L Driel Flapper contra Schellevis r ALKNAAR r Beroepsvervoerders vergaderen FEESTAVOND Katholieke Vrouwenbeweging ETHA FLES OVERLEDEN Veldwachter in verdachtenbank v N.H.D.-Journaal Geen verdeeldheidmaar eenheid!" Poppenkast voor grote mensen De levens der Heiligen brachten haar tot het Katholiek geloof DE LITURGIE VAN DE DAG Sociale Zondag voor de jeugd PAC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - van Woensdag 4 Februari 1948 J Donateurs-concert St. Caecilia Radio-diefstal Gastmaal der Kinderen Uitspraken Arr. Rechtbank Geheime sender Celt Onze agenda Jiu-)itsu-examens Feestavond R.K.S.V. ,,Berdos" S.O.S., brandgevaar en brandveiligheid DONDERDAG 5 FEBRUARI jubilarissen bij „Benedictus XV" Raim dertig jaar was T. Flapper veldwachter in Schagen geweest en nooit was er door zijn supe- rieuren aanmerking gemaakt op zijn processen-verbaal, aldus de oud-politie-gediende, die aan het einde van zijn politlele loopbaan nog op het verdachtenbankje was terecht gekomen. Hij had twee ingezonden stukken in de krant geschreven, waardoor zyn opvol- ger in Schagen, Opperwaehtmees- ter Schellevis, zich beledigd voelde. Flapper had geschreven dat Sch. zoveel mogelijk processen-verbaal maakte, om zijn promotiekansen te verhogen; dat Sch. voorts bezwaar maakte, dat zijn ondergeschikten in cafe's kwamen, doch zelf met Oude- jaar 'n fles ouwe klare had gekocht. In het tweede ingezonden stuk had hij gevraagd, of Schellevis zich zelf niet kon verdedigen en diens gedrag vergeleken met dat van 'n schurftige hond. Flapper beweerde nog, dat Sch. adjudant wilde wor- den en hem en Butter wilde wegpes- ten; hij schreef het aan Sch. toe, dat hij overgeplaatst werd naar 't Zand, alleen om hem weg te wer- ken en zijn woning voor 'n ander vrij te maken. Flapper bedankte voor de promo- tie naar 't Zand en ging met pen- sioen. Ook Sch. werd ulteindelijk overgeplaatst en volgens Flapper was dat 'n hele opluchting voor Schagen, omdat er met die man niet was samen te werken. Het spreekt, dat Sch. al deze aantijgingen niet zo maar liet pas- seren; hij gaf een heel andere le- zing van het geval, maar hij was aan de perstafel niet te volgen, zo- dat wij er niet de finesses van kun- nen weergeven. De Officier, mr. Meischke,. die ook niet te verstaan is. eiste naar wij langs 'n omwegje vernamen f 200 of 40 dagen en dreigde Flapper met de gevangenis, als 't weer gebeurt. Maar Flapper zei, dat hij er niet meer aan dacht zijn hart nog eens in beledigende ingezonden stukken te luchten. De r.k. harmonie „St Caecilia'" heeft 3 avonden nodig om alle do- nateurs en vrienden voor haar jaar- lijks concert te ontvangen. Zo was er dan begrijpelijk de le avond al reeds een voile zaal aan- dachtige luisteraars in 't Wapen v. Heemskerk aanwezig. Een betrekkelijk kort maar uit- stekend samengesteld programma men liet grotendeels lichte mu- zen aan 't woord komt niet alle dagen voor. De goede samenstelling van een programma is tenslotte ook kunst. Over het algemeen wist dirigent Joosij en zijn muzikanten dit pro gramma succesvol tot verklanktng te brengen. en het stemt ons tot ^voldoening, dat de muzikale kern van het corps nog zeer homogeen is en uitstekende perspectieven voor de toekomst opent. De mars „Hier is Londen" kwam er pittig rythmisch uit. en *toen volgde al direct de brillante ouver- ture ,.Le barbier de Seville" van Rossini. Zeer veel viel hier te lo- ven .eerstens de muzikale interpre- tatie van de dirigent, en vervolgens de knappe technische uitvoerine. Vooral het koper ontwikkelde hier een beschaafde en zeer mooie tcon. Het werk van Gounod Judex, Mors et Vita, boeide door schone melodiek. de inzet „het Unisono", was perfect. De ..Kaiserwals" van Joh. Strauss viel bijzonder in de smaak, maar had lets meer van de Weense gratie moeten hebben, en was niet vlekkeloos in het passage- werk. maar men nam spoedig re vanche met de Selection uit de operette „De Vogelkoopman" van Zeller. waarin we perfecte momen- ten mochten constateren. De finale was natuuylijk een pittige mars, en het waarderende applaus voor het gebodene bleef niet uit. Tnen werd overgeschakeld naar 't zuiver amu- sementsgedeelte. met het cabaret- en revuegezelschap ..Van Delden Dat de humor hier de boventoon vormde. behoeft wel geen betooe. Na aflooo bleef men nog voor n g"zellig dansje bijeen en het be- "tuur van ,.St Caecilia" had voor een goed verloop van dit vermaak Hneltreffende maatregelen ertmf- fen. W. SCHREURS Voor de Alkmaarse rechtbank stond gister terecht de gedetineerde J. P. de J. uit Schoorl, die vorige maand bij iemand op de Heiloerdijk door n tuimelraam, dat openstond, naar binnen was gegaan, om er met het radio-toestel van door te gaan. De president vond dit nu juist niet de geeigende manier, om zich in het bezit van een radio le stel- len. De officier, mr Meischke, had niet veel vertrouwen in het 1ong- mens, dat in '47 tot 'n voorwaarde- lijke straf van 6 mnd was veroor- deeld en eiste nu 8 mnd. Mr A. Leesberg deed nog een poging voor een hernieuwd onder- zoek en vroeg terugvei wijzing, maar de president zei: over 14 dagen uit- spraak. Wij herinneren U eraan dat onze opvoering van het Gastmaal der Kinderen van. Henri Gheon a.s. Za- terdag 7 Februari in het Patronaat aan het Varnebroek om 8 uur aan- vangt. Toegang 60 cent. U wordt alien vriendelijk uitgenodigd hier- bij aanwezig te zijn. NIEUWE BONNEN AFHALEN Voor. 