EEN VRIJ, FEDERATIEF INDONESIE „AMI R MOET TERUGKOMEN r Voor Alkmaaromgeving spoedig in de rij der democratische volkeren Totaal klassement schaatsrijden Washington en Londen zenden scherpe nota's aan Boekarest Demonstraties op Oost-Java bij bezoek van de president Koningin tot vroegere bondgenoten ANARCHIE EN WANORDE MOET WORDEN OVERWONNEN Koloniale gedachte heeft afgedaan Tijd voor de practijk Echtelijk drama 3 Nederlanders reden alle afstanden Tegen het proces-Maniu J Acrobate in Carre neergestort ROJEP OM SJARIFOEDDIN 80.000 Indonesiers schreeuwen Soekorno toe: Scherpe critiek op Hatta's kabinet HET RIJVERBOD OP ZONDAG Tragisch ongeval bij B.P.M. te Pernis Veer boot vastgelopen „Wij bidden WOENSDAG 4 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11446 BUREAUX: eerst nu opgehelderd De Betuwe, die de vorige zo- mer zo'n ontzaglijk grote oogst heeft opgeleverd aan fruit, wordt goed verzorgd en op het ogenblik hebben de boeren het zelfs erg druk met het snoeien en opknappen van de vrucht- bomen, want nog altijd geldt het devies „de cost gaet voor de baet uit". Nu goed verzorg- de bomen kunnen a.s. zomer een goede oogst opleveren. Derde hoogoven in gebruik genomen Nederlandse en Republikeinse commandanten buigen zich over de kaart van de Modjokerto-sector bij de besprekingen over de vaststelling van de status-quo-lijn voor dat gebied. Gemeenten-delegatie naar Amerika Olympische Winferspelen zal stren.g worden gehandhaafd Twee arbeiders door bedwelming overleden Koningin Donderdag uit Amsterdam De Parijzenaars staan weer in de rij, maar nu niet voor levens- middelen, doch voor het inleveren van hun 5000 francs biljetten, die onlangs uit de circulatie genomen zijn. Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank H.M. DE KONINGIN heeft gisterenavond een radio-rede gehou- den tot de bondgenoten van ons land uit de jongste wereldoorlog. Deze rede werd uitgesproken over de zender van de Nederlandse Wereldomroep en Hilversum I en II. Tevens werd zij her-uitge- zonden door alle zenders van de N.B.C. in de Verenigde Staten, de radiordiifusion Francaise, het British Forces Network en het American Forces Network in Duitsland, Radio-Batavia en de aangesloten zenders in Indonesie, de Curom in Curacao en de Avros in Suriname. Hare Majesteit sprak als volgt: Tot hen, die in de oorlog onze bondgenoten waren, wil ik enkele woorden richten. Ik wil uw aandacht vestigen op een belangrijk ogenblik in het leven van de volken van ons gemenebest. Een vrij, federatief Indonesie zal spoedig zijn plaats tussen de demo cratische volkeren der wereld in- nemen. Zeven jaar geleden, toen Neder- land in de macht was van de Duitse dwingeland, heb Ik mijn -landgeno- ten het voornemen aang^koneligd van#het scheppen ener nieuwe staat- kun'dige verhouding tu96en Neder- land en de andere delen des rijks. Een jaar later, in het hevigst van de oorlog. gaf Ik de lijnen aan waarlangs de ontwikkeling zich zou moeten voltrekken. Thans is deze ontwikkeling een levende werkelijkheid. die snel haar uiteindelijk doel nadert: de Ver enigde Staten van Indonesie in een unie verenigd met het Koninkrijk MEER DAN OOIT geldt het be- faamde woord uit de encycliek „Quadragesimo Anno", dat het hoog tijd wordt, tot radicale hervormin- gen op sociaal en economisch ter- iein over te gaan, want, „wordt niet krachtig en zonder uitstel de uit- voering van deze dingen te'r hand genomen, dan behoeft niemand zich in te beelden, dat de openbare orde, de vrede en de rust in de mense- lijke samenleving nog met succes te verdedigen zijn tegen de predi- kers der revolutie". Dit zijn