P.R.A.C-rechercheur te Amsterdam wegens chantage gearresteerd DE 10.000 M. VOOR SEYFFARTH Einde von het bewind von dr. Piet Kastee! Instelling van CoSlegiaal Orgaan door de wet bekrachtigd Wat brengt de Mayer-franc nog meer mee? UIT DE KERMIS DER WERELD Motie-Romme door de Kamer aangenomen N Hij wilde dossier van collahorateur vernietigen voor 12.000 gulden Op heterdaad betrapt HOLLAND op z'n smalst! Zei U iets? Hij wist niets meer Winter-Olympiade op de helft Broekman en Langedijk weer 5e en 6e N' Oorlogsgetroffenen ontevreden Grondslag NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - van Woensdag 4 Februari 1948 PAG. Distributiebescheiden in pand genomen Morgen handelsbespreking met Engeland TIEN BOEREN WILDEN NIET SPROElEN Positie Ned. schepen DE RONDE TAFEL-CONFERENTIE Weg pijn.Weg griep over wetsontwerp materiele oorlogsschade EEN DEZER DAGEN hebben ambtenaren van Mr. Ovorbeek, de substituut-officier voor corruptie-zaken met assistentie van de Rijksrecherche de 44-jarige C. J. Poldervaart ult Amsterdam, die rechercheur was bi] de Amsterdamse politieke recherche, aideling collaboratie, wegens chantage gearresteerd. Poldervaart had aan een Amsterdamse schilderijen-restaurateur, die van col laboratie beschuldigd was, laten blijken, dat hij genegen was diens dossier te vernietigen tegen „beloning" van 12.000 gulden. Ook de handlanger van Poldervaart, de Amsterdamse commis- sionnair in schilderijen H. E. C., die uit hooide van zijn beroep, de gechanteerde schilderijen-restaurateur kende, is enkele dagen later in arrest gesteld. Beide arrestanten hebben inmlddels bekend C. Is in deze affaire de verbin- dingsman geweest tussen de schil derijen-restaurateur en rechercheur Poldervaart. C. had vernomen, dat de P.R.A.C. de zaak tegen de restau rateur, die tijdens de bezetting aan Duitsers schilderijen had verkocht en daarom van collaboratie werd beschuldigd, in onderzoek had ge- nomen. C. sprak er met Poldervaart over en de heren maakten saipen de afspraak, dat C. de restauratieur zou voorstellen aan de rechercheur met de mededeling, dat deze laatste „zeker wel iets voor hem zou kun- nen doen". Telefonisch nodigde C. de restaurateur uit op Zaterdag 24 Januari j.l. aan zijn woning te ko- men. Deze gaf daaraan gevolg maar kreeg al dadelijk argwaan tegen C., die hem er op attent gemaakt had, dat hij een relatie bij de P.R.A.C. had, die tegen een geldelijke belo- ning wel geneigd zou zijn het dos sier te doen verdwijnen of althans de feiten zo te verdraaien, dat geen atraf zou volgen. De restaurateur zeide echter daarvoor wel iets te voelen en een uur later vervoegde hij zich met C. aan het huis van Poldervaart. Zonder veel terughouding bood deze laatste zijn bezoeker aan hem te helpen tegen een financiele belo- ning. Hij wenste zelf geen prijs te noemen, maar stelde als conditie, dat vooruit zou worden betaald, daar zijn ervaring hem had geleerd. dat mensen „in de eel grote bedra- gen beloofden, maar zodra ze op vrije voeten waren, de rechercheurs vergaten." Tenslotte gaf P. de kunst- handelaar de instructie met C. een prijs overeen te komen. Het Nieuw Noord Hollands Dag- blad gaf reeds een verslag van de gemeenteraadszitting van 30 Jan. 1948, waarin het verzoek van het kerkbestuur van het Rectoraat over een eigen kath. school werd afge- stemd. „Tot niet geringe verbazing" zo schreef de verslaggevermaar kan men na alles wat men in dat verslag leest wel anders verwach- ten? Die vroede vaderen, gekozen om het algemeen belang te beharti- gen, d.w.z. het belang van elk ge- meentelid,, laat het dan zijn na- mens een partij of namens een groep van