't afhalen van nieuwe bon- kaarten en schoenenbonnen zijn morgen' aan de beUrt zij, wier fa- milienaam begint met de letter K tot Koomen. SCHAKEN Maandag j.l. speelde WV 3 haar competitiewedstrijd tegen Krom' menie 2. Het mocht echter geen overwin- ning worden; in tegendeel, met 04 Werd verloren. Hier volgt de gedetailleerde uit- slag: Krommenie 2V.V.V. 3 A. KeetKirkeniez G. Poel—J. v. Til '"-'I' E. HeldermanJ. Schuurman 10 G. KooyF. Hoi 1 ir De LangeF. Bosch 01 H. Grim—P. de Lange A. WiipjesJ. v. Eekerert J. Glas—J. Bastiaanse 01 J TeerDe Ruiter 10 K. TrompertJ. v. Dijk 10 In aansluiting op deze affaire ver- scheen de Wieringer landarbeider B. Kuiper, did"Schellevis voor S.D.- man had uitgemaakt, met het ge- volg, dat hij wegens belediging terecht stond. Verd. had 'n oude wrok tegen* Sch., die hem in de bewogen sta- kingsdagen in 1943 had gearresteerd en naar het Raadhuis had gebracht, waar de Griine zat en waar hij rap port over K. uitbracht; nog wel in die mate, dat de NSB-burgemeester volgens K. de politieman verzocht zich te matigen. K. werd gevangen genomen en verhuisde voor enige tijd naar de Weteringschans. Geen wonder, dat hij niet erg vriendelijk gezind was jegens Sch., die op zijn beurt weer een andere lezing van het geval gaf; hij zei nl. dat hij op het Raadhuis gezegd had, dat K. geen staker was. K. beweerde stijf het tegendeel en zei nog: „We waren op Wieringen erg bang voor Sch. in die dagen." Nadat hij in nog krasser termen zijn hart over Sch. gelucht had, hoorde verd. f 25.of 10 dagen tegen zich eisen. Uitspraak in beide zaken over 14 dagen. (Meerv. Kamer) Jan W., St Pancras (opz. heling), 1 jaar gev A. J. D., Dordrecht, ged. (ver- duistering) 8 mnd met aftrek. P. de H., ged., 8 mnd met aftr. A. K„ ged., (diefstal) 1 jf en 3 mnd met aftrek. Voor de Volksuniversiteit sprak de heer J. Verhagen over de ge heime zender van Gewest Elf, die hij samen met zijn mede-strijder J. Zandbergen vanaf 1943 heeft be- diend. Reeds enige malen is in ons blad over deze zender en de beide mar- conisten geschreven, hoe zij in Alk- maar werkten o.a. in het St. Elisa beth Ziekenhuis en hoe ze naar de Zaanstreek moesten vertrekken, om de Duitsers te ontlopen. De zender G-Elf is de enige van de 16, die intact is gebleven en het is hoogst interessant het dagboek erover na te lezen (gedeeltelijk in het boek De mannen van Overate Wastenecker). De zender zorgde voor contact met binnen- en bui- tenland, gaf de berichten door, wanneer er „gedropt" werd en deed alles, wat ondergronds Nederland er van verwachtte. De beide mannen komt de eer toe, dat ze met grote moed en gewel- dige handigheid de Duitsers steeds te vlug af zijn geweest en dat ze met uiterste koelbloedigheid op hun post zijn gebleven, tot ze tri- omphantelijk het bevrijdings- en felicitatietelegram de lucht in kon- den sturen. HET ONSTERFELIJKE LEGER ALKMAAR Het Alkmaarse co- mite van de Nationale Monumen- tencommissie voor Oorlogsgedenkte- kens verzoekt ons te willen mede- delen, dat het derde deel van de propagandafilm „Het onsterfelijke leger" indien het programma dat toelaat in de week van 6 tot 12 Februari als voorfilm in alle Alk maarse bioscooptheaters zal ge- draaid worden. CINEMA: 49ste Breedtegraad, 14 jaar. VICTORIA: Grof Geschut, al le leeftijden. HARMONIE: Het huis der verloren kkideren, 18 jaar. A.B.T.: Feest in de Jordaan, 14 jaar. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur. donateursconcert „St Caecilia". VALK'S LUNCHROOM: 7.30 uur, Ned. Ver. voor weer- en sterrekunde. Spr.: dr H. ten Kate. Onderw.: „On- weders". GULDEN VLIES: 8 u., Turn- lust". APOTHEKEN: Dr H. Hartong van Ark, Langestraat 1. OPENBAAR In ons democratisch landje is de rechtspraak openbaar; dat betekent, dat het publiek de rechtszittingen mag bijwonen. En aangezien het in het paleis van de geblinddoekte Vrouwe Justitia 's winters ickker warm en 's zomers heerlijk koel is, komen er dan ook geregeld belang- stellenden zich op de publieke tri bune verwarmen of verfrissen, al naar gelang het winter of zoiner is. Voor het afwezige pubiiek ver- vult de pers de taak van de pu blieke voorlichting. Zij tracht van het gesprokene een leesbaar ver- haaltje te maken. Eis is echter, dat het gesprokene verstaanbaar is; an- ders kan het geschrevene niet lees baar worden. Nu