woorden uit 1931. Toen leefde een deel van de wereld nog in idyllische rust en verwachting van eeuwige vrede. Maar het is anders gelopen. Er is eerst een na- tionaal-socialistische revolutie uit- gebroken, die uitlopen moest op geweld. En onderwijl bereidde de rode revolutie zijn kans voor, zon der dat honderdduizenden de moge- lijkheden en gevaren daarvan heb- ben begrepen. In ons land waren wij met de theorie van sociale en economische hervormingen ordening, bedrijfs- organisatie e.d. al een eind ge- vorderd, dank zij het volhardende streven en werken van onze poli- tieke en sociale leiders. Na de oor log zijn die denkbeelden door ver- dergaande verlangens doorkruist en opnieuw moeten wij ons bezinnen op de polsslag van de tijd. Maar wij kunnen niet lang meer wachten op de praktijk. Het rode gevaar staat aan de grenzen. Niet alleen door staatkundige maatrege- len moet het communisme worden bestreden, maar de politiek heeft hier toch wel een grote, leidende en stuwende taak. Wij dienen te beginnen met de uitvoering van de denkbeelden, die al zo lang gekoesterd zijn. Misschien is Max van Poll in „De Linie" iets te somber, als hij in het laatste nummer schrijft, dat wij nog geen plan hebben, om tot de nood- zakelijke radicale hervormingen te komen. Aan een definitief plan b.v. voor de puMiekrechtelijke bedrijfsorga- nisatie wordt hard gewerkt en de grootste spoed is zeker noodzakelijk, om in deze kwestie nu eindelijk tot d a d e n te komen. Maar er is meer te doen en er moet meer gedaan worden. De aard- se goederen z ij n onrechtvaardig verdeeld, en de verlossing van het proletariaat door bezitsvorming, ook bij de arbeiders, moet zo snel moge- lijk tot stand worden gebracht. „De machten der omwenteling kloppen met dreigend geweld op de poorten", en het is waarlijk katho- lieke plicht, met alle kracht naar een ander maatschappelijk stelsel te streven echter niet uit vrees voor troebelen, maar krachtens de ware rechtvaardigheid en de sociale liefde! Het is waar, „de Bolsjewist heeft zeer concrete plannen, die reeds in uitvoering zijn" en ze zijn zeer con sequent en radicaal. Als het waar is, dat „het papier- tje, waarop onze. plannen staan", nog niet beschreven is, dan wordt het hoog tijd. Maar wij geloven, dat althans in grote lijnen „de nodige foliovellen" al beschreven zijn. In vele gevallen zal de stellig met werk overladen overheid daar- aan haar sanctie moeten geven. Maar eerst dan aan de regeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorga- nisatie, die volgens het Partijcon- gres van October jl. immers rijp werd geacht voor uitvoering en die, als ze in de praktijk is doorgevoerd, de overheid juist in belangrijke mate zal ontlasten van werk, dat het hare niet meer dient te zijn! der Nederlanden, Suriname en de Antillen. In de donkerste dagen van de oorlog vond Noord-Amerika's grote president, mijn onvergetelijke vriend tezamen met Groot Brittannie's on- verschrokken strijder voor de vrij- heid, blijvende woorden voor ons gemeenschappelijk streven. dat ver uitging boven ons onmiddellijk doel: het herwinnen van onze onafhanke- lijkheid. Wij zouden de wereld vrij maken van angst en vrij van gebrek. Wij zouden haar maken tot een plaats waar de mens vrij is God te dienen op zijn wijze en waar hij vrij zijn mening uiten kan. Het stemt mij gelukkig, dat man- nen in Indonesie en hier de wijs- heid en de bekwaamheid bleken te bezitten om staatkundige vormen te vinden, die aan vele millioenen mensen de vrijheden en rechten zullen waarborgen waarvoor gij, onze bondgenoten, met ons tezamen hebt gestreden. Zij hebben nog veel werk