mensenzijn afge- daald tot standpunt van bekrom- penheid, wat men na een wereld- oorlog als de vorige, niet meer zou verwachten. Wat is het nog kort ge- leden. dat we ons een voelden dat domine's en pastoors. socialisten en communisten in dezelfde organi. satie zaten, als vrienden, als kame- raden in de strijd tegen de gemeen- schappelijke vijandDiezelfde combinatie's zag men in de concen- tratiekampen en wanneer ooit, dan heeft men da&r elkaar leren begrij- pen en waarderen! Ook Nieuwe Niedorp heeft zulk een geschiedenis. Was het klooster niet het hoofddep6t van de onder- grondse strijd? Daar zaten broeder- lijk naast elkaar ondergedoken: de personen van diverse religie en le- vensopvatting. Honderden trekkers vonden er onder de oorlog onderdak en voedsel.... Wanneer die heren Gaayert en Zwagerman en Koorn eerlijk zijn, dan zullen ze moeten toegeven, dat de katholieken zich prachtig gehouden hebben. Waarom die papenhaat? Waarom die kreet voortdurend: „je zal dat toch niet aan een Roomse verko- pen?" Waarom acht de heer Koorn een Katholieke school niet zedelijk ver- antwoord? Heeft hij ooit persoonlijk last gehad van een katholiek? Is er iets in hun systeem. wat de maat- schappij benadeelt. Zijn zij bekrom- pen in hun opvattingen, zodat ze de zakenmensen van N. Niedorp die niet katholiek zijn, de klandizie niet gunnen? Is het bijzonder onderwijs duur- der dan het openbare? Hier moet ik vooral zeggenINTEGENDEEL de statistieken wijzen dat Uit. Waarom is men antipapist? Het is eigenlijk voor ieder van ons een raadsel of we moeten een satanisch element aanhalen. Ik belde een niet-kath. er over op. om het eens te vragen. Och zei hij *t is alleen maar de angst, dat de katholieken vooruitgaan. Maar als ze zelf geen prijs stellen op hun plaats, waarom zouden ze het dan een katholiek niet gunnen, die er toch evengoed voor betaalt als een ander. Is een godloochenaar beter in hun oog, omdat deze elke zedelijke norm alleen nog binden kan aan wat conventie? Wat wij vragen is alleen, wat de wet ons toestaat, dus waarop we recht hebben en iemand. die ande- ren het wettelijk recht ontzegt, hoort niet in een overheidspositie. Er zijn veel plaatsen in ons land waar de katholieken verre in de meerderheid zijn, maar dit kan ik de heren verzekeren, dat daar nooit onrecht wordt gedaan aan die min- derheid, integendeel, dat ze overai de plaats krijgen, ongeeist. welke hen toekomt. We zullen nu langs andere wegen ons recht verkrijgen, maar het is heel jammer dat sommigen er altijd op uit zijn haat te kweken, terwijl saamhorigheid en begrip voor el- kaars rechten een eerste els is voor een welvarende maatschappi]. H. J. A. DE WIT, Rector N. Niedorp. Dezelfde avond stelde de restau rateur zich In verbinding met een ambtenaar van het Bureau Cen- trale Vermogensopsporingsdienst te Amsterdam. Nadat de niets ver- moedende C. Zondagavond telefo nisch de kunsthandelaar had laten weten, dat hij zich als verbin- dingsman beschikbaar wilde stel len, luisterde met medeweten van de kunsthandelaar een Haags re chercheur dfverse telefoonge- sprekken met C. af, waarna ten slotte des Maandagmiddags de man, die zich ulterlijk gewillig liet chantercn, de woning van C. bin- nenstapte. terwijl twee recher cheurs zich buiten verdekt opstel- den. In een apart vertrek besprak P. onder vier ogen met de kunsthan delaar de financiele regeling. De P.R.A.C.-rechercheur wenste het geld spoedig te zien en nam er geen genoegen mede, dat het bedrag eerst over een maand zou worden betaald. Hij eiste, dat het hem bin- nen 2 weken zou worden gegeven. De f500.