is de accoustiek in onze tem- pel van Themis abominabel. De zaal is drie verdiepingen hoog en de wanden zijn tussen de eer3te en de derde verdieping met zware, zij 't verschoten gordijnen gedrapeerd, Waardoor 't geluid gedempt wordt. Verdachten en getuigen spreken in de richting/van de rechtbank, hetgeen averechts is in de richting van de pers, die achter de hoge advocatenbank verscholen zit. De officier van justitie spreekt ook niet in de richting van de pers. Dat ware ook niet nodig, mits hij niet prevelde als een schuchter meiske, doch een geluid produceer- de, dat men van een man van zijn proporties zou mogen verwachten. De inhoud van dagvaarding en requisitoir komt dan ook puzzles- gewijs en nog maar voor de helft ter kennis van de pers tijdens het vraag en antwoordenepel tussen de president enerzijds en de verdachte en getuigen anderzijds, terwijl de andere helft gedistilleerd wordt uit het pleidooi van de advocaten, als die er zijn en waarvan er sommige waardige navolgers zijn van Demo sthenes en Cicero. Zijn die advo caten er niet, dan moet de ver,.slag" gever er maar een „slag" naar slaan. Gelukkig heeft de ene persmus- kiet gevoeliger voel„horens" dan de ander en na uitwisseliing van de wederzijds-opgevangen fragmenten worden tenslotte de nodige resul- taten verkregen. Het is ons gebleken, dat de heren in toga de verslagen over de dra ma's en kluchten, die zich in de rechtszaal afspelen, met belangstel- ling volgen en wij mogen verwach ten, dat zij een goed verslag prefe- reren boven kletsica. Maar laten zij dan het ..openbaar" karakter van de rechtspraak recht doen weder- varen en zich ook voor de pers Ver staanbaar maken, zoals de meeste verdedigers doen. Maar ja, die kun- nen per woord noteren wat zij wil len. trots de prijsbeheersing. Of laat men de pers een uittrek- sel van de dagvaarding geven. zoals bij het Bijz. Gerechtshof geschiedt. Wij wachten af. 6—4 ALKMAAR. In het „Wapen van Heemskerk" belegde de afde- ling Alkmaar van de „Bonex" gis- terenmiddag een vergadering, waar verschillende sprekers uiteenzetten, welke doelstellingen de „Bonex" ten grondslag heeft. De voorzitter, de heer J. Huls- mann, wees er in zijn openings- woord op, dat de situatie voor het beroepsvervoer thans niet rooskleu- rig is te noemen. In dit verband noemde hij de moeilijkheden, welke de beroepsvervoerder in de weg staan, de staatssocialisatie, de ATO, de N.S., de zware belastingen enz. „Er is", zo ging spr. verder, ..veel oppositie tegen de „Bonex". Wij be- treuren dit ten zeerste, doch we gaan vol vertrouwen verder. Onze grondslagen voor de „Bonex" zijn zeer zeker goed. Er wordt veel voor u verricht. De kern van voorvech- ters is hecht en sterk en groeit steeds uit. Ons devies is: ..Geen ver deeldheid, maar eenheid!" Wij willen samenwerken met ieder, die het goed rrteent met het beroepsvervoer langs de weg. Maar onze vrijheid geven we nimmer prijs." Dat de ..Bonex" inderdaad veel voor haar leden weet te bereiken, valt te bewijzen met het feit, dat juist een dezer dagen contracten zijn gesloten met verschillende grote luchtvaartmaatschappijen in het buitenland. De heer P. van Nimwegen memo- reerde vervolgens, hoe het de be roepsvervoerders vanaf 1930 tot he- den is vergaan. Spr. betoogde met klem, dat de vrachtrijders niet be- neden de prijs moeten gaan Wer ken. Hiermede raakte spr. een teer punt; de A.T.O. „U moet de A.T.O. zien als een poliep", aldus spr. De ..Bonex" heeft zich in het afgelopen jaar tot een strijdmiddel gemaakt. We zijn ook vast van plan door te strijden. Met uw steun en hulp gaat de „Bonex" een goede toekomst tegemoet. Vervolgens sprak de heer R. van Mourik, directeur van de „Bonex", die er op wees, dat de ..Bonex" van zo'n ontzettend groot belang is en in het afgelopen jaar al veel heeft bereikt. De ..Bonex" heeft in 12 maanden een grote plaats veroverd. Binnenkort zullen we in het gehele land luchtbevrachtingskantoren ope- nen. Dit is een unieke prestatie in de geschiedenis van het Nederlandse beroepsvervoer. Spr. drong er ten slotte op aan, om op een gezonde basis samen te werken. Tenslotte sprak nog de heer J. H. Brugman, hoofdvertegenwoordiger van de N.V. Autopost, die een lans brak voor het diploma vakbekwaam- heid, dat de beroepsvervoerders zullen moeten behalen. Deze cursus behandelt algemene, vak- en tech nische kennis. HINDERWET Op de gemeente secretarie is ter inzage gelegd een verzoek met bij- lagen van de Shell Nederland N.V. te Den HAAG om vergunning tot 't uitbreiden van de benzinepomp- installatie. met een ondergronds re servoir, inhoudende 6000 L. en een electrische pomp aangedreven door een electromotor bij het perceel Nassauplein no. 1. OUDERAVOND DON BOSCO-VERKENNERS In het hoofdkwartier aan het Var nebroek werd een ouder-avond gf> houden onder leiding van de hoofd- verkennersleider, hopman