R.K. Bond van Rijwielclubs GLORIEMIDDAG voor D.A.W. v__ JAARVERGADERING R.K. BOUWVAKARBEIDERS Van onderdeel tot autobus N.H.D.-Journaal Deelname Stille Omgang ALKMAAR EN OMSTREKEN Actuele lezing van Bondssecretaris Zand of klei Zei U iets Laatste nieuws Marktberichten NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Mgandag 9 Februari 1948 PAG. 2 v. d: m Landbouwschool Spanbroek NED. KATHOLIEKE SPORTBOND District Noordholland afd. Voetbol K.V.P.-vergadering te Bergen Pietje de Duivel „REVUE ZANDER NAAM" Filmster Joke Wells terug uit Hollywood Twee commissionnairs in effecten in arrest Eerste Luchtvaart- makelaar in Nederland Olympische sterren naar Nederland 18 April verkiezingen in in It-alie Dagelijks bestuur N.R.K. d VI u IT] W h< ti ki st H G A N< St D' Ft Hi Vi Er Bt N1 Be H< M. W Ei Be Ac Le H5 He Li; VI: Bli Vr Vo SD Eli ZF I De All H\ WI A Em /el De jOl E 5V IV JV ,T Jni A fit« VI ID ier B IRi tip C IV IKi )C( Sinds lange tyd zagen wy geen zwemwedstrijden te Alkmaar. De Zondagmiddag door de Kring Noprd Holland benoorden het Y der K.N.Z.B. te Alkmaar gehou- den wedstrijden in het kader van de Kringzwemcompetitie werden dan ook met grote belangstelling tegemoet gezien. D.A.W. had reeds in de eerste ontmoeting t'e Zaan- dam een voorsprong behaald van ong. 11 punten op Neptunus uit Zaandam. Deze voorsprong werd nog aanz.ienlijk vergroot. en ge zien de volgende resultaten kun- nen we met recht van een glorie- dag spreken. DAW dat op het gebied van de wedstrijjizwemsport de laatste jaren enige zware verliezen heeft moeten ondergaan, heeft uit haar grote aan- tal jeugdleden een zwemploeg we- ten op te bouwen waarvan zij in de toekomst zeer zeker veel pleizier zal beleven. Wat intensieve training vermag blijkt nu eens te meer. Reeds het eerste nummer 50 m. borstcrawl voor adsp meisjes werd een succes, want J. Mooy en L. Ver- heul zorgden voor de eerste over- winning door als eerste en tweede aan te komen in de uitstekende tij- den van 35.1 en 36 sec. Ook T. Vor- mer met 40.5 sloeg voor de eerste maal uitkomend edi goed figuur. De 100 m. schoolslag voor dames werd een Neptunus overwinning waarvoor Mej. Koelewaard zorgde in 1.32.4. Hetty Box em djed het ook uitstekend door twteede te worden in de goede tijd van 1.34.6. T. Honig was met 1.37 goede derde. Vermel- denswaard' is nog de rentree van Els Stor die enige jaren niet meer aan de start verscheen en die nu 1.40 zwom. Hetzelfde nummer voor heren leverde de twee eerste plaatsen weer voor onze Alkmaarders. And,*6 Slikker zwom in butterfly 1.19.6 en Ad'Boxem een specif iek borst- crawlzwemmer maakte een zeer goede beurt door met 1.24 de twee de plaats te bezetten. S. Parma, W. de W£al en K. Zut zwommen resp. 1.30.1, 1.29.9 en 1.36.5 en zullen als nieywelingen op dit nummer zeer zeker nog veel betere resultaten kunnen behalen. Het eerste optre- deh was veel belovend. De 50 m. schoolslag meisjes en 50 m. rugslag jongens brachten geen Alkmaarse successen. Op het eerste nummer won J. Schoen van Nep tunus in 44 sec. en werd A. Wester- veld van Noordelijk Noord Holland tweede in 47.8 sec. Het andere num mer was een overwinning voor de Neptuniaan E. Kliffen in 40 sec. ter- wijl J. Wengelaar van Nereus de tweede plaats bezette. De drie estafette nummers werden even zovele D.A.W.-overwinningen. De jongens op de 10 maal 25 m. vrije slag zwommen gem. 17.2 sec., wonnen dus.in 2.52.2 sec. Een keurig resultaat. De dames op de 5 x 50 m. borstcrawl wonnen in 3.04.9. dus gemiddeld 37.sec. voor Neptunus. Goed zo dames. Dat was lange tijd met gebeurd! Tenslotte de heren op het nummer 3 x 50 m. wisselsiag. Het nieuwe kringrecord dat gevestigd werd spreekt boekdelen. Het oude recor.d van dezelfde ploeg werd met 1.5 sec. verbeterd en gebracht op 1.40.1. HOCKEY Nu de hockey-competitie snel ten einde spoedt, hetgeen vooral te danken is aan het uitzonderlijke zachte winterweer, zijn de thans gespeelde wedstrijden beslissend voor het eindresultaat. B.ij de dames wacht het eerste elftal op de degradatiewedstrijden, terwijl het tweede elftal haar uiter- cte best doet om in de derde klasse te komen. Het moet echter alle zei- len bijzetten, want er ma<* met een puntje meer verloren ga |i. Bij de heren heeft het eerste elf tal door vorige week van HB.S.te winnen zich veilig gesteld en blyft dus promotieklasser. Het tweede en derde elftal staan echter nog zwak en kunnen zich geen verliespunten permitteren. Gisteren speelde het derde te8e" IJsvogels II het enigste eMtal wal hen kan vrijwaren van degradatie wedstrijden. Het was een miezenge wedstrijd in een miezerige regen Uit deze wedstrijd bleek overduide- lijk dat hockey niet slechts een spel is van ^foppen en slaan, doch waar- bij wel degelijk de hersens gebruikt moeten worsen en dit doet dit elf tal te weinig. Men houdt slecht zijn plaats, plaatst niet met slaan en mist zo- doende vele mooie kansen. was