te doen. In die delen van Indonesie, waar terroristen ook thans nog moorden, plunderen en brandstichten, is de gewone man nog lang niet vrij van angst en gebrek. Daar, zoals ook elders in de we reld, moeten de machten van anar- chie en wanorde, die het herstel der volkeren trachten te verhinderen. worden overwonnen Ik vertrouw, dat deze hindernis- sen zullen worden overwonnen. De volken van Indonesie zijn vastbesloten de verantwoordelijk- heden en de plichten op zich te nemen, welke verbonden zijn aan een democratisch bestel, zoals gij en wij dat kennen. Wij weten, dat in onze dagen geen betrekkingen tussen volken kunnen standhouden, tenzij zij gegrondvest zijn op wederzijdse instemming en op de wil tot samenwerking. Daarom moedigen Wij hen aan en helpen Wij hen bij hun streven. Toen een dezer dagen te Weert een minderjarig meisje werd aangehouden, dat het dochtertje bleek te zijn van een 51-jarige wegwerker der N.S. een zekere T. uit het Limburgse dorpje Grubbenvorst en wier moeder in Juli 1943 als gevolg van brand- wonden was overleden, deed het meisje by het verhoor onbewust enkele mededelingen, die voor de politie aanleiding waren de ri der eens nader aan de tand te voelen. Bij stukjes en beetjes bekende T. tegenover de Rijkspolitie, dat hij destijds zijn vrouw met opzet een ongeluk heeft doen krijgen. Hij had in het petroleumblik. dat zij bij het aanmaken der kachel gebruikte een ontplofbare stof gedaan, waar- door de kachel explodeerde. T. was kort na de dood van zijn vrouw weer gehuwd. Hij is thans in de gevangenis te Roermond opgesloten. De koloniale gedachte heeft afge daan. Wij verloochenen ons verleden niet, noch het grote werk, dat daar is verricht. Maar een v.olk moet de kracht hebben om een nieuw begin te maken. Wij hebben die kracht. Wat de volken der wereld thans nodig hebben is een nieuwe samen leving op de grondslag van gelijk- heid en wederzijds vertrouwen. Wellicht zal de oplossing, die in Indonesje wordt tot stand gebracht, als voorbeeld kunnen dienen in an dere gebieden in Azie. Een volkerengroep van niet min der dan zeventig millioen mensen heeft zich geschaard aan de zijde der democratic, zoals wij die ken nen. Dat is een grote gebeurtenis. Een verenigd Indonesie, gezegend als het is met vele rijkdommen der aarde, kan een groot aandeel nemen in de gemeenschappelijke strijd te gen honger en gebrek. In vrije samenwerking met Ne- derland, Suriname en de Antillen zal een souverein Indonesie voort kunnen werken aan zijn economi sche ontwikkeling, die reeds voor de oorlog in Azie haar weerga niet vond. Door Europa en Amerika te voor- zien van zijn producten en grond- stoffen zal Indonesie een aanzien- lijke bijdrage kunnen leveren tot de geweldige krachtsinspanning, die thans, onder het plan-Marshall, van het Amerikaanse volk wordt gevraagd. Reeds herrijst het land uit de verwarring, waarin de Japanse be- zetting het heeft gebracht. Hartstochten komen tot rust, het wantrouwen neemt af. De verheven woordenvrijheid en vaderlandsliefde herkrijgen hun ware zin nu Indonesische nationa- listen de handen ineen slaan om aen federatie op te bouwen over de gehele uitgestrektheid van het eilandenrijk. Door deze gemeenschappelijke krachtsinspanning, gegrond op de- zelfde beginselen als het Atlantisch Handvest. verrijst een nieuw Indo nesie. Zowel Nederlanders als Indone- siers zien uit naar de dag, dat de Verenigde Staten van Indonesie, op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen temidden van de Verenigde Volken. Op die dag zal weer een stap zijn gezet op de moeizame weg naar de vrijheid. Zoals wjj jgsteren nog konden melden is Dinsdagmorgen by de Koninklijke Nederlandse Hoog oven en Staalfabrieken een derde hoogoven in gebruik, genomen, hetgeen een belangrijke verhoging betekent der prouuctie van ruw ijzer en tevens een even belang rijke aanwinst voor onze deviezen- positie. De fabrieken hebben n.l. in het afgelopen jaar, toen slechts twee hoogovens in bedrijf waren, aan de- viezen 30.000.000.