M. Grooff Vele ouders waren aanwezig en gaven blijk van bewondering voor de prestaties waartoe de jeugd in staat bleek, en waren zeer dank- baar voor toewijding van aalmoeze- nier Staf en instructeurs. Deze dank werd door een der vaders onder woorden gebracht. De avond werd geopend op ver- kenners-manier, waarna hopman Grooff een inleiding hield over het doel der verkennerij, die wil zijn een instituut van opvoeding als hulp van de ouders. Instructeur J. v. d. Ven hield een beschouwing over de betekenis van de verkennerswet. Vele ouders zal het duidelijk ge- worden zijn, dat de verkennerswet diepe betekenis heeft en zij zullen ongetwijfeld medewerken opdat hun jongens echte verkenners Zijn, ook buiten de troep. Hierna werd gedemonstreerd hoe de jeugdige leden van deze troep in enkele ogenblikken een Itent op- slaan en een brug bouwen. De heer Muylaart gaf vervolgens een uiteenzetting over het nut van de E.H.B.O. voor verkenners, met zijn zoon gaf hij enige interessante demongtraties van eerste-hulpver- lening. Enkele verkenners bleken hierbij uitstekende helpers te Zijn. Wanneer alle verkenners goede E. H.B.O.-ers worden, zal de verken nerij nog meer populair worden dan ze reeds is. Tot slot hield de aalmoezenier. de weleerw. pater W. Heynsbroek O P. een gloedvol speechje, waarin hij wees op de waarde van de katho- lieke verkennerij in verband met de godsdienstige vorming van de jon gens. Het was een mooie, leerzame avond. GESLAAGD Voor het propaedeutisch examen voor vliegtuigbouwkundig ingenieur slaagde aan de Technische Hoge- school te Delft onze plaatsgenoot de heer D. J. Luiting. Zondag j.l. werden in de sport- school van Ben Tadema jiu-jitsu- examens afgenomen. De examinato- ten waren de heren J. Kuilman uit Schagen en H. Holvast uit Leiden. Dat het jiu-jitsu een sport is, die practisch door iedereen beoefend kan worden, blijkt wel, wanneer men de uiteenlopende leeftijden hoort van de candidaten. Hoewel het behalen van een der- gelijk diploma lang niet gemakke- hjk is, werd geen enkele candidaat afgewezen. Voor het C-diploma slaagden: Mej. A. Beentjes, te Alkmaar, de heren D. Swart, Zuid-Scharwoude; A. K. Ooms, A. Koet, L. Schol, Ji Brasser, A. J. Kommer en W. Lan- gedijk. Deze laatsten alien uit Rp- verwijk. Terwijl voor een B-diploma in aanmerking kwamen: G. Jongbloed. A. Cristofoli. B. J. Schuffelen (alien Alkmaar), P. Ros ter. Heiloo, J. (jrlas, Noord-Schar- woude. Als laatste noemen we hier de heer S. Bakker, die zowel het C- als het B-diploma haalde, ondanks zijn respectabele leeftijd van 50,.j. BURGERLIJKE STAND Gehuwd: Leonardus Th. Merkx en Alida L. L. Baars; Willem Koop- man en Margaretha M. Pater. Overleden: Abraham Neef, oud 91 jaar, wedn. van A. Boom. AANRIJDING OP GEESTERSINGEL Gisterenmorgen had een aanrij- ding plaats op de Geestersingel, hoek Spoorstraat, tussen een bestei- auto en een motorcarrier, welke laatste tegen de auto botste, en Om- kantelde, zodat de bestuurder er onder raakte. Dokter Kolk, die de eerste hulp verleende, achtte het noodzakelijk. dat de man zich direct onder behandeling stelde van een oogarts, daar hij een wond aan zijn linkeroog had opgelopen. Met de be- schadigde bestelauto werd hij naar een oogarts vervoerd. Tegen de chauffeur van de bestelauto werd proces-verbaal opgemaakt. PRIJZENCOMMISSIE De plaatselijke prijzencommissie deelt mede, dat met ingang van 1 Februari 1948 een gewijzigde re- geling in werking treedt voor de huurbepaling van woningen, waar van de hoofdhuurder gelegenheid. verschaft tot mede bewoning. Een brochure waarin de desbetreffen- de bepalingen uitvoerig worden toegelicht, is voor belanghebbenden verkrijgbaar tijdens de zittingsuren van de commissie. In haar landhuis „De Zonne- bloem" aan de Breelaan te Ber gen is Zaterdag, na een ziekbed van enkele maanden op 90-jarige leeftijd overleden Etha Fles, schil- deres en schrijfster. die in 1925 tot 't Katholieke geloof overging. Donderdag a.s. om half elf heeft in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Bergen de pleohtige Uitvaart plaats, waarna begrafenis op het R.K. Kerkhof te Bergen. Margaretha Thecla Johanna Fles werd 1 Mei 1857 te Utrecht geboren en bezocht na haar middelbare stu- die de academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Daarna vestigde zij zich weer in Utrecht, waar zij een atelier had en zich naam verwierf als schilderes van bloemen en stillevens. De kunstenaars Jan Veth, Wally Moes, Israels en Anton Derkinderen behoorden tot haar vriendenkring. In 1902 verscheen van haar hand bij H. Honing te Utrecht „Inleiding tot een kunstgeschiedenis". Zij was ook bevriend met de Italiaanse beeld- houwer Medardo Rosso en maakte vele buitenlandse reizen, naar Lon den. Parijs, naar Duitsland, Grie- kenland. Zwitserland en Rome. Na de dood van haar vader en zuster vestigde zij zich in 1906 in