gelaat in de handen ver- borgen. Ai haar vrouwelijk mede- lijden met die zo verzwakte man kwam boven: Ze drukte een kus op zyn vermagerde handen, die nat waren van tranen. Hij schrok, als- of hij door een wesp gestoken was en sloeg zijn handen uit met zoveel woestheid, dat hij haar in het ge laat trof. Vol ontzetting keek hij haar aan. Hij had haar geslagen. haar, de vrouw, die herrrzo zorgvol verpleegd had. Haar gelaat was doodsbleek geworden. Hij wilde iets zeggen, maar hij kon geen woord uitbrengen. Wat kon hij ook zeg gen? Hij hijgde naar adem. Zyn beven- de handen omvatten de arrrlleunin- gen en hij sloot de ogen van schaam- te en pijn. Maar op hetzelfde ogen blik verdween de harde trek van haar gelaat en ze knielde naast hem neer en nam zyn hand in de hare. Hij trok zijn hand niet terug. ..Vergeef het me", zei ze zachtjes. „Ik ben zelf de schuld er van. Ik weet dat het per ongeluk gebeurde". Hij opende de ogen en schudde zwakjes het hoofd. Ze hield hem vaster, alsof ze bang was, hem te verliezen. ..Juffrouw Cantri", zei hij einde lijk. ,.Ik ben u meer schuldig dan ik u ooit vergelden kan.. en ik wil u niet bedriegen.Het was, ge£n ongelukik wilde u wel met slaan.zo laag ben ik niet. maar ik 'wilde u afweren. Ik was bang voor mezelf.en voor u Ze keerde zich om en keek hem vlak aan. Haar bleke gelaat en gou- den haar waren buitengewoon schoon in het avondlicht. Ze nam ziin han 1 en drukte die aan haar lippen. Hij durfde zich niet bewe- gen. Ze yoelde zijn weigering en boog zich naar hem toe. ..Ik houd van je". fluisterde ze. ..Het is schande, dat ik het zelf zeg, maar ik kan niet anders. Ik houd zielsveel van je". Een ogenblik keek hij haar aan. Ze vlijde zich tegen Jiem aan en even sloeg hij zijn armen om haar heen. Maar dadelijk herstelde hij zich en liet haar los. Ze stond lang zaam op. Ze had liever gehad dat hij haar nog eens geslagen had. ..Simone", zei hy, „je moet dit vergeten. Wet moeten het beiden vergeten. Het kan niet!" „Je bent een lafaard", zei ze be- daard. „Je durft niet van me te houden. Wat betekent dat andere meisje voor je? Je hebt zelf gezegd. dat je nooit met haar kunt trouwen! En zij zal niet op je blijven wach ten!" „Ze wacht wel op me", zei hij. „Waarom ben je toch zo wreed tegen me? Ik ben je zo veel verschuldigd! Ik zou alles voor je willen doen. alleen dit niet!" „Ik wil je liefde niet kopen door goed voor je te zijn! Ik zal wachten, tot je weer hersteld en sterk bent. Ik heb je overrompeld. Dat was laag van me; dat weet ik. Maar je zult me wel lief gaan hebben en dat an dere meisje vergeten! Zij zal niet op je wachten!" „Ze heeft indertyd al gedacht, dat ik dood was en toch nog op me ge- wacht! Ze zal nu ook wel wachten. En ikzal altijd wachten op haar!" „Zal je wachten?" riep ze op vin- nige toon. „Ze wachten?? Denk je heus, dat ze op jou wachten zal, Eric Tregat?" Ze sprak de laatste woorden lang zaam en duidelijk, alsof ze hem wilde wonden. Hij staarde haar zwjjgend aan. En hij dacht niet aan het gevaar, dat hij in de macht was van deze vrouw die hij van zich gestoten had, maar aan het feit, dat ze van hem hield, ofschoon ze alles wist. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3