-, die de restaurateur op zak had, nam P. meteen reeds in ontvangst. Enkele ogenbllkken na de kunst handelaar verliet ook P. de woning. De wachtende rechercheurs sprgken hem aan en zonder tegenstribbelen nam hij tussen hen beiden plaats in de gereedstaande auto. Nadat C. aanvankelijk' op vrije voeten was gelaten, is men 3 dagen later ook tot arrestatie van deze man, die bij de politie reeds een slechte naam heeft, overgegaan. Poldervaart was, volgens gegevens van de afdeling Bevolking, voor de oorlog als korporaal bij de militaire politie in Willemstad gedetacheerd en gehuwd met een Duitse vrouw. In 1938 keerde hij naar Nederland terug en werd portier bij een ge- bouw van de rijksbelastingen. Of- ficiele gegevens over zijn beroep tijdens de oorlogsjaren zijn niet bekend, aangezien de kaart van Poldervaart met die van vele ande- ren in de kasten van de Bevolking, als gevolg van een aanslag. is ver- brand. Zijn omgeving wist echter te vertellen, dat Poldervaart tijdens de bezetting een pension hield, waarin vele Duitse soldaten, leden van de Griine Polizei en S.D.-a'gen- ten hun verblijf hielden en dat Pol dervaart dikwijls tot laat in de nacht met zijn pensiongasten luidruchtig feest vierde. Of en zo ja, in hoe- verre Poldervaart „deutsch-freund- lich" zou zijn geweest, kan hieruit overlgens niet worden opgemaakt. I Hij was geen lid van de N.S.B. Hoe J hij toch een positie kon krijgen bij I de P.R.A.C. is nog niet te zeggen. In Amerika in de staat Pensylvanie, is een uit twintig wagons bestaande trein, geladen met graan voor Europa, verongelukt, waarbij enkele wagons in de rivier ter plaatse terecht kwamen. r (Van onze Parijse correspondent) Een andere belangrijke reden om de franc „officieel" in z'n waarde te laten, schuilt in het feit, dat Frankrijk een Westeuropees land is en dus.... veel „steun" van Ameri ka nodig heeft. De goederen dus, die door de V.S. als buitengewone hulp, als „overgangshulp", of wel- licht straks ook op grond van het veelbesproken Marshall-plan wor den geleverd. wil Frankrijk nog tegen de oude koers inslaan. Im- mers, ook de heren Truman of Mar shall zullen er begrip voor hebhen, dat de Franse staat moeilijk aan zichzelf een exportpremie van 80 pet. kan gaan betalen. Dan zou de Franse staat lijken- op die meneer Ooivinder, die honderd gulden uit zijn portefeuille haalde, en daarna tegen zichzelf zei: „Hier pak aan, ik geef mij honderd gulden." Waarom Engeland boos is Engeland, men weet het, was zeer slecht te spreken over Rene Mayer's kunststukj es-met-de-franc. Natuur- lijk niet, omdat Engeland in ernst beducht is voor de concurrentie der Franse exporteurs. Engeland's export immers is niet alleen drie of vier maal zo groot, maar richt zich over 't algemeen ook naar an dere markten en specialiseert zich ook in andere goederen. Neen, En geland is boos over iets anders, en wel voornamelijk over die „vrije geldmarkt". En in zekere zin niet zonder reden, van Engeland's stand punt uit bekeken dan. Ten eerste is het waar, dat de positie van het pond door die vrije markt lelijk in de knel komt. Want ook al deed Frankrijk zo hoffelijk, die markt te sluiten voor het En- gelse pondnochtans zal men er duidelijk kunnen merken. hoe zwak ter been het pond Sterling staat. En bovendien: nu die vrije markt er eenmaal is. kon Parijs wel eens de plaats van Londen gaan innemen als groot internationaal financieel centrum. ..Oneerlijke concurrentie", zegt Londen En daarenboven: Hoe men het ook beziet, Parijs geeft de Amerikaanse dollar alle kans om zich te steken in Europese ondernemingen. Dacht men soms, dat de geliefde. socialis- tische ,.plan-economie" van de La- bour-regeringen het onder