Bergen, waar zij naar haar eigen ontwerp het landhuis „De Zonnebloem" liet bouwen tegenover de Vinkenbaan; hier ontving zij des zomers haar vele kunstvrienden, waaronder de Diepenbrock6, Jan Toorop en vele anderen. In 1918 vertrok zij met haar aan- genomen dochter, mej. A. Ver- kroost naar Rome, waar beide vrou- wen in 1925 door Pater R. van Op- penraay S.J. in de katholieke kerk werden ppgenomen. Het was vooral door het lezen van de levens der heiligen. dat Etha Fles zich tot het katholicisme ge- roepen voelde. Vanuit Rome schreef zij geregeld journalistieke bijdragen voor ver schillende Nederlandse .regionale dagbladen, o.a. voor ons blad. wel ke artikelen zij later byideide in een door W. J. Thieme uitgegeven boek „Tien jaren in Rome". Zij ver- bleef te Rome tot 1934 en verbleef ook enkele jaren in Zwitserland. In die jaren schreef zij nog een werk over „Drie visionnaire kunstenaars van onze tijd", waarin zij het le- ven en werk beschreef van haar vriend Medardo Rosso, van de blinde beeldhouwer Ernesto Masu- elli en de schilder Gerardo Dotto'ri. De laatste tijd werkte zij aan me- moires, welke t.z.t. uigegeven zul len worden. Ook schreef zij nog in samenwer- king met Mere Th. Westerwoudt van Sacre Coeur te Arnhem een boek over Kunstgeschiedenis voor Ka tholieke Meisjesscholen, waarvan dit voorjaar de derde druk zal ver- schijnen. In het jaar vah haar over- gang tot het katholicisme schreef zij nog een boekje over Sint Fran- ciscus van AssisiS, die zij navolgde in zijn llefde voOr de schoonheid en de natuur. Zij was een ontvanke- lijke ziel, die geluk beleefde van de schoonheid in de natuur en steeds anderen daarin wilde doen delen. Vriendschap vond zij een van de mooiste dingen in het leven en met velen was zij dan ook langer dan een halve eeuw bevriend. De laatste jaren hield zij zich bezig met handweefwerk, applicatiewerk en de Btudie van de philosophie. Ook in Bergen telde zij vrienden onder de kunstenaars, als Roland Hoist, Ten Holt, Charley Toorop en Lau. Zij was ook een buitengewone liefhebster van muziek en op 1 Mei van het vojig jaar, haar 90ste ver- jaarag concerteerden nog bij haar haar Utrechtse kunstvrienden de gez. Julius, waarvan de een so- praan-soliste en de andere violiste is. Zij was een hoogstaande, kunst- zinnige vrouw. waarvan Jan Toofop een karakteAstiek portrct tekende, dat men aantreft in haar boek „Tien jaar ih Rome". BERGEN Een gezellige, doch daarom niet minder op peil staande avond, organiseerde het bestuur van de Kath. Vrouwenbeweging, afd. Bergen, Dinsdag in „De Rustende Jager". De talrijke aanwezigen, waarbij zich later ook Pastoor Th. J. van Beers en kap. J. Koning voegden, werden door de voorzitster mevr. E. Min, welkom geheten die haar toehoorsters opwekte om voor al Vrijdagavond op de K.V.P. ver gadering te verschijnen opdat straks ook de vrouwen een stem in het kapittel krijgen in Den Haag (o.i. geen overbodige luxe!) Voorts bracht zij onder de aandacht het jubileum van de Eerw. Zuster Jero- na van de voorbereidende school en wist zij op originele wijze een hul- diging 'te ensceneren voor de da mes G. Beekman en M. Hopman, die twintig jaar bestuurslid waren ge weest. Bergen zou kunstminnend Bergen niet zijn, indien niet aan deze dames iets moois cadeau werd gedaan, in dit geval een door de pottenbakker Hubers ontworpen en vervaardigd wandbord. Primitieve bekoorlijkheid Het hoogtepunt van de overigens goed geslaagde feestavond was wel het optreden van mej. Cia van Boort uit Voorschoten, die met haar poppenkast de dames geruime tijd wist te boeien. De poppenkastspelen hebben zich, vooral voor eeuwen terug, steeds in de belangstelling van ons volk kunnen verheugen. Later zakte dat wel wat af, maar verdwenen zijn ze toch nooit, al leed het repertoire over het alge meen aan een starheid, een gebrek aan fantasie, die de massa niet tot begeestering kon brengen. Cia van Boort pakt de zaak an- ders aan. Zij werkt een idee, van haar zelf, zo nodig van een ander uit, geeft er vorm en leven aan en komt met een actueel, en een psy- chologisch gegeven voor de dag. Dat Pakt, dat slaat in. Daarbij is het primitieve, het kinderlijke, juist een der grootste bekoorlijkheden van het poppenspel. Wij zagen ,.de legende van het Vrouwtje van Sta- veren", uitgebeeld zoals dat zich moet hebben afgespeeld en „Peerke in de Biechtstoel" een bewerking van een roman van Geerten Gos- saert. Vooral dit laatste ging er bij het publiek goed in. De spelen waren uitstekend ver- zorgd, de gebarentaal van de, een hand grote, eigen ontworpen en vervaardigde poppen, kwam tot in het eind van de zaal goed tot haar recht terwijl de taferelen werden verbonden door toepasselijke mu ziek. De grote mensen waren voor BERGEN. De gehouden test- avond is, wat de opkomst betreft, niet direct een succes geweest. On- willekeurig vraagt men zich af