— opgeleverd. Tot nu toe was het gewoonte, dat twee van de drie hoogovens in bedrijf waren en de derde als reserve dienst deed. In het laatste boekjaar bedroeg de gezamenlijke productie van ruw ijzer (|:r beide hoogovens 290.000 ton. Met de in gebruikneming van de deride hoogoven zal deze produc tie een nog aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Meer dan 80 rijders van ver- schillendc landen hadden voor de Olympische wedstrijden in het hardryden op de schaats inge- schreven. Slechts acht van hen hebben alle vier afstanden gere- den en ook volbracht. Nu doet zich het opmerkeltjke feit voor, dat van dit achttal er drie zijn uit Nederland, nl. Broekman, Lange- dijk en Huiskes. Verder is er 1 Zweed Seyffarth, 1 Fin Barkkimyi, 2 Hongaren Pajor en Ruttkay en 1 Belg Huylebroeck. Wij hebben een officieus klasse ment opgemaakt van deze acht rij ders, berekend over de tijden, op de 500, 1500, 5000 10.000 meter ge- maakt. Dit klassement ziet er 4 als volgt uit: 1. Seyffarth 195.138; 2. Parkkinen 197.033; 3. Broekman 198.765; 4. Pajor 198.900; 5. Langedijk 199.085; 6. Ruttkay 207.982; 7. Huis kes 207.993, 8. Huylebroeck 217.470. Uit dit alles blijkt wel, dat de Olympische wedstrijden meer voor specialisten zijn bedoeld dan voor ail round rijders. Men hinkt hier overigens op twee gedachten. Want wanneer men voor de paring van de 1500 meter de tij den van de 500 meter in aanmer- king neemt en hetzelfde gebeurt bij de 10.000 meter ten aanzien van de 500(rmeter, dan houdt men wel de- gelijk rekening met de beginselen van het klassement rijden en niet Zaterdag zal een delegatie van de Vereniging van Nederlandse ge- meenten met het m-s. ..Noordam" naar New York vertrekken ten- einde deel te nemen aan het con- gres van Amerikaanse burgemees- ters, dat op 16, 17 en 18 Februari a.s. in het Waldorf-Astoriahotel te New York zal worden gehouden. De delegatie zal bestaan uit de heren Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, burgemeester Chr. Matser van Arnhem en N. Arkema, directeur van het bureau der ver eniging. Het gezelschap zal op 6 Maart wepr uit New York vertrek ken. De t'ussenliggende drie weken zullen worden gebruikt voor bezoe- ken aan Washington, Boston. Phila delphia, Baltimore en waarschijnlijk ook New Orleans. Engeland en de Ver. Staten hebben in krachtige nota's, gericht aan de Roemeense regering, ge- protesteerd tegen „de schending van de clausule betreffende de rechten van de mens in 't vredes- verdrag met Roemenie", tot uiting komende in de gevangenisstraffen voor dr. Julius Maniu en andere leiders van de Nationale Bocren- partij. De Britse nota zegt, dat Engeland niet tijdens het proces wilde protes- teren in verband met de Bulgaarse bewering, dat interventie van Lon den en Washington noodzakelijk leidde tot het uitspreken van de doodstraf voor Nikola Petkof, de Bulgaarse oppositieleider, die in de herfst van het vorig jaar is terecht- gesteld. van een op zichzelf staand nummer. De bestuurderen van de I.S.U. heb ben dit og* wel gevoeld en zijn thans van oordeel, dat de Olympi sche wedstrijden met de daaraan verbonden reglementen eens nauw- keurig moeten worden bestudeerd en waar nodig wijzigingen aange- bracht. De stand