die om- standigheden kan bolwerken tegen wat er vast zit aan d« dollar, tegen het Amerikaanse kapitalistische systeem dus Zo ziet men wel. dat deze Franse De economische recherche te De- venter heeft een vrouw in hechte- nis genomen, die er een bedrijf van maakte distributiebescheiden in pand te nemen tegen rente en bij niet inlossing daarvan, daarin han- del te driiven. Het onderzoek wordt Voortgezet. Donderdag 5 Februari vangen te 's Gravenhage de besprekingen aan tussen een Engelse en een Neder- landse delegatie voor het sluiten van een handels- en financieel ver- drag tussen Engeland en Nederland. De inleidende besprekingen tussen de beide delegaties werden in De cember te Londen gehouden. „devaluatie znder devaluatie" uiter- mate belangrijk is voor heel Euro- pa. Zij brengt voor- en nadelen, al naar men het beziet. Maar.... het blijft te betreuren, dat een derge- lijke, enorm gewichtige maatregel vereist en veroorzaakt werd door het onplezierige feit, dat de ver- schillende Franse regeringen na de bevrijding maar zo heel weinig werkelijk resultaat hebben kunnen boeken in de strijd tegen de prijs- stijgingen.Want dit geeft iets oncontroleerbaars mee aan de waarde 6ok van de ..nieuwe" franc. Men is geneigd zich af te vragen: •welk samenhangend westeuropees plan van samenwerking, 'zoals Be- vin en trouwens ook de Franse regering zelf laatstelljk aan de Benelux voorstelden, heeft kans van slagen zo lang het niet zeker iB, dat al de bij zo'n plan betrokken regeringen hun munt in voldoende mate de baas kunnen blijven In het orgpan van de Kath. jfrafische Bond, waarin mijn vrienden van de zetterij geor- ganiseerd zijn, las ik onlangs een typische mededeling. Wat is „ziekte" eigenlijk? Men had blijkbaar in de praktijk van de toepassing der ziektewet moei- lijkheid met dit begrip en ten einde raad is er door de Centrale Raad van Beroep een definitie, d.i. een begripsomschrijving ge geven, die als volgt luidt: „Onder ziekte is niet een statisch begrip te verstaan doch een proces, dat is dus een zich in de tijd uitstrekkende gebeurtenis of een complex van gebeurtenissen, welke be- staan in wijzigingen in de functies van het organisme, hetzij in kwalitatieve, hetzij gewoonlijk in kwantitatie- ve zin, veroorzadkt door de verstoring van het evenwicht in het lichaam, hetwelk er naar schijnt te streven dit evenwicht te herstellen of zich op een nieuw evenwicht in te stellen. Het begrip ziekte ver- onderstelt dus een actievc re- actie van het organisme, in het leven geroepen door een ziektemakende oorzaak." Dit is waarlijk een oplossing, die alle betrokkenen zal doen uitroepen: Eureka, d.w.z. wij hebben het lek gevonden. Ik heb echter de indruk, dat deze definitie niet slaat op de ziekte van de geest. Maar dat komt dan wel in een aanvullende interpre- tatie, d la Kalioeran, want ik ben bang, dat het aantal gees- teszieken, als gevolg van de toe- passing van deze begripsom schrijving, met rasse schreden zal toenemen Tien boeren uit de omgeving van Rotterdam vjaren gisinen naar de Rotterdamse Rechtbank getrokken, daar zij het vonnis, dat het Kanton- gereeht over hen wegens de over- treding van het Coloradekever- besluit had uitgesproken en dat bestond uit boeten van 60 tot 100 gulden, niet accepteerden. Uit het getuigenverhoor bleek duidelijk, dat de boeren geweigerd hadden hun aardappelvelden te be- sproeien. De Rechtbank zal over twee weken zich uitspreken of het vonnis van het Kantongerecht ge- rechtvaardigd was. ..Abbekerk", SydneyRotterdam 2 Februari van Aden. ..Aldabi", Rotterdam—Rio de Ja neiro. pass. 3 Febr. Madeira. ..Alderamin", Rotterdam—Perzi- sche