of het gezegde van de heer H. v. d. Schilden, dat het bezoek aan de voetbalwedstrijden na de oorlog aanmerkelijk is toegenomen, doch hoofdzakelijk uit zucht naar sensa- tie. ook in Bergen van toepassing is. Wij hopen echter dat dit niet het geval is, doch dat een geringe op komst slechts. te wijten is aan de gedachte, dat een dergelijke test- avond wel is waar leerzaam, doch droog is. Degenen, die deze avond medemaakten, hebben zich echter een ander oordeel kunnen vormen. Na het openings woord door de voorzitter, de heer W. Beukers Sr., hield de heer v. d. Schilden zijn inleiding. Op zeer populaire en aan- gename wijze gaf spr. een uiteenzet ting van wat een scheidsrechter is en hoe men de arbiter dient te zien. Ook hij is een mens, dus niet on- feilbaar. De voetbalsport zou' spr. willen splitsen in 2 tijdvakken, vo6r de slag (d.i. voor de oorlog) en na de slag. Voor '40 was er capaciteit en een goede mentaliteit, na 1945 veel minder capaciteit en een minder goede mentaliteit. Na 2«/a jaar vrede is het aantal strafrapporten zeer hoog. De publieke belangstelling is geweldig gestegen, 60 pet. is echter te kwalificeren als sensatielust. Spr. spoort aan de sport toch vooral te zien als ontspanning. Het spor- tief element is bij vele bestuurders van verenigingen ondergeschikt ge maakt aan het financiele. De scheidsrechter is volgens spr. voor de K.N.V.B. „de leider", bij 't publiek dikwijls „de lijder". Enkele gevallen van recente datum werden gememoreerd. De inleider deed vooral een beroep op de supporters sportief te blijven en de spelers hunner vereniging niet ondoordacht te drijven naar verkeerde handelin- gen. Spr. bracht dan nog hulde aan het tweede elftal, dat Zondag jl. het kampioenschap in de derde klasse N.H.V.B. behaalde. Wegens het vergevorderde uur kon slechts door 12 personen aan de test worden deelgenomen. De vra- gen waren hoogst interessant, de uiteenzettingen van de heer v. d. Schilden helder en duidelijk. Na afloop van de test werden nog verschillende vragen gesteld. Hier- uit bleek wel dat de aanwezigen toonden veel belang te stellen in de voetbalsport en opvatting van de spelregels. Het ligt in de bedoeling binnen niet al te lange tijd nog eens een avond te organiseren. Omtrent de uitvoering kan nog niets worden medegedeeld, daar deze nog geheel in voorbereiding is. DAMMEN HEILOO. Hieronder volgen de uitslagen van de 16e ronde om het clubkampioenschap. J. GeuzebroekJ. Sprenkeling 11 A. DekkerH. Verver 02 C. de GraafA. Krom afgebr. De stand is nu: H. Verver 21 pt., J. Geuzebroek 19 pnt., A. Dekker 19 pnt., K. Tuin- man 15 pnt., C. de Graaf 15 pnt., J. Sprenkeling 15 pnt., J. de Geus 14 pnt., A. Kroon 9 pnt., C. Adri- chem 9 pnt., C. de Geus 8 pnt. Verver heeft geen steek laten val- len en gaat nog onbedreigd aan de kop. Geuzebroek en Dekker hebben beiden echter nog 'n redelijke kans. Wij zijn benieuwd naar, de vol- gende uitslagen! Donderdag 5 Februari wordt te Heiloo de kringcompetitie-wedstrijd LimmenHeiloo gespeeld. Donderdag 12 Februari zal de Damclub „St. Thomas" uit Castri- cum de Heiloer damclub komen be- zoeken, terwijl op Donderdag 19 Februari W.D.O. uit Alkmaar de strljd in Heiloo tegen de Heiloer damclub zal aanbinden. Een interes sant programma dus! een ogenblik nog eens in hun hart kinderen, en dat is goed. De ken- nismaking met deze wijze van acte- ren is uitstekend geweest. Onder de pauze vond een verlo- ting plaats en werden tractaties rondgedeeld. De Zeereerw. Heer Pastoor bracht de dames in herin- nering, dat er in Bergen nog een retraitehuis staat en spoorde aan tot een massaal bezoek. Nadat Cia van Boort haar tweede spel had ver- toond, waarvoor zij met krachtig applaus werd belpond, brachten enige dames-leden een eigen ge- maakte schets voor het voetlicht waarna de avond met een z.g. „houten" bal. t.w. een dansje van de dames onder elkaar, werd be- sloten. HEERHUGOWAARD Ingevol- ge besluit van het polderbestuur wordt de waterstand in de sloten gedurende een zestal weken met 25 cm. verlaagd. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de sloten onvoldoende water bergen om bij brand het bluswater uit de sloten te verkrij- gen. Een dezer dagen door de plaat selijke brandweer genomen proef in het centrum de zgn. Buurt heeft uitgewezen, dat door gebruik te maken van de in het wegdek aanwezige brandkranen van de wa- terleiding, slechts voldoende blus- kracht opgebracht kan worden om bij een kleine brand het brandge vaar voor de belendingen te ver- minderen. Is dus in het centrum van onze plaats de brandveiligheid door de verlaging van de waterstapd in de sloten reeds sterk verminderd, in andere delen der gemeente, bijv. aan '4 Zuideinde en feitelijk overal daar, waar geen brandkranen zijn, zal door gebrek aan bluswater in de sloten, de brandweer onmachtig zijn een brand te blussen. Wanneer alle belanghebbenden en tenslotte zijn dat alien, omdat on- verhoeds ergens brand uitbreken kan, er voor zorgen, dat de sloten, althans voor een gedeelte bij de ge- bouwen voldoende zijn uitgediept en het water toestromen kan, dan zal het risico bij brand sterk vermin- deren. Wij vrezen, dat anders ook een reactie bij de brandwaafborg- maatschappijen, waarbij men tegen brand verzekerd is, niet uitblijven kan. Wanneer de sloten vrijwel ge heel droog staan, dan kan het spreekt vanzelf de brandweer geen verantwoording bij brand op zich nemen. Het S.O.S.