dan ook met de hakken over de tl00t /J0) dat Alkmaar won. Een doelpunt dat door J, deJ^aal cr l" werd gewrongen. Alkmaar III staa echter weer iets steviger in haar kiasse en kan zich misschien hand- h Dr'vriendschappelijke wedstrud van Dames I tegen B.D.H.C. II en dPwedstrijd Hurley—Alkmaar werden afgelast. Ook hier was Neptunus tweede in 1.47.1. Tenslotte werden twee competi- tiewedstrjijden waterpolo gespeeld. Het tweede dat met een adspiran- tenploeg uitkomt moest het tegen de veel geroutineerder Neptunus ploeg afleggen en werd met liefst 110 verslagen. Het eerste deed het beter en won met 52 van Neptu nus 1 waardoor het kampioenschap practisch behaald werd. Het was een zeer goed gespeelde wedstrijd. De gedetailleerde uitslagen luid- den: 50 m. borstcr. meisjes. 1. J. C. Mooy DAW 35.1; 2. L. Verheul DAW 36.-; 3. E. de Boer Nept. 36.1. 50 m. rugsl. jong. 1. R. Kliffen Nept. 40.-; 2. J. Wengelaar Nereus 40.3; 3. A. Blankvoorr DAW 43.-. 100 m. schoolslag dames. 1. N. Koelewaard Nept. 1.32.4: 2. H. Boxem DAW 1.34.6; 3. T. Honig DAW 1.37. 100 m. schoolslag heren: 1. A. Slikker DAW 1.19.6; 2. A. Boxem DAW 1.24.-; 3.. F. Spoor Nept. 1.28.4. 50 m. schoolslag meisjes. 1. J- Schoen Nept. 44.-; 2. A. J. Wester- veld N.N.H. 47.8; 3. L. in 't Veld Nept. 48.-. 10 x 25 m. borstcrawl jongens. 1. DAW 2.52.2; 2. Neptunus 2.55.-. 5 x 50 m. borstiiawl est. dames 1. DAW 3.4.9; 2. Neptunus 3.16.-; 3 Nereus 3.17.4. 3 x 50 m. wisselsiag est. heren. 1. DAW 1.40.1; 2. Neptunus 1.47.1; 3. N.N.H. -.30-. Polo D.A.W. 2Neptnus 2 011. DAW 1Neptunus 1 52. BELOFTEN Dezer dagen waren wij te gast in het R.K. Militair Tehuis. „Ons militair tehuis. zeggen we wel eens in een chauvinistische bui. Erg ge- zellig! We hebben een kaartje ge- legd.... en verloren, gebiljart. en verloren, ..Academie" gespeeld en. weer verloren. Daarom ge- voeiden wij niets meer voor een spelletje ganzebord, al was de in- zet ook een heerlijke boterkoek. Om de tijd te doden, iets dat niet veel voorkomt, meestal doodt de tijd ons, maakten wij een praatje, een koffiepraatje, met de Vader. de heer Winder. Nu die kon vertellen! Van alles wat er wel en vooral ook wat er niet voor het Militair Te huis gedaan was. Er is veel be- loofd, maar beloften, wat koop je er voor? Aan de wanden, die dit- maal onze bijzondere aandacht trokken, hangen nog steeds tijd- schrift-platen, zo van het genre uit onze school jaren. Indertijd zijn er door verschillende mensen schilde- rijen toegezegd. zouden in bruik- leen worden afgestaan, maar het bleef bij toezeggingen. Wij kennen wel mensen, die veel schilderijen hebben, die ze mis schien zelf maken en in een hoek zetten. Totdat er eens ooit een koper komt. Wanneer? Met Sinte juttemis misschien? Hang op die spullen, in het militair tehuis! Voor een maand, voor twee maanden, voor langer, wat doet het er toe? Heeft men ze nodig? Heel eenvou- dig. haal ze terug en hang er weer andere voor in de plaats. verenigt men het nuttige met net aangename. Voor beide partijen een oplossing. die heus zo gek nog niet is. Het is in ieder geval te probe- ren. l.essenDonderdag 4e klas Vrfjdag klasse 3a, 3b en 3c Bestuursuitbreiding In cafe Beemster kwam Vrydag- avond de R.K. Bouwvakarbei- dersbond „St. Joseph", afdeling Alkmaar, ter vergadering byeen. De voorzitter de heer Beemster, was teleurgesteld over de genn- ge opkomst en hoopte, dat er in de loop van de avond nog meer leden zouden verschijnen. Uit de jaarverslagen van de pen- ningmeester en de secretaris wl''(*n wij vermelden, dat de kas is afge- sloten met een batig saldo van f 417 96 Het aantal leden liep op van 145 tot 197. De secretaris knoopte hieraan de wens vast, dat in 19^48 het ledental op 250 zal wor den gebracht. De Stichting van de Arbeid Dc bondssecretaris, de heer P. Willemsen, sprak hierna over net onderwerp ..Stichting van de Ar beid en Rijksbemiddelaars welk. onderwerp voor de afdeling Alk maar zeer actueel bleek te zijn, ge zien de vele vragen. die er na af- loop over werden gesteld. De Stichting van de Arbeid is sa- mengesteld uit vertegenwoordigers van alle takken uit het bedrijlsle- ven. Tijdens de oorlog zag men al in, dat een dergelijk orgaan, als be- middelaar tussen de staat en het bedrijfsleven, noodzakelijk zou zijn, wanneer de Duitsers eenmaal ons land hadden verlaten. Vergeleken met landen als Frankrijk, Enge- land en Belgie zijn wij in Neder- land een flink eind op voor Er wordt dan ook nergens zo hard ge- werkt als hier. Om de bestaande spanning tussen lonen en prijzen iets te ondervan- gen. stelde de Stichting van de Ar beid het consumentencrediet en ver- hoging van de'kinderbijslag voor, om een voorbeeld te noemen. De Stichting van de Arbeid is een machtig orgaan geworden, dat on- danks de critiek, die er wel op wordt uitgeoefend, toch al veel goods tot stand heeft weten te brengen. De Rijksbemiddelaars Voor de oorlog had het college