Golf. pass. 2 Febr. Kaap Villano „Amstelkerk", 3 Febr. van Monro via te Port Boet verwacht. „Arnedijk", 1 Febr. van New Or leans naar Londen en Rotterdam. ..Farmsum", AmsterdamHamp ton Roads, pass. 3 Febr, San Mi guel. „Groote Beer", Amsterdam—Java. 3 Febr. te Algiers verwacht. „Johan de Witt", Amsterdam Java. 2 Febr. te Port Said. ..Lindekerk", CalcuttaRotterdam 2 Febr. van Savona. ..Maetsuvker", AmsterdamJava, 2 Febr. 23 uur van Port Said. ..Nieuw-Holland", Amsterdam Java, pass. 2 Febr. Ouessant. „Oranje". van Amsterdam te Ba- tavia. Datum 1 Febr. ..Sommelsdiik", RotterdamNew Orleans, 2 Febr. te Havanna. ..Stuvvesant". 2 Febr. yan Pont- adlegada naar Plymouth. „Tamo". RotterdamBuenos Aires pas. 2 Febr. Ouessant. ..Tarakan". MacassarAmsterdam 3 Febr. te Suez verwacht. ..Tawali". BelawanNederland, 2 Febr. te Suez. ..Tjibodas", "3 Febr. van Philadel phia naar Nederland. ..Veendam", RotterdamNew York 2 Febr. pass. Nantucket lichtschip. ..Waterman/". Rotterdam—Java, pass. 2 Febr. 14 uur Suez. „Zeeman". SingaporeRotterdam pass. 2 Febr. 14 uur Point de Galle. Een beruchte Limburgse NSB'er, Meyers genaamd, die voor het bijz. gerechtshof te Roermond zich te verantwoorden had, bleek een slecht geheugen te hebben, want alles wat hij eertijds over zijn euve- le daden had bekend, werd thans prompt ontkend. Hij wist zich niet meer te herln- neren hoe hij, na het vertrouwen van een pater van Gostel gewonnen te hebben, diens illegale activiteit bij de Duitsers had verraden, waar- door genoemde pater tot de bevrij ding naar een concentratiekamp verdween, evenals de twee ondgr- duikers, die hij na liet jagen met de boodschap, ..schiet ze maar kapot" en die tenslotte gepakt werden. De getuigen in deze zaak wisten zich echter alles nog te herinneren en de advocaat-fiscaal verspilde niet veel woorden aan Meijers en eiste twintig jaar. Uitspraak over 14 da gen. pikant sausje Een braadpan. waar. in op een Engelse fa- brlek het vergif cyani de werd gekookt. is gestolen. Smakelijk eten. LOGICA ATOOMBOMMICA Een Australisch'e ex- peditie ontmoette in de wildernis een inlandse stam, waarvan de le den nog nooit van pijl en boog hadden ge. hoord. Spulbaas kan zich goed voorstellen, dat die inlanders nu tot elkaar zeggen: „Gooi die ouderwetse speren weg en laat ons de ultra-moderne pij- len en bogen gebrui- ken" De inlandse ge- schiedschrijvers zullen dan op hun stenen ta- felen kunnen neerkras- sen, dat thans alleen het dreigen met het nieuwe wapen de on- lusten tussen de stam- men zal voorkomen. De vrede Is verzekerd, enz. enz. SCHRIKBAREND De koorddanser Blon- dini, die geblinddoekt op het dunne touw in een circus te Manches ter zijn kunsten ver- toonde, viel naar be- neden en kwam juist temidden van juist op- tredende leeuwen te recht. De wilde dieren schrokken zich een hoedje en vluchtten naar hun stalkooien te rug. Spulbaas is be- nieuwd naar een foto van Blondini's tronie. TARZANIA Mej. Marx, een 17- jarig meisje uit Johan nesburg, heeft binnen een week 40 wilde chimpansee - apen ge- vangen in de Zuid- Afrikaanse rimboe. Marxistischi! PAK SLAAG Zes Duitsers. die een Duits meisje met een Engels soldaat naar de bioscoop zagen gaan, bezorgden het paartje een flink pak slaag. De moffen moeten en het paartje kan niet meer zitten. SPULBAAS min. 26.3 sec., die de Zweed Seyffarth reeds DE TIID van 17 in de tweede rit tegen de Fin Lammio, op de 10.000 mister maakte, werd door geen van zijn concurrenten meer overtroffen. Dit kwam gedeeltelijk, doordat de conditie van het ijs bij de volgende ritten minder goed was, waardoor de rondetijden ongunstig werden beinvloed. Naar