-sein: Weest op uw hoede! is dan ook niet over- dreven. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ LANGEDIJK. De afd, Lange- dijk van de Katholieke Volkspartij hield haar jaarvergadering in De Burg te Noord-Scharwoude. De voorzitter de heer Jac. Weel, constateerde, dat het medeleven van de plaatselijke leden wel niet groot is, maar we moeten vooruit. Spr. betreurde, dat het generaal-abonne- ment op de Opmarsch om financiele redenen niet gehandhaafd kon wor den. De K. V. P. heeft krachtig me- degewerkt aan het werk in de Ka mer en in de regering. Spr. gaf een terugblik over het gehouden Partij- congres. De commissie, belast met het on- derzoek naar gebrek aan woonruim- te voor tuinbouwers, arbeiders en middenstanders, zoals ontworpen in de motie-Schrijver, heeft vergaderd met de verschillende standsorgani- saties. De contact-commissie uit de standsorganisaties heeft thans dit werk overgenomen en zal een en- quete houden in de parochie over de woonruimte. Uit het jaarverslag van de secre- taris, de heer P. Bergen Az.. stip- pen we aan, dat de afdeling mo- menteel 720 leden heeft. De contri bute voor man en vrouw was f2.50 maar velen werden hoger. aangesla- gen, omdat f 2,50 tekort is, daar de afdracht aan de partij reeds f 1,20 per lid, dus f 2,40 voor man en vrouw bedraagt. De penningmeester, de heer P. Stoop Pz., deed hierna verantwoor ding van zijn gehouden beheer. De ontvangsten hebben f 1661,— bedra- gen en de uitgaven fl259, zodat er nog in kas was f402, Aan de orde was de candidaat- stelling voor leden van de 2e kamer Uitvoerig werd stil gestaan bij het absente'fsme in de Kamer. Door de afdeling werden de volgende can didaten gesteld: Jac. Groen Az te Alkmaar; E. Clijnch te Zaandam; W. Steinmetz te Amsterdam; Prof. Rom- me te Overveen; Dr. de Boer te Den Haag; mej. A, Nolte te Amsterdam; Th. S. J. Hooy te Haarlem: Jac. Weel te Zd. Scharwoude; mr. P. van der Weijden te Zevenhoven. De rondvraag was gewijd aan de propaganda. Tot afdelingspropagan- da-leider is benoemd de heer Kl. Kos Jnz. Voor de verkiezingen zal er een propagandaclub gevormd moeten worden want ook hier- over was men het roerend eens er zal veel propaganda gemaakt en hard gewerkt moeten worden om onze candidaten naar voren te bren. gen en zoveel mogelijk stemmen te behalen. LIMMEN W.B.S.V. 0—0 De langdurige rustperiode heeft Limmen blijkbaar geen goed ge daan. W.B.S.V. is toch heus geen zware tegenstander, al moet gezegd worden, dat hun verdediging zeer verdienstelijk speelde. Limmen speelde zonder midvoor Van den Velde, wat een verzwakking bete- kende. Broeders speelde nu mid voor, terwijl invaller Rietveld op de linksbuitenplaats debuteerde. WB.S.V. heeft eerst het wind- voordeel, en al spoedig mogen zij enige corners nemen, doch zonder resultaat. Bij Limmen is het ver band geheel zoek, en zij speien een klasse minder dan wij gewend zijn, ook wordt er bijna niet geschoten. Limmen mag van geluk spreken, als de rechtsbinnen van WBSV ra- kelings overschiet terwijl een hard schot van de rechtsbuiten juist naast gaat. Dan komt Limmen er even beter in, en zien wij enige aardige spelmomenten. Als Rietveld dan afgemeten voorzet, krijgt Broe ders een mooie kans, maar zijn goed bedoelde kopbal gaat jammer- lijk naast. De druk van Limmen Wordt steeds groter maar het goede schot ontbreekt. Na de rust is het weer Limmen dat de toon aangeeft. Het goede spelverband blijkt nog steeds zoek, en de weinige goede aanvallen wor den door de W.B.S.V. verdediging resoluut onderschept. Het geheel was een wedstrijd om gauw te ver- geten, maar Limmen verspeelde een kostbaar puntje. St. Agatha, van Sicilig, martel- dood Ille eeuw, of rond 300310. Ver verbreide vererlng (gaat samen met St. Lucia (13 Dec.), ook bij elkaar in de Canon, Patrones der Maltheser ridders. Namen: Van IMalgt, Verachtert. DE RIJP. De door de plaatse lijke standsorganisaties LTB, KAB, Hanze en NKJB, georganiseerde sociale Zondag voor de jeugd is een groot succes geworden. Des morgens werd in de zaal van Blokdijk een gezongen H. Mis op- gedragen. Daarna gemeenschappe- lijk ontbijt, gevolgd jdoor een rede van de Z.E. Pater Alexander over „Het communisme in verhouding tot de godsdienst". Des avonds werd door de K.A.J, vah Purmerend opgevoerd het blij- spel in drie