van het ijshockey-tour- nooi na de vijfde dag luidt: Canada 4 4 0 0 8 42- 2 Tsj. Slowakije 4 4 0 0 8 52-11 Zwitserland 3 3 0 0 6 32- 6 Ver. Staten 4 3 0 1 6 63-12 Gr. Brittannie 3 1 0 2 2 9-18 Polen 3 1 0 2 2 12-56 Zweden 4 1 0 3 2 13-15 Oostenrijk 4 0 0 4 0 12-30 Italie 4 0 0 4 0 5-90 Dat zij tijdens het geheel nieuwe programma van circus Strassburger gisteravond in Carr6 ook nog ge- tuige zouden zijn van eer\ echt on- vervalst ongeluk hadden de bezoe- kers waarschijnlijk niet gedacht. Mej. Willy Hubert, die met het hoofd omlaag door een aantal rin- gen loopt, op een hoogte van onge- veer 7 meter aan een stang beves- tigd, stapte op een gegeven moment mis en viel met het hoofd op de rand van de piste. Zij was geheel buiten bewustzijn, doch de dokteres uit het publiek kon slechts hersen- schudding constateren, waardoor de acrobate na verder onderzoek in het ziekenhuis naar huis kon wor den vervoerd. Het volgende num mer van het programma, dat uit een sensationeel nummer van de acrobatengroep „les geraldo's" be- stond, werd na dit ongeluk met angst in het hart door de aanwezi- gen gadegeslagen. f r DE BEVOLKING heeft gedurende de reis van Soekarno door het gebied van Oost-Java geen middel ongebruikt gelaten om de president aan het verstand te brengen, dat het Amir Sjarifoeddin terug wiL Te Madioen zou Soekarno ontvangen zijn met een massa-betoging van naar schatting 80.000 mensen, die hem tien minuten toeschreewde: „Amir kembali" (Amir moet terugkomen). Op een andere stopplaats werd een grote afbeelding van Amir Sja rifoeddin op de locomotief van Soe- karno's trein aangebracht en zijn lijfwacht mocht die beeltenis niet verwijderen, aangezien de machinist weigerde in dat geval verder te rijden. Ook te Ngandjoek en Kediri vonden tijdens Soekarno's reis der- gelijke demonstraties plaats. Radio Djogja daarentegen maakte slechts melding van de overweldi- gende ontvangst, die de president te Kediri te beurt viel. Hier wees Soe karno in zijn rede op de noodzake- lijkheid van eenheid als eerste voorwaarde voor de strijd van de republiek. Het Indonesische blad, de „Soem- ber" oordeelt de samenstelling der nieuwe republikeinse regering niet zo sterk als de republikeinen hadden gehoopt, doch is daarbij van mening, dat de oppositie die sommige groepen in het Komite Nasional Indonesia Poesat kunnen uitoefenen niet zo belangrijk zal zijn, hoewel de linkervleugel in het KNIP de meerderheid heeft. De ..Berita Indonesia", die Maan- dag j.l. weer voor het eerst ver- scheen, is t.a.v. deze oppositie pessi- mistischer. Het blad zegt ronduit, dat het niet deelnemen van de Sajap Kiri, die toch al zoveel aanhang on der de jongere arbeiders en boeren heeft. een beslissende factor zal zijn bij de beantwoording van de vraag of Hatta's kabinet al dan niet een lang leven beschoren is. Het blad kan niet geloven dat de Sajap Kiri, die sinds het begin van de revolutie eestreden heeft voor een kabinet. dat verantwoordelijk is aan de volksvertegenwoordiging, zijn idea- len zal nriis geven. ..Siasat" meent dat de leiders bij hun jongste besprekingen hebben gefaald. De republiek leed een mi- litaire nederlaag en nu is Indonesie in een tijd van achteruitgang geko- men. Het blad wijst op gcoeps- egoi'sme, corruptie, het proces van demoralisatie en defaitisme, dat in de republiek overheerst. Het Chinese blad ..Sin Po" schrijft in een hoofdartikel over het kabi- net-Hatta onder andere, dat duide- lijk is, dat Moh Hatta niet zo sterk bleek als aanvankelijk werd ge dacht. De opdracht tot vorming van een niet aan een partij gebonden nationaal kabinet is mislukt, Hatta ..leende" gezag van president Soe karno om een zo sterk mogelijk za- kenkabinet te vormen. De namen, die aanvankelijk werden genoemd, en vooral het ontbreken daarbij van de namen van Hadji Agoes Salim, vestigen de indruk, dat Hatta de vorming beoogde van een kabinet. dat in Nederlandse ogen acceptabel kon worden geacht. Ook dit streven mislukte, en nu heeft Hatta een rechtsgeorieriteerd kabinet gevormd met als voornaamste steunpilaren de Masjoemi en de PNI. welke partijen van de beginne af tegen de over- eenkomst van Linggadjati gekant waren. Door velen wordt nu betwij- feld. of Hatta het kabinet zal lei- den. Men neemt eerder aan. dat Hatta zal worden geleid door het kabinet. Het reuublikeinse weekblad „Sir asat" stelt een aantal vragen. on der andere deze, of de huidige toestand eigenlijk niet een achter uitgang betekent, vergeleken bil de overeenkomst van Linggadjati. Het blad besluit met te zeggen, dat de moeilijkheden voor de repu bliek steeds groter worden, dat het groepsegolsme hoogtij viert, dat de corruptie rondwaart en dat cynis- me. defaitisme en onderlinge partij- strijd ten zeerste nadelig blijken te zijn voor de bevolking. De wet-houdende tijdelijke rege ling personenverkeer met motor- rijtuigen is 26 Januari j.l. in wer- king getreden. Dit houdt in, dat een juridische basis is gevormd voor het verbod van rijden op de Zondag. Van nu af aan zal de po litie in het gehele land een zeer strenge controle toepassen. Indien een automobilist op Zondag rijdt zonder de daarvoor vereiste ver- gunning, loopt hij de kans niet al leen een bekeuiing te krijgen doch tevens, dat zijn motorrijrtuig bo- vendien zonodig in bewaring wordt gesteld, dus tijdelijk in beslag ge nomen. Op 1 April a.s. zullen alle ver- gunningen om op Zondag te rijden hun geldigheid verliezen. De RVI zal nieuwe vergunningen uitrei- ken, welke tevoren schriftelijk moeten worden aangevraagd. Londen is van mening, dat de beschuldiging van hoogverraad te gen Maniu c.s. uitgebracht, nooit is bewezen en dat het proces een politiek karakter droeg, welks voornaamste doel was de niet-com- munistische oppositie in Roemenie uit te schakelen. Voorts wordt de Roemeense regering herinnerd aan 't Britse protest tegen ..frauduleuze handelwijze" bij de verkiezingen in November 1946 en wordt verder ge- zegd. dat de Britse regering thans moet verklaren, dat haars inziens de rechten en vrijheden, omschreven in de beloften van Januari 1946 en in art. 3 van het Vredesverdrag zijn en nog steeds worden geschonden. zowel naar de letter als naar de geest. Dinsdagmorgen zijn drie arbeiders bij het schoonmaken van een tank op de raffinaderij van de B.P.M. te Pernis door gas bedwelmd, Twee van de mannen, nl. de 46-jarige G. van der P. uit Charlois en de 38-jar. P. V. uit Portugaal, zijn overleden. De derde, J. V. te Pernis, is inmid- dels bij kennis gekomen. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. H.M. de Koningin zal Donderdag haar verblijf in de hoofdstad beein- digen. Om drie uur des middags verlaat de vorstin het Paleis op de Dam. waar zij sedert 1 December 1947 heeft vertoefd. Zij gaat enige fclagen rust nemen op het Loo, om vervolgens haar intrek te nemen in Huis den Bosch in de residentie. ENKHUIZEN. Toen de veer- boot „C. Bosman" van de dienst EnkhuizenStavoren Dinsdag- avond te r'uim kwart over zeven de spoorhaven verliet om de vaart naar Friesland te ondernemen, werd door onbekende oorzaak de zwenkihg in het Krabbersgat niet goed uitgevoerd, tengevolge waar- van de boot tegen de Oostelijke strekdam, vlak by de haven, aan de grond liep. Noodsignalen brachten vele