aanleiding van het rijden van Broekman en Langedijk ver- klaarde de Nederlandse chef d'equipe van der Scheer, dat het in verband met de situatie van het ijs onmogelijk was geweest beneden de tijd van Lammio te komen. zo dat het aan het eind van de rit niet meer ging om de medaille, maar om de eer wie van beiden op het ogenblik de beste lange af- standrijder zou zijn. Seyffarth is dus Olympisch kam- pioen schaatsen op de 10.000 M., gevolgd door Parkkinen en diens landgenoot de Fin Lammio. Op de vierde plaats legde de Hongaar Pajor beslag. En de vijfde en zesde plaats kwamen. evenals bij de 5000 M., toe aan Broekman en Langedijk. De Nederlanders maakten resp. tijden van 17 min. 54.7 sec en 17 min. 55.3 sec. Huiskes staat met 20 min. 16.4 sec. op de 14de plaats. Aat de Koning reed niet mee. Skeleton en ski-estafette Gisteren werd ook een begin ge maakt. met de eerste ritten van de skeleton-rennen. Na de derde rit leidde John Crammond (g.b.) met een totaal- tijd van 2 min. 23 sec. Daarna kwa men ex aequo op de tweede en de derde plaats Nino Bibbia (Italie) en Jack Heaton (V.S.) ieder met 2 min. 23.2. Vierde stond Bil Johnson (V.S.) met 2 min. 24.1. vijfde Wilbur Mar tin (V.S.) met 2 min. 25.2 en zesde Milo Bigler (Zwits.) met 2 min. 25.5. pioegen van 11 verschillende lan- den hebben hedenmorgen deelge- nomen aan de estafette ski-wed- strijden over 4 x 10 km. De uitslag was: 1. Zweden 2 uur 32 min. 8 sec. 2. Finland 2 uur 41 min. 6 $ec. 3. Noorwegen 2 uur 44 min. 33 sec. 4. Oostenrijk. 5. Zwitserland. 6. Italie. 7 Frankrijk. 8. Ts. Slowakije. 9. Zuid Slavie. 10. Polen. 11. Lichten- stein. De wedstrijden in het vierde on- derdeel (Schermen) van de mili taire vijfkamp leverden de volgen de resultaten op: 1. en 2. ex aequo Rumpf en Som- mazzi (beide Zwitserland) met ze- ven overwinningen. 3. Grut (Zwe den) 6 overwinningen. 4. en 5. ex aequo Schriber (Zwitserland) en Lindh (Zweden) 5 overwinningen. 6 7. en 8. ex aequo Haase (Zwe den), Willoughby (Engeland) en Walker (Engeland) 4 overwinnin gen. IA DIRECT bij de aan van? reeds op een dood spoor te i(jn geraakt, vlot de Ronde Tafel- Confcrentie met Suriname en Curasao thans weer. Het verloop van de eerste conferentieweek is niet ontbloot van belang voor de R.K. Kerk, die immers in Cura cao vrijwel het getaele onderwijs in handen heeft (zodat het van belang is i.v.m. gelUkstelling e.d.) wie het bewlnil in handen heeft eti in Suriname ook zij het in minderc mate nauwe relalios, veelal van financiele aard, met hot gouvemcment onderhoudt. Ouitrent de Surinaamse aangele- genheden kwam de eerste week niet veel ter sprake. Voorlopig beperkte alles zich om Curacao, welks afgevaardigden der Demo- cratische Party voor eventuele besprekingen het aftreden eisten van dr. P. A. Kasteel als Gouver- neur. Het is ons bekend, dat dit met suiver een anti-katholieke affaire is, daar wij van vooraanstaande katholieken en vele geestelijken van Curacao ook in minder prettige AD AT MINISTER JONKMAN in de Tweede Kamer gisteren, bij de verdere voortzetting van het Indie-debat, enige inte- ressante opmerkingen had gemaakt, o.a. dat de regering onver- kort vasthoudt aan de beginselen van Linggadjati en aan haar vroegere uitspraken ten* aanzien van de souvereinitelt van de Unie, is tenslotte gestemd over de verschillende moties. De motie- Schouten, om het Collegiaal Orgaan onmiddellijk bij de wet in te stellen, is verworpen met 60 tegen 24 stemmen, n.L die van A.R., C.H., S.G. en V.V.D. Verworpen werd ook een motie- Hoogcarspel. De motie-Romme,'om toe te staan, dat de instelling van het Collegiaal Orgaan spoedshalve bij K.B. geschiedt, maar