van Rijksbemiddelaars tot taak om dreiger.de conflicten van 's Rijks- wege te bemiddelen. Na de oorlog werd het werkterrein voor het col lege veel omvattender. Zij moeten nu uitvoeren. wat de regering uit- gevoerd wenst te zien, voornamelijk op het gebied van de lonen en de prijzen. Op het college oefent men vandaag de dag veel critiek uit, ook wij, aldus spreker, doen dat wel eens. Maar wij bouwvakarbaiders hebben er toch veel aan te danken. Wat de kwestie over de collectie- ve arbeidsovereenkomst betreft, wees spr. er op, dat dit niet de schula van het college is. Tenslotte wees de heer Willemsen er nog eens op, dat het college vele goede din- gen heeft gebracht. Het debat, dat hierop volgde, was, zoals we dat bij de bouwvakarbei- ders gewend zijn, wanneer er eert hoofdbestuurder is; er werd druk gebruik van gemaakt. Het waren voornamelijk punten van interne aard, waarover wij vanaf deze plaats niet dieper op in behoeven te gaan. Bestuursverkiezing Vier bestuursleden waren aan de beurt van aftreden. Het waren de heren W. de Boer, H. Tra, J. Zijl- stra en H. van Westen. Op laatstge- noemde na. stelden zij zich weder- om herkiesbaar, hetgeen bij accla- matie geschiedde. Voorts was uit- breiding van 't bestuur met 2 leden noodzakelijk gebleken. Er stelden zich drie personen candidaat, t.w. de heren B. Kaandorp. H, Majoor en H. Rijs. Orpdat de heer Van Westen als bestuurslid wenste te bedanken. werd dit drietal even- eeris bij acclamatie gekozen om ach- ter de groene tafel plaats te nemen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Fredericus J., z. v. M. S. M. Bos en G. J. Klopper; Rinse, z v. H. Zijlstra en W. Zijlstra; Jo hannes F. B., z. v. J. F. Godijn en L. B. van Noord; Hendrik P. G., z. v. P J. Boetestein en N. Bekkar; Hiddo A., z. v. H. A. Wessels en A. Douwes; Augustinus G„ z v. P. M. van Veen en C. Wokke. Overleden: Antje Eisma, 62 j.. ge- sch. echtg. van A. W. Kloos; Rinse Zijlstra. 2 dagen; Hendrikje Ver- dries. 57 j., gesch. echtg. van M. N. de Waard. II n UIT HET POLITIERAPPORT Het politierapport van gisteren meldt. dat tegen twee automobilis- ten. die in strijd met het rijverbod op Zondag een ritje maakten, pro- ces-verbaal werd opgemaakt. Voorts werden twee Alkmaarders die te diep in het glaasje gekeken hadden. wegens openbare dronken- schap geverbaliseerd. Een tweetal baldadige jongens, die de waterleiding van de melkfa- briek op de Oude Gracht hadden vernield. werden op het politiebu- reau in het bijzijn van hun ouders onderhouden over hun slecht ge- drag. Doordat omwonenden het personeel van de melkinrichting hadden gewaarschuwd, kon over- stroming worden voor komen. SCHAGEN. Zaterdagmiddag kwam het districtsbestuur, afd. Noord Holland, van de N.K.S. in vergadering bijeen in „De Rode Leeuw" te Schagen. Als voorzitter fungeerde de heer v. d. Kamer, van R.K.A.F.C. uit Alkmaar. Deze sprak er zijn leedwezen over uit, dat enige verenigingen zonder afbericht weg- gebleven waren, t.w. ZAP uit Anna- Paulowna en de Texelse Boys. In een vlot betoog zette hij hierna doel en betekenis uiteen van de N.K.S., en gaf richtlijnen aan voor de aan- gesloten R.K. voetbalverenigingen. Zo moeten de fusiebepalingen (N.H. V.B.D.H.V.B.) goed worden nage- leefd. Daarnaast dienen met het oog op hoge Kerkelijke feestdagen, tijdig verzoeken tot vrijstelling van spelen te worden ingediend. Ook be- horen de financiele verplichtingen ten opzichte van de NKS voldaan te worden. Het bestuur van de NKS is voornemens een jeugdleiderscur- sus te organiseren. Wanneer het aantal deelnemers precies bekend is, zal in overleg met de betrokken verenigingen, worden uitgemaakt, waar deze cursus wordt gehouden. De districtsadviseur. Rector J. H. v. d. Hoek, het woord nemend, gaf als zijn mening te kennen, ilat de Katholieke jeugd beneden 17 jaar in kath. verband behoorde te spelen. Ervaringen met zijn eigen vereni- ging hadden hem echter geleerd, dat daaraan niets te veranderen valt. Het spelen op hoge Kerkelijke feestdagen veroordeelde spr. echter ten strengste. Dit is ten ene male niet toegestaan, en iedere vereni- ging^bestuur is in geweten ver- plicht, hieraan precies de hand te houden. Secretaris Beerepoot verdiepte zich daarop zeer omstandig in de or- ganisatorische kwesties, vooral waar zij opgeld doen met betrekking tot de jeugd. Enkele verenigingen dienden tij dens de rondvraag voorstellen in. De vergadering besloot deze voor te leggen aan de eerstvolgende al- gemene vergadering van de NKS. BERGEN. In de gisteravond onder voorzitterschap van de heer J. Groot gehouden ledenvergade- ring van de afd. Bergen der KVP werden als candidaten voor de Tw. Kamerverkiezing gesteld: mej. dr J. de Vink, mevr. M. v. Nispen tot Sevenaer-Ruys de Beerenbrouck. mej. A. Nolten, prof, mr C. Romme, mr dr J. Witteman. W. Andriessen, J. Hooy. W. Steinmetz, J. Derksen, M. P. "Meissen; als plaatsvervanger Jan