bedrijven: „Vacantie- geneugten". Door het congregatiekoor werd onder leiding van mej. E. de Jong gezongen „Wat is de wereld wijd" en „Ave Maria". Mej. Mea Coppens declameerne „Viaticum" door Jac. Schreurs. Het belangrijkste punt op het programma was wel de rede van Rector Drost. Rector Drost begon zijn rede, welke als onderwerp had: „Red- dend Christendom", met er op te wijzen, dat vooral de jeugd nu een grootse taak heeft te vervullen. Het is een chaos in de wereld, moreel, sociaal en economisch; dit kan anders, God heeft het anders bedoeld. Vrede, liefde, orde en ge luk zijn de pijlers waarop gebouwd moet worden. We leven in een ge- weldige tijd, welke de historie zal .kenmerken als een overgangstijd voor honderden jaren. Waarom kwamen wij in opstand tegen het nationalisme en waarom spuwt men van hetgeen er gebeurt achter het z.g. ijzeren gordljn? Het moderne heidendom zoekt naar een wereld zonder God. Het gebeurde tydens de oorlog levert het bewijs, dat een wereld zonder God de mens tot dier kan maken. De moderne mens heeft een so ciale Godsmoord gepleegd. Goede christenen maken geen oorlog, de hele wereld schreeuwt om redding, maar wij vergeten dat wij het «elf in onze handen hebben. Laten we fier zijn, zo riep Rector Drost in het vuur van zijn rede nit, vooral jongeren kijkt uit, neemt geen risico's. om Gods wil weest niet makkelijk. Na nog gewezen te hebben op het feit dat het ook op dorpen nodig is actief te zijn, besloot Rector Drost zijn gloedvolle rede, met een door hem zelf gemaakt gedichtje, waarna hij met een geweldig applaus werd vereerd. Het Congregatiekoor zong hierna het „Slaapliedje" van Hub. Cuypers, terwijl mej. Mea Coppens decla- meerde „Kindersproke" van Marie Boddaert. De K.A.J, van Purmerend voerde tot slot op een blijspel in drie be drijven: Vacantia Geneugtcn", Onder de pauze werd door de mu zikale medewerker de heer Lex de Wolf te Purmerend een aardig stukje voorgedragen in West-Fries dialect. Te ong. 12 uur sloot de Z.E. Heer Pastoor Coppens deze leerzame en vooral aan het slot gezellige avond, met een woord van dank aan alle medewerkenden en het aanbieden van een ruiker bloemen aan de vrouwelijke hoofdrolspeelster mej. A. Ceelie, de declamatrice mej. Mea Coppens en de directrice van het zangkoor mej. E. de Jong. D.R.E.O.-NIEUWS DE RIJP, Het tweede elftal heeft in een zeer slecht gespeelde wedstrijd de punten aan IVV moe ten laten. Het lijkt wel of de fut uit dit elftal raakt. Er werd zeer slecht geplaatst. Ook het positie- kiezen leek nergens op. Voor de rust speelde DREO met de wind in de rug. Er doen zich verschillende kansen voor, doch door slecht schieten gaan deze ver loren. Na de rust is het spoedig 1—0. I. V. V. pakt beter aan en weet de stand op te voeren tot 13. Het derde elftal heeft zich in Jisp kranig geweerd, met een gelijk spel 00 kwamen ze in De Rijp terug. Volhouden jqngeng. De adspiranten moesten met 51 de vlag strijken voor Meervogels. De uitslag had niet zo hoog be- hoeven te zijn. Onze keper had n.l. een slechte dag en zeker twee doelpunten hadden voorkomen kunnen wprden, A.s. Donderdag bestuursvergade- ring. Aller opkomst gewenst. DE RIJP Zondag 8, Maandag 9 en Dinsdag 10 Febr. komt Benedic- tus XV op de planken. Opgevoerd zal worden het mooie blijspel in vier bedrijven „De Prive Verpleeg- ster" door A. den Hertog. Bij deze gelegenheid zal Benedictus JCV op Dinsdag 10 Febr. twee van haar oude trouwe medewerkers huldi- gen. Het feit zal herdacht worden dat de heren P. v. d. Gracht en A. Schipper voor 25 jaar als lid toe- traden. De heer P. v. d. Gracht trad, na enkele jaren af en toe zijn mede- werking te hebben verleend, in 1922 als lid toe. Door de Wilson's uit Hoorn werd hij eigenlijk ontdekt en als jongen kreeg hij enkele rolletjes te spelen. Zijn juiste capaciteiten kwamen echter aan het licht, toen hij als ,.Guido de Vendeger" speel de in ..Ferdinand de speler". Piet was in vele rollen thuis, maar als oude bezadigde heer met een rijke levenservaring is hij op zijn best. Is hij van 1922* onafgebroken lid ge weest, ook heeft hij nog gefungeerd als regisseur en is vanaf 1935 be stuurslid, deed verdienstelijk werk bij het organiseren van revue's en kwam bij dergelijke gelegenheden en voor liefdadighetdsvoorstellingen voor de dag met eigengemaakte lledjes. welke altijd heel goed in de smaak vielen. De heer A. Schipper vervulde een minder in het oog lopende functie, maar daarom een niet min der belangrijke. Als souffleur heeft hij zich heel verdienstelijk gemaakt. Hij zorgde tevens voor de decors en allerhande klusjes, is vanaf het begin steeds secretaris geweest en was de man bij de plaatsbespreking. Wij bieden de jubilarissen onze hartelijke fellcitatles aan, maar vooral ook de toneelvereniging met deze trouwe en harde waai^ts.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2