dat in onmiddellijke aansluiting daarop de definltieve regeling van deze instelling dient te geschieden bij de wet, is aangeno men met 52 tegen 31 stemmen, n.l. K.V.P. P.v,d.A. contra de opposltie. Minister Jonkman heeft vooraf een en ander medegedeeld naar aan leiding van de gevoerde debatten. Hij herinnert aan het weder tot stand komen van het bestand en het polltiek accoord. Er was enig mis- verstand bij de republikeinse dele gatie ontstaan; het ..statement" en de notulen van Kalioeran konden niet aan de overeenkomst worden toegevoegd. Hij merkt vervolgens op. dat de partijen alleen gebonden zijn door de door haar aanvaarde documen- ten en wel de bestandsovereen- komst, de 12, alsmede de 6 additio- nele beginselen als basis voor poli tieke besprekingen. Het statement" van 17 Jan. komt alleen voor reke- ning van de Commissi^ van Goede She nsten velL Het is niet mogelijk de notulen aan de Kamer over te leggen. De basis voor de politieke besprekin gen sluit aan op de beginselen van Linggadjati, waaraan de regering onverkort vasthoudt. In het tweede puni van het sta tement, aanvaarding van de zes be ginselen als basis voor de bespre kingen, wordt de status van beide partijen niet gewijzigd. De kroon der Unie wordt geacht te worden opgedragen aan Koningin WJbeAiru- na en Haar Huis. De jongste volksstemming op Madoera is niet beslissend voor wat op grond der additionele artikelen zal worden aanvaard. Overigens is de regering nog nadere gegevens daarover wachtend. In de Kamer is de regeringspoli- tiek bestreden o.a. door de heren Vonk en Schouten en de buitenpar- lementaire oppositie wordt niet moede dit beleid te" bestrijden. Wanneer men vraagt: ,.Wat hebt gij bereikt?'" dient men zich op de voorgeschiedenis te bezinnen. Gewelddadige oplegging van haar wil mocht het beleid der regering niet beheersen; zij heeft naar vreed- zaam overleg gestreefd. De Minister verzekert. t de re gering onverkort vasthoudt aan vroegere uitspraken ter zake van de Unie. Men kan inderdaad spreken van drie souvereiniteiten; voorop in Linggadjati staan de Verenigde Staten van Indonesie en ook de souvereiniteit van het Koninkryk der Nederlanden nieuwe stUl. De Unie is souvereln in eigen kring, zoals ook in lagere rang de deel- staten souverein zijn. De Regering betreurt, dat de he ren Vonk en Zandt scherpe aanval- len hebben gedaan op de Luitenant- Gouverneur-Generaal. Wat bereikt is, is voor een groot deel aan deze te danken. Als de Landvoogd niet had gei'm- proviseerd op de grondslag van noodbesluiten. dan zou de staats- machine zijn vastgelopen. Strekking en doel van het colle giaal orgaan moeten in het oog wor den gehouden als men erover be- slist hoe het moet worden inge- steld. De Regering begrijpt de te- geusin in de noodbesluiten en zij heeft opdracht gegeven na te gaan, of het mogelijk is in een algemene wet onder te brengen, wat in de overgangstijd uit de noodbesluiten onmisbaar is. Na enige repliek volgde de stem ming over de moties, die wij boven reeds meldden. bewoording'en over het bewind (wel te onderscheiden van de persooni van dr. Kasteel hoorden gewagen. Door de principiele kwestie der autonomic toe te spitsen op de per- seon van een bepanlde gouverneur werd het karakter van de Ronde i'afel-Conferentie echter wel gewij zigd. Dr. Da Costa Gomez, woord- voerder der Curacaoenaars en voor* zitter, der R.K. Fractie in zijn ge- biedsdeel, hield echter vast aan de oorspronkelijke bedoeling van de Conferentie. Voornaamste opponent van dr. Gomez (die, zoals wij uit een inge- zonden stuk van de R.K. oud-Gou- verneur Van Slobbe in „De Tijd" en „De