Bakker en Jos Sjerps. In zijn openingswoord heette de voorzitter speciaal de dames wel- kom, wayna hij c^ank bracht aan zijn voorganger, de heer Damhuis, wiens werk hij hoopte voort te zet ten; hij herdacht de overleden wet- ho.uder, de heer J. Miltenburg, als een har^e werker, die op uitnemen- de wijze de KVP vertegenwoordig- de. Spr. hoopte, dat zijn werk een aansporing mocht zijn voor de le den, zijn voetspoor te volgen. Medegedeeld werd, dat er 38 nieuwe leden, w.o. 18 dames, zich hadden opgegeven. Na een gunstig verslag van de kascommissie werd de penningmeester gedechargeerd. Besloten werd een mededelingen- blad uit te geven, waarin de aan- gelegenheden van de afdeling. als- mede het werk van de raadsleden in de fractie zal worden gepubli- ceerd. Het bestuur zal nader over- wegen, hoe het contact tussen frac tie en afdeling te versterken. Mede gedeeld werd nog, dat de heer Mm zijn benoeming als opvolger van de heer Miltenburg had aangenomen. ZUID SCHERMER. Zondag- en Dinsdagavond voerde de tor.eel- afdeljng van de L.T.J, een spel op van Henrie van Daele: „Pietje de Duivel". Kolenhandelaar van Mna- nen neemt omwille van zijn dochter Anneke, zijn schoonzoon Verwij als compagnon in de zaak op. Verwij neemt terstond het heft in handen, ..moderniseert" het bedrijf, ver- kwist veel geld, pleegt diefstal en brengt de zaak in korte tijd naar de ondergang. De tragiek van het gegeven wordt uitgedrukt in een boeiende scene op het einde van het tweede bedrijf. Pietje de Dui vel, sinds jaren knecht bij van Maanen, is intussen voor eigen re kening gaan werken en weet met hard aanpakken in korte tijd een zaak op te bouwen. Het derde be drijf wordt geheel gevtild met een „happy end", bekering en verdere gelukkige ontwikkelingen. De opvoering was de beste. die we dit seizoen in de Schermer za- gen. De regisseur de heer J. Kraakman legde aller eer in met de opvoering zelf en met de keuze van de spelers. Over deze laatsten nog een enkel woord. Jan van Maanen was volkomen het type van een eenvoudige, en hardwerkende middenstander. Zijn verantwoord spel boeide voortdu- rend. Anneke leefde haar rol uit stekend in; we genoten bijzonder van haar spel op het einde van het tweede bedrijf. Frans Verwij had geen* gemakkelijke rol; zijn „beke- ring" was volkomen. Marie Zonne- veld, de huishoudster bij van Maa nen voelde zich goed op haar ge- mak en speelde rustig, eenvoudig en boeiend haar rol. Pietje de Dui vel genoot van zijn materiele voor- uitgang, meer nog van zijn uitein- delijk succes bij Coba, die na lang aarzelen (wat deed ze dat „ecot de beslissende stap zette. De praat- grage familie Harkmans zorgde voor opgewekte entourage. Een aardige opvoering, waarbij we enkele kleine geheugenstoor- nissen gaarne op de koop toe ne men. OPBRENGST VERLOTING LIMMEN. De gehouden ver- loting ten bate van de vereniging ..Moederschapszorg" heeft een batig saldo opgebracht van 240. Zij brengen dank uit aan alle goede gevers, die gezorgd hebben voor de zeer mooie prijzen. A.N.W.B.-PROPAGANDA-AVOND WIERINGERMEER. In zijn openingswoord herinnerde b.urge- meester Loggers aan de dwaaltoch- ten door onze polder van talloze automobilisten, waaraan door het werk van de A.N.W.B. een einde is gekomen. De propagandist van de A.N.W.B. hield daarna een betoog, waarin de historie der A.N.W.B. werd ver- haald en waarin het ontzaglijk vele werk werd toegelicht, da de A.N.W. B. voor ons doet. Haar service grenst aan het volmaakte en ons land wordt ook zeer door het bui- tenland benijd om het bezit van zo'n bond. In de pauze kon de kleine ten- toonstelling worden bezichtigd, en voor de met-leden bestond er ge- legenheid zich aan te sluiten bij de ruim 200.000 leden. Verschillenden deden zo! Na de pauze werd een toelic/i- tende A.N.W.B.-film gedraaid met prachtige natuuropnamen. Daaraan vooraf ging een film, die ons de stad New York toonde. Eveneens een zeer goede film. De thuisblij- vers hebben veel gemist. FEESTAVOND VAN DE K.A.B. SCHOORL De Kath. Arbeiders- beweging hield Woensdag een feest- avond in het Verenigingsgebouw. Teen de voorzitter de avond opende, hadden ruim honderd genodigden aan de feestelijk met bloemen ver- sierde tafels plaats genomen. Aller- eerst werden enige woorden gewijd aan de nagedachtenis van het ere- lid C. Opdam, die een van de op richters en de eerste secretaris van de Katholieke Arbeidersbeweging is geweest. Na een propagandistisch woord van de secretaris werd het feestelijk gedeelte van de avond in- gezet met muziek, daarna volgde een bent programma van toneel, voor- dracht en zang. Alles werd uitge- voerd met eigen krachten. Voor de inwendige mens werd ruimschoots gezorgd. De stemming was er spoe- dig in en tot aller spijt was het middernachtelijk uur veel te vroeg aangebroken. Maar het is beter een feest op het hoogtepunt af te bre- ken, dan daarmee te wachten tot de stemming verloopt. 