hulp- vaardigen ter plaatse, De passagiers, 48 in getal, zijn met de reddingboot ,,Op hoop van zegen" van de N.Z.H. R.M. van boortl gehaald en naar Enkhuizen teruggebracht. De bin- nenkomende boot uit Stavoren, de „Van Hasselt", is direct weer uitge- varen om te pogen de ..Bosman" los te slepen, hetgeen echter niet ge- lukte. De duisternis en de weinige ruimte in het Krabbersgat bewogen tot het besluit de tweede boot niet eveneens in het ongerede te doen komen. De Inspecteur van de Rede- rij Koppe in Enkhuizen, de heer D. Teuling. heeft zich daarop via zijn Maatschappij in Amsterdam in verbinding gesteid met de fa. Goed- koop aldaar. die zou trachten heden- ochtend met enige sleepboten de „Bosman" weer vlot te krijgen. De gestrande passagiers van de ..Bosman" ziin na terugkeer te Enk huizen aan boord gegaan van de ..Van Hasselt", die om half tien naar Stavoren is vertrokken. waar een extra trein hen alsnog naar de plaats van bestemming vervoerde. De dienst zal voorlopig door de '.Van Hasselt" aUeen moeten worden onderhouden. net dien verstande, dat de vertrektijden uit Stavoren volgens dienstrooster worden ge handhaafd. doch die uit Enkhuizen ongeveer drie kwartier later zullen Enkhuizen, 4 Febr. Heden- morgen te 9.45 uur is de boot „C. Bosman" van de dienst Enkhuizen Stavoren door twee sleepboten van de fa. Goedkoop te Amster dam weer vlot getrokken. De „C. Bosman" heeft de dienst reeds weder hervat. »\WU BIDDEN dat de Almachtige God medelijden moge hebben met deze zwaar beproefde wereld; dat Hij haat en tweedracht moge doen plaats maken voor waarheid en liefde, en dat onder de leiding van Zijn Geest de volkeren spoedig de zegeningen van een duurzame vrede mogen genieten." Aldus luidt de tekst van de vredesboodschap, die Z.H. Paus Pius XII eigenhandig dato 25 Januari j.l. aan de wereld heeft gericht en die in de Engelse taal was gesteld. Zij zal worden afgedrukt in een boek- werk, dat interviews met en foto's van grote tijdgenoten bevat en over de gehele wereld zal worden ver- spreid. „Wij bidden"het is een aan- sporing van de Vader der Christen- heid om het gebed te hanteren als het ware ook als een politiek wa- pen. Een aansporing. die ook gelegen is in het woord, dat kardinaal De Jong dezer dagen sprak on de ka- tholieke studentendag. Z.Em, zei daariri, dat het in deze tijd meer dan ooit noodzakelijk is, het geloof oprecht te beleven en de geest van het gebed te versterken. En mgr Huibers spoorde op de pas gehouden vergadering in Am sterdam de katholieke werkgevers aan, ..tot he! brengen van de nood- zakelijke offers, want de strijd om rechtvaardigheid zal niet onhouden tot de rechtvaardigheid is bereikt. anders zal de maatschappij niet tot rust komen." Het is noodzakeliik. dat de chris- telijke beginselen in de maatschap pij worden doorgevoerd zoals God ze door de kerk leert. Het is nood zakelijk. uit rechtvaardieheid en ter wille van de liefde En liefde tot de naaste shut gebed in. De leider van de honderdduizen den Christophoren in Amerika ver- telt van een godvnieMioo vrouw. die elke dag in de St Patrick-kathe- draal in New York een uur door- brengt. waar zp bidt voor d" mi nister. opdat hii bij het oito»fono»> van ziin oubliek ambt de chris*"- liike Beginselen. waarop het land werd gegrondvest. moge hoog- honden. Het gebed moet nog meer ne- hanteerd worden als e»n nohtiek en sociaal wapen- zoals de bis—^en- pen vragen te bidden voor Indm-en wiisheid voor de regerinv zoals Katholieke Aetie heeft haar w>h°d voor goede christenen en voor de bekering van de communisten!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1