Maasbode" vernemen, een niet-practiserend katholiek zou zijn) is mr. Van der Meer, een geboren Nederlander, di ein elk geval er openlijk voor uit komt, niet te prac- tiseren. Dr. Gomez behartigt naar buiten steeds de katholieke belan- gen. al meldden wij reeds, dat hij op het Westlndisch Congres te Am sterdam de R.K. Partij hekelde en voorspelde dat het z.g. Volkscomit6 zijn rol als lekenpartij zou overne- men. Gezien de oppositie, welke in Cu racao bij de Democraten bestaat tegen het bijzonder onderwijs (in handen van de Fraters van Tilburg, de Broeders van Chr. Scholen, de Dominicanessen en de Zusters van Roosendaal en Schijndel) en het feit dat alle priesters (behoorlijk) gesa- larieerde gouvernementsambjenaren zijn, is het niet van belang ontbloot hoe de partijvorming plaats vindt, omdat de partijmensen tenslotte in de Staten beslissen kunnen. Dr. Kasteel heeft in elk geval steeds op de bres gestaan voor de katholieke geestelijke en tijdelijke belangen. Eindresultaat van de besprekingen is thans dat Vrijdag werd toege- zegd, dat „op korte termijn in feite'' veraridering van bestuur in Curacao zou plaats vinden, hetwelk door enkele Democraten het einde van dr. Kasteel's ambtsperiode werd ge- noemd. Ruim meer dan 30 jaren lang is Sanapirin een zeer gewaardeerd geneesmiddel. Prijs per koker a 25 tabletten 40 ct. In welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. De LandeUjke Federatie van Stichtingen van Oorlogsgetroffenen die tot nu toe steeds geijverd heeft voor integrate vergoeding op basis van vervangingswaarde voor alle go'roffenen, heeft het ontwerp van wet op de materiele oorlogsscha- den met weinig enthousiasme ont- vangen. Aan de kleine man moge dan vol- doening gegeven worden, betoogt men, de regering is in elk geval slechts bereid, crtn in 35 pet. van de schadegevallen integrale vergoeding toe te kennen. De Federatie is van oordeel, dat dit niet rechtvaardig is, omdat de oorlog een door de ge- meenschap gestelde daad is, welks gevolgen door die gehele gemeen- schap gedragen moeten worden en niet door een aantal toevallig ge-- troffenen, die min of meer kapitaal- krachtig zijn. De Federatie heeft het voornemen in het gehele land protestvergade- ringen te beleggen tegen 't ontwerp van wet. j_| ET HUWELIJK moet gedra gen worden door een geest van onbaatzuchtige liefde, waar door elk van beide echtgenoten er naar streeft, om de ander ge- lukkig te maken. Maar deze geest zal zich onmogelijk kun nen handhaven, wanneer het Huwelijk niet in een granieten fundament verankerd ligt: in het geloof aan God, in de hoop op Hem en in de liefde voor Zijn wetten. De ervaring is daar om dit te bewijzen zowel naar de ene als naar de andere kant. Doch waar de goede wil, het oprechte verlangen en het daad- werkelijke streven naar een ge- lukkig Huwelijk aanwezig zijn, mag met reden verhoopt wor den, dat man en vrouw geleide- lijk aan meer en meer geestelijk naar elkaar toe groeien. Ook dit is leven en alle leven is orga- nisch: het groeit, het neemt toe. Maar het ideale huwelijksleven heeft dit voor: dat het geen ver- mindering kent, doch steeds streeft naar hoger. MARCUS Binnenkort zal een groep Nederlandse boeren naar Canadal emigreren. Het zijn allemaal boeren die of geen land meer heb-| ben, of die bang zijn dat hun kinderen later geen boerderij kun-[ nen bekomen bij gebrek aan land. De uit 10 personen bestaandel familie Veenstra uit Buitenpost (Friesland) bereidt zich ernstigl voor en bekwaamt zich dagelijks in de Engelse taal. Veenstral zelf is thans voorman, omdat hij hier geen land kan krijgen.1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5