't Is een prachtig geslaagde .avond geworden. Als bij zondere attractie werd nog een kleine gratis verloting gehouden van een taart, l;eschikbaar gesteld door de Coop. Verbruiksvereniging Nw. Leven en enkele pakjes boter. HET A.S. ZOMERSEIZOEN SCHOORL Het seizoen belooft weer druk te worden. De V.V.V.- bureaux hebben reeds heel wat aan- vragen te verwerken. terwijl ver- scheidene pensionhouders en ver- huurders al voor kortere of langere tijd bezet zijn. De R.K. Bond van Rijwielclubs vergaderde gisteren te Alkmaar on der voorzitterschap van de heer H. Niele, hoofdzakelijk ter bespreking van de Stille Omgang naar Amster dam. De voorzitter heette alien wel- kom op deze eerste vergadering in 1948, speciaal de geestelijk adviseur dr Holthuizen en de pers; hij wenste alien een gezegend '48 toe en hoopte dat de bond „St Christophoor", die volgend jaar 25 jaar bestaat, net zijne mag bijdragen tot de verdie- ping van het geestelijk leven. Medegedeeld werd, dat de bede- vaart naar O.L. Vrouw Ter Nood te Heiloo dit jaar op 4 Juli zal wor den gehouden; in verband hiermede kwam de Alkmaarse Stille Omgang ter sprake, waarbij de vergadering als haar wens te kennen gaf, dat deze weer als voorheen op de tra- ditionele eerste Zondag van Mei zal worden gehouden. De voorzitter deelde mede, dat dit ook het ge- voelen is van een deel van het be stuur van het Genootschap van de Stille Omgang te Alkmaar, dat half Maart een vergadering met de af- delingen zal houden,. teneinde hier- over een beslissing te nemen. Blijkens het jaarverslag van de secretaris hadden de afdelingen Bo- venkarspel en 't Veld bedankt, ter wijl in de Goorn een nieuwe afde ling was opgericht. Het aantal deel nemers aan de Omgang naar Am sterdam bedroeg in '47 1340; dat naar Alkmaar 270 en dat naar Hei loo 309; de afdelingen Spierdijk en Wognum vierden hun 25-jarig be- staan. Blijkens het verslag van de penningmeester bedroeg het saldo f 371.de afdelingen Langendijk en H.H.Waard-Noord werden aange- wezen in de kascommissie. De be stuursleden Niele, Smit en Hauwert werden herkozen. Naar Amsterdam De Omgang naar Amsterdam wordt dit jaar gehouden op de eerst" Zondag van 28-op 29 Februari; de H. Mis wordt opgedragen in de kerk aan de Keizersgracht 218. De eerste groep, die om 9 uur in het Lof te Purmerend bij elkaar komt, woont de H. Mis van 1 uur bij en maakt daarna de Omgang om 2.30. uur; de groep uit Alkmaar, die ojji 10 uur in Koog Zaandijk het Lof bijwoont, begint de Omgang om 1.30 uur, waarna de H. Mis om 3 uur. Men wordt verzocht niet te roken voor- aleer men de Omgang heeft rneege- maakt en de H. Mis heeft bijge- woond, terwijl het ook op prijs ge steld wordt, dat myj niet rookt, wanneer men na afloop de Omgang passeert. De algemene intentie "is: een gezond christelijk gezinsleven, teneinde van God meer priester-. en kloosterroepingen te verkrijgen. Hieraan verbond de geestelijk ad viseur de bijzondere intentie van een zo gynstig mogelijke uitslag van de dit jaar te houden verkiezingen. Spr. deelde voorts mede, (fat alle deelnemers, ongeacht of zij lid zijn, deel hebben aan de geestelijke gun- sten en aflaten, die aan de Stille Omgang zijn verbonden. Spreker wenste de deelnemers veel devotie op hun tocht naar Amsterdam en spoorde hen aan, om deze tocht te maken in de goede geest van het offer; het offer van stilte en orde en het offer van de nachtrust. Op verzoek uit de vergadering zal in de kerk de Gregoriaanse Volksmis gezongen worden; niette- jnin wordt men verzocht de zang- bekjes van de Bond mee te bren gen. De voorzitter vroeg een spe ciaal gebed' tijdens de omgang voor het bestuurslid Duyvis, dat ernstig ziek is. Voorts verzocht hij de bij dragen voor het Restauratiefonds van de Kapel van de H. Stede aan de bondspenningmeester te zenden. Bij de rondvraag vroeg de afde ling Tuitjehorn de aandacht voor het fonds voor de bouw van een beevaartsbasiliek te Heiloo. De voorzitter deelde nog mede, dat overwogen wordt een beevaart naar St Adalbert te Rinnegom te maken; met een herhaling van de beevaart naar Dokkum wil men nog even wachten. Hierna sluiting. VRIENDEN K.J.M.V.'crs! Nadal wij verleden week Woens- dagavond eens oudcrwets zijn uit- vegaan, moeten nu de k°PPenrne®"' hii plkander We gaan eens ernstig nraten over onze ouder-passie en installatieavond. Je zult wel den- ken- H6 en die avond van Pater Marcelis?? Mannen, onze 7^ E°en zenier is jammer genoeg ziek Een aezellig praatavondje valt er nu voor in. Jullie zult moeten begry- pen dat zo'n avond belangnjk ge noeg is om allemaal te kornen Leuk onderwerp enmisschien repeteren we meteen! We slaan n vriend aan de arm en laten hem ook eens zien wat de K.J.M.V. is. Stormt naar Kinheim, en toont dat jullie waardige leden zyn. BUITENLANDS BEZOEK Een aantal Frangaises Jvan1Jd" Dlatteland bracht Zaterdagmiddag een bezoek aan het ^iue hier ter stede. Zij werden door net bestuur ontvangen, die de gasten in grote trekken de orgamsatie ver- telde en het belang en nut van dit soort verenigingen voor de Neder- landse bevolking. Begrijpelijkerwijze waren oe Franse dames nieuws- en weetgie- rig naar al deze organisaties die in Nederland zo voortreffelijk funge- ren. Dit bezoek geschiedde in het ka der van een trip, die door de volks- hogeschool te Bergen voor deze dertig plattelandsvrouwen is uit- gestippeld, waarbij eveneens viel een bezoek aan de Hondsbosse en de Wieringermeer. Voorts werden landbouwscholen en zuivelfabrie- ken bezichtigd. terwijl Zondag de Benedictijner Abdij van Egmond werd bezochL „Dindua" heeft haar donateurs een toneelavond gegeven, die er werkelijk zijn mocht, niet alleen wat toneelstuk, maar ook wat spel betreft. Henri 't Sas, de schrijver van de twintiger jaren, had met zijn stuk ..Zand of Klei" niet veel moeite, omdat hij een verteller bij uitstek was, die zijn gegevens met tien- tallen te gelijk wist op te diepen. Dit stuk getuigt van het gemak, waarmee hij dialogen, monologen, conflicten en humor aan eikaar wist te lasscn met de logica, maar ook met de gebreken ervan. De geest, waarmede „Dindua" dit alles speelde was werkelijk uitmuntend en de spelers hebben de inhoud ervan wel degelijk goed begrepen: het eeuwige conflict tussen rijke en arme boe- ren. Alleen was het buitengewoon jammer, dat het Brabantse dialect tot een rammelpartij werd gemaakt.. Beter zou geweest zijn het in ge- woon Nederlands te spelen. Dit terzijde gezet, dient te wor den verzekerd, dat het spel in alle opzichten goed was. Vooral de heer R. Morsch gaf een scharenslijper, die werkelijk in vorm en uitbeel- ding uitstekend werd vertolkt en hij werd genoegelijk geassisteerd door mevr. Groefsema-Schoen als Zijn vrouw. Daarnaast speelde mej. A. Rabe- ling een zeer goede rijke en stuurse boerin en de heer P. Fernee een echt „keuterboertje", ook met z'n dialect. De heer H. Dekkinga had het niet zo gemakkelijk, om als arme boe- renzoon de man van 'n rijke vrouw te zijn en dat speelde hem soms in zijn rol ook parten, hoewel hij toch de goede toon en manieren wel wist te vinden. De overigen completeer- den de strijd tussen rijk en arm goed, de een meer, de ander min der, maar toch zo, dat de opvoering voor de donateurs een succes werd. GUNNING De Rijkswaterstaat heeft het on- derhoud van de Rijksweg Alkmaar- Jan Claassensluis en het onderhoud van de Helderse zeewering gedu- rende een jaar gegund aan de fa. P. Daalder N.V. te Alkmaar. Want voor dat een tekening door hot departement is goedgekeurd, zijn er eindeloze berekeningen gemaakt, om precies het gewicht te kunnen verdelen tussen voor- en achterwie- len en tussen opbouw en passagiers, waarna tenslotte de juiste verhou- dingen gevonden worden, die in de voorschriften zijn bepaald. Daarom bepalen chassis, carrosserie en pas sagiers het gewicht, waarop de draaibaarheid van de as en wielen is gebaseerd en daarom moet alles tot op de laatste centimeter nauw- keurig worden uitgestippeld en be- cijferd. Als dat dan allemaal is goed gekeurd, kunnen de verschillende vakmensen aan het werk gaan, na- dat de tekeningen op ware grooite zijn geprojecteerd. Zo'n fabriek her- bergt tal van onderscheiden vaklui, want vanaf het plaatwerk tot de bekleding wordt in eigen huis alles gemaakt en men yindt er de metaal- bewerkers, de hout-, schilder- en bekledingsonderdelen samen lawaai makend, samen timmerend, klop- pend. borend en klinkend, om na vierduizend werkuren een autobus de lange baan op te sturen. Met een constante werkyerdeling kan een middelgrote fabriek er twintig tot vijf en twintig per jaar afleveren, de kleine natuurlijk minder en de grote bedrijven, die alleen zijn ge- specialiseerd op de snelbouw, zon der reparaties en vernieuwing, gaan de cijfers gemakkelijk verdubbelen. In die Alkmaarse carrosseriefa- briek van de fa. Met staat even eens de toekomstige ziekenwagen voor de sta^ Alkmaar te wachten op voltooiing en het is niet te veel gezegd, dat deze wagen iets bij- zonders zal worden, met de wind- dichte ramen en de bijzondere con- structie van warmte- en koeltever- deling, wel niet direct om er met pleizier in te liggen, maar toch aan- gepast aan de noodzaak van het ziekenvervoer. Zo wordt iedere werkdag volgemaakt om aan snel- heid en comfort te voldoen. Ook zonder dat men zijn wagen tot een harmonica in elkaar ge- reden heeft, kan men wel eens in een carrosseriebedrijf terecht ko men en ook dan is het zinrijk eens te kijken naar al dat gedoe, dat gehamer, gezaag, geboor en vooral lawaai, dat allemaal nodig is, voordat een auto als een vol- waardige machine over 's heren wegen kan rjjden. Dit'zijn zo van die modeme be drijven, die nu eenmaal in deze hyper-verluxte eeuw passen en die zonder veel notitie worden ge- aocepteerd als dringend noodzake lijk. Dat zijn ze inderdaad ook, drin gend noodzakelijk, want de stqtis- tieken wijzen duidelijk genoeg uit, dat er meer auto's stuk worden ge- reden op onze onverkwikkelijke wereldbol, dan er mensen per jaar sterven. Zo is het ook geen wonder, dat alleen al in Nederland 15 tot 20 van deze carrosseriefabrieken nodig zijn, om de wagens "draaiend en boven- dien sierlijk te houden. Niemand krijgt het in zijn hoofd, om alleen met een chassis te gaan rijdgn, of hij moet toevallig in het land zon der conventie Amerika zijn geweest, maar overigens voelt iedere autobestuurder zich gedrongen in een keurig opgebouwde en gespoten wagen te toeren, tot eigen genoegen en tot afgunst van vele andere weg- bezitters. Het was dan ook maar een toevalligheid, dat van die 20 fabrie- ken er juist e6n van onder de rook van Alkmaar terecht is gekomen, waar de wijsheid werd opgehaald, om te leren, hoe een blinkend- blauwe of hel-gele carrosserie op een onderstel van wielen en motor wordt gemonteerd. Zoals alles lijkt ook dit modej-ne werk doodeenvoudig, maar alweer zoals alles heeft een deskundige er meer moeite en zorg mee dan de overbekende stuurman aan de wal. LANGEDIJK. De R.K. Gymna- stiekvereniging „D.V.V." heeft de afgelopen week in Hotel De Burg vier avonden 'n gymnastiekrevue met groot succes opgevoerd. Alle 4 avonden was de zaal flink bezet. De talrijke aanwezigen hebben geen spijt gehad van hun bezoek aan deze revue, integendeel, zij-hebben zich kostelijk geamuseerd. De revue, die tot titel had „De revue zonder naam", was samenge- steld door de leider van de gymna- stiekvereniging, de heer Jac. Ko men. De heer Th. van Zelst, geen onbekende in Langedijk en Qjnge- ving op het gebied van toneel-ama- teurisme, had de leiding van het cabaret, terwijl de muzikale leiding berustte in de handen van meester Th. Nieuwint. Het programma werd ingezet met het gymnastieklied en het re- vuelied. De voorzitter van D.V.V., de heer Jac. Bruin, opende de avonden met welkom, 'n speciaal woord van wel- kom kon spr. Donderdagsavonds toeroepen aan het college van B. \XT iron -1 n rtomoonto T .anffprfiilt en" W. van de gemeente Langedijk en aan de gemeentesecretaris. Spr. schetste het doel van deze avonden namelijk le iets goeds brengen aan de be- zoekers; 2e versterking van de kas van de gymnastiekclub. Het is ons onmogelijk het pro gramma punt voor punt te behan- delen. Zonder echter tekort te wil- len doen aan de nummers. die wij stilzwijgend voorbijgaan, stippen wij hier even aan le het brugturnen van de dames, dat menig hartelijk applaus ont- lokte aan het publiek bij 'n goed geslaagde brugoefening. e. het paardspringen van de he ren, dat vlot en voortreffelijk werd uitgevoerd, viel zeer in de smaak van het publiek. Het brugturnen van de heren viel ook zeer in de smaak. Tussen deze gymnastieknummers door traden de heren G. Gopds- blom, Kl. Schuit Kz. en Th. van der Zelst voor het voetlicht met de da mes. mevr. SnijdersVader en mej. R. Engeringh, om het publiek te laten genieten van 'n vrolijke schets. Speciaal willen we hier noe men „De Automaat" en ..UJp gas man". Ook met de schets ,,'n nieuw behangseltje" oogstte het cabaret veel bijval. Het programma gaf voor „elck wat wils". Gymnastiek en humor, maar ook zang en spel waren niet vergeten. De balletten waren tot in de puntjes verzorgd. We noemen hier het bakkersballet en het bloe- menballet. Na de pauze werd 'n circusvoor- stellir.g geensceneerd, met acroba- tiek, wilde dieren en de gewaar- deerde medewerking van de clowns. Uit het hart van menig vader en moeder gegrepen was de fijne geste om door middel van 'n matrozen- ballet onze jongens in Indie niet te vergeten. Het schip, bemand met matrozen, voerde de jongens mede Het „Ik blijf je trouw, Holland", naar het land van overzee, Indie, weerklonk over de wateren en we verpoosden bij de jongens, die hun plicht doen onder de tropenzon. De toneelaankleding ,de met zorg gekozen decors en de verlichting waren uitstekend. Hieruit bleek. dat men niets onbeproefd had gelaten om van deze revue iets moois te maken. De gymnastiekver. ..D.V.V." kan op goed geslaagde uitvoeringen te- rugzien. KAPELAAN N. J. DONKERS LANGENDIJK. De weleerw. heer kapelaan N. J. Donkers is door Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem overgeplaatst naar Rotterdam, (par. H. Willibrordus). In zijn plaats is benoemd kapelaan S. Schut uit Zwaag. Uit New York arriveerde Zondag- morgen op Schiphol de Nederlandse filmster Johanna de Berg, in ons land beter bekend onder haar to- neelnaam Joke Wells. In New York, waar zij een toneel- school bezocht, werd zij „ontdekt" en kreeg van de 20th Century Fox Film een 7-jarig contract aangebo- den, dat zij accepteerde. Haar eerste film was „How i won der" en haar tweede „Call North Side 777", waarin zij samen met James Steward speelt. Johanna de Berg komt naar Ne derland om haar kinderen te be- zoeken. In Nederland heeft de film- speelster de Amsterdamse Toneel- schoo-1 doorlopen en is o.a. met de gezelschappen van Cees Laseur en Cor Ruys opgetreden. Dje Amsterdamse politie heeft twee commissionnairs in effecten gearresteerd onder verdenking van heling en frauduleuze manipulaties bij de registratie van effecten. Op de afdeling effecten-registratie van de raad voor rechtsherstel is bij controle gebleken, dat er fondsen van onbekende herkomst in om- loop waren. Donderdag is ten kantore van de effecten-registratie een der commis sionnairs, die effecten van onbe kende herkomst in zijn bezit had, gearresteerd. De tweede commission- nair is onder verdenking van me- deplichtigheid Vrijdag eveneens in arrest gesteld. Met ingang van Woensdag 10 Fe bruari is tot makelaar voor vlieg- tuigen en vliegtuigmaterieel be noemd de heer G. Th. Koene te Amsterdam, directeur van het bu reau voor luchtvaarttechniek en -economie, Lutec. De heer Koene is de eerste luchtvaartmakelaar in ons land. Dat de heer Kluitenaar op het landhouwcongres van de Partij van de Arbeid spreekt over het gebruik van g r o n d, dat mag interessant zijn van- wege de humor in de kringen van de mislukte doorbraak, het is nog niets vergeleken bij wat de enq uete-commissie inzake het Londense beleid heeft uitge- haald. Die commissie, staande onder voorzitterschap van mr. D onker, heeft thans tot een van haar secretarissen benoemd de heer mr. Duisterwin- kel. Hoe zullen deze donkere en duistere mannen licht bren gen in deze duistere winkel? Wij hopen nu maar, dat deze na- men geen voortekens zullen zijn, dat de enquete-commissie moed zal vatten uit de wapen- spreuk van de Noorse Missie „Spero Lucem" ik hoop op licht, en dat de Nederlandse volksge- meenschap straks, met de Volks- vertegenwoordigingzal juichen met de dichter: O Licht, wij ko men u begroeten, als de oudste dochter aan Gods voeten! Hedenmorgen heeft radio-Scheve- ningen s.o.s.-seinen ontvangen van het Britse s.s. „St. Zeno" op 60.17 Noord en 2.20 Oost. Het schip heeft machineschade en vraagt onmiddel- lijk om hulp. Edwin Pauly, spe ciaal assistent van de Amerikaanse Minister van Oorlog, is afgetrcden. Hy wordt er van beschuldigd, dat hij by speeulaties gebruik heeft ge maakt van inlichtingen, waarover hy als regeringsfunctionaris be- schikte en daardoor een millioen dollar winst heeft gemaakt Er zijn besprekingen gaande om enkele Amerikaanse kunstrijders op 21 of 22 Februari te Den Haag te laten demonstreren. De besprekin gen zijn in een vergevorderd stadi um en men mag aannemen, dat men op de Hokij de prestaties van de beide jeugdige Amerikanen, het meisjg Eileen Seigh en de jongen John Lettengaver, die vierde werd in het Olympisch nummer zal kun nen bewonderen. Voorts zullen de babies van het Olympisch tournooi, broer en zuster Peter en Carol Ken nedy naar Den Haag komen. De jongen is 20 jaar oud, zijn zusje 15 jaar. Dit Amerikaanse ploegje zal eerst naar Oslo gaan, dan te Stockholm demonstreren, hierna staat Den Haag op het programma en tenslotte gaat de reis via Praag en Londen naar de Verenigde Staten terug. De Amerikanen hebben de wens te kennen gegeven geen twee avonden achter elkaar in Nederland te de monstreren, zodat een demonstratie in de Apollohal te Amsterdam niet kan worden georganiseerd. Radio Rome meldt, dat de pre sident van de Italiaanse republiek, Enrico de Nicola, een decreet heeft ondertekend, waarbij de algemene verkiezingen bepaald worden op 18 April van dit jaar. Tot leden van het dagelijks be stuur van het Nederlandse Rode Kruis zijn benoemd de heer E. Ku- pers, voorzitter van het N. V. V. te Amsterdam en als afgevaardigde van de orde van St. Jan, jhr. mr. C. L. van Beijma thoe Kingma, ad- vocaat en procureur te 's-Graven- hage. NRD. SCHARWOUDE, 7 Febr. 67000 kg. witte kool 6.5017; 70000 kg. rode kool 1212.10; 48000 kg. ge- le kool 6; 2000 kg. veld gele kool 12.70—20.10; 11000 kg. uien 121.80— 25; grove 23.5024.60; drielingen 17 —20. LANGEDIJK. 7 Febr. 40000 kg. rode kool 1212.50; 24000 kg. ge le kool 66.90; 9000 kg. groene kool 3441; 48000 kg. witte kool 13.10 17; 600 kg. witlof 25.20; 2300 kg. peen III 8.60—9; 10.000 kg. uien 22.10—24.20; 290.000 kg. afw. gele kool 3.50. WARMENHUIZEN, 7 Febr. 48.700 kg rode kool 1212.50; 28QP kg gele kool 6; 23.500 kg witte kool 1516.80; 650 kg groene kool 12.60 —14.66; 1300 kg peen 8.50. j\VENHORN, 7 Februari. 2450 kg spruitkool 10—32; 600 kg witte kool 13.50; 6300 kg rode kool 6.50 —12.50; 4500 kg bladkool 8.10-22.80; 2700 kg uien gr. maat 24.60; gew. maat 23.40—23.80; 15.000 kg bieten I 6—6.10; II 6; 51850 kg wortelen 8.50—8.80; 780 kg witlof I 20—21; II 15—17. MEDEMBLIK. 7 Febr. Bloem- kool I 67—75; IB 3944; rode kool 12; afw. 8.409:50; gele kool 6; peen II 8.50; spruiten 26; gr. kool 20.80. LANGEDIJK. 9 Febr. 6600 kg rode kool 1212.40; 15.000 kg gele kool 66.10